Nieuws uit IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken, J an van Drimmelen's vurige wenschwéér naar DE LUTINE! De nieuwe poging van het bejaarde trio goudzoekers. Het mysterie van den penzuiger schelpe „Wis-en-waarachtig, ja meneer ik weer naar de Lutine heeft Oonie Jan zooeven gezegd. We turen naar een aardige teekening die in zijn kamer hangt. Het is een ruwe schets, welke hem voorstelt, ter wijl hij op het goudschip aan het werk is. De plaat hangt op een goed plaatsje, want Oomc Jan moet er geregeld naar kijken. ..Bliksems, ja meneer", zegt hü geestdrif tig,.„als het moet ga ik d'r zelf weer heen!' Wij kijken naar zijn heldere oogen, waar een gloed zich afteckent. die aan zijn kern achtige woorden kracht geeft. En weer begrijpen wjj heel goed hoe vast het myste rie hem beet heeft. Ze wilden niet naar hem luisteren, het zij voor de zoovcelste maal herhaald. Nu is zijn geduld uit geput. HU heeft een uitvinding bewon derd, waarvan hij veel verwacht en toen iemand zich met hem in verbin ding stelde, die zeldc voor het geld te zullen zorgen, heeft Van Drimmelen niet langer geaarzeld. Wanneer er een moge- lükheid komt, hoe gering deze ook zal zün, zal men vernemen van het bejaarde trio goudzoekers. Oome Jan en uitvinder Stobbe maken daar deel van uit. De derde is een gepen- sionneerde opzichter van den Rijkswater staat. Deze is door de Lutine al achtduizend gulden kwijt geraakt. Hii stak het vrij hooge bedrag in ondernemingen, die zich met veel ophef aankondigden en dan ook wonderen deden verwachten. De wonderen bleven uit, en het geld was als sneeuw voor de zon verdwenen. De opzichter kwam Jan van Drimmelen eens op Terschelling bezoeken. Hii kende hem van vroeger. „Had ik je maar eerder gezien", zei hij, „dan had ik je om raad gevraagd, 't Is zonde van mijn geld, hoe veel had jij er niet mee kunnen doen Oome Jan heeft al dikwijls raad gegeven. Wanneer hij tijdens een poging om de schatten van de Lutine naar boven te halen, op de Terschellinger boot vertoefde waren er altijd wel stuurlieden, die zijn bijstand vroegen. „Oome Jan", zeide ze, „we willen met elkaar een aandeeltje ne men. Wat. denkt u ervan „Doe het niet", antwoordde Van Drim melen gewoonlijk. „Maar het staat er toch mooi voor, we. Ik zou het „Je moet het zelf weten, niet doen." „Nou, u weet dat het beste, dan doen we het niet." Ook kooplieden vroegen zijn mecning. Dat waren vreemden voor hem, dus hij was van meening, dat zij hun peultjes maar zelf moesten doppen..Kijk 'ns hier, heeren, zei hij, ,,'t is net een loterij. Je neemt een lot en valt er wat op, dan ben je klaar. Zoo is het precies met de Lutine!" Oome Jan zwijgt even. Dan gaat hij verder: „Begrijp je dat nou, meneer, de aandeelen vlogen weg. En ik dacht altijd maar: Daar gaan de menschen hun cen ten De opzichter zal probeeren het noodige geld voor de poging van het trio bijeen te brengen. Stobbe heeft de leiding over de „omslag" bij het werk, hij verzorgt het materiaal en het daaraan werkzame per soneel. Oome Jan zal bij het duiken de baas zijn. Daarvoor zal een mannetje in dienst worden genomen, die volkomen naar zijn aanwijzingen zal moeten luisteren. „Bëvalt-ie me niet dan zeg ik: uit je pak en kleed ik me zelf an. Dan moet ik zelf maar weer 'ns beneje gaan kijken Oome Jan zegt het alsof hij een veertiger is. Hij is vijf-en-zevenlig „Wanneer heeft u het laatst gedoken Wagen wij. Van Drimmelen behoeft niet lang na te denken. Dat was een jaar of zeven, acht geleden. Ik moest voor Wijsmuller tus schen de pieren duiken. Nou gooien de meeste duikers eerst hun stuk ijzer naar beneje. Boven op het trapje hangen ze de looden op, het glas wördt hun voor gedaan en dan gaan ze langs een touw onder water. Ik spring naar beneje. De „kop" en de kraag zijn zwaar, moet ie weten en daarom ben ik blij als ik onder water ben. Ik draai dan als de bliksem an m'n fontein, ik grijp het touw en klaar ben ik. Dat deed ik zeven jaar geleden cok nog en toen was ik zeven-en-zestig. Het was zwart van de menschen en allemaal keken ze d'r lui oogen uit „Oome Jan, het is misschien een rare vraag, die we nu doen. Maar we willen het graag weten. Kunt u zwemmen?...." „Nee", is zijn antwoord De Lutine zit èen goeie zesflg of vijf-en- zestig voet onder water, vertelt Jan van Drimmelen ons nog Dieper kunnen de wrakstukken niet zakken, want zij rusten op een kleilaag. Deze is zoo hard. dat Oome Jan er geen ijzeren staaf in kon steken en dat wil toch heel wat zeggen. Hij is er van overtuigd, dat de Karimata niet met de kleilaag m aanraking is geweest. Zooals men zich wellicht zal herinneren werd indertijd toch beweerd* dat de Karimata een goudstaaf zou hebben opgehaald. Oome Jan heeft er braaf om gelachen. „Dat is surrogaat geweest" zegt hij. want de Ka rimata heeft de schatplaats niet gevonden. Tk heb toen nog een brief geschreven, waar in ik zei, dat ze de goudstaaf hadden na gemaakt. Ik heb nooit antwoord gekregen En nu vertelt Oome Jan nog een aar dige herinnering. Toen hij voor het eerst naar de Lutine dook werd er van een schclpenzuiger gebruik gemaakt. Deze was van een flinke zuigbuis voorzien, die een „broeking" had. Zooals men zal begrijpen kan geen volkomen ijzeren buis worden gebruikt, omdat deze door de beweging van het water onklaar zou raken Daarom was er een „broeking" aan verbonden, een voorwerp van licht materiaal, waarin aller lei gleuven waren. Dezelfde schclpenzuiger werd ook voor de eigenlijke bestemming gebruikt. Tusschen de schelpen haalde men op de „banken" vele Spaansche matten van gpud en zilver op. Deze werden m de schelpenbranderijen, waar alles naar ge woonte goed werd gezuiverd, .-verdonke remaand", Het ging een flink tijdie goed. maar toen kwam het uit. Jan van Drimme len moest een onderzoek instellen. En wat bleek Bij het zuigen op de Lutine werden deze geldstukken opgehaald. Door de leng} te van de buis moest er echter een ge weldige kracht worden ontwikkeld en daardoor kon het gebeuren dat de matten boven in de naden van de „broeking" vie len. Er was te weinig kracht, om ze daar uit te krijsen. Bii het scheloenzuigen wa minder zuigkracht noodig, omdat de „ban ken" hooger lagen Hierdoor werden de geldstukken uit de „broeking" gezogen... Toen Oome Jan in dit. voorwerp een onder zoek instelde bleek het nog vele Spaansche matten verborgen te houden. „Niet alleen op die manier, maar ook anders is er veel gestolen", vertelt de be roemde duiker ons. „Tja, hoe gaat het „We hebben ook nog een tinschip op het oogj" voegde hü er aan toe. „Is het waarachtig „Ja, dat is .ongeveer gclük met de Lutine aan de Nederlandsche kust vergaan. Daar gaan we óók met de „tank" van Stobbe heen. Maar meer kan ik er niet van zeggen meneer, want er zün nog andere kapers op de kust De wijzers van de klok hebben enkele maken een ommegang gemaakt.. Het wordt onze tijd. Maar Oome Jan heeft nog meer te vertellen, „Van hooren zeggen weet ik, dat er nog twaalf of dertien millioen aan goud en zilver in de Lutine moet zijn. Als je cr een vindt heb jc ze allemaalZe lig gen als steenen op elkaar. Door de zwaarte is het wrak gaan kantelen en alles is ge vallen. Het zilver ligt niet ver van het goud vandaan. Het zijn ballastbroodjes en d'r zitten allemaal lipjes aan." „U gaat dus beslist weer naar de Lutine?" Ziehier wat Oome Jan op onze vraag antwoordde: Waarachtig, zeker, als de bliksem je meneer, secuur, ja hoor, nou!" v. B. Bevorderingen H.B.S. In ons blad van Zaterdag hebben wij medegedeeld, wie tot de eerste-, tweede en derde klasse van de Rijks H.B.S. werden toegelaten. Thans laten wij de namen vol gen van leerlingen, die zijn bevorderd. Van de eerste naar de tweede klasse: E. de Groot, F. Luchsinger, P. ten Broeke, F. J. F. Erenst, V. S. v. d. Goot. L. v. d.. Valk, A. J. v. Wijngaarden. H. Krul, J. N. Tieman, S. B. Tijssen, A. Verburg, A. M. Hiekstra, A. Vos, E. G. Zalm, allen IJmui- den; F. Bussemaker, O. Bussemaker, A. J. Kuiper, R. R. Lenderink, H. W. Maasen v. d. Brink, A. P. Ouwerkerk, T. Ree, C. Touw, P. Veenhu'izen. S. Wolthuizen, C. v. d. Molen, J. Noordzij, J. v.. d. Gaag, N. E. Slemmer, J. E. Snijders. M. ten Have, allen IJmuiden-Oost; A. Greshof, J. Langereis, H. C. v. d. Lee, J. C. Tiemeijer, J. W. A. de Boei-, A. C. de Goeij, P. Ludwig en S Verhoef, allen Velsen; W. Amse, N. Mul ler, C. F. Vogels, C. Kramer, F. M. Takes, W. Hesselink, W. van Zon, M. Brunink en G. Kuijk, allen Driehuis; J. Vorenkgmp. J. Hoogendoom, K. Schellinkhour, B. v. Daal, C. J. v. d. Wateren, C.de Wit en W. v. d. Plas, allen Santpoort: W. v. Dok, P. de Wolf, B. v Eugen, A. Jansen, C. J. de Rue, J. Witkamp, H. Houmersen. A, Pools, E. C. Prinselaar, E. B. Rijken, J. W. Vonk, J. A. Blom, A. M. Comis, I. Spruit en W. Winterstein, allen Beverwijk. Van de tweede naar de derde klasse: D. Bakker, IT. G. v. Beusekom. P. J. v. d. Laan, H. Luchsinger, J .C. Smit, G. S. Dorp, A. B. Maijer, A. Reehorst. A. N. Ribbens, C. v. Vrede, W. Gijzen, R. G. Martens, G. v. d. Veer, J. VerdickAM. C. Visser, allen IJmuiden; A. Bleeker, W. Winkel, P. Manoth, J. G. H. Smit, G. J. Tuinstra, A. Warnaar, J. Beets, G. Bleeker, K. de Boer, H. Rotmans. allen IJmuiden- Oost; M. R. v. Geelen. H. Gottmer, A. J. Heino, H. F. Pronker, H Spruit, P. de Bie, J. W. A. Koster, A. C. Leemhuis, J. J. Al lan, M. H. de Jong, S. Sint en C. M. de Weijze, allen Velsen: M. Loendersloot,^ C. A. Oostermeijer, M. Rijkeboer, G. J. Hulsman, J. M. Voet, A. H. Holstein. G. G. Schutter, J. A. Tijssen, allen Driehuis; J. Hermans, R. C. Homan, N. C. Ral. P. Steijn, T. J. de Jonge, J. A. Segboer, G. J. Krqon en G J. Rijkeboer, allen Santpoort; W. Heinen, F. J. v. d. Heijde. A. J. Oort, W. Reijmer. A. Hoekstra,- R. Romunde, F. W. L, Sauer, J. W. L. Sauer, G. Spruit, G. Brouwer, H; H. v. Driel, W. v. Loenen, G. Zegel en J. F. Kleiterp, allen Beverwijk- Van de derde naar de vierde klasse; E. H. Buchi, K. Douma, F. Gazan. A. P. Roza, W. C. Tol, L. H. Tonèman, J. Wartenhorst. E. C. Böttger, F.'Kwak, J. W. H. M. Oer- lemans, P. J. A. Tol, allen IJmuiden; J. P. Drolsbach,-P. Droppert, G. M. J. v. Mal- sen, M. D. Wiersma, A. Bleeker, C. Drols bach, H. M. Eriks, A. M. Grin, C. Jansen, F. de Jong, A. S. Lucas, M. A. Lucas, W. J. Minnis en G. v. Woensel, allen IJmuiden- Oost; N. C. KorffH. M. G. Schaafsma. N. W. E. de Boer, J. Boerlage, W. Boerlage, A. E. de Graaf en E. R. de Vries, allen Velsen: J. C. Wijnmaalen. P. C. Horman, J. Mulder en F. C. v. d. Vlies, allen Drie huis; M. D. Bonting, W. H. Wezenaar, R Veis ink, B. Verkes. H. Verkes en J. M. Sundermeijer, allen Santpoort; D. v. d. Heijde, C. B. Hopman, J. C. v. Leijden, L. M. Wassenaar. C. Cuperus. W. K. Hennink C. Vis, allen Beverwijk: C. J. Klesser en H. v. d. Wel, Heemskerk, A. Oosterom, Bloemendaal- Van de vierde klasse A-afdeeling naar de vijfde klasse A-afdeeling: A. de Groot en W. J. Hamers. IJmuiden; A. Koopman. IJmujden-Oost; J. Hardenbol. C. J. A. M. v. Heugten en G. Jonker, Driehuis: L. C. Ebeling. T. H. v. Els en G. E. de Jonge, Santpoort. G. de Bie en P. L. Romunde, Beverwijk. Van de vierde klasse B-afdeeling haar de vijfde klasse B-afdeeling: E- M. Brand wijk,' J. Wiersma. H. Groen. G. Hoek. F. Venetien. allen IJmuiden: J. v. Beek. V. A. Lenderink, H. Visser, J. J. Wenslnk. F. MarcelLs. IJ. Scheeres en J. H. v, d. Vlies, allen IJmuiden-Oost: A Ludwig. J. Duiine, .1. W. Delleman. E. J. M. Reijnhart en M. Verwer. allen Velsen: M. E Bom en L. Verbaan. Driehuis: .W Schuurman en H. v. d. Helm, Santpoort: J. P. Vriens, Bever wijk; J. W. Hoek, Wormerveer. Oud. Katli. Kerk. De heeren Corn. Gravemaker en J. E. de Groot, die reeds vele jaren als kerk meester der Oud-Katholieke gemeente fungeerden, zijn met ingang van 1 Juli jJ. door den bisschop van Haarlem mgr. H. T J. van Vlijmen, voor den tiid van acht jaren herbenoemd. V.Z.V.—A.P.G.S. or 13 JULI. De waterpolowedstrijd tusschen V.Z.V. 1 en A.P.G.S. 1 wordt niet heden, maar eerst 13 Juli gehouden. PERSONALIA. Onze vroegere plaatsgenoot de heer C Tol, student aan het Oud-Katholiek Semi nar ie te Amersfoort, is voor het philoso- phisch en propaedcutiseh-theologiseh exa men geslaagd. Invilaliewedstrijd Allen Present Zooals men zal weten, heeft het bestlwr vau de kaartclub Allen Present besloten ter gelegenheid van het jubileum, invita tiewedstrijden te organiseeren. De eerste ging tegen T.O.P. te IJmuiden en had zoo'n vlot verloop, dat allen er met voldoening op terugzien. Hedenavond heeft in de zaal v. d. Lem aan den Zeeweg opnieuw een invitatiewed strijd plaats, namelijk tegen Troef Zeven, de oudste Haarlemsdhe klaverjasclub. De aanvang is op acht uur bepaald. Ook dit maal zal het wel niet aan spanning ont breken. 65 jaar gehuwd. Zaterdag herdacht het echtpaar S. Wals J. WalsFranken zijn 65-jarige echt- vereeniging. In zijn woning aan de Ekster laan heerschte een gezellige- dankbare stemming. De een-en-negentig jarige brui degom zat op zijn praatstoel Onder de verscheidene bloemstukken be vond zich een bijzonder fraaie mand van den Kerkeraad en de Kerkvoogdij der Ne- derlandsch Hervormde gemeente te IJmui den. Stellig zullen vele aangename indruk ken de herinnering aan dit bijzonder feit levendig houden. Naar buiten! Naar builen! Die woorden werden Zondag door velen begrepen. Het oogen- blik was daar om er op uit le trekken, om te genieten van al het schoons, dat moedertje Natuur ons weer heeft ge bracht, om gezondheid en levensmoed te hamsteren. Men zag hen al vroeg in den morgen, de menschen, die den dag wilden pluk ken. Mooi, goed Kennemerland, ja, ze hadden er van gehoord en repten zich om er de waarde van te ondervinden. Per fiets, op de tandem, per trein en te voet verlieten ze hun woonplaatsen, waar alles te bedompt was. Ze trokken naar Velsen met haar natuurschalten. waar het zoo goed is om te rusten van de vermoeienissen en te breken met de sleur van eiken dag. Ze gingen naar Be- verwijks aardige omgeving, naar Cas- tricum en Heemskerk, naar Egmond aan Zee. Zeker, men mocht de drukte niet ver gelijken met den, normalen tijd, toen het aantal fietsers overweldigend was, toen men de auto's niet kon tellen en flinke groepen wandelaars er al zin gend op uit trokken, paar mocht men niet aan denken, als men bij de ponten vertoefde, die toen geen oogenblik leeg waren. Want de fietsbanden zijii thans schaarsch, de reisgelegenheid is beperkt en de attracties zijn minder. Maar hoe het zij. het was Zondag voor velen een blijde dag, een dag, die ge zondheid en ontspanning gaf. En dat ivaardeeren wij vooral nu! Afgebroken dampartij remise. Dukel heeft winst verzuimd. (Van onzen dammedewerker) De afgebroken stand van de derde partij der damir.atch Dukcl—v. Dixhoorn is zon der verder te spelen door Dukel remise gegeven. Hoewel Dukel in het eindspel twee stuk ken voorstond, bleek bij analyse, dat de Beverwijker zijn stelling kon behouden dopr steeds op het juiste moment met de zwarte dam actief en passief op te treden, zoodat het voor Dukel onmogelijk was het spel nog te winnen. Ér zijn nu drie partijen gespeeld, die steeds in remise zijn geëindigd. Winst verzuimd In ons blad van Zi\tcv<jhg namen wij het verloop van het eindsdel op na de 43e zet. Eenige lezers wezen er op, dat Dukel met de 57e zet in den volgenden stand: Zwart: v. Dixhoorn: 7, 23, 26, 3 stukken. Wit: Dukel: 17, 20, 22, 37, 4 stukken, als volgt moest spelen: 17-11, 7x16. 22-18. 23x12, 20-14. Hij wint dan eenvoudig. Inderdaad heeft Dukel deze belangrijke ondervariant gemist en daarmede tevens de Winst dezer partij. Dukel heeft toch wel eenig overwicht op zijn tegenstander. Hij heeft immers in de eerste en derde partij in het eindspel winst laten glippen. Nog drie partijen zijn tc spe len en gezien het thans geleverde spel moet Dukel nog wel minstens één keer de be slissing kunnen afdwingen. Hedenavond wordt te IJmuiden de vierde partij gespeeld. Zomertournooi D.C.IJ. Dinsdagavond wordt het Zomertournooi van de Damclub IJmuiden voortgezet. De volgende spelers zullen elkaar ontmoeten: Groep A: DukelSmit en Jonker Koetsier. Groep B: RalDe Jong en HoekHühl. Groep C: F. DukelDiederiks en Ten Napelv. d. Heijde. Groep D: T. BasstraPoolma en Lich- tenstahlSnel. In de verliezersronde komen de volgende spelers uit: Groep A: v. StralenRiedeman en BeetsLande weert; Waal is vrn. Groep B: OldenburgSwier, Scnagen Oldenburg en OttHendriks. In verband met belangrijke mededeelin- gen wordt den spelers verzocht op tijd aan wezig te zijn. MOTORGROEP KENNEMERLAND. Aanvankelijk lag het in de bedoeling van het bestuur der Motorgroep Kennemerland om Dinsdag normaal het oefenuurtje der liefhebbers van Zweedsche gymnastiek te houden. Daar het gebouw v. d. Lem even wel niet voor dit doel beschikbaar is, was men genoodzaakt om de samenkomst tot nader order uit te stellen. VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. Het ligt in het voornemen van het be stuur der Vereeniging van Vrijzinnig Her vormden om het Zondagschoolonderwijs in September wederom te hervatten. Het onderricht wordt gegeven op de be kende uren, van twaalf tot één, dus jongelui met den leeftijd van zes tot twaalf jaar kunne» zich alsnog opgeven. IEDERE NEDERLANDER ZWEMMER! trekt ook in onze gemeente de aandacht. Waar de onderwijzers en onderwijzeressen hun voorbereiding ontvangen. Onderhoud met J. Roosen, consulent Lichamelijke Opvoeding. Spreidt, sluit, spreidt, sluit.klonk het in het Velscrbad. Dat is niets bijzonders, zult ge zeggen, die klanken kunnen zoo vaak In het bad beluis terd worden. Op lederen gewonen zwem- avond kan men ze hooren. Ditmaal echter werden bovengenoemde commando's gericht lot menschen die gewoon zijn zelf den ge- heelen dag les te geven. Het waren n.l. onderwijzers uit de gemeen te velsen die van 6 tot 7 uur hun wckciyk- sche zwemles ontvingen. Deze lessen worden gegeven onder leiding van den heer J. Roosen, consulent In de Lichamelijke Opvoeding m de inspectie Alkmaar. Zooals bekend hebben de consulenten in de O. als taak in de verschillende inspecties lei ding te geven bij het gymnastiekonderwijs en wat hiermede samenhangt. Het was ons een ge noegen voordat met zwemmen werd begonnen een onderhoud met den heer Roosen te hebben Eerst vroegen wij hoe het gesteld is met het zwemonderwijs op de scholen in onze omge ving. In de Inspectie Alkmaar, aldus de heer Roosen. zijn nog slechts weinig scholen, waar zwemonderwijs wordt gegeven. Alkmaar en Ber gen zijn practisch de eenige plaatsen waar men er van kan spreken. Deze feiten toonen wel zeer duidelijk aan hoe onvoldoende de beslaande toe standen moeten worden genoemd. Hierin dient natuurlijk zoo spoedig mogelijk verandering te komen. Dit is echter niet altijd even gemak kelijk. Wat bedoelt u. ondervindt u niet voldoende medewerking bij uw streven om verbetering aan te brengén? O neen, was het antwoord, gelukkig niet; ik kan wel zeggen, dat alle leidende persoonlijk heden op schoolgebied ten volle medewerken. In het bijzonder mag ik wel noemen den heer Chr. -Dun. inspecteur van het L. O., die een arm voorstander van schoolzwemmen is. De grootste moeilijkheid ts echter dat er zoo veel scholen zijn die zich te ver van de zwem baden bevinden. Noodzakelijk is dus, dat er meer zwemgelegen- heden komen. Door de bijzondere tijdsomstan digheden zal dit echter voorlooplg nog wel toe komstmuziek blijven. Intusschen worden er plannen uitgewerkt. Dit o.m. voor de gemeente Velsen het geval. Aan wie zal hel onderncht ter zijner tijd worden opgedragen' ufas onze volgende vraag. De kinderen zullen les krijgen onder leiding hun onderwijzer. Deze zal de verantwoorde lijke persoon zijn. Het eigenlijke onderricht zal echter worden gegeven door een badmeester, die in het bezit van liet diploma van den Nederl. Zwem- en Reddingshond moet zijn. Er zal in de 5e klasse worden begonnen. Natuurlijk zal het bij dezen gang van zaken ter aan te bevelen zijn. vertelde de lieer Roo sen verder dat de onderwijzers en onderwij len, de peisonen. waar de verantwoording op rust. zelf de zwemkunst machtig zijn. Van daar dat de consulenten toestemming hebben sckregen tot het organiseeien van cursussen. Voorts hebben dez.e tot doei aan hen. die niet alle slagen machtig zijn. het ontbrekende, bene vens reddend zwemmen en duiken te lceren. In het algemeen verschaffen zij den onderwij- en onderwijzeressen een genoegeltjk we- kelijksch zwemuurtje. Toen wij vroegen hierover nadere bijzonder heden te vertellen, stak onze zegsman opnieuw wal: Over de belangstelling ben ik te vreden. Op het damesuur 's Woensdagsavonds van 6—7 uur. oefenen ruim 40 menschen, terwijl op het heerenuur 's Dinsdagsavonds van 67 ruim 60 personen puesent zijn. Zij behooren zoo wel tot het R.K. als het Chr. en Openbaar Onder wijs. Het is zeeg verheugend, dat men steeds zoo trouw aanwezig ls. De bedoeling is om voor looplg tien lessen te geven, terwijl de moge lijkheid niet uitgesloten is, dat ook daarna nog zwemavonden zullen worden gehouden. Zijn er in uw ressort veel leerkrachten, die de zwemkunst niet machtig zijn? Ja. naar lk meen, vrij veel Het ls gelukkig, dat velen thans de schade Inhalen. Wie zijn uw helpers? Dat zijn de heeren J. W. Duyff, consulent in Zaandam-Noord en Hoorn, J. Boender, consu lent Zaandam-Z. en de badmeester. Nu we het toch over de organisatie hebben, zoo vervolgde de heer Roosen, zal ik er prijs op stellen indien u vooral in de krant wilt ver melden. dat ik buitengewoon veel medewerking heb ondervonden van de zijde van het Velser- bad". Ik ben daar erg dankbaar voor. Had lk die medewerking niet gekregen, dan was het tot stand komen van deze avonden zeer twijfelachtig geweest. U ziet dus wel. dat alles in het werk wordt gesteld om het schoolzwemmen populair te ma ken. Het behoeft geen betoog, dat ik over alles wat bereikt zal worden, verheugd zal zijn. Zoo waren we aan het einde van ons aange name gesprek gekomen. Het aanvangsuur der les zou weldra aanbreken en even later waren we niet slechts getuige van het enthousiaste oefenen der leerkrachten, neen met genoegen namen we er zelf aan deel. A. Marktprijzen. IJMUIDEN 4 Juli. Tarbot 8.70-8.30. tong 11.50- 6.6CT per kg. Gullen 176-130 per 10 stuks rog 8S 82 per 20 stuks, kleine schol le srt 242-224. 2d« srt. 200-136. pufschol ie srt. 142-92. 2e srt. 80-65. zetschol 246, muilen 144-138. pieterman 243-220. groote en kleir.e bot 150-140, pufschar le srt. 61- 43. 2e srt. 37-18, horsmakreel 122, wijting 138-116, alles per SO k.g. Besommingen. Trawler; VL 103 Voorbode 7C manden 3992. Kotters; IJm. 244 1317. IJm. 221 6787. Loggers: KW 67 5898, KW. 110 4731. KW 58 5628. VL. 132 2252. SCH. 223 6587. SCH 73 f 11 984. SCH. 223 f 6587. SCH 73 f 11 984. Kuslvisschers HD 245 f 263, HD 89 f 842, HD 135 f 570. HD 213 f 710, HD 38 f 548. HD 220 f 1075, RO 3 f 413, KW 164 f 385. IJM 343 f 743 UK 51 f 709. UK 44 f 1673. UK 7 f 831. UK 99 f 1141, UK 79 f 672. UK 43 f 627.' UK 143 1 831. UK 266 f 927. WK 109 f 974. UK 93 f 1160. UK 91 f 797, UK 4 f 859. UK 59 f 1124, UK 206 f 907, UK 86 f 1021. UK 163 f 536. SCHEVENINGEN. 4 Juli. Met versche vlsch waren Zate:dagochtend aan de markt de mo- torlogger SCH 47 C. van Beelen met 5011. SCH. 280 H. Messemaker inet f 134.80 (restar.; besomming van gisteren). De kotter SCH. 76 w. Kog met f 3732. dc SCH. 37. C. de Jong met 1 521 en 67 botters met tezamen f 10.361 besomming. De prijzen waren: Tarbot 8 00-8.30, griet 3.40- 5.80, slips 2 00-4 40 per kilo. middelschot 140-207. kleine schol 98-113. pufschol 54-79, wijting 89-95, schar 88.00-50.40, kleine bot 64.80-66 80. Alles pei kist van 40 leg. GESLAAGD. Bij het staatsexamen slaagde voor de akte als onderwijzeres bU het L. O. n\ej. N Dalhuysen, alhier.- Teekening Hessels (Pax Holland m VELSEN Suomi weerde zich goed. Onze plaatselijke athletiekvereeniging „Suomi" heeft Zondag met succes deelge nomen aan dc door de Athletiekvereeni ging „1923" te Amsterdam georganiseerde Nederlandsche Estafette kampioenschappen op den Sintelbaan. Zij is er in geslaagd na goeden strijd de vierde plaats te bezetten op het lanr niet gemakkelijke nummer 4 maal 1500 M „Suomi" sloeg geen slecht fifeuur. Zoowel T. L. v. d. Ree als J. v. d. Steen wisten zich op keurige wijze in de beide eerste loopen op de zesde plaats te handhaven en A. V. '23 en G. A. C. uit Hilversum achter zich te laten. In den derden loop verbe terde Jaap van Wijngaarden den afstand op energieke manier, waardoor Jaap Wee- nink a!s eindlooper gelegenheid kreeg zijn kunnen te toonenDit bezorgde den „Suo- meezen" een alleszins verdiende vierde plaats, hetgeen een behoorlijk resultaat is. SCHOOLREISJE CHR. SCHOOL. De leerlingen van de klassen 5, 6 en 7 der Chr. School voor Volksonderwijs aan de Van Langeveldstraat zullen Dopderdag gen schoolreisje naar Amsterdam maken. Het Koloniaal Museum, waar de kinderen ngetwijfeld veel schoons te bewonderen ulleh krijgen, en Artis zullen worden be zocht. De tocht wordt per Alkmaar Packet ge maakt, waardoor ook de reis interessant belooft te worden. V.Z.V. 4 TEGEN HAARLEM 4. Morgenavond om zeven uur zal het vier de zevental der Velser Zwemvereeniging Haarlem 4 op bezoek krijgen. Deze wedstrijd wordt in De Heerenduinen gespeeld. DRIEHUIS ZOMERSCHE DRUKTE. Hoewel het gebrek aan fietsbanden zich steeds meer doet gelden, kon men toch reeds een zomeische drukte waarnemen. Niet zelden treft men troepjes vacantie- gangers aan. Tevens geniet de schooljeugd van de heerlijke wandelingen en de fraaie uitstap jes, welke in onze omgeving gemaakt kun nen worden. Onder vroolijk gezang en toe zicht van het onderwijzend personeel wor den op dergelijke tochten alle beslomme ringen en zorgen vergeten. Het is zomer en men maakt er een dank baar gebruik van. SANTPOORT Ds. R. W. de Jong ten grave gedragen. Velen waren Zaterdagmiddag naar de Begraafplaats De Biezen gekomen om de teraardebestelling van het stoffelijk over schot van ds. R. W. de Jong, emeritus-predi kant der Gereformeerde Kerk, die te Sant voort op vier-en-zeventig-jarigen leeftijd overleed, bij te wonen. Onder de belangstellenden bevonden zich afgevaardigden der Gereformeerde Kerke raden te Werkendam, Noordwijk. Broek op Langendijlc en Terneuzen. Van de school besturen waren eveneens verscheidene le den tegenwoordig. Ds. H. J. ten Brink, predikant der Gere formeerde Kerk te Santpoort, leidde in het sterfhuis een rouwdienst. Nadat allen zich rond de groeve hadlden verzameld, merkte ds. Ten Brink in zijn afscheidswoord op: Het ten grave dragen van een gelieve blijkt steeds een der gewel digste momenten te zijn. De wetenschap, dat hij leeft in Christus Jezus de Ontfermer, is een troost.\Spr. noemde Jiet een voorrecht, dat Ds. De Jong zyn beste vriend was. Het verscheiden beteekent een groot verlies, doch Gods woord, waarop gebouwd kan worden,* geeft de kracht om het te dragen. Het was ds. J. H. Donner, die vervolgens, namens de Gereformeerde Kerk te Broek op Langendijk, zijn waardeering uitte voor den lljarigen arbeid, welken de heengegane voor de Gereformeerde Kerk aldaaT heeft verricht. Bij zijn vertrek met emeritaat liet Ds. De Jong vele ^oede indrukken achter. Zelfs in de moeilijke jaren, welke hem niet gespaard bleven, was hü scherp en liefelijk in zün prediking. Ds. J. H. Jonker te Werkendam was de tolk van de Geref. Kerk aldaar. Hij memo reerde de drie-jarige arbtsperiode te Wer kendam. Als kerkenbouwer wist de over ledene, onder veelal ongunstige omstandig heden, het doel te bereiken. Dank zij zijn ordenende geest en zijn krachtig leidende hand kwam er een nieuw kerkgebouw. Ds. De- Jong gaf niet om het loon. doch om het dienen van den Koning Christus. Als vertrouwd vriend en als eerste hoofd der school te Noordwijk schetste de heer H. de Boer te Zeist enkele karaktertrekken, welke ds. De Jong eigen waren. Beschaving, scherpzinnigheid en vertrouwen stelden hem in staat om een goed theoloog te wor den. Ondanks zjjn temperament ontbrak de behoefte aan hartelijkheid niet. Bij zijn liefde voor allen arbeid nam het Christelijk onderwijs een groote plaats in en de school te Noordwijk vond in hem een der oprichters. Ds. Ten Brink las het Schriftgedeelte Ro meinen 5 vers 110 en bracht de twaalf Artikelen des Geloofs in herinnering. Dr. Chr. de Jong te Haarlem dankte voor de warme belangstelling, waarna de plech tigheid met het zingen van Psalm 138 vers 4 werd besloten. ZENDINGSCOMMISSIE. In den kring der Ned. Herv. Gemeente te Santpoort is een zendingscommissie ge vormd. Secretaris is de heer P. de Hond ïn penningmeester de heer E. E J Enschedé. CASTRICUM VEILING-OVERZICHT. De afgeloopen week gaf veel bedrijvig heid in en om de veiling. De aardbeien werden in grooten getale aangevoerd. Ér kwamen koopers uit alle oorden des lands. Ondanks de groote aanvoer was het moge lijk, dat de handel voor het binnenland alles kon plaatsen. Op de gr oen ten vei ling werden deze week de eerste doperwten aangevoerd. Verder waren vertegenwoordigd sla, spi nazie en rabarber, welke voor den vastge- stelden prijs onder ae koopers werden toe gewezen. EXAMENS F. N. Z. Bij de vanwege den Algemeenen Nederl. Zuivel'oond (F.N.Z.) te Alkmaar gehouden examens voor de functies in de zuivelfa brieken waren er 52 candidaten. O.m. slaag de onze plaatsgenoot de heer L. Ruiter. WARME MAALTIJDEN. Deze week worden door ae Centrale Keu ken dagelijks 204 warme maaltijden bereid voor hen, die geplaatst zjjn in werkverrui ming en te werk zijn gesteld in de Provin ciale duinterreinen. EGMOND AAN ZEE UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN. De uitreiking van bonkaarten voor de 8e periode zal plaats hebben in Het Witte Huis (eigenaar J. Clausing) te Egmond aan Zee op Dinsdag 7 en Woensdag 8 Juli resp. voor de letters AK en de overigen beide dagen van 912.30 uur en van 1.304 uur. Alle distributiekaarten dient men méde te bren gen. Voorts kunnen tot 10 Juli formulieren ter verkrijging van textiel- en schoenen bonnen worden aangevraagd. De distribu tiekaart van dengene, voor wien de aan vrage wordt gedaan, dient te worden mede^- gebracht. BEVERWIJK Successen voor .,'t Karpertje". Het Zondag te Akersloot gehouden vlschconoours. uitgeschreven door de ver eeniging „Sander", is voor het Beverwiik- sche Vischcollege ,.'t Karpertje" een groot succes geweest, want zoowel in den corps als in den personeelen wedstrijd bezetten de Beverwijkers de eerste plaatsen .Dit is een zeer goede prestatie van ,,'t Karpertje". temeer daar in den eersten wedstrijd niet minder dan 20 corpsen deelnamen cn in den personeelen wedstrijd 128 visschers. Voorts behoorden J. Beentjes cn dc jeug dige Arie Six tot het viertal, dat aan spraak maakte op den titel „Held van den dag", maar de loting wees uit dat de heer C. Ritte uit Alkmaar dezen titel mocht dragen. Ook de groote Hoogovenvisch- vereeniging „De IJzeren Voorn" nam aan het concours deel met drie corpsen en een flink aantal leden in den personeelen ■edstrijd. De drie ploegen bezetten in den corpswedstrijd resp. de vijfde, achtste en de elfde plaats. Vooral de prestaties van 't Karpertje in den personeelswedstrijd vielen op. J. Posch bezette van de 128 deelnemers met 14 gevangen visschen de eerste plaats. Ook de 3e en 4e plaats waren resp. met 10 en S punten voor ,,'t Karpertje". Over het algemeen werd er slecht ge vangen en bestond de vangst hoofdzakelijk uit ondermaatsche visch, die direct weer in het natte element geworpen werden. De organisatie van den wedstrijd was uitste kend verzorgd. Het legertje controleurs had het al met al niet bijzonder druk. Bü de prijsuitreiking werden hartelijke woor den uitgewisseld, ,,'t Karpertje" kwam voorts nog in het bezit van den f raaien wisselbeker, die vorig jaar door Purme- rend gewonnen werd. De gedetailleerde uitslagen luiden als volgt: Corpswedstrijd: ,,'t Karpertje" D 31 p.: 2. Purmerend K 29 p.: 3. ,,'t Karpertje" B 27 p.; 4. ,,'t Karpertje" A 26 p.: 5. „D.IJ.V." Velsen. 24 p.; 6. ,,'t Karpertje" L 18 p.; 7. Purmerend B. 14 p.; 8. ..D.IJ.V." N 13 p.; 9. Alkmaar. 13 p.: 10. „Morgenstond", Uit geest. 13 p.; 11. „D.IJ.V.", 13 punten. Held van den dag: Grootste aantal ge vangen baarzen in den corpswedstrijd: J. Beentjes, A. Six Jr.. beiden van ,,'t Kar pertje". C. Ritte en C. Har tog. Na loting C. Ritte. Dames: Mevr. J. Peereboom, mevr. Da vidson. mej AT. Docs en mej. A. Schut, ieder twee stuks. Personeelswedstrijd: 1. J. Posch ,,'t Kar pertje". 14 p.; 2. A. v. Weelde. Purmerend, 11 p.: 3. J. Beentjes 10 p.; 4 J. Goed. 9 p.. beiden van ,,'t Karpertje"; 5. J. Ouden dijk, Assendelft. 8 p.: 6. J. Pools. J. Zuiders- ma, beiden van ,,'t Karpertje", P. Thien- pont, D.IJ.V., D. Allenbeck, allen 7 pnt.; 7. J. Bakkum, D.IJ.V., J. Pauw, ,,'t Karper tje" en e.a.; 8. J. Aafjcs en C. Smit van ,,'t Karpertje"; 9. v. Veen, D.IJ.V., J. Maenhout, Th. Stols, A. Six Jr. en G. Riet kerk, allen van ,,'t Karpertje". 4 punten. De week aan de veilingen. Aan den gunstig en gang van zaken aan de bloemenveiling ,,'t Centrum" schijnt geen einde te komen, want ook in dc nfge- loopen week waren do atwtvoercn en prijzen alleszins bevredigend. Do hoofdschotel van de aanvoeren vormden ook nu weer do £}n- gelsoho Irissen, ranonkels, anemonen en korenbloemen. Verder waren er mooie par tijen Alstroemeria, vloheren in verschillen de kleuren en Eremiuruaeen. Het aanbod van margrieten beweegt zich nog steeds in stü- gfendd lijn, evenals van de verschillende an dere soorten zoonenbloemon. Lathyrus ver schijnt nlot'voel meer on de markt, üo oor zaak hiervan ls, dat de lathyrus uit do kas sen op is, cn voor den teelt op den konden grond bijna geen zaad moer beschikbaar Ia. AJs nieuwigheden wsnon er deze weck de fraaie lelie „Martlgon" en de gladloJon. soorten Poolijs cn Sunrise. Evenals voor (la soort Alard Plertton varieerden hiervoor de prijzen tot f 1.35 por bos van 5 stuk-N. Ken hooge prijs, maar üo kwaliteit Is ook uit stekend. Overigens ls hot opvallend, dat In tegen stelling met andere jaren de prijzen op hot- zclfde hooge peil blijven cn dat het weer deze bijna niet beïnvloedt. Want ondanks het warme weer in de afgeloopen weck daalden do prljzon vrijwel niet. Ook aan de groenten veilingen komt wat inocf leven. De grootste drukte veroorza ken echter do speciale aardbolonvellingen. Ook Vrijdag was hot aanbod roer bevredi gend en vond alles tegen den maximum prijs van 87 1/2 cent per slof don weg naar den handel. Hut jubileiinisoizoen van „Kunst na Arbeid". Voor haar eerste lustrumuitvoering heeft de Tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid" in studie genomen „Krntes", tragedie uit het leven van een strooper door Joh. van Eekelen. Hierin zullen dc volgende perso nen opttreden: F. van Helden-De Dood. M, de Ruiter-Koomcn cn B. van Lier-Beusman en de heeren W. de Ruiter, J. Engelhart, M. Schroevers, B v. d. Mey en J. Dobber. De regie is in handen van den heer G. Ter- stall Jr. Dc aardbeien. Ook Zaterdagmiddag zijn de speciale aardbeienveilingen voortgezet. Ditmaal be gonnen zij aan beide veilingen reeds om drie uur en ondanks dat de Zaterdag nu juist geen geschikte dag is om te veilen, nam het vellen of liever het toewijzen van de aardbeien nog geruimen tijd in beslag. De geheele afin voer bestond vrijwel weer uit de consumptie-aardbei Moulin Rouge, afgewisseld door enkele partijtjes Amazo nen en Dutch Evcrn. De nieuwe soorten Alizi Schindler en Roter Elephant laten zich nog weinig zien, maar zullen deze week wel in flinkere hoeveelheden aan de markt komen. OPENBARE LES. Donderdag 23 Juli heeft in het schoolge bouw de jaarlijksche openbare les plaats van de Chr. School aan de Mceresteynstraat- EXAMENS. Te Amsterdam slaagde de heer L. H. Boon voor het diploma vakbekwaamheid in den brandstoffenhandel. Voor het diploma melkcontrolour zuivel fabriek slaagde de heer J. Heeremans. alhier. CLANDESTIENE AARDAPPELROOIERS Twee tuindera deden bU dc gemcentepo- ..ne aangifte van dk*f»tul van nog to void* staande aardappelen. In totaal werd onge- vo«r 70 kg. vrooge aard..j>p»l©n ontvroontd. waarbij tevens a Oh ado werd toegebracht aan do nog op het void staande aardappelen. ALS dij WIJN IS TS 1»EN MAX Terzako het zich in kennelijke» staat van dronkenschap Op don openharen weg be vinden werd door do politic .aangehouden een 43-jarlgo caféhouder uit Ve!*««-n. r>« nian werd tor ontnuchtering aan het bu reau van polilia ingealoten en ten Blotto na een bekeuring weer naar hul» gezonden. AGENDA MAANDAG 6 JULL THALIA. La Palóma. 8 uur. Avonds op dc Heide. 8 uur. DE PONT. Tot weerziens. Franziska, o uur. DINSDAG 7 JULI. BIOSCOPEN. Zie Maandag. DIENST APOTHEKEN. MAWIenrt: Kenncmcr Apo- theek. Wijk aan Zeeerwcg. BELANG RU K E TELEFOONNUMMERS. POLmiS* hoofdbureau 5178. 4377. 5555. POLITIE, Willemsplein 5400. BRANDWEER 5242. E. H. B. O.. A. P. Bakker 5455. E. H. B. O., Velsen 4989 LUCHTBESCHERMING, hoofdpost 4145 ANTONIUS ZIEKENHUIS 444L. IJMUIDER APOTHEEK 4229. KENNEMER APOTHEEK 4201

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3