Haarlemsche Courant Duitsche troepen vorderen bij Sebastopol. Japansche duikbooten blokkeeren Durban. Nieuwe successen voor Italiaansche duikbooten op den Atlantischen Oceaan. Vreemde smokkel methoden in Bussum. - 287e Jaargang No. 135 x x Abonnement p. week #,28, p. maand 1,15, p kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advcrtentlën 3—15 B.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prijs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m ra. Seonemer fdlti» 1—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m S cent p. m m DonHerclag 11 Juni 1942 Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks bt halve op Zon- en feestdagen. Kennemer Editie Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 53. Bijkantoor: Soenda- pleln 37. Tel: Directie 13082, Hoofdredactie 1S054, Redactie 10800, Administratie 10721, 14825, Soendapleln 12230. Postgiro 134958. Directie PH. A. MEES - P. W. PEEREBOOM. Bureau IJmulden: Kennemerlaan 102, Telefoon 5437. evjDe stad wordt hevig gebombardeerd. Er zouden 2000 Duitsche bom- l:l„ menwerpers aan den aanval deelnemen. In Amerikaansche wateren werden 8 koopvaarders ihet gez. inhoud van 41.000 ton tot zinken gebracht. Britsche tegenaanvallen in N.-Afrika afgeslagen. Haven van Great-Yarmouth zwaar gebombardeerd. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „Voor Sebastopol slaagden de Duitsche troepen er in hevige gevech ten en met doeltreffende steun van de luchtmacht opnieuw in, versterkingen te nemen. By plaatselijke gevechtshandelingen ten 'Zuid-Oosten van het Ilmenmeer wer den van 3 tot 6 Juni 483 vijandelijke ge vechtsstellingen vernietigd. Aan het W o 1- chof front strandden concentrische vij andelijke aanvallen op een bruggehoofd op de dappere houding der bezetting. In ge vechten van dichtbij vernietigde deze op 8 en 9 Juni 24 tanks. In Noord-Afrika werden ook Dins dag hevige gevechten geleverd. Vijande lijke tegenaanvallen werden met bloedige (verliezen voor den vijand afgeslagen. Dinsdagnacht heeft de luchtmacht het havengebied van Great-Yarmouth 'bestookt met bommen van zwaar kaliber. Duikbooten hebben in de Ameri kaansche wateren 8 vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamen- lijken inhoud van 41.00 ton en een be wakingsvaartuig tot zinken gebracht en een grooten koopvaarder door torpedo treffers beschadigd. Voor de Canadee- sche kust zijn twee vischkotters door artillerievuur tot zinken gebracht." Met betrekking tot den aanval van Duit- tche gevechtsvliegtuigen op Great-Yar- mouth deelt het opperbevel der weermacht mede: Bij goed zicht op den grond naderden de Duitsche gevechtsvliegtuigen het gebied'van de groote visschershaven en lieten hun bommen boven het doel vallen. Een bom van zwaar kaliber ontplofte op den kade muur, andere treffers veroorzaakten in het havengebied groote schade. Ondanks fel vijandelijk afweer keerden de Duitsche ge vechtsvliegtuigen na hun taak te hebben vervuld, behouden op hun startplaatsen terU8- C- T. 4 1 Sebastopol. Van militaire zijde verneemt het D.N. B. de volgende uitlatingen van een bolsjewis- tischen gevangene: Bij de verdediging van de- vesting Sebastopol speelt de bolsjewistische luchtmacht cn de luchtdoelartillerie geen beslissende rol meer, terwijl de Duitschers met ongeveer 2.000 vlieg tuigen boven Sebastopol verschijnen. De luchtdoelartillerie is door de onop houdelijke Duitsche aanvallen zwaar ge teisterd. Na enkele minuten was zij reeds door de Duitsche bommen uitgeschakeld. De Bolsjewistische verliezen zijn vreese- lijk. Met onverminderde kracht duren in derdaad de luchtaanvallen van de Duitsche formaties op Sebastopol voort. Ook het cen trum der stad en de belangrijke havenin- ttallaties liggen voortdurend onder een bommenhagel. De Bolsjewistische jagers wagen zich sedert dagen niet meer in de buurt van de Duitsche gevechtsvliegtuigen. De uitwerking van de Duitsche luchtaan vallen op Sebastopol kon door Duitsche verkenningsvliegtuigen worden waargeno men. Overal in het centrum der stad als mede in het havengebied woeden zware branden. De enkele vliegvelden der Bols jewisten werden door de Duitsche torpedo- KORT NIEUWS De uitgravingen in een ten Westen van het Riviera-plaatsje Finalmarina op 90 meter boven de zee gelegen hol hebben als belangrijkste vondst een graf uit het latere palaeolithicuni ?bracht, waarin zich het skelet van een j en man van grooten lichaamsbouw bevindt. Radio-Teheran heeft bekend gemaakt, lat de Iraansche regeering in diplomatieke «trekkingen tot de Gaullisten is getreden. Het Hongaarsche-Huis van Afgevaar- igden heeft een wetsontwerp aangenomen, waardoor de kwestie van h§t Joodsche grondbezit wordt geregeld. Het in eerste lezing aangenomen wetsontwerp over een regeling van het joodsche grondbezit behelst ten versnelde procedure voor de onteige ning. Men bevestigt te Vïchy, dat kleine Brit sche afdeelingen op Madagascar de haven Bohemar, op 200 kilometer ten Zuidoosten van Diego Suarez en Ambilobe, 100 Km. len Zuiden van deze stad gelegen, hebben bereikt. - Uit Bogota wordt gemeld, dat aan de grens tusschen Columbia en Venezuela een expeditie van arbeiders op een petroleum- veld door Indianen is aangevallen. De In dianen schoten hun pijlen af, waardoor ver sheiden arbeiders ernstig gewond werden. Op de plaats, waar de voormalige Fransche minister van oorlog, Huntziger, Bet een vliegtuig neergestort was, is een gedenksteen onthuld. Behalve de weduwe waren bij deze plechtigheid talrijke Fran sche figuren van beteekenis aanwezig. Naar men uit welingelichte kringen te vichy verneemt, is de demobilisatie der Fransche oorlogsschepen op Martinique bij na voltooid. De Führer heeft den Hongaarschen Binister-president en minister van buiten- gfidsche zaken Kallay het Grootkruis van de Orde van den Duitschen Adelaar ver leend. De Zweedsche minister-president Hansson heeft geantwoord op een inter- J^llatie in de Tweede Kamer over het vlie gen van vreemde vliegtuigen bqven Zweedsch territoriaal gebied. De premier wees er op, dat in geen enkel geval wel de bedoeling zal hebben voorgezeten om de Zweedsche nationaliteit aan te tasten. MAX BLOKZIJL SPREEKT. 's-GRAVENHAGE, 11 Juni. Hedenavond van 21.00 tot 21.15 uur spreekt Max Blok- m via den zender Hilversum 2 in de serie ■brandende kwesties" over „Wie wilde den Oorlog niet?" vliegtuigen met zeer groote uitwerking aan gevallen. Hierbij werden talrijke Bolsjewis tische vliegtuigen in brand geschoten. In den laatsten tijd wordt in de Sowjet- Unie bijzondere waarde gehecht aan de 'pa raatheid tot den gasoorlog. Wanneer offi- cieal slechts verdedigingsmaatregelen wor den genomen, zoo wordt toch in het geheim in de Sowjet-Unie de offensieve gasoor log voorbereid, zoo verklaarde een Bols jewistische eerste luitenant. Daar naar de meening van de hooge le gerleiding de Duitsche legers op den duur niet tegen te houden zijn, wil men zijn toe vlucht tot het laatste redmiddel nemen. Wat de strijd in Syrië Frankrijk kostte. De hooge commissaris voor Syrië en Li banon, ggperaal Dentz heeft voor de eerste maal de nauwkeurige cijfers medegedeeld van de Fransche verliezen in den strijd om Syrië. Het Fransche leger in den Levant heeft 128 vliegtuigen, en 17 pet. van zijn effectieve sterkte, n.L 76 officieren, 252 onderofficieren, 734 manschappen van het landleger, 93 vliegers en ongeveer 100 leden van de marine verloren. Het aantal gewonden bedroeg meer dan 2300. De Engelschen hebben volgens de op gaven van Churchill, 4500 man aan doo- den en gewonden en meer dan 2000 ge vangenen verloren. Tegen hét einde van den strijd beschik ten de Engelschen over 20 bataljons tegen Frankrijk 17. Tegenover 21 Fransche esca- drons stonden 38 Engelsche. Het zwakste was de Fransche artillerie met slechts 11 batterijen tegenover 74 vijandelijke. 1 Serum tegen kinderverlamming gevonden Twee Braziliaansche geneesheeren heb ben verklaard, dat zij tot de ontdekking ge komen zijn dat het virus der runderdolheid hetzelfde is als dat van de kinderverlam ming. Deze ontdekking is de vrucht van drie jaar proefnemingen. Zij zal waarschijnlijk de medici in staat stellen alle gevaar voor. kinderverlamming definitief te bezwerertp door "de kinderen tijdens de eerste levens jaren in te enten. Witboek over Engelsche kolen- industrie. t Arboiders stellen ultimatum. Volgens een bericht in de Daifc- Mail heb ben de vertegenwoordigers der Engelsche mijnwerkers binnen 14 dagen uitsluitsel ver langd met betrekking tot hun loon. en sr- beidseischen. Indien niet biotnen veertien dagen tljds -hun ©teelten worden Ingewilligd zal een comfllot niet meer te voorkomen zijn. Volgens berichten uit Londen heeft do publicatie van het a a,n ge kondigde wWböek over de kolen ind ustrle in Engelsche indus trieel© kringen groot opzien gebaaird. aem- geziien men. er uk meent op ie maken, dnt de bevoegdiheld der mijnondernemingen moet worden beperkt. Het stelt n.l. uitstel rem de kolertdistrhbutie voor: hert kolen-te kort moet gedekt worden door een stijging van de productie. Dit doel hoopt de Engel sche regeering te bereiken door een centr.i- Pieartle van de leiding Sn deze Industrie. Het trekt vtooral die aandacht, dat de re geering d« oplossing \an het kozonprobleem eenzijdig tracht te vindon op administra tief gebied, terwijl dc meest dringende vraag, nl. het vinden van de noqdice werk kracht e-n niet -wordt benmtwoord. De voor stellen der Engelsche regeering voor op lossing van het kolen-probleem zijn Woens dag door sir John Andersom bij het Lager huis ingediend. Men moet voorbereidingen treffen om in geval van nood zonder de geringste ver-tra giimg een ramtsoeneerimgsstelsel Ln te voeren. Greenwood zei daarop, dat de Labouir- pamtij ondanks het grootste leedwezen had besloten de voorstellen aan te nemen. La bour heeft reeds een generatie lang ge staan op nationalisatie van de mijnen en is nog steeds overtuigd dat dit de eenige ware oplossing is. Ander© woord voer d era van Labour ©Lach ten eveneens de naasting van de mijnen en vele sprekers waren vam meeroimg, dart. een hetere vorstandhouding tusschen mijnwer kers en eigenaars zou leiden tot verhoogde productie. Het debat werd daarop ver daagd. Serrano Suner naar Italië. De SpaamBche minister vam burteml. zaken Serraino Suner, is ^.Woensdagavond met zijn echtgenoote naa.r Ttallë vertrokken, waar hij die gaf* zal zijn viam diem Irta-1 iaonschen minister vam buitenlalirdsohe aakem en dieais vir.auw. De reis is van particulieren aard. Men neemt echter aan, dat ook interna tionale problemen besproken zullen worden. Herdenking van den twedden verjaardag der Italiaansche oorlogs verklaring. De prestaties der fascistische luchtmacht: 70.050 vluchten naar den vijand17.366 ton ontploffingsstof neergeworpen, 1245 vijandelijke vliegtuigen in luchtgevechten neergeschoten. Bommen op Tarente. Het Italiaansche weermachtbericht van Woensdag luidt als volgt: In verschillende sectoren van de Marma- rische woestijn weid ook Dinsdag verbit terd gestreden. Vijandelijke tegenaanvallen, die door gepantserde eenheden werdèh ge steund, werden met gevoelige verliezen voor den vijand afgeslagen. De luchtmacht liet den vijand geen rust, bombardeerde zijn Verdedigingsstellingen en beschoot zijn aan vullende colonnes met de boordwapens. Italiaansche en Duitsche jachtvliegtuigen ontwikkelden een levendige activiteit. In doeltreffende luchtgevechten schoten zij 17 Curtiss-toestellen neer. Van onze machines zijn er twee niet teruggekeerd. De vliegvelden van Micabba en Ta Vene- zia werden door formaties bommenwerpers aangevallen. Boven Malta verloor de Engel sche luchtmacht in luchtgevechten met de jachtformaties der Asmogendheden. vijf toe stellen. Engelsche vliegtuigen wierpen op nieuw brisant- en brandbommen op Ta rente. Drie woonhuizen stortten in. Er ontstonden eenige branden, die spoedig bedwongen en gebluscht werden. Tot dusver zijn aan slachtoffers 20 dooden en 74 gewonden geconstateerd. De be volking legde een voorbeeldige houding aan den dag. Onze op den Atlantischen Oceaan ope- reerende duikbooten onder bevel van 'den fregattenkapitein Enzo Grossi. corvetten- kapitein Luigi Longanesi Cattani en den luitenant ter zee eerste klasse. Marco Re- vedin, hebben vijandelijke koopvaardij schepen met een totalen inhoud van 38.000 ton tot zinken gebracht, waarvan 27.000 ton aan tankbooten. In een overzicht van de prestaties der Italiaansche luchtmacht in de eerste twee jaren van den oorlog schrijft het tijdschrift der luchtmacht „Le Vie dell Aria", dat de luchtmacht 70.050 vluch ten naar den vijand heeft gemaakt. Daarbij waren 137.565 vliegtuigen be trokken, terwijl 17.366 ton ontploffings middelen werden neergeworpen. De vluchten naar den vijand namen 298.557 vlieguren in beslag. Verder voerde de luchtmacht 37.452 transportvluchten uit, daarbij 29 millioen kilometer, of 720 maal den omvang van de aarde, afleggende en 345.975 passagiers en 23.726 ton vracht vervoerend. In luchtgevechten werden 1245 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten en op den grond 449 toestellen vernield. Tezamen met de 776 door de luchtdoelartillerie neerge schoten vijandelijke vliegtuigen, bedraagt het aantal der met stelligheid door de Ita liaansche luchtmacht en luchtdoelartillerie vernietigde toestellen 2.470. Daarbij komen nog 809 vliegtuigen, die als waarschijnlijk vernield moeten worden beschouwd. In den strijd tegen de vijandelijke oorlogs- en koopvaardijschepen werden door de luchtmacht 34 oorlogsschepen en 71 koop vaardijschepen tot zinken gebracht. 141 oorlogsschepen en 81 koopvaardijschepen werden door luchtaanvallen beschadigd. De luchtmacht verleende verder zeer doeltref fende medewerking door in de gevechten op den grond in te grijpen, waarbij vooral in de Marmarisehe woestijn honderden pantserwagens, tankwagens en automobielen door luchtaanvallen werden vernield. Daar bij komen nog de verliezen, die den vijand werden toegebracht door aanvallen op de ravitailleeringscentra in het achterland. Op den tweeden verjaardag der Italiaan sche deelneming aan den oorlog heeft de partijsecretaris minister Vidussoni een boodschap gericht aan den chef van den generalen staf der Italiaansche weermacht, feneraal Cavallero, waarin hij opnieuw de iepe verbondenheid bevestigt van de zwarthemden met de Italiaansche weer macht. In deze twee oorlogsjaren heeft het onder den Lictorenbundel vereenigde Ita liaansche volk op elk uur ei*varen, dat de wapens het instrument vormen, dat op het slagveld de revolutionnaire doelstellingen zal verwezenlijken. Ook heeft minister Vidussoni een bood schap gezonden aan de Italiaansche marine, die Woensdag den vlootdag vierde. De Corriere delle Sera schrijft: Het uni- verseele karakter van dezen oorlog heeft het Italië onmogelijk gemaakt, neutraal of niet-oorlogvoerend te blijven. Onder de lei ding van den Duce en aan de zijde van zijn dappere bondgenooten gelooft het stel lig in nieuwe beslissende resultaten, aan welker einde dë overwinning staal De Völkischer Beobachter schrijft, dat het verdrag van Versailles ten doel had, den scheppingsdrang van Duitschland voor goed te verstikken en Italië een onteerende vazal positie te geven. Tegen deze opsluiting heeft Italië den eersten stap gedaan, toen het in den strijd om Abessinië de Engelsche in menging afwees en den Volkenbond be roofde van de overblijfselen van zijn in vloed. Bij die krachtproef stond Duitschland aan de zijde van Italië. Het systeem der Spil is tot een onverbrekelijk bondgenootschap geworden. De Berliner Börsenzeitung houdt zich be zig met de vraag, wat de Italiaansche bui- tenlandsche politiek in dezen oorlog heeft gewonnen en stelt vast. dat zich de twee laatste jaren in'de Middellandsche Zee een verandering heeft voltrokken, welke den Italianen standvastigheid heeft gegeven. Japan maakte 24.000 Neder landers krijgsgevangen. Geallieerden hadden in Zuide lijke gebieden H0V2 divisie. Dc toestand in de Archipel op 31 Mei. In een officieel communiqué heeft het Japansche hoofdkwartier Zondagmiddag een overzicht gegeven van de resultaten der operaties van het Japansche leger van het uitbreken van den oorlog op 8 Decem ber tot 31 Mei. Het totale aantal gevange nen bedraagt volgens dit overzicht 342.000 man- Hieronder bevinden zich 25.000 Ame rikanen, 64.000 Engelschen en 24.000 Nederlanders. Ongeveer 100.000 Indonesiërs zün reeds vrijgelaten. Aan de verschillende fronten in China verloor Tsjiang-Kai-Sj'ek bovendien onge veer 112.000 man aan dooden. Tegenover de Japansche troepen stonden in de Zuidelijke gebieden, dus voor Hong kong, op de Philippijnen, op Malakka, in Nedcrlandsch-Indië en Bunna, tezamen 35^ divisie, waarvan de sterkte op 505.000 man wordt becijferd. Aan materiaal vielen den Japanners 3.763 kanonnen, 1.440 tanks, meer dan 31.000 motorvoertuigen, 240 v^egtuigen, meer dan 11.000 machinegeweren en groote hoeveelheden rollend materiaal in han den. Verder werden 1.636 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Tot zinken werden gebracht 1 duikboot, 1 torpedoboot als mede 41 andere schepen, terwijl tal van andere beschadigd werden. Als Japansche verliezen wordt opgege ven 9.174 dooden, ongeveer 20.000 gewon den. 343 vliegtuigen en 31 schepen van te zamen 160.000 ton. De Zuidelijke gebieden omvatten 2.521.000 km2 en zijn 3,7 maal zoo groot als de Japansche eilanden. In deze gebieden leeft een bevolking van 93 millioen men- schen. Dank zij het optreden van het Japansche militaire bestilur zijn deze gebieden vrij wel teruggekeerd tot vooroorlogsche toe standen. Zoo werken b.v. de scheepswer ven en andere fabrieken van Hongkong weer op volle kracht. Op de Philippijnen zijn de vooroorlogsche toestanden door het burgerlijk bestuur onder leiding van Var gas hersteld. Op Malakka heerscht rust en orde en de programma's voor herbouw en exploratie worden stelselmatig uitgevoerd. In Burma, waar eveneens orde en rust heerscht, on derhandelt het militaire bestuur nog over de vorming van een centrale" bestuurs organisatie. De werkzaamheden voor de exploitatie van de natuurlijke grondstof fen zijn daar in vollen gang. Daar de inheemsche bevolking op Java Japan zeer welgezind is. aldus het hoofdkwartier, maakt het Japansehe militaire bestuur aanzienlijke vorde ringen met zijn exploratieprogram. Op Sumatra treft het Japansche mili taire bestuur de noodige toebereidse len om bestuurshoofden voor de afzon derlijke provincies aan te stellen. Afgezien van de volledige pacificatie van dit gebied Overtreft de exploitatie van de natuurlijke grondstoffen de verwachting, die de Japanners daarvan koesterden. Tenslotte wordt in -het overzicht gezegd, dat op Borneo en de andere eilanden voort durend ervaren Japansche bestuursambte naren aankomen om ook hier de herbouw- werkzaamheden volgens program te doen verloopen. Grondspeculatie in Engeland. Ondanks de destijds getroffen maatregelen tot beteugeling van de grondspeculatie blijkt deze spetulatie in Engeland steeds grooter vormen aan te nemen. De vlucht in onroeren de goederen bepaalt zich n.l. niet alleen tot het kciopen van huizen, doch Jevens tot het koopen van perceelen grond, van boerderijen, van tuinderijen en dergelijke. De Engelsche regeering heeft destijds door het verstrekken van teeltvergunningen aan de boeren en tuinders getracht paal en perk te stellen aan de grondspeculanten, die boer derijen en tuinderijen opkochten, teneinde hun kapitaal veilig onder te brepgen en te vens de beschikking te krijgen over voedings middelen. doch thans blijkt, dat ook deze maatregel slechts "èen zeer beperkt resultaat heeft opgeleverd. Vele boerderijen en tuin derijen, welke in andere handen zijn overge gaan. staan weliswaar nog op naam van de oorspronkelijke eigenaars, doch daarbij geldt het een stille overeenkomst tusschen den houder der teeltvergunning en den nieuwen kooper. Als gevolg van het feit. dat de regeering heeft verzuimd hoogere prijzen voor land- en tuinbouwproducten vast te stellen, verkeeren n.l. vele boeren en tuinders nog steeds in gel delijke moeilijkheden, waaruit velen zich moesten redden door een deel van den oogst in den zwarten handel'te verkoopen, terilftjl een ander deel zich financieel afhankelijk maakte van gegadigden voor de boerderij of het betrokken landbouwbedrijf, waarop de vroegere eigenaar dan als pachter en houder der teeltvergunning blijft zitten. Vanzelfspre kend worden dergelijke pachtregelingen niet officieel ter registratie aangeboden Door het vaststellen van loonende prijzen voor de bodemproducten en een beperking van het rente-type voor hypotheken op land en tuinbouwbedrijven had de Engelsche re geering deze moeilijkheden kuhnen voorko men. doch zij heeft zulks niet gedaan uit vrees voor verdere stijging van de kosten vap levensonderhoud bij hoogere landbouwprijzen terwijl anderzijds de hypotheekbanken zich tegen inmenging der regeering verzet hebben. (E. P.) OORLOGSHUWELIJK IN HAARLEM. VoQr zijn vertrek naar het Oostfront trad de Haarlemmer Wildschut met Mej. Beentjes uit Heemskerk in het huwelijk, vier verwanten vau den bruidegom bevinden zieh eveneens in het Oosten op het oorlosstcrrem. Foto pcperkamp Men vreest aan Britsche zijde, dat Japan de Gealliëerde scheepvaart route rond Kaap de Goede Hoop wil afsnijden. Amerikanen nog zonder bericht over gebeurtenissen bij Dutch Harbor. Japansche operaties overschreden internationale datumlijn. V. S. zouden nog slechts 2 vliegkampschepen bezitten. Het Zuid-Afrlkaansche ministerie van marine heeft gisteren in een com muniqué toegegeven, dat de haven van Durban, gelegen aan de kust van Natal, door de Japansche duikbootvloot vrij wel geblokkeerd is. Men-heeft geconstateerd, dat ver scheidene Japansche duikbooten voor de haven kruisten en in korten tijd drie schepen tot zinken hebben gebracht. Deze officieele mededeeling, die in Zuid- Afrika groot^opwinding heeft veroorzaakt, heeft onmiddellijk militaire maatregelen tot gevolg gehad. Zoo is de stad Durban geheel verduisterd, evenals het kustgebied tot een diepte van 70 kilometer. In militaire kringen te Kaapstad hecht men groote beteekenis aan deze'sJapansche operaties aan de Oostkust van Zuid-Afrika Men wijst er op, dat de Japansche vloot waarschijnlijk van plan is de Geallieerde scheepvaartroute om de Kaap krachtig aan te vallen. Zooals bekend worden alle materiaal- en troepentransporten naar het „Midden- Oosten" en Britsch-Indië om de Kaap ge leid, sedert de Middellandsche Zee en het Suezkanaal daarvoor niet meer gebruikt kunnen worden. Het opduiken van Japansche oorlogs schepen op deze route is natuurlijk een zware slag voor de versterkingen der Brit sche strijdkracl^en in Britsch-Indië en voor het vervoer van Amerikaansch oor logsmateriaal naar de troepen in het „Mid den-Oosten". De Stille Oceaan De chef van de Amerikaansche vloot, admiraal King, heeft verklaard, dat uit de wateren van Alaska sedert den Ja- panschen aanval op Dutch Harbor geen berichten zijn ontvangen. De vernietigde vliegkamp- schepen. De twee Amerikaansche vliegtuigmoetier- schepen, die door de Japansche strijdkrach ten nabij de Midway-eilanden tot zinken gebracht zijn en die behoorden tot de- „En terprise"- en de ,,Hornet"-klasse, hadden een inhoud van 19.900 resp. 19.800 ton. Zij hadden elk een bemanning van 2.000 kop- Kn. De snelheid bedroeg 34 knoopen. Aan ord vai/de Enterprise bevonden zich 80 en aan boord van de Hornet 77 vliegtuigen. Naar het Japansche hoofdkwartier nog meedeelt, zijn bij de operaties in het gebied van Dutch Harbor 14 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten of vernield. De moordenaars van Heydricli. Naar blijkt uit een officieele b-ekemd'tna- klng, zijn bij hert onderzoek naair de moor denaars van Heydijrich onwraakbare aan wijzingen gevonden, dait de bevolking van het dorpje Llditz bij K lad no hulp en steun heeft verleend aan den kring van moge lijk© daders. Dezo bewijzen zijn ondanks ondervraging zonder medewerking der dorpsbewoner© geleverd. In het plaatsje zijn voorts staatsvijandlge drukwerken, opslag-plaatteen van wapens en muiniy© en een geheime zender gevonden. Ook bevindt een aantal dorpsbewoners zich in het buWenila.nd in actieven ddenst van den vijiaind. Tegen het plaatsje met zijn 4Sfl zielen zijn strenge maaitregelen genomen. Na de staatsbegrafenis van Heydrtch heeft de Führer in de nieuwe Rijkskanse larij in aanwezigheid van minister dr. Lam mere. Relchsleiter Bormann, Relchsführer S.S. Hjmmier en kolonel-generaal der po litie Dolüge den president van het protecto raat, dr. Hacba. de leden der protoctoraat»- regeeu-lng en den gezant van het protecto raat voor de aanbieding van hun rouwbe klag ontvangen. De boeren hadden zelf een bewakingsdienst. En sloegen dief bewusteloos Gedurende geruimen tijd werden er op de „Langeberg" onder de gemeente Boxtel tal van diefstallen gepleegd, zoodat eenige boeren besloten om een eigen bewakings dienst in het leven te roepen. Reeds spoedig hadden de wakers succes, want ze ontdekten in de boerderij van de L. een dief, die bezig was zich meester te maken van waschgoed. Er ontstond een vechtpartij tusschen boer B. en den dief, waarbij B. gebruik maakte van een hooi vork. De dief weerde zich dapper en zag zelfs kans er tusschen uit te trekkenDoch B. hem achterna, over de slooten en heg gen, over welland en akkers, rtiidden in den nacht. Intusschen waren ook boer L. en zijn zoon wakker geworden en onmiddellijk namen zij aan de achtervolging deel. Mid den in de bosschen kwam het vervolgens weer tot een vechtpartij. De dief had zich intusschen meester ge maakt van den hooivork, doch de drie boe ren, weerden zich zoo flink, dat hij het onderspit moest delven en bewusteloos in een zeeg. De boeren hadden hem in den loop van het gevecht een been gebroken en hem bloedende hoofdwonden toege bracht. De dief bleek te zün een zekere B. uit BoxteL DIENSTBETREKKING IN VRIJE BEROEPEN. Door een aanvulling van de Ongevallenwet 1921 zijn met ingang van 1 Juli a.s. degenen, dve ln dlenstbetreking werkzaam zijn.in de zooge naamde ..vrije beroepen", dus bij artsen, tand artsen, advocaten, architecten, accountants, no tarissen, enz. onder de bepalingen van de Onge vallenwet 1921 gebracht. De werkgevers van de I betrokkenen zullen onmiddellijk na evengenoem den datum aangifte van hun beroep moeten doen ten postkantore of bU den Raad van Arbeid alwaar aangifte-formulieren kosteloos verkrijg baar zijn. Indien deze werkgevers voor e«n deel der door hen verrichte werkzaamheden, dat niet als be roep doch als bedrijf wordt uitgeoefend cn mitsdien reeds onder de Ongevallenwet viel al eerder aangifte deden, zooals b.v. de apotheek houdend geneeskundige, de architect, die per soneel heeft voor het toezicht houden op bouw werken. Is het niet noodlg andermaal aangifte te doen. De admiraals der Amerikaansche vloot hebben de pers groote^ reserve bij haar optimisme over.de zeeslagen bij Midway en Dutch Harbor aangeraden. Uit de ver klaringen van den opperbevelhebber der vloot, admiraal King, blijkt duidelijk, dat de Japansche strijdkrachten niet vernietigd zijn. Daar de Japanners mogen aannemen, dat de Amerikaansche strijdkrachten wor den vastgehouden b\j Midway en Dutch Harbor, kunnen zij op andere punten van de kust aanvalspogingen ondernemen. Kapitein Hideo Hiraide, chef van de pers- afdeeling der marine van het Japansche hoofdkwartier heeft in een radiorede de aanvallen op Dutch Harbor en de Midway- eilanden gevoelige slag*t genoemd voor het Amerikaansche vasteland, waarbij te gelijkertijd Japan's verdedigingsoorlog 2500 zeemijlen naar het Oosten werd verlegd. De strategie van admiraal Yamamoto is er op gericht geweest de vijandelijke vlieg tuigmoederschepen te vernielen. Met dat doel heeft hy een aanval op de Midway- eilanden ondernomen. De Japansche actie tegen de Aleoeten heeft het steunpunt van den vijand ver nield. van waaruit deze Japan kon aanval len. Zooals gewoonlijk, aldus Hiraide, be weren de geallieerden dat zij een groote overwinning hebben behaald en dat de Amerikaansche vloot bij de Midway-eflan- den twee Japansche vliegtuigmoederscne- pen tot zinken heeft gebracht, twee andere zw^ar beschadigd, en drie slagschepen tot zinken gebracht heeft. Hiraide verklaarde, dat het verwonderlijk is, dat de vijand niet in staat is de Japansche marine-eenheden landingen e# het bezetten van de Weste lijke Aleoeten te beletten zijn eigen ge bied of te verhinderen, dat de Japan ners Sydney en Newcastle beschieten. De Japansche strijdkrachten konden de Westelijke Aleoeten bezetten omdat de vij and. niet in staat wus versterkingen naar het Noorden te zenc-m wegens den zwaren aanval der Japanners op de Midway- eilanden. Hij wees er voorts op, dat de ope raties der marine de internationale datumlijn overschreden en het Ooste- deel van de Stille Zuidzee hebben be reikt en dat het bezetten van de Weste lijke ^2oeten het zwaard op de keel van den vijand heeft geplaatst. In commentaren op het bericht, dat de Japansche marine twee Amerikaansche vliegtuigmoederschepen tot zinken heeft ge bracht, wordt door waarnemers er op ge wezen, dat de Ver. Staten, die voor het be gin van den oorlog zeven vliegtuigmoeder schepen bezeten, thans nog slechts twee daarvan over hebben. De Japansche vloot heeft reeds in den slag in de Koraalzee drie Amerikaansche vliegtuigmoederschepen in den grond geboord, n.l. een Van de York- townklasse, een van de Saratogaklasse beide in den slag in de Koraalzee, en een van de Lexmgtonklasse, die op 12 Ja nuari ten Westen van Hawaii tot zinken werden gebracht. Waarschijnlijk zullen de Ver. Staten thans het verbouwen van koop vaarders tot vliegtuigmoederschepen be spoedigen, teneinde de lacunes aan te vul len. De capaciteit van de verbouwde sche pen is echter veel geringer. De nog restee- rende Amerikaansche vliegtuigmoeder schepen van de Rangerklasse, groot 14.500 ton, zijn in 1933 van stapel geloopen en in 1934 gereed gekomen. Zij hebben een snel heid van 29.5 knoopen en kunnen 30 vlieg tuigen en een bemanning van 1000, resp. 788 koppen aan boord hebben. De zwarte handel kent wele wegen.. Maar zonder succes. Dat men plotseling voor zeer vreemde situaties kan komen te .staan.* ondervond gisteravond een agent van oolitic, die om streeks half acht in zijn vrijen tijd in bur ger over het viaduct fietste dat gelegen is boven de spoorlijn AmsterdamAmersfoort, nabij den Bussumschen watertoren. De agent, die in de verste verte niet aan politiezaken dacht en eens rustig van zijn vrijen tijd genoot, zag'hoe plotseling uit het coupéraam van een passcerenden trein een koffer geworpen werd. Ijlings spoedde de agent zich naar de plaats waar de koffer was neergekomen, zeer nieuwsgierig welk drama om dezen kof fer geweven was. Nauwelijks had de agent den koffer opgeraapt of er kwam een man aansnellen die meedeelde dat de koffer hem toebehoorde. De agent vond de situatie veel te vreemd om aan deze mededeeling geloof te hechten en de man werd verzocht mede naar het bureau te gaan. Hier bleek de koffer 20 pond rogge en eenige ponden rundvet te bevatten. Huiszoeking bij den man leverde echter niets op. Zyn buurman echter, die met hem onder een dak woont, was toevallig wegens smokkelen een dag eerder betrapt door controle-ambtenaren en de politie vond het raadzaam ook bij hem huiszoeking te doen. Hier kwam men weer voor een nieuwe verrassing. Terwijl de politie in'de woning bezig was met het onderzoek zag zij hoe voor de deur een mand'werd neergezet, waarop de brenger zonder antwoord af te wachten weer verdween. De politie liep den brenger van den mand achterna en spoedig kwam aan het licht, dat hij aan het adres waar hij de mand gedeponeerd had een aantal eieren had gekocht tegen 20 cent per stuk en juist de mand had teruggebracht. De eieren konden in beslag genomen worden. Het onderzoek bracht voorts aan het licht, dat de smokkelaar de rogge en het vet ln den zwarten handel had opgedaan cn om controle van ambtenaren bij den sta tionsuitgang te voorkomen, in overleg met zijn buurman besloten had den koffer met inhoud uit den trein te werpen. Dat er nn juist een agent ln burger moest passecren was ln het plan niet voorzien.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1