Haarlemsche Courant De strijd om Sebastopol in zijn eindstadium. Troepen der Spil reeds voorbij Foeka 287e Jaargang No. 152 Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentlën 3—15 m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prijs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20, Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. Uit(.: Grafische Bedrijven Damiate. Nieuwsblad voor Noord-Holland Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAUPEWYVS. Verschijnt dagelijks behalve op Zon- i \ToensfTas 1 Juli 1942 Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 93. BUkantoor: Soenda» plein 37. Tel. Directie 13082 Hoofdredactie 15054. Redactie 10600, Administratie 10724. 14825. Soendapleln 12230 "ostglro 134958. Directie PH. - P. W PEEREBOOM. Duifsche en Roemeensche troepen zijn tot in den laatsten vestinggordel van de stad doorgedrongen. Sewernajabaai overgestoken Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: „Bü den aanval op Sebastopol heb ben Duitsche divisies van het Noorden uit de Sewernaja-baal overwonnen. -Zij zijn ten Oosten van de stad in weerwil van taaien vijandelijken tegenstand in de binnenste vestingsgordel doorgedrongen. Tegenaanval len der bolsjewisten leverden geen resultaat op. Bij den aanval van het Oosten uit wer den in samenwerking met Roemeensche formaties de beheerschende Saproenheuvels over bijna de geheele oppervlakte bestormd. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen ver nielden vijandelijke versterkingsinstallaties, vooral op de Saproen-heuvels en brachten troepenconcentraties der bolsjewisten zware verliezen toe. Bij K e rt s j werd de aanval van een for matie, bestaande uit 18 vijandelijke sche pen over de straat van Kertsj door doel treffend artillerievuur verijdeld. In het D o n e t zbekken stortte een door artillerie en luchtmacht gesteunde plaatse lijke aanval van den vijand onder zware verliezen ineen. In het gebied van de vroegere omsinge ling van de W o 1 c h o f werden bij zuive ringsoperaties verscheidene verstrooide, vij andelijke strijdgroepen vernietigd en op nieuw 1.100 gevangenen gemaakt. Herhaal de aanvallen van den vijand op het brug- gehoofd aan den Wolchof mislukten na he vige gevechten als gevolg van den taaien tegenstand der infanterie, die door artil lerie en luchtmacht doeltreffend gesteund werd. Daarbij werden 21 vijandelijke pant serwagens vernietigd en verscheidene bat terijen door bomvoltreffers buiten gevecht gesteld. In de wateren van de Finsche Golf brachten gevechtsvliegtuigen een vijande lijke motortorpedoboot tot zinken en be schadigden twee andere kleine oorlogsvaar tuigen. In de Kol a-baai kregen twee groote koopvaardijschepen der bolsjewisten bom- treffers van zwaar kaliber. In Noord-A frik a werd, zooals reeds in een extra bericht is medegedeeld, Maan dagochtend de door diepe verdedigings installaties en talrijke mijnenvelden ver- Sterkte vesting Mersa Matroe ondanks taaien, vij andelij ken tegenstandstormen derhand veroverd. Meer dan 6.000 Britten werden gevangen genomen, 36 pantserwa gens kapot geschoten en talrijke batterijen vernietigd. Een omvangrijke hoeveelheid oorlogsmateriaal viel in handen van de Duitsche en Italiaansche troepen. Bü de be storming van Mersa Matroe heeft zich de 90ste Duitsche lichte divisie bijzonder on derscheiden. Duitsche en Italiaansche pantserfor maties wierpen den verslagen vijand verder terug en bereikten het gebied ten Oosten van Foeka. Sterke Duit sche en Italiaanscije luchtstrijdkrach ten vielen de terugtochtswegen en ver dedigingsinstallaties der Britten met succes aan, vooral ten Zuiden van de Arabische golf. In den strijd tegen Groot-Brittannië be stookte de luchtmacht Maandagnacht mili taire installaties in de Midlands en in het kustgebied van The Wash met bommen. Britsche bommenwerpers vielen in den nacht van 29 op 30 Juni opnieuw de stald Bremen en ha v voorsteden voornamelijk met brandbommen aan. De burgerbevolking leed enkele verliezen. Een poging van den vijand om ook het gebied van Hamburg te bereiken, mislukte door het samengebun delde vuur van de luchtdoelartillerie. De Britsche luchtmacht verloor opnieuw, voor zoover tot dusver is vastgesteld. 13 der in den strijd geworpen bommenwerpers. In de periode van 17 tot 26 Juni verloor de Britsche luchtmacht 200 vliegtuigen. Hiervan werden 23 door eenheden van de Duitsche marine neergeschoten. Gedurende dezelfde periode gingen in den strijd tegen Groot-Brittann ië 37 eigen vliegtuigen ver loren. Zooals in een extra-bericht is medege deeld, hebben Duitsche duikbooten haar successen nog vergroot. In twee dagen heb ben zij in het Westelijke geieelte van den Atlantischen Oceaan, in de Golf van Mexi co en in de Caraibische Zee 14 vijandelijke koopvaardijschepen, met een gezamenlijken mhoud van 98.000 b.r.t tot zinken gebracht en nog twee andere schepen door torpedo treffers zwaar beschadigd. Een deel van de tot zinken gebrachte schepen was volgela den met vliegtuigen, munitie en ander oor logsmateriaal, dat bestemd was voor Afrika. Nu de Duitsche en Roemeensche troe pen de Sewernaja-baai hebben overgesto ken en doorgedrongen zijn tot in den laat sten vestingsgordel van Sebastopol. wordt te Berlijn algemeen verondersteld, dat de strijd om het bezit van de vesting definitief m zijn eindstadium gekomen is. De So- poen-hopgten beteekenen uitstekende posities voor de aanvallende legers. In aanvulling od het weermachtbericht verneemt het D N.B. van militaire zijde De strijd om de vesting Sebastopol heeft een nieuw beslissend stadium bereikt. Het succes van de doorbraak naar de Saproen heuvels is vergroot. De bestorming van deze kazematstellingen draagt in de ge vechten een beslissend karakter, daar deze heuvels een beheerschende keten rond de binnenste vestingstellingen vormen. Aan den voet der heuvels ligt het Engelsche kerkhof, waar de gevallenen van het Brit sche leger uit den Krim-oorlog liggen. Dit Cunningham in Washington „Britsche strijdkrachten op Malta geneutraliseerd" De vroegere opperbevelhebber van de Britsche vloot in de Middellandsche Zee admiraal Sir Andrew Cunningham, is deze dagen in Washington aangekomen. Ge vraagd naar de nederlaag der Engelschen in Noord-Afrika zeide hij: „De luchtmacht van de As heeft Malta zoo zwaar bewerkt, dat de Britsche strijdkrachten aldaar ge neutraliseerd werden. Rommel heeft daar door alle versterkingen kunnen krijgen, telfs heel wat meer dan wij dachten". is door de bolsjewisten eveneens tot een sterk steunpunt gemaakt. De beheersching van de Sewernaja baai vormt een voorwaarde voor het binnendringen van de Duitsche troepen in den binnensten vestinggordel van uit het Noorden. Aangezien de Noor delijke oever van de baai zich stevig in handen van de Duitsche wapenen bevindt, staat het voet krijgen op den Zuidelijken oever gelijk met het over winnen van een der zwaarste hinder nissen in het Noordelijk deel van het vestingfront. Het duurste Amerikaansche begrootingsjaar. Tekort van bijna 20 milliard dollar. Het Amerikaansche ministerie van finan ciën heeft 30 Juni het duurste financieele jaar uit de Amerikaansche geschiedenis afgesloten, naar de Engelsche nieuwsdienst meldt. De totale kosten van het afgeloopen jaar zijn hooger dan alle kosten uit den eersten wereldoorlog. De uitgaven bedroe gen per dag gemiddeld omstreeks 18 mil- milioen pond. Meer dan een kwart van deze som werd rechtstreeks voor den oor log uitgegeven. Het tekort op de begrooting van 1942 wordt in de Ver. Staten volgens een be richt van United Press, geraamd op byna 20 milliard dollar. Het is het tiende achter eenvolgende deficit van Roosevelt en tege lijkertijd het grootste. De openbare schuld wordt thans geraamd op ruim 76 milliard dollar. Men neemt aan, dat de schuld in het volgende jaar zal stijgen tot 130 mil liard. De eerste Duitsche P.K.W.'s zijn Tobroek binnengetrokken en parkeeren op het hoofdplein van de stad. Bijna ieder huis vertoont de sporen van den strijd. (Hoffmann_Stapf-p.k. Zwilling-Eax Holland-c) Churchill weigert in het Lagerhuis ver klaring af te leggen over de gevechten in Egypte. Britten achtervolgd tot 200 k.m. voor Alexandrië. Het te Cairo gepubliceerde communi qué meldt dat een hevig gevecht woedt ten Zuid-Westen en ten Zuid-Oosten van Mersa Matroe. De gevechten wor den gevoerd over een uitgestrekte op pervlakte. Nadere bijzonderheden over de operaties worden niet gegeven. Churchill heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat hij thans niet voornemens is, eenige verklaring af te leggen over den zwaren slag, welke zich op dit oogenblik in Egypte afspeelt. Hij heeft geweigerd de van Wavéll ontvangen rapporten over het ver lies van Malakka en Singapore te publi- ceeren. In antwoord op een desbetreffende vraag verklaarde hij: „De verschillende rapporten, die wij van Wavell op grond van de concentratie van materiaal waartoe hij opdracht had gekregen, en over het verlies van Malakka en Singapore hebben ont vangen, zijn niet geschikt om in oorlogstijd gepubliceerd te worden." Toen men bleef aandringen op publicatie verklaarde Chur chill, dat deze documenten „alleen bestemd warén om de militaire autoriteiten op de hoogte te brengen en uitvoerig in te lichten en dat zij ongetwijfeld een groote ontstem ming in het geheele Empire zouden veroor zaken." Toen men opnieuw op inlichtingen aandrong verklaarde Churchill: „Ik heb op het oogenblik geen verklaringen op grond van deze documenten af te leggen." Te Londen stelt men vast, dat de berich ten uit Noord-Afrika den stempel dragpn van het somberste pessimisme en de bladen gaan zelfs zoo ver om openlijk te discus sieeren over het eventueel verlies van Egypte en over de gevolgen, welke een der gelijke ramp na zich zou kunnen slepen met het oog op den afloop van den oorlog. Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakt het volgende bekend: Italiaansche en Duitsche gemotoriseerde pantsercolonnes hebben de vijandelijke pantsereenheden verder teruggedrongen en het gebied van Foeka bereikt, dat zy achter zich hebben gelaten. Aan de verovering van de afgesneden vesting Mersa Matroe hebben de luchtstrijdkrachten van de Spilmogend- heden een groot aandeel gehad. Alle soorten vliegtuigen van de luchtmacht waren in den strijd geworpen en wedijverden met elkaar in snelheid en dapperheid. Mersa Matroe werd veroverd door den gelijk tij digen. on- stuimigen stormloop van de van het Westen uit aanvallende formaties van ons 21e leger corps, waaraan het zevende Bersaglieri- regiment was voorafgegaan en door de van het Oosten uit aanvallende troepen van de 90ste Duitsche divisie. Bij de zuivering van Mersa Matroe werden opnieuw eenige dui zenden gevangenen gemaakt. Oorlogsmate riaal van elke soort werd in zeer groote. hoe veelheden buitgemaakt. Formaties van de luchtmacht vielen Maandag de terugtocht linies van den vijand hevig aan en plaatsten talrijke treffers op de doelen. Drie Curtiss- toestellen werden in luchtgevechten neerge schoten. In den nacht van 28 op 29 Juni werd Gibraltar door onze vliegtuigen ge bombardeerd. De in de installaties van het liegveld ontstane branden waren nog van- ïf een grooten afstand zichtbaar. De meenjng te Berlijn. In Noord-Afrika zetten de Duitsche en Italiaansche strijdkrachten de achtervol ging van de verslagen Britten in de rich ting van Foeka voort. De spit» van het leger staat nog 200 km van Alexandrië. Niet alleen deze uitermate snelle militaire ontwikkeling, maar ook het besluit van Churchill, waarbij generaal Ritchie uit zijn ambt ontheven wordt, werdt te Berliin druk besproken. Weliswaar spreekt Chur chill nog van een Libysdh leger der Engel schen, doch er is noch een Engelsch leger in Libye, noch een achtste Britsch leger. De resten van dit leger vluchten over haast naar het Oosten. In Berliinsche militaire kringen gelooft men niet, dat de nieuwe verdedigingslinie der Engelschen krachtig genoeg zal ziin om den opmarsch der Duitsche en Italiaansche troepen tot staan te brengen. Zeer interessant binnen het kader van deze gebeurtenissen ziin de reacties van de Engelsche openbare meening sedert den terugkeer van Churchill uit Amerika. Acht dagen lang heeft men de publieke meening de vrije hand gelaten. In deels woedende, deels sarcastische uitlatingen liet men den vrijen loop aan de stroom van critiek. Doch nauwelijks is Churchill terug, of de ten- denz der berichten slaat om. Er wordt zelfs al gezegd, dat Rommel's zege een nederlaag voor Hitler is. zulks in verband met het langer worden der Duitsche ver bindingslijnen. Doch dit is maar zeer be trekkelijk. daar het bekken van de Middel landsche Zee ter beschikking staat van de As-mogendheden en ook. omdat Engeland na de jongste gebeurtenissen alleen nog maar beschikt over den weg om de Kaap. Mede in verband met de geringe belang stelling, welke Amerika voor Egypte heeft, is het niet onmogelijk, dat de Engelschen him front verder naar het Oosten verleg gen onder gelüktijdige geheele of gedeel telijke ontruiming van Egypte en Noord- Afrika. Een Italiaansch blad merkte trou wens onlangs al op, dat Engeland hard op weg was, om bij de speurtocht naar een tweede front zijn eerste front te verliezen. Van Duitsche züde vat men de moties van wantrouwen in Churchill niet al te zwaar op. Men is er van overtuigd, dat er in Engeland toch niemand te vinden is. die zijn plaats in kan nemen. Deze oorlog wordt trouwens niet beslist door besluiten in Washington of wantrou wens vota. doch door de wapenen. Egypte. Aan een artikel van Gayda over de bin- nenlandsche situatie in Egypte wordt in de Wilhelmstrasse bijzondere aandacht ge schonken. Algemeen wordt deze Italiaan sche journalist als deskundig beschouwd, zoodat aan zijn verklaringen een groote beteekenis gehecht kan worden. Gayda heeft een aantal verschijnselen opgesomd, waaruit blijkt dat het verzet tegen de Brit sche heerschappij in Egypte werkelijk niet gering is. Zoo wees hij o.m. op het passieve verzet der ambtenaren en op een bepaald agressieve houding der Egyptische bevol king. Uit deze verklaring wordt in de Wil- belmstrasse geconcludeerd, dat de situatie in Egypte in bet nadeel der Britten ver scherpt is. In het feit dat de Italiaansche iournalist thans schrijft. .Egypte voor de Egyptenaren" ziet men te Berliin een ac tueel politiek probleem. Tegelijkertijd besteden Berliinsche poli tici groote aandaoht aan de ontwikkeling van de politieke situatie in het Engelsche moederland. In de terughoudende com mentaren, waarmede de Wühelmstrasse immer waakte tegen het wekken van val- sche verwachtingen onder het Duitsche publiek, wordt een sterke ironische tendenz merkbaar. De Duitsche bladen hebben een campagne ingezet onder het opschrift: „Het Empire vergaat, maar Churchill be staat." Ned. s.s. „Stad Dordrecht" zwaar beschadigd Uit de Zweedsche haven Nykoeping wordt gemeld, dat het Nederlandsehe s.s. „Stad Dordrecht" (3781 ton), dat zich on derweg tjpvond van Lulea, Maandagmiddag met zware averij te Nykoeping is aange komen. Het sèhip was ten noorden van Oxeloesund aan den grond geloopen. De lading moest gelost worden. Japanners bezetten Natoena- eilanden. Naar een Jaipansche marinecorrespon dent van het eiland Natoe.na meldt is dit 21 Juni door Japansche mariniers bezet. De landing werd uitgevoerd onder bescherming van het vuur va.n oorlogsschepen. Het vuur werd niet beantwoord. Toen de landings troepen het radiostation naderden vloog dit in de lucht. Bij aankomst aan de mili taire barakken bleek de tegenstander ont weken te zijn. Tevoren waren de overige eilanden van de Natoena-groep reeds bezet door de Japansche troepen. Het radiostation op Natoena stond tot voor kort in verbinding met den vijand, vooral met vijandelijke duikbooten. Toen Japansche mariniers op het eiland landden, werd het radiostation opgeblazen door Nederlandsehe strijdkrachten, die zich nog op het eiland bevonden. Vier divisies van Tsjoengking omsingeld. Naar Domei van het front in Tsjekiang meldt hebben Japansche strijdkrachten, die van Foetsjou uit In Zuidelijke'richting op rukken, verbinding tot stand gebracht met een andere Japansche eenheid die van Kientsjang naar het Westen trekt. Daar mede hebben de Japanners den omsinge- lingsring rond vier Tsjoengklneesche divi sies ten zuiden van Foetsjou gesloten. De gecombineerde Japansche strijdkrachten doen thans hevige aanvallen op de ingeslo ten troepen, die ongeveer 10.000 man sterk zijn. Gouverneur-generaal van Fransch W.-Afrika bij Laval. De gouverneur-generaal van Fransch West-Afrika heeft besprekingen gevoerd met regeeringspersonen, onder anderen met den chef der regeering Laval. Tegen den middag had hij een vrij langdurig onder houd met Pétain. In verband met de bui tengewone beteekenis van West-Afrika hecht men aan deze besprekingen in poli tieke kringen te Vichy groote beteekenis. Churcliill bij den koning. Canadeesche premier acht den toestand zeer critiek. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft Churchill Dinsdag een bezoek ge bracht aan den koning In Buckingham Pa lace en met dezen de resultaten van zijn bezoek aan de Vereeniigde Staten besproken. Na terugkeer van den Canadeeschen pre mier Mackenzie King uit Washington, die besprekingen met Roosevelt, en Churchill heeft gevoerd, heeft do premier, naar de „Times" uit Ottawa meldt een. verklaring afgelegd voor het Canadeesche parlement. Gevraagd naar zijn Indrukken van de be sprekingen te Washington heeft Mackenzie King geantwoord, dat de militaire toestand, waarin de bondgenooten zich op het oogen blik bevinden, beslist de meest critieke is, waartegenover men zich ooit in dezen oor log heeft bevonden. De New-Torksche correspondent van de „Times" schrijft, dal niet slechts de Engel schen. maar ook de Amerikanen het slacht offer zijn geworden van de verkeerde be- richtenpolitiek van hun regeering. De mi nisters te Washington, die de verspreiding van oorlogsnieuws regelen, hebben zich ver beeld, aldus de „Times", dat het moreel der bevolking wordt versterkt, indien ongun stige berichten worden geheim gehouden tot betere zijn ontvangen. Het is tenslotte de schuld van deze verantwoordelijke man nen, dat het gros der Amerikanen nog niet den noodigen ernst betraoht tegenover den oorlog en vooral hem niet beschouwt als een aangelegenheid van het geheele volk doch slechts van enkelingen. Ook laat het Amerlkaaiulche volk zich door zoogenaamde productie-successen van de eigen wapenindustrie verleiden tot de opvatting, dat oorlogstuig op zichzelf in dezen oorlog beslissend is waardoor het vergeet, dat alleen de krachtsinspanning der geheele bevolking meetelt. Spanje's neutraliteit. Geruchten der Amerikaansche pers tegengesproken. Het Spaansche ministerie van buiten- landsche zaken heeft een nota gepubliceerd, waarin opnieuw stelling wordt genomen te gen de in Amerika gepropageerde aanval len op de neutraliteitspolitiek der Spaan- sche scheepvaart. In de nota wordt o.a. ge zegd, dat de Amerikaansche pers. nadat de laster over de zoogenaamde ravltaMoering van duikbooten der spil door Spaansolie schepen op ondubbelzinnige wijze was weer legd, thans er toe is overgegaan, geruchten te verspreiden volgens welke de Spaansche stoomsohepen door de radio andere schepen oproepen en het zoodoende duikbooten mo gelijk maken de positie van vijandelijke schepen te weten te komen. Deze geruchten zijn absoluut onjuist. De Spaansche schepen hebben streng opdracht van hun zend installaties alleen in geval van gevaar of voor het opgeven van hun posi tie gebruik te maken. Spanning in het Nabije Oosten. Grenzen met Turkije hermetisch gesloten De grens, die Turkije met Syrië. Irak en Iran verbindt, is hermetisch gesloten. De controle in dit gebied is speciaal waar de Taurus-Express uit Syrië komende, de Turksche grens passeert, van Engelsche zijde met ongekende strengheid georgani seerd. De internationale trein tusschen Bagdad en Istanboel komt met een vertra ging van ruim 13 uur in Turkije aan. Dit feit wordt toegeschreven aan het optreden der douanenpolitie en militaire autoritei ten aan de grens, die de passeerende reizi gers niet slechts aan den lijve visiteeren, maar hun ook een langdurig verhoor af nemen. Men tracht op die manier te voor komen, dat belangrijke berichten uit het Naburige Oosten naar Turkije worden overgebracht om vandaar verder verspreid te worden. Naar het treinpersoneel mee deelde zijn er reizigers, wier panieren vol komen in orde waren, door Britsche auto riteiten aan de Turksche grens vastgehou den. Ook de couranten uit het Naburige Oosten, die voor Turkije bestemd zijn. worden streng gecensureerd. Niettemin komen er te Ankara nog geregeld infor maties binnen, waaruit valt af te leiden, .dat er in het geheele gebied tusschen de Nifl en Euohraat sinds weken een critieke stemming heerscht. die .in nauw verband staat met den toenemender, twijfel aan net voortbestaan van het Britsche Empire. Incident op Amerikaansche tankboot. In de haven van Montevideo heeft aan boord van het Amerikaansche tankschip „Baltic" een ernstig incident plaats gehad. Het schip was onder Panameesche vlag in Montevideo aangekomen en was uitgerust met machinegeweren. Onder de matrozen, die na het passagieren beschonken aan boord terugkeerden, ontstond een vecht partij. Een der matrozen, schoot toen uit een der machinegeweren, waarbü de eer ste officier om het leven kwam. De om standigheid, dat het schip in een vreemde haven schietklare machinegeweren aan boord heeft, wint aan beteekenis door het feit- dat de ambassadeur der Ver. Staten, Dawson, achteraf stappen ondernam. Hij verzocht namelijk den bevoegden rechter, die van het voorval een protocol had op gemaakt, pogingen in het werk te stellen, dat hem den ambassadeur de be schikbare stukken zouden worden uit geleverd. Hij motiveerde dezen eisch. aldus, dat de Amerikaansche regee ring alle schepen, die onder controle der Ver. Stater, staan, met het oog op den huidigen toestand als oorlogsschepen be schouwt, vooral wanneer zü gewapend zijn. Daarom is in dit geval de justitie van de Ver. Staten competent en moet de dader aan haar worden uitgeleverd. De autori- teiten van Uruguay hebben niet bekend ge maakt of zij vasthouden aan de competen tie van hun eigen rechtbanken en van hun souvereiniteit. Britsche leveranties aan Moskou worden niet betaald. Radio Moskou verspreidt een bericht van Tass, volgens hetwelk er te Moskou tusschen de regeering der Sowjet-Unie en Groot-Brittannië een overeenkomst geslo ten is over de financiering van oorlogs leveranties van Groot-Brittannië aan d6 Sowjet-Unie. De overeenkomst bepaalt, dat leveranties van wapens 'en uitrustingsvoorwerpen aan de Sowjet-Unie, die in Gr. Brittannië en in de Britsche Dominions gemaakt zijn, zonder betaling zullen geschieden. De be palingen van de overeenkomst hebben terugwerkende kracht tot 22 Juni 1941. De overeenkomst heeft geen betrekking op de regelingen van het op 16 Augustus 1941 gesloten verdrag, waarbij Gr. Brittannië aan de Sowjet-Unie een crediet verstrekte van tien millioen pond sterling. Radio Moskou verklaart hieromtrent, dat er dezei dagen een nieuw crediet ten bedrage van 25 millioen pond sterling op de vroegere voorwaarden aan de Sowjet-Unie is ver strekt. Bommen op Gibraltar. Macht der Spil doet zich gelden over de geheele Middellandsche Zee. Terwijl de ongehoord enolle opmarsch der Dui-tsche en I'taliaansche troepen in Egypte voortgang vindt, moet Honden het bom bardeeren uit de luch t van Gibraltar toegeven. De aanvallen cru laatstgenoemde rotsvesting' beteekenen een nieuw element in den strijd om de Middelland^cho Zee, van welken strijd ook de veldtocht In Noord Afrika eigenlijk slechts een onderdeel vormt Het eerste bericht over een luchtaanval op Gibraltar kwam Dinsdag uit La. Linea en werd noch van Engelsche. noch van de As- zijde bevestigd. Het leek derhalve weer een der afzonderlijke aanvallen te zijn, waarvan vroeger ook al eens sprake was. Thans echter heeft de aanval zich herhaald en waarschijnlijk in versterkte mate. zoodat hij in het Engelsche legerberlcht vermel ding vindt. Het zou van al te reel fantasie getuigen, deze nieuwe actie in verband te brengen met het dezer dagen geëindigde bezoek van den Spaanschon minister Ser rano Sur.er aan Italië, in leder geval acht men te Berlijn zulk een veronderstelling fantastisch. Men zal dichter bij de waarheid zijn met do veronderstelling, dat het onop houdelijke bombardement win Malta zulke bevredigende resultaten heeft opgeleverd, dot men thans Gïbrallar aan eenzelfde re cept gaat onderwerpen. Dat het bestoken van Malta wordt voortgezet behoeft geen verwondering te wekken: zoowol voor het afvoenen van gevangenen, gewonden en bult als voor het aanvoeren van levensmiddelen en versterkingen is de scheepvaart tusschen Italië ën Afrika *op het oogenblik bijzonder groot en men kan dit verkeer niet door Malta laten storen. De Luchtaanvallen op Alexandrië tenslotte sluiten den keten. Over de geheele Middel landsche Zee doet zich de macht der As- mogendheden gelden. Reeds vroeger werden militaire doelen in Egypte herhaaldelijk gebombardeerd, doch thans valt het binnen het bereik ook der korte-afstandsvllegtul- gen. Sinds het begin van het offensief op 27 Mei j.I. .hebben de As-troepen tweederde van den afstand, welke hen nog van Alexan drië scheidde, afgelegd. Zij staan nu geen 300 K.M. meer van deze historische stad. KORT NIEUWS Volgens United Press heeft het Ameri kaansche ministerie van marine medege deeld. dat opnieuw vier geallieerde schepen tot zinken zün gebracht. De Amerikaansche legerautoriteiten hebben bepaald, dat alle Japanners moeten worden geëvacueerd uit een strook van 20 mijl breedt'e langs de kust van Noord-Cali- fornië. In het Vaticaan noemt men den gezond heidstoestand van den Paus tamelijk goed. Gedurende de slotbehandeling van de bronchiale catarrh krijgt de Paus injecties om zijn zenuwgestel, dat van de ziekte ge leden had, weer te herstellen. De Paus ver leemt dagelijks enkele particuliere audiën ties. De gewone audiëntie van den secreta ris-generaal van het departement van op voeding. wetenschap en cultuurbescher ming zal gedurende de maand Juli niet plaats hebben. Voor bepaald zeer dringende gevallen evenwel kan een audiëntie schrif telijk aangevraagd worden. In den Piraeus is het Zweedsche schip Hallaren aangekomen met een lading meel en anliere levensmiddelen van 4500 t. De Hallaren staat in dienst van het Internatio nale Roode Kruis, speciaal voor de voor ziening van Griekenland. Te Gibraltar zün verscheidene Britsche transportschepen aangekomen met troepen, die het sedert vier jaar niet afgeloste gar nizoen aldaar zullen aflossen. Eenige sche pen hebben oorlogsmateriaal aan boord. Zij werden door Engelsche oorlogsschepen be geleid. Deze week wordt een telegraafdienst in het Japansch geopend tusschen Hongkong en Java, Sumatra, Noord-Borneo en Ma lakka. Te Pretoria is volgens den Engelschen Nieuwsdienst bekendgemaakt, dat een aan zienlijk contingent Zuid-Afnkaansche lucht en landstrijdkrachten op Madagascar dient onder bevel van generaal Sturges. den com mandeerenden generaal op dit striidtooneel. De Spaansche staatscourant publiceert een decreet van den minister van binnenl. zaken op grond waarvan de directeur-ge neraal voor de veiligheid, Gerardo Cabal- lero Alabezar den dienst verlaat. In zijn plaats is benoemd de huidige leider van het prijzencontröle-instituut Francisco Ro driguez Martinez. De Columbiaansche president, Alfonso Lopez, heeft de uitnoodigmg van Roosevelt om een bezoek te brengen aan de Ver. Sta ten aanvaard. Hy zal op 10 Juli te Washing ton aankomen. I Bekanntraachuiig. Musterung der Geburtsjahrgange 1906 und 1907. Alle mannlichen Reichsdeutschen der Ge burtsjahrgange 1906 und 1907 haben slch zur Musterung wie folgt zu melden: a) Aus den Provinzen Friesland. Groningen, Drenthe und Overijsel bei der Wehr- machtkommandantur Zwolle. Roycnsingel 13, am 3.7 42 vorm 8 uhr 30 die Buchsta- ben A—M, om 4.7.42 vorm. 8 uhr 30 die Buehstaben N—-Z; b) Aus den Provinzen Gelderland, Utrecht und Nordbrabant bei der Ortskommandan- tur 's-Hertogenbosch, Julianaplein 2. am 6J.42 vorm. 8 uhr 30 die Buehstaben A—M, am 7.7.42 vorm. 8 uhr 30 die Buehstaben N—Z; c) Aus der Provinz Limburg bei der Wehr- machtkommandantur Maastricht, Vrijthof 46. om 8.7.42 vorm. 8 uhr 30 die Buehstaben A—F, am 9.7 42 vorm. 8 uhr 30 die Bueh staben G—M. om 10.7.42 vorm. 8 uhr 30 die Buehstaben N—R. am 11.7.42 vorm. 8 uhr 30 die Buehstaben SZ. Die Meldepflichtigen haben Ausweispapiere und 2 Passbilder, grosse 37 x 52 mm in bür- gerlicher Kleidung. ohne kopfbedeckung. Bril- lentrager das Brlllenrezept mitzubrengen. Juden haben nicht zu erscheinen. Den Meldenpflichtigen wird das Fahrgeld 3. klasse gogen vorzeigen der Fahrkarte bel der Meldung zurückérstattet. Sie erhaltcn ferner bei einer Abwesenheit vom Wohnort von mehr als 8 Stunden ein Zehrgeld. DEN HAAG. den 29 Juni 1942. Gez. RAUTER SS-Gruppenführer und Generalleutnant der Polizei Ontspoorde Jeugd. Een radio-reportage uit de jeugd gevangenis. Zondag a.s. zal er des namiddags om 18.00 uur over den zender Hilversum 2. een- in de radio-geschiedenis, naar wij vernemen, een unieke reportage te beluis teren zijn. De Nederlandsehe omroep heeft namelijk, dank zy de welwillende medewer king van het departement van justitie, met de microfoon een bezoek gebracht aan de byzondere strafgevangenis voor jonge man nen te Zutphen, de jeugdgevangenis. In den aanvang van dit radio-bezoek wordt de opmerking gemaakt, dat gevan genis en jeugd eigenlijk een trieste woord verbinding is. Jeugd immers, too zegt de verslaggever, beteekent, jonge, juichende levensblijheid en deze laat zich niet rijmen met het Degrip gevangenis, dat beelden van tralies, sombere cellen bü ons oproept. Inderdaad, zoo is het, maar het droeve feit blüft desondanks bestaan, dat een groot deel van de Nederlandsehe jeugd in dezen tijd dreigt te ontsporen. Ook in de voor afgegane jaren was dit het geval en daar om was een jeugdgevangenis noodzakelijk. Deze gevangenis is echter een byzondere gevangenis en de resultaten, die de directie ervan in samenwerking met het departe ment in weinige jaren heeft mogen berei ken voor de jonge mannen, die hier hun straf ondergingen, zyn verbluffend te noemen. Van deze gevangenis, van de lei ding er over envan de gedetineerde jongelui zelve* hun leven en hun toekomst vertelt u deze reportage, die tot titel draagt „Ontspoorde jeugd". Arbeidskrachten voor den komenden oogst. „Mobiele colonnes" ingesteld. De verruiming der werkgelegenheid, die op uiteenloopend gebied valt waar te ne men, doet ook de vraag naar arbeidskrach ten voor den landbouw stern op dei. voor grond treden. De landbouw heeft trouwens .een belangryke uitbreiding ondergaan door 'het streven naar een zoo sterk mogelijke vergrooting van den verbouw van voedsel gewassen. Niet" alleen is de met voedsel gewassen tuinbouw- en akkerbouw producten beteelde oppervlakte grooter dan ooit, doch bovendien wordt aan het verkrijgen van een zoo intensief mogelijk gebruik van den bodem alle aandacht ge schonken. Dit, met nog enkele andere factoren, heeft de vraag naar landarbeiders aan- zienlük doen toenemen. Zelfs wordt wel de vrees geuit, dat niet voldoende arbeids krachten beschikbaar zullen zijn voor den oogst. Vooropstellende, dat de land- en tuin bouwers zelf de eerst aangewezenen zijn om in hun personeelsbehoeften te voorzien, kan. wat dit betreft worden medegedeeld, dat de belanghebbenden ten deze op alle medewerking van het Rijksarbeidsbureau en de gewestelijke arheidsbureaux kunnen rekenen. Reeds hebben de organen der RUksarbeidsbemiddeling zich overal met de werkgevers in verbinding gesteld ten einde de arbeidersvoorziening voor den land- en tuinbouw zoo goed mogelijk te regelen. Voorts draagt het Rüksarbeidsbureau zorg voor de vorming van zoogenaamde mobiele colonnes die uit hiervoor beschik bare arbeidskrachten worden samengesteld en, Waar noodig, gereed zullen staan om een behulpzame hand te bieden. Deze colonnes zullen echter slechts beschikbaar wbrden gesteld als alle overige mogelijk» heden voor het doen verrichten van oogst- werkzaamheden zyn uitgeput. De landbouwers dienen derhalve bun eigen belang door intijds, in samenwerking met de gewestelijke arbeidsbureaux, hun personeelsvoorziening voor den komenden oogst zoo goed mogelijk te regelen. Kinderen van werkloozen krijgen gratis melk. Met ingang van het nieuwe schooljaar. De secretaris-generaal van het departe ment van sociale zaken heeft thans een re geling getroffen ter uitvoering van de voor genomen kostelooze melkverstrekking aan kinderen van werkloozen. Deze zal in dier voege geschieden, dat aan de ondersteunde werkloozen met kinderen beneden 14 jaar bonnen worden verstrekt, welke zij, met de in hun bezit zUnde gewone melkbon(nen) bij hun melkboer inleveren. Deze is ver plicht de beide bonnen aan te nemen en de daarvoor verschuldigde hoeveelheid gestan daardiseerde melk kosteloos af te leveren. Ieder kind ontvangt het volledige rantsoen, waarvoor het krachtens de distributie-be- nalingen in aanmerking komt, n.l. 7 liter per week beneden 4 iaar en 3'/ liter ner week voor kinderen van 4 t./m. 14 jaar. Tn gemeenten, waar een plaatselijk «chool- melkcomité is gevestigd, zijn de kinderen van ondersteunde werkloozen. die een school bezoeker', alwaa- «choolmelkvoorzie- ning plaats vindt, verplicht met incang van het nieuwe schooljaar (1 September 1942) hieraan deel te nemen. Voor de ceelneming is slechts één vierde van het aantal bonnen vereischt. waarop de kinderen van 4 tot en met 14 jaar recht hebben De ouders houden dus nog drie kwart van het rantsoen over om die 'huis voor het kind te gebruiken.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 13