Ordening van het particulier onderwijs op komst Schoolboeken stadsnieuws De kruidenier in dienst van het publiek. In de toekomst zal de exploitatie van een particulier instituut afhankelijk zijn van een erkenning. Maatregelen in het belang van de ontwikkeling der algemeene volksopvoeding. f Het spreekt vanzelf, dat de te goeder naam en faam bekend staande instituten hierbij slechts gebaat zullen zijn. Juist van deze zijde zijn dan ook herhaaldelijk ver- tu Een voorloopig onderzoek van de in gekomen aanmeldingen van de particu liere onderwjjsiniiditingen heeft dui delijk in het licht gesteld, dat maatre gelen tot ordening op dit gebied zeer gcwenscht zün. aldus heeft de raadadvi seur van het departement van Opvoe ding, Wetenschap en Kuituurbescher ming, ir. H. J. van Bbutcn, hoofd van het bureau Volkskulthur en volksont wikkeling, medegedeeld. Het particuliere onderwijs is in ons land in de laatste jaren enorm toegenomen. Niet minder dan ruim 3500 aanmeldingen zijn binnengekomen. Het aantal particuliere in stituten in ons land is echter nog grooter want een deel er van heeft filialen in ver schillende plaatsen gevestigd, welke niet zyn meegeteld. Deze 3500 instituten hebben met minder dan ruim 100.000 cursisten, waarbij niet gerekend zijn de ongetwijfeld nog tallooze leerlingen, die door zelfstan dige leeraren opgeleid worden. Ruim 75.000 van genoemd aantal cursisten geniet han delsonderwijs. dat in ons land in ongeveer 1400 particuliere instituten woiUt gegeven en wel in hoofdzaak in stenografie, machine- schrijven, talen, boekhouden en ter oplei ding voor het middenstandsdiploma. De overige 2100 particuliere onderwijs inrichtingen, welke slechts rond 25000 cur sisten hebben, zijn op zeer uiteenloopende gebieden werkzaam. Zoo heeft men onder meer opleidingen voor coupeuse, naaister, chauffeur, kapper, slager, kraamverzorg ster, verpleegster, schoonheidsspecialist, enz. Het officieele vervolgonderwijs geeft daarentegen juist een afneming te zien. Vol gens het over 1940 verschenen onderwijs verslag van het departement van Opvoe ding. Wetenschap en Kuituurbescherming is dit onderwijs van eind 1939 tot eind 1940 teruggeloopen van 247 cursussen met 8232 leerlingen tot 123 cursussen met 3849 leer lingen, hetgeen een vermindering van ruim 50 pet is. De bloei van het particuliere onderwijs is te verklaren uit de groote behoefte aan ver volgonderwijs. Bij dezen opbloei hebben zich echter verschillende misstanden ont wikkeld, welke uit den weg zullen moeten worden geruimd. Door het groote aanbod van leerkrachten, moeten deze zich vaak vergenoegen met een zeer geringe bezoldi ging. Om toch eenigszins in hun oiïierhoud 4e kunnen voorzien geven zij soms wel meer dan 80 uren per week les. Vaak komt het voor, dat een onbevoegde leiding aan haar bevoegde leeraren slechts een klein ge deelte van de lesgelden afdraagt. Ook wordt zeer veel door onbevoegden gedoceerd. Dit alles is ook een gevolg van de vaak zeer lage lesgelden, die men om te kunnen concurreeren berekent. Veel onderwijsin stellingen zijn er daarbij toe overgegaan zelf examens van hun leerlingen af te ne men en diploma's uit te reiken, waarbij de exameneischen vaak lager gesteld zijn dan verantwoord is. Dat dit alles de belangen van het on derwijs zoowel als van het onderwijzend personeel niet ten goede komt. is be grijpelijk. Vanwege het departement zal er daarom een speciale inspectie worden ingesteld, die belast zal worden met het toezicht op het particulier on derwijs. De examens zullen los gemaakt moeten worden van de instituten. Zwendel op het gebied van examens, reclame welke niet in overeenstemming is met de feiten, onoirbare praktijken bij het inschrijven van cursisten en on toelaatbare sociale verhoudingen onder het personeel zullen tot het verleden gaan behooren, terwijl tevens alle cur sussen. welker opleiding niet deugt, uit gebrek aan belangstelling vanzelf zul len verdwijnen. Naast de diploma's, welke door de insti tuten zelf worden afgegeven, worden exa mens afgenomen idoor tallooze vereenigin- gen van docenten. Hieronder zijn er, die ontstaan zijn doordat instituten in de exa- menexploitatie een bron van inkomsten zien. met collega's een belangengemeen schap aangaan en dan een examenvereeni- ging stichten, waarzij als examinatoren de leiders zelf optreden. Door het nauwe ver band, dat op deze wijze tusschen opleiding en examen wordt gelegd, wordt natuurlijk bij Ide exaiuineering vaak met onzuivere maatstaven gemeten. De bedoeling is, alle examens onder rijks- toezicht te plaatsen, de exameneischen voor de verschillende vakken vast te stellen en de examineerenicie vereenigingen bii het af nemen van deze examens in te schakelen. Het ligt voorts in de bedoeling in de toe komst de exploitatie van een particulier in stituut afhankelijk te stellen van een er kenning. waarvoor aan verscheidene eischen zal moeten worden voldaan, die een goede behartiging van de belangen van leerlingen en docenten zullen waarborgen. DUBBEL-JUS! Hel woord zegl olies, 't Klinkt ons als muziek in 'l oor: Elke lepel wordi iwéé lepels I Voell U door misschien iets voor? DUBBEL-JUS van HELDERMAN is Von de allerbeste soort. Daar 't een HELDERMAN-product is; Neemt een proef en zegt het vóórt! Tfe" HELDERMAN AGENDA WOENSDAG 15 JULI: Frans Hals: „De Postmeester", toegang boven 18 jaar, 2.30, 6.30 en 8.45 upr. Palace: „Groot Alarm", toegang boven 18 jaar. 2, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: ,',De eed van Stephan Rakitin", toegang boven 18 jaar. 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Robert Koch", toegang boven 14 jaar. 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac Theater: „Onder gele vlag", toe gang boven 18 jaar. 2, 4, 7 en 9 uur. DONDERDAG 16 JULI: Groote Kerk: Orgelbespeling 3-4 uur. Gem. Concertzaal: H.O.V. „La Damnation 'de Faust" 7.30 uur. ^Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. W.n. Hoofdredacteur: j. v. Baudewyns, Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. C. Derks. Haarlem. Chef van Dienst en Stad: S. R. Kuiper. Haarlem. Sport en stad: A. Ovenneer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten. Den Haag. Binnenland: J. A. Steen Jr.. Zandvoort. Nieuws- cn reportace voor Velsen cn omgeving: J. J. E. van Baarse'.. IJmuidm. Advertenties: D. A. J. Spek, Haarlem. zoeken binnengekomen tot het treffen van maatregelen, die onbevoegden uitsluiten en die het onderwijs en de examens onder rijkstoezicht plaatsen. De bedoeling van deze ordening is dan ook niet het particulier initiatief te dooden, doch net te leiden, waarvoor te meer aanleiding is, daar het om een zaak van zoo overwegend belang gaat. namelijk de vergrooting van de ont wikkeling van het Nederiandsche volk als ondehdeel van de algemeene volksopvoeding. Maatregelen ter bezuiniging van kolen, gas en electriciteit in hotels, restaurants, enz. De directeur van het Hotel-, Café-, Res taurant- en Pensionbddrijf deelt ons mede, dat met het oog op de noodzakelijk uiterste beperking van brandstoffen, w.o. ook te re kenen gas en electriciteit. Ln opdracht van de „Rüstungsinspektion Niederlande" met ng van 14 Juli 1942 de volgende be palingen gelden: s 1) In restaurants en café-res.taurants mogen warme maaltijden of'warme gerech ten slechts worden verstrekt tusschen 12.30 en 14.30 uur, alsmede tusschen 18.00 en 21.00 uur. De verstrekkingen bij het ont bijt worden niet als warme maaltijd en/of gerecht beschouwd. Uitdrukkelijk woilit hierbij medegedeeld, dat deze bepaling ook betrekking heeft op restauraties van of in verkeersinrichtingen (b.v. stationsrestauraties, tramstations, enz.) 2) In inrichtingen, bestemd tot het tegen betaling verstrekken van logies voor kor- teren en/of langeren tijd (hotels, logemen ten en pensions) mag bij aanwezigheid eener centrale voor warmwatervoorziening slechts stroomend warm water worden verstrekt tusschen 7.00 en 8.30 uur, dus alleen in-de vroege morgenuren. 3) Personenliften c.q. roltrappen mo gen niet gebruikt worden, tenzij voor op gaand verkeer voor hooger dan de 3e verdie ping. Voor neergaand verkeer mogen zij dus in geen geval gebruikt worden. Met nadruk wordt er op gewezen, dat op bovenstaande bepalingen geen uitzonde ringen worden toegestaan. De ondernemers van bovenbedoelde in richtingen zijn er in hun eigen belang uit drukkelijk op gewezen, dat aan het hoven- staande strikt de hand dient te worden ge houden, aangezien anders onvermijdelijk tot ingrijpender maatregelen zal worden over gegaan. Het publiek zal daarom goed doen zijn medewerking te verleenen door geen eischen te stellen, waaraan toch niet kan worden voldaan. Waarschuwing voor alle veehouders. Alle beschikbare melk moet aan de fabriek worden geleverd. Dat niet-nakoming van den plicht der veehouders, om alle door hen geproduceer de melk aan de fabriek te leveren, den na- latigen zwaar wondt aangerekend, blijkt uit onderstaande uitspraak van den tucht rechter te Zwolle. Op 8 Juli j.l. had zich voor dezen tucht rechter een veehouder te verantwoorden, die van September 1941 tot Juni 1942. in strijd met de voorschriften, niet had voldaan aan zijn verplichting om de door hem ge produceerde melk af te leveren aan een melkverwerkend- of standaahdisatiebedrijf. doch zijn melk bij een melkproductie van circa 70 liter per dag ten deele had afge leverd aan consumenten en ten deele had vervoederd aan zijn vee. De tuchtrechter veroordeelde den man tot een geldboete van 2000.De hoofdambtenaar voor de tucht rechtspraak, die een boete van 7000.had geëischt, is van deze uitspraak in hooger ieroep gegaan. Dif voorbeeld moge als waarschuwing gelden voor alle veehouders, om al hun be voor alle inrichtingen va uit voorraad leverbaar BoekhandelH. de Vries JACOBIJNESTRAAT 3 - TELEF. 10785 GED. OUDE GRACHT 27—27a Leider van het N.A.F. sprak tot dagbladpersoneel. Alleen door arbeid kan een volk bestaan - - ii.fi nu ut tijut UC1 fiVlil schikbare melk aan de fabrieken te leveren, lelijke autoriteiten, terecht is getroffen. Groot was de belangstelling, toen gister morgen de heer J. J. W. Boerrigter, directeur van 't dagblad „De Tijd" in het „Kasteel van Aemstel" te Amsterdam, de eerste bedrijfs- biicenkomst opende en waarin de leider van het Nederiandsche arbeidsfront, de heef H. J. Woudenberg, zijn toehoorders opwekte, zioh teZamen te bezinnen op de belangrijke pro blemen van dezen tijd. In de noodzakelijke maatschappelijke ontwikkeling, die gaande( is, staat de werkende mensch in het midden. De arbeid zoo betoogde spreker i: de eenige waarde scheppende factor en al leen door arbeid kan een volk bestaan. Ook onze voorvaderen wisten wat werken was. Zij hebben dijken aangelegd, zeeën bedwon gen. Aan ons is het. hun erfenis niet alleen te behouden, maar ook uit te breiden. Volkskracht is noodzakelijk, thans tien maal meer dan vroeger en daarom moeten wij zoeken, wat ons volk verbindt, iets dat uitgaat boven godsdienstige en politieke verschillen. Dat is de nationale arbeid, waar alle bedrijfsgemeenschappen één sterk, gnoot arbeidsfront vormen. De vroegere structuur van tegenstellingen: werkgeverwerk nemer is vervallen: arbeids en bedrijfs leider zijn van nature één. Het is de taak van'het N.A.F. deze groote geestesverande- ring teweeg te brengen. Men vraagt wel: waren de oude organi saties dan niet goed? Spr. antwoordt, dat vooral de grafische bedrijven een voorbeel dige organisatie hadden. Maar zij waren niet jn st-aa-t, de geweldige problemen van dezen -tijd 'op te lossen. Zij die zeggen: ik doe niet mee. helpen slechts het goede, dat er was, af te breken. In -het N.A.F. is de allerhoogste vorm van samenwerking gevonden, een samenwerking, welke gebaseerd is op vertrouwen. Het is de taak van den socialen voorman in elk bedrijf en den bedrijfsleider, "den socialen vrede te bewerkstelligen. Na nog gewezen te hebben op de groot- che offers, welke de Nederiandsche vrijwil ligers in het Oosten brengen voor het eigen olk, óók voor de werkers, eindigde spreker met een beroep op" aller medewerking. De nieuwe economische ordening is niet moge lijk zonder een nieuwe sociale ordening. Deze is de taak van de werkers in elk be drijf. Zij moeten het eigen lot in eigen hand nemen. Een applaus beloonde den leider van het N.A.F. voor zijn gloedvol betoog. GEEN FAMILIEDRUKWERK MEER. Blijkens een beschikking van den secre taris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, opgeno men in de staatscourant van 14 Juli 1942, it. het vervaardigen van familiedrukwerk in het vervolg verboden, met uitzondering van overlijdensberichten en dankbetuigingen betreffende overlijden, mits in ongevouwen toestand niet grooter dan 105 x 148 mm. Het vervaardigen van ander familiedruk werk is dus thans niet meer toegestaan. PRINCIPIEELE RECHTERLIJKE BESCHIKKING OVER LICHTAFSLUITING BIJ VERDUISTERING. De burgemeester van Hilversum is vorige week gedagvaard in verband met een licht- afsluiüng in deze gemeente, wegens het niet nakomen van de verduisteringsvoorschrif ten. Dezer dagen is deze zaak in kort ge ding behandeld door den president van de rechtbank te Amsterdam. De burgemeester heeft zelf in deze zaak gepleit. De president heeft thans in zijn uitspraak beslist, dat de maatregel, aangezien deze verband houdt met een lastgeving van de zijde der gemeen- Waarom hij recht heeft op onze waardeering. Het is begrijpelijk, dat de verhouding tusschen winkelier en klant in dezen tijd ietwat meer gespannen is dan in normale dagen, waarop bestelling en aflevering van goederen vlot kan plaats vinden. De over heid doet al het mogelijke om de bevoor rading van de kleinhandelaren vlot te doen verloopen, en de handel op zijn beurt is* paraat om de waren tijdig te kunnen door geven aan de consumenten. Maar er zijn factoren welke deze instanties niet in de hand hebben, waardoor het mogelijk is, dat er op bepaalde tijdstippen toch hiaten ontstaan. Van het publiek mag dan worden ge vraagd. dat het begrip zal toonen voor de moeilijkheden van den handel. Wanneer bijv. een keuzebon beschikbaar gesteld wordt: peulvruchten of havermout, dan beteekent aat niet, dat elke kruidenier ver 'n gelijkelijke hoeveelheid havermout ii peulvruchten beschikt, maar dan betreft dat soms zooals in het laatste geval een opruiming van resteerende voorraden bij den kleinhandel. Daarom kan het ge beuren, dat een kruidenier geen havermout heeft, en peulvruchten moet afleveren. Het is dan onbillijk om den betrokken kruide nier daarvan een verwijt te maken, want hy heeft zich tevoren niet kunnen dekken. Toen de extra bonnen voor gort werden aangewezen, geschiedde dit op zoo korten termijn, dat het niet mogelijk was om den kruidenier dien dag voldoende te bevoor raden. Het kwam daardoor voor. dat in be paalde kruidenierszaken men niet denzelf den Zaterdag gort kon leveren. Het is met inspanning van alle krachten en door aan wending van dislocatievoorraden gelukt reeds den Maandag daarop de kruideniers te bevoorraden, maar in sommige gevallen zal de kruidenier pas Dinsdag gort gehad hebben. Zoo zouden er meer voorbeelden te noe men zijn. Doch deze twee mogen reeds voldoende ziin om aan te toonen. dat in de meeste gevallen de kruidenier niet in ge breke is, maar dat er min of meer sprake is van overmacht. Denkt u nu eens de positie in van den kruidenier. Hij heeft duizenden zorgen waarvan het publiek niets weet. Hij moet onder moeilijke omstandigheden zijn zaak gaande houden. Hij heeft net grootste aan tal bonnen te behandelen van alle detail listen. Hij heeft een zaak, waarin de meeste distributie-artikelen worden verkocht: zijn bedrijf ondervindt daardoor de vele moei lijkheden. Wanneer u dit wilt inzien, dan zult u den kruidenier loven, die, met op offering van veej vrijen tijd. ervoor zorgt, dat de klanten op tijd het hunne in huis krijgen. De kruidenier wil niefj beklaagd zijn. daarvoor is ook geen reden. Maar hij za' het wel op prijs stellen, wanneer zijn klan ten begrip toonen voor zijn moeilijkheden. Een kruidenier mag niet Bonder bon verkoooen; indien hij dit toch doet, op aan drang van zijn klanten, dan is hij niet alleen strafbaar, maar hij benadeelt daar mee ook zijn eigen zaak, omdat hij voor elke hoeveelheid, welke hü zonder bon verkoopt, geen toewijzing krijgt en daar door zijn voorraad slinkt zonder dat aan vulling mogelijk is. Vraagt daanom aan uw kruidenier geen artikelen zonder bon. toont ook hierin begrip voor de moeilijke situatie waarin hij verkeert. De kruidenier helpt gaarne zijn klanten; indien hy dit niet reeds uit gemeenschaps zin deed, dan zou zijn zakenbelang hem daartoe aansporen. Maar wat niet kan, dat gaat nu eenmaal niet. Men kan nu eenmaal geen ijzer met handen breken. De klant stelle daarom geen overdreven eischen. De kruidenier is het publiek gaarne van dienst, maar zal van het publiek een weinig waar deering 'voor de moeiten die hij zich geeft, op prijs stellen. Een wederzijdsch waardee- ren tusschen publiek en winkelier voor de moeilijkheden, die er nu eenmaal zijn, kan slechts in beider belang zijn. NOODZIEKENHUIZEN IN AMSTERDAM Teneinde bij onverhoopte catastrophale gebeurtenissen in staat te zijn tot het bie7 den van eerste hulp, heeft de burgemeester van Amsterdam'zes schoolgebouwen aange wezen voor inrichting tot noodziekenhuizen en wel in Oost, West en Zuid ieder twee. Deze gebouwen zullen in totaal plaats bie den voor 726 bedden. De inrichting der ge bouwen zal zonder verbouwing geschieden. De kosten worden in totaal geraamd op c.a. 50.000.—. PROMOTIE. Op een proefschrift, getiteld „Meningio- men en ziekte van von Recklinghausenis heden gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht de heer H. O. van der Zalm, arts geboren te Alkmaar. Jubileumconcert van Chr. Gem. Koor ,,Beniiebroek". In de Gereformeerde Kerk aan den Rijksstraatweg te Bennebroek werd Dim dagavond met een feestconcert het feit herdacht, dat de heer H. J. Arisz vijftien jaar geleden dirigent werd van het Chr. Gem. Koor „Bennebroek". Uit alles wat daaromtrent op dezen herdenkingsavond gememoreerd werd, kon worden opge maakt dat het koor toen een goede keuze heeft gedaan en dat de vereeniging ijtt zeer weet te waardeeren. Trouwens, zoo wel uit vroegere concerten als uit dc* pres taties op dit jubileum-concert hebben wij de ervaring opgedaan, dat Arisz hier de rechte man op de rechte plaats is. Arisz. die destijds leerling van Nico Hoogerwerf was, werd door dezen aanbevolen; en zoo kwam het, dat deze Haarlemsche musicus dezen avond ook op dit jubileumconcert aanwezig was, primo om getuige te zijn van de dankbaarheid van „Bennebroek" inzake zijn goeden raad; secundo om de goede resultaten van zijn discipel te con- stateeren en tertio om de feestuitvoering op te luisteren met zijn dubbel mannen' kwartet „Inter Nos". Arisz voerde met zyn koor een vrij om vangrijk programma uit. waarbij meer dere nummers waren, die nog al hooge eischen stelden, o.m. „De Winter" en „Ir Speculo" van Loots. „Hymne" Van Pon- cmelli, „Zorgennacht en „Hymne" var Hoogerwerf. Dit alles werd echter zonder al te hinderlijke stoornissen ten gehpore gebracht, in vlotte beweging en met ex pressieve voordracht, zooals wij dat van Arisz gewend zijn. Tot de gelukkigste ver klankingen van den avond behoorden de kleinere nummers „Na den regen" van H. van Nïeuwenhoven en „Mei en nacht" (Schoon Lieveken) dat niet een bewerkinj is van Hespe, zooals op 't programma stond maar van Florimond van Duyse. „Inter Nos" kwam zijn goede faam be- zestigen met acht van zijn repertoire- nummers. Moest het ensemble aanvankelijk nog al zoeken en tasten naar een goed klankevenwicht, toen dit eenmaal gevon den was (met „Du destin le vouloir su prème" van Rameau) was het een lust naar het zuivere samenzingen van „Inter Nos" te luisteren, zoo b.v. in „Zondag op het meer" van Heinze, in „Jam sol recedit igneus" van Hoogerwerf, dat bijzonder fraai van uitgebalanceerde klank was, in het uitstekend vertolkte „Trüber Samms- tag" en in „Rauberliedchen", beide van Dolrowen, en in het virtuoos vertolkte „Der Fremdenlegionar" van J. Wengert. Zoo werkten beide ensembles gunstig sa men om den jubileum-avond tot een mijl paal in het bestaan van Chr. Gem. Koor „Bennebroek" te maken, die niet licht zal worden vergeten. De koorprestaties werden afgewisseld door orgel-soli door den heer S. de Jong. JOS. DE KLERK. FAILLISSEMENTEN. De Haarlemsche Rechtbank sprak gis teren het volgende faillissement uit: Gerrit Tas, bloemenhandelaar, wonende te Aals meer, Begoniastraat 3. curator Mr. J. van der Hoeven te Haarlem; rechter-commis- saris Mr. J. H. H. Hülsmann. te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgehe ven het faillissement van: P..B. Laffertu. oortier, wonende te Haarlem, Zijhveg 103. Curate Mr. J. G. Bettink te Haarlem. Op 8 Juli 1942 is na verzet, geëindigd het faillissement van de nalatenschap van C. J. A. Akkermans. gewoond hebbende te Heemstede: curator Mr. A. Beets te Haar lem. HOOFDAKTE-EXAMENS. Geëxamineerd 8 manl. cand. Geslaagd voor de akte de heer en L. van Os en L. Bregman. Geslaagd voor gedeelte A heeren L. P. Vermeulen en J. P. Burgers. Geslaagd voor gedeelte B, de heer J. j. D. van der Vliet. Afgewezen drie candidaten. Mulo-examens. Te Haarlem zijn geslaagd voor Mulo diploma A: H. Aarts. S. W. Haenen, A. Weill, A. Roor. G. van der Werff, H. Weij- dema, J. C. Freycn. allen Haarlem, J. A. van Bakel, J. R. Docter, Heemskerk. J H. Eynthoven, J. A. Surendonk, Heemste de. J. Bavendregt,Nieuw-Vennep. D. C. Visser. Zandvoort, A. Goeier. W. H. Hout- wipper. Beverwijk. A. H. van Uillingen, Santpoort. C. H. Heida, C. Kelder. G. Vil- lerius, J. Mijs en G. E. Zalm, allen Velsen en J. Zaadnoordijk, Uitgeest. Voor diplo ma B zijn geslaagd: E. J. Keijzer. D. Kooy- mans. C. G. van der Giezen, S. P. Siertse- ma, Haarlem. H. van Vliet, Wormerveer, A. van Driel. Hoofddorp en J. F. Machiel- se, Heemskerk. PERSONALIA Te 's Gravenhage slaagde voor akte Nederiand sche Taal en Letterkunde M. O. de heer Th. J. Overmeer te Haarlem. Heden slaagde voor de Amsterdamsche Kunst- jverheidsscnool Fred. Flkke. leerling van de tee- ken'opleiding. Santpoorterplein. Geslaagd te Utrecht voor het examen medisch- analyst mej. D. H. van Beaumont te Haarlem. Bij de te 's Gravenhage gehouden staats examens voor muziek, slaagden voor het theo retisch gedeelte lager onderwijs, de dames Nico- line Koot en Margot Gerbrands, beiden leerlin gen der Toonkunst Muziekschool te Haarlem. Voor het theoretisch gedeelte lager onder wijs slaagde de heer Jan Hisschenmöller. leer ling van de Toonkunst Muziekschool te Haarlem CHAUFFEUR VERDUISTERDE DEKENS Op verzoek van den commissaris van politie te Haarlem is door de Rotterdam- sche politie aangehouden een 24-jarige chauffeur, die hier ter stede een partij dekens had verduisterd. Een gedeelte van de dekens is nog achterhaald en inbeslag- genomen. Verduisteren van 21.56 tot 5.36 uur 16 Juli: zon op 5.36, onder 21.55 uur maan op 8.44, onder 23.15 uur 17 Juli: zon op 5.37, onder 21.54 uur maan op 9.50, onder 23.41 uur Vacanlio. Verblijf in dc speeltuinen voor de jeugd. Men schryft ons: Passende bezigheid voor de jeugd! Welk ouderpaar zou daarop niet gesteld zijn. De Haarlemsche speeltuinbeweging met haar zeven speeltuinen zal graag ce jeugd ont vangen en ze eiken dag met allerlei soort -pei en sport en bij minder goed weer met handenarbeid, bezighouden. Het is met die speeltuinen toch iets eigen aardigs. Die verwachten van iederen bur ger. dat hij een handje meehelpt om dui zenden kinderen een zoo prettig mogelijke acantie te bezorgen. Dat is eenvoudig ge noeg. al beschikken vele menschen nu over, wat minder vrijen tijd dan voorheen. Maar toch, er zijn nog wel heel wat vaders en; moeders, die in de vier weken vacantie een paar uurtjes willen missen om de jeugd met prettig spel en sport gezond en nuttig en aangenaam bezig te houden en ze van de straat te houden. Klaag niet over de baldadigheid van de jeugd! Laat haar niet aan haar lot over in de vacantie en ook niet in andere tijden. Maar help mee aan het geven van gepaste, nuttige afleiding, die aan ziel en lichaam ten goede komt. Laat Haarlem van zich doen spreken door de wijze, waarop de Haarlemsche burgerij de jeugd van de va cantie laat genieten! Meldt U aan voor een paar uur hulp, gij allen die voor de jeugd voelt. Algemeene deskundige leiding is aanwezig. Het bestuur van het Speeltuinverbond. de besturen der speeltuin vereenigingen zijn geredd. Het wachten is op uw hulp! Wie onverhoopt geen lijd heeft moge het postgironummer. 51966 ten name van mevr. J. E. v. Zwijndregt Ter Meulen, Bloemendaal, worden vermeld! Ook dat is hulp voor een prettige, nuttige vacantie voor Haarlem's schooljeugd! Helpt allen mee! Aanmelding kan geschieden bij het Verbondssecretariaat, Burgemeester Bo- reelstraat 4 rd. WIELRENNEN Cor de Best is de „premiekoning". Wordt hij wielerkampioen en winnaar van de Ronde van Haarlem? Wist U, dat de Haarlemsche wielrenners in den lande bijzonder populair zijn cn dat een van hen, Cor de Best, in Limburg, waar hij al vele malen met succes gereden heeft, de „premiekoning" genoemd wordt, omdat hü tijdens wegwedstrijden de meeste premies in de wacht sleept?" Deze populaire wielrenner heeft groote plannen voor de toekomst en in een gespiek vertelde h'j ons daarover het een en ander. Op het oogent blik is zijn aandacht gevestigd op de Zaterdag er Zondag te houden Nederiandsche wielerkam pioenschappen. Hij is onafhankelijke en zal zijn uiterste best doen een kampioenschap, hetzij 'n de sprint, hetzij in den vijftig kilometerwedstrijd veroveren. Optimistischer stond hij nog tegen- er den in Augustus te houden wegwedstrijd in Limburg, waar hij eveneens als onafhankelijke zal starten. Mocht hij er in slagen sue boeken, dat gaat hij onmiddellijk over Cor de Best. (Archief H. C.) beroepsklasse en hoopt nog meer goede resultaten *- boeken. Rijdt u liever op den weg dan op de baan? .Het liefst neem ik aan wegwedstrijden deel, tul daarin zit veel meer. Op de baan komt hel aan op snelheid en op den weg op kracht. Is men er met snelheid wat uit, dan lukt er niets, maar met kracht is altijd nog wat te bereiken. Met le zestig kilometer heb ik de meeste moeite, maar is dat aantal gepasseerd, dan gaat het veel soepeler. Dat ondervond ik den afgeloopen Zon dag in Hilversum. Na dien afstand afgelegd te hebben, kon ik Schulte gemakkelijk bijhouden Van hem winnen ging echter niet, omdat hij ln formidabelen vorm was. Na-tuurlijk ging het gesprek over den grooten wedstrijd, welken de H.S.V. „De Kampioen- Zondag 2S Juli organiseert en dan is Cor de Best van de partij. „Ook hiervoor heb ik plannen, want ik wil trachten winnaar te blijven op dat parcours. Het wordt de zesde maal. dat daar gereden wordt en de vijf keeren eindigde ik als eerste. Gemak kelijk zal het begrijpelijk niet gaan, omdat nu voor het eerst beroepsrenners aan de start zul len verschijnen, maar mogelijk zal het bekende terrein voordeelen opleveren. Na de kampioen schappen trek ik er in ieder geval eenige dagen heen. om te trainen en met mijn clubgenooten zullen we er wat rondjes gaan trekken". Hoe is uw meening over het traject in de omgeving van de Delftlaan? „Het parcours is voor een wielrenner bijzon der zwaar en mogelijk wel een der zwaarste in ons land. De weg loopt weliswaar licht en ik rijd graag op steentjes, zooals in deze omgeving, waar slechts een klein gedeelte n.l. dat bij de i Orlon- weg van asphalt is, maar de renners he,bben door gebrek aan hulzen en boomen veel hinder van den wind. Meestal moet op twee einden tegen den wind gereden worden, hetgeen neerkomt op r twaalfhonderd meter per ronde. Dan kan de ner het geheele parcours overzien, heigeen zelden, voorkomt, zoodat als iemand een uitlooppoging wil maken, dat spoedig opgemerkt wordt. Aan den anderen kant is het parcours bijzondgr prachtig voor het publiek, omdat het de deelne mers op grooten afstand kan zien en het zich nizt tevreden behoeft te stellen met hel voorbij sui- sn der rijders". Tenslotte vertelde Cor de Best nog, dat hij vele Nu men overal druk bezig is mei het rooien van de nieuwe aardappelen, ziet men in de waterwegen, die naar de groote steden leiden, lange slecpen appelen-schuiten. Poïygoon-Kuiper-Pax Holland-c. De bevolking tusschen Donetz en Don heeft de Duitsche troepen hartelijk ont- met\ aard- vangen. Een dorpsbewoonstcr geeft de soldaten op hun doormarsch te drinken, DE DISTRIBUTIEBONNEN Artikel bon Kaart boeveeih. t/m. Aard. 36A Aard. 1 1/4 kg.' 18 Juli Beschuit 36 bCsch. 75 gr. IS Juli Bloem (brood. sebakl 343 t/m3J6 s" 100 sr- SAuS- Boter 36 bcrt./vet 125 gr. 26 Juli Boter 3-33. 3-36 reserve 125 gr. 12 Sept. Boter 2-35. 2-36 reserve 125 gr. 12 Sep». Boter 4-36 reserve 125 gr. 12 Sopt. Brandst. brandöt. 1 eenh. 01 t/m. 05 BV 30 Apr. *43 Brood 3Ga brood 400 gr. IS Juli Brood 36 b brood 50 gr. 18 J-ull Chocolade -3G, 37 versnap. 100 gr. 8 Aug. 3Ga tabak 10 st. 18 Juli 36a tabak 20 st*. IS Juli R 5 Tabak 40 st. 18 Juli R 5 Cigarett. 40 st. 18 Juli 8 Aug, 8 Aug. S Aug, S Aug. 250 gr. 5 Sept, 100 gr. 18 Juli 125 gr. 8 Aug. 3 1/2 L. 8 Aug. 1 3/4 L. 8 Aug. 2 L. 22 Aug. 250 gr. S Aug. 12 5 gr. 250 gr. 500 gr. Cigarillos Cigarette» Cigarette» Cigarette» Gort 341 alg, Havermout (peulvr,) 34 0 a s' Jam 339 alg. Kaas 347 t/m. 351 Alg. Koffiesurr. 338 alg. Maïzena(verm,) 35 2 alg. Meel (gem.) 3 12 alg. Mplk 36a t/m. 39a melk Melk 36b t/m 39b melk Petroleum 01 petr. Peulvr. (Haver- mont) 340 Rijst 4-33. 4-34 reserve 500 gr. 8 Aug. Scheerzeep U Textiel 50 gr. 31 Aug. Servies 30. 31, 32 Reserve 1 pnt. S Aug. Sigareu 3b"a tabak 5 st. IS Juli Suiker 337 alg. 1 kg. S Aug. Suikerwerk 38en39 versnap.100 gr. S Aug. Tabak Toiletzeep Verm Jee lil Vleesch Vleesch Wasclipoeder Zeep Zeep 36a tabak 25 gr. 18 Juli to!letzeep75 gr. 15 Aug. 852 Alg. 36A vleesch 36B vleesch 336 alg. L zeep 335 alg. 100 gr. 8 Aug. 100 gr. 18 J-ull 2 5 gr. 18 Juli 150 gr. 15 Aug.1 75 gr. 15 Aug. 75 gr. 15 Aug. malen naar Brabant of Limburg per fiets gaat, meestal in gezelschap van den IJmuidenaar Stet en deze tochten beschouwt hij als de beste trai ning. Dan leert hij uithoudingsvermogen, het geen voor wegwedstrijden van groot belang is. Cor de Best traint thans op de Stadionbaan te Amsterdam, waarheen hij iederen dag fietst, om in conditie tf blijven. Dit is het leven van den wielrenner, die zijn beroep ook als sport beoefent. KENNEMER GOLFCLUB. GOLF Op de banen van de Kennemer Golf Country Club is om het clubkampioenschap gespeeld. De uitslagen luiden als volgt: le ronde (Zater- dagochend): Dr. Ir. J. ,T. Borren wint van J. Nienhuys met 4 en 3. Jhr. Mr. W. J. van Citters wint van E. Th. v. d. Laan met 5 en 4. M. We'.- selaar wint van Ir. T. F. Hubrecht met 3 en 1. 2e ronde (Zaterdagmiddag): Ch. E. Vettman wint van A. Jurjans met 4 en 2. Dr. Ir. J. J. Bor ren wint van Jhr. Mr. W. J. v. Citters met 2 en 1. M. Wetselaar wint van Jhr. A. v. d. Poll met 7 en 6. J. A. Lambrechtsen wint van W. F. Looman op de 19e hole. Semi final (Zondagochtend): Ch. E. Veltman wint van Dr. Ir J. J. Borren op de I9e hole. M. Wetselaar wint van J. A. Lambrechtsen met WINDHONDENRENNEN Rennen te Heemstede. Voor de tweede maal worden Zondag op het terrein van R.C.H. te Heemstede windhonden- rennen gehouden, waarvoor dertig honden heb ben ingeschveven, waaronder de kampioenen van Nederland greyhounds en whippets, de kampioe nen van Noord-Holland en Utrecht en eenige bekende honden, die den vorigen keer in Heem stede niet zijn gestart. De organisatoren hebben besloten eenige ver anderingen op het terrein door te voeren, waar door het voor alle bezoekers mogelijk wordt de wedstrijden goed te volgen. De overdekte- en onoverdekte tribune zullen niet geseheiden ziin door hekken en dan zullen de banken vóór de tribunes niet gebruikt worden. De luidsprekers zullen zoodanig worden opgesteld, dat het pu bliek overal de uitslagen goed zal kunnen hoo- ren. Verder wordt op het middenterrein een uitslagenbord geplaatst. Dezen middag zullen"21 courses worden gehou dens bestaande uit zes handicaps voor grey hounds, klasse a. acht rennen voor de vlakka baan voor greyhounds, klasse b, vier rennen voor whippets (het kleine type renhond) en drie ren nen hindernis voor greyhounds. DAMMEN FINALES PERSOONLIJKE KAMPIOEN SCHAPPEN 1912 VAN HAARLEM. Voor bovengenoemde wedstrijden werdén de volgende partijen gespeeld: Hoofdklasse: P. J. van Dartelen remise met W. de Jong. Eerste klasse: A. Fasol wint van W. Dijk- haff: T. B. Dinkla wint van J- Philippe; L. Rissee-uw remise met P. Klaasen; T. R. Dinkla wint van I. Rissoeuw; A. Miedema wtint van J. Oosterling; J. Holm wint yan G. Bakker. ODURK AMPÏOENSOTT APPEN 1041/19-42 HA A RLEMSOHE DAMCLUB. De uitslagen luiden: eerste klasse: A. Fa- solJ. M. Rutgers afgebroken. Zomerwedstrijden 1 942. P. H. Meure wint van J. van Looij, J. W. van Partelen wint van A. Pimentel; P. L. Schrijnemak&rs re mise met Loifis Kisoh: J. H. Meure wint van G. van Es; Chr. Gerritsen remise met A. Smit; K. Olij wint van A. J. Verwoerdt; H. Berg-huis wint yan G. de la Rie; A. J, Verwoerdt wint van J. Holm; J. B. Sluiter Jr. wint van A. J. Oremus. ZWEMMEN KRINGWEDSTRIJDEN VAN H. V. G. B. Voor de kringwedstrijden van H. V. G. B. op Donderdag 16 Juli in Stoop's Bad is een interes sant programma samengesteld. Aan de 3 x ïO meter wisselslagestafette heeren nemen 10 ploe gen deel. De beste prestatienummers voor adspl- rantep zijn eveneens behoorlijk bezet. Wie bij de jongeren den eersten prijs zal behalen is moei lijk vooruit te zeggen. Behalve de jongens estafette staat ook nog op het programma een 100 meter borstcrawlestafette heeren Junioren, welke bijzonder interessant belooft te worden daar niet minder dan 6 ploegen aan de start zul len verschijnen. Zal Haarlem, V.Z.V., D.W.R. of H.V.G.B. dit nummer winnen? RADIOPROGRAMMA DONDERDAG 16 JULI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 7.15 Gramofoon muziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoon muziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gra mofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.30 Gra mofoonmuziek. 9.30 Amusementsorkest en soliste klein Omroep-Mannenkoffr cn solist (opn.). 10.5# Zang met pianobegeleiding. 11.00 Vaeantieschooi 11.20 Fagot en piano cn gramofoonmuziek. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.00 Ensemble Willy Kok 12.40 Almanak. 12.45 B. N O. Nieuws- en zake lijke benchten. 13.00 Melodisten en orgelspel. 14.uO Zang met pianobegeleiding en gramofoonmu ziek. 14.30 Altviool en plano. 15.00 Bertus van Dln- teren en zijn orkest. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Cyclus: Zondag 21 van den Heidelbergschen Catechismus cn gewijde muziek (opn16 30 Revida sextet. 17.15 B. N. O. Nieuws-, zakelijk*- efr beursberichten. 17.30 Gerard van Krevelen en zijn orkest. 18.00 Vraaggesprek: Flitsen over de motorsport. 18.15 Omroeporkest. 18.45 B N. O Nieuwsberichten. 18.55 B. N. O. Zakelijk praatj* over den landbouw. 19.05 Omroep-Symphonl*- Orkest en solist. 20.05 Componistenspiegel. 20.20 Pianovoordracht. Ca. 20.50 Gramofoonmuzielc 21.00 Omroep-Symphonie-Orkest. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmuziek. 22.11 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijn- yerbinding met de studio beschikken. 22.15—24.09 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.458.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gramofoonmu ziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmu- ihek. 10.40 Voor de vrouw, 11.00 Bertus van Dln- teren en zijn orkest. U.40 Orgelconcert. 12.00 Ernst 7 't Hoff en zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws-, zakelijke berichten. 13.00 Het kwartier van den landstand. 13.15 Gramofoonmuziek. 13.45 Voor dracht. 14.00 Orkest Malando, solist en gramo foonmuziek. 15.00 Voor de vrouw. 15,30 Piano voordracht. 16.00 Orkest Willy Eberle. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.30 Varia, gevarieerd program ma. 18.30 Midden Amerika 2. Oud-Spaansche landen. 18.45 Gramofoonmuziek. 19.00 Hier- W. A. 19.15 Gramofoonmuziek. 19.30 B. N. O. Nieuws berichten. 19.40 B. N. O.: Wat Nederland schrijft. 19.50 Spiegel van den dag. 20.00 Omroep-Orkës»., solisten en Omroep-Operettekoor. Als intermezzo: Het gordijn gaat open, reportage. 21.00 Branden de kwesties, causerie. 21.45 Theo Uden Masman dansorkest. 21.45 B. N. O. Nieuwsberich ten. 2.00 B. N. O. Militair overzicht. 22.10 Avond- Pax Holl.-C. Schei'1-Fellinga-p.k. Weber Wijding. 22.15—24.00 Z;e Hilversum L

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 14