Haarlemsche Courant Duitsche marine brengt zes oorlogs bodems tot zinken. Kennemer Editie KORT NIEUWS Luchtaanvallen op doelen rondom Moskou. 287e Jaargang No. 140 x x Abonnement p. week 0,25, p. maand 1,15. p kwartaal MZ, franco p. post 3.73, losse nummers 6 cent. Advertentlën 15 m.m. 3,— elke m.m. meer 20 rent. Reclames dubbele prUs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m m. Kennemer Edltl' 15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m 5 cent p. m ra Ultf.: Grafische Bedreven Damiate. Woensdag 17 Juin 1942 Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 93. Bükantoor: Soendae plein 17. Tel: Directie 13952, Hoofdredactie 15051. Redactie 19500, Administratie 10724, 14525, Soendapleln 12210. Postgiro 134955. PEEREBOOM. l' Directie PH. MEES - P. Bureau IJmulden: Kennemerlaan 102, Telefoon 5437. Verschijnt dagelijks b*halve op Zon- De marine der Asmogendheden vernietigde bij aanvallen op twee convooien in de Middellandsche Zee ten minste 5 Brit sche kruisers. Veertien koopvaarders werden in den grond ge boord, andere schepen werden zwaar beschadigd of gingen waarschijnlijk verlorên. Vijandelijke luchtstrijdkrachten gedecimeerd. Britsche legers in Libyë gesplitst. Nieuwe vorderingen. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt in een extra bericht be kend In de Middellandsche Zee hebben formaties van het Duitsche luchtwapen en eenheden ders Duitsche marine in samenwerking met Italiaansche lucht en zeestrijdkrachten de Britsche vloot en de vijandelijk e ravitailleerings- scheepvaart zware verliezen toege bracht. Behalve de reeds gemelde groote Italiaansche successen tegen het van den Atlantischen Oceaan komende convooi is een van Alexandrië komend en door sterke vloötstrijdkrachten be veiligd Britsch convooi uiteen geslagen. In den tijd van 13 tot 15 Juni wer den hierbij door Duitsche lucht- en zee- itrijdkrachten 4 kruisers en torpedojagers, l bewakingsvaartuigen en 6 koopvaarders met tezamen een inhoud van 56.000 brt. in den grond geboord. Bovendien werden 1 torpedojager en 8 koopvaarders door tor pedo's getroffen, in brand geworpen of ïoo zwaar beschadigd, dat aangenomen kan ji-orden, dat zij verloren zijn. Nog 6 oor logsschepen en 6 koopvaarders kregen bom- of torpedotreffers. Van de ter beveiliging van het con vooi opgestegen vijandelijke jagers werden er 33 bij luchtgevechten neer geschoten; 10 Duitsche vliegtuigen gin gen verloren. De resten van het con vooi werden gedwongen terug te keeren. Het succes is mede behaald door de duikboot van den luitenant ter zee 1ste klasse Reschke, die een Britschen krui ser in den grond heeft geboord. Het Italiaansche weermachtbericht luidt; Na de in het extrabericht gemelde «uccesvolle actie in de Marmarische woes tijn zetten de Italiaansche en Duitsche troepen hun operaties met goed resultaat voort. De stellingen van Ain el Gazala werden bereikt en gepasseerd. De luchtmacht van de Asmogend heden, die zonder verzet te ontmoeten het luchtruim van den veldslag be- heerscht, ondersteunde zonder ophou den de actie te Jand. Vijandelijke colennes, die op eren aftocht waren, werden onder machinegeweervuur ge nomen en verstrooid. Vele honderden automobielen werden vernield oir on bruikbaar gemaakt, batterijen werden tot zwijgen gebracht. Op 14 en 15 Juni verloor de Britsche luchtmacht in totaal 20 vliegtuigen. Vijf van onze toestellen zijn niet teruggekeerd. Aan den grooten lucht- en zeeslag, die Maandagavond in de Middellandsche Zee beëindigd werd, heeft de marine met haar strijdkrachten een zeer groot aandeel ge had. Sinds haar vertrek werden de beide Soote vijandelijke konvooien, die van het osten en het Westen kwamen, door onze duikbooten waargenomen en aangevallen, die twee eenheden van het van Gibraltar uitloopende eskader torpedeerden. Op den ochtend van 15 Juni heeft de zevende vlootdivisie, bestaande uit twee lichte kruisers en vijf torpedojagers, het van Gibraltar naar Malta onderweg zijnde konvooi hevig aangevallen. Hoewel dit in de meerderheid was en bestond uit twee kruisers en ten minste 12 torpedojagers, trok het zich terug, ver spreidde zich en hulde zich in nevel. In het hierop zich afspelende gevecht op kor ten afstand werd een kruiser getorpedeerd en zonk onder het geconcentreerde vuur tan de „Eugenio di Savoya" en van de «Montecuccoli". Hoewel dit in de meerderheid was en bestond uit twee kruisers en ten miftste 12 torpedojagers, trok het zich terug, ver spreidde zich en hulde zich in nevel. In het hierop zich afspelende gevecht op kor ten afstand werd een kruiser getorpedeerd en zonk onder het geconcentreerde vuur v^n de „Eugenio di Savoya" en-, van de „Montecuccoli". Twee torpedojagers werden dÓor onze marinevaartuigen getorpeerd. Onze een heden zetten onder voortdurende vruchte- looze vijandelijke luchtaanvallen den ge- heelen dag de actie tegen de vijandelijke eenheden voort en brachten door artillerie- treffers nog een torpedojager tot zinken. De luchtmacht van de Asmogendheden nam aan den strijd deel en decimeerde het konvooi. Vier soepen werden in brand geschoten en tot zinken gebracht, een tankboot geraakte in brand. Het andere, van Alexandrië komende groote vijande lijke konvooi werd door bommenwerpers en torpedovliegtuigen van de steunpunten in Noord-Afrika en in de Egeïsche Zee aangevallen. Een torpedojager wérd tot zinken gebracht, zes eenheden werden ge troffen. In luchtgevechten werd een Spit fire neergehaald. Een van onze vliegtuigen keerde niet terug. In de zeegevechten ten Oosten en ten Westen van Malta verloren wij een zwaren kruiser, die door een luchttorpedo en ver volgens -door een duikboottorpedo getrof fen werd. terwijl een zwaar beschadigde torpedoboot een Italiaansche haven wist te bereiken. Een groot deel van de be manningen werd gered. „Volgens later nog ontvangen berichten zijn de verliezen van de Engelsche vlieg tuigen bij de operaties op 14 Juni in het Westelijke bekken van de Middellandsche Zee tot 27 gestegen. Nog 19 andere machi nes weoden denzelfden dag vernietigd. In de Zwarte Zee brachten Italiaansche ..Mas" (motortorpedobooten^- een bolsje wistische duikboot tot zinken. Inzake de' aanvallen van Italiaansche lucht- en zeestriidkrachten op de beide Engelsche convooien in de Middellandsche Zee wordt nog het volgende medegedeeld: De Te Italiaansche vlootdivisie kon in suc cesvolle verrassende aanvallen op 15 Juni des ochtends ten Zuiden en Pantelleria het gros van het naar Malta op weg zijnde convooi aanvallen. Van het sterke vijandelijke convooi, dat Gibraltar had verlaten en dat bestond uit een slagschip, twee vliegtuigmoedersche- pen, 5 kruisers. 20 torpedojagers en an dere kleine eenheden, 6 transportschepen en een tankschip, slaagden er slechts en kele eenheden in naar Malta te vluchten. In het Oostelijke deel van de Middel landsche Zee heeft een vrij sterke Italiaan sche vlootformatie het vijandelijke convooi, dat op 13 Juni Alexandrië had verlaten en bestond uit 52 eenheden van verschillende klassen, waaronder waarschijnlijk een Amerikaansch slagschip, 8 kruisers, klei ne vergezellende vaartuigen en 11 trans portschepen, verhinderd de reis naar Malta voort te zetten. In de wateren van Kreta veranderde het vijandelijke convooi van koers en pro beerde naar zijn uitgangspunt terug te keeren. Het gelukte echter niet de aan vallen van de Italiaansche luchtmacht en duikbooten te ontwijken, die het convooi Zware schade toebrachten. Het doel van de beide Britsche convooien was onder alle omstandigheden het Brit sche steunpunt Malta te versterken. Tsjoenking gevoelt zich bedrogen99 Uitlating van Britsch diplomaat. Reuter meldt, dat Edmond Burgoyne, secretaris van den voormaligen Engelschen ambassadeur te Tsjoenking, Zondag te Melbourne is aangekomen. Hij verklaarde dat dè voorstanders van den vrede te Tsjoenking tijdens de laatste weken een grooten invloed verwierven, als gevolg 'van de geringe hulp die de Geallieerden aan de Chineesche regeering verleenen. „Het ontbreken van hulp is koren op den molen van de compromispartij in Tsjoengking. Ik heb het gevoel, aldus Burgoyne, dat Tsjoengking zich als gevolg van het uitbliiven van hulp der Geallieer den „bedrogen" voelt. Uit berichten uit Tsjoengking blijkt voorts groote teleurstelling, veroorzaakt door het feit, dat Engeland en de V. S. bij hun nieuwste verdragen met de Sowj et- Unie China hebben genegeerd. Bauxiet in Spanje. Uit een door den Spaanschen staat inge steld onderzoek is gebleken, dat in Spanje aanzienlijke bauxietlagen voorkomen, wel ke voor het grootste gedeelte tot dusverre nog niet werden geëxploiteerd. Men heeft b.v. in Teruel op een gebied van ongeveer 500 H.A. witte bauxiet ontdekt, terwijl een andere groote mijn zich bij LeriÖa bevindt, waar de ertsaders zich tot aan'denaard- oppervlakte uitstrekken Teneinde tot de exploitatife van deze bodemschatten te kunnen komen, heeft de regeering de onmiddellijke exploitatie van alle bestaande mijnen bevolen. In Barce lona zal een nieuwe aluminium-industrie worden opgericht met een jaarlijksche pro ductie van 4000 ton, waarvan het grootste deel kan worden uitgevoerd, daar de na tionale behoefte van Spanje reeds door de bestaande fabrieken wordt gedekt. Overeenstemming tussclien de 3 leiders in Britsch-Indië. De conferentie tusschen den voorzitter van het Indische Congres, Aboel Kalam Azad, den leider van het Congres, Pandit Nehroe en den Mahatma Gandhi te Wardha is geëindigd met volledige overeenstemming tusschen deze drie persoonlijkheden in tie kwestie over de maatregelen welke geno men moeten worden ten aanzien van de in Indië aanwezige Engelsche en Amerikaan- sche troepen. De werkcommissie van het Indische Nationale Congres zal op 4 Juli te Wardha bijeenkomen, om bijzonderheden te bespreken. 100.000 werkuren in de V. S. door stakingen verloren. De president van de commissie voor de oorlogseconomie te Washington heeft ver klaard, dat de afgeloopen maand 144 sta kingen in de V.S. telde, waardoor meer dan 100.000 werkuren verloren gingen. Omtrent het aangekondigde groote Ame- rikaansche programma voor de fabricage van synthetische rubber werd den laatsten tijd niets meer vernomen, nadat door Ame- rikaansche vakkringen gewezen was op de groote moeilijkheden, welke zich bij tie ver wezenlijking van dit programma voordoen. Het bleek vooral, dat aan een begin der pro ductie binnen de eerste twee jaar niet ge dacht kon worden. Japan neemt financicele maatregelen. Interesse voor katoen in Zuidzee gebieden. Begin Juli zal in Japan worden overge gaan tot de uitgifte van een leening. groot 1 milliard yen. De opbrengst dezer leening is in de eerste plaats bestemd voor de fi nanciering van voor den oorlog belangrijke bedrijfstakken. Er zal een speciaal consor tium worden gevormd, waarvan de belang rijkste Japansche banken deel zullen uit maken. De partij ter ondersteuning van den Kei zerlijken troon heeft besloten een speciale propaganda-organ isatie op te richten voor het sparen. Met ingang van 17 Juni 1942 zal een veldtocht voor het sparen, welke 30 da gen zal duren, worden begonnen. Doel is. dat er in dit jaar voor een totaal bedrag van 23 milliard yen gespaard zal worden. De leidende leden van de vereeniging van katoenhandelaars heeft besloten een onder- zoekingsraad voor katoen in de Zuidzee gebieden op te richten. Men verwacht 4gt 5000 leden naar de Zuidzeegebieden zullen worden uitgezonden. Zeven Britsche vliegtuigen boven W.-Dnitschland neer geschoten. Bij storingsvluchten boéen West- en Zuid- west-Duitschland hebben Britsche vliegtui gen op verscheidene plaatsen bommen laten vallen. Volgens de tot dusver ontvangen be richten zijn daarbij 7 der aanvallende bom menwerpers door nachtjagers neergeschoten. Maarschalk Antonescu 60 jaar. De man, die Roemenië een nieuwe toekomst gaf. De staatsleider van Roemenie, maarschalk Antonescu, is dezer dagen 60 jaar gewor den. In hem ziet het Roemeensche volk de waarborg voor het succes der groote ver nieuwing, die sinds de gebeurtenissen in 1940 in het land heeft ingezet. Antonescu heeft een veelbewogen car rière in het leger achter zich. Sinds 193 zijn zijn staatsmanstalenten tot ontplooiing ge komen onder de moeilijke omstandigheden, waarin het Roemeensche rijk in dat jaar en de daarop volgende verkeerde. „De rechte weg, die ik sedert het begin van mijn loopbaan ondanks vele moeilijk heden bereden heb, heeft mij nimmer be rouwd. Laat dit voor U een aansporing zijn. Gij kent mijn programma, daar het in al mijn daden is uitgedrukt", zei hij, toen hij in 1937 tot minister van oorlog in het mi nisterie Goga benoemd was, tot zijn offi cieren en ambtenaren. Vijf jaar zijn sedert dien verloopen en thans is de man. die reeds toen op zoo krachtige wijze zijn ver trouwen in de toekomst uitdrukte, maar schalk en staatsleider van Roemenië. Geboren in 1882 aan den voet der Kar- psrthen, een oer schoonste en oudste gedeel ten van Roemenië, ging Antonescu reeds op jeugdigen leeftijd naar de militaire aca demie. Als luitenant wist hij een grooten boerenopstand met tact en energie te* be teugelen en voor dit feit overhandigde kroonprins Carol hem persoonlijk een hooge onderscheiding. Later nam hij als kapitein aan den Balkanoorlog deel en in den staf van een Roemeensch leger aan den Wereld oorlog. De uitnemende wijze, waarop hij zich van zijn taak kweet, verschafte hem niet alleen tie hoogste militaire onderscheiding, maar ontlokte tevens aan generaal Berthe- MAARSCHALK ANTONESCU (Foto Scherl ma) lot, chef van een Fransche militaire ihissie," de uitspraak, dat Antonescu de eenigé offi cier in het Roemeensche leger was, die oor log# wist te voeren. Na den wereldoorlog volgde een ver blijf in Turkije, Frankrijk en Engeland, als militair attaché. Toen Antonescu in 1934 echter als chef van den generalen staf tot een grondige hervorming van het leger wilde overgaan, ontmoette hij fel verzet van de hofkringen in de hoofdstad, waar madanie Lupescu den toon aangaf. Scherpe botsin gen leidden tot zijn afzetting en in 1937 weerde de „generaal", zooals de volksmond den populairen man noemde, na een korte periode als minister van oorlog naar de troep terug, gereed om op het juiste oogen blik op te treden. Dat oogenblik was in 1940 gekomen. Roe menië moest zware beproevingen doorstaan. Bessarabië en de Boekowina waren aan de Sovjet-Unie afgestaan en de aloude strijd om Zevenburgen bereikte wederom een hoogtepunt. Antonescu vroeg een audiëntie aan en betoogde tegen koning Carol de noodzakelijkheid van een grondige zuivering van den staat. Vergeefs, zelfs werd hij ge arresteerd. Eenige maanden later steeg de opwinding in het land echter zóó hoog, dat Carol na lange aarzeling ten gunste van zijn zoon afstand deed. Antonescu, die bij dezen gang van zaken een leidende rol had gespeeld, werd staatsleider. In het bezit van uitgebreide bevoegdhe den kon Antonescu tot een groote binnen- landsche hervorming overgaan. In dit land, waar de bevolking grootendeels uit slaaf- sche boeren bestaat en de stedelingen dep blik steeds op West-Europa gericht hadden, verliep deze niet zonder moeilijkheden. Maar langzamerhand drongen de nieuwe denkbeelden van boven naar beneden door. Het staatsapparaat werd gezuiverd en ver eenvoudigd, de wetten aan den nieuwen tijd aangepast en corporaties der beroepen in gesteld. In verband met tie economische be- teekenis van Roemenië voor het nieuwe Europa, werd de agrarische productie ver hoogd en een overmatige uitbreiding van de industrie tegengegaan. Krachtigen steun ondervond de staats leider bij zijn werk van het leger. De de moralisatie, waaraan de troepen in 1940 ten prooi waren gevallen, werd door herstel van ce tucht en de invoering van moderne wa pens overwonnen. Toen in Juni 1940 de de finitieve afrekening met de Sovjet-Unie be gon. nam ook het Roemeensche leger aan den strijd tegen den erfvijand deel. Bess-, arabië werd heroverd en aan de inneming van Odessa hadden Roemeensche troepen een werkzaam aandeel. Hun offers geven den weg aan. dien Roemenië onder leiding van Antonescu in de toekomst zal gaan. (Nieuw Europa) Gaullisten in N.-Afrika naar aparte kampen. Naar van bevoegde zijde te Berlijn werd •verklaard, worden de bij" de gevechten in Noord-Afrika in handen van de Duitsch-Ita- liaa*sche troepen geraakte soldaten van De Gaulle voorloopig in speciale kampen dnder- gebracht en als krijgsgevangenen behandeld. In de Wilhelmstrasse verklaarde men naar aanleiding hiervaft, dat een dergelijke maat regel, gezien vanuit het standpunt van het volkenrecht, een absolute grootmoedigheid beteekent. daar de Spilmogendheden, hoewel hun hiervoor strenge rechtsbeginselen ter beschikking staan, van de toepassing hiervan afzien. 35 Grieken door Britsche bommen gedood. Felle aanklacht van vice-premier. In den nacht van 11 op 12 Juni j.l. heb ben Engelsche vliegers in den Piraeus een gruwelijk bloedbad aangericht onder de Griekscjie burgerbevolking. Militaire ob jecten werden niet geraakt, maar wel viel een Engelsche bom op een schuilplaats, waarin zich 35 Grieken bevonden, die allen den dood vonden. Zondagmiddag j.l. werden de slachtoffers an dezen laffen Britschen aanval op staats kosten begraven. De waarnemende minis ter-president hieki een aanklacht tegen de wreède, onmenschelijke methoden der En gelschen. Terwijl de Asmogendheden het zwaarbeproefde Grieksche volk zooveel mo gelijk helpen, wordt van Britsche zijde ge streefd naar de uithongering van het Griek sche volk en wordt dit volk door laffe bom aanvallen uitgemoord. Thans reeds is het aan het Grieksche volk duidelijk, dat de verantwoordelijkheid voor deze moordpar tijen ook berust bij de Grieksche schijn- regeering te Londen en bij den gedeserteer- der. Koning George, die genadebrood eten van de moordenaars van het Grieksche volk. Japanners vernietigden te Port Darwin 111 .vliegtuigen. Japansche. bommenwerpers en jacht vliegtuigen. die den 13en en 14en Juni den zestienden en zeventienden massalen aan val op Port Darwin hebben uitgevoerd, schotert twintig vijandelijke vliegtuigen neer, waardoor het totaal aantal bij de aanvallen op Port Darwin neergeschoten of'op den grond vernielde vliegtuigen se dert den 19en Februari tot 111 is gestegen. Twaalf jagers werden brandend na een hevig luchtgevecht neergeschoten toen Japansche vliegtuigen den 13en Juni over Port Darwin vlogen en het Oostelijke vlieg veld, de hangars daarvan en andere mili taire installaties met een vernietigenden bommenhagel bestookten. Den volgenden dag wierpen Japansche vliegtuigen bom men op de havenwerken en vliegvelden, waarbij nog acht jachtvliegtuigen, die ter verdediging waren opgestegen, werden neergeschoten. Nederlandsche meisjes in Duitsehland aan den slag. De Nederlandsche meisjes, die in Duitseh land allerwegen werk gevonden hebben, zijn uitermate tevreden over hun nieuwen 'werkkring. Opgewekt en met toewijding verrichten ze hun taak. De goede verdiensten stellen hen in staat zelfstandig te worden. De sfeer van den arbeid in Duitsehland ls veel aantrekkelijker dan in Nederland. Dwaze stands- en klassevooroordeelen, die nu eenmaal in Nederland hoogtij vierden, hebben veelal meisjes, die in fabrieken werkten, met minachting overladen. Hier te lande placht men voor meisjes, die in de fabriek werkten, tien neus op te halen. In Duitsehland kent men deze minachting niet. Daar heeft men erkenning voor iederen ar beid. Een leven van nietsdoen is daar niet meer mogelijk. Daar heeft men slechts min achting voor menschen, die er de kantjes afloopen en door nietsdoen aan den kost trachten te komen. De Nederlandsche meisjes, die in Duitseh land werk gevonden hebben, hebben kun nen constateren, dat tiaar iedereen werkt. De dochter vkn een fabrikant evengoed als ,de dochter van een. eenvoudig landarbei-, der. „Werken is geen schande Het is een heel normaal verschijnsel in Duitsche fa brieken meisjes uit alle kringen der bevol king, van de hoogste tot de laagste, aan het werk te zien. In volle kameraadschap wordt gearbeid, doet men aan sport en neemt men deel aan tie vele geneugten, die de fa- brieksdirectie aan het personeel in rijke verscheidenheid biedt. De vele honderden Nederlandsche meis jes. die door middel van de arbeidsbeurzen in Duitsehland werk gevonden hebben, zijn eenstemmig vol lof over hun nieuwen werk kring, Idie hun een aangename taak en goede verdiensten verschaft. Maatregelen tegen slecht verduisteren te Hilversum. Aangezien de naleving van de verduis tering svoorschrif ten in deze gemeente, ondanks herhaalde waarschuwingen en een verscherpt toezicht nog zeer veel te wenschen overlaat, heeft de burgemeester, jhr. mr. E. J. B. M. van Bocnninghausen, thans bekend gemaakt, dat bij overtreding dezer voorschriften in den vervolge zon der waarschuwing tot onmiddellijke af sluiting van den stroomtoevoer zal wor den overgegaan. RADIOPRAATJE VAN MAX BLOKZIJL. De persdienst van den Nederlandschen Om roep meldt: Hedenavond zal van 20.45—21.00 uur over den zender Hilversum 2 het radiopraatje van Max Blokzijl, dat Maandagavond wegens een tech nische storing niet in zijn geheel kon worden uitgezonden worden herhaald. Koning Gustaaf van Zweden heeft bij goede gezondheid zijn 84en verjaardag gevierd. De Koning bracht den dag door op het kasteel Tullgarn. Het Seismologisch Instituut te Athene heeft Dinsdagmiddag zeer hevige aard schokken geregistreerd, waarvan de haard binnen de Grieksche grenzen lag. Te Athe ne zijn nog geen berichten binnengekomen over gebieden, die door de aardbeving zijn getroffen. Dinsdag zijn door een grooten brand in een pakhuis bij het Portugeesche grens station Villar Formoso meer dan 100 ton goederen verloren gegaan. De bestrijding van het vuur was door het gebrek aan bluschapparaten buitengewoon moeilijk. De verbrande goederen moesten naar Euro- peesche staten worden geexporteerd. Men neemt aan, dat de brand aan Engelsche sabotage is te wijten. Het Britsche ministerie van oorlog heeft bekend gemaakt, dat troepen uit Oost-Afrika zich bij de op Madagascar aanwezige Britsche troepen gevoegd heb ben. Het Zwitsersche bureau voor de voed selvoorziening in oorlogstijd heeft bekend gemaakt, dat de voor de voeding van de be volking gevormde kaasvoorraden zorgvuldig bewaard moeten worden, teneinde 3e ver dere voedselvoorziening des lands te ga- rar*ieeren. De Spaansche minister van buitenland- sche zaken, Serrano Suner, is met Ciano ontvangen door den Koning-Keizer. De beide ministers gebruikten bij den Koning- Keizer het noenmaal. De vroegere Finsche gezant te Lon den, Von Grippenberg, is benoemd tot ge zant bij het Vaticaan. De jongste Zweedsche nieuwigheid op het gebied van vervangingsproducten is de vervaardiging van textiel uit menschenhaar. Nu de'proefnemingen gunstig verloopen zijn, heeft een wolfabriek besloten textiel te gaari produceeren met menschenhaar als grondstof. Een voordeel is, dat textiel uit haar geen vocht aantrekt. In Argentinië is het buitengewoon koud. Uit de provincies in de Cordilleras wordt een temperatuur van 18 graden on der nul gemeld. Voor het eerst sedert ruim 20 jaar heeft het in de groote deelen dei- provincie Buenos Aires gesneeuwd. Bruggehoofd aan Oostoever van de Donetz uitgebreid Bij Sebastopol gevechten van geringen omvang - In het Kanaal 2 Britsche motortorpedobooten vernietigd Bommen op doelen in Zuid-West Engeland. In Libyë verder terrein gewonnen Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: „In het versterkte gebied voor Se bastopol vonden Maandag slechts gevechten van geringen omvang plaats. De luchtmacht vernietigde in de haven van de Zuidelijke baai een vijandelijken torpedojager. Het ten Oosten van C h a r k o f ver overde bruggehoofd aan gene zijde van de Donetz werd naar het Noorden uitgebreid Overigens mislukten in den centralen en Noordelijken sector van het Oostelijk front Dlaatselijke aanvallen van den vijand. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen bombardeerden met goede uitwerking een vijandelijk vliegveld bij Moermansk en plaatsten aan de Kandalakscha-baai bom- treffers op trajecten van den Moermansk- snoorweg. Hierbij verloor de vijand in luchtgevechten 10 vliegtuigen. Nachtelijke aanvallen van de lucht macht waren gericht op vliegvelden en spoorweglnstallaties in het gebied ron dom Moskou. De slag in de Marmarische woes tijn is in het voordeel van de Duitsche en Italiaansche troepen beslist. Nadat de vij andelijke pantserstrijdkrachten bij A c r o- m a waren verslagen en bij de achtervol ging naar het Noorden de Via Balbia was overschreden en de kust bereikt werd, zijn de Engelsche en Zuid-Afrikaansche troe pen in de stelling van Gazala van hun ^verbinding met T o broek afgesneden. In een aanval van het Westen uit hebben Italiaansche divisies deze stel ling doorbroken. In de avonduren van Maandag werden ook ten Zuiden van Tobroek zwaar versterkte woestijn forten stormenderhand veroverd en werd verder naar het Oosten terrein gewonnen. De omvang van de over winning is nog niet te overzien. In het Kanaal sloegen lichte zeestrijd krachten bij de bescherming van een con vooi drie aanvallen van vijandelijke groe pen motortorpedobooten af en brachten door artillerietreffers op korten afstand twee Britsche motortorpedobooten tot zin ken. Andere vijandelijke vaartuigen wer den deels door gebruik te maken van handgranaten zwaar beschadigd. In Zuid-West-E n g e 1 a n d werden Maandagnacht militaire installaties met hommen bestookt. Enkele Britsche vliegtuigen deden Maan dag overdag onder bescherming van de Luchtalarm in Zuid-Afrika. Naar de Britsche berichtendienst meldt, werd Maandagavond even over acht uur te Durban en Pieter Maritzburg lucht alarm gemaakt. Uit Johannesburg meldt de correspondent van de Evening Standard, dat de Zuid-Afri- kaansche minister van handel, Stuttaford, zich er kortgeleden in een redevoering bitter over heeft beklaagd, dat Groot-Brlttannië met zijn schaarsche scheepsruimte veel te verkwis tend omgaat en slechts half geladen schepen zendt naar de havens der Zuid-Afrikaansche Unie. De ravitailleeringsbronnen van Zuid-Afrika worden steeds beperkter en bovendien moet de Unie nog voortdurend groote, voor Enge land bestemde convooien uitrusten en het Britsche leger ten Zuiden en Oosten van het Suezkanaal verzorgen. Door de recherche is een 20-jarige dienst bode aangehouden, die bekend heeft ten na- deefe van een drietal werkgeefsters bij wie zij werkzaam is geweest, te hebben weggeno men een gouden halsketting, een gouden broche en een zilveren lepeltje, a Zwarte handelaren en clandestiene slachters naar speciale kampen. Plannen in vergevorderd stadium. STRENGE STRAF IS OP HAAR PLAATS De Economische rechter bü de arron dissementsrechtbank te Almelo, mr. dr. G. H. A. Feber, heeft, naar het Dagblad van het Oosten mededeelt, in zijn zitting van Maandagmiddag het volgende mede gedeeld ..Van deze plaats meen ik nog eens een ernstige waarschuwing te moeten laten hooren tegenover het nog onverminderd voortgaan van het aantal economische delinquenten, zoowel frauduleuze slachters als sluikhandelaren op ander gebied. Zij, die meenen. dat de hiervoor opge legde gevangenisstraffen toch wel voor loopig niet of niet alle ten uitvoer gelegd zullen worden, of dat mettertijd nog wel -gTatie volgen zal. zullen, naar Ik weet, zeer bedrogen uitkomen. Plannen om deze straffen in groote werkkampen te executeeren naderen hun voltooiing en spoedig zullen honderden en nog eens honderden economische deliquenten voor hetgeen zij misdreven een harde les te onder vinden hebben^A'o°r hen is het reeds te laat. Ik wil echter hun, die meenen met clan destiene handelingen nog maar steeds door te kunnen gaan, er met nadruk op wijzen, dat dezelfde zware sancties onvermijdelijk dan ook hen zullen treffen. Ik kan niet slechts In het belang van deze daders zelf, doch ook in dat van onze volkshuishouding, den wensch uitspreken dat men den ernst en het gevaar van deze zaak eindelijk zaT gaan Inzien. .wolken een nutteloozen storingsaanval op het West-Duitsche grensgebied. Britsche stem. De Engelsche Nieuwsdienst deelt het volgende mede: Uit het hoofd kwartier van het achtste Britsche leger in Libië wordt gemeld, dat het achtste Britsche leger zich genood zaakt heeft gezien, zich wegens zware verliezen aan pantserwagens, welke het Zaterdag geleden heeft, op nieuwe stellingen terug te trekken. De geheele toestand is op het oogenblik zeer verward en men kan niet zeggen, wat er thans gaat gebeuren. De toestand is ernstig. Het is niet mogelijk, de situatie te overzien. Duidelijk is echter, dat de Asmo gendheden het initiatief bezitten en groote voordeelen behaald hebben. De organist Prof. Öünther Ramin in ons land. De bekende organist prof. Giinther Ramin, uit Leipzig, komt in ons land een orgelconcert geven en wel op den 20sten dezer, in de St. Bavokerk aan de Groote Markt te Haarlem. Bovendien brengt hij voor den N.O. in de programma's van Zondag en Maandag 21 en 22 dezer, een cem baloconcert ten gehooren. Naar het einde van de rijwiel bandenmisère Eindelijk een bruikbare band uitgevonden BINNENKORT VANGT PRODUCTIE AAN Een zekere J. J. W. Marks te Waalwijk heeft na lang experimenteeren tenslotte een rijwielband geconstrueerd, welke na deskundig onderzoek en verschillende proefritten deugdelijk is gebleken. De uitvinder is van meening, dat de band een „menschenleeftijd" kan meegaan, zoo schrijft de N. Rott. Crt. Het constructiemateriaal is hoofdzake lijk metaal, heel dun metaal. Een goede kleine zestig veertjes zorgen voor de span ning, welke al naar gelang men op harde of op zachte banden wil rijden, kan wor den geregeld door het aandraaien van een schroef, welke door het ventielgat van het wiel steekt. Het loopvlak bestaat niet uit metaal, doch uit een dikke stof. dié veel overeenkomst vertoont met rubber. Het metalen gedeelte is gehuld in een geïm pregneerd kunstzijden' weefsel, waardoor voorkomen wordt, dat het water op het metaal inwerkt. De band heeft dezelfde afmetingen ert vrijwel hetzelfde gewicht a.ls de rubberband, ook het uiterlijk ver toont daarmede veel overeenkomst. We hebben er op gefietst en er was werkelijk geen onderscheid te bespeuren. Hij is even soepel als de rubberband. Deze band, die gezien de constructie niet lek kan worden en die daarom Anti- lekband is gedoopt, kan op elke velg wor den gemonteerd. .De prijs is nog niet vastgesteld. Hij zal hooger zijn dan die van den rubberband, maar waarschijnlijk toch binnen ieders be reik liggen. Van zeer groot belang is ook voorts, dat de Rijksbureaux in principe reeds hun medewerking hebben toegezegd. Voorloopig is het de bedoeling om de fabricage over verschillende speciale fabrieken, die ieder een onderdeel ver vaardigen. te verdeelen. Groote metaal- warenfabrieken en andere bedrijven zullen hiervoor worden ingeschakeld. De onderhandelingen hiervoor zijn reeds in een ver gevorderd stadium ge komen en verschillende fabrikanten hebben reeds hun volledige medewer king toegezegd. In de toekomst zal men zich ook gaan bezighouden met het vervaardigen van auto- en motorbanden. Groote medewer king heeft men van den A.N.W.B. ontvan gen, onder wiens toezicht de proefVittea hebben plaats gehad, en van het C.I.V.I. Het groote belang van deze vinding be hoeft niet nader in het licht te worden ge steld. Men bedenke slechts, dat er blijkens de officieele gegevens gedurende den laat sten tijd ongeveer 100.000 fietsen per maand op stal worden gezet. ADR. v. d. HORST OVER TOONEELKUNSTENAARS. Zeer binnenkort zal een boekje hét licht zien. dat de nlotseling-overleden oud-too- neelleider Adriaan van der Horst geschre ven heeft en dat enkele dagen voor zjja iood gereed gekomen was. Het werkje behandelt dén levensloop van de tooneelkunstenaars. wier geschil derd portret in den Amsterdamschen stadsschouwburg een plaats gevonden SPECIALE VERGUNNINGEN. De termijn voor het aanvragen van special# vergunningen voor dames- en meisjes zomermantels is verlengd tot 1 Juli a.s. Voedingsgewassen in eigen tuin Roode-. Witte- en Savoyekool. Tot de voedergewassen .die voor wintervoor raad worden geteeld, behooren ook de late roode. late witte cn late gele Savoyekool. Deze cewassen verlangen 'n voedzamen. goed bemesten, vocht- houdenden grond. In zeer schrale, arme gronden komt er van deze kool weinig of niets terecht» Van de roode kool gebruikt men voor wtnter- bewarlng het ras „Late donkerroode Langen- dljker": van de witte kool de „Der.ekooi" en van de Savoyekool de „Gele Langendijker winter". Bovendien worden van de witte kool nog de ras sen ..Roem van Enkhuizen" en ..Late Lancen- dijker" gebruikt voor het maken van zuurkool. Omstreeks einde April worden deze koolgewas sen op zandbedden gezaaid en half Juni ultge- plant. Wie ze niet zaaide, kan de koolplanten dan wel overal. In voldoende hoeveelheden In den tulnbouwhandel Verkrijgen. Men plante ze voor al niet te dicht. De. onderlinge afstand bedrage minstens 7» bij 70 centimeter. Bij droog zonnig weer dienen ze voldoende met water te worden begoten totdat ze goed aan den groei zijn. Een nabemesting met wat salpeter- stlkstofmest. koegler of beer komt hun verderen groei ten goede. In October'November worden de kooien geoogst en tijdens den winter op een koele droge, vorstvrlje plek bewaard. In^/olkstulnen en andere particuliere tuinen vindt men de roode en witte kool wel het meest geteeld. Van de Savoyekool wordt het ras „late groene" ln Juli veel als nateelt aangeplant. Deze wordt ln den winter van het veld geoogst. Een lastige ziekte van de koolgewasscn ls de knolvoetzJekte. Om deze zooveel mogelijk te voorkomen, verwissele men bij den teelt van kool steeds van grond.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1