Haarlemsche Courant Duitschers 3 k.m. van Sebastopols haveningang Engelschen ontruimen El Adem en Sidi Rezegh. CHURCHILL TE WASHINGTON 287e Jaargang No. 142 x x Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal J.O, franco p. post 3,73, losse nummers G cent. Advertentlën 3—is* B.m. 3,— elke m.ra. meer 20 cent. Reclames dubbele prUs. Adrertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Iditl' 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m pltg.: Grafische Bedrijven Damlate. Vrijdag 19 Juni 1942 Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Hólland Verschijnt dagelijks bt halve op Zon- en feestdagen. Kennemer Editie Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 03, Bijkantoor: Soenda- pleln 37. Tel: Directie 13002, Hoofdredactie 15054, Redactie 1060«, Administratie 10724, 14025, Soendapleln 12230. Postgiro 134S5A. Directie PH. A. MEES - P. W. PEEREBOOM. i Bureau IJmulden: Kennemerlaaa 102, Telefoon S437. 1 In lievige gevechten van man tegen man is het modernste en sterkste fort Maxim Gorki genomen. Ook in het Zuiden van den verdedigingsgordel terreinwinst voor de Duitschers en Roemenen. In N.-Afrika trekt een deel van het Britsche leger op Tobroek terug, het andere vlucht naar Bardia. In 13 dagen 307 Britsche vliegtuigen in N. Afrika vernietigd. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In den strüd om Sebastopol hebben jfdeelingen infanterie in hevige gevechten van man tegen man de voornaamste bol werken in het Noordelijk deel van het mraar versterkte vestingstelsel, waaTonder de stelling Maxim Gorki, het modernste tn sterkste fort van de gehecle vesting, itormenderhand veroverd. Daarmede werd de aanval in dezen frontsector vooruitgeschoven tot op drie kilometer van den haveningang der vesting. Aan het Zuidelijke front van de vesting nerden de bolsjewieken ondanks hard- tekkigen tegenstand door Duitsche en Roemeensche troepen uit belangrijke hoog- jelegen stellingen verdreven. In het havengebied werden opsiagplaat- ien van materiaal cn voertuigen voor den «nvoer van den vijand door luchtaanval len vernietigd. In den centralen sector van het ;0ostelijk front werd de strijd tegen ver spreide vijandelijke troepen in het achter- waartsche frontgebied voortgezet. Aan het front van de Wolchof mis lukten ook Woensdag hevige vijandelijke aanvallen. In de hwen van Moer- mansk bestreden •hikbommenwerpers vijandelijke schepen voor den aanvoer. Ja gers, die de duikbomménwerpers escor teerden, schoten hierbij elf vijandelijke Jachtvliegtuigen neer. Noord-Afrika. In Noord-Afrika is het Britsche achtste leger in twee deelen uiteengedre ven. Een deel heeft zich teruggetrokken naar Tobroek, Sterke Duitsche en Italiaan- sche pantserformaties zetten de in de rich ting Bardia vluchtende vijandelijke strijd krachten achterna. In het Zuidelijke voorterrein van de ves ting Tobroek werden Britsche steunpunten en eenige woestijnforten ingenomen. For maties der Duitsche en Italiaansche lucht macht berokkenen den terugtrekkenden Britschen colonnes zware verliezen aan menschen en materiaal. Aan de vernietiging van het Britsche konvooi 'in het Oostelijk bekken van dé Middellandse he Zee heeft een Duitsche flottielje motortorpedbbooten on der bevel van haar flottieljechef, den lui tenant ter zee eerste klasse Kemnade, deel genomen. De flottielje torpedeerde twee Britsche kruisers, waarvan één kruiser door twee torpedo's geti-offen werd en waarschijnlijk gezonken is. Reeds bij vroe gere ondernemingen voor de kust van Libië Drachten de Duitsche motortorpedobooten een torpedojager, een escortevaartuig, een duikbootjager en 15.000 brt. scheepsruimte voor de ravitailleering tot zinken. De Atlantische Oceaan. Op den Atlantischen Oceaan vielen Duitsche duikbooten, zooals in een lextrabericht is' bekend gemaakt, krachtig beschermde konvooien aan en brachten zeven schepen met een gezamenlijken in houd van 34.000 brt. tot zinken. Een ander schip werd door torpedotreffers zwaar be schadigd. Voorts werden in de Caraibische Zee ondanks sterke Amerikaansche af weer 12 schepen met een gezamenlijken inhoud van 75.000 brt. vernietigd. Daar mede verloor de vijandelijke koopvaardij- tcheepsruimte weer 19 schepen met een gezamenlijken inhoud van 109.000 brt. In de wateren om Engeland bracht de luchtmacht in den afgeloopen nacht twee schepen met een gezamenlijken in houd van 5.000 brt. tot zinken. Drie an- Moordenaars van Heydrich gevonden. Doodgeschoten bij hun arrestatie. Officieel wordt medegedeeld: De moordenaars van den plaatsvervan- icnden Rijksprotector S.S.-Obergruppen- tührer en generaal der politie. Heydrich, >ijn in de ochtenduren van den 18en Juni u een uitgebreid onderzoek door de staats politie te Praag, in een kerk aldaar, waar «IJ geruimen tüd een schuilplaats hadden levonden. opgespoord en bij de arrestatie doodgeschoten. Tevens is het daarbij ge hikt hun naaste medeplichtigen onschadelijk te maken. Alle betrokkenen zijn Tsjechen, dlc door Britsche vliegtuigen tot de uitvoe ring van den aanslag in het protectoraat zijn «fgezet. Gunstige oogstvooruitzichten voor Europa. De A.N.P.-correspondent meldt: de tpogstvooruitzichten in alle Europeesche landen, zijn volgens de te Berlijn bin nengekomen berichten over het alge meen gunstig. CüBAANSCHE KABINET AFGETREDEN. be zender Boston meldde gisteravond, dat wlgens berichten uit Havanna het Cubaan se kabinet was afgetreden. Dit is inmiddels bevestigd. Uit berichten van den laatsten tijd was lebleken, dat de politieke toestand in Cuba illesbehalve stabiel was. Begin Mei kwam bet tot een botsing tusschen communisten ,n aanhangers van oud-president Grau, •aarbij 10 personen zwaar gewond en meer d>n 300 gearresteerd werden. Eind Mei deed tjeh in den Senaat een pijnlijk incident voor Tijdens de debatten over de duurte werden "n de galerij vlugschriften in de zaal ge worpen, waarin tegen de lage loonen gepro testeerd werd Tot ieders groote verwonde- hng bleken dc ordeverstoorders gewapende ïolitie-agenten tn burger te zijn. dere vrachtschepen werden door bomtref- fers beschadigd. De Britsche luchtmacht verloor in den tijd van 3 tot 16 Juni 307 vlieg tuigen waarvan 137 boven de Middel- landsche Zee en in Noord-Afrika. In hetzelfde tijdvak gingen in den strijd tegen Groot-Briftannië 71 eigen vlieg- tufgen'Nverloren. Bij den strijd voor Sebastopol hebben zich de compagniechefs in een regiment infanterie, eerste luitenant Schirner en luitenant Pörschmann door bijzondere dapperheid onderscheiden. De eerste lui tenant Marseille schoot in Noord-Afrika binnen 24 uur tijds tien vijandelijke vlieg tuigen neer, en verhoogde daarmede het aantal zijner overwinningen in de lucht tot 101. De duikbooten onder bevel van de luitenants ter zee eerste klasse Mohr, Topp, Witte en Van Rosenstiel en van den luite nant ter zee tweede klasse Ites hebben zich bij de bestrijding van de vijandelijke ravi- tailleeringscheepvaart bijzonder onder scheiden. Luitenant Strelow, flugzeugfünrer in 'n jachteskader, die onderscheiden is met het Eikenloof van het Ridderkruis bij het IJzeren Kruis, is van een vlucht naar den vijand niet teruggekeerd. Als overwin naar in 68 luchtgevechten behoxrde deze pas 20 jaar oude dappere officier tot de meest op den voorgrond tredende jacht- vliegers. Nuttelooze actie van Britsche vliegers boven Duinkerken. Fransche vrijwilligers naar het Oosten. Dinsdagmiddag vlogen twee Britsche Spitfires op geringe, hoogte boven het kustgebied bij Duinkerken, waar zij de Duitsche verdedigingslinie aanvielen met de boordwapens. Door het samengebun delde vuur van mitrailleurs en geweren der infanterie gehinderd, beschoot een van de vliegtuigen een voorbijrijdenden Fran- schen trein, waardoor passagiers werdeft gewond. Hierbij werd het vliegtuig door het kruisvuur van twee mitrailleurs der infanterie getroffen, waarna het neer stortte. De piloot kwam hierbij om het le ven. Het tweede Britsche vliegtuig ver dween. Vijfhonderd vrijwilligers voor den strijd tegen het bolsjewisme zullen tezamen met de 500 verlofgangers van het legioen uit Versailles vertrekken naar het Oostelijk front. Adolf Hühnlein overleden. De Koj-psführer van het Nat, Socialisti sche Kraftfahrkorps, Reichsleiter Adolf Hühnlein, is Donderdagochtend na een langdurige ziekte te München overleden De in München overleden generaal ma joor Adolf Hühnlein, Rijksleider der N.S. D.A.P. en leider van het N.S.K.K., is een der oudste strijdgenooten van den Führer. Hij werd in 1881 in Neustadtlein in Ober- franken geboren en streed in den vorigen wereldoorlog o.m. als compagniescomman dant, als eerste officier van den generalen staf van een divisie en als lid van een al gemeen commando. Hij nam' deel aan de onderdrukking van den communjstenop- stand in het Ruhi"gebied na den oorlog, was officier van den generalen staf bij generaal Ritter von Epp in het leger van 100.000 man en nam in 1923 ontslag uit den dienst om zich aan te sluiten bij den Führer. In verband met den historischen negenden November 1923 werd hij veroordeeld tot 6 maanden arrest. In 1930 werd hij belast met den opbouw van den motordienst der S.A., in 1937 kreeg hij den rang van gene raal majoor. Hij heeft zich in het bijzon der verdienstelijk gemaakt voor de motor- technische opleiding der Hitlerjeugd. Bekanntmachung. Musterung der Geburtsjahrgange 1906 und 1907. Alle mannlichen Reichsdeutschen der Geburtsjahrgange 1906 und 1907 haben sich zur Musterung wie folgt zu melden: a. Mjs den Provinzen Südholland und Seeland bei der Wehrmachtskommandantur Den Haag. Lange Voorhout 38, Am 29.6.42 Vorm. 8 Uhr 30 die Buch- staben A-M Am 30.6.42 Vorm. 8 Uhr 30 die Buch staben N-Z b. Aus der Provinz Nordholland: in Amsterdam-O., Schule Iepenweg 13. Am 1.7.42 Vorm. 8 Uhr 30 die Buch staben A-M Am 2.7.42 Vorm. 8 Uhr 30 die Buch- staben N-Z c. Aus den Provinzen Friesland, Gronin gen. Drente und Overijssel b. d. Wehrmachtkommandantur Zwolle, Rojensingel 13, Am 3.7.42 Vorm. 8 Uhr 30 die Buch- staben A-M Am 4.7.42 Vorm. 8 Uhr "30 die Buch- staben N-Z d. Aus den Provinzen Gelderland, Utrecht und Nordbrabam bei der Ortskommandatur 's-Hertogenbosch, Ju- lianaplein 2, Am 6.7.42 Vorm. 8 Uhr 30 die Buchstaben A—M. Am 7.7.42 Vorm. 8 Uhr 30 die Buchstaben N—Z. e) Aus der Provinz Limburg bei der Wehrmachtkommandantur Maastricht, Vrijthof 46. Am 8.7.42 Vorm. 8 Uhr 30 die Buchstaben A—F. Am 9.7.42 Vorm. 8 Uhr 30 die Buchstaben G—M. Am 10.7.42 Vorm. 8 Uhi»30 die Buchstaben N—R. Am 11.7.42 Vorm. 8 Uhr 30 die Buchstaben S—Z. Die Meldepflichtigen haben milïtarische und sonstige .Ausweispapiere und 2 Pass- bilder Grosse 37 x 52 M.M. in biirgerlicher Kleidung, ohne Kopfbedeckung. Brillen- trager das Brillenrezept mitzubringen. Ju- den haben nicht zu ersefceinen. Den Meldepflichtigen wird das Fahrgeld 3. Klasse gegen Vorzeigen der Fahrkarte bei der Meldung zurückerstattet. Sie erhal- ten ferner bei einer Abwesenheit vom Wohnort von mehr als 8 Stunden ein Zehr- geld. Nederlandsche meisjes in Duitschland aan den slag. Alleen al een verblijf in een van de vele Duitsche bergstreken, welke rijk aan na tuurschoon zijn, waar tevens ieer vaak be langrijke fabriekscomplexen verrezen zijn, verschaft een prachtige levenservaring aan de Nederlandsche meisjes, die in Duitsch land werk gevonden hebben. Men kent de vele prachtige Duitsche natuurstreken van foto's van kennissen, uit boeken en van de film. Vroeger konden alleen rijkelui van dit. natuurgenot profïteeren. De thans in Duitsehland werkende Nederlandsche meis jes profiteeren niat alleen rijkelijk van dit genot, doch worden bovendien voor hun ar beid in de fabrieken ook nog dik betaald. Welke nieuwe indrukken hebben niet tal van Nelderlandsche meisjes, die werk in Duitschland aanvaard hebben, opgedaan. Vele meisjes vonden werk in groote steden als Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau. An deren kwamen in Weenen, Stuttgart of Muenchen. „Kraft durch Freude", de werk gemeenschap van het Duitsche arbeidsfront organiseert in den vrijen tijd ontspannings- reizen, zoodat rAen onder deskundige lei ding tal van nieuwe indrukken verzamelen kan. Door zijn groote uitgestrektheid biedt het Groot-Duitsche rijk als aangename om geving voor degenen, die bij de arbeids beurzen werk zoeken, een ruime keus. Het Spaansche s.s. Ciudad de Valencia is door Britsche oorlogsschepen opgebracht en naar Gibraltar gesleept. Aan boord be vinden zich 43 overlevenden van een En- gelsch vrachtschip, dat in de nabijheid van de Canarische eilanden tot zinken is ge- bracht. Troepen van de As voeren moeilijken strijd. Taai verzet van den vijand tijdens slechte weersomstandigheden. Suprematie in de lucht voornaamste voorwaarde voor behaalde successen. Rommels actie en het „tweede front". Een in Cairo gepubliceerd officieel com muniqué meldt, dat de Britsche troepen zich teruggetrokken hebben uit de stellin- gep van El Adem en Sidi Rezegh. He Italiaansche weermachtbericht luidt: „Terwijl de zuivering van den zak bij Am el Gazala wordt voltooid, hebben Duitsche en Italiaansche gepantserde afdeelingen an dere vijandelijke stellingen in de streek van El Adem genomen. Volgens de waarnemin gen van verkenningsvliegtuigen zijn de vij andelijke strijdkrachten begonnen zich naar de grens tusschen Libië ert Egypte terug te trekken. Ook Woensdag ontplooide de luchtmacht levendige bedrijvigheid: Terugtrekkende colonnes en concentraties van strijdmiddelen werden voortdurend aangevallen, een groot brandstofdepót ach ter de vijandelijke linie geraakte in brand. Het Duitsche afweergeschut schoot een Britsch vliegtuig neer. Van 14 tot 17 Juni hebben de Duit sche en Italiaansche luchtmacht boven de ML-dellandsche Zee en Afrika in het geheel 114 Britsche vliegtuigen vernield: in dezelfde periode verloor de Spil 40 vliegtuigen. Eenige Engelsche oorlogsschepen, die op den terugweg naar Gibraltar waren, wer den door onze vliegtuigen aangevallen. Een torpedojager werd door twee bommen ge- 'roffen. De vliegvelden op Malta zijn wederom ge bombardeerd". Moeilijke strijd. Het D.N.B. meldt vóórts: Uit de nederlaag der Britsche en Zuid- Afrikaansche formaties in het gebied van El Adem-Gazala zijn de in het weermacht- bericht van Woensdag opgesomde cijfers aan gevangenen en buit afkomstig. In de zware worsteling om de Gazala-stelling moesten door de Spiltroepen maximum prestaties worden verricht, daar zij al strij dende een gebied van 1400 vierkanten km hadden te doorkruisen, dat door sterk uit gebreide mijnenvelden en door zware ver sterkingen tot een sterk vpstingachtig ver dedigingsstelsel was gemaakt. Het in den strijd tegen de verbitterd vech tende Britten en Zuid-Afrikaners behaalde succes schiep de voorwaarde voor nieuwe aanvallen in Oostelijke richting. Zoo kon den Duitsche pantsertroepen reeds op 16 Juni bij de gevechten in het voorterrein van een andere woestijnvesting, in weerwil van hevige vijandelijke aanvallen door bommen werpers en andere laagvliegende toestellen eenige hevig omstreden steunpunten ver overen. De luchtmacht steunde de naar het Noor den en Oosten oprukkende troepen van de Spilmogendheden door onophoudelijke aan-: vallen. Torpedovüegtuïgen volgden de ge vechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers op. In scheervluchten voltooiden zij het ver nietigingswerk. De ravitailleering voor de Britten, die zich taai verdedigden, wefd bij deze aanvallen voor het grootste deel ver nietigd niettegenstaande deze aanvallen uitgevoerd moesten werden bij slechte weersomstandigheden en hevige zand stormen Tijdens de beslissende gevech ten te land veroverden de jagers de suprematie in de lucht. Het „tweede front". Volgens een bericht van den Londenschen corresponifent van Dagens Nyheter spreekt men in Engelsche politieke kringen van de waarschijnlijkheid, dat het ongelukkige verT loop van den veldtocht in Libië de oprich ting van het tweede front in Europa ter ont lasting van de Sovjet-Unie dit jaar on mogelijk zal maken. De sovjet-weerstand is gebroken. De eerste wagen van een vooruitgeschoven af- deeling der Duitsche weermacht nadert de huizen van een dorp. De overrompelde bolsjewisten komen uit hun schuilplaatsen te voorschijn en geven zich over. (Mauritius-v. Eys den-S.S. p.k. Wisebach-Pax Holland-c) Vermoedelijke oorzaak gebrek aan scheepsruimte, nederlagen in Libyë en Oost-Azië en verzoeken om steun door de bolsje. wisten. Reis was volkomen geheim gehouden. Berlijn afleidingsmanoeuvre. Chef Britsche Gen.-staf ook aanwezig Naar de Britsche berichtendienst in een extrabericht meldt, is te Londen officieel medegedeeld, dat minister president Churchill in de Vereenigde Staten is aangekomen, in gezelschap van Sir Alan. Brooke, chef van den genera len staf van het Britsche Rijk, en gene- raal-majoor Ismay, secretaris van den chef van het stafcomité. Voorts bevinden zich in Churchills gezel schap nog de brigade-generaal G. M. Ste wart, Sir Charles Wilson, de secretaris John Martin en de fregattenkapitein Thompson. Uit Washington meldt de Britsche be richtendienst, dat naar het Witte Huis heeft medegedeeld, Churchill zich wederom in de Vereenigde Saten bevindt om onverwijld met Roosevelt besprekingen te voex-en over dr vraag, hoe de oorlog gevoerd en wonnen"'kan worden. De berichtendienst meldde voorts, "dat Dondei-dag te middernacht in het Witte Huis een conferentie was bijeengeroepen. Naaruit Washington gemeld wordt, heeft Churchill onmiddellijk na zijn aan komst te Washington besprekingen met Roosevelt gevoerd. Naar te Washington gezegd wordt, moet de onverwachte reis van Churchill in verband worden gebracht met den toestand, ontstaan door het groote gebrek aan scheeps ruimte en de laatste militaire gebeur tenissen. Het 'bericht van Churchills reis naar de Vereenigde Staten is vanochtend te 2 uur in Engeland bekend geworden.' Het was een volkomen verrassing. Slechts de hoogste officiei-erf en de leden van het kabinet wa ren op de, hoogte. Dinsdag nog was Chur chill door den Koning in audiëntie ont vangen. Te Washington waren de journalisten uitgenoodigd voor een conferentie bij den secretaris van" Roosevelt, Early. Pas tien minuten van tevoren waren zij daarvan in kennis gesteld. Op de conferentie deed Early mededeeling van Churchills bezoek. Hij voegde daaraan toe, dat van Roosevelt en Churchill deze week geen verklaringen zijn te vei-wachten. De vraagstukken. De diplomatieke medewerker van Reu ter schrijft, dat er aanleiding is om aan te nemen, dat Churchill's bezoek aan Washington „uitsluitend zakelijke motie ven" heeft. De yjer groote vraagstukken van het oogenblxk zijn 1) De vorming van een tweede front. 2) Het transportvraagstuk. 3) De strategie in het naburige en het Verre Oosten. 4) De Amerikaansche leveranties aan Engeland, de Sowjet-Unie en China. De aanwezigheid van generaal Sir Allen. Brooke en generaal-majoor Sir Hastings Ismay is van beteekenis, aldus de mede werker. Men kan niet verwachten, dat Churchill zich gedurende zijn verblijf in de V. S. in het openbaar zal vertoonen. Hij zal zeker niet voor de radio spreken of bij bijeenkomsten tegenwoordig zyn. Den meesten tijd van zijn bezoek zal hij met gesloten deuren besprekingen met Roose velt over dringende oorlogsvraagstukken hebben. Een der belangrijkste oogmerken van zijn bezoek is het scheppen van de mogelijkheid tot het treffen van „bliksem snelle beslissingen". Oordeel van Berlijn. Omtrent d^ plotselinge reis naar Ame rika van Churchill verklaart men in Ber- lijsche politieke kringen, dat hiermede op nieuw de zwakheid van Engeland bewe zen wordt, dat geen uitweg me*, weet te vinden uit de vier problemen, die Reuters diplomatieke correspondent in verband met de reis genoemd heeft en waarvan de kwestie der scheepsruimte de voornaam ste zou zijn. De reis moet als een alarmee- rende uiting van de grootste verlegenheid beschouwd worden, waarin de Geaillieer- den zich bevinden. De verklaring van den Engelschen nieuwsdienst, dat Churchill in Amerika geen tijd zal hebben om in he: openbaar te verschijnen, geen radiotoe spraken zal houden en niet aan vergade ringen zal deelnemen, kenmerkt den toe stand voldoende. In Berlijnsche politieke kringen consta teert men voorts, dat de reis bovendien beschouwd moet worden als een agitatori sche manoeuvre om een afleiding te heb ben voor de jongste militaire nederlagen der geallieerden aan alle fronten. In dit verband wijst men vooral op de Engelsche nederlagen in4Nooi"d-Afrika, op de ont wikkeling in Oost-Azië en op de vernieti gende nederlagen der bolsjewieken aan het Oostelijk front, waarbij nog komt het steeds hopeloozer wordende probleem der scheepsruimte. Woorden zooals gesproken door Roosevelts secretaris Early bij de ontvangst der Amerikaansche journalisten, waarbij hij o.a. zeide, dat Churchill ge komen was om „over de .overwinning" te praten, worden hier derhalve als belache lijke frazen gekwalificeerd. Men kan zoo betoogt men hier den toestand ver gelijken met de positie van twee drenke lingen, die elkaar stevig vasthouden, om dat zij beiden van elkaar de redding ver wachten. Geallieerde stemmen. In verband met hert bezoek van ChurchtW aan Amerika heeft de Britsche berichten dienst he'denochtend een voor Noord-Ame- rika bestemd commentaar gepubliceerd van den radio-commentator Mc. Geatty, In aake de onderwerpen, waarover In Washington onderhandeld zal worden, zoo verklaarde hij, dat ook Libyë ter sprake zal komen. Mc. Geatty zeide. dat de afloop den strijd In Libyë een „ernstige nederlaag voor die Ivngetechen" genoemd kan worden De moeilijkheden voor de Britsche troe pen zijn „nu groot geworden". De poging van de Sp 1 Linogendherten, zoo zeide i -Geatty verder, - om de scheepvaart va n - Geallieerden te verhinderen. Is „met een groote ■triitensite.it" uitgevoerd. Dc succes sen van de Spilmogendheden hebben tot die conclusie geleid, dat de „slag in de Mid diellwndsche Zee hoofdzakelijk een slag voor de verbindingsllnies" is. Voor alles moeten wij meer schepen hebben want, zooails Roosevelt heeft gezegd, ,.de slag om de ra- vltaüleerlng ls in een kritiek stadium ge komen". De Britsche scheepswerven moeten a/beoluuit door de Amerikaansche wervei gesteund worden. Hedenochtend heeft de r^dio-conrmenta- tor Robert Frase-r toegegeven, dat ..de Brit ten in Libyë verslagen zij-n". Nog geen einde aan de rijwielbandenmisère. Geen sprake van productie van een f,Surrogaat" band. (Van onzen Haagschen redacteur). Het is maar goed, dat boven ons bericht in het nummer van Woensdag 17 Juni een vraagteeken stond achter den kop- Naar het %inde van de bandenmisère?" Van bevoegde zijde maakt men er ons na melijk op opmerkzaam, dat dit bericht dat wij overnamen uit de N.R.Ct., voor het overgroote deel volkomen onjuist is. De heer Marks uit Waalwijk mag dan een band hebben uitge vonden: over de deugdelijkheid daarvan is nog niets bekend, neen, het is zeer waar schijnlijk dat ook deze uitvinding voor de practijk van nul en geener waarde zal zijn Er hebben geen proeven plaats gevonden onder toezicht van den ANWB.: in feite, de A.N. W B. heeft zich nooit met deze uitvinding in gelaten! De uitvinder is wel bij het C.I.V.I. geweest doch toen men hem daar verzocht 2ijn tee- keningen in te sturen, heeft hij daar wijselijk maar niet aan voldaan. Onder deze omstandigheden is het duide lijk dat de Rjjkshureaux geen enkele toezeg ging hebben gedaan en dat er geen sprake van is dat met de fabricage dezer dagen zal worden begonnen. Om van de inschakeling van groote metaalwarenfabrickcn nog maar te zwijgen. Neen, het bandenprobleem is door dexe Waalwijksche affaire geen stap nader tot een bevredigende oplossing gekomen. Het is echter te hopen dat de uitvinders den moed niet opgeven en dat er binnen niet al te langen tijd inderdaad een waardig surro gaat voor onzen zoo onmisbaren rijwielband zal worden gevonden. KORT NIEUWS NAAR OOSTLAND. D. Het koloniseeren heeft den Neder lander altijd ui het bloed gezeten en het vestigen van Nederlandsche volksplantin gen in den vreemde heeft vrijwel altijd zoowel het moederland als den kolonisator bevredigende resultaten opgeleverd. Wanneer een nieuwe „Nederlandscne Oost-Compagnie" in onze dagen haar werkzaamheden van straks voorbereidt wordt dan ook een vaderlandsche traditie bevestigd en de trek, die, thans schuch ter ingezet, aanstonds naar het zich laat aanzien groote aantallen Nederlandeis zal omvatten is in onze koloniale geschiedenis geen novum. Nu vereenzelvigt een Nederlander gaarne het wijde begrip „koloniseeren" met al wat tot den arbeid van een koloniale mogend heid behoort, zonder er bij te denken, dat de vestiging van het gezag eener kolo niale mogendheid pas het sluitstuk is, waaraan meestal jarenlange en moeilijke arbeid van den pionier voorafging. Zonder er verder aan te denken, dat koloniseeren kan leiden tot het in beziinemen van ge koloniseerde gebiedsdeelën, maar dat dit volstrekt geen regel is. De beperking, die hiermede aan het be grip „koloniseeren" wordt gegeven, is na tuurlijk teen gevolg van Nederlands be- teekenis als koloniale mogendheid ten op zichte van het grootste deel van den In- dischen Archipel. Iemand, die koloniseert was in de gangbare beschouwing iemand, die naar Oost-Indië, desnoods naar West- Indië trok. daar zijn werkkring vond, er een aantal jaren werkte en dan mm of meer in goeden doen terugkeerde naar het moederland. Maar nu Oost- en West-Indië voor zichtig gezegd voorloopig den Neder lander weinig emplooi bieden, nu aan den anderen kant een land met 9 millioen in woners en een jaarlijksche bevolkingsaan was van 100.000 zielen reeds lang aan de grens van zijn expansievermogen is ge komen zullen wji ce beteekenis, die wij aan het woord „Koloniseeren" plachten te hechten, te herzien hebben en herinne ringen moeten opdiepen aan den tijd, waarin onze voorouders, nog niet denkend aan Indië of Amerika, als kolonisators uit trokken naar Oostland. Koloniseeren is het vestigen van volks plantingen of nederzettingen in vreemde Tanden met het doel, handelsvoordeelen te behalen of overbevolking tegen te gaan. Het was uit handelspolitieke overwegin gen nu, dat de Nederlanders reeds in de dertiende en veertiende eeuw zich vestig den in gebieden, waar de Nederlandsche koopman 'n deel van zijn bedrijf kon over brengen en die gebieden werden samen gevat in de benaming „Oostland". Wat dat Oostland precies was valt zoo gemakkelijk niet te zeggen. Misschien kan men het aanmerken als het land Oostelijk van den Weichsel, al mag men niet ver geten, dat Nederlanders toch ook belang rijke nederzettingen hebben gevestigd in de Mark Brandenburg, in Pruisen, in di verse Oostzeesteden men denke aan Dantzig kortom, in vele streken bewes ten genoemde rivier. Nu is er 'n nieuw „Oostland" dat onze aandacht vraagt en ook thans valt het wat lastig, dit te begrenzen. Men zou ai het door de As-mogeif#heden veroverde ge bied tusschen de Finsche Golf en de Zwar te Zee er toe kunnen rekenen, maar het is duidelijk, dat dit reusachtige land in zijn feheel niet in aanmerking komt voor Ne- erlandsche kolonisatie. Veeleer zal ge zocht worden naar een deel, waar in den loop van den tijd een paar millioen Ne derlanders werk zullen kunnen vinden voor zichzelf cn bestaansmogelijkheid voor hun gezin. Waar dat deel gelegen is wordt v.borenands nog vei-zwegen en de tijd zal moeien leeren of de reis van de economi sche missie onder leiding van Mr. Rost van Tonningen naar Riga, naar de z.g. Oost- zeqlftnden dus, een aanwijzing ten dezen bevat. Maar moge hier nog onzekerheid heer- schen, ten aanzien van andere vraagpun ten bestaat die niet. En zoo kan men thans o.m. wel zeggen, dat het onjuist zou zijn, de plannen van Ned. Oost Compagnie te beschouwen als een poging om het Ne derlandsche volk een compensatie te geven voor het verlies van Insulinde. De over wegingen, die geleid hebben tot de fetich- ting der N.O.C. vloeiden in de eerste plaats voort uit de noodzakelijkheid om een op lossing te vinden voor het probleem der overbevolking in Nederland. Het is duidelijk: in een Nederland zon der koloniën is geen plaats voor een bevol king van 9 millioen zielen. Wij moeten ons vertrouwd maken met de gedachte, dat een deel onzer generatie en een belangrijk deel der komende generaties niet meer tus schen Oost Friesland en de Schelde leven en bestaan zal kunnen vinden en dat'elders zal moeten zoeken. Dit „elders" te vinden nu is de taak van de Nederlandsche Oost Compagnie, omdat ook hier leiding onontbeerlijk is. Waar zou het heen gaan, als men zich even ge makkelijk in de Oekraïne, in Wit Rusland en in Letland zou kunnen vestigen? Er zou bitter weinig overblijven van stamver wantschap en volksverbondenheid. Die zijn slechts te handhaven in bevolkingscentra, in dorpen en steden dus. De geschiedenis bevat hier een waarschuwing: in de Ne derlandsche nederzettingen in Denemarken en Zweden, in Oost-Friesland. West-Prui sen en Brandenburg zijn de Nederlanders op den langen duur in de bevolking opge gaan, omdat hun ,aantal in het niet verzonk tegenover dat dér landsbevolking. Zulk een versplintering van krachten, die zoo gemakke^ik ook tot een versplintering der Nederlanasche cultuur zou kunnen leiden, zal thans niet plaats vinden. Immers men hoopt in Oost-Europa heele Nederlandsche dorpen en in de toekomst misschien zelfs Nederlandsche steden te kunnen bouwen, waarin de Nederlandsche pioniers niet al leen samenwonen met arbeiders en inge nieurs, employe's en kooplieden, maar straks met dezen, aangevuld met geestelij ken, doktoren, ambachtslieden en hun eigen standgenooten, een stuk Neder- iandsch leven en Nederlandsche cultuur bliivend in Oofetland zullen vestigen. Aldus opent „Oostland" voor ons volk, in het bijzonder voor hen. die het oude kolonistenbloed nog in de aderen hebben, dat den voorzaat dreef naar Oost en West, naar Zuid-Afrika en Madagascar, naar Spitsbergen en Groenland, nieuwe, veel belovende perspectieven. i De vroegere Fransche ambassadeur in Moskou, Gaston Bergery, is benoemd tot Fransch ambassadeur in Ankara. De terugkeer der Amerikanen uit China is vastgesteld op 24 Juni. Het s.s. Conté Verde zal dan vertrekken naar Lourenzo Marques. Het betreft ongeveer 636 personen. Inzake het resultaat van de op 12 Juni j.l. afgesloten Duitsch-Roemeensche handelsbesprekingen werd nog medege deeld, dat de Roemeensche locomotieven- productie, welke momenteel slechts een derde van de op ruim tweehonderd stuks per iaar begroote capaciteit bedraagt, door de levering van onderdeelen aanzienlijk zal kunnen worden uitgebreid. Met een kapitaal van 19.6 millioen dollar hebben de Vereenigde Staten in Mexico een maatschappij opgericht, welke een staalfabriek zal bouwen met een jaar lijksche capaciteit van 70.000 ton. De vroege aardappelen. Ten hoogste 7 en II ct. per K.G. In een officleele publicatie, elders In dit blad opgenomen, maakt het rljksbnrean roor de voedselvoorziening in oorlogstijd de prijzen bekend, welke ten hoogste aan den consument voor vroege a.frd- appelen In rekening gebracht mogen wor- In het tijdvak van 20 Juni t. m. 11 Jnil 10 «2. De prijs bedraagt voor de kleJne sor- «eai%> 7 cent por KG en voor de groote sorteering dc officleele publicatie geeft de maten aan 11 cent per KG. Dez» prijzen mogen verhoogd worden met 1 cent per KG voor thuisbezorgen en I cent per KG voor schrappen, waarbij dó weging dient te geschledeu vóór liet schrappetf,

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1