Haarlemsche Courant Meer dan 50.000 gevangenen bij Sebastopol. Kennemer Editie De successen van de Spil in Egypte. KORT NIEUWS 287e Jaargang No. 155 x x! Abonnement p. week 0,26, p. maand t,l5, p. kwartaal 3,48, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentiën 3—15 m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prUs. Advertentieabonnementen isoo m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. Zaterdag 4 Juli 1942 Ultf.: Grafische 1 i Damlate. Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 93, Bijkantoor: Soenda< plein 37. Tel. Directie 13082. Hoofdredactie 15054. Redactie iogoo, Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Postgiro 13195s. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Bureau IJmulden: Kennemerlaan 102, Telefoon 5437. „Dekabrist" en een duikboot van de Sjitsja- Duitschland wint op alle fronten Luchtaanvallen op verscheidene havens aan de Zwarte zeekust van den Kaukasus. Vijandelijk front over een breedte van 300 K.M. doorbroken Het opperbevel van de weermacht maak te gistermiddag bekend Ten Zuidwesten van Sebastopol staan de laatste overblijfselen van de bolsjewisti sche troepen op de uiterste landtong van het schiereiland Chersones voor hun ver nietiging. In den strijd om de vesting Se bastopol werden tot en met 2 Juli meer dan 50.000 gevangenen gemaakt. 21 pantser wagens, 503 stukken geschut, 662 granaat werpers, alsmede talrijke andere wapens en oorlogsmateriaal van elke soort werden buitgemaakt of vernietigd. In het zeegebied voor de Krlm brachten Ouitsche en Italiaansche motortorpedoboo- ten 3 gewapende vijandelijke bewakings vaartuigen tot zinken. Zij namen de over levenden gevangen. Aan de Zwarte Zeekust van de Kaukasus, tlsmede in de Zee van Azof vielen ge vechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers verscheidene havens aan met bijzonder (ucces, o.a. Noworosiisk en Anapa, alsmede rijandelijke schepen. Een mijnenlegger en Jien kustvaartuigen werden tot zinken ge bracht. Vier torpedojagers en zeven koop vaardijschepen alsmede een opleidings schip en een drijvend dok werden vernie- ligerid getroffen. In den Zuidelijken sector van het Oos telijke front sloegen Duitsche en Italiaan sche troepen verscheidene plaatselijke aan vallen der bolsjewisten met zware, bloe dige verliezen af. De aanvalsoperaties van de Duitsche en verbonden troepen hebben over een breed te van bijna 300 Km. het vijandelijke front doorbroken. De verbitterde tegenaanvallen van vijandelijke pantserbrigades werden met zware verliezen voor den vijand afge slagen. Alleen één snélle divisie vernietigde ronder eigen verliezen aan pantserwagens »n de periode van 28 Juni tot 2 Juli 100 bolsjewistische pantserwagens. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen bombardeerden vijandelijke stellingen en ravitailleeringsbewegingcn op wegen en spoorlijnen. In het gebied van Rzjei dron gen Duitsche troepen ondanks den taaien tegenstand de vijandelijke stellingen bin nen en veroverden verscheidene plaatsen. In de Kolabaai werden kade- en werf- installaties alsmede ravitailleeringsbedrij- ven van de havens Rosta en Moermansk opnieuw door bommen getroffen. In het stad- en havengebied werden branden veroorzaakt. In Egypte werden bij de vergrooting van de doorbraak door de El Alamein- stelling verscheidene zwaar versterkte steunpunten stormenderhand genomen. Meer dan 2000 Britten werden gevangen genomen, 30 stukken geschut en talrijke pantserwagens werden buitgemaakt of ver nietigd. Nachtelijke aanvallen van de lucht macht waren gericht op militaire instal laties bij Alexandrië. In het zeegebied ten Noordoosten van IJsland werd een koopvaardijschip van 1500 brt. door een gevechtsvliegtuig tot zinken gebracht. Bij een korten aanval overdag van vijf Britsche bommenwerpers op de stad Flens burg verloor de vijand twee vliegtuigen. De burgerbevolking leed enkele verliezen. In den afgeloopen nacht wierp de Brit sche luchtmacht met vrij zwakke strijd krachten brand- en brisantbommen op de Stad en buitenwijken van Bremen. De ver liezen onder de burgerbevolking zijn ge ring. Vooral in woonwijken ontstond brand schade. Veertien der aanvallende bommen werpers werden neergeschoten. Duitschland wint. Over de aanvallen op havens aan de Zwarte Zeekust van den Kaukasus wordt hog gemeld* dat in Toeapse een mijne»*, veger tot zinken gebracht en 8 tot 10 kust vaartuigen in brand geworpen werden. In Noworosiisk beschadigden Duitsche vlieg- tuigen een torpedojager zwaar. Een trans portschip van 10.000 brt. en een transport schip van 4000 brt werden eveneens be schadigd. In Anapa werden 2 bolsjewistische tor pedojagers van ongeveer 800 tot 1000 ton ioor bommen getroffen, waardoor zij in brand vlogen. Twee kleine koopvaardij schepen werden eveneens zwaar getroffen èn bleven met slagzij liggen. De haven installaties van genoemde plaatsen werden eveneens zwaar geteisterd door de Duit sche bommen. Vele aanlegsteigers kunnen door de bolsjewisten niet meer gebruikt worden. In Noworosiisk werd een drijvend droogdok zwaar beschadigd, zoodat het on bruikbaar werd. Ten Zuidwesten van Sebastopol werden de op het schiereiland Chersones gevluchte overblijfselen van het vijandelijke Sebas- topolleger nog meer opeengedrongen. Op nieuw probeerden de ingesloten bolsjewis ten in wanhopige tegenaanvallen uit de doodelijke omsingeling te geraken. Zij wer den echter met zware verliezen afgeslagen. Ook de luchtmacht mengde zich in deze gevechten. Bommen van zwaar kaliber troffen de uit gemotoriseerde en bespannen voertuigen bestaande colonnes en brachten den vijand zware, bloedige verliezen toe. Talrijke voertuigen bleven brandend op de wegen van het bergachtige gevechtsterrein liggen. Nieuwe zware treffers troffen de in allerijl gegraven veldstellingen van den Vijand, alsmede talrijke tot kazematten ver sterkte huizen, waar de vijand zich pro beerde te verschansen. Door scheeraanvallen van Duitsche jachtvliegtuigen leden de ingesloten vijan delijke strijdkrachten nieuwe verliezen aan mensehen en materiaal. Tegelijkertijd werd de zuivering van het stadsgebied van Se bastopol stelselmatig voortgezet. Verliezen der bolsjewistische luchtmacht. De bolsjewisten hebben in de afgeloopen dagen aan het Oostelijk front 329 vliegtuigen verloren. Dit komt neer op een gemiddelde van 55 vliegtuigen per dag. De aan de gevechten om Sebastopol deel nemende vlootstrijdkrachten der Italiaan sche marine hebben de bolsjewistische duik boot „Equoka", een duikboot van de klasse en een ander met munitie geladen schip van meer tian 10.000 ton tot ontploffing ge bracht. Verder wei-den 2 met troepen ge laden kleine eenheden tot zinken gebracht. Naar het opperbevel der Duitsche weer macht mededeelt, zijn door marine en luchtmacht in Juni de volgende vijandelijke oorlogsschepen tot zinken gebracht: tw« kruisers, zeven torpedojagers, twee duik- booten, elf motortorpedobooten, een mijn- veger, een duikbootjager. zeven bewakings- en convooieeringsvaartuigen, alsmede een luchtafweer-vaartuig. Verder werden twee kruisers, vier torpe dojagers en een vrij groot aantal lichte oor logsschepen beschadigd, Bolsjewisten erkennen den val van Sebastopol. Het Sovjet-Russische legerbericht van Juli erkent officieel de inneming van Se bastopol en "wel 50 uur na de publicatie van het Duitsche extra-bericht over den val der vesting. Naar het opperbevel der Duitsche weer macht meldt, zijn ten Westen van Sebasto pol vijandelijke strijdkrachten vernietigd, die op een landtong waren gevlucht. Ten Zuiden van Sebastopol werd de badplaats Omega bezet en de zuivering van het ter rein voltooid. Sebastopol is gevallen. Een foto van de „Maxim Gorki", een der sterkste verdedi gingswerken, welke in een puinhoop is veranderd. Stukken beton versperren de toegangen. (Hoffmann-Stapf-p.k. Horter-Pax Holland-c) Meer dan 2000 gevangenen ljij El Alamein. Spiltroepen zullen souvereiniteit van Egypte eerbiedigen. In weermachtbericht no. 766 maakt het Italiaansche oppei-bèvel het volgende be- kend: In de zone ten Zuid-Oosten van El Ala mein blijven de operaties van de strijd krachten der Asmogendheden zich gunstig ontwikkelen. De zwaar versterkte stellin gen van den vijand werden bezet. Er wer den meer dan 2.000 gevangenen gemaakt. Dertig kanonnen en talrijke pantserwagens werden buitgemaakt of vernietigd. Onze luchtmacht heeft ook gisteren krachtig deel genomen aan den strijd te land en tijdens luchtgevechten vijf Britsche machines neer geschoten. De vliegvelden Micabba en La Venezia op Malta werden krachtig gebombardeerd en met tal van bommen van allerlei kaliber werden rechtstreeksche treffers geplaatst op de inrichtingen van die vliegvelden. Tij dens luchtgevechten werden 'door Italiaan sche en Duitsche jagers, die de bommen werpers vergezelden, zestien Engelsche vliegtuigen neergehaald. Van de onderno men operaties gedurende den dag keerden vijf van onze toestellen niet op hun basis terug. Onze „Mas" (motortorpedobooten) die in de Zwarte Zee opereeren, hebben vijande lijke transportvaartuigen aangevallen, die uit Sebastopol vluchtten. In de Baai van Balaklawa hebben zij een Sovjetbewakings- vaartuig tot zinken gebracht. Souvereiniteit van Egypte wordt geëerbiedigd. In een Italiaansche communiqué wordt het volgende medegedeeld: „Terwijl de strijdkrachten van de Asmogendheden ze gevierend over Egyptisch grondgebied op trekken, bevestigen zij plechtig, 'dat het in hun voornemen ligt de onafhankelijkheid en de souvereiniteit van Egypte te eerbie digen en te waarborgen. De strijdkrachten van de As betreden Egypte niet als een vijandig land, doch uitsluitend met het doel. de Engelschen van Egyptisch grondgebied te verdrijven en tegen Engeland ce mili taire operaties voort te zetten, die bestemd zijn het Nabije Oosten te verlossen van de Britsche overheersching. De politiek van de As is gebaseerd op het beginsel, dat Egypte toebehoort aan de Egyp- tenaren. Bevrijd van de banden die het verbinden met het Britsche empire en die het genoodzaakt hebben de gevolgen van den oorlog te ondergaan, is Egypte bestemd zijn plaats in te nemen in de gemeenschap der onafhankelijke en souvereine volkeren. De Fransche oorlogsschepen in Alexandrië. De Fransche admiraliteit brengt de voor waarden in herinnering, waarop de Fran sche vloot, die in de wateren nabij Alexan drië voer, na den wapenstilstand in de Egyptische haven werd geïnterneerd en deelt hierover nadere bij zond erheden mede. Tijdens den oorlog opereerden de En- gelsch-Fransche vloten gezamenlijk, zoodat men vaak gemengde eskaders aantrof. Zoo bestond op 21 Juni het Fransche eskader van Alexandrië uit het slagschip Lorraine, de kruisers Duguay-Trouin Duquesne, Tourville, Suffern. de torpedojagers For tune, Basque en Forbin en de onderzeeër Protee. Bij den wapenstilstand lagen de Fran sche eenheden achter in de haven voor an ker. Zij kregen bevel naar Frankrijk terug te keeren. De Engelsche admiraliteit ver zette zich hiertegen en dreigde de schepen tot zinken te brengen. Na onderhandelingen tusschen admiraal Godefroy en den Engelschen admiraal Cun ningham werd de volgende regeling getrof fen: de oorlogsbodems zouden te Alexandrië voor den duur van den oorlog worden ge ïnterneerd. Een gedeelte van hun brand stof alsmede de onmisbare bewapenings- onderdeelen zouden worden ontscheept. De schepen zouden echter niet worden bezet, noch onfier controle worden gesteld. Op grond van deze schikking is deze toe stand tot op heden dezelfde. Slechts zijn de oorspronkelijke bemanningen door het re- patrieeren van reservisten en zieken tot op een derde geslonken. NIEUW-ZEELANDSCHE TROEPEN HEBBEN CAIRO BEZET. Nieuw-Zeelandsche troepen hebben, naar Stefani meldt, als gevolg van den door de militaire gebeurtenissen In Egypte ontsta llen toestand, de stad Cairo bezet. Groote vreugde bij alle Arabische volken Verklaring van den Groot-Moefti. De Groot-Moefti van Jeruzalem heeft een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. zegt: De geweldige overwinningen van de Duitsch-Italiaansche troepen hebben groote vreugde gewekt in het geheele Oosten en in het bijzonder bij alle Arabische volken. Deze overwinningen hebben de bewonde ring van alle Arabieren voor generaal-veld- maarschalk Rommel, voor zijn geniale stra tegie en de dapperheid der formaties der Spilmogendheden vergroot, aangezien zij in den strijd tegen de gemeenschappelijke vijanden Engeland en het jodendom, be nevens tegen het gevaar van het bolsje wisme werden bevochten, dat na de bezet ting van Iran nabuur is geworden van de Arabische landen. Algemeen gezien zullen deze successen een groot effect hebben op het resultaat van den oorlog, want zij bren gen Engeland's nederlaag in dezen oorlog dichterbij en beteekenen het begin van het einde van het Britsche rijk. Egypte, dat het Engelsche imperialisme ruim zestig jaar uit eigen ervaring kent en vastberaden en in transigent bestrijdt, heeft geen dag den strijd voor zijn vrijheid en onafhankelijk heid vergeten. Egypte, dat zonder yrees te gen Engeland is opgestaan, zelfs toen dit in 1919 het hoogtepunt van zijn macht had be reikt, vat de berichten van de huidige ge beurtenissen met groote voldoening op en weet, dat het oogenblik gekomen is om zich definitief van de vreemde heerschappij te bevrijden en de onafhankelijkheid van de Nijldelta te verwezenlijken. Egypte weet zonder twijfel, dat de opheffing van den Britschen invloed in het Nabije Oosten zelf en in alle overige landen de vrijheid en onafhankelijkheid zal brengen. Egypte neemt afgezien van zijn militaire beteeke- nis, geographisch. cultureel en politiek een bevoorrechte positie in. De toekomst van Egypte zien alle Islamietische en Arabische volken met bijzondere belangstelling, gezien hun nauwe betrekkingen met Egypte. Ik ben er zeker van, dat Egypte, dat in het bezit is van het Suezkanaal, op grond van zijn onafhankelijkheid en zijn vriendschap met de Spilmogendheden de beste gaVant zal zijn voor de vrijheid en veiligheid van dezen internationalen waterweg. Alle Ara bische landen hebben op verschillende wijze geleden onder het Britsche imperialisme en het hardnekkig bestreden Een millioen van vele millioenen Arabieren in een klein deel van het Arabische vaderland heeft niet de vereen igde macht van Engeland en het jodendom gevreesd maar heeft vele jaren zoo standvastig en onverschrokken gestre den tegen hen, dat de levende kracht van- de Arabische nationale beweging daarmede aan den dag gebracht werd Tegelijk werd daardoor het prestige van het Britsche rijk, dat berust op tyrannie en onderdrukking, gevoelig getroffen De Arabische natie, die evenzeer als de Spilmogendheden onder den geweldvrede van Versailles heeft geleden, en die de bewondering van de Spilmogend heden tijdens haar strijd om de vrijheid heeft verworven, ziet in de in Egypte op rukkende strijdkrachten der Spil bondge- -looten. die haar helpen haar ketenen af te .verpen en zich te bevrijden van vijanden. Lk ben er zeker van, dat Egypte en alle overige Arabische landen in het Nabije Oosten hun nationale doel in volledige vryi-- heid en souvereiniteit bereiken" Britsche kruiser en vier torpedojagers verloren gegaan. De Britsche kruiser „Hermione" is, naar de Britsche berichtendienst officieel meldt, in de Middellandsche Zee bij convooi- operaties verloren gegan. Eveneens zijn vier Brifsche en een vroegere Poolsche tor- pedobootjager verloren. De vier Britsche torpedojagers zijn de Bedouin", ..Hasty", „Grove" en -.Airdale". Aan de Mexicaansche kust is volgens het Amerikaansche departementvan marine een middelmatige Britsche koopvaarder in den grond geboord. Te San Juan is de geheele uit 49 per sonen bestaande bemanning van het Bra- ziliaansche vrachtschip ,,Pedrinhas" aan gekomen. Volgens Amerikaansche berich ten is dit schip den 26en Juni op 400 mijl afstand van Portorico tot zinken gebracht. Een duikboot heeft het Amerikaansche vrachtschip San Pablo, dat in de Argen- tijnsche haven Puerto Limon lag, met tor pedo's tot zinken gebracht. Het schip had een inhoud van 3000 ton. De aanval ge schiedde, hoewel de grootste voorzorgs maatregelen genomen waren. De kust was geheel verduisterd, het verkeer te land werd gecontroleerd en verdachte elemen ten waren reeds gearresteerd. Japansche burgemeesters op Java. De Japansche militaire overheid heeft be sloten voortaan in de voornaamste steden van Java Japansche burgers tot eersten burgemeester te benoemen. Voor Batavia is uitverkoren de onlangs benoemde adviseur van het Japansche militaire bestuur, Sakai Tsoekamoto, dte binnenkort op zijn nieuwen post benoemd zal worden. Tsoekamoto was vroeger leider der afdeeling Zuidzee van de handelsmaatschappij Mitsoebisji. ENGELSCHE OFFICIEREN ONTEVREDEN. Gebrek aan oorlogsmateriaal in Egypte. „Er zijn thans, gezien de zware Britsche nederlaag, zeer vele officieren, die er ern stige klachten over uitspreken, dat Enge land oorlogsmateriaal aan Rusland levert, ofschoon men aan Britsche zijde steeds nieuwe tegenslagen heeft", zoo schrijft de speciale correspondent van de „Scotsman" uit het hoofdkwartier van het achtste leger in Egypte. Vei-der schrijft hij, dat er bij de huidige gevechten in Egypte aan Britsche zijide gebrek is aan munitie en oorlogsmate riaal, benevens aan de noodige scheeps- ruimte om wapens naar het Egyptische front te sturen. Voorts wordt geklaagd over schaarschte aan vliegtuigen, geschut en tanks, hetgeen men voor een groot deel de oorzaak acht van' de nederlaag. TEKORT AAN WERKKRACHTEN IN ENGELAND. De Engelsche minister Van productie, Lyt- telton, heeft verklaard: „Wij zijn aan de grens gekomen van de mogelijkheid, werkkrachten beschikbaar te stellen voor de wapenindustrie. Wij kunnen het aantal der werkkrachten slechts ver- grooten door arbeiders terug te halen uit de weermacht, hetgeen natuurlijk onmogelijk is. Indien wij de aanwezige machines tot het uiterste willen exploiteeren, moeten wij der halve omzien naar een andere verhooging van de werkkracht. Dit valt alleen te berei ken door betere organisatie, o.a. van arbei ders in onvolledigen dienst. Wij bevinden ons thans, aldus de minister, in de ernstigste crisis en onze soldaten vragen naar nieuwe wapenen, die wij hun onvooiwaardeïijk moeten geven. VORMING VAN EEN JOODSCH LEGER. Volgens uit Palestina ontvangen berich ten zouden de voorbereidingen voor de vor ming van Joodsche troepenformaties op het punt staan voltooid te worden. De noodige uitrusting ontbreekt evenwel. Het aanwe zige materiaal heeft een bestemming elders gevonden en als men de nieuwe Joodsche eenheden zou uitrusten, zou dit alleen kun nen geschieden ten koste van reeds be staande formaties. De Joodsche soldaten zullen slechts optreden als hulpformaties, b.v. voor transportdoeleinden. De Engelsche autoriteiten in Palestina hebben uit Washington de vermaning ge kregen het niet aan de noodige voorzichtig heid te laten ontbreken, als men van Jood sche soldaten gebruik maakt. DE DUITSCHE ZIELZORG TE VELDE. (DaD) In het jongste nummer van het Legerverordeningenblad publiceert het opperbevel der Duitsche weermacht inte ressante richtlijnen voor de zielzorg te velde. De zielzorg te velde is overeenkomstig de nieuwe bepalingen een onderdeel der weer macht. Zij moet zich uitstrekken tot eiken christelijken soldaat, die den wensch tot geestelijke verzorging te kennen geeft. Dit onderdeel van de weermacht zal met uit sluiting van eiken confessioneelen strijd en in den geest van het veiligstellen der over winningen tegemoet komen aan de geeste lijke behoeften van den Duitschen soldaat. Het bezoeken van geestelijke oefeningen is vrijwillig. Wanneer een soldaat niet aan de oefeningen deelneemt, zal hij niet achter gesteld worden. Omgekeerd echter moet aan alle soldaten, die behoefte aan zielzorg heb ben, gelegenheid gegeven worden de oefe ningen bij te wonen. Zielzorg moet beperkt blijven tot het religieuze terrein. Over het werk der aalmoezeniers en veld predikers wordt gezegd, dat de geestelijke arbeid in hoofdzaak ligt bij de troepen in de vuurlinie, waar de geestelijken in staat zijn den christelijken soldaten in hun zwaar ste uur geestelijken bijstand te verleenen. Dé aalmoezenier en de veldprediker heb ben verder hun werkterrein in de verband- plaatsen en in de lazaretten. Het opperbevel van de weermacht zegt te verwachten, dat de veldprediker en de aalmoezenier kameraadschappelijk zullen samenwerken. Godsdienstige plechtigheden, godsdienstoefeningen, enz., moeten in elk geval gescheiden blijven van militaire plechtigheden. Christelijke confessies mo gen gemeenschappelijke godsdienstoefenin gen houden. Den soldaten moet steeds ge legenheid gegeven worden de godsdienst oefeningen te bezoeken. De Japansche politie heeft in Sjang hai den leider gearresteerd van een ge heime organisatie van terroristen van Tsjoengking, genaamd Tsjang Tan Ping. De onder zijn leiding staande groep heeft dé laatste twee jaar meer dan twintig da den van terreur te Sjanghai gepleegd, zobals den moord op den burgemeester, in October 1940 en den moord op een Ja- panschen militairen arts. Een 52-jarige chauffeur, werkzaam in een garage op den Amstelveenscheweg te Amsterdam, werd vermist. Waar men ook zocht, men kon den man niet vinden, tot dat men op de gedachte kwam, eens boven op de gestalde auto's te gaan kijken. Op een der wagens, van een gasballon voor zien, vond men het lichaam van den chauf feur, die, bij nader onderzoek, door gas- verstikking om het leven bleek te zijn ge komen. Vermoedelijk is de man bij werk zaamheden aan den ballon, bedwelmd ge raakt. Aan jhr. dr. D. G. Rengers Hora Sic- caraa is met ingang van '21 September op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der rechtsge leerdheid aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Er moet nog 75000 H.A. grasland worden gescheurd. Gedwongen teelt van koolzaad. Door het wegvallen van vrijwel onzen ge- heelen import uit overzeesche gewesten is onze vetpositie totaal veranderd. Wij zijn thans voor onze vetvoorziening geheel en al aangewezen op de grondstof melk. Maar nu is tengevolge van den oorlogstoestand onze melkpositie ook achteruit gegaan, met het gevolg, dat er in den lande heel wat minder boter geproduceerd wordt dan voorheen. Op den duur is dan ook een zeker gebrek ontstaan en nu heeft men naar we gen gezocht, deze toestanden te verbeteren. De eenige mogelijkheid hiertoe is het ver bouwen van oliehoudende zaden, zooals maanzaad en koolzaad. Verleden jaar heeft men hiermede een aantal proeven genomen, met het gevolg, dat men nu in staat is een aantal maatregelen te treffen om dezen,aan bouw doeltreffend door te voeren. Er zullen om te beginnen 50.000 h.a. uitgezaaid moeten worden en daar dit niet aan het vrije initiatief overgelaten kan worden, zal men over moeten gaan tot gedwongen koolzaadverbouwing. Die boeren, die beschikken over klei- en zavelgronden, zullen verplicht worden ongeveer 8 pet van hun gronden ter be schikking te stellen, terwijl de boeren op de andere grondsoorten 5 pet moeten afstaan. Een logisch gevolg van dezen maat regel is het ontstaan van een tekort aan bouwland. Om dit tekort goed te maken, neeft men besloten ten behoeve van den oogst 1943 75.000 h.a. grasland te scheuren. Men heeft dit grasland zoodanig gekozen, dat men bijna evengoed bouwland na scheu ring terugkrijgt als er ten behoeve van de koolzaadverbouwing afgestaan is. Verleden jaar is men reeds overgegaan tot het scheu ren van ongeveer 100.000 h.a. grasland en het ligt in de bedoeling, de nieuwe scheu ringen zooveel mogelijk op dezelfde landen te doen plaats vinden. Dit in verband met het feit. dat men die gronden, die zich het best leenen tot akkerbouw en die een re delijk gewas waarborgen, dient te gebruiken. In verband met de vorig jaar genomen proeven is men er toe over gegaan, een nieuw soort koolzaad uit Duitschland te importeeren, dat beter wintervast is bij ongeveer dezelfde opbrengst dan het vroe ger hier te lande gebruikte zaad. Het zaad levert na persing nog lijnkoeken. die in belangrijke mate het verlies aan hooi als veevoeder goed maken. Tegen het einde van de volgende week kan men een uitvoerige publicatie tegemoet zien, waarin de betrokken landbouwers de noodige aanwijzingen kunnen vinden. Het geheel is een veelbelovend project en men kan er dan ook een versteviging van onze toekomstige vetpositie van verwachten. OPROEP. Familieleden en kennissen van de in Nederlandsch-Iijdië geïnterneerde N. S. B.'ers en sympathiseerenden, die voorko men op de lijst, afgedrukt in „Volk en Vaderland" van 13 Maart 1942, worden uitgenoodigd onder mededeeling van naam en voorletters, volledig adres en familie relatie* de volgende gegevens betreffende de geïnterneerden te verstrekken aan het hoofdkwartier der N. S. B., commissariaat Indische Zaken, Zeestraat 76, Den Haag Laatst bekende woonplaats, beroep, leeftijd, gehuwd of ongehuwd, aantal en leeftijd der onverzorgde kinderen, eventueel andere persoonlijke omstandigheden, plannen tot repatrieering. Een lijst van geïnterneerden zal op aan vraag worden toegezonden. Deze oproep geldt niet voor de belanghebbenden, die zich reeds schriftelijk of mondeling met genoemd hoofdkwartier in verbinding heb ben gesteld. De Nat. Jeugdstorm in het buitenland. Van de arbeidsgemeenschappen van den Nationalen Jeugdstorm, die aan de cultuur- dagen van de Europeesche jeugd te Weimar Florence deelnemen, heeft de arbeidsge meenschap „Jeugd en Boek" te Weimar den tweeden prijs behaald met het boek „Pad deltje", de scheepsjongen van Michiel de Ruyter, door Johan Been. Als waardeering hiervoor heeft de Nationale Jeugdstorm van den jeugdleider van het Duitsche rijk een borstbeeld van Goethe ontvangen. Op het smalfilmconcours te Florence heeft de Na tionale Jeugdstorm den eersten prijs be haald. Een handgranaat mee naar school. Ongeluk in Zuid-Barger. Een 13-jarig zoontje van de familie Kiefl uit Zuid-Barger had een handgranaat ge vonden, welke hij mee naar school nam. Door onvoorzichtigheid liet hij het gevaar lijke voorwerp in de hoofdstraat te Emmen vallen, waarop een hevige ontploffing volg de. Een kameraadje van den jongen werd door een wegspringende scherf aan een been gewond, doch kon, na in het Diacones- senhuis te zijn verbonden, te voet naar zijn woning gaan. Voorts werden vier winkel ruiten vernield, zoodat dit ongeval gelukkig nog bijzonder goed is afgeloopen. In verband hiermede wordt nogmaals in herinnering gebracht, dat gevonden projec tielen door de vinders niet mogen worden aangeraakt of vervoerd, doch dat deze ver plicht zijn onverwijld de naastbijzijndc politiepost van hun vondst op de hoogte te stellen. Verordeningenblad Nederl. Landstand. Kruisbestuiving in Noordholland. Het verordeningenblad nr. 1 van den Ne- dbrla.ndschen Landstand, dat verordeningen, beschikkingen, bepalingen, e. d. bevat, die rechtskracht hebben voor de leden van den Nederlandschen Landstand en waarvan ieder die op gebied van landbouw en vissohcrij zijn belangen heeft, op de hoogte moet zijn, is verschenen. Het eerste blad bevat de verordening t.a.v. do beschikking gevende bevoegdheid. Hier in wordt door den boerenleider, het hoofd ran den Nederlandschen Landstand, de be voegdheid tot het geven van beschikkingen afgekondigd. Voorts is oen verordening opgenomen tot bestrijding van het gevaar van kruis bestuiving bij het telen van groen tcst- den in de provincie Noord-Holland. Deze verordening, welke voor ge noemd gebied van ver strekkende be- teekenls Js. ruimt op afdoende wijze den chaos op. welke bij deze teelt op sommige plaatsen nog bestond. Alle be langhebbenden wordt met klem aange raden ziel» ten spoedigste van do be treffende artikelen op de hoogte tc stel len. daar zij bij afkondiging op 2 Juli in werking &un getreden. SPELERS. Bs. Wie de rede van Churchill leest, moet zich verbazen. Inderdaad, men knn zich slechts verbazen over de wijze waarop dit lid van het Lagerhuis de pijnlijkste dui gen, zonder met de oogen te knipperen, voordraagt, en de meer dan naïeve wijze, waarop het Engelsche volk er telkens weer invliegt. MacGovern heeft een kenmerkende uit spraak over Churchill gedaan; hij noemde hem: „het meest intolerante en aanmat gendste lid van het Lagerhuis" en zeide verder, dat de regeering Churchill „noch den vrede te behouden, noch den oorlog te voeren weet". Hiermede is vrijwel het ge heele geval opgehelderd. Wie deze uitspraak kent, begrijpt haar en behoeft zich niet lan ger meer te-verbazen. Churchill constateert Engelsche superio riteit op elk gebied en toch worden zijn sol daten m Afrika in storm-tempo achtera: geslagen. Daarvoor weet deze man geer verklaring te geven. Zij is niet noodig meen hij. De Britten zullen net wel begrijpen al hij hun Churchill slechts verklaar', dat zij verslagen werden onder omstandig heden die een succes deden verwachten er dat de strijd nog in geen enkel opzicht als beslist moet worden beschouwd. Het is eer typisch Engelsche mentaliteit die hier aar den dag treedt. De mentaliteit die ,zo$ scherp door dr. Goebbels in „Das Reich' werd gekenschetst, toen hij vaststelde, dal dit volk opgevoed is in de overtuiging, dal het alle slagen kan verliezen en dan ten slotte tóch de eindoverwinning behalen, hetgeen hij vergeleek met een voetbalteam, dat alle wedstrijden tijdens de competitie- verliest en toch nog zeer naief gelooft den beker te kunnen winnen. Churchill behoort ongetwijfeld tot het type spelers dat ook z'n laatste fiche inzet zonder het vertrouwen in zijn winstkans op te geven, en hij zal, wanneer ook Egypte voor Engeland verloren gaat. nogmaals vooi het Engelsche volk verschijnen om te ver klaren dat de strijd in geenen deele beslis' is; ja, waarschijnlijk ziet hij zelfs kans ai: verlies tot een winst voor de Britsche oor logsvoering elders te metamorfoseeren. Churchill wekt den indruk van een bru tale, die uitsluitend brutaal is, omdat hi. wel weet, dal het Britsche volk geen keuz meer rest. Tegen het einde van zijn rede bt toogt hij daarom, dat het de plicht is va. het Huis de regeering te steunen of haa te wijzigen. .Als het de regeering niet ka: wyzigen, moet het haar steunen, er is geer. middenweg". Zijn brutaliteit heeft hier het karakter van een vervangingsmiddel, want achter dl; onbeschaamde optreden verschuilt zich de verslagenheid van den speler, die een oogen blik gelegenheid heeft gehad zich in he' vuur van zijn hartstocht te realiseeren hoe ver zijn voorraad speelpenningen naa den croupier verhuisd is. Zoo bezie: wekt zijn rede een aanzienlijk matteren ir. druk dan zijn vorige* redevoeringen. M< zeer veel handigheid poogt hij de catastr- phale nederlagen op anderen af te wente len en een wissel op de toekomst te trek ken. Ook over het eigenlijke resultaat va; zijn reis naar Washington wordt met gee: woord gerept; sterkere Amerikaansche hulp zal uitkomst geven en hij Churchill blijft, want hij is niet te vervangen. Men kan met de oppositie die, ander den indruk der geleden verliezen, eerst fel raas en dan in elkaar zakt, slechts medelijder hebben. Zy zal, naar het woord van Dr Goebbels, pas dan tot haar goed recht ko men, wanneer blijkt, dat de laatste match m de competitie niet meer behoeft gespeeld te worden, omdat het team reeds lang uit geschakeld is. Diamanten echtpaar te Assendelft. Woensdag 3 Juli herdenkt het echtpaar Abr. Noë en M. NoëBoe;, Dorpstraat 222 ie Assendelft, den dag, dat ztj voor 60 jaren in het huwelyk traden. Bruid en bruidegom, die een groote bekendheid in het landelijke Assendelft genieten, verrichten hun dage- lijksche werkzaamheden nog in goede ge zondheid. Dieven richtten een feestje aan. Wijnkelder geplunderd. De brutaliteit, die inbrekers soms aan den dag leggen, is grenzeloos. Dit hebben de bewoners van een villa aan den Utrecht- scheweg te Hilversum kunnen constateeren uit een bezoek, dat inbrekers aan hun wo ning hebben gebracht. Terwijl de iewoners rustig op de bovenverdieping sliepen, heb ben de inbrekers niet alleen beneden alles grondig doorzocht en o.a. geld en distribu tiebescheiden buit gemaakt, zij hebben er ook een „feestje" aangericht met wijn, bon bons, koeltjes en dergelijke. Tenslotte heb ben zij via de achtergelegen heide in een gestolen karretje,-gepakt in gestolen lakens, eenige honderden flesschen wijn uit den wijnkelder benevens 'n hoeveelheid levens middelen, vervoerd, hetgeen in enkele ma len moet zijn geschied. NIEUWE KINDERTEHUIZEN VAN DEN VOLKSDIENST. De Volksdienst heeft, door den steun van een groot aantal volksgenooten hiertoe in staat gesteld, reeds vele duizenden kinde ren naar buiten kunnen sturen, vanwaar zij lichamelijk gesterkt en geestelijk ver rijkt zijn teruggekeerd. Vele andere duizenden wachten evenwel >g op een uitzending, want de volksdienst «il niet een bepaalde groep, gezond en krachtig maken, doch alle Nederlandsche volksgenooten. Daarom is het een uiter mate verheugend feit, dat de Nederland sche Volksdienst thans ook de beschikking heeft over een aantal tehuizen in ons land« waar kinderen een aantal weken kunnen genieten van zon en frissche buitenlucht, waarin zij voortdurend onder medische controle staan en waarin alle zorg aan hun gezondheid wordt besteed. Door de aanwinst van deze mooie kinder tehuizen is het mogelijk geworden, dat een grooter aantal kinderen wordt uitgezonden dan tot dusver het geval was. Men kan zich hiervoor wenden tot de bureaux van den Volksdienst of tot dè buurtschapsleiders. C. J. Gonnet. 1842 4 Juli 1942 Vandaag is het 100 jaar geleden, dat do bekende oudheidkundige Cornells Jacobus Gonnet te Haarlem werd geboren. In 1886 werd hy benoemd tot rijks- en provinciaal archivaris in Noordholland, welke functie hij tot 1920 heeft bekleed. Bovendien wan hij van 1896 tot 1912 stadsarchivaris van de .gemeente Haarlem. Hii heeft oo historisch gebied zeer veel gepubliceerd, vooral be treffende zijn geboortestad. Hii overleed aldaar in 1926 od 83-jarigen leeftijd- Tot curator der Ned. Economische Hoogesohool te Rotterdam is benoemd mr. P. C. Kolff, plaatsvervangend voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken van Noordholland, wonende te Hilver sum Reikt uw zwakkere volksgenooten de hindj wordt lid van den Nederlandschen Volksdienst.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1