1 Nieuws uit IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken. 'i Voor onze dammers ui uil Feest in (leu speeltuin. Goed werk van In Veilige Haven. Vele jongeren zullen ongetwijfeld met vreugde vernemen, dat de datum van het groote tuinfeest der Speeltuinvereeniging In Veilige Haven steeds nader komt. Xog slechts twee weken en de honderden kin deren kunnen enkele uren naar hartelust genieten. Zaterdag 18 Juli is de groote dag. Alle deelnemers worden om half drie op het terrein nabij den Vdlserduinweg verwacht. Allereerst staan er aardige onder linge wedstrijden op het programma. Zoo zullen de jongens en meisjes van zes en zeven jaar elkaar bekampen met blokjes rapen. De iongelui van acht en negen jaar zullen in het balwerpen hun prestaties toonen. Degenen» die tien en elf jaar oud zijn, schenken aandacht aan pluimtrekken en aan den draaimolen. Het zakloopen wordt door de jongens van twaalf tot veertien jaar beoefend, ter wijl de meisjes van dien leeftijd zich met het ringsteken vermaken. Daar er bonnen ingeleverd worden, zal de jeugd boven zes jaar een versnapering ontvangen. Na afloop laat de mondorgel club zich hooren en tevens zullen er dans jes worden uitgevoerd. Voor ouders en belangstellenden is de toegang tot het terrein vrij. Zij kunnen den Bpeeltuin om drie uur betreden. Men rekent er op. dat velen hun belang stelling zullen toonen. Het ijverige bestuur heeft vele moeilijkheden moeten overwin nen, doch gaf blijk van volharding. Het feest voor de jeugd zal stellig een dank baar succes worden! Actieve traiisportcolonne. Cursus Roode Kruis hervat. Sinds tienlallen jaren bestaat het Roode Kruis reeds, doch nog nimmer heeft zijn werk zulk een bekendheid verworven als onder de huidige omstandigheden. De taak van deze instelling is thans zoo omvangrijk en belangrijk, dat men zich een samenle ving zonder het Roode Kruis moeilijk zou kunnen voorstellen. Het verzorgen van ge wonden en het doorgeven van inlichtingen zijn slechts onderdeelen van den geweldi gen arbeid, welke het begrip „Roode Kruis" in zich bergt. Het Roode Kruis is overal vertegenwoor digd en ook Velsen beschikt dus over een transportcolonne. Alhoewel men steeds een flinke activiteit toonde, wordt er slechts weinig over den tegenwoordigen gang van zaken medegedeeld. Het verdient echter aanbeveling, dat ook het werk der Velser transportcolonne meer bekendheid gaat ge nieten. Daarom hadden wij een onderhoud met dokter W. van Haselen, commandant der transportcolonne. Wij vonden tevens den heer L. Dijksen, secretaris der afdeeling, bereid om ons enkele bijzonderheden mede te deel en. Zoo vernamen wij, dat de E.H.B.O.-cursus eenige weken geleden wederom hervat kan worden. Door allerlei omstandigheden als verduistering, moest men het onderricht in October 1941 staken en dit beteekende een geduchte tegenvaller. In het gebouw van het Arbeidsbureau aan de Casembrootstraat komt men nu weer, evenals voorheen, 's Donderldags bijeen. Be halve de ouderen, die reeds een diploma bezitten, nemen enkele nieuwelingen aan den cursus deel. Zij volgen de speciale E.H.B.O.-opleiding.- De Roode Kruis-leden moeten namelijk aan afzonderlijke eischen voldoen. Zoo behooren het vervoer van en den omgang met materiaal tot hun werk zaamheden. Bij het opzetten van tenten en lazaretten, het maken van bruggen, een voudige oeververbindingen en het inrich- .ten van schepen of wagons, kan van hen eveneens Ide noodige vaardigheid verlangd worden. De leiding van deze cursusavonden berust zooals gewoonlijk bij dokter Van Haselen en met voldoening kon deze vaststellen, dat de Delangstelling nog onverflauwd is./Eigen lijk behoeft dit niemand te verwonderen, want het is volkomen logisch, dat de leden van het Roode Kruis hun principe getrouw blijven om zoowel vriend als vijanfi onder de moeilijkste omstandigheden bij te staan Men is evenwel gehandicapt doordat de bekende oefenterreinen (strand en duinen) riet meer beschikbaar zijn. Buitenoefenin- gsn kunnen dus niet worden gehouden, want voor de terreinen, die eventueel nog gebe zigd zouden kunnen wortden, zijn de ver keersmoeilijkheden Van het materiaal (pa len en dergelijke) onoplosbaar. Het is een feit, dat degenen, die zich voor liet Roode Kruis beschikbaar stellen aller waardeering dienen te ontvangen. Het is immers verheugend, dat ook onze gemeente oo menschen. die zich belangeloos aan hun ideaal: „helpen", wijden, kan rekenen. Zonder veel woorden en uiterlijk vertoon blijft men op zijn post. Moge ook het werk der transportcolonne in Velseh door een on- gekenden bloei worden gekenmerkt. Dienst der apotheken. De dienst der apotheken zal Zondag door de Kennemer Apotheek aan den Wijk aan Zeeërweg worden waargenomen. Van heden tot en met Vrijdag is de inrichting ook met den avond- en nachtdienst belast. Dank zij eerlijke vinders. De oogst van de straat. In het tijdvak van 25 Juni tot en met 2 Juli werd bij de politie aangifte van de volgende gevonden voorwerpen gedaan enkele sleutels, een leesboek („Vorsten gunst"), een grijze damesschoen, een br->» che, een gouden broche („Geloof, Hoop en Liefde"), een ceintuur, enkele portemon- naies- een gouden oorbel, een paar gym nastiekschoenen, een rood vlaggetje, een nikkelen vulpotlood, een zilveren lepel, een kist groente, enlcele handschoenen, V2 Kg, boter, een medaille (W I 30, 35, 40 Km. '33), een kinderspeelgoedwagentje, een roode autoped met luchtbanden, een wit kinderschoentje, een bril, een aktentasch met inhoud (o.m. een passerdoos) en twee groene kinderklompschoentjesT^ Aan het hoofdbureau van politie, Tibe- riusplein, zijn eiken werkdag van elf tot twaalf en van vier tot vijf uur inlichtingen te bekome-n. Zaterdagsmiddags uitgezon derd. Telefonisch worden er geen bijzon heden medegedeeld. AGENDA ZATERDAG 4 JULI. Thalia: La Paloma. 8 uur. Rex: 's Avonds op de Heide, 8 uur. Pont: Tot ziens Franziska, 8 uur. ZONDAG 5 JULI. Thalia: La Paloma, 3, 5 15 en 8 uur. Rex: 's Avonds op de Hefce. 3 en 8 uur. De Pont: Tot ziens, Franziska, 3 en 8 uur. MAANDAG 6 JULI. Bioscopen: Zie Zaterdag. DIENST DER APOTHEKEN. Avond- en nachtdienst: Kennemer Apo theek, Wijk aan Zeeërweg. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. POLITIE, hoofdbureau 5178, 4377, 5555 POLITIE. Willemsplein5400 BRANDWEER 5242 S H.B.O., A. P. Bakker 5455 SH.B.O.. Velsen 4989 LUCHTBESCHERMING, hoofdpost 4145 WTONIUS ZIEKENHUIS 4444 ÏJMUIDER APOTHEEK 4229 KENNEMER APOTHEEK 4204 BELANGWEKKENDE VARIANT. (Van onzen dammedewerker. Van de derde partij v. DixhovenDukel was de opening, waarin de IJmuidenaar wit had, gelijk aan de 5e partij van de be roemde match voor het wereldkampioen schap 1937 tusschen den Franschman Mau rice Raichenbach en Bernard Springer. Het ging zoo tot de achtste zet en toen week v. Dixhoven met 11-17 af. Overrompelend kon Dukel met de lange vleugel opmarchee- ren. Hij plaatste met de 20e zet reeds een stuk op veld 17. Dezen indringer kon van Dixhoven Wel verwijderen, doch slechts ten koste van twee „basisstukken". De IJmui denaar hield 'n prachtige middenspelpositie over en met behulp van dc dreigingen der mooi in de positie gevlochten combinaties en slagwendingen, kon hij een stelling op bouwen met zulk een enorm strategisch overwicht, dat hier de beslissing moest kómen. Moeilijk, verbazend moeilijk, was het spel en voor 't eerst in deze match moesten beide spelers al hun bedenktijd gebruiken. Zoo ging dus de klok meespreken. Mogelijk is het hieraan te wijten dat Dukel de partij in het vergevorderd middenspel minder correct heeft voortgezet. Met de 43e zet ontstond het volgende interessante eindspel. Zwart: v. Dixhoorn, 6 st.: 4, 6, 9, 11, 14, 16. Wit: Dukel, 6 st.: 23, 32, 33, 38, 42, 45. Wit's laatste zet was 26-23. Zwart was dus aan de beurt. 439-13 44. 32-27 11-17 45. 45-40 4-9 46. 33-28 17-21 47. 27-22 6-11 48. 38-33 13-19 - gedw. In dit zoo gevarieerde eindspel zette Du kel die belangrijk terreinwinst had, 40-34. Het is belangwekkend om na te gaan of 23-18 niet sterker was. 49. 40-34 21-26 50. 34-30 9-13 51. 42-37 Ook was met de 51e zet mogelijk 30-24 en 22-18, doch deze voortzetting leidt mis schien eveneens tot remise. 5111-17 52. 22x11 16x7 53. 23-18 13x22 54 28x17 19-23 55. 30-25 14-19 Een fraai tempo-spel, dat den spelers heel wat hoofdbrekens heeft gekost. 56. 25-20 23-28 57. 33x22 19-23 Ook 17-11 en 18-12 bevat veel spel. 58. 20-14 23-29 59. 14-10 29-34 gedw. op 29-33 10-4 en 37-31. 17-12 is niet te voorkomen. 60. 10-4 34-40 61. 4-18 40-44 62. 18x1 44-49. Hierna ontstond de gisteren vermelde, wegens het late uur afgebroken, stelling. Dukel: drie stukken op 17, 22, 37; dam op één. Van Dixhoorn: een dam op 49, een stuk op 26. Wit is aan zet. Heden wordt de partij te Beverwijk voort gezet. Het zou voor Dukel teleurstellend zijn als de fraai gespeelde strijd nog remise werd. NED. HERVORMDE EVANGELISATIE. In het gebouw Oranjestraat 8 zal ds. Zandt te Delft Woensdagavond om half acht een samenkomst der Nederlandsch Her vormde Evangelisatie leiden. IJmuiden. NED. LUTHERSCH GENOOTSCHAP. In het Vereenigingsgebouw aan de Kal- verstraat zal mej. F. A. v. d. Bosch te Am sterdam Zondagmorgen om half elf He sa menkomst van het Nederlandsch Luthërsch Genootschap legden. GESLAAGD. Van de Openbare lagere school in Vel- serbeek (6-jarige opleiding M.O.) slaagden alle candidaten voor de Rijks H. B. S. al hier. n.L: J. Barendregt, Chr. Berger, M. Demmers, R. ter Haak. J. Hageman, E. de Jong, B. Meijboom, H. v. d. Schaaf, G. Schilder, I. Reijnhart en G. van Walraven. Voor 't gymnasium te Haarlem slaagden E. v. d. Helm, H. Horbeek, Sj. Lenderink, T. Koning* H. van Leusen, E. Overzier en W. de Vries. Verder slaagden voor het lyceum: J. Bentz v. d. Berg en voor de H. B. S. voor meisjes: E. Boeser. Uitreiking distributiebescheiden. Ten behoeve van een goeden gang van zaken herinneren wij er nog even aan, dat er voor de inwoners van Oud-IJmuiden en IJmuiden-West Maandag voor net laatst gelegenheid is om de nieuwe distributie bescheiden in ontvangst te nemen. Men moet zich daartoe in het Patronaatsge bouw te IJmuiden-Oost vervoegen. Zooals bekend is, ontvangt men de levensmidde lenkaarten voor de achtste periode, bene vens tabaks- en sigarettenkaarten. Daar toe dienen de bonnen Tabak R4 en Siga retten R4 te worden medegenomen. Groote gezinnen van minstens zeven personen komen in aanmerking voor rantsoenbon nen voor brandstoffen, waartoe een volle dig ingevuld en onderteekend formulier MD 108 moet worden afgegeven. Voor den Politierechter. Diefstal en heling van visch. Een 21-jarige IJmuidensche vischknecht. in dienst, bij een handelaar in visch, had ten nadeele van zijn patroon scholletjes en andere visschen gestolen. De jongeman had het gedaan om meer geld in zijn bezit te hebben. De tijd was zoo moeilijk en alles was hem altijd tegengeloopen. De Officier meende, dat het knechtje wel een behoorlijke straf verdiende, want het gaf toch geen pas om den man, bij wien men in dienst is, op een dergelijke wijze te benadeelen en te bedriegen. Twee maan den gevangenisstraf hoorde de jongeman tegen zich eischen. De politierechter wilde de moeilijke omstandigheden, waarin de jongeman verkeerde, wel in aanmerking nemen en hij veroordeelde hem tot een ge vangenisstraf van een maand. De jongeman bleef vervolgens als getuige in vier volgende zaken, van mannen die visch van hem hadden gekocht en van he ling werden verdacht. De eerste, een 21-jarige IJmuidenaar, hoorde wegens opzettelijke heling een maand tegen zich eischen. Hij werd tot veertien dagen veroordeeld, omdat de po litierechter het opzet niet bewezen achtte. De tweede heler hoorde wegens opzette lijke heling twee maanden tegen zich vra gen. Hij kreeg eveneens veertien dagen. De derde werd door den politierechter vrijgesproken, omdat niet bewezen kon worden in hoeverre hij zich door onacht zaamheid aan heling had schuldig gemaakt. De Officier had een boete van 15.(10 dagen) gevraagd. De laatste verdachte, een vischventer, had ook visch gekochK. van den jongen vischknecht, tenminste dat beweerde de jongeman. De man hield echter vol, dat de knecht zich moest vergissen. Hoewel de officier zeide, dat hij ervan overtuigd was. dat verdachte de visch wel degelijk had gekocht, moest hij toch vrijspraak vragen. Marktprijzen. Tarbot per kg. f 8,80—f 8,30. tong per kg. f 11.80 —f8,00, kleine schol le soort X 240—f 224, 2e soott f 166—f 148, zetschol f 222, pufschol le soort f 136— f 108, 2e soort f 84—f 56 pieterman f 240—f 218, kleine roode poon f 192—f 178, poontjes f 114— f94, pufschar le soort f48—f40, 2e soort f37— f34, horsmakreel f160, wijting f 142f 104, kleine griet f 198—f 174, muilen f 150—f 130, alles per kist van 50 K.G. Besommingen kotters: IJM 222 f12.139, IJM 203 f 10.593. Trawler: VL 130 Noord-Holland 150 mnd. f 10.437. Loggers: SCH 20l f 8850, SCH 159 f2260, SCH 275 f 2494. SCH 246 f 5537, KW 104 f 10.600, KW 89 f 10.183, KW 107 f 10.544, KW 173 f 9878. MARKTBERICHT SCHEVENINGEN. SCHEVENINGEN 3 Juli. Met versche visch waren hedenochtend aan de markt de motorlog- ger SCH 280, H. Messemakcr met f 5259, de kottc.- SCH 37. C. de Jong met f 654 en 63 botters, met tezamen f 13.250 besomming. De prijzen waren: tarbot f7—f7,30, gilet f2,90—f6, kleinschol f2,60 f 3,70, alles per kg., middelschol f 128—f 196. kleinschol f88—f 128. pufschol f 67—f 70. wijting f96—f105, schar f40—f48,60, alles per kist van 40 kg. VIJFTIG JAAR GETROUWD. Op 20 Juli zal hel vijftig jaar geleden zijn, 'jat de heer Tj. Kuperus in het huwe lijk trad met mej. J. A. C. W. S. Roos. De heer Kuperus is thans 73 en zijn echtge- noote 71 jaar; beiden genieten nog een goede gezondheid. De heer Kuperus is 'vroe ger werkzaam gewëest bij de Haarlemsche gemeentereiniging. Het echtpaar woont Zo- mervaart 2. Toelatingsexamens H.B.S. Voor de toelatingsexamens der Rijks H. B. S. slaagden C. L Brandwijk. J. Th. Groosmuller. J. Wagenaar. W. T. H. v. d. Abeele, L. de Blieck. J. C. Hageman, A, Thiessens, J. Koster, A. A. v. d. Moeien, R. Nebbelmg, G. J. Manoth, J. N. Tiel- roóij, J. G. F. Veenhuijsen, C. Berger- K. H. Bilder, H. v. d. Schaaf, B. Meijboom, J. Engberts, C. J. Hendriks, O. M. Hen driks, A. W. Demmers. G, J. Walraven, J. F. Lettemeijer, J. K. Geissler, J. Verhaa- gen, G. Allan, A. F. L. Haenen, A. Elzer, A. J. Hollmann, G. W. Wapenaar, G. Schil der, A. Roza, H. Bom, M. A. Drolsbach, E. Kuijt, M. H. Colenbrander, L. Reijnhart, J. F. Frouwes, H. Hemken, H. J. Smit, A. C. H. Giezen, W. J. Hoornweg, C. B. Keizer, E. Teunissen, C. G. Kroes, J. H. Engels hoven, W. T. C. Bosch, K. E. Schik, P. B. P. v. d. Boogaard, E. Spruit, P. M. van Lunzen, W. Barendrecht, M. E. J. Nord- holt, P. de Wolf. J. Edel, J. Schik- F. Kuijt, J. J. G. Bast, R. G. Vermeulen, H. C. Hagenaar, C. B. van Eek, W. Ooster- om, D. Honing, G. F. A. Lampink, W. J. M. Vink, J. E. Jongedijk, T. R. IJtsma, E. de Jong, J. G. Roodenberg. J. Sipkes, J. L. Maat, I. J. Barthel, A. A. J. de Goeij* W. Berghuis, J. Sighem, H. v. d. Wees, W. F. Veldmeijer, P. A. Pruisers, H. W. Sjouw, J. Bart, L. van Splunteren, M. v. d. Hoe den, T. Schermer. G. J. van Dijken, M. v. Buuren, J. H. Prins, R. ter Haag, J. Mod der, J. Barendrecht, T. Davids» N. Smit, K. Meijer en C. Groot. Tot de tweede klasse werden toegelaten: G. A. J. Kujjt, G. M. Deelder en J. JV Raadsveld. In de derde klasse werden opgenomen: A. Goeiier, M. van Nierop, H. Groot en P. J. Mooij. Burgerlijke Stand. Geboorten: A. de Vries. z.. Westerwijk straat 2. Velsen-N.; G. F. de Ruijter. d., Kortenaerstraat 24, IJmuiden; S. van Son, d.. Tuindersstr. 128, IJmuiden; Th. P. Huij- boom, z.. Hyacinthenstraat 52. Santpoort. Ondertrouwd: C. C. P. v. Heijst, Wijker- str.w. 313, Velsen-N. en J. Groot, Wijker- str.w. 313, Velsen-N. Toek. adres: Wijker- str.w. 284, Velsen-N. G. Oldenburg. Kie vitlaan 24. IJmuiden en J. Blok, Kievit laan 24, IJmuiden. Toek.-adr.: Mahustr. 3, IJmuiden. H. Buis, De Ruijterstr. 75. IJmui den en A. Asjes, DriehUïzerkerkweg 15, Velsen. Toek. adres: Tasmanplein 7. IJmui den. N. v. Duin, Warmerhuizen, Oudewal 62 en A. M. Holt. P. J. Troelstraweg 5, IJmuiden. Toek. adres: Warmerhuizen, Schoorldam, Sluisweg 3. Gehuwd: J. Gravenmaker en C. Glas, Ka naalstraat 19 rd, IJmuiden; A. Bakker en C. A. C. Gomes, Huygensstraat 18, IJmui den: H. W. Harmsen en P. Brachter, Meeu wenlaan 1 rd, IJmuiden; L. Lemmen en C. v.d. Zwet Slotenmaker, Sparrenstraat 11, IJmuiden; F. W. Duker en E. v. Rugge, A'dam, A. Cuyperstraat 149; J. H. Duijkers en H. Dick, Willebrordstraat 12, IJmuiden; G. F. Dictus en H. C. Hazewinkel, Mei doornstraat 1. IJmuiden; C. Lips en J. de Pool, Beverwijk, Oosterwijkstr. 9; J. S. Blokzijl en H. H. te Strake, Beverwijk, Groenelaan 44; B. C. Sliggers en C. C. Veldman, Kon. Emmastraat 13, IJmuidei\. Overleden: G. Schockman, 67 j., ongeh.. Stationsweg 28, Velsen; J. van Damme, 40 j., echtgen. v. N. A. Stobbe, Zuiderkade 18, IJmuiden; R. W. de Jong, 74 j„ wedr. v. J. M. Impeta, Molenstraat 10. Santpoort; I. Ras, 74 j., wede. v. H. Keuter, Willebrord straat 101, IJmuiden. Opgelet, vogelvrienden De detaillisten in vogelzaden hebben van het Rijksbureau Voedselvoorziening in Oor logstijd, sectie Bijzondere Diergroepen, een schrijven ontvangen, waarin wordt mede gedeeld, dat zij vóór of op 6 Juli een op gave over hun afnemers dienen in te zen den. Dit houdt verband met de toewijzing van vogelzaden. Van eiken afnemer moei het volledige adres worden medegedeeld. Het is noodzakelijk, Hat men zich. om on aangenaamheden te voorkomen, nog heden tot zijn vógelhandelaar wendt, opdat deze de opgave aan de betrokken instantie bij tijds kan doen. WIE VERLOOR ZIJN ROOKERSKAART? Ten kantore van den DiStributiedienst aan den P. J. Troelstraweg zijn inlichtingen over drie gevonden rookerskaarten te be komen. Het aan den grond stoolen van de „Rottum". De Raad voor de Scheepvaart heeft in zake het aan den grond slooten van he motorschip „Rottum onder de Oostkust van Zweden nabij Kalmar op 22 December 1941 uitspraak gedaan. De Raad is van oordeel, dat het stooten van het motorschip „Rottum" mede aan de schuld van den kapitein is te wijten. Er zijn hier wel verschillende omstandigheden aan te wyzen, bijv. de storm uit het Wes ten, de loefgierigheid van het schip, het niet meer dan halve kracht kunnen loopen van den motor, die tot dit ongeval hebben medegewerkt, doch dit alles neemt niet weg, dat de kapitein dit ongeval gemak kelijk had kunnen en dus ook had moeten voorkomen. De betrokkene is, al heeft hij zoowel wat de weersomstandigheden als wat den mo tor betreft, tegenslag ondervonden, in ern stige mate tekort gekomen in de navigatie. Dit klemt in de tegenwoordige tijdomstan digheden te meer, omdat het hier gewone vredesnavigatie gold. Alle hulpmiddelen voor het voeren van een veilige navigatie waren hier aanwezig. De Raad heeft daar om den gezagvoerder gestraft met een schorsing voor den tijd van een maand. Tot ziens, Franziska! De Pont. Een alleszins menschelijke film is het werk der Ufa, dat getiteld is „Tot ziens, Franziska!", die de kijkers een moedig vrouwtje voor oogen toovert, wier leven grootendeels uit afscheid nemen bestaat van het liefste wat zij op aarde bezit: haar hartsvriend Michaël. Deze laatste, een in ternationale camera-reporter, brengt tij dens een zyner kortstondige visites aan zijn woonplaats een dame mee naar huis, die, tot groote woede van de huishoudster, bij hem blijft overnachten. Kort is de tijd van geluk, want als een meteoor reist Michaël plotseling weer af, hét reportage- avwntuur tegemoet. Vele malen doorleeft Franziska zoo dc wrange waarheid van het „scheiden is een beetje sterven", telkens zijn beiden voor nemens te trouwen, maar telkens weer legt J^ichaël's zin voor avontuur een hin derpaal op den weg van eenvoudig huise lijk geluk. Eindelijk, nadat het dappere vrouwtje tweemaal de vreugde van het moederschap gesmaakt heeft, ziet Michaël in. dat (het koste wat het koste) hü zijn kinderen hun wettigen naam geven moet. Dit leven van jagen naar nieuws, ver van huis. is niet het ware. Men moet een beter doel hebben: een vrouw, kinderen, een gezin, een va derland.... En als hij dan eindelijk voor goed terugkomt, ligt zijn oproeping voor den militairen dienst gereed!^ Weer ver trekt hij, weer klinkt het „auf wiedersehen, Franziska", maar zijn moedig vrouwtje weet, dat als er hierna weer een weerziens is, Michaël voor altijd bij haar zal blijven. Marianne Hoppe speelt de titelrol met alle charme en levendigheid, waar zij over beschikt. De rolprent beeldt voortreffelijk het rustelooze, jagende van Michael's leven, met tal van interessante opnamen, typeerend. rapporteerend, spartnend, die dit gedeelte belangwekkend maken en de juiste kijk verraden van de regie van Hel mut Kautner op zijn onderwerp. Contrasten zijn ér veel, want hoe kan het anders als een onschuldig begonnen flirt groeit tot een ware tragedie. Zorgt Marianne voor het sentiment, Hans Söhnker als Michaël is de man van actie. Onder de bezetting der kleine rollen is zoowaar Hermann Speelmans, een oude be kende, die als Michaël's vriend zich een filmacteur toont van het goede hout ge sneden. Het detailwerk van „Tot ziens, Franziska" heeft alle aandacht gehad van regie en montage. A. J. VAN DER WEIJDEN. V.Z.V. zwemt tegen agenten. Maandagavond om 8 uur komt het eerste zevental der Velser Zwemvereeniging tegen A.P.G.S. I te Amsterdam uit. Hoewel A. P. G. S. een goede ploeg is. kan V.ZV. een overwinning behalen. De volgende spelers komen voor Velsen uit: T. v. d. Broek. G. Janus. Chr. Visman, P. Gottmer, C. Visman. P. Swier en Cor Visman. COLLECTANTENCOLLEGE. De heeren H. H. Meijer, W. A. Slok en J. van Veen zijn als bestuursleden van het R.K. collectantencollege herkozen. Bovenste rij van links naar rechts: De aanval der Italiaansche bommenwerpers op het voornaam Amerikaansch steunpunt. Nu wappert de Japansche vlag boven de ver- Britsche convooi, dat met zeer zware verliezen getroffen werd. (I.R.C.E.-Recla-Pax overde eilanden. (Scherl-Fellinga-Pax Holland-c). Voor den ondergang behoed. In Holland-cDe Japansche vlag boven Mariveless. Een origineelc foto van de ver- de nabijheid van de voormalige dorpspoort te Hattem staat de windkorcnmolen „De overing der Philippijnen door de Japanners. Hier bevindt zich de ingang tot een Fortuin", die aanvankelijk gevaar liep te zullen worden afgebroken. Thans is hij ge restaureerd en van gestroomlijnde stalen wieken voorzien. (Pax Holland-De Haan-c) Onderste rij van links naar rechts: Scholieren maken meestal een schoolreisje per leeraren met leerlingen en oud-leerlingen in den l'trechtschen Raadskelder aan een trein, tram of bus. rln;-h de leerlingen van school no. I (Lijnden) uit de Haarlemmer- gemeenschappclijkcn maaltijd aanzaten. iPax Holland-De Haan-c'. Een der oudste, meer, trokken er met boerenwagens op uit en hadden een prottigrn dag in het zoo niet de oudste, spinnewielmakers van ons land woont in Hell-ndoorn Hij heeft natuurbad „Velscrcnd" te Santpoort. (Foto Stevens). De School voor Grafische Vakken volop werk, daar er den laatsten tüd veel vraag is naar deze instrumenten te Utrecht herdacht Donderdag haar zevende lustrum, ter gelegenheid waarvan de (Hartgering-Pax Holland-c) Aardbeien-Visch wedstrijd. Kenncmerland is het domein de aardbeien en daarom behoeft het nie mand te verwonderen, dat de sappige vi uchtea thans weer in het middelpunt der belangstelling staan. Zh leiden do;r de activiteit der vereenigingen zelfs tot zonderlinge combinaties. Onlang; werd er een aardbe.enbridgewedstr;i d gehouden en Zondag organiseert de visch club der Van Leers Personeelver- eeniging. Het Baarsje, zelfs een aardbeienvischwedstrijd. In het Noord- zeekanaal zal men baarsjes probeere:-. te verschalken. Hoopt men hierdoor eer betere kans te hebben? We weten het niet, maar al zouden er meer aardbeien dan baarsjes zijn, zelfs dan zou deze aardbeienvischwedstrijd niet zonder bekoring blijven. BEVERWIJK Schoenmaker blijf bij je leest „Schoenmaker blijf bij je léést", is eer bekend spreekwoord en reeds vele malen i- de waarheid hiervan bewezen. Niettemir verliet de 39-jarige schoenmaker P. H de N. zijn leest en begaf zich op het pac van de clandestiene slachtingen. Lang vertoefde de schoenmaker niet of dwaalwegen, want de Beverwijksche ge meentepolitie ging verdenking koesterei en stelde in de vroege morgenuren vai Woensdag j.l. in het perceel van dei slachter-schoenmaker een onderzoek in De vermoedens bleken niet ongegrond want in een klein kamertje werd oen ge slachte koe aangetroffen. Tegen den be woner, alsmede tegen drie andere aan wezige personen, den 50-jarigen W. B., do: 36-jarigen G. G. M. en den 40-jarigen H M. op dit gebied van de politie geer onbekenden werd proces-verbaal op gemaakt. Was de schoenmaker maar bi zijn leest gebleven Aardbeien met bitteren nasmaak! De gemeente-politie van Beverwijk maakte tegen een Haarlemschen groenten- handelaar proces-verbaal op wegens prij - opdrijving van aardbeietv Honderd sloffer werden in beslag genomen. Voorts werd tegen een tweetal personer proces-verbaal opgemaakt, die aardbeier verkochten zonder de vereischte vergun ning. In totaal werden bij hen 70 sloffer in beslag genomen en via de velling in dc consumptie gebracht. Burgerlijke Stand. ONDERTROUWD: A. Schuljt. koopman, alh- Niéuw-straat 9 en J. C. M. <ie Swan, zonder be roep. alhier. Zeestraat 124; J. W. Smit, los arbei der, Velsen, IJmuiderstraatw. 13 c en C. W. Spru:' winkeljuffrouw, alhier. Popullerenlaan 142. Adre; na huw.: alhier. Populierenlaan 142; J. P. van der Kolk, bloembollenkweeker, alhier. Zéestraa' 351 en T. A. Bos. zonder beroep, alhier. Munn:- kenweg 60. Adres na huw.: alhier. Berkenlaan 21! GETROUWD: c. Dubbeld en E. de Gelder; M Akse en M. »W. JooiG. Willems en H. Warint: A. Tuijn en A. G. Numan; J. de Winter en Z van Veen: J. H. Alles en M. F. Sehoone; M. M Zoontjes en S. C. Otter; A. Stengs en M. M Butter. BEVALLEN: C. Reimes—van der Naaten, Groote Houtweg 230; S. van Rijssen—Gerrits, d woonwagenkamp aan den Wtjkermeerweg; F. W C. de Jonge—Baas, d., alhier; C. Matersweg 2„ E. van der Meulen—v. Noord, d., Vondellaan 5:' A. M. van Noort—van Honsehoten, z., Acaci.,- laan 45; C. W. Duin—Galesloot, d., Alkm.weg 24) J. M A. van Bragt—Alkemade. Zeestraat 15 R. de RuIJter—de Boer, d., Heemsk.weg 107; F M. C. Verbeek—Uilenburg, d., Dulnwijklaan 4-. OVERLEDEN: C. Gertenbach. oud 45 jaar, m alhier, Gr. Houtweg 114; C. de Graaf, oud >7 Jaar, echtg. van H. Kerkhoff. a!h„ Arendswe;-. 212: J. B. Plooy. oud 36 Jaar, echtgen. van M. F van Zantvliet, alhier, Tulpenlaan 29. ALS ER ZIEKEN ZIJN. Voor spoedgevallen wordt Zondag a.s. de dienst waargenomen door dr. W. J. Royaaixis. Vondellaan 20, Telef. 3636. In de week van 5 tot 12 Juli zijn de DuLnwijk Apotheek, Populierenlaan 44, Telef. 3380, en de apotheek „Velsen-Nooic." Wijkerstraatweg 134, Telef. 3030, belast met de waarneming van den Zondags- en nachtdienst, HET EERSTE LUSTRUM VAN „KUNST NA ARBEID". In verband met het a.s. eerste lustrum van de Tooneelvereeniging „Kunst na Ar beid" heeft zich uit de leden een feestcomi'- fevonnd, die de voorbereidingen zal trel en voor de herdenking van dezen eerste: mijlpaal van de vereeniging. Deze commissi is bereids met haar werkzaamheden begon nen en heeft zich daarbij van de hulp va een aantal donateurs verzekerd. De mede werking, welke ondervonden wordt, is over al groot, zoodat het ongetwijfeld een waar dig jubileumseizoen voor deze populaire tooneelvereeniging zal worden. VEREENIGING „DE IRIS". De heeren P- F. Seignette, Beverwijk cn K. Schipper. Hoogkarspel. hebben hun be noeming door de ledenvergadering van 23 Maart, als lid van het bestuur der Vereen: ging „De Iris" aangenomen, meldt het Weekblad voor bloembollencultuur. Hun installatie vond plaats in de be stuursvergadering van 23 Juni, :n waikf vergadering de heer Seignette, voor eci. tweede periode, met algemeene stemmen tot voorzitter werd gekozen. Een ieder, die eemgszins bekend is me de groote belangstelling en energie die dc heer Seignette steeds voor de Iriscultuu: aan den dag heeft gelegd, zal begrijpen hoezeer het bestuur zich hierdoor gesterkt voelt bij zijn pogingen om de problemen, die er helaas maar al te veel zijn, tot eer, oplossing te brengen. In dezelfde bestuursvergadering werden twee belangrijke onderwerpen behandeld, waarop speciaal de aandacht wordt geve - tigd, n.l. de vaststelling van de classifier- tie, als grondslag voor de uitgifte van de keuringscertificaten 1942 en het op uitge breide schaal monstertrekken Van te veld ;ekeurde en meerendeels voor den handel lestemde partijen bol-irissen, ten einde de resultaten en de juistheid van de plaats ge vonden keuringen te kunnen nagaan, mam ook om daaruit conclusies te trekken die voor de toekomstige keuringen van belanr kunnen zün. PREnrKBKntTKX X. II. Kerk 10: Ds. ,T. d<- Vries, H. Do--e Hoopsge/.. Gein. 10: Da. Snaayer u.: Irneum. Vrij*. Hcrv. 10: Ds. J. II. Hanneman tut Uitgeest. TJvnng. Lutlk Gem. 10.80: Ds. J. Ph. Ilau- Ger. Kerk. C. H. Moenspleln. 10 en 5: D M. Fciisma. WIJK AAN 7jkk ks DUIN. N. H, Kerk. 10- Db. A. J. Bronkhors*. Yci-oenljtliigscebouw. 10: \V. A. Versiee_ huJppred. 7: Ds. A. J. Bronkhorst li. Doo;,'. CASTRICUM LOOP DER BEVOLKING. Vertrokken personen: P. Versteeg na;:- Amersfoort, Utrechtschestraatweg 141; T v. d. Zee naar Franeker. Academiestr 10: B. Schotvanger naar Gennep. Heijcnschi - weg 75. Ingekomen personen: M. Huijsmans van Middelharms, Hoogevoort 22; J. J. Maas van Amsterdam. Tetburgstraat 12; G. Koe man van Den Haag, Stetweg 28; M. v. VelzenHollander van Limmen, le Groe nelaan 40; E. G. Vet van Haarlem, Oude Haarlemmerweg 5; C. van der Werf. van Heemskerk. Mient 52; A. P. van der Don': van Eibergen. Bakkujnmerstraat 25; Wed. F. Hopman, van Beverwijk, Vinkebaan 14- W. C. Fontijn, van Wijdcwormer. Dcro straat 39a: J. Zeldentuis, van Beverwii'i Geelvinckstraat 12.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3