Haarlemsche Courant kantal gevangenen in N. Afrika gestegen tot 28.000. Rommel generaal veldmaarschalk. Kustfort in het Noorden van Sebastopol gevallen. Het bezoek van Ir. Mussert aan Haarlem Onder hen zijn vele Zuid-Afrikaners. De reactie te Londen wordt gevormd door een hevige golf van critiek op de regee- ring. Men voorspelt belangrijke mutaties. Australië eveneens diep geschokt door de overwinning van Rommel. 287e Jaargang No. 145 Abonnement p. weelt 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. AdvertentlSn 3—15 m,m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prjjs. Advertentleabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. Ultg.: Grafische BedrUven Damiate. Dinsdag 23 Juni 1942 Bureaux Haarlem^ Groote Houtstraat 93, BUkantoor: SoentU- plein 37. Tel. Directie 13052, Hoofdredactie 15054, Redactto 10600, Administratie 10724, 14825, Socndapleln 1223Ó. Postgiro 13495S. Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Directie PH. A. MEER P W. PEERF.ROOM. Troepen van de As in nieuwe linies. Het Italïaansche weermachtsbericht luidt: Na de voltooiing der bezetting en zuive ring van Tobroek, zijn de troepen van de As thans bezig nieuwe linies te bezetten in de richting van de grens tusschen Libyë en Egypte. Een eerste oppervlakkige schatting van de gemaakte buit te Tobroek laat zien dat er veroverd zijn eenige honderden kanon nen, eenige honderden motorvoertuigen, een honderdtal pantserwagens en groote opslagplaatsen met munitie, levensmidde len en brandstof. De gevangenneming van 25.000 man, on der wie verscheidene generaals, wordt be vestigd. De luchtmacht heeft op den af tocht zijnde vijandelijke strijdkrachten he vig met machinegeweervuur bestookt. Twee Curtiss-machines werden door Duitsche jagers neergehaald. Een derde toestel werd door het luchtdoelgeschut van Benghasi neergehaald. Een van onze toestellen is niet teruggekeerd. Formaties bommenwer pers hebben de basis Halfar op Malta aan gevallen. In de Middellandsche Zee wer den zes torpedovliegtuigen van het type Beaufighter tijdens luchtgevechten ver nietigd. In Noord-AMka is het aantal gevan genen, dat gemaakt werd bij de .ge vechten om Tobroek en waartoe En- gelsche, Zuid-Afrikaansche en Indi sche troepenonderdeelen behooren, tot 28.000 gestegen, zoo verneemt het D.N.B. van militaire zijde. Naar de Londensche berichtendienst meldt, heeft generaal Smuts verklaard, dat tengevolge van den val van Tobroek een aanzienlijk aantal Zuid-Afrikaansche troe pen in gevangenschap zijn geraakt. Britsche reactie. Volgens een bericht uit Londen wordt er daar niet aan getwijfeld, dat de verovering van Libyë door de Spilmogendheden in hooge mate den algeheelen toestand in de Middellandsche Zee zal beinvloeden en bo vendien tot een verlies van een groot deel van de beteekenis van Malta leidt, geheel afgezien van het feit, dat de tot dusver gevaarlijke positie van Malta nog erger Wordt. De Londensche pers die in de afgeloopen _.igen bijzonder scherpe kritiek heeft ge oefend, heeft ook reorganisatie van ver schillende posten geëischt. Deze kritiek was gericht tegen a.1 diegenen, die iets te maken hebben met de nederlaag in de woestijn. De People verklaart, dat het na de ne- derlaag in Libyë voor Churchill niet ge makkelijk zal zijn een nieuwe rede te hou den. De gebeurtenissen in Libyë zullen ook indruk maken op Washington, waar men het front in Afrika beschouwt als de lin kerflank van het Russische front. Naar de Engelsche berichtendienst meldt, heeft de val van Tobroek Australië „diep geschokt" hoewel Met niet onver wachts gekomen is. „De vraag moet gesteld worden-waar het bij onze leiding hapert." Het blad Sydney Sun schrijft: Wij laten het aan de Engelsche critici over de oor zaken te vinden voor deze noodlottige ne derlaag, of deze veroorzaakt is door een onvoldoende of ondoeltreffende uitrusting, slecht werk van den generalen staf en slechte leiding of aan beide. De val van Tobroék zet Churchill onder druk. De veranderde militaire vooruit zichten geven aan de gesprekken met Roo sevelt een nieuwe beteekenis, zoo schrijft de New-York Herald Tribune. Het Amerikaansche blad stelt de vraag of deze nederlagen het BjitschA parlement zullen dwingen een nieuwen leider te kiezen. De commentator van den Britschen radiodienst Tahoe Hoal heeft den val van Tobroek een „noodlottigen tegenslag" ge noemd. Hij zette het „zwarte zegel onder de mi litaire nederlagen van de Britten, de vrije Franschen en de andere bondgenooten in Libyë. De val van Tobroek heeft een wij ziging in de houding van het Britsche volk veroorzaakt. Men is door de gebeurtenis sen van de laatste weken ontgoocheld, om dat de gebeurtenissen geheel tggen de ver wachtingen in verloopen zijn. Wat de Britsche regeering zal zeggen, weet men niet, doch zij heeft reeds in zoo verre een antwoord gegeven, toen zij erop wees, dat er twee factoren waren, die den Britten een hinderpaal in den weg legden, n.l'. de kwestie van de scheepsruimte en de kwestie van den tijd. De reis van 24.000 mijl van.'Engeland naar Egypte en terug rondom de Kaap dq, Goede Hoop duurt drie maanden. Het zijn twee geheel ver schillende dingen om wapens voor uitvoer gereed in Engeland te hebben liggen en deze naar Jjet front te brengen. De gemid delde Engelschman is tot het besef geko men, dat de oorlog voor de Geallieerden onder één noemer gebracht kan worden, n.l. de kwestie van de scheepsruimte. De Times doet 'n scherpen aanval op de Britsche leiding, waarbij zij de nederlaag van Tobroek wijdt aan een gebrekkige be oordeeling door het Britsche commando. Ook de Daily Telegraph oefent critiek op de Britsche leiding in Noord-Afrika en schrijft: Voor de opoffering van zooveel troepen en materiaal, als in Tobroek ver loren zijn gé&aan, bestaat geen veront schuldiging. Er moet iets verkeerds gedaan zijn en het kabinet moet de noodzakelijk heid inzien onverwijld orde te scheppen. Van Britsch standpunt uit beteekent de nederlaag in Noord-Afrika het verlies van troepen en oorlogsmateriaal, die in de eer ste drie maanden niet te vervangen zijn. Voorts acht men het in Londen zeker, dat de nederlaag van Tobroek ernstige poli tieke gevolgen zal hebben. Het Britsche volk had namelijk stellig verwacht, dat Tobroek zich ook ditmaal zou weteij te handhaven. Het teleurgestelde volk elscht daarom nauwkeurig opheldering hoe het kon gebeurten. dat de vesting in een dag litijds kon vallen. General-Oberst Rommel, die door den Fiihrer benoemd is tot generaal-veldmaar schalk. Hoffmann-Stapf-Pax Holland-c De Führer heeft den opperbevelhebber yan het pantsèrleger Afrika, kol. generaal Hommel, gevorderd tot generaal-veldmaar schalk en het volgende telegram tot hem gericht: Generaal-veldmaarschalk Rommel, uit jjflankbare waardeering voor uw leiding en uw eigen, den slag beslis sende optreden, benevens uit waar deering voor de ^heldhaftige prestaties der onder U strijdende troepen op het Afrikaansche oorlogstooneel bevorder ik U met ingang van heden tot gene raal-veldmaarschalk. Een' oorlogsverslaggever, heeft aan het D.N.B. het volgende medegedeeld over een onderhoud, dat hij met genex-aal-veldmaar- schalk Rommel heeft gehad: Bijna vier weken van harden strijd, al dus 'Rommel liggen achter ons. Zij waren riet alleen hard, doch ook succesvol, bui tengewoon succesvol. Duitsche en Italïaansche soldaten heb ben het bovenmenschelijke in deze ge vechten gepresteerd. Zij hebben veldver- sterkingen, en mijnvelden overwonnen met een elan, dat men zich niet vermeteler kan denken. Zij hebben ondanks zeer zware Verliezen en ontberingen dag en nacht vol gehouden in den geest, die ons thans allen bezielt, den-geest van.de overwinning". Rijksmaarschalk Göring heeft den opper bevelhebber. van de in d^, Middellandsche Zee opereerende luchtstrijdkrachten, gene raal-veldmaarschalk KesseLrmg, een schrij ven doen toekomen waarin hij zijn waar deering uitspreekt voor het groobè aandeel van de luchtmacht in de overwinning van Tobroek. Het honderdste aiLenloof De Fiihrer heeft den gener.aal-majoor Ludwig Wolff, commandeur van een divisie infanterie, als hondeidsten sol daat van de Duitsche weermacht het Eikenloof bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. De luchtaanval op Southampton Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat in den nacht van Zondag op Maandag 'n luchtaanval op Southamp ton schade heeft aangericht. De Stockholms Tidningen meldt uit Londen, dat het Britsche ministerie van oorlog alle bewoners van een zeker deel van Oost-Anglia, 100 vierkanten kilometer groot, heeft aangemaand vóór 20 Juli van daar te vertrekken en alle have en goed mede te nemen. De publicatie van gissin gen naai* het motief van dezen maatregel, waardoor een zeker "gebied onder controle van het leger komt te staan, is verboden. Communiqué over bespreking Roosevelt-Churchill Geheimzinnigheid rond het Witte Huis De Britsche nieuwsdienst maakt uit Wash ington melding van het volgende communi qué over de besprekingen tusschen president Roosevelt en Winston Churchill. „De president en de ministerpresident heb ben met de medewerking 'van hooge "autori teiten van het leger, de marine en de lucht macht, te Washington onderhandelingen en besprekingen gevoerd, die Vrijdag begonnen. Het hun daarbij voor oogen zwevende doel is de hoogste concentratie van de geallieerde oorlogsmacht tegen den vijand op den vroegst mogelijken termijn, alsmede de aanpassing en voor zoover noodig wijziging van alle .maat regelen, die sinds eenigen tijd genomen zijn om de oorlogsinspanning der gêallieerde vol ken verder te ontwikkelen en te handhaven. Het is natuurlijk onmogelijk, eenig verslag te geven over het «verloop der onderhandelin gen en alle desbetreffende niet-officieele ver klaringen kunnen slechts op veronderstellin gen gebaseerd zijn. Tusschen alle deelnemers heerscht wolkomen overeenstemming en de grootste harmonie bij de behandeling van de omvangrijke en moeilijke tak die voor ons ligt. Een aantal bijzonder op den voorgrond tredende bijzonderheden, die slechts moeilijk schriftelijk behandeld kunnen worden, zijn door de betrokken technische ambténaren na overleg met den president en den minister president geregeld". Over deze gemeenschappelijke verklaring heeft Early, de secretaris van Roosevelt, aan de journalisten gezegd, dat hier slechts sprake is van een voorloopige verklaring en dat men naar alle waarschijnlijkheid een eindverslag over de besprekingen mag verwachten. Het agentschap Reuter deelt mede, dat Mackenzie King, de Canadeesche eerste mi nister, zich voor een kortstondig verblijf naar de Ver. Staten zal begeven, terwijl Churchill daar nog vertoeft. De B.B.C. deelt mede, dat Oliver Littleton uit de Ver. Staten te Londen is aangekomen. In o* Svaaion te Utrecht werd Zaterdag door 3000 functionarissen der N.S.I A. A. Mussert, afgelegd. Een overzicht tijdens de plechtigheid. de eed van trouw aan den leider der N.S.B., Stapf-Mol-Pax Holland-c Vijandelijke strijdkrachten op den landtong aan vernietiging ten prooi. Terrein ten N. van de Sewernajabaai gezuiverd. Ook in het Westen activiteit: bij de Ned. kust drie Britsche kanonneerbooten tot zinken gebracht. Bommen op Southampton. Het Duitsche weermachtsbericht. H^t Duitsche weermachtsbericht. dat gistermiddag uitgegeven werd, luidt: „In het Noordelijke deel van de vesting Sebastopol werd na hevige gevechten het kustfort veroverd en het terrein ten Noorden van de Sewernaja-baai van den vijand gezuiverd. De vernietiging van de op de uiterste landtong nog vechtende overblijfselen van den vijand is aan den gang. Aan het overige omsingelingsfront heb ben Duitsche en Roemeensche troepen, ge steund door sterke formaties van de lucht macht, verscheidene versterkte en taai ver dedigde heuvelstellingen stormenderhand veroverd. Herhaalde tegenaanvallen der bolsjewis ten leyerden geen succes op. Boven Sebas topol en ten Oosten van de Donetz scho ten Duitsche jagers Zondag overdag 28 vijandelijke vliegtuigen neer. In het Z u i d e 1 ij k e deel van het Oos telijke front bestookten eskaders torpedo vliegtuigen met goede uitwerking spo'or- weginstallaties en ravitailleeringscolonnes van den vijand. In den centralen sector van het front werden verscheidene vijandelijke aanval len afgeslagen. In het achterwaartsche ge bied werden verscheidene bolsjewistische benden en kampen vernietigd. Aan het W olch of-front viel de vijand opnieuw met vrij sterke strijdkrachten, ge steund door pantserwagens, aan.' De ver bitterde gevechten duren nog voort. In Noord-Af r-i ka viel een 'Duitsche flottielje motortorpedobooten op 21 Juni des ochtends voor de haven van Tobroek een vluchtende forma tie van kleine Britsche eenheden aan en vernietigde deze volkomen: Een patrouillevaartuig, 6 kustvaartuigen en een transportschip van 4500 brt., dat reeds door luchtaanvallen beschadigd was, werden tot zinken gebracht. Drie andere kustvaartuigen weiden opge bracht, 175 man werden gevangen ge nomen. Een Duitsche flottielje mijnen vegers baanden zich een weg door de mijnversperringën in de binnenhaven van Tobroek. Het aantal.bij de gevech ten om Tobroek gemaakte gevangenen is tot 28.000 gestegen. Meer dan 100 pantserwagens werden buitgemaakt of vernietigd. Het tellen van de buit aan stukken geschut en zware wapens is nog niet geëindigd. Op Malta werd het vliegveld Luca door Duitsche gevechtsvliegtuigen aange- vallen. Voor de Nederlandsche kust heb ben mijnenvegers in 'n nachtelijk zeege vecht 3 Britsche motorkanonneerbooten tot zinken gebracht en verscheidene vijande lijke eenheden zwaar beschadigd. De vijana staakte daarop den strijd. Versperrings brekers en marinëartillerie schoten twee Britsche bommenwerpers neer. Het haven- en stadsgebied van Southampton was Zondagnacht het aanvalsdoel van de luchtmacht. Dooi brand- en brisantbommen werd aanzien lijke schade veroorzaakt in de voor den oorlog belangrijke installaties. De onder bevel van vice-admiraal Wei- chold in de Middellandsche Zee opeëee- rende Duitsche zeestrijdkrachten hebben zich bij de ravitailleering van Noord-Afri ka, bii het storen van de vijandelijke Ver bindingswegen en in den strijd tegen vij andelijke zeestrijdkrachten bijzonder on derscheiden. De mijnenveger onder beve! van den eersten stuurman Oeser heeft zich in het zeegevecht voor de Nederlandsche kust onderscheiden. Bij de gevechten voor Sebastopol hebben zich de'leiders van. een uit infanterie en pioniers samengestelde gevèchtsgroep. kapitein Walter en de commandant var, een pionierbataljon, kapitein Graumann door bijzondere dapperheid onderscheiden De Roemëeusche verliezen. Op den verjaardag van den strijd in het Oosten heeft de Roemeensche minister president een verklaring afgelegd over de verliezen van Roemenië in, den heiligen oorlog tegen het bolsjewisme. Gnze totale verliezen aan dooden, gewonden en ver misten, zoo zeide hij o.a. bedragen 5.998 officieren, 2.633 onderofficieren en 148.941 manschappen. Wanneer men bedenkt, dal 70 procent van deze verliezen weer ge nezen en strijdvaardige gewonden vormen, en wanneer men de nieuw opgeroepen contingenten erbij telt, dan blijkt daaruit, dat de gevechtskracht van het Roemeen sche leger thans hooger is dan bij het be gin van den oorlog. Aan het einde van een oorlogsjaar bui gen wij ons voor deze helden van het leger en van de natie en brengen hun den dank van het vaderland. KORT NIEUWS De districtscommissaris van Kenya, William Keir, is, naar de Britsche berich tendienst meldt, door inboorlingen .gedood. Tusschen Denemarken en Zweden is een overeenkomst afgèsloten inzake het handelsverkeer in de tweede helft van 1942. Krachtens deze overeenkomst zal het handelsverkeer in beide richtingen een waarde van 24 millioen kr. vertegenwoor digen. Zweden zal voornamelijk grondstof fen en industrieele producten leveren, ter wijl door Denemarken vooral levensmid delen geleverd zullen worden. Tijdens de luchtbeschermingsoefenin gen heeft een tweemotorïge Engelsche bommehwerper een noodlanding gemaakt op het nieuwe vliegveld bij Lissabon. De machine is blijkbaar onbeschadigd. De uit drie personen bestaande bemanning stelde zich ter beschikking van de Portugeesbhe autoriteiten. Het Zweedsche bewapeningsconcern A. B, Bofors boekte in 1941 een netto winst van 24.53 (v.j. 25.3) millioen kr., waaruit een onveranderd dividend wordt uitge- keerd van 12 pet. De Spaansche minister van buiten- landsche zaken, Serrano Suner, is door den Paus onderscheiden met het Groot kruis van de door Paus Pius IX gestichte orde „Ordine Plano". Graaf De Mayalde, Spaansch ambassadeur te Berlijn, is per vliegtuig uit Madiïd vertrokken, teneinde zich naar Berlijn te begeven. Volgens berichten uit Londen moet de Engelsche bevolking binnenkort een ver scherping van de rantsoeneering Verwach ten. o.m. op het gebied van de textiel. Ook zal waarschijnlijk vrijwel .de geheels im port van levensmiddelen worden stopgezet. Naar United Press uit Washington meldt, geeft het Amerikaansche departement van oorlog thans toe, dat de Amerikaansche vlootbevelhebber op het eiland Wake. ma- jaar James Patrick Devereux, zich in Japan- sche krijgsgevangenschap bevindt. - De Osservatore Romano meldt, dat de Paus deze week eenige dagen inst heeft moeten nemen wegens een lichte aandoe ning van de luchtpijpen. Zijn toestand wordt echter steeds beter en behoeft in het geheel geen bezorgdheid te wekken. .De bladen melden, dat den laats ten tijd talrijke in Amerika wonende Zwitsers een mobilisatiebevel hebben ontvangen tot inlijving bij het Amerikaansche leger. Naar aanleiding daarvan heeft Zwitserland di plomatieke stappen in Washington gedaan, Zondagmiddag omstreeks twee uur is op een onbewaakten overweg aan den Slachthuisweg te Hoek van Holland een vrachtauto door een electrischen trein uit de richtirtg Hoek van Holland gegrepen. In de auto-" bevonden zich de 41-jarige J. B. uit Schiedam en de 28-jarige J. W. L. uit Rotterdam. Beide personen werden op slag gedood. De vrachtauto werd volkomen vernield. Het twee-jarig zoontje vafi" de familie L. viel Zaterdag te Ubachsberg, gemeente Voerendaal, in een beerput bij de woning. Toen het werd opgehaald kon de dokter slechts den dood constateeren. - TOBROEK Bs. De heldhaftige strijd die gedu rende vier weken in Noord-Afrika werd gevoerd, een strijd waarin het Duitsche en Italiaansche leger met schier bovenmen schelijke kracht en ongehoord vermetel elan dag cn ngicht den stormloop hebben volgehouden, heeft geleid tol een succes waarvan vriend noch vijand zich eer» voor stelling hadden gevormd. De dankbare waardeering, uitgedrukt in de benoeming van general-oberst Rommel tot generaal- veldmaarschalk, is volkomen verdiend, terwijl ook de zeer bijzondere verdiensten van den opperbevelhebber der luchtstrijd krachten, generaal Kesselring, in het juiste licht werden gesteld. Dat een dergelijk resultaat kon worden bereikt, dankt de Duitsche en Italiaansche weermacht, naast den onverzettelijken wil tot ovenvinnen, die het leger toestond te strijden onder voorwaarden en in een temperatuur waarin men zooiets voor onmogelijk moest houden, aan de uiterst bekwame strategische leiding. De naam Tobroek moet voor de Engel- schen nu wel een buitengewoon onaange- namen klank gekregen hebben, want zij zijn er voor de tweede maal verslagen; thans echter «zonder zelfs een van hun roemrijke terugtochten te kunnen „for- ceeren Wie den strijd om Tobroek uit de berichtgeving heeft gevolgd, z;al getroffen zijn door het onvermogen der Britsche vloot om de verbindingen in de Middel landsche Zee in stand te houden. Malta is thans een sterkte geworden welks nut voor de Britsche zeemacht terecht aan ge gronde twijfel onderhevig blijkt. Malta, onder voortdurend vuur van de Duitsche en Italiaansche luchtmacht, heeft niet kun nen beletten, dat generaal-oberst RommeJ de vesting Tobroek, waar vele troepen kostbaar oorlogsmateriaal verloren ging, in één dag tijds ten val bracht. Malta, dat ook thans nog onder vuur ligt, komt in een voortdurend gevaarlijker positie. De toestand in de Middellandsche Zee wordt hierdoor beïnvloed. Het Duitsche en Ita liaansche leger kan versterkt worden op een wijze die voor de Britsche positie ten slotte noodlottig dreigt te worden en ern stige politieke gevolgen zou kunnen heb ben. De Engelsch'e critici komen, wat dit laatste betreft, reeds los. De New' York Herald Tribune gaat zelfs zoovei de vraag te stellen of deze nederlagen het. Britsche parlement zullen dwingen een nieuwen leider te kiezen. De ontwikkeling in Noord- Afrika heeft het Britsche volk diep ont goocheld. dat is zeker, doch uit alles blijkt, dat de Britsche regeering ook door Tobroek niets geleerd heeft. Hei gebrek aan scheepsruimte zal bovendien tot gevolg hebben, dat zij minder r >g dan voorheen aan dit front tot stand kan brengen. De val van Tobroek en het daarop gevolgde verlies aan manschappen en materiaal be- teékent. dat de Britten voor minstens drie maanden uitgeschakeld zijn en na dien tijd zal blijken, dat de toestand voor hen in- tusschen nog slechter werd. Alles bij elkaar genomen echter opent het succes van generaal-oberst Rommel voor den komenden opbouw der Europee- sche orde een schetterend perspectief, met de (in de gegeven omstandigheden) wel zeer pikante bijkomstigheid, dat Chur chill en Roosevelt thans een actueel thema hebben om eens gezellig en rustig over te praten. Of zou Churchill zoo langzamerhand wat van zijn gemoedsrust inboeten Bezichtiging van de St. Bavo en Provinciale Bedrijven Zooals wij reeds hebben medegedeeld zal morgen, Woensdag, de leider der N. S. B., Ir. A. A. Mussert zijn voorgenomen be zoek aan de provincie Noord-Holland aan vangen met een bezoek aan Haarlem en Omstreken. Hieromtrent kunnen wij thans het vol gende mededeelen: Woensdagmorgen begeeft zich een depu tatie uit 't Bestuur der Provincie, bestaan de uit den Commissaris der Provincie, Mr. A J. Backer en den Bestuursraad Mr. W. J. Schönhard, naar de grens der Pro vincie in de gemeente Uithoorn ter begroe ting van den Leider, die met zijn gevolg uit Utrecht arriveert. Nadat te Aalsmeer de burgemeester dier gemeente, de heer H. F. W. Kolb, het woord heeft gevoerd, wordt de tocht in de richting Haarlem door de Haarlemmermeer voortgezet. Ver wacht kan worden, dat het gezelschap te kwart voor elf te Haarlem arriveert. Langs het Districtshuls aan de Pavil- joenslaan wordt het gebouw der Provincie bereikt aan de Westzijde, waar een begroe ting plaats vindt door den Burgemeester van Haarlem, den heer S. L. A. Plekker, den Districtsleider van District 7, A. H. v. d. Horst en den Procureur Generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam. Mr. J. Feitsma. Hier tér plaatse zullen afdeelingen van de W. A., de S.S. en de Nationale Jeugd storm worden opgesteld, die door den Lei der geinspecteerd zullen worden. Na ontvangst en besprekingen in het ge- cie vertrekt net gezelschap Om Frankrijks plaats in het nieuwe Europa Radiorede van Laval De chef der Fransche regeéring, Lavafl heeft een radiorede gehouden, waarin hij verklaarde, dat de regeering voor de enorme taak stond zeer moeilijke binnenlandsche pro blemen tot oplossing te brengen, voox-al de kwestie der voedselvoorziening. De regeering is vastbesloten haar plicht te vervullen en voor geen beslissing terug te schrikken om leven en voedsel van de bevolking te ver zekeren. Ten aanzien der buitenlandsche kwesties verklaarde Laval: „In 1939 hebben wij onge- bouw der Provincie lijk gehad den oorlog te verklaren en in 1918 j te 12 üur naai' Hotel Duin en Daal te Bloe- hadden wij ongelijk na een bevochten over- i mendaal voor de lunch. De route die zal winning geen vrede van de Entente met worden gevolgd, gaat langs de Dreef. Groote Duitschland te sluiten. Thans moeten wij Houtstraat, Groote Markt, Zijlstraat, Ged. pogen, dat in te halen. Wij moeten trachten Oude Gracht, Raaks, Zijlvest, Zijl weg, He- monylaan, Lindenlaan, Bloemefidaalsche- weg, Mollaan, Lage Duin en Daalsche weg, Hotel Duin en Daal. Aan de lunch zullen o.m. de Nat-Soc. burgemeesters van Noord-Holland aanzit' ten. Te 2 uur wordt vertrokken naar de St.- Bavo te Haarlem, langs Lage Duin en Daal sche weg, Bloemendaalscheweg, Dr. D. Bakkerlaan, Iepenlaan, Kleverlaan, Klever parkweg, Verspronckweg, Bolwerk, Kruis straat, Kruisweg, Barteljorisstraat, Groote Markt, waar men te 2.15 aankomt. In de omgeving van de Bavokerk zullen wederom afdeelingen van Jeugdstorm en W. A. en S.S. worden opgesteld. Tijdens de bezichtiging van het kex-kge- bouw zal carillonmuziek ten gehoore worden gebracht en het orgel worden bespeeld, Hiermede is het bezoek'aan. Haarlem ten einde. Te kwart voor drie gaat het verder alle middelen te vinden om de grondslagen voor een definitieve verzoening te leggen. Ik zie niet in, dat de jeugd van onze beide lan den elke 25 of 30 jaar op het slagveld moet bloeden. Voor wien en waarom? Wat hebben wij van onze overwinning van 1918 gemaakt? Ik wil met Duitschland en Italië normale op vertrouwen gebaseerde betrekkingen herstel len. Ik spreek den wensch uit, dat Frankrijk in het Europa van morgen een dit land waar dige plaats zal innemen. Duitschland levert om dit Europa op te bouwen een gigantischen strijd en moet daarvoor o.a. enorme offers brengen. Het offert daarbij het bloed van zijn jeugd. Ik wenfeh de overwinning van Duitsch land, want zonder deze zou zich morgen oVer- al het bolsjewisme nestelen. Tenslotte deed Laval een beroep op de Fransche arbeiders zich aan te melden om in Duitschland te werken,, waar hij wist, dat zij goed zouden worden opgenomen. Frankrijk kan niet passief en onverschillig blijven tegenover de groote offers, die Duitschland brengt om een Europa op te bouwen, waarin Frankrijk zijn plaats moet innemen. waar een kort bezoek zal plaats hebben, dat te half vier beëindigd wordt. Ten slotte wordt een bezoek gebracht aan de centrale van het P.EJJ. te Velsen. Langs de Ign. Bispincklaan, Dr. D. Bak kerlaan, Bloemendaalsche weg, Donkere- laan, Brederodelaan en Brederoodschev/eg wordt Bloemendaal verlaten en langs den Duin en Kruidbei'gerweg bereikt men de gemeente Velsen en het Noordzeekanaal, waar een Pont wordt gereserveerd en eenige formaties van W.A. en N.J.S. staan gesteld. Te 4 üur zal men aan het Prov. ectriciteitsbedrijf arriveeren voor een bezichtiging, die drie kwartier in beslag zal nemen, zoodat het gezelschap, te kwart voor vijf vertrekt en tien minuten later aan de Pont arriveert, vanwaar de leider, in de richting Amsterdam vertrekt^, Nog zij medegedeeld, dat tijdens het be zoek van den leider aan de Provinciale Griffie te Haarlem het rijwielpad op de Dreef voor het publiek 'gereserveerd zal worden. Vice admiraal Helferich op Ceylon De Nederlandsche vroegere vlootcom- mandant, vice-admiraal Helferich, wiens verblijfplaats na de bezetting van Neder- landsch-Indië door de Japanners onbe kend was, zou zich volgens een bericht van het'blad „Tokio Nitsii NJtsji" op het oogeh- blik op Ceylon bevinden. Helferich was, zooals men weet, voor ziin vlucht opper bevelhebber van de geallieerde vloot- eenheden in het Zuiden van den Stillen Oceaan. Na de bezetting van Java zou hij per vliegtuig naar Colombo zijn gegaan. De wederopbouw in Finland De commissie voor den wederopbouw der vènvoeste gebieden in Finland raamt de kosten voor den wederopbouw der ver woeste gebouwen op minstens 3 milliard Finsche mark. De commissie stelt voor, dat de Staat leeningen od langen termijn zal opnemen, ter versterking van hypothe ken voor kleine en middenstandswoningen. Een eerste leening van 200 millioen Fin sche mark werd reeds in de begrooting voor het komende begrootingsjaar opge nomen. DE TENTOONSTELLING „STAD EN LAND" WORDT VRIJDAG 26 JUNI GEOPEND. De tentoonstelling „Stad en Land", welke op het oogenblik iri alle bovenzalen van naar Bloemepdaal langs Groote Markt, i het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt Jansstraat, Jansweg. Kennemerplein, Scho- I ingericht zal Vrijdag 26 Juni in de *mid- terweg, Kleverlaan, Iepenlaan, Platanen- I daguren voor het publiek worden open laan, Ign. Bispincklaan, PKJN.-gebouw, 1 gesteld. Nieuwe Japansclie aanval op Hawaii verwacht Kust vafi Ain. staat Oregon beschoten Volgons Radio Now York heeft de com. ma.nda.nt van de Amerlkaa.nKC.he strijd krachten oil Hawartil een omroep gericht tot de bevolking, de steden te ontruimen. Hij motiveert de-zon oproep met de verwijzing naar. de mogelijkheid, dat de Jn.patnwere een nieuwen aanval op Hawaii au'ltlen onder nemen. Lt. generaal Emmions heeft «.We perso nen. die geen permanente woning In het gebied der Midways 'hebben, udtgenoodigd hun zaken af te wikkelen en naar het vas teland terug te kêeren. Een schip van ombekende nationaliteit heeft do kust van den staat Oregon bescho ten, zoo meldt de Britsche berichtendienst uit San Fra.nolsoo. Rijkscommissaris sticht Rijksscholen. Nieuwe wegen op het gebied van de opvoeding in Nederland. Er worden dit jaar in Nederland twee scholen gesticht, een voor jongens en een voor meisjes van een geheel nieuwe soort. Ze ziin niet voor iedereen bestemd, in tegendeel, niet voor de groote massa kin deren, die alleen maar knap of alleen maar muzikaal of alleen .-naar sportief zijn, of nog ex-ger, niets van dat alles, die nieu we school kan alleen maar leerlingen ge bruiken van de beste kwaliteit op ieder gebied, met een goed hoofd, een goed lichaam, bovenal een flink karakter. De nieuwe scholen worden door den Rijkscommissarisgesticht, als „Reichs- schulen". Zij geven dezelfde vakken en dezelfde rechten als de H. B. S.. de meisjes-, school ook de huishoudelijke vakken, maar ze geven meer en ze eischen meer. Zij willen hun leerlingen maken tot sterke, ondernemende, zelfstandige jongens en meisjes, zooals het nieuwe Ewopa ze noo dig heeft. Zij eischen daarvoor de aller- besten van onze jeugd geheel en al op. Van de kinderen, die zich aanmelden worden door een keuring eerst de besten uitge zocht, en van deze wordt door een tweede uitlezing (geen examen) gedurende een week de kleine groep uitgezeefd, die be looft de moeilijke eischen van de nieuwe opvoeding te kunnen vervullen. Wie tot het eind de school met succes doorloopt heeft vrüe beroepskeuze, heeft toegang tot ieder hoogere studie en er wordt 'voor gezorgd, dat geen geldelijke hinderpalen daarbij in den weg staan; de ouders betalen een geldelijke bijdrage af hankelijk van hun inkomen. Niemand die overigens geschikt is wordt dus uitgesloten wegens zijn geldelijke omstandigheden of ondervindt daarvan eenige onaangenaam heid. Wie zijn kinderen (jongens van 1011 jaar, meisjes van 1013 jaar, waarvan de meisjes van 1213 jaar op de H. B. S. of M. U. L. O. moeten ziin) voor deze scholen in aanmerking wil laten komen, wende zich zoo spoedig mogelijk tot 10 Juli tot dr. Kemper. Oostduinlaan no. 2, Den Haag (kamer 27, Tel. 11.63.90, toe stel 129). De spelling der Nederlandsche taal 's C.RAVl:\ TIA.;K. 22 Juni, N.i.ir vernemen, is bij den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, we tenschap en kuituurbescherming een voor stel tot het brengen van eenheid in de spel ling der Nederlandsche tnal in vergevor derden staat van voorbereiding. Dit voorstel zal genoemde secretaris-as- ueraa.1 zeer spoedig aan zjjn ambU»euC»« ten ter beoordeelüig voorleggen.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 13