Haarlemsche Courant Bolsjewistische stellingen tusschen Charkof en Koersk doorbroken Hevige gevechten bij El Alamein Kennemer Editie Bureau IJmulden: Kennetnerlaan 102, Telefoon 5437. KORT NIEUWS 287e Jaargang No. 156 Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. AdvertentlSn 3—15 m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prijs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1.20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. tTitg.: Grafische Bedrt/ven Damlate. Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAUDEWYXS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Maandag 6 Juli 1942 Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 93, Bijkantoor: Soenda» plein 37. Tel. Directie 130»», Hoofdre«\actle 15054, Redactie 10600, Administratie 10724, 14*25, Soeudapleln 12230. Postgiro 134951. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Duitschland wint op alle fronten Duitsche en verbonden troepen hebben reeds de rivier de Don bereikt. In het Noorden werden schepen geladen met Amerikaansche tanks tot zinken gebracht. Het opperbevel van de weermacht maak te Zaterdag bekend: Ten Zuid-Westen van Scbastopol werd het verzet van laatste resten bolsjewistische troepen op het schiereiland Chersonesus gebroken. De vernietiging van afzonderlijke verstrooide en in kazematten opgesloten kleine afdeelingen kan binnenkort tegemoet worden gezien. In de wateren ten Zuiden van de Krim brachten gevechtsvliegtuigen een vijandelijk bewakingsvaaruig tot zin ken. In de sectoren Charkof en Koersk hebben de Duitsche en verbonden troepen den vij and aan het goheele aanvalsfront verslagen. Vrij sterke strijdkrachten van den tegen stander zijn door een uitgebrciden aanval ingesloten. Snelle formaties rukken op naar de rivier de Don. Formaties gevechtsvliegtuigen, torpedo vliegtuigen en jagers ondersteunden onop houdelijk de aanvalsoperaties en brachten den vijand gevoelige verliezen toe aan men sehen en materiaal. Een regiment luchtdoel geschut vernietigde in den strijd te land 47 vijandelijke pantsei-wagens en schoot negen Sovjetvliegtuigen omlaag. Aan het front van de Noordelijke IJszee bombardeerde de luchtmacht stellingen luchtdoelgeschut in de stad en haven van Moermansk, alsmede een belangrijke lucht basis ten Oosten van de baai van Kola. In den nacht van 3 op 4 Juli werd in de Noor delijke IJszee een vijandelijke koopvaarder van 10.000 b.r.t door luchtaanvallen tot zin ken gebracht. Verbitterde strijd bij El Alamein. In Egypte duurt de verbitterde strijd om de zwaar versterkte stelling van El Alamein nog voort. Tegenaanvallen, die den vijand met aangevoerde versterkingen ondernam, werden in felle gevechten afgeslagen. An dere nesten van verzet werden overwonnen. In luchtgevechten schoten Duitsche en Ita liaansche jagers 28 Britsche vliegtuigen omlaag. Zondag maakte het opperbevel van de weermacht bekend: Ten Zuid-Westen van Sebastopol zijn de laatste vijandelijke groepen na hardnekkig verzet vernietigd of gevangen genomen. Hiermede is de slag om Sebastopol geëin digd. De definitieve cijfers van de gevan genen en de buit worden nog gepubliceerd. In het zeegebied! van Rostof hebben jachtvliegtuigen van de Kroatische lucht macht een vijandelijke motortorpedoboot tot zinken gebracht en een andere boot zwaar beschadigd. Duitsche troepen aan den Don. Na de doorbraak door de bolsjewistische Stellingen tusschen Charkof en Koersk heb ben de voorste afdeelingen van de Duitsche en verbonden troepen den Don bereikt. Wanhopige tegenaanvallen van bolsjewisti sche pantserformaties werden met zeer swpre verliezen voor den vijand afgeslagen. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen en tor- pedovllegtuigen %teunden door onophoude lijke aanvallen de oprukkende divisies en brachten den vijand nieuwe zware, bloedige verliezen aan mensehen en materiaal toe. In luchtgevechten werden 51 bolsjewistische Vliegtuigen neergeschoten. Ook ip het gebied van Rzjef werd de aan val. ondanks hardnekkigen vijandelijken te genstand in sterke veldversterkingen cn het ondermijnde, moeilijk begaanbare terrein voortgezet. Overdag warden luchtaanvallen gedaan op vijandelijke kwartierruimten voor troe pen en ravitailleeringscolonnes in het ge bied van het Ilmenmeer en 's nachts op het spoorwegverkeer en ravitoilleeringssteun- punten ten Westen van I^oskou. Artillerie van het leger bestookte voor den oorlog belangrijke industrieele installa ties in Leningrad. Convooi aangevallen. Het tusschen de Noordkaap en Spitsber gen in Oostelijke richting varende convooi werd ook gisteren door duikbooten en vlieg tuigen aangevallen. Hierbij vernietigden ge vechtsvliegtuigen vier koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 24.000 b.r.t. en beschadigden elf schepen. Duikboo ten brachten van deze beschadigde schepen een met pantserwagens geladen Ameri- kaansch transportschip van 7.000 b.r.t en een ander schip van 5.000 b.r.t. tot zinken. In Egypte werden Britsche tegenaanvallen in het verdedigingsstelsel bij de El Alamein- stelling afgeslagen. De vijand verloor in luchtgevechten 19 vliegtuigen. Aan het Suez-kanaal werd het Britsche steunpunt voor vliegtuigen Cantara met bommen bestookt. Bij luchtaanvallen op Malta werden over dag 14 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Bolsjewistische verliezen. In aanvulling op het weermachtbericht meldt het D.N.B.: In de rotsstellingen en kazematten van het vestingterrein van Se bastopol worden hoopen doode bolsjewis tische soldaten gevonden by de opruimings werkzaamheden. Reeds kan worden vast gesteld, dat de verliezen der bolsjewisten zoo groot zijn, dat zij alle ramingen over treffen. Duitsche motortorpedobooten hebben op den dag van den val van Sebastopol twee Sovjet-Russische duikbootjagers, die met groote snelheid trachtten te ontkomen, tot den strijd gedwongen en tj>t zinken gebracht Aan boord van de vijandelijke vaartuigen bevonden zich behalve de bemanning een aantal hoogc officieren en functionarissen, die gevangen werden genomen. Onder hen bevonden zich een bevelvoerend generaal, een commandant van een kruiser en een .commissaris, die hun troepen in den steek hadden gelaten. Zeer snelle opmarsch. Naar het opperbevel van de weermacht over de aanvalsoperaties aan het Oostelijke front nog meedeelt, bevinden zich de Duit sche en verbonden troepen sinds de laatste dagen van Juni met succes in den aanvaL Na de doorbraak door de vijandelijke hoofd stellingen, won de aanval ondanks .den slechten toestand van de wegen en soms ongunstige weersgesteldheid spoedig aan terrein. Zoo snel ging de opmarsch der aan- valstroepen in zijn werk, dat op een station in het achterwaartsche vijandelijke front gebied een juist binnenrijdende geladen goederentrein zonder strijd kon worden -buit gemaakt, daar het treinpersoneel in het geheel niet wist, hoe diep de Duitsche aan val reeds gevohderd was. Om dezelfde re den viel een belangrijke spoorbrug, die door de bolsjewieken door hun overhaasten af tocht niet meer kon worden opgeblazen, behouden in de handen de aanvallers. Ook aan alle andere aanvalsfronten maken de operaties goede vorderingen. De Hongaarsche generale staf maakt het volgende bekend: het met Duitsche 'een heden versterkte Hongaarsche leger is op 28 Juni tot .den aanval overgegaan. Reeds op den eersten dag van den aanval gelukte de doorbraak door de tijdeqs de wintermaan den technisch zwaar versterkte en taai ver dedigde Sovjet-stellingen. De door de bres opdringende troepen traden op 3 Juli in contact met (de van het Zuiden uit optrek kende Duitsche formaties. Aan de operaties namen Hongaarsche verkenners met bijzon der resultaat deel. Zes Sovjet-vliegtuigen wei-den (neerge schoten. Een eigen verkenner ging verloren. 1200 VROUWEN EN KINDEREN OMGEKOMEN. Na den val van Sebastopol is, naar van militaire zijde wordt, vernomen, een vree- selijke ramp ontdekt, waardoor meer dan twaalfhonderd vrouwen en kinderen zijn getroffen. Toen manschappen van een Duit sche divisie infanterie tot een stormaanval op de vesting Inkerman overgingen, be merkten zij plotseling, dat door eeh gewel dige ontploffing het Oostelijk deel van het massief omhoog geheven werd. Onder groot geraas viel het geheel ondermijnde fort uit elkaar en meer dan twaalfhonderd vrouwen en kinderen, die daarheen gedre ven waren op bevel van den bolsjewisti- schen opperbevelhebber, werden tezamen met een groot deel der militaire bezetting in de lucht geblazen of onder puin begra ven. De commissaris der vesting, Tsjoech- nof wist met enkele andere commissarissen de stad te verlaten. De Führer heeft den opperbevelheb ber van een leger, generaal der cavalerie Lindemann, als waardeering voor zijn ver diensten voor het zegevierend eind der ge vechten aan den Wolchof bevorderd tot kolonel-generaal. Ir. R. A. Vcrwey, secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken, heeft Zaterdagmiddag het nieuwe gebouw van het Gewestelijk Arbeidsbureau aan den Kleinen Houtweg te Haarlem, officieel geopend. Een foto genomen tüdens de rede van ir. Verwey. (Foto Peperkamp) Japansche aanval op Port Moresby. De Japansche successen in China. Japansche bommenwerpers hebben op nieuw een aanval op Port Moresby ge daan. Er is schade aangericht, terwijl er ook menschenlevens te betreuren zijn. Het Japansche hoofdkwartier heeft de successen van leger en vloot van Japan in het Chineesche conflict van het begin tot half Juni j.l. bekend gemaakt. Tsjoengking heeft 2.338.000 ton scheeps- ruimte verloren. 7 kruisers. 1 torpedojager, 12 kanonneerbooten en 130 andere schepen van Tsjoengking werden in den grond ge boord of beschadügd en 1480 Tsjoengkinee- sche schepen gekaapt. Het aantal neergeschoten of beschadigde vijandelijke vliegtuigen bedraagt 2800, de buit 5000 stukken gesdhut, 24.200 lichte en zware machinegeweren, 603.000 geweren en 3000 auto's, waaronder tanks en andere voertuigen. De Japansche verliezen bedragen in de zelfde periode 111.000 ton en 240 vliegtui gen. Staking op Canadeesche scheepswerven De Evening Standard meldt uit Vancouver, dat aldaar op drie scheepswerven vrij groote stakingen zijn uitgebroken. De arbeiders heb ben het werk neergelegd, omdat zij het niet eens zijn met de door den Canadeeschen mi nister van arbeid afgekondigde bepaling, dat gedurende zeven dagen per week moet worden gewerkt. OLIEVELDEN IN MEXICO WEDER RECHTELIJK ONTEIGEND? Het Mexicaansche hooge gerechtshof heeft het regeeringsbesluit inzake de be slagname van het bezit van twee dochter maatschappijen der Standard Oil in strijd met het recht verklaard. In dit regeerings besluit wordt alleen melding gemaakt van de Huasteca maatschappij, niet van de twee kleinere maatschappijen, de Mercedes en Tltania. Volgens de meening der regee ring gaat het bij de twee laatstgenoemde maatschappijen slechts om filialen van de Huasteca. De StandarÖ Oil houdt hiertegen over staande, dat alle drie de ondernemin gen als zelfstandige dochtermaatschappijen waren opgericht. Door de Standard Oil werd het door het gerechtshof gevelde oor deel met groote voldoening ontvangen, daar hierdoor de mogelijkheid voor haar wordt geopend elf van de twaalf onteigende olie velden weer terug te ontvangen. Herhaalde Britsche tegenaanvallen afgeslagen Het hoofdkwartier maakte Zaterdag be kend: In het gebied ten Oosten en ten Zuiden van El Alamein probeerde de vijand, die op het slagveld aanzienlijke versterkingen aan mensehen en materiaal heeft geconcen treerd. onze opmarsch door tegenaanvallen tegen te houden. Deze tegenaanvallen wer den echter in felle gevechten door onze troepen terstond op beslissende wijze afge slagen. De geleidelijke zuivering der nesten van verzet van den vijand duurt voort. De luchtmacht der Almogendheden, die het optreden van onze groote formaties onder steunde, behaalde gisteren nieuwe successen. In een groote reeks van botsingen met vaak numeriek sterk superieure formaties scho ten Italiaansche en Duitsche jagers 28 Brit sche vliegtuigen omlaag. Formaties van onze vliegvelden vielen bij het Suez-kanaal het vliegveld lsmailia aan. waar talrijke branden en ontploffingen wer den waargenomen. Ook het bombardement an Malta werd bij dag en nacht voort gezet. Twee Spitfires werden aldaar in luchtgevechten en nog andere op den be- ganen grond vernietigd. Bij deze operatics an gisteren verloren wij vier vliegtuigen. Ter hoogte van Port Said plaatste een for matie torpedovlieglulgen voltreffers op twee vijandelijke koopvaardijschepen van mid delbare tonnage. Het Italiaansche weermachtsbericht van Zondag luidde: Gisteren namen de gevechten in het ge bied van El Alamein een bijzonder hevig karakter aan in den Zuidoostelijken sector waar zij gelocaliseerd werden. Herhaalde vijandelijke tegenaanvallen weiden afge slagen. Verscheidene Amerikaansche pant serwagens werden vernietigd. De lucht macht der Spilmogendheden heeft hij haar onvermoeid ingrijpen in de gevechten 19 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Het vliegveld van Cantara (Suezkanaal) werd door een van onze formaties aange vallen. Het gebied, waar de vliegtuigen wa ren ondergebracht en het station werden met duidelijk zichtbaar succes gebombar deerd. Boven het eiland Malta verloor de Brit sche luchtmacht in een bijzonder hevig luchtgevecht overdag met onze formaties vliegtuigen 14'toestellen, waarvan twee door onze bommenwerpers en de overige door de vergezellende jagers werden neer geschoten. De ook bij verscheidene acties des nachts aangevallen doelen kregen ver scheidene malen voltreffers. Drie van onze vliegtuigen zijn niet teruggekeurd. Enkele leden der bemanning zijn gered. In het Oostelijk deel van de Middellandsehe Zee werd een vijandelijk koopvaardijschip van 5000 ion door een Italiaan soh torpedo- vliegtuig getroffen en zwaar beschadigd. Gelukwensclieu van Tojo. Generaal Tojo, de Japanscho minister president. heeft den Duce het volgende telegram gezonden: „Ik heb de eer u mijn oprechte geluk- wenschen aan te bieden voor de schitterende successen door de strijdkrachten van de Spil in de Middellandsehe Zee en Noord- Afrika behaald. Ik ben vastbesloten steeds voort te gaan om de Anglo-Amerlkanen te onderwerpen door middel van een nauwe samenwerking tusschen Oost en West". De Duce antwoordde met het volgende telegram: .Jk ben IJ buitengewoon dank baar voor de woorden, die bij persoonlijk tot mij hebt willen richten ter gelegenheid van het succes van onze wapens in de Mid dellandsehe Zee en in Afrika. Dezer dagen is ongetwijfeld een groote stap gedaan in de richting van een zekere overwinning. Uw besluit te strijden tot de Angelsaksische hegemonie in de wereld definitief ver dwenen is. is ook de mijne. Steeds nauwere en zegevierende samenwerking tusschen de landen van het Driemogendhedenverdrag tusschen West en Oost is een zekere ga rantie voor de overwinning". De Britsche autoriteiten hebben al leen in Cairo meer dan 2000 Egyptenaren gearresteerd, die beschouwd worden als leden van de „Vijfde Colonne" en als -.ge vaarlijk voor de veiligheid van den staat". Vijf jaar conflict tusschen Japan en China. Ter gelegenheid van den vijfden verjaar dag van het uitbreken van het conflict met China (7 Juli 1937) heeft kapitein Ogawa, de chef der persafdeeling van de Japansche marine, een verklaring afgelegd, waarin hij o.a. zeide. dat de sleutel voor de regeling van het conflict met China gezien moet worden in de volledige uitroeiing van den Britschen en Amerikaanschen invloed in Oost-Azië. Het taaie verzet van het bewind van Tsjang-Kai- Sjek moet worden geweten aan den invloed van Engeland en de Ver. Staten, die altijd achter de schermen China tegen Japan heb ben opgezet. Japan staat thans gereed om Tsjoengking zoowel van het Noorden als van het Zuiden aan te vpllen. nu de Engelsch- Amerikaansche hulpwegen voor Tsjoengking zijn afgesneden en alle vijandelijke steunpun ten in. Sjekiang en Kiangsi, vanwaar Tsjang- Kai-Sjek Japan wilde bedreigen, vernietigd zijn. Nog slechts een half jaar geleden was Japan omsingeld door de landen van het A.B C D -blok. Thans "beheerscht Japan alle Aziatische zeeën. De Japansche vlootactie in den Indischen Oceaan is bestemd om de ver bindingen tusschen Indië en het Britsche rijk te verbreken en Australië te isoleeren. Ten slotte wees Ogawa op den grooten invloed die uitgaat van den toestand in Europa cn van de schitterende successen der Japansche strijd krachten te land en ter zee. De val van Sebastopol. Toen de aanval op Sebasotpol op 6 Juni 1942 voor het eerst in het weermachtbericht vermeld werd, trad deze vesting opnieuw in het licht der algemeene beschouwingen, na reeds tijdens den Krimoorlog (1854/55) door het verloop van een langdurige en ge denkwaardige belegering bekendheid te hebben gekregen. Toen heeft een Fransch- Engelsch leger, dat bij Eupatoria geland was, 349 dagen noodig gehad om de vesting tot overgave te dwingen. Sebastopol, dat toen door aanvankelijk meerendeels nog niet gereed gekomen veldvestingwerken beschermd was, werd na de veldslagen van Balaklawa en Inkerman ingesloten, On danks voortdurende beschieting, wonnen de belegeraars slechts langzaam terrein, omdat de moeilijkheden van den bodem den verdediger elke slechts denkbare ver lichting brachten. Pas nadat de versterkin gen door voortdurende beschieting vernield waren, gelukte het den heuvel Malakof te veroveren, die de stad en de haven van Se bastopol beheerscht. Voor de hevigheid van deze beschieting is het kenmerkend, dat uit de 800- kanonnen der belegeraars in totaal 1.350.000 schoten zijn gelost. De verliezen der belegeraars bedroegen 80.000 man, die van de Russen, die zich onder bevel van graaf Todtleben taai verdedigden, 120.000 man. De aanval len der verbondéh Franschen en Engel- schen waren van het Zuidoosten uit op de vesting gericht. Na het verlies, van den heuvel Malakof was de stad niet meer te houden. De Russen trokken zich toen over de baai van Sewernaja terug op den Noor delijken oever van de baai en streden daar verder op een terrein, dat ditmaal door de Duitsche troepen in de eerste faze van den aanval op Sevastopol is ingenomen. Nog thans getuigen de Engelsch-Fransche en Russische kerkhoven van de geweldige bloedige offers, die toen in den strijd om Sebastopol aan beide zijden gebracht zijn Aanslag op Greenwood. De voorzitter van de Britsche Labour- partij en voormalige minister van koloniën, Arthur Greenwood, is in den nacht van 1 op 2 Juli, toen hij van een zeer late zitting van het Engelsche Lagerhuis naar huis terug keerde, het slachtoffer geworden van een aanslag. Een man, waarvan men de identiteit tot dusver nog niet heeft vastgesteld, stortte zich plotseling, gewapend met een mes, op Greenwood. Deze kon zich echter zoodanig verweren, dat hij er slechts met een paar snijwonden aan de hand van afkwam. EXCESSEN TEGEN BURGERS DER SPILMOGENDHEDEN IN COST A RICA. Uit Costa Rica wordt gemeld, dat daar ernstige excessen tegen burgers der Spil mogendheden plaats vinden. In de hoofd stad San José, hebben de ongeregeldheden een dreigend karakter aangenomen. Zaken van burgers der Spilmogendheden zün ver nield en geplunderd en meer dan 60 per sonen gewond. Tenslotte besloot de politie toch in te grijpen. Uit de provincieplaatsen komen dergelijke berichten. Hieruit leidt men af, dat hier sprake is van een stelsel matige actie. United Press meldt, dat eigen dommen van burgers der Spillanden ver nield zijn. De etalageruiten van alle Duit sche, Italiaansche en Japansche zaken zijn volgens dit agentschap ingeslagen. De door dev Amerikaansche admiraliteit gepubliceerde zesde lijst van de door de Amerikaansche marine geleden verliezen be at de namen van 190 dooden, 54 gewonden en 642 vermisten. Hierdoor is het officieele aan tal der verliezen sedert het uitbreken van den oorlog tot ongeveer 11.000 gestegen. De eischen bij de keuring voor het Ame rikaansche leger zijn thans in zooverre min der streng geworden, dat mannen met een oog of die aan een oor doof zijn, geschikt worden verklaard voor den militairen dienst. De gezondheidstoestand van koning Chris- tiaan van Denemarken is aanmerkelijk ver beterd. De koning zal over enkele dagen het ziekenhuis kunnen verlaten. Het Turksche gezantschap te Sjanghai is gesloten. De Turksche gezant, die bij de re geering van Tsjoengking was geaccrediteerd, keert naar Turkije terug. DERDE TEHUIS VAN DEN NED. VOLKS- DIENST VOOR MOEDERS. De Nederlandsche Volksdienst, die hier te lande reeds beschikt over twee mooie huizen, n.l. een te Nunspeet en een te Epe. waar moeders van kinderrijke gezinnen een vacantie wordt aangeboden, heeft thans de beschikking gekregen over een derde moe dertehuis. gelegen in een prachtige omge ving te Aalten. Het biedt plaats aan onge veer twintig moeders. Tusschen 9 en 16 Augustus zal op ver schillende terreinen te Amersfoort een na jaarskermis worden gehouden. Deze ker mis zal een evenement voor Amersfoort en omgeving beteekenen, niet alleen wat haar omvang betreft, maar ook, doordat onder de vele standhouders goede bekende namen voorkomen van hen. die op het gebied van kermisvermaak werkelijk iets goeds V bieden hebben. Nu dezer dagen de boschbessenpluk .-.al gaan beginnen, heeft de gemachtigde voor de prijzen, om ©enerzijds den plukkers oen erlelijke belooning en anderzijds het pu bliek een redelijken prijs te waarborgen, prijzen vastgesteld, waartegen boschbes sen zullen mogen worden verhandeld. Nieuwe wet ter ordening van het sociale leven op komst. Kapitalisme en klassenstrijd reeds in feite gebroken. Ofschoon ook thans nog niet voor ieder :;delijk zichtbaar, begint zich voor dege nen, die schei-p weten op te merken, tegen .en achtergrond van de krijgsgebeurtenis- •?n een nieuw Europa af te teekenen. Een uimte, welke gegrondvest is op een nood- akelijken samengang van allen, die door nciale, economische, en niet in de laatste 'laats gemeenschappelijke raskenmerken ezamen behooren, begint onder den naam ..Groot-Europeesche levensruimte" dage- iiks me^r tot werkelijkheid te worden. £oo schryft ons het N.A.F. In deze Europeesche ruimte zal Neder- ar.d een belangrijke taak te vervullen heb- jen. In vele opzichten zal dit echter een ïeroriënteering en nieuwe instelling ver langen. welke in schei-pe tegenstelling staat met onze oriënteering in het verleden. Met name het bedrijfsleven, en alles wat daar mede samengaat, zal een radicale verande ring hebben te ondergaan, en wel omdat dit bedrijfsleven niet meer kan worden gezien als een afzonderlijk organisme, onderworpen aan uitsluitend eigen souve- reïne wetten, doch als ondergeschikt ele ment in het geheele samenstel van onder- deelen, waaruit de volksgemeenschap is opgebouwd. Het bedrijfsleven zal dus ondergeschikt, doch desniettemin in hooge mate belang rijk zijn. Vandaar dat van stonde af aan allen, die hun plaats binnen dat bedrijfs leven hebben, volkomen zullen moeten bre ken met de heerschappij, die zij uitoefenden door middel van de internationale groot machten en klassedogma's, die hun nadee- ligen invloed in het verleden deden gelden- Kapitalisme en klassenstrijd, reeds in feite gebroken, zullen ook de gc- dachtenwereld van den Nederlandschen mensch niet meer mogen beheerschen. doch vervangen moeten worden door nieuwe inzichten. Dit alles zal geen theorie kunnen blijven, doch daadwer kelijk tot uiting moeten komen. In de plaats van verouderde wetten en in zichten zal binnenkort een nieuwe wet gesteld worden, die de belangen van den arbeidenden mensch zefier zal stel len en een richtsnoer zal zijn bü dc leiding en verzorging van alle wer kende Nederlanders, Deze wet ter ordening van het sociale leven heeft niet ten doel arbeid en bedrijfs leven binnen een nauw keurslijf te dringen, doch zal de groote lijnen aangeven. De vragen van de dagelijksehe praktijk zul len met de soepelheid, die vereischt wordt, door nadere uitvoeringsbesluiten en de medewerking van hen, die als vakman midden- in het bedrijfsleven staan en bovendien het vertrouwen der weikers ge nieten, in alle onderdeelen beantwoord worden. Het lidmaatschap van het N.A.F. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld Het Nederlandscne Arbeidsfront vervult een zeer belangrijke sociale taak. Het wi! voor den Nederlandschen werker binnen het raam der economische mogelijkheden de best mogelijke levensvoorwaarden schep pen. Zulks komt o.a. neer op het doen ont staan van betere arbeidsvoorwaarden in den ruimsten zin van het woord. Reeds thans zyn enkele van deze gunstige voor waarden vei'kregen en andere zullen vol gen. Hiermede zijn niet alleen diegenen ge diend die lid zijn van het N.A.F., doch ook de werkers, die dit lidmaatschap niet be zitten. 1Sen tegenstelling is hierdoor echter ge schapen tusschen de leden en niet-leden, die in strijd is met de onverbrekelyke een heid, die alle werkers behooren te vormen. Tevens brengt deze tegenstelling een onge lijke verdeeling van lasten mede. Alles toch, wat door of met medewerking van 't N.A.F. verkregen wordt, is slechts te berei ken, doordat zij, die deel uitmaken van het N.A.F., niet alleen de rechten, doch ook de plichten van dit lidmaatschap aahvaarden. Deze plichten zyn in feite echter de plich ten van alle werkers. In dit verband wordt wel eens gewezen op de ontwikkeling in Duitschland en me', name een parallel getrokken met het lid maatschap van het DAT. De uiteindelijke beslissing over het al of niet lid worden van het D.A.F. ligt by den Duitschen werker. Een ondernemer of bedrijfsleider kan als drager van de hoogste verantwoordelijkheid in het bedrijf van al zijn medewerkers ver langen, dat zij hun krachten ten volle in zetten voo- de bedrijfsgemeenschappen. waarvan deel uitmaken. Hij kan in het bedrijfsreglement, dat na verkregen goed keuring van het D.A.F. wettelijke kracht heeft gekregen, de bepaling opnemen, dat al zün medewerkers van den jongsten leer ling tot den directeur lid moeten zijn van bet D.A.F. Hij kan aldus handelen, opdat hij er zeker van zij, dat alle werkers, die profiteeren van de sociale verbeteringen, welke het D.A.F. ook voor hen heeft 'veten te bereiken, metterdaad toonen. dat zij zich van hun verplichtingen beivust toonen. De waarde van vervangingsmiddelen. Gebrek aan grondstoffen blijft een bezwaar. DEN HAAG, 3 Juli. Af en toe kan men in de bladen lezen, dat er een ver- gingsmiddel gevonden is voor een schaars geworden artikel. Gemeenlijk is dit dan oorzaak tot een aantal juichkreten en le vens tot de noodige gespannen verwachtin gen. Men diene echter wel te bedenken, dat zelden aan deze verwachtingen voldaan kan worden. Want zelfs als het vervan gingsartikel deugdelijk is (iets, wat, helaas lang niet altijd gezegd kan worden) moet men er toch rekening mee houden, dat door de schaarschte aan grondstoffen nooit op groote schaal aangemaakt kan worden, En waar het gaat om vervangingsmiddelen van dagelijksehe gebruiksvoorwerpen, zooals b.v. fietsbanden of textielgoederen, zouden zij toch niet buiten de distributie blijven. Practisch komt het hier op neer dat van een vervangingsmiddel nooit een zoodanig quantum vervaardigd kan worden, dat het de ontbrekende artikelen volledig vervan gen kan. Alle grondstoffen zyn momenteel in de distributie. En tenslotte moet zelfs 'n vervangingsmiddel uit grondstoffen ver vaardigd worden Het is trouwens wel eens noodig, er op te wijzen, dat het overgroote gedeelte der nieuwe ontdekkingen vrywel waardeloos is. Het publiek doet er dus goed aan, een en agder met het noodige scepsis op te nemen DE CANNENBURGH ALS VOORBEELD" 's-GRAVENHAGE. 6 Juli. Hedenavond spreekt Max Blokzyl van 2121,15 uur. via den zender Hilversum 2. in zün politiek weekpraatje over het onderwerp: „De Cannenburgh als voorbeeld". EGYPTE. s. De Egyptenaren wenschen te recht de volledige souvereiniteit van hun land. Zij eischten dit ten aanzien van iedere bezettende mogendheid, omdat het ten slotte niet gaat om de vraag, door wie het land bezet is, wel echter om de kwestie, of land en volk vry kunnen zün. Deze eisch is ondubbelzinnig gesteld. Vol gens te Ankara binnenkomende berichten is in den loop van een bespreking tusschen den Egyptischen premier Nahas Pasja en den Britschen ambassadeur door de Egyp tische regeering den eisch tot volledig her stel van de Egyptische souvereiniteit na den oorlog voorgelegd. Het was. gegeven de omstandigheden, niet te verwachten, dat Engeland op een derge lijk verzoek direct afwüzend beschikken zou. Het ligt trouwens meer in de üjn van de Britsche politiek, dat men een hulp volk ten volle exploiteert en intusschen met een belofte paait; na den oorlog kan Chur chill nog altyd zien wat voor hem het voor- deeligste is. Deze veronderstelling is geen onaangenaamheid onzerzyds aan het adres van Engeland, maar zy berust op de erva ring, die speciaal in de Arabische wereld is opgedaan. Derhalve is het begrijpelijk, dat de Britsche ambassadeur op het ver zoek der Egyptische regeering antwoordde, dat de Britsche regeering hem gemachtigd had dezen eisch in te willigen, natuurlijk op voorwaarde, dat Egypte gedurende den oor log loyaal de in het verdrag gestelde ver plichtingen tegenover Groot-Brittannie zou nakomen. De beteekenis van deze verklaring .wordt extra geaccentueerd door het bericht, dat Nieuw-Zeelandsche troepen, als gevolg van den door de militaire gebeurtenissen in Egypte onstanen toestand, de stad Cairo hebben bezet. Meer licht wordt nog op deze zaak geworpen door de Deutsche diploma tische Korrespondenz in een beschouwing over de betrekkingen tusschen Engeland en Egypte, in verband met den opmarsch der Duitsch-Italiaansche troepen op Egyptisch grondgebied. Wy ontleenen hieraan net vol gende: „Eden liet destijds aan de Egyptische re geering meedeelen, dat Engeland besloten was tot de verdediging van Egypte. Thans weet elke Egyptenaar, welke vernietigende bedoeling achter deze euphemistische uit drukking verborgen lag. Het Egyptische volk staat heden als nauwelijks ooit tevo ren in zün geschiedenis voor een beslissing, die niet alleen het herstel van zün vrijheid, doch ook dc bescherming van zijn vaderland betreft, dat door een vernietigingswaan be dreigd wordt." Ziedaar een zuiver beeld van den toe stand. Egypte heeft een Britsche belofte ge kregen met als meest direct vooruitzicht, de zekerheid, dat dit mooie land tot verschroei de aarde wordt gemaakt en, als meer ver wijderde mogelijkheid, de kans dat het per fide Albion zich misschien, heel misschien, na den oorlog zyn toezegging herinnert; of wel, oudergewoonte, van een politieke han digheid gebruik maakt om zich niets te moeten herinneren. Wie kan het onder deze omstandigheden den Egyptenaren ten kwade duiden, wanneer zij speuren naar een gelegenheid om onder den Engelschen druk uit te komen? Het kookt in de Arabi sche wereld. Engeland heeft niet veel goeds van deze zijde te verwachten, ook niet in de naburige landen, die als gevolg van het Engelsche verraad aan hun zaak. na den wereldoorlog tot een ziedenden heksenketel geworden zyn. In schrille tegenstelling hiertegenover staat de houding ider spilmogendheden. die, terwijl him opmarsch in vollen gang is. een gemeenschappelyke verklaring hebben af gelegd, waarin zy plechtig hebben beves tigd, dat het in hun voornemen ligt de on afhankelijkheid van Egypte te eerbiedigen en te waarborgen. Zij betreden Egypte niet als een vijandig land. doch uitsluitend met het doel de Engelschen te verdrijven en de militaire operaties, die bestemd zijn om hot Naburige Oosten te verlossen van de Brit sche overheersching, voort te zetten. Het is tot heden toe aan Italië mogen ge lukken met de Arabische bewoners van zyn koloniën een toestand van vrede en weder- zijdsch vertrouwen in het leven te roepen. Ook de spilgenoot Duitschland treedt de Arabische volken met open vizier tegemoet: een voorwaarde die.noodig is, wil men hier resultaten kunnen bereiken, want het Ara bisch verzet schuilt niet alleen in de slerke nationale gevoelens, doch ook in het reli gieus besef. Een rechtstreeks antwoord van Egypte op. de gemeenschappelijke verklaring der spil mogendheden acht men in Duitschland niet noodig. Egypte is reeds oorlogstooneel ge worden de houding van het Egyptische volk zal duidelijk genoeg laten zien hoezeer men onder den Engelschen druk uit wil komen en hoe in de Arabische wereld waarde wordt gehecht aan de verklaring der spilmogend heden, die in het licht van de huidige ge beurtenissen van zulk overweldigend be lang is. Haagsche zwendelbank maakte slachtoffers. Landbouwers en bejaarde lieden gedupeerd. De Haagsche politie heeft den 52-jarigen directeur van de in de Laan van Meerder- voort gevestigde N.V. Administratiebank van Onroerende Goederen, de N.V. Bouw en Handelsmaatschappij „Festina" en de westlandsche Verzekeringsbank. J. H. M., als verdacht van oplichting, in bewaring gesteld. Tegelykertijd is in Maastricht 'n drietal vertegenwoordigers van deze onder neming aangehouden. Tegen M. en zyn ondernemingen is reeds herhaaldelijk gewaarschuwd. In 1937 wer den reeds eentge van zijn vertegenwoordi gers tot gevangenisstraf veroordeeld. Na dergelijke waarschuwingen zette M. zijn za^ n vee'al onder een anderen naam voort. Ook nu weer is een aantal personen, .vaaronder voornamelijk landbouwers en bejaarde lieden met eenige spaarduitjes in Limburg het slachtoffer geworden. Velen van hen hebben aangifte gedaan, dat uit- keeringen op de door hen gekochte schuld brieven, door M. uitgegeven onder don naam van het Algemeen Administratiekan toor voor Binnen- en Buitenlandsche Waar- den, en op obligaties uitgegeven ten laste van de N.V. Festina, uitbleven. v°or zoover kon worden nagegaan, heb ben M. en zijn vertogenwoordigers een groot aantal personen, meest zeer eenvou dige lieden. onder allerlei bedriegelilke voorspiegelingen bewogen voor een bedrag van ongeveer 250.000.— van deze stukken, welke van zeer twyfelachtige waarde zijn. te koopen. ARBEIDER DOOR TREIN GEGREPEN. Op het spoorwegsnijpunt te Vught waren twee wegwerkers bezig met hun werkzaam heden, toen twee tremen naar en van Til burg elkaar passeerden. Dc arbeiders gin gen voor den trein naar Tilburg opzij, doch werden door den tweeden trein, dien zij niet hadden gezien, verrast. De ongehuwde A. Seeger.s uit Breda, werd gegrépen en meegesleurd Met zware kwetsuren werd hij naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij korten tijd later is overleden. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Te Roermond ia do 15-jaxigo O. 'van Spanje bij het baden verdronken. Te Heel werd het 12-jarlg zoontje van W. Brouns vermist Na lang dreggen werd het lijk in dc Heelder Peel gevonden; waar de jongen bij het baden verdronken wafc

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1