Ais li tach van pCcut bent ATabernal Zoon HET GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK Dankbetuiging TREKKERS M. REM FÏ1 HET iS ERG VERVELEND M E DIN O S Screaf OUDE BOEKEN FEUILLETON door FRAN'Z WENDELMGTH Geautoriseerde Nederlandsche bewerking door B. L. VENZELAAR. 29 HOOFDSTUK XII. Commissaris Peeters scheen zich zoo ern stig voor het geval St. Anthonius te in teresseeren, dat hij zich nog laat in den 'middag naar het Amslelhotel begaf, om persoonlijk met den inspecteur over de zaak te spreken. Hans Wildschut zat aan zijn schrijfbureau te werken, terwijl de kleine Yen bezig was, den koffer van zijn meester aan een gron dige inspectie te onderwerpen. Hij had de kleedingstukken eruit genomen en netjes over een stoel gehangen. Op dit oogenblik wffc hij bezig, de plooien in de pantalon met een electrisch strijkijzer een onberispe- lijken vorm te geven. „Hallo, mijnheer Peeters!"' riep Wildschut vroolijk, toen de bezoeker op zijn „binnen" de kamer betrad. ,.U komt zeker met ver bazingwekkende mededeelingen? Ga zitten alstublieft". De commissaris veegde zich met een bloedrooden zakdoek het 'zweet van zijn voorhoofd. „Het is ontzaglijk heet buiten", steunde hij, „maar ik zeg maar zoo, t je moet wat over hebben voor de goede zaak, nietwaar? Kijk eens aan, daar ben ik zelf maar gekomen om je de telegrafische berichten uit Londen en Zweden te brengen". Hij haalde zijn notitiebloc tevoorschijn en terwijl hij erin bladerde, bromde hij: „Bliksems, waar heb ik nou die tele grammen gelaten? Ik heb ze toch wel bij me gestoken? Waar zijn ze, bliksems o, eindelijk! Luister, Hans, hier is het uittreksel uit de Engelsche 4°ssiers: Uittreksel uit de politieacten betref fende Tom Barner, geboren op 10 October 1905. Beroep boekhouder. Straffen: 1927 zes maanden gevangenisstraf wegens hotel diefstal. 1933 twee jaar gevangenisstraf we gens chantage, bedrog en eenvoudige dief stallen. 1936 een jaar gevangenisstraf we gens inbraak, tevens onder politietoezicht geplaatst. Beroepsinbreker. Draagt geen wapens. Tegenwoordige verblijfplaats on bekend. En hier is het uittreksel uit het strafregis ter van George Trevor. Hij noemt zich Smith; Bridener of Baldfellow. Geboren op 4 Juli 1908 in Ipswich. Zonder beroep. Leeft, zooals wordt aangenomen van de opbrengst van paardenrennen. Beroeps misdadiger. Draagt een revolver bij zich. welke hij echter slechts gebruikt als drei gement. Straffen: 1925; 1926; 1928, voor den jeugdrechter wegens bedriegerijen en diefstallen. 1930 wegens heling van gestólen sieraden twee jaar gevangenisstraf. Sedert 1937 wordt hij gezocht wegens een serie zware inbraken verbonden met zware li chamelijke mishandelingen. Verblijfplaats onbekend." Wildschut schudde bedenkelijk het hoofd. „Daar zijn we letterlijk op een slangen nest gestooten", zei hij met een grimmig lachje. De commissaris krabde met zijn wijsvin ger tusschen zijn kraag en zijn Adams appel. „Ik geloof het ook. Het schijnt me een net stelletje schurken te zijn". Hij nam ver volgens een ander telegram ter hand: „Over, den Zweed zijn geen definitieve berichten" te krijgen. De Zweedsche autoriteiten dee- len mede, dat Hendrik Adamson geen straf register heeft. Van hem is slechts bekend, dat hij in het jaar 1925 van Zweden naar Amerika verhuisd is. Vermoedelijk is hij op dit oogenblik Amerikaansch staatsburger". Wildschut knikte. „Gelijke monniken, gelijke kappen meende hij na een poosje. „In vijftien jaar kan er heel wat gebeuren". Hij stond op, met voor zijn leeftijd ty pisch elastische bewegingen en 1-ep gerui- rrven tijd in gedachten door het vertrek heen en weer. Peeters had den knijper van zijn neus genomen, en tikte zich er nerveus mee te gen den knokkel van zijn linkerhand. „Van de vier schurken", ging Wildschut voort, „zijn er twee bij de ramp van de Brabant óm het leven gekomen en twee zijn er gered. Het spoor van de twee ge redden moeten we onder alle omstandig heden terugvinden. Ik zal de reederij nog- eens opbellen en vragen, of ze omtrent de geredden nog niets naders kunnen mede- deelen". - tija, dat is een idee!" antwoordde ae commissaris. De directeur van de stoombootmaat schappij was zelf aan het toestel, toen de inspecteur opbelde. Wildschut vroeg, of hij iets bijzonders omtrent de redding van de twee passagiers, Adamson en Trevor wist te vertellen. Tot zijn tevredenheid luidde het antwoord bevestigend. „Als u een oogenblik aan het toestel blij ven wilt, inspecteur, zal ik vlug de papie ren halen. Ah, daar heb ik ze al. Luis tert u? De beide passagiers, Adamson en Trevor bevonden zich in een boot, welke door het Fransche schip „Aristide" werd opgepikt. De geredden van deze boot wer den gezamenlijk in Oostende aan land gezet". „In België dus!" Wildschut wendde zich zacht tot Peeters: „Nu dan kan miin kleine Yen onmiddel lijk de koffers pakken. Ik zal per vliegtuig gaan en nog wel de eerste de beste aan sluiting". „Zei u iets, inspecteur?" vroeg de direc teur van de andere zijde. „Pardon, ik gaf enkele bevelen aan mijn bediende. Ik moet namelijk dadelijk naar België". „Achzoo, ja. maar blijft u nog even aan het toestel. Ik heb vanmiddag tusschen de lijsten der vermisten een aanteekening gevonden, welke ik voor wil lezen. Ik weet niet, of u er belang in stelt, maar men kan nooit weten. Een oogenblik alstublieft, waar is het papier,ah, ik heb het. Luister!" Aan het strand van het eiland Texel, in de nabijheid van Koog, dreef op 21 Fe bruari een lichaam aan van het mannelijk geslacht, dat op het zeemanskerkhof in Den Burg werd begraven. Papieren of an dere bescheiden, waaruit de identiteit vai het slachtoffer kon worden vastgesteld, werden bij het lijk niet gevonden. Men ge looft, dat het lichaam afkomstig is van een der opvarenden of passagiers van de on langs op een drijvenden mijn geloopen stoomboot Brabant. (Wordt vervolgd) IJMUIDEN Successen van V. Z. V. Eerste een tweede prijs te Utrecht. Op het geslaagde waterpolo-tournooi dat Zaterdag en Zondag door U.Z.6. te Utrecht werd georganiseerd, heeft de Velser Zwem- vereeniging zich uitstekend geweerd door een eersten en een tweeden prijs in de wacht te slecjipn. Zy verscheen met drie zeventallen. Waarvan, in hun afdeelingen, het eerste num mer één en V.Z.V. 2 tweede werd. V.Z.V. 2 opende de reeks van successen met een 43 overwinning op Vest 2. Er werd goed spel te zien gegeven en het bleek dade lijk, dat Duinker als midvoor op zijn plaats was. Deze was schotvaardig met het gevolg, dat hij alle vier doelpunten voor zijn reke ning heeft genomen. De dames werden uitgeschakeld door met 3—1 van IJ I te verliezen. Reeds een minuut na den aanvang scoorde de Amsterdamsche ploeg. Het scheen alsof de Velser dames door deze overrompeling niet meer op dreef kon den komen. Er werd althans traag gezwom men, niet snel genoeg gereageerd en ver scheidene aardige kansen konden zij helaas niet in doelpunten omzetten. Ondanks alles wist An Budings de eer nog te redden met een mooi schot. De beste wedstrijd, waarin weer duidelijk tot uitdrukking kwam, dat V.Z.V. heel wat in haar mars heeft, als zij wil, was die van V.Z.V. I tegen Star I. V.Z.V. verscheen in een gewijzigde opstel ling, n.l. met Chris Visman als middenachter en Janus als linksachter, en deze voldeden uitstekend. Alle spelers waren in vorm, ter wijl er met enthousiasme wei"d samenge speeld. V.Z.V. was vooral voor de rust dan ook overwegend sterker en mede doordat keeper v. d. Broek geen bal liet passeeren, was de stand 30 (Schoone 2, Swier 1). Star speelt meestal zeer wisselvallig. Dit bleek ook nu weer, want na de hervatting kwam zij cr veel beter in. De gevolgen bleven niet uit. Ook zij n^m 3 goals voor haar rekening. Door vrije wofpen op het doel kwam V.Z.V. als overwinnaar uit den strijd. Velen hebben dezen ongetwijfeld eerste klasse wedstrijd met genoegen gadegeslagen. In de finale kwam de ploeg tegen Haarlem I uit. Het spel stond beneden het peil van den eersten wedstrijd, maar dit kon niet verhin deren. dat de 30 overwinning voor Velsen was. In het begin werden van beide kanten scherpe aanvallen gedaan. Deze liepen echter steeds op niets uit totdat het Janus gelukte het doel te vinden. Ook later hadden de di verse pogingen van Haarlem om v. d. Broek te passeeren geen succes, terwijl V.Z.V. haar4 voorsprong regelmatig kon vergrooten door^ schoten van Schoone en Swier. De tweede wedstrijd van V.Z.V. 2 won zij met 31 van Star 2. Nauwelijks was men begonnen, of de Star-keeper kan door een kei hard schot van Duinker den bal uit het net visschen. Het bleek weldra, dat V.Z.V. ster ker was, hoewel het samenspel en de tactiek soms wel wat te wenschen overliet. Een aan val van Moeken op het doel, waarbij hij den bal tenslotte goed naar v. Veen plaatste, ein digde met succes. Duinker zorgde voor het derde doelpunt. Na de twee wedstrijden zou den derden en laatsten tegen R.Z.C. 2 zeker gewonnen zijn, als een der spelers van V.Z.V. 2 gezorgd had op tijd aanwezig te zijn. Door zijn onoplet tendheid begon V.Z.V. 2 met zes man tegen zeven. Het kon niet uitblijven, of hierdoor zou het doelpunten regenen. Wervers was echter paraat, maar kon niet verhinderen, dat er twee werden gescoord. Toen de bewuste spe ler nog steeds niet was gearriveerd, sprong P. Visman te water. De verhouding was nu beter. Toch gelukte het den Rotterdammers den stand tot 30 op te voeren. Uit dit alles blijkt wel, dat Velsen uitste kend was vertegenwoordigd. Supporters en spelers zijn het er dan ook over eens, dat het een geslaagde dag is geweest. Y.S.V. SPEELDE. Zondagmiddag heeft V.S.V. I tegen het eerste elftal der R.K. S.V. Santpoort in de gelijknamige plaats een jubileumwedstrijd egens het twintigjarig bestaan van laatst bedoelde club gespeeld. Het einde kwam met 3-3. Het verslag van onze» voetbal medewerker treft men onder het Santpoort- sche nieuws aan. Te Santpoort zal Woensdagavond een aantrekkelijke voetbalwedstrijd worden ge speeld. Het eerste elftal van de Politle- sportvereeniging Velsen komt'op het terrein den Terrasweg te half achr tegen Ter- asvogels 1 in actie. Het elftal der Sant poortenaren heeft een geheel gewijzigde opstelling. We twijfelen er niet aan of velen zullen een kijkje gaan nemen. VEISEN* Ds. BROXSGEEST MET ZIEKTEVERLOF We lezen in Het Kerkblad, dat d3. Jo'hs. Bironess-eert. Nederlandse h Hervormd pre dikant alhier, -opnieuw ziekteverlof heeft gekregen. Als consulent aal tijdelijk ds. G. I*. Callenbach te ljJtruuiden-Oost optreden. De predikanten in den Ring Haarlem zui- x 'ij' Zondags de diensten leiden»— KTNHEIM II SPEELDE VRIENDSCHAPPELIJK. Het tweede elftal van iK^heim heeft Zon dag vriendschappelijk tegen Terrasvogels II gespeeld en dezen wedstrijd met 4-6 ge- onnen. DRIEHUIS ONTSIERING» De fraaie lanen miet haar statige midden standswoningen geven lederen bezoeker vain onze plaats een prettigen en gezelligen indruk. Tallooze jonge boompjes en keurig verzorgde plantsoentjes passen geheel in het karakter van Driehuis. Waar dus zooveel in dit gedeelte van onze gemeente yam orde, regelmaat en verzorging getuigt, valt "het des te meer op. wanneer men een uitzondering meet vaststellen. Verschillende Drlehulzenaren maakten dan ook opmerkingen over de ontsiering welko men aan den Driehuizorkerkweg aantreft. Even voorbij den Zeeweg doemt na_ elijk een massafle hoop afval (piest, strui ken, takken en dergelijke) op. -welke den onrvaing heeft van een kleine heuvel. Deze kan worden verwijderd! CASTRICUM VI os Bij voldoende belangstelling zal er in het gym nastieklokaal van de R. K. Jongensschool door den leeraar De Goede gymnastiekles worden ge geven aan dames boven de 20 Jaar van 7—8 uur. CASTRICUM Maandag K E 8989 INWONERS. Per 1 Mei waren er 9005 inwoners. Er vestigden zich 32 personen en er ware® 10 geboorten. Er overleden 7 burgers, terwijl er 51 vertrokken. Hierdoor was er een vermindering met 16. waardoor het aantal Inwoners per 1 Juni 8989 bedroeg. SANTPOORT Terrasvogels verliest van T. Y. B. B. (Van onzen voetbalmedewerker) Er was aardig belangstelling voor den avondwedstrijd van de „Terrasvogels". Jammer genoeg echter hebben de aanwezi gen de Vogels niet in hun besten vorm ge zien. Vooral het spel der voorhoede viel ditmaal danig tegen. Zoo goed "als b.v. de linkervleugel tegen E. H. S. speelde, zoo weinig kracht ging er ditmaal van het duo Van Gelder uit. Jan de Jonge, van wien Amen groote verwachtingen koesterde, vie. ^ook al tegen, speelde te zelfzuchtig en vormde met zijn broer allerminst den leugel, welke» men gehoopt had-te zullen aanschouwen. Ook in de middenlinie, die nog al ver sterkt was met den oud-V. S. V.-er Kraak, liep het lang niet zoo goed als tegen E. H. S. Vooral het plaatsen van den bal liet te wenschen over.Zoowel aan voorhoede als middenlinie was te zien, dat men thans tegenover een club stond, welke in een hooger tempo speelde. De achterhoede heeft zich niet slecht ge weerd, wat 't best gedemonstreerd wordt door 't feit, dat doelman Douma niet eens zooveel te doen heeft gehad, ondanks het overrompelende karakter van de T. Y. B. B. aanvallen, vooral wanneer die door den snellen rechtsbuiten geleid werden. Over 't geheel waren de Terrasvogels evenveel in den aanval als de Haarlem mers. doch, zoo spelen^ als dezen avond, konden De Jonge c.s. niet tegen de solide Y. B. B.-defensïe op. Het T. Y. B. B.-doelpunt dqt den wed strijd besliste, werd voor de rust gescoord. Burgerlijke Stand HAARLEM 6 Juni 1942. BEVALLEN: 5 Juni. C. Overwijk—Veenman. J. G. Sevink—Baxmeler, z.; M. Stolker—Ne- derkoorn, z.; H. Tromp— Hoefsmit, z., 6 Juni, M. WIJtkampvan Sabben. z.; C. M. van der Lin dende GiHaf, d.; G. J. Bergmanvan der Wal. d.: H. J. A. C. Westerman—van Slooten, d. OVERLEDEN: 5 Juni. G. F. van der Beek 80 Z. Buiten Spaarne; A.. 8 J.. z. v. L. Havenaar, Pres. Steijnstraat. ONDERTROUWD; 6 Juni, W. Wildschut en J. C. Beentjes. Uitzendtijden van den Nederl. Omroep gewijzigd. Ingaande Maandag 8 en Zondag 14 Juni a.s. De persdienst van den Nederlandschen Om roep meldt: Op verzoek van vele luisteraars heeft de Nederlandsche omroep besloten om gedurende de zomermaanden van dit jaar het schema van de uitzendtijden zoodanig te wijzigen, dat verschillende interessante uitzendingen op' een tijdstip worden uitgezonden waarop de luiste raar beter dan voorheen in de gelegen heid is, ze te beluisteren. Met ingang van Maandag 8 en Zondag 14 Juni worden verschillende programma-onder- deelen van den omroep als volgt gewijzigd: B. N. O.: Van Maandag 8 Juni af komen de berichten van den B.N.O. alle dagen in plaats van 18.50 uur op 18.45 uur (Hilversum). De B.N.O.-uitzending van 19.3020.00 uur (Hilver sum 2) wordt als volgt gewijzigd: nieuws van 19 30—19.40, praatje van 19.4019.50 uur, „Spie gel van den dag" van 19.5020.00 uur. Het avondpraatje van den B.N.O., dat van 22.00 22.10 wordt uitgezonden, gaat over den zender Hilversum 2. Sport. Met ingang van Zondag 14 Juni komt de uitzending „Sport van den dag" Zondags vah 19.0519.30 (Hilversum 1). Vrijdags wordt het wekelijksch sportpraatje van 21.2521.45 uur (Hilversum 1) gehouden. Luisterspelen. Van 16 Juni af wordt iederen Dinsdagavond van 20.45—21.30 uur (Hilversum 2) een groot luisterspel gebracht. Politiek cabaret. Van 14 Juni af wordt het politiek cabaret Vrijdags van 20.1521.00 uur (Hilversum 1) uitgezonden. Het politiek cabaret wordt Zondags op denzelfden tijd als voorheen uitgezonden. Land en volk. Van 8 Juni af spreekt Dirk van den Hul iederen Zaterdagavond van 21.00 21.15 uur (Hilversum 2) over „Als ik het voor het zeggen hadVan dienzelfden datum af komt iederen Woensdagavond de familie De Boer uit Drenthe van 21.0021.15 uur (Hilver sum 2) voor de microfoon. De uitzending „Landmans lust" komt Vrijdags (Hilversum 2) van 21.0021.30 uur. Van Maandag 15 Juni af worden uitzendingen van de afd. land en volk. welke plaats vinden van 13.0013.15 uur, niet over Hilversum I maar over den zender Hil versum 2 uitgezonden. Godsdienstige uitzendingen. Met ingang van Maandag 8 Juni wordt de avondwijding van 22.1022.15 uur (Hilversum 2) gehouden. Cursus Duitsche taal. Van 8 Juni af wordt op Dinsdag en Vrijdag van 19.0519.30 uur (Hilversum 1) de cursus in de Duitsche taal gehouden. a Radio-praatjes Max Blokzijl. Van 8 Juni af spreekt Max Blokzijl op Maandag- en Donderdagavond van 21.0021.15 uur (Hilversum 2). N.S.B.-uitzendingen. Van 15 Juni af hebben de -N.S.B.-uitzendingen als volgt plaats: Maan dag van 18.3018.45 uur (Hilversum 2), Woens dag van 19.0019.15 uur (Hilversum 2), Donder dag van 19.0019.15 uur (Hilversum 2) en Zaterdag van 18.0018.15 uur (Hilversum 1). Vrouwelijk personeel in het N. A. F. Wanneer zij huwen wordt een ^„bruidsschat" uitgekeerd. 's-GRAVENHAGE, 6 Juni. De centrale persdienst van het N. A. F. meldt: Vrouwelijke leden van het Nederlandsche Arbeidsfront hebben na minstens vijf jaar on afgebroken lidmaatschap, bij huwelijk recht op een geldelijke ondersteuning, waarvan de grootte afhankelijk is van den totalen duur van het lidmaatschap en van de gemiddelde bijdrage, die betaald is. Met deze bepaling vervalt de overigens on juiste bedenking, die vele ongehuwde vrouwe lijke werkkrachten voorheen tegen aansluiting bij een vakorganisatie hadden. „Waarom zou ik contributie betalen, wanneer ik toch straks in het huwelijk treed, mijn geld is dan toch weg", zoo werd geredeneerd. Het Nederlandsche arbeidsfront hééft dit bezwaar thans weggenomen en de vrou welijke leden een „bruidsschat" in het uit zicht gesteld die wegens dén korten duur van het lidmaatschap, die voor het verwer ven daarvan is verelscht. door vrijwel alle huwende vrouwelijke leden zal kunnen wor den verworven. De bedragen varieeren tus schen f 20 in het laagste geval en maximaal i 180.—. Een voorbeeld: Jansjc Beeff is op haar zestiende jaar als fabrieksarbeidster gaan werken en werd onmiddellijk lid van liet N.A.F. Als zij straks op 26-jarigen leeftijd in het huwelijk treedt, ontvangt zij bij die gelegenheid een bedrag van 45.d.w.z. dat zij 24 pet, bijna een kwart van de be taalde contributie terugontvangt, en dat, ongeacht of zij misschien gedurende haar lidmaatschap reeds een belangrijke gelde lijke ondersteuning in een of anderen vorhi heeft genoten. Ook hieruit blijkt dus dat de zorg van hcjt N. A. F. voor zijn leden niet binnen de enge grenzen blijft, die de beroepsarbeid bepaalt, doch rekening houdt met de bijzondere belan gen, in dit geval van de vrouwelijke leden. Arbeidsters in alle bedrijven zullen dit zeker erkennen door zich aan te sluiten bij het Nederlandsche Arbeidsfront. Bedrijvigheid in de bouw nijverheid sterk geslonken. In verband met het feit, dat met ingang van Juli a.s. alle bouwwerken moeten worden stop gezet, publiceert „De Aannemer" een interes sante tabel, waaruit blijkt, dat de bouwnijver heid in Nederland reeds sterk was geslonken (in millioenen guldens) 1939 1941} 1941 1941 1941 1941 1942 4e 4e le 2e 3e 4e le kw. kw. kw. kw. kw. kw. k- Hiermede betuigen wij u onzen oprechten dank aan fam. en vrienden voor de belangstelling betoond bij ziekte en overlijden van onzen geliefden Man, Vader, Behuwd- en Grootvader den Heer JACOB SCHAGEN Biezenweg 99, Santpoort. M. VAN HOEPEN— SCHAGEN H. A. J. VAN HOEPEN. Juni 1942. 2de kapsfer gevr. MAISON ANNIE, Kanaalstr. 96, IJmuiden. Aanmelden Dinsdag. HUWELIJK Heer zoekt conversatie met Jonge vrouw of Weduwe, leeftijd tot 50 jaar. Br. no. 8011 Bur. van dit blad. Voor terstond flinke gevraagd nette Huishoudster voor dag"en nacht. Leeftijd 30- 50 jaar. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Goed loon. Le Mairestraat 11, IJmuiden-O. Trekkers: voor werkzoeken den en aangeboden betrekkin- ?en 3 tot 6 m.m. 24 cent, elke tn.m. meer 4 cent. Alle andere advertenties van particulieren in de zelfde ru briek: 3 tot 6 m.m. 36 cent. 2lke m.m. meer 6 cent. Personeel gevraagd Gevr. MEISJE v. half 'J tot circa 3 uur v. dir. of tegen half Aug. Adres te vera. bur. v. d. bl. Gevr. MEESTERKNECHT in vischpakhuis, die zelfst. alles op zich kan nemen en ook kan kui pen. Br. m. opg. loon no 1C5 bur "1. blad no. 263. Ev. dame» m.l., goede huisvr., wegens sterfgeval bulten betr.. Zoekt plaats als HOOFD DER HUISH. in klein gezin. Uitst. ref. br. Spaarnrijkstr. 55. Haarlem-N R.K. MEISJE gevr. voor dag of d. en n. Hofdijkplein 3. Drie huis. NET MEISJE gevr. in kl. gezin 2 pers., zelfst. k. w. van 9-12.30. Dond. 5 uur. Zondags vrij. Mevr. Gorselink, Velserstr. 56, Haarlem. Ervaren DRUMMER, 25 jaar. b.z.a. voor dans- en concertwerk in semi-prof. band. Beschikt overi prima instrumenten en goede stem. Br. no. 151 bur. v. d. blad Personeel gevraagd Te koop gevr. 1 pr. BUITEN BANDEN 28 x Ité. Rijksweg 235 Te koop aangeboden Te koop STOFZUIGER ..Vam pier", twee z.g.a.n. rijtuiglampen, twee rieten tuinstoelen. Kenne- meclaan 88, IJmuiden. Te koop WASCHMACHIXE. Kruidbergorweg 40. Santpoort. TE KOOP: Jongensjas. 2 p. Jongensschoenen m. 31 en 32. enkele paren damesschoenen. Voor 2 uur. lopenstragt 9, IJm.O. Te koop ELECTR. MOTOR merk „Edai"* 0.3 "PK. 230 Volt. Wie ruilt buitenband 28 x 1 3/8 tegen dito 28 x li4? Th. v. Gel dorp. Biezenweg 21, Rozensteyn Santpoort. Tc- koop zuiver wollen DAMES- BADPAK. als nieuw. Kweekers laan 170, Santpoort. Te koop 1 pr. nieuwe zwarte 1. ITE E R E X SCHOEN E N. m. 42 Adres to vern. bur. v. d. blad. Diversen Jongeman vraagt DEGELIJK KOSTHUIS (nieuw IJmuiden) Br. bur. v. d. blad no. 166. FIET5TASSCHEN BOODSC HAPTASSCHEN KOFFERS PUZZLES. STR ANDEMMERTJES STRANDVORMPJES. .LEESBOEKEN KLEURBOEKEN PRENTENBOEKEN TEEKENBOEKEN KNIPPLATEN KALVERSTR. 14 - IJmuiden-O. Telef. 5162. U te laten inschrijven als lid van de Vereeniging voor facultatieve lijkverbranding, doet het dan per 1 Juli a.s. Indien U direct f 0.75 betaalt, heeft U de contributie tot 31 December 1942 voldaan. Opgaven als lid gaarne bij den afdeelingssecretaris A. J. VAN DER WEYDEN, Alex. Bell- straat 51 IJmuiden Gironummer 418060. FLINKE 25 ct. ZEER GROOTE TUBE 37 V2 ct. KV. PRODENTA - AMERSFOORT Partic Wonlngb.v. Gem. best Rijk en Pol derbest. Ned. Sp.w. Totaal 2.5 1,6 0.3 1.0 2.6 6.8 7.9 0.6 0.3 0.1 5.7 7.3 3.5 7.0 6.2 1.1 0.1 23.0 29.0 27.6 35.4 21.1 6.2 De oorzaak van de sterke daling van het bedrag ■oor aanbestedingen door particulieren moet rooral worden gezocht in de omstandigheid, dat slechts ^n zeer klem gedeelte van de toch al beperkt voorradige bouwmaterialen werd vrij gegeven voor niet-militaire werken. De stijging de woningbouwverenigingen, die in het vierde kwartaal van 1940 inzette en haar hoogte punt bereikte ln het tweede kwartaal van 1941. hoofdzakelijk een gevolg van den noodzake- lljken wederopbouw van woningen Iri Rotterdam werd ln het tweede kwartaal van 1941 b.v. alleen 1 vodV 4 millioen aan woningen aanbesteed. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 'S GRAVENHAGE 8 Juni. 10.000: 20681 'f 1500. 13472 1000: 5886 15559 20572 f 400: 8834 10668 13113 16956 f 200: 15221 100: 2022 3653 3800 4453 11632 12249 12284 .12948 13196. OFFIC1EELE MEDEDEELINGEN. OFF PUBLIC- VAN DE ONDERBEDRIJFS ORGANISATIE VOOR ZAAIZAAD EN POOTGOED. TELERSPRIJZEN VAN DOOR DEN. N.A.K. GOEDGEKEURDE POOTAARDAPPELEN OOGST 1942. De Onderbedrijsorganisatie voor Zaaizaad en Pootgoed maakt bekend, dat voor door den "N.A. K. goedgekeurde pootaardappelen oogst 1942, onderstaande telersprijzen zijn vastgesteld. Geteeld op kleigrond. Groep I: Alberta, Dunbar, Yfcoman, Eersteling. Frühmölle, Ideaal, Limosa, Roo.de Eerstéling, Royal Kidney. Volgeling. 12.60—16.60 12.10 28 35 11.20—15.20 10.70 35 55 9 13 8.50 Groep II: Bintje, Evergood, Edward VU. Kat&adin, King wanneer U aan een gesloten deur komt. Wilt U daarom s.v.p. van het volgende goede nota nemen? ONZE ZAAK IS GEOPEND: 's Maandags alléén van 2 tot 6 uur, ver der iedere dag van 8 tot 1 uur en van 2 tot 6 uur. 7AADHANDEL SANTPOORT NEDERLANDSCH FABRIKAAT MEDINOS LABORATORIA - AMERSFOORT Fryslan BoppeIs de leuze Van de Friezen, groot en klein; Fryslan Boppe! Maar óók zal het Steeds: De Gruyter Boppe! zijn. Bladwijzer No. 2 uit de serie 11 NEDERLANDSCHE KLEEDERDRACHTEN gratis bij onze Versnaperingsartikelen (zie etalage) Antieke Munten HORLOGES, enz. koopen wij nog steeds. H. W. Dames Kruisstraat 19, Tel. 16910. Haarlem. Te koop gevraagd: Albums Bibliotheken „EUREKA", Kruisweg 13 Telefoon 18530. V-\-E geeft weerstand! V 4- E pantsert Uw kind tegen infectie-ziekten. Het weer standsvermogen wordt grooter, het beenderstelsel1 groeit extra-stevig op. Na 'n paar weken staat U versteld over de resultaten! By Apothekers en Drogisten. teerdere inlichtingen bij: DIOPHA N.V. -.IJMUIDEN Verkrijgbaar In cartons, inh. 160 gr. netto (voldoende voor 5 weken). Prijs f. 1.40 A AenB» B C vroeggerooid 25 23 en 28 35 9 40-15.40 9.40-10.40 9.— 8.60 35'4S 6.90-12.90 6.90- 7.90 6.50 6.10 45/opw. 6.30-12.30 6.30- 7.30 6.— 5.60 Groep UI: Bevelander. Eigenheimer, Erdgold. Furore, Industrie, Komeet. Matador, Present. Record. Souvenir, Triumf, intimus, Voran, Westeinder Bonte en Blauwe, Zeeuwsche Bonte en Blauwe. zeer vroeg gerooid vroeggerooid 25/28 en 28/35 35/45 45/opw A A AenBBCN 9.30-18.30 9.30-15.20 9.30-10.30 8.90 8.50 8.10 7.80-16.80 7.80-13.90 7.80- 8.80 7.40 7.00 6.60 6.50-15.50 6.50-12.50 6.50- 7.50 6.10 S.70 5.30 Groep IV: Alpha, Bonte Star, Gloria. Noor derling. Populair, Robijn. Roode Star. zeer vroeg gerooid vroeg gerooid 25 28 en A A AenBBCN 28 35 10.00-19.00 10.00-16.00 10.00-11.00 9.60 9.20 8.80 35 45 8.10-17.10 8.10-14.10 8.10- 9.10 7.70 7.30 6.90 45'opw. 6-70-15.70 6.70-12.70 6.70- 7.70 6.30 5.90 5.50 Groep V; (Jonge en bijzondere rassen) Belle de Fontenay. Beteka. Deva. Duivelander. Geel- blom, Hellena. Induna. Koopmans Blauwe. Mag neto, Nederlander, Wilpo A A A en B B C N zeer vroeg vroeg gerooid gerooid gesorteerd en ongesorteerd 18.80 15 80 15 80 13.80 12.80 9.30 Toelicthing. a De prijzen, genoemd voor de rassen van de grqepen I, II. Ill en IV voor de klassen B. C en N zijn vaste telersprijzen. b. De prijzen, genoemd voor de rassen van de groepen I, II, III en IV voor de klassen A (incl zeer vroeg en vroeggerooid) en B zijn resp. min. en max. prijzen. c. De prijzen, genoemd voor de rassen van/ groep V zijn maximum telersprijzen. d. Voor zoover gerooid vóór den door den N. A.K. vastgestelde rooidatum ligt de maximum prijs voor B-pootgoed f3,— pei 100 kg. boven de hiervermelde B-prijzen. e. Voor pootgoed van andere dan kleigronden zUn bovenstaande prijzen f 6.50 per 10 kg. lager f. Alle prijzen gelden franeo d*chtstbuzijnde gebrlikelijke laadplaats, exclusief zak. g. Alle jprijzen zijn inclusief plombegeld, het welk dit jaar hooger zal zijn dan ln vorige jaren in verband met de instelling van het kweekers fonds en een fonds ter stimuleering van het vroeg rooien van bepaalde rassen. De heffingen len behoeve van deze bgidg fondsen zullen ge schieden in den vorm van plombegeld. Te zijnei tijd zal worden bekend gemaakt bf dit jafer voo: 'het vroeg rooien een premie zal worden verstrekt en zoo ja, voor welke rassen. h. Nader zal nog worden vastgesteld en be kend gemaakt, met ingang van welken datum bovengenoemde prijzen verhoogd kunnen worden met bewaarvergoeding en hoe hoog deze bewaar- vergoeding is. I. Aardappelen, afkomstig van door den N.A.K. te velde goedgekeurde perceelen, mogen niet voor andere dan pootdoelelnden worden afgele verd. Het is derhalve verboden, dergelijke aard appelen af te leveren voor consumptie, fabriek matige be of verwerking en of veevoeder, tenzij zij op partij door den N.A.K. zijn afgekeurd en met inachtneming van de dan bestaande voor schriften. Ingeschreven als Persbericht No. 868 O.'B. Z. P. A 6 Juni 1942. UTIE VAN TABAK. Extra voorschot grossiers en detaillisten. De secretaris-generaal van het departement van Handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat detaillisten in tabaksproducten in het tijd vak van 8 tot en met 12 Junt a.s. op den voor ieder vastgestelden inleveringsdag nogmaals voorschottoewijzingen zullen ontvangen en wel ten bedrage van 100 van het aantal ingelever de bonnen van de tabakskaart.Voor de ingeleverde bonnen der slgarettenkaart zullen voorschot toewijzingen worden gegeven. Aan de grossiers zullen eveneens in het tijdvak van 8 tot en met t2 Juni a.s. voorschottoewijzingen worden uitge reikt, overeenkomende met 't totaal der aan hen tn dit tijdvak uit te reiken verzameltoewijzingen voor tabak. Voor verzameltoewijzingen voor si garetten zal geen voorschot worden gegeven. Voor de detaillisten betreft dit dus de inlcve- öcsuiit. wciKc nuk seen aanmci ring der bonnen 31 en 32 der tabakskaart, even- ontvangen hebben, dienen deze lingen op deze toewijzingen rekening te houden met de extra rantsoenen, die binnenkort zullen worden verstrekt In verband hiermede wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat detaillisten en grol- siers te allen tijde verantwoordig moeten kun nen afleggen met betrekking tot» deze voorschot ten. Wanneer bij contröle zou komen vast te staan, dat het totaal aantal rantsoenen der aan wezige voorraden, bonnen en toewijzingen min der bedraagt dan- het aantal rantsoenen /Ier ver strekte voorschotten, zullen tegen den betrok ken detaillist oj grossier, indien blijkt, dat het tekort aan zijn schuld te wijten is, de noodige maatregelen, welke zoowel op administratief als op strafrechtelijk gebied kunnen liggen, getrof fen worden. VERPLICHTE VOORRAADOPGAVE AFVAI.RUBBER. De directeur van het rijksbureau voor oudf materialen en afvalstoffen maakt bekend, dat hi.' voor alle Industneele en andere bedrijven, die oude rubber (afvalrubber) in voorraad hebben, uitgezonderd de afvalrubber-verwerkende in dustrie en de erkende handelaren en kleinhan delaren in oude materialen en afvalstoffen ver plicht stelt voor 15 Juni 1942 opgave van dien voorraad te doen aan zvjn bureau. Paleisstraal 7. te 's Gravenh3ge, onder vermelding van soort der afvalrubber en hoeveelheid In kg. Het niet voldoen aan deze verplichting kan ge straft worden volgens de strafbepalingen van hei economisch sanctïebesluit. NEDERLANDSCHE COÖPERATIEVE RAAD. Herinnering aanmeldingsplicht. De Nederlandsche Coöperatieve Raad is inge steld bij Besluit van 20 Maart j.l. van de Secre tarissen-Generaal van de Depavtementen van Landbouw en VisscheriJ en van Handel. Nijver heid en Scheepvaart. Coöperatieve Vereenigir\gen in den zin van dit Besluit, welke nog geen aanmeldingsformulieren tueel aan te vullen met. ten hoogste 9 restant- nonnen 07 der sigarettenkaart, terwijl, indien deze bonnen tezamen geen 10-voud opleveren aanvalllng met ten hoogste negen tabaksbonnen •Ier loopende week (33 en 34) moet plaats vinden voor de grossiers betrèft deze inlevering de m de week van 29 Mei tot 6 Juni ontvangen toe wij xtngen. De detaillisten en grossiers dienen bij de bestel- -- zoo spoedig mo gelijk aan te vragen bij het tijdelijk correspon dentieadres van den Raad. Berkénbosch-Blok- straat 3, te Scheveningen. Volgens artikel 5 van het Besluit is de top- organisató bevoegd een Coöperatieve Vereeni ging te ombinden, indien zij zich niet binnen vier maanden na het in werking treden (op 31 Maart j.l.) van het Besluit, bij de topoiganisatte voo* aansluiting heeft aangemeld-

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 4