I HET GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK H.K«stei; Aanhankelijkheids verklaring aan den leider der N.S.B. STADSNIEUWS TUINAANLEG ^fl v.Empeien Victoria Water DAMIAATJES FEUILLETON door FBANZ WENDELMUTH Geautoriseerde Nederlandsche bewerking door B. L. VENZELAAR. 41 „Daar valt niets meer te redden!" zei Piet. die langzamerhand zijn kalmte had teruggewonnen. Treslong schudde zwijgend z'n hoofd. Ze probeerdenhet brandende huis te naderen maar de hitte was onver- dragelijk. In de bocht van den duinenweg rukte de brandweer aan, met een hancr- spuit voorop, die knarste en piepte m al haar onderdeelen. De veldwachter streek zich nadenkend over zijn kin. „Hoe bedoel je dat?" vroeg hg den jongeman. „Wat zou de oorzaak van den brand zijn Ben je soms onachtzaam met vuur omgegaan a Homan schudde ontkennend het hoofd. „Ik heb in het geheel geen vuur ge maakt, maar weet u wat ik geloof. Dat iémand den brand gesticht heeft. Iemand, die er niet zeker van was, of hij vanmorgen al zijn voetsporen had uitgewischt. Treslong was van nature niet bijster vlug van begrip. Hij keek eerst den jongeman geruimen tijd sprakeloos aan, voor het m zijn hersens begon te schemeren. Toen riep hij „Dan moet de kerel nog m de nabij heid zijn en dan moeten we hem kunnen6 vinden. Ik zal het heele dorp alarmeeren en het eiland net zoo lang laten door kruisen, tot we hem hebben. Hel en duiveldat is een buitengewoon ge vaarlijk mensch. Inbraak, moord, en nu ook nog brandstichting De brandweercommandant, een kleme man met een roodbezweet gelaat en korte, kromme beentjes, kwam naar den veld wachter toe en meende dan schokschou derend ,Ik geloof, dat wê wel weer kunnen in pakken. Spuiten heeft toch geen doel meer en omdat er in de nabijheid toch geen ge bouwen zijn, die beschermd moeten wor den, bestaat er geen gevaar meer." Treslong schudde heftig het hoofd. „Spuiten zeg ik je, en zoodra het mo gelijk is, moet er met de opruiming begon nen worden. In het bizonder op deze plaats". Met uitgestrekten wijsvinger wees hij naar de plek, waar zich vroeger de huis kamer had bevonden. Daar moeten de puinhoopen grondig onderzocht worden, want er ligt een lichaam onder. Het moet zoo snel moge lijk gebeuren!" „Een lichaam?stotterde de com mandant verbluft. „Is er dan iemand in het huis verbrand „Niet verbrandzei Treslong. „De man was reeds dood, maar schiet nu alstublieft op. Het lichaam moet naar Leeuwarden vervoerd worden voor het onderzoek. Hij streek zich zenuwachtig door het haar. „Ik weet niet, of ze daar met het Verkoolde lichaam nog iets kunnen be ginnen." „Dat zal niet", zei Homan, „maar u wilde immers het heele eiland laten af zoeken? Dan kunnen de brandweermannen ons daarbij toch helpen „Ja, dat is een idee Hij wenkte heftig met zijn armen naar den commandant, die naar zijn mannen was teruggegaan en nu met luide stem zijn bevelen gaf. „Stopriep de veldwachter. „Alle maal hierkomenHet is niet noodig, te spuiten. We moeten „Maar dat gaat toch niet?" meende Piet. „We moeten in de eerste plaats het lichaam bergen." „Duivels, ja!" gilde Treslong. „We moeten allereerst het lichaam bergen Hallo, spuiten, daarachter, vooruit. spuiten En toen de commandant hem verwon derd aankeek, liet hij een ellenlangen vloek hooren, waarachter hii zijn hulpeloosheid trachtte te verbergen. Na veel inspanning .van de brandweermannen en rijkelijk ge bruik van water gelukte het tenslotte, met vereende krachten het volkomen verkoolde lichaam onder de puinhoopen vandaan t® halen. „En nu gaan we met z'n allen naar den kerel zoeken, die den brand heeft aange stoken", zei de politieman tot de verza melde mannen. „Hii moet zich nog in de onmiddellijke nabijheid bevinden, maar we moeten systematisch tewerk gaan. Hebt u een idee, mijnheer Homan? Maar mijnheer Homan was er niet meer. Treslong keeek verbaasd om zich heen en plotseling zag hij den jongeman boven op den top van een duin staan, waar hij heftig met zijn armen zwaaide. De veldwachter keek met wijd opengespalkte oogen naar boven, voor hij begreep, wat de schilder van hem wilde, maar toen was hij met een paar groote sprongen naast Piet Homan Boven op het duin. De jongeman knielde in het zand en bestudeerde een blaadje papier dat aan een stok in het zand bevestigd was. Het was een soort vlaggetje, dat in den wind wap- perda en daarvoor stond, half in het zand ingegraven een klein figuur, waar Treslong gelijktijdig zijn hand naar uitstrekte. „Het geheimzinnige schaakstuk", sta melde hij verward. „Het zwarte paard van dominee Mulder Op het papier, dat aan den stok beves tigd was, waren een paar woorden gekrab beld. Piet Homan ontcijferde de letters m!L DEDOÖD HAALT ALLEN, DIE HET GEHEIM VAN HET SCHAAKSTUK PRO- BEEREN OP TE LOSSEN (Wordt vervolgd). Verduisteren van 22.08 tot 5.18 u. 23 JUNI: Zon op 5.18. onder 22.06 Maan onder 2.24, op 15.35" 24 JUNI: 1 Zon op 5.18. onder 22.06 Maan onder 2.50, op 16.53 Wij berichten hiermede de ontvangst vaneen zeer mooie collectie blouses in de kleu ren wit, bleu en rose. Dof* Pel" Domesconle»!'* priterijen <*Hout*rr.t9 Paoriem. In het Utrechtsche stadion. In een Indrukwekkende betooging in het stadion te Utrecht kwamen Zaterdag, 20 Juni meer dan drieduizend functionarissen der N.S.B. bijeen om aan den leider der N.S.B.Mussert een persoonlijke aanhan kelijkheidsverklaring af te leggen. Het groote stadion was alom met vlaggen en emblemen der nationaal-sociallstische be weging versierd. Nadat zich onder marsch- muzi-ek de functionnarissen der N.S.B. in het middengrasveid opgesteld hadden kondigde klaroengeschal de aankomst van den lei der aan. Alles rees omhoog om Mussert den groe; te brengen. De tribunes waren tot de laatste plaatsen ezet. Na het binnen dragen en opstellen der vaandels voerde 't eerst de plaatsvervangend leider der N. S. B-, Van Geelkerken het woord. In zijn korte toespraak, die herhaaldelijk door applaus onderbroken werd, bracht Van Geelkerken in het bijzonder het Jaar 1931 in herinne ring, toen Mussert deif moed had, den strijd op te nemen tegen de internationale mach ten, die Nederland op den weg naar tien af grond brachten. In het verloop van zijn rede onderstreepte Van Geelkerken de enge verbondenheid op leven en dood van de Nederlandsche nationaal socialisten met den levensstrijd van het Duitsche volk en zijn Führer Adolf Hitler. Daarop schetste hij het doel van deze samenkomst: door een persoonlijke belofte van trouw de aan hankelijkheid aan Mussert te bekrachtigen. De woorden van Van Geelkerken werden luide door de duizendkoppige menigte toe gejuicht. Daarop nam de leider der N.S.B. zelf het woord. In een forsche redevoering, waarin hij in het bijzonder het strijdjaar 1937 uitvoerig behandelde, herinnerde hij zijn kameraden aan de moeilijke maar ook trotsche jaren vïin strijd. Nog eenmaal riep hij zijn voorspellingen in herinnering, die hij in Februari 1940 in het Amsterdamschc. Concertgebouw uitgesproken had. Toen had hij reeds verklaard, daT eens de dag zou aanbreken, dat de regeering in Engeland zou zitten en onze goudvoorraden naar Amerika versleept zouden zijn. Dan zou Nederland onder water staan, alle bruggen fcouden stuk zijn en het land een ruïne. Al deze voorspellingen heeft men In den wind geslagen. Hoe had alles anders gekund. Hij riep ver^plgens de grootschheid van het Nederlandsche volk in herinnering en schetste de verschillende fasen van ont wikkeling, die volk en land in den loop dei- eeuwen doorgemaakt hebben. Uitvoerig be sprak hij de periode, toen het Nederland sche volk nog voor den afstand van Karei den 5en, roemvol zijn taak in nauwe ver bondenheid met het groote Duitsche. rijk vervulde. Breedvoerig schilderde hij de menigvuldige oorlogen, die Nederland in den strijd om zijn bestaan tegen hef steeds naar het noorden opdringende Frankrijk en tegen Engeland, dat ons land van de zee wilde verdringen heeft moeten voeren. Speciaal tegen Engeland en de Engelsch- gezlnde Nederlanders richtte hij het scherpe verwijt alle ellende van het oogenblik over Nederland gebracht te hebben. De N.S.B. heeft reeds in 1935 den moed gehad een andere koers in te slaan dan de machthebbers van die dagen in domme verblindheid tot eiken prijs gevolgd hebben. Sedert 1935 leeft de N.S.B. in sterke ver bondenheid met de brulnhemden van Adolf Hitler en de zwarthemden van Mussolini. Indien het Nederlandsche volk In 1937 de Idealen der natlonaalsociallstlschb beweging gevolgd zou hebben en niet geluisterd had naar dr. Colijn en den heer Oud, zou dit land veel leed gespaard gebleven zijn. Het slot van de rede, die herhaaldelijk door luide betuigingen van instemming on derbroken werd, was een dringend beroep op zijn leden de beweging in haar lotsver bondenheid met de Germaansche volkeren trouw te blijven. Na deze grootsche betooging had een voorbijmarsch van alle aanwezigen voor den leider der N.S.B. in het Nassaupark plaats. Enkele uren lang nam Mussert het défilé van zijn kameraden, die in lange rijen met opgeheven arm aan hem voorbijgingen, af. Voor alle deelnemers zal deze 20ste Juni met zijn indrukwekkende aanhankelijkheids verklaring aajj den leider der N.S.B. een mijlpaal in de geschiedenis der nationaal- sociallstische beweging in Nederland zijn O ORGELBESPELING. Het programma van de orgelbespeling, welke morgenavond van 8 tot 9 uur in de Groote- of St. Bsvokerk door den stadsorganist George Robert wordt gégeven, luidt: 1. Preludium en Fuga c kl. t., J. S- Bach; 2. „O Mensch, bewein' dein' Sünde gross", J. S. Bach; 3. Sinfonia, H. Andriessen, Fan tasia, Fuga, Intermezzo, Finale; 4. Andantinq C. Franck; 5. Final, C. Franck. Vrouwen- en kinderkoorzang. Zaterdagavond had in de tulnzaal een gecombineerde uitvoering plaats van het onder leiding van de zangeres en pianiste Annie Schoen staande „Kennemer Vrouwen- r". met den kinderkoor, dat gedirigeerd wordt door den heer L. J. vanfMechelen. De nadruk viel vooral op de prestaties van dit laatste ensemble, dat voor twee uitgebreide nummers bovendien door het vrouwenkoor gesteund en aangevuld werd. De heer Van Mechelen kon een goed resultaat laten hooren van zijn ordelijke en systematische leiding. De eenstemmige liedjes klonken rustig en beschaafd en met een paedagogisch wijsje van M. Rinkel-De Vos werd succesvol aangetoond, hoe een lastige medeklinker, die meestal roet in 't eten gooit, kan worden bezworen. De kin deren lieten ook een aardig canon-repertoire hooren; vooral het Sanctus van Clemens non papa was opmerkelijk, ook paedago gisch gezien. Een speelliedje ontbrak niet en van de fabèl Perette en de melkkan, door Hendrika van Tussenhroek zoo leuk naar het gegeven van Lafontaine bewerkt en op muziek gezet. werd. met Annie Schoen als soliste, een zeer goede vertolking ge geven. Bij dat alles kwam nog het groote aan deel van het kinderkoor in de cantate „Van de zeven Zonnestraaltjes" alsmede in het geestdriftige koorwerk „Ruim Baan", beide van Catharlna van Rennes. Zoodat het ensemble van den heer Van Mechelen een zware taak te vervullen had. Alles verliep correct onder gedisciplineerde leiding. Ondertusschen gaf Kennemer Vrouwen koor veel expressie en vocalen glans aan laatstgenoemde werken van Cath. van Ren nes. Onder mej. Schoen als klavierspelende dirlgente. vertolkte het damesensemble werkjes van Herman Nieland. Dina Appel doorn, Schubert, Röntgen en Joh. Strauss. Mevr. Fle Pruys-Boszliard zong trefzeker en met smaak de solo-partij van Schubert s Standchen; hierbij had het koor een wel wat bescheidener klank mogen ontwikkelen Tot de beste vocale prestaties van den avond behoorden twee bewerkingen van oud- Vlaamsche liederen door Jul. Röntgen: de dirigente liet zich hierbij ook op guitige wijze als soliste hooren. Aangename afwisseling bracht het viool spel van Chris van der Glas, die, begeleid door Fie van der Glas-Boosman, het pu bliek vergastte op Introduction et Rondo Capricioso van Saint-Saëns, Romanza An- daluza van, Sarasate en Scherzo-tarentelle van Wieniawsky. Werd het eerste stuk wel wat te bedachtzaam gespeeld, de beide an deren gaven den indruk van een spontaan en met overgave muslceeren. JOS. DE-KLERK. Hel Nederlandsch Tooneel „Aimée of Het gezonde verstand" „Aimée heeft geen gevoel voor ver- hevendheid", zegt een der twee mannen die haar aanbidden en dat woord heeft een schijn van waarheid. De charmante mar kiezin driift den spot met alles wat hun beiden heilig is, met de republiek, die Georges, commissaris van het Comité du Salut Public verdedigt eh zijn plicht, haar adellijken minnaar te arresteeren, maar evenzeer met de gevoelens van den laatste. Gaston, die zich als man van eer tot het uiterste wil verdedigen, doch slechts met faire middelen, in een duel op leven en dood. Men bemerkt in de eomédre van H. Cou- bier weinig van den bewogen achtergrond, die de Fransche natuurlijk zou zijn, ware het spel werkelijkheid geweest. Het doet alles vrij huiselijk aan, zelfs het lid van het bloedige „Comité" en de haat van dq, twee mannen; het is zelfs een verademing, als het tweede bedrijf, dat even in een tragedie dreigt uit te loopen, onverhoeds eindigt in een banaal vroolijke scène. Mis schien heeff de auteur zich eenig geweld aangedaan, Shaw te evenaren d§ comé- die doet van de verte uit soms even den ken aan „Arms and the men" doch zijn badineerende toon heeft vrijwel nergens de scherpte van den Ierschen meester- cynicus. „Aimée" is min of meer een ma rionettenspel gebleven. Waar het daar boven uit komt, is het te danken aan de soms wel precieuse teekening van het markiezinnetje, in tegenstelling tot die van den volkscommissaris, achter wiens karakter zich veel snoobisme verschuilt. Onlangs heeft het gezelschap van het Weensche Burgtheater in enkele steden van ons land voorstellingen gegeven van Coubiers stuk. Tot onze spijt waren, wij niet in de gelegenheid, een daarvan bij te wonen. We zijn er echter van overtuigd, dat de Duitsche opvatting weinig kan ver schillen met die van Jan van Ees, den regisseur bii het Nederlandsch Tooneel,. „Aimée" heeft maar één kans dat is wanneer het gespeeld wordt als een luch tig verzinsel, een „caprice". Joosephine van Gasteren kon niet de pre tentie hebben, de schoone markiezin le vend aan ons voor te stellen. Zij kon niet anders, en waarschijnlijk kan niemand dat, dan ons een charmant prentje voortoove- ren, een pop van porcelein en kant. De actrice deed dat voortreffelijk, met juist nog voldoende schakeeringen, om die pop een tikje karakter te geven, de spitsvon digheden uitbuitend, gevoel voor humor, voor geest vooral ten toon te spreiden. Zij kreeg zeer knap tegenspel van John Gobau in zijn robuste. zwierige creatie van den revolutionair, van Jan v. Ees, wiens graaf van adeldom straalde, van Louis de Bree tenslotte, die als „valet de chambre" mede jouwde aan het gezonde verstand, in den titel genoemd. De voorstelling van Zondagmiddag was de laatste in dit seizoen voor de abonne menthouders van den Stadsschouwburg. M. SYBR. KOOPS. Vanaf 27 Juni tot 6 Juli zullen onze fabriek, winkel, kantoor en magazijn wegens vacantia gesloten zijn. In verband hiermede kunnen wij eerst na 6 Juli reparaties en bestel lingen aannemen. Hoogachtend, Fa. J. A. P. HOFFMANN - HAARLEM Lederwarenfabriek, Zeilmakerij, Touwhandel LAATSTE NIEUWS Gissingen over Washington De DiploWie neemt risico van een tweede front? De correspondent van de New-York- Times te Washington meldt, dat Roose velt en Churchill Zaterdag den geheelen dag. omgeven door de vooraanstaande mi- li aire experts van beide landen, geconfe reerd hebben. Naar verluidt hebben zij den toestand in de Zuidzee, de Koraalzee en bij Midway besproken, even als den wanhopigen toestand van China, de situa tie aan het Oostelijk front en „de aange legenheden, welke betrekking hebben op het tweede front". Als voornaamste on derwerp echter werd het vraagstuk der scheepsruimte beschouwd. In een hoofdartikel schrijft de New- York-Times, dat de verantwoordelijkheid welke op Roosevelt en Church il^ drukt. zoo feweldig is, dat zij haar onmogelijk alleen unnen dragen. Zij moet met anderen ge deeld kunnen worden. In een beschouwing over de mogelijke onderwerpen van gesprek tusschen Roose- relt en Churchill heeft de commentator IcGeatty verklaard, dat de zaak der Ge- illieerden niet zulk een gunstige wending heeft genomen, als men verwacht had. Toegegeven moet worden, dat de Spil over al het initiatief heeft. Ook de luchtaanvallen op Duitschland kunnen niet als offensieve operaties be schouwd worden. Daaruit volgt, dat de Ge allieerden nog een moeilijke taak hebben. In Noord-Afrika hadden de Engelschen niet genoeg tanks, vliegtuigen en ander materiaal. Voor de Geallieerden is nog steeds het belangrijkste, hoe zij hun strijd krachten zullen verdeelen om de Spil al thans tegenstand te bieden, terwijl de kwestie van den aanval niet acuut is. Een inval in Europa in den loop van dit jaar is een schoone zaak, aldus Geatty, maar dat bewijst nog niet, dat hij moge lijk is. Het ziet er nog steeds naar uit, dat men zich moet voorbereiden op het ont vangen van slagen in plaats van het toe brengen daarvan. Zeer belangrijk is de af loop van den slag op den Atlantischen Oceaan. De regeering heeft de publicatie der scheepsverliezen gestaakt, hetgeen ernstige gevolgen voor de openbare mee ning kan hebben. Men kan dan ook aan nemen, dat de kwestie der scheepsvaart- verliezen een belangrijke plaats inneemt bij de besprekingen te Washington. De Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespondenz schrijft, dat de jobstijdin gen, de laatste acht dagen door Churchill ontvangen, een onverwijlde conferentie met Roosevelt noodzakelijk deden lijken Een ander motief voor de reis was het toe nemende ongeduld, waarmede het Lager huis wachtte op een verklaring van Chur chill over het echec in Libyë en de zorg wekkende scheepsverliezen op den Atlan tischen Oceaan en in de Middellandsche Zee. De Times schreef: „Leveranties voor de strijdkrachten op vijf continenten en zeven zeeën kunnen niet alleen door ae vervan ging der gezonken schepen tot een goed einde gebracht worden." De Daily Mail: „De reserve aan scheeps ruimte raakt op, terwijl de behoefte aan tonnage stijgt. Wanneer zal daarin ver andering komen? Daarvan moeten verloop en duur van den oorlog afhangen." De Diplo herinnert er verder aan, dat Molotof dezer dagen heeft gezegd, dat meer scheepsladingen naar de Sowjet-Unie onvoorwaardelijk noodig zijn. Dit alles teekent den inhoud van het netelige ge sprek, dat te Washington gevoerd is. Bei den hadden Molotof enkele dagen tevoren verzekerd, dat zij de Sowjet-Unie zouden ontlasten door de voaning van een twee de front. Wie van beiden zal thans den ander er toe brengen het risico van een tweede front op zich te nemen? De conferentie tusschen Churchill en Roosevelt gaat voornamelijk, naar de Exchange Telegraph uit Washington meldt, om het vraagstuk van het „tweede front" en om de „transportkwestie". "Vooral Chur chill zou de „transport-kwestie" en de „convooibescherming" zeer belangrijk achten. De netelige positie in Libyë zou ook op de besprekingen van Churchill met Roose velt over de vorming van een tweede front in Europa niet zonder invloed zijn, zoo meldt United Press uit Londen. Het vor men van een tweede front stelt n.l. als voorwaarde een machtig militair apparaat, dat van levensmiddelen, munitie en oor logsmateriaal „voorzien" moet worden. Volgens de Daily Mirror heeft de afge vaardigde Shinwell (Labour) in een rede verklaard, dat men nog lang niet aan het einde van de ontberingen in Groot-Brit- tannië gekomen is. In Engeland staan grondige sociale, eco nomische en industrieele veranderingen voor de deur, die iedereen innerlijk van de hand wijst en verafschuwt, doch die nood zakelijk zijn, daar Engeland zich in een kritieke positie bevindt. ZUSTER W. DE RAAF OVERLEDEN. In het Diaconessenhuis is In den ouderdom van 57 jaar overleden Zuster W. de Raaf, diacones, die gedórende vijf en dertig jaar aan het Diaco nessenhuis te Haarlem is verbonden geweest De teraardebstelling v l Woensdag a.s. om drie UUr geschieden op de begraafplaats aan den Wou- denbergscheweg te Zeist. ■MÉ SS Leerkrachten en inspecteurs van het Onderwijs Kunnen ontslagen worden, indien zij een bngunstigen invloed uitoefenen. Door een In het heden verschenen ver ordeningenblad opgenomen beschikking van den Rijkscommissaris wordt de verordening no. 5T 942, betreffende het ontslag van leer krachten en inspecteurs van het onderwijs gewijzigd.» Hierdoor wordt het mogriyk gemaakt, dat leerkrachten, wanneer zU op de hun toe vertrouwde leerlingen een invloed uitoefe nen. welke in strijd is met het belang van een voorspoedige ontwikkeling van het Ne derlandsche schoolwezen, en inspecteu; die de hun opgelegde taak vervullen op wijze, welke in strijd is met het belang eei voorspoedige ontwikkeling van het Neder landsche schoolwezen, in minder ernstige gevallen voor bepaalden tijd kunnen wor den geschorst. Leerkrachten, die krachtens deze bepaling geschorst zijn, mogen het beroep van leeraar aan een andere school binnen het bezette Nederlandsche gebied niet uitoefenen, totdat de secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap err kultuurbescher- ming vaststelt, dat de voorwaarden voor de schorsing zijn vervallen. HOOFDDORP UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN. De uitreiking van distributiebescheiden te Hoofddorp geschiedt morgen. Dinsdag, in hotel „De Landbcrtïw" van 9 tot 12 uur voor de letters I tot en met L en van 12 tot 3 uur voor de letters M tot en met Q. P AARDENKEURING. De paardenkeuring van de afdeeling Noord- Holland van de Vereeniging „Het Nederland sche Trekpaard" is uitstekend geslaagd. Op de Platanenlaan waren 192 paarden bijeen. De belangstelling langs de keuringsbanen was grooter dan ooit. Onder de vele aangeboden merrien was bijzonder goed materiaal aan wezig „Rudolfine" van A. Pruissen uit de Haarlemmermeer werd tot kampioene uitge roepen. De uitslagen luiden als volgt: Hengst-veulens: 2. Tamboer van Vijfhuizen, eig. J. W. Gehrels, Vijfhulzen; 1. Prins van Vijfhuizen, eig. dezelfde (resp. f 10 en f 12.50), 3. Leo v. Beukenhof, elg. J. Kofoed, N. Ven nep f 5. Merrie-veulens: 1. Erna v. d. Lente, eig M. Immink, N. Vennep f 15, 2. Elza v. d. Winter, eig. G. Ooms, N. Vennep f 10. 3. Betsie, eig. D. v. Dam, Vijfhuizen f 10, 4. Ida v. d. Lente, eig. M. Immink f 7.50, 5 Flora v. d. Linde boom, eig. A. A. Haartsen, Halfweg f 7.50, 6 Irene, eig. D. v. Dam f 5, 7. Clara v. d. Win ter, eig. G. Ooms f 5, 8 Clairona v. ^Nieuwer- kerk. eig. J. L. v. d. Bijl, Hoofddorp f 5. Eenjarige: 1. Truus v Pondak Rawa, elg. J. N. J Hasekamp, Hoofddorp f 25, 2. «Nelly v. d. IJpolder, eig. J. Roodenburg, Gr. IJpol- per< 20; 3. Aagje v. Tienhoven. eig. A. Pruis- sen. Rijk f 20; 4. Martha v. Beukenhof, eig. J. Kofoed f 20; 5. Sjora v. Byou, eig. Ph. Vos, Halfweg f 15; 6. Claironne II v. d. Hoek, eig. Wed. H. Granneman, Badhoevedorp f 15; 7. Johanna, eig. J. W. Gehrels, Vijfhuizen f 10; 8. Continente v. d. Hoek, eig G. Rijs. Hoofddorp f 10; Kit\et v. d. Parel, eig G. J. J. Kofoed Hoofddorp f 5; 10. Markie v. d. Hoek, eig. Wed.- H. Granneman f5, 11. Nora v. Beuken hof, eig. A. J. Kofoed, N Vennep f 5 Tweejarige: 1. Reingold v d Hoek, eig. Wed. H. Granneman f 35, 2. Julia v. d. Lente, eig. M. Immink, N. Vennep f 30; 3. Victoria v. d. Hoek, eig. wed. H Granneman f 25; 4. Mirza, qig. A. Pruissen, Rijk f 20; 5. Anna, eig. G. Rip f 10. Driejarige: 1. Mieke v. Pondok Rawa, eig. J. N. J. Hasekamp f 40; 2. Hens, eig. Wed. H. Granneman 2 40; 3. Sijntje v Zwingelspaan, eig. P. J. Franck, Haarlemmermeer f 35. 4. Olga v. Hardenbroek, eig. C. A de With, Hoofddorp f 35; 5. Dina d'Ahea, eig. W. J. v. Reeuwijk Hoofddorp f 30, 6. Corra v. Laren- burg, eig. M. Immink f 30; 7. Mirza, eig. A Kranenburg, N. Vennep f 25, 8. Lidy'v. Eliza- bethshoeve, eig. Ph. Vos, Halfweg f 25; 9. Ineke v. Tienhovcn, eig A. Pruissen f 20; 10. Herseurma, eig. J. W. Gehrels f 20; 11. Jo hanna, eig. A. Troost, Gr. IJpolder f 20; 12. RoSa v. Othene, eig. M. Immink f 20; 13. Anna v. Graan voor Visch, eig G H. Groenendaal, Hoofddorp f 15; 14« Hersina, eig. G. Westeyn, N. Venuep f 15; 15. Wilhelmina v. Wieringer- meer, eig. H. Houtkooper, N. Vennep f 15; 16. Erna v. Beukenhof, eig. A. J. Koefoed f 15; 17. Zugerina v. Arenskerke, eig N. J. v. Reeu wijk f 10; 18. Bertha, eig. M. Immink f 10; 19 Fiorina, eig. J. W. v. d. Bijl, Halfweg f 10; 20. Amelita, eig. D. v Dam f 10. Vier- tot zevenjarige (kleine maat): 1 Ber tha, eig, Ph. Vos f 40; 2. Emma, elg. A. Pruis sen f 35; 3. Liza, eig. D. v Dam f 30; 4. Olga v. Reuzenhoed, eig. D. v. Dam f 25, 5. Corrie, eig. J. Hopman, Sloterdijk f 25; 6. Cora v. d. Lindeboom, eig. A. A. Haartsen f 20; Dora, eig. A. Roelofs, Oude Wetering f 20. 8. Astrid v. Beukenhof, eig A. J Kofoed f 15, 9. Mikkie v. Rozenhof, eig. Ph. Vos f 15; 10. Annie, e4g. N. J. v. Reeuwijk f 15. Idem (groote maat): 1. Rudolfina, eig. A. Pruissen, Rijk f 40 plus kampioensmedaille; 2. Flora v. Clairom, eig. D. v. Dam f 35; 3. Majora v. d. Hoek, eig, Wed. H. Granneman f 30, 4. Henriette v. d Lindeboom, eig. A. A. Haartsen f 30; 5. Annie v. Tienhoven, eig A.Pruissen, Rijk f 30; 6. Wilhelmina. eig. J. N. J Hazekamp f 25: 7. Jolina, eig. C. A. de With f 25: 8. Martha, eig. A. Pruissen f 20; 9. Arlette. eig. A. pruissen f Corrie v. d. Hulde, eig. A. Pruissen f 15; 11. Aria v. d.1 Lente, eig. M. Immink f 15; 12. Juliana v Rena, eig. J. W. Gehrels f 10. Achtjarige en ouder: 1. Ida. eig. A. Pruis sen f 50; 2. Azalea v. d. Kruispolder, eig. H. Granneman f 25; 3. Armandina, eig. Ph. Vos f 20; 4. Jolie Fleur de Nftzareth. eig. M. Im mink f 20; 5. Dolly, eig J. N. J Hazekamp f 15; 6. Fiorina v. Luntershoek, eig. C. A de With f 15: 7. Dora .eig. D. v. Dam f 15; 8. Dhalia v. Avenir, eig. G. Ooms f 15; 9. Govy v d. Lindeboom, eig. A. A Haartsen f 15; 10. Mina. eig. A. J. Kort. Hoofddorp f 10; 11. Elza, eig. A. J. Kofoed f 10; 12. Fortunia v Welgelegen, elg. A. J Kort f 5, 13. Emma. eig. Gebr. Hoogmoed, Rijk f 5. Onderhoud Bloemwerk Tel. 28080 HEEMSTEDE HALFWEG V AC ANTIEKOLONIE VOOR SCHOOL KINDEREN. Ook dit jpar zal vanwege de vereeniging „Vacantic-kólonie" te Halfweg een uitzen ding van kinderen kunnen plaats hebben ge durende enkele weken. De onderwijzers van de scholen hebben een opgave moeten doen van de kinderen welke volgens hun meening hiervoor in aanmerking komen. BADHUIS ENKELE DAGEN GESLOTEN. In verband met brandstoffenbezuiniging zal het badhuis van „Het Witte Kruis te Halfweg gedurende de zomermaanden des Maandags. Dinsdags en Woensdags geslo- tten blijven. Over enkele weken zal waar schijnlijk ook op Donderdag het badhui» gesloten worden. TWEEDE UITVOERING VAN „S. S. S." Naar wij vernemen heeft bestuur van da Gymnastiekvereemging „S. S. S." besloten haar tweede uitvoering te houden op Woensdag 1 Juli a.s., behoudens goedkeu ring van B. en W. van Haarlemmermeer AARDAPPELBONNEN. Officieel wordt medegedeeld, dat bon 31 A van de aardappelkaart (rechtgevende op 2 1/2 k.g.) geldig blijven zal tot en met Zaterdag 27 Juni a.s. Bon 31B (uitgereikt aan Vetkaarthou- ders) is eveneens tot en met 27 Juni ver lengd. GEZOND EN GENEESKRACHTIG OFFICIEELE MEDEDEELINGEN, GOKTTOEWIJZINGEN. De aecretarls-generaal van het departement van landbouw en vlsscherij maakt bekend, dal behalve bon 331 Algemeen ook de voor het koo- pen van gort aangewezen bon 321 Algemeen toten met Zaterdag 27 Juni a.s. dagelijks bi] de plaat selijke distributiediensten kan worden ingeleverd ter verkrijging van toewijzingen voor gort. Do bonnen 321 en 331 mogen door elkaar op het zelfde opplakvel voorkomen. DISTRIBUTIE VAN LIJNOLIE VOOR SCHILDERSPATROONS. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat met Ingang van 22 Juni a.s. een wijziging zal worden gebracht in de tot nu toe geldende rege ling voor den verkoop van lijnolie. Van genoemden datum af zullen in plaats van de gebruikelijke rantsoenbonnen voor lijnolie vergunningen voor den aankoop van lijnolie wor den afgegeven. Deze vergunning vermeldt den naam van den schilderspatroon, te wiens be hoeve de vergunning is uitgereikt, de toegewe zen hoeveelheid en den naam van den schilders- patroon, van wlen de olie moet worden be trokken In verband met bovenstaande régeling zullen de schilderspatroons zich ln het tijdvak van Maandag 22 Juni tot en met Zaterdag 27 Juni tot de distributiediensten kunnen wenden voor do Invulling van een aanvraagformulier. Deze aan vragen zullen aan de sectie, verf en verfgrond- stoffen van het rijksbureau voor chemische pro ducten worden gezonden, die aan den betrokken schilderspatroon de bovenvermelde vergunning zal doen toekomen. Voor de maanden .Tuil en volgende zullen de distributiediensten de schilderspatroons door middel van plaatselijke bekendmaking oproepen, ten einde op het distributiekantoor de aanvrage In te dienen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in ver band met het bovenstaande het. koopen, verkoo- pen en afleveren van lijnolie tegen afgifte vai> rantsoenboennen is verboden. Rantsoenbonnen, die nog ln het bezit van de schilderspatroons zijn, dienen aan de sectie verf en verfgrondstof- fen van het rijksbdreau voor chemische produc ten, Koningskade 15 te 's Gravenhage, ter ver krijging van een vergunning te worden opge zonden. WAARSCHUWING AAN MELKVEEHOUDERS- ZELF VERZORGERS. Melkveehouders, dit vöor de melkvoorziening van hun gezin in de komende zelfverzorgersre- geling als zelfverzorgers worden beschouwd, ont vangen geen melkbonhen. Zij, die slechts een melkkoe hebben, kunnen voor een bepaald aan tal weken aan het distributiekantoor voor hun gezin melkbonnen krijgen, doch deze melkbonnen worden slechts uitgereikt, Indien een verklaring van dén plantseltjkcn bureauhouder aanwezig ts. dat de koe droog staat. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd waarschuwt echter melkvcehoudcrs-zelfverzorgers, dat deze regeling niet bestaat voor veehouders met meer melkkoeien. Zij moeten er dus voor zorgen, dat hun koeien niet tegelijkertijd droog staan, wil len zij niet in moeilijkheden geraken. DISTRIBUTIE VAN VERSNAPERINGEN. De secretaris-generaal van het departement van landbouw cn vlsscherij maakt bekend, dat de taillisten de mctySI. 32, 33 en 34 genummerde bon nen van de versnaperlngenkaart ter verkrijging van toewijzingen dienen in te leveren ln het tijd vak var) 22 tot en met 26 Juni a s. en in het tijd vak van 13 tot en met 17 Juli a.s. Bij inlevering van de met 31 genummerde bon nen zullen de distrlbutiedtensten toewijzingen voor chocolade verstrekken bij Inlevering van de met 32 en 34 genummerde bonnen toewijzin gen voor suikerwerk, terwijl de met 33 genum merde bonnen, naar keuze van den detaillist tezamen met de met 31. of met de met 32 cn 34 ge nummerde bonnen kunnen worden Ingeleverd. F.ventueele restantbonnen ..Versnaperingen 26", „Versnaperingen 27" cn „Versnaperingen 28" kunnen tot een maximum van 9 stuks tezamen met de bovengenoemde bonnen bij de distrlbutle- dienstgn worden ingeleverd ln het tijdvak van 13 tot en met 17 Juli a.s. Vraag én Aanbod Vooruitbetaald per mm. 8 ct. Niet vooruit bet. p. mm. 10 ct. Werkzoekenden en aangebo den betrekkingen bij vooruit- oetalmg per mm6 ct. Niet vooruit bet. p. mm. 8 ct. nlnimum 6 mm. Kleine Zakenonnonces Afkomstig van handel en be drijf. Vooruit bet. p. mm. 12 ct (nlnimum 6 mm. max 30 mm- Lessen Jongeman (H. B. S.. A. 5 j.) vraagt PRIVéLES DlTTSCH v. opleiding lot M. O. -A. Br. met condities 199 Personeel gevraagd Voor Huishouding Dame alleen vr. HULP halve of heette dagen. Aanan. van 7-9 u. 2 x belle-n. Wouwermanstx. 69 NET MEISJE gevraagd in kl gezin van S.30-3 uur. Zondags vrij. Iordionsstr. 54. - Gevr. ln kl. gezin (2 pens.) te Heemstede FLINK DAGMEISJE v. g. g. v. Zich vervoegen na J. C. v. Oostzanenlaan 5 H'stede ln k!. gezin gevr. HANDIG JONG MEISJE voor d. en n. m buis. verkeer. Mevr. de Vriee, AV. Geideloozepad lli. Aaom. tuss. IJ0-8.30 uur. NET MEISJE gevr. vao 8-3 uur. Zond. vrij. Aanm. Kenau- pairk 15. HUISHOUDING. Flink meis je gevraagd van 8.30 tot 5 uur. Zondags vrij. Geen wknkelwerk Mevr. Reemers. Kruisstraat 35. Gevr. NET MEISJE zedfet. kunn. werken 9-5 uur. Zond. '/rij Goed loon. Mevr. de Groot. Spoor plein 5, H'stede b. d. Za.ndv.laan Gevr. NET DAGMEISJE van 9-2. Aanm. HortensiaJaan S (Zand voorter Allee). Dinsdagav. tus schen 7-9 uur. FL. DAGMEISJE gevr. gevor derden leeft, in gez. v. 2 pers. Aanm. na 6 uuir. Paulus Buyslaan 15. Heemstede, tnamih. Adt-iaan Pauwlaan. BESCHAAFD MEISJE gevr. In gezin met kleine kinderen ge negen alle voorkomende werk zaamheden tezamen met de huis_ rouw te verrichten voor direct of later. Hulp voor ruw w aanwezrig. Bljvanck v. Sl'lngelandt laan 6, Heemstede. MORGENMEISJE gevr. van tot 12.30 uur. B. Slets- Koppestokstraat 7. NET DAGMEISJE gevr. 8.30 tot 4. uur. Cesar Framcklaan 6. Heemstede. Gevr. in kl. geain niette HUIS HOUDSTER m. 1. Adires te vern bur. van cftt blad. Een flinke DIENSTBODE v Duitsche huishouding in Haarl. 12 volw. en 2 kinderen) voor 1 Ju bi of later gezocht. Br. 202 Gevr. prettige, FLINKE nULP in klein gain, vain 8-3 uur, Mevr. T. d. Grient, Leeghwateretr. 14, Voor Bedrijf NETTE JONGEN gevr. voor fiets- en winkelwerk. Ju'les Hos- man, "Wagenweg 76. GEVORDERD of LEERLING- KAPSTER gevr. Maiison Hean, Oranjestraat 4-8. Ka 6 uur. v. KinSbergenstr. 30. H.-W. Terstond gVnwaagd voor de Brood- en banketbakkerij een bekwame WINKELTUFFKOUW Aanm. „Eigen Hulp" Zijlstr. 56. Gevr. op Handelskantoor MANL. JONGSTE BEDIENDE, niet boven 16 Jaar. Br. 219. FL. JONGEN gevr. voor de wasscherij. Niet ouder dein 15 J. Aanm. Eerste Haarl. Stoomwas- scheirü N.V., Kamper-singel 52-58 LOOPJONGEN of LOOP KNECHT gevr. event, alleen 's middags. Aanm. Boekhandel J. M. de WK. Bloemend.weg 123a. Bi'daal. Tel. 22874. Gevr. ervaren NAAISTER op maatateMer. goed bek. met nieuw en verand erwerk. Hoog eailarfs. Br. 222 GEVRAAGD: een flinke Be diende en een aank. Bediende. Gterum's Levensm.huls Jan v. Goyenstr. 21, Heemstede. FLINKE MAXGELSTERS ge vraagd. Stoomwaescherij „Hout kamp'". Zulder B. Spaarne 36-38 Voor beheer van Sigarenwin kel JONG ECHTPAAR gevraagd tegen vergoeding van vrije huur en provisie. Zij die middenstands diploma bezitten en eventueel vakdiploma hebben de voorkeur. Br. 215. Personeel aangeboden Voor Huishouding Juffr. zoekt WERKHUIZEN alle dagen nog vrij. Br. 225 BESCH. JUFFR.. 34 j. Chr. beg. zou gaarne huish. waam. bij oudere heer of kü. gez. in term liefst Bl'daal. Pr. ref. Br. K 15 Boekh. J. M. de Wit. te BrdaaJ. Huizen gevraagd Gevr. BENEDENHUIS, etage of gedeelte van huls, ongemeub m. gebr. v. keuk. in H.-Z. Br. m. pr. adres enz. 200 HULS TE HUUR GEVR. tc Heemstede pl.m. f 720 per jaar. event woningruil met Hu!, f 540 per Jaar. Br. 109 Te huur gevr. vrije BOVEN of BEN. WONING of ETAGE per 1 Aug. of later door rijks ambt. z. kinderen Br. 110. HUIS TE HUUR GEVR. Heem stede. Haarlem of om:. Ruurpr. f 6 tot f 8 p w. Br. 76 Huizen aangeboden GJ6M. BENEDENHUIS met tuin te huur. Te bez. 10-5 uur Vredenhofstraat 17. Kamers gevraagd Heer. noiddelb. leeftijd, zoek per 1/7 of 1/8 twee tneenloopen de ruime, goed gerneuh, KA MERS (slaapkamer m. sbr. watei en liefst m. balkon) met of zon der pension in Haaul.-Z.. Heem stede of Aendenh. Br. 113 Gevr VRIJE ETAGE (gest. f ongest.) met keuken. Br. 114 - Gevr. gem. ZIT-SLAAPK. met olledig pension. Br. m. prijs 116 Gevraagd: gem. ZIT-SLAAP- K A SIER evt. met kookgelegen heid. Prijs f 25f 30 p. m omg. Schoterweg. Br. Boekh. Lankamp Kruisweg 19. Kamers aangeboden Bij Mevr. Ellens, Wilihehnina- park 21. wordt gestoff. ZITKA MER met SLAAPKAMER san- geboden, vol'., pension. Tel. 13418 Te huur te Aerdenhout 2 on gein. KAMERS, dienstboden ka mer en keuken voor dame. f 60 p. m Br. 118 Aangeb. ruime SUITE m. vier kasten, gas aanleg, balkon, or singe-1 bij Hout B. 1 Juk te aan vaarden. Br. 119. TE HUUR: gr. ongemeub. ka- mot met gebr. v. keuken, str. wa ter en groote kasten Koningin neweg 112. Huisraad gevraagd Gevr. open eiken BOEKEN KAST ca. ISO cm. krag. Br. 201 TE KOOP GEVR.: 3 d. stoapk. kast, gebogen ladekastje en hoiis_ kamerameubl. in g. st. Br met prijsopg. 121 Te koop gevr. ruime ZO^IER- M VXTEL en .TI*RK. m. 4 2. Br. no. 122 XOOP-KOOK- of SALAMAX- DERKACHEL zonder gebreken gevr. Br. 123 Ter ovenn gevr. in g. et. z. LINNENKAST. Br. m. pr. en besohr. 124. Gevr. VI" URDUVEI/TJE me; toebeh. ln goeder, staat zijnde. Br. met prijsopg. 125 Huisraad aangeboden TE KOOP AANGEB dames- bureautje f 55, theekastje f 40. kinderstoel f 2S. Armstoel:je f 20 cretonnen stoeltje f 25. bijzetta feltje f 5. "Wagnerkade 67. IT'st. Te koop: 0UD-HOLL. AMEU BLEMENT. bes* uit: dressoir, tafel en stoelen. Na 7 uur te bez Jac. van Campenstr. 24.^H'stede Tel. 29491. Te koop: JAARSMA HAARD in goeden staat. Gebr. Beelcn. Brouwersvaart 36 TE KOOP: modern karpet 2 x 2.80, 2 pluche tafolkleedon 1.75 x 1.30. 1 bor.heur du lour Ital. noten. 1 Incksch rookstel. 1 Po- danda stel (Ball) 1 Afgodsbeeldje (Nieuw Guinea). Br. 128. TE KOOP: 2 leoren onapaud-s 2 korte bl. manteOtjes 40. 42. stoompermanent dnoogkap. enz. eiken tafeitje. oMoverf schilderij enz. Rlpperdapark 25. PLUCHE TAFELKLEED te koop, kleur modern groen Luc. Meyersbr. 18, b. d. Ged. Schalk- burgergiracht. TE KOOP: klokst. g. 1. f 10. houten divanb. f 7. zw. dames schoenen m. 37 f 4 Verepronck- weg 2 6. Te koop: pr. EET- EN ONTB SERVIES. Br. 79 TE KOOP: 2 cirrip. 4 stoet., eiken, terra bekl.. f 325, zware uitschuiftaf. f 49 50 dreee. f 120. sa!ortaf. f 47 50. 2 favt.. 4 stoel, f 175, a'les nog nieuw. Rijks straatweg 501» H.-N. TER O VERN. pr'. thc^rvie* kinder koffergram. mot 3 ;>1 ta felbiljart op lei. 4 iv. ballen. 2 queuon en waterpa». Queen Anne theemeubel. Qneen Anno spiegel, kapstok mot kleed cn Oud-Hx>k. tafeltje. Nu 6 uur. Adres bnr. van dit bind. Muziekinstrumenten ACCORDEON, pki-nokl-i :or. 80 bassen, z. g. a. n. met koffer Te be-.r. .1.wis weg 2. hoek Ken- nemerpl. Hnar'em. TE KOOP: radio, ge!, str. ir hooge kast met gel. richter *en Philips 1. s. Spaarnhovenstr. 50. Agb. „HORNER" ACCOR DEON, 12 bussen, piano klavier, for. 2e Hoogerwoer<!dw..sir. 9 Rijwielen Auto's DAMES RIJWIEL te knop gevr. Moet in goeden staat zijn. Br. 134 Te koop: II. RIJWIEL compl. Na B uur. Ged. Schalkburgcccrr no. 72. Te koop MOTORRIJWIEL „Puch" gedemonteerd. 350 c.c. met zeor beate buiten- cn binnen banden. Br. S3. TE KOOP: 2 heeronrljw. cn damesrijw. z banden, me; remn. Na 6 uur. Oherlbonstr. 3 6, H.N. Te koop KINDERFIETSJE pijn. 5-6 1. g. b. prijs f 37.50 Pallnsstr. 24 H -N. To koop: HEEREXRIJWIEL met versn. naaf velgremmon. Atjehstraat 100. H-N. Tc koop gevr BUITENBAND 26 x 11/2, in prima staat. Br. met prijsopg. 230. Diversen WIE LEENT MT.T teg biU. verg. gedurende enkele dogen beg. Augustus een kolenfornuis? Br. 136. Wed. P.O., 7.. k. 44 J vraagt dito wed. v. SAMENWONING, alleen kost voor gezamenlijks rekening. Br. 137. KUNSTGEBITTEN, overzéi^ tlngen. rep. Tnndtcchn. Inr. Letd- schovri.-i.rt 32 rd Tel. 15634. WEGGEVLOGEN oen rood bonte kanarie (krulaing) kop en vitogch dotakér borst rood (type roodborwtT<-g. hol. tor. bez. Brouwerspioln 3>. Haarlem. In ruil DA VIESS PORTSCHOE- NEN m. 37 voor m. 36. Biken- «trnat 5. H.-N. *9 av. na 8 uur. Diversen te koop gevr. Gevr. 1 p. lage H. SCHOENEN m. 43. Br. 138. TE KOOP GEVR. 1 p. h. of I. schoenen m. 42. Botcrsrraat 6 Gevraagd: REGENMANTEL voor meisje van 12 jaar. Br. 140 TE KOOP GEVR. pr. jongens schoenen m. 37. en 1 pr. meisjes schoenen m. 34. Br. 141. Te koop gevr. WITTE LEG HORN BROED EIEREN, 15 st Br. 142. AUTOPED op luchtb. te koop govr. Rijksstraatweg 308. Tc koop gevr. OVERALL, bruin, m. 52 Tevens aangeb. «pons met zeemlap. Br. SS. GEVRAAGD: :-<o merman tol m. 44-46 en H zwempak. Br. met prijs 89. Te koop gevr. paar MEISJES SCHOENEN" m. 29-30. Br. 1S9

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 7