Haarlemsche Courant Wederom 27 koopvaarders getorpedeerd. Slag in de Marmarische woestijn duurt voort. De taak van de politie in den komenden tijd. 1 287e Jaargang No. 138 x x Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,«, franco p. post f 3,73, losse nummers 6 cent. AdvertentlëD 3—is m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames duboele prijs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m m. Kennemer Edltl» 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m m Maandag la Juni 1942 Ifltg.: Grafische Bedr(]ven Damlate. Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAVDEWYNS, Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks bthalve op Zon- Bdreaux Haarlem: Groote Houtstraat 93, Bijkantoor: SoentU- pleln 37. Tel: Directie 13092, Hoofdredactie ISOSi, Redactie 106CO, Administratie 10721. 11325. Soendapleln 12230. Postgiro 1319M. Directie PH. A. MEES - P. W. PEEREBOOM. Kennemer Editie Bureau IJmulden: Kennemeriaan 1«, Telefoon 5137. K 173] DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Vijandelijk bruggehoofd op Westelijken oever van Donetz bij Charkof genomen. Duitsch initiatief voor industriebekken neemt buitengewoon dreigend karakter aan. Bij Sebastopol 20.000 landmijnen opgeruimd. Fort Stalin op de Krim veroverd. Hoofdkwartier van den Führer, 13 Juni (1D.N.B.) Het opperbevel der weer macht deelt mede: „Voor Sebastopoï zijn bij hevige aanval len versterkingswerken en talrijke ge- vechtsstellïngen genomen.Van 7 tot 11 Juni heeft de vijand in dezen sector 3600 man aan gevangenen, 41 stukken geschut, 12 tanks en meer dan 400 granaatwerpers verloren. Er werden meer dan 20.000 mij nen opgeruimd, 645 „kazematten en onder komens vielen na talrijke hevige gevech ten ons in handen. De luchtmacht slaagde er in door op de krachtigste wijze haar gevechtsvliegtuigen, jagers en Stuka's in den strijd te brengen, de zware gevechten der infanterie te vergemakkelijken en de vijandelijke luchtmacht uit te schakelen. In de Zwarte Zee heeft een Italiaansche motortorpedoboot voor de Krim een groot vijandelijk motorschip getorpedeerd, hoe wel het door 3 Sovjettorpedobooten geës corteerd werd. Charkof. In het gebied ten Oosten van Charkof leidden eigen aanvallen tot succes. Het vij andelijke bruggehoofd aan den Weste lijken oever van de Donetz werd genomen. Op den Oostelijken oever werd een Sov- jetafdeeling tot den strijd gedwongen en ingesloten. Afdeelingen der luchtmacht grepen bij deze gevechten met veel succes in. Duitsche en Italiaansche jagers hebben gisteren in luchtgevechten 13' vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In de Noordelijke zóne van het Ooste lijke front werd bij aanvallen vrij groote terreinwinst behaald. Aan het Wolchof- front mislukten nieuwe vijandelijke aan vallen met zware verliezen voor den vij and. Gevechtsvliegtuigen hebben belang rijke wapenfabrieken der bolsjewisten aan den Boven-Wolga en installaties langs den Moerman-Spoorweg gebombardeerd, In Noord-Afrika is het pantserleger na de inneming van Bir Hacheim in Noorde lijke richting opgerukt. Het voert thans succesvolle gevechten met de overblijfse len der vijandelijke pantserstrijdkrachten ten Westen van El Adem. Zooals In een extra-bericht is medege deeld, hebben Duitsche duikbooten in hardnekkige, soms dagenlange gevechten tegen onder sterk .geleide varende con- vooien en bij aanvallen op de door de Amerikaansche vloot beschermde scheep vaartroutes opnieuw 27 schepen met een gczamenlijken inhoud van 149.200 ton en een torpedojager tot zinken gebracht. Daardoor heeft de vijand met inbegrip van de in de w^ermachtsberichten van 10 tot 12 Juni gemelde successen op den At- lantischen Oceaan, voor de Amerikaan sche Oostkust, in de Caraibische zee, voor het Panamakanaal en in de Middelland- sche Zee door operaties van Duitsche duik booten de laatste zes dagen 40 schepen met een gezamenlijken inhoud van 212.200 Ion en een torpedobootjager verloren. Bij de gevechten voor Sebastopol heb ben zich de ridderkruisdrager 1ste luite nant Spielmann, batterijcommandant in een afdeeling stormgeschut, en de 1ste lui tenant Frank, compagniecommandant in een regiment infanterie, door bijzondere dapperheid onderscheiden." Sebastopol. Zondag maakte het opperbevel der weermacht bekend: Voor Sebastopol dringt de Duitsche aan val in verbitterde gevechten'van man te gen man steeds dieper binnen in het/met alle middelen der natuur en der techniek beschermde vestingsterrein. Het op een overheerschende hoogte gelegen moderne en sterke fort Stalin werd ingenomen. Te genaanvallen van de bolsjewieken mis lukten. Gevechtsvliegtuigen brachten een de Zuidelijke baai van de vesting binnen loopend transportschip van 10.000' brt; tot zinken. In de Zwarte Zee torpedeerde een Italiaansche motortorpedoboot in den nacht van 12 op 13 Juni een groot en krachtig beschermd vijandelijk schip. De Duitsche luchtmacht vernietigde in de wateren van de Krim een vijandelijk schip met luchtafweergeschut en bescha digde een vijandelijken torpedojager. In het gebied ten Oosten van Charkof werd een deel der ingesloten vijandelijke strijd krachten in de pan gehakt of gevangen ge nomen. De strijd tegen de resten van den verslagen vijand duurt nog voort. Tot dUa- ver werden meer dan 20.00CT gevangenen gemaakt en 169 pantserwagens, 113 kanon nen alsmede talrijke andere \yapens en oorlogstuig buitgemaakt, of vernietigd. In den centralen en Noordelijken frontsector slechts plaatselijke gevechtshandelingen. Aan het Wolchof-front werden vijande lijke aanvallen afgeslagen. In het hooge Noorden bombardeerden gevechtsvliegtuigen de haven en het stads gebied van Moermansk alsmede het sta tion van Louhi. Hierbij werden elf vij andelijke vliegtuigen neergeschoten. Er werden geen eigen verliezen geleden. Bij een vergeefschen aanval van zeven Sovjet bommenwerpers op een vliegveld verlooi de vijand door afweer van jagers zes vlieg tuigen. In Noord-Afrika romen de operaties der Duitsch-Italiaansche troepen een gunstig verloop. Bij een aanval in den diepen flank van den vijand werden 54 Brïtsche pant serwagens kapotgeschoten en ruim 400 ge vangenen gemaakt. Duitsche jagers scho ten, zonder zelf verliezen te lijden, negen Britsche vliegtuigen omlaag. In de Middellandsche Zee in-achten Duitsche gevechtsvliegtuigen ten Noorden van Mersa Matroe een tot een Britsch con- vooi behoorend koopvaardijschip van 5.000 brt. tot zinken. Twee andere groote sche pen en een bewakingsvaartuig werden door bom treffers beschadigd. Duitsche duikbooten brachten voor Sol- loem een vijandelijk bewakingsvaartuig en aan de kust van Syrië een munitieschip van 500 brt. tot zinken. In Zuid-Engeland plaatste een gevechts- 'liegtuig in een dappere duikvlucht over dag bomtreffers van zwaar kaliber op een tabriek der vliegtuigindustrie. Bij een nachtelijken aanvaFop een vijandelijk con vooi aan den uitgang van- het Kanaal var Bristol werden vijf koopvaarders alsmede •en Britsche torpedojager door bommer ?etroffen en beschadigd. De militaire correspondent van het D.N.B. meldt: Aan het geheele Europeesche Oostelijke front van Moermansk tot aan Kertsj is reeds sedert dagen het initiatief uitslui tend in handen van de Duitsche en ver bonden troepen. Het duidelijkst blijkt dit feit voor Sebastopol. Tijdens de gevechten aan de Donetz is het gelukt de rivier over te steken. Op den Oostelijken oever spelen zich gebeurtenissen af, die voor het nog in Sovjet-Russische handen zijnde gedeelte van het Donetzindustriebekkén een buiten gewoon dreigend karakter hebben - aange nomen. In den Noordelijken sector toont de bols jewistische leiding door plaatselijke sterke aanvallen, die zoowel wat voorbereiding als "uitvoering betreft, ieder verband missen, hevig verontrust te zijn. De bolsjewistische strijdkrachten, die in dit gebied in den strijd worden geworpen, hebben geenerlei offensief vermogen meer. GehdA in het Zuiden voor Sebastopol is de Duitsdh-Roemeensche aanval een niet onaanzienlijk stuk gevorderd. De opperste Duitsche legerleiding 'rekent ook hier, evenals voorheen, met langdurige ge vechten. Opmerkelijk is, dat de vijandelijke luchtmacht, die opereert vanuit de Kauka- sus, niet meer aan bod komt. Een van de belangrijkste verschijnselen echter is het opduiken van Italiaansche motortorpedo- booten. in de Zwarte Zee. Nieuwe situatie in Noord-Afrika. In Noord-Afrika heeft de val van den Zuidelijks ten pijler van den Britschen ver dedigingsdriehoek Tobroek-Bir Hacheim- Birgobi een totaal nieuwe toestand gescha pen. Uit radioberichten uit het hoofd kwartier van,. Rommel blijkt, dat de Duit sche woestijri-generaal in verbazend kor ten tijd "meester is geworden van den nieu wen toestand door een nieuwen opmarsch. Door te profiteeren van het feit, dat met den val van Bir Hacheim de wegen naar de kust in het Oosten en het Noorden voor de Duitsch-Italiaansche strijdkrachten open liggen, heeft Rommel een sterk pant serleger laten aantreden. De zware verlie-; zen aan pantserwagens van den vijand; heeft het potentieel van Rommel zoo ver sterkt, dat de Duitsche-Italiaansche pant serwagens voor de Engelschen noodlottig kunnen worden, wanneer RitchTe niet snel voor aanvulling zorgt. Rekening houdende met de zwijgtactiek van den Duitschen woestijn-generaal kan men verwachten, dat men in de eerstvolgende dagen slechts weinig nieuws verneemt uit Noord-Afrika. De verliezen van den vijand voor en in Bir Hacheim zijn thans geheel te overzien De gevangenen evenals de gesneuvelden bestaan uitsluitend uit Franschen van ge neraal De Gaulle. In totaal werden bij den strijd in Noord- Afrika tot dusver ruim 12.000 gêvangenen gemaakt, 600 pantser- en gevechtswagens, ruim 300 kanonnen en honderden automo bielen buitgemaakt of vernietigd. De „Daily Mail" over de Aleoeten. „Springplank naar het Amerikaansche continent". „Wanneer het juist is, dat de Japanners eilanden van de Aleoeten hebben bezet, zoo verklaart de „Daily Mail", dan is dit een van de sensationeelste militaire successen van Japan sedert de verovering van Ma lacca, Nederlandsch-Indië en Burma. Men heeft, zoo schrijft het blad vertier, welis waar de Aleoeten een dolk genoemd, die gericht is op het hart van Japan, dodh blijk baar heelemaal vergeten, dat deze eilanden reeks voor Japan een springplank vormen naar het Amerikaansche continent. Wan neer Washington de landing van de Aleoe ten tegenspreekt, dan is dit waarschijnlijk niet juist, want admiraal King, de opper bevelhebber van de Amerikaansche vloot, heeft reeds eerder verklaard, dat zich rond om de Aleoeten belangrijke krijgsoperaties afspeelden. In ieder geval is de Japansche landing op de Aleoeten het antwoord van Japan aan die kringen der geallieerden, die zich weer eens te vroeg verheugd hebben en beweerden, dat de Japansche militaire boog reeds zoo was gespannen, dat hij niet vertere belasting verdroeg. Noch in Groot- Brittannië, noch in de Vereenigde Staten, zoo verklaart het blad, is de golf van op timisme gerechtvaardigd. Vooral de mili taire operaties der geallieerden geven op geen enkele wijze aanleiding tot een derge lijke zelfgenoegzaamheid, in tegendeel, de openbare meening in beide landen zou er goed aan 'doen, wanneer zij zich den bui tengewonen ernst van den militairen toe stand goed realiseerde". Duitsche waarschuwing aan de scheepvaart. Operatiegebied uitgebreid tot aan Amerika's Oostkust. Door de deelneming van de Vereenigde Sta ten aan den oorlog en door de ontwikke ling, die de oorlog ter zee sedertdien voor de Amerikaansche Oostkust genomen heeft, heeft het operatiegebied, waarin voortdurend krijgsoperaties te verwachten zijn, zich tot aan de Amerikaansche kust uitgebreid. Iedpr schip, dat na 26 Juni 1942 in dit gebied vaart, stelt zich aan vernietiging bloot. De Duitsche regeering waarschuwt derhalve voor het va ren in dit gevaarlijke gebied, waarvan de grenzen als volgt zijn vastgesteld: van de Belgische kust van 3 gr,, Oosterlengte over den 62sten graad Noorderbreedte 3 gr. Oos terlengte en 68 gr. Noorderbreedte 10 gr. Wes-, terlengte tot aan de Groenlandsche kust op 68 gr. Noorderbreedte, vervolgens langs de Groenlandsche kust tot kaap Farvel, vandaar naar Kaap Harrison, daarna langs" de kust van Canada en de Vereenigde Staten tot Key West, vandaar over den 20sten graad Noor derbreedte, 60 gr. Westerlengte 45 gr. Noorder breedte. 20 gr. Westerlengte en 45 gr. Noor derbreedte 5 gr. Westerlengte tot de Fran- sche kust op 47 gr. 30 minuten Noorder breedte. Successen der Italiaansche marine voor Tobroek en Sebastopol. Bir Hacheim leverde 12000 gevangenen opwaaronder 5 generaals. Artikel X van Wapenstilstandsverdrag met Vichy van toepassing verklaard op de Gaullisten. Laatste woord der belegerden te Bir Hacheim: „Stuka's" Het Italiaansche weermachtberichtvan Zaterdag luidt: „In de Marmarische woestijn hebben ook gisteren verbitterde gevechten plaats gehad. Krachtige luchtaanvallen, waarbij onze vliegtuigen de vijandelijke achterhoede met bommen en machinegeweervuur bestook ten, eindigden met een treffen tusschen jagers. De vijand verloor 10 toestellen, een 'llde. dat door het afweergeschut m Ben ghazi werd getroffen en in brand vloog, viel in zee. Een van onze vliegtuigen is niet teruggkeerd. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen heb ben lucht- en vlootbases op Malta aange vallen. Een Spitfire werd neergeschoten. In de wateren bij Tobroek hebben Duit sche bommenwerpers treffers geplaatst op twee schepen met een gezamenlijken inhoud van ongeveer 12.000 ton, die verloren kun nen worden geacht. Zij beschadigden een derden koopvaarder en een bewakings- VaBijtUee*n Britschen luchtaanval op den Piraeus werd ernstige schade toegebracht aan een groot aantal huizen. Er zijn 36 doo- den en 28 gewonden onder de Gneksche bevolking. In den nacht van 11 op 12 Juni hebben onze motortorpedobooten in de wa teren van Sebastopol een krachtig be schermd convooi aangevallen en een motor schip alsmede een der escortevaartuigeo door torpedo's getroffen; het motorschip zonk". Het Italiaansche weermachtbericht van Zondag meldt De slag in de Marmarische woestijn gaat voort. In de streek van Ain-el-Gazala is een aanval van gemotoriseerde afdeelingen en gepantserde strijdmiddelen op onze infan terie eenheden mislukt. De vijand werd krachtig teruggeslagen na opmerkelijke verliezen te hebben geleden. Ten Westen van El Adem habben gemotoriseerde pant serformaties der spil een belangrijk deel der vijandelijke strijdkrachten verslagen: o4 tanks werden vernield en verscheidene honderden krijgsgevangenen gemaakt. Duitsche jagers hebben tijdens luchtge vechten 6 Curtiss en drie Hurricanes neer gehaald. Bombardementen werden door het luchtwapen gericht op de lucht- en vloot bases van Malta, terwijl ook een intensieve verkenningsbedrijvïgheid boven de Middel landsche Zee werd ontplooid. Een onzer verkenningstoestellen is niet op zijn basis teruggekeerd. Britsche vliegtuigen hebben vannacht bo ven Tarente gevlogen en eenige bommen laten vallen zonder slachtoffers te maken, noch schade aan te richten. Italiaansche torpedobooten hebben in den nacht van 12 op 13 Juni in de wateren van Sebastopol nog een bolsjewistisch motorschip van 10.000 ton, geladen met munitie getorpe deerd. Toen de vijand trachtte het schip opi te sleepen, werd het getroffen door bom men van Duitsche vliegtuigen, die samen werkten met de torpedobooten, zoodat het in de lucht vloog. Bir-Hacheïm. In een beschrijving van de laatste uren van den strijd om Bir Hacheim zegt de Daily Telegraph: „De radioseinei^ der Franschen werden steeds korter. Het laatste bericht, dat werd opgevangen bestond slechts uit het woord „stuka's". Uit een samenvatting van de door het opperbevel van de Duitsche weermacht ontvangen berichten blijkt, dat bi.i den aanval op het1 woestijnfort in totaal 12.000 gevangenen gemaakt en 600 pant serwagens en gevechtswagens. Bijna 300 stukken geschut en honderden vracht wagens buitgemaat of vernietigd werden. Onder de gevangenen bevonden zich niet minder dan 5 generaals; de brigade-generaal Sigfried William Steffen, brigade-generaal Otto Carl Wulter, brigade-generaal Carlo Bucher, generaal Max Claude Vallen tin, admiraal Baronet Walter Cowan. De Manchester Guardian schrijft, dat de val van Bir Hacheim een ongunstig teeken is en.bewijst, over hoeveel kracht Rommel beschikt. Zijn troepen hebben thans een breede basis en de achterwaartsche ver bindingen zijn verbeterd. Op een vraag van journalisten, volgens welke bepalingen van het volkenrecht de bij dé gevechten in Noord-Afrika gevangen genomen Gaullisten behandeld zullen wor den, is in de Wilhelmstrasse artikel X van het Duitsch-Fransche wapenstilstandsver drag voorgelezen. Uit den inhoud van dit artikel blijkt o.a. dat de Fransche regeering zich verplicht haar staatsburgers te verbieden aan de zijde van landen te strijden, waarmede het Duit sche Rijk zich in oorlog bevindt. In dit artikel wordt verder gezegd, dat Franschen, die dit toch doen, behandeld zullen worden als vrijbuiters. De volkenrechterlijke be palingen over de behandeling van vrij buiters, zoo verklaarde men in de Wilhelm strasse. zijn algemeen bekend. Pauselijke vermaning aan de boeren. Paus Pius XII heeft in een audiëntie ge wezen op den plicht van de landbouwers om voor het voor de voedselvoorziening van de natie belangrijke graan te zorfeen, ook wanneer zij daardoor persoonlijke offers moeten brengen. Hij voegde'hieraan toe. dal een landbouwer, die zich door een of ander voorwendsel, aan dezen plicht onttrekt, een zware verantwoordelijkheid op zich neemt. Het is nu niet de tijd. zoo voegde de Paus hieraan nog toe, om aan persoonlijke be langen te denken. Het is veeleer noodzake lijk uit Christelijke naastenliefde en bur gerplicht af te zien van elk egoïsme. GEKLEURDE AMERIKAANSCHE TROEPEN IN ENGELAND. Reuter meldt uit Washington, dat zich onder de kortelings in Groot-Brïttanniê aangekomen Amerikaansche troepen ook eenheden bevinden, die uit kleurlingen zijn samengesteld. Zaterdag is het eerste journalistenkamp van dit jaar op kasteel „De Cannen- burgh" tfc Vaassen geopend. Verschillende autoriteiten woonden de eerste twee dagen van het kamp bij. Prof. dr. T. Goedewaagen, secretaris-generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, tracht een karper in de slot gracht te verschalken. Polygoon-Zeylemaker-Pax Holland-m 91 Sow jet-vliegtuigen vernietigd. Naar het opperbevel der Duitsche Weermacht meedeelt, heeft de bols jewistische luchtmacht den 12en en 13en Juni zware verliezen geleden. Tijdens hevige luchtgevechten in. alle sectoren van het Oostelijk front, van de IJszee tot aan de Zwarte Zee, heb ben Duitsche jagers 76 vijandelijke toestellen neergeschoten. Dertien toe stellen werden od den grond vernield en twee door luchtdoelartillerie ten val gebracht, hetgeen het totaal der rernïetigde Sowjetvliegtuigen op beide dagen op 91 brengt. In den zelfden tijd gingen 15 Duhsche vlieg tuigen verloren. De drager van het Eikenloof, kapi tein Philipp, schoot den 12en Juni zijn 105e toestel neer. De reorganisatieplannen van Londen en Moskou. Het lot van Polen en Finland; de geheime clausules. De Londensche correspondent van Svenska Dagbladet meldt, te hebben vernomen, dat de onderhandelingen tusschen Molotof en do Engelsche staatslieden de eerste dagen tame lijk moeilijk waren. - Molotof gaf uiting aan concrete wenschen betreffende het grens vraagstuk. Daarbij zou hij in het bijzonder waarde hebben gehecht aan een Engelsche erkenning van de inlijving der randstaten bij de Sovjet-Unie .Molotof, aldus de correspon dent, heeft verlangd, dat de Sovjetambassade ook onmiddellijk de gezantschappen der randstaten te Londen zou overnemen Naar voorts in gewoonlijk welingelichte Londensche kringen bekend is geworden, zou den tijdens de Engelsch-Sovjet-Russische onderhandelingen de Britsche en Sovjet-Rus sische belangensferen zijn afgebpkend. De Sovjet-Russische regeering. zoo heeft men'verklaard, heeft de Engelsche regee ring het recht toegezegd Frafcsche vloot- steuripunten aan de Westkust van Frank rijk te bezetten of te „pachten" en bijzon dere Engelsche belangen in de Middel landsche Zee erkend. Daarvoor zou de Sovjet-Russische regeering liet recht van doorvaart door Bosporus, Kattegat en Skagerrak en de bescherming van deze vrjje doorvaart door het bezetten van steunpunten in Denemarken en in het ge bied van Istanboel verlangd hebben In politieke kringen te Berlijn heeft men als zijn meening te kennen gegeven, dat de V.S. vermoedelijk een gelijkluidend verdrag als dat tusschen Londen en Moskou, hebben afgesloten, maar niet hebben onderteekend, omdat Roosevelt zich blijkbaar niet in staat achtte, de Britsch-Sovjet-Russische geheime clausules met het oog op het parlementaire gedoe in de V.S. eveneens te onderteekenen. Naar verluidt, behoudt men zich in de Wil helmstrasse voor ten aanzien van deze kwes tie te zijner tijd zijn houding te bepalen. Polen en Finland. De onderhandelingen tijdens het verblijf van Molotof over het herstel van Polen en over de toekomstige grenzen van Finland heb ben bijzondere moeilijkheden opgeleverd Ten aanzien van het toekomstige Poolsche gebied was tenslotte overeenstemming bereikt. Het vastleggen van de nieuwe grenzen tusschen de Sowjet-Unie en 'Finland was daarentegen niet mogelijk geweest, daar Molotof zijn eischen niet beperkt had tot de definitieve in lijving van Hangö, doch ook de Aalands- eilanden had geëischt. Churchill heeft, volgens betrouwbare bron, een Britsche toestemming afhankelijk gemaakt van de goedkeuring van Zweden. De bladen te Boekarest publiceeren groot opgemaakt een bericht uit Ankara, volgens hetwelk de parafeering1 van den tekst van het verdrag, die den llen Juni is bekend ge maakt, reeds den 22sten Mei. dus een dag na de aankomst van Molotof te Londen, zou hebben plaats gehad. Dit zou blijken uit de eerste berichten, die tot diplomatieke kringen; te Ankara over de onderhandelingen door dringen. De daarop volgende dagen, tot aan de onderteekening op den- 26sten Mei. zijn ge wijd geweest aan de behandeling van een tweetal punten, n.l. L" den eisch van Moskou ofntrent de opneming van een Britsche verplichting tot onmiddellijke vorming van een tweede front in den tekst van het verdrag, en 2. het redigeeren van een geheim aan vullend protocol op artikel 5 van het ver drag. Moskou heeft zich slechts accoord ver klaard. met het op plechtige wijze af stand doen van gebiedsuitbreiding op vodrwaarde, dat in een gelijktijdige ge heim® overeenkomst als territoriale status quo het gebied van de Sowjet-Unie op den 22sten Juni 1941 erkend werd. Welke beloften zijn teg slotte aan de Sow jet-Unie gedaan in een tweede geheime over eenkomst. als tegenprestatie voor het afzien van haar overige territoriale aanspraken en van de -passage over een tweede front in het hoofdverdrag? Ten aanzien van het bondgenootschapsver drag tusschen Engeland en de Sowjet-Unie schrijft het Zweedsche blad Dagsposten. dat Molotof bij zijn terugkeer door Stalin wel niet al te blij zal zijn ontvangen, omdat hij met leege handen is' teruggekeerd. Stalin weet maar al te goed, dat de oorlog noch met plechtige1 verzekeringen, noch met cheques, al hebben die nog zoo veel nullen, kan worden gewonnen. Overeenkomst tusschen Washington en Moskou. Principes der wederzijdsche hulp verleening. OP 11 JUNI ONDERTEEKEND. Naar het agentschup Tass meldt, is den elfden Juni te W ashington door de Sowjet Unie en de Ver. Staten een over eenkomst geteckend over de principes, die gevolgd moeten worden bij het ver- loencn van wederzijdsche liulp bij de oorlogvoering tegen „agressie". De overeenkomst is onderteekend door den Sowjet-Russisclien ambassa deur Litwinof en den Amcrlkaanschen minister \an buitenlnndsche zaken, Huil. Benige Finsche bladen schrijven over het bezoek van Molotof aan de V.S. en wijzen er op dat op het oogenblik de belangstelling voor Finland in de V.S. zoo groot is. Het blad citeert de uitlatingen van Hull ten aanzien van Finland en de artikelen in de Amerikaansche pers, waarin gezegd wordt, dat iedere poging van Finland om de Moer- manskapoorlijn af te snijden beschouwd zou worden als een oorlogshandeling tegen de V.S. Het blad voegt hieraan toe, dat het doel van het bezoek van Molotof niet moei lijk te raden is. De Sowjet Unie ziet reeds de schaduw van den zomer boven zich han gen en Molotof heeft getracht zoo veel mo gelijk doeltreffende hulp te krijgen. In de te Washington en Londen gesloten verdra gen is weliswaar gezegd, dat de Sowjet Unie geen territoriale eischen zal stellen, maar. aldus het blad. wat beteekent dit In wer kelijkheid? Wanneer de Sowjet Unie geen nieuwe gebieden wenscht. eischt zij toch maar de grenzen voor 22 Juni 1941. In ieder geval zal de verhouding van Finland tot de V.S. thans, klaarblijkelijk bepaald worden door de lijn Moskou-Londen- Washington. De Ilelsingin Sanomat wijst er op, dat Finland anders dan Hongarije, Roemenië en Bulgarije, Indertijd geen oorlog ver klaard heeft, aan de V.S. Finland heeft ook geen politieke verdragen gesloten, die het kunnen betrekken in een strijd tegen de .andere vijanden van d© spilmogendheden 139 dooden bij den ondergang van de „Lexington". Schout-bij-nacht Sherman, de coi, mandant van het Amerikaansche vlieg tuigmoederschip Lexington, heeft be kend gemaakt, dat bij den ondergang van de Lexington in de Koraalzee 139 manschappen om het leven zijn ge komen. Over den ondergang van de Lexington pu bliceert Nya Dagligt Allehande een United- Pressbericht volgens hetwelk het schip eerst door bommen werd getroffen. Enkele uren later ontploft® de Lexington en ver dween in de golven. Het ïïtatste uur had voor het schip geslagen toen het.vuur door een lek in een oliepijp de torpedoruimte be reikte. De ontploffing was zoo hevig, dat een ln de nabijheid liggende torpedojager bijna uil het water Werd opgetild. In zijn j.l. Vrijdag gehouden radiorede, waarin hij een uiteenzetting heeft gegeven van de materieel© moeilljkhèden der Ver eenigde Staten en Engeland. heeft de woordvoerder der Japansche regeefing, To- mokatsoe Hori gezegd, dat de bevolking van beide Anglo-Amerikaansche landen on danks alle overredingskracht harer regee ringen den eigenlijken zin van dezen oorlog niet begrijpen en daarom aarzelt zij de lei ding te volgen. Roosevelt verklaart welis waar, dat Amerika voor het behoud van de demoncratie strijdt en voor den Ameri- kaanschen levensstandeerd, doch alle maat regelen der Amerikaansche regeering zijn hiermede in strijd. Met belangstelling wacht de geheele wereld af. hoe de Amerikaansche regeering zich uit dit dilemma zal bevrij den. Pétaiii te Toulouse. Laval over de uitzending van Fransche arbeiders. Het hoofd van den Franschen Staat, maarschalk Pétain, heeft Zondagmiddag te Toulouse het woord gericht tot de arbei ders. „Frankrijk kan slechts leven", zoo zeide hij o.a., „wanneer het beschermd is tegen sociale onlusten. Er mag geen strijd meer tusschen arbeiders en kapitaal zijn. Indien deze strijd nog langer zou bestaan, zou Frankrijk onherroepelijk verloren gaan. Het staatshoofd maande zijn hoorders aan discipline te bewaren. Laval heeft op de receptie die de Fran sche regeering Zaterdag gehouden heeft ter eere van de provinciale pers der niet- bezette zone naar aanleiding van de opening der campagne ten gunste van het uitzenden van Fransche arbeiders naar Duitschland, een toespraak gehouden, waarin lui wees op de bijdrage, die Frankrijk moet leveren voor jden gemeensch appel ij ken strijd van Europa tegen het bolsjewisme en com munisme. Laval wenscht, hij verklaart dit bij iedere gelegenheid en herhaalde dit. ook thans, dc overwinning van Duitschland. want. wanneer Duitschland zou worden ver slagen, zou het .communisme geheel Europa en dus ook Frankrijk overstroomen. Het is juist, dat Frankrijk zich in een droevigen toestand bevindt. Spr. zeicfe ai zijn land- genoolen te willen toonen, dat deze politiek van overeenstemming en samenwerking met Duitschland de eenig juiste voor Frankrijk is. Hij wenscht dat het Fransche volk de beteekenis der huidige gebeurtenissen zal begrnpen en wil derhalve in alle loyaliteit met Duitschland samenwerken. De opvoedende taak van het Rechtsfront. Het formalistisch recht moet worden vervormd tot volksrecht. In Bellevue te1 Amsterdam heeft het Rechtsfront een gewestelijke propagantia- bïieenkomst gehouden. Na .een inleidend woord door den gewest leider van het Rechtsfront, jhr. :nr. J, D. Quintus uit Amsterdam, sprak de leider van het Rechtsfront, mr. H. M Fruin, pre sident van de rechtbank te Utrecht. Mr. Fruin begon met na te gaan hoe de houding -der Nederlanders tegenover 'de nieuwe orde is. Men kent de afwachters. die van mee- ning zijn niets te moeten doen, omdat Ne derland op het oogenblik bezet gebied as. Daarnaast zijn er zij. die de maatregelen saboteeren, dat zijn de communisten, voor wie men nog zekere waardeering kan heo- ben, omdat zij in elk geval voor een ideaal vechten en de verspreiders van pamfletten en geruchten, die met laffe middelen wat ken. Een derde groep vormen zü, die huil plicht doen, zonder naar de toekomst te kijken en ten slotte zijn er dan de goeden, die bereid zijn mede te werken. Men moet de afwachters niet te hard val. len. Zij missen alleen den moed om voor een overtuiging ^uit te komen. De meesten echter hebben nóg geen begrip, waar het in dezen oorlog om gaat. Deze oorlog is een revolutie en een geheel andere dan die van 1789 in Frankrijk. Met de beginselen van 1789 is men in het moeras geraakt. De uiterste consequentie van die beginselen is het bolsjewisme en het bolsjewisme betee kent den ondergang van onze cultuur. Al leen een revolutionnalre kracht kan hier tegen weerstand bieden. Een nieuwe ge- daohtenwereld is noodig om een nieuwe orde op te bouwen. In ons land heeft men steeds de werkelijkheid verdoezeld. Men keek slechts naar het aantal der communis ten, doch yergat, dat een idee niet stil houdt hii de grenzen. Ook het christendom, de re formatie, het humanisme, het liberalisme en het marxisme immers drongen door tot in alle landen. Het nationaal-socialisme besprekend, reide mr. Fruin, dat dit zich uit naar den aard der verschillende volken. Zoo zal het zich ook op zijn eigen wijze uiten, wanneer het door het Nederlandsche volk zal zijn over genomen en begrepen. De taak van de N.S.B. is het volk wakker te schudden en het bewust te doen worden van zijn eigen aard en wezen. Zoo moet het volk toonen, dat ons land waardig is opge nomen te worden in tien Germaanschen statenbond, die komen gaat. Uitvoerig besprak mr. Fruin vervolgens dé taaie van het Rechtsfront, dat er naar streeft steeds meer Nederlanders in zijn rijen te verzamelen om ze op te voeden tot waar achtige volksgenooten. Wat de politie betreft, deze zal in den nationaal-socialistischën staat niet pre ventief moeten werken. Haar taak zal liggen op het gebied van de bescher ming der volksgemeenschap in den ruimstcn zin. Zij zal zich hebben te keeren tegen eiken vijand van het volk. In tiit verband w.ees mr. Fruin op den strijd tegen de economische misdadi gers en ae zwarte handelaars. Ook op .cultureel gebied moet de politie haar taak vervullen- Verder drong mr. Fruin aan op eenheid, niet alleen bij de po litie, maar ook in het notariaat, de advo- catuur en de rechterlijke macht. Hii wees op de noodzaak van het instellen van een economisch gerechtshof, omtiat het be staande gerechtshof niet aansluit, zooals dat behoort op het instituut van den economi- schen rechter. Het formalistisch recht moet worden ver vormd tot volksrecht. Ook in de wetgeving moet wijziging .komen en daartoe werkt reeds het instituut voor rechtsvernieuwing. dat door den leider van de N.S.B. in het leven geroepen is. n\ede. Mr. Fruin ejndigde met een beroep op allen om te blijven stre ven naar een nationaal-socialistisch volks recht. Vervolgens voerte nog de procureur- generaal van 's Hertogenbosch, mr. ir. N. J. van Leeuwen, het woord, die in het licht stelde, dat vroeger de politie haar taèk al leen als een broodwinning zag. Waarbij men de wettenkennis als voornaamsten eisch stelde. Tusschen de bonte massa van par tijen moest de politie slechts neutraal zijn, In den nationaal-socialistischen staat zal de politie niet langer passief mogen zijn. doch actief moeten werken ten bate van de volksgemeenschap. Hooge prijzen voor vee. Misstanden in den veehandel. Er worden op verschillend© markten voor gebru'lksve© prijzen gevraagd en betaaild, die verre boven de toelaatbare grens» lig gen. Zoo komt het voor, dat men voor biggen van 4 en 5 weken f 40 tot f 60 vraagt en be taalt. een prijs, dde Ln geen enkele verhou. ding ding staat tot dien voor loopers, waarvoor een prijs vam 79 cent per kg. levend ls vast gesteld. Hetzelfde geldt voor geiten en pch;i- pen. die soms ver boven de honderd gulden worden verhandeld. Niet allleen bij dit klein vee treden diergelijke ongewensobte toestan den, die den handel ontwrichten, op. Ook runderen worden tegen sterk verhoogde be dragen verhandeld en vaak word* er door verschillende schakels een aardig somme tje aam verdiend. Reed® la door dien dienst van den gemaohMgd© voor de prijzen op verschillende veemarkten ingegrepen en heeft men hier en dn ar vee. dat tegen te hooge prijzen verhandeld werd. in beslag genomen. MAX BLOKZIJL VOOR DE RADIO. 's GRAVENHAGE. 15 Juni. Hedenavond van 21.00 tot 21.15 uur spreekt Max Blokzïj1- via den zender Hilversum 2 in zijn politiek weekpraatje over het onderwerp: „Mag ik een intellectueel voorstellen?" KORT NIEUWS Volgen3 te Viöhy ontvangen telegrafi sche berichten uilit Tananarive hebben de Britsche strijdkrachten, d'ie d'e plaaitejea Sannbnva en Vohemo.r hadden bezet, zich weer uit deze plaatsjes teruggetrokken. Naar uit Manilla wordt gemeld zijn Japan sche militairen op het oogenblik bezig tusschen de stad Manilla en het fort Corregidor een aantal kisten met gouden munten te bergen, die door de Amerikanen kort voor den val van de eiland vesting in zee waren geworpen. Kee.ds konden vijf kisten met goud aan de oppervlakte worden gebracht. De zender Delhi meldt, dat in de provincie Bombay een ernstige cholera-eptdemle Is uit gebroken. Ten huize van de familie B.. te Al melo heeft zich een droevig ongeval voor gedaan. Op een gegeven oogenblik bleek, dat het negen maanden oiide kindje, dat in den kinderwagen was gelegd, geen teekenen van leven meer gaf. Het kindje is bij het woelen onder de dekentjes terecht gekomen. Twee doktoren konden slechts den dood constate eren.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1