Haarlemsche Courant 6000 gevangenen bij de gevechten om Gaza!a. Afscheid van senator Dr. Böhmcker. 287e Jaargang No. 141 x x Abonnement p. week 0,25, p. maand 1,15, p. kwartaal 3.02, franco p. poet f 3.73. losse nummers 6 cent. Advertenties 3—IS tn.ffl. 3,elke m.m. meer 20 rent. Reclames dnboele prijs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m m. Kennemer Edltl* 3—15 m.m. 1.20. Abonnement 1500 m.m- I cent p. c Donderdag 18 Juni 1942 tiltg.: Grafische BedrUven Damiate. Wnd. Hoofdredacteur: i. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland" Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat S3, Bijkantoor: Soenda- pleln 37. Tel: Directie 13002, Hoofdredactie 15050. Redactie 10«00. Administratie ion*. 10025. Soendapleln 12230. Postgiro 13*350. Directie PH. A. MEES - P. W. PEEREBOOM. Kennemer Editie Bureau tJmulden: Kennemerlaan 102. Telefoon 5*37. 1 K USJ Aan liet Oostelijk front terreinwinst, ondanks verbitterden tegenstand. Weer een fort bij Sebastopol veroverd. Aan Wol- chof-front omsingelingsactie voortgezet. Engelschen geven aftocht in Libyë officieel toe. Ontevredenheid te Cairo over Britsclie voorlichting. Honderden Britsclie schipbreukelingen in de Straat van Sicilië opgepikt. Bommen op doelen te Brighton en Port and. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: De aanval van de Duitsche en Roe- meensche troepen op de vesting -Se bastopol heeft ondanks verbitterden tegenstand en groote terreinmoeilijk- heden verder terrein gewonnen. De doorbraakplaatsen in het vijandelijke verdedigingsstelsel werden aanzienlijk uitgebreid en van hieruit webden diepe wiggen in de verdedigingslinies gedre ven. Krachtig verdedigde heuvelstel lingen en forten werden op beide aan- valsvleugels na zware gevechten ver overd. In de ochtenduren, van Woens dag werd het belangrijke fort Sibe rië stormenderhand veroverd. De luchtmacht steunde den strijd der in fanterie op prachtige wijze. In den centralen sector van het Oos telijk front werden uiteengeslagen vijande lijke groepen in het achterwaartsche gebied van het front vernietigd. Vijandelijke aan vallen ten Zuiden van net Ilmen-meer mis lukten. Aan het W o 1 c h o f-front trachtte de vijand opnieuw met sterke strijdkrachten de éóor Duitsche troepen sinds weken in het moerassige boschachtige terrein taai verde digde grepdélstelling te doorbreken. Alle aanvallen bleven zonder succes. De ring om de vijandelijke strijdkrachten, die ten Noorden van de grendëlstelling ingesloten zijn, werd nauwer aangehaald. Gevechts- en slagvliegers brachten ten Zuid-Oosten van hetWlmenmeer en aan den Wolchof 'den vij-- and aanzienlijke verliezen toe. Aan de kust van de Noordelijke IJszee werd in de haven van Jokonga een vijan delijk koopvaardijschip van 3.000 b.r.t. dooi bommen tot zinken gebracht. Noord-Afrika. In Noord-Afrika mislukten ultvalspo- gingen van de ten Westen van Acro- mn ingesloten Britsche troepen. To^ dusver werden bjj de gevechten d«r laatste dagen om de Aln-el-Gazala- - stelling meer dan 8.000 man gevangen genomen. Bovendien werden buitge maakt of vernietigd: 224 pantserwagen, 35 stukken geschut en meer dan 500 vrachtauto's. In het gebied van Ï1 1 Aden werden vijandelijke sfellingen ondanks hard- nekkige verdediging veroverd. In luchtgevechten verloren de Britten 21 vliegtuigen. Zooals in een extra-bericht is medege deeld, hebben foripaties van de Duitsche luchtmacht en eenheden van de Duitsche ma rine in samenwerking met Italiaansche lucht- en zeestrijdkrachten de Britsche vloot en de vijandelijke ravitailleeringsscheep- vaaifljin de Middellandsche Zee zware sla- fen toegebracht. In de periode van 13 tot 5 Juni werden van krachtig beschermde Britsche convooien door de Dutsche lucht en zeestrijdkrachten vier kruisers en torpe dojagers, twee bewakingsvaartuigen en zes koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 56.000 b.r.t tot zinken gebracht. Bovendien werden een torpedojager en acht koopvaardijschepen door torpedo's ge troffen, in brand geworpen of zoo zwaar beschadigd, dat aangenomen kan worden dat zij verloren zijn. Nog zes oorlogsschepen en zes koopvaardijschepen kregen, bom- of torpedotreffers. In luchtgevechten met de ter beveiliging van het convooi opgestegen jachtvliegtuigen werden door de Duitsdie luchtmacht 33 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Tien Duitsche vliegtuigen gingen verloren. Aan deze successen hebben de onder het opperbevel van generaal-veld-: maarschalk Kesselring en onder bevel van den generaal der vliegers Lörzer. van den generaal der vliegers Gëissler en van luite nant-generaal Hoffmann von Waldau staande vliegerformaties een bijzonder aan deel. Het succes is mede behaald door de duikboot van luitenant-ter-zee le klasse Reschke, die een vijandelijken kruiser tot zinken heeft gebracht. Het Westen. Voor de Engelsche Zuidkust be schadigde de luchtmacht bij dag- en nachtaanvallen drie koopvaardijsche pen van middelbare grootte door bom men. Bij Brighton en bij Port land werden voor den coorlog belang rijke installaties zwaar getroffen. De Britsche luchtmacht ondernam in den afgelopen nacht storingsaanvallen op West-Duitsche gpbieden. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten 9 der aanvallen de bommenwerpers neer. Het Italiaansche weermachtbericht. Het Italiaansche weermachtbericht luidt: De operaties der troepen van de As in de Marmarische woestijn worden met succes voortgezet. In de zone van Acroma en El Aden werden na hevige gevechten de ver sterkte stellingen, die hardnekkig waren verdedigd, door den vijand verlaten. De buit, gemaakt tijdens dezen strijd welke geleid heeft tot de verovering van Ain-el- Gazala, bedraagt tot dusver 224 pantserwa gens. 85 kanonnen en eemge honderden motorvoertuigen. die: werden buitgemaakt of vernietigl Het aantal gevangenen, die reeds de interneeringskampen zijn binnen gestroomd. bedraagt meer dan 6.000. De luchtmacht bombardeerde de haven van To- broek en haalde drie Curtiss-machines om laag, Formaties vliegtuigen vielen overdag en de.s nachts de militaire installaties van Halfar en Micabba aan, waarbij de gestelde doelen getroffen werden. Een van onze vliegtuigen is niet terugge keerd. Duitsche vliegers haalden in de wa teren van het eiland Linosa een Britsch* vliegtuig omlaag, waarvan de bemanning *erd gevangen genom In de Straat van Sicilië, waar zich de roemvolle zeeslag afspeelde, die geëin digd is met den slag van Pantelleria, werden eenige honderden Engelsche of ficieren en manschappen opgevischt, toebehoorende tot de oorlogsbodems en koopvaardijschepen, welke in branli geschoten of tot zinken gebracht zijn. Een honderdtal van deze opvarenden is min of meer ernstig gewond. Een vijandelijk convooi, komende van Alexandrië en bestaande uit ongeveer vijf tig eenheden, dat reeds was aangevallen door de Italiaansche en Duitsche lucht macht, toen het op weg was naar Malta, en dat de tegenwoordigheid van een sterk Ita- liaansch eskader had opgemerkt, dat dit convooi tegemoet ging in de wateren van Kreta, wendde den steven en zag er van af, zijn haven van bestemming te bereiken. Ter wijl het convooi haastig naar zijn punt van uitgang terugkeerde, werd het opnieuw aan gevallen door de luchtmacht, die het we derom zware slagen toebracht. De totale 'verliezen door dit convooi ge leden kunnen aldus worden samengevat: Door de Duitsche luchtmacht: vier krui sers en torpedojagers en talrijke koopvaar dijschepen tot zinken gebracht, verschei dene andere vaartuigen getroffen en be schadigd en bovendien een kruiser tot zin ken gebracht door een Duitsche duikboot. Door de Italiaansche luchtmacht: een tor pedojager tot zinken gebracht, vijf kruisers en vier schepen ernstig beschadigd. Britsche verklaring. De Britsche aftocht "in Noord-Afrika wordt in een officieel communiqué uit Cairo bevestigd. Daarin wordt gezegd, dat generaal Ritchie de laatste schik kingen getroffen heeft voor de niquwe bewegingen van zijn strijdkrachten. De Zuid-Afrikaansche en de vijftigste Brit sche divisie hebben zich uit haar stel lingen ten Zuiden van El Gazala terug getrokken. In het Lagerhüis heeft de plaatsvervan gende minister-president Attlee, in ant- woorli op een desbetreffende vraag ver klaard, dat hij omtrent den slag in Noord Afrika niets heeft mede te deelen, zoolang deze nog aan den gang is. In de tot hem gestelde vraag werden vooral ïnliclftingen verlangd, of bet den Britschen strijdkrach ten aan ondersteuning door de luchtmacht ontbroken heeft. Het feit, dat binnenkort de vertegenwoor diger van het Britsche ministerie van voor lichting te Cairo zal worden teruggeroepen, heeft in Londen groote opschudding ge wekt. Men brengt deze terugroeping in verband met de vernietigende nederlagen van het Britsche leger in Noord-Afrika. Reeds se dert vrij langen tijd werd er steeds weer over geklaagd, dat de voorlichting van de openbare meening door het voorlichtings bureau te Cairo onvoldoende en voor een deel zélfs misleidend was. Verscnillpnde correspondenten van groote bladen hebben zich er over beklaagd, dat hun dodr den Britschen voorlichtingsdienst een onjuist beeld van den toestand in het Westelijke deel van de woestijn is gegeven. Hierdoor zijn ook de optimistische berich- tèn te verklaren, die in de Engelsche bla den zijn verschenen tijdens de eerste faze van den nieuwen slag in Noord-Afrika. In deze berichten werd er steeds op gewezen. Hat Bir Hacheim onneembaar was. Er werd zelfs beweerd, dat Rommel's offensieve kracht reeds in de eerste dagen van den slag was uitgeput en dat generaal Ritchie een tegenoffensief %ou kunnen "beginnen. Deze berichten hebben het Engelsche volk een onjuiste voorstelling van de aan den gang zijnde operaties gegeven. Des te grooter was de indruk van de nteuwe zware ne derlaag van de Engelschen op een oorlogs- tooneel, waarop zij weldra een groote over winning hoopten te behalen. K'aart van Pelt' Het tooneel van den jongsten strüd in Libië De troepen van de As zjjn Tobroek dicht genaderd terwijl zij ten Westen van de stad de Britsche legers splitsten. (Kaart van Pelt) De drie forten van Sebastopol. De doorbraak door Jiet verdedigings systeem van Sebastopol' wordt in Berlijn- sche militaire kringen beschouwd als een beslissende factor in den strijd om het be zit van deze sterke land- en zeevesting. Ter toelichting werd in de Wilhelmstrasse nog medegedeeld, dat de strijd in hoofd zaak geleverd wordt om een vestingssy steem, welke door drie groote en moderne forten beheerscht wordt. Reeds de namen van deze vestingen n.L „Stalin", „Lenin" en „Molotof", wijzen op de beteekenis, welke de Bolsjewisten aan dit systeem hechten. Nadat het fort „Stalin" uit het verdedigingssysteem gelicht was, kon de infanterie de flankeerende vijandelijke stellingen oprollen en diep in het vijande lijke gebied doordringen. Vonnissen in proces te Ankara. 20 jaar voor bolsjewisten. In het proces wegens den op 24 Febru ari te Ankara tegen den Duitschen am bassadeur Von Papen gerichten aanslag zijn de voornaamste bolsjewistische be klaagden George Pawlof en Leonid Korni- lof wegens rechtstreeksche deelneming aan een aanslag op het leven van een derden persoon veroordeeld tot 20 jaar tuchthuis straf elk. De beide Turksche beklaagden Abdoerrahman en Soqleyman werden elk tot 10 jaar tuchthuisstraf veroordeeld we gens steun aan den pleger van den aan slag. Alle beklaagden hebben het recht in hooger beroep te gaan. Het vonnis zal den beklaagden schriftelijk worden toege- Beschadigde oorlogsbodems te Gibraltar. Het Britsche slagschip Malaya", de beide vliegtuigmoederscfcepen „Eagle" en „Argus", twee torpedo jagers en vijf corvetten zijn van ochtend uit de Middellandsche Zee komend de haven van Gibraltar birinengeloopen. Iets later kwamen (*iog acht oorlogsschepen binnen, waarvan een kruiser, die ernstige beschadigingen had opgeloopen aan voor en achterschip en aan stuur boordzijde was opengereten in zin kenden toestand door drie sleep- booten moest worden binnengehaald. Van de beide vliegtuigmoedersche pen en van het slagschip en den torpedojager werden dooden en ge wonden aan land gebracht. Naar verluidt vertoont ook de ..Eagle" zware beschadigingen. De teruggekeerde schepen waren in den'nacht van 11 op 12 Juni uit Gi braltar vertrokken. Het eskader bestond uit den slagkruiser Malaya, de beide vliegtuigmoederschepen „Argus" en ..Eagle", drie kruisers, acht torpedojagers en 8 corvetten. Verjaardag van Duitsch- Turksch vriendschapsverdrag. Op den verjaardag van het Duitsch- Turksche vriendschapsverdrag wijdt de Berlijnsche pers veel aandacht aan de be trekkingen tusschen beide landen. De bla den wijzen er op, dat door dit verdrag on juiste, door jonden en Washington ver breide, opvatPfcgen over de Duitsch-Turk- sche betrekkingen gecorrigeerd zijn en dat het pact berust op de ervaring, dat er geen natuurlijke tegenstellingen maar wel na tuurlijke aanrakingspunten tusschen beide landen bestaan. Voorts herinnert de pers aan het gemeenschappelijke lot van Duitschland en Turkije na den eersten wereldoorlog. De Berliner Börsenzeitung schrijft: „Bei de landen hadden toen het geluk, dat uit hun midden mannen opstonden, die in den strijd met dezelfde tegenstanders een na tionale wedergeboorte verzekerden". De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft: .Het Duitsch-Turksche verdrag vormt.de exponent van 'n onveranderlijken toestand tusschen deze landen, die na den wereldoorlog beide de woordbreuk hunner vijanden hebben Ondervonden." Washington zou afzien van slagschepen. Associated Press meldt uit Washington, dat de leiding der Amerikaansche marine besloten heeft alle plaftnen voor den bouw van nieuwe slagschepen ter zijde te leg gen, teneinde zich te cencentreeren op de „vergrooting van de gevechtskracht in de lucht". De republikeinsche senator Brewster heeft verklaard, dat naar zijn meening de marine voor een keerpunt staat in haar opvatting omtrent slagschepen en wel in het bijzonder op grond van de jongste ge beurtenissen in de Koraalzee en bij de Midway-eilanden. Het Huis van Afgevaardigden zou giste ren goedkeuring hebben gehecht aan het nieuwe vlootbouwprogram, dat is opge steld „volgens de ervaringen van den zee oorlog zooals die tot dusver is gevoerd". Hieraan moet in zoo verre bijzondere be teekenis gehecht worden, dat het program geen jileuwe slagschepen omvat, maar den bouw van vliegtuigmoederschepen met een totale tonnage van 500.000 ton onder oogen ziet. Tinproductie op Banka ^eer in vol bedrijf. De tinindustrie op Banka, welk eiland ongeveer 25 pet. van de wereldproductie voor zijn rekening neemt, is door de Ja panners wederom in vol bedryf genomen. De eerste tintransporten zijn reeds naar Japan gebracht en onder de Japansche industrieën verdeeld. Van het front in Noord-Afrika. Het transportvliegtuig, dat met brieven en post voor de manschappen van het Duitsch-Italiaansche korps arriveert wordt met veel enthousiasme ontvangen. Enit Recla-Pax Holland-c. pond Britsche koloniën nemen plaats van Ned. Indië in. Op de Amerikaansche markt. Nadat als resultaat der besprekingen te Washington van den Britschen minis ter Lyttelton een levensmiddelenraacf werd opgericht, wordt thans gemeld', dat de Britsche koloniën aan de V. S. haar overschotten vah die producten moeten leveren, welke de V. 3. tot dusverre uit Nederl. O.-Indië hadden ontvangen. Negertroepen in Engeland. Van bevoegde zijde verneemt het D.N.B.: In Engeland zijn drie volledige compag nieën negertroepen aangekomen die voor- loopig zullen worden ondergebracht in een Schotsch garnizoen. Men vermoedt, dat de negers naar Greenock, de buitenhaven van Glasgow, aan de Firth of Clyde, gebracht worden. Engeland geeft 68 3/4 millioen per week uit. Aan de oorlogvoering. Sir Kingsley Wood heeft in het Lager huis opnieuw een milliard pond sterling gevraagd voor oorlogsdoeleinden. Dit be drag werd gevoteerd. Voorts deelde Sir Kingsley Wood mede, dat de wekelijksche uitgaven van Engeland voor den oorlog 68 3/4 millioen pond be dragen. Hij verklaarde dat dit de duurste oorlog was van alle tijden. Weer zware aanval op Port Moresby. Volgens den Britschen berichtendienst meldt het Geallieerde hoofdkwartier in Australië, dat zware Japansche bom menwerpers een aanval hebben gedaan op Port Moresby. Horthy 74 jaar. Heel Hongarije viert den 74en verjaar dag van zijn staatshoofd, den Rijksbestuur der Admiraal Horthy. Van vele huizen waait de vlag. Bijzondere feestelijkheden worden echter niet gehouden. De pers hul digt Horthy als den bevrijder van het bols jewistische schrikbewind, als krachtig lei der van den Hongaarschen opbouw gedu rende meer dan twintig jaar. Graan en medicamenten naar Griekenland. (D.a.D.) Blijkens een officieele mededeeling zijn te Athene 6.000 ton tarwe uit Italië aan gevoerd, welke bestemd zijn voor de voedsel voorziening van het Grieksche volk Een tweede zending, welke de spilmogendheden eveneens ter beschikking van het Grieksche volk hebben gesteld, is thans onderweg. Naar de Grieksche pers doet uitkomen, is de helft van het ingevoerde* graan afkomstig uit Duitschland. Tot de hulpmaatregelen voor de Grieksche bevolking moeten ook gerekend worden groote hoeveelheden geneesmiddelen en andere be- noodigdheden. welke het Duitsche Rijk be schikbaar heeft gesteld. De Rijksregeeririg heeft er, volgens de Grieksche bladen, ook zorg voorn gedragen, dat de valuta op peil bleef. Dr. Piesbergen regeerings- president. 's GRAVENHAGE. 17 Juni. De Führer heeft den leider der „Praesidialabteilung" bü den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied. Ministerlalrat Dr. Piesbergen. tot regeeringspresident benoemd. Door deze bevordering van Dr. Piesber gen komt er geen wijziging in zijn arbeids veld. KORT NIEUWS Voor zijn bezoeken te Londen en te Washington gebruikte Molotof een der nieuwste modellen der £owjet-Russische bom vliegtuigen. Tijdens zijn verblijf in Engeland werd dit toestel bij dag en bij nacht door vier leden der bemanning be waakt. De Engelsche autoriteiten, die voor dit doel zelf personeel ter beschikking wilden stellen. zagen hun aanbod door Molotof nadrukkelijk van de hand ge- jyezen.' De zoon van den_leider der Fransche aan het Volkspartij. istelijt Moeder en kind veilig, dank z|j den Neder- landschen Volkadienst. Sluit u aan als lid. Jacques Doriot, Oostelijk front in den strijd tegen heribols- jewisme gesneuveld. Het Amerikaansche departement van ma rine heeft medegedeeld, dat vijandelijke duik- booten opnieuw twee Amerikaansche vracht schepen tot zinken gebracht en een derde schip ernstig beschadigd hebben. Naar de zender Boston Woensdagavond mededeelde zijn in een Amerikaansche haven de overlevenden aangekomen van twee sche pen. die' door duikbooten der Spilmogendheden tot zinken waren gebracht. Van de beman ningen kwamen 41 leden om het leven Negen werden gered. T- Het vijfjarenplan voor de defensie ten bedrage van vier milliard kronen voor bewa peningsdoeleinden is door de beide Kamers van den Zweedschen Rijksdag aangenomen. Na afloop van het viermogendhedenver- drag Inzake de robbenvangst zal worden overgegaan tot de oprichting van een Japan sche maatschappij voor het vangen van zee dieren. Aan deze oprichting zullen alle bij de robben- en zeeottefsvangst belanghebbende maatschappijen deelnemen. Ernstig ongeluk op baanvak Amsterdam—Utrecht. Man uit den treift gevallen. Op het baanvak Amsterdam—Utrecht van de Nederlandsche Spoorwegen deed zich een ongeval voor, waarvan een Amsterdammer het slachtoffer werd. Een elcctrische snel*- trein, rïjderlde in de richting Utrecht, werd even voor het station Abcoude tot stilstand gebracht, doordat een der inzittenden aan de noodrem had getrokken. Spoedig bleek da't zich een ongeval had voorgedaan. Een manspersoon was n.l. door tot nog toe onbekende oorzaak uit den snel trein gevallen en op het baanvak gesmakt De hoofdcondueteur stelde met fiet andere treinpersoneel, nadat de reizigers hem had den verwittigd, terstond langs de spoorbaan een onderzoek in. Spoedig vond men langs het baanvak het zwaargewonde slachtoffer. In den trein bevonden zich enkele doktoren, die zich over het slachtoffer ontfermden. De zwaargewonde werd met denzelfden trein naar Utrecht overgebracht, waar in middels een ziekenauto aan het station aan wezig was om hem naar het Stads- en Aca demisch Ziekenhuis over te brengen. In den loop van den dag overleed het slachtoffer aan de bekomen verwondingen, aldus het Utr. Nieuwsblad. - Naar de oorzaak van het ongeval wordt een onderzoek ingesteld. Nederlandsche meisjes in Duitschland aan den slag. In de Duitsche fabrieken, waar Neder landsche meisjes na hun aanmelding bij de arbeidsbeurzen werk gevonden hebben, wordt j'n ruime*mate gelegenheid tot ont spanning en sport geboden. Onze meisjes hebben in alle opzichten de gelijke rechten als de Duitsche. Ondcrtfak en verpleging voldoen aan de hoogste eischen, die men daaraan stellen kan. Indien men niet op eigen gelegenheid ergens in den kost wil gaan, vindt men steeds nog goed onderdak in de „Frauenlager" of „Maedchenheims", die men zoowel in de steden als op het platte land aantreft. Alle kosthuizen, zoowel die bij particulieren als die, welke door de fa brieken #oor het personeel ter beschikking gesteld worden, bieden modern comfort. In vèrhouding tot de hooge verdiensten zijn de uitgaven voor kost en huisvesting zeer ge ring. Ze bedragen met inbegrip van lo gies, eten en wasch slechts een derde, veelal een vierde gedeelte van de verdiensten, die vrijwel zonder uitzondering minstens dertig mark per week bedragen. Er zijn Necfer- landsche meisjes, die na een jaar werk het tot een verdienste van zestig mark per week hebben kunnen brengen. Bij vele fabrieken in Duitsche industrie centra, waar de toevloed van arbeidskrach ten vooral het laatste jaar belangrijk geste gen is,' heeft men zeer modern geoutilleerde „Lager" gebouwd. Deze kampen zijn zeer geriefelijk en moeten voldoen aan moderne begrippen van comfort en hygiëne. Bad- en wasch inrichtingen mogen nimmer ontbre ken. Zeer vele kampen beschikken over radiodistributiecentrales. Er zijn veel kam pen tevens, die over een eigen bioscoop be schikken. „Kraft durch Freude" van het Duitsche arbeidsfront zorgt daarnaast steeds voor een rijke afwisseling aan ont spanning. Drukwerkcontróle, drukwerk- verbruiker en drukker. De huidige regeling der papiervoorzie ning brengt mede. dat iedere drukwerk opdracht van eenige beteekenis door den drukker moet worden voorgelegd aan een der districtscontrólebureaux van het Rijks bureau voor de Grafische Industrie, terwijl daarnaast de druk werk verbruiker verplicht ^is, een verklaring te teekenen omtrent den pverbruiksduur van het bestelde drukwerk. Deze maatregelen brengen, uiteraard naast vertraging in de aflevering, extra admini stratieve maatregelen mede. zoowel voor be steller als voor drukker. Zij wekken dan ook.^ooals begrijpelijk is, wel eens ont stemming. Het is echter betreurenswaardig, wan neer sommige verbruikers van druk werk deze ontstemming verhalen óp den drukker. dJfe niets anders doet dan de voor hem bestaande voorschriften nakomen. Zoo is het voorgekomen, dat een besteller een drukwerk opdroeg aan een drukker. Deze zond het werk ter oontröle op en het Districtscontröle- bureau gaf eenige besparingsaanwijzin gen, die den besteller echter niet bevie len, zoodat hij het werk aan een ande ren drukker opdroeg, die het natuur lijk ook aan het controlebureau voor legde Dit gaf dezelfde aanwijzingen en de besteller zag nu blijkbaar in, dat hij deze toch op te volgen had. In plaats van.nu het werk aan zijn oorspronkelii- ken drukker op te dragen, koelde hij zijn ergernis door niet alleen dit werk niet aan hem ie geven, doch door hem tevens aan te kondigen, dat hij hem geen enkel werk meer- zou opdragen. Den drukwerkverbruikers wordt met na druk verzocht dit slechte voorbeeld niet te volgen. De drukkers zijn ten opzichte van de controle der drukwerkorders allen ge bonden aan de Distributiewet en de daaruit voortvloeiende bepalingen, zoodat het niet mogelijk is. dat de eene drukker ten deze „coulanter" dan de andere is. Het is dus on redelijk deze contrölemaatregelen aan den drukker te wijten en nog veel onredelijker hem hiervoor schade te doen lijden door het onthouden van opdrachten. MAX BLOKZIJL VOOR DE RADIO. 's-GRAVENHAGE. 18 Juni. Hedenavond spreekt Max Blokzijl van 21.00 tot 21.15 uur via den zender Hilversum 2 over een brandende kwestie getiteld: „De para sieten". Als gevolmachtigde voor Amsterdam. Hij had een helder begrip voor de belangen van de stad. In de raadszaal van het stadhuis t« Amsterdam heeft gistermiddag de gevol machtigde van den Rijkscommissaris voor de stad Amsterdam, senator dr. H. Bóhm- cker, die naar Lübeck terugkeert, afscheid genomen van hen. piet wie hy bijna twee jaren in de hoofdstad heeft samengewerkt. Een aantal militaire en civiele autori teiten was bijeengekomen om den schei denden magistraat de hand te drukken. Tot hen behoorden: de commandant van dp Luftgau Holland, 'generaal Siburg, de secretaris generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuur bescherming, prof. dr. J. van Dam, de ge machtigde van den leider der N. S. B., districtsleider J. W. de Ruiter, de wet houders dr. J. Smit, ir. C. J. Neiszen, dr. J. L. Strak, mr. F. P. Guepin en J. Walch, de Nederlandsche en de Duitsche voorzitter van de Ned. Duitsche kuituurgemeenschap, ir. Jan Gratama en J. Engelhard:, de voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, mr. F. W. A. de Koek van Leeuwen. De burgemeester van Amsterdam, de heer E. J. Voute, die, getooid met ambts keten. senator Böhmcker had binnenge leid, sprak den vertrekkenden functionaris toe. Hij drukte er zijn spijt over uit, dat senator Böhmcker, die burgemeester van Lübeck is, plotseling naar zijn zwaar ge troffen stad moet terugkeeren om daar een moeilijke taak op zich te nemen. Aan den anderen kant verheugde de burgemeester er zich over, dat dit^afscheid hem in ds gelegenheid stelde in het openbaar te ge tuigen van het vele, dat senator Böhmcker voor de stad heeft gedaan. Als onbekende kwam dr. Böhmcker naaf Amsterdam, dal hij evenmin kende. In korten tijd echter wist hij zich op de .hoogte te stellen van de behoeften van de stad en met verrassing had de burgemeester kunnen vaststellen, dat dr. Böhmcker volkomen met de toe standen in deze stad vertrouwd was ge raakt. Uitvoerig prees de burgemeester de vriendschappelijke gezindheid van senator Böhmcker en ook zijn helder begrip voor dé «belangen van Amsterdam en de Am sterdammers. Dr. Böhmcker stond voor Amsterdam op de bres. niet met woor den doch met daden en het' was aan hem te danken, dat de tarieven voor de scheep vaart van Amsterdam naar en van den Rijn gelyk werden aan die van Rotterdam naar en van den Rijn. Met zijn geheele persoonlijkheid heeft hii zich ingezet voor de belangen van Amsterdam, wier pro blemen hii, als burgemeester van een an dere havenstad, volkomen begreep. Tusschen Lübeck en Amsterdam bestond eens een ernstige rivaliteit. Dit is thans verdwenen en beide steden staan nu naast elkaar en verrichten hun nieuwe taak in een jong Europa. De burgemeester sprak den wensch uit, dat dr. Böhmcker zou mogen slagen in zijn belangrijken opbouwarbeid jn Lübeck en dat hij de beste herinneringen aan Am sterdam zou meenemen. Als dank voor zijn werkzaamheid bood de burgemeester senator Böhmcker het standaardwerk van prof. Brugmans ,>De geschiedenis-van Amsterdam" aan. Namens de Ned. Duitsche Kuituurge meenschap sprak de Duitsche voorzitter, de heer Engelhardt, woorden van dank en waardeering. Hij overhandigde senator Böhmcker een aquarel van den Amster- damschen schilder Jan Wiegers. Senator dr. Böhmcker dankte vervolgens voor de vriendelijke woorden van erken telijkheid. In de bijna twee jaren, die ik hier heb doorgebracht, zoo zeide nij, heb ik steeds mijn plicht gedaan. Die plicht roept mij thans op een andere plaats. Ik weet, dat ik vele maatregelen genomen heb, die niet Aangenaam waren, maar ik heb er al tijd naar gestreefd rechtvaardig te zijn. Ik heb getracht de belangen van de stad te dienen en mijn arbeid is veel .gemakkelijker gemaaktt door de mede werking van Nederlandsche en Duit sche zijde. Er zijn hier vriendschappen gegroeid en het valt mij zwaar deze schoone stad en haar bewoners te moe ten verlaten. Senator Böhmcker dankte voor die medewerking en vriendschap en zeide, te hopen, dat de goede betrek kingen zullen blijven bestaan. Hij wenschte tenslotte/ dat de Neder landers verder van de verschrikkingen van den oorlog zouden gespaard blijven en dat in de toekomst Nederland de plaats zou mogen verkrijgen in Europa, waarop het recht heeft. In Utrecht 2000 kroppen sla in besla» genomen. Door de W.A. aan den man gebracht. Gistermorgen is door de politie te Utrecht een wagen, volgeladen met kisten sla. in beslag genomen, omdat deze groente niet via de veiling was verhandeld, doch recht streeks afkomstig was van een hovenier. Op last van den burgemeester is deze in beslag genomen hoeveelheid, onge veer 50 kisten inhoudende 2000 krop- pen sla, in een volksbuurt tegen den veiiingsprijs van den dag. 3 1/2 cent per krop. van de hand gedaan. Om streeks 12 uur kwam de wagen, be mand met eenige W.A.-mannen bij den groentenhandelaar van B. aau. Inmiddels hadden eenige andere W.A> mannen bij de buurtbewoners huls aan huis gebeld, en medegedeeld, dat er goedkoope groente te koop was, welke onttrokken was aan den sluik handel. Op een groot hord stond vermeld, dat deze sla bestemd was geweest om tegen hoogen prijs aan bewoners van het Nas- sauparkkwartier te worden vêrkocht, doch dat deze groente in beslag was genomen en op last van den burgemeester beschikbaar moest worden gesteld voor de- arbeiders bevolking. Hierna werd dé sla verkocht. Het bleek, dat de aanvoer zoo groot was, dat men later met een wagen door de wijk Ondiep is gaan rijden, zoodat ieder in de gelegephed werd gesteld om sla te koopen Voor de bewoners van deze arbeidersbuurt dus een voordeeltje. Vellen van hoornen en stobben. Wanneer het mag en wanneer het moet. In de staatscourant van 18 Juni 1942 is op genomen een wijziging van de bodemproduc- tiebe^ hikking 1939 betreffende het vellen van boomen. Voortaan is niet alleen voor het rooien van eiken boom vergunning noodig van den produc tiecommissaris, maar ook voor het rooien van stobben, die bij het vellen van boomen in den grond zijn achter gebleven. Wanneer de productiecommissaris daartoe last geeft, moeten de stobben worden gerooid

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1