Vacantiespreiding 1942 een groot succes Reichssportführer spreekt zich uit over Nederland Schoolboeken Eenige richtlijnen voor hen, die dit seizoen met vacantie gaan De secretaris van de interdepartementale commissie ter bestudeering van het vraag stuk van de vacantiespreiding, de heer H. J. Leupen, heeft in een persconferentie het volgende medegedeeld: Reeds thans kan gezegd worden, dat de vacantiespreiding 1942 aan de gestelde ver wachting beantwoord heeft. Zooals bekend, werd dit jaar voor het eerst door de over heid besloten te trachten een ordening tot stand te brengen door de vacanties over 'n langer tijdvak, dan de tot nu toe gebruike lijke periode van half Juli tot half Augus tus, te spreiden. De commissie die ingesteld werd door het departement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming bracht na een korte doch degelijke studie in April 1.1. rapport uit. Dit advies werd daarop aan de burgemeesters en onderwijsinstanties toegezonden met het verzoek zich hiernaar te willen richten. Uit de inmiddels binnen gekomen berichten blijkt, dat circa 80 der gemeenten die voor spreiding in aan merking komen, met den inhoud van het rapport apcoord gaan. Wel maakte een aantal gemeenten bezwaar tegen invoering van het plan in 1942, daar bij een groot aantal scholen de vacantie reeds lang te voren werd bekend gemaakt en men juist met het oog op de te verwachten drukte dikwijls direct plaats besproken had in hotel of pension. Het resultaat geeft echter alleszins reden tot tevredenheid en het is dan ook te verwachten, dat het aanstaand jaar een algeheele doorvoering van het plan verkregen zal worden. Reeds is be sloten, dat de commissie in September za', bijeenkomen om den nieuwen datum vast te stellen en eventueele uit de praktijk voort spruitende bezwaren te onderzoeken. Bij een onderzoek in verschillende toeris tencentra is gebleken, dat het aantal ver strekte inlichtingen over hotels en pension*- in de maanden Mei en Juni beduidend hoo- ger was dan in 1941, soms zelfs tot 300 9c meer. Nu zijn natuurlijk vele dezer inlich tingen bestemd geweest voor reserveering in hotels en pensions gedurende het hoog seizoen. doch ook de bedbezetting in dc hotels gedurende de maanden Mei en Jun bleek veel hooger te zijn dan het vorige jaar. Ja, voor vele buitenbedrijven is hei seizoen met Pinksteren begonnen en sinds dien practisch zonder inzinking in het hoog seizoen overgegaan. Wanneer wij in Nederland, evenals in vele andere landen, reeds over ?n statistiek voor het vreemdelingenverkeer zouden hebben beschikt, dan hadden de cijfers nog duidelijker gesproken. Door een subsidie- van het departement van volksvoorlichting en kunsten is het dit jaar eindelijk moge lijk geworden een vreemde! ingenverkeers- statistiek op te zetten. Het is een verheu gend feit, dat thans ook ons land de be schikking zal hebben over een statistiek, die voor het huidige vreemdelingenverkeer onmisbaar genoemd kan worden. Mocht dus het voorseizoen alle reden tot tevredenheid geven, waardoor reeds dui zenden van een rustige vacantie hebben kunnen genieten, de komende weken zullen het uiterste vergen van de vervoersonder nemingen en.van den hotel- en pen sionhouder. Degenen, die zelf hun vacantie kunnen bepalen wordt daarom aangeraden hun vacantie einde Augustus of begin Sep tember te nemen. Denkt eens aan de bloeiende heide, de rustige fietspaden, de koele wandelwegen om van meer mate rialistische vreugden als beter verzorgde maaltijden, zitplaatsen in trein en bu; maar te zwijgen Doch ook zij, die hun vacantie in het hoog-seizoen moeten nemen kan een advies gegeven worden. In verband met de over stelpende drukte, die de spoorwegen dooi de tienduizenden vacantiegangers te ver werken krijgen, wordt op het volgende gewezen: Den vacantiegangers wordt, in hun eigen belang, verzocht zoo weinig mogelijk ge bruik te maken van den Zaterdagmiddat om te reizen, da3r de treinen dan overbe last zullen zijn. Dit advies klemt te meei voor de reizigers naar de Veluwe, die ge bruik zouden willen maken van de aan sluiting Amersfoort richting Apeldoorn te 15.04 (trein no. 1841) en richting Zwolle te 15.00 uur (trein no. 1509). Aan hen, die absoluut Zaterdagsmiddags moeten reizen wordt aangeraden van de speciale „seizoentreinen" gebruik te maken die in verband met de vacantiespreiding reeds vanaf 4 Juli jongstleden in dienst ge steld zijn. Voor de andere reizigers verdient het aanbeveling te trachten Zaterdagsmorgen vóór 12 uur de plaats van bestemming te bereiken, of te reizen na 19 uur. Voor ouders met kinderen is het alles zins wenschelijk te wachten tot Zondag en dan reizen tusschen 6 en 10 uur of tus- sclien 12 en 17 uur; echter niet na 19 uur. Bussen rijden er echter Zondags niet. baal U hel fijnst dineetje En hel lekkerste menu, Als U daar moet constaleeren: GunstI Er is te weinig jus! Deze kans kunt U ontloopen, Als U wijs en handig doet: DUBBEL-JUS van HELDERMAN is Geurig, prachtig bruin en goed. HELDERMAN Groote beslissingen. '|S' ife t In Noord-Afrika, aan het Oostfront, op de oceanen, worden door de strijders van het nieuwe Europa successen behaald, die van het grootste belang zijn voor ons aller toe komst. Duizenden Nederlanldsche mannen behoo- ren tot deze strijders. Zij namen de beslis sing aan dezen strijd deel te nemen. On getwijfeld was ook dit een groote beslissing. Van vragen wij eveneens een beslissing, namelijk deze mannen te steunen in hun strijd, door ons verzorgingsfonds sterk te maken. Mogelijk dat dit voor U een groote beslissing beteekent, maar dit fonds stelt ons in staat geregeld duizenden pakketten naar onze strijders aan het front te zen den. Neemt dus vandaag nog Uwe beslissing. Zendt een flinke bijdrage op girorekening 432100 t.n. Verzorgingsfonds Vrijwilligers legioen Nederland, Koninginnegracht 22 te 's Gravenhage. Personeel van gevangenis veroordeeld wegens knoeierijen Eenige leiden van het hulppersoneel, als mede een gevangenbewaarder in de bij zondere strafgevangenis te Leeuwarden werden in het begin van dit jaar gearres teerd onder verdenking, dat zij meermalen de reglementen hadden overtreden. Een uitgebreid onderzoek bracht aan het licht, dat door hun medewerking gedetineer den allerlei voorrechten genoten, die zij zich door schenkingen aan twee hulpbe waarders en een bewaarder verschaften. Zij werden clandestien voorzien van levens middelen, rookartikelen, versnaperingen, gels, briefpapier, enz. De belooning voor de bewaarders bestond eenige keeren uit geld, een ander maal uit tabak, of uit de gevangens ontvreemde voorwerpen. Deze zaken zijn thans door de rechtbank te Leeuwarden behandeld. De eisch luidde tegen den 32-jarigen hulpbewaarder W. H. B. en tegen den 36-jarigen hulpstoker W. B. 8 maanden gevangenisstraf met af trek der voorloopige hechtenis, tegen den 38-jarigen gevangejienbewaarder J. de G. werd 1 jaar met aftrek geëisoht en tegen den 49-jarigen banketbakker H. B., die goe deren, welke hij als hoofikok in de keuken van de gevangenis onder zijn beheer had. zich toeëigende, 3 maanden gevangenisstraf. Het nationale plan Ter uitvoering van de artikelen 2 en 3 van het besluit betreffende de instelling van een rijksdienst voor het nationale plan heeft de secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken o.m. het volgende be paald. Pe president van den rijksdienst voor het nationale plan legt het ontwerp vén het na tionale plan gedurende twee maanden bureele van dien rijksdienst, alsmede ter griffie van elke provincie voor een ieder ter Inzage, waarvan kennis wordt gegeven in de Ned. Staatscourant. Gedurende drie maanden daarna kunnen schriftelijk bezwaren daar tégen bij den president worden Ingediend. Na overweging van de ingediende bezwa ren legt de president het ontwerp ter vast stelling voor aan den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken. Nadat deze het heeft vastgesteld, wordt het nationale plan ten bureele van den rijksdienst en ter griffie van elke provincie voor een ieder ter inzage gelegd, waarop het met in gang van den daaropvolgenden dag van kracht wordt. Op dien dag vervallen de ln bestaande pla nologische maatregelen opgenomen voor schriften, voor zoover déze in strijd zijn met het nationale plan. Zoo spoedig mogelijk nadat het nationale plan van kracht geworden is, doch uiterlijk binnen een door den secretaris-generaal vast te stellen termijn, brengt de commissaris der provincie de in de provincie geldende streek plannen hiermede in overeenstemming. Eenzelfde gang van zaken als boven ver meld, wordt gevolgd bij partieele vaststellin gen en herzieningen van het nationale plan. De commissaris der provincie stelt voor de provincie of voor een gedeelte daarvan één of meer streekplannen vast. De ontwerpen voor zoodanige streekplannen worden ter in zage gelegd op de griffie der provincie aan op de secretarieën van de gemeente, waar over het streekplan zich uitstrekt en gedu rende drie maanden kunnen daartegen schrif telijk bezwaren worden ingebracht bij den commissaris. Na de vaststelling van het plan door den commissaris kunnen belanghebbenden binnen een maand bezwaren indienen bij den secre taris-generaal, §an wien de streekplannen ter goedkeuring moeten worden voorgelegd. Deze is bevoegd gedeelten van het streekplan van de goedkeuring uit te zonderen, terwijl zij bij de goedkeuring tevens de verplichting kan opleggen het plan ten aanzien van één of meer in zijn besluit aan te geven onderdee- lén te herzien. Deze beschikking treedt op 8 Juli 1942 in werking. regeling van statiegelden. De statiegelden, die bij inlevering van leege flesschen, kruiken of potten moeten worden te rugbetaald, zijn thans, blijkens een mededeeling van den gemachtigde voor de prijzen, aan een regeling onderworpen. De desbetreffende be schikking, die op 14 Juli 1942 in werking treedt, stelt niet alleen het bedrag der statiegelden voor flesscnen, potten en kruiken met en zonder slui ting vast, maar bepaalt tevens, dat dit bedrag op de etiketten moet worden vermeld. Wanneer binnen één maand na het van kracht Kindje van 16 maanden door goederentrein gegrepen en gedood. Op den onbewaakten overweg te Mullem (gemeente Vierlingsbeek), werd gisteren een kindje van zestien maanden, van den heer L. Franssen, dat in een onbewaak oogenblik kans had gezien, op dien over weg te komen, door een passeerenden goe derentrein, komende uit de richting Venlo. gegrepen en op slag gedood. Nederlandsche bedrijfsleven in nieuwe banen. Een gevolmachtigde voor den arbeid zal worden aangesteld. De centrale persdienst van het N.A.F. schrijft ons: De contouren der nieuwe so ciale ontwikkeling teekenen vgich. af. Het gaat hier niet om een omvórimingsproces, maar om het scheppen van nieuwe vormen. Wij geven hier de meening van den leider van het Nederlandsche Arbeidsfront over de komende wetgeving ter obdfening van het sociale leven. In die wet wordt het bedrijf of de onder neming gezien als organische en organisa torische eenheid, welke in de verhouding tusschen werknemer en werkgever tot uiting moet komen. Beider verantwoorde lijkheid en beider rechten en verplichtingen zullen ten nauwste verband houden met het hoogere belang, dat door beide groepen in en Idoor het werk gediend moet worden, n.l. de eenheid en gezonde ontwikkeling van de Nederlandsche volksgemeenschap. Daarom zijn de onderscheidingen werk nemerwerkgever, welke op tegenstellingen wijzen, die bij de vervulling van deze taak remmend kunnen werken, door de komen de wet niet alleen in naam, doch ook in wezen terzijde gesteld. Dit brengt geen be voogding van den bedrijfsleider mede, veel eer wordt de verantwoordelijkheid grooter, doch tevens is het karakter van de verant woordelijkheid geheel veranderd, dus ge richt op het welzijn van het geheele bedrijf en in het bijzonder op het welzijn van allen, die in het bedrijf werken en als zoodanig als volwaardige medewerkers zijn te be schouwen. Dit zijn verplichtingen, welke de bedrijfsleider ten volle heeft te aanvaarden, doch waartegenover zijn rechten ook ten volle gewaarborgd zullen zijn. Doch niet alleen voor de afzonderlijke be drijven. ook voor het bedrijfsleven als ge heel zal de onverbrekelijke eenheid tot uiting komen. Om die te bereiken zal een gevolmachtigde voor den arbeid ingesteld worden om dit bedrijfsleven als geheel te ordenen, opdat het zijn taak in dienst van de Nederlandsche volksgemeenschap naar behooren zal kunnen verrichten. Het Nederlandsche arbeidsfront zal ge heel in overeenstemming met zijn taak en als de wordende organisatie van alle Neder landsche werkers bij deze obdening mede een belangrijke bijdrage hebben te leveren voor de verzorging van alle werkers in den ruimsten zin van het woord. Om aan het geheel een hecht fundament te verleenen, zal bovendien een raad van deskundigen den gevolmachtigde ter zijde staan. Van dezen raad van deskundigen, die voor de helft uit bedrijfsleiders en voor de helft uit de andere medewerkers uit de be drijven zal worden gevormd, kan verwacht worden, dat hij in goede samenwerking de belangen van allen, die in het bedrijfsleven een taak vervullen, behartigt en daarmede de belangen van. het geheele volk. H. J. Woudenberg spreekt in Haarlem. De leider van het Nederlandsche Arbeids front, de heer H. J. Woudenberg, zal op Woensdag 15 Juli a.s. in de fabriek var Haarlem-Nautic tijdens een bedrijfsappei het woord voeren. Onmiddellijk hierna spreekt de heer Woudenberg in de fabriek van de N.V. Machinefabriek v.h. gebr Figee. GESLAAGD. Te 's-Gravenhage js geslaagd voor hei examen Gemeente-administratie, uitgaande van de Ned. Ver. v. Gemeentebelangen, dt heer J. S. Zuelen te Haarlem. WINDHONDENRENNEN Opnieuw rennen in Heemstede. Wedstrijden vastgesteld op 19 Juli. De organisatoren hebben 28 Juni zoo'n succes geboekt met de windhondenrennen in het Heem- steedsche Sportpark, dat zij besloten hebben op Zondag 19 Juli voor den tweeden keer wind hondenrennen te organiseeren. Een aantrekkelijk programma zal worden vastgesteld, waarbij de snelste honden aan de start zullen verschijnen. AGENDA DONDERDAG 9 JULI. Groote Kerk: Orgelconcert. 3-4 uur. riem. Concertgebouw: Concert H.O.V.. T.30 uur. Palace^.Trenck de Pandoer". 2. 6.30 en 1.45 uur. Toegang alio leeftijden. Luxor Theater: ..Veel lawaai om Nlxi". f.30. 6.30 en 8.45 uur. Toegang boven IS jaar. Rembrandt Theater: „Kellnerln Anna". f.80 6.30 en 8.45 uur. Toegang alle leef tijden. Frans Hals Theater: ..Bal Paré", 2.80, 630 en S.4 5 uur. Toegang boyen 13 Jaar. Moviac Theater: Doorloopende voorstel Ung. Toegang alle leeftijden. VRIJDAG 10 JULI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellin gen. Nieuw programma. W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. C. Derks. Haarlem. Chef van Dienst en Stad: S. R. Kuiper. Haarlem. Sport en stad: A Overmeer. Heemstede. Buitenland: J C van der Laag, Heemstede (Uw.), Haagsch Redacteur: B. Korsten. Den Haag (afw). Binnenland: J. A. Steen Jr., Zandvoort. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, JJmulden. Advertenties: D. A. J. Spek, Haarlem, den aangetoond, dat daarop een ander bedrag dan het na bovengenoemden datum geldende aan statiegeld was betaald, dient het werkelijk betaalde bedrag te worden terugbetaald. Tenslotte verdient het bijzonder de aandacht, dat de statiegelden afzonderlijk aan den kooper in rekening moeten worden gebracht, dus niet bij den prijs mogen zijn inbegrepen. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de desbetreffende mededeeling ln de bladen. VERPAKKING PRODUCTEN VOOR DUITSCHE WEERMACHT De volgende week is de afkondiging van een besluit te verwachten, waarbij een ieder, die voor de Duitsche weermacht bestemde producten verpakt, verplicht wordt bij de verpakking een papier in te sluiten, waarop •erscheidene gegevens staan vermeld. Een dag na zijn afkondiging in de Staatscourant treedt dit besluit in werking. Het is van be lang dat men reeds thans de voor de uitvoe ring noodige maatregelen treft. Nadere bij zonderheden vermeldt de desbetreffende of- ficieele publicatie. TENTOONSTELLING HULPWERK BEELDENDE KUNST Voor de groote tentoonstelling, uitgaande an de afd. „Hulpwerk beeldende kunst" van den Nederlandschen volksdienst in samen werking met de Nederl. Kultuurkamer, die 1 Augustus in het Rijksmuseum te Amsterdam geopend wordt, hebben nagenoeg alle Neder landsche kunstenaars werken ingezonden. Zoo zijn tot dusverre ter keuring ontvangen 1500 schilderijen. 100 etsen, 200 aquarellen en 100 stuks plastiek JEUGDHERBERG TE PETTEN GESLOTEN. „De Zevensprong" te Petten is voor het trekkersverkeer gesloten. In dc omgeving van Amsterdam zijn thans de volgende jeugd herbergen nog geopend: Haarlem, Schoorl, Wieringen, Vinkeveen, Kortenhoef, Amers- L'foort, Utrecht en De Kaag. De hamstervoorraad van een Haagschen notaris. Een enorme partij levensmid delen etcin beslag genomen Huis en kantoor als opslagplaats. Om de hamsterwaren van een 46-jarigen notaris naar het politiebureau over te bren gen, heeft de transportauto van de Haag- sche politie vier ritten moeten maken. Zoo wel het huis als het kantoor van dezan Hagenaar wiens gezin slechts uit man en vrouw plus inwonende dienstbode bestaat, bleek een opslagplaats te zijn van alle soor ten levensmiddelen en verbruiksartikelen. Een klein beeld van de hamsterwaren, die in beslag genomen zijn, moge de volgende opsomming geven: Ongeveer 80 blikjes ge condenseerde melk, ongeveer 120 blikken melkpoeder, ongeveer 150 blikken groenten, pl.m. 10 K.G. thee, 25 K.G. rijst. 25-tal blik ken boter, een kleine honderd potten jam 60 pakken maizena, 40 K.G. suiker. 30 pak ken havermout en gortmout, een 25-tal flesschen terpentijn, eenzelfde aantal fles schen spiritus, eveneens een 25-tal fles schen vloeibare zeep, voorts flesschen azijn en azijnessence, een groote hoeveelheid koffie, pakken macaroni, een groote partij toilet- en huishoudzeep, flesschen boen- er zeilwas, blikken biseuit, blikken toast, pak ken tafelbeschuit, vitamine d in poeder- vorm. tafelzuren, zeemenlappen, werk- en toiletborstels, sponsen, kwasten, scheer- crème, enz. De juiste hoeveelheden konden nog niet worden opgegeven, daar het personeel vi... den justitioneelen dienst A thans nog bezig is met het sorteeren der goederen. KALF IN DE WEIDE TE HEEMSTEDE GESLACHT. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is uit een weide van den landbouwer v. B een kalf ontvreemd, een z.g. „Blaarkop" Het vermoeden bestaat dat het kalf is gedood, daar in de weide ingewanden zijn gevonden, waarschijnlijk van dit dier af komstig. Waarschijnlijk is het vleesch daarna per roeiboot vervoerd. De poltie stelt een onderzoek in. Verduisteren v«n 22.01 tot 5.29 u. 10 Juli: zon op 5.29, onder 22.00 uur. maan op 3.34, onder 19.15 uur. 11 Juli: zon op 5.30, onder 22.00 uur. maan op 4.11, onder 20.09 uur. SPORT EN SPEL WATERPOLO H. P. C. 1—NEREUS 1 3—1. Onder vrijwel ideale omstandigheden, heeft de H.P.C. de Nereus-ploeg een ne derlaag toegebracht. Door het fraaie spel van de thuisclub kwam ook het spel van de gasten tot betere ontwikkeling en het was vooral Boot met zijn ongelooflijk harde en lange passes naar middenvoor Koeman, die een doorloopend gevaar vormde voor de H.P.C.-achterhoede. De H.P.C.'er Kloots speelde echter een tactische partij zoodat aan Boot zeer weinig vrije worpen werden toegekend. Het eerste doelpunt kwam van de hand van De Geest nadat deze zich van v. d. Toorren had vrij gemaakt (10). Een magnifieke doorslagbal van Koeman na een langen pass van Boot bracht beide partijen nog voor de rust op gelijken voet (11). Vlak daarop nam H.P.C. opnieuw de leiding door De Geest (21). Na de hervatting vertoonden de ploegen opnieuw het goede spel en uit een scherpe back hand van De Geest bracht deze den eind stand od 31. d.w.r.—h.z. en p.c. (dames) 1—3. Daar de Haagsche dames met zes speelsters kwamen, liet D.W.R. één speelster uitvallen. De Haarlemmers zijn daarvan de dupe geworden, daar zij door het groote speelveld het spel niet •olkomen beheerschten. Direct na den aanvang verd mej. Ruimschotel den bal toegespeeld, waarna zij doelpuntte (01). Dan volgde een snelle wedstrijd, waarbij beide doelverdedigsters er aan te pas moesten komen. De gasten waren Iets meer in den aanval. Mej. Complet plaatste den bal goed naar mevr. v. d. Booren en de stand was gelijk. Bij H.Z. en P.C. was vooral mej. Ruimschotel zeer gevaarlijk. Na de hervatting waren de Haagsche dames eer in den aanval. In de D.W.R.-achterhoede werden een paar fouten gemaakt en H.Z. en P.C. voerde kort na elkaar den stand op tot 1—3. Aan den anderen kant schoot mevr. v. d. Booren te gen de lat en H.Z. en P.C. werkte den bal weer het veld in. De Haarlemmers probeerden het spel te verplaatsen, doch zij waren tegen de snellere Hagenaars niet opgewassen. d.w.r.—z.i.a.n. (heeren) 1—4. Ook in dezen wedstrijd speelden de Waterrat- :n ver beneden hun kunnen, hetgeen Z.I.A.N in doelpunten wist uit te drukken, terwijl D.W.R het doel steeds te hoog zocht. Direct was Den Haag ln den aanval. Na goed samenspel kreeg Brasem den bal goed aange geven en gaf deze zijn club de leiding. De Haag sche voorhoede werd te veel vrijgelaten, waar door voor het D.W.R.-doel gevaarlijke oogen- blikken ontstonden. In vrije positie vergrootte de rechtsvoor den voorsprong. Het schieten bij de Haarlemmers was slecht. Enkele gevaarlijke oogenblikken voor het Haagsche doel werden af geslagen Behle kreeg den bal toegespeeld, doch Zijn schot ging rakeling ndast. Voor de rust ver grootte Z.I.A.N. den voorsprong. Direct na het uitzwèmmen plaatste Seubring den bal naar Kollerie. die ineens inschoot. Er kwam meer geestdrift bij D.W.R. doch zij kon het net niet vinden. De Haarlemmers stelden alles ln het werk om den achterstand te verkleinen. Een te ver opdrin- geen werd hen noodlottig, wanneer de Haagsche linksvoor den bal bemachtigde en in geheel vrije positie onhoudbaar doelpuntte (1—4). TENNIS Haarlemsche Jeugdkampioenschappen. Het groot aantal inschrijvingen heeft het niet mogelijk gemaakt de jeugdwedstrijden Woens dagavond te beeindigen. Besloten is de wedstrij den Vrijdag voort te zetten. De minder sterke spelers zijn inmiddels afgevallen zoodat de laat ste dag ongetwijfeld heel wat aardige partijen zal brengen. Een bezoek aan de banen der Haar lemsche Lawn Tennis Club kan dan ook worden aanbevolen. De uitslagen van Woensdag luiden: Heeren enkelspel t.m. 16 jaar: D. van Meir—J Corbeth 6—1, 6»-0. T. van Houtum—H. Markus 64, 7—5. M. van Hengel—F. Elhorst 64, 2—6. van IJsselstein—Kees Weidema C—3, 46, 6—1. D. van Meir—H. Schraagen 6—2, 6—3. Heeren enkelspel 17 en 18 jaar: K. Noppen—W Helderman 86. 7—9. 108. T. de Booy—R. de Viela 6—1. 6—1. W. Vlëtor—L. Mc. Nfeill 6—2, 6—1, Rahusen—K. Noppen 6—2, 64. M. Fruitema— Swens 62. 64. R. Rahusen—K. Suyk 61, 6—1. M. Fruitema—H. v. d. Wal 6—3, 9—7. Dames enkelspel: Jaqueline Bergman w.o. Elsbeth de Booy—Maria von Winning 46. 6—3, 6—4. Inge Markus—Lotty Bard 46, 61, 62. Luc Posthumus Meyer— Inge Markus 6—0. 60. Nora Henning—Addy Gorter 6—2, 6—0. Emmy van Mar ken—'Trudi Domhoff 64, 6—2. Meta Schaagen Markus 6—3, 6—2. Corrie de Clerq—Elsbeth de Booy 6—2. 7—5. Wetka von Saher—I. Wolter- beek 7—5, 7—9, 64. Jacqueline Bergman—Nora Henning 64, 62. Heeren dubbelspel t.m. 16 jaar: J. Corbeth en Glasz—H. Boot en L. Schmidt auf Altenstadt 8—6, 7—5. Heeren dubbelspel 17 en 18 jaar: W. Viëtor M. Fruiteman—L. Mc Neill en D. Mc Neill 6—4. 6—4. K. Suyk en M. J. W. van Huystee—T. Hoop man en J. Verspoor 5—7, 9—7, 6—2. H. v. d. Wal en Ch. de Beaufort—K. Weidema en K. Weidema 6—2, 6—3. W. Helderman en K. Noppen—IC Suyk en M. J. W. van Huystee 6—1, 6—1. Dames dubbelspel: Luc Posthumus Meyes Emmy van MarkenGerda Markus en Rosemarie Koenen 6—3, 60. Gemengd dubbelspel: J. en A. Veldhuyzen van Zanten—Inge Markus en M. van Hengel 6—0, 5—7, 6—3. Nelle van Weezei en Ch. de Beaufort- Emmy van Marken en H. v. d. Wal 6—3. 6—8, 8—6. Corrie de Clerq en T. de Booy—Metha Schraa gen en D. v. Meir 3—6, 61, 7—5. Mleke Tame- ling en J. van Marken—J. en A. Veldhuyzen van Zanten 64, 62. Kiki Goeting en Rahusen—Nelleke van Weezei en Ch. Rosemarie Koenen en W. Helderman 64, 6—3. Kiki Goeting en Rahusen—Lotty Bard en K Noppen 7—5. 4—6. 6—4. Ilse Alofs en W. Viëtor— M. Boissevain en L. Mc. Neill 64, 6—2. Corrie de Clercq en T. de BooyMieke Tamellng en J. van Marken 6—1, 6—4. „duinwijck"-tournooi. Er begint thans schot in het „Duinwijck"- jurnooi te Bloemendaal te komen. Woensdag avond werden niet minder dan 20 partijen afge werkt. hetgeen een record bij voorgaande avonden beteekent. Er waren verscheidene spannende partijen. De uitslagen luiden: Heerenenkelspel. Afd. A: Evenhuis—Marsman 2—6. 7—5. 64. Heerenenkelspel. Afd. B: De Weerdt—De Haan 60. 7—5; Schouten—Evenhuis 61, 86; Gcos- sens—Bier 6—1. 6—2. Heerendubbelspel. Afd. A: Van Tetering en Geheniau—Pot en Van Hees 6—3, 6—3; Van Liemt en Van Item—Scholte en v. d. Knaap 6—3. 63; Luiklnga en NielandtTromp en Marsman 61, 6-3. Heerendubbelspel. Afd. B: Endenburg en Pier lot—Koehorst en Koehorst 6—2. 6—3; Boeree en Posee—Schene en Corver 6—0, 6—4. Damesenkelspel. Afd. A: Mej. De Weerdt—mej Visser 6—3. 5—7. 6—3. Gemengdubbelspel. Afd. A: Ramkema en Bal- Jon-^indner en Vehmeijer 11—9. 7—5; Klljzing en Van LeeuwenGilhuys en Limburg 8—10, 6—3, 7—5; mej. Veendorp en Nieland—mevr. Van Kal ken en Van Kalken 62, 64; Möller en Koeken- backer—Allard en Kahman 6—2, 60. Gemengddubbelspel. Afd. B: Bos en Van Hooff —Bloem en Koehorst 6—3. 6—3; Voogd en Dijk stra—Ament en Boesveld 3—6, 6—1, 6—3; Forme- noy en Snoek—Kromhout en Ides 60. 8—6: En- Igels en Schreuder—Avellng en Endeburg 6—0, 7—5; Paul en De Kuyper—De Weerdt en Hart 6—2. 7—5; Handgraaf en Vlsee—Reches en Geldof 5-7, 6-2, 6-3, Uitreiking distributie bescheiden Voor de uitreiking van distributiebescnei- den is het morgen Vrijdag de beurt aan dc letters Q. T. U, X, Y en Z. VEREENIGING „HAERLEM". Het bestuur van de Vereeniging „Haer- lem" organiseert een boottocht naar Spaarn- dam op Dinsdag 14 Juli. Mocht het aantal belangstellenden grooter zijn dan 100, dan zal een tweede tocht op Donderdag 16 Juli worden georganiseerd. Vele Haarlemmers kennen hun staid van het land af bezien, maar het zijn er slechts weinigen, die haar van het water af hebben aanschouwd. Het kronkelende Spaarne, dwars door de stad, geeft een aanblik, welke niet nalaat een diepen indruk achter te laten. Het silhouet van de stad op een mooien zomeravond, wanneer de boot de Mooie Hel heeft be reikt, is onvergetelijk. Het is daarom, dat het bestuur besloten heeft deze bootvaart te organiseeren. JUBILEUM K. BLOEMZAAD. Woensdag 15 Juli zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer K. Bloemzaad in dienst trad bij de Haarlemsche Manége. HALTEN OPGEHEVEN. Wegens stroombesparïng worden met in- mg van heden de volgende halten op de lijnen van de N.Z.H.T.M. opgeheven: Lijn 1: Proveniershuis, Parklaan (Jans- weg en Kruisweg) en Kennemerplein. Lijn HaarlemZandvoort: Halte Koning inneweg, met uitzondering van den locaal- dienst TempeliersstraatAerdenhout. Lijn HaarlemLeiden: Bennebroek Halte Dageraad en Sassenheim Halte Tulpenlaan. DE DISTRIBUTIEBONNEN Artikel Aardapp. Bon Kaart Hoeveclli. t/m. 34A Aard. 1 1/4 kg. 11 Juli Beschuit 34 Besch. Bloem (geb. brood) 317 t/m. 320 Algcm. Boter 34 Boter Boter (marg.) 34 Vet Brandstoff. 01 t/m. 05 B.V. Brajid 75 gr. 11 Juli 100 gr. 11 Juli 125 gr. 14 Juli 125 gr. 14 Juli Brood Brood Chocolade Cigarillos Ciga rellen Gort Jam 34A Brood 34B Brood 31. 33 Versn. 43, 44 Tabak 43, 44 Tabak 321. 331 Algem. 329 Algem. 322 t/m.326 Algem. Ivoffiesurr. 3 2S Algem. M»izena(verm.) 332 Algem. Marg. (bot.) 34 Vet Melk 31 t/m. 34A Mellc Melk 31 t/m. 34B Melk Petroleum 01 Petr Peulvr. 330 333 334 Algem, Rijst 4- Sclieerzccp Servies Sigaren Suikerw. 3 Suiker Tabak Toiletz. Vermicelli Vet (bot.) Vleesch z Vleesch Wascli poeder Zeep Zeep 1 eenh. 30 Apr.'43 400 gr. 11 Juli 50 gr. 11 Juli 100 gr. 11 Juli 10 st. 11 Juli 20 st. 11 Juli 250 gr. 11 Juli 500 gr. 11 Juli 100 gr. 11 Juli 250 gr. 11 Juli 100 gr. 11 Juli 125 gr. 14 Juli 3 1/2 L. 11 JuLi 1 3/4 L. 11 Juli 2 L. 22 Aug. 250 gr. 11 Juli 4-26 Reserve 250 gr. 11 Juli U Textiel 50 gr. 31 Aug. 32 Reserve 1 pnt. 8 Aug. 44 Tabak 5 st. 11 Juli 100 gr. 11 Juli 1 kg. 11 Juli 25 gr. 11 Juli 75 gr. 15 Aug, 100 gr. 11 Juli 125 gr. 14 Juli 34A Vleesch 100 gr. 11 Juli 34B Vleesch 25 gr. 11 Juli 336 Algem. 250 gr. 15 Aug, L Zeep 28 a 75 gr. 15 Aug. 335 Alg. 2S a 75 gr. 15 Aug, 31 43. 33. 34 Versn. 327 Algem. 43. 44 Tabak L, Toiletz. 332 Algem. 34 Vet i 0 De Reichssportführer Staatssekretar Hans von Tschammer und Osten heeft in een onderhoud met der» sportredacteur van het A.N.P. verschillende actueele vraagstukken op het gebied van ons natio nale sportleven behandeld, in het bijzon der de lichamelijke opvoeding van ons volk en de verdere toekomstige ontwikke ling. De Reic!u|6portführer deelde mede, dat het bezoek, dat hij de vorige maand aan ons land heeft gebracht hem even goed was bevallen als de vorige malen toen hij in contact kwam met onze landgenooten. „Het doet mij eeh genoegen te kunnen verklagen, dat de sportbetrekkingen in het verleden tusschen onze beide landen steeds uitstekend zijn geweest en dat dit vooral van onze zijde ten zeerste werd gewaar deerd. Ook in dit opzicht hoop ik. dat wij een goede toekomst tegemoet zullen gaan. Van Duitsche zijde zien wij deze ontwik keling natuurlijk met groote belangstelling tegemoet. Wij zullen ons hierbij het liefste op hetzelfde standpunt plaatsen als voor heen, nl. dat wij als Duitsche instanties daarmede niets te maken hebben. Toch moet u de situatie heden een beetje anders zien. Hoe ongaarne wij er aan medewer ken, dat wij als het ware zelf in zekeren zin concurrentie en misschien wel een sterke concurrentie met ons in het leven roepen, zijn wij gaarne bereid alle mede werking te verleenen voor zoover deze van uw zijde gewenscht wordt geacht. Evenals wij dat voor de overneming van de macht hebben gekend, was het sportleven totaal versnipperd door confessioneele en marxis tische stroomingen. Ook in uw land is hieraan op het oogenblik een einde ge maakt. Toch zullen er nog meer verande ringen doorgevoerd moeten worden. De lichamelijke opvoeding en het nationale sportleven moeten meer gezien worden als een aangelegenheid van den staat. Van staatswege zal dus in zekeren zin intensie ver moeten worden ingegrepen om te ko men tot de gewenschte verbeteringen. Bij ATHLETIEK Jeugdwedstrijden te Rotterdam Duitsche athleten nemen er eveneens aan deel. Vrijdag 17, Zaterdag 18 en Zondag 19 Juli zullen in het Stadion van Feyenoord te Rotterdam groote zomerspelen worden gehouden, waaraan belangrijke athletiek- wedstrijden zullen zijn verbonden. Hiertoe zullen de beste athleten der jeugd uit Duitschland naar ons land komen en wel uit het gebied Westfalen, een der grootste van Duitschland. en voorts uit de gebieden Nordsee. Ruhr-Niederrhein en Dusseldorf. Aan NederlgndsAe zijde zullen de natio nale jeugdstorm en de Hitlerjugend Nie- derlande hun beste krachten inzetten. Tevens komt er een muziekkorps van de Hitier-Jugend uit Westfalen over ter sterk te van ongeveer 150 man. die de wedstrij den met hun pittige muziek zullen opluis teren. De finales der verschillende num mers zullen Zondag 19 Juli des middag: om 3 uur worden gehouden. De wedstrij den worden omlijst met interessante de monstraties van de B.D-M. en Hitler- Tugend. DAMMEN mijn laatste bezoek aan uw land heb ik een schoolklas bezig gezien met een gymnastiekles, hierbij moesten de leer lingen springen en het viel mij op, dat zij dat allen deden zonder hiervoor in doel treffende sportkleeding gestoken te zijn. Van hen sprongen met zware wandel schoenen aan en gekleed in een jasje met een dasje om. Dat bewijst wel, dat het juiste begrip van dit onderricht ten eenen- male nog ontbreekt. In de eerste plaats zal net dus noodig zijn dit begrip goed bij te brengen, waarvoor in het bijzonder de scholing der leerkrachten aangewezen is. Dit zal dan voornamelijk als het begin moe ten worden beschouwd om te komen tot een algeheele verbetering. Deze aankweek van leerkrachten behoort natuurlijk ge heel onder staatstoezicht te geschieden. U begrijpt, dat ik hierop den nadruk heb gelegd, omdat ik dat persoonlijk als de eenig juiste methode zie. Aangezien de rijkscommissaris hier mijn hulp heeft in geroepen, heb ik mij bereid verklaard als adviseur op te treden en daarbij ia over eengekomen, dat indien het aanvankelijk aan de noodige instructeurs mocht ont breken, ik mijn beste instructeurs ter be schikking zal stellen. U begrijpt, dat ik niet uit eigen beweging hiertoe wenschte over te gaan, omdat ik daardoor in zekeren zin een sterke concurrentie in het leven roep. Het internationale contact. Op uw vraag ten aanzien van het inter nationaal contact, dat in de toekomst ver wacht mag worden, kan ik nog het volgende mededeelen. Voor Duitschland is dat geen vraag meer, omdat ons internationale pro gramma geheel bezet is. Indien evenwel van uw land uit het initiatief wordt geno men om geheel vrijwillig het contact, in welke tak van sport ook, met ons land op te nemen, kan ik U de verzekering geven, dat een dergelijk initiatief door ons ten zeerste op prijs zal worden gesteld en wij dan ook al onze medewerking zullen ver leenen. Tot dat doel heb ik van heden af toe stemming gegeven om het engere grensver keer, ten aanzien van het houden van sportwedstrijden tusschen beide landen, wederom als van ouds toe te laten. Dit ia vooral van belang voor de oostelijke Neder landsche provincies en de Westelijke Duit sche gebieden. Bovendien staat thans vast, dat ver schillende goede Nederlandsche athleten 1 en 2 Augustus a.s. in Berlijn zullen irten op de internationale wedstrijden. Dan zullen op uitnoodiging internationale krachten op het gebied van de zwemsport in Augustus in Nederland starten, welke voornamelijk uit Denemarken. Duitschland en Nederland gerequireerd zullen worden. Ten slotte staat ook de landenwedstrijd boksen voor de jeugd in Hannover in Sep tember vast. Voor alles dienen wij hierbij evenwel goed voor oogen te hebben, dat de deelneming aan dergelijke wedstrijden geheel uit vrijen wil dient te geschieden. Wij wenschen niet anders", aldus besloot ie Rijkssportfiihrer. Uit dit onderhoud blijkt volledig, dat deze Duitsche sportleider met groote be langstelling de ontwikkeling in ons land volgt. Hij stelt zich hierbij evenwel op het standpunt, dat dit een zuiver Neder landsche aangelegenheid is. waarin hij niet mag ingrijpen, tenzij dit van Nederlandsche zijde wenschelijk wordt geacht, teneinde tot het gestelde doel te geraken. In het clublokaal der Haarlemsche Damclub werden bovengenoemde wedstrijden voortgeze' De uitslagen luiden: Hoofdklasse: W de Jong wint van H. Berg huis. Maandagavond 13 Juli a.s. wordt in het club lokaal der Haarlemsche Damclub de partij tus schen P. J. van Dartelen en W. de Jong gespeeld, welke van beslissenden invloed op den einduit slag van dit tdurnooi zal zijn. Eerste klasse: J. Philippo remise met J. Ooster ling; T. B. Dlnkla remise met J. Holm; A. Mie- dema wint van P. Klaasen; A. Fasol wint van Nico Blom; G. Bakker wint van W. Dijkhof. HAARLEMSCHE DAMCLUB. De uitslagen der wedstrijden om de clubkam pioenschappen luidèn: Hoofdklasse: P. J. van Dartelen remise met J B. Sluiter Jr.; K. OliJ wint van P. H. Meure. ZOMERWEDSTRIJDEN 1942. P. L. Schrijnemakers remise met A. Smit; A. Smit wint van P. van Dijk; J. w. van Dartelen wint van J. van Looij; Louis Kisch remise met A. Pimentel; A. J. Verwoerdt wint van I. Risseeuw; H. L. Philippo wint van J. J. Zalm; H. L. Phi- ltppo wint van G. J. Steenkist; C. B. de Laa; wint van G. de la Rie; A. J. Oremus wint van I. M. Rutgers. CRICKET HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG 12 JULI. Het programma voor cricket voor Zondag a.s. luidt: Eerste klasse: V.O.C.—H.C.C. 2. H.C.C. 1— Excelsior. Haarlem—A.C.C.. VR.A.—Hermes D.V.S., H.B.S.—Rood en Wit. V.V.V.—Quick (N Tweede klasse: R. en W. 2—Kampong, H.C.C. 3 L.C.C.. Quick (H.)—Sparta. C.V.H.—S.C.H.C. Tweede klasse Noord: V.V.V. 2—R. en W. 3, V R.A. 2V.V.V., Hercules—Rio. Derde ^klasse Noord: A.C.C. 3—Hilversum, Kampong 2—Haarlem 2. SPORT-.4LLERLE1 De nationale kampioenschappen in zwemmen en schoonsprlngen, uitgaande van den Nederland schen zwem- en reddingshond, zullen dit jaar te Amsterdam plaats hebben en wel op 15 en 1( Augustus a.s. In verband met het 50-jarig be staan van de zwemclub „De Jonge Kampioen' (D.J.K.) is deze club, in" samenwerking met het gemeentebestuur van Amsterdam, met de orga nlsatie belast. De Amsterdamsche politie sportvereeniging, die Zondag om 2 uur op haar terrein aan den Spaarndommerdijk nationale athletlekwedstrij- den houdt, heeft hiervoor talrijke en goede in schrijvingen ontvangen. Prominente Nederland sche athleten zullen aanwezig zijn, o.m Osen- darp. Berger. Blok. Aat de Bruyn, Houtman. Lutkeveid, en De Ruyter. Een spannend num mer belooft zonder twijfel te worden de Olympi sche estafette, waarop de A.A.C. met Bouman en Bakels en Haarlem met De Roode en Dekker op hun sterkst zullen uitkomen. voor alle inrichtingen van onderwijs uit voorraad leverbaar BoekhandelH.de Vries JACOBIJNESTRAAT 3 TELEF. 10785 GED. OUDE GRACHT 27—27a RADIOPROGRAMMA vrijdag 10 juli 1942. hilversum i, 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 7.15 Gramofoon muziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoon muziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Ge wijde muziek (opn.). 8.40 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Bertus van Dlnteren en zijn orkest. 12.00 Theo Uden Masman en zijn dansorkest en gramofoonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Ensemble Willy Kok en gramofoonmuziek. 14.00 De Arnhemsche Orkest Vereeniging en solist en gramofoonmuziek. 16.00 Bijbellezing. 16.29 Het Zepparoni-kwartet. 17.15 B. N. O. Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17,30 Als ik eens winkelmeisje werd?, causerie. 17.45 Planovoor dracht. 18.15 Gramofoonmuziek. 18.30 Neerlands stem van het Oostfront. 18.45 B. N. O. Nieuwsbe richten. 18.55 B. N. O. Bilnnenlandsch zakelijk praatje. 19.05 Duitsche taalcursus. 19.30 Amuse mentsorkest en soliste. 20.15 Vrijdagavondcabaret. 21.00 Gramofoonmuziek. 21.25 Het wekelijksche sportpraatje. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmuziek. Vanaf 22.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 22.1524.00 Gramofoonmut hilversum ii, 301.5 m. 6.458.15 Zie Hilversum I. 8.15 GramofoonmO- ziek. 8.45 Omroeporkest en solisten (opn.). 9.4! Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 1(^15 Gramofoonmuziek. 10.40 Causerie over het Am sterdamsche Kunsthuis. 11.00 Orgelconcert. 11.36 Viool en piano. 12.00 Orgelconcert en zang. 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berichten. 13.09 Causerie: Mest- en gieraanwending. 15.45»* Syl- vestre Trio en gramofoonmuziek. 16.45 Gramo foonmuziek. 17.00 Als je verre reizen doet. 17.19 B. N. O. Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.30 Melodisten en Soliste. 18.15 Reportage. 18.19 Gevarieerd programma. 19.30 B. N. O. Nieuws berichten. 19.40 B. N. O.: De Jordaner verte» over sociale nooden. 19.50 Spiegel van den dag. 20.00 B. N O Engelsche uitzending: ..Holland'l politici aspects" (Voor de Radio-Centrales: Gra mofoonmuziek. 20.15 Klarinet, altviool en piano. 21.00 Landmans Lust. 21.30 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. Leidende staatslieden schrijven. 22.10 Avonds wijding. 22.15—24.00 Zie Hilversum I.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 14