Haarlemsche Courant Snelle Duitsche opmarsch over het geheele Oostelijk front. In Egypte krachtige Britsche formaties teruggedrongen. 287c Jaargang No. 165 x x Abonnement p. week ®,26, p. maand Ï,1S, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentiën 3—15 m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prUs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. S cent p. m.m. Uitg.: Grafische Bedreven Damlate. Wnd. Hoofdredacteur? J. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland VerschUnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Donderdag 16 Juli 1942 Kennemer Editie Bureaux Haarlem: Gaoote Houtstraat 93, Bijkantoor: Soend»* plein 37. Tel. Directie 13032. Hoofdredactie 15054, Redactie 1060®, Administratie 10724, 14*25. Soendapleln 12230. Postgiro 13495S. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Bureau IJmulden: Kennemerlaan 102, Telefoon 5437. Branden in Rostof. Bij Orel werden in een week 446 vijande lijke tanks vernietigdKrachtige tegenaanvallen der Sow jets bij Woronesj. Timosjenko* heeft aan den Donetz thans de Duitschers in den rug. Verbinding van Moskou met het Zuiden bedreigt Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In het Oosten dringen de Duitsche en verbonden troepen aan het geheele aanvals front snel voorwaarts. De achterhoede van den vijand werd teruggeworpen, gedeelte lijk uiteengedreven of vernietigd. Snelle formaties vernietigden in rustelooze achter volging vijandelijke colonnes en sneden in den rug van den vijand zijn verbindingen naar het Oosten af. Het luchtwapen zette zijn aanvallen op de vijandelijke terug tochtsbewegingen voort. Bij een nachtelijken aanval op Ros tof zijn uitgebreide branden in de stad ontstaan en op het stationsterrein. Krachtige vijandelijke aanvallen op het bruggehoofd van Woronesj werden in harde gevechten afgeslagen en daarbij zijn 38 tanks vernietigd. For maties infanterie en tanks hebben in het gebied ten Noord-Westen van Wo ronesj ingesloten vijandelijke strijd krachten vernietigd en daarbij 125 tanks vernield. In den Centralen sector zijn plaat selijke aanvallen van den vijand mislukt. Ten Noorden en Noord-Westen van Orel is het aantal door leger en luchtwapen in succesvolle afweergevechten van 5 tot 13 Juli vernietigde tanks gestegen tot 446. Bij luchtaanvallen op een vijandelijk vliegveld in het gebied van Moermansk zijn talrijke treffers geplaatst op hangars en tusschen stilstaande vliegtuigen. Aan het Egyptische front zijn in den Zuidelijken sector sterke Britsche verken ningsstrijdkrachten in aanval teruggewor- ren. Formaties gevechtsvliegtuigen en duik- ommenwerpers hebben den vijand zware verliezen toegebracht. Talrijke vrachtauto's, zijn vernield of beschadigd. Op Malta werden militaire installaties overdag en des nachts gebombardeerd. Situatie van Timosjenko. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft: Sinds het groote Duitsche offensief sedert eenige dagen geleden zich naar het Zuiden heeft uitgebreid, is de toestand voor Timosjenko opnieuw aanzienlijk slechter ge- t worden. In den rug van het geheele boLje- wistische Donetzleger staan de DuitMie troepen en die der bondgenooten, die de verbindingen met het Oosten hebben afge sneden. Nu ook van het Westen uit de troe pen op het Donetzleger van Timosjenko aanrukken, blijft den Sovjet-maarschalk nog slechts '-de keus,.door een snellen terug tocht uit de rest van het industriegebied uit te wijken of slag te leveren. Op het oogenblik sdhijnt hij nog te denken beide te kunnen doen. Zeker is het, dat de Sovjet troepen die in het gebied tusschen Ghar- kof, Koersk en Woronesj onder den voet waren geloopen, naar het Zuiden trachtten te vluchten, voor zoover zij aan vernieti ging waren ontkomen. Van vooraanstaande Duitsche militairen verneemt men, dat ook deze manoeuvre niet gelukt is. Hier kunnen dus groote gebeurtenissen verwacht worden. Het verlies van 'de rest van het Donetzge- bied zal intusschen voor het Sovjetcomman do meer dan tragisch zijn, omdat zich hier de laatste aglomeratie van wapenfabrieken bevindt in een gebied, dat gunstig ligt voor het Europeesche verkeer. Niet minder belangrijk is echter wat in de bocht van den Don gebeurt. Deze ont wikkeling heeft de vijand niet verwacht, zooals trouwens het belangrijkste kenmerk van het groote Duitsche offensief wordt gevormd door de verkeerde berekeningen van (den Sovjetslaf. Vier fouten. In de eerste plaats heeft de Duitsche af- weerslag in den winter bij de bolsjewisten, Engelschen en Amerikanen den indruk ge wekt. dat de Duitsche verliezen zoo groot waren, dat men in dit jaar een eind beslissing tegemoet zou gaan. De Duitsche steunpunttactiek echter heeft juist een ontt zien van menschen en materiaal mogelijk gemaakt, hetgeen de vijand zich niet kon veroorloven omdat hij op een beslissing hoopte. De Duitsche steunpunten werden met weinig strijdkrachten bezet en het gros van de troepen betrok daarachter de winter kwartieren, waar het kon worden opgeleid voor een nieuwe tactiek en nieuwe wapenen, terwijl de vijand menschen en materiaal of ferde, die hem dus in het voorjaar van 1942 moesten ontbreken. In de tweede plaats heeft Duitschland na drie jaar oorlog niet alleen het grootste landleger ter wereld, maar kan het ook door de buitengewoon groote productie zijner in dustrie dit leger van beter materiaal voor zien dan ooit te voren. In de derde plaats was het voor den vij and een verrassing, dat Duitschland na den winteroorlog met nog meer kracht en nog, meer divisies optrad dan het vorige jaar, Deze verrassing blijkt uit alle berichten van vijandelijke zijde. In de vierde plaats worden de Noordelijke IJszee, het Skagerrak', Het Kanaal, de Straat van Gibraltar, de Middellandsche Zee. het Suezkanaal en de Golf van Aden door leger, vloot en luchtmacht der mogendheden van het Pact van Drie geblokkeerd in een mate. die de vijand in het geheel niet verwacht schijnt te hebben. Na de overwinningen in Egypte, in het Oosten en op Zee kan men zeggen, dat het moreel van Duitschland en zijn bondgenooten iederen oorlogslast van dit beslissende jaar kan verdragen. De verbinding MoskouRostof. In verband met den opmarsch der Duit sche troepen in den Zuidelijken sector van het Oostelijke front is een artikel van de Economist hoogst opmerkelijk. Dit artikel wijst op de reacties van de verbreking der belangrijke spoorwegverbindingen tusschen Moskou en Rostof voor de Russische oor- logstooneelen. „De verbreking van deze spoorwegverbinding kan ernstiger conse quenties hebben dan zelfs het verlies van groote gebieden en talrijke mensehen. Dt Russische oorlogsindustrie is tot de uiter ste limiet gespannen en ook Rusland is niet onuitputtelijk, zooals men veelal gelooft'" aldus de Economist. Dat is inderdaad het belangrijkste punt. Tot dusver hebben de Engelschen meestal niet willen erkennen, dat de menschen- reserves alleen in Rusland niet voldoende zijn, maar dat voor het oorlogvoeren ge trainde manschappen en vooral goed ge wapende troepen noodig zijn. Hoe groot reeds het gebrek aan oorlogsmateriaal is. heeft de groote strijdmacht bewezen, die de Engelschen en Amerikanen hebben moeten gebruiken voor hun laatste transport oor logstuig naar Archangelsk en Moermansk. Het verlies van dit materiaal wordt «dus be vestigd door de ernstige beschouwing van de Economist. In een andere Engelsche beschouwing wordt gezegd, dat de slag in het Oosten zich bevindt in een „zeer critieke phase, waarin alles kan gebeuren". De eerstvol gende twaalf dagen kunnen voor het geheele verloop van den oorlog van de grootste be- teekenis worden. De Engelschen denken waarbij vooral aan de beslissende beteeke- nis, die de olie van de Kaukasus heeft voor de bolsjewistische oorlogvoering; 75 pro cent van de Russische olievoorziening is uit de Kaukasus afkomstig en een afsnijden van deze verbindingen zou dus onafzienbare gevolgen moeten hebben. Anti-Engelsche betoogingen in Cairo. Plannen voor massa-evacuatie. Staking te Alexandrië duurt voort. Fransche oorlogsbodems in Egypte niet naar Martinique. Vichy wijst Roosevelts voorstel af. Op de persconferentie in het Witte Huis hepft de Amerikaansche onderstaats secretaris Sumner Welles medegedeeld, dat de Fransche regeering Roosevelts voor stel, de te Alexandrië geinterneerde Fran sche oorlogsschepen naar Martinique te doen overbrengen, heeft afgewezen. Welles wil de hoop niet opgeven, dat Roosevelts voor stellen opnieuw worden overwogen, omdat zij, zooals hij beweert, vo6r het Fransche volk van het grootste belang zijn. Het Fransche persagentschap Ofi deelt mede, dat Roosevelt, voor het geval zijn voorstel zou worden afgewezen, den Engelschen het recht heeft gegeven, de Fransche Sche pen te vernietigen, indien Alexandrië handen van de Spil mogendheden valt. Hierdoor, aldus zegt men in Berlijnsc'ne politieke kringen, worden de geruchten bevestigd, welke reeds geruimen tijd de ronde deden over een inmenging der Ame rikaansche regeering in deze aangelegen heid, hoewel Washington daartoe in het geheel geen recht heeft. Te Berlijn is er al thans niets van bekend, dat de Fransche regeering Washington op eenige wijze tot een dergelijk optreden heeft aangemoedigd. Bovendien wordt het Amerikaansche voor stel hier beschouwd als een al te plompe en doorzichtige manoeuvre, die slechts ten doel heeft, de Fransche schepen van de Engelsche in de Amerikaansche macht te doen overgaan. Iets anders zou hun over brenging naar Martinique, welke Wash ington als in het belang van Frankrijk tracht voor te stellen, immers niet betee- kenen. Wat Fransche schepen van een der gelijke „gastvrije uitnoodiging" hebben te verwachten, zoo zegt men xe Berlijn, blijkt uit het gebeurde met de Normandie, die zonder toestemming van de Fransche re geering doof de Amerikaansche marine eenvoudig in beslag werd genomen om tot vliegkampschip te worden verbouwd. Ove rigens heeft men hier den indruk, dat bij deze kwestie sprake is van een doorgesto ken Engelsch-Amerikaansche kaart, zooals ook de Fransche peering zal hebben be grepen Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: In den Zuidelijken sector van het Egyp tische front zijn kfachtige vijandelijke af- deehngen, die op verkenning waren, aan gevallen en naar het Oosten teruggeslagen. Italiaansche fprmaties gevechtsvliegtuigen, die opereerden ten Oosten van El Alamein. tegen troepenconcentraties, hebben eenige tientallen gemotoriseerde strijdmiddelen In brand geworpen en vernield. Herhaalde ge vechten tusschen formaties jagers eindig den ten gunste van de luchtmacht der Spil: negen Britsche toestellen werden door Ita liaansche en 4 door Duitsche jagers neer geschoten. De militaire inlichtingen op Malta wer den wederom overdag en des nachts ge bombardeerd: vier vijandelijke toestellen werden door Duitsche jagers boven hel eiland neergeschoten. Twee Italiaansche toestellen keerden niet terug van hun operaties. Engelsche vliegtuigen zijn Dins dagnacht gevlogen naar eenige plaatsjes op Sicilië en Calabrië. Eenige bommen werden zonder resultaat in de omgeving van Sapci- nara, in de provincie Messina, neergewor pen. Gemeld wordt, dat 4000 Britsche vluchte lingen binnenkort uit Egypte in de Zuid- Af rikaansche provincie Natal zullen aan komen. Volgens inlichtingen uit Cairo hebben de Britsche autoriteiten de verdeeling van ben zine aan de bevolking stopgezet. Ten ge volge van deze beslissing lieeft de bevol king, gemanifesteerd voor de distributiepos'- ten onder geroep „Weg met Engeland". Men verneemt overigens, dat alle pharmaceuti- sche producten werden opgeëischt met het oog op de eventueele behoeften der Brit sche troepen. De aanhouding van een duizendtal per sonen heeft een levendige ongerustheid verwekt in de Egyptische politieke kringen. Men stipt verder nog aan, dat de staking, welke door de werklieden van Alexandrië werd uitgeroepen, nog niet is geëindigd. De toestand op het gebied der voeding blijft in Egypte nog steeds zeer onzeker. Tumult in Cairo. .In Cairo hebben zich dezer dagen ernstige betoogingen der Egyptische bevolking tegen Engelsche en Amerikaansche soldaten voor gedaan. De demonstratie was vooral gericht tegen hooge Britsche officieren, zooals ge- neraal-majoor Clavering, chef van de Brit sche militaire missie, den politiecomman- dant Sir Bey Fitz Patrick en den directeur- generaal voor de recruteering Saki El Hakim. Het zwaartepunt der botsingen lag in de wijk El Dawawin, die moest worden afgezet. Vele Engelsche soldaten werden gewond, doordat het volk met steenen [ooide; eenige Egyptenaren werden door Engelsche geweerkogels gewond en door de bevolking in veiligheid gebracht. De leer lingen' van de Amerikaansche school kre gen een pak slaag wegens hun laatdunkend optreden. De strenge maatregelen der Brit sche politie hebben de onrust vergroot. Tal rijke vooraanstaande Egyptenaren moeten zich als gijzelaar in arrest bevinden. Over incidenten die zich op 13 Juli heb ben voorgedaan voor het bureau van den plaatselijken commandant in Cairo, zijn thans de volgende bijzonderheden bekend gemaakt: toen ongeveer 40 Egyptenaren di een Ilif.TinnrlipiTlcT harl/lon nntWIn'4 Britsche sol daten naar de Engelsche militaire Luchtgevechten hoven Kanaal en aan Noorsche kust. Vijf Britsche vliegtuigen vernietigd. Naar het opperbevel van ce Duitsche weermacht meedeelt, naderden in den loop van 15 Juli herhaalde malen Britsche for maties jachtvliegtuigen het kustgebied van het Kanaal, waar zij door Focke-Wulf ja gers boven de kust en boven zee in lucht gevechten werden gewikkeld. Even na ne en uur vlogen talrijke Spitfires het gebied ioven de monding van de Omme binnen, waarbij een luchtgevecht ontstond, dat ongeveer twintig minuten duurde. Tijdens dit luchtgevecht schoten de Duitsche jacht vliegtuigen zonder eigen verliezen twee Britsche jagers van het type Spitfire neer. Toen de Britten des middags het gebied ten Westen van Boulogne trachtten binnen te dringen, werden zij nog voor het bereiken van de kust door Duitsche jagers opge vangen. Twee Britsche toestellen werden neer geschoten. Een Britsch vliegtuig van het type Hud son werd voor de Noorsche kust bij Dront- heim door Messerschmitt-jagers neergescho ten. De Britten hebbgn zoodoende op 15 Juli aan het Kanaal en aan de Noorsche kust in totaal 5 vliegtuigen verloren. nic 7,7^7"J^t7~^.ü7. "ui"!"*" gevangt ,cxiepen, niet mutsgrip van AmeriKaanscra IsmaliSein eenlïif grooil menigte bij Jn+ci;'ipen' d,e vrecmde vlas varm' al?' die de Britsche soldaten ontving met joelen en gefluit, en trachtte het escorte den weg te versperren. Onder een hagel van steenen moest het escorte zich een weg banen en keerde tenslotte, toen de woedende men schen aanstalten maakten de gevangenen t.e bevrijden, naar het commandantsgebouw terug. Daarbij vielen eenige schoten. 7 Egyptenaren en 2 Britsche soldaten werden gedood. Het aantal zwaar gewonden kan niet worden vastgesteld, aangezien zij door de demonstranten in veiligheid werden ge bracht voordat uit de nabijgelegen militaire barakken versterking was aangekomen. Het plein werd ontruimd en talrijke arrestaties zijn verricht. In het algemeen tumult ge lukte het een deel van de geëscorteerden te ontkomen. De viee-directeur der Britsche politie, Sir Fitz Patrick, heeft een aantal ingrijpende bepalingen uitgevaardigd. Zoo is het in bepaalde wijken verboden, groe- ëen te vormen die uit meer dan 3 personen estaan. De gebouwen der Engelsche auto riteiten worden bewaakt door patrouilles met stalen helmen en de bajonet op -het feweer. Naar verluidt heeft de Wafd-partij esloten in het parlement een interpellatie over deze gebeurtenissen in te dienen. Fülirer ontvangt premier van Irak. De Ftihrer heeft Woensdag in tegenwoor digheid van den Duitschen minister van bui- tenlanösche zaken Von Ribbenirop den Iraakschen mmister-presideni Rasjid Ali El Dailani ontvangen. Het onderhoud werd gevoerd in den geest van de vol vertrouwen zijnde vriendschap, welke het Duitsdie volk voor Arabische volken koestert. De Duitsch-Fransche s amenwerking. Maatregelen tegen de joden en een vruchtelooze Britsche oproep. In de Europeesche club te Parijs is een betooging gehouden, waaraan de bevoegde vertegenwoordigers van de Fransche eco nomische en industrieele wereld hebben deelgenomen. In aanwezigheid van den staatssecretaris voor de industrieele pro ductie en van dr. Ritter. hebben verschei dene sprekers de Fransch-Duitsche econo mische betrekkingen in het nieuwe Europa behandeld en de plichten vastgelegd, welke zoowel aan de. patroons als aan de werk lieden zijn opgelegd om aan den oproep van president Laval gehoor te geven ten voor- deele van de aflossing der krijgsgevan genen. In het bezette Frankrijk is den Joden het bezoek of gebruik van openbare inrichtin gen of uitvoeringen verboden. Het betreft hier herbergen van allerlei aard. café's schouwburgen, bioscopen, concerten, varié- té's en andere vermaakgelegenheden, open bare telefooncellen, week- en jaarmarkten, baden, bibliotheken, openbare tentoonstel lingen, burchten en kasteelen, historische bouwwerken en monumenten, sportwedstrij den, waar zij niet aanwezig mogen zijn als deelnemer noch als toeschouwer. De dag bladpers juicht dit besluit toe. Ter gelegenheid van deri Franschen na- tionalen feestdag heeft de Britsdie minister van buitenlandsche zaken een „boodschap tot het Fransche volk" gericht, die. zoo merkt men in Berlijnsche politieke kringen op, in zekeren zin zijn bijdrage vormt tot de ophitsingscampagne tegen de Spil- mogendheden en de regeering te Vichy. Als Eden heeft gehoopt, daardoor mede te wer ken aan de verstoring van orde en rust, zal het rustige verloop van den veertienden Juli hem anders geleerd hebben en hem er van overtuigd hebben, dat uitlatingen als in zijn boodschap, geen indruk kunnen ma ken op verstandige en nationaal denkende Franschen. Naar het oordeel van toonaangevende Duitsche kringen is de boodschap van Eden een plompe poging om opvolgers te werven voor ,de helden van Bir Hacheim". dat wil zeggen Franschen, die zonder te denken aan de lessen van het verleden en aan het voort durend door Engeland jegens Frankrijk ge pleegde verraad, bereid zijn zich voor Én- geland te offeren. Scheepvaart der V.S. onder centrale leiding. De tot nu toe almachtige United States Maritime Commission is' onttroond. Zij wordt opgevolgd door de U.S.A. War Ship ping Administration, die voortaan de ge heele Amerikaansche scheepvaart met uit zondering van den scheepsbouw zal diri- geeren. De scheepsbouw zal ook in de toe komst ressorteeren onder de U.S. Maritime Commission. De W.S.A. is uitgerust met dictatoriale bevoegdheden over alle. Amerikaansche zee schepen, met inbegrip van Amerikaansche In het Turksche blad de Oeloes komt de afgevaardigde Atav tot de conclusie, dat Rommel, onverschillig of hij het Suezkanaal bex-eikt of niet, aan de oorlogvoering drie groote diensten heeft bewezen, n.l.: 1. het doen zenden van materieele hulp, die bi stemd was voor de Sovjet-Unie® nai Egypte; 2. uitschakeling van een tweede front in Europg: 3. vermindering van de Engelsche luchtaanvallen op Duitschland. De leen. en pachtverdragen als reclamemiddel. De Japansche minister van buitenland sche zaken, Togo, heeft verklaard, dat de Sowjetregeering Japan de verzekering heeft gegeven, dat de Britsch-Sowjetrussi- sche en Amerikaansah-Sowjetrussische pacten, die kortgeleden zijn gesloten, geen enkel artikel behelzen betreffende Japan. Togo legde deze verklaring af in een rede, uitgesproken ter gelegenheid van de ope ning van een afdeeling der economische federatie van Japan in Osaka. De aiplomatisch-politische Korrespon- denz houdt zich bezig met de vele leen- en pachtverdragen, die het Witte Huis den laatsten tijd heeft gesloten, o.a. met IJs land, Iran en Irak. Deze landen kunnen zich het noodige oorlogstuig aanschaffen, zij het ook, dat volgens den betrokken ge machtigde, Stettinius. tegenover deze pres tatie een contraprestatie moet staan. Voor leveringen aan Amerikaansche troepen, gelegerd in deze reeds zwaar geteisterde landen, behoeven de Ver. Staten dus niet contant ïe betalen. De Diplo trekt de conclusie, dat de pacht- en leenovereenkomsten voor de Ver. Staten uitsluitend een reclamemiddel, zijn en tevens moeten dienen om de we reldheerschappij te verwerven. Wat thans euphemistisch wordt betiteld met pacht- en leenovereenkomst, moet volgens de Ameri kaansche verwachtingen na den oorlog h£t contract zijn dat den Amerikaanschen shy- lock het recht geeft het stuk, waarvoor hij belangstelling heeft, uit zijn slachtoffer te snjjden. Volgens een mededeeling van de Daily Express is een pakket van 1,4 milhoen ge wone aandeelen van het Engelsche waren huis Woolworth Ltd. voor rond 3,5 millioen pond sterling of 14 millioen dollar met "toe stemming van het ministerie van financiën naar de V. S. verkocht. Hierdoor is de Engelsche maatschappij, die oorspronkelijk door de Amerikaansche Woolworth was opgericht weer in overwegende mate onder Amerikaansche controle gekomen. De; Engelsche Woolworth keerde vroeger 65 procent dividend per jaar uit. Over 1941 bedraagt de uitkeering 55 pet. mede van in beslag genomen en gerequi- reerde schepen. Verder beslist de W.S.A. over het afstaan van tonnage aan gealli eerde landen. Tot dusver kon alleen de ad miraliteit koopvaarders in beslag nemen en volgens Amerikaansche cijfers vaart er 500.000 b.r.t in dienst van de Amerikaansche marine. De oprichting van de W.S.A. wordt ook in de V.S. zelf openlijk een noodmaatregel genoemd, die is ontstaan door de zware verliezen ter zee. Men hoopt, dat de W.S.A. in staat zal zijn een einde te maken aan de voortdurende wrijving met Londen, waar men eischt, dat Amerikaansche schepen zullen worden gebruikt om grondstoffen en materiaal naar Engeland te brengen en de scheepvaart op Zifid-Amerïka, die thans drastisch beperkt is. ten gunste van grond stof-leveranties aan Engeland te hervatten De leiding van de W.S.A. ligt in handen van Admiraal Land, die tevens president is van de Maritime Commission. Op die wijze hoopt men te bereiken, dat 'n goede samen werking tusschen de V.S. „War Shipping Administration", die de scheepvaart diri geert, en de U.S. Maritime Commission, die den scheepsbouw controleert, tot stand komt. Machtiging voor Gandhi inzake burgerlijke ongehoorzaamheid. Het besluit van de Br. Indische Congrespartij. Uit Wardha wordt aan het agent schap van Reuter gemeld, dat het uit voerend comité van de Pan-Indische Congrespartij, Mahatma Gandhi heeft gemachtigd de leiding van de campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid in Indië op zich te nemen. Deze campagne zal worden voortgezet tot de Britsche regeering de volledige politieke onaf hankelijkheid aan Indië zal hebben ver leend. Naar radio-Delhi nader bekend maakt omtrent het te Wardha genomen besluit van het dagelijksch bestuur der Congrespartii. noodigt deze partij de Engelsche regeering en de'Engelsche troepen uit Indië onvoor waardelijk te verlaten. Anderzijds verklaart dit besluit evenwel, dat de Indische Congrespartij geen stappen zal doen en zooveel mogelijk elke handel wijze zal vermijden, waardoor de geallieer de landen in verlegenheid worden gebracht Voorts wordt betoogd, dat een vrij Indië met Engeland een handelsverdrag op den grondslag van gelijke rechten zou sluiten. Na den terugtocht der Engelschen uit Indië zal een voorloopïge nationale regeering worden gevormd, waarin alle belangrijke groepen van het Indische volk zijn verte genwoordigd. Tevens zal een wetgevende vergadering wonden bijeengeroepen, die een nieuwe constitutie moet ontwerpen. Voortzetting van de Britsche heerschap pij in Indië, aldus vervolgt het besluit, zou den oorlog in Indië brengen en leiden tot bezetting van Indië door Japan. Indien de Engelsche regeering dit besluit i der Congrespartij niet aanvaardt, ziet deze zich gedwongen gebruik te maken van al de kracht van het lijdelijk verzet om de poli tieke rechten en vrijheden van het Indische volk onder leiding van Mahatma Gandhi te verdedigen. Gandhi heeft Engeland ultimatief uit- genoodigd zich onvoorwaardelijk uit Indië terug te trekken" aldus de woordvoerder van de Indische Onafhankelijkheidsliga in Oost-Azië. Ingeval Engeland dit ultimatum niet aanneemt, zullen de Indische massa's een nieuwe campagne van burgerlijke ..on gehoorzaamheid beginnen. Ook de Indische Onafhankelijkheidsliga in Oost-Azië. die twee millioen Indiërs omvat, steunt ten volle het ultimatum van Gandhi. De Indische spreker merkte op, dat men zonder meer kan aannemen, dat Engeland zich niet vrijwil lig uit Indië zal terugtrekken en dat der halve het Indische volk voor de vrijheid van Indië onder leiding van Gandhi met zijn massabeweging zal beginnen. Nederlanders naar den strijd in het Oosten. De toekomst van ons land eischt den inzet van iederen iveerbaren man. Wie thans vertrekken. In „De Zwarte Soldaat" schrijft onper- heerbanleider der W. A., H. C. van 'f Hof. het volgende: Niemand onzer verkeert inahet onzekere omtrent den uitslag van de worsteling tus schen de oude en de nieuwe gedachten- wereld. Immers ieder van ons. nationaal- socialisten, is ervan overtuigd, dat het nationaal-socialisme zal zegevieren, niet slechts omdat het historisch aan de orde is, doch vooral omdat het de voorwaarden in zich bergt voor een betere wereld. Nie mand onzer mist het besef, dat de over winning van het nationaal-socialisme in de eerste plaats afhankelijk* is van den strijd met de wapenen, welke nu reeds sinds bijna drie jaren wordt gevoerd. Te meer beseffen wij, nationaal-socialisxen, dit, toen de Ger- maansche legers met de verbonden troepen stonden aangetreden tegen het bolsjewisme en een jaar geleden den aanval openden tegen het alle cultuur en beschaving vei nietigende stelsel. Wie herinnert zich nies meer den morgen van den 22sten Juni van het vorig jaar, toen de oude strijdliederen tegen het communisme door middel van de radio weerklonken Aan wien is toen het tintelend gevoel van den strijdlust ontgaan"' Heeft de W.A., ja, iedere gezonde nationaal- socialist, toen gevoeld, dat het zelfrespect van den weerbaren, nationaal-^ocialisten man eischte, dat hij erbij moest zijn, om zoodoende het zelfrespect van de natie, een deel van ons beginsel, te dienen? hebben zij toen allen begrepen, dat de geest van Mannerheim, welke voor ons volk noodza kelijk is, slechts kan worden uitgedragen indien men metterdaad dezen geest toon: te bezitten? Ongetwijfeld hebben velen zulks gevoeld. Talrijken zijn gegaan. Een ander deel moest blijven, omdat hun aan wezigheid in verband met ,den politieken strijd hier noodzakelijk was. Natuurlijk moet er een thuisfront zijn. Een front, waar opgebouwd moet worden Maar wordt het thuisfront niet te dikwijl: als dekmantel gebruikt om aan eigen on misbaarheid voor den politieken strijd hier te lande een schijn van waarheid te geven" De W.A. staat thans als een behoorlijke organisatie. Haar opgaven zijn op 't oogen blik niet groot en veelomvattend, omdat de voornaamste taak voor de revolutionai ren nationaal-socialistischen strijder op di; oogenblik niet hier ligt, doch ginds in het Oosten. Ons volk heeft behoefte aan hen die als frontstrijders terugkomende, daar door in .staat zijn waarachtige kameraad schap en waarachtige volksverbondenheid uit te dragen en daarmede ons volk ten zege te zijn. Een zoodanige inzet is een waarachtige dienst aan ons volk. Wil de W A. toonen, dat zij het werkelijk meent me; haar leuze „Alles voor het volk", dan is hel noodzakelijk, dat zij niet moppert en klaag; over den aanwezigen strijd hier, doch dat zij hem in dezen beslissenden tijd daar zoekt, waar hij is. En dat is in het oosten. Deze tijd vraagt mannen. Deze tijd vraagt nationaal-socialisten, die beseffen, dat col- porteeren en exerceeren weliswaar op zich zëlf belangrijk kunnen zijn, doch dat daar boven uit de vrijwillige inzet naast de an dere Germanen den werkelijken strijd te strijden van hen wojjdt geëischt. Deze tijd vraagt mannen, die niet vol staan met het zingen van het Oostland-lied. doch den ernst daarvan met hun daden bezegelen Welnu, dit alles beseffende, hebben zlcli naast mU voor den vrywilligen dienst aan het Oostfront gemeld: De wrnd. chef van den staf der W.A., do opperbanlcider G. D, van de Pol; de hecr- banconimandaut van Groningen, Friesland en Drenthe, de opperbanleider K. A. En klaar; de heerbancommandant van Noord- Holland, de opperbanleider J. M. van der Bijl; de heerbancommandant van Rotter dam, de opperbanleider J. Nederkoorn; de heerbancommandant van OverUssel.de ban leider W. Wittkamp; het hoofd van de afd. opleiding en organisatie van het stafkwar tier, de banleider J. Langeveld; de heerban- commandant van Noord-Brabant en Zee land, de banleider F. A. Ouwerling: de heerbancommandant van Limburg, de ban leider G. J. Röthengatter; het hoofd van den verbindingsstaf te Brussel, de banleider G. J. van Asperen-Vcrvenne; het hoofd van den dienst organisatie van het stafkwarticr de onderbanleider G. Stroink; de stadsbari commandant van Amsterdam, de onder banleider A. A. Mackay; het wrnd. hoofi van de afdeeling vorming en voorlichtln: en wrnd. hoofdopsteller van „De Zwart- Soldaat", de opperhopman C. Wiegel; hc: hoofd van den dienst cultureele zaken, d< opperhopman A. van Hees; het hoofd van den dienst zang. de opperhopman I'. Helm, de adjudant van den waarnemend com mandant, de hopman J. S. Schiebaan; de bancommandant in Twente, opperhopman G. Hommes en de adjudant van den heer bancommandant van Groningen hopman J. P. Philippa. De taak, welke wij daarmede op ons nemen, zal aanvankelijk daarin bestaan, da' wij als soldaat een opleiding zullen gaan volgen. Hierdoor zullen uit deze W.A. kader leden militaire kaderleden worden gevormd, waardoor de mogelijkheid ontstaat weer mannen. die zich naar aanleiding van dezen oproep eveneens melden voor den vriiwil- ligen dienst aan het front, door eigen W. A. kader militair te laten aanvoeren. Daarom, in het belang van ons volk. in het belang van de W. A„ is het onze vurige wcnsch. dat vele weermannen thans zullen beseffen, dat het oogenblik is gekomen, da. zy zich mannen zullen toonen, die de fut loosheid, welke ons volk helaas in de laat ste jaren zoo kenmerkte, hebben afgeschud en bereid zün door hun voorbeeld ons volk voor te gaan op den weg. die voor zün toe komst volstrekt noodzakelük is. Velen zijn ons voorgegaan. Talrijken brachten hun offer in de overtuiging, dat wij hen zouden volgen. Niet in een z.g. stryd op een stoel, doch-in den werkelij ken strijd als soldaat. Hun offty* verplich ten ons. hetzelfde als zü veilde hebben voor het nationaaI-socialistische ideaal. Daarom willen wij als weerbare mannen in allen eenvoud onzen plicht doen. Daaromte wapen! Gaullisten veranderen van naam. De z.g. „Vrije Fransche Beweging", die onder leiding staat van De Gaulle, heeft bekend gemaakt, dat zij in de toekomst niet meer „Vrij Frankrijk", maar „strijdend Frankrijk" („France Combattante") zal heeten. In de verklaring wordt voorts ge zegd, dat „strijdend Frankrijk" een ver- eeniging is van Franschen in de lariden en de Fransche gebieden, die zich voor den strijd tegen den gemeenschappelijken vijand bij de „Vereenigde Naties" hebben aange sloten. Het „Fransch Nationaal Comité" is het leidende orgaan dezer vereeniging en behartigt haar belangen bij de Britsche re geering. De onderhavige verklaring werd ook in overeenstemming met de Britsche regeering afgelegd. TWEEDE FRONT. Bs. Men vraagt zich af, als men leest met hoeveel nadruk in Engeland en Frank rijk naar een „tweede front" geroepen wordt, of men hier te doen heeft met een democratische leuze, die in de plaats treden moet van datgene wat men wegens onmacht niet vermag te doen, ofwel met een uiting van radeloosheid, of, misschien met beide. Het is immers duidelijk, dat hoe meer de Engelsche nederlaag op het Egyptische oor- logstooneel zich afteekent en hoe verder de Duitsche wig geschoven wordt tusschen den centralen en den zuidelijken sector van het Oostelijk front, de stemmen bij het Brit sche en Amerikaansche publiés, die een direct en energiek ipgrypen eischen van de eigen oorlogvoering in deze phase van den oorlog, talrijker worden. De geallieerde politiek van hard schreeu wen is bekend. Het is een oude gewoonte, daarin bestaande dat men het luidste mis baar maakt over datgene wat het yerste weg is. Men versta ons goed: het Britsche en net geallieerde Amerikaansch opperbe vel streven feitelijk naar de oprichting van een nieuw ooriogstooneel, zoo mogelijk in West-Europa, om de Duitsche oorlogsvoe ring te dwingen een groot deel van haar strijdkrachten te onttrekken aan net Oost front en over te plaatsen naar het (dan) opgedrongen strijatooneel, maar zü weten heel goed, dat het zonder een reusachtig risico te nemen, bii een streven zal moeten blyven. De vastbeslotenheid evenwel is voorloopïg nog niet zoo groot, dat men er over spreken kan als van dat stellig op Komst is. Niettemin onderschat Duitsch land in dit opzicht den vijand niet, het verwacht zelfs een dergelylce poging, aangezien dit nog steeds de eenige kans schijnt te zijn om werkelijk eens tegenover elkander te kunnen staan. Het spreekt van zelf, dat ook hierbü de wensen de vader der gedachte is. De commentator van den Londenschen berichtendienst bevestigde dit in een uit eenzetting, waarin hü o.m. zeide: „Ik heb geconstateerd, dat militaire des kundigen in het algemeen de hoop koeste ren dat de Duitschers zich met de moge lijkheid van een invasie op het vasteland meer zullen bezighouden dan wy. Zij wijzen erop dat de Duitschers even radeloos zyn over de kwestie hoe wij een invasie willen ondernemen bij de ernstige scheepvaart- moeilykheden, die niemand zal het loo chenen ons zeer in het nadeel zal bren gen, als wij radeloos zün bij de beantwoor ding van de vrafcg hoe de Duitschers Egypte Iran en Syrië willen bezetten, verondersteld natuurlük dat zy niet den weg over den Kaukasus kunnen nemen. Intusschen blijft het groote publiek in beide Angelsaksische landen aandringen. De arbeider vraagt zich meestal niet af of Rusland nog wel aan oorlogsmateriaal ge holpen kan worden als alle beschikbare scheepsruimte voor het „tweede front" moet worden gebruikt. Karakteristiek is in dit opzicht een bericht van de V. P. B., waarin wordt gemeld „dat een der grootste Amerikaansche arbeidersorganisaties via baar 250 onderafdeelingen een half millioen briefkaarten heeft verspreid, die aan Roo sevelt zyn geadresseerd en van de volgende gedrukte tekst zijn voorzien: „Ik stem voor een tweede front. Dit is zonder eenig uitstel noodzakelijk. Ik ben van meening, dat de overwinning in gevaar wordt gebracht, als men niet terstond in 't Westen een tweede front vormt". Het is de bedoeling, dat de genen. die van hun organisatie een derge lijke kaart ontvangen, deze per omgaande naar Washington zenden." Het is niet uitgesloten, dat tenslotte vol doende druk wordt uitgeoefend, om ook 't onmogelijke nog eens te probeeren. Een kat die in het nauw zit, maakt rare spron gen. Zij zal aan den overkant van het hek buurman gereed vinden om haar met den mattenklopper op te vangen „BRANDENDE KWESTIES". Hoden, Donderdagavond^ om 21.00 uur spreekt Max Blokzijl via don zender Hil versum 2 in de sene brandende kwesties over het onderwerp: „Denkt aan de Wang- betu-negers". Voortaan convooivaart in de Caraibische Zee. Kolonel Knox, de Amerikaansche staatssecretaris van marinq, heeft Dins dag aan de pers verklaard, dat voor- tean alle schepen van de Geallieerden in de Caraibische Zee en in de Golf van Mexico in convooi zullen varen. Het departement van marine deelt mede, dat eemPanameesch schip door een vijan- delyke duikboot in de Golf van Bengalen tot zinken is gebracht en dat duikbooten een ander Amerikaansch schip in den grond hebben geboord. Volgens een bericht van den Engelschen nieuwsdienst uit Washing-, ton is een "Amerikaansche koopvaarder om streeks 400 mijl van de kust van den At- lantischen oceaan getorpedeerd. De overle venden zijn in een haven aan de Oostkust aan land gegaan. Het D.N.B. meldt uit het Duitsche hoofd kwartier: De Führer heeft aan Kapitan-Leutnant Rolf Miitzelburg, commandant van een duikboot, als 104den soldaat, en aan Kapi tan-Leutnant Adalbert Schnec, eveneens commandant van een duikboot, als JOScien soldaat het Eikenloof van het Ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. Uitvoeringsbeschikking ondernemingsbelasting 1942 y verschenen. Zooals beleend, komt voor het bepalen van de bedrijfsopbrengst als grondslag voor de onder- nemtngsbelasting voor de ondernemingen, welke nan de vennootschapsbelasting zijn onderwor pen. 1n aanmerking de belastbare winst van d" onderneming, zooals deze volgens het besluit oó de vennootschapsbelasting moet worden vastge steld. in welk laatste besluit weder wordt be paald. dat de winst wordt berekend op den voet van de artikelen 8 tot en met 12 en 22 van het besluit op de Inkomstenbelasting 1941. Thans is bepaald, dat daarbij het aandeel Ir. 4* winst, dat aan de voor het geheel aansprakelijke vennooten eener commanditaire vennootschap op aandeelen als zoodanig toekomt, niet als be drijfskosten wordt beschouwd. Voorts is bepaald, dat bij de bepaling van net bedrijfsvermogen niet als bedrijfsschulden mo gen worden beschouwd: a. bij commanditaire vennootschappen op aandeelen het gedeelte van het zuiver vermogen, hetwelk tot het zuiver vcr- mogeij der voor het geheel aansprakelijke ven nooten behoort; en b. bil coöperatieve vereeni- Elngen en vcreenlgingen tjp coöperatieven grond» tlag: het bedrag der verplichte lnleggelden. In herinnering wordt gebracht, dat de onde.*- nemingsbelasting wordt geheven van de onder, nemingen, voor zoover deze binnen het rijk ha* bedrijf uitoefenen. Als onderneming wordt be schouwd elke op het maken van winst gerichte zelfstandige, duurzaam bedoelde organisatl*. welke aan het economisch verkeer deelneemt, voor zoover dit niet betreft het uitoefenen va* een landbouw- of boschbedrljf of van een zelf standig uitgeoefend beroep in den zin van de ar tikelen 18 en 24 van het besluit op de Inkomsten- 'clastlng 1941. Naamioozc vennootschappen en commanditaire vennootschappen op aandeelen. coöperatieve ver- ecnlglngen er. andere vereenlglngen op coöpe ratieven grondslag, onderlinge verzekeringsmaat schappijen. alsmede vereenlglngen. welke op on- dcrllngen grondslag als verzekeraar of credict- Instellingen optreden, worden steeds in vollen omvang geacht een onderneming te vormen. Voor de ondernemingen, welke in het kalen derjaar 1941 zijn gestaakt, behoeft geen aanguft» te worden gedaan.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1