Haarlemsche Courant Tobroek, Bir el Gobi en Bardia genomen Front naar Egyptisch grensgebied verplaatst. Weer een fort van Sebastopol veroverd. 25.000 gevangenen waaronder eenige generaals. Enorme buit. 287e Jaargang No. 144 x x Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentlën 3—15 in.m. ƒ3,— elke m.m. meer 2<f cent. Reclames dubbele prijs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. üitg.: Grafische Bedrijven Damlate. *5lfaan<lag 22 Juni 1942 Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 93, Bijkantoor: Soenda- plein 37. Tel. Directie 13052, Hoofdredactie 15054. Redactie 10600, Administratie 10724, 14525. Soendapleln 12230. Postgiro 1349SS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Wnd. Hoofdredacteur: 3. V. BAUDB/KTNS. Verschijnt dagelijks behalve op Zon- Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Kennemer Editie Bureau IJmuiden: Kennemertaan 102, Telefoon 5437. DU1TSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Rommel behaalt in een week tijcis door zijn verrassingstactiek zijn grootste successen. De luchtmacht der Asmogendheden bleek wederom voorname factor. Verovering van Tobroek ge schiedde stormenderhand; Engelsche parlementair bood capitulatie aan. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Zondagmiddag in een extra- bericht bekend: Duitsche en Italiaansche troepen hebben Zaterdag onder bevel van den General- oberst Rommel het grootste deel van de zivaar versterkte vesting Tobroek stor menderhand veroverd. Daarop heeft heden- (Zondag) ochtend een Engelsche parlementair de overgave van de vesting bij den staf van een Italia£nsch leger corps aangeboden. Stad en haven zijn bezet. Tot dusver werden ruim 25.000 gevangenen gemaakt, onder wie verscheidene generaals. Er is een onafzienbare hoeveelheid aan wapens, oorlogsmateriaal en voorraden buitgemaakt. In taaie achtervolging van de verslagen Britten naar het Oosten werden Bardia en Bir el Gobi ingenomen. Het hoofdkwartier van het Italiaansche leger maakte daarop eveneens in een extra bericht het volgende bekend: Na de felle gevechten van Zaterdag, die het verzet van den vijand gebroken hebben, is er heden- (Zondag) ochtend 21 Juni om 7 uur een Engelsche parlemen tair verschenen bij het commando van ons 21e legercorps om namens den com mandant xah de vesting Tobroek de capitulatie aan te bieden. De troepen van de As hebben de vesting, de stad en de haven bezet. Er zijn 25.000 gevangenen gemaakt, onder wie verscheidene generaals. De buit is aanzienlijk. Bommen op vliegvelden in West-Egypte. Naar het opperbevel der weermaoht meedeelt, hebben Duitsche gevechts vliegtuigen vliegvelden en autoconcen- traities in hiet kusbgeied vam West- Egypte aangevallen. Op vliegterreinen te velde, in tentenkampen en onder ge parkeerde vliegtuigen werden door h.et werpen van bommen vrij groote bran den veroorzaakt. Tegelijkertijd vielen andere Duitsche gevechtsvliegtuigen de luehtdoelbattorijen, die de vliegvel den beschermden aan. Zij brachten een daarvan door treffers tot zwijgen. Een munitieopslagplaats op een vlieg veld vloog in de lucht. Naar aanleiding van den val van Tobroek (eelt het opperbevel nog 'mede: Den 20sten Juni vond de aanval op To broek plaats. Reeds tijdens den eersten stormloop werd 12 versterkingswerken ge en en een doorbraak geforceerd over front van 5 kilometer breedte. Na de capitulatie en de inneming van Bardia en Bir el Goibi staan die troepen van de Spil bi de onmiddellijke nabijheid van de grens tusschen Libyë en Egypte. De gevechten in de Cyrenaica werden in een bijzonder warm jaargetijde geleverd, waarin men tot oe dergelijke groote operaties voor on mogelijk hield. De luchtmacht heeft aan den val van Tobroek een belangrijk aan deel gehad. Naar de Britsche berichtendienst meldt is te Londen kort na middernacht officieel de Tal van Tobroek bevestigd. In een artikel „Het lot van Tobroek" behandelde de Times dezer dagen de po sitie van dit belangrijke steunpunt en schreef, dat generaal Ritchie het initia tief verloren had en dat het Britsche tegenoffensief, waarop men dagenlang gehoopt heeft, was uitgebleven. De Times probeert dan de redenen voor de nederlaag der Britten te ontdekken en verklaart, dat de Asmogendheden op dub bele wijze aan de Britten superieur zijn in de moderne wapenen: in de kwaliteit zoowel als in de kwantiteit. Naar te GenèVe verluidt, heeft het Ameri kaansche ministerie van buitenlandsche zaken den in Egypte wonende Amerikanen verzocht het land te verlaten. Inmiddels komt uit Rome het bericht dat de Duce den Spaanschen minister van bui tenlandsche zaken Serrano Suner, vergezeld, van den Italiaanschen minister van buiten-^ landsche zaken, Graaf Ciano ontvangen heeft en met hen een hartelijk onderhoud had, dat bijna twee uur heeft geduurd. Het actueele karakter dezer bespreking valt op, nu Hommels succes het gevaar voor de Britsche positie in Egypte en daarmee voor die aan het Suezkanaal acuut gemaakt heeft, waardoor Gibraltar, de andere toegangsweg tot de Middellandsche Zee, ioo mogelijk nog aan belang wint. De tekst van het Italiaansche weermacht- bericht van Zondag luidde: Naar het Oosten optrekkende gemotoriseerde afdeelingen hebben Bardia bezet. Sinds Za terdag wordt een aanval ondernomen op de vesting Tobroek, gesteund door een hevig, raassaal optreden van de Italiaansch-Duitsche luchtmacht. In weerwil van het felle- verzet van den tegenstander hebben de operaties een gunstig verloop. Des avonds waren tal rijke versterkingen van den buitenrand der vesting door de dappere troepen van de As veroverd. Op de Zwarte Z<*e heeft een Italiaansche motortorpedoboot, een z.g Mas, onder bevel van den corvet-kapitein .Curzio Castagnacci de Sovjet-duikboot Equoka getorpedeerd en tot zinken gebracht. Hierbij werden eenige leden <ier bemanning gevangen. Het weermachtberïcht van Zaterdag luidde- „In de Marmarische woestijn hebben Ita liaansche en Duitsche pantserwagens met ïucces offensieve operaties ondernomen. Wij maakten belangrijke opslagplaatsen van ma teriaal buit en hebben eenige honderden ge vangenen gemaakt, De afdeelingen onzer luchtmacht ontplooiden een doeltreffende ac tiviteit. waarbij talrijke voertuigen en eenige pantserwagens van den vijand in brand ge- ïaakten of onklaar werden gemaakt. De haven var< Tobroek is gebombardeerd. Bij een nach telijken aanval op Benghazi, die geen schade Veroorzaakte en geen slachtoffers maakte, zijn twee Britsche vliegtuigen door het luchtdoel geschut neergehaald. Zuidelijk van Sicilië is een Wellington-toe stel door onze jagers aangevallen en#vernie- tigd. Op de Zwarte Zee hebben onze oorlogssche pen twee kleine transportschepen der Sov jetmarine tot zinken gebracht." By 40 gr. hitte. Het opperbevel van de Duitsche weermacht meldt: De Duitsch-Italiaansche troepen hebben ln de periode van 14 tot 20 Juni den vijand in Noord-Afrika verslagen. Het terrein in de woestijn wordt gevormd door zandravijnen en duinen; hierdoor wordt de strijd in de woestijn een strijd met open flanken. Verrassingen en zijwaartsche bewe gingen, het handig profijt trekken van de ter reingesteldheid bepalen de tactiek. De ver bitterde pantserslag in het gebied van Knightsbridge en El Adem werd door deze tactiek beslist. Een beslissende bijdrage tot de groote suc cessen werd echter ook gevormd door het uit eenslaan van het convooi in de Middelland sche Zee door de lucht- en zeestrijdkrachten van de Spilmogendheden. De moeilijkheden bij het aanvoeren van nieuw materiaal en het vervangen van ver loren gegaan materiaal zijn voor de Britten geweldig geworden. Om de hevigheid van de gevechten geheel op de juiste wijze te kunnen waardeeren, is een overzicht van de weersomstandigheden noodzakelijk. Een onbewolkte hemel en windstilte be- invloeden de operaties met 30 graden hitte aan de kust en met 40 graden hitte in het binnenland. Onder deze weersomstandig heden hebben de troepen van de Spil mogendheden blijk gegeven van een on stuimige en ongebroken gevechtskracht. Tijdens den achtervolgingsslag waren Za terdag meer dan 7500 gevangenen gemaakt. Hierdoor was het totaal aantal gevangenen sedert het begin van den strijd tot ver over de 20.000 gestegen: 88 neergeschoten vliegtui gen gaven een beeld van het optreden van de luchtmacht, terwijl in dezelfde periode op den grond 350 pantserwagens buitgemaakt of ver nietigd werden. Japansche ambassadeur bij Molotof Naar Domei uit Koeibisjef meldt, is de Ja- pansche ambassadeur Sato per vliegtuig te Moskou aangekomen. Tokio Asahi Sjimboen meldt, dat de thans te Moskou vertoevende Japansche ambassadeur aldaar Zaterdag j.l. een onderhoud gehad heeft met Mokitof Het blad voegt hieraan toe, dat Sato voorloopig te Moskou zal blijven. Bijzetting van Hühnlein Afvaardiging der N.S.B. aanwezig De officieele plechtigheid voor den over leden Rijksleider der N.S.D.A.P., corps leider van het N.S.K.K., generaal majoor Adolf Hühnlein, is Zondagmiddag in aan wezigheid van den Führer en van leidende mannen der Nat. Soc. beweging, benevens prominente vertegenwoordigers van weer macht en staat gehouden. Rijksminister dr. Göbbels sprak de herdenkingsrede uit. In opdracht van den leider der N. S. B. is het hoofd van de afdeeling algemeene zaken, jhr. dé Block van Scheltinga -naar München vertrokken om den leider te vertegenwoordigen bii de begrafenis van den Korpsführer van het N. S. K. K., Adolf Hühnlein. De waarnemend commandant der W. A., opperbanleider Van 't Hooff, zal namens de W. A. een krans neerleggen. Nieuwe Japansche landing op de Aleoeten verwacht De Molukken thans geheel bezet Volgens een extra-mededeeling van den Britschen berichtendienst uit Washington is in een communiqué van het Amerikaansche ministerie van marine bekend gemaakt, dat de Japanners op het punt staan Kiska, een van de Aleoeten, te bezetten. (Kiska behoort tot de groep der Ratten- eilanden en ligt op ongeveer 700 mijl van het vasteland van Alaska). De Britsche nieuwsdienst meldt uit Ottawa, dat de radiozender van de regeering op het eiland Vancouver Zaterdagavond door een duikboot is beschoten. De zender zou daarbij geen schade hebben geleden. Volgens een ander bericht uit Seattle heeft ,schout-bij-nacht Freeman verordend, dat de kust in de staten Alaska. Washington en Oregon moet worden verduisterd als gevolg van de beschieting van het eiland Vancouver. Z.O. Azië. Naar eerst thans bekend wordt hebben de Japanners op 24 Mei de Boeroe en Sanana- cilanden bezet. Daarmee zijn de Molukken, die strategisch van belang zijn door hun lig ging ten Noorden van Australië, geheel in Japansche handen, gekomen. De Japanners ontmoetten geen tegenstand. De Japansche luchtmacht heeft op vier op eenvolgende dagen Port'Darwin in Australië gebombardeerd en daarbij 46 vliegtuigen van den tegenstander neergeschoten. De Japansche luchtmacht verloor twee toestellen. China. Het Tsjoenkineesche verdedigingsstelsel in de derde oorlogszone van de provincies Tsje- kiang en Kiangsi is totaal ineengestort. Er werden drie divisies van het 100ste Tsjoen kineesche leger ten Zuiden van Kweiki aan den spoorweg TsjekiangKiangsi in de pan gehakt. De Japansche troepen hebben Woensdag avond Hoh Kien-Tsjen. volledig bezet. De stad is gelegen op 16 K.M. ten Zuidwesten van Lin-Hsien in het Noorden van de pro vincie Honan. Luchtactiviteit in liet Westen tijdens liet weekeinde Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Zaterdag overdag en vannacht verkennings vluchten boven de Britsche wateren en het Britsche kustgebied gemaakt. De Duitsche machines keerden met goede verkennings resultaten naar haar steunpunten terug. Zaterdagnacht hebben Britsche bommen werpers verscheidene plaatsen in het Noord- Duitsche kustgebied aangevallen door brisant- en brandbommen, er ontstond materieele schade in woonwijken. Volgens tot dusver ont vangen berichten zijn zes der aanvallende vliegtuigen neergeschoten. Naar te Vichy békend is gemaakt, hebben Britsche vliegtuigen op 18 Juni drie Fransche' visschersbarken met machinegeweren bescho ten. Eén visscher werd gedood, 4 andere ge wond. Let op den Coloradokever! Ook in de kleine velden. De aandacht van alle aardappeiverbouwers wordt er op gevestigd, dat het noodzakelijk is, dat zij in hun aardappelgewas zeer nauwkeurig toezien op de aanwezigheid van den Colorado kever. Eenlgen tijd geleden is een groot aantal vap deze kevers uit de zee aangespoeld op het strand van het eiland Walcheren. Dit is toen zeer nauwkeurig afgezocht, maar vermoedelijk had een aantal kevers zich reeds over het land ver spreid. Het Is vermoedelijk hieraan toe te schrij ven, dat thans op verschillende plaatsen in Zee land, de Zuid-Hollandsche eilanden en West Noord-Brabant vrijwel steeds een ^enkele kever gevonden wordt In een aardappelveld. Het Is van liet grootste belang, dat deze ke vers worden opgespoord en onschadelijk gemaakt en daarom moeten alle aardappelverbouwers niet alleen In de genoemde, maar ook in andere dee- len van ons land, in hun gewas zoeken naar de ovale, 1 cm groote kever met gele dekschilden, waarip tien overlangsche zwarte strepen voor komen en elke vondst moet onmiddellijk ten gemeentehuis worden opgegeven. Elk geval wordt dan door den Plantenziektenkundlgen Dienst nader onderzocht en alle maatregelen voor een volkomen uitroeiing worden ter plaatse genomen. Laat elke aardappelverbouwer er zich wel be wust van zijn, dat wij alles moeten doen om den Coloradokever elke gelegenheid om in, ons land vasten voet te krijgen, te ontnemen. Dit is al leen mogelijk door een voortdurenden strijd tegen het Insect te voeren, want elk jaar dringt het uit het Zuiden ons land binnen. Als wij dan echter op onze hoede zijn en onze aardappel velden en veldjes (ook de kleine perceeltjes van particulieren, waarin de kever ook kan voor komen) nauwkeurig op de aanwezigheid van den kever en later van de roode larven, die gaten In de bladeren vreten, onderzoeken en als ook de uitgeschreven bespuitingen zeer zorgvuldig wor den uitgevoerd, kunnen wij elke plaatselijke vermeerdering stuiten. De Plantenziektenkundige Dienst doet daarom een beroep op alle aardappelverbouwers om alle aandacht aan den Coloradokever en de bestrij ding ervan te wijden, om te voorkomen, dat dit schadelijke Insect in ons land vasten voet krijgt, met alle nadeellge gevolgen daarvan voor onze aardappelteelt en voor onzen handel. Let dus op den Coloradokever en voert de voor geschreven bespuitingen zorgvuldig uit. KORT NIEUWS Uit de dezen zomer tot uitvoering ko mende werkzaamheden ter benutting van de waterkrachten in Frankrijk ten behoeve van de opwekking van electrischen stroom hoopt men reeds in den komenden winter voordeel te kunnen trekken. Vier electrische kracht- itistallaties in den bovenloop van de Rhone hebben een capaciteit van 120.000 p.k. Men hoopt deze tot 200.000 p.k. te kunnen opvoe- Naar United Press uit Washington meldt, geeft het Amerikaansche departement van oorlog thans toe, dat de Amerikaansche vlootbeveLhebber op het eiland Wake, ma- jaar James Patrick Devereux, zich in Japan sche krijgsgevangenschap bevindt. De Osservatore Romano meldt, dat de Paus deze week eenige dagen rust heeft moeten nemen wegens een lichte aandoe ning van de luchtpijpen. Zijn toestand wordt echter steeds beter en behoeft in het geheel geen bezorgdheid te wekken. De bladen melden, dat den laatsten tijd 'talrijke in Amerika wonende Zwitsers een mobilisatiebevel hebben ontvangen tot inlijving bij het Amerikaansche leger. Naar aanleiding daarvan heeft Zwitserland di plomatieke stappen in Washington gedaan. Het twee-jarig zoontje van de familie L. viel Zaterdag te Ubachsberg, gemeente Voeréndaal, in een beerput bij de woning. Toen het werd opgehaald kon de dokter .slechts den. dood. constateeren. MAX BLOKZIJL VOOR DE RADIO. i 's GRAVENHAGE, 22 Juni. Hedenavond van 21 tot 21,15 uur spreekt Max Blokzijl, via den zender Hilversum 2. in zijn politiek week- praatje over het onderwerp: Berichtgeving. In de Noordelijke defensiesector der stad bevinden zieli thans alle forten op één na in Duitsche handen. Sterke luchtstrijd krachten bombardeeren haven en ravitailleeringsinstallaties. Ten N.O. van Charkof weer bolsjewisten ingesloten en ver. nietigd. Britsche oorlogsbodems in kanaal gezonken. Duitsche weermachtsberichten Hét opperbevel der Duitsche weel-macht deelde Zondag mede: „In het Noordelijke deel van de vesting Sebastopol is Zaterdag ook de forti ficatie Lenin gevallen. Daarmede zijn alle forten van het Nbordelijke front van Se bastopol met uitzondering van het kust fort in Duitsche handen, o.m. de sterke for ten Stalin, Maxim Gorki, bastion Molotof, talrijke oude forten en verscheidene artil leriebunkers. In het door den vijand nog taai verdedigde kustfort zijn Duitsche troepen doorgedrongen, zU leveren een harden strijd van man tegen man om de door den tegenstander nog bezette bunkers. In het Zuidelijke deel van het vestingen front hebben Duitsche cn Roemeensbhe troepen verscheidene aanvallen afgeslagen en in tegenaanvallen het vijandelijke stel lingensysteem opengebroken. Het luchtwapen heeft ook Zaterdag mei sterke strijdkrachten de gevechten om dc verwerkingen gesteund en ravitailleerings installaties in de stad en vijandelijke sche pen in de haven gebombardeerd. Een bolsjewistische motortorpedoboot is bij een aanval op de haven aan de Zwarte Zeg. J a 11 a door kustartillerie zoo zwaar beschadigd, dat zij verloren geacht kan worden. Nachtelijke aanvallen van het luchtwapen op Rostof deden in verschei dene deelen der stad groote branden ont staan. Aan het overige Oostelijke front slecht? plaatselijke gevechtsactiviteit. Zooals in een extrabericht is medege deeld, hebben Duitsche en Italiaansche troepen onder bevel van den kol. generaal Rommel Zaterdag het grootste deel van de zwaar versterkte vesting Tobroek be stormd. -Daarop heeft Zondagochtend een Engelsch parlementair bij een Italiaan schen corps-staf de overgave van de ves ting aangeboden. Stad en haven zijn bezet. Tot dusver zijn ruim 25.000 gevangenen, onder wie verscheidene generaals binnen gebracht en onoverzienbare hoeveelheden wapens, oorlogstuig en voorraden buitge maakt. In scherpe achtervolging van de versla gen Britten naar het Oosten werd Bar dia en Bir El Gobi ingenomen. Bij aanvallen opdeKanaalkust ver loor het Britsche luchtwapen Zaterdag ne gen vliegtuigen tijdens luchtgevechten. Nog een Britsche jager werd door schepen van een rivierflottielje neergeschoten. Britsche vliegtuigen hebben overdag zonder effect storingsaanvallen gedaan op het Noord-Westduitsehe kust- en grens gebied. Bij nachtelijke aanvallen van Britsche bommenwerpers op de stad E m d e n ont stond brandschade, hoofdzakelijk in woon wijken. Nachtjagers, afweergeschut en ma rineartillerie schoten tien der aanvallende bommenwerpers, neer. Voor Sebastopol hebben zich de com mandant van een afdeeling wielrijders, majoor Backe, zijn eskaderchef, eerste lui tenant Kupsch, en de chef van een com pagnie pionniers, eerste luitenant Sier, on derscheiden door bijzondere dapperheid, Eerste luitenant zur Lippe-Weissenfels be haalde Zaterdagnacht drie luchtoverwin ningen, kapitein Lent schoot zijn 35ste nachteijke toestel neer. Bij den zee- en luchtslag op de Middellandsche Zee, bij het uitflnslaan van de Britsche convooien onderscheidden zich bijzonder een eska der duikbommenwerpers onder leiding van majoor Siegel, het jachteskader van kapi tein Belser en de bemanningen van twee gevechtsvliegtuigen met de commandanten groepscommandant majoor Linke en it. kol. Schulte. Het opperbevel maakte Zaterdag be-' kend: „Voor Sebastopol wordt de vernietiging der vijandelijke overblijfselen, die nog ten Noorden van de Sewernajabaai staan, voortgezet. Een artilleriefabriek en het ter rein aan weerszijden van een droogdok werden genomen. Om het laatste kustfort dat in het Noorden der vesting nog stand houdt, wordt verbitterd gevochten. In den Zuidelijken sector van het omsingelings front zijn Duitsche en Roemeensc'ne troe- Den. na vijandelijke tegenaanvallen te hebben afgeslagen, verder opgerukt en hebben zij verscheidene versterkte heuvels stormenderhand genomen. De luchtmacht zette de vernieling der vestingwerken door middel van bommen van zwaar en var het zwaarste kaljber voort. Een Duitsche motortorpedoboot heeft ir den nacht van 18 op 19 Juni voor Sebasto pol een troepentransportschip van 3000 ton tot zinken gebracht. Op de Zwarte Zee hebben Italiaansche rootortorpedobooter een Sowjetduikböot en twee kleine oor- logsschepen tot zinken gebracht. In het gebied ten Noordoosten van Charkof is een Sowjetdivisie door een omsingelingsaanval ingesloten en voor het grootste deel vernietigd. In tde centrale zone van het Oostelijk front is opnieuw gebied gezdiverd van ver spreide bolsjewistische benden. In de Noordelijke zóne is door aanvallen het eigen front op verschillende plaat sen vooruitgeschoven. Aan het Wol- choffront mislukte na harden strijd een bolsjewistische doorbraakpoging, die door tanks gesteund werd. In Noord-Afrika zijn de Duitsch-Ita liaansche troepen in den aanval en achter volgen den vijand. Belangrijke opslag plaatsen van materiaal werden buitge maakt, terwijl verscheidene honderden ge vangenen werden gemaakt. In het Kanaal hebben Duitsche mijn- zoekers en mijnvegers in een nachte lijk gevecht een Britsche kanonneer boot en een motortorpedoboot tot zin ken gebracht, verscheidene andere motortorpedobooten ernstig beschadigd en in gevechten van dichtbij een aan tal gevangenen gemaakt. Een Duitsche mjjnzoeker, die onder he vig vijandelijk vuur een beschadigden mynveger op sleeptouw had genomen, werd daarbij^ zwaar beschadigd. Voor de Belgisch-Nederlandsche kust hebben Duitsche jagers, zonder zelf ver liezen te lijden, 5 Britsche jagers neerge schoten. Britsche bommenwerpers hebben Vrij dagnacht eenige plaatsen in Noord-West- Duitschland aangevallen, hoofdzakelijk met brandbommen. Te Osnabrück werden talrijke gebouwen getroffen. De verliezen pnder de burgerbevolking zijn gering. Ne gen Britsche bommenwerpers werden neergeschoten. Kapitein Gollob, commodore Van een jachteskader, heeft zijn 101ste overwin ning in de lucht behaald. Een jachteska der onder bevel van majoor Trfftitloft heeft aan het Oostelijk fi-ont zijn 2000ste over winning in de lucht behaald." Een jaar strijd in het Oosten. De eerste verjaardag van den veldtocht tegen de Sovjet-Unie wordt door de Ber- lijnsche bladen uitvoerig besproken. De bladen constateeren eenstemmig, dat de Duitsche soldaat zich in dit jaar voortref felijk geweerd heeft. De Völkischer Beobachter schrijft, dat de vergelding voor het bolsjewistische .ver raad niet alleen voltrokken werd ten aan zien van Duitschland, maar ten aanzien van heel Europa en alle vrije volken. Meer dan vier millioen gevangenen, ruim 25.000 pantserwagens, 38.000 kanonnen en 34.000 vlegtuigen, die tot 'dusver vernie tigd of buitgemaakt werden, leggen getui genis af van het geweldige gevaar, dat Europa bedreigd heeft. De veldtocht tegen de Sovjet-Unie is een heilige oorlog, een kruistocht der Europeesche beschaving te gen den gevaarlijksten aanslag van het op vernietiging uit zijnde nomaaendom. Dc Berliner Börsenzeitung schrijft: ongeschok' stond in het voorjaar van 1942 het ver- cenigde front tegen het bolsjewisme. Het heeft op de Krim en bij Charkof reeds be wezen, dat het nog over dezelfde krach: beschikt als eea jaar geleden. Het tweede front Sir Stafford Cripps heeft in een rede ter gelegenheid van een demonstratie op den verjaardag van het Britseh-bolsjewistïsche bondgenootschap beweerd, dat de Gealli eerden een grooten aanval in West-Europa zouden ondernemen. Wanneer dit zou ge beuren, kon hij echter niet zeggen. Het zou vroeg of laat gebeuren. In ieder geval moet het succes van een dergelijken aanval ge waarborgd zijn, want een nederlaag kan al leen schaden. Deze kwestie is met Molotof. tijdens diens bezoek aan Engeland, be sproken. Inzake het Engelseh-bolsjewistische ver drag verklaarde Cripps, dat dit verdrag de hoeksteen zou zijn van de structuur van de wereld na den oorlog. Om den vrede te verkrijgen, moet men echter eerst over winnen. De overwinning kan echter alleen door een niet verflauwden moed, door uit houdingsvermogen en door ontgoochelin gen en nederlagen behaald worden. De Ge allieerden zijn echter nog niet aan het ein de van hun nederlagen. Timosjenko en de aartsbisschop van Canterbury hadden telegrammen naar de bijeenkomst gezonden. In zijn rede zeide Cripps nog, dat Enge land aan de bolsjewisten „in de kritieke en zorgvolle maanden, die beide naties te wachten staan, alle mogelijke hulp zal ver- leenen". Hij zeide de kracht van den vij and niet te onderschatten. Misschien zou den de Geallieerden nog langen tijd noodie hebben om de geweldige militaire en in- dustrieele organisaties van de Spilmogend heden te kunnen overvleugelen. Scheepsruim te De toestand is even gevaarlijk, misschien zelfs nog veel gevaarlijker dan in de tot- dusver ongunstigste periode van den oor log, zoo verklaart de Daily Mail in een hoofdartikel. Het gebrek aan scheepsruim- tè^ is de beslissende factor in 1942. Zonder schepen kan Engeland dezen oorlog niet overleven, om van een overwinning maar in het geheel niet te spreken. Zonder vol doende schepen kunnen ook geenerlei nieuwe acties worden overwogen. Van militaire zijde wordt vernomen, dat in de Amerikaansche wateren, in de Carai- bische Zee en de Golf van Mexico vier onder Panameesche vlag varende schepen, waaronder- een groot transportschip, tot zinkeu zijn gebracht. Overlevenden van al deze schepen zijn aan land gebracht. Tot deze vaartuigen behoort een klein Noorsch schip, dat in* beslag was genomen en ge dwongen was om voor de V. S. te varen. De Britsche admiraliteit heeft het ver lies bekend gemaakt van negen koopvaar dijschepen, die op den Atlantischen Oceaan en in de Caraibische Zee tot zinken zijn gebracht. Daarvan waren er drie onder Amerikaansche, twee önder Neder- landsche, een onder Noorsche, een on der Canadeesche, een onder Panameesche en een onder Dominicaansche vlag. De Lopdénsche Assurantiemaatschap pijen hebben de tarieven der oorlogsrisico verzekering voor vracht opnieuw verhoogd. Zij bedragen thans voor reizen tusschen Noord- en Zuid-Amerika eenerzijds en Port Said, Suez, Roode Zee en Aden an derzijds 12 1/2 pet., voor reizen tusschen Oost- en Zuid-Afrika eenerzijds en Haifa en Alexandrië anderzijds 10 pet., voor de havens Suez en ten Zuiden daarvan 7 1/2 pet. Transporten tusschen Freetown en Oost-Afrika tot Durban betalen 7. tegen tof dusverre 5 pet., tot Mombassa 7 1/2 tegep 6 pet. De premies voor reizen tusschen Zuid-Afrika en Port.-Oost Afrika worden verhoogd tot 31/2 pet, BEZINNING Bs. liet rommelt in Noord-Afrika. De zwaar versterkte vesting Tobroek is door de Duitsche en Italiaansche troepen onder bevel van gcneraal-oberst Rommel bezet, Bardia en Bir el Gobi zijn ingenomen. Ook Sebastopol wanfffelt. De Duitsche weer macht is begonnen met den opmarsch, die leiden zal tot de uiteindelijke overwin- ning. In Noord-Afrika is een toestand .ont- staan die men het beste kan vergelijken met de situatie toen de Engelsche troepen aan het eind van Mei 1940.in Vlaanderen verslagen waren. De groote opmarsch in Sovjet-Rusland ligt in het verschiet en alles duidt er op, dat de Duitsche Weer macht een elan gaat ontwikkelen, waartoe zij alléén in staat is. Ook ter zee vallen zulke harde klappen, dat Engeland xederen dag de nadeelen van de blokkade Ln groote mate zelf aan den lijve gaat ondervinden; tot het oogenblik zal gekomen zijn waarop de positie van blokkcerend land in die van geblokkeerd land is veranderd. De wereld zal daarna getuige zijn van de definitieve afrekening van Europa met de Angelsaksische overheersching en den Volkschen opbouw der landen. Op het moment waarop de Britten voelen, dat zij den strijd moeten opgeven, zullen zij, die altijd anderen voor zich lieten op draaien, nog maar één gedachte hebben; n.l. er voor zich zelf het beste van te maken. Dan zullen zij zich niet meer her inneren, dat er nog bondgenooten bestaan, die geheel hun bezit en hun macht hebben ingezet om de Britsche zaak te dienen. Dan zijn zij zich niet bewust van het bestaan van een Russisch bondgenootschap en zij zullen trachten een zoo voordeehg moge lijken vrede af te sluiten. Dat zal eenter ook het oogenblik zijn waarop de velen in Nederland, in wier gedachtengang geen ruimte bestaat voor een anderen uitslag dan een Britsche overwinning, zullen moe ten vaststellen, dat zij geleefd hebben in een roes. in een zinsbegoocheling, die zoo verre van de werkelijkheid was, dat zij nu in de onmogelijkheid verkeeren zich op d'e realiteit in te schakelen. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat deze landgenooten. die leven bij ce gedache aan wraak, biil- tjes, stroppen, herstel van de (beroerde) oude toestanden enz. zich zelf van iederer. opbouw uitschakelen, omdat zij vorkomen ongeschikt zijn geworden om mede te werken aan de groote gemeenschaps-idee en dat de krachten die zij ongetwijfeld ten goede van hun volk zouden kun nen inzetten dreigen verloren te gaan. Wanneer groote beslissingen vallen, als thans aan de orde ziin, is het zabk dat men zich op de mogelijkheden gaat bezin nen en een daarvan is stellig deze dat de realiteit van het slagveld eerder op een Duitsche overwinning dan op een Engel sche wijst. Met aan den kant te gaan staan, met mokken, omdat het niet uit gevallen is. zooals men het zich. om ver schillende redenen, ^tad ingedacht, komt men er niet. Het is in het leven van den enkeling nog altijd zoo geweest, dat wie zich niet aan de omstandigheden wist aan te passen, onherroepelijk er onder geraak te en op het leven dér volkeren is geen anderen regel van toepassing Wie zich thans bezint, kan straks met zich zelf zoo ver in het veine zijn, dat hij in staat blijkt tot vruchtbaar samenwerken. Ons volk heeft de krachten van allen noodig. Tvphus in Volenrlani Naar wij vernemen zijn in Volendam 23 gevallen van typhus geconstateerd. In en kele gezinnen ziin drie of vier personen door den typhus-bacil aangetast. De gezondheidsdienst van Amsterdam heeft in overleg met den plaatselijken arts terstond alle maatregelen genomen. Men tis van meening, dat er geen on. middellijk gevaar voor verdere uitbreiding bestaat. De ergste patiënten zijn naar ziekenhuizen in Amsterdam en Purmerend overgebracht. Sterfgevallen deden zich nog niet voor, aldus het Dagblad voor Noord- Holland. VOETBAl A.D.O. voetbalkampioen. A.G.O.V. V. met 5-2 geslagen Voor ruim 12.000 toeschouwers werd op het ADO-terrein in het Zuiderpark in Den Haag de belangrijke wedstrijd gehouden om het landskampioenschap tussclien .ADO en AGOW. Door een 52 zege wer den de Hagenaars kampioen. Voor den wedstrijd werd de doelman Koek, in verband met zijn afscheid als doelverdediger van het eerste elftal offi cieel door het bestuur gehuldigd. Verdiend is de overwinning geweest, want de Hagenaars speelden een beter spel dan de Apeldoornsche club. Weliswaar heeft AG OW een oogenblik met 21 voorgestaan, doch haar spel was daarna zwak. waarvan de Hagenaars een dank baar gebruik maakten. Rust ging in met 22 en daarna bracht de thuisclub den stand op 52. De eindstand luidt: ADO 8 3 4 1 10 16-11 Eindhoven 8 3 3 2 9 108 AG OW 8 3 2 3 8 14—16 BI. Wit 8 3 1 4 7 14—13 Heerenveen 8 1 4 3 6 915 AGOW nam door toedoen van Zoet- brood de leiding waarna P. Eversteyn de partijen op gelijken voet bracht Na een keurigen kopoal van Ribbers was de stand weer in het voordeel van de gasten en daarna zakte het peil, speciaal bij AGOW. Doelman Veenhuizen was echter in goeden vorm en hij kon voorkomen, dat niet meer dan een maal gedoelpunt werd P. Ever steyn maakte kort voor rust gelijk. In de tweede helft was bij AGOW Cor- nelissen vervangen door Koller. ADO trok direct na de hervatting op het doel van AGOW af, waarbij eenige prachtige kan sen werden geschapen.,Voor het doel mis lukte echter het beslissende schot. Na ne gen minuten leverde een van de aanvallen esultaat op. Een voorzet van Vreken kopte J, Eversteyn op handige wijze in het doel (3—2). De kans was nu gekeerd. ADO had het werkelijke overwicht in een verdienden voorsprong omgezet. Het Haagsche over wicht bleef bestaan en wat de gasten ook probeerden, de Hagenaars hielden het beste van het spel en daarmede het ini tiatief tot den aanval. Zij zetten er alles op om den verkregen voorsprong nog te vergrooten en daarmede de overwinning veilig te stellen. En dit gebeurde ook. Het was vier minuten over half vier toen Vre ken langs de lijn ging. Iedereen dacht, dat hij wilde voorzetten, doch met een on houdbaar schot passeerde hij Veenhuizen. Hiermede was het pleit beslist, ook al moesten nog 24 minuten worden gespeeld. AGOW gaf evenwel den moed nog niet op, doch ADO wist niet meer van wijken. Na 25 minuten besloot P. Eversteyn een goede doorbraak met een hard schot, dat onhoudbaar voor doelman Veenhuizen in het Apeldoornsche net belandde (52). Het tempo zakte aanmerkelijk. Slechts zelden gelukte het den AGOW-aanvallers voor het Haagsche doel te komen, doch hier wist de verdediging van geen wijken. Hei laatste kwartier beheerschte ADO het veld volkomen. AGOW was geheel uitgespeeld. Zoo kwam dan het einde met 52 voor ADO en heeft deze club ver diend beslag weten te leggen op het kam pioenschap van Nederland.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1