Nieuws uit IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken. Jan van Drimmelen wil weer naar de LUTINE. r. v. h. een bloeiende De aardbeienverkoop aan particulieren. BUBBELTJE EN KNOR Plannen voorbereidOome Jan is enthousiast Door bankwerker ontworpen „tank" wordt gebruikt. „Ze hebben niet naar me willen luisteren: nu ga ik zélf een actie beginnen. Ik 7,al het goud van de Lutinc naar boven halen. Bliksies! ik weet, dat de schat er nog is en in kén de plaats, waar moet worden gezocht. Je kunt me gelooven of niet. maar als het noodig is, ga ik zelf weer onder water!" Dit opmerkelijke relaas vertelde Jan van Drimmelen ons, toen we weer eens een bezoek aan zijn wo ning in de De Ruy- terstraat brachten. Hij had het lang geheim gehouden en zijn mededeelingen waren aanvankelijk nog spaarzaam. We hebben echter de volledige gegevens. Er zal gebruik worden gemaakt van een uitvinding van den oud-bankwer ker Stobbe. Deze heeft een „tank" ont worpen. waarvan Jan van Drimmelen veci verwacht. We troffen „den geboren radiospreker", zooals Hei-man Felderhof Oome Jan in den reportagewagen van den Nederlandsen en Omroep noemde, temidden van een bloe- menschat aan. Hij is juist met een kannetje water bezig om de natuurweeUd'e te ver- verschen. Van Drimmelen is trotsch op al die goede gaven en daarom doet hij alles om er zoo lang mogelijk van te genieten. Ziet Jan van Drimmelen een grootsche huldiging voor zijn geestesoog, wanneer hij naar deze bloemen tuurt? Beleeft hij reeds de vreugde van veler bewondering, die hij eenmaal hoopt te krijgen eenmaal, wan neer hij de goudschatten uit de Lutine heeft gehaaid? We slaan de plank niet zoo ver mis met deze vermoedens. Want juist, "ter wijl alles rond hem opgewekt is. door de fijne geuren en bloemen van de bloemen pracht, denkt Oome Jan aan later.... „Ik ga weer naar de Lutine!" zegt hij beslist. Nog niet zoo lang geleden heeft Jan van Drimmelen ongeveer anderhalf jaar bij een zoon in Rotterdam gewoond. De Rotterdam- sche kranten schreven vele artikelen over hem en daar had hij geen bezwaar tegen. Maar hij had niet verwacht, dat de reactie zoo groot zou zijn. Een oud-bankwerker. T. J. Stobbe, ha'3 in de krant over hem gelezen en bracht hem een bezoek. Stöbbe ben ik, zoo stelde hij zich voor. Oome Jan keek hem eens goed aan Stobbe, dat was een bekende naam voor hem. Toen hij als negentien-jarige voor het eerst naar de Lutine dook was er op Terschelling een bankwerker-smid, die ook zoo heette. Als er bij het werk iets moest worden gere pareerd werd deze te hulp geroepen. Bent u een zoon van dien Stobbe? Ja, dat ben ik, antwoordde de bezoe ker. Ik wil 'ns komen praten over mn uitvinding. Ik heb een „tank" gemaakt, die voor het ophalen van de schat van de Lutine kan worden gebruikt. Al een paar jaar heb ik thuis „proefgestoomd" en dat ging best. Maar „de heeren" wilden niets van me we ten. Toen ik dat verhaal over je in de krant las dacht ik: Drommels, nou ben ik klaar! Van Drimmelen. je kunt een kapi taal van me krijgen, als je me helpt! Hoe gaat het in zijn werk? vroeg Oome Jan voorzichtig. Kom morgenavond maar bij me. dan tal ik m'n tank laten werken. Oome Jan is gaan kijken. In de woning van 'den bankwerker stond een groot vat met. zand. Tevens lag er een miniatuur- tank. Vertel me daar maar eerst iets van, Bei Oome Jan. Enthousiast legde Stobbe alles uit. De „tank" men zie bijgaande foto Jieeft twee zijwanden en is zoowel boven els onderaan open. Op betrekkelijk eenvou dige wijze kan .zij op het water worden neergelaten. Dan worden de luchtkasten, die zich bij de wanden bevinden, gevuld. De tank gaat naar beneden: in een dubbe len wanld bevindt zich water, dat met kracht naar buiten wordt gespoten: daartoe zitten gaten in de wanden, terwijl het water ook van onderen vrij baan heeft. Hierdoor wordt het zand onder en langs de tank Weggespo ten. Deze zakt loodrecht steeds meer. tot zij op den bodem der zee staat. Dan gaat een duiker in de tank naar bene'den en onderzoek den grond. Vindt hij niets bij zonders, dan laat hij zich ophalen en de tank wordt verplaatst, Zoo kan men in een wijden kring waarin zich de schatten moeten bevinden alles nauwkeurig na gaan, De tank gaat naar boven door het weghalen van de lucht in haar „kasten". Bovendien is aan de bovenzijde een takel verbonden, die het voorwerp optrekt. Jan van Drimmelen is vol begeestering over deze uitvinding. „Met m'n eigen oogen heb ik gezien, hoe het ding werkt. Stobbe zette het op het zand in die ton neer. Hij pompte lucht binnen (èclit gaat het natuur lijk met stoom) en zette de kraan van de waterleiding open. Nou man, het was ge weldig! Bliksies. het zand werd krachtig weggespoten. Het ding zakte tot den bodem van het vat en toen kon je boven nog zien, dat-lc daar beneden liet zand wegblies. Stobbe pompte de tank leeg, tikte er tegen en daar kwam deze al weer naar boven. Jandorie, dacht ik dat is wat! Met de uitvinding van dien reuze-bankwerker kan in een paar dagen een wijde kring worden afgezocht. Het is reusachtig, dat moeten we hebben!" „Hier Hilversum 2 „Hoe is 't mogelijk, dat een man-op- jaren nog zooveel pit heeft 't Lijkt waarachtig wel een jonge kérel!" Zie daar een der vele opmerkingen, die men na de radio-uitzending van Jan van Drimmelen kon hooren maken. Talrijke IJmuidenaren hebben gister avond te zes uur op Hilversum 2 afge stemd. Ze luisterden naar de rubriek „Van heinde enVerre klinkt het nieuws". En men had nog niet lang gewacht toen Herman Felderhofs heldere stem weerklonk: We zijn hier in de woning van Jan van Drimmelen aan lie De Ruyterstraat te IJmuiden! Het was een interessante uitzending, vooral omdat Oome Jan geen mooie .voorden gebruikte, maar gewoon „van ons tot ons sprak". Zijn stem kwam goed door. Opmerkelijk was de geestdrift van Jan van Drimmelen, toen hij het over de Lutine had. Het mysterie houdt hom nog altijd gevangen en daarom heeft hij plannen bei-aamd om na den oorlog le pogen het goud te bergen. Zoo nodiig gaat hij zelf weer onder water! Hoe hij de schatten van het Goudschip naar boven wil halen? Het antwoord op deze vraag geeft het bijgaande artikel. Hierdoor maakt Oome Jan voor het eerst de volledige bijzonderheden open baar. Het verheugt ons onzen lezers deze primeur te kunnen aanbieden. Stobbe heeft octrooi gekregen. Maar de verwezenlijking van zijn plannen werd be moeilijkt. omdat anderen juist imet den toren van Becker bezig waren. „Toch heb ben we niet zooveel geld noodig", aldus Oome Jan. „Ik weet het niet precies, maar met twintig of vijf-en-twintigduizend gul den komen wij in normalen tijd een heel eind, Een gepensionneerd opzichter van ten Rijkswaterstaat zal probeeren voor het geld te zorgen. Of ik al een duiker op het oog heb? Nee, maar dat komt wel in orde. Het moet een prima vakman zijn. want onze poging zal slagen. Als het noodig is ga ik wis- en waarachtig, zélf weer naar beneden. Het goud zit er nog in, het moet er uit en het kómt er uit! Oome Jan staart naar de bloemenpracht. Dan kijkt hij ons weer met zijn heldere oogen aan. „Er is nog veel meer van te vertellen, maar dat komt morgen wel. ten minste als je tijd hebt Voor Oome Jan hébben we tijd. U toch ook, lezer? v. B. De oud-bankwerker Stobbe met de door hem uitgevonden „tank". Jan van Drim melen wil na den oorlog hiermede een poging wagen om het goud van de Lutinc te bergen. Hij toont zich een enthousiast bewonderaar van deze uitvinding. In bijgaand artikel vindt men een beschrijving van de tank. terwijl men ook de werkwijze verneemt. Jan van Drimmelen vertelt tevens hoe hij mgt Stobbe in contact is gekomen. (Foto: Archief H. C.) 65 jaren huwelijksgeluk. „Hij" is 91 en „zij" 87! Er zijn gelukkig nog vele degelijke hu- welijksboolen, doch het vaartuig waar mede het echtpaar S. Wals en J. Wals Franken reeds gedurende vijf en zestig jaren de onstuimige golven der levenszee trotseert moet wel van een bijzonder hechte constructie zijn! Het zal een ieder duidelijk zijn: een der gelijk huwelijksfeest behoort lot de groote zeldzaamheden. Dit feit mag dan ook zeer zeker niet onvermeld blijven, temeer daar de krasse bruidegom (hij telt reeds één en negentig lentes) voor vele lJmuidenaren een goede bekende is. De heer Wals aanschouwde 9 April 1851 te Btiiksloot het levenslicht. Zijn echtge- noote is reeds zeven en tachtig jaar. Van zijn jeugd af heeft de bruidegom gevaren waarvan een groot gedeelte als machinist van een olieboot. Later was hij gedurende twintig jaren als koster aan de Nederlaudsch Hervorm de Kerk in de Kanaalstraat verbonden. Ook hier wist hij zich bemind te maken. Hij geniet thans van een welverdiend pen sioentje. Het bruidsjaar bezit twee kinderen, vier kleinkinderen en twee achterkleinkinderen die allen hartelijk medeleven. De heer Wals mocht altijd van een uit stekende gezondheid genieten, doch thans doet de doofheid zich gelden. Overigens maakt hij nog geregeld een wandelingetje. Mevrouw Wals is weliswaar niet meer zoo fit, doch genesteld in een heerlijke fau teuil'kan zij het in haar geriefelijke woning aan de Ekstcrlaan 32, nog best uithouden. In dankbaarheid genieten zij van een rustigen ouden dag en met groote voldoe ning zien beiden op de afgesloten periode terug. We hebben gezellig met hen gebabbeld. Zij gaven hierbij echter als hun nadruk- kelijken wensch te kennen, dat het huwe lijksfeest in alle stilte herdacht zal wor den. Een ieder zal dit kunnen begrijpen, want drukte en veel bezoek zijn niet op elk feest welkom. Aardige attenties als bloemen en der gelijke kunnen evenwel geen nadeeligen invloed op het bruidspaar uitoefenen. Stellig zullen dan ook velen een mogelijk heid vinden om Zaterdag op deze wijze zonder drukte blijken van hun medeleven te geven. Van Dixhoorn—Dukcl. Ook tweede partij remise. (Van onzen dammedewerker) Hoe geheel anders dan het wedstrijdspel is het toumooispel. Bij het laatstbedoelde is de dammer aan allerlei omstandigheden ge bonden. die buiten zijn schuld de schomme lingen en het eindresultaat op de ranglijst veroorzaken. Bij het „matchspel" heeft men maar één tegenstander en indien een voorsprong woridt behaald, heeft men het zelf in han den om deze te behouden. Wordt het dammen daarom in een tour- nooi meer als kansspel aangewend, in het matchspel zijn de dammers gereserveerder. Zoo is het ook in den wedstrijd, die thans tusschen meester Dukel en v. Dixhoorn gespeeld wordt. Als men de spelers zoo rustig Ic'e moeilijkste situaties voor het bord ziet oplossen, kan men de gedachte niet van zich af zetten, dat er twee vrijwel ge lijkwaardige tegenstanders bezig zijn. De juiste tijdverdeeling met hun zetten voor de damklok wijst daar bovendien overdui delijk op. Hoewel de tweede partij remise is gewor den, bestaat er geen reden om tc 'denken, dat het spel „dood" is. Integendeel, het is een belangwekkende, en voor de theoreti sche wetten van het damspel belangrijke bijdrage geworden. Met 3228 van den Beverwijker, paste Dukel een nieuwe variant toe. Hoewel deze den Beverwijker geheel onbekend was, heeft deze voor het bord keurig de juiste tegenzetten genomen. Wel kreeg Dukel in het middenspel eenig offensief, door met allerlei combinaties te dreigen en v. Dix hoorn eenig gedwongen spel te geven, doch toen het bij dreigingen bleef, veranderde de situatie. Het was v. Dixhoorn. die beter kwam te staan en Dukel moest van de 35e zet af alle zeilen bijzetten om bij het reeds vroeg ingegane eindspel remise af te dwingen. Door liezen uitslag staan de spelers nog (met 2. 2 remise-partijen) geliik. Donderdagavond wordt te Beverwijk de derde partij gespeeld. Inlevering vacantiebonnen. Ook Zaterdag. Aangezien de drukte Maandag overstel pend was. zal er Zaterdag in het Patro naatsgebouw te IJmuiden-Oost nogmaals gelegenheid zijn om vacantiebonnen voor het bouwbedrijf in te leveren. Men kan er 1 van vijf tot zeven uur terecht. Geref. Jeugdcentrale. Lezing van ds. R. J. v. d. Meulen. Reeds deelden wij mede. dat de Gerefor meerde Jeugdcentrale hedenavond om half acht in de kerk aan de Noorderkade bijeen komt. De jongelui uit onze geheele gemeen te, alsmede uit Beverwijk zullen tijdens deze bijeenkomst een causerie van ds. R. J. van der Meulen kunnen beluisteren, met als onderwerp: Heeft ons leven zin? Verder ligt het in de bedoeling om door samenzang de rhythmische psalmen' in te studeer en. De heer A. L. Schouten zal hierbij de leiding hebben. Bij Olympia. Hel ligt in de bedoeling van het bestuur der Gymnastiekvereeniging Olympia om gedurende de komende vacantiemaanden normaal .met de leden «te oefenen. Wellicht zal er echter tijdelijk in de open lucht, op het eigen terrein achter de Stormvogels- velden. geturnd worden. De belangstelling voor de lichaams oefening neemt nog steeds geleidelijk toe. Zoo kon Olympia in een maand niet min der dan twintig nieuwe leden inschrijven. Voorwaar een mooi succes. Ruim driehonderd turners en turnsters zijn thans in de gelederen dezer vereeni- ging opgenomen. vereeniging. De bekende populaire leiders der Speel- tuiny'ereeniging In Vejlige Havén kunnen met voldoening constateeren, dat hun werk wordt gewaardeerd. Zoo ziet men geregeld op het ruime speelterrein nabij den Vel- serduinweg nieuwe kleuters verschijnen. De jongeren voelen zich bij de speeltuin- vereeniging In Veilige Haven on hun ge mak. Er staan reeds ruim driehonderd- vijftig leden ingeschreven en naar het zich laat aanzien, kunnen nog meer beduidend meer nieuwelingen verwacht worden. Marktprijzen. IJMUIDEN 30 Juni 1942. Tarbot per kg. f7.30, tong per kg. f 10,40—f 6,90. kleine schol le soort f 249—f 236, 2e soort i 202— f 160. pufschol le soort f158—£120, 2e soort £100 f 64, pieterman f 272, kleine roode poon 2e soort f 200—f 190, muilen „f 134—f 128, groote bol f160— £141, kleine bot f 116, pufschar le soort f 61—f 43, 28e soort f 29—f 16, horsmakreel f 132—f122, wijting f 132—f 120, kleine griet f 175, alles per 50 kg. Besommingen kotter: HD 18 f7101. Lo'ggei': SCH 246 7655. Kustvisschers: TX 4 f 1244, IJM 310 f195. IJM 215 £512, IJM 211 f198, HD 5 f 1033, HD 213 f371, HD 38 296. HD 220 f 657. HD 54 f487. HD 75 f190, KW 92 f 1009. KW 109 f926. KW 148 f 496, UK 34 f 1489. UK 61 f316. UK 75 f 694. UK 104 f 873. UK 134 f 830. UK 141 f 1527, UK 16 f 1934, UK 46 f 1093. UK 94 309. UK 119 f 709, UK 80 f 1067. UK 9 715. UK 77 f 676, UK 194 1222) UK 121 f 1072^ NAAR CONCOURS. De bekende dirigent Jan Beider zal Zondag met de koorvereeniging Bergen te Venhuizen (nabij Hoorn) aan een zang concours deelnemen. Men komt uit. in de superieure afdeeling. Er zullen dezelfde werken als te Amsterdam ten gehoore worden gebracht. AGENDA WOENSDAG 1 JÜLL Tli al ia: Vorstentragedie, 8 uur. Rex: Een schoonzoon te veel. 8 uur. DONDERDAG 2 JULI. Thalia: Geen voorstelling. Rex: Geen voorstelling. DIENST APOTHEKEN. Avond- en nachtdienst: IJmuider Apo theek, koningsplein. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. POLITIE, hoofdbureau 5178. 4377 5555 POLITIE. Willemsplein 5400 BRANDWEER 5242 LUCHTBESCHERMING, hoofdpost 4145 E.H.B.O., A. P. Bakker 5455 E.H.B.O., Velsen 4 ANTONIUS ZIEKENHUIS 4444 IJMUIDER APOTHEEK4229 KENNEMER APOTHEEK4204 V.Z.V.-dames ontmoeten 't Y. Donderdagavond speelt het eerste dames zevental der Velser Zwemvereeniging een polowedstrijd tegen 't IJ, welke in het Sport» fondsenbad te Amsterdam wordt gehouden. De volgende dames zijn opgesteld: B, Blok, A. Buding, L. Lous, I. de Vries, C. Swier, M. Kwak en J. Kwak. Jubileum mej. T. Houtsma. In het gymnastieklokaal van het gebouw, waarin de Insingerschool der Ned. Hervorm de Gemeente tijdcf^k is gevestigd, had Dins dag een samenkomst plaats met het doel om mej. T. Houtsma te huldigen ter gelegenheid van haar 25-jarige werkzaamheid bij het Chr. onderwijs. De zaal was vrijwel geheel vol toen mej. Houtsma met haar familie werd binnengeleid. Er werd een speciaal voor dezen dag vervaardigd welkomstlied gezongen. Vervolgens begroette het hoofd der school, de heer J. Dalhuysen allen, waarna het woord werd gevoerd door den Inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Alkmaar, den heer C. G. Dun. Deze begon met er op te wijzen, dat een huldiging van onderwijzers of onderwijzeressen meestal synoniem is aan een ambtelijke begrafenis, daar zij pleegt plaats te vinden als men met pensioen gaat. Daarvan is ditmaral gelukkig nog geen sprake, de betrokkene is nog op het hoogtepunt van haar arbeidsvermogen, dat zij met volle toe wijding geeft. Spr. hoopt, dat zij dat nog vele jaren zal mogen blijven daar hij haar heeft leeren kennen als iemand, die de blijdschap in haar werk behouden heeft en dus haar arbeid goed doet. Dat teekent haar als een ge nie: al is zij dan geen beeldende kunstenares, de vonk van haar genie zal- zeker vel.en ten zegen zijn. Er werd weer een huldelïed gezongen, waarna ds. L. Lagerwey de jubilaresse com plimenteerde namens de kerkelijke gemeente. Hij zag in die school mede-arbeiders en ver heugde zich er over, dat mej. Houtsma daar in meewerkt om de kinderen te wijzen op het Koninkrijk Gods. Mede namens het geheele personeel huldigde de heer Dalhuysoc zijn medewerkster, waarbij hij vele oude Herin neringen ophaalde en eenige woorden wijdde aan de nagedachtenis van drie overleden leerkrachten. Hij roemde den geest van sa menwerking. waaraan mej. Houtsma steeds mee deed. Als bewijs van waardeering bood hij haar, namens het personeel, eenige boek werken aan. De leerlingen uit haar klasse zongen een feestlied, waarbij door meerderen bloemen werden aangeboden. Namens de ouders van leerlingen voerde mevr. mr. Biewenga Gyminck het woord om de jubilaresse dank te betuigen voor haar toewijding, welke dank ook tot uiting kwam in een stoffelijk hulde blijk. Een groep meisjes uit de hoogste klas. die straks de school verlaat doch in de eerste klasse bij mej. Houtsma had gezeten, huldig de haar nu in een declamatorium, met bloe men. De laatste spreker was de heer C. H. Vos, namens het schoolbestuur, die zijn wenschen ook van een boekgeschenk deed vergezeld gaan. Mej. Houtsma dankte in eenige welge kozen woorden voor de hulde. De samenkomst kreeg tevens een feestelijk karakter zoodat de coljega's er in geslaagd waren ververschin- gen, o.a. aardbeien, aan te bieden. Behalve een groot aantal ouders waren aanwezig de Inspecteur L.O.. de heer Dun, vele bestuurs leden en het geheele personeel der schooi. Een bijzondere collegialiteit was voorts, dat de beide hoofden en bijna het voltallige per soneel der openbare scholen 1 en 2, die in hetzelfde gebouw zijn gevestigd, aanwezig waren. VISSCHERIJ EXAMEN (STUURLIEDEN EN SCHIPPERS). Te Den Haag zijn geslaagd voor het examen stuurman op stoomzeevisschers- vaartuigen: A. Zwaan, C. H. Borst en J. Bodewitz, allen te IJmuiden. GESLAAGD. Voor het examen Mulo B zijn onze plaatsgenooten J. Jansen, H. Meijer en J. Huijbers geslaagd. Zij waren leerlingen van de R.K. Muloschool voor jongens te Beverwijk. EXAMENS. Van de R.K. Mulo-school voor jongens slaagden de volgende leerlingen voor het examen Mulo-B.: R. van Duin, G. Hergar den, J. Langendijk. A. Ruys, J. Spanjaard, M. Sterk, allen alhier. P. Adrichem, H. Duivenvoorde, P. Verduin. J. Koning en J. Jansen, allen te Heemskerk. Te Alkmaar slaagden voor het Midden standsdiploma de heeren J. Langendijk, J. J. Langendijk- M. Sterk, C. Stet, J. Tim mer, J. Verhaaren, A. v. d. Winkel, J. Zwart, L, Schoonenwolf, H. de Nijs, T. de Nijs, T. Sluitman, J. Smit., H. Spanjaard en J. 'Spanjaard. NED. CHR. VROUWENBOND. Donderdagavond houdt de plaatselijke afdeeling van den Ned. Chr. Vrouwenbond een vergadering in 't Vereenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat. Ds. H.,Drost, Ned. Herv. predikant te Haarlem, zal een in leiding houden. OLYMPIA EN ATHLETIEK. In De Athletiekwereld wordt officieel mede gedeeld, dat Olympia, alhier een aanvrage voor het corporatief lidmaatschap der Nederlandsche Athletïek Unie heeft ingediend. LOFLIED. O heerlijke aardbei, o sappige vrucht! Jij drijft voor een wijle mijn zorg op de [vlucht. Je lijkt zoo eenvoiKiig en' bent toch zoo [goed. Je komst wordt door ieder met vreugde [begroet. Hoe lang heb ik ditmaal in spanning [gewacht? Hoe vaak heb ik aan al je gaven gedacht? Hoe dikwijls vroeg ik of je al werd [verkocht? Direct heb ik reeds vele winkels bezocht. Nu kom je „in massa", de sloffen zijn vol. Men vent langs de huizen; heel groot is de [rol, Die jij momenteel in het huisgezin speelt, Omdat je de tong en 't humeur tevens [streelt! AI is dan mijn boterham verre van dik. Ik heb in mijn dierbaar klein maaltje [weer schik. Het smaakt me reusachtig en óok wel [naar meer, Maar 'k acht het genoeg, dat 'k van jou [profiteer. Kóm telkens, mijn aardbei, je komst wordt [verbeid! Denk niet. dat er iemand is, de je vermijdt. De meisjes en jongens zijn trotsch op hun [„gast" En ook onze „oudjes" zijn steeds weer [verrast. Jij bent nu een gast. die niet beter kan zijn. Je brengt veel plezier in eens anders domein. En 't mooiste is (blij knort mijn maag als [ik 't zeg) Je blijft altijd kort, vóór men 't weet [ben je wég! Stormvogels' her- lenkingsprogram Reden om voldaan te zjjn. Het iividenkingsprogramma wegens het dertigjarige bestaan van de voet- balvereeniging Stormvogels is volledig afgewerkt. Wanneer wij nu nagaan wai er zooal is gebeurd, komen wij tot de verheugende conclusie, dat er reden is om voldaan te zijn. De wedstrijden en bijeenkomsten hebben een .uitstekend verloop gehad, terwijl men van heinde en verre zooveel belangstelling onder vond. dat niemand meer aan de popu lariteit van de blauw-witlen zal twij felen. Enkele malen heeft men in ons blad kunnen lezen, dat de vraag was overwo gen of er bij het jubileum iets zou wor den gedaan dan wel het feit onopgemerkt zou worden gepasseerd. Ondanks de min der gunstige omstandigheden heeft het be stuur besloten op bescheiden voet een en ander te organiseeren en ongetwijfeld zal het daarvan allerminst spilt hebben. Door het aantrekkelijke herdenkingsprogramma was het mogelijk weer eens aller aandacht op de club te richten en op zichzelf was dit reeds toe te juichen, aangezien Storm vogels het daglicht niet behoeft te sohu- 'wen. Begonnen werd met een vriendschappe- liiken wedstrijd tegen den sterken tweede klasser Z.F.C. De mensohen uit de Zaan streek bewezen, dat voor het uitstekende resultaat in het afgeloopen seizoen hard was gewerkt. Zij gaven een pittige partij, die het aanschouwen zeker waard was. De plaatselijke vereeniging nam een proef met talrijke jonge spelers, die terecht veler belangstelling trok. De jeugdige midden voor Hamers slaagde er in drie maal doel te treffen, waardoor de wedstrijd in een 42 overwinning eindigde. Toch wisten de Z.F.C.'ers in de tweede helft de gemoede ren in spanning te brengen. Zij haalden den 30 achterstand van de rust bijna in. doch Schoorl verstoorde met een ouder- wetsch schot hun illusies. Duizenden mensöhen woonden 14 Juni, dus precies een week later, de interessante krachtmeting StormvogelsHaarlemsen Elftal bij. De Haarlemmers kwamen met vier invallers in het veld. terwijl de Stormpieten weer jonge krachten probeer den. De wedstrijd was vooral in de eerste helft heel aardig, al waren onze plaatsge nooten in de minderheid. Bij de rust ston den zij met 13 achter, terwijl het einde met 24 kwam. Na afloop had in Hotel Nommer Een te Oud-IJmuiden een gezellige bijeenkomst plaats. tijdens welke de heer v. d. Aart. de bekende voorzitter der afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Voetbalbond, de jubileerende club sympathiek toesDrak. 19 Juni volgde de bijzondere algemeene vergadering in hotel Nommer Een. die een zeer druk bezoek uitlokte. In deze bijeen komst wérd afscheid van Karei Haak en Jan Tol als speler^ van het eerste elftal genomen. Voorzitter Suwerink werd har telijk toegesproken, aangezien 'hit op 1 Juni tien jaar lang de leiding had. terwijl ook de heer Martens. die ongeveer dertig jaar bestuurslid was. in het middelpunt van de belangstelling kwam te staan. En het besluit was weer een knaleffect: 26 Juni werd in de groote zaal van het Thalia-Theater een herdenkingsavond ge houden. die een geweldige belangstelling trek. Er was een aardig en bijzonder in den smaak vallend programma samenge steld, waaraan de Vier van Tholen en Van Lier en R. Kuulman met ztin accordeonis ten medewerkten. Voorzitter Suwerink sprak een pittige herdenkingsrede uit, waarin hij vooral de verdiensten van de „oudjes" en de plicht van de jongeren naar voren liet komen. De herdenking werd over het alge meen door het vertrouwen in de toe komst gekenmerkt. Stormvogels blijkt over oen degeliiken grondslag te be schikken. die vele goede beloften in houdt. Een ander kenmerk was bet medeleven. Ontelbare bloemstukken, schriftelijke en persoonlek? geb'k- wenscbon werden aangeboden. Oo- merkeü'k was de svmpatbie van de plaatselijke vereenigingen, die in har- Wordt V.Z.V. I kampioen? Belangrijke wedstrijd in De Heerenduincn Onze plaatselijke poloclub V.Z.V. doet het uitstekend in de competitie. Na een slecht winterseizoen heeft zy zich prachtig hersteld en ze staat nu met drie gespeelde en gewonnen wedstrijden aan het hoofd der afdeeling. Donderdag komt D..I.K. op bezoek en ais deze wedstrijd door de Vcisenarcn wordt gewonnen zijn zij vrijwel zeker van den titel. D.J.K. is echter een gevaarlijk te genstander. liet is een zeer snelle ploeg. Namen als Scheffer en Senff zijn niet on bekend. Er k3n dan ook een spannende stryd venvacht worden. In het doel van dc Velser Zwemvereeni ging ligt S. v. d. Broek. Van het begin af is hij al keeper in het eerste zevental ge weest met onderbreking van twee jaar. toen hij plaats moest maken voor J. Wevers. G. Janus is, ook me: onderbreking van een jaar, al een oude bekende. Hij is een goede speler en ligt veel vrij. Door zijn toedoen ontstaan dikwijls doelpunten. Chris Visman is een van de „oudjes". Hij speelt dit seizoen weer voor het eerst sinds geruimen tijd in net eerste zevental. Zijn broer. Cor Visman, is aanvoerder en speelt Van de oprichting af in het eerste. Deze is goed met het spel opgegroeid en weri reeds eenige malen in het Haarlemsch Zevental gekozen Paul Gottmer, rechtsvoor, is. evenals Janus een zwoeger. Hij zwemt veel en hoewel hy geen uitblinker is. past hij nog goed in de ploeg. Midvoor is Pum Swier, die echter beter op een andere plaats kan spelen. Men zoekt bij V.Z.V. dan ook naar een anderen midvoor. Ook Swier kwam diverse malen in het Haarlemsch Zevental uit; hij heeft getraind voor het Nederlandsche zevental. Linksvoor is N. Schoone. Deze is jammer genoeg zijn schot van vroeger kwjjt. Toch is dit met trainen terug te krijgen. Ongetwijfeld zullen velen de V.Z.V.-ers Dondereag in hun belangrijken strijd tegen u.J.K. aanmoedigen. Ook de anderè V.Z.V.-zeventallen nemen de bovenste plaatsen in hun afdeeling in. Daarop komen we een volgende maal terug. telyke. bemoedigende woorden haar oordeel weergaven. Het artikel van Brillé in ons blad viel hierdoor des tc meer op, aangezien deze er toe had op gewekt een beter contact tusschen de sportvereenigingen In onze plaats tot stond tc brengen en de belangstelling voor deze clubs in daden om te zetten. De Stormvogelsboot. die degelijk is ge bleken. vaart met nieuwe kracht verder, We weten namens velen te spreken wan neer wij haar een behouden vaart toe- wensdhen! CHRISTENVROUWEN WEER BIJEEN Het bestuur der afdeeling IJmuiden van den Nederlandsdhen Christenvrouwen- bend heeft het voornemen, de leden Woensdag 22 Juli in het Vereenigingsge bouw aan de Kalverstraat bijeen te laten komen. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: H B. Smit, z„ Kortenaerstraat 30. IJmuiden: E. Dijkhuizen, z.. c, J v. Sluisstraat 3. IJmuiden: R. Rieskc. d Lindenstraat 23. IJmuiden: M. Keur. <1Bloemstraat 10. IJmui den; Th. Spijker, z.. Adrianastraa: 1, IJmuiden; C. J. Nljman. Engelmunduswcg 43. IJmuiden; A. Koffeman. d., Casembrootzljstr. 4. IJmuiden; B Verhoog, d.. Kievitslaan 9. IJmuiden: G. v. Rlxel, z„ Pr. Hendrikstraat 75 rd., IJmuiden: J. F. Last. d v. Dalenlaan li, Santpoort; J. A. Al- derlleste. d., Huygensstraat 39, IJmuiden. VEISEN PERSONALIA. De heer P. C. Bais te Velsen-Noord ia tot wedstrijdcommissaris van de Neder landsche Athletiek Unie benoemd. GESLAAGD. Voor het Mulo B examen is L. van der Meij te Velsen-Noord geslaagd. WE7DUWENSTEUN VERGADERT. Behoudens goedkeuring der autoriteiten orga niseert de Vereeniging „Weduwensteun" een ledenvergadering in het gebouw van den R.K. Volksbond aan den Wij kerst ra atweg op Woens dag B Juli 's avonds te half acht. Het eenige punt van behandeling behelst een bespreking van de te nemen maatregelen in ver band met het vertrek van eenige arbeiders der papierfabriek, zulks ten aanzien van dc regle mentaire bepalingen der vereeniging. Vervoerverbod in Kennemerland. Slechts een k.g. mag vervoerd worden. BEVERWIJK, Woensdag. Sinds den aanvang van de aardbeien campagne in de streek Kennemerland, heeft de verkoop van aardbeien buiten de veilingen om zeer verontrustende vormen aangenomen. Duizenden sloffen zijn op deze manier van de hand gedaan, terwijl de bona-fide handelaars en veilingen ver geefs op de aardbeien wachten. De burgemeesters van Castricum, Bever wijk, Heemskerk, Limmen en Uitgeest hebben thans echter een verordening vast gesteld. waarin de verkoop aan particu lieren geregeld wordt. De verordening is vastgesteld in overleg met den Commis saris der Provincie Noord-Holland en treedt heden in werking. De verordeningen luiden als volgt: De burgemeesters der gemeenten Bever wijk, Heemskerk, Castricum, Uitgeest en Limmen, ter waarneming van de taak van de raden dier gemeenten; overwegende, dat het onder de huidige omstandigheden noodzakelijk is gebleken een verordening in het leven te roepen tot het tegengaan van den verkoop van aardbeien door den producent aan den consument besluiten Vast te stellen de volgende verordening tot het tegengaan van den verkoop van aardbeien aan particulieren. Artikel 1. Het is verboden aan hen. die binnen de gémeente anders dan voor eigen gebruik aardbeien telen en die niet op grond van een regeling van hoogerhand verplicht zijn het gewas naar een daarvoor bestemde markt of veiling te brengen, aardbeien te verkoopen of af te leveren of te doen verkoopen of afleveren anders dan aan groenten- of fruithandelaren, die deze waren gewoonlijk plegen te verkoopen. Artikel 2. Het is aan anderen dan groen ten- en fruithandelaren verboden aard beien te vervoeren in hoeveelheden, Zwaar der dan half K.G. Dit verbod geldt niet voor het vervoeren door kweekers of door erkende transport ondernemingen, hetzij naar de veiling of naar een markt of naar groenten, of fruit handelaren en evenmin voor verzending welke per postpakket door handelaren aan particulieren buiten de gemeente geschiedt. Teekenlng Hessels fPs* Holland m. Artikel 3. Overtreding van deze veror dening wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste driehonderd gulden of een hechtenis van ten hoogste twee "maanden onverminderd de bevoegdheid tot ver beurdverklaring van de in strijd met de verordening ten verkoop of aflevering aan geboden of vervoerde producten en van voorwerpen waarmede de overtreding is gepleegd, voorzoover deze den veroordeelde toebohooren. Artikel 4. Deze verordening treedt in werking op het tijdstip van haar afkondi ging. Te bepalen, dat deze verordening zal worden afgekondigd onmiddellijk nadat zij is vastgesteld. Voorts vernemen wij. dat de verordening ook van kracht zal zijn voor de gemeenten Bloemendaal, Velsen. Assendelft, de Eg- monden, Bergen en Alkmaar. De aanvoer van aardbeien. Zoowel aan de Vereenigde Veilingen als de B.F..T-veilingen was de aanvoer van aard beien gistermiddag'7.eer bevredigend. Er was beduidend meer dan op de veiling van Maan dag De aanvoer bestaat hoofdzakelijk uit Moulin Rouge en enkele kleine partijtjes Amazonen en Deutsch Evern. De nieuwe soort Frau Mizi Sehindler zal nog wel even op zich laten wachten, daar dit een late soort Is. Vandaag treedt de verordening, waarin de verkoop van aardbeien aan particulieren ge regeld wordt om den handel buiten de veilin gen om tegen te gaan, in werking. Deze maatregel zal op het aanbod van de komende dagen van gunstigen invloed blijken te zijn. De verwachting is dan ook. dat deze week de aanvoer groot genoeg zal worden, om de binnenlandsche behoefte te dekken. Zooals bekend zijn alle aardbeien met dop voor de consumptie bestemd en de aardbeien zonder dop voor de fabrieken. Tot nog toe heeft het geheele aanbod nog steeds bestaan uit vruch ten met dop, zoodat vrijwel de geheele oogst voor de consumptie bestemd zal kunnen wor den. Concerten van „Zanglust". Het mannenkoor „Zanglust", directeur H. van Dijk, zal ook in dezen zomer eenige con certen geven. Het eerste is vastgesteld op Woensdag 15 Juli in den tuin van het Rood» Kruisziekenhuis en Zusterhuis. Het volgend» concert wordt 22 Juli gegeven in den tuin van Huize „De Westerburcht". Het mannenkoor zal de volgende num mers ten gehoore brengen: Avondstond. Kal- lenbach: De Nachtegaal, Gretrv; Omhoog, Zweizlng; Bede, Valerius: L' Cirque, Rille en Klokkengeluiden van Ruh Bij ongunstig weer zullen de concerten op dc volgende Vrijdagavonden worden gegeven, PERSONALIA. Onze burgemeester, mr. H. J. J. Schol- terts, is tijdens de jaarlijksohe vergadering van dc Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde tot lid benoemd. Geslaagd is voor akte-examens lichame- lyke oefening L.O. de heer G. J. Tukker, Beverwijk. WEDSTRIJDCOMMISSARISSEN. Onze plaatsgenooten de heeren D. Bur ger, H. Duin. J. dc Vries en R. T. J. Schram zijn tot wedstrijdcommissarissen der No-

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3