HET GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK STADSNIEUWS DAMIAATJES FEUILLETON door FRANZ WENDELMUTH Geautoriseerde Nederlandsche bewerking door B. L. VENZELAAR. 49 De politieagent die in gezelschap Stolberg uit Leeuwarden was gekoi van oL komen, ontving van den rechercheur zijn orders en nam daarna het bevel over de twee brand weermannen op zich. De commandant en de mannen onderwierpen zich gewillig aan fijn bevelen. Toen verdwenen zij en slechts de rechercheur; de veldwachter; de beide doktoren en Piet Homan bleven achter. „Engelsche politierevolver dus", mom pelde van Stolberg en verzocht dokter Voorst om den kogel te mogen zien. Uit zijn vestzak haalde hij een loupe, waar door hij opmerkzaam het projectiel be keek. „Herkent u het stempel?" vroeg dokter Voorst. Van Stolberg knikte en gaf het voorwerp terug. „Zou ik beleefd iets mogen zeggen, mijn heer de rechercheur?" vroeg Treslong sar castisch. „In verband met dien kogel heb ik een opmerking, pe moordenaar heeft niet alle sporen kunnen wegmaken. Enkele ervan waren nog zichtbaar. In een daar van ontdekte ik een afdruk van een hak, die een Engelsch fabrieksmerk droeg. Het vermoeden van den dokter, dat het een Engelschman is, is dus juist". Van Stolberg grinnikte. „Wat maakt eigenlijk een schoen uit, mijnheer Treslong?" merkte hij spottend op. „Een kogel uit een Engelsche politie revolver is altijd nog overtuigender dan een Engelsche schoenhak. Laten we dus zeggen, dat uw vermoeden juist is, omdat ze door den kogel bewezen wordt". De veldwachter haalde zijn schouders op. „Alsof dat niet precies hetzelfde is knorde hij boos. „Alles draait dus nu alleen om de ont brekende voorgeschiedenis", zei de recher cheur terwijl hij zich tot dokter Roobol wendde. „Mijnheer Treslong vertelde mij, dat u er iets meer van wist". De geneesheer schrok op. „Ik?" riep hij uit en wierp een hul- peloozen blik op den veldwachter. „Een voorgeschiedenis? Ik weet werke lijk niet, wat u bedoelt". „Treslong!" schreeuwde van Stolberg, „de dokter weet niet, wat je bedoelt!" „Natuurlijk dat geval met den ouden Jacob Ruys", verklaarde de veldwachter met gehuichelde verbazing. „Hoort dat hierbij?" „Ja, evenzoo uw bevindingen b)jf het onderzoek van het lijk." Dokter Roobol zuchte diep. Wat het ge val met Jacob Ruys betrof, daarover was hij het nog lang niet met zichzelf eens. Hij had er zoo'n idee van, dat hij in dat geval iets verzuimd had, hetgeen de politie hem later kwalijk zou kunnen nemen. Maar dat hielp niet meer, op dit oogen- blik zou hij kleur moeten bekennen. „Jacob Ruys kwam in dit voorjaar bij mij", begon Roobol zacht en aarzelend. ,'Het was de oude visscher, die in dit huis woonde en de oom van mijnheer Homan. Ik kon mij niet herinneren, dat de oude man eenmaal in zijn leven ziek was geweest, maar ditmaal kwam hij toch bij mij. Eerst klaagde hij over dit en dat, maar ik voelde, dat hij niet recht voor de waarheid uit kwam. Tenslotte wist ik hem ervan te overtuigen, dat de volle waarheid het beste ivoor hem was. „Dokter", zei hij met een angstigen blik in zijn oogen, „ik weet niet, wat ik be ginnen moet. Ik verbrand in mijn eigen huis". Ik vroeg hem naar nadere bijzonder heden, maar hij kon mij die niet geven. „Het is raadselachtig", vertrouwde hij mij toe, »,maar het is zoo". Toen ik hem onderzocht, ontdekte is aan zijn boven lichaam een aantal groote, roode plekken op de huid. Klaarblijkelijk brandwonden en toch ook weer geen brandwonden. Het beste kunnen we die verwondingen verge lijken met de indrukken, veroorzaakt door de werking van een electrischen stroom, of door Röntgenstralen. Maar beide geval len kwamen by Ruys natuurlijk niet in aanmerking. Daarom nam ik aan, dat het een bizonder soort huidekzeem was. Ik ben tenslotte een eenvoudig dokter en geen ge leerde professor. Maar enfin, ik wist met die vreemde verschijnselen geen raad en adviseerde hem, zich in een ziekenhuis te laten onderzoeken. Ik gaf hem ook een brief voor die betreffende inrichting mee. Hij ging en daarmede had ik hem voor het laatst levend gezien. Enkele weken later vond men hem dood in zijn woning. Ik werd geroepen en stelde zonder aarzelen vast^ dat hij aan een beroerte was gestor ven. Ik ben bereid, aan te toonen, dat deze verklaring de juiste is. De zoogenaamde brandwonden waren in dien tijd maar wei nig verder gegaan en in geen geval konden ze de oorzaak van den dood zijn. Ik zag geen aanleiding, het lijk gerechtelijk te laten onderzoeken. Waarom ook Wegens de raadselachtige brandwonden In ver band met de doodsoorzaak stonden ze in geen geval. Bovendien hield ik deze huid ziekte weliswaar voor vreemd, maar in elk geval niet gevaarlijk." „En nu niet meer vroeg dokter Voorst, die hem met intense belangstelling had aangehoord. „Laat mij verder vertellen. Hedenmorgen werd ik door veldwachter Treslong naar hier ontboden, om een doode te onder- .zoeken, die klaarblijkelijk vermoord was. Het geen ik constateerde, was het vol gende Een lichaam met een schotwond in het hoofd. Een kogel hebt u zonder twijfel gevonden. Over het tijdstip van intreding van den dood was ik in twijfel. Er waren overtuigende bewijzen voorhanden, dat de dood op z'n minst vijf of zes dagen tevoren moest zijn ingetreden, maar dan weersprak een andere bizonderheid* dat dezè overtui ging de juiste kan zijn, namelijk de stijf heid van het lichaam. Ik was radeloos, maar dat was nog niets vergeleken bij wat ik toen vond. Ik werd voor een nieuw on verklaarbaar raadsel geplaatst. Aan de rechterheup en in de handvlakte van de rechterhand bevonden zich diepe invretin gen van zeer bedenkelijken aard. Het rau we vleesch van deze diepe wonde was zwart met vuurroode randen. Een merk waardige stralenkrans van zwarte vleesch- deelen ging van deze wonden in alle rich tingen. (Wordt vervolgd) 'nWare streeling voor de tong! GÊBÊ's pikante soep. 'n Best en volwaardig product, dar in voedzaamheid en verruk- kelijken smaak soep van been en vleesch nabij komt. Kies dus vooral G£B£ surrogaten, bereid uit volwaardige grondstotfen. U dient er Uw gezondheid mee. want stelt Uw maag tevrêe. HOOFDDORP PAARDENSPORT DE KORTF.B A AN DR AY E RIJ TE HOOFDDORP. Wie zullen winnen? In de inschrijvingen voor de kortebaan- draverij, die Donderdagmiddag a.s. te Hoofddorp wordt gehouden, is een kleine wijziging gekomen. Dorian is teruggetrok ken, doch daarbij is Douglas H. ingeschre ven, zoodat de volgende paarden zullen starten: Xerxes, Zora, Colombine S., Dienares, Absyrties, Emma Harvester, Welkom, Claudy O., Xaverius, Dobrien, De Fanfare Prinses, Zonnestraal, Diabola, Dumas Han nover, Xiphias, Zola, Donai, Determination, Emma Signal, Anzolor, Beminde en Dou glas H. Tot de kanspaarden behooren ongetwij feld Xerxes met Roel van Wieringen en Du mas Hannover met Jan van Leeuwen. Van stal De Vlieger zijn niet minder dan 4 paarden ingeschreven, n.l. Determination, Emma Signal, Anzolor en Beminde. Van dit viertal prefereeren wij de laatste twee. Jammer is dat Allouez, eveneens van Jan de Vlieger en kampioen van Nederland 1941, niet meeloopt. De toto zal echter voor de stal vermoedelijk wel op zijn minst het plaatsgeld uitbetalen. Verder zal veel be langstelling uitgaan naar de verrichtingen van het Duitsche paard Diabola. op de kor- tebaan. Op de langebaan heeft Diabola in ons laiïi nog weinig gepresteerd, hoewel hij een verrassend snelle start heeft. De Be- verwijker Jan van Leeuwen is de berijder. De kleine Dienares, die dit seizoen reeds eenige overwinningen behaalde, is met haar stalgenoote Colombine S.. ook van de partij. De bekende pikeur W. H. Geersen heeft ook een kanspaard tot zijn beschikking, n.l. Claudy O. van S. v. d. Oord uit Haarlem mermeer. In deze bekwame handen kan Claudy O. het zeker ver brengen. Zora en Zonnestraal kunnen ook een rol spelen. Veel hangt echter af van tóe loting. Den coursebezoekers wacht Donderdag middag in Hoofddorp een buitengewoon in teressante draverij, die veel spanning en mis schien ook nog wel een verrassing zou kun nen brengen. GEMEENTEBUREAUX MORGENMIDDAG GESLOTEN. De bureaux op het raadhuis en in het kantoorgebouw naast het raadhuis zullen morgen. Donderdagmiddag gesloten zyn. HAARLEMMERMEER ZITDAG VAN DEN RIJKSLANDBOUW- VOORLICHTINGSDIENST. De aandacht van de landgebruikers in de ge meenten Haarlemmermeer. Aalsmeer, Nieuwer- Amstel en Uithoorn (district no. 7) wordt er op gevestigd, dat door den Rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst, buiten de gebruikelijke zitdagen te Amsterdam. Alkmaar en Schagen, met ingang van Maandag 29 Juli j.l. ook een zitdag in dit district is ingevoerd. Deze zitdagen zullen worden gehouden door den heer D. C. Geense uit Aalsmeer en vinden op eiken Woensdag van 10 tot 12 uur plaats in het café J. D. Werkhoven te Amstelveen. INLEVERING VAN EIEREN. De inlevering van eieren moet voor de pluim veehouders in de gemeente Haarlemmermeer ge schieden bij de Eier- en Pluimvee-veiling ..Haar lemmermeer", Stationsweg no. 21 te Hoofddorp. Het aantal in te leveren eieren bedraagt vijf tien stuks per kip en wel zoo, dat er nu reeds ten minste acht eieren per dier ingeleverd be- hooren te zijn. Op 26 Juli a.s. moeten er ten minste twaalf eieren per kip ingeleverd zijn en op 30 Augustus a.s. minstens vijftien per kip. Alle houders van pluimvee worden er nadruk kelijk op attent gemaakt, dat indien aan het bo venstaande niet wordt voldaan, er zeer strenge maatregelen getroffen zullen worden. Het niet ontvangen van een leveringskaart ontslaat den pluimveehouder niet van den inleveringsplicht. AALSMEER TOESLAGKAARTEN. De uitreiking van de toeslagkaarten voor ar beiders, die zwaren of zeer zwaren arbeid ver richten. zal op Donderdag 2 Juli a.s. gesciheden voor de letter G van 9 30 tót 12.— uur en voor de letter H van 14.00 uur tot 16 uur. Deze uitreiking zal uitsluitend plaats vinden in het gebouw van den Distributiedienst Kanaal straat no. 3. De buiige meetster van Aalsmeer maakt bekend, dat ten behoeve van he<t kwee'ken, 't aankoopen en het uitzetten van pootvisch het doen van proefnemlng-en, het verbete ren van vlschwaiter, het bestrijden van wa terverontreiniging en het aanwenden van verdere middelen, waardoor de producti viteit va.n liet vischwater kan wordien ver hoogd, tan degenen, die. hetzij krachtens een geldige vischacte, hetzij nvet een hen gel. de binnenvisscherij uitoefenen, een jaarlijkse he bijdrage zal worden geheven, geldende van 1 Juli tot 30 Juni daaropv gende. Door degenen, aan wie een visch- of hengelacte wordt uitgereikt is bij de uitrei king als bijdrage een bedrag verschuldigd hetwelk voor het tijdvak van 1 Juli 19 42 ot en met 30 Juni 1943 is vastgesteld op- f 1 voor een groote akte A; f 1 voor een groote akte B: f 1 voor kleine akte en f 0.50. voor een hengelakte. De uitreiking van de bovenbedoelde ak ten heeft slechts plaats na voorafgaande betaling van de bijdrage. Van het doen van de bijdrage wordt aanteekenlng gehouden op de uitgereikte akte. Wordt in den loop van het akte-jaar de uitgereikte akte vervangen door een duur dere dan we: een duplicaat-akte uitgereikt, dan is de bijdrage verbonden aan de duur dere akte, versohuidigd. onderscheidenlijk de bijdrage opnieuw verschuldigd. Het ls verboden met één hengel te vis- schen. behoudens indien als bijdrage een bedrag Ls betaald, hetwelk voor het tijd vak van 1 Juli 1942 tot en met 30 Juni 1943 is vastgesteld op f 0.2 5. De voornoemde bepaling vindt geen toe passing ten cianzien van personen: a. wier leeftijd minder dan 15 jaar be draagt b. die als houder van een geldige akte als bovengenoemd, de voor die akte verschul digd e bijdrage hebben betaald. De bijdrage wordt betaald ln de gemeen te, waarin de betrokkene woont, of zoo hij zijn woonplaats niet in het Rijk heeft, ver blijft. Voor het aanvragen van de akten en het betalen van de bijdragen voor lvet visschen nvet één hengel vervoege men zich ter ge- imeenite-secretarie, «fdeeling no. 1 (bevol king en burgerlijke stand). DE UITREIKING DER BONKAARTEN. De uitreiking van de bonkaarten voor le vensmiddelen voor de achtste periode, de tabaks- en de sigarettenkaarten en de brandstoffentoeslagkaarten voor groote ge zinnen zal in Plan-Zuid geschieden op: Donderdag 2 Juli a.s., van 9.30 uur tot 12.30 uur voor de lettere A tot en met E en van 13.30 uur tot 16 uur voor de letters F tot en met J. Vrijdag 3 Juli a.s., van 9.30 uur tot 12.30 uur voor de lettere K tot en met O en van 13.30 uur tot 16 uur voor de letters P tot en met T. Zaterdag 4 Juli a.s. van 9.30 uur tot 12.30 uur voor de lettere U tot en met Z. Bij volstrekte onmogelijkheid om de bon kaarten enz. aldaar af te halen, moeten de distributiestamkaarten met inlegvellen en de oude tabaks- en sigarettenkaarten van alle gezinsleden aangeteekend aan den Dis tributiedienst, Kanaalstraat no. 3 worden toegezoniden, waarna men de bescheiden per post terug ontvangt. Voor het verkrijgen van extra rantsoen bonnen voor vaste brandstoffen voor groote gezinnen moét een volledig ingevuld en on derteekend formulier MD 108 worden mede gebracht. terwijl de distributiestamkaarten van alle gezinsleden moeten worden over gelegd. Het uitreikingslokaal is gevestigd in het gebouw van de Bijz. School. FIETSEN OP SLOT! Doordat er in deze gemeente in den laat- sten tijd zulk een groot aantal rijwieldief stallen voorkomen, verzoekt men ons van politieele zijde de aandacht op de navolgen de politie-verordening te vestigen. Het is aan een ieder verboden om zijn (haar) rijwiel onbeheerd op of aan den openbaren weg te laten staan, tenzij dit rij wiel door middel van een deugdelijk slot op behoorlijke wijze is afgesloten. Tegen overtreding van (deze politie-veror dening zal op zeer strenge wijze opgetreden worden. HALFWEG RERKOONCERT Vrijdag1 3 Juli a.s. om halfacht geeft de Christelijke Gemengde Zancvereeniging „Sursu'ii» Oorda" onder leiding van den heer Gerard van Hulst uit Amsterdam, in de Gereformeerde Kerk te Halfweg een kenkconoert. Dezen avond wérken mede het meisjes koor „Swaen en Hout" het kinderkoor „Swaen en Hout" en de solisten mej. Riek Harms, sopraan, de heer C. Wolf. bariton en de heer Jaap Maarce piano. DRIE ZEVENTALLEN VAN „HALFWEG" TERUGGETROKKEN. Door bijzondere omstandigheden heeft het bestuur van de zwem- en poloclub „Halfweg zich genoodzaakt gezien drie ze ventallen uit de competitie van Kring Haar lem terug te trekken, nl. Halfweg 1 hee- ren. Halfweg 1 dames en het adspiranten- zevental. Halfweg 2. dat in de derde klasse van den Kring uitkomt zal met enkele spelers \an Halfweg 1 gehandhaafd blijven en uit komen onder den na^m „Halfweg" 1. Naar wij vernemen zijn deze maatregelen in hoofdzaak te wijten aan de moeilijke ver voersomstandigheden om clubs in Hill ego ni en Beverwijk te bezoeken. Bovendien heb ben verscheidene spelers uit de beerenze- ventaillen, wegens studieredenen zich voor- loopig teruggetrokken. Hedenavond speelt Halfweg ln bet zwemibad aa.n de Houtvaart te J-Iaarlem een wedstrijd tegen D. W. R. 5 De thuiswedstrijd werd met .9-1 gewioiinen, zoodat we wederom een kleine overwin ning van onze plaatsgenooten nvogen ver wachten. ZUID-SCHALKWIJK PERSONALIA. Bij de te Utrecht gehouden examens van de vereen, van Modevakscholen in Neder land is voor coupeuse geslaagd mej. J. Stokman te Zuid-Schalkwijk. CONCERT H. O. V. Het volksconcert dat morgen Donderdag door de H.O.V. wordt gegeven* staat onder leiding van den dirigent (sollicitant) J. Pieter Haikes Delgman. Als soliste treedt op de sopraanzangeres Annie Schoen. Het concert begint met de uitvoering van de ouverture „Rosamunde" van Fr. Scnu- bert. Hierna zingt Annie Schoen de aria uit „II re Pastore" van W. A. Mozart, ge volgd door de vier „Madchenüeder" van Hubert Cuijpers. Het gedeelte voor de pauze wordt besloten met de ouverture „Cyrano de Bergerac" van dr. Joh. Wage naar. Na de pauze volgt de vertolking van de tweede Symphonie van Joh. Brahms. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU. Men zie ook pag. 2.) De officieele ingebruikstelling van het gebouw van het Gewestelijk Arbeidsbureau is bepaald op Zaterdag 4 Juli des morgens om elf uur. Cupido heeft zich van hem afge wend, maar zijn pakje J.G.: dat heeft hij tenminste nog behouden. J.G. Shag voor pijp en sigaret: de genotvolste belegging van Uw rookerskaart. J.G. NOG STEEDS DE BESTE 1 Jubileum K. H. Kerkhof f. Hartelijke huldiging in de rechtzaal. Vandaag viert de heer K. H. Kerk- hoff. bureelchef van de griffie bij de Haarlemsche Rechtbank, zyn gouden jubileum en ter gelegenheid hiervan is hij vanmorgen op hartelijke wijze ge huldigd. Velen waren in de rechtzaal vereeniga, toen de jubilaris met zijn familieleden werden binnengeleid. Aanwezig waren de leden van de rechterlijke macht, mr. G. Sluis, oud-president, mr. L. H. Roeters van Lennep, oud-officier van justitie, mr. A. W. Sloet tot Oldlhuis, oud-griffier, mr. Th. Raedt. kantonrechter, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, ambtenaar bij het O.M. en verder het personeel van de rechtbank en het kantongerecht. Jlhr. nu-. E. J. Strick v. Lmschoten, waar nemend president van de rechtbank leidde de bijeenkomst en bracht in herinne ring, dat den vorigen dag in dezelfde-zaal een afscheid was, waar een droevige ondertoon heerSchte en dezen dag is ex- een jubileum en er heerscht vreugde. Dat de heer Kerkhoff in breeden kring ge waardeerd wordt, archief H.C.blijkt o.a. uit een brief van den secre taris-generaal van het departement van Justitie, die mededeelt, dat den jubilaris een gratificatie is toegekend. Mr. C. van Leeuwen van Duivenbode, gi-iffier der rechtbank, zeiae in zijn toe spraak, dat de heer Kerkhoff vijftig jaar zijn beste krachten heeft gegeven aan den Staat: in den loop der jaren heeft hij veel beleefd, veel is veranderd en talloozen heeft hij zien komen en gaan. Temidden van de mutaties werkte de heer Kerkhoff rustig, en was daarbij welwillend en voor komend. Hij was de vraagbaak van velen en de tol. waarom de griffie draaide. Na geschetst te hebben zijn tweede ambt, n.l. de arbeid in dienst der muze van de mu ziek, bood spr. als persoonlijk geschenk een boekwerk aan. Jihr. Strick van Lmschoten voei-de thans het woord namens de rechtbank en noemde allerlei feiten uit het leven van den heer Kerkhoff op de griffie. De vonnissen van vijftig jaar geleden waren bijzonder lang en alles moest met de hand geschreven worden. De jubilaris was begiftigd met een muzikale knobbel en had plannen zich daaraan geheel te wijden. -Tenslotte be sloot h:i de griffie trouw te blijven en vervult thans vele jaren met opgewektheid en tot ieders tevredenheid ziin werk. Na mens de x-echtbank overhandigde spr. de vier deelen van het werk „Kammer- musik" en een fraai bloemstuk. Mr. B. van den Burg. subst: officier van justitie bood de gelukwensChen aan na mens het parket, mr. dr. W. P. Vis, namens de orde van advocaten, die ziin geluk- wenschen vergezeld liet gaan met een geschenk onder enveloppe, met verzoek dat naar eigen wensohen te gebruiken, de heer H. W. van Turnhout, namens het ..ge rechtelijk college zonder universitaireo titel" van de rechtbank en kantongerecht, die een pianokruk aanbood, mr. G. Sluis, president van de rechtbank, die een ge schenk aanbood en J. Hollenberg, die na mens de Haarlemsdhe deurwaarders een boek overhandigde. Tenslotte kreeg de heer Kerkhoff ge legenheid om allen dank te zeggen voor hun bliiken van waardeering. RIJWIELDIEF OP HEETERDAAD BETRAPT. De recherche heeft Dinsdag een 49- jarigen timmerman aangehouden, die be trapt wex-d bij het stelen van een rijwiel op het Plein. WIE VERLOOR EEN BLAUWE DAMESTASCH? De eigenaresse van een blauwe dames- tasch, inhoudende pl-m. f 15 en eenige toi letartikelen, welke tasch eenigen tijd gele den ten nadeele van de eigenaresse werd ontvreemd of door haar werd verloren, woi-dt verzocht zich voor het verstrekken van inlichtingen te vervoegen aan het bu reau van" politie in de Smedestraat. afd. Recherche. MARKTBERICHTEN PURMEREND - Dinsdag Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 12 partijen, wegende 32,000 K.G. Handel vlug. Hoogste prijs 40 f50—f 56. 20 f40—f 43,50. 2 Kleine boeren 40 f 56, gewicht 445 kg., han del vlug Welboter geen noteering. Runderen, totaal 1016 stuks. 58 vette koeien voor de levering. 100 gelde koelen 390475 per stuk. 192 melkkoeien 495—630 per stuk. 15 stieren voor de levering. 120 pinken 150260 per stuk. 4 vette kalveren voor de levering. 421 nuchtere kalveren voor de slacht, voor de levering en nuchtere kalveren voor de fok 32—46 per stuk 10 vette varkens voor de slacht voor de levering 318 biggen 2040 per stuk. matig. 572 schapen 40—66 per stuk, matig. 185 bokken 20—75 per stuk. matig. 975 lammeren 2026 per stuk. Kipeieren 1.32 per K.G. 800 oude hanen 0.90 per K G Ko nijnen '1.00 per K.G. Jonge hanen 0.90 per kg Land. en Tuinbon wpraat je Wanneer moet men schoffelen? In den moestuin valt altijd wat te doen Ook als het spitten, zaaien en planten achter den rug is. Ja eigenlijk komt dan juist de grootste zorg om van het gezaaide zooveel mogelijk te kunnen oogsten Vooreerst moet een voortdurende strijd te gen het onkruid gevoerd worden Wie het onkruid één jaar laat staan, moet zeven jaar uit wieden gaan. zegt een oude tuinders spreuk. Dit geld wel in bijzondere mate voor hen. die een moestuin op pas gescheurd gras land hebben aangelegd. Soms is het dan haast om den moed erbij te verliezen, want overal komen de graspollen direct weer voor den dag. Evenwel, men moet volhouden, want an ders komt er van het gezaaide niet veel te recht En men trooste zich met de gedachte, dat de aanhouder tenslotte toch zal overwin nen. Het wegwieden van het onkruid is zeer tijdroovend en vaak ook moeilijk uitvoerbaar, daar men dan telkens tusschen de planten moet loopen, op gevaar af tevens de gewas sen te beschadigen. Beter kan men daarom het onkruid weg- schoffelen. Vooral bij rijenteelt gaat dit nogal vlug, hoewel men wel een paar keeren meer z.al moeten schoffelen, dan wanneer men het onkruid door wieden met wortel uittrekt. Met het schoffelen moet men dan ook niet zoo lang wachten tot het onkruid al flink lang is, doch men schoffele zoo gauw mogelijk. Juist door herhaald schoffelen kan het taai ste onkruid niet vlug genoeg weer aan den groei komen, terwijl de groentengewassen zich juist beter ontwikkelen. Want door schoffelen wordt de grond steeds mooi los gehouden, wat vooral op stijve gronden van belang is Bovendien blijft de grond door geregeld schoffelen langer vochtig, daar de losse droge bovenste laag als een neutrale massa tegen de droge lucht en de onderste vochtige aardlaag in ligt. Het schoffelen heeft dus een veelzijdig nut cn komt den groei der gewassen en dienten gevolge ook dèn oogst ten goede Eigenlijk moet de moestuin elke 14 dagen geschoffeld worden, waarvoor men elk verloren oogen blikje kan benutten, vooral wanneer de tuin vlak bij huis ligt Moet de tuin geschoffeld worden om het onkruid te verwijderen, dan doe men dit liefst op droge zonnige dagen, wanneer de grond volkomen droog is. Bij voorkeur in de ochtenduren, opdat het onkruid in den loop van dèn dag geheel kan verdorren. Is de grond vochtig wanneer men onkruid schof felt. dan geeft het weinig, eigenlijk doet men in zoo'n geval niet anders dan het onkruid verplanten. Burgerlijke Stand HAARLEM Bevallen: 29 Juni: J. M. de Wolff Harding, d. 3D Juni: B. J. HettaschVan Donselaar. d. G. DoornbosBakker, z. G. H. Jongejan—Van Raay, z. C. van Eek Marees. z. Overleden: 28 Juni. T. Middelkoop^— Glas. 69 i., Hazepaterslaan. J. C. Hyis in 't VeldSoetens, Bromostraat. 29 Juni: G. Oorthuis- 85 jaar. Pepijnstraal. Met den Nederlandschcn Volksdienst voor sociale gerechtigheid. Mag ik een pond honden- poulet Te Rotterdam wordt den laatsten tijd onder den schoonen naam poulet veel honden- en kattenvleesch in den handel gebracht, bestemd voor menschelyke consumptie. Het publiek «kan het vaak niet onderscheiden van .echt" vleesch en bovendien staat het soms in het ge heel niet vast, dat het vrij is van tri chinen. De vleeschkeuringswet is op dit vleesch niet van toepassing en wel moeten sinds Augustus van het vorige jaar honden en katten, die in consump tie worden gebracht, op het slachthuis gekeurd worden, doch dat garandeert m dit geval nog niet, dat het vleesch als menschelijk voedsel geschikt is. Omdat 't nog wel eenigen tijd zal du ren voor van rijkswege dez.e materie geregeld wordt, heeft de burgemeester van Rotterdam een verordening uitge- vaardigd. Deze veroi-dening schrijft voor, dat honden en katten bestemd voor men schelijk voedsel, voortaan uitsluitend aan het openbaar slachthuis mogen worden geslacht. Winkels waar dit vleesch verkocht wordt het mogen geen vleeschwinkels ziin in den zin van de vleeschkeuringswet moeten aan de buitenzijde duidelijke opschriften dienaangaande dragen en in den winkel moet het vleesch een aparte plaats krijgen. Ook wanneer het geëtaleerd wordt moet het door een schot van de andere levensmiddelen gescheiden ziin. Verder mag er niet mee gevent worden en mag het op markten en dereelijke niet verkocht worden als niet uitdruk kelijk de aard van het vleesch is ver meld. Op overtreding van de verox-de- ning staat hechtenis van hoogstens twee maanden of maximaal f 200 boete. aldus de- N. R. Ct. Verbod tot bet vervoeren van aardbeien door particulieren. HAARLEM Dinsdag De commissaris van de provincie Noord- Holland heeft aan de burgemeesters van Beverwijk, neemskerk. Limmen, Castricum. Uitgeest. Assendelft. Heiloo. Egmond aapi Zee. Egmond-Binnen. Alkmaar. Bergen, Velsen en Bloemcndaal, de aanwijzing ge geven, nog heden een verordening vast te stellen, teneinde paal en perk te stellen aan den steeds grooter wordenden omvang van den verkoop van aardbeien door kweekers rechtstreeks aan particulieren. Als gevolg van dit euvel blijft de aanvoer van deze vruchten op de gebruikelijke markten en op de vellingen ver beneden den normalen, waardoor het in de steden bijkans onmoge lijk, is, in voldoende mate aardbeien van. de winkeliers te betrekken. In de bedoelde verordening worden thans straffen bedreigd tegen den verkoop van aardbeien door de kweekers rechtstreeks aan de consximenten. Bovendien wordt het aan anderen dan groente- en fruithandelaren verboden, een hoeveelheid aardbeien te vervoeren, welke zwaarder is dan een half kilogram. Dit ver bod geldt niet voor vervoer door erkende transportondernemingen naar de veiling of de markt of naar groente- en fruithande laren. Behalve de gebruikelijke straffen kan in beslagneming en verbeurdverklaring ge schieden zoowel van de vervoerde aardbeien als van dc vervoermiddelen. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. BONAANWIJZINGEN KUNSTMEST. Het R.V.O kunstmest dtstnbutlebureau maakt bekend, dat met Ingang van I Juli dc volgends kunstmestbonnen <4e bemestingsjaar) worden gel dig verklaard: Stikstofbonnen voorzien van opdruk no. X ert G, fosforzuurbonnen met opdrufc No. I. cn kali- bonnen met opdruk no. 1 en no. 2. De stikstofbonnen no 1 en de kallbonncn no. 1 en 2 behouden hun geldigheid tot uiterlijk 1 Augustus 1942. De verbruikers dienen deze zegels derhalve uiterlijk op 26 Jul! a.s. bij hun leveran ciers ln te leveren, opdat deze voor tijdige inzen ding der bonnen bij het R.V.O. kunstmest distri butiebureau kunnen zorg dragen voor het ver krijgen van oen aankoopmachtiging. Ook de uitsluitend ln de provincie Friesland uit te telken stikstofbonnen voorzien van opdruk G blijven geldig tot I Augustus cn moeten der halve eveneens uiterlijk 26 Juli a.s. bU de han delaren en coöperatieve aankoopvereenlglngen ztjr. Ingeleverd De fosforzuurbonnen voorzien van opdruk no. 1 blijven tot nader order geldig. De kunstmestzegels welke na den vervaldatum bU het R.V O kunstmest distributiebureau bin nenkomen kunnen onder geen voorwaarde meer worden geaccepteerd. In het bemestingsjaar 194243 wordt echter de mogelijkheid geopend vervallen kunstmestbon nen door de landbouw crisis organisatie te doen omruilen tegen zegels van een nieuwe geldige of "og geldig te verklaren serie. In deze gevallen zal boven het normale reitibutlebedrag een boe te verschuldigd zijn van f 0.25 per kg. zuivcro stikstof (N). 10.10 per kg. zuivere fosforzuur (P205) en fO.10 per kg zuivere kali (KïO). In lichtingen hieromtrent zullen desgewenscht door de landbouw crisis organisaties worden verstrekt. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de aflevering van gebak aan de cantlnes van <1* Duitsche weermacht slechts mag geschieden te gen Inlevering van broodbonnen (Wehrmacht- lebensmlttelmarkcn fuer Brot). Elke aan- en verkoop van gebak door middel van welke Beschelnlgungen of Wehrtnachtbezug- schelne is ten strengste verboden. W-\ moet blijkens het onderstaande tegelijk met de brood bonnen een Bescheinigung worden afgegeven. De bakker moet de ontvangen broodbonncn, waarop gebak aan cantlnes van de Duitsche weermacht ls geleverd, plakken op opplakvelle:» MD 26S en deze Inleveren bij het plaatselijks distributiekantoor ter verkrijging van een toe wijzing voor gebak, waartoe dagelijks gelegen heid bestaat. Deze toewijzing dient vervolgens, tezamen met een opgave van de voor het gebak verbruikte hoeveelheden (kg.) suiker, boter ent. te worden gezonden aan de Nederlandsche meel centrale. afdeellng M.C.B. l. Na ontvangst van voormelde toewtjzing en de daarbij behoorende opgave kan toewijzing van grondstoffen ge schieden. De berekening van de toe te wijzen hoeveel heid bloem zal geschieden volgens de regelen geldend voor gebak, d.wjs. dat voor 1430 brood- bonnen 50 gram of voor 2860 broodbonncn A 25 gram een baal bloem 50 kg zal worden toe gewezen. Bij de toewijzing moet een Bescheinigung van de betrokken legereenheid of Dlenststelle aan <1» meelcentrale worden Ingezonden, waarin het aantal aan den bakker voor gebak afgegeven bon nen 50 of 25 gram moet worden vermeld. Deze Bescheinigung moet door den leider van de le gereenheid of Dlenststelle worden voorzien van dienststempel en handteekening. 30 Juni. ORGANISATIE VAN HET BEDRIJFSLEVEN. BIJ de vakgroep „tusschenpersonen" zijn ver plicht zich aan te melden alle ondernemingen (natuurlijke en rechtspersonen), welke hetzij als hoofdbedrijf, hetzij als nevenbedryf naast het hoofdbedryf van versekeraar. bankier, commis sionair tn effecten, kassier, scheepvaartkantoor, expediteur, makelaar ln vaste goederen en hypo theken. woningbureau, reisbureau. Incasso bureau en administratiekantoor, in Nederland op het gebied van de schadeverzekering: a. het bedrijf uitoefenen van makelaar tn assu rantiën en assurantiebezorger; b. anders dan uitsluitend als gevolmachtigd agent ter beurze te Amsterdam of Rotterdam het bedrijf uitoefenen van agent eener verzekering- onderneming. De aanmelding dient te geschieden op speciaal daartoe vastgestelde* formulieren. Voorzoover de aanmeldlngspllchtlgen deze formulieren nog niet hebben ontvangen, richten zij een verzoek om toez.endlng daarvan tot den secretaris van de vakgroet) ..tusschenpersonen". Rtouwstraat 163. "s Gravenhage Telef. 553754. De aanmeldingsformulieren moeten ingevuld en onderteekend uiterlijk voor 1 Augustus 1942 aan bovengenoemd adres worden teruggezonden Op niet nakoming van de verplichting tot aan melding Is by besluit den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid tn scheepvaart betreffende den opbouw van een zelfstandige organisatie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven (no. 206/1940) straf gesteld. De inzending van de aanmeldingsformulieren heeft niet zonder meer de toelating van den nan- meldlngspllchtlge tol de hoofdgroep ..verze kering" door de bedryfsgroep „schadeverzeke ring" en de vakgroep ..tusschenpersonen" ten gevolge Omtrent de toelating zal na onderzoek van geval tot geval nader worden beslist. De betrokkenen zullen daaromtrent bericht ont vangen. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt be kend. dat met Ingang van 1 Juli 1942 nieuw* maximumprijzen gelden voor ruwyzer cn wan producten. die lager liggen dan de tot nu to» geldende. Het oude systeem, dat gebaseerd was op vrachtbasis Amsterdam—Rotterdam, ls gewij zigd in een systeem van franco levering. Da nieuwe prijzen worden op 1 Juli 1942 over de gc- heele linie van kracht, zoodat fabrikanten en handelaren ook de oude orders tegen de nieuwa pryzen moeten uitvoeren. De bijzondere aandacht wordt er op gevestigd, dat de prijsverlaging ln alle verdere stadia van handel, be- of verwerking moet worden doorge geven. Dit beteekent, dat, zoodra nieuwe voorra den tegen lageren prijs zUn Ingekocht, de lagere grondstoffen prijs ln den prijs van het einripn* duet tot uiting moet komen, ook wanneer hoi reeds overeengekomen pryzen betreft. De oude voorraden kunnen door de verwerkende Industrie tegen den ouden prijs in calculatie worden op genomen, dan wel op basis van een mengprijs worden verrekend. GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN 30 Juni. Bericht No. 112. MAXIMUM KLEINHANDELSPRIJZEN VOOR ITALIAANSE HE CITROENEN. Citroenen, groote maat per stuk0.11 Citroenen, kleine maat per stuk 0,08 Vraag en Aanbod Vooruitbetaald per mm. 8 ct. Niet vooruit bet. p. mm. 10 ct. Werkzoekenden en aangebo den betrekkingen bij vooruit betaling per mm6 ct. Niet vooruit bet. p. mm. 8 ct. minimum 6 mm. Kleine Zakenonnonces Afkomstig van handel en be- dryf. Vooruit bet. p. mm. 12 ct minimum 6 mm. max. 30 mm. Personeel gevraagd Voor Huishouding NF.T MUISJE gevr .In kl. gez w. huw. d .tegenw. tegen 1 Aug of eerder, g. k. w. en eenv. k.. hulp v. werkster aanw.. v.g.g v P.G. Bloepiend'weg 14S, Bid. DAGMEISJE, goh z k w. ge zin z. k. Zond. vrij Alleen voor huish.. hoog loon. Santpoort- straat 40. Per 1 Augustus een NET MEISJE gevraagd voor dag en nacht, zelfstandig kunnende wer ken en koken. Hulp van werk- ter aanwezig. Goed loon. Aan melden Koningstraat 31 boven. Voor direct gevr. bekw. zelfst. H VISHOUDSTER in net moeder loos gezin 3 k. (4-12 jaar). Br. of pcrsoonl. aanb. (na 6 uur) Kerkstraat 13. Beverwijk. Gevr. een flinke WEILKSTEIt in klein gezin voor 5 morgens of 2 heele dagen per week Haarlem- Zuid. Adr. bur. v. d. blad. Tn Chr. gezin gevr. NET MEISJE v. d. en n. Lorentzpl. 19. Stichting „Spaar en Hout". Kleine Houtweg 139. vraagt voor direct een DAGMEISJE (hoofd zakelijk kamerwerk). Aanmelden dagel. van 3-5 en 7-9 üur. Gevr. in kl. gez. f!. eerlijk MEISJE v. 9-3 of 5, één middag vrij. Goed loon. zonder kost of werkster. Oldenbarneveltlaan 9. bij Wagenweg. Gevr. In gez. v. 2 pers. flinke Hl I,P voor huish. bezigh. Di.. Do.. Zat. van 9-12.30. Bloemend weg 1S2. 2 x bellen, bij Linden- laan (Juliana laan). Fl. MFJ.SJE gevr. van 9-5 uur te Aerdenhout. Teding v. Berk houtlaan 9. Terst. gevr. fl. DIENSTBODE d. en n. Mevr. Stoel. Bloemend. *g 167, Bl'daal. Aanm. na 7.30 NET MEISJE gevr. van des morg. S tot 's av. 7 uur. Zondagt •rij. Koken geen vereischte. Z i. t. m. bij Mevr. Kesseler, Tul penkade 8, h. Hyacinthenlaan bij den Zijlweg. NET DAGMEISJE gevr. met middagkost. G. P. Heek, War moesstraat 22. Gevr. R.K. WERKSTER voor één ochtend per week. Liefst Dinsdag, Hooglandspark 4, (v.h. Wilhelminapark). NOODHULP of NET MEISJE v. S.30 tot 3.30 of v. d. en n. Fr. Sahu'bertlaan 74. H'stede. Juffrouw gevr. in kl. gezin om 12 dagen van 9-2 HUISHOU DING over te- nemen. Terrasweg 39. Santpoort. Net R.K. MEISJE gevraagd voor d. en n. Zelfst. bunn. werken en koken. Vleeschhouwerlj Gonssens, Generaal Cronjéstraat 3, Haarlem-N. Gevr. een NET DAGMELSJE i 8.30-3 uur. Zelfst. kunn wer ken in kl. gezin Lanckhorstlaan 83. Heemstede. Gevr. voor direct of later MEISJE of KNECHT voor d. of d. en n.» zonder goede get. on- noodig zich aan te meidon. Te ens gevr. verstelnaaister. Mevr Polman. Joh. Wagenaarlaan 34. Heemstede. Gevr. NET DAGMEISJE P.G. van S.30-4 a 5 uur. Aanm. Har- menjanswèg 29. NET MEISJE gevr. van 8.30 tot 5 uur met midd. kost. Spaarn-' wouderstraat 79. Voor terstond gevr. een flinkï DAGMEISJE, hoog loon. Keizer straat 5. NET DAGMEISJE gevr. ben. 18 j. Raadhuisplein 19 xa 7 u, Gevr. n. zelfst. MEISJE v. d. en n. in gezin z. kinderen. Goede kost en goed loon. v. buiten, vee! vrij, nabij Haarlem. Br. 1674 Per 1 Aur gevr. bij Dame met schoolg kind. beschaafd MEIS JE V. d Huish.. g. kunnende w. en k.. eerlijk en v.g.g.v. Goed loon en goede behandeling Alb. Thijm- laan 62, H'stede. Voor Bedrijf Ie en 2d<^K.\ PSTER gevraagd Santpoort. Korte werkuren. 1696. «t JONGEN GEVR. in kistenfa briek. Br 1695. SPORTFONDSENBAD. Bad- jongen en badmeisje gevr., leeft. 18 jaar. Gevr. NETTE LOOPJ., g. k. fietsen. 14-16 jaar. Aannt. X.V. G. v. d. Laan. Bar'eljorisstraat 6. Haarlem. Terst. gevr. een WINKEL MEISJE Aanm. Drogisterij K. de |Groot. Slachthuisstraat '76. Gcbr. Blokker, huish. art., por- celeln vragen prima VERKOOP. STER. Liefst nt. vak bekend. C!r. Houtstraat 138. Bloemenmag. Bekker vraagt voor direct een netten LOOPJON GEN. goed kunnende fietsen. Wagenweg 78. NETTE LOOPJONGEN gevr. 14-17 jaar. Groentenhandei Kle verparkweg WELK MEISJE heeft lust op prima maatatelier zich verder te bekwamen tot coupeuse onder desk. leiding van coupeuse en «ttupeur? Br. 1704. Gevr. BEDIENDE voor bestel en kantoorwerkzaamheden. Ken- nemerland. I^ldscheplein 28. Hrl. BOEKHOFDER gevraagd voor klein textielbedrijf. Br. 1702. NETTE LOOPJONGEN gevr. voor loop- en magazijnwerk. One. 15 j. Aanm. Boekhandel J. W Daudelj. Raadhuisstraat 10. Hst Personeel aangeboden Voor Huishouding MEISJE zou haar vrijen tijd gaarne productief maken. On- versch. waarmee. Br. 1718. HUISHOUDSTER. Besch. juffr. 37 j. Nederl. Herv. zoekt zelfstandigen werkkring. Br. 1709 B.z.a NETTE JUFFROUW v. direct. 3 d. p. w. Br. 1710. Besch. Juffrouw 4p j. b.z.a. als HUISHOUDSTER, liefst in klein gezin. Br. 1711. Biedt zich aan nette WERK STER, liefst omtr. H.X. voor alle dagen beh. Zaterdag, v.g.g.v. Br. 1675. VERSTELNAAISTER vraagt werk aan huis. Br 1676. Onsmh. juffr ZOEKT WERK. Liefst voor onderhoud kantoren en gebouwen. Prima lnf. Br. 1708. Voor Bedrijf B.z.a, NET PERSOON, nj. n» rljw.. borg kunn. st. tot f 500. on- versch. welk werk. eiken d tot 12 uur v.m. Geen hoog loon Br. 1712. Huizen gevraagd Te huur gevraagd kleine BO VEN- OF BEN. OF GED. WONING voor 2 pers. Santpoort of Haarlem- Noord. Br. 1568 Echtp. z. k. vraagt per 1 Aug. of eerder heele of halve WONING te huur. Event, gest. kam. en keu ken. Liefst omg. A'damsche buurt. Br.: Bankastraat 21, H'lem-N Jongelui zoeken WONING f 25 tot f 30 p. m. Br. 1650. Kamers gevraagd Ambtenaar vraagt ETAGE, be vattende zit- en slaapkamer, keu ken. w.c. Br. met prijsopgave 1577. Te huur gevr. 2 ZITSLAAI'K. of gemeub. huisje te H'stede o! omtr. Den Hout. Br. 1578. Jonge!, d. w. t trouwen vragen 2 ONG. KAMERS met keuken of vrije etage. Br. 1372. Gevraagd te Haarlem of omge ving, in nabijheid van tram of trein naar Amsterdam, GEMEU BILEERDE KAMERS met keuken, op goeden stand voor klein gezin, echtpaar met een ktnd Br 1579 Gevr. te Heemstede gr. zonnige gestoff. ZIT-SLAAPK. met str. w. of zitkamer met zijkamer door da me alleen zonder pension. Binnen weg, H. Dreef of omtrek. Telefoon 29823. Br. 1580. Kamers aangeboden Te huur zéér groote ONGEM. KAMER (5x6 M.) met tuin, in Gr. Houtstraat, zeer gesch. v. kan toor. Br. 1581. Te huur in Groote Houtstraat gezellige ONGEM KAMERS, voor heer of dame b.b.h.h. Br 1582. De Heer Bouricius kan weg. vcrand v. werkkr. zijn ZIT- SLAAPK. m. pension. Stolbergstr. 8. z. aanbevelen. Inl. na 18 30 tel. 19328. Te huur kl. gem. Z.SL.K.. str.z. met st.gel. p. w. f 2.25. Gasthuis- vest 51 rood. -BK, persoon wordt ZIT-SLAAP KAMER agb. centrum Heemstede. Adres te vern. bur. v. d. blad.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 7