/De Zeeleeuw op den Theems". No. 32 aan de beurt Admiraal de Ruyter geëerd. Wie kent hem niet, dien eenvoudigen Vlissinger, die van kajuitsjongen op klom tot bevelhebber van 's lands vloot en Holland's vlag hooghield op alle wereldzeeën; de redder van ons land in benarde tijdende grootste vloot voogd, die ooit in ons land het levens licht aanschouwde; Michiel Adriaansz. de RuyterEen Hollander in hart en nieren, eerlijk en rechtschapen met een •hart, dat gloeide van vaderlands liefde; een man, die zijn leven veil had voor zijn land en dat leven ook offerde in den strijd voor het vaderland, na jarenlang onze vloot ter overwinning te hebben gevoerd. Hem ter eere wordt in het Amsterdam- sche Rijksmuseum een tentoonstelling ge houden, waarin zijn leven aan de hand van gravures, teekeningen en documenten wordt uitgebeeld. Het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten nam het initiatief tot deze tentoonstelling, terwijl als aanleiding werd genomen de herden king van den roemrijken tocht en zege praal van den grooten zeeheld, de tocht naar Chatham, die vandaag 275 jaar ge leden werd gemaakt om met een groot- gche overwinning te eindigen. Twee honderd en vijf-en-zeventig jaar geleden voeren Hollandsche oorlogsschepen onder aanvoering van „Bestevaer" De Ruyter den Theems op, om de geheele Engelsche vloot te vernietigen en zege vierend terug te keeren naar de Holland- Eche havens, als tropee de grootste schepen der vijandelijke vloot, de „Royal Charles" en de „Unity" meenemend. Een tocht, a ls de geschiedenis niet eerder kende; een tocht die geheel het trotsche Engeland in rep en roer bracht uit angst voor „Den Hollandschen Zeeleeu", zooals Vondel den zeevoogd noemde. Geen Nederlandsche admiraal had beter het onderwerp voor een tentoonstellint kunnen zijn, dan deze Vlissinger Michiel, voor wien zelfs het trotsche Albion den vlag moest strijkenGroot was deze Ne derlander, en grootsch moest daarom deze tenoonstelling ook worden opgezet. Het had nog mooier en grootscher gekund, wanneer niet als gevolg van de tijdsom standigheden zoovele kostbaarheden, die betrekking hebben op den admiraal, niet beschikbaar gesteld konden worden. Men moet roeien met de riemen, die men heeft en ook in dit geval was het zoo. Doch de uitvoerders en organisatoren van deze her- denicings-expositie, hebben er van gemaakt van zij konden, en hun komt eere toe. In acht zalen van het Rijksmuseum zijn onder leiding van den heer M. van Lokhorst, hoofd van de afdeeling „Ontspanning en Cultuur" van het Departement van Volks voorlichting, en zijn beide helpers de hee- ren G. Wilde en P. Melis* resp. hoofd van hex bureau „Volksfeesten en Herdenking" en hoofd van het bureau „Tentoonstellin gen" van het Departement, prenten, gra vures. schilderijen en documenten den zeeheld betreffer.de bijeengebracht en op overzichtelijke wijze gerangschikt. Mochten wij gisteren bii de voorbezichtiging niet alles gereed vinden, bii de opening zullen de zalen met alle zorgvuldig bijeenge brachte objecten voor de oezoekers een lust voor het oog vormen. Zooals wij reeds zeiden, zal alles over zichtelijk worden geëxposeerd en al rond wandelend door de zalen, zal men het leven van De Ruyter.en zijn groote daden leeren kennen en bewonderen. Van de eerste 45 jaar van zijn leven weten wij te weinig om daar een zuiver beeld van te kunnen geven. Wij kennen de reizen, die hij tot 1652 eerst als jongste schepeling, later als gezagvoerder, maakte en wij we ten dat hij een afstand aflegde, gelijk aan zeven maal den omtrek van den èquator. Wij weten, dat hij als tien-jarig jongetje in den toren van Vlissingen's kerk klom en dat hij ternauwernood elf jaren was, toen hij na lang bidden en smeken van 2ijn ouders mocht varen. Pas in 1652 wordt De Ruyter voor het nageslacht belangrijk, want in dat jaar wordt hij op hoog verzoek van de Staten van Holland en Zeeland vice-commandeur van onze vloot! In dat-jaar begint zijn roem met ziin eerste overwinning op de Engelschen bij Portsmouth, die hij keer op keer bevocht en waarover hij telkens weer zegevierde. Overwinning na overwinning behaalde hii en steeds meer roem werd hem deelachtig. De Ruyter. werd de grootste vlootvoogd aller zeeën en als zoodanig ook geëerd. Door den Koning van Denemarken werd hij uit dank voor betoonde diensten Ln den adelstand verheven, de koninng van Engeland, Karei II, gaf hem de adel brieven, evênals de koning van Spanje koning Lode wijk XVI van Frankrijk maak te hem ridder in Frankrijk's hoogste orde, de orde van St. Michel en ook de Staten, voor wie hij vocht, wisten hem te eeren. Doch De Ruyter bleef wie hü was: een eerliik en "Rechtschapen Nederlander, die ln allen eenvoud voortleefde en de roem over zich heen liet gaan; het is hc-m ge noeg dat hij zijn vaderland van dienst had kunnen zijnTeekent een dergelijke hou ding met de adel van zijn karakter Op de tentoonstelling kan- men al die eerbewijzen bewonderen; in vitrines liggen daar de adelsbrieven en andere documen ten met de handteekeningen van den zonnekoning, den Engelschen koning, en anderen dié hem hun gunsten bewezen. Tevens kan men op gravures en toeke nningen aanschouwen met welke groote wapenfeiten en heldendaden deze eenvou dige man die eerbewijzen mocht behalen'; de slag bij den Sont, de bevrijding van de Christenslaven in Salée, de overwin ningen op de En^lsche zeemacht, die de Huisvrouw, als U zonder jus zif, Is dat heusch Uw eigen schuld: Ook Uw jus-kom kan gemakk'lijk Met de fijnste jus gevuld. DUBBEL-JUS von HELDERMAN is Steeds een redder in den nood; En nog méér: 't is een Iractatie, Een genot voor klein en groot. BELQEItMfiir - BUSSUM AGENDA VRIJDAG Rembrandt Theater: „Illusie", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 jaar. Frans Hals Theater: „Het model". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang alle leeftijiden. Palace: „O, die mannen", 2.00, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 14 jaar. Luxor Theater: „De tijger van Eschna- poer", 2.30. 6.30 en "8.45 uur. Toegang 14 j. Moviac Journaal Theater: doorloopende voorstelling. Toegang eiken leeftijd. ZATERDAG Bioscopen: middag- en avondvoorstel lingen. W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haar lem (Afw.). Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. C. Series, Haarlem. Chef van Dienst en Stad S. H. Kuiper. Haarlem. Sport en stad: A. Ovcrmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag. Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten. Den Haag. Binnenland: J. A. Steen Jr.. Zandvoort. Nieuws- en reportage voor Velsen en omgeving: i. i. £- van Baarsel, IJmulden. onze de heerschappij deed verkrijgen, te veel om op te noemen. Doch het grootste wapenfeit, dat hij bedreef was de vier- daagsche zeeslag en de tocht naar Cha tham. Voor dezen laatsten tocht mocht hij van de Staten een gouden beker ontvan gen, thans een prachtig en kostbaar bezit van het Rijksmuseum. De eerste dagen van de tentoonstelling zal men dit document, deze getuigenis van De Ruyter's helden daden, kunnen bewonderen, doch dan zal hij ook Weer opgeborgen worden, omdat deze unieke beker een enorme waarde vertegenwoordigt. De historielievende bezoeker zal op deze tentoonstelling zijn hart kunnen ophalen aan de vele wetenswaardigheden, docu menten, prachtige gravures en schilderijen (o.a. van Van de Velde, Nederland's eerste oorlogsberichtgever!) betreffende De Ruy ter zijn daden. Deze expositie is de ge tuigenis hoe een volk een zijner grootste helden weet te eeren! Het Duitsche theater in Nederland. Radio-uitzending met leden der opera. Met een buitengewoon gevarieerd artis tiek programma treedt het Duitsche theater in Nederland, dat op het oogenblik wordt gevormd, in een radiouitzenlding van Hil versum Woensdag 24 Juni a.s. des avonds van kwart over zeven tot tien minuten over half negen voor de eerste maal voor het publiek. Meerendeels uit het voor het ko mende seizoen vastgestelde programma zal een aantal leden van de opera aria's, duet ten, terzetten en een kwartet uitvoeren. In deze uitzending, waarvan de muzikale lei ding in handen is van Wilhelm Franzen, tot dusver verbonden aan de Staedtische Bühne te Freiburg, zullen de volgende ar- tisten zich voorstellen. Gabriël Lanko met den proloog uit „Ba- jazzo". Lanko komt na zijn optreden in verschillende theaters te Berlijn thans als heldenbariton van -het Grenzlandtheater te Konstanz. Trude Sorge, die de partij der jonge dramatica en als mezzo-sopraan op treedt hetzelfde genre, dat zij in haar vroegeren werkkring in den stedelijken schouwburg te Bonn beoefende zal zin gen de aria „Nur der Schoenheit weihte ich mein Leben" uit de Tosca van Puccini. Uit de opera van Smetana „Die verkaufte Braut" zingen Tyche Turlitaki en Anton Lehmbach het duet „Mit der Mutter sank zu Grabe". Tyche Turlitaki is in Smyrna geboren. Na de muziekstudie te Weenen voerden engagementen en groote concert reizen haar over Berlijn, Frankfort, Leip zig en Breslau weer terug naar de volks opera te Weenen. vanwaar zij thans als mezzo-sopraan en lyrische zangeres naar het Duitsche theater in Nederland komt. Anton Lehmbach, een geboren Rijnlander, is aan vele radioluisteraars bekend uit de rijkszenders Keulen en Frankfort. Van hem hooren wij ook de aria „Dies Bildnis is be- zaubemd schön" uit de Zauberfloete van Mozart. Anton Lehmbach is als operette tenor aan het Duitsche theater in Nederland verbonden. Stefan Iwelja, die door den stedelijken schouwburg te Brünn geëngageerd is Ivoor de partij van den Italiaansehen tenor, zingt uit La Bohème „Wie eiskalt is dies Hand- chen". Uit de Rigoletto van Vendi wordt door Ja- nette Wenzel, Hildegard Jachnow, Stefan Iwelja en Gabriël Lanko gezongen het kwartet uit het vierde bedrijf. Als solisten hooren wii Hildegard Jach now, die door den stedelijken schouwburg vain Chemnitz geëngageerd werd voor het Duitsche theater als altzangeres, int de aria „Ach, ich habe Sie verloren", uit de opera van Von Gluck „Orpheus en Eurydice". Jea- nette Wenzel en Kammersaenger Fritz Har lan zingen uit Mozarts Don Giovanni: „Reich mir die Hand mein Leben". Bovendien zingt- Kammersaenger Harlan, die als lyrische bariton van het staatstheater te Karlsruhe komt, het* „Lied an den Abehdstem" uit de opera Tannhaeuser van Richard Wagner. Van Hermann Uhde van de staatsopera Muenchen, die éérst als gast, later als vaste medewerker aan het Duitsche theater zal zijn verbonden en wel als bas-bariton, hoo ren wij de aria „O mein Palermo" uit die Sizilianische Vesper van Verdi en de groote aria van Philippo „Sie hat mich nie geliebt" uit de Don Carlos van üenzelfden compo nist. Hei program, dat met zijn veelzijdigheid voor elkeen iets wil brengen, wordt beslo ten met het Terzet "uit de Rosenkavalier van Richard Strauss, gezongen door Tyche Turlitaki. Hildegard Jachnow en Jeanette Wenzel. Bovendien zal nog Heinz Rolwes, de eerste concertmeester van het Duitsche theater, die tot dusver als leeraar aan het conservatorium te Keulen werkzaam was, de Capriccio voor viool en orkest van Pa- ganini spelen. Voorhoeve, Leeuwenberg en Schuurman naar het Oostfront. De persdienst van de N.S.B. meldt: De heeren H. J. Leeuwenberg, gemachtigde van den Leider der N.S.B. en districtsleider van Noord-Brabant, Ernst Voorhoeve, propa gandaleider der N.S.B,, hoofd van de afdee ling propaganda en raadsadviseur van het de partement van volksvoorlichting en kunsten, en Melchert Schuurman, zangleider der N.S.B., zullen binnenkort naar het Oostfront vertrek ken. Op verzoek van den Leider der N.S.B. maken zij tevoren een rondreis door het land om op talrijke vergaderingen te spreken. Zij zullen trachten met een groot aantal Neder landers naar het front te vertrekken, opdat het Nederlandsche volk een steeds aanzien lijker aandeel hebbe aan de bevrijding van Europa uit de wurgende klauwen van het bolsjewisme, het kapitalisme, het jodendom en van alle handlangers dezer stelsels en dezer machten. Deze vergaderingen worden o.a. belegd op 24 Juni te Utrecht, 13 Juli te Haarlem en 15 Juli te Den Haag. ook^zoöTevréden MELDT U AAN Bij HET GEWESTELIJKE ARBEIDSBUREAU De vacantie-oorden bijna volgeboekt. Eenige raadgevingen voor hen die dit jaar met vacantie willen gaan Het vacantieseizoen Staat voor de deur. Het zijn nu nog de ongetrouwden en echt paren zonder kinderen die van hun vrije dagen genieten, maar weldra zullen ook de scholen sluiten en dan eerst recht zal de groote stroom losbreken. Dat er een groot animo bestaat om „er eens uit te zijn", blijkt wel uit de vele besprekingen van hotels en pensions. Uit de periodieke op gaven inzake de beschikbare logiesruimte, die het ViV.V.-wezen verzorgt en die in de inlichtingskantoren en de reisbureaux ter inzage liggen, blijkt wel, dat tal van hotels en pensions, ja zelfs heele plaatsen, voor een groot deel van den zomer sommi- fen zelfs tot September zijn volgeboekt. In ongetwijfeld zal er in deze laa.tste we ken, zoo vlak voor de vacantie, nog wel meer vraag naar logiesruimte bestaan. Men zal dan ook goed doen zich van tevoren te vergewissen of er nog plaatsen vrij zijn in het vacantieoord zijner keuze. De V.V.V.'s en reisbu reaux kunnen en willen daarbij graag behulpzaam ziin. Men kan natuurlijk ook rechtstreeks schrijven naar het hotel en pension, waar men kamers denkt te betrekken. Doet men dit, dan is het echter raadzaam om een post zegel voor antwoord in te sluiten. Er wordt wel eens geklaagd, dat men op zijn informaties geen antwoord krijgt, maar men moet ook eens bedenken, dat de hotels en pensions met aanvra gen overstroomd worden. Vijf en twin tig aanvragen of meer op een dag zijn geen zeldzaamheid. Men diene dan ook eens te overdenken wat een kosten er gaan zitten alleen al in het beantwoorden van deze informaties. Wie vacantieplannen heeft, informeere der halve eerst bij de V.V.V. in zijn plaats of er nog logiesruimte is in het vacantieoord, dat hij denkt te bezoeken, en dan, sluite men een postzegel voor antwoord in bij de correspondentie met hotel en pension. Het is de veiligste weg om van antwoord vef-zekerd te zijn. Pap van calciumarsenaat gekookt. Familie naar het ziekenhuis. Bij een familie te Schinveld heeft zich een ernstig vergiftigingsverschijnsel voor gedaan. Bij de familie D. was een zak cal ciumarsenaat voor de aardappelbespuiting aangekomen die de vader op zolder had gezet, zonder de overige familieleden iets te zeggen. Bij het bereiden van pap zag de dochter 's avonds het pakje calcium arsenaat voor meel aan en maakte er een smakelijk papje van. Aanvankelijk merkte men bij het gebruiken niets van het vergif, totdat een oudere dochter, na ongeveer een h^lf bord pap te hebben gegeten, onwel werd. Vader D. had intusschen al een heel bord gegeten en ook de zoon en de tweede dochter hadden een aan zienlijke hoeveelheid op. Alleen de moeder had slechts een paar lepeis verorberd, terwijl de bereidster van de pap, die nog in de keuken bezig was, er nog heelemaal niets van gegeten had. Bij allen, die van de gevaarlijke pap ge- getei. hadden, deden zich weldra vergif tigingsverschijnselen voor en na medische hulp te hebben ingeroepen, werden zij on middellijk naar het St. Joseph Ziekenhuis te Heerlen overgebracht. De vader is er het ergst aan toe* de andere familieleden ma ken het naar'omstandigheden redelijk wel. VROUWEN ELECTRICITEITS- VEREEN1GING. De afdeeling Haarlem van de Ned. Vrou wen Electriciteitsvereeniging houdt Dins dagmiddag een bijeenkomst in restaurant Brinkmann, Groote Markt. Mej. J. Raadsen uit Arnhem zal spreken over: „De weg waarlangs de electriciteit onze toestellen bereikt. Verduisteren van 22.03 lot 5.1, 2(fvUNI: zon op 5.17. onder 22.05 uur. maan onder 1.10, op 12.00 uur. 21 JUNI: zon op 5.17, onder 22.06 uur maan onder 1.34, op 13.08 uur. (e. k. 21.04) Extra rantsoen sigaren. Voor het koopen van de gebruikelijke hoeveelheden brood en vleesch zijn voor de volgende week de bonnummers 32 geldig verklaard. Voorts zijn van de tabakskaart geldig ver klaard de nummers 38 en 39 voor de tge-> bruikelijke rantsoenen. Bovendien zijn voor de periode van 21 tot en met 27 Juni aan gewezen voor bijzondere rantsoenen de bonnen R2 van de tabakskaart voor siga ren cn R2 van de sigarettenkaart voor si garetten. Gortbon aangewezen. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 20 Juni tot en met 11 Juli a.s. de met „Alge meen 321" gemerkte bonnen recht geven op het koopen van 250 gram gort of gort- mout. Schrikbarend geval van vervuiling in Hilversum. Waarzegster uit haar huis gezet. De Hilversumsche politie in samenwer king met den gemeentelijken reinigings- en ontsmettingsdienst heeft in deze gemeente een geval van schrikwekkende vervuiling ontdekt waarvan het een raadsel moet worden genoemd, dat dit in een volkrijke buurt zoo lang heeft kunnen bestaan. In een perceel aan den Hooge Laarderweg woonde een 74-jarige waarzegster, Marie K., die men, evenals haar woning aantrof in een toestand van onbeschrijfelijke ver vuiling. Op een klacht van de buren over den enormen stank, welke uit het perceel kwam, werd gistermiddag ingegrepen, waarbij de waarzegster uit haar huis werd gezet. De inboedel bleek een vormelooze massa van vuil en verwaarloozing te zijn, waarbij allerlei soorten ongedierte temid den van uitwerpselen, roet en vuile rom- -mel welig tierden. Van de drie honden, welke de vrouw er op nahield, bevonden er zich twee in zoodanigen staat van ver hongering, dat reeds uit het oogpunt van dierenbescherming moest worden inge grepen. Bij een onderzoek in bet huis, dat meer dan eens een reinigingsproces zal moeten ondergaan, vond de poli tie een bedrag van 1700.aan con tanten, opbrengst van de cliëntèle der waarzegster. De vrouw, die zich nooit Wasehte of verkleedde, ls naar dè ge meentelijke barakken overgebracht, waar bleek dat haar kleeren door het vuil zoodanig aan haar lichaam waren geplakt, dat zij niet konden worden verwijderd. De vrouw is derhalve ge kleed en wel in een bad met lysol ge doopt, daar het niet mogelijk bleek haar anders te reinigen. De inventaris, welke uit de woning werd verwijderd, verspreidde tot in ver ren omtrek een verschrikkelijken stank. Dit geval is voor onze Hollandsche be grippen van properheid zeker voor een gemeente als Hilversum een unicum. NOG NOOIT KWAM DOOR TOEZIEN IETS TOT STAND Nog nooit kwam door toezien iets tot stand. Daarvoor is altijd noodig geweest dat er mannen van de daad waren die de handen uit de mouwen staken en aanpak ten. Zulke mannen zijn het geweest, die onmiddellijk gevolg gaven aan den oproep van de Nederlandsche ambulance om dienst te nemen. Thans staan deze helden aan'het Oostfront, Maar zij doen het opgewekt om- fi Zli weten, dat heel het Nederlandsche volk achter hen staat. Behoort u ook reeds tot hen die deze hulpexpeditie steunen? Nog niet? Maak er 'dan vandaag een begin mee. Het is heel eenvoudig. Pak uw giro- o?!nneiV;ti)rt1 ee? bijdrage op girorekening 8/600, Nederlandsche ambulance, Konin ginnegracht 22, 's-Gravenhage. TENNIS DE COMPETITIE. Het op 31 Mei J.I. afgelaste programma is voor a.s. Zondag opnieuw vastgesteld wat voor de meeste vereenigingen tevens het einde der com petitie beteekent. Inmiddels zijn in enkele afdee- lmgen de beslissingen reeds gevallen en uit het District Haarlem kunnen De Ruïne I. Groenen- daal 7, Jatilo 3 en Wimbledon 2 zich reeds kam pioen noemen. Mogelijk wordt dit aantal a.s. Zondag nog uit gebreid want Heemstede I en Wimbledon I hebben nog kans op de eerste plaats. H. L. T. C. I trekt opnieuw naar Den Haag om te trachten door een overwinning op THOR I de laatste plaats aan deze Hagenaars over te doen. In Haarlem werd het 5—5 maar een °eliik spel is voor H. L. T. C. I niet voldoende om de laatste plaats te verlaten. Met een kleine wijzi ging in de opstelling van J.I. Zondag (b.v. mej. Blikslager met een anderen partner in het ge mengd dubbelspel) achten wij de kans op een Haarlemsche zege zeker niet uitgesloten. WESTRUST I zal de successen van de laatste weken wel piet kunnen voortzetten nu de af- deelingskanjploen V. V. G. A. I óp bezoek komt. Temeer waar met 10 achterstand wordt be gonnen daar Borderding op 31 Mei zijn enkelspel tegen Krijt reeds verloren heeft. GROENENDAAL I besluit het seizoen met den uitwedstrijd tegen NEVER-MIND-WAALSDORP I Links: Het Berlijnsche stadsslot beleefde dezer dagen weer de tijden uit het begin van de achttiende eeuw. Soldaten in kleu rige historische uniformen marcheerden voorbij. Zij waren de figuranten bij de op namen voor de Terra-film „Andreas Schlüter", welke binnenkort vertoond zal worden. (Scherl-Fellinga-Pax Holland-c) Midden: Een belofte voor een rijken o'vst. De meeste landbouwers hebben de re- woonte, des morgens vroeg de ronde te doen over hun akkers, om den stand van het gèwas te verkennen. De rogge staat er goed bij. (Stevens-Pax Holland-c.) Rechts: Senator dr. Böhmcker heeft Woensdagmiddag afscheid genomen als Beauftragte van den Rijkscommissaris voor de stad Amsterdam. Burgemeester Voute overhandigt senator dr. Böhmcker als aandenken een boekwerk, getiteld „De geschiedenis van Amsterdam", door prof. dr. H. Brugmans. (Stapf-Mol-Pax Holl.-c) Geldige bonnen in de week van 21 Juni t/m 27 Juni Elk der volgende bonnen GEEFT RECHT OP HET KOOPEN V^N: 21 JUNI T.M. 27 JUNI 1942 32A BROOD 32B BROOD 32 BESCHUIT 32A VLEESCH 32B VLEESCH 38, 39 TABAK 4 Rants. y2 Rants. 1 rants. 1 Rants. Yk Rants. 1 rants. Brood^of gcbak Beschuit,#brood of geb. Vleesch of Vl.waren Tabak 14 JUNI T/M 11 JULI 1942: 327 ALGEMEEN 328 ALGEMEEN 329 ALGEMEEN 317 t/m 320 ALGEMEEN 4-25, 4-26 RESERVE 330 ALGEMEEN 331 ALGEMEEN 332 ALGEMEEN 322 t/m 326 ALGEMEEN 31A t/m 34A MELK 31B t/m 34B MELK 31 VERSNAP 32 en 34 VERSNAP. 33 VERSNAP 1 K.G.' Suiker 250 Gram Koffiesurrogaat 500 Gram Jam 1 Rants. 250 Gram 250 Gram 250 Gram 100 Gram 100 Gram 3*4 Liter 1$4 Liter 100 gram 100 gram 100 gram Bloem, brood of gebak Rijst Peulvruchten Gort Vermicelli of maizenq Kaas Melk Melk Chocolade Suikerwerk Choc, of Suikerwerk 15 JCNI T M 24 JUNI 1942: Vz Rants. (Bote- \'2 Rants. Boter, margarine, vet Bijzondere rantsoenen: 14 JUNI T/M 11 JULT 1942: ALGEMEEN |250 gram 21 JUNI T.M. 27 JUNI 1942 IPeulvrucht. Sigaren Cigaretten Beschikbaar per persoon: In tijdvak van één week: 5 18 22- 18 Rants. 4 - - rants. i y* 2Vs 2V2 2>/2 Rants. 2») Rants. In tijdvak va n vier weken 1 1 1 1 K.G. 250 250 250 250 Gram. 500 500 500 500 Gram. 4 4 4 4 Rants, 500 Gram. 250 250 250 250 Gram. 250 250 250 250 Gram 100 MO MO 100 Gram 500 500 500 500 Gram 28 14 Liter. 7 7 Liter. 100 100 100 100 Gram. 200 200 200 200 Gram. 100 100 100 100 Gram. In tijdvak van 10 dagen: V* 1 1 1 rants. In tijdvak van vier <"k,« 500 500 500 500 Gram In tijd vak van één week 11 11 1)2 2) 2 rants, rants. GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Elk der volgende bonnen 01, 02 K.F. Brandsfr Algemeen Zeep Toiletzeep Textiel (Mannen) U Geeft recht op bet koopen 1 eenh. brandstoffen 1 eenh. Brandstoffen (geen anthraciet) 1 rants zeep 1 Rants. Zeep 75 gram toiletzeep 80°/» 50 gram scheerzeep diverse data 1 Juni 1942 1 Juni 1942 1 Juni 1942 1 Mei 1942 30 Apr. 1943 30 Juni 1942 30 Juni 1942 30 Juni 1942 31 Aug. 1942 DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG: Na Zaterdag 20 Juni: 31 Brood, Besch uit, Vleesch, Aardappelen 36, 37 Tabak, 08 Ci garetten De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: t'irj Dinsdag 30 Juni: 211. 228, 272, 293 Algemeen (Zeep). G, H, I, J Zeep, Toiletzeep, t'm Zaterdag 20 Juni: 4-19 Reserve (Si naasappelen). De bonnen, waarvan tie geldigheidsduur op Zondag begint, mogen op den daaraan voorafgaanden Zaterdag' worden gebruikt, met uitzondering van den bon voor vleesch of vleeschwaren. Mann. personen van 18 jaar en ouder. Vrouw, personen van *25 jaar en ouder. maar zelfs een kleine overwinning, wat overigens niet in de verwachting ligt, zou niet voldoende zijn om de laatste plaats te verlaten. DE JEUGDWEDSTRIJDEN GAAN DOOR. Haarlen\ van den Nederlandschen Lawn Tennis Bond organiseert beteekenen voor de jeugdige spelers altijd een bijzondere attractie. Voor deze spelers zal het dan ook ongetwijfeld een goede tijding zijn, dat hét Distrietsbestuur na overleg men het bestuur der H.L. T. C. heeft kunnen besluiten deze populaire wedstrijden ook dit jaar te doen doorgaan en wel op Maandag G, Dinsdag 7 en Woensdag 8 Juli a.s. als gebruike lijk op de banen der H. L. T. C. aan de Span jaardslaan. dit -jeugd-tennis-feest ballen in bruikleen af te staan, een medewerking welke het bestuur der H. L. T. C. spontaan reeds heeft toegezegd. DAMMEN OM DEN MEESTERTITEL. Tijdens de algemeene jaarvergadering van den Nederlandschen Dambond is beslo ten dit jaar twee extra meesterwedstrijden te houden. In één hiervan komt de Haar lemmer J. B. Sluiter uit. Er wordt gespeeld te 's Gravenhage, Rotterdam en Utrecht, in vier groepen met elk vijf dammers. KAMPIOENSCHAPPEN 1942 VAN HAARLEM. Bovengenoemde wedstrijden werden in het clublokaal van Damclub „Oosterkwartier" voort gezet. De uitslagen luiden: Hoofdklasse: P. J. van Dartelen wint van H. Btrghuis; Yme de Jong remise met Aebe de Jong; P. H. Meure—W. de Jong afgebroken. Eerste klasse: A. FasolT. B. Dinkla afgebro ken; Nico Blom wint van J. Oosterling; W. Dijk- hof—P. Klaasen afgebroken; J. J. Holm remise met I. Risseeuw; J. Philippo—A. Miedema afge broken. ZWEMMEN HET ZWEMFEEST VAN H. P. C. Nu de inschrijvingen voor de zwemwedstrijden welk a.s. Zondag in de Gemeentelijke zwem vijvers Groenendaal te Heemstede, zijn ontvan gen, kan medegedeeld worden dat alle vooraan staande krachten, waarover de Haarlemsche kring beschikt, aan de start zullen verschijnen. Op de 100 meter borstcrawl heeren waarvoor 50 zwemmers ingeschreven zijn, komt uit de be kende zwemmer J. v. Merkesteyn, die op het oogenblik buitengewoon in vorm ls. Onlangs won hij te Rotterdam voor alle andere cracks •zijn nummer. Verder A. A. v. d. Boogaerde van D.W.R. en F. de Geest en T. Kloots de beide be kende zwemmers v^n H.P.C. De 100 meter schoolslag heeren, waarop in den Haarlemschen kring thans serieus geoefend wordt, ondervindt meer dan gewone belangstel- lem. Bais verrichtte tijdens de stedencompetltie te Rotterdam een bijzondere prestatie door als tweede achter Smitshuysen te eindigen. M. Spanderman, de Haarlemsche kampioen, zal zich echter zeker willen rehabiliteeren. Een heel ander nummer is daarnevens de 100 kampioene het moet opnemen tegen de dam« Kamp en Jansen van de Zwemclub Hoarier. Ook voor dit nummer bestaat van de zijde d« zwemsters veel belangstelling. De damesploegen van VZV, HVGB, Haarlem, DWR en HPC komen tegen elkaar uit in d! 3 x 50 meter wisselslag en de 4 x 100 meter bom- crawlestafettes. De heeren zullen, evenals vorij Jaar strijd voeren op de 10x50 meter borstcrawl' estafette. Dit is steeds een zeer spannen! Als slot van den middag vindt een waterpolo wedstrijd plaats tusschen het Haarlemse!* Jeugd, zevental en het HPC-team. Het jeugdzevental li door de keuzecommissie hiervoor als volgt same gesteld: M. Spaanderman, J. Wijkhuizen, M, Spaanderman, J. Hogeland, A. v. d. Boogaerdt F. de Geest en T. Kloots. RADIOPROGRAMMA ZATERDAG 20 Juni 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N .O. Nieuwsbe- richten. 8.15 Brandende kwesties, causerie (opm 8.30. Gramofoonmuziek. 3.15 Voor -de huisvrour. 9.30^Gramofoonmuzlek. 10.00 Ernstige muziek (opn.). 11.00 Voor zieke kinderen. 11.20 Pianovooê dracht. Ca. 11.53 Gramofoonmuziek. 12.00 Fm' Wouters en zijn orkest. 12.40 Almaank. 12.45 B. 5. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 11* Omroeporkest en gramofoonmuziek. 14.00 D* Studie aan de Universiteit. 14.20 Na gedanen beid.... muziek en vroolijkheid. 15.45 Gramofo/K- muziek. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Twee violen «9 gramofonmuziek. 16.50 MannenzangvereenlgiK Apollo". 17.15 B. N. O. Nieuws- en economise!» berichten. 17.30 Orgelspel. 18.00 De N. S. B. ar,:- woordt. 18.15 Gramofoonmuziek. (Als intermezzo: Programmaoverzicht). 18.45 B. N. O. Nieuwste richten. 18.55 B. N. O. De wereldmeening uit dtt aether geplukt. IS.05 Liedje van verlangen. Uil Bonte- avond. 20.15 Causerie: „Volksornamrti!", 20.30 Orgelconcert. 20.45 Bonte avond. 21.30 Gri- mofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten 22.00 Gramofoonmuziek. Vanaf 22.15 alleen voord» Radio-Centrales die over een lijnverbinding m« de studio beschikken. 22.15—24.00 Gramofoonmui HILVERSUM II, 301.5 M. G.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gramofoonmu ziek. 9,30 Amhemsche Orkest yereeniging, het Paaschbergltoor en solist (opn.). 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Lichte mu ziek (opn.). 12.00 Het Trio Proberte. 12.45 B. N. 0. Nieuws-, economische en beursberichten. 13,0) Ontginning in het waterschap Vollenhove. 13,0 Voor de jeugd. 14.00 Stedelijk Orkest van Maas tricht en solist en gramofoonmuziek. 15.15 Gra mofoonmuziek. 15.30 Tijdschriftenschouw. 15" Gerard van Krevelen en -zijn orkest en soliste- 16.30 Causerie: „Het kweeken van aardbeien" 16.45 Gramofoonmuziek. 17.00 Voor de binnen schippers. 17.15 B. N. O. Nieuws- en economisch! berichten. 17.30 Otto Hendriks en zijn orkest. 1M Het kwartier van den arbeid. 18.30 Gramofoon muziek. 18.45 De W. A.-Kapel van de Heerbr- Amsterdam en gramofoonmuziek. 19.15 Grarw foonmuziek. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 1"! B. N. O. Praatje in Groningsch dialect. 19.50 Sp:f gel van den dag. 20.00 Concertgebouworkest c solist. 21.00 Als ik 't voor 't zeggen had. It-'J Concertgebouworkest. 21.25 Gramofoonmuziek 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. 0 Militair overzicht. 22.10 Avondwijding. 22.15—2K Zie Hilversum I.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 14