Nieuws uit IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken. Jan van Drimmelen leert duiken. 180 Ulo-leerlingen zwemmen voor diploma. BUBBELTJE EN KNOR 1 Als negentienjarige in levensgevaarlijke positie Maar: „deurhouwe" zei de harde leermeester. 111 Negentien jaar.. Het is een leeftijd, 11 j waarop velen nog geheel en al „jongen" 1 zijn. Maar Jan van Drimmelen heeft een n I harde leerschool gehad. Hü was nog maar 24 j ten knaap, toen hü al flink moest aan- II pakkan. Gelukkig hield hij van werken en III daarom zijn de ruige „lessen" hem later 22 zeer van pas gekomen. „Zachte handen II j hadden ze niet, maar ze maakten kérels III van ons Die opmerking hebben we al 0 St] meer hooren maken en zij is veelbeteeke- nend. Jan van Drimmelen had al getoond, dat hij een jongeman van stavast was. Zijn brood verdien de hij op het water. Hij was in dienst van een bergings maatschappij, waar bij het leven niet gemakkelijk is. Op jeugdigen leeftijd volbracht hij zijn 3JJ eerste reddingen, daden waarop hij nooit 30 prat heeft willen gahn en die hij dan ook =4 slechts vluchtig aantipt. Hij heeft zopveel f te vertellen en steeds weer toeven zijn ge- iy dachten bij de Lutine en haar goud. Daar- om gaat hij de eerste reddingen vlug voorbij. I Op zijn achttiende jaar was hij bij het bergingsbedrijf gekomen. Op de Maasvlakte moest worden gedoken en daarbij diende ook hij als hulp in actie te komen. De duikers waren in dien tijd dun gezaaid (we spreken van omstreeks 1885). Bij het bergingswerk,, dat ook Oome Jan in touw hield, maakte men van één duiker ge bruik. En toen deze ziek werd stond men voor een moeilijk vraagstuk.... Wie van jullie wil het 'ns probeeren? vroeg de chef aan zijn mannen. Het was ter plaatse erg „droog", want er stond maar twintig tot vijf-en-twintig voet water. Er was iemand, die wel eens een duik wilde wagen en deze werd van de noodige attri buten voorzien. Van Drimmelen kwam aan de „lijn'" (door middel waarvan de duikers signalen naar boven plegen te gevéJi). Hij had zich zelf daarvoor aangeboden en de chef vond 't goed. Daar ging de vrijwilliger zijn eerste duik maken. Kalm daalde hij en tot zoo iver was alles dus in de beste orde. In I spanning verbeidde men zijn signalen. Dui- I ken is gevaarlijk, ook al is er niet veel water. Oome Jan wachtte belang stellend op een sein. Maar dit kwam niet. Er moet iets aan de hand zijn flitste het door zijn ge dachten. De lijn moet ergens aan vast zijn geraakt. Hij keek eens rond zich en wat hij toen zag ver vulde hem met ontzetting Hij zag den man drijven De leer ling-duiker was aan het „fontein" g ekomen. In - plaatst van dezen open te draaien, sloot hij hem, waardoor de lucht te over vloedig werd. De toevoer bleef im mers doorgaan. Het gevolg was, dat het duikers- gelijk een luchtballon bol- 'er werd. de man t on tenslotte niet meer blijven staan, hij werd in het water opgeheven en kwam op het water te drijven. Toen men hem met haken op de boot had ueten te krijgen en den „kop" van zijn hoofd had genomen stond het schuim op zijn mond. Dat nooit meerwas het eerste at hij er uit bracht toen hij weer wat kon zeggen. Wie wil er nou naar beneden*? in formeerde de chef. De mannen hadden niet veel lust meer. Door het beklemmende voorval haddden zij den schrik te pakken gekregen. Voor eigen ongen hadden zij gezien hoe gevaarlijk het duiken vooral voor een beginneling is. Het was meer dan genoeg om er den brui aan te geven. Maar de chef liet zich niet zoo gauw uit het veld slaan Hij keek rond zich en richtte zijn blik ou den tengeren Van Drimmelen. Hii bleef hem aanzien en vroeg dan op een manier, die eigenlijk geen vraag meer kon inhouden: „Zou jij geen idee hebben, Jan „Kleean en er inzei Van Drimme len Jan ging te water. Tk hou' de lijn beet was zijn gedachte. „Donker als het was, meneer vertelt hij. „Het was zoo donker als een kr Ik seinde maar meteen: Op En ze haalden me direct naar boven. „Hoe bevalt het ?'K informeerde de chef. „Het lijkt wel of ze met een hamer op mijn hoofd hebben geslagen, zoo'n koppij» heb ik was alles wat Van Drimmelen zei. Mén gaf hem een glas cognac. Men gaf hem ook een pijp dynamiet om onder water af,te schieten. Jan keek beteuterd, maar er hielp geen moedertje lief aan: hij moest naar be neden. „Waar ik die pijp dynamiet zoo gauw heb neergegooid, weet ik niet", vertelt Oome Jan. „Ik was blij. dat ik 'm kwijt was. Op 1 seinde ik. Ik had er meer dan genoog van. Ik werd opgehaald' en daar gebeurde het. Ik was nog twee of drie voet onder water, toen miin luchtslang vastliep. Ik schreeuwde om hulp. Doodsbenauwd was ik. want mijn positie was buitenge woon gevaarlijk. Nu zou ik cr wel raad mee weten, want Ik zou gewoon zoo snel mogelijk langs de selnlijn naar boven klimmen. Maar dat wist ik toen niet. Langs de signaallijn seinde ik om hulp. Er moest direct Iets worden gedaan, anders zou ik zijn ge stikt. De chef, onverschillige bonk als hij was. wist raad. IIü gaf een flinke ruk aair dc slang en waarachtig deze schoot los! Ik was gered Ik stond op het trapje, opgelucht, maar toch niet geheel zonder angst. Ik wilde, dat men mij verder zou ophijschen. Zeg gen kon ik niets. Men haalde wat te drin ken. Ik zweette geweldig. „Gelukkig is het afgeloopen", dacht ik. „Jan, je gaat er nooit meer in Maar toen ik een been binnen boord 1 wilde zetten, kwam de chef al aanloopen. „Geen gekheid", riep hij. „je duikt weer. En als. ie het vertikt, zooien we je zoo naar beneden, zonder „kop"! Wat moest Oome Jan doen Duiken weer. Opnieuw ging hü onder water, voor de derde maal. hoewel hii dien dag voor het eerst als duiker optrad. En een maal bovengekomen had hü verschrikke lijke hoofdoi'n. her leek wel of er met mokers op zün hoofd werd geslagen. .Hoe is het bevallen?" vroeg de chef 'f avonds. Oome Jan aan den slag (Foto-archief H C.) Oome Jan 75 jaar. Dinsdag, den 23sted Juni, wordt Jan van Drimmelen .vijf-en-zeventig jaar. Heel wat jaartjes heeft hij dus al ach ter den rug. Zijn leven is welbesteed geweest! Velen<hebben aan „Oome Jan" leven, have en goed te danken. Daarom moge hij er van overtuigd zijn, dat talrijke mensehen al is het niet juist op de zen dag, omdat ze den datum niet we ten - met dankbaarheid en grooten eer bied aan hem denken. Van Drimmelen houdt zich kranig. Hij is nog -rijk aan levensdrift. We bieden hem daarom ook van deze plcfats gaarne ohze welgemeende gelukwenschen aan eh spreken daarbij de hoop uit, dat hij nog lang van 'een aangenameh levens avond zal mogen genieten! Een stevige hand, Oome Jan! „Nou ik weet het nog zoo net niet", aarzelde Oome Jan. „Deurhouwe, dan komt alles voor el kaar", raadde de chef kort-af. Jan varj Drimmelen hééft volgehouden. Hij was toen al niet voor een kleintje vervaard. De practijk is immars altijd hard. Kortij tijd later wachtte hem een eer volle karwei. Dc Lutine, het sprookjes schip, de goudboot, die al zooveel monden en pennen in beweging had gebracht, riep hem. Wat zou Jan van Drimmelen hier tot stand brengen? Veler aandacht was op hem gevestigd 1 v. B. Velser Luclitvaartclub Verbetering clubrecord De Velser Luchtvaartclub zette het zomer seizoen goed in. Zondagmorgen werd er door eenige leden gevlogen op het terrein achter de Visscherijschool. Alhoewel dit niet gunstig gelegen is. omdat zich aan den eerten kant huizen bevinden en aan de andere zijde verboden grond, is er voor de club geen andere gelegenheid. Ook was er nooit veel van thermiet te bespeuren, 'doch op dezen dag kon het toch niet uitblijven. Op een bepaald gedeelte van het terrein wa ren de thermietstroomingen van "dien aard, dat men besloot hier de modellen op te trek ken. Het lid N. Broekhuizen trok zijn zweef model op, en nadat het aanvankelijk leek, dat het toestel weer naar den grond zou komen, kreeg het plotseling op ongeveer 25 meter hoogte aansluiting met thermiet. Het model spiraalde omhoog en na een vlucht van 12 minuten 36 seconden verdween het uit zicht. Broekhuizen verbeterd» door deze vlucht op prachtige wijze het clubrecord, dat met 7 min. 58 sec. op naam van W. v. Voorst stond. Luchtvaartclub nam afscheid Energieke bouwleider vertrekt naar elders Aan den wekelijkschen clubavond der Vel ser Luchtvaartclub was Zaterdag een feestelijk tintje gegeven. Er werd afscheid genomen van den eminenten bouwleider, den heer Fournier, die zich door zijn huwelijk in Amsterdam zal gaan vestigen. Het toekomstige bruidspaar was Zaterdagavond aanwezig. De heer H. H. Belgraver, voorzitter der club, zeide in zijn rede tot den scheidenden bouwleider, dat het de bedoeling van de club was dit feit niet on opgemerkt voorbij te laten gaan. Hii memoreerde, hoe in 1936 door interne moeilijkheden in de toenmalige Beverwijksche club, zich eenigëif leden losmaakten, die de Velser Jeugdluchtvaartclub oprichtten. Men beschikte toen over bescheiden middelen, een clublokaal bezat men nog niet, zoodat mep genoegen moest, nemen met een oude schuur. De club telde toen 8 leden en de heer Four nier trad op als voorzitter en bouwleider. De zaak werd flink aangepakt, .doch spoedig zat men met de handen in het haar. Men moet niet vergeten, dat de modelbouwerij toen in de kinderschoenen stond, en de leden stuk voor stuk jeugdige personen waren van omstreeks 16 jaar, de leiding door éen oudere ontbrak. Vervolgens vertelde de heer Belgraven, hoe hij zelf belangstelling voor de Modelbouwerij kreeg, na een tentoonstelling in de kegelbaan van hotel „De Prins". Nadat de Velser Jeugd luchtvaartclub ten onder dreigde te gaan. be sloot de heer Belgraven de leiding op zich te nemen, om te zamen met den heer Fournier te trachten, te redden wat er nog te redden was. De zaak werd grondig gereorganiseerd. Even dreigde er een kink in de kabel te ko men. daar spreker, door ziekte. 2 maanden op non-actief werd gezet. Doch de heer Four nier wist zoolang het schip drüvende te hou den, en toen spreker weer hersteld ten too- neele verscheen, ging de luchtvaartclub een tijd van bloei tegemoet: zij is nu een gezonde vereeniging met ruim 50 leden. De heer Belgraven wees de jongere leden er op. dat dit te danken was aan de gewéldige activiteit van bouwleider Fournier. Onder daverend applaus bood hij het toekomstige bruidspaar een prachtig cadeau aan. Na den heer Belgraven, voerde de heer S. Otter als één der oudste leden, die langen tijd met den heer Fournier heeft samengewerkt, het woord. Hij zeide, dat het een zware slag voor de club was, dat de heer Fournier de club ging ver laten en dat er hard aangepakt zou moeten worden om het verlies van den bouwleider ongedaan te maken. Hij wees de jongere leden erop, wat de heer Fournier in de afgeloopen jaren tot stand had gebracht, en zeide dat de oudere leden het zich wel zouden herinneren wat de heer Fournier was: een goed bouwer, een uitste kende bouwleider, maar bovenal een pracht kameraad. De heer Otter overhandigde hel toekomstige bruidspaar één door hem zelf vervaardigde penteekening. Hierna nam dc heer Fournier het woord en hij zeide, dat hij met leedwezen de club ging verlaten omdat hij een deel van zijn jeugd hierin heeft doorgebracht. Hij spoorde de leden aan niet bij de pakken neer te zit ten, doch schouder aan schouder de Velser Luchtvaartclub één van de beste clubs van Nederland te maken. i Na het gesprokene ging men ovor tot het •ertoonen van enkele films uit den „oertijd" •an de club, die vooral de jongere leden een duidelijk beeld .gaven van hetgeen er in 5 ■aren tijds is gepresteerd. Het was reeds vrij laat toen aan dezen avond een einde kwam. strijd.n-Meress-lahozLla. Felicitaties uit Apeldoorn! Een der „oudjes" is Stormvogels niet* vergeten Het bestuur van Stormvogels kreeg uit Apeldoorn een hartelyk schrijven, dat ze ker vele lezers zal interesseeren. „Bij de vele goede wenschen. die U zult hebben ontvangen, wil ik ook de mijne toevoegen. Ik wensch dan ook gaarne de vereeni ging Stormvogels, wier wedstrijden ik nog steeds met veel belangstelling volg, zeer veel succes toe De „Oudjes" van 30 jaar geleden zullen zich nog goed kunnen herinnereh, dat ik vanaf den eersten speeldag mün consump tietent, waar de Stormvogels, gasten en supporters in de rust hun kopje thee kwa men drinken, op het terrein van Boer Gerritsen plantte. Hierbij gelieve U een foto aan te tref fen, die U nog wel zal interesseeren. Zoo U ziet sfaat de Boerderü van Boer Ger ritsen er ook bü op. Het éérste kleedlokaal van de Witte Janploeg. Mogéfük heeft hü voor Uw archief nog waarde. (Daar twij felen wij geen oogenblik aan. Het is »en büzonder aardige opname, waarop talrüke goede oude bekenden voorkomen. De „sfeer" van den eersten tijd treft dlrrect! Red.) Ik wensch U allen op 25 Juni a.s. een gezelligen herdenkingsavond en als er ge legenheid voor is, doet U dan den bedoel- der „Oudjes" mijn hartelijke groeten. Zij zullen dan. vooral nu, nog wel eens terug denken aan de reep kwatta of de gevulde koek bij de eerste wedstrijden. In mijn A. G. O. V. V.-omgeving heb ik altijd gelegenheid om de Stormvogels- verrichtingen met enthousiasme te be spreken. Met den wensch, dat ik de Stormvogels ook nog eens in Apeldoorn mag zien spe len, besluit ik dit schrijven. Leve de Stormvogels J. W. F. YAN JIJK. Apeldoorn. Gecombineerde ruilbijeenkomst Zooals we reeds mededeelden, organisee- ren de postzegelverenigingen te Velsen, Alkmaar en Hoorn gecombineerde ruil- bijeenkomsten, waarvan de eerste gehouden zal worden op Zondag 28 Juni, "s middags om twee uur. In Paviljoen Kinheim worden vele post zegelverzamelaars verwacht. Stellig zullen zij door het ruilem der verschillende dubbele zegels hun collecties met nieuwe aanwinsten kunnen aanvullen. Het is de bedoeling om dit samenzijn een aangenaam karakter te geven, zoodat er door het eontafct nieuwe relaties met elders ver toevende postzegelliefhebbers kunnen wor den aangeknoopt Men rekent dan ook op een flinke opkomst. De leden uit Velsen en omstreken zullen per trein of per fiets naar Alkmaar ver trekken. Het bestuur heeft voor hen in een keurig verzorgde circulaire uitvoerige bijzonder heden omtrtent deze reurfie vermeld. Indien deze eerste gecombineerde ruil- middag slaagt, wil men te züner tijd der gelijke bijeenkomsten in grooteren omvang organiseeren. LET OP DE PERSOONSBEWIJZEN. Te Velsen-Noord is een controle op de persoonsbewijzen gehouden. Hierbij werden vijf personen bekeurd, aangezien zij de ver- eischte bescheiden niet bij zich hadden. GESLAAGD. Bij d.e te Lelden gehouden examens voor d"e Vereeniging voor Chr. Voorbereidend Onderwijs slaagden voor de hoofdacte dt^, dqmes X. Scholder en J. Weimar, belde» onderwijzeres aan de Mevr. v. Tuyllbewaar- school te IJmuiden. 4 Het Kerkconcert. Zooals we reeds mededeelden zal de heer Huizinga Donderdag 25 Juni in de Goede Herderkerk te IJmuiden-Oost een orgelcon cert verzorgen Naast den heer J. W. H. Halscma (viool) verleent een gemengd dub bel vocaal kwartet zijn medewerking. Er is een aantrekkelijk programma samen gesteld: 1. Toccato en Fuga d moll. J. S. Bach; 2a. Ik kniel aan Uwe kribbe neer; b. Komt zielen, deze dag (Nieuwe Gezangen 21 en 83); 3a Komm, Gott. Schöpfer. Heiliger Geist. b. Smücke dich, o liebe Seele (met nieuwe gezangen 78 en 249): 4 Sonate IV D dur (viool en orgel), G. F. Handel. Largo Maestoso, allegro, larghetto en allegro con brio; 5a. Komt nu met zang van zoete to nen. b. Heere, keere van ons af (Nieuwe gezangen 146 en 99), c. Choral III a moll, César Franck. Men heeft den aanvang van het concert op acht uur bepaald. Marktprijzen. IJMUIDEN 20 Juni 1942. Tarbot per kg. f7.50—f7,30. tong per kg. f8,50 f 6.20. kabeljauw per stuk f 31—f 21. gullen per 10 stuks f 146. zetschol f 216, klein schol le soort f 210—f 204, 2e soort f 194—f 150. pufschol le soort f 132—f 94. 2e soort f 82—f 48, middelschol f 222, pufschar le soort f47—f32, 2e soort f30f26, muilen f 142f 138, pieterman f 204f 174, kleine roode poon le soort f 229f 219, 2e soort f 180— f 158, poontjes f 112—f HO. kleine griet f 190—f 164, horsmakreel f 130—f 122, wijting - f 146—f 116, alles per- 50 kg. Besommingen trawler: VL 130 Noord-Holland 70 mnd. f5040. Kotters: IJM 203 f12.193, IJM 221 f 16.588, IJM 222 f 9002, IJM 223 f2162, IJM 224 f731. Loggers: KW 89 f 11.283, IJM 172 f7550, SCH 322 f 12.709, SCH 246 f 13.343, SCH 245 f 3793, SCH 247 f 5547. SCHEVENINGEN 20 Juni. Met versche vlsch waren hedenochtend aan de markt 55 botters met tezamen f 13.555 besomming. De prijzen waren: griet f3—f4,80. tong f2,80—f8. beide per kg., mid delschol f 129—f 194. kleinschol f74—f 118. puf schol f50—f68, wijting f95, schar f29—f40, alles per kist van 40 kg. VELSEN Suomi-ploeg samengesteld Bij de Zondag door de H.A.V. „Suoml" gehouden selectiewedstrijden is de ploeg, welke aan de op 5 Juli te Amsterdam te houden Xederl. Estafette-kampioenschap pen zal deelnemen, samengesteld. Voor de estafette 4 x 1500 M. zullen Joop Weenfnk, J. en T. L. v. verdedigen. Gezien de goede tijden, welke deze loo- pers Individueel maakten, bestaat er kans op succes en belooft de strijd Interessant te worden. Het bestuur verzoekt ons nog mede te deelen. dat de trainingsuren op Dinsdag- en Donderdagavond zijn, om half acht voor Junioren en om half negen voor senioren. Distributienieuws. De inwoners van Velsen Dorp moeten de nieuwe distributiebescheiden 29 en 30 Juni in het Raadhuis - halen. Degenen, die te Velsen Noord wonen, moeten zich van 1 tot en met 4 Juli in het R.K. Verenigings gebouw aan den Wijkerstraatweg vervoe gen. De data. waarop de kaarten moeten worden gehaald; zijn op de in gebruik zijnde levensmiddelenkaarten aangegeven. Hieraan dient men zich strikt te houden. 'T WAS TE VOORZIEN. Door het niet op de voorgeschreven wijze vervoeren van een kind op een rijwiel, ge raakte een meisje, dat achter op een fiets zat Zondagmiddag op den "Wijkerstraatweg met haar voet en onderbeen tusschen dc spaken van het niet afgeschermde achter wiel. Het meisje bekwam daardoor pijnlijke verwondingen. De vader, die waarschijnlijk om zijn fout te verdoezelen, tegen de kleine te keer trok, moest voor de betere meenlng van omstanders zwichten en begaf zich daarop wijselijk naar ,de woning van dokter Fierstra om het opgezwollen voetje te doen behandelen. Stap verder naar ideaal: Iedere Nederlander zwemmen Klokslag negen uur. Het fluitje van den heer Bolland snerpt door de zwemzaah Af!.. Een duik, een sprong, een plons.en onder de aanmoedigende kreten van de jeugdige toeschouwers achter de balustrade start een achttal meisjes, teneinde het A-brevct der school te bemachtigen. DiplOmazwemmen bij de ULO-school heeft nu eenmaal een ander tintje dan men bij af zwemmen gewoon is, want hier spelen eer zucht en jeugdig vuur een belangrijke rol. De meesten zijn er van overtuigd dat ze het halen, dus is er alleen nog maar aardigheid aan. wanneer ze als „eerste" het einddoel berei ken. Dat dit vaak een heele toer is werd in groep zeven bewezen, waar de bekende wed strijdzwemmer en polospeler Plet Kramer de eischen voor het B-diploma met meer dan 75 M voorsprong op zijn mede-examinandi volbracht. Een fraaie duik van de 3 M. plank besloot zijn prestaties. De eischen, z^gt u, ja. die waren niet ge makkelijk en de diploma's werden niet ca deau gegeven. Gezakt? Ja, zeker wel. Het ging zoo maar niet. Een meisje stond te bibberen op het puntje van de 1 M. plank. „Ik durf niet Een forsche greep van den heer Bolland, een krampachtig zich vasthouden aan zijn arm, doch mannenkracht won het en met een gil letje verdween ze in de diepte. Geslaagd' Natuurlijk niet. Wel jammer, want het overige had ze met bravour volbracht. Eén patiënt raakte door de luide, stimulee- rende bijvalskreten de kluts finaal kwijt en viel uit. Heel spijtig, want het geloei, gejuich, gebrul uit het jongenskamp, dat de zwemmers en zwemsters op hun baan begeleidde bleek voor menigeen een hart onder den riem te zijn. Zij, die weifelden of even haperden, werden met extra applaus begroet, wanneer het eind resultaat was bereikt. AGENDA Maandag 22 Juni. Thalia Misdaad zonder getuigen, 8 uur. Rex: Pantserkruïsev Sebastopol, 8 uur. Dinsdag 23 Juni. Bioscopen: Zie Maandag. DIENST DER APOTHEKEN. Avond- en nachtdienst: Kennemer Apo theek, Wijk aan Zeeërweg. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS: Politie, hoofdbureau 5178, 4377, 5555. Politie, Willemsplein 5400. Bandweer 5242. Luchtbescherming, hoofdpost 4145. E. H. B. O., A. P. Bakker 5455, E. H. B. O., Velsen 4989. Antonius Ziekenhuis 4444 IJmuider Apotheek 4229. Kennemer Apotheek 4204. „Smokkelen" kan nimmer, dus ook 'hier niet worden toegestaan: enkelen probeerden wel twee van de acht banen borstslag achter over te drukken en werkelijk jongens, het was verleidelijk doch de alziende oogen van de beide examinatoren de heeren Jac Scheerder en G. Frost, staken daar al spoedig een stokje voox. Wat zegt u, acht banen? Dat is ook geen kleinigheid. Neen, inderdaad. 200 M. borstslag, 75 M rug, 50 M. gekleed zwemmen en dan nog een sprong van de 3 M. plank, dit alles tezamen en daarbij nog'zonder rusten afgewerkt, is geen peulschilletje. En toch, het is van het grootste belang voor het practische le^en. Wie bijv. door duisternis misleid, te water geraakt en zich geschoeid en gekleed kan bewegen, weet zich bewust en. volkomen rustig te bevrijden uit de doodelijke omar ming van het anders zoo schrikaanjagende %vater. Ook duurzwemmen is bij eventueele ongelukken te water een eerste vereischte. Dat de „ouderen" eveneens doordrongen waren van de belangrijkheid van dit gebeu ren, bewees wel de aanwezigheid van den heer Chr. G. Dun, inspecteur van het L. O. in de inspectie Alkmaar, den heer J. Roosen, Rijksconsulent voor Lich. Opvoeding, den heer J. J Waagmeester, directeur van het „Velserbad", terwij! tevens de heer A. Wie- demeijer en zijn staf de verschillende pres taties van hun pupillen gadesloegen. Het aantal deelnemers bedroeg op 13 Juni 95. Hiervan moesten er helaas 3 voor A en 1 voor B worden afgewezen. Zaterdag 20 Juni werden 85 slachtoffers aan den tand gevoeld. Ook thans waren er 4 A-ers en 2 B-ers te kortgeschoten in hun kunnen. Doch daarom den moed niet opgegeven, jongelui: Morgen gaat het beter! Over één ding zullen allen die er geweest zijn zich hebben verheugd: de stemming was genoeglijk. Vanaf de start der eerste ploeg totdat het laatste stel deelnemers uit fiet wa ter toog, is geen wanklank gehoord. Dat laat ste stel, ja dat was de klap op de vuurpijl. Die kwamen daar notabene of ze naar een ge maskerd bal togen. Met paraplu en zonne hoed en nog schoonere creaties omhangen sprongen, vielen of doken zij v,an de 3 M 'plank en een woord van hulde brengen we aan den geroutinecrdèn zwemmer die met zijn open paraplu 25 M. zonder haperen zwom, alsmedte aan den koenen duiker die het nog steeds pleegt net zoo boven te komen als hij erin springt Leuk was het en leuk wordt het, want op 5 Julineen, we zullen het niet verklap pen, nog niet. Krantenmensehen kunnen zwijgen, maar allen die dit leest, houdt alvast dien datum vrij. Het enthousiasme en de harmonische sfeer onderling zijn ook dan een waarborg voor het welslagen van dién mid dag. Teekenlng Hessels (Pax Holland r Jubileum pastoor Schoenmakt^r Op welk 4X11 wijze pastoor J. Schoen maker an tie R-K. lhirochie van St. Jozef door zijn parochianen Record en bemind wonlt i> Zaterdag en Zondag. ter gelegen heid van zijn koperen pastoraals feest te Velsen-Noord overduidelijk gebleken. Zaterdag is voor den jubilaris een ware Jubeldag geworden, niet slechts door de bijzonder groote belangstelling* maar meer nog door de aanbieding ln de kerk van een door de parochie geschonken geheel nieuw a itaarhemanteling, alsmede van een ver nieuwing van hel thans fraaie priesterkoor. Het prachtige altaar, stijl- en stemmings vol uitgevoerd door een Roermondsche fir ma. doet zeer weldadig en rustig aan door zijn eenvoud. Het priesterkoor en de «ij- altaren zijn geheel vernieuw door een rus tige betimmering en keurige tegelvloeren. Xa per rijtuig door de kapelaans A. Groen en X. van Paaschen te zijn afgehaald van het station Velsen-Hoo'govens werd de jubilaris bij den ingang van den pastorie- tuin verwelkomd door een haag van keurige, witte bruidjes. Een meisje en een jongen boden bloemen aan, waarna do pastoor zich, voorafgegaan door bruidjes en 'gevolgd door de misdie naars, langs de onderscheidene met vaan dels aanwezige vertegenwoordigers van ker kelijke instellingen en corporaties naar de pastorie begaf. Hier werd hem door liet koor van de Mariacongregatie het' „Lied aan den priester" toegezongen. DE PLECHTIGHEID IN DE KERK. door de parochie geschonken genêel nieuwe assistenten schreed de jubilaris door het middenpad naar het met een schat van bloemen versierde priesterkoor gedurende welken gang de parochianen, die het ruime kerkgehouw geheel Vulden, een welkomst lied zongen. Tljdeps deze kerkelijke plech tigheid kwamen dp rijke schakeeringen van altaar en priesterkoor eerst recht uit. Ter wijl de pastoor ln het priesterkoor plaats had genomen werd van de kansel Rf het nieuwe altaar als cadeau van de parochi anen officieel door kapelaan A. Groen aan geboden. Xaniens alle parochianen verwelkomde deze den jubilaris om voorts te memoreeren hoe pastoor Schoenmaker's liefste wensch was bij zijn komst ln Velsen-Noord het huis Gods tot een sieraad te mogen maken. „Dit Is u niet gemakkelijk gevallen'', alhoewel u ongetwijfeld daartoe bezieling toonde. Alle parochianen hebben medegewerkt om aan uw wensch te voldoen. Echter moest naast de Bisschop ook u hierin gekend wor den. Door de parochie is "in dezen tijd een wonder gewrocht, want niet minder dan W/i mille was noodlg om dit geschenk u te kunnen aanbieden. Hieruit blijken de liefde en gezindheid Jegens u, welke in deze 12^4 Jaar zijn gegroeid bij hen, wiens pastoor gij zljt". Xamens alle parochianen overhandigde kapelaan Groen het rijke geschenk. Het daarop volgende Lof,was het einde van dezen eersten feestdag. Deze kenmerkte zich door het fetstgebeu- ren, op dezen gedenk waard igen Zondag waartoe do geloovigen het kerkgebouw tot de laatste plaats bezetten. Tijdens den in tocht van den jut®arls, voorafgegaan door bruidjes en een stoet van geestelijken, zong de gemeente den lofzang „Veni Creator" (Kom Geest des levens). De H. Mis werd gecelebreerd door pastoor Schoenmaker, ge assisteerd door rector Simons als diaken en kapelaan Laurent als sub-diaken, terwijl kapelaan A. Groen de functie van ceremo- nius vervulde. In het priesterkoor hadden voorts plaats genomen onderscheidene oud kapelaans der parochie, alsmede pastoor Th. Schoenmaker, broer van den jubilaris, cn de deken van Beverwijk, de zeerecrw. heer P. J. Simons. Het jongens- en mannenkoor voerde on der leiding van den heer Van Roozendaal de meerstemmige Missa Pontificale van Perosl uit, terwijl aan het einde van den plechtigen H. Dienst de hymne „Alles wat adem heeft, love den Heer" werd gezongen. Do oud-kapelaan H. C. Roozenburg predilcte naar aanleiding van Johannes 17: 18; „Kooals de Vader Mij gezonden heeft, zoo zend Ik ook U". De spreker bracht dc geloovigen in den geest in de zaal van het H. Avondmaal, waar Christus zelve het H. Priesterschap heeft ingesteld om zich ver bolgens in den zin en de beteekenis daar- an te verdiepen. In verband met Paulus' woord, dat de priesters zijn werktuigen Gods en uitdee- lers van Zijn genadegiften, schetste spr. hoe de priester de bedienaar is van bijna alle sacramenten. Met een citaat van Pau- uitlatlng „Hoe ondoorgrondelijk ztjrt Zijne oordcelen en hoe onnaspeurlijk Zijn egen". getuigde spr. van de groöte dank baarheid der gemeente voor haar pastoor, die getracht heeft een dienende liefde te zijn. ..Door uw fceschenk zijt ge iq dc af geloopen maanden ondanks zware beproe- ingen allen priester geweest. Draagt dart iet uw pastoor het H. Misoffer op aan uw altaar ter eere Gods. tot heil van uzelf. RECEPTIE. Ter gelegenheid van de receptie, welke des middags in het gebouw van d§n R.K Volksbond gehouden werd. was de zaal, die opnieuw door belangstellenden geheel ge vuld was. keurig versierd. Nadat de meisjes van „Meerzicht" een huidelied hadden gezongen overhandigde de heer H. H. Meyer, lid van het kerkbe stuur, namens de geheeie parochie een waardevol geschenk in den vorm van een prachtig radiotoestel met eveneens fraaie tafel. Voorts waren er als geschenken, een drietal brevierboeken, een keurig bewerkte vesperkap en andere misgewaden. In zijn korte toespraak uitte de heer Meyer den wensch. dat pastoor Schoen maker nog langen tijd'de zielzorg vóór de parochie op zich mocht nemen. De jubilaris dankte met eenige hartelijke woorden voor de prachtige geschenken en zeide daarbij, dat zulk een foest blijk geeft van een nauwen band. welke vooral in dezen tijd vertrouwen en steun geeft. De parochie is verheugd, omdat de pastoor 12'/J jaar gebleven is .doch spr. hoopte nog langer te mogen blijven, omdat hij nu met de paro chie als het ware ls samengegroeid. Vervolgens declameerde 'een Joseph-ge- zel een pricstergedicht van Guido Gezelle. waarna het koor van de Maria-Congregatle een bede zong. Van de gelegenheid tot fe licitatie werd een zeer druk gebruik gc- niRiikt. Hot plechtige Lof met Te Deum, waarin de Jubileerende pastoor de gemeente dankte voor al haar goedheid, welke in rijke ge schenken was omgezet, besloot dezen twee den feestdag en de Viering van liet voor den pastoor en parochie zoo heugelijke feest van het 12»4-jarig pastJhiat. Ongetwijfeld zullen nog langen tijd dc herinneringen aan deze herdenkiqg van het pastooorsjubilcum bij velen bewaard blijven. BEVERWIJK De aardbeien rijpen! De weersomstandigheden in de afgeloo pen «Jagen zijn voor de aardbeien van dien aard geweest, dat deze week vermoedelijk al de speciale aardbeienveilingen zullen beginnen. Het gewas staat er vrijwel overal uit stekend voor en belooft zeer veel voor den naderenden oogst. De warmte heeft de vruchten snel doen rijpen, zoodat deze week de tuinders al hun krachten zullen moeten inspannen om de pluk bij te hou den. Veel hangt echter van het slagen van het aardbeienseizoen af. of de tuinders wel of niet de aardbeien aan de markt zullen brengen. Ondanks dat er in de afgeloopen dagen reeds vrij veel vruchten zijn geplukt zijn er aan de veilingen vrijwel nog geen gehouden, benoemd tot lid-voorzitter Ir. H. aardbeien aangevoerd. H. Badings te Santpoort. EEN WAARSCHUWING AAN DE TUINDERS ,,/Lecr terug tot dc geregelde ver hou d i n gen Het vcilingbestuur vermaant De onhoudbare toestand aan de Bever wijksche veilingen, welke sinds het emde van het spinazie-scizoen practisch geen aanvoer van beteekenis meer hebben ge had. is voor de leiding van de grootste veiling in Kennemerland de \ereenigde Veilingen aanleiding geweest zich m een circulaire tot de tuinders te richten. Hierin waarschuwen de heeren Jac. P. Nijssen, voorzitter en W. de Groot, direc teur, de tuinders niet op dezen weg voort te gaan. Aan het schrjjven is het volgende ontleend „Nu er praktisch geen aanvoer meer op de veiling verschijnt loopt deverdeeling der nog voorhanden zijnde producten ern stig gevaar geheel verstoord te worden. De groentenvoorziening van de steden laat alles te wenschen over. Groote groepen der bevolking zijn totaal uitgesloten van de vordeeling der versche groenten, terwijl toch de eerste taak en plicht van den tuinbouw is. om via de veilingen de voedselvoorziening van het volk te helpen verzorgen op de meest rechtvaardige wijze. Ook de tuinders persoonlijk hebben de dure plicht, als menschen in een geordende en georganiseerde samenleving niet aan een „horde" mede te werken, doch prijs te stallen op behoorlijke verhoudingen. Wat er nu echter gebeurt, is niet te ver antwoorden en kan door niemand worden goedgekeurd. Hoewel volkomen machteloos tegenover deze dingen, moeten wij als leiders van de grootste veiling in Kennemerland de tuin ders ernstig waarschuwen en tot een ge ordende verhouding terug roepen, daar het einde hiervan anders niét is te voorzien. Wij zijn met alle tuinders van meening, dat de kosten van mest, kunstmest, rijs hout, loonen enz. weer sterk gestegen zijn en dat de kostprijs der producten lang niet wordt gedekt door de maximumpriizeiv Door den strengen winter is veel plant- materiaal verloren gegaan en door het koude en late voorjaar zijn de risico's der tuinders veel grooter geworden dan nor maal en bovendien zün» er teelten weg gevallen. Wij weten dat de slechte, verliesgevende uitkomsten van 1941 reeds oorzaak zijn, dat de tuinders van de meest riskante producten minder hebben uitgezet en waar van de bevolking nu de gevolgen te dra gen heeft. Wij weten ook, dat wanneer het f>ubliek op de tuinen komt het moeilijk is e weigeren, maar de tuinders zullen moe ten inzien, dat alleen via de «veilingen een eenigszins rechtvaardige verdecling der nog beschikbare producten mogelijk is. Het bestuur en vooral de voorzitter zullen alles doen wat noodig is om de tuinders- belangen te bepleiten, doch wij moeten U terugroepen van den wég naar de chaos, naar de geregelde veriioudingen van voor heen. Oogst toch geen onrüpe producten, waardoor de voedselvoorziening van de komende weken ook nog ontwricht wordt. Roept over de bedrijven geen maatregelen af. die de overheid stellig zal moeten ne men om erger te voorkomen. In het belang van de geheeie bevolking. Iedere tuinder behoort in dezen tijd jn tc zien. wat zün plicht is tegenover dc rest van de bevol king." Tuinbouw Studieclub De eerste tentoonstellingsavond in dit seizoen van de Tuinbouw Studieclub wordt Donderdag 25 Juni in de bovenzaal van het veilinggebouw aan de Breestraat ge houden. Hiervoor worden gevraagd inzen dingen snijbloemen en potplanten, waar voor groeps. en'extra prijzen beschikbaar zijn gesteld. De groenten worden volgens het pui^pislelsel beoordeeld. DE DRAVERIJEN TE ALKMAAR. Voor de op Zondag 28 Juni te Alkmaar te houden langebaandravenjen zijn in totaal 65 paarden ingeschreven. Voor de le klasse Heat. waarvoor alleen al ƒ1100 aan prijzen is uitgeloofd, zijn o.m. aangegeven Zoon van Silladar, Lampa van N Z. en het Fransche paard Lutin Sans Suite. De draverij wordt besloten met de traditioneele kortebaan- draverij over 800 m.. welke in verbantë met het groote aantal paarden weer in series geloopen zal worden. DE ZEVENKAMPDAG. De jaarlijksche Zevenkampdag van de afd. HaUrlem an den N. V. B. zal op Zondag 26 Juli te Haarlem worden ge houden. De leden van dc B. V. V. ..De Ken- nemers". die hieraan willen deelnemen, kunnen zich tot uiterlijk 10 Juli bij -het secretariaat opgeven. SANTPOORT OPENLUCHTDEVONSTRATIE T. V. S. Het bestuur der Turnvereeniging Sant poort toont zich steeds actief om voortdu rend nieuwe -plannen te ontwerpen en voorbereidingen te treffen. Zoo vernamen wij van den heer A. \Y. Volmer. den ijverigen secretaris, dat de datum voor de groote openluchtdemonstra tie reeds kon worden vastgesteld op Zon dag 30 Augustus. Het ligt in de bedoeling om deze uitvoering een bijzonder karak ter te geven. Stellig zullen dan ook vele turners uit de omgeving aan dit evenement deelnemen. WEER KAARTEN HALEN. De nieuwe distributiebescheiden worden voor Santpoort-Dorp van 23 tot en met 25 Juni in het Jeugdgebouw van de Nederland- sche Hervormde gemeente aan de Burge meester Ensehedélaan uitgereikt. Zij, die te Santpoort-Station wonen, dienen zich 26 of 27 Juni in De Toorts aan den Duinweg te vervoegen. Nadrukkelijk wordt er de aan dacht op gevestigd, dat men xjeh aan de data moet houden, die op dc tnans in ge bruik zijnde aangegeven. levensmiddelenkaarten zijn SANTPOORT. SUPPORTERS Het plan om een vereeniging voor de sup porters van dc sportvereeniging Terrasvo gels op terlchlen, blijkt niet alleen veel belangstelling te trekken, doch tevens de noodige bijval te vinden Opnieuw wordt duidelijk bewezen, dat de club in onze plaats zeer populair is cn menigeen er gaarne zijn steun aan wil verlecnen. Nu er gedurende de komende competitie talrijke interessante voetbalwedstrijden kunnen worden verwacht, bestaat meer dan te voren de behoefte met het eerste elftal mee te trekken en daardoor niet alleen goed voetbal te zien, maar tevens de club de aan moediging te geven, die ze natuurlijk noodig zal blijken te hebben. De groep personen, die de voorbereidingen verzorgen, is uitgebreid. Zij bestaat nu uit de heeren H. Dingcrdi6. Schipbroekenweg 9. D Meijer. Duin en Kruidbergerweg 39. IL J. Klaver. Rijksweg 258, F. van Thoolen. Uiten- daqlstraat 39, M. P. Krokee, TeiCiurgstraat 26. G. Butter. Hoofdstraat 178, J. Top, Rijks weg 414, A H: J. van Rijswijk. Hagelinger- weg 82, allen tc Santpoort. PERSONALIA. De secretaris-generaal van het departe ment van Opvoeding. Wetenschap en Kui tuurbescherming heeft bij dc staatsexamens voor muziek (lager cn middelbaar onder wijs) die in Juli in het rijksconservatorium •oor muziek tc 's Gravenhage zullen worden

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3