Éfe Nieuws uit IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken. DE LUTINE, het mysterieuze Coudschip. Als Speurders in actie komen! BUBBELTJE EN KNOR Talrijke pogingen om kostbare lading te bergen. gen. Intusschen zonk het wrak steeds die- j - a ii - per in het zand. De duikers van toen kon stellen? Waarom is de aandacht er telkens ^en er mej. j^un eenvoudige hulpmiddelen Van Drimmelen kon geen stap doen zonder op geld te trappen! Goud! We kennen allemaal verhalen van goudzoekers, die na doorgaans een mis lukt leven achter zich te hebben werden gelokt door het gerucht, dat er ergens goud was gevonden. Een ruw bestaan lijdend met harde ontberingen zochten zij koorts achtig om een schitterende droom in ver vulling te zien gaan. Goud! We hebben ook veel gelezen over expedities naar verre plaatsen, waar in ouden tyd schat ten heetten te zijn vergaard.soms zonder dat er veel waarde aan werd gehecht. Kos ten noch moeiten werden gespaard om meester van de rijkdommen te worden. Goud! Het sterkste leeft in onze herinne ring het telkens herhaald pogen om goud te halen uit de Lutine, het mysterieuze schip, dat velen al wrange teleurstellingen heeft bezorgd. Wat is er toch met de Lutine? Welke reden had men om er zooveel_j;eld en zoo veel arbeidskrachten voor beschikbaar te weer naar uitgegaan? Hoe komt het, dat menige gelukzoeker, dikwijls tegen heug en meug in, zijn tijd aan de Lutine gaf? Zijn de verhalen over de schatten van het schip waar? „Oneindig veel is er over gesproken en geschreven. Steeds weer trof men' in de pers berichten aan, volgens welke er weer een nieuwe poging zou worden gewaagd om goud uit de Lutine te halen. „Lutine" werd een sprookjesnaam, omweven door een bekorende romantiek. „Lutine" werd het gesprek van den dag, van rijk en arm, van den waardigsten burger tot den on- benulligsten schooljongen. En heel Neder land las in spanning al die reportages over proefnemingen. Talrijke journalisten uit vele landen waren ijverig in touw, vooral toen de Karimata voor het goudwagentje werd gespannen. Eiken dag werd de span ning grooter. Nu zou er toch eindelijk goud worden opgehaald.. Nu zou eindelijk Jan van Drimmelen lachte er om. Men zocht verkeerd, zegt hij en hij raadpleegt zijn sterk geheugen, waarin precies moet zijn gegrift waar het .goud zich bevindt! De Lutine was een Engelsch oorlogs fregat. Het bevatte een lading munten en ^oud en zilver in staven, bestemd voor de ^nti-Fransche oorlogsvoering. 10 October 1799 verging het schip op de gronden van Terschelling. De bemanning telde twee honderdvijftig koppen. Slechts één schip breukeling kon echter vertellen wat er was gebeurd. Hij spoelde volkomen uitge put op Vlieland aan, waar hij nog maar korten tijd leefde. „Twee uur .heeft 3e man geleefd", zoo K ult Jan van Drim- van Drimmelen Imelen onze gegeyens Dokter was de eerste Oome Jan kon hem eerst niet goed thuis brengen, den bezoeker, die Zondagmorgen aanbelde. Hij heeft zooveel menschen lee- ren kennen en dan raak je wel eens met de gezichten in de war. Het bleek de dok ter van Oome Jan te zijn. Hij had het stuk in onze krant gelezen en kwam eens kij ken hoe het met Van Drimmelen ging. Kijk, dat stelde Oome Jan bijzonder op prijs. Het .doet je altijd goed te zien, dat de menschen je niet zijn vergeten. En voor dokter was hij toch eigenlijk een „vreemde". Daar moet je Van Drimmelen voor hee- ten om den dokter op bezoek te krijgen wanneer je heelemaal niet ziek bent. maar zoo kras, zoo vol levensmoed, dat je je vijf-en-zeventigsten verjaardag als een flinke, gezonde kérel viert! vertelt (3) jaan. „Ze wisten hem Haar op Vlieland tot bewustzijn te bren gen en toen hoorden Jze, dat de Lutine op de gronden van Ter schelling was gebleven. Het was nauwelijks mooi weer of de Vlielandsche vloot trok er op uit. Met een heele serie bottertjes zoch ten ze naar het schip, nv.tr ze zagen mets meer. Een eind verder was het water ech ter ondiep, dat konden ze gemakkelijk zien. Daar moest de Lutine zijn vergaan! Ze ontdekten een ruim vol met vaatjes. Snel kwamen ze naderbij. Met scheeps- haken gingen ze probeeren de vaatjees op te halen. Dat gelukte wel eens, maar mees- al gingen de vaatjes onder water kapot, zoodat het geld werd verstrooid. ,'s Avonds kwamen ze met mandenyol geld binnen. Alles werd op Terscnelling bij elkaar gebracht en in een oude kolen- schuur opgeborgen. Laat ik je nu vertel len dat er niet eens een wacht bij werd gezet! Je kunt wel begrijpen hoeveel er is gestolen!" Het wrak was eigendom van de Brit- Bche admiraliteit. Volgens de geldende rechtsbepalingen verviel het aan de Ne- derlandsche autoriteiten, .die het volgende jaar een deel van de lading wisten te ber- Herdenkingsavond Storm- Donderdag: „Blauw-Wit is troef!" Het laatste nummer van het herdenkings programma der Stormvogels is in zicht. Tot nu toe is alles goed gegaan: de wedstrijd tegen Z.F.C. was het aanschouwen zeker waard, de krachtmeting met het Haarlcmsch Elftal deed duizenden van een sportief evenement genieten en de bijzondere jaar vergadering in Hotel Nummer Eén had een vlot verloop. Thans rest alleen nog de ju bileumavond in het Thalia Theater. "Het is gerechtvaardigd te verwachten, dat het besluit ccn knaleffect zal zijn. R. KUI LMAN. (foto-archief H. C.) Stormvogels heeft, samenwerkende met de supportervereeniging, geld noch moeite ge spaard om het welslagen mogelijk te maken. Er is een goed programma samengesteld, dat zeker in den smaak zal vallen. De Vier Van Tholen en Van Lier komen! En dat zegt reeds veel. Zoo langzamerhand hebben we dit vier tal leeren kennen als een groep, die op be- ichaafde wijze voor gezonde ontspanning zorgt. De artisten kenmerken hun optreden vooral door „vaart" in het programma te brengen. Zij weten van rust noch duur, alles gaat van een leien dakje en toch is er altijd weer Iets nieuws. Ditmaal brengen ze een cabaret- programma onder den veelbelovenden titel Knaleffecten! Het bestaat uit niet minder dan een en twintig nummers. R. Kuulman en zijn accordeonisten blijven Iiiet afzijdig. Ook zij zullen de vele bezoekers •angenaam bezig weten te houden. Hoeveel maal dit gezelschap gedurende het voorbije seizoen aan uitvoeringen in onze gemeente heeft medegewerkt zouden we niet direct kun nen zeggen. Het kwam, zag en won in allerlei kringen. Dat het publiek er dadelijk mee was Ingenomen, behoeft geen verwondering te wekken. „IJmuiden" dweept met accordeon- muziek. Zoo was het vroeger en zoo is het gebleven. En men weet wat er van Kuulman en de zijnen kan worden verwacht: goed spel en afwisseling. Natuurlijk zal Stormvogels' voorzitter, de heer W. Chr Suwerink, een en ander hebben te vertellen. Maar hij zal doen zooals zijn ge woonte is: hij zal het kort maken en daarbij toch alles aantippen. Deze avond, die te halfacht begint, is een familiebijeenkomst onder bet motto: blauw wit is troef! niet meer bijkomen. Alleen een heel ge ringe hoeveelheid goud en zilver werd nog geborgen. Maar de totale lading moest een waar de van ongeveer twintig millioen gulden hebben! Men wilde den moed niet opge ven. Omstreeks de helft van de vorige eeuw droeg de Nederlandsche regeering het recht aan Lloyds bureau te Londen over. En telkens weer zijn toen pogingen in het werk gesteld om de schatten te ber gen. Vernuftige machines®en instrumenten werden er gebruikt. Iets werd er omge haald. Maar in de hoofdzaak slaagde men niet. Een Britsche onderneming is met het groote bergingsvaartuig Salvation gedu rende enkele jaren bezig geweest. Dat is nog niet zoo heel lang geleden. De Kat- wijksche hulpstoomlogger Wodan is te hulp geroepen. Amsterdamsche onderne mingen hebben zich geweerd. De bergings- bureaux Dros te Texel en Doeksen te Ter schelling kwamen in actie met de ber gingsbooten Stortemelk, Texel en andere Totaal werd er ongeveer voor twee mil lioen gulden geborgen. Voor vefe millioe- nen moet er dus nog zijn! Jan van Drimmelen, onzè beroemde dui ker, Iaat ons een zilveren Spaansche mat zien. Er staat 1789 op. Op Terschelling heeft men er wel honderd gulden voor ge boden. Want de mat komt van de Lutine! Oome Jan heeft daar gedoken! Drie-kwart millioen gulden heeft hij naar boven ge haald HU vertelt Jiet rustig. Maar er licht Iets iu zijn oogen wanneer hü er geestdriftig aan toevoegt: „De schat zit er nog in. Ik ken de plaats. Hadden ze maar naar me geluisterd en gedaan wat ik voor stelde! Ik heb op het geld geloopen. Geen stap kon ik doen zonder er op te trappen. Het lag vlak bü de hand!" v. B. V. Z. V. weert zich opnieuw In finale Van Leersumtournooi. V. z. V. zal Zondag opnieuw in aantrekkelijke wedstrijden van haar kracht blijk geven. Zij neemt dan deel aan het bekende jaarlijksche tournooi om den In Memorlam D. E. van Leer- sum-prijs. Door een gelukkige loting is zij direct In de finale geplaatst. Aan het tournooi, dat aan de Kleverlaan te Haarlem wordt gehouden en te half twee begint, wordt verder door H.V.G.B., Haarlem. De Water ratten en H.P.C. deelgenomen. Het programma is .anders dan anders". Eerst speelt V.Z.V. echter een zoogenaamden afmattingswedstrijd tegen een combinatie van H.P.C. en De Waterratten 2. Met veel belangstelling worden de verrichtingen tege moet gezien. WERKMANSBOND. De afdeellng Velsen van den Chrlsteltjken Na- tlonalen Werkmans Bond komt iedere maand getrouw bijeen. Het.ligt in de bedoeling om ge durende de zomerperiode normaal te vergade ren. Waarschijnlijk wordt er nog In Juni een le denvergadering georganiseerd. JAARVERGADERING V. S. V. De Jaarvergadering van V. S. V. zal niet. zoo als aanvankelijk in de bedoeling lag op Maan dag 29 Juni gehouden worden. Er is narhelijk be sloten om Maandag 6 Juli voor dit doel in het Wapen van Velsen bijeen te komen. Diensthonden toonén trouw en schranderheid. Zeer velen in onze gemeente bezitten een warme belangstelling voor de dieren en het zal een ieder duidelUk zijn, dat de eigenaren van honden hierop geen uit zondering maken. Men heeft de goede eigenschappen de zer beesten uitstekend te gebruiken, im mers vooral de trouw is algemeen bekend. De ontwikkeling der zintuigen biedt even eens groote mogelijkheden. Bij opsporings werkzaamheden leverden de viervoetige speurders dan ook reeds herhaaldelijk treffende staaltjes van hun kunnen. Al vorens echter dergelijke succesvolle pres taties kunnen worden verricht, ondergaan de honden een dégelijke opleiding. De heer Verwey, die ons een interessant relaas deed, met zijn trouwen hond. (Foto-archief H. C.) Het was de heer H. Verwey, secre taris der afdeeling Velsen en omstreken van den Nederlandschen Bond voor den Diensthond, die ons hieromtrent een reeks belangwekkende wetenswaardigheden me dedeelde. Als oprichter heeft hij reeds ongeveer acht jaren de leiding. Aanvan kelijk telde de afdeeling twaalf leden met zes honden, welke niet in het bezit van het certificaat waren. Het aantal leden steeg tot vijftien. Herhaaldelijk kon de geoefendheid der dieren worden getoetst. Van de dertien honden verkregen er zes een erkenning. Al is de afdeeling niet bijzonder groot, zij heeft een schare trouwe leden. Er zijn wellicht echter ingrijpende veranderingen op komst, namelijk de aansluiting bij de Politie Federatie. Men kan verwachten, dat jachtopzieners en boschwachters hier in waarschijnlijk niet zullen worden opge nomen. Voor de afdeeling zou een derge lijke maatregel een geduchte tegenvaller beteekenen. Het1 werk, dat in de achterliggende jaren tot stand kon worden gebracht, heeft evenwel geenszins zijn beteekenis verloren. Tal van honden zijn thans in staat om verbluffende resultaten bij het werk der politie te bereiken. Onwillekeurig kan men zich dan ook voorstellen, dat iedere be zitter van een goeden diensthond met eenige trots de prestaties van zijn waarde- voUen kameraad demonstreert. Een hond is de vriend van zijn meester. Deze ge hechtheid kent veelal geep grenzen en komt eerst recht bij het scheiden tot uiting. Behalve over trouw, beschikken de dieren echter veelal over speurzin en schranderheid, waardoor zij niet ten on rechte den naam „speurders" kregen. De voorbereiding voor hun bijzondere taak is verre van gemakkelijk en lang niet iedere hond bezit de vereischte vermogens. Het karakter en de geaardheid van het dier zijn van grooten invloed en voorts dient de leermeester op zijn beurt met de noodige tact, volharding -"en gedüld zijn dier te behandelen. De heer Verwey, die tot de bekende fi guren van het park Velserbeek behoort, heeft reeds vele ervaringen op dit gebied, het is daarom interessant van hem te ver nemen, dat men de methode der zachtheid toepast. Weliswaar zjjn er onwillige dieren, die een andere opleiding krijgen, doch meestal blijkt dit niet poodig. Men oefent bijna altijd in groepsver band op een terrein aan den Duin en Kruidbergerweg en degene, die hierbij tegenwoordig 'is, verveelt zich nimmer, want als de dieren in actie zijn leggen zij veelal een groote activiteit aan den dag. De hondenbezitters zijn echter niet op de kijklustigen gestelden dat is te be grijpen. Heel aardig zijn de gehoorzaamheids- oefeningen. Het opsporingswerk van voor werpen (revieren) die een bepaald persoon heeft aangeraakt, heeft ook veler aan dacht. Zooals men weet herkent een hond deze- attributen binnen acht en veertig uren na de aanraking, doch er zijn schran-. dere dieren, die na twee en negentig uren nog met succes de opgave volbrengen. De kern van een oefenavond bestaat echter in het „pakwerk", waarbij de pakwerker m een harnas van leer als „misdadiger" fungeert. Het schouwspel wordt dan boeiend, want de boef schiet telkens en peddelt weg. Het baat meestal niet, want dé diensthond doet zijn plichtMet fonkelende oogen en gespannen spieren rent hij op zijn belager af. Menigeen, die zich als boef beschikbaar stelde, kreeg blauwe plekken Het werken met de honden is een aar dige liefhebberij, terwijl de politie reeds ontelbare malen van het nut dezer dieren profiteerde. Vele dieven konden worden gepakt, talrijke inbraken werden opgehel derd en menig misdrijf kon tot klaarheid worden gebracht, dank zij deze waakzame viervoeters. Het behoeft dus niemand te verwonde ren, dat dé afdeeling vooral onder de hui dige omstandigheden actief is. Er wordt vaak gezamenlijk met de afdeeling Bloe- mendaal gewerkt en binnenkort (ongeveer eind Juni) zullen vier honden wederom een keuring ondergaan voor het behalen van het certificaat. Wij vernamen als treffende bijzonder heid, dat een dergelijk certificaat binnen twee jaar vernieuwd moet worden, met als resultaat, dat de eigenaars met hun honden moeten blijven oefenen. De presta ties van het dier bereiken een hooger peil en de erkenning heeft meer practische waarde. Een diensthond moet paraat zijn en zon der geregelde verzorging en opleiding is dit onmogelijk. Ziehier een kort overzicht van een groep dierenvrienden, die ontspanning, inspan ning en nuttigheid met elkaar wisten te vereenigen. Hun honden zijn de trouwe makkersDe V. Marktprijzen. IJMUIDEN 22 Juni 1942. Tarbot per kg f 7.60. tong per kg. f 8,60—f 6.50, kleine schol le soort f 240—f 220. 2e soort 1198— f 154, pufschar le soort f 142—f 124. 2e soort f 77— f56. pufschar f 34—f 32, wijting f 142—f 136, mui len f 102. alles per 50 kg. Besommingen loggers: SCH 201 f4085, KW 110 f4081, KW 58 f4881. Kotters: IJM 224 f 1063. IJM 244 f983. SCHEVENINGEN ,22 Juni. Met versche visch waren hedenochtend aan de markt de motorlog- gers SCH 47. J. van Beelen. met f 4175 en de SCH 280, H. Messemaker. met f 3980 besomming. De prijzen waren: kleinschol 152,60—f103, wijting f 99—f 107. horsmakreel f 90, alles per kist van 40 kg. POSTZEGELVERZAMELAARS NAAR ALKMAAR. Teneindè de belangen der postzegelver zamelaars op de juiste wijze „te behartigen, heef: het bestuur der Postzegelvereeniging IJmuiden en Omstreken in overleg met de vereenigingen te Hoorn en Alkmaar be sloten. om aan gecombineerde ruilovereen komsten deel te nemen. Zondag 28 Juni zal in het Paviljoen Kin- heim te Alkmaar voor het eerst een der gelijke samenkomst plaats hebben en we twijfelen er niet aan of vele enthousiaste Velsensche verzamelaars zullen daarbij tegenwoordig zijn. Als gcitenfokkers feestvieren. Vroolijke bonte avond in St. Fidelisgebouw, Het is een kenmerkend verschijnsel van dezen tijd, dat de geitenfokkers een on wone activiteit aan den dag leggen, beteekenis van deze liefhebberij is grooter dan voorheen en men maakt van de dieren een dankbaar gebruik. Het „op goed ge luk" houden van geiten brengt echter na- deelen met zich mede en daarom hebben zich velen aangesloten bij de Geitenfok- vereeniging Velsen en Omstreken, welke reeds een groote bekendheid geniet. Er kan baanbrekend werk voor de ver betering van het geitenras verricht wor den. Het bestuur weerde zich kranig en de waarde van zijn werk kwam het duide lijkst (ot uiting in de onlangs gehouden geitenkeuring, waarvoor velen hun inte resse toonden. Het is een feit: de geit heeft velen ver- eenigd. Arm en rijk, jong en oud staan voor de belangen van het ras op de bres. Het zal echter velen verwonderen, dat deze dieren de oorzaak waren van een vroolijken bonten avond, die Maandag in het St. Fedelisgebouw werd georganiseerd. Het bestuur had namelijk gemeend om de prijsuitreiking van de keuring een feeste lijk karakter te moeten geven, hetgeen bij zeer velen weerklank vond. De heer H. Prent, die op de hem ver trouwde wijze den voorzittershamer han teert, noemde de opkomst overweldigend. Het was een goede gedachte om ook de dames uit te noodigen, want ook zij heb ben een warme helangstelling voor de vereeniging. (Een dergelijke opmerking was eigenlijk haast overbodig, want vóorai in dezen tijd zal wel geen huisvrouw de waarde van het nuttige doel der moderne veeteelt onderschatten). Vervolgens bracht de voorzitter zijn dank aan de heeren Goseling, Zorgdrager en Pranger, die in de af geloopen jaren zeer verdienstelijk werk voor de verbetering van het geitenras gedaan hebben. Voor de welgevulde zaal met het geiten- minnend publiek trad daarna het accor deon-duo A. J. Hartenhoff en K. van Rens- woud op. Deze heeren brachten met hun populaire pittige melodieën een aangename ongedwongen sfeer teweeg. De vroolijke klanken verhoogden de gezelligheid en men heeft dan ook geregeld van hun afwisse lend programma genoten. Men behoefde zich geenszins te ver velen, want naast de zakelijke mededee- lingen van den voorzitter, waren er tal van verrassingen, die door alle aanwezigen bijzonder geapprecieerd werden. Daar was bijvoorbeeld het optreden van Black Danney, den zingenden vagebond, die met zijn liedjes Greetje en Oom Jaap een. luid applaus in ontvangst mocht nemen. De heer Prent vertelde voorts het een en ander over het wilde bokken verbod, waarvoor de vereeniging een schrijven naar de betrokken instanties richtte. Het is immers de bedoeling om de melkpro ductie op te voeren, het ras te verbeteren en het krachtvoeder zoo goed mogelük te gebruiken. Uitvoerig behandelde spr. de financleele kwestie van dezen maatregel en hierbij bleek, dat het bestuur reeds een keurige regeling had ontworpen. De belangen der vereeniging staan op het spel. Men heeft de beschikking over twee stamboekbokken, zoodat elke geitenhouder hiervan kan pro fiteered Besloten werd om deze belangrijke aangelegenheid nader te bespreken. Wederom lieten de accordeonisten zich hooren, waarbii een der leden zich als „gangmaker" ontpopte. De bonte pot pourri: „Op reis door Nederland" bevatte een reeks oude bekende wijsjes, zoodat aller stembanden in trilling kwamen. De riciteer-wedstrijd werd een daverend succes, doch de wijzers draaiden snel en weldra verscheen Nick Carson te midden der feestvierende geitenfokkers. In zijn cowboy-uitrusting wist hij aller aandacht te veroveren. Rosita en Ouwe Tante Coba, waren nummers, die aardig werden ver tolkt. Over de hooivoorziening der vereeniging deelde de heer Prent nog mede, dat deze actie tot heden geen resultaat had. Men hoopt evenwel alsnog op een gunstige oplossing. Voor de prijsuitreiking bestond, zooals te begrijpen was, een ongewone belang stelling. Dit was de clou van den avond en toen dan ook de kampioen van de keu ring. de heer J. Pranger te Santpoort zijn feestelijk versierde zetel had ingenomen, daverde het „Lang zal hii levendoor de ruimte. Zijn echtgenoote deelde even eens in de hulde en ontving bloemen. Bij het overhandigen van den fraaien wissel beker uitte de heer Prent de hoop, dat de winnaar den eersten beker der vereeniging een volgend jaar eervol zal kunnen ver dedigen. De heer F. Martens te Santpoort kreeg een medaille.- Het was een aardig moment toen de jeugdige D. Dudink te IJmuiden-Oost den eersten prijs der hulpregister-geiten in ontvangst mocht nemen, Hii kon trotsch zijn op de groote medaille, terwijl zijn moeder blij was met de bloemen. Nadat aan den heer P. Warmenhoven te IJmuiden-Oost een prijs overhandigd was, kwamen de winnaars met de lammeren aan de beurt. Voor mevrouw Van Krimpen te Santpoort, die destijds met een wagen geiten ter keuring verscheen, werd een extra nummer gespeeld en wel: „Ik heb mijn wagen vol geladen.." Zy is een der enthousiaste werkende leden en wist in deze afdeeling een eersten prijs (een fraaie medaille) te behalen. Tenslotte kreeg nog de heer C. de Niet een medaille, terwijl zijn echtgenoote. die steeds voor de vereeniging werkt, op haar beurt een welverdiende bloemen-attentie kreeg te incasseeren. Onder aller instem ming zong een lid voor het speciaal ge dicht: „Wilde bokkenlied". Nog was het geitenfokkersfeest niet ten einde, opnieuw schalde de muziek en een ieder was opgewekt. Beladen met prijzen, geschenken en blijde herinneringap. keer den allen voldaan huiswaarts. Het bestuur kan met groote voldoening op dit evene» ment terugzien. H. J. DE VRIES. Opgepast voor zakkenrollers Men hoort in onze gemeente niet dik- wyls van zakkenrollers en dat is maar goed ook. Maar zoo nu en dan plegen zy toch in actie te komen. Ze blijken het te hebben gemunt op vrouwen, die voor ,een winkel in de rij moeten staan. Mej. 'E. vertoefde te IJmuiden-Oost eenigen tijd bij een zaak.'En toen ze haar porte- monnaïe te voorschijn wilde halen kwam ze tot de onaangename ontdekking, dat deze was „gerold". Een waarschuwing is zeker noodzake lijk. Men kan niet spoedig voldoende op rijn hoede zijn. Als de mensdien in de rij staan is de gelegenheid voor zakken rollers alleszins geschikt. Men blyve dus voorzichtig! Teekenlng Hessels (Psx Holland m Dukel-v. Dixhoorn Eerste partij te Beverwijk. (Van onzen Damcorrespondent) De voorbereidingen van den wedstrijd tusschen meester Dukel, kampioen van Kennemerland, en Van Dixnoorn, ex- kampioen van Zeeland, zijn in een zoo ver gevorderd stadium gekomen, dat reeds Woensdag te Beverwijk de eerste partij kan worden gespeeld. De match zal bestaan uit zes partijen: en ieder - heeft er drie met wit. winnaar Is de speler, die het eerst totaal zeven pun ten heeft veroverd. Er wordt gespeeld met een tempo van 45 zetten in l\2 uur (dam- kloktijd). Er worden drie partijen te Beverwijk en drie partijen te IJmuiden gehouden. Voor den winnaar is door een dam-enthousiast, die onbekend wenscht te blijven, een zeer mooie legpenning beschikbaar gesteld. Omtrent de kansen loopen de meeningen nogal uiteen. Dukel is den laatsten tijd goed in vorm en in de IJmuider dam merskringen is men er bijna vast van over tuigd, dat deze wedstrijd door den D. C. IJ'er wordt gewonnen. De vorige match, in den zomer van 1941, wist de kampioen van Kennemerland met het kleinst mogelijk verschil te winnen, namelijk 64. (4 remise en 1 gewonnen). In de Beverwijker dammerkringen weet men, dat Van Dixhoorn serieus heeftt ge traind. Hij is uit het goede hout gesneden en het is zeer moeilijk van hem te winnen. Met groote belangstelling zullen de dam mers in Kennemerland zoowel naar den uitslag, als het spel. uitzien. Van Dixhoorn. J. A. van Dixhoorn werd in 1910 te Goes geboren. Op 22-jarigen leeftyd werd hij lid van de plaatselijke damclub. Al spoe dig bleek, dat Van Dixhoorn een bijzon dere aanleg had voor 't damspel en na twee jaar spelen behaalde hij het brevet noofdklassespeler. Daarna kwam hii telkenjare in. den wed strijd om het damkampioenschap van Zee land uit. waarbij hij éénmaal er in slaagde den titel te winnen, terwijl hij vele malen de tweede en derde plaats bezette. In 1937 was Van Dixhoorn reeds oefenmeester en gaf privélessen, waardoor tal van sterke spelers naar voren ziin gekomen. Hij redigeerde van 1934 af verschillende damrubrieken in Zeeland en hoewel hij zich in 1940 voor zaken te Beverwijk ves tigde, redigeert hij de rubrieken in Zee land thans nog. In geheel Zeeland en Brabant heeft hy reeds simultaan gespeeld. Na ziin bedan ken voor de damclub in Zeeland, was hij buitengewoon lid van den N. D. B„ doch na deze match voelt de .3everwijker" er veel voor om lid te worden van de Dam club Beverwijk. Hij zal dan in de a.s. zomer in de hoofdklasse-competitie uit komen. Zomertournooi D .C. H. Winnaars- en verliezersronde (Van onzen dammed ewerker). De wedstrijdleiding van het xomerdamtour- nooi van D.C.IJ. heeft ingrijpende maatrege len genomen. Om het tournooi goed te doen verloopen, is voor hedenavond de eerste ronde van de winnaars- en verliezersronden vastgesteld. Als volgt zijn de groepen ingedeeld: Winnaarsronde Groep A: B. Dukel. Jon ker, Koetsier, P. Smit. Groep B: P. Postma, P. Basstra, Llchten- dahl en J. Snel. Groep C: H. v. d. Heijde, H. DIederiks, F. Dukel en Ten Napel. Groep D: M. Hühl, P. Hoek, de Jong, Bal. Verliezersronde. Groep A: J. v. Straten, Beets, Waal, Landweer, Riedeman. Groep B: D. Ott, A. Schager, P. Swler, Ol denburg, Hendriks. Hedenavond wordt verder bekend gemaakt tegen welken speler men uitkomt. De wedstrijdleiding heeft' deze maatregelen moeten nemen om precies op tijd te eindigen met het oog op de wintercompetities. Allen spelers wordt verzocht precies om half acht in het clubgebouw Royal aanwezig te zijn om belangrijke mededeelingen te ver nemen. De klokken worden te half acht pre cies door den wedstrijdleider in werking ge zet. Kinderkerk IJmuiden Oost Door de groote moeilijkheden heeft het be stuur der Kinderkerk IJmuiden-Oost besloten dit jaar geen buitenfeesten te organiseeren. Toch werden er plannen beraamd om den kinderen ben gezelligen middag aan te bie den. Den ouders wordt verzocht hun medewer king te geven om tot een gezellig zaalfeest te komen. Alleen wanneer allen financieel steu nen, kan het bestuur tot uitwerking der plan nen overgaan. VOLKSONDERWIJS Hetbestuur der afdeeling Velsen van de Ver eeniging voor Volksonderwijs, had aanvankelijk het voornemen om een filmavond te organisee ren. Nu heeft men besloten om de vertooning der film Volksonderwijs tot het najaar ui» te stellen. PERSONALIA. De sluisknecht by den Rijkswaterstaat P. Kaars is overgeplaatst van dfe Noordzee- kanaalsluizen te IJmuiden naar de schut sluis in het Noordhollandsch Kanaal. Kruimeldieven in actie Zij kunnen alles gebruiken De politie stelt momenteel een onderzoek naar kruimeldiefstallen in. In den nacht van Zaterdag op Zondag en in dien van Zondag op Maandag, werd evenals in voor gaande dagen dikwijls haar aandacht ge vraagd. Het was hoofdzakelijk te IJmuiden- Oost, waar de kruimeldieven in actie kwa men. Onder meer ontvreemdden zij distribu tiebescheiden, een bedrag aan geld, enkele gouden ringen, een kistje sigaren en een portemonnaie. Bovendien werden er twee muntgasmeters gelicht. SANTPOORT Santpoortgefeliciteerd!" Langs dezen weg wil Terrasvogels haar gelukwenschen overbrerigen voor het 20- jarig jubileum aan de plaatselijke R. K. Sportvereeniging „Santpoort". Weliswaar hebben wij Santpoort voor dien niet in die mate leeren kennen als te genwoordig, omdat zy ook in het N.V.B.- verband is opgenomen, maar juist de laat ste 2 jaren geven aanleiding die gelukwen schen over te brengen. Wij zyn er van over tuigd, dat ook daar hard gewerkt wondt, om ie jeugd zooveel mogelijk attracties te be zongen en wenschen dat „Santpoort" in de toekomst het zoover moge brengen ook eens deel uit te maken van de le klas N.V.B. Het zal haar goed gaan. Bestuur Terrasvogels. RIJWIEL BIJ DE BIEZEN GESTOLEN. De zwijntjesjagers ontzien blijkbaar nie mand. Nu hebben ze zelfs den moed gehad een rijwiel te stelen, dat in het fietsenrek bij de begraafplaats De Biezen was geplaatst. De eigenaresse had ook zelf schuld, aange zien haar rijwiel niet was afgesloten. T. V. S.-NIEUWS. Ten huize van den heer G. Hop. Rijksweg 480 zullen het bestuur en de technische commissie der Turnvereenlging Santpoort Maandag 29 Juni om acht uur bijeenkomen, teneinde zoo moge lijk nieuwe plannen uit te werken. INLEIDING VOORGANGER. Naar wij vernemen zal de heer J. A. Vis ser cand. tot den H. D.. die tot voorganger evangelist der Ned. Herv. Evangelisatie I alhier werd benoemd. Zondag 28 Juni in I den ochtenddienst door ds. G. Grootjans te Watergraafsmeer tot zijn ambt worüen inge leid. I Wat bij de Vogels wordt besproken Zooata we he6ben medegedeeld zal de aportN'ereenlglng Terrasvogc'.a Dinsdag 30 Juni In De We Ij man aan de Hoofdstraat de jaar! ij kso he aAgemeene ledenvergadering houden. De aanvang hiervan is op half acht bepaald, De agenda vermeldt behave de in gekomen stukken de Jaarverslagen van den secretaris, den penningmeester en de kas- convmleste. Daarna zal de begrooting voor 1942-1943 de aandacht vragen. Er komt tevens een voorste! to< wijziging van artikel tien van de statuten en de arti kelen zeetien en negentien van het huis houdelijk reglement aan de orde. Dit ge schiedt Ingevolge aanwijzingen van den Nederlandsche n Voetbalbond. De wijziging der .Statuten betreft: ..Het vereeniginrajaar vangt aan op 1 Jun! en eindigt op 31 Mei". Artikel zestien \an het huishoudelijk regle ment dient te kilden: „Het bestuur der ver eeniging bestaat uit ten minste zeven perso nen. te weten a. voorzitter, b. secretaris, c. penningmeester, d. vice-voorzitter, e. tweede secretaris, t. tweede penningmeester en g. commissaris. Het aantaJ commissarissen kan naar behoefte aangevuld worden, doch het maximum aantal bestuursleden zai echter nimmer meer mogen bedragen dam elf personen." Artikel negewtlen wordt: het voorjaar treden drie reep. vier bestuur»- leden af, volgens op te maken rooster, welk aantal verhoogd wordt met Inaohtname ran art. 16 sub g." Hierna volgt een bestuursverkiezing. De voorzitter, de penningmeester en de tweede secretaris zijn periodiek aftredend, doch stellen zich opnieuw beschikbaar. De heeren K. de Jonge. P. Douma en C. Schipper, die eveneens aan de beurt van aftreden zijn, zijn niet herkiesbaar. Voor de opengevallen (Juncties en ter aanvulling van he: aantal oomrrüssnrissen worden door het bestuur de hoeren Bunschoten, Kuiper, v. d. SJJde, Wa- reman en Weesets ca.ndidaat gesteld. Vervolgens dient er een kasoom missie te worden benoemd, woarna comtributle en donatie voor 1942-1943 zullen worden vast gesteld. Aangezien er belangrijke besluiten voor de toekomst zullen worden genomen re kent hot bestour op aller opkomst. Ook do nateurs kunnen de bijeenkomst medemaken doch zij hebben natuurlijk geen stemrecht. CASTRICUM VEILING-OVERZICHT. In de afgeloopen week was er een ge ringe aanvoer van groenten, welke tegen de vastgestelde prijzen onder de koopers wer den toegewezen. In de fruitafdeeling kwa men eenige partijtjes aardbeien, welke per slof werden aangevoerd. De prijs per K.G. bedroeg 45 ets en per slof f 1.12& WARME MAALTIJDEN. Deze week worden dagelijks 123 warme maaltijden door de Centrale Keuken bereid bestaande uit stamppot, voor hen die ge plaatst ziin in werkverruiming en te werk zijn gesteld in de Provinciale Duinterrei- m. R. K. PAROCHIENIEUWS. Voor de leden van De Hanze werd Za terdag en Zondag in de Parochiekerk van oen H. Pancratius een Katholieke actiedag gehouden, welke onder leiding van Pater Pernot O. F. M. van Nieuwe Niedorp stond. Onder de Hoogmis hield deze een treffende predicatie met als onderwerp „Christus offer en ons offer". De conferentie over de kerk, welke te 11 uur plaats had. weid be handeld door kapelaan Verheul. De deel name was groot. BEVERWIJK De maximumprijzen Voor de periode van 23—29 Juni heeft de Ned. genten- en Fruiteentrale voor het binnen- landsch verbruik de volgende maximumprijzen vastgesteld: Glaskoolrabi f2,50—f3, Kropslag f2. kaskom- kommers f 5,50—f li, platglaskomkommers f 6,50— f 16 per 100 stuks, radijs f 1.80. bospeen f li per 100 bos. rabarber f6—f7, tomaten f38. per 100 K.G., bloemkool f9f 15, per 100 stuks, raapste len f5,60— f7. spinazie f7,20—f8, bosuien f6— f7.50, andijvie f 10—f 13,40, asperges f 16—f 65, boonen f 40—f 50, tulnboonen f 12,80—f 16. doppers f 25, peulén f 20f 25, snljblet f6.40—18 per Aardbeienseizoen geopend Hedenmiddag te 4 uur zijn de eerste special* aardbei en veilingen te Beverwijk gehouden Het seizoen ls de traditie getrouw hiermee geopend. De aandacht van de tuinders wordt er nog op gevestigd, dat één krat met drie sloffen 10 K.G. en 250 gram moet wegen en dat één krat met 11 doosjes het gewicht moet halen van 6 K.G. Met de hedenmiddag begonnen speciale aard- belenvelllngen ls het aardbelenselzoen 1942 voor de streek Kennemerland min of meer officieel Ingeleid, Wat of het voor den tuinbouw brengen zal7 Een. vraag, welke ieder Jaar weer terug keert en reeds vele malen aan bespiegelingen is onderworpen, maar welke pas na afloop van het seizoen als de offlcleele cijfers yan de veilingen over het aantal kilogrammen en doorsneeprljs bekend zijn goed beantwoord kan woéden. Irf de laatste Jaren ls het seizoen niet al te be vredigend geweest en vaak door factoren, die plotseling opkwamen en waarmee geen rekening gehouden kon worden. Ook dit jaar kan dit ge beuren. Gisteren werden al aardige partijtjes aange boden. welke tegen den maximumprijs van. f ijt per slof onder de gegadigden verdeeld werden. De Nederlandsche Groenten- en Frultcentrale heeft voor de periode van 23 tot 29 Juni de aard- bclenprljzen vastgesteld op f32—f40 per 100 K.G. De prijs voor aardbeien zonder dop ls gehand haafd gebleven op fo.30 per K.G. Vraag naar de kostelijke vruchten ls er genoeg en dat blijkt wel uit het feit dat alles tegen de vastgestelde prijzen van eigenaar veranderde. Hoofdzakelijk bestond het aanbod uit Moulin Rouge en een kleine hoeveelheid Amazonen. Da kwaliteit was uitstekend. Een geit aan den wandel Aan het politiebureau zijn In de week van II tot en met 21 Juni de tolgende gevonden voor werpen en dieren aangegeven: bruin lederen kln- derporlemonnale. klein sleuteltje, touwtje met iwee slcutéls en twee loopers, bruine kinderpor- temonnale. padvindersrtem. slot met ketting voor rijwiel, doublé armbandje van een horloge, rozenkrans In étui. duimstok, zwarte vulpen „Matador", zakmes en 3 blikjes vlsch, rechter klomp, beursje, zwart lederen portemonnaie, transportrijwiel, bril. 'ïutssleutel. damestaschje met Inhoud, gele oorbel en een geit. VERORDENING GOEDGEKEURD. BIJ besluit van den secretaris-generaal van het Departemeent van Blnncnlandsche Zaken d.d. 16 Mei 1942 ls goedgekeurd de verordening op de heffing van rechten op de begraafplaatsen der gemeente Beverwijk AGENDA DINSDAG 23 JUNI Thalta: Miedaad zonder potuilen, 8 uur. Rex. Pantserkruiser Sebostopo!. 8 uur. Zaal v. d. Lem: Bijeenkomst Mo tor groep Kennemerland (gymnastiek) S u. Royal: Voortzetting Zomertournooi D. IJ., 7.30 U. Ned. Herv. Kerk, Beverwijk: Orgelcon cert G. J. Moed. 8 uur. WOENSDAG 24 JUNI Bioscopen: Zie Dinsdag. Rethkrhemkork: Bijeenkomst Ned. Chris ten vrou wenbond DIENST DER APOTHEKEN. Avond- en nachtdienst: Kennemer Apo theek, Wijk aan Zecërweg. BELANGRIJKE TELEPOO N N UMMERé) Politie, hoofdbureau 5178. 4377. 5555 Politic. Willemsplein 5400 Brandweer 5242 Lucht beech emdaur. hoofdpost 4145 E. H, B. O., A. I». Bakker 5455 K. H. B. O,, Volson 49 39 Antowfcus Zieke.-!hui» 4444 Umulder Apotheek 1229 Kennemer Ajx>theok 42,04

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3