Haarlemsche Courant ZEESLAG WOEDT BIJ MIDWAY-EILANDEN Wederom 19 schepen vernietigd Britsche mededeeling over de Duitsche krijgsgevangenen in Libië. Groote successen voor de As in Libië 287e Jaargang No. 132 X X Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal J,«, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentlën 3—15 m-m. ƒ3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prUs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Edlt!« 315 m.m. 1.20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. Vit*.: Grafische Bedrüven Damiate. Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Kennemer Editie Maandag 8 Juni 1942 Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 93. Bijkantoor: Soenda- pleln 37. Tel: Directie 130S2. Hoofdredactie 15054. Redactie 10600, Administratie 10724, 14825, Soendapleln 12230. Postgiro 131958. Directie PH. A. MEES - P. W. PEEREBOOM. J Bureau Umulden: Kennemerlaan 102, Telefoon S4J7. Naa». uit Washington gemeld wordt, heeft de Amerikaansche admiraliteit bekend gemaakt, dat op de Stille Zuid zee een nieuwe zeeslag geleverd wordt tussehen Amerikaansche en Japansche zeestrijdkrachten. De toestand is ver ward en berichten omtrent de Ameri kaansche vloot kunnen eerst later ver wacht worden. Naar de Britsche berichtendienst meldt, wordt in de Vereenigde Staten thans toegegeven, dat bU een slag bij de Midway-eilanden een Amerikaansch vliegkampschip verloren is gegaan. In een overzicht, dat het D. N. B. van militaire zijde heeft ontvangen over het halve jaar oorlog tussehen Japan en Ame rika wordt onder meer het .volgende ge zegd. De totale verliezen van de Amerikaan sche Stille-Zuidzeevloot bedragen met in begrip van de in den zeeslag bij Java ver nietigde vijandelijke schepen volgens op gave van het Japansche hoofdkwartier: zes slagschepen (vier zwaar beschadigd), vijf vliegtuigmoederschepen, zes kruisers (ne gen ander zwaar beschadigd), acht torpe dojagers en zestien duikbooten, alsmede andere kleine schepen. Ook de verliezen vantde Amerikaansche luchtmacht waren zeer zwaar. Tot 12 Mei werden niet minder dan 1.883 vijandelijke vliegtuigen, hoofdzakelijk Amerikaansche, neergeschoten of vernietigd. Beeslissende gevolgen van de zware Amerikaansche nederlagen in de Stille Zuidzee zijn: 1. De Amerikanen zijn evenals voor heen niet in staat om invloed te oefenen op het resultaat der gebeurtenissen op het Oost-Aziatische oorlogstooneel; 2. De Amerikanen zijn niet meer in itaat om Tsjang-Kai-Sjek op doeltreffen de wijze hulp te verleenen of hem ook slechts oorlogsmateriaal te doen toekomen; 3. De heerschappij ter zee der Vereenig de Staten op den Stillen Oceaan is -ge broken; 4. De Japansche vloot en de luchtmacht der marine hebben, naaï de jongste aanval len op langen afstand op Dutch Harbour. Diego Suarez en Sydney bewijzen, het ini tiatief in handen; 5. De Amerikaansche verdedigings strijdkrachten in het gebied van de Stille Zuidzee zijn vrijwel lamgelegd; 6. Het AmerikaanscheBntsche prestige In Oost-Azië en Achter-Indië heeft een be llissenden knak gekregen. SYDNEY. De zender New York meldde vanmor gen vroeg, dat volgens berichten uit Sydney de voorsteden van Sydney en Newcastle Zondag zijn beschoten, waar schijnlijk door vijandelijke duikbooten. Een Japansche duikboot heeft Vrijdag voor de kust van Nieuw Zuid Wales een geallieerd schip getorpedeerd en tot zinken Ebracht. Slechts 5 opvarenden van de 42 nden worden gered. Het Japansche hoofdkwartier heeft me degedeeld, dat eind Mei en begin Juni in de. wateren Zuidelijk van de prefectuur Wakajama en Zuid-Westelijk van Kioesjioe met zekerheid vier vijandelijke duikbooten i zinken zijn gebracht. DIEGO SUAREZ. Naar het Japansche blad Yomioeri Sjim- boen meent te weten, is het in Diego Su arez getorpedeerde Britsche slagschip van de Queen Elizabeth-klasse intusschen ge zonken. Een bevestiging van andere zijde is nog niet ontvangen. Naar aanleiding van den duikbootaanval verklaren Japansche marine-experts, dat thans alle slagschepen van de Queen Eli- :abeth-klasse tot zinken gebracht of zwaar >eschadigd zijn. De Barham is in 1941 door Duitsche duikbooten tot zinken gebracht; Warspite is zwaar beschadigd in de Staatsbegrafenis voor Ileytlrich S.S. regiment ontvangt den naam van den overledene. De Führer heeft gelast, dat voor den plaatsvervangenden rijksprotector S.S. Obergruppenführer en generaal der politie Reinhard Heydrich een staatsbegrafenis zal worden gehouden, die in Berlijn zal plaats hebben. Himmler heeft de volgende dagorder aan. de Waffen-S.S. uitgevaardigd. „De Führer heeft de zesde S.S. Infanterie-standarte den 4en Juni 1942, als herinnering aan den S.S.- Obergruppenführer Heydrich, die op dien dag gestorven is aan de verwondingen, die hij in den strijd voor Duitschland heeft op gedaan, den naam „Reinhard Heydrich" ge geven. Moge de Standarte steeds bewijzen dezen eervollen naam waardig te zijn." Op de binnenplaats van het Hradschin is gisteravond de rouwplechtigheid gehou den. Behalve de naaste familieleden woon den Reichsführer S.S. Himmler en de pre sident dri_Haeha, met de regeering bene vens een onafzienbaar aantal genoodigden de plechtigheid bij. Bij de baar. die omgeven was van kransen en bloemen, sprak S.S. Ober gruppenführer en kolonel-generaal Dalüge hartelijke herdenkingswoorden, waarin hij de verdiensten van den overledene voor volk en staat memoreerde. De vicaris van het aartsbisdom Praag en het metropolitaansche Domkapittel te St. Veit hebben condoleantietelegrammen gericht tot den plaatsvervangenden Rijks protector. Zware ontploffing te Londen. Naar do Britsche nieuwsdienst meldft, is Zaterdagavond te Londen een zware ont ploffing ontstaan In de nafbtfhe-id vam Ele phant Castle. Verscheidene hulzen werden Waar beschadigd en tal va-n straten in de onmiddellijke omgeving moesten worden Afgezet. Vele gezinnen worden dakloos. Over de oorzaak van de explosie deelt de Engel- •ehe Nieuwsdienst niets mede. Men vreest dat het aantal dooden en gewonden 2"S zal bedragen. Tijdens de opruimingswerkzaam heden heeflt men de lijken vwi zes kieine Luieren gevonden. Koraalzee en daarvoor waren reeds de Ma laya, de Valiant en de Queen Elizabeth ten minste zwaar beschadigd. De Queen Elizabeth zou bij het uitbreken van den oorlog in Oost-Azië de Britsch'e vloot te Singapore hebben moeten verster ken. Na den ondergang van de Prince of Wales en de Repulse was het schip echter naar den Indischen Oceaan gedirigeerd en later hielp het den Britschen aanval op. Ma dagascar dekken. Al deze slagschepen hadden nieuwe tur bines en een versterkte pantsering tegen luchtaanvallen gekregen en behoorden tot de machtigste eenheden der Britsche slag- vloot. CHINA. De persafdeeling van het Japansche leger in Midden-China deelt mede, dat Tsjoetsjau in de provincie Tsjekiang Zaterdagavond om 18.00 uur volledig is bezet, waarbij naar schatting 15 Tsjoengkineesche divisies na dagen lang hardnekkig verzet geheel in de pan gehakt werden." Nu het belangrijke strategische punt Tsjoetsjau is ingenomen, bevindt zich de Tsjoengkineesche derde oorlogszone prac- tisch onder Japansche controle. Onder de Tsjoengkineesche troepen in de provincie Tsjekiang heerscht groote verwarring. Het verlies van de derde oorlogszone be- teekent voor Tsjoengking militair en eco nomisch een uiterst harde slag. gezien het belang van het gebied ,van Tsjekiang voor het regime van Tsjiangkaisjek. Teneinde nog een front te vormen tegen Tsjoengking zijn Japansche eenheden Vrij dagavond plotseling een actie begonnen te gen den vijand in Noord-West China. Zij trokken de Gele Rivier over en vielen de pas gevormde 32ste Tsjoengkineesche di visie aan op de vlakte van Ordos. Geen Turksche schepen meer buiten territoriale wateren. Men zal zich herinnerep, dat de Turksche regeering onlangs aan alle Turksche sche pen boven de 300 ton verboden heeft op vreemde zeeën te varen. Thans heeft de regeering ook de vaart op vreemde zeeën verboden aan schepen beneden de 300 ton. zoodat geen enkel Turksch schip meer de Turksche wateren kan verlaten. Deze be schikking zou veroorzaakt zijn door hei feit, dat Sovjet-duikbooten dezer dagen nog andere Turksche schepen op de Zwarte Zee tot zinken zouden hebben gebracht. Amerikaansch vliegkampschip tot zinken gebracht. Nadere berichten ontbreken nog. Sydney door Japansche duikbooten beschoten. Britsch ilagschip te Diego Suarez zou gezonken zijn. Overzicht der door Japan bereikte resultaten in den oorlog tegen Amerika. Japanners in China trekken de Gele Rivier over. „Europa ontwaak" is 't parool. Kaderbijeenkomst van N.SJD.A.P. en N.S.B. in Limburg. De hoofdstad van Limburg stond Zondag in het teeken van de groote kaderbijeen komst van N. S. D. A. P. en N. S. B., die daar in den middag op het Vrijthof is ge houden en door eenige duizenden belang stellenden werd bijgewoond. Nadat dé vertegenwoordigers van staat en weermacht en de leiders en deputaties der Duitsche en Nederlandsche nationaal- socialistische organisaties in het gewest zich hadden opgesteld, arriveerden omstreeks kwart over drie onder luide toejuichingen en houzee-geroep Hauptdienstleiter F. Schmidt en de plaatsvervangend leider der N. S. B. Van Geelkerken, vergezeld door den Beauftragte voor deze provincie 1^. Schmidt, den commissaris van het gewest. Graaf de Marchant et d'Ansembourg en Kreisleiter Quandt De heer Van Geelkerken zeide in zijn rede o.m.: Twee jaar na Mei 1940 staan wij hier als vrije mannen. Ondanks het feit, dat men aan de overzijde zekeren heer Biesterfeld tot vice-admiraal en generaal-majoor heeft benoemd. Zulks maakt op ons geen indruk. Wij gunnen degenen, die ons het recht ont zeggen hier het woord te voeren, het ge noegen met dergelijke mensehen een oor log te willen winnen. Deze heer Biester feld heeft zijn vaderland verraden en het onze verkocht aan Engeland en Amerika. Deze benoeming is niet minder dan een beleedi.ging voor allen, die thans aan de fronten hun leven inzetten. Het recht om hier het woord te voeren ontleenen wij aan het aandeel, dat onze mannen thans leveren in den strijd tegen het goddelooze bolsje wisme, zrj het dan nog slechts een beschei den aandeel en den dienst dien zij daarmede ons volk bewijzen. Temeer is het noodig dat wij hier spre ken omdat een deel van ons volk nog steeds niet begrijpt, waarom het in dezen oorlog gaat. Men wilde er slechts buiten blijver en geeft Duitschland er de schuld van, dat twij in dezen strijd betrokken werden Duitschland echter heeft nimmer den oor log gewild. Het wilde slechts zijn socialis me verwezenlijken, den arbeider de plaats geven dfe hem toekomt en het maakte daartoe het persoonlijk en groepsbelang ondergeschikt aan het algemeen belang. De toekomst van ons volk zal slechts in en door het nationaal socialisme veilig ge steld kunnen worden. Want het heeft al leen nog maar arbeidskracht over en zal het nooit meer zonder andere kunnen stel len, minder nog, kunnen leven in vijand schap met anderen. In het groote geheel van den woordenden Germaanschen staten bond zullen wij aldus spreker onze offers dienen te brengen. Vervolgens sprak Hauptdienstleiter Schmidt, waarbij hij er o.a. op wees dat de Overzicht van resultaten der gevechten in de Marmarica: 10.000 gevangenen en 200 kanonnen. Lucht activiteit boven Sicilië en Zuid-ltalië. Roode-Kruisvliegtuig' neergeschoten. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Naar ratiio-Londen 6 Juni heeft gemeld, heeft het Britsche ministerie van oorlog het volgende medegedeeld: „Een bevel, zooals door de Duitschers is gevonden, is niet door het Britsche ministerie van oorlog gegeven. Indien een subaltern officier, misschien de commandant van de vierde pantserbri gade, een bevel van dezen aard heeft gegeven, dan verklaart het ministerie van oorlog, "dat dit bevel onmiddellijk ingaande als niets bestaand wordt ver klaard. De Duitsche gevangenen wor den evenals voorheen overeenkomstig de Geneefsche conventie behandeld". Als gevolg van deze verklaring van het Britsdie ministerie van oorlog heeft het op perbevel van de Duitsche weermacht Za terdagmiddag alle bevolen vergeldingsmaat regelen tegen de Britsche gèvangenen in Afrika opgeheven. Het Italiaansche weermachtbericht^an 7 Juni luidt: pe krachtige tegenaanval van gemotori seerde en gepantserde strijdkrachten der Asmogendheden heeft nieuwe aanzienlijke successen opgeleverd. De vijand, die tot den aftocht genoopt werd. verloor nog 30 pantserwagens, talrijke stukken geschut en liet 4.000 gevangenen in onze handen. Het aantal in den loop van den veldslag in de Marmarische woestijn vernielde of buitge maakte pantserwagens is hiermede sinds Zaterdag tot meer dan 550 gestegen. Er werden meer dan 200 kanonnen en vele honderden automobielen buitgemaakt. Het aantal gevangenen, onder wie zich tal van hooge officieren bevinden, bereikt de 10.000. Ook Zaterdag heerschte er levendige ac tiviteit van de ltaliaarftche en Duitsche vliegers. Steunpunten en kampen in het achterland werden doeltreffend gebombar deerd. Concentraties voertuigen werden aangevallen. Een groot aantal voertuigen geraakte in brand. Drie Curtiss-toestellen werden door onze vliegers in luchtgevech ten neergeschoten. In den loop van dag en nacht ondernomen aanvallen van gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers op de militaire installaties op Malta, die herhaaldelijk getroffen wer den, kwam het tot talrijke hevige luchtge vechten, waarbij 7 vijandelijke vliegtuigen vernietigd en talrijke andere door machine geweervuur getroffen werden. Vijf onzer vliegtuigen keerden niet op'hun steunpun ten terug. Hieronder bevindt ziah ook een zee- reddingsvliegtuig, dat ondanks de dui delijk zichtbare Roode-Kruisteekens aangevallen en getroffen werd. In het Oostelijk deel van de MiddeHand- sche Zee brachten onze torpedovliegtuigen niet ver van Haifa een middelgroot tank schip tot zinken. Messina is Zaterdagnacht opnieuw door Britsche vliegtuigen in verscheidene golven aangevallen. Vele woonhuizen werden be schadigd. Eenige branden, die in het berg achtige gebied der provincie waren uitge broken, konden terstond gebluscht worden. Onder de burgerbevolking zijn geen slacht offers te betreuren. Het luchtdoelgeschut heeft 3 vliegtuigen neergehaald, waarvan er een voor de Golf van Catania, het tweede tussehen kaap Peloro en* Villa San Giovanni en het derde ten Oosten van Augusta in zee stortte. Op 6 Juni maakte het Italiaansche hoofd kwartier bekend: De operaties van d# strijdkrachten der Spilmogendheden in de Marmarische woe stijn ontwikkelen zich gunstig. Krachtige vijandelijke afdeelingen, die gesteund door artillerie en pantserwagens ons van de be reikte stellingen trachtten te verdrijven, wedden in een tegenaanval verslagen; 36 tanks en eenige tientallen auto's werden vernield, er werden eenige honderden ge vangenen gemaakt, De luchtmacht, hoewel gehinderd door het ongunstige weer, ontplooide een doeltreffen de bedrijvigheid. 14 Britsche vliegtuigen werden neergeschoten, zes tot landen ge dwongen. Een Britsch vliegtuig werd door batterijen in brand geschoten. Drie onzer vliegtuigen zijn niet teruggekeerd van de operaties van Vrijdag en den .voorgaanden dag. Een Beaufightëfc die over het eiland Lam pedus a trachtte te vliegen werd door het afweervuur getroffen en viel in zee, de twee inzittende onderofficieren werden opgepikt en gevangen genomen. Een aanval, in den afgeloopen nacht op Napels en omgeving ondernomen, door ver scheidene golven Engelsche vliegtuigen, veroorzaakte weinig belangrijke schade: eenige branden werden snel bedwongen. Er zijn een doode en een gewonde onder de burgerbevolking. Vervolgens werden boven Littoria lichtfakkels uitgeworpen. Het D.N.B. meldt uit Rome: In Italië is een nieuwe orde ingesteld. De „Orde van den Romeinschen Adelaar". Zij wordt verleend aan buitenlandsche burgers, die zich op militair of civiel gebied jegens Italië verdienstelijk gemaakt hebben. De onderscheiding is bestemd, de bevriende en verbonden naties in dezen tijd der wapen broederschap te eeren en te herinneren aan den strijd, welke gevoerd wordt voor de Europeesche nieuwe ordening. wereld "zich reeds in 1914 vergiste. Zij had gehoopt, dat toen de internationale marxis tische idee Duitschland ten gronde zou richten, maar de Duitsche .jldaat greep naar het geweer. Het jodendom aldus spreker, wist evenwel een binnenlandsche crisis in het leven te roepen. Sindsdien zijn wij verstan diger geworden. Millioenen menschen heb ben moeten bloeden voor deze joden. Thans rekenen wij met hen af. (Groep: Bravo.) Nu hebben wij te maken met een wild geworden Engeland, dat Keulen onlangs bombardeerde. Ook met hen, die zich hier aan schuldig maakten, zullen wij eens af rekenen. Duizendvoudig zullen wij ons laten vergoeden wat hier werd misdreven en ik kan den heeren wel verzekeren, dat zü de in puin geworpen huizen en kerken zelf weer zullen moeten opbouwen en er des noods dc steenen voor mee moeten brengen. Waren het niet Duitsche soldaten die in Frankrijk met levensgevaar kerkbranden bluschten. Deze Engelschen noemen zich christenen, doch zij zijn slechts vervuld van haa*. Wij hebben de Engelschen. die toch een Germaansch volk zijn, nimmer ge haat. Wij wenschten slechts een redelijk stukje brood. Zij haatten ons echter, om dat wij nationaal-socialisten waren. Om dat bij ons den arbeider zijn eer werd teruggegeven. Spreker deed tot slot een beroep op de nationaal-socialisten van beide volken zich door niets meer te laten scheiden, want gold vroeger het parool „Duitschland ontwaak", thans luidt dit: „Europa ontwaak". Na een driewerf „Sieg Heil" op den Führer, werd de bijeenkomst gesloten met het zingen der volksliederen. Huismoeders met vaeantie. Uitzending door den Ned. Volksdienst. De eerste groep huisvrouwen, die door den Ned. Volksdienst in de gelegenheid wor den gesteld, te genieten van een heerlijke twaalfdaagsche vaeantie, is hedenmorgen om kwart voor acht uit Haarlem vertrok ken. De groep bestond uit 23 dames uit Haarlem. Aalsmeer en IJmuiden, die na tuurlijk vrijwel allen uitgeleide werden gedaan door echtgenooten en kinderen. Van den Ned. Volksdienst waVen bij het vertrek aanwezig de provinciaal leider, de heer D. G. Avenarius, de adjunct-provinciaal leider, de heer M. J. G. J van Leeuwen en mej. Bouman van de afdeeling sociale zorg van het Provinciaal Bureau. Het gezelschap vertrok naar Amsterdam, waar het met 15 dames uit de hoofdstad werd uitgebreid. Na een heerlijk boottochtje arriveerde men in Harderwijk, vanwaar men per autobus naar Epe ging. waar het fraai Selegen „Jachtlust", dat door den Volks- ienst is gehuur'a, het doel van de reis vormde. Dit vacantietehuis staat onder lei ding van toej. Bannink uit Haarlem. Na deze eerste groep, zullen er nog elf andere volgen, zoodat in totaal vijfhonderd huisvrouwen dezer zomer haar vaeantie op ..Jachtlust" zullen doorbrengen, om er eens echt „uit" te ziin en de beslommeringen des dagelijkschen levens te vergeten. Want de Volksdienst heeft er voor gezorgd, dat vader en de kinderen tijdens moeders afwezigheid niets te kort komen. In de volgende groepen zijn nog enkele plaatsen vrij, zoodat zich nog dames kun nen opgeven bij het plaatselijk bureau van den Volksdienst, Ged. Oude Gracht 47. of bij het Provinciaal Bureau, Kenaupark 1. Aan Oostelijk front vijandelijke tegenaanvallen afgeslagen. Canterbury opnieuw met bommen bestookt. Boven Kanaal Zaterdag 13 Britsche vliegtuigen neergeschoten Emden uit de lucht aangevallen. Sebastopol beschoten. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front sloegen Duitsche bergtroe pen en Hongaarsche afdeelingen enxele aanvallen van den vijand af. In den Ccn- tralen en N o or e 1.ij kk en frontsec tor werd de ring om de in het achterwaart- sche frontgebied ingesloten groepen van den vijand door een geconcentreerden aanval nauwer aangehaald. Vijandelijke tegenaan vallen werden in hardnekkige gevechten bloedig afgeslagen. Aan het Woltsj of- front herhaalde de vijand op verscheidene plaatsen zijn hevige aanvallen. Zij misluk ten echter dank zij de waakzame afweer, die gesteund werd door formaties duikbom menwerpers. De vijand leed daarbij zware verliezen en verloor weer 18 pantserwagens. In Noor d-A f r i k a leverde de te genaanval der Duitsche en Italiaansche pantsergroepen, gesteund door sterke luchtstrijdkrachten, groote successen op. De vijand werd verslagen en in gedeel- ten omsingeld en in de pan gehakt. De^ vijand verloor weer 30 pantserwagens. Talrijke stukken geschut en voertuigen behoorden tot. den buit. Er werden ruim 4.000 gevangenen gemaakt. Daarmede bedragen de verliezen van de Britsche strijdkrachten sinds het begin van den strijd in de Marmarische woestijn op 28 "Mei: ruirji 10.000 gevangenen, 550 pantserwagens. 200 stukken geschut en eenige honderden automobielen. In het gebied van het Kanaal schoten Duitsche jagers Zaterdag overdag, zonder zelf verliezen tè lijden, 13 Britsche vlieg tuigen omlaag. Het stadgebied van Canterbury werd irf den nacht van 6 op 7 Juni opnieuw door formaties gevechtsvliegtuigen met brisant- eri brandbommen bestookt. Britsche bommenwerpers vielen in den afgeloopen nacht de stad Emden aan. De burgebevolking leed verliezen. Talrijke ge bouwen. vooral weer in woonwijken, wer den verwoest of beschadigd. Zes der aan vallende vliegtuigen werden neergeschoten. Kapitein Philipp. Gruppencommandeur in een eskader jachtvliegtuigen, behaalde Za terdag aan het Oostelijk front zijn 101e tot 103e overwinning in de lucht. Eerste lui tenant Becker behaalde Zaterdagnacht zijn 20e tot 22e overwinning in de lucht tijdens nachtelijke vluchten. De Oberfeldwebel Teige van een eskader jachtvliegtuigen schoot met zijn gevechtsvliegtuig binnen enkele dagen tijds elf vijandelijke vliegtui gen, waarvan negen des nachts, neer. Het opperbevel deelde Zaterdag mede: Aan het omsingelingsfront van Se bastopol zijn de vijandelijke verster kingen met krachtig vuur vgn de zwaar ste artillerie en geconcentreerde lucht aanvallen bestreden. In den Zuidelijken sector van het Oostelijk front hebben Duitsche ten Hon gaarsche troepen afzonderlijke vijandelijke aanvallen met bloedige verliezen voor den tegenstander afgeslagen. In den Centralen en Noordelij ken frontsector werden verscheidene in het gebied achter het front ingesloten groe pen van den vijand verder opeengedrongen en talrijke plaatsen ingenomen. Aan het front van de Woltsjof zijn sterke vij andelijke aanvallen in zware gevechten en in samenwerking met formaties duikbom menwerpers afgeweerd. De tegenstander leed zeer zware, bloedige verliezen en'ver loor 22 tanks. In de Finsche Golf heeft artillerie der marine een Sovjet-duikboot met ver scheidene treffers vernietigd. De ondergang DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Met gezamelijken inhoud van 108.300 brt. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 6 Juni (D.N.B). Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „In den strijd tegen de vijandelijke ravitaillecringsscheepvaart hebben Duit sche Duikbooten in de Amerikaansche wateren nieuwe successen behaald. Zij hebben aan dc Oostkust van Noord- Amerika in de Caraibische Zee en ten Oosten van de Antillen 19 schepen met een gezame'nlijken inhoud van 108.300 ton tot zinken gebracht." Volgens een officieele Amerikaansche statistiek wordt toegegeven, dat sedert ver leden week Zondag 20 schepen tot zinken zijn gebracht, waardoor het totale aantal schepen, dat sedert 15 Januari verloren is gegaan, tot 247 is gestegen.- De marine-autoriteiten hebben verklaard, dat de komende 4 of 5 maanden voor de Geallieerde scheepvaart uiterst kritiek zul len zijn. Uit New York wordt gemeld, dat het bureau voor de oorlogsproductie 90 pet van de Noord-Amerikaansche alcoholproductie an beslag heeft genomen. Tevens is een pro ductiebeperking van alcoholische dranken met 90 pet afgekondigd. Het grootste ge deelte van de jaarlijksche alcoholproductie in dc Ver. Staten (200 rrüllioenTil) zal ge bruikt worden voor d® productie van syn thetische rubber, van de duikboot kan aangenomen worden. In N o o r d-A f r i k a hebben Duitsch-Ita- liaansche troepen sterke Britsche aanvallen afgeslagen en zijn zelf tot tegenaanvallen overgegaan. De Britten verloren 36 tanks, talrijke vrachtauto's en verscheidene hon derden gevangenen. Tijdens luchtgevechten werden 14 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Vrijdagnacht hebben formaties gevechts vliegers het havengebied van Tob roek aangevallen. Zooals in een extra-bericht is bekend ge maakt.' hebben Duitsche duikbooten aan de Oostkust van Amerika, op de Ca raibische Zee en ten Oosten van de Antil len 19 schepen van den vijand met een ge- .zamenlijken inhoud van 108.300 b.r.t. tot zinken gebracht. Voor de V1 a a m-s c h e kust hebben tor pedobooten in een artilleriegevecbt twee Britsche snelle kanonneerbooten tot zinken gebracht. Bij aanvallen van Britsche luchtstrijd krachten op de kust van de bezette Westelijke gebieden zijn Vrijdag 22 vij andelijke vliegtuigen neergeschoten. Britsche bommenwerpers hebben in den nacht van 5 op 6 Juni verscheidene plaatsen in West-Duitschland aangeval-* Ien. In eenige. steden van het industrie gebied ontstond brandschade. Nachtja gers en afweergeschut schoten 13 dér aanvallende bommenwerpers neer. Bij de successen van Duitsche duikbooten in de Amerikaansche wateren heeft de duikbpot van den corvettenkapitein Har- tensteïn zich hij zonder onderscheiden. De Führer heeft den opperbevelhebber van een leger, den generaal der bergjagers, Dietl, bevorderd tot Generaloberst. Tc .Keulen 305 slachtoffers. Het aantal bij den laatsten Engelschen luchtaanval op Keulen omgekomen burgers is gestegen tot 305, naar het D.N.B. ver neemt. Wat kost de oorlog Engeland? Naar de Londensche correspondent van Göteborg-s Posten meldt, heeft de oorlog Engeland tot dusver 10 milliard pond ge kost. en wel aan reehtstreeksche oorlogs maatregelen. De tot dusver beschikbaar ge stelde t> milliard Pond zijn. naar de Zweed- srhe journalist meldt, zoo goed als opge bruikt. Men verwacht, dat de Engelsche minister van financiën spoedig een nieuw erediet zal verlangen, dat de behoeften tot September s.s. moet dekken. Dit nieuwe erediet zou een milliard Pond bedragen. Do gehecle eerste wereldoorlog heeft En geland nog niet ten volle %V2 milliard ge kost, De dagelïjksche oorlogskosten bedra gen thans voor Engeland 12.5 millioen pond tegen 5 millioen in het begin van den oorlog. Do Britsche luchtmacht heeft van 28 tot 31 Mei met inbegrip van de gevechten aan het Kanaal 70 vliegtuigen verloren en ln de MIddellandsche Zee in dezelfde periode 53 toestellen. Tegenover dit Britsche ver lies van 123 vliegtuigen in vier dagen staan 19 verloren Duitsche toestellen. Amerika versperd. Vanwege het Amerikaansche ministerie van oorlog wordt bekend'gemaakt, dat op alle strategische punten van het Noord- Amerikaansche grondgebied versperringen van kabelballons zullen worden aangelegd. Dit zal het grootste versperringssysteem van dien aard der wereld worden. (Vad.l ARBEIDSVOORWAARDEN VOOR WERKNEMERS IN DEN LANDBOUW. DIE BUITEN HUN WOONPLAATS ARBEID VERRICHTEN. Blijkens de staatscourant van heden heeft het college van rijksbemiddelaars ar beidsvoorwaarden vastgesteld voor werkne mers in het landbouwbedrijf, die buiten hun woonplaats arbeid verrichten en dienten gevolge tijdelijk elders verblijven. Dc werkgever moet aan deze werknemers het loon uitbetalen, dat voor de plaats of het district, waar het bedrijf wordt uitge oefend. is vastgesteld. Daarenboven zal de werkgever er voor zorg dragen, dat behoor- liik kost en logies wordt verstrekt, waarvoor hü 50 cent per dag op het looh in minde ring mag brengen. Na drie maanden mag de werknemer een reis heen en terug naar huis maken op kosten van den werkgever. Na beëindiging van de dienstbetrekking zal de werkgever de kosten van de terugreis betalen, tenzij de beëindiging geschiedde op grond van ont slag op staanden voet. Bij onwerkbaar weer zal de werkgever de helft van het loon doorbetalen. Deze regeling treedt in werking met in gang van Maandag 8 Juni 1942. De 22-jarige scheepstimmerman J. A. den Boer te Rotterdam, is bij het zwemmen in de Waalhaven verdronken. Hoewel on middellijk reddingspogingen in het werk werden gesteld, mocht het niet gelukken, den jongeman uit het water te halen. De rivierpolitie, die direct met dreggen is be gonnen, heeft tot nu toe geen resultaat kun nen boeken. Doelstellingen in Engeland en Amerika. Bs. „De Amerikaansche ambassadeur te Londen, Winant, heeft, naar de Britsche berichtendienst meldt, in een rede voor mijnwerkers in Durham o.a. verklaard, dat de doelstellingen van de Amerikaansche, Britsche en bolsjewistische arbeiders de zelfde zijn". Dit bericht uit Stockholm laat geen twijfel open, het is zoo duidelijk, dat men haast dankbaar zou kunnen zyn voor de waarschuwing welke het bevat. Hoe is het eigenlijk gesteld met de dóel- stelling der bolsjewistische arbeiders? Het komt ons voor, dat iedereen zoo lang zamerhand wel weet wat de doelstelling der bolsjewistische arbeiders is, maar voor zoo ver men het niet mocht weten, kan het geen kwaad hier vast te stellen, dat de dictatuur van het proletariaat aan den ar beider zelf in Rusland slechts heeft ver mogen te brengen een ellende en armoede, waarbij vergeleken de diepste neergang in de jaren van grootste werkloosheid hier te lande nog kinderspel was. Over den lij densgang der velen die in ongenade vielen of die het ongeluk hadden afkomstig te zijn uit den kring der vroegere bourgeoisie en intellectueelen willen wy het hier nog niet eens hebben. Voor de doelstelling der bols jewistische arbeiders is geen tusschenweg denkbaar, met de toestanden zooals die tot dan toe in de democratisch-kapitalisti- sche landen heerschten, hebben zij niets gemeen; zij voorzien in een algeheele af rekening met dat stelsel en met hen die er bij behooren. Men kan het zich in de democratische landen voor gezegd houden. .Een overwmning van Rusland zou deze doelstellingen nog verder accentueeren, kón tenslotte alleen maar tot gevolg hebben, dat de vooze democratische maatschappij ineenstort en ten offer valt aan het bols jewisme. Wie het anders ziet bedriegt zich zelf en doet dat alleen maar,.omdat hij niet meer vermag zich te plaatsen boven zijn eigen gedachtengang. die ontstaan is ten gevolge van jarenlang gevoerde anti-pro- paganda en d*schokken van.den oorlog.' Engeland staat juist door zijn democra tische instelling tegenover het bolsjewisme uiterst zwak; het is .stellig niet het land, dat na den oorlog in staat zal blijken te zijn bij een eventueele bolsjewistische zege de stortvloed uit Moskou te keeren. Engeland is zelfs nu, in dezen tijd, waar in .het toch noodzakelijk mag worden ge acht, dat men tenminste den toestand in eigen land beheerscht, niet in staat zich aar. de doelstelling der bolsjewistische ar beiders te ontworstelen. Hiervan getuigt een bericht in de „Daily Telegraph" van 8 Juni, waarin gemeld wordt, dat de mijn werkersstakingen in Noord-Engeland zich steeds meer uitbreiden. Dagelijks gaan nieuwe groepen mijnwerkers in staking. Het totale aantal stakers wordt reeds op 20.000 geraamd. De voornaamste gebieden wgar gestaakt wordt, liggen in Sunderland, Yorkshire, Cumberland en Lancashire. In Amerika ié de toestand geen zier beter. De arbeider staakt er, omdat niet het natio nale doel: de overwinning van het vader land hem voor oogen staat, maar omdat hij de bolsjewistische doelstellingen wil berei ken. De toestanden zooals die fn Engeland en Amerika ook nu nog heerschen lokken hem uit zijn tent, de stijging der levens- middelenpryzen die zich in een steeds ge vaarlijker wordende beweging bevindt en daarnaast de intensieve pi-opaganda van Moskou maken hem iederen dag meer murw voor de groote revolutie; de groote revolutie, die Engeland en Amerika en, naar men hoopt, de geheele wereld onder heerschappij van het Kremlin brengen zou. als daar niet het Duitsche leger stond, dat Stalin een „halt!" toeriep. Intusschen loopen Engeland en Amerika het groote gevaar, dat zij, vooraleer ook zij eenmaal de zegen van vrede en ordening zullen verkrijgen, den ondergang in hel bolsjewisme moeten doorstaan. Kerkelijke begrafenis aan Katholieken W.A.-man geweigerd. Duitsche katholieke leger aalmoezenier droeg de plechtige H. Mis op l Velen waren ontroerd. Op het einde der vorige week vond in een stadje in het Westen des lands de be grafenis plaats van den katholieken weer man der W. A. Josef Koemans. die, zooals men weet, tegelijkertijd met vijf van zijn kameraden den dood gevonden heeft tij dens een Britschen luchtaanval. De plaatselijke feestelijkheid had een kerkelijke begrafenis geweigerd, niettegenstaande herhaalde dringende verzoeken van de familie en van de zijde der N. S. B. de familie en van de zijde der N. S. B. Deze weigering ondervond begrijpelij kerwijs bij velen groote verbazing. Ge lukkig echter wist de kringleider op N laatste oogenblik een katholieke!! Duitschen legeraalmoezenier te bereiken die zich bereid verklaarde naar het ver afgelegen stadje te komen, waar de N. S. ».-ers er voor zorgden, dat een plechtige H. Mis in de openlucht kon worden opgedragen op het katholieke kerkhof. Zelf hebben de leden der W.A. daar het graf gedolven en onder diepe ontroering van talrijke aanwezigen heeft de aalmoezenier de mis opgedra gen. Tijdens deze mis fungeerde de Kringleider als misdienaar, terwijl de W-A. een cerewacht vormde. Na afloop van de begrafenisplechtigheid heeft de aalmoezenier de familie en d« kameraden van het slachtoffer toegespro ken, -waarbij hij opmerkte, dat Josef Koe mans ziin ieven heet* gegeven voor een heilig ideaal. Hii herinnerde er aan, ho« het bergen van lijken der kameraden aan het Oostfront zoo talrijke malen groot* moeilijkheden gaf en vergeleek dit met d* moeite welke de N. S. B. zich gegeven hcefï om den gevallen kameraad een waardig* begrafenis te geven. Met de betuigingen van leedwezen voof het verlies, dat de familie ondervond eo gezamenlijk gebed voor de zielerust van dq gevallen kameraden, besloot de aalmoeze nier de plechtigheid. MAX BLOKZIJL OVER „ONAANGENAME MENSCIIEN". 's-GRAVENHAGE, 8 Juni. Het poli tiek praatje van Max Blokzijl, dat heden avond van 21.0021.15 uur over den zen der Hilversum 2 wordt uitgezonden (301 meter) heeft als titel: „Onaangename menschen". GEMEENTELIJKE OPERA TE AMSTERDAM. Tot regisseur van de gemeentelijke opera is benoemd Cruys Voorbergh. die even tueel tevens met de regie van tooneeï- voorstellingen kan worden belast. Als di rigent is benoemd Otto Glastra van Loon. die eveneens tevens belast kan worgen met het dirigeeren van groote tooneelstuk ken met muziek.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1