Dierenasyl Nieuws uit IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken. ZOEMENDE BIJEN". BUBBELTJE EN KNOR verdient veler belangstelling. Vereen, voor Dierenbescherming actief! Wc zü"n reeds vele malen in het dierenasyl tan den IJmuiderstraatweg geweest en komen er nog altyd graag. Want- het is prettig te lien welk een moeite men zich in het belang van de dieren getroost. De afdeeling Velsen en omstreken der Nëderlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren heeft een groep werkers, die steeds actief zyn. Daar hebben we al meer de aandacht op kunnen vestigen. Het behoeft geen betoog, dat het publiek juist in deze richting het resultaat van den arbeid ziet. Het is waar, dat er ook overigens veel wordt gedaan, maar hier kan men nu een maal den besten indruk krygen. En daar ont breekt het niet aan. Iedere dierenvriend, die rich den tyd gunt om een kykje te gaan nemen, wordt er van overtuigd, dat het asyl in een behoefte voorziet en verdient, dat velen er hun belangstelling aan schenken. Zeker is het niet eenvoudig geweest tot de stichting over te gaan. Maar toen eenmaal was besloten de reeds langer bestaande plan nen uit te voeren werd er tegen geen moei lijkheid opgezien. Dank zij de prettige mede werking van leden en buitenstaanders kreeg men een *stevigen grondslag en werd niet langer gewacht. De keuze viel na rijpe over denking op twee perceelen- aan den IJmuider straatweg, waar ruimte in overvloed was en spoedig werd met de noodige werkzaamhe den een aanvang gemaakt. Er was veel te doen. want men wilde over een asyl be schikken, dat aan de moderne eischen zou beantwoorden. Twijfelt iemand nog aan de practische mo gelijkheden wanneer hij thans een bezoek aan de inrichting brengt? Neen, integendeel. Reeds van buiten valt het aardige gebouw op. Men is zoo verstandig geweest er voor te zorgen, dat de voorzijde, hoewel eenvoudig gehouden, direct de aandacht trekt en onwil lekeurig voelt men er zich toe gedwongen zich nader van den gang van zaken op de hoogte te stellen. Dan komt men in aanraking met den heer M. Struis, den asylhouder, die als dieren vriend in IJmuiden waarlijk geen onbekende Is. Hij toont altijd er gaarne toe «bereid te zijn alle gewenschte inlichtingen te verstrekken. Veel kan hij vertellen, vooral uit eigen erva ring, want hij heeft in den omgang met die ren en vogels heel wat geleerd. DIEREN ZIJN GASTEN. Waar men zich ook in het asyl ophoudt, telkens stelt men met voldoening vast. dat de dieren hier als gasten worden beschouwd. Binnenshuis zijn talrijke goed ingerichte hokken, waar de katten het wel degelijk raar haar zin hebben. Dat weet men door het veelzeggend gemiauw wanneer de heer Struis ,in (Je nabijheid vertoeft. De beesten volgen belangstellend al zijn bewegingen en spinnen tevreden als*ze worden geaaid. Leuke katten treft men dikwijls in het asyl aan en ze too- nen waarom menig huisgezin er prijs op stelf zoo'n dier in zijn midden te hebben Ook de honden zijn goede maatjes. Hun geblaf hoort men reeds van verre. Voor hen is ook buiten uitstékend gezorgd. Men be schikt daar over een groote ruimte, waarvan een dankbaar gebruik is gemaakt. Er staèt een flink» aantal hokken, die met^veel zorg zijn vervaardigd. Menigeen houdt er niet van zijn hond 's winters veel buiten te laten, maar hier is dat toch mogelijk. De hokken zijn op vernuftige wijze zoo ingericht, dat ze geheel tochtvrij zijn. Bovendien wordt de koude door een practisch aangebracht schut geweerd. De hokken zijn van een flinke loop ruimte voorzien, waar meneer de hond zich desgewenscht zonder bemiddeling van men- schen kan vertredegi. Doch bovendien is er achter zijn verblijfplaats een groot stuk grond, waar hij naar hartelust kan rennen en stoeien. Is het een wonder, dat de honden graag in het asyl zijn? Zij ipissen natuurlijk hun baas, maar ze verblijven er nu eenmaal, omdat deze hen niet zelf kan verzorgen. Dik wijls gebeurt het, dat men enkele dagen uit wenscht te gaan, en dan is het verblijf van den hond een van de eerste^ zorgen voor eiken dierenvriend. Waar diént deze tijdens de absentie te zijn? Het antwoord is thans zeer eenvoudig: in het asyl! Tegen een kleine vergoeding wordt er de beste zorg aan be steed. Nu de vacantles aanbreken is het in veler belang hierop nog eens de aandacht te vesti gen. Men kan de plaats gerust verlaten, want in het asyl hebben de dieren aan niets gebrek. Ook het eten is goed geregeld. Wel moet men daartoe geregeld moeiiykheden overwinnen. maar dit heeft men er graag voor over. Verleden jaar zyn vele honden en katten tydens de vacanties in de inricTvting ondergebracht en de eigenaren bleken zeer tevreden over de verzorging te zijn. DE DIERENARTS. Men zal weten, dat de heer Jongkind, de bekende Haarlemsche dierenarts, geregeld in het asyl zijn spreekuur houdt. Ook in dit op zicht toont de inrichting haar nut. De heer Jongkind beschikt over een flinke ruimte, zoodat hij zijn vak zoo goed mogelijk kan uit oefenen. Talrijke inwoners van onze gemeente hebben reeds geleerd, dat het goed is van tijd tot tijd hun dieren door hem te laten onderzoeken. Het gaat niet aan alles te omschrijven wat er in het asyl is te zien. Wel moeten we nog even memoreeren, dat er een prettig inge richte wachtkamer is. Wanneer de dieren arts met een patiënt bezig is kunnen de vol genden hier rustig op hun beurt wachten. Er Openbare les T. V. IJ. In school 2 aan de Hadleystraat houdt de Turnvereeniging IJmuiden Vrijdag 26 Juni eén speciale uitvoering voor ouders, belangstellenden en genoodigden. Alle leden zulen hieraan deelnemen. Wanneer de opkomst voldoende is, bestaat de mo gelijkheid om een herhaling van deze openbare les te geven. Marktprijzen. IJMUIDEN 16 Juni 1942 Tarbot f7.40—f7.30. tong f 8.l(H-f 6.40 beide per kg., kleine schol le soort f 240—f 216, 2e soort f 163f 162, pufschol le soort f 136—f 112. 2e soort '3f 59. pietei-man f 216— f 170. kt. roode poon !c soort I 215f 178. poontjes f 92—f 84. pufschar, belde soorten, f36f34. horsmakreel f 118f 112. wijting f 140—f 130, muilen f 138—f 136. kleine griel f 171r 164. Besommingen loggers: SCH 246 f 10.880; SCH 95 f 10.890; KW 18 f 7763. MARKTBERICHT SCHEVENINGEN 16 Juni. Met versche visch waren hedenochtend aan de markt: de kottei 6CH 37, C. de Jong met f623 en 89 botters, met tezamen f 26.234 besomming. De prijzen waren- tarbot f7.60. griet f3.60f-6. belde per kg., middelschol f 118:f 200. klein- schol f78—f 110, pufschol f42—f68. wijting f88. kleine poon f98—f138, schar f 29—f 45, alles per kist van 40 kg. dames naar p.e.n. demonstratie. Door de afdëeling IJmuiden van den Ne- derlandschen Christenvrouwen Bond wordt een plan ontworpen om begin Juli te Bloe- kienöaal een kookdemonstratie van het P.E.N. bij te wonen. practisch register. Er is een systematisch register op de ge meentebladen. notulen en besprekingen van den Velsenschen gemeenteraad over 1941 verschenen. Voor de hierbij geïnteres seerden zal deze practische samenvatting van nut zijn. ligt veel aardige lectuur over de dierenbe scherming, zoodat men den tijd zoowel nut tig als aangenaam kan doorbrengen Wij raden alle dierenvrienden aan zich eens van den gang van zaken in het asyl op de hoogte te gaan stellen. Waarlijk, men zal er geen spijt van hebben. En tevens zal men meer waardeering gaan gevoelen voor het voortreffelijke werk der afdeeling Velsen van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescher ming van Dieren. Men zal de meening zijn toegedaan, dat dit veler steun verdient Vossenfeest van de Motorgroep Prettige bijeenkomst in clubgebouw. In haar clubgebouw aan den Zeeweg hield de Motorgroep Kennemerland Dinsdagavond haar gebruikelijke bijeenkomst, welke ditmaal echter een bijzonder karakter droeg. De prijzen van de Zondag gehouden Vossenjacht werden op feeste lijke wijze uitgereikt en bij deze gelegenheid ontbr^Jcen natyurlijk de dames niet. De ruime zaal was keurig met guirlandes ver sierd. terwijl op de talrijke tafeltjes vele bloe men de gezelligheid verhoogden. Weldra klonken de vlotte melodieën, welke door de belde accor deonisten, de heeren A. Hartenhof en C. Rens- woud. ten gehoore werden gebracht. De opkomst was buitengewoon. Toen allen hun plaatsen hadden ingenomen opende de voorzit ter, de heer R. Giesberts. op de van hem be kende wijze. Hij merkte op. dat het stellig niet aan stemming zou ontbreken en bracht zijn dank aan het echtpaar v. d. Le.m voor zijn medewer king. Daarna gaf hij het woord aan den secre taris, dep heer P. J. van der Linden. De notulen der, vorige vergadering werden in dank aan vaard. De mededeeling over de Reünie voor Noord- Holland, welke Zondag 19 Juli te Bussum ge houden zal worden, werd spontaan door allen met gejuich begroet. Dit behoeft dan ook niemand te verwonderen, want het belooft bijzonder in teressant te worden. Het programma vermeldt bijvoorbeeld een boottocht op het IJselmeer met een bezoek' aan Monnikendam, terwijl de ver- schlUende attracties niet ontbreken. De heer Giesberts belandde vervolgens bij de feestelijke prijsuitreiking aan de winnaars van de Vossenjacht. Dit evenement was als proef bedoeld, doch gezien het enthousiasme zal de jacht spoedig herhaald worden. Velen toonden zich nog een weinig onwennig en legden een on gewone snelheid aan den dag. De Vossenjacht kenmerkte zich evenwel door spanning. Na deze inleiding konden de gelukkigen op de feestelijk versierde eerezetels plaats nemen en een keuze doen uit de fraaie collectie prijzen, zooals vazen, een rookworst,dóosjes sigaren, Eau de.Cologne en kunstvoorwerpen. De volgende dames' en hee ren konden belooningen ln ontvangst nemen: Rit I heeren; P. Dietus, L. Overdorp en K. Hoo- gerwerf; dames: mej. Kraak. Rit II heeren: J. Broer,. G. de Jong en Leo Beuzenberg; dames: mevr. Beuzenberg, mej. Hazenwinkel, mevr. Nederveld. Allen werden op hartelijke wijze door den heer Giesberts toegesproken, terwijl de heer Chr. Pointl met zijn magnesiumflitsen menige aar dige caméra-opname wist te maken. De heer en mevrouw Oudshoorn werden even min vergeten; zij ontvingen aardige verrassingen. Wellicht zal de heer Oudshoorn een volgende maal opnieuw als vos willen optreden. De heer P. J. van der Linden richtte zich met een kort woord tot de leden. Hierbij merkte hij op. dat de rustende motormenschen een jonge motorgroep vormen. Er is een kern ontstaan en mede door de ervaringen is het mogelijk om met succes het werk voort te zetten. Weliswaar valt het soms niet mee, doch men kan op velen rekenen. Spr. schetste het werk van den heer J. Bijleveld, alsmede van zoovele anderen, die voor de motorgroep op de bres >taan. De heer Van der Linden deed ook voor de toekomst een beroep op aller, steun. De heer Giesberts gaf daarna met zijn ge ïmproviseerde voorzit terhamer (bestaande uit een motorzuiger plus steel) een daverenden slag op de bestuurstafel, waarmede het zakelijke gedeelte werd besloten. Onder pittige vroolijkheid maakten allen de' promenade, waarna de accordeonisten zeer ver dienstelijk een aantal nummers ten gehoore brachten. De heer De Jong als de slanke komi sche jongeman wekte aller lachlust op. Hij toon de zijn veelzijdige eigenschappen. Bijzonder aardig was ebeneens het optreden van Black Danney, den zingenden vagebond. Zijn liedjes oogstten 'een dankbaar applaus, ter wijl de stepdans met aandacht werd gevolgd. Later liet Nic. Carson de lachspieren op ge zonde wijze werken. De leden der Motorgroep weten wat feestvie ren ls! Stellig bewaart men aan dit Vossenfeest vele aangename herinneringen. Bij „Juliana van Stolberg" Muziekbeoefenaars blijven actief. „Met muziek door het.... leven" is een vaak gebezigde uitdrukking. Zij heeft een groote beteekenis, want steeds verschaft deze kunstuiting aan zeer velen genot. De werkelijkheid is met de uitdrukking echter lang niet altijd in overeenstemming, helaas blijkt, dat de belangstelling eemgs- zins daalde. Weliswaar zijn er allerlei factoren, die hun invloed doen gelden, doch dit behoeft geenszins een voorwendsel te zijn om de liefhebberij te laten varen. Integendeel, de muziek bezit onder alle omstandigheden een groote waarde. Daarom is het verheu gend, dat de Christelijke Muziekvereeni- ging Juliana van Stolberg het voornemen heeft om binnenkort een concert te geven. Wij hadden een onderhoud met den heer A. de Jager, secretaris van dit muziek gezelschap. Van hem vernamen wij, dat er sinds Maart 1931 met enthousiasme wordt gespeeld. Aanvankelijk had de heer Bak ker te Arnhem de leiding, doch sinds Mei 1940 zwaait de heer E. van Soest te Heem stede den dirigeerstok. Dank zij het voort durend en met ernst oefer.en, wist men menige geslaagde uitvoering te geven. Het ledental bleef vrijwel gelijk en trots de moeilijke tijdsomstandigheden kon men het contact bewaren. De repetities kenmerken zich dan ook door een gezonde, aangename stemming en zoo wordt niets nagelaten om de prestaties op te voeren. Dat een dergelijk stre\ren niet zonder suc ces blijft, toonde men bij het laatst ge houden concours, uitgaande van den Chris- telijken Bond van Harmonie- en Fanfare corpsen in Noord-Holland. In den marsch- wedstrijd- behaalde Juliana van Stolberg met 29 punten een tweeden prijs, evenals in den concertwedstrijd (met 47 punten) Daar de muziekvereeniging als eind resultaat het hoogst aantal punten ver wierf, kwam zij in her bezit van den fraaie Boskro-beker. Men zal zich afvragen of er nog plan nen bestaan. Het is dé bedoeling normaal te repeteeren en wel 's Woensdags in het Vereenigingsgebouw aan de Willebrord- straat. Nieuwelingen zijn van harte wel kom, want men poogt het gezelschap doel treffend uit te breiden. Velsen telt vele muziekbeoefenaars, welnu bii de prettige, intieme sfeer van Juliana van Stolberg zal men zich stellig op zijn gemak gevoelen. Bond Oud-Kath. Vrouwen. De Bond van Oud-Katholieke Vrouwen verenigingen in Nederland houdt Woens dag 24 Juni, 's morgens om elf uur, in „Ons Huis" te Zaandam haar 15e jaarlijkschc algemeene vergadering. In deze belangrijke bijeenkomst, welke onder leiding staat van mevr. J. L. van der Steen, presidente, zullen jaarverslag en rekening en verantwoording over 1941 wdrden uitgebracht respectievelijk door mevr. E. A. van Gentde Wilde te Amers foort en mej. M. G. Botman te Haarlem. In de plaats van mevr. M. C. H. van KleefSpil te Amersfoort, welke per 1 Januari 1943 periodiek aftreedt en zich niet herkiesbaar heeft gesteld, is het dub beltal mevr. A. Th. JansHijzen te Am sterdam en mevr. A. Tunzivan der Zwaai te Rotterdam ter verkiezing voorgesteld. Voorts zullen verslagen en meaedeelin- gen worden gedaan met betrekking tot door den Bond gestichte neveninstellingen. Onder de voorstellen zijn er twee van het Bondsbestuur. Het eerste beoogt de samen stelling van een bemiddelingsbureau tot woningruil en tot ruiling of opneming van kinderen in vacantietijd. Het tweede heeft tot doel het bestuur van de Oud-Kaholieke Pers te verzoeken in het blad „De Oud-Katholiek" een ru briek met dagteksten te openen. Na afloop van deze vergadering, waar voor van de plaatselijke vereenigingen van Oud-Katholieke vrouwqn „Samenwerking" en „Sursum Corda" groote belangstelling is, zal prof. B. A. van Kleef, president van het O. K. Seminarie te Amersfoort een causerie houden over: „Kerkelijke vrou wenarbeid in vroeger eeuwen". Daarna wordt een bezoek gebracht aan de oude schuur-schuilkerk aan het Papen pad, waar oude paramenten en kostbaar heden dezer Oud-Katholieke kerk worden tentoongesteld. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: E. Krab, d., Snelllusstraat 13. IJmui den; H. C. v. Kuijeren. d.. Groeneweg 47, IJmui den; R. Dufour, 7... D. en Kruidbergerweg 23, Santpoort; J. J. Scheringa, z„ Lumeijstraat 24. IJmuiden; G. J. Haust. z. en d., v. Speijkstraat 34. IJmuiden; w. W. Schade, z.. v. Galenstraat 18. IJmuiden. OVERLEDEN: A. J. N. Soeteman, 83 J.. wedr. v. J. H. Schreuders, Heemstede; O. C. v. d. Wint, 14 j., z. v. J. v. d. Wint, Engelmundusweg 30, IJmuiden; J. F. Roodenberg, 75 j„ wedr. v. J. Schneiders, Schulistr. 3, Santpoort. MOND ACCORDEONCLUB I.V.H. Door gebrek aan instrumenten heeft een vijftiental nieuwe leden der Mondorgel club In Veilige Haven gedurende gerui- men tijd met luisteren moeten volstaan. Weliswaar werden de repetities trouw bij gewoond, doch van spelen kwam niets en van zelfsprekend was dit voor velen een geduchte teleurstelling. Dank zij de ijverige pogingen van het bestuur is men er thans in geslaagd om twintig nieuwe mondorgels te bemachtigen, zoodat heden de versterkte mondaccor- deonclub in actie komt. De heer P. J. v. d. Braber Jr. heeft er schik in en onder zijn leiding zal er weer naar hartelust gespeeld kunnen worden. AGENDA WOENSDAG 17 JUNI. THALIA-THEATER. Alcazar, 8 uur. REK-THEATER. Mensch, erger je niet!, 8 uur. BETHLEHEMKERK. Bijeenkomst Ned. Christenvrouwenbond, 7,30 uur. DONDERDAG 18 JUNI. THALI A-THEATER. Alcazar, 8 uur. REX-THEATER. Geen voorstelling. GEBOUW ORANJESTRAAT 2. Muziek- en zangstonde gg. Het Leger des Heils, 8 uur. DIENST DER APOTHEKEN. Avond- en nachtdienst: IJmuider Apotheek, Koningsplein, tel. 4229. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. POLITIE, hoofdbureau, 5178, 4377, 5555. POLITIE, Willemsplein 5400. BRANDWEER 5242. LUCHTBESCHERMING, hoofdpost 4145. E. H. B. O., A. P. Bakker 5455. E.' H. B. O., Velsen 4989. ANTONIUS ZIEKENHUIS 4444. KENNEMER APOTHEEK 4204. Voor duizenden guldens textiel ontvreemd. Brutale inbraak in manufacturenzaak te IJmuiden-Oost. In den nacht van Maandag op Dinsdag- is in eeif manufacturenzaak aan den Zee weg te IJmuiden-Oost een brutale in braak gepleegd, waarbij een groot aantal kleedingstukken en stoffen ter waarde van enkele duizenden guldens is ontvreemd. De inbrekers zijn op zeer brutale wijze te werk gegaan. Het uitgebreide onderzoek van de politie is nog gaande. De daders hebben zich aan de achterzijde van den winkel toegang tot het perceel verschaft door een rolluik te verwijderen en een ruit in te slaan. Zij konden hier door een deur openen. Tot de ontvreemde kleedingstukken behooren damesmantels, blouses, jongens- en heerenjassen en dekens. Van Vogels tot Vogels Terrasvogels complimenteert. Het bestuur van de Sportvereeniging „Terrasvogels" maakt gaarne van de ge boden' gelegenheid gebruik om door mid del van de dagbladpers het bestuur van „Stormvogels", naast de reeds vele ont vangen gelukwenschen. ook de hare aan te bieden in verbond met het 30-jarig be staan. Hoewel uit den aard der zaak „Storm vogels" een groote en goede bekendheid geniet, is eerst thans uit de diverse arti kelen gebleken, dat de bereikte resulta ten niet op een gemakkelijke wijze zijn verkregen. Hier is een woord van hulde aan de vroegere en huidige bestuursleden, zoomede de leden, zeker op zijn plaats. Het Bestuur van Terrasvogelsspreekt voor de toekomst den wensch uit dat „Stormvogels" de door haar veroverde vlaats tot in lengte van jaren zal weten te handhaven en nog vele jaren blijk zo! geven een ernstige mededinger te zijn naar het kampioenschap van Nederland. BESTUUR TERRASVOGELS. WaterpolowedstrijdeirV. Z. V. Wanneer de temperatuur van het water niet te laag ts, zullen er Donderdagavond vier polowed strijden worden gespeeld. Om zeven uur komen de V.Z.V.-adspiranten tegen H.V.G.B. uit, waar na de wedstrijd V.Z.V. I dames—Kroosduikers I (d.) volgt. V.Z.V. I ontvangt A.Z. 1870 I en V.Z.V. 3 krijgt de Watertrappers I op bezoek Waterratten 4V.Z.V. 4 in de Houtvaart zal hedenavond niet doorgaan wegens het koude water. Jaarvergadering V. S. V. Zooals wij reeds mededeelden, zal V.S.V. aan het einde van deze maand de jaarlijk- sche algemeene ledenvergadering houden. Het bestuur heeft besloten deze Maandag 29 Juni te doen plaats hebben. Zooals gewoonlijk komt men in Het Wapen van Velsen bijeen. NED. CHR. VROUWENBOND. De afdeeling IJmuiden van den Ned. Chr. Vrouwenbond zal niet heden, doch Woens dag 24 Juni vergaderen. GESLAAGD. Onze plaatsgenoote mej. Julië H. Bak ker is voor het examen H.B.S.-vijfjarigen cursus, geslaagd. BEVERWIJK Dé draverij weer op de Breestraat. Een blijde mededeeling. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Harddraverij-vereeniging Bever wijk en Omstreken" van den secretaris generaal van het Departement van Water staat toestemming ontvangen om ook dit jaar de traditioneele groote kortebaan- draverij weer op de Breestraat te houden. Zooals bekend wordt de draverij op Donderdag 6 Augustus gehouden. WIELRENNEN. De bekende Beverwijksche amateur wielrenners Kuilman en Vooren zullen Zondag a.s. uitkomen in de ronde van Rijsbergen (N.-Br.). Bijenkoningin wordt om den tuin geleid DRIEHUIS. Vooral in onze plaats met haar boschrijke omgeving vormen de zoe mende bijen als het ware een onderdeel van het landschapsbeeld. Als de bloesems en de bloemen geuren en kleuren, ont wikkelen de kleine nijvere diertjes een ongewone activiteit, dan verrichten ze hun nuttig werk. Het is niet de eerste maal, dat we bovengenoemd onderwerp gekozen hebben. Er is echter zoo enorm veel over dit soort insecten te vertellen. We aarzel den dan ook niet om ons ween eens tot denheer H. L. den Haan, eigenaar van Den Haan's Bijenpark, aan den Duin en Kruidbergerweg te wenden. Onmiddellijk verklaarde hij zich bereid om opnieuw een reeks wetenswaardighe den over zijn leerzame liefhebberij mede te deel en. Weldra waren we gezellig -aan het babbelen. Nu de winterperiode tot 't verleden behoort, beginnen de bijen zich flink te ontwikkelen. De volken, die goed uit het slechte jaargetijde gekomen zijn, maken reeds een aanvang met het vor men van darren-broed en thans zijn er zelfs, die aan het „zwermen" toe zijn. Dit „zwermen" is het hoogtepunt voor eiken imker. Het beteekent. dat. als de koninginnecellen gereed zijn, de deeling der volken onbelemmerd kan geschieden. Het vermenigvuldigen der volken eischt zijn volle aandacht, opdat er geen zwerm verloren gaat. Teneinde een dergelijke teleurstelling te voorkomen, past men niet zelden in stad of dorp een speciale methode toe en wel het zoogenaamde kunstzwermen. Men ver liest een zwerm vaak snel uit het oog en daarom is het gewenscht om het eigenlijke zwermen vóór te zijn. Men klopt zoo'n korf voorzichtig boven een kast uit. zoo- dat de bijen plus de koningin zich in deze ruimte bevinden. Inmiddels worden in de korf nieuwe cellen aangezet en na zeventien of zestien dagen bezit ze reeds een nieuwe, jonge koningin. Daar aan de „korf" echter reeds een gedeelte van haar bevolking werd ontno men, zwermt ze niet meer uit en fliermede heeft de imker zijn doel bereikt, want de kunstzwerm werkt rustig door in de kast. Het volk heeft zich verdubbeld. Na deze eenvoudige uiteenzetting over den huidi- gen gang van zaken op een bijenstand zal het een ieder duidelijk zijn. dat er nog heel wat te zien is. De heer Den Haan sprak er dan ook zijn misnoegen over uit, dat deze liefhebberij nog zoo weinig bekendheid geniet. Ve^en, die voor het eerst een bijenstand betreden, staan verbaasd over hetgeen men hen niet alleen vertelt, doch ook laat zien.We denken hierbij slechts aan de ratenbouw, de verschillende soorten stuifmeel, de ho ning, ja wat niet al Werkelijk, het is te veel om op te noemen, want elk jaar krijgt de bijenlief hebber "ieuwe ervaringen. Wellicht zün er, die het ook wel eens willen probeeren. om op goed geluk honing te gaan winnen. Zulke bijenavonturiers komen evenwel bedrogen uit Het bijen houden is weliswaar niet in gewikkeld. doch vereischt een grondigè voorbereiding. Met toewijding en eenige kennis, moeten de volken behandeld en verzorgd worden. Degene, die de liefde voor natuur en dier mist. beleeft dan ook nooit de geweldige voldoening, welke aan dezen sport verbonden is. Met vreugde kan evenwel geconstateerd worden, dat de belangstelling voor de bijen geleidelijk toeneemt. Binfienkort zal Den Haan's Bijenpark in 'het teeken van aller aandacht staan, want dan wordt er door de afdeeling Haar lem van de Vereeniging tot Bevordering der Büenteelt een practische les gehouden. Zaterdag 13 Juni worden in de middaguren vele bijenliefhebbers uit geheel Kennemer land voor het bijwonen van deze belang rijke excursie verwacht. De heer Den Haan. die altijd iedereen alle gewenschte inlichtingen verstrekt, merkte tenslotte nog od, dat vanzelfspre kend een ieder van harte welkom is! Bij ons in Driehuis zoemen de büen. en stellig zullen vele Driehuizenaren van de gelegenheid gebruik maken om met oog en oor eens nader met de ,tienduizenden kleine schepseltjes kennis te maken De V. Teekening Hessels (Pax Holland m Bekendmaking. De loco-burgemeester van Beverwijk maakt op verzoek van de Duitsche mili taire overheid het volgende bekend: Herhaalde malen komt het nog voor. dat burgers, niettegenstaande het duidelijk door middel van borden aangegeven ver bod, militaire terreinen betreden. Van de züde der Duitsche militaire overheid wordt tegen deze overtreding met naflbuk gewaarschuwd. Men stelt zich behalve aan strafvervolging ook aan levensgevaar bloot, daar dc bewakingspatrouilles de op dracht hebben met scherp te schieten. Ook tegen personen, die op dergelijke terreinen gekapt hout ontvreemden of al daar onrechtmatig hout kappen, zal ten strengste worden opgetreden. „Volksonderwijs" vergaderde. Dinsdagavond hield de atselijke af deeling van de vereeniging „Volksonder wijs" ondér voorzitterschap van den heer C. J. v. d. Oord haar jaarvergadering tn de Menno-zaal. In zijn welkomstwoord drukte de voorzitter zijn teleurstelling uit over de slechte opkomst en wees er voorts op, dat door de omstandigheden de pro- paganda-uitvoeringe'n van schoolkinderen geen doorgang konden vinden. Ook op ander gebied kon weinig activiteit ont plooid worden, doch met nadruk werd er op gewezen, dat indien de afdeeling het ledental wil behouden, een krachtige pro paganda gevoerd moet worden. Door het verspreiden van propagandageschriftjes en huisbezoek zal getracht worden tot ledenwinst te komen. Na behandeling van de ingekomen stuk ken bracht de secretaris, de heer J. Mol, het jaarverslag uit. Hieruit bleek, dat in het afgeloopen jaar de belangstelling voor „Volksonderwijs" iets verminderde. Het ledental bedroeg 143, tegen 158 in'het vo rig jaar. Met den wensch, dat de afdeeling voor het openbaar onderwijs in Beverwijk nog veel zou mogen doen werd het ver slag geëindigd. Blijkens het jaarverslag van den pen ningmeester, den heer J. Visser, handen de ontvangsten 362.95 en de uitgaven 158.07 bedragen. Het batig saldo was dus 204.88. Den penningmeester werd onder dank zegging décharche verleend. Op voorstel van het bestuur werd be sloten het Fonds tot Steun een subsidie van ƒ50.en aan het Schippersfonds een bij drage van 10.te verleenen. Bij de bestuursverkiezing werd in de vacature, ontstaan door het bedanken van mevr. Hopman, de heer R. Ewouds be noemd- Bij de rondvraag werd nogmaals aan gedrongen om door een of andere actie te organiseeren het aantal leden op te voeren. Tenslotte werd de uitstekende „Onder- wijs"-film van „Volksonderwijs" ver toond. De film gaf een goed beeld van het geen reeds door de vereeniging in den loop der jaren gepresteerd is. Biljartende en buiksprekende professors. Biljarten en biljarten is twee. De één stoot een aardig partütje en de ander weer wat beter, maar er zijn er, die'dit lang niet eenvoudige spel tot in de finesses kennen en schijnbaar vbor geen moeilijkheden ko men te staan. Tot één van deze prominen ten behoort ook de Amsterdamsche prof. Piet Kohier, die Dinsdagavond weer vele Beverwijkers een prettigen avond heeft geschonken met een demonstratie van zijn uitzonderlijk biljarttalent. Stil was het rond het biljart als Kohier speelde. Eentonig en monotoon klonk slechts de stem van den annonccur door de stilte. Een-en-twintig, twee-en-twintig, vijftig, entrée, een-en-vijftig, a cheval. Zestig en zeventig worden gepasseerd m een snel tempo. Piet Kohier biljart Zachtjes tikken de ballen tegen elkaar onder het felle licht van de lamp, waar onder de rook vap vele cigaretjes in blauwe nevels sliert. Door een meesterhand be stuurd rolt het ivoor over het laken, steeds bij elkaar. Af' en toe een massée of een bandstootje en opnieuw liggen de ballen in positie. De armonceur telt, Kohier biljart en zijn tegenstander wacht.... Zeldzaam zuiver worden de series opgebouwd en vlot ge maakt. Soms rust even de keu; dan maakt Kohier snel zijn berekeningen, waar de ballen terecht zullen komen en voort gaat het weer met het spel van berekening en gevoel. Er schijnen geen moeilijkheden meer te bestaan, want de ballen zijn wil- looze instrumenten van den wil van den Amsterdammer. Voor den oppervlakkigen toeschouwer lijkt alles heel eenvoudig, maar de meer ingewijden weten hoeveel inspanning, moeite en concentratie dit zuivere spel van den speler eischt. Tegenstanders waren er voor Kohier niet, want hij speelde in totaal 5 partijen, n.l. 4 van 100 caramboles met 80 voorgift, won er hier drie van en tenslotte een cadre-partij, die hij ook gemakkelijk won. Als tegenstander van zoo'n carambole machine heeft men het buitengewoon ge makkelijk, want in een partij komt men hoogstens twee- of driemaal aan stoot en voor de rest Is het wachten, totdat Kohier een misrekening maakt en poedelt. Voor de afwisseling demonstreerde hü enkele kunst- en fantasiestooten. waarvan vooral de zware piqué- en masséestooten veel bewondering wekten. Prof. Piet Kohier trekt er echter niet alleen op uit, maar neemt op ziin tournée nog een prof. mefe; geen biljartende prof. maar een buiksprekende prof. Het is een rare combinatie: buikspreken en biljarten, maar beide professionals hebben succes en daar gaat het tenslotte om. EGMOND AAN ZEE Gemeente-bedrijven in 1941. De gemeentebedrijven hebben zich in 1941 gunstig ontwikkeld, naar blijkt uit het jaar verslag der directie. De gasfabriek had een productie van 559 137 M3 (v. j. 467.857), hetgeen een toename in het verbruik beteekent van 17 pCt., hetgeen, ge zien de rantsoeneering. alleen mogelijk was door verhoogd gebruik van degenen, die on der het minimum-rantsoen bleven. Het ver bruik per inwoner bedroeg 134 (113). het ver bruik per aangeslotene 475 (422) M3. Het aan tal aangeslotenen steeg van 1045 tot 1074 Het gasverlles bedroeg 7.7 pCt. (5.6). Op dc bezittingen werd afgeschreven f 5837. hetgeen de totale afschrijving brengt op f 168.495. waar na de boekwaarde der bedrijven f77 677 be draagt. De rekening 1941 sluit met een winstsaldo van f 2708. ondanks reserveering van f 6000, voor den bouw van een nieuwen gashouder. Een dergelijke winst is sinds de stichting der fabriek in 1907 niet voorgekomen. Het waterleidingbedrijf geeft een verbrulks- toename te zien van niet minder dan 44,3 pCt. (v. j. achteruitgang 17,4 pCt.). Het verbruik bedroeg 60 922 M3, hetgeen 16.897 M3 meer is dan in 1940. Het aantal aangeslotenen steeg van 847 tot 864. Per inwoner werd gebruikt 52 (36) L. Op de bezittingen werd afgeschreven f 2613. hetgeen de totale afschrijving brengt op f79.834. waarna de boekwaarde bedraagt f 35.999. De rekening sluit met een winstsaldo van f 563 (f 230). ondanks reserveering van f 5000, voor het maken van een nieuw hoogreservolr. Het electriciteitsbedrijf, dat den stroom be trekt van het provinciaal bedrijf, verkocht 136.684 k.wh (118.146), welke toename ook al leen mogelijk was door verhoogd verbruik van de minimum-verbruikers. Het aantal aangeslotenen steeg van 662 tot 701. De afschrijving op de bezittingen bedroeg f 5491 en werd daardoor totaal f 79.312, waarna de boekwaarde bedraagt f62.849. De winst be droeg f 113, tegen een verlies van 1508 in 1M0. De prijzen van gas, water en electriciteit konden vrijwel onveranderd gehandhaafd wor den. in overeenstemming met de aideeling prijscontrole van het departement. Eén vonk uit pijp of sigaret is genoeg om'n héél bosch la vuuren vlam te zetten! NEDERLANDSCHE TOERISTENBOND (ANWB) CASTRICUM Uitreiking distributie- bescheiden. Tn Net tijdvak' van 22 Juni tot en met 19 Juli zuilen te Castrlcum, Ltmmen en Uitgeest de bonkaarten voor de achtste periode worden uit gereikt De data. waarop deze moeten worden afgehaald, ts op de bonkaarten voor de zevende periode aangegeven. Men moet zich vervoegen in De Rustende Jager te Castrlcum. het Parochie huis St. Maarten te Llmmen of het Distributie kantoor Bonkenburg te Uilgeest, de zelfverzor- gers tusschen 22 en 25 Juni en de anderen tus- schen 29 Juni en 10 Juli. Tegelijkertijd worden de bonkaarten voor bij zonderen arbeid verstrekt, waartoe bij het afha len een volledig ingevuld en or.derteekend for mulier moet worden Ingeleverd, dat ten kantore van den dlstrlbutledlenst verkrijgbaar ls. Tevens, worden extra rantsoenbonncn voor vaste brand stoffen ten behoeve van groote gezinnen uitge reikt. drie aan gezinnen van zeven tot en met negen personen en zes aan de grootere gezinnen. Belanghebbenden dienen een formulier MD 108 volledig ingevuld en onderteekend. met de stam kaarten van alle gezinsleden, mede te brengen. Na 11 Juli heeft er geen uitreiking van extra bonnen meer plaats. Personen, die ter verkrijging van een bonkaart DV niet in staat zijn een der bonkaarten J. K of L in te leveren wegens vermissing, brand etc., kunnen onder overlegging van een volledig In gevuld en onderteekend formuielr MD 61 tege lijkertijd een bonkaart DV bekomen. Dit zijn uiteraard alleen zij, die een zelfstandig huis- Houden hebben. Zij. die gedurende het vorige stookseizoen geen bonkaart J. K of L hebben gehad doch thans een zelfstandige hulshouding voeren, zullen hun aanvragen MD 61 bij het kring bureau Dorpstraat 72 te Castrlcum moeten in dienen. i WARME MAALTIJDEN. Deze week worden er door de Centrale Keu ken dagelijks 209 warme maaltijden bereid, bestaande uit stamppot, vqpr hen, die ge plaatst zijn in werkverruiming en te werk zijn gesteld in de Provinciale Duinterreinen. TIENJARIG BESTAAN C.O.V. Binnenkort bestaat de Castricumsche Or- kestvereeniging 10 jaar. Deze heeft op het gebied van weldadigheid, vooral voor de zieken en armen der gemeente, door haar jaarlijksche uitvoeringen, veel gedaan. Op een nader vast te stellen datum zal het feit feestelijk worden herdacht. WANDELTOCHT Aan de door den Toeristenbond georga niseerde wandeltocht in de duinterreinen van onze gemeente werd door ongeveer 600 personen deelgenomen. KANTONGERECHT. Door -den Kantonrechter te Alkmaar wer den de volgende plaatsgenooten veroor deeld: C. B. f 3 of 2 dagen hechtenis en H. P. f 4 of 2 dagen hechtenis terzake over treding van het wegenverkeersreglement. J. P. B. f "5 of' 1 week tuschtschool wegens overtreding der jachtwet. SCHADEPOST. Een der paarden in de stalling van den heer B. aan den Bleumerweg brak een der pooten. Het beest moest ter plaatse wor den afgemaakt. Dit is zeker een lastige schadepost. PRIJS BEHAALD. .Bij de eerste klas handicap-daverij te Roosendaal behaalde „Baroline", eigenaar en berijder onze plaatsgenoot Nic. Groot, een tweeden prijs. - UITGEEST KANTONGERECHT. Tijdens de zitting van het Kantongerecht te Alkmaar werden veroordeeld J. B. van D., wegens overtreding der Visscherü'wét, geen straf opgelegd, en O. H., f 2 of 1 dag hechtenis. SANTPOORT Ver. Tcrrasvogels-supporters? Aan veler wensch wordt voldaan. Naar wij vernemen worden er pogingen in het werk gesteld om een vereeniging voor de sup porters van Terrasvogels op te richten. Nu onze plaatsgenooten weer een trede hooger op de voetballadder zijn geklommen wordt het tijd, dat ook de aanhangers zich aaneensluiten, het geen niet alleen voor hen. maar ook voor de club zelf van belang ls. De ervaringen elders hebben geleerd, dat een supportersvereniging van bijzonder nut kan zijn, alleen reeds doar den moreelen steun. Zij kan er voor zorgen, dat er al- A tijd een flink aantal aanhangers present ls om ..hun" jongens aan te moedigen, ook al mocht het eens minder gunstig gaan. Met belangstelling wordt het werk van de Ini tiatiefnemers tègemoet gezien. Dit zijn de heeren* H Dingerdis, Schlpbroekenweg 9. D. Meijer, Duin en Kruidbergerweg 39 en H. J. Klaver, nan.j1 ijk de bedoeling zoo spoedig mogelijk tot de oprichting over te gaan, maar daartoe ls het noodzakelijk, dat er ln breeden kring wordt me degewerkt. Het bestuur van Terrasvogels juicht de plannen klaarblijkelijk toe. Hondenkeuring. Onder leiding van den heer B. de Haan te Haarlem hield de Nederlandsche Ge- brulkshonden Vereeniging een vóórkeuring voor het certificaat waaraan acht honden deelnamen. De proeven werden op het ter rein aan den Middenduinerweg afgelegd en slechts één dier moest worden afgewezen. Dc uitslag is als volgt: Vero (Duitsche herder) -219 punten, eigenaar A. Spek te Heemstede. Briton (bouvier) 25 punten, ejeenaar J. H. Vonk te Amsterdam. Breston" (bouvier) 225 pun ten, eigenaar J. Hesterman te Bussum. Max (Belgische herder) 223 punten, eige naar H. J. Dricssen te Castricum. Wild- zon (bouvier) 207 punten, eigenaresse mevr. M. Schmalz—Vader te Schagen. Breston (bouvier) 235 punten, eigenaar C. Brouwer te Bussum. Tarzan (Belgische herder) 195 punten, eigenaar J. Kaat te Wormerveer. TURNVEREENIGING SANTPOORT. Dc Turnvereeniging Santpoort zal Zon dag 21 Juni op den Driekringen-wedstrijd, welke in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem gehouden wordt, vertegen woordigd zijn. De dames A Nol, C. Sta rink en M. Blankenstein zullen deel uit maken van de damesploeg van den Ken- nemer Turnkring. GAAN DE T.V.S.'ERS HANDBALLEN? Onder de dames- en heerenleden der Turn- vereeniging Santpoort Is er een groeiende be langstelling voor de handbalsport waar te nemen, indien de voorteekenen niet bedriegen zal er nog dit Jaar aan een handbalcompetitie kunnen wor den deelgenomen. - CAND. J. A. VISSER. Naar wij vernamen zal den leden der Ned. Hervormde Evangelisatie Donder dagavond tusschen 8 en 9.30 uur in een der zalen van de kapel de gelegenheid worden geboden om kennis te maken met den onlangs benoemden voorganger-evan- rtelist der vereeniging, den weleerwaarden neer J. A. Visser, cand. t. d. H. D. DRIEHUIS R.K. Ü.L.O.-SCHOOL. Dc leerlingen der R.K. U.L.O.-school zul len van Donderdag 23 Juli tot Dinsdag 1 September vacantie krijgen.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3