ff HONDEN Gebr. VEENINGA KUNST. Orgelconcert. Kapel Nieuw Vredenhof. Het eerste van de reeks orgelconcerten, e Egbert Vos organiseert in de Kapel euw-Vredenhof, had Maandagavond i-urts, en wel mot medewerking van de violiste Ans van Maancn. De organist nam een veelbelovende aan loop met de Ciaconna e Fuga in d kl. t. van Pachelbel: hij wist het variatiedeel constant te laten groeien, zooveel als mo gelijkheden van het orgel dit toelieten, waarna in rustig beheerschte vertolking de interessante fuga een statig besluit vormde. Na dit degelijke klassieke werk, betee- kende een tweetal nieuwere koraalvoor spelen geetv vooruitgang, hoe verzorgd ze dan ook weergegeven werden. Met Benedietus van Reger kwam de or ganist op verheven peil; de heer Vos slaag de erin dit fraaie neo-romantische stuk zeer passend te registreoren; de fraaie zachte gamba deed het hier uitstekend bij aanhef en slot. Egbert Vos meende zijn concert eenigs- npeus te moeten beëindigen en koos daartoe Grand Choeur van Salomé. De intieme ruimte der kapel verwerkte deze Eronkmuziek op haar manier, d. i. tame- jk vreemd en gedrongen. Ans van Maanen vertolkte met grooten toon en breede streek sonates van Handel (D gr. t.) en Tartfni (g kl. t.), benevens Max Reger's Praeludium en Aria, welk laatste stuk zij effectvol pathetisch voor droeg. De begeleidingen van Egbert Vos waren - steeds accuraat en voortreffelijk aangepast, niet het minst wat de registra tie betreft, waarin niet alleen een even wichtige klankverhouding, maar ook een fraai getroffen klankkarakter te waardee- ren was. De organist kent de -mogelijk heden van zijn instrument door en door en hij beschikt over den fijnen zin om er een Juist gebruik van te maken. De belangstelling voor dezen eersten concertavond was niet gropt; het is voor den ijverigen organisator te wenschen, dat vanaf Maandag a s. meer mensehen den weg naar Nieuw-Vredenhof zullen vinden. JOS. DE KLERK Het tooneel te Amsterdam. „Madame Sans Gêne" Met een glimlach kunnen we terugdenken aan de woorden der gi-ooto^nannen "von '80: „Do romantiek is dood"..,. Het starre na turalisme, de psychologische kunst, dada ïsme en wat-dies meer zij hebben de char me van kletterende rapieren en bonte costuums niet kunnen torpedeeren De ro mantiek leeft in do harten van het volk. Misschien zal ze nog w-1 eens van het too neel verdwijnen, letterlijk en figuurlijk wij twijfelen er niet aan. of zij zal ook dan terugkeeren. Het Anisterdamseho publiek heeft zich Weer eens uitgesproken voor een der zwaar ste stukken geschut van de goede oude ro mantiek: voor ..Madame Sans Gêne". Vroegere generaties hebben zich, sedert 1893, laten betooveren door het zwierige spel van Sardou en Moreair. men denkt met weemoed terug aan het dankbare pu bliek van wijlen mévrouw MannBouw meester! Dat van tegenwoordig heeft Zaterdag, toen het Nederlandsch Tooneel er in den Stadsschouwburg de eerste van een serie heropvoeringen van gaf, niet min der gejuicht. Geen wonder! Weer was het een onzer allergrootste actrices, die zich gaf aan de meer dan dankbare rol van Cathérine, de waschvrouw van 1792. de hertogin van het keizerrijk. Magda Janasens heeft die won derlijke vrouw, half historie, anderdeels verzinsel, nog eens levend gemaakt met allo kleuren, die op het rijke palet van haar talent te vinden zijn. Een pittige, tempera mentvolle vrouw uit hot volk tijdens de beschieting van de Tuüerleën, een volks vrouw óok nog in het gezelschap van prin sessen en hertoginnen, van Bonaparte zelf ton slotte. Het Is al fonkelend, al bruisend van leven, wat deze levendige kunstenares te zien geeft. Stormenderhand veroverde zij dan ook de hoofdstedelingen, die dwars door de hittegolf den \v«g naar den schouw burg hadden weten te vinden. Johan Elsensohn speelt, con brio, den rondborstige» sergeant Lefèbvre. die later maarschalk en hertog van Danzig wordt: een uit het volk ook, stoor en trouw. Welk een frappante tegenstelling met don ge slepen politieminister Fouché! Reeds lp het voorspel weet Louis van Gasteren dien man. hoewel daarin eerder komisch dan nfstootend geteekend, tot een sluwen in trigant te maken, een pluimstrijker, die de room van de revolutie af snoept, maar zelf bulten schot blijft. Frits van Dijk beeldde de Napoléon-figuur uit. een dier duizenden interpretaties, die liggen tusschen den god gelijken ..man van Atlantis" van Mgrc-sj- kowsky en den cultuurloofcsen Corsikaan, riten Shaw heeft gereconstrueerd. Het K moeilijk, een oordeel te vormen over zoo'n creatie. Hulde in ieder geval voor Van Dijk's grime en voor de middelen, waarmee hij verder een groote. boeiende figuur te midden van een romantisch tooneeispel getto! Ljten wij volstaan, met van de tallooze andere medewerkenden de beide prinsessen te noemen, met zwier gespeeld door Hélène Berthé en Josephine van Gasteren. De regie berust hij Louis van Gasteren. Hij is er in geslaagd, een glnnsnummer van weleer te doen herleven voor het publiek van thans. Wellicht zal het hem nog gelukken, een Tante !\liehe 103 jaar geworden Gisteren tverd Neerlands oudste in woonster, mej. M. Stenfert te Dieren, be ter bekend onder den naam van Tante Mieke, 103 jaar. Begrijpelijkerwijze was ïr van alle kanten zeer veel belangstelling voor deze zoo bijzondere gebeurtenis. \ele gelukwenschen had het oudje in onivangst te nemen. o.a. waren aanwe zig de burgemeester, de heer C. A. F. Kalhorn. Het hoogtepunt van den dag was echte?, toen opoe Ten Dam, die zelf honderd jaren telt, haar gelukwenschen kwam aanbieden. Met een auto had men haar laten balen en hoewel zij eerst zeide, weinig tijd tc hebben, omdat zij de aardappels nog moest schillen, liet zij zich tenslotte toch overhalen, om de honderd-en-drie-jarige te gaan felici- teeren, en nog een tijdje met haar te blijven keuvelen. Onder de vele ge^henken was ook een taart van het gemeentebestuur, waarop de data stonden vermeld. AGENDA DINSDAG 9 JUNI Kerk: Orgelbespeling door Groote Halscma, Palace: „Jenny als detective", 2. 6.30 cn 8.1"' uur. Luxor Theater: „Truxa", 2.30, 6.30 en 8.4', uur. Rembrandt Theater: ..Quax de Brokken piloot". 2.30. 6.30 en 8.+5 uur. Frans Hals "Cheater: „Pour de Mérite", 2.30. fi.30 en S.45 uur. Mo viae: Doorlooponde voorstelling. WOENSDAG 10 JUNI: Bioscopen: Middag- en avondvoorstellin gen, W.n. Hoofdredacteur: .T. V. Baudewyns, Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. C. Berks, Haarlem. Chef van Dienst en Stad: S. H. Kuiper. Haarlem. Sport cn stad: A. Overmeer. Heemstede. Buitenland J. C. van der Laag Heemstede. Haagsch Redacteur. B. Korsten. Den Haag Binnenland J. A. Steen Jr.. Zandvoort. Nieuws- en reportage voor Velscn en omgeving: 4. van Baarscl, IJmuiden. Voor élke keuken, klein of groot, Is er een helper in den nood; Wacht niet te lang, bestèl d'r von! 't Is: DUBBEL-JUS van HELDERMAN. Clmgc Doo'-nbo* HELDERMAN - BUSSUM ;tocht met „Madame Sans Gêne" te maken al zal het wel even duren, eer Haarlem deze voorstelling te zien krijgt. M. SYBR. KOOPS. Uitreiking distributiebescheiden Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen, Woensdag, de beurt aan d_p letters U en V. OPERETTE VEREEN. „JOHAN X STRAUSS". .De Haajrlemeohe Operetitevereeniging .JOhajnn Strauss" gee fit op 14 en 15 Juni in den Stadtsscho'uwiburg voorstellingen vaih MBlocker's „Der Beitteistudenit". De Hiaar- lemsche Orkestve-reenlglmg verleent mede werking. Het geheel staat onder leiding vam JttC. Zwaan. De heer E. Ruyboom voert de regie. Leny van Triohit ls leidster der bal letten. PERSON ALIA Te Den Haag zijn geslaagd voor het exa men nlj\ei'heidsonderwijs de dames M.'C. en L. Wolff, te Haarlem Voor den Politierechter. SCHEERMESJES GESTOLEN. Een 36-jarige broodbakker verscheen voor den Politierechter. In Maart van dit jaar- had hij met een kennis een man, die in soheermesjes handelde, in een huis gelokt en van des mans fiets, die voor de woning was blijven staan, een tweetal groote pak ken scheermesjes, inhoudende 1000 pakjes, met. een waarde van 350, weggenomen. De Officier van Justitie bracht in zijn requi sitoir naar voren, dat het geen manier was een man op een dergelijke minderwaardige wijze het brood uit den mond te nemen. De scheermesjesverkooper had 'die mesjes noo- dig om in zijn levensonderhoud te kunnen voorzien en dit werd hem onmogelijk ge maakt door dezen diefstal. De Officier legde er den nadruk op, dat hij er-over had ge dacht om de zaak in handen te stellen van meervoudige kamer, teneinde een hoo- gere straf dan zes maanden te kunnen ge ven. Hij had dit echter nog niet willen doen, doch vond toch geen termen aanwezig om minder dan zes maanden te eischen. De Politierechter, die dezen diefstal eveneens zeer ernstig vond, veroordeelde den ver dachte conform. Waterrijk Nederland. Waarom toch steeds weer: zwemmen leeren! Nederland telt ruim veertig overdekte zweminrichtingen en, gelukkig, een grooter aantal open- en natuurbaden. Toch is het aan tal plaatsen waar men zwemonderwijs kan krijgen nog lang niet voldoende voor de negen millioen inwoners van ons land.Nog vele dui zenden. honderdduizenden, zijn de zwemkunst nog niet machtig en loopen steeds gevaar'te verdrinken in ons waterrijk land. Elk jaar allen honderden slachtoffers ten gevolge van den rijkdom aan water in ons land. Nederland heeft honderden rivieren, duizenden vaarten, kanalen en grachten, plus een ongeteld aantal slooten en plassen, bovendien nog het l.Jsel- meer en de Noordzee. Bedenken we, dat on geveer zes millioen menschen en kinderen wonen, werken en leven op en bij het water, don kan het ons niet. verwonderen dat hon derden, elk jaar, hun leven beëindigen in,- het water. De Ned, Zwem- en Reddingshond acht zich gelukkig te mogen constateeren, dat. behalve de jaren 1940 en 1941, met den verduisterings plicht, gestadig (door uitbreiding der zwem kunst) het groote aantal verdrinkingsgevallen in Nederland terug loopt, niettegenstaande bevolking met ongeveer 100.000 per jaar toeneemt. De verdrinkings dood voor goed uitbannen is onmogelijk; al tijd zullen kleine kinderen ontsnappen aan toezicht en omkomen in slooten. Steeds zul len wate-seheppende vrouwtjes en bloemen- plukkende kinderen, te water geraken en mmer zullen rivieren, zee en ijs slachtoffers .-•■rgen. Maar de genoemde Bond *1 voort gaan den veftirinkingsdood actief te bestrij den en wel door het bevorderen der zwi kunst, uitbreiding van het zwenynend redden en het verbeteren van reddingsmateriaal. Toch wenscht de Bond maar niet iéder in het water te brengen. H(j raadt allen aan. oud en jong, arm of rijk, alvorens het zwemmen te leeren zich geneeskundig te laten onderzoe ken. omdat er ziekten en afwijkingen bestaan b(j het menschdom. die het zwemmen onge- wenscht, ja gevaarlijk, maken: daarom vraagt aan Uw huisarts zfo'n deskundig advies ter zake. Bedoeld wordt o.m. ook de schare van man nen en vrouwen, ouderen dus en ook kinderen, die, tengevolge van de tijdsomstandigheden aanmerkelijk In lichaamsgewicht, (verminde ring van de hoeveelheid vet tusschen de spie ren) achteruit gaan. Voor hen allen heeft de huisarts een be slissende stem. Verzocht wordt aan de- Direc ties van zwembaden open en overdekt wanneer 't hun opvalt dat de bezoekers of be zoeksters steeds achteruit gftan in gewicht, ei vermagerd uitzien, te wijzen op de wensche- lijkheid van een medisch onderzoek. Voor komen is nog altijd beter dan genezé&J Hoofd der Propaganda N.Z.R.B. A. J. MEIJERINK, KEURING VOOR DE WAFFEN SS. EN VRIJWILLIGERSLEGIOEN NEDERL'AND 's-GRAVENHAGE, 4 Juni. De „aanmel ding van vrijwilligers voor de Waffen SS en het Vrijwilligers Legioen Nederland, alsmede de keuring zal geschieden: 12 Juni '42. 10 uur. Den Haag, café Den Hout. Bezuidenhoutscheweg. 16.00 uur: Rotterdam, Deutsches Haus. 13 Juni. IÖ.00 uur. Utrecht, Wehrmachts- heim, Mariaplaats. 15 Juni. 10.00 uur: Tilburg. Werklieden- vereeniging. Tuinstraat 68. 16.00 uur: Eindhoven. Huis Maria. Kruis straat. 16 Juni. 10.00 uur: Roermond, NSDAP. Swalmerstraat 61. 16.00 uur: Arnhem. Weberstraat 16 b. 17 Juni, 10.00 uur: Amersfoort, Polizei- liches Durchgangslager. Anpelweg. 16.00 uur: Devenfer, NSDAP. Parkweg 2. 18 Juni, 10.00 uur: Hengelo. Deutsches Haus. 16.00 uur: Meppel. Hotel Westerbeek, Woldstraat. 19 Juni. 11.00 uur: Groningen, Concert huis. Poelestraat. 16.00 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 20 Juni. 10.00 uur: Amsterdam, Schule, Tenenweg 13. 16.00 uur: Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Wie z(jn vólk met hart en ziel wil dienen sluit zich aan als lid van den Nederland- Echcn Volks dienst. Felle brand te Rotterdam. Moedige jongeman redde drie kinderen het leven. In de Rosener Mantzstraat 158 te»Rot- terdam heeft gistermiddag een felle uit slaande brand gewoed. In dit pand is ge vestigd een rijwielhandel van den heer Groenewegen. Aan de voorziide is de win kel met werkplaats gevestigd, terwijl zich aan de achterzijde het woonhuis bevindt. Om ongeveer kwart voor vier werd de brand ontdekt en in korten tijd sloegen de vlammen aan de voorzijde naar buiten. Zoowel de Rotterdamsche als de Duitsche brandweer rukten met veel materiaal uit. In de verwarring van het oogenblik dacht men er niet aan. dat nog men schen achter in het brandende pand konden zijn. totdat de 29-jarige me vrouw GroenewegenKramer in haar angst door een zijraam sprong en den toeschouwers op straat toeriep, dat haar drie kinderen in gevaar waren. De 25-jarige J. Kroos uit de Joseph- straat aarzelde niet en snelde, ondanks de vlammen en de s\»rke rookontwik keling, het pand binnen en smaakte het genoegen de drie jeugdiee kinde ren in veiligheid te brengen. Zij bleken geen letsel van beteekenis te hebben opgeloopen. De moeder had door de glasscherven verwondingen aan de beenen opgeloopen, maar behoefde niet in een* ziekenhuis te worden opgenomen. Om half vijf had men het vuur onder de knie en kon met de nablussching worden begonnen. Men kon niet verhinderen dat het benedenhuis totaal uitbrandde. De vuurhaard moet gezocht worden in den winkel met werkplaats. Omtrent de oor zaak is niets bekend. Vrouw van spoorwegarbeider door trein gedood. Machinist had niets bemerkt. De 54-jarige eehtgenoote van den spoorwegarbeider C. van der K„ die in een dienstwoning rtabif den Liebergerweg langs de spoorlijn HilversumAmersfoort woont is.'terwijl zij de spoorbaan overstak, door den trein gegrepen en op slag ge dood. De vrouw wilde zich naar haar groentenveldje begeven, dat de familie aan de overzijde van de spoorlijn heeft. Zij liep daarbij achter den uit Baarn komen den trein om, doch werd. gegrepen door den sneltrein uit Hilversum, die iets te laat was. Waarschiinliik vermöedde het slachtoffer, dat deze trein reeds gepas seerd was. Toen de vrouw niet naar huis terugkeerde, ging haar man een onderzoek instellen, waarbij hij het deerlijk vermink te slachtoffer vond. Hel lijk is in.beslag genomen. De machinist van den betref- fenden trein heeft niets van het ongeval bemerkt. Jongen vermist te Hilversum. ALLE NASPORINGEN BLIJVEN VRUCHTELOOS. Misdrijf in het spel Sedert de vorige week Woefisdag wordt de 11-jarige Hans van der Poel in Hilver sum, nadat hij de ouderlijke woni,ng had verlaten, vermist. Alhoewel verschillende personen zich aan het politiebureau meld den, die meenden aanwijzingen te kunnen geven, die tot opsporing konden leiden, is er tot op heden nog geen spoor van den jongen gevonden; In de afgeloopen dagen heeft o.m. een formatie van de W.A., die zich daartoe bij de politic aanbood, de re cherche geassisteerd bii een onderzoe kingstocht in de omgeving van Hilver sum. doch ook dit bleef zonder resul taat. Inmiddels wordt het onderzoek op groote schaal voortgezet, daar de ver onderstelling. dat hier misdrijf in het spel is. meer en meer veld wint. FRON^VAN NERING EN AMBACHT IN HET NEDERLANDSCH ARBEIDSFRONT ONDERGEBRACHT. De centrale persdienst van het N.A.F. meldt: Met ingang van 6 Juni j.l. heeft het front van nering en ambacht zich in zijn geheel aangesloten bij het N.A.F. Het zal hierin voortaan als afdeeling, gesplitst in twee onderafdeelingen handel en am bacht, werkzaam zijn. De afdeeling handel en ambacht van het N.A.F. zal zich bezig houden met sociale voorzieningen, oplei ding en credietwezen. kortom met alles wat voor den handel en het ambacht nuttig is en buiten de taak van het georganiseer de bedrijfsleven .valt. Door den leider van het N.A.F. is de- heer J. H. Scholte te Den Haag benoemd tot leider dezer afaeeling. De opbouw van deze afdeeling handel en ambacht zal zoodanig.zijn, dat zoowel de belangenbehartiging van elke groep der handeldrijvenden als die van de beoefe naars van het ambacht ten volle gewaar borgd is. MORGEN IS HIJ JARIG. Man of vader, zqpn of verloofde, ofeen onbekende strijder aan het Oostfront. Morgen is hij jarig. Maar wie of wat hij ook is, mor gen zal hij verrast worden ftiet een verja ringspakket uit het vaderland. Morgen op zijn verjaardag zal hij weten dat zijn landgenoo- ten hem niet vergeten zijn, dat zij hem juist op dezen dag extra gedenken. Begrijpt u wat dat voor zoo'n strijder is, een dergelijk pakket op zijn verjaardag te ontvangen? Landgenoot, bereidt onzen strijders een dergelijke ver rassing. Maakt er een gewoonte van op ge regelde tijden een flinke bijdrage te storten op girorekening 432.100 t n van het Verzor gingsfonds Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, te 's-Gravenhage. Invaliditeit en het Arbeidsfront. De centrale ^persdienst van het N. A. F. meldt: Leden van het Nederlandsche Arbeids front, die ingevolge leeftijd of invaliditeit blijvend arbeidsongeschikt zijn, en niet meer in dienstbetrekking werkzaam zijn. kunnen op hun verzoek een invaliditeits- ondersteuning krijgen, voor zoo ver het noodige aantal betalingen is geschied. Deze betalingen varieeren tusschen een uitkee- ring van tenminste 7.20 per maand tot ten hoogste 40 per maand. Voor zoover deze aanspraak wordt gemaakt door leden, die voorheen waren aangesloten bij vak- vereenigingen en bonden, die in den tijd, j voorafgaande aan 1 Mei 1942 geen regle mentaire ouderdoms- en invaliditeitsonder- steuning kenden, ontstaat het recht eerst na 1 October 1947. Als algemeene voorwaarde geldt hierbij bovendien, dat tenminste 1040 wekelijksche bijdragen betaald moeten zijn op den dag van de indiening van het verzoek om on dersteuning, en het lidmaatschap sedert 1 Mei 1942 ononderbroken heeft bestaan. Niet alleen al* aanvulling op de uitkee- ringen ingevolge de sociale verzekering, doch ook geheel onafhankelijk hiervan be- teekenen de geldelijke uitkeeringen, die het N. A. F. in dezen vorm aan zijn leden ver leent, een belangrijke steun ingeval van ouderdom en invaliditeit. Reeds na een lid maatschap van vijf en dertig jaar*. een pe riode, die gerekend naar den totalen duur, waarover de arbeider werkt, niet lang te noemen is, is de maximale uitkeering be reikt. Zelfs in de laagste klasse beteelcent dit een maandelijksch inkomen of, wat in de meeste gevallen wel zoo zal zijn, een mkomenvermeerdering van ƒ12 per maand. Met het verstrekken van de 'bovenge noemde uitkeeringen wordt dë gemeen schapsgedachte, die leeft in het Nederland sche Arbeidsfront; gediend. Bovendien wordt het verantwoordelijkheidsgevoel van de indïvïdueele werkers jegens hun gezin en de gemeenschap versterkt door het be sef met hun aansluiting een basis te kun nen leggen voor een redelijke verzorging in geval van ouderdom of invaliditeit. De mate, waarin een gemeenschap zich zijn eenheid bewust is, komt niet het minst tot uiting in de wijze, waarop de zorg voor ouden van dagen en invalide werkers is verzekerd. Waar aan de zorg een rechts grond is verleend, is de hoogste vorm be reikt. De leden van het N. A. F. ontleenen het recht op deze uitkeeringen niet alleen aan de betaalde contributies, doch daar bovenuit aan het feit, dat zij deel uitmaken van een werkgemeenschap, waarbinpen al len door de leniging van elkanders nooden hebben te zorgen. Iedere werker onderschrijft deze gedach te en behoort dientengevolge lid te zijn van het Nederlandsche Arbeidsfront. C»EVONDEX VOORWERPEN Airmfoamd, vam Driei-Kool, Hedastraat 14 handschoen. Verkijk, Zaanenlaan 149. hand schoenen. Pelt, Karolingemstraat 36; mes. Frevel, Spaarneiaan II, muts. Dalhuisem. Hemomvlaan 288. pak. Rutte. Molijnstraat 36: pet. vam Dijk, Bastiaenetraat 9S. por- temoninaie m. Inh. v. d. Luiden. Vijverweg 6, Bloemendaal; pakje m. ln!h„ Bakker. Kle- ver]aan 64; portemonmale m. in!h. de Hew. Tuchthulsstxaat 18; rozenkrans. Pel. Korte Lakenstraat 11 rood: sleutel. Lawm-ertsnia Ruysdaelstraat 18 zwaf-t; zilverbomnen, vam Mem-s, Verspronckweg 113; zeilboot. Gie bels, Buitemrustlaan 15. VOETBAL PLAATSELIJKE ELFTAL VAN HAARLEM Hiet el Stal van de afdeeling Haarlem vam lien Ned. Voetbalbond speelt Zondag a.s. om twee uur op het terrein vam EDO tegen een vertegenwoordigend elftal van de af deeling Den Haag. Het plaatselijk elftal vam Haarlem is als volgt samengesteld dool: M. Poldermam (Spaarndnm). ach ter: P. Hoeker (G-eel WU) en J. Roes: (DSK); midden: F. Buschniam (TYBB), J. Vink (OIV), C. Karpes (Droste); voor: P. Berk (Spaarndam). D. Velthoaon (EDO) J. En/lor (ETO), J. Bouwens (VSV) en P. V. d. Wal (NAS). Verduisteren: van 21.59 tot 5.19 u. 10 Juni zon op 5.19. onder 22.uur. maan op 4.02, onder 18.21 uur. WEERBAAR t VOLK Ook geestelijk willen wij ons herbewa penen. Maar niet met geleuter, en goed- koope aanhalingen van bijbelteksten. Wij moeten' ons weer bezinnen op eigen aard en eigen wezen. Indien wij dat doen, dan zijn wij het best bewapend tegen alles wat volksvreemd is en wat onze kracht wil verlammen. Strijdt mede voor de geestelijke weer baarheid van ons volk. Treedt in de rijen der Nederlandsche S. S. Links: Transport per slede. Het voor dit gedeelte van het Oostelijk front geëigende vervoermiddel wordt veel gebruikt. Orbis-Holland-P. K. Haustein- Pax Holland-c Rechts: Enorme walvischkaken sieren den tuin van de Oudheidkamer te Zaandijk- waar een tentoonstelling is ingericht, welke geheel gewijd is aan dc walvischvangst. Pax Holland-de Haan-c Nederlandsche Voetbalbond UITSLAGEN VAN ZONDAG 7 JUNI 1942. AFD. 3 F: DSK 4—DCO 5 5—0. AFD. 4 B: O. Gezellen 5—van Nispen 2 1—3. AFD. Jun. A:T)CO a—EDO awordt Donder dagavond gespeeld. HRC DEGRADEERT Vy'f clubs hebben In do afgeloopen weken gestreden voor plaats in d-e tweede klas. Het resultaat was, dat .VIkrtmar.selie Boys zich handhaafde en 1IRC degradeerde. Zooals bekend waren Beverwijk, OVVO en Hollan- dda die andere candildaten. KEGELEN ALKMAAR WINT V VN HAARLEM Ook in het tweede gedeelte van den ke- gchvodst.rijd Haarlem—-Alkmaar zijn de A.lkmaordens In de meerderheid gebleven. Zij wierpen Ln het gebouw van den H. K. B. aan de Tem pc liersstraat 4713 houten en Haarlem 4673. De totaalstand werd: Alk maar 9196 h.: en Haarlem 8S50 h. (ver schil dus vam 346 h.) Haarlem moest den Oudesbeker dus aan Alkmaar afstaan. WATERPOLO WATERPOLO DAG TE UTRECHT. De belangstelling voor den 25sten water- polodag te Utrecht w* Zaterdag en Zon dag bijzonder groot. X)e "heerenploeg van De Waterratten verloor tan H.Z. en P.O. met 5-2 en werd uitgeschakeld. In de finale kwamen U.Z.C. en JÏ.Z. en P.C. In de tweede afdeeling boekt V.Z.V. een fraai succes door met 3-0 van Haarlem in de finale te winnen. Tevoren had Haarlem met 3-1 vaij Maas gewonnen. H.V.G.B. ver loor ln de eerste ronde van G.Z.C. met 5-1 Het reserve-team van V.Z.V. bereikte do finale na overwinningeh op Vest en Star'2. doch verloor den eindstrijd tegen R.Z.C. 2 met 30. Haarlem 2. dat met 61 van P.C.C. 2 had gewonnen, verloor 'de finale met 21 tegen Xereus L'. Het derde zeven tal van H.P.C. won in de afdeeling 3 g. In de eerste ronde werd een 20 zege geboekt op D.W.V. en in den eindstrijd een 20 Overwinning op D.Z.V. Bij de dames bereikte H.P.C. ln haar af deeling den eindstrijd na een 30 overwin ning op Brandenburg. maar de finale leverde een 10 nederlaag op tegen H.G.A. Haarlem behaalde oen eersten prijs. Dc uitslagen in deze klas waren: U.Z.C. 2— Haarlem 1—4; U.Z.C.Aegir 0—5Haar lem—Aegir 3—0; V.Z.V.—Y 1—3; Y—Haar lem 02. De dames van D.W.R. werden in c^e eerste afdeeling door H.Z. en P.C. met 20 geklopt. GOLF KENNEMER GOLFCLUB. Op de banen van de Kennemer Golf- en Country club te Zandvoort werd gisteren de maandelijksche wedstrijd gespeeld. Het was een 18 holes handicap medalplay, waaraan 34 spelers(sters) deelnamen. De damespriis werd gewonnen door mej. H. Mezger (20) met een netto score van 72, op den voet gevolgd door mevr. Nielsen (H) die een netto score van 73 maakte. Bij de heeren werd J. Lambreehtsen (16) eerste, met 70 netto: tweede werd ir. T. F. Hubrecht (3) met 75. GYMNASTIEK K. T. K. WEDSTRIJD. Zondagmiddag werd ondei gioote belangstel ling in de zaal aan den Kleinea Houtweg een wedstrijd gehouden tusschen de vertegenwoor digende heerenploegen van den Kennemer en den Stichtschen Turnkring. Wedstrijdleider was de heer J. A. B. van Pagée en als juryleden tra den op de heeren A. Metz (Leiden), J. J. Poll (Wormerveer). J. de Rle (Alkmaar) cn L. J. H. Stiens (Amsterdam). De Stlchtsche Turnkring moest zijn besten man missen, n.I. T. Schenk. Bij den Kennemer Turn kring ontbrak F. Guit. Bepaald zwakke plaatsen waren er niet in dc Stichtsche ploeg, maar in het begin bleek al. dat de pjoeg als geheel wedstrijd-routine miste. De Kennemers beschikten daarover wet, terwijl zij bovendien een drietal turners in de ploeg had- dpn. die de meerderen waven van Utrecht's besten man. De K. T." K. nam dan ook al bij het begin een voorsprong, die „vei der geheel werd gehandhaafd. Alle zes onderdeelen werden door den K. T. K. gewonnen en het einde kwam met 537.5 p. voor zijn ploeg tegen 513.5 p. voor den Stichtschen Turnkring. Persoonlijk waren de beste drie turners G. J. Wlethaar. J. Roodenburg en A. W. v. d. Starre, allen van den IC. T. K. Voorzoover den Kennemer Turnkring betreft, luiden de puntenaantallen: 1. G. J. Wiethaar 98.5 p.; 2. J. Roodenburg 97 p.. 3. A. W. v. d. Starre 93 p.. 4. J. Verkes 83'p., 5. A. v. Zadel 81.5 p.. 6. J. de Kruif en P. Luiting 77 p. Ned. Cricketbond. Afd. Haarlem. Rood en Wit 4Bloemendaal. Alleen H. Krusemari met 29 bracht er iets van te recht en op 59 was het gebeurd. J. Beijk 3 v. 23. G. Kesting 5 v. 21 en W. Roozen 2 v. 9. Bloemendaal werd op het uitstekende bowlen van A. Berendsen voor 22 uitge gooid, die 7 wickets nam voor 4 runs. Ir. F. Thiel 1 v. 13 en mr. M. A. V. Slingenberg 1 voor 1. Haarlem 4R. C. H. Trots het niet medespelen van Van Musscher, Zonneveld en Van I^oon, zat Haarlem voor 48 aan den kant, waarvan A. M. Hartog nog 22 n. o. J. de Graaf 5 v. 26 en J. Nieman 4 v. 11. De Haarlem aanval maakte niet veel in druk en op 108 v. 9 werd gestopt. J. Siege- »tst 24. J. Paape 31. J. de Graaf 12. J. Kok 10 en G. Kamoen 15 n.o. A. Hartog 1 v. 41. P van de Wal 1 v. 34. J. Elsinger 5 v. 25 en H. Cornet 1 v. 5. C. V. H. 3Haarlem 3. Haarlem 3 trok het eerst naar de wickets en vergaarde 65 punten. W. van der Werff 10. Th.Tietem 12 en R. Heijdeman 10. G. van Langelaar 4 v. 20. J. van der Sluijs 2 v. 30 en^ E. Klun- haar 4 v. 4. Dank zij het goede batten van J. van der Sluijs (58 n. o.) sloot C. V. H. op 124 v. 6. Klunhaar scoorde nog 16 runs, eveneens B. van Dierendonk 16. A. Bak 16 en A. Drees 12. Hetem 3 v. 45. J. P. van Balen Blanken 2 v. 25 en W. F. van der Lee 1 v. 21, Uit het Archief. J. Paape (R. C. H.) scoorde Zaterdag z'n duizendste run voor de Racing en heeft nu totaal 1019 runs in 113'innings, waarvan 15 n. o. Gem. 10.40. Z'n hoogste score bedroeg 57 in 1940 tegen Bloemendaal. Op Zaterdag 23 Mei nam J. de Graaf (R. C.H.) z'n 100ste wicket en heeft nu precies 100. wickets voor 837 runs. Gema 8.37. DE DISTRIBUTIEBONS aie Artikel Aai'riapp. Aardapp. 29B Bloem (geb. 301,305 brood) 303, 313 Boter 2 3 Boter (marg.) 29 Brandstof!. 01 t/m 05 BV Brood 29A Brood 2 9B Chocolade'' 26, 28 OlgarlUos 33, 34 Gort 311 Havermout (peulvruchten) 307 Jam (suiker) 303 Kaas 298,302. 306 is 310.314 Ivorfiesurr. 283 Maïzena (verm.) 315 Marg. (bot.) 29 .Melk 26 t/m 29A Melk 26 t;m 29B Petroleum 16 Peulvr. (haver mout) 307 Rijst 4-17, 4-1-8 Scheerzeep U Sigaretten 33, 34 Sigaren 33, 34 Sinaasappelen 3-12, 4-12 Sinaasapp. 4-19 Suikerwerk 27, 2S Suiker 299 Suiker (jam) 303 Tabak 33. 34 Toiletzeep K Vermicelli (maï zena) 315 Vet (boter) 29 Vleesch 29A Vleeseh 29B Zoop G, H, I. J, K, Zeep 211, 228. 272 Zeep 29 3. 300 Kaart lloeveelh. „j Aard. l'A kg. 13 Ju, Aard. V2 kg- 13 Ju- Alsem. 100 gr. 13 Jui Aigem. 100 gr. 13 Jui1 Boter 125 gr. 14 Jul Vet 125 gr. 14 Jui Brand. 1 eenh. Brood 400 gr. Brood 50 gr. Versn. 100 gr. Tabak 10 st. Algem.. 250 gr. 0 gr. Aigem. Aigem. Aigem. Aigem*. 100 gr. Aigem. 1 250 Aigem. Vet Melk Melk Petr. 100 gr. 125 gr. 3I/S L. l-xi L. 2 L. Aigem. 250 gr. Reserve 2 50 gr. Text.(m.)50 gr. Tabak 20 st. Tabak 5 st. 31 Dc 13 Jui 13 Jui 13 Jui 13 Jut 13 Jui 13 Jul 13 Jui 13 Jui 13 Jut 13 Ju: 13 Ju: 14 Ju; 13 Jur 13 Jui 13 Ju: 13 Ju: 13 Ju: 31 Au; 13 Jut 13 Jut Aigem. Aigem. Tabak Toiletz. Reserve 400 gr. 13 Jut Reserve 250 gr. 13 Jut Versn. 100 gr. 13 Jur 1 kg. 13 Jun 250 gr. 1,3 Ju: 2 5 gr. 13 Jun 75 gr. 30 Jun Aigem. 100 gr. 13 Jun Vet 10.0 gr. 13 Jun Vleesch 100 gr. 13 Jun Vleesch 25 gr. 13 Jun Zeep 90 a 450 gr. 30 Jut Zeep 90 a 450 gr. 30 Ju: Zeep 90 a 450 gr. 30 Jui Ouders! LAAT uw kinderen] ZWEWAEN LEEREN PoIrsoon-SajriB-Pas Htllut KORFBAl OOSTERKWARTIERD. V. D. 2—3 Ondanks het goede begin van den wedstrijd waarin O K. een 2—0 voorsprong wist te behaler., heef! D. V. D. toch beslag gelegd op beide pun ten. Voor Oosterkwartier een slecht begin. D. V, D is door dezen uitslag behouden voor de eer klas N. K. B. Voor Oosterkwartier was het een hoopvol be- „in; enkele goede ballen stuitten van de korf Ook de aanval van D. V. D. was zeer gevaa; vooral de dames. Na 20 minuten spelen doeidt N. Struikenkamp van onder den korf 1—0. Slechts 10 minuten later brak H. Hommen looi dooi en de stand was 2—0. Acht minutea later loste Loosjes van D. V. D. een afstand schot, dat doel trof 2—1. De tweede helft bsi Oosterkwartier voordeel van den wind maakte er geen gebruik van. Enkele mooie aanvallen van Luikel brachtei niet het gewenschte resultaat, na 15 minuten spe len scoorde G. Meyer voor D. V. D. den gelijk maker 2—2. De derde O. K.-aanval bracht tt dan niet veel van terecht, zoodat D. V. D vrijwel voordurende in aanval was. Wel werd goed grepen door.de O. K. verdediglnig maar zij kos niet verhinderen dal Gerth na ruim 25 minuten spelen D. V. D. de leiding gaf (2—3). In den resteerenden speeltijd was de O.K.-i al ondanks enkele mooie kansen fiiet bij machtt den gelijkmaker te scoren. De O. K.-verdedlglni kreeg wel veel te verzetten maar zij hield god stand. DAMMEN MASSAKAMP „GEZELLIG SAMENZIJN' HAARLEMSCHE DAMCLUB. Ter gelegenheid van het feit, dat de Damvet eeniging „Gezellig Samenzijn" (Amsterdam) de Haarlemsche Damclub dit jaar hun 35-jar.| bestaan herdenken, vond Zondag j.l. in „Atlan tic" te Amsterdam tusschen deze beide vereend gingen een massakamp plaats, waarvoor fraaie wisselbeker Js beschikbaar gesteld. De wisselbeker kwam voor het eerste ia het bezit van de Damvereenlging „Gezelül Samenzijn" door een 28—12 overwinning: Ph. G Amelung, P. van Dijk en G. J. Steenkist be haalden overwinningen. K. Oly, A. Miedeiw. Chr. Gerritsen. I. Risseeuw, J. J. Zalm en f. Akersloot speelden remise. Trimmen, Plukken, Wasschen, Scheren Kvnologische Inrichting „DE IJDELTUIT1 Jacobijnestr. 10-18 - Tel. 13265 - Haarlem RADIOPROGRAMMA WOENSDAG 10 JUNI 1942. HILVERSUM 415.5 M. G 45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 OchtendgymnastlA 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuws» richten. 8.15 Psalmen (opn 8.45 Gramofoonmu ziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoor- muziek. 10.00 De Melodisten en soliste (opn.). gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11* Bertus van Dinteren en zijn orkest. 12.00 Fran* Wouters en zijn orkest. 12 40 Almanak. 12.45 B. S- O. Nieuwsberichten- en economische berichten- I3.no Planovoordracht. 13.45 Gramofoonmuziek. 14.00 Strijkorkest en pianospel. 15.00 Vbor (9 vrouw. 15.20 Viool en ipano. 16.00 Bijbellezing 16.20 Voor de jeugd. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.U B. N. O. Nieuws-, economische- en beursbe richten 17.30 Nationale Jeugdstorm-kwartier. 17,45 Omroep-Harmonie-orkest. 18.00 Van hui' tot huis. 18.15 Omroep-Harmonie-orkest. 18.45 8 N. O. Nieuwsberichten. 18.55 B. N. O. Econo misch praatje over den landbouw. 19.05 Het Hei je van verlangen. 19,15 Gramofoonmuziek. ll^1 ..Melodie en poëzie", cabaretprogramma. Mevrouw van "Straten wil het naadje va kous weten. 20 30 Om- en om-programma, B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 GramofoonnW" ziek. Vanaf 22.15 alleen voor de Radio-Central» die over een lijnverbinding met de studio schikken. 22.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 7.30—7.40 Boksl» 8.15 Gramofoonmuziek. 9 00 Amusementsor)cö: (opn.). 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwi.- ding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.40 Voordracht 11 00 Zang met pianobegeleiding en gramofoor- muziek. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 „Door <9 bosschen en de hei klinkt een oude melodij'- 12.45 B. N. O. Nieuws— en economische berich ten. 13.00 Df» landbouwtentoonstelling te Dal» 13.15 Otto Hendriks en zijn orkest. 14.00 Errtst vac 't Hoff en zijn orkest. 14.15 Uit Neerlands Gou wen. 14.30 Orkest Ernst van 't Hoff. 15.00 „W gaan naar Artis", vrooljJR programma. 11* Fluit en plano. 16.35 Gramofoonmuziek. 17.00 Voo* de jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economise» cn beursberichten. 17.30 Gramofoonmuziek. 11® Zang en piano. 18.15 Voor de werkende vrou* 18 .30 Gramofoonmuziek. 19.00 Orgelconcert. B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 B. N. O. Br* bantsch. praatje. 19.50 Spiegel van den dag. M" Rotterdamsch Philharmonlsch orkest en solls'- 21.00 De familie de Boer. 21.15 Rotterdamsch Phir I harmonisch orkest en solist. 21.45- 3. N. 0- Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Politiek pra«ti* 22.10 Avondwijding. 22.15—24.00 Zie Hilversum

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2