HEI GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK STADSNIEUWS DAMIAATJES FEUILLETON door FRANZ WENDELMUTH Geautoriseerde Nederlandsche bewerking door B. L. VENZELAAR. 49 De politieagent die in gezelschap van Stolberg uit Leeuwarden was gekomen, ontving van den rechercheur zijn orders en nam daarna het bevel over de twee brand weermannen op zich. De commandant en de mannen onderwierpen zich gewillig aan zijn bevelen. Toen verdwenen zij en slechts de rechercheur; de veldwachter; de beide doktoren en Piet Homan bleven achter. „Engelsche politierevolver dus", mom pelde van Stolberg en verzocht dokter Voorst om den kogel te mogen zien. Uit zijn vestzak haalde hij een loupe, waar door hij opmerkzaam het projectiel be- .Herkent u het stempel?" vroeg dokter Voorst. Van Stolberg knikte en ga£ het voorwerp terug. „Zou ik beleefd iets mogen zeggen, mijn heer de rechercheur?" vroeg Treslong sar castisch. „In verband met dien kogel heb ik een opmerking. De moordenaar heeft niet alle sporen kunnen wegmaken. Enkele ervan waren nog zichtbaar. In een daar van ontdekte ik een afdruk van een hak, die een Engelsch fabrieksmerk droeg. Het vermoeden van den dokter, dat het een Engelschman is, is dus juist". Van Stolberg grinnikte. „Wat maakt eigenlijk een schoen uit. mijnheer Treslong?" merkte hij spottend op. „Een kogel uit een Engelsche politie revolver is altijd nog overtuigender dan een Engelsche schoenhak.Laten we dus zeggen, dat uw vermoeden juist is, omdat ze door den kogel bewezen wordt". De veldwachter haalde zijn schouders op. „Alsof dat niet precies hetzelfde is', knorde hij boos. „Alles draait dus nu alleen om de ont brekende voorgeschiedenis", zei de recher cheur terwijl hij zich tot dokter Roobol wendde. „Mijnheer Treslong vertelde mij, dat u er iets meer van wist". De geneesheer schrok op. „Ik?" riep hij uit en wierp een hul- peloozen blik op den veldwachter. „Een voorgeschiedenis? Ik weet werke lijk niet, wat u bedoelt". „Treslong!" schreeuwde van Stolberg, „de dokter weet niet, wat je bedoelt!" „Natuurlijk dat geval met den ouden Jacob Ruys", verklaarde de veldwachter met gehuichelde verbazing. „Hoort dat hierbij?" „Ja, evenzoo uw. bevindingen bij het onderzoek van het lijk." Dokter Roobol zuchte diep. Wat het ge val met Jacob Ruys betrof, daarover was hij het nog lang niet met zichzelf eens. Hij had er zoo'n idee van, dat hij in dat geval iets verzuimd had, hetgeen de politie hem later kwalijk zou kunnen nemen. Maar dat hielp niet meer, op dit oogen- blik zou hij kleur moeten bekennen. „Jacob Ruys kwam in dit voorjaar bij mij", begon Roobol zacht en aarzelend. .•Het was de oude visscher, die in dit huis woonde en de oom van mijnheer Homan. Ik kon mij niet herinneren, dat de oude man eenmaal in zijn leven ziek was geweest, maar ditmaal kwam hy toch bij mij. Eerst klaagde hij over dit en dat, maar ik voelde, dat hij niet recht voor de waarheid uit kwam. Tenslotte wist ik hem ervan te overtuigen, dat de volle waarheid het beste voor hem was. „Dokter", zei hij met een angstigen blik in zijn oogen, „ik weet niet, wat ik be ginnen moet. Ik verbrand in mijn eigen huis". Ik vroeg hem naar nadere bijzonder heden, maar hij kon mij die niet geven. „Het is raadselachtig", vertrouwde hij mij toe. -,maar het is zoo". Toen ik hem onderzocht, ontdekte is aan zijn boven lichaam een aantal groote. roode plekken op de huid. Klaarblijkelijk brandwonden en toch ook weer geen brandwonden. Het beste kunnen we die verwondingen verge lijken met de indrukken, veroorzaakt door de werking van een electrischen stroom, of door Röntgenstralen. Maar beide geval len kwamen bij Ruys natuurlijk niet in aanmerking. Daarom nam ik aan, dat het een bizonder soort huidekzeem was. Ik ben tenslotte een eenvoudig dokter en geen ge leerde professor. Maar enfin, ik wist met die vreemde verschijnselen geen raad en adviseerde hem, zich in een ziekenhuis te laten onderzoeken. Ik gaf hem ook een brief voor die betreffende inrichting mee. Hij ging en daarmede had ik hem voor het laatst levend gezien. Enkele weken later vond men hem dood in zijn woning. Ik werd geroepen en stelde zonder aarzelen vast, dat hij aan een beroerte was gestor ven. Ik ben bereid, aan te toonen, dat deze verklaring de juiste ls. De zoogenaamde brandwonden waren in dien tijd maar wei nig verder gegaan en in geen geval konden ze de oorzaak van den dood zijn. Ik zag geen aanleiding, het lijk gerechtelijk te laten onderzoeken. Waarom ook Wegens de raadselachtige brandwonden In ver band met de doodsoorzaak stonden ze in geen geval. Bovendien hield ik deze huid ziekte weliswaar voor vreemd, maar in elk geval niet gevaarlijk." „En nu niet meer vroeg dokter Voorst, die hem met intense belangstelling had aangehoord. „Laat mij verder vertellen. Hedenmorgen werd ik door veldwachter Treslong naar hier ontboden, om een doode te onder zoeken, die klaarblijkelijk vermoord was. Het geen ik constateerde, was het vol gende Een lichaam met een schotwond in het hoofd. Een kogel hebt u zonder twijfel gevonden. Over het tijdstip van intreding van den dood was ik in twijfel. Er waren overtuigende bewijzen voorhanden, dat de dood op z'n minst vijf of zes dagen tevoren moest zijn ingetreden, maar dan weersprak een andere bizonderheid* dat deze overtui ging de juiste kan zijn, namelijk de stijf heid van het lichaam. Ik was radeloos, maar dat was nog niets vergeleken bij wat ik toen vond. Ik werd voor een nieuw on verklaarbaar raadsel geplaatst. Aan de rechterheup en in de handvlakte van de rechterhand bevonden zich diepe invretin gen van zeer bedenkelijken aard. Het rau we vleeseh van deze diepe wonde was zwart met vuurroode randen. Een merk waardige stralenkrans van zwarte vleesch- deelen ging van deze wonden in alle rich tingen. (Wordt vervolgd). ;n Ware streeling voor de tong! GÊBÊ's pikante soep. 'n Best en volwaardig produet. dat In voedxaamheid en verruk- kelüken smaak soep van been en vleeseh nabij komt. Kies dus vooral GÊBÉ surrogaten, bereid uit volwaardige grondstotfen. U dient er Uw gezondheid mee, want in 11 It I) stelt Uw maag tevrêe.' Mr. P. H. F. Bijl de Vroe nam afscheid. In de zittingzaal van het Haarlemsche kantongerecht nam gistermiddag mr. P. H. F. Bijl de Vroe afscheid als kantonrechter te Haarlem, welke functie hij veertien jaa: ervudde. Voor dit afscheid van den kanton rechter. die algemeen gezien was. bestond groote belangstelling. Tal van leden van de rechterlijke macht, advocaten, notarissen en anderen, met wie mr. Bijl de Vroe ambtelijk in contact was geweest, maakten gebruik de geboden gelegenheid persoonlijk van hem afscheid te kunnen nemen. De heer Bijl de Vroe ontving eerst het personeel van het kantongerecht, de griffie, en zijn naaste medewerkers. Hij werd toe gesproken door nrr. T. Raadt, kantonrech ter te Haarlem, mr. A. J. L. Liesker, grif fier bij het kantongerecht, jhr. mr. A. Rei gersman, substituut-griffier en den chef van de griffie, den heer M. Tójepkema. De advocaten in het arrondissement Haarlem werden vervolgens In de gelegen heid gesteld mr. Bijl de Vroe de hand te drukken, Mr. dr. P. J. Vis. deken van het Haarlemsche advocatengilde. sprak hem namens de Haarlemsche balie en als hoofd van de plaatsvervangende kantonrechters toe Namens de notarissen uit Haarlem en omgeving sprak notaris R. C. A. van Cra- nenbu rgh. Ook van de zijde der overheid bestond belangstelling. de Heemsteedsche politie •erd o.m. t ertegenwoordigd door hoofdin specteur A. Berendeen, de IJmuidensche po litie door den waar-nemend commissaris IJtsma. Verder bevond zich onder de aan wezigen jhr. dr. J. C. MoMerus namens de vroegere Kamer van Koophandel. G. van Wijngaarden Sr. namens de Haarlemsche deurwaarders en A. Meiboom namens de gemachtigden van het kantongerecht. OVERGANGSEXAMEN U. L. O. O Bevorderd tot de tweedie klasse: C. J. v. d. Aar, J. H. E. Agterberg. H. C. v. Beek, S. v. d. Bos, W. BIJlsma, C. C. En gel. J. D. Haak, M. Iforsmeyer, J. Joosten, J. lCettman-n, P. Klallxm, D. H. Knapen, F. E. Lee wis, J. J, Ley en aar, B. H. ter Maat, .T. P. Nieu-vdorp, G. Nljssen, W. Pijnappel, H. A. v. Schalk, J. A. Scholten. J. A. H. Teunenbroek. L. J. Tollenaar, J. W. Vlsa- riua, M. Viearius. J. G. F. We&seünk. P. C. de Wilde, C. J. Wilken, W. P. v. Wijngaar den, Chr. v. Aken, P. Anton-isse, G. M. Bak ker. A. J. Bijl. M. v. Dijk. G. v. d. Gevel, A. v. d. Horst, M. v. d. Horst, J. ten Hove, J. Houtgraaf. M. A. Jas, M. Ka-les, M. v. d. Mey, H. Moerwijk, P. J. Moseman. K. v. d. Poll. G. J. Schaap, E. G. Schotten, A. C. Schornagel, H. J. Stefeis, J. Troost, E. de Vos, H. G. de Vries. G. v. d. Werff. W. Wi jngaarde. Bevorderd tot de derde klasse: C. S. Ad miraal, E. v. Berkum, G. C. H. Boots, E. H. v. Brederode. T. Bljlsmn. G. Pluvier, J. Frankena. H. J. Gottlieb. J. A. Hendriks. C. F. Hessels, J. Peper, R. F. Stuifsand, J. Ui-t- tenbogaand, N. D. Verspuy, D. J, S. de Vries. J. F. Wolff. H. Heres. E. Beverwijk. IT. Boerema, J. v. d. Boogaard, R. H. Bos veld. F. J. Fikke, C. J. Kuyper. E. Kuypers, G. H. v. d. Leen. W. M. A. Lindeman. F. Mol, H. Outhuis, C B. Pluis, M. C. v. Poor ten, E. u'. Schalk, A, Vüaskamip, A. M. Zwaanswyk, L. Markesteyn. Bevorderd tot de vierde klasse: M. v. Aken A. M. Th. Bok, K. W. Bonte. C. v. d. Bos, M. Damiaans, E. v. Dijk, M. H. Feldmann, A, G. Gans, J. W. Groeneveld. A. G. Grooters, C. v. <1. Haar, C. O. Hessels. J. H. Hollan der. H. ter Hiorst. H. P. v. d. Horst. J. W. G. de Iveyzer, C. J. Roemer, A. Thuis. L. Drijver M. v. d. Water, J. C. Biemans. J. H. de Boer, A. v. Dijk, B. Langeioo. C. Lev&n. J. H. Lou wen. T. v. Luyken, C. J. Phtlfppo, S. Roozen- daal, H. Sohenau. J. Staphorst, A. Vrugt, J. J. Westerhoven. W. Wilderdijk, J. v. Raalte. AFSCHEID VAN MR. G. SLUIS In ons verslag van het afscheid van den president van de Haarlemsche Arrondisse mentsrechtbank, mr. G. Sluis, hebben wij den president laten zeggen, dat hij zijn functie eerst niet met volle ambitie aanvaardde, doch 'langzamerhand van zijn wenk was gaan houden; juist ook omd?,t hij als pre sident zoo zelfstandig kon optreden. Dit is niet geheel juist. Mr. Sluis zeide nl. dat zijn werk als president, doordat hij in ve lerlei zoo zelfstandig kon optreden, een groote bekoring voor hem had verkregen, in bet bijzonder voor zoover het zijn beslis singen in kort geding betrof. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij Bur. van politie, Smedestraat, bal; M. Hoekstra, Pegasus- straat 93, bril; v. Nikkelen-Kuyper, Gast huislaan 131, cape; F. Bijster, Archipel straat 58, gewicht; Dierenbescherming, Ridderstraat 11, hondje; Landsmeer, Ba- kenessergraüht 9, japon; K. Hansen, Kerk straat lOrood, muts; C. Mica. Platanenlaan 41, portemonnaie; Huizing, Teijlerstraat 37, portemonnaie; D. G. v. Wijngaarden, Kin derhuissingel 122, tompouce. Jubileum K. H. Kerkhoff. Hartelijke huldiging in de rechtzaal. Vandaag viert de heer K. H. Kerk hoff, bureelchef van de griffie bij de Haarlemsche Rechtbank, zijn gouden jubileum en ter gelegenheid hiervan is hij vanmorgen op hartelijke wijze ge huldigd. Velen waren in de rechtzaal vereenigd, toen de jubilaris met zijn familieleden werden binnengeleid. Aanwezig waren de leden van de rechterlijke macht. mr. G. Sluis, oud-president, mr. L. H. Roeters van Lennep, oud-officier van justitie, mr. A. W. Sloet tot Oldhuis, oud-griffier, mr. Th. Raedt, kantonrechter, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, ambtenaar bij het O.M. en verder het personeel van de rechtbank en het kantongerecht. vJhr. mr. E. J. Strick v. Linschoten, waar nemend president van de rechtbank leidde de bijeenkomst er bracht in herinne ring, dat den vorigen dag in dezelfde zaal een afscheid was, waar een droevige ondertoon heerschte en dezen dag is er een jubileum en heerscht vreugde. Dat de heer Kerkhoff in breeden kring ge waardeerd wordt, archief H.C.blijkt o.a. uit een brief van den secre taris-generaal van het departement van Justitie, die mededeelt, dat den jubilaris een gratificatie is toegekend. Mr. C. van Leeuwen van Duivenbode, griffier der rechtbank, zeide in zijn toe spraak, dat de heer Kerkhoff vijftig jaar zijn beste krachten heeft gegeven aan den Staat; in den loop der jaren heeft hij veel beleefd, veel is veranderd en talloozen heeft hij zien komen en gaan. Temidden van de mutaties werkte de heer Kerkhoff rustig, en was daarbij welwillend en voor komend. Hij was de vraagbaak van velen en de tol, waarom de griffie draaide. Na gq^chetst te hebben zijn tweede ambt, n.l. de arbeid in dienst der muze van de mu ziek, bood spr. als persoonlijk geschenk een boekwerk aan. J'hr. Strick van Linschoten voerde thans het woord namens de rechtbank en noemde allerlei feiten uit het leven van den heer Kerkhoff o,p de griffie. De vonnissen van vijftig jaar geleden waren bijzonder lang en alles moest met de hand geschreven worden. De jubilaris was begiftigd met een muzikale knobbel en had olannen zich daaraan geheel te wijden. Tenslotte be sloot hii de griffie trouw te blijven en vervult thans vele jaren met opgewektheid en tot ieders tevredenheid ziin werk. Na mens de rechtbank overhandigde spr. de vier deelen van het werk „Kammer- musik" en een fraai bloemstuk. Mr. B. van den Burg, subst. officier van justitie bood de gelukwenschen aan na mens het parket, mr. dr. W. P. Vis. namens de orde van advocaten, die ziin «eluk- wenschen vergezeld liet gaan met een geschenk onder enveloppe, met verzoek dat naar eigen wenschen te gebruiken, de heer H. W. van Turnhout, namens het ..ge rechtelijk college zonder universitairen titel" van de rechtbank en kantongerecht, die een pianokruk aanbood, mr. G. Sluis, president van de rechtbank, die een ge schenk aanbood en .T. Hollenberg. die na mens de Haarlemsche deurwaarders een boek overhandigde. Tenslotte kreeg de heer Kerkhoff ge legenheid om allen dank te zeggen voor hun blijken van waardeering. RTJWIELDI^ OP WFETERDAAD BETRAPT. De recherche heeft Dinsdag een 49- iarigen timmerman aangehouden, die be trapt werd bij het stelen van een rijwiel op het Plein. WIE VERLOOR EEN BLAUWE DAMESTASCH? De eigenaresse van een blauwe dames- tasch. inhoudende pl.m. f 15 en eenige toi letartikelen. welke tasch eenigen tijd gele den ten nadeele van de eigenaresse werd ontvreemd of door haar werd verloren, wordt verzocht zich voor het verstrekken van inlichtingen te vervoegen aan het bu reau van politie in de Smedestraat. afd. Recherche. CONCERT H. O. V. Het volksconcert dat morgen Donderdag door de H.O.V. wordt gegeven* staat onder leiding van den dirigent (sollicitant) J. Pieter Haikes Delgman. Als soliste treedt op de sopraanzangeres Annie Schoen. Het concert begint met de uitvoering van de ouverture „Rosamunde" van Fr. Schu bert. Hierna zingt Annie Schoen de aria uit „II re Pastore" van W. A. Mozart, ge volgd door de vier „Madchenlieder" van Hubert Cuijpers. Het gedeelte voor de pauze wordt besloten met de ouverture „Cyrano de Bergerac" van dr. Joh. Wage naar. Na de pauze volgt de vertolking van de tweede Symphonie van Joh. Branms. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU. (Men zie ook pag. 2.) De officieele ingebruikstelling van het gebouw van het Gewestelijk Arbeidsbureau is bepaald op Zaterdag 4 Juli des morgens om elf uur. HEEMSTEDE BRUTALE INBRAAK. Terwijl de bewoners aanwezig waren hebben onbevoegden zich Dinsdagmiddag toegang verschaft tot een villa aan de Jac. RuysdaeHaan te Heemstede. Men heeft i een leegstaande villa naast bedoeld perceel een deur geforceerd en ia van daar een balcon de bovenwoning binnenge komen. Uit een kleerenkast verdwenen een groot aantal kleedlngstukken:. benevens een strijkijzer met snoer. De politie stek een onderzoek in. VAN WEEN IS DIT RIJWIEL? De hoofdinspecteur van politie te Heem stede' verzoekt dengene die op Dinsdag 2 of Woensdag 3 Juni j.l. omstreeks 3 uur rijwiel hoe fit geplaatst voor een perceel aan de Heemsteedsche Dreef, wolk rijwiel gestolen is, doch waarvan ge.en aan gifte was gedaan, zich zoo spoedig moge lijk aan het bureau van politie te Heemstede te vervoegen. Het rijwiel, (een awart heerenrijwiel, on gemerkt met terryzadel) bevindt zich op het politiebureau. Cupido heeft zich van hem alge- wend, maar zijn pakie J.G.: dat heeft hij tenminste nog behouden. J.G. Shag voor pijp en sigaret: de genotvolste belegging van Uw rookerskaart. J.G. NOti STEEDS DE BE^TE I Koint er 'n Zuiderzee-museum? Reeds voorbereidende stappen. In verschillende kringen wordt reeds se dert geruimen tijd, aandacht geschonken aan de vraag, of het mogelijk is. met het oog op de steeds verder schrijdende inpol dering van de Zuiderzee, stappen te doen, waardoor de ln vele opzichten belangwek kende gebieden, rond de Zuiderzee gele gen, en het karakter van de dorpen, stadjes en steden, daaraan grenzende, zooveel mo gelijk voor het nageslacht bewaard te blij ven. Hierbij komt nog. dat ongetwijfeld de drooggelegde Zuid er-zeebodem v-cel voor de wetenschap belangrijke bijzonderheden zal opleveren. Het gevaar dreigt, dat een groot gedeelte van de volkscultuur de taal. do folklore en ook de kleederdrachte.n» die voor verschil lende van d eze gebieden zeer kenun erken d zijn, verloren zullen gaan. Ook zullen vele bedrijven, die in verband met het sedert eeuwen door de kustbewoners uitgeoefende visschersb-edn-ljf stondenverdwij nen. Het zou tc betreuren zijn, wanneer niet alles werd gedaan, om door het stichten van een museum, te bewaren, wat noodig is, om de herinnering aan dit ook in histo risch opzicht zoo belangrijke gebied tc be n-aren. De burgemeester van Amsterdam, het groote belang inziende van liet stich ten van een Zuiderzeemuseum, heeft be sloten. de noodigc stappen te doen, waardoor lu de hoofdstad des lands, welke haar ontwikkeling voor een deel aan de Zuiderzee te danken heeft, een dergelijk museum kan worden ge sticht. Hem is, bij de ondernomen voor bereidende stapiien van verschillende belangrijke instanties reeds de volle medewerking toegezegd. Binnenkort zullen nadere mededeeltngen worden gedaan. Vacantie van winkelier en winkelpersoneel. Ontheffing van de verplichte winkel- openstelling mogelijk. Nu het tijdstip der vacanties is aange broken, wordt er nog eens N op gewezen, dat ten behoeve van vacantie voor winke lier of winkelpersoneel van de verplichting tot openstelling van winkels door den bur gemeester ontheffing kan worden verleend voor ten hoogste twee tijdvakken, welke i^der maximaal zes achtereenvolgende werkdagen, vallende in een kalenderweek, kunnen omvatten. Beide tijdvakken kun nen onmiddelyk aaneensluiten, 'noodig is dit evenwel niet. Vergenoegt men zich voor een dier tijd vakken met minder dan zes achtereenvol- fende werkdagen, dan is daarmede het ge- eele tijdvak verbruikt en bestaat niet meer dé gelegenheid om de resteerende dagen van dat tijdvak nog bij een andere gelegenheid te benutten. In het algemeen zal het voor het ver krijgen van ontheffing noodig zijn, dat met betrekking tot de vervanging van den ge sloten winkel een regeling is getroffen, waardoor de ononderbroken voorziening in de behoefte van het publiek is gewaar borgd. DE HULP VAN VR OF.DVROUWEN BIJ BEVALLING. Zoo ails bekend wordt aan verplicht ver zekerden ingevolge hot ziekenfondsenbesluit bij bevalling kostelooze verloskundige hulp door een vroedvrouw verleend. Om misverstand te voorkomen, wordt nog eens uitdrukkelijk medgedeeld, dat alleen dan hulp van een arts mag worden Ingeroe pen. indien de vroedvrouw dit noodig oor deelt. of ingeval geen vroedvrouw beschik baar is. Er doen zich in de praetijk nog moeilijk heden voor met de vergoeding voor verlos kundige hulp, welke door een vroedvrouw in een kraaminrichting wordt verleend. Het N. A. F. heeft zich gewend tot het staatstoezicht op de ziekenfondsen, met ge- olg, dat nog eens uitdrukkelijk vastgesteld verd, dat patiënten, in een inrichting op genomen, ook aanspraak kunnen maken op rije verloskundige hulp door een vroed- rouw. mits deze aangesloten is bij het zie. kenfonda waarvan ook de kraamvrouw lid is. De aandacht wordt er op gevestigd, dat ingevolge de bepalingen van -het zieken fondsenbesluit, iedere ,ro cd vrouw op haar verzoek aan een ziekenfonds wordt ver bonden. Bezwaren tot aansluiting van de zijde der •roedvrouwen zullen hiertegen niet bestaan, imdat 't verbonden zijn aan een ziekenfonds ongetwijfeld uitbreiding der praotljk ten gevolge heeft. Mochten er van de zijde dei- fondsen bezwaren worden gemaakt, tegen d« inwilliging van het verzoek aan een der gelijke instelling verbonden te worden, dan kan de vroedvrouw zich wenden tot h< „Bureau van het staatstoezicht op de zie kenfondsen". Land. en Tninboiiwpraatjc Wanneer moet men schoffelen? In den moestuin valt altijd wat te doen Ook als het spitten, zaaien en planten achter den rug is. Ja eigenlijk komt dan juist de grootste zorg om van het gezaaide zooveel mogelijk te kunnen oogsten. Vooreerst moet een voortdurende strijd te gen het onkruid gevoerd worden. Wie het onkruid één jaar laat staan, moet zeven jaar uit wieden gaan. zegt een oude tuinders- spreuk. Dit geld wel in bijzondere mate voor hen. die een moestuin op pas gescheurd gras land hebben aangelegd. Soms ls het dan haast om den moed erbij te verliezen, want overal komen de graspollen direct weer voor den dag. Evenwel, men moet volhouden, want an ders komt er van het gezaaide niet veel te recht. En men trooste zich met de gedachte, dat de aanhouder tenslotte toch zal overwin nen. Het wegwieden van het onkruid is zeer tijdroovend en vaak ook moeilijk uitvoerbaar, daar men dan telkens tusschen de planten moet loopen, op gevaar af tevens de gewas sen te beschadigen. Beter kan men daarom het onkruid weg- schoffelen. Vooral bij rijenteelt gaat dit nogal vlug, hoewel men wel een paar keeren meer zal moeten schoffelen, dan wanneer men het onkruid door wieden met wortel uittrekt Met het schoffelen moet men dan ook niet zoo lang wachten tot het onkruid al flink lang is. doch men schoffele zoo gauw mogelijk. Juist door herhaald schoffelen kan het taai ste onkruid niet vlug genoeg weer aan den groei komen, terwij! de groentengewassen zich juist beter ontwikkelen. Want door schoffelen wordt de grond steeds mooi los gehouden, wat vooral op stijve gronden van belang is. Bovendien blijft de grond door geregeld schoffelen langer vochtig, daar de losse droge bovenste laag als een neutrale massa tegen de droge lucht en de onderste vochtige aardlaag in ligt Het schoffelen heeft dus een veelzijdig nut en komt den groei der gewassen en dienten gevolge ook den oogst ten goede. Eigenlijk moet de moestuin elke 14 dagen geschoffeld worden, waarvoor men elk verloren oogen blikje kan benutten, vooral wanneer de tuin vlak bij huis ligt. Moet de tuin geschoffeld worden om het onkruid te verwijderen, dan doe men dit liefst op droge zonnige dagen, wanneer de grond volkomen droog is. Bij voorkeur in de ochtenduren, opdat het onkruid in den loop van den dag geheel kan verdorren. Is de grond vochtig wanneer men onkruid schof felt. dan geeft het weinig, eigenlijk doet men in zoo'n geval niet anders dan het onkruid verplanten. Met den Nederlandschen Volksdienst voor sociale gerechtigheid. Mag ik eeii pond honden- poulet Te Rotterdam wordt den laatsten tijd onder den schoonen naam poulet veel honden- en kattenvleesch in den handel gebracht, bestemd voor menschelijke consumptie. Het publiek kan het vaak niet onderscheiden van „echt" vleeseh en bovendien staat het soms in het ge heel niet vast, dat het vrij is van tri chinen. De vleeschkeuringswet is op dit vleeseh niet van toepassing en wel moeten sinds Augustus van het vorige jaar honden en katten, die in consump tie worden gebracht, op het slachthuis gekeurd worden, doch dat garandeert m dit geval nog niet, dat het vleeseh als menschelijk voedsel geschikt is. Omdat 't nog wel eenigen tijd zal du ren voor van rijkswege deze materie geregeld wordt, heeft de burgemeester van Rotterdam een verordening uitge vaardigd. Deze verordening schrijft voor, dat honden en katten bestemd voor men schelijk voedsel, voortaan uitsluitend aan het openbaar slachthuis mogen worden geslacht. Winkels waar dit vleeseh verkocht wordt het mogen geen vleeschwinkels zijn in den zin van de vleeschkeuringswet moeten aan de buitenzijde duidelijke opschriften dienaangaande dragen en in den winkel moet het vleeseh een aparte plaats •krijgen. Ook wanneer het geëtaleerd wordt moet het door een schot van de andere levensmiddelen gescheiden ziin. Verder mag er niet mee gevent worden en mag het op markten en dergeliike niet verkocht worden als niet uitdruk kelijk de aard van het vleeseh is ver meld. Op overtreding van de verorde ning staat hechtenis van hoogstens twee maanden of maximaal 200 boete, rddm de N. V. Ct. Verbod tot het vervoeren van aardbeien door particulieren. HAARLEM Dinsdag. De commissaris van de provincie Noord- Holland heeft aan de burgemeesters van Beverwijk, Heemskerk, Limmen, Castricum, Uitgeest. Assendelft, Heiloo, Egmond aan Zee. Egmond-Binnen, Alkmaar. Bergen, Velsen en Bloemendaal, de aanwijzing ge geven. nog heden een verordening vast te stellen, teneinde paal en perk te stellen aan den steeds grooter wordenden omvang van den verkoop van aardbeien door kweekers rechtstreeks aan particulieren. Als gevolg van dit euvel blijft de aanvoer van deze vruchten op de gebruikelijke markten en op de veilingen ver beneden den normalen, waardoor het in de steden bijkans onmoge lijk. is, in voldoende mate aardbeien van. de winkeliers te betrekken. In de bedoelde verordening worden thans straffen bedreigd tegen den verkoop van aardbeien door dc kweekers rechtstreeks aan de consumenten. Bovendien wordt het aan anderen dan groente- en fruithandelaren verboden, een hoeveelheid aardbeien te vervoeren, welke 7.waarder is dan een half kilogram. Dit ver bod geldt niet voor vervoer door erkende transportondernemingen naar de veiling of de markt of naar groente- en fruithande laren. Behalve de gebruikelijke straffen kan in beslagneming en verbeurdverklaring ge schieden zoowel van de vervoerde aardbeien als van de vervoermiddelen. Burgerlijke Stand HAARLEM Bevallen: 29 Juni: J. M. de Wolff- Harding, d. 30 Juni: B. J. HettaschVan Donselaar, d. G. DoornbosBakker, e. G. H. JongejanVan Raaij. z. C. van Eek— Marees, z. Overleden: 28 Juni. T. Middelkoop- Glas. 69 j., Hazepaterslaan. J. C. Hyis in 't VeldSoc'.ens, Bromostraat. 29 Juni: G. Oorthuis- 85 jaar, PepynstraaL OFFICIEELE MEDEDEEUNGEN'. BONAANWIJZINGEN KUNSTMEST. Het R.v.o. kunstmest'distributiebureau maakt bekend, dat met ingang van 1 Juli dc volgende kunstmestbonnen (4e bcmestingsjaar) worden gel dig verklaard: Stikstofbonnen voorzien van^pdruk no. I cn G. fosforzuurbonnen met opdrilt No. 1, en kali- bonnen met opdruk no. l en no. 2. De stikstofbonnen no. 1 en de kallbonnen no 1 cn 2 behouden hun geldigheid tot uiterlijk 1 Augustus 1942. De verbruikers dienen deze zegels derhalve uiterlijk op 26 Juli a.s. bij hun leveran ciers in te leveren, opdat deze voor tijdige Inzen ding der bonnen bij het R.V.O. kunstmest distri butiebureau kunnen zorg dragen voor het ver krijgen van een nankoopmachtlging. Ook de uitsluitend ln de provincie Friesland uit re reiken stlkstofbonnen voorzien van opdruk G blijven geldig tot 1 Augustus en moeten der halve eveneens uiterlijk 26 Juli a.s. bij dc han delaren en coöperatieve aankoopvereenlglnger zijn Ingeleverd. De fosforzuurbonnen voorzien van opdruk no. I blijven tot nader order geldig. De kunstmestzcgels welke na den vervaldatum bij het R.V O. kunstmest distributiebureau bin nenkomen kunnen onder geen voorwaarde meet worden geaccepteerd. In het bemestingsjaar 194£'43 wordt echter d< mogelijkheid geopend vervallen kunstmestbon nen door de landbouw crisis organisatie te doer omruilen tegen zegels van een nieuwe geldige ol nog geldig te verklaren serie. In deze gevalle: zal boven het normale retributiebedrag een boe te verschuldigd zijn van f0.25 per kg. zuivers stikstof (N), 10.10 per kg. zuivere fosforzuut (P205) en f 0,10 per kg. zuivere kail (K20). In lichtingen hieromtrent zullen desgewenscht doo» de landbouw crisis organisaties worden verstrekt De secretaris-generaal van het departemem van landbouw en vlsscherlj maakt bekend, dat d« aflevering van gebak nan de cantlnes van d» Duitsche weermacht slechts mag geschieden te gen Inlevering van broodbonnen (Wehrmacht lebensmittelmarken fuer Brot). Elke aan- en verkoop van gebak door middel van welke Beschelnlgungen of Wehrmachtbezug- schelne ls ten strengste verboden. Wel moei blijkens het onderstaande tegelijk met de brood bonnen een Beschelnlgung worden afgegeven. De bakker moet de ontvangen broodbonnen waarop gebak aan cantlnes van de Duitschs weermacht ls geleverd, plakken op opplakvellen MD 268 en deze Inleveren bij het plaatselijks distributiekantoor ter verkrijging van een toe wijzing voor gebak, waartoe dagelijks gelegen heid bestaat. Deze toewijzing dient vervolgens, tezamen met een opgave van de voor het gebas verbruikte hoeveelheden (kg.) suiker, boter ent te worden gezonden aan de Nederlandsche mee. centrale, afdeellng M.C.B. 1. Na ontvangst vao voormelde toewijzing en de daarbij behoorends opgave kan toewijzing van grondstoffen e«» schleden. De berekening van de toe "te wijzen hoeveel heid bloem zal geschieden volgens de regelen geldend voor gebak, d.w.z. dat voor t«0 brood bonnen 50 gram of voor 2860 broodbonnen i 25 gram een baal bloem 50 kg. zal worden toe» gewezen. Bij de toewijzing moet een Beschelnlgung van de betrokken legereenheid of Dienststelle aan de meelcentrale worden Ingezonden. waarin het aantal aan den bakker voor gebak afgegeven bon nen 50 of 25 gram moet worden vermeld. Deze Beschelnlgung moet door den leider van de le gereenheid of Dienststelle woeden voorzien van dienststempel en nandteekenlng. s« Juni. ORGANISATIE VAN HET BEDRIJFSLEVEN. BIJ de vakgroep „tusschenpersonen" zijn ver plicht zich aan te melden alle ondernemingen (natuurlijke en rechtspersonen), welke hetztj a!s hoofdbedrijf, hetzij als nevenbedrijf naast het hoofdbedrijf van verzekeraar, bankier, comml'- slonalr ln effecten, kassier, scheepvaartkantoor expediteur, makelaar ln vaste goederen en hypo theken. woningbureau, reisbureau. incasso bureau cn administratiekantoor, ln Nederland op het gebied van de schadeverzekering: a. het bedrijf uitoefenen van makelaar ln as*<> rantlën en assurantiebezorger: b. anders dan uitsluitend als gevolmachtJgd agent ter beurze te Amsterdam of Rotterdam het bedrijf uitoefenen van agent eener verzeker!r.> onderneming. De aanmelding dient te geschieden op 6pecia daartoe vastgestelde formulieren. Voorzoovcr de aanmeldingspllchtlgen deze formulieren nog niet hebben ontvangen, richten zij een verzoek om toezending daarvan tot den secretaris van <V vakgroep „tusschenpersonen", Rlouwstraat 163 's Gravenhage Telef. 553754. De aanmeldingsformulieren moeten Ingevuld cn onderteelcend uiterlijk voor 1 Augustus 194) aan bovengenoemd adres worden teruggezonden Op niet nakoming van de verplichting tot aan melding is bij besluit den secretaris-generan' van het departement van handel, nijverheid ci scheepvaart betreffende den opbouw van er- zelfstandige organisatie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven (no. 206/1940) straf gesteld. De inzending van de aanmeldlngsformullerc- heeft niet zonder meer de toelating van den aan meldingspllchtige tot de hoofdgroep „verz kering" door de bedrijfsgroep „schadeverzek- ring" en de vakgroep „tusschenpersonen" to gevolge Omtrent de toelating zal na onderzor- van geval tot geval nader worden beslist. D. betrokkenen zullen daaromtrent bcrltht on' vangen. De secretaris-generaal van het departemev van handel, nijverheid en scheepvaart maakt be kend. dat met ingang van 1 Juli 1942 nieuwe maximumprijzen gelden voor ruwijzer en wan producten. die lager liggen dan dé tot nu to» geldende. Het oude systeem, dat gebaseerd wa- op vrachtbasis Amsterdam—Rotterdam 1s gewtl- zigd ln een systeem van franco levering. De nieuwe prijzen worden op I Juli 1942 over de ge heele Unie van kracht, zoodat fabrikanten er handelaren ook de oude orders tegen de nieuw: prijzen moeten uitvoeren. De bijzondere aandacht wordt er op gevestigd dat de prijsverlaging ln alle verdere stadia var handel, bc- of verwerking moet worden doorgc geven. Dit beteekent, dat. zoodra nieuwe voorra den tegen lageren prijs zijn ingekocht, de lager» grondstoffenprljs ln den prijs van het elndpro duet tot uiting moet komen, ook wanneer ho' reeds overeengekomen prijzen betreft. De oud» voorraden kunnen door de verwerkende industr ie tegen den ouden prijs in calculatie worden op. genomen, dan wel op basis van een mongprlJi worden verrekend. GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJEEN 30 Juni. Bericht No. 112. MAXIMUM KLEINHANDELSPRIJZEN VOOR ITALIAANSCHE CITROENEN. Citroenen, groote maat per stuk0.11 Citroenen, kleine maat per stuk 0.08 HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. Vraag en Aanbod Vooruitbetaald per mm. 8 ct. Niet vooruit bet. p. mm. 10 ct. Werkzoekenden cn aangebo den betrekkingen bij vooruit betaling per mm6 ct. v Niet vooruit bet. p. mm. 8 ct. minimum 6 mm. Kleine Zakenonnonces Afkomstig van handel en be drijf. Vooruit bet. p. mm. 12 ot minimum 6 mm. max. 30 mm. Personeel gevraagd Voor Huishouding NET MEISJE gevr .in kl. gez. w. huw. d .tcgenw. tegen 1 Aug. of eerder, g k. w. en eenv. k.. hulp v. werkster aanw.. v.g.g.v. P.G. Bloemend'weg 14S. Bid. DAGMEISJE, gcli z k. w. ge zin 7,. k. Zond. vrij. Alleen voor huish.. hoog loon. Santpoorter- •traat 4 0. Per 1 Augustus een NET MEISJE gevraagd voor dag en nacht, zelfstandig kunnende wer ken en koken. Hulp van werk ster aanwezig. Goed loon. Aan melden Koningstraat 31 boven. Voor direct gevr. bekw. zelfst HUISHOUDSTER in net moeder loos gezin 3 k. (4-12 jaar). Br. of persoonl. aanb. (na 6 uur) Kerkstraat 13. Beverwijk Gevr. een flinke WERKSTER in klein gezin voor 5 morgens of 2 heele dagen per week Haarlem- Zuid. Adr. bur. v. d. blad. In Chr. gezin gevr. NET MEISJE v. d. en n. Lorentzpl. 19. Stichting „Spaar en Hout", Kleine Houtweg 139, vraagt voor direct een DAGMEISJE (hoofd zakelijk kamerwerk). Aanmelden dagel. van 3-5 en 7-9 uur. Gevr. ln kl. gez. fl. eerlijk MEISJE v. 9-3 of 5, één middag vrij. Goed .loon, zonder kost of werkster. Oldenbarneveitlaan 9. bij Wagenweg. Gevr. In gez. v. 1 pers. flinke HULP voor liuish. bezïgh. DL. Do.. Zat. van 9-12.30. Bloemend, weg 182, 2 x ijellen, bij Linden- laan (Jullanalaan). Fl. MEISJE gevr. van 9-5 uur te Aerdenhout. Teding v. Berk houtlaan 9. Terst. gevr. fl. DIENSTBODE v. d. en n. Mevr. Stoel. Bloemend weg 167, Bl'daal. Aanm. na 7.30 uur. NET MEISJE gevr. van des morg. 8 tot 's av. 7 uur. Zondags vrij. Koken geen verelschte. Z a. i. m. bij Mevr. Kemeler, Tul penkade 8. h. Hyaclnthenlaan bij den Zijlweg. NET DAGMEISJE gevr. met middagkost. G. P. Heek, War moesstraat 22. Gevr. R.K. WERKSTER voor één ochtend per week. Liefst Dinsdag. Hooglandspark 4, (v.h. Wilhelmlnapark). NOODHULP of NET MEISJE v. 8.30 tot 3.30 of v. d. en n. Fr. Soh'inber-tlaan 74. H'sted'e. Juffrouw gevr. in kl. gezin om 12 dagen van 9-2 HUISHOU DING over te nemen. Terrasweg 39, Santpoort. Net R.K. MEISJE gevraagd voor d; en n. Zelfst kunn. werken en koken. VJeeschhouwerij J. GOossens, Generaal Cronjéstraat 3, Haarlem-N. Gevr. een NET DAGMEISJE van 8.30-3 uur. Zelfst. kunn. wer ken in kl. gezin Lanckhorstlaan 83, Heemstede. Gevr. voor direct of later MEISJE of KNECHT voor d. of d. en n.. zonder goede get. on- noodig zich aan te melden. Te vens gevr. verstelnaaister. Mevr Polman. Joh, Wagenaarlaan 34. Heemstede. Gevr. NET DAGMEISJE P.G van 8.30-4 a 5 uur. Aanm. Har- menjansweg 29. NET MEISJE gevr. van 8.30 tot 5 uur met midd. kost. Spaarn- wouderstraat 79. Voor terstond gevr. een flink DAGMEISJE, hoog loon. Keizer straat 5. NET DAGMEISJE gevr. bon. IS j. Raadhuisplein 19. Na 7 u. Gevr. n. zelfst. MEISJE v. d. en n. In gezin z. kinderen. Goede kost en goed loon, v. bulten, veel vrij, nabij Haarlem. Br. 1674. Per 1 Aug. gevr. bij Dame met 2 schoolg. kind. beschaafd MEIS JE v. d. Huish.. g. kunnende w. en k.. eerlijk en v.g.g.v. Goed loon en goede behandeling Alb. Thljm- laan 62, H'stede. Voor Bedrijf Ie en 2de KAPSTER gevraagd te Santpoort. Korte werkuren. Br. 1696. JONGEN GEVR. in kistenfa briek. Br. 1 695.. SPORTFON DSEN BAD. Bad- Jongen en badmeisje gevr.. leeft. 18 jaar. Gevr. NETTE LOOPJ., g. k fietsen. 14-16 jaar. Aanm. X.V. G. v. d. Laan. Barteljorlsstraut 6, Haarlem. Terst. gevr, een WINKEL MEISJE Aanm. Drogisterij K. de Groot. Slachthuisstraat 76. Gebr, Blokker, huish. art., por- celein vragen prima VERKOOP STER. Liefst m. vak bekend. Gr. Houtstraat 138. Bloemenmag. Bekker vraagt voor direct een netten LOOPJON GEN. goed kunnende fietsen. Wagenweg 78. NETTE LOOPJONGEN' gevr. 14-17 jaar. Groentenhandel. Kle verparkweg s. WELK MEISJE heeft lust op prima maatateller zich vorder te bekwamen tot coupeuse onder desk. leiding van coupeuse en coupeur? Br. 1704. Gevr. BEDIENDE voor bestel en kaninorwerkzaamheden. Ken- nemerland. Leidschepleln 28, Hrl BOEKHOUDER gevraagd voor klein textielbedrijf Br. 1702. NETTE LOOPJONGEN gevr voor loop- en magazijnwerk. Ong 15 j. Aanm. Boekhandel J. W Daudelj, Raadhuisstraat 10. Hst Personeel aangeboden Voor Huishouding MEISJE zou haar vrijen tijd gaarne productief maken. On- versch. waarmee. Br. 1718. HUISHOUDSTER. Besch. juffr. 37 J. Nederl, Herv. zoekt zelfstandigen werkkring. Br. 1709 B.z.a. NETTE JUFFROUW v direct. 3 d. p. w. Br. 1710. Besch. Juffrouw 40 j. b.z.a. als HUISHOUDSTER, liefst in klein gezin. Br. 1711. Biedt zich aan nette WERK STER, liefst onur. H.N. voor alle dagen bch. Zaterdag, v.g.g.v. VRRSTELN AAISTER vraagt werk aan hui». Br. 1676. Ongeh. juffr. ZOEKT WERK. Llefat voor onderhoud kantoren en gebouwen. Prima inf. Br. 170S. Voor Bedrijf B.z.a. NET PERSOON, m. I. m. rijw., borg kunn. st. tot f 500. on- versch. welk werk. eiken d. tot 12 uur v.m. Geen hoog loon. Br. 1712. Huizen gevraagd Te huur gevraagd kleine BO VEN- OF BEN'. OF GED. WONING voor 2 pers. Santpoort of Haarlem- Noord. Br. 1568. Echtp. z. k, vraagt per 1 Aug. of eerder heele of halve WONING te huur. Event, gest. kam. en keu ken. Liefst omg. A'damsche buurt. Br.: Bankastraat 21, H'lem-N. Jongelui zoeken WONING f 25 tot f 30 p. m. Br. 1650. Kamers gevraagd Ambtenaar vraagt ETAGE, be vattende zit- en slaapkamer, keu ken. w.c. Br. met prijsopgave 1577. Te huur gevr. 2 ZITSLAAPK. of gemeub. huisje te H'stedc of omtr. Den Hout. Br. 1578. Jonge!, d. w. t. trouwen vragen 2 ONG. KAMERS met keuken of vrije etage. Br. 1572, Gevraagd te Haarlem of omge ving, ln nabijheid van tram of trein naar Amsterdam, GEMEU BILEERDE KAMERS met keuken op goeden stand voor klein gezin echtpaar met een kind. Br. 1570. Gevr. te Heemstede gr. zonnige gestoff. ZIT-SLAAPK. met str. w of zitkamer met zijkamer door da me alleen zonder pension. Binrvaq- weg. H. Dreef of omtrek. Telefvta 29823. Br. 1580. Kamers aangeboden Te huur zéér groote ONGEM. KAMER (5x6 M.) met tuin, in Gr. Houtstraat, zeer gesch. v. kan toor. Br. 1581. Te huur in Groote Houtstraat gezellige ONGEM KAMERS, voor heer of-dame b.b.h.h. Br. 1582. - De Heer Bouricius kan weg. verand v. werkkr. zijn ZIT SLAAPK. m. pension. Stolbergstr. 8. z. aanbevelen. Inl. na 18.30 tel. 19328. To huur kl. gem. Z.SL.K., str.z. met st.gcl. p. w. f 2.25. Gasthuis- vest 51 rood. R.K. persoon wordt ZIT-SLAAP KAMER agb. centrum Heemstede, Adres tc vern. bur. v. d. blad.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 11