Haarlemsche Courant De strijd om Sebastopoi in zijn eindstadium. Nieuwe maatregelen tegen de Joden Troepen der Spil reeds voorbijFoeka 287e Jaargang No. 152 x x Abonnement p. week 0,26. p. maand 1,15, p. kwartaal 3,48, franco p. post 3>73, losse nummers 6 cent. Advertentlën 3—15 m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prUs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,25. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. Nieuwsblad voor Noord-Holland Eit£.: Grafische BedrUvi Damlate. Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAltDEWYNS. VerschUnt dacelUks behalve op Zon- Kennemer Editie Woensdag 1 Juli 1942 Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 93. Bijkantoor: Soenda» plein 37. Tel. Directie 13052. Hoofdredactie 15054. Redactie 10600, Administratie 10724. 14825. Soendaplein 12230. Postgiro 134058. Directie PH. A. MEE8 P. W. PEEREBOOM. Bureau IJmulden: Kennemerlaan 102, Telefoon M37. K 1297 Duitsche en Roemeensche troepen zijn lot in den laatsten vestinggordel van de stad doorgedrongen. Sewernajabaai overgestoken Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: ..Bij den aanval op Sebastopoi heb ben Duitsche divisies van liet Noorden uit de Sewcrnaja-baai overwonnen. Zu zijn ten Oosten van de stad in weerwil van taaien vijandelijken tegenstand in de binnenste vestingsgordel doorgedrongen. Tegenaanval len der bolsjewisten leverden geen resultaat op. Bij den aanval van het Oosten uit wer den in samenwerking met Roemeensche formaties de behcerschende Saprocnhcuvels over bfjna de geheele oppervlakte bestormd. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen ver nielden vijandelijke versterkingsinstallaties, vooral op de Saproen-heuvels en brachten troepenconcentraties der bolsjewisten zware verliezen toe. Bij Kcrtsj werd de aanval van een for matie, bestaande uit 18 vijandelijke sche pen over dc straat van Kertsj door doel treffend artillerievuur verijdeld. In het Donetzbekken stortte een door Ertillerie en luchtmacht gesteunde plaatse- jke aanval van den vijand onder zware verliezen ineen. In het gebied van de vroegere omsinge ling van de W o 1 c h o f werden bij zuive ringsoperaties verscheidene verstrooide, vij andelijke strijdgroepen, vernietigd en op nieuw 1.100 gevangenen gemaakt. Herhaal de aanvallen van den vijand op het brug- gehoofd aan den Wolchof mislukten na he vige gevechten als gevolg van den taaien tegenstand der infanterie, die door artil lerie en luchtmacht doeltreffend gesteunld werd. Daarbij werden 21 vijandelijke pant serwagens vérnietigd en verscheidene bat terijen door bom voltreffers buiten gevecht gesteld. In de wateren van de Finsche Golf brachten gevechtsvliegtuigen een vijande lijke motortorpedoboot tot zinken en be schadigden twee andere kleine oorlogsvaar tuigen. In de Kol a-baai kregen twee groote koopvaardijschepen der bolsjewisten bom- treffers van zwaar kaliber. In Noord-A frik a werd, zooals reeds in een extra bericht is medegedeeld. Maan dagochtend de door diepe verdedigings installaties en talrijke mijnenvelden ver- Sterkte vesting Mersa Matroe ondanks taaien, vijandelijken tegenstand, stormen- derhand veroverd. Meer dan 6.000 Britten werden gevangen genomen. 36 pantserwa gens kapot geschoten en talrijke batterijen vernietigd. Een omvangrijke hoeveelheid oorlogsmateriaal viel in handen van de Duitsche en Italiaansche troepen Bij de be storming van Mersa Matroe heeft zich de 90ste Duitsche lichte divisie bijzonder on derscheiden. Duitsche en Italiaansche pantserfor maties wierpen den verslagen vijand verder terug en bereikten het gebied ten Oosten van F o e k a. Sterke Duit sche en Italiaansche luchtstrijdkrach ten vielen de terugtochtswegen en ver dedigingsinstallaties der Britten met succes aan, vooral ten Zuiden van de Arabische golf. In don strijd tegen Groot-Brittannië be stookte de luchtmacht Maandagnacht mili taire installaties in de Midlands en in het kustgebied van The Wash met bommen. Britsche bommenwerpers vielen in den nacht van 29 op 30 Juni opnieuw de stald Bremen en haar voorsteden voornamelijk met brandbommen aan. De burgerbevolking leed enkele verliezen. Een poging van den vijand om ook het gebied van Hamburg te bereiken, mislukte door het samengebun delde vuur van de luchtdoelartillerie. De Britsche luchtmacht verloor opnieuw, voor zoover tot dusver is vastgesteld. 13 der in den strijd geworpen bommenwerpers. In de periode van 17 tot 26 Juni verloor de Britsche luchtmacht 200 vliegtuigen. Hiervan werden 23 door eenheden van de Duitsche marine neergeschoten. Gedurende dezelfde periode gingen in den strijd tegen j-root-Brittannie 37 eigen vliegtuigen ver loren. Zooals in een extra-bericht is medege deeld, hebben Duitsche duikbooten haar successen nog vergroot In twee dagen heb ben zij in het Westelijke geteelte van den Atlantischen Oceaan, in de Golf van Mexi co en in de Caraibische Zee 14 vijandelijke koopvaardijschepen, met een gezamenlijken inhoud van 98.000 b.r.t tot zinken gebracht en nog twee andere schepen door torpedo treffers zwaar beschadigd. Een deel van de tot. zinken gebrachte schepen was volgela den met vliegtuigen, munitie en ander oor logsmateriaal, dat bestemd was voor Afrika. Nl' de Duitsche en Roemeensche troe pen de Sewernaja-baai hebben overgesto ken en doorgedrongen zijn tot in den laat- sten vestingsgordel van Sebastopoi. wordt te Berlijn algemeen verondersteld. >dat de Btnjd om het bezit van de vesting definitief in zun eindstadium gekomen is. De So- poen-hoogten beteekenen uitstekende posities voor de aanvallende legers. In aanvulling op het weermachtbericht Verneemt het D.N.B. van militaire zijde De strijd om de vesting Sebastoool heeft een nieuw beslissend stadium bereikt. Het succes van de doorbraak naar de Saproen- neuvels is vergroot. De bestorming van deze kazematstellmgen draagt in de ge vechten een beslissend karakter, daar deze heuvels een beheerschende keten rond de binnenste vestingstellingen vormen. Aan den voet der heuvels ligt het Engelsche kerkhof, waar de gevallenen van het Brit sche leger uit den Krim-oorlog liggen. Dit Cuuiiingham in Washington „Britsche strijdkrachten op Malta geneutraliseerd" De vroegere opperbevelhebber van de Britsche vloot in de Middellandsche Zee admiraal Sir Andrew Cunningham, is dezer dagen in Washington aangekomen. Ge vraagd naar de nederlaag der Engelschen in Noord-Afrïka zeide hïr „De luchtmacht van de As heeft Ma'ta zoo zwaar bewerkt, da» de Britsche strijdkrachten aldaar ge neutraliseerd werden. Rommel heeft daar door alle versterkingen kunnen krijgen, ielfs heel wat meer dan wjj dachten". is door de bolsjewisten eveneens tot een sterk steunpunt gemaakt. De beheersching van de Sewernaja baai vormt een voorwaarde voor het binnendringen van de Duitsche troepen in den binnensten vestinggordel van uit het Noorden. Aangezien de Noor delijke oever van de baai zich stevig in handen van de Duitsche wapenen bevindt, staat het voet krijgen op den Zuidelijken oever gelijk met het over winnen van een der zwaarste hinder nissen in het Noordelijk deel van het vestingfrorit. Ned. s.s. „Stad Dordrecht" zwaar beschadigd Uit de Zweedsche haven Nykoeping wordt gemeld, dat het Nederlandsche s.s. „Stad Dordrecht"C(3781 ton), dat zich on derweg bevond van Lulea, Maandagmiddag met zware averij te Nykoeping is aange komen. Het schip was ten noorden van Oxeloesund aan den grond geloopen. De lading moest gelost worden. Japanners bezetten Natoena- eilanden. Naar een Japansche marinecorrespon dent van het eiland Natoena meldt is dit 2-1 Juni door Japansoho mariniers bezet. De landing werd uitgevoerd onder bescherming van het vuur van oorlogsschepen. Het vuur werd niet beantwoord. Toen de landings troepen het radiostation naderden vloog diit in d>e lucht. Bij aankomst aan do mili taire barakken bleek de tegenstander ont weken tc zijn. Tevoren waren de overige eilanden van de Natoena-groep reeds bezet door de Japanecbe troepen. Het radiostation op Natoena stond tot voor kort. in verbinding met den vijand, vooral met vijandelijke duikbooten. Toen Japansche mariniers op het eiland landden, werd het radiostation opgeblazen door Nederlandsche strijdkrachten, die zich nog op het eiland bevonden. Het duurste Amerikaansche begrootingsjaar. Tekort van bijna 20 milliard dollar. Het Amerikaansche ministerie van finan ciën heeft 30 Juni het duurste financieele jaar uit de Amerikaansche geschiedenis afgesloten, naar de Engelsche nieuwsdienst meldt. De totale kosten van het afgeloopen jaar zijn hooger dan alle kosten uit den eersten wereldoorlog. De uitgaven bedroe gen per dag gemiddeld omstreeks 18 mil- milioen pond. Meer dan een kwart van deze som werd rechtstreeks voor den oor log uitgegeven. Het tekort op de begrooting van 1942 wordt in de Ver. Staten volgens een be richt van United Press, geraamd op bijna 20 milliard dollar. Ilet is het tiende achter eenvolgende deficit van Roosevelt en tege lijkertijd het grootste. De openbare schuld wordt thans geraamd op ruim 76 milliard dollar. Men neemt aan, dat de schuld in het volgende jaar zal stijgen tot 130 mil liard. Vier divisies van Tsjocngking omsingeld. Naar Domei van het front in Tsjekia.ng- meldt hebbenJapansche strijdkrachten, die van Foetsjou uit in Zuidelijke rioh'tlng op rukken, verbinding tot stand gebracht met een andere Japansche eenheid die van Klentsjang naar het Westen trekt. Daar mede hebben de Japanners den omsinge- lingsring rond vier Tsjoengkineesche divi sies ten zuiden van Foetsjou gesloten. De gecombineerde Japansche strijdkrachten dben thans hevige aanvallen op de ingeslo ten troepen, die ongeveer 10.000 man sterk zijn. Gouverneur-generaal van Fransch W.-Afrika bij Laval. De gouverneur-generaal van Fransch West-Afrika heeft besprekingen gevoerd met regeeringspersonen, onder anderen met den chef der regeering Laval. Tegen den middag had hij een vrij langdurig onder houd met Pétain. In verband met de bui tengewone beteekenis van West-Afrika hecht men aan deze besprekingen in poli tieke kringen te Vichy groote beteekenis. Met den Nederlandschen Voll^diensf voor sociale gerechtigheid. Tweede beschikking van den com missaris-generaal voor de openbare vei ligheid over het optreden van joden in het openbaar. Op grond van artikel 45 der verorde ning nr. 138T941 van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederland sche gebied betreffende het handhaven van de openbare orde wordt bepaald: Artikel 1. Joden moeten zich van 20 uur tot 6 uur binnen hun woningen op houden. Artikel 2. Aan. joden is het verboden, zich op te houden in woningen, tuinen alsmede in andere voor herstel of ont spanning dienende particuliere inrich tingen, van niet-joden, voor zoover deze niet op grond van bestaande huur- of arbeidsovereenkomsten noodzakelijk is. Joden, die met niet-joden getrouwd zijn, vallen buiten deze bepaling. Artikel 3. (1) Joden mogen winkels, die niet als joodsche zaken gekenmerkt zijn, alleen in den tijd van 1517 uur be treden, uitgezonderd zijn apotheken. (2) Het is den joden verboden, zich goederen thuis te laten bezorgen. (3) Deze verordening valt buiten de bijzondere maatregelen, die voor de stad Amsterdam door den Beauftragten» van den Rijkscommissaris reeds getroffen zijn of nog getroffen zullen worden. Artikel 4. Het is den joden verboden, kappers zaken en 'andere paramedische inrich tingen te betreden of van hun diensten februik te maken, voor zoover deze za- en of inrichtingen niet als joodsche gekenmerkt zijn. Er wordt verwezen naar paragraaf 2 van de instructie van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied ter uitvoering vah de Verordening nr. 198/1941 betreffende de regeling van het uitoefenen van een beroep door joden van 30 Juni 1942. Artikel 5. (1) Joden is het betreden van spoor wegemplacementen en het gebruikma ken van alle openbare en particuliere vervoermiddelen verboden. (2) Uitgezonderd zijn: (1) Het benutten van ponten, (2) Het fietsen binnen de gemeente Amsterdam. (3) Gebruikmaking van bakfietsen voor goederenvervoer voor zakelijke doeleinden voor zoover de uitoefening van hun beroep toegestaan is. (4) Het vervoeren van ernstige zie ken met een ziekenwagen en het ver boeren van 'invaliden met speciale voer tuigen. (5) Gebruikmaking van stadsver- keersmiddelen door den bezitter van een door de Ruestungsinspektion Nie- derlaivde voorgestelde en door Sicher- heitspolizei verleende rijvergunning. (6) Gebruikmaking van de spoorwe gen met een door de Sicherheitspolizel afgegeven reisvergunning. (7) Gebruikmaking van verkeers middelen door bezitters van een door de Zentralstelle fuer Juedische Auswande- rung Amsterdam afgegeven reisvergun ning. (3) Joden, die in deze gevallen van openbare verkeersmiddelen gebruik mo gen maken, moeten plaats nemen in de laagste klasse (rookafdeeling). Zij mo gen slechts dan instappen en zitplaatsen innemen, wanneer er voldoende plaats voor niet-joodsche reizigers is. Artikel 6. Aan joden is het verboden van openbare telefooninstallaties gebruik te maken. Artikel 7. Jood in den zin van deze verordening is hij. die in gevolge art 4 der verordening no. 189''1940 over de aanmelding van on dernemingen jood is of als jood geldt. Artikel 8. Uitvoeringsbepalingen en verdere uit zonderingen op de bepalingen 1S wor den in het joodsche weekblad bekend ge maakt. Artikel 9. Hij. die in strijd handelt met de bepa lingen der artikelen 16. dan wel deze ontduikt, wordt voor zoover ingevolge andere voorschriften een zwaardere straf is bedreigd gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden en geldboete van ten hoogste duizend gulden of met een van deze straffen. Aan dezeKde is onderhevig hij, die een ontduiking dezer bepalingen in de hand werkt, deze mogelijk maakt, of daarbij zijn medewerking verleent. Het nemen van maatregelen op het gebied der Sicher- heitspolizei blijft hierdoor onaangetast. Artikel 10. Deze beschikking treedt in werking op den dag harer afkondiging. 's-Gravenhage, 30 Juni 1942. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid RAUTER SS-Gruppenfuehrer und General- leutnant der Polizei. INSTRUCTIE van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederiandsche gebied ter uitvoe ring van de verordening no. 19S/1941 betreffende de regeling van het uitoefe nen van een beroe<p door joden. Op grond van artikel 2 der verorde ning no. 198/1941 betreffende de rege ling van het uitoefenen van een beroep door joden bepaal ik: Artikel 1. Aan joden is het verboden werkzaam te zijn aJs vendumeester, pand beleener, arbeids- of beroepsbemiddelaar voorlichter in zake beroepskeuze, econo mische, financieele en belasting-aange legenheden, drogist, huwelijksmakelaar of gids voor vreemdelingen. Artikel 2. (1) Aan joden is het ver boden werkzaam te zijn als accountant, evenals op het gebied van het bijzonder onderwijs of van de paramedische be roepen. tenzij deze werkzaamheid uit sluitend ten behoeve van een jood ge schiedt. (2) Onder paramedisch beroep in den zin van het vorige lid wordt verstaan het beroep van leeraar in de heilgymnastiek, van natuur-genee-skundlge. van oculist, van chiropodist (manicure en pedicure), van bandagist, van masseur, van schoon heidsspecialist en van kaïpper. Artikel 3.. (1) Aan Joden is het ver boden werkzaam te zijn, als straatventer, met uitsluiting op het gebied van den handel ln goederen van oude metalen, lompen en afval. (2) Voor het gebied der gemeente Am sterdam of voor bepaalde gedeelten van dit gebied kan aan Joden, op verzoek van den gevolmachtigde van den Rijks commissaris voor de gemeente Amster dam. ontheffing van het verbod van het eerste lid worden verleend. Voor de ont heffing zijn rechten verschuldigd. Artikel 4. Een werkzaamheid ln den zin van de artikelen 1 en 2. zoomede een werkzaamheid, voor welke geen ontheffing in den zin van artikel 3 be staat of wordt verkregen, mag tot en met 31 Juli 1942 worden uitgeoefend, voor zoover dit geschiedt ter vervulling van een bij het in werking treden van deze verordening bestaande overeen komst. Artikel 5. (1) Jood in den zin dezer instructie is hij die ingevolge artikel 4 der verordening no. 189/1940 betreffende het aangeven van on dernemingen lood is of als jood wordt aangemerkt. (2) Handelingen in strijd met de bepalin gen dezer instructie worden gestraft met de in artikel 6 der verordening no. 138/1941 betreffende de handhaving van de openbare orde. zooals gewijzigd bij de verordening no. 182/1941. vastgestelde straffen Artikel 6. ?j Deze instructie treedt in werking op den dag harer afkondiging. 's-GRAVENHAGE. 30 Juni 1942. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied- namens dezen dr HANS FISCHBOECK commissaris-generaal voor financiën en economische zaken W. De eerste Duitsche P.K.W.'s zijn Tobroek binnengetrokken en parkeeren op het hoofdplein van de stad. Bijna ieder huis vertoont de sporen van den strijd. (Hoffmann_Stapf-p.k. Zwilling-Pax Holland-c) Churchill weiger! in hef Lagerhuis ver klaring af te leggen over de gevechten in Egypte. Britten achtervolgd tot 200 k.m.* voor Alexandrië. Het te Cairo gepubliceerde communi qué melldt dat een hevig gevecht woedt ten Zuid-Westen en ten Zuid-Oosten van Mersa Matroe. De gevechten wor den gevoerd over een uitgestrekte op pervlakte. Nadere bijzonderheden over de operaties worden niet gegeven. Churchill heeft in het Lagerhuis ver klaard. dat hij thans niet voornemens is, eenige verklaring af te leggen over den zwaren slag, welke zich op dit oogenbliK m Egypte afspeelt. Hij heeft geweigerd de van Wavell ontvangen rapporten over het ver lies van Malakka en Singapore te publi ceer en. In antwoord op een desbetreffende vraag verklaarde hij: „De verschillende rapporten, die wij van Wavell op grond van de concentratie van materiaal waartoe nu opdracht had gekregen, en over het verlies van Malakka en Singapore hebben ont vangen, zijn niet geschikt om in oorlogstijd gepubliceerd te worden." Toen men bleef aandringen op publicatie verklaarde Chur chill, dat deze documenten „alleen bestemc waren om de militaire autoriteiten op de hoogte te brengen en uitvoerig in te lichten en dat zij ongetwijfeld een groote ontstem ming in het geheele Empire zouden veroor zaken." Toen men opnieuw pp inlichtingen aandrong verklaarde Churchill: „Ik heb op het oogenblik geen verklaringen op grond -an deze documenten af te leggen." Te Londen stelt men vast, dat de berich ten uit Noord-Afrika den stempel dragen van het somberste pessimisme en de bladen gaan zelfs zoo ver om openlijk te discus sieeren over het eventueel verhes van Egypte en over de gevolgen, welke een der gelijke ramp na zich zou kunnen slepen met het oog op den afloop van den oorlog. Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakt het volgende bekend: Italiaansche en Duitsche gemotoriseerde pantsercolonnes hebben de vijandelijke pantser eenheden verder teruggedrongen en het gebied van Foeka bereikt, dat zij achter zich hebben gelaten. Aan de verovering van de afgesneden vesting Mersa Matroe hebben de luchtstrijdkrachten van de Spilmogend- hetlen een groot aandeel gehad. Alle soorten vliegtuigen van de luchtmacht waren in den strijd geworpen en wedijverden met elkaar m 'snelheid en dapperheid. Mersa Matroe werd veroverd door den gelijktijdigen. on- stuimigen stormloop van de van het Westen uit aanvallende formaties van ons 21e leger corps, waaraan het zevende Bersaglieri- regiment was voorafgegaan en door de van het Oosten uit aanvallende troepen van de 90ste Duitsche divisie. Bij de zuivering van Mersa Matroe werden opnieuw eenige dui zenden gevangenen gemaakt. Oorlogsmate riaal van elke soort werd in zeer groote hoe veelheden buitgemaakt. Formaties van de" luchtmacht vielen Maandag de terugtocht- linies van den vijanid hevig aan en plaatsten talrijke treffers op de doelen. Drie Curtiss- toestellen werden in luchtgevechten neerge schoten. In den nacht van 28 op 29 Juni werd Gibraltar door onze vliegtuigen ge bombardeerd. De in de installaties van het vliegveld ontstane branden waren nog van af een grooten afstand zichtbaar. De mcening te Berlijn. In Noord-Afrika zetten de Duitsche en Italiaansche strijdkrachten de achtervol ging van de verslagen Britten in de rich ting van Foeka voort. De spits van het leger staal nog 200 km van Alexandrië. Niet alleen deze uitermate snelle militaire ontwikkeling, maar ook het besluit van Churchill, waarbij generaal Ritchie uit zijn ambt ontheven wordt, wordt te Berlijn druk besproken. Weliswaar spreekt Chur chill nog van een Libysdh leger der Engel schen. doch er is noch een Engelsch leger in Libye, noch een achtste Britsch leger. De resten van dit leger vluchten over haast naar het Oosten. In Berliinsche militaire kringen gelooft men niet. dat de éleuwe verdedigingslinie der Engelsdhen krachtig genoeg zal zijn om den opmarsch der Duitsche en Italiaansche troepen tot' staan te brengen. Zeer Interessant binnen het kader van déze gebeurtenissen zijn de reacties van de Engelsche openbare meening sedert den terugkeer van C-hurchill uit Amerika. Acht dagen lang heeft men de publieke meening de vrije hand gelaten. In deels woedende, deels sarcastische uitlatingen liet men den vrijei\ loop aan de stroom van crïtiek. Doch nauwelijks is Churchill terug, of de ten- denz der berichten slaat om. Er wordt zelfs al gezegd, dat Rommel's zege een nederlaag voor Hitler is, zulks in verband met het langer worden der Duitsche ver bindingslijnen. Doch dit is maar zeer be trekkelijk. daar het bekken van de Middel landsche Zee ter beschikking staat van de As-mogendheden en ook. omdat Engeland na de jongste gebeurtenissen alleen nog maar beschikt over den weg om de Kaap. Mede in verband met de geringe belang stelling, welke Amerika voor Egypte heeft, is het niet onmogelijk, dat de Engelschen •hun front verder naar het Oosten verleg gen onder gelijktijdige geheele of gedeel telijke ontruiming van Egypte en Noord- Afrika. Een Italiaansch blad merkte trou wens onlangs al op, dat Engeland hard op weg was, om bij de speurtocht naar een tweede front zijn eerste front te verliezen. Van Duitsche zijde vat men de moties van wantrouwen in Churchill niet al te zwaar op. Men is er van overtuigd, dat er in Engeland toch niemand te vinden is. die zijn plaats in kan nemen. Deze oorlog wordt trouwens niet beslist door besluiten in Washington of wantrouwensvota, docih door de wapenen. Egypte. Aan een artikel van Gayda over de bin- nenlanasche situatie in Egypte wordt in de Wilhelmstrasse bijzondere aandacht ge schonken. Algemeen wordt deze Italiaan sche journalist als deskundig beschouwd, zoodat aan ziin verklaringen een groote beteekenis gehecht kan worden. Gayda heeft een aantal verschijnselen opgesomd, waaruit blijkt dat het verzet tegen de Brit sche heerschappij in Egypte werkelijk niet gering is. Zoo wees hij o.m. on het passieve verzet der ambtenaren en op een beoaaid agressieve houding der Egyptische bevol king. Uit deze verklaring wordt in de Wil helmstrasse geconcludeerd, dat de situatie in Egypte in het nadeel der Britten ver scherpt is. In het feit dat de Italiaansche journalist thans schrijft .Egyote voor de Egyptenaren" ziet men te Berlijn een ac tueel politiek probleem. Tegelijkertijd besteden Berlijnsche poli tici groote aandacht aan de ontwikkeling van de politieke situatie in het Engelsche moederland. In de terughoudende com mentaren, waarmede de Wilhelmstrasse immer waakte tegen het wekken van val- sche verwachtingen onder het Duitsche publiek, wordt een sterke ironische tendenz merkbaar. De Duitsche bladen hebben een campagne ingezet onder het opschrift: „Het Empire vergaat, maar Churchill be staat." Churchill bij den koning. Canadeesche premier acht den toestand zeer critiek. Naar de Britsohe berichtendienst meldt, heeft Churchill Dinsdag een bezoek ge bracht aan den koning in Buckingham Pa lace en met dezen de resultaten van zijn bezoek aan de Vereenigde Staten besproken. Na terugkeer van den Canadeeschen pre mier Mackenzie King uit Washington, die besprekingen met Roosevelt en Churchill heeft gevoerd, heeft de premier, naar de ..Times" uit Ottawa meidt een verklaring afgelegd voor het Canadeesche parlement. Gevraagd naar zijn indrukken van de be sprekingen te Washington heeft Mackenzie King geantwoord, dat de miilltaire toestand, waarin de bondgenooten zich op het oogen blik bevinden, beslist de meest critleke is. waartegenover men zich ooit i-n dezen oor log heeft bevonden. De New-Yorksche correspondent van di „Times" schrijft, dat niet slechts, de Engel schen. maar ook de Amerikanen het slacht offer zijn geworden van de verkeerde be richten politiek van hun regeering. De mi nisters te Washington, die de verspreiding ran oorlogsnieuws regelen, hebben zich ver beeld, aldus de „Times". da.t het moreel der bevolking wordt versterkt, indien ongun stige berichten worden geheim gehouden tot betere zijn ontvangen. Het Is tenslotte de schuld van deze verantwoordelijke m nen, dat hot gros der Amerikanen nog niet den noodigen ernst betracht tegenover den oorlog en vooral hem niet beschouwt als een aangelegenheid van het geheele volk doch slechts van enkelingen,* Ook laat het Amerikaansche volk zich door zoogenaamde productie-successen van de eigen wapenindustrie verleiden tot de opvatting, dat oorlogstuig op zichzelf in dezen oorlog beslissend is waardoor het vergeet, dat a'.'.een de krachtsinspanning der geheele bevolking meetelt. Spanje's neutraliteit. Geruchten der Amerikaansche pers tegengesproken. Het Spaansche ministerie van b-uiten- landsche zaken heeft een nota gepubliceerd, waarin opnieuw stelling wordt genomen te gen de in Amerika gepropageerde aanval len op de neutraliteitspolitiek der Spaan sche scheepvaart. In de nota wordt o.a. ge- zegd, dat de Amerikaansche pers. nadat de laster over de zoogenaamde ra vita Weering van duikbooten der spil door Spaansche schepen op ondubbelzinnig'' wijze was weer legd. thans er toe is overgegaan, geruchten te verspreiden volgens welke de Spaansche stoomschepen door de radio andere schepen oproepen en het zoodoende druilcbooton mo gelijk maken de positie van vijandelijke schepen tc weten te komen. Deze geruchten zijn absoluut onjuist. De Spaansche schepen hebben streng opdracht van hun zendinetallaties alleen in geval van gevaar of voor het opgeven van hun posi tie gebruik te maken, Bekaiintmachuiig. Musterung der Geburtsjahrgange 1906 und 1907. Alle mënnlichen Reichsdeutschen der Ge burtsjahrgange 1906 und 1907 haben sich zur Musterung wie folgt zu melden: a) Aus den Provinzeft Friesland, Groningen, Drenthe und Overijsel bei der Wchr- machtkommandantur Zwolle, Roijcnsingel 13, am 3.7.42 vorm. 8 uhr 30 die Buchsta- ben A—M, om 4.7.42 vorm. 8 uhr 30 die Buchstaben NZ; b) Aus den Provinzen Gelderland, Utrecht und Nordbrabant bei der Orlskommandan- tur 's-Hertogenbosch, Julianaploln 2, am 6.7.42 vornv 8 uhr 30 die Buchstaben A—M, am 7.7.42 vorm. 8 uhr 30 die Buchstaben N—Z: c) Aus der Provinz Limburg bei der Wehr- machtkommandantur Maastricht. Vrijthof 46, om 8.7 42 vorm. 8 uhr 30 die Buchstaben AF, am 9 7.42 vorm. 8 uhr 30 die Buch staben GM, om 10.7.42 vorm. 8 uhr 30 die Buchstaben N—R. am 11.7.42 vorm. 8 uhr 30 die Buchstaben SZ. Die Meldepflichtigen haben Ausweispapiera und 2 Possbilder, grosse 37 x 52 mm in biir- gerlicher Kleidung. ohne kopfbcdeckung, Bril- lentrager das Brillenrezept mitzubrengen. Juden haben nicht zu erscheinen. Den Meldenpflichtigen wird das Fahrgeld 3. klasse gegen vorzeigen der Fahrkarte bei der Meldung zurückerstattet. Sie erhalten ferner bei einer Abwesenheit vom Wohnort von mehr als 8 Stunden ein Zehrgeld. DEN HAAG, den 29 Juni 1942. Gez. RAUTER SS-Gruppenführer' und Generalleutnant der Polize! Britsche leveranties aan Moskou worden niet betaald. Radio Moskou verspreidt een bericht van Tass, volgens hetwelk er te Moskou tusschen de regeering der Sowjet-Unie en Groot-Brittannië een overeenkomst geslo ten is over de financiering van oorlogs leveranties van Groot-Brittannië aan da Sowjet-Unie. De overeenkomst bepaalt, dat leveranties van wapens en uitrusüngsvoorwerpen aan de Sowjet-Unie, die in Gr. Brittannië en in de Britsche Dominions gemaakt zijn, zonder betaling zullen geschieden. De be palingen van de overeenkomst hebben terugwerkende kracht tot 22 Juni 1941. De overeenkomst heeft geen betrekking op de regelingen van het op 16 Augustus 1941 gesloten verdrag, waarbij Gr. Brittannië aan de Sowjet-Unie een crediet verstrekte van tien millioen pond sterling. Radio Moskou verklaart hieromtrent, dat er dezei dagen een nieuw crediet ten bedrage van 25 millioen pond sterling op de vroegere voorwaarden aan de Sowjet-Unie is ver strekt- Spanning in het Nabije Oosten. Grenzen met Turkije hermetisch gesloten De grens, die Turkije met Syrië. Irak en Iran verbindt, is hermetisch gesloten. De controle in dit gebied is speciaal waar de Taurus-Express uit Syrië komende, de Turksche grens passeert, van Engelsche zijde met ongekende strengheid georgani seerd. De internationale trein tusschen Bagdad en Istanboel komt met een vertra ging van ruim 13 uur in Turkije aan. Dit feit wordt toegeschreven aan het optreden der douanenpolitie en militaire autoritei ten aan de grens, die de passeerende reizi gers niet slechts aan den lijve visiteeren maar hun ook een langdurig verhoor af nemen. Men tracht op die manier te voor komen. dat belangrijke berichten uit hei Naburige Oosten naar Turkije wordet overgebracht om vandaar verder verspreid te worden. Naar het treinpersoneel mee deelde zijn er reizigers, wier napieren vol komen in orde waren, door Britsche auto- riteiten aan de Turksche grens vastgehou den. Ook de couranten uit het Naburige Oosten, die voor Turkije bestemd zijn worden streng gecensureerd. Niettemlr komen er te Ankara nog geregeld infor maties binnen, waaruit valt af te lekten dat er te het geheele gebied tusschen de NTii] en Euohraat sinds weken een errtieke stemming hoerscht. die in nauw verband staat met den toenemenden twijfel aao het voortbestaan van het Britsche Empire. Tncïdent op **ri#»rïkaansobe taubbnot. In de haven van Montevideo heeft aan boord van het Amerikaansche tankschip „Baltic" een ernstig incident plaats gehaa. Het schip was onder Panameesche vlag in Montevideo aangekomen en was uitgerust met machinegeweren. Onder de matrozen, die na het passagieren beschonken aan boord terugkeerden, ontstond een vecht partij. Een der matrozen schoot toen uit een der machinegeweren, waarbij de eer ste officier om het leven kwam. De om standigheid, dat het schip in e«n vreemde haven schietklare machinegeweren aan boord heeft, wint aan beteeken:s door het feit dat de ambassadeur der Ver. Staten. Dawson, achteraf stappen ondernam. Hij verzocht namelijk den bevoegden rechter, die van het voorval een protocol had op gemaakt, een proces te openen en hem de stukken uit te leveren. Hij motiveerde de den eisch aldus, dat de Amerikaansche regeering alle schepen, die onder controle der Ver. Staten staan, met het oog op den huidigen toestand als oórlogsschepen be schouwt, vooral wanneer zij gewapend zijn. Daarom is in dit geval de justitie van de Ver. Staten competent en moet de dader aan haar worden uitgeleverd. De autori teiten van Uruguay hebben niet bekend ge maakt of zij vasthouden aan de competen tie van hun eigen rechtbanken en van hun souvereiniteit. Ontspoorde Jeugd. Een radio-reportage uit de jeugd gevangenis. Zondag a.s. zal er des namiddags om 18.00 uur over den zender Hilversum 2. een in de radio-geschiedenis, naar wij vernemen, een unieke reportage te beluis teren zijn. De Nederlandsche omroep heeft namelijk, dank zij de welwillende medewer king van het departement van justitie, met de microfoon een bezoek gebracht aan de bijzondere strafgevangenis voor jonge man nen te Zutphen, de jeugdgevangenis. In den aanvang van dit radio-bezoek wordt de opmerking gemaakt, dat gevan genis en jeugd eigenlijk een trieste woord verbinding is. Jeugd immers, *oo zegt de verslaggever, beteekent., jonge, juichende levensblijheid en deze laat zich niet rijmen met het begrip gevangenis, dat beelden van tralies, sombere cellen bij ons oproept. Inderdaad, zoo is het, maar het droeve feit blijft desondanks bestaan, dat een groot deel van de Nederlandsche jeugd in dezen tnd dreigt te ontsporen. Ook in de voor afgegane jaren was dit het geval en daar om was een jeugdgevangenis noodzakelijk. Deze gevangenis is echter een bijzondere gevangenis en de resultaten, die de directie ervan in samenwerking met het departe ment in weinige jaren heeft mogen berei ken voor de jonge mannen, die hier hun straf ondergingen, zijn verbluffend te noemen. Van deze gevangenis, van de lei ding er over envan de gedetineerde jongelui zelve- hun leven en hun toekomst vertelt u deze reportage, die tot titel draagt „Ontspoorde jeugd".

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1