Jong Nederland leert weer vakkennis. KRUSCHEN HONDEN Gebr. VEENINGA Neem 'n AKKERTJE Bezóek aan de Holland-Nautic opleidingsschool te Haarlem. Hij, die een vak beheerscht, bezit een kapitaal. Ziedaar een goed en rond Xederlandsch gezegde, dat altijd en altijd weer zijn waarheid bewijst. Wie geen beroep verstaat? kan zich nergens in het arbeidsproces der volks gemeenschap volwaardig inzetten. Hij kan nimmer boven de middelmaat uil- komen en zal zUu geheele leven gedoemd blijven in een maatschappelijke positie te leven, die geen uitzicht biedt op matrieelen welstand. Zij. die zóó het leven tegemoet gaan zullen ook nimmer dc ware vreugde van den arbeid Ieeren verslaan. Hun arbeid zal blijven een middel tot een eenvoudig bestaan en' niet een element tot verdieping van den waren zin van het menschelük leven. aar. Juist tijdens 'de teekenles hebben wij de jortgens aan het werk gezien en de ijver, waarmede zij aan hun werkstukken bezig waren, gaf ons de volle overtuiging, dat er aan de arbeidslust niets ontbrak. Binnenkort zullen ook Duitsche jongens hun opleiding aan deze school ontvangen. Deze zijn geheel intern, daar de school te vens vele uitstekend ingerichte woon vertrekken bezit. Gedurende de opleiding krijgen de jon gens een kleine 'toelage boven het vrije onderwijs, dat voor de ouders dus geen kosten meebrengt. De ouderen, die hier worden omgeschoold ontvangen reeds tij dens de opleiding hun loon. Vanzelfspre kend wordt er ook veel aan sport gedaan. De jongens gaan tweemaal in de week onder vertrouwde leiding zwemmen. Voor de jongens duurt de opleidirife drie jaar, waarvan twee jaar op school en één jaar praktijk in de fabriek. Voor de oude ren duurt de omscholingscursus slechts d^ie maanden. De geheele school voldoet aan alle eischen, die er aan gesteld mogen worden en daarom twijfelen wij geen oogenblik aan de nuttige resultaten. De hedendaagsche oplei dingsscholen zijn voor de vermeerdering van de vakkennis van vele jonge Nederlanders van onschat bare beteekenis. Het is de trieste nalatenschap van de kapitalistische crisis van 1930. dat vele jonge Nederlanders na de schoolbanken gespeend bleven van iedere vakopleiding of verdere studie, die hen nader tot een be paald beroep of vak kon brengen. In de meeste gevallen waren vader en oudere broers werkloos en och wat baatte het him om een ambachtsschool of cursus te bezoeken, die bovendien nog extra géló kostte. Werk was er toch niet te krijgen. En zoo groeide Neerland's jeugd op. Slen terend langs de straten, zonder geestdrift, en in een muffe benauwde sfeer, waarin van alle ziiden op hun maatschappelijk evenwicht aanslagen werden gepleegd door politieke tinnegieters met denkbeelden en programma's, die alle tezamen geen uitweg konden wijzen voor hun nooden. Jong Nederland voelde zich aan zijn lot over gelaten en mokte. Maar het gaf niets, er was geen uitzicht op beter. En toen kwam deze oorlog. De economi sche verhoudingen kwamen geheel anders te liggen. Er kwam werk, zoowel binnen als buiten de landsgrenzen. Vaklieden, technici en bekwame handwerkers werden gevraagd. Velen, die een vak beheerschten konden direct wqjrden opgenomen in het arbeidsproces. Hun gezinnen werden be vrijd van den geesel der werkloosheid. Maar vele duizenden, die geen vak ver- Stonden, moesten toezien hoe anderen wel aan den slag kwamen en zij juist niet. Toen vooral werd het gevoeld hoe groot de achterstand in Nederland was op het ge bied der vakopleiding. Jonge menschen, fezond van lijf en leden moesten helaas ekennen, dat hun vakkennis onvoldoende was (meestal geheel afwezig) om zich te kunnen aanmelden voor belangrijke wer ken. Het werk zelf trok hun aan, want het dient gezegd ons volk is Zeker niet ar- beidsschuw, maar zij konden nu eenmaal niet. In dit licht bezien zijn de hedendaag sche opleidingsscholen voor onze jeugd van ,zoo"n enorm groote beteekenis. Op gron dige wQze heeft men dit probleem aange pakt en naar het zich laat aanzien met zeer veel succes. In vele groote plaatsen in ons land zijn opleidingsscholen gesticht met voortreffelijke leerkrachten en uitmunten de leermiddelen. In den kortst mogelijken tijd wil men trachten op deze wijze een groot deel van de jonge Nederlanders hun ontbrekende vakkennis bii te brengen. Ook ouderen, die zich willen laten omscholen voor berobpen. die op het oogenblik groo- lere ontwikkelingskansen bieden dan voor heen, kunnen van deze scholen gebruik maken. Dezer dagen werden een aantal journa listen uit Noord-Holland in de gelegenheid s gesteld de opleidingsschool van de Holland Nautic aan den Ztjiweg te Haarlem te be zichtigen. Ook hier kunnen ouderen worden omgeschoold. Hoofdzakelijk worden hier krachten opgeleid voor de vliegtuigindus trie. welke vooral na den oorlog zeer groote mogelijkheden biedt voor een goed bestaan. De animo voor deze opleiding is dan ook zeer groot. Bij een rondgang door het ge bouw kregen wij een uitstekenden indruk van de gevolgde methode, die er vooral op gericht is de leerlingen zoo spoedig mogelijk aan de praktijk te wennen. Er is een smederij, een werkplaats met draai banken en andere machinerieën, voorts werkbanken. welke alle een eigen ver lichting hebben. Deze school geeft een uitstekenden indruk hoe het moderne bedrijf van de toekomst er zal uitzien. Voor alles moet er orde en netheid zijn. Dit verhoogt de arbeids vreugde. Daarnaast zijn er uiterst moderne en hygiënische waschgelegenheden. In de smaakvol ingerichte 'cantine wordt warm gegeten, terwijl de jongens des morgens in een korte arbeidspauze tevens gelegenheid krijgen een kop koffie te drinken. Aan de school wordt ook theorie en teekeales gegeven door een specialen leer- ook'zoö tevreden MELDT U AAN BIJ HET GEWESTELIJKE ARBEIDSBUREAU AGENDA DONDERDAG Gem. Concert/-.tal. Vo'.l o. 1. Plot He.neroveUI. pia.no on A! ■•■■•pt de Klerk, orgel Rembrandt Theater: „illusie", 2.30, 6.30 en $.45 uur. Toegang 18 jaar. Frans Hals Theater: „Het model", 2.30. 6.30 en S-45 uur. Toegans alle leeftijden Palace: ..O, dio mannen", 2.00. 6.30 en $.45 uur. Toegang 14 jaar. Luxor Theater: „Do Tijger van Eschna- poor", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 14 Jaar. MovJnc Journaal Theater: Doorloopende voorstelling. Toegang eiken leeftijd. VRIJDAG 26 JUNI Voorjaarspakketten naar liet Oostfront Generaal Seyffardt zal een gedeelte persoonlijk uitreiken Wekenlang is er in het Hoofdkwartier van het Nederlandsche Vrijwilligerslegioen dag en nacht gezwoegd om de duizenden voorjaars-pakketten voor de strijders aan het Oostfront in gereedheid te brengen. Thans worden de groote, tot de zoldering van het paklokaal reikende stapels pak ketten verzonden. Elk pakket beslaat uit een houten kistje, gevuld met artikelen, welke aan het front moeilijk te verkrijgen zijn, doch slechts noode gemist worden. Naar wij vernamen zal généraal Seyffart, die een dezer dagen een bezoek aan het front zal brengen, de pakketten, die voor de vrijwilligers in een opleidingskamp be stemd zijn. persoonlijk uitreiken. Dat deze pakketten met vreugde ontvangen zullen worden, behoeft geen betoog. Wie voorals nog zijn steun wil verleenen aan dezen actie voor de strijders tegen het dreigende communistische gevaar, storte zijn bijdrage of) hej, bekende gironummer 432100. Uitreiking distributie bescheiden Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Vrijdag de beurt aan de letters D en F. PERSONALIA. Bij de in Den Haag gehouden examens voor scheepswerktuigkundige is geslaagd voor diploma A, de heer J. A. Veldhuizen te Heemstede. Bioscopen: Midda jon. Nietrw progra ondvoorstellin- In de werkplaats heerscht volkomen orde en regel. (Foto Peperkamp) W.n. Hoofdredacteur: J V. Baudewyns. Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. C. Dcrks. Haarlem. Chef van Dienst cn Stad: S. R Kuiper. Haarlem. Sport cn stad: A. O vermeer Heemstede, Buitenland: J. C. van der Laag. Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, Den Haag. Binnenland: J. A. Steen Jr.. Zandvoort. Nieuws- en reportage voor Vclsen en omgeving: was met verschenen De getuigen zeiden niet W.A. verwijderde straatnaam bordjes in Koog aan de Zaan Gevecht met een agent van politie Dé Vrederechter, mr. Van der Meulen uit Amsterdam, die Woensdagmiddag te Haarlem zitting hield, zette de behandeling voort van de zaak tegen R. P., oud 25 jaar en wonende te Koog aan de Zaan, verdacht van bedrei ging van een agent van politie. Leden van de W.A. waren in den avond van 27 September bezig in de Wilhelmina- straat en Julianastraat te Koog aan de Zaan de straatnaambordjes -van de muren te ha len, toen de politie verscheen. De groep be stond uit vier en twintig man en verscheide- nen van hen hadden de straten afgezet. Toen de vijftigjarige agent van politie H. N. ter plaatse kwam, doorbrak hij de afzetting en begaf zich naar een plek, waar men bezig was, een bord te verwijderen. Hij vorderde het bordje aan hem te geven, doch spoedig werd hij omringd door zeven man. Vervol gens greep hij zijn sabel, waarop iemand hem toerjep „geef hier je sabel" .Na een vecht partij hebben ledgn van de W.A, de sabel en een revolver afgenomen. Ook moet iemand gedreigd hebben. Kort daarop keerde de rust weer: de agent, kreeg zijn sabel en re volver terug en de leden der W.A. vertrokken per fiets. Eenige dagen later maakte de agent van politie een proces-verbaal op en als ver dachte werd R. P. aangewezen. De agent deelde in het proces-verbaal mee. dat deze hem bedreigd had met een voorwerp, dat op een ploertendooder leek. De agent J. B.. die in de straat aanwezig was geweest, verklaar de, dat hij ook een bruinachtig voorwerp had gezien. Bij de eerste behandeling voor den vrede rechter op 28 Januari waren elf leden van de W.A, die bij het geyecht tegenwoordig wa ren geweest, als getuigen h décharge opgetre den. De vrederechter achtte het echter raad zamer, dat de rechter-commissaris een on derzoek instelde, hetgeen inmiddels is ge schied. Woensdagmiddag hield de agent H. N. vol, dat hij bedreigd was geworden door den verdachte. Op een vraag van den vrederech ter, waarom de agent den ploertendooder niet in beslag had genomen, antwoordde getuige, dat hij daarvoor geen tijd had gevonden. Wel heeft hij er eenige dagen naar" gevraagd, doch verdachte ontkende in het bezit te zijn van een dergelijk voorwerp. Elf leden van de W.A. werden vervolgens gehoord. Enkelen verklaarden, dat verdachte niet bij de vechtpartij betrokken was: hij moest twintig dertig meter verder zorgen afzetting vaf) een straat. Anderen deel den mede, dat-zij den indruk hadden, dat P. niet gedreigd kon hebben. Zij hadden hem bij de afzetting gezien. q' Verdachte ontkende gedreigd te hebben en een ploertendooder gebruikt te hebben. De Officier van Justitie, mr. B. van den Burg. zeide, dat zijn rechtvaardigheidsgevoel bevredigd zo# zijn, als meer leden van de I W.A terecht stonden, omdat gebleken is, dat zij zich aan openlijke geweldpleging hebben schuldig gemaakt. Wat in Koog aan de Zaan geschied is, mag niet gebeuren. Het proces verbaal is opgemaakt door iemand, die te vertrouwen is: nooit is iets gebleken van partijdigheid of onwaarheid Volgens spr. Is het feit bewezen en daar het zeer ernstig is. omdat het gezag ondermijnd werd. cischte hij een gevangenisstraf van twee maanden. Mr. Nieiiwenhuiis merkte Sn zijn pleidooi op. dat het slachtoffer de verbaliseerendc agent is. Het is hem niet euvel te dulden, dat hij In het verbaal zijn eigen meening weergeeft. Objectief kan spr. het niet noe men, vooral omdat de getuige zenuwachtig na het gebeuren is geweest. Pi. vroeg vrij spraak. v De vrederechter zeide. dat het wettig be wijs geleverd is. doch een overtuigend bewils iü daarnaast ook noodig. hetgeen moeilijk te verkrijgen is. Daarom sprak hij verdachte vrij. Vrouwenruzie leidde tot schelden. 19 December j.l ontmoetten twee vrouwen, elkaar op den Leidschovaartweg bij de remise en een van haar verweet' de ander, dat deze schuldig zou zijn aan den dood van haar kind Zij voegde daaraan toe „hang je nog niet vuile landverrader". De vrouw, die de min der vriendelijke woorden had moeten aan- hooren. ging haar weg. doch zij werd tot haar woning gevolgd en steeds hoorde zij het woord „landverrader". De vrouw haalde haar echtgenoot en deze moest ook het verhaal en het woord hooren. De politie werd in ken nis gesteld van hot geval cn voor de belee- diging moest J. gcb. D. terecht staan. J. J. E. van Baari XJmuSdcn. begrepen te hebbenf wat de vrouw gezegd Neem het Versterkingsmiddel tegen RHeumatische Pijnen 1 47 - 0:76 - 0.41 bij Apoth., en Drog. had over den dood van haar kind. Zij wis ten hierover niets te vertellen. De officier van justitie noemde dit geval een gevolg van. een vrouwenruzie. Verdachte heeft het grie- vendste woord gebruikt en een gevangenis straf zou op haar plaats zijn. In dit geval wilde hij echter een geldboete van f 25 subs. 25 dagen eischen. De vrederechter vereer.igde zich hiermee en veroordeelde haar conform den eisch. Motorreddingboot „Twente" in dienst gesteld Tijdelijk te IJmiriden gestationneerd Er vaart een klein scheepje door het Noordzee-Kanaal, weinig meer dan een groote witte stip in dezen vaarweg, die reeds zoovele duizenden schepen tusschen zijn oevers voorbij zag glijden, schepen, bijna alle belangrijk grooter dan dit onaan zienlijke vaartuigje, dat nochtans straks geroepen kan worden, zijn „grooten broers'' althans den* bemanningen daarvan assistentie te verleenen. Het is de jongste aanwinst van -de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaat schappij. de motorreddingboot „Twenthe", een geschenk van Twentsche industrieelen. die daarmede, hoewel zij verre van de zee wonen blijk hebben gegeven, den goeden zeemansaard van ons volk te be zitten. De boot de 20ste reddingsboot, voor de N. Z. H. R. M. gebouwd en de 11e, welke zij ten geschenke ontving is een zuster schip van de door prof. Vossnack ontwor pen „Arthur", zij het ook, dat eenige kleine wijzigingen in het bestek werden aange bracht. Zij is gebouwd door de N.V. Scheepswerven Nicolaas Witsen en Vis te Alkmaar. Tot de uitrusting van d£ boot behooren o.m. een zoeklicht, een morse-seinlamp, een schermulylijnpistool met lijnen en pij len, een seinpistool met lichtkogels, met schuimrubber gevulde zwemvesten en Hol mes reddingslichten. In voor- en achter schip bevindt zich een tankje met golf- stillende olie. Een z.g. stopzak op het achterschip dient om bij woelige zee de bestuurbaarheid van de boot te verzekeren, in het bijzonder, wanneer op de thuisreis de zee „achterop loopt". Behalve van z.g. „grijplijnen is het schip rondom van een rubber fender voorzien, welke het bij botsingen tegen averij moet beschermen en die bij andere reddingbooten reeds duidelijk heeft bewezen, uitstekenden dienst te verrichten. Speciale vermelding verdienen de beide z.g. ploegschaar-ankers, een model, sterk afwijkend van het nor male. doch dat zeer groote houvast biedt, ook in lossen zandgrond. De bemanning van de boot bestaat uit drie personen, aan wie zoo noodig, nog twee of drie man (z.g. opstappers) worden toegevoegd. De „Twenthe" is thans naar IJmuiden gebracht, waar zij tot einde Juli zal blij ven ter vervanging van de „Neeltje Ja- coba".'die moet worden nagezien. Nadien vertrekt zij naar Harlingen, waar zij zal worden gestationneerd, om dienst te doen op de Wadden. DAAR IS DE POST. De brievenbus klept, een plof in het kastje of op de deurmat. Daar is de post, met nieuws van familieleden, vrienden of bekenden. U wacht op^de post. U vraagt naar de post. U verlangt naar de post. die u nieuws brengt. U kunt zich uw leven niet meer voorstellen zon der post. Maar dan begrijpt u ook wat het voor onze mannen in het Oosten moet zijn. wanneer de veldpost de pakketten uit Holland brengt. Pakketten met boeken en tijdschriften, met versnaperingen en nuttige geschenken, met berichten uit het vaderland. Landgenooten, onze mannen verdienen het dubbel en. dwars, dat wij er voor zorgen dat zij geregeld hun pakketten ontvangen. Stort u dus ook geregeld uw bijdrage op girorekening 43210Q t.n. Verzorgingsfonds Vrijwilligers legioen Nederland, Koninginnegracht 22 te 's Gravenhage. Vonnissen van het Vrede gerechtshof Een portret van Prins Bernard in een gelagkamer P. V. te Sliedrecht, die door den politie reehter te Dordrecht was veroordeeld tot een geldboete van f 30, werd door het Hof tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Het Hof overwoog o.a. dat verdachte, toen de getuigen hem om een bijdrage voor Win terhulp-Nederland vroegen, deze niet alleen geweigerd heeft, maar daarvoor als reden aanvoerde, dat de opbrengst dezer geld inzameling voor dc N.S.B.'ers bestemd zoi zijn. in welk verband hij de beleedigcndc woorden: „vuile N.S.B.'ers" heeft gebezigd tegenover bedoelde getuigen, die tot de N.S.B. behoorden. Het Hof is van oordeel, dat verdachte, ondanks Ide omstandigheid, dat hij tot het Gereformeerde Kerkgenootschap behoort, daarmede blijk gegeven heeft zich als vijand te stellen tegenover hetgeen waren gemeen schapszin bevordert, terwijl hij zich zelfs niet heeft ontzien hen, die zich daarvoor aanzienlijke persoonlijke opofferingen ge troosten, te beleedigen en verdacht te maken. In verband hiermede acht het Hof. een strenge bestraffing van den verdachte in het 'nnen de Neldr geboden, belang van den vrede binnen de Nelderland- sche volksgemeenschap geboden J. G. F. B. te Amsterdam, veroordeeld door den Politierechter te Amsterdam tot f 25 boete. subs. 20 dagen hechtenis, werd door het Hof tot gelijke straf veroordeeld. Het Hof overwoog hierbij dat in de huidige om standigheid en aan de revolutionaire span ningen onder de Nederlandsche bevol kingsgroepen weliswaar binnen zekere gren zen de vrije loop behoort te worden gelaten, zoodat het met geweld ontnemen van poli tiek propaganda-materiaal gelijk in casu door den eenen politieken tegenstander aan den ander niet steeds strafbaar kan wor den geacht te zijn. Het Hof is echter van ooiideel, dat van de bedoelde opheffing van strafbaarheid slechts sprake kan zijn met betrekking tot hen, die als dragers der heer- schende revolutionaire idee behooren te worden erkend, als hoedanig het Hof. mede in verband met hun uiterst gering aantal, niet de leden der voormalige N.S.N.A.P. waartoe verdachte behoorde, in aanmerking acht te komen. K. M. E. te Eijgelshoven, die verstek liet gaan wegens dienst aan het Oostfront, en door den politierechter te Maastricht "tot f 50 boete subs. 30 dagen hechtenis was ver oordeeld. werd door het Hof van alle rechtsvervolging ontslagen. Het Hof was van oordeel, dat van iemand als verdachte die gelijk uit ambtelijke in lichtingen is gebleken uit liefde voor volk en vaderland zijn leven in den strijd tegen het bolsjewisme heeft ingezet, redelijkerwijs niet geëischt kan worden dat hij zou hebben te gedoogen, dat in een voor het publiek toegankelijke plaats welke een gelagka mer is zich bij wijze van wandversie ring een portret van prins Bemhard be vindt. die immers door zijn vlucht overzee de vaderlandsliefde van ieder oprecht Neder lander ten diepste heeft gekwetst. Op gelijken grorud kan van een zoodanig persoon niet gevergd worden, dat hij be weerde aanspraken van anderen op een der gelijk voorwerp eerbiedigt, zooals in het algemeen ten aanzien van den eigendom eens anders plicht is. Onder de genoemde om standigheden acht het Hof het wegmaken door verldachte van bedoeld portret niet strafbaar. VERSCHERPTE VOORSCHRIFTEN VOOR DE PAPIERBEZUINIGING. De papi^'situatie maakt het noodzakelijk een verdere bezuiniging op het papierverbrutk door te voeren. In verband hiermede zijn* de voor schriften voor de fabricage alsmede voor de be en verwerking van papier en carton, welke In de Nederlandsche Staatscourant van 15 Juli 1941 verschenen, aanmerkelijk verscherpt. Het aantal soorten _cartonnen verpakking- en reclame arti kelen dat nog mag worden vervaardigd. Is ver minderd. terwijl het aantal papierwaren en druk werken. waarvan de vervaardiging verboden Is. belangrijk is uitgebreid. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de Nederlandsche Staatscourant van 23 Juni 1942. waarin deze gewijzigde fabricage voor schriften zijn gepubliceerd. Desgewenscht kan men verdere inlichtingen betreffende papierwa ren verkrijgen bij het rijksbureau voor papier. Zaanenstraat IS, Haarlem en betreffende druk werken bij de sectie grafische industrie van het rijksbureau voor verwerkende industrieën, Nieuwe Zijds Voorburgwal 326, Amsterdam C. Haarlemsche Rechtbank. UITSPRAKEN. De rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen twee personen, die betrokken zijn geweest bij een inbraak in een pakhuis aan de Helmbrekerssteeg, waarbij balen suiker zijn gestolen. De 20-jarige-W. A. W. werd wegens diefstal veroordeeld tot acht maanden; de 37-jarige. B. van B. wegens het verleenen van bemiddeling bij den verkoop tot tien maanden Gevangenisstraf. C. T. H. werd wegens diefstal van een fiets, welke voor een café aan de Groote Houtstraat stond. veroordeeld tot tien maanden. 25 April is ingebroken in een perceel aan de H. van Alphenstraat, waarbij een radiotoestel, koffiesurrogaat en distributie bescheiden zijn gestolen. P. P. M. B„ die in de woning was geweest, werd veroor deeld tot een jaar en J. B., die hulp ver leend heeft bij het vervoeren van ae ge stolen' goederen tot drie maanden. Veertien dagen geleden stond een zoon van een kapper uit Haarlem-Noord terecht, die van een fiets, welke voor zijn vaders winkel stond, een oak sigaren en sigaretten had gestolen. Hij werd heden hiervoor veroordeeld tot acht maanden. Een slager, die het rookgerei gekocht en op een gestolen fiets .vervoerd had, werd veroordeeld tot acht maanden. Een grond werker, die een deel van de sigaretten had gekregen, werd wegens heling veroordeeld tot drie maanden. PERSONALIA. De inspecteur van 's Rijks belastingen de heer H. J. van der Linde, toegevoegd aan het hoofd der inspectie der invoerrechten en ac cijnzen te Haarlem, is thans toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der belastingen, eerste afdeeling, te Haarlem. Polo in Groenenclaal Voor zijn genoegen zit men op zomer avonden langs den met gras omzoomden kant van de zweminrichting Groenendaal, vooral als er een aantrekkelijk wa'terpolo- spel te zien is ais Woensdag tusschen HPC en Het IJ. Dan komen-gedachten op van enkele jaren geleden, toen deze clubs fel streden om het kampioenschap, dat voor HPC nooit te bereiken was, omdat de Am sterdammers tenslotte zegevierend uit den strijd kwamen. Maar van de Heemstede naren wonnen ze niet altijd en in ieder ge val nooit gemakkelijk. Met enthousiasme werd er als het ware „gevochten". Enkele honderden stonden dan aan den kant, en moedigden luide aan. De geestdrift van vroeger was gisteren O, die ijdelheid Op de markt te 's Hertogenbosch ver drong zich gistermorgen' een groote schare vrouwen om twee marktkoop lieden, die prachtige flacons parfum en eau de cologne te koop aanboden. De markt was zoo willig, dat de flesschen tenslotte bij opbod verkocht toerden, soodat prijzen van 2.50 a f 3 per fla con werden bereikt. De dames, die alle aan een fleschje hadden mogen ruiken en zelfs een druppeltje .van het aanlok kelijk geurend vocht op haar zakdoek kregen, boden, overtuigd van de kwali teit en begeerig naar dit buitenkansje, verwoed tegen elkaar op, zoodat de kooplui uitstekende zaken maakten. Tot I er echter een kink in den kabel kwam. Een sceptisch man in de rij der kijkers, wist een der koopsters te overreden de flesch open te maken, hetgeen hem nogal moeite kostte, daar de dames er weinig voor voelden, nu reeds het mooie zegeltje om het even fraaie dopje te verbreken. Nu bleek eêhter dat de fla cons gevuld warenmet schoon wa ter, al dan niet met een kleurstof je. Ge lijk te begrijpen werkte deze ontdek king als een bom. Dé verontwaardigde dames Kepen te hoop en eischten haar geld terug. De ruzie liep zoo hoog. dat er een politieagent op het rumoer af kwam en de beide kooplieden, twee Am sterdammers. inrekende. Begeleid door een schare teleurgestelde en wraakzuch tige vrouwen werden de heer en naar het bureau overgebracht. De mooie flacons met inhoud toerden in beslag genomen. bij het 'publiek niet waar te nemen. Het was evenmin in zoo'n grooten getale opge komen en toch lijkt 't or(s dat HPC een be tere kans om de kampioensvlag te hijschen heeft, dan ooit. H.et spel is immers beter geworaen. De ploeg bestaat uit verschillen de zwemmers, die bijzonder snel zijn er meewerken aan vlotte aanvallen. Zij ioor- detj gehölperf door geroutineerde krachten alsi Braam en Leijenaar, spelers van en kele jaren terug, wier steun nog onmisbaar is. De Amsterdammers daarentegen lijken iets van hun Ier acht te hebben ingeboet en mogelijk kan dat HPC het kampioenschap bezorgen. De wedstrijd had een vlot verloop, dat gelukkig weinig behoefde te worden on derbroken door scheidsrechter Jan de Vries. Deze verstaat het vak wel en laat zich niet beïnvloeden. Ook niet als er een insinuatie over het water klinkt. Mogelijk verlangen er aanhangers van HPC naaf den ouden tijd, doch wij vermoeden, dat de tegenwoordige ploeg een woordje zal mee spreken voor een kampioenschap. Gisteren verdiende het zevental in ieder geval een kleine overwinningthans was het resultaat een puntloos spel. Nasleep van clandestienen handel Handelaren en winkeliers gestraft Geruimcn tijd geleden kwamen een twee tal rechercheurs van den Opsporingsdienst voor de Prijsbeheersching in Noord-Holland een uitgebreiden clandestienen handel in levensmiddelen op het spoor, welke als centra Haarlem en Zandvoort hadden. Tal van arti kelen, zooals cacao, boter, eieren, koffie, tarwe, thee, suiker, tabletten chocolade, rijst, blikgroenten, slaolie, kaas. reepen chocolade en£., werden zonder bonnen en tegen Ie hooge prijzen verkocht. Een negental handelaren en winkeliers, die hierbij betrokken waren, zijn dezer dagen veroordeeld door den Inspecteur voor de Prijsbeheersching. die de goederen, waarbij partijen van ettelijke honderden guldens erbeurd verklaarde: daarnaast legde hij den betrokkenen geldboeten op. Het Frans Halsmuseum bestaat 80 jaar Op den taa.tisten dag van deze maand zal Iveit tachtig jaar geleden zijn, dat het mu seum der gemeente Haarlem, het tegen woordige v Frans Halsmuseum, werd ge opend. Vijf jaar geleden is ter gelegenheid het vijfenzeventig jarig bestaan een zeer geslaagde tentoonstelling van werken •an Frans Hals gehouden, die toen veel belangstelling uit binnen- en buitenland heeft getrokken. De huidige omstandighe den laten niet toe, dat aan het tachtigjarig bestaan bijzondere aandacht wordt besteed. Hot ligt in het voornemen, ook dezen zo mer wederom concerten in het nuuseoim te geven, welke andere jaren zeer in den smaak gevallen zijn. Ook zal een tentoon stelling worden gehouden van werken uit de Haagsehe school. TENNIS Eiudeuhout-tournooi De moeilijkheden, welke overwonnen worden om ook dit jaar het belangrijkste nlsgebeuren voor Haarlem en omgeving, het EINDENHOUT-TOURNOOI, te doen doorgaan •aren wel bijzonder groot. Vooral het ba 11 en vraagstuk heeft heel wat hoofdbrekens gekost want er komt heel wat voor kijken om tegenwoordig de beschikking te krij gen over een 700 voor een dergelijk tournooi noodige. voor wedstrijden geschikte ballen maar na maandenlange voorbereiding zijn de heeren D. Nieman en J. Kroskinski Jr. er in geslaagd ook dit probleem op te lossen en zoo kan wed strijdleider Dr. Th. de Crauw, die ook dit jaar weer als zoodanig optreedt. Maandag 29 Juni a.s. des middags 5 uur met de eerste partijen be ginnen. Het is goed. dat een ervaren wedstrijd leider de leiding heeft en dat hij daarbij be halve op de medewerking van de heeren Nieman. Kroskinski en W. F. Vos ook op die van den heer Fred. Kramer, den bekenden wedstrijdleider van het Jatilo-tournooi kan rekenen want in de week van 29 Juni tot en met Zondag 5 Juli a.s. moet op de 8 banen van het Eindenhout-tennispark 2n omvangrijk programma worden afgewerkt. De belangstelling voor het tournooi is n.l. zoo groot, dat de inschrijving zoowel voor het A- als voor "t B-tournooi reeds dagen voor den slui tingsdatum moest worden gesloten. In totaal werden 240 inschrijvingen geaccepteerd n.l.: Heeren enkelspel: A 41 en B 43. Dames enkelspel: A 18 en B 27. Heeren dubbelspel: A 18 en B 26 Dames dubbelspel: A 9 en B 10. Gemengd dub belspel: A 18 en B 30, zoodat niet minder dan 230 partijen gespeeld moeten worden. De reputatie van het Eindenhout-tournooi is door de goede organisatie in vorige jaren reeds ver over de grenzen van Haarlem bekend ge worden en In toenemende mate komën de aller sterkste spelers uit het land er op af. Bij de hee ren in hel A-tournooi zien wij o.a. H. Wilton (die j.l. Zondag te Amsterdam zoowel Van Swol als Hughan sloeg), T. Hughan, A. Borren, G. Leembruggen, F. v. d. Graaf, Mr. W. Marinkelle, E. v. d. Kruk, J. Bouman, E. Hoeke, G. Onstein, Erdman, J. v. d. Togt, Busselman, Rahusen, de Booy en.a. Bij de dames niet minder bekende namen o.a. mej. M. Rollin Couquerque, mej-, E. Klein, mevr, Jonquiere, mej. Schmier, mej. Har- tog, mej. Godefroy, mej. Jolles,'mej. Blikslager, mej. Adams e.a. VOETBAL Kampioenschap van Duitschland In Dultsc{iland gaat thans alle belangstelling uit naar den op 5 Juli in het Olympisch Stadion te Berlijn te spelen eindstrijd om het voetbal kampioenschap tusschen Schalke en Vienna Voetbalkenners meenen, dat Schalke kampioen wordt en het ziet er ook wel naar uit. Om «de Offenbacher Kickers in de halve finale met 60 te verslaan, is waarlijk een krachttoer. Opval lend is het. dat hoewel het Duitsche spel op com binatie is gebouwd, hetgeen meestal zoo wordt overdreven, dat de meeste voorhoeden aan schot loosheid lijden, het elftal uit Gelsenkirchen doel punt na doelpunt maakt. De resultaten uit de kampioenschapswedstrijden zijn veelzeggend Vienna bereikte de finale met een doelgemiddel- de van 84 waartegenover Schalke een doelge- mlddelde stelde van 233. Afgaande op deze cij fers heeft Schalke dus verrewég de beste kans op-den titel, doch het zou niet de eerste maal "zijn, dat de favoriet in den eindstrijd werd ver slagen. Schalke heeft, echter sedert 1932 een prach tlgcn staat van dienst, want ze was niet minder dan elfmaal bij de laatste vier, bereikte hiervan achtmaal de finale en werd vijfmaal kampioen Vorig Jaar werd Rapid uit Weenen kampioen en thans zal Vienna het klassieke Oostmarksche spel in den eindstrijd vertegenwoordigen en demonstreeren. Dat de belangstelling voor deze ontmoeting groot ls. bewijst het feit, dat reeds 300.000 kaarten zijn aangevraagd. SPORT-ALLERLEI Voor zevenduizend bezoekers werd de voet balwedstrijd VVV—Maurits gespe«W. welke ein digde zooals zij begonnen was. Aan het resultaat had Maurits voldoende, om tegen Helmond den eindstrijd om een plaats in de eerste klasse te spelen. A.s. Zondagmiddag geeft O.S.S. te Zandvoort een sportdag op hgt gemeentelijk sportterrein aldaar. Het programma vermeldt een 12-tal nummers op het gebied van gymnastiek, athletlek en handbal. DE DISTRIBUTIEBONNEN Artikel Bon Aai-dnpp. 31A Aarditpp. 3113 Aarditpp. 82 A Beschuit 32 Bloem (geb. brood) 317 t/m 320 Boter H2 Bot' (11 rz.) Brnndstoff. ti| t/m. Kaart Hoeveelb. t/m Aard l 1/4 kg. 27 Juni Aard. 1/2 kg. 27 Juni Aard 1/2 kg. 27 Jua Beach lOögr. 27 Juni Algem 100 gr 11 Juli Ho-ter 125 gr. 4 .Juli Vet 12'5 gr„ 4 JuJl Brnndstoff. 01. 02 KF Brood 32 A Brood 32B Chocolade 31. 33 Cigarlllos 05 BV Brand. 1 eenh. 31 Dec Cigt •1 ten 329 326 328 Cignretten Goat 331 Ja m Kaas 32 2 t/m. Koffiesnrr Maïzena (verin.) 332 Marg, (bot.) 31 Melk 31 t/m. 34A Melk 31 t/m. 34B Petroleum 01 Peulvr. 330 333 334 Rijst 4-25. 4-26 Sch eep.ee p u Sigaren 38. 39 Sigaren R 2 Suikerw. 32. 33. 34 Suiker 327 Tabak 38. 39 Toiletzeep K Vermicelli (maï zena) 332 Vet Jbot.) 32 Vlcescli 32 A Vlcesch 32B Zeep G. H. I. J. K Zeep 211. 228. 272 Zeep 293. 300 Kookkrt. Brood Brood Veren. Tabak Tabak Clg&ret Algem. Algem. Algem. Algem. Algem. V4rt Melk 3 Melk 1 Petr Algem. Reserve Textiel Tabak Tabak Veren. Algem. Tabak Tolletz. 1 eenh, 30 April '41 400 gr. 27 Jun' 50 gr. 27 Jun) 100 gr 11 Juli 10 st. 27 Junt 20 st. 27 Juni 4 0 st. 27 Juni 250 gr, 11 Juli 500 gr. 11 Juli 100 gr. 11 Juli 250 gr. 11 Juld 100 gr. 11 Juli 125 gr. 24 Juni 1/2 Ut. 11 Juld l 3/4 lit. 11 Juli 2 Uit. 22 Aug, 250 gr. H Juli 250 gr. 11 Juli (m.) 50 gr. 31 Aug 5 st. 27 Jun) 10 st. 27 Juni 100 gr. 11 Juüi 1 kg. 11 Juli 25 gr. 27 Juni 75 gr 30 Juni Algem. 100 gr. 11 Juli Vet 100 gr. 4 Ju-li V'.eesch 100 gr. 27 Juni Vleesch 25 gr. 27 Juni Zeep 90a450 gr. 30 Juni A!g. 90 a 450 gr. 30 Juni Alg. 90 a 450 gr. 30 Juni Trimmen, Plukken, Wasschen, Scheren Kvnologische Inrichting „DE IJDELTUIT* Jacobijnestr. 10-18 - Tel. 13265 - Haarlenf WATERPOLO H.P.C.'t IJ 0—0. Het is H.P.C. niet mogen gelukken het IJ een nederlaag toe te brengen. De reden hier van is voornamelijk gelegen in het feit dat de H.P.C.-middenvoor De Geest, waar van groote verwachtingen werd gekoesterd, niet productief bleek. Zijn tegenspele! Kohier van het IJ speelde daartegenover een uiterst doordacht spel, waarbij hij geen enkele kaas aan De Geest gaf zich van hem los te maken. Het initiatief moest nu uit gaan van de vleugelspelers Maurits Kloots, die dan ook een goeden wedstrijd hebben gespeeld. Reeds direct na het begin had Mauritz eeja kans, maar zijn schot was] te zacht. Van kroningen speelde in uitste kenden vorm en de gevaarlijke Rootselaar kon dan ook zijn spel niet ontplooien. Nog voor de rust geraakte H.P.C. in de meerder heid en met wat meer geluk had toen een voorsprong genomen kunnen worden. Na de hervatting zag men fraaie rushes van Mau ritz en Kloots en was het duidelijk dat H.P.C. over een betere ploeg beschikt dan het IJ. De Geest begon zich wat meer te roe ren en eenmaal had hij den bal bijna vrij doch Kohier greep zoo resoluut in dat ook' deze kans verloren ging. DWR—HZ EN PC 2—4 Na een in vlot tempo gespeelden wedstrijd heb ben de Haagsehe kampioenen de Haarlemmers een nederlaag toegebracht, die hoewel eenias- zlns geflatteerd toch verdiend genoemd kan wor den. In het begin ging het spel van jloel tot doe) met enkele gevaarlijke aanvallen van beide par tijen. welke echter geen succes opleverden. Bij DWR was het vooral v. d. Boogaerde, die zeer bewegelijk was. doch zij had met schfeten geen succes. Aan den anderen kant was het Ruim- schotel. die ondanks de goede bewaking van Seu- bring zeer gevaarlijk was. Na een snellen aan- van van HZ cn PC belandde de bal bij Otten, die Ineens inschoot (0—1). DWR trachte het spei te verplaatsen, doch Kollerie werd streng be waakt. waardoor deze geen behoorlijk schot kon lossen. Kort voor de rust kreeg Ruimschotel den bal goed aangegeven en vergrootte den voorsprong (0—2). Direct 11a de hervatting bemachtigde Kollerie den bal en doelpuntte onhoudbaar vati de helft van het veld, Weer kwam DWR terug en toen v. d. Boogaerde een vrijen bal goed door gaf naar Kollerie bracht deze den stand op ge lijken voet (2—2). HZ en PC drong DWR terug op eigen helft. Kollet ie in het DWR-doel moest verschillende malen handelend optreden, docb kon niet verhinderen, dat de Gebr. Ruimschotel den stand opvoerden tot 21. UITSLAGEN AFD. A: DWR—HZ en PC 2—4: AFD. B: HPO -Y 0—0; AFD C: HPC II—Y II 4—4; AFD. J: Haarlem II—DWR II 1—3; AFD T: DWR—III— HVGB III 0—3. Rillerig Huiverig Laat AKKERTJES zorgen dat 't Kou-tje geen Kou wordt. Neem ze dadelijk want een kou kan gevaarlek worden. Es_ Nederlandsche Pijnstiller RADIOPROGRAMMA VRIJDAG 26 JUNI 1942. 6.45 Cjramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. *7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsbe richten. 8.15 Geestelijke liederen (opn.). 8.30 Ne derlandsche composities (gr. opn.). 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.00 Omroep orkest en solist (opn.). 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Joan Lancé. 12.00 Otto Hendriks zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 De Melodis- tert en gramofoonmuziek. 14.00 Haarlemsche Or- kestvereeniging, soliste cn gramofoonmuziek. 16.00 Godsdienstige lezing. 16.20 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 17 15 B. N. O. Nieuws-, za kelijke- en betirsberichten. 17.30 „Als ik eens dagmeisje werd", beroepskeuze voor meisjes. 17 45 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 18.15 Gramofoonmuziek. 18.30 Neerlands 1 van het Oostfront. 18.45 B. N. O. Nieuws berichten. 18,55 B. N. O. Binnenlandsch zakelijk praatje. 19.05 Duitsche taalcursus. 19 30 Ernst van 't Hoff en zijn orkest. 20.15 Vrijdagavondcabaret, 2L0O Musette-orkest en soliste. 21.25 Wekelijkse!» sportpraatje 21.45 B N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmuziek. Vanaf 22.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 22.15—24.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gramofoonmu ziek. 9.05 Het groote Amusementsorkest (opn.). 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.40 Een ooggetuigeverslag uit 1667 van de Tocht na.ar Chatham, nu 27S iaar geleden. 11 00 Viool en piano. 11.40 Gramofoon muziek. 12.00 Ensemble Jonny Ombach en soliste. 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berichten. Productieslag. 13.15 Tusschen de bedrijven. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Amabilé-setxet en gra- mofopnmuziek. 16.45 Gramofoonmuziek. 17.00 Voor de vrouw. 17.15 B. N. O. Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.30 Orkest Malando en so list. 18.15 Reportage „Ons dagelijksch brood". 18.30 Salonorkest en orgelspel. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19 40 B. N. O. De Jordaner ver telt over sociale nooden. 19.50 Spiegel van den dag 20.00 B. N O. Engelsche uitzending: ..Hol land's political aspects", voor de Radio-Centrales Gramofoonmuziek. 20.15 Vlooi, plano en clavecim- bel. 20.55 Gramofoonmuziek.^l.OO Landmans Lust. 21.30 Gramnfoonmuzlck. 21.45 B. N. O. Nieuws berichten. B. N. O. Leidende staatslieden schrij ven. 22.to Avondwjjding. 22 15—24.00 Zie Hil*' versum X.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 6