ZuH&sal ECHFAX KEG AAMBEIEN Engelschen en Amerikanen zal het nooit gelukken voet op Duitschen bodem te zetten. Reichsredner dr. Schönbeck voor de N.S.D.A.P. Een stad leeft op. Russische markt. - Brood tegen tabak. - Het gymnasium. S.S.-P.K. De slaperige kater van onze kost juffrouw gaat gebocheld en met zijn staart slaande over de daken op avonturen uit. Uit de schoorsteenen komt een fijne rook. De zonnestralen spinnen een sprookje om de uitbottende takken. Het is lente. Heden, als wij op het warme dak van het huis liggen, en met de oogen tegen de zon knipperen, moeten wij aan jullie brief van Paschen denken, waarin jullie schrijven, dat het thuis al zoo lekker warm is. Vloe kend deden wij toen onzen zwaren bont mantel aan en gingen op post staan in den dwarrelenden sneeuwstorm, 's Avonds ver telde er een, dat hij gehoord had. dat de winter hier soms binnen acht dagen af geroepen was. veel vlugger dus dan in Duitschland. De menschen zeggen.... ach. de menschen zeggen zoo veel. En nu is de zonnige bode van den zomer werkelijk gekomen en daarmede onze sterk ste bondgenoot. Wij hebben ons eens goed gewassrhen en verschillenden van ons heb ben in de Sauna gebaad. De wapens zijn weer schoongemaakt en de kleeren ver steld. Eenigen lisgen in de zon. Wij zijjj toch van voren, van het front gekomen en zijn hier met rust, na vele weken weer eens rust Daarom is er weinig te doen, maar des te meer te zien. Naast de groote kerk met den groenen ui-vormigen toren is de markt. Verwonderd blijven wij staan. Baardige mannen met groote bontmantels en waardige houding staan voor rammelende paardensleden en handelen. Vrouwen sleepen zware melk kannen ter markt. „Malako" (melk) wordt tegen „chleb" (brood) omgewisseld, of ook tegen tabak en sigaretten, maar wie brood geeft voor tabak, die heeft eeker geen honger. Onder de bescherming van de Stand- ortkommandantur begint zich langzamer hand een geordend arbeidzaam leven onder de bevolking te ontwikkelen. Een laag stee- nen huis met een bord „Arbeitsamt", en daarvoor een rij van mannen en vrouwen. Zij zoeken allen werk, zij eten allen Duitsch brood. Om den hoek is een ander bord, waarop staat „Wassiljewg, katholieke schoenmaker". Hij wil hiermee zeggen.dat hij geen Jood is. Twee huizen verder zitten in een „kapperssalon" onze soldaten, en laten zich met behagen door een „kapster" met een wit schort den baard snijden of de tamelijk verwarde omtrekken van den haardos op de voorgeschreven manier bij knippen. Intusschen gaat het gerucht rond. dat er in het Soldatenheim bier is. Op naaf het Soldatenheim! Gedekte tafels, een beetje skaatspelen, en werkelijk bier. Men treft er een vriend uit het vaderland, een kame raad van de vroegere compagnie. Het is een vroolijke, luidruchtige begroeting. Een plakkaat is aangeplakt. „Galavoor stelling van het variété Daniele, Trapeze kunstenares". In de beide frontbioscopen wordt op denzelfden dag gespeeld1 „Quax der Bruchpilot" en „Sensationsprozess S.". Nadenkend overlegt de soldaat een oogen- blik, maar dan kijkt hij noch naar het een, noch naar het andere, maar naar alle drie. Op weg naar de bioscoop dus. Uit een huis komt een groot geschreeuw. Het lawaai van de met elkander vechtende kinderen wondt ovenheerscht door een robuste man nenstem. Met een eentonige stem begint de man iets voor te lezen, stelt dan vragen. Het is Duitsch. Wij hooren: ..Garten Haus Deutscher Dolmetscher Wehrmacht Berlin". Van aardrijkskunde naar de dingen van het dagelijksche leven gaat het naar het rustpunt van de tegen- De menschen kunnen DUBBEL-JUS Niet passender vereeren Dan door te doen, zooals zij doen: HELDERMAN imiteeren. Oir«y Dcjjwr'bo* In leder geval ZWITSALI Dat ls de beste raad die ik je kan geven, óók als je last van aam beien hebtl POT F. 0 75 TUBE F. l—.A MMBEiENZALF ^ZETPILLEN ZWITSAL FABRIEKEN woordige orde: De Duitsche Wehrmacht. De kinderen leeren Duitsch. Het opschrift van het huis luidt „gymnasium". Het zal echter wel een lagere school zijn, die zich zoo betitelt. Maar belangrijk is het. dat deze door het bolsjewisme bedrogen bevol king erkend heeft, wat zij nooiig heeft. Te rug naar de beschaafde wereld van het Westen. Arbeidsbureau en onderwijs in het Duitsch. Is dat niet de weg? In de bioscoopzaal wordt het journaal voor de soldaten vertoond. Met critischen blik worden de oorlogsopnamen bezien. Meer opmerkzaamheid wekken echter de tafereelen uit het vaderland. „Helden- gedenktag", „Parade", „Vrouwen en man nen jn de wapenfabrieken". „De werkdag van den boer op het land". Want het vader land en de arbeid, haar houding en vast beradenheid boeien den soldaat even zoo sterk als omgekeerd het vaderland met kloppend hart haar zonen in den oorlog ziet. Spoedig zullen wij aan het front terug zijn. Opgefrischt en uitgerust. Morgen schrijven wij nog naar huis van de lente in het Oosten en de rust in ons kwartier, ook dat wij opademen sinds de winter ten einde is, en wij weer voorwaarts marcheeren. Ik zet mij neer en schrijf deze regels voor alle kameraden, aan allen thuis. SS.-Oorlogsberichtgever THEO WONDRATSCH. Patrimonium ontbonden. Naar het Nat. Dagblad meldt is blijkens beschikking van den cpmmïssaris voor niet- commercieele Vercenigingen en Stichtingen het Nederlandsch Werkliedenverbond „Patri monium". met al zijn afdeelingen en aange sloten organisaties in den lande ontbonden Door genoemden commissaris is de heer H W. Woudenberg, leider van het Ned. Arbeids front, tot liquidateur benoemd, met het recht van substitutie. Op grond van dat recht heeft de heer Woudenberg tot zijn gevolmachtigde benoemd de heer Th. J. ter Schiphorst. Volgens de beschikking van den genoem den commissaris is het vermogen, onder af trek van 2 pCt. toegewezen aan het Ned. Ar beidsfront, in welke instelling de leden, blij kens de genomen beschikking zijn opgenomen. Als men in Den Haag met „dames" uitgaat. Buitenman raakte zijn portefeuille kwijt. De buitenlieden, die in het Haagje kennis komen aanknoopen met de an'dere kunne, worden nog niet wijzer. Eén van het gilde dezer buitenlieden wandelde gisteravond door de straten van het Haagje, waar hij ook weer met een vrouw kennis maakte. Nadat zij samen uitgeweest waren, viel eenerzijds het afscheid hem zwaar en had het uitgaan hem anderzijds dorst bezorgd. De vrouw wist wel een café, waar nog een flinke voorraad sterke drank aanwezig was en dirigeerde haar nieuwen kennis daar heen. Deze vrouw, de 40-jarige D.M.. ging daarop vlug haar vriendin, de 36-jarige P. de W., halen en samen togen zij naar het Café in de buurt van het Holl. Spoorstation, waar door alle drie gezellig veel gedronken werd. Weer op straat gekomen, stond de buitenman dan ook niet erg vast op zijn beenen. Het drietal trok de aandacht door zijn luidruchtigheid en bij het station geko men, zag een voorbijganger één der vrou wen een verdachte beweging maken in de richting van 's mans binnenzak. Er was een politieman in de buurt en deze nam het drietal mede naar het bureau Rijswijksche- weg. Het bleek, dat de pierewaaier zijn por tefeuille met ƒ400,kwijt was. Eén der dames had 227,op zak, de andere 33. De rest van het geld is waarschijnlijk in den zak van den caféhouder, terechtge komen. Den beiden vriendinnen is door opsluiting gelegenheid gegeven er over na te denken, waar het geld, dat op haar gevonden wei'd, toch wel vandaan is gekomen. „Waarom dit alles? waarom deze jaren lange oorlog? Is het nu zóó noodzakelijk, dat thans alle problemen worderi. opgelost, dat alle moeilijkheden worden opgeruimd en kunnen wij met met een gedeeltelijke oplossing tevreden zijn en de rest aan óns nageslacht overlaten?" Aldus de Reichsredner dr. SÓhönbeek Donderdagavond in een bijeenkomst van de Ortsgruppe Amsterdam der N.S.D.A.P., gehouden in de groote zaal van Krasna- polsky. Het is nuttig, aldus ging de spreker voort, dat wij ons van deze en dergelijke vragen rekenschap geven. Vervolgens beschouwde hij hoe in Versailles de omsingeling van Duitschland werd geschapen, waartoe men o.a. Oostenrijks aansluiting bij Duitschland belette en de Poolsohe en Tsjechoslowaak- sche staat in het leven riep, beide onmach tig tot een zelfstandig bestaan. Ook de neutrale staten zoo vervolgde spreker deden mee aan den stiekumen oorlog tegen Duitschland, in het bijzonder door haar pers. Wie hadden in dit alles de hand? Het waren de Joodsche machthebbers aldus spr. wien het erom te doen was, de feheele wereld onder hun heerschappij ie rengen en waarbij ook de vi'ijmetselarij een groote rol speelde. Er schijnt een felle tegenstelling te bestaan tusschen kapita lisme en bolsjewisme, doch het is alles in wezen hetzelfde. De vraag: waarom wij den oorlog voort- zetten, behandelende, wees de spreker er op, dat de Führer het waarlijk niet aan vredesaanboden heeft laten ontbreken. Een beëindiging van dèn oorlog op dit oogen- blik, zou echter de problemen slechts doen verschuiven, niet uit den weg ruimen. Bo vendien: zou Duitschland in de toekomst nog ooit eenzelfde kans krijgen als op dit oogenblik, onder de leiding van Adolf Hit ler? Reeds eerder bewees hij de grootste diplomaat te zijn. deze oorlog heeft het bewijs geleverd, dat hij ook de grootste veldheer aller tijden is. Wie aan de zégeningen van het toekom stige Europa deel wil hebben, moet ook in dezen harden tijd zijn offer daarvoor heb ben gebracht. Wij willen zoo zette de spreker zijn rede voort onzen plicht doen, ja méér nog: alles, wat de Führer van ons verlangt. Geen geheim is het, dat aan de bereiding van Keg's Kofmix de grootst mogelijke zorg wordt besteed. "S Spreker deed een beroep op de natio- naal-socialistisohe overtuiging zijner toe hoordei's. een vooi'becld te zijn voor hun omgeving, dat is veel meer waard dan alle andere propaganda. De pessimisten inzake het voedings- vraaggtuk stelde dr. Schönbeck gerust: de Duitsche ruimte in het Oosten zullen wij zóó groot ipaken, dat nimmer meer een niet-Europeesche grootmacht de beschik king zal hebben over Europa's broodmand. Ten slotte kwam spreker op de oorlogs situatie en wees met gerechten trots oo de overweldigende prestaties van de weer macht in Rusland en in Noord-Afrika. Wat denken die menschen toch. die in Neder land heil verwachten van ae vorming van een tweede front? Engelschen en Amerika nen zal het nooit gelukken, ook maar één voet op Duitschen bodem te zetten en als zjj hier zouden trachten te landen, zou er, in plaats van het verwachte paradijs, een hel losbarsten. De toekomst van Nederland is onafhan kelijk verbonden met de toekomst van het nieuwe Europa. Daarom is het noodzake lijk, meer dan tot nu toe, Nederlanders zich beschikbaar stellen voor het pionierswei'k in het Oosten. In goede kameraadschap met de Neder- landsche nationaal-socialisten zullen wij aldus spreker voorwaarts streven om gemeenschappelijk de moeilijkheden te overwinnen en ook den laatsten Nederlan der voor onze idealen te winnen. Door houding en prestatie moeten wij den ande ren toonen, wat het wil zeggen, nationaal- socialist te zijn. want niet woorden, maar slechts daden overtuigen, dat zal ook het wachtwoord zijn voor onze Nederlandsche kameraden. Wij willen zoo besloot dr. Schönbeck zijn herhaaldelijk door luid applaus onder broken rede een gemeenschap zijn. die slechts één parool kent: overwinnen tot eiken prijs. Kreisgesehaftsführer Pott, die ook de vergadering had geopend, daarbij bijzon der de majoors Leissner en Wieprécht ver welkomende sloot deze met een kort dankwoord, waarna de aanwezigen, onder begeleiding van een muziekcorps der weex-macht, het Duitschland- en Hox*st Wessellied zongen. Extra-Rantsoenen bij Huwelijksfeesten Tabak en Snoep Het Volk schrijft: Onlangs hebben wij gevraagd: Is ljft niet mogelijk, dat de betreffende autoriteiten eens met de hand over het hart strijken en bij huwelijksfeesten ook extra-rantsoenen snoep en tabak beschikbaar stellen? Men wil de bruiloftsgasten toch ook wel eens een snoepje of rookertje aanbieden. Wij vernemen, dat men thans voor derge lijke feestelijke gelegenheden ook extra rantsoenen snoep en rookai'tikelen kan aan vragen. Daardoor is op verheugende wijze gehoor gegeven aan 'n algemeen bestaanden wensch. In verband met vele vragen, die ons hier over bereiken, willen wij een overzicht van de extra-rantsoenen bij huwelijksfeesten geven. Deze kunnen worden aangevraagd door menschen, die gaan trouwen en door hen, die hun vijf en twintig-, vijftig-, zestig- en vijf en zeventigjarige bruifoft vieren. Voor andere feesten is het niet mogelijk. Men kan dan aanvragen: vlcesch, boter, brood, suiker, koffiesurrogaat, versnaperingen en rookartikelen. Ieder geval wordt afzonderlijk bekeken en behandeld. Het blijkt dus, dat de „distri butie" bij feestelijke gelegenheden nog wel voor iets extra's wil zorgen. ARBEIDSVOORWAARDEN IN HET MOTOR- RIJ WIELBEDRIJF. Blijkens de Staatscourant van 17 dezer, heeft het college van rijksbemiddelaars bepaald, dat de regeling van arbeidsvoorwaarden in hei automobiel- en garagebedrijf, d.d. 24 Maart 1942, ook van toepassing zal zijn op de werknemers in het motorrijwielbedrijf. Dientengevolge zullen ook in het motorrijwiel- bedrijf de werknemers worden ingedeeld in eerste monteurs, tweede monteurs, hulpmovi- teurs. leerlingen en ongeschoolden.. De gemeenten zijn in drie gemeenteklassen in gedeeld. De loonen bedragen voor eerste mon teurs van 28 jaar en ouder 72—61 cent per uur (niet-gediplimeerden 65—55 cent per uur), voor tweede monteurs van 27 jaar en ouder 64—53 cent per uur (niet gediplomeerden 5949 cent per u.). voor hulpmonteurs van 25 jaar en ouder 52-42 cent per uur en voor ongeschoolden van 25 jaar en ouder 5040 cent per uur. Ook voor jeugdige werknemers zijn de uurloo- nen bepaald. Vastgesteld is een door lederen werkgever in acht te nemen getalsverhouding tusschen de aarttallen eerste- en tweede monteurs eenerzijds en leerlingen, ongeschoolden en hulp monteurs anderzijds. De werknemers zullen zes dagen v{ Verduisteren Tan 21.53 tot 5.40 u. 19 Juli: zon op 5.40, onder-21.52 uur maan onder 0.06. op 12.08 uur 20 Juli: zon op 5.41. onder 21.51 uur maan onder 0.28, op 13.19 uur 21 Juli: zon op 5.42. onder 21.49 uur maan onder 0.54, op 14.35 uur (E. K. 5.33 uur) AGENDA ZATERDAG 18 JüLL Gem. Concertzaal: ,Het kind van de buur- vi'ouw". 7.30 uur. Luxor-Theater: „Pygmalion". 2.30, 6.45 en 8 45 uur. Alle leeftijden. Frans Halt Theater: „Bruidegom in angst". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toeg. 18 jaar. Palace: „De getrouwde verloofde", 2.00, 6.30 en 8.45 u. Alle leeftijden. Rembi-andt: „Dijk in gevaar". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Alle leeftijden. Moviac: „De gelaarsde kat". 10, 12. 2,x 4, 7 en 9 uur. ZONDAG 19 JÜLL Bioscopen: middag- en avondvoorstellingen. MAANDAG 20 JULL Frans Hals Museum: Kamermuziek 2.30 uur. Bioscopen: middag- en avondvoorstellingen. APOTHEKEN, y Nachtdienst: Bosch en Vaart-apotheek, «isch en Vaartstraat 26, tel. 13290; Apo- wieek Florijn, Gr. Houtstraat 78, tel. 10500; ft. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6. tel. 10354; Noorder Apotheek, Jan Gijzenkade 181. tel. 23821. Heemstede: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, tel. 28197. W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, TTaar- lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. C. Berks. Haarlem. Chef van Dienst en Stad: S. R Kuiper, Haarlem. Sport en stad: A. Overmeer. Heemstede. Buitenland: .7. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten. Den Haag. Binnenland: J. A. Steen Jr.. Zanrtvoort Nieuws- en reportage voor Velsen cn omgeving- J. J. E. van Baarsel, IJmuidcn. Advertenties: D. A. J. Spek, Haarlem. Het vleescli ging onder zeil rpz MlÈÊÊÊÊÊKKM ;isterochtend bij een beurtschipper op Een scherpziende politieagent zag gisterochtend bij een beurtschipper op het Singel eenige rollen zeil op een bak fiets laden. De rollen zagen er althans zoo uit. maar bij nadere beschouwing bleek het zeil slechts een camouflage te zijn voor den inhoud, welke uit blik ken vet en vleesch bestond. Het spreekt vanzelf, dat de vleesch- roller., zeven stuks, in beslag werden genomen. Inspectiereis van bevelhebber der weermacht. O.a. Kustverdedigingswerken bezocht. De Bevelhebber der weermacht in Neder land. de generaal der vliegers, Fr. Chris tiansen, heeft dezer dagen, in gezelschap van den chef van zijn generalen staf en an dere hooge officieren, troepen en verster- kingsinstallat:es in het kustgebied van zijn commandant bezocht cn een oefening van pantser troepen bijgewoond. Een kleinigheid. Dat was zoo de gift, die wij enkele jaren geleden in de collectebussen lietèn vallen als wij op straat werden aangehouden om te „offeren" voor een of ander liefdadig doel. Een kleinigheid, een dubbeltje, hoog stens een kwartje. Maar wij van het Ver zorgingsfonds, wij vragen geen kleinigheid. Waar wy uw medewei'king voor vragen, is voor onze dappere strijders aan het Oost front. Deze strijders, die daar vechten tegen de Sovjets, en die bereid zijn als het moet het hoogste offer te brengen, hebben er recht op, dat wij er ons niet van afmaken met een kleinigheid, maar ook inderdaad een offer brengen. Ons vex-zorgingsfonds moet over groote bedragen kunnen be schikken, opdat, iedere strijder geregeld zijn pakketten uit het vaderland zal kunnen ont vangen. Daarom, geen kleinigheid, maar een flinke bijdrage op girorekening 432100 t.n. Ver zorgingsfonds Vrijwilligerslegioen „Neder land", Koninginnegracht 22 te 'sGraven- hage. AMSTERDAMS STEDELIJK MUSEUM OP DE ZONDAGEN VROEGER OPEN. Tc beginnen met Zondag 19 Juli zal het Stedelijk Museum te Amsterdam des Zon dags reeds om 10 uur in plaats van 12.30 uur voor het publiek toegankelijk zijn. Ook de tentoonstelling „Stad en Land" is dus reeds om 10 uur te bezichtigen. lingen betreffende extra-betaling voor en doorbetaling van loon voor christelijke feest dagen en bij z.g.n. kort verzuim. De beschikking treedt in werking met ingang van de loon week, waarin 1 Augustus 1942 valt. BOND VAN VRIJE-EVANG. GEMEENTEN. Te Haarlem kwam de Bond van Vrije Evang.. gemeenten in 60e algemeene ver gadering bijeen. Tot leden van het mode- ramen werden gekozen de heeren ds. J. Enter Sr. te Rotterdam, voorzitter: ds. P. E. Müller te Nijverdal, vice-voorzitter en ds. J. Lissenberg te Dordrecht, secretaris. Het jaarverslag van den secr.. ds. P. v. Vliet van Amsterdam, werd goedgekeurd. De vergadering besloot de Vereeniging tot stichting van een Vrij Evang. Gemeente te Gorinchem en de Vrije Evang. Gem. te Zaandam toe te laten als 'leden van den bond. Tot leden van het comité van den bond werden herkozen de heeren ds. P. v. Vliet en C. Duvekot te Goes en gekozen in de vac.-Ponstein ds. P. B. Müller. Als leden van de redactie van „Ons Orgaan" werden herkozen mevr. Winckel-v. Heest en ds. J. Lissenberg. Als curatoi-en van de Theol. School werden herkozen de heeren ds. P. v. Vliet en C. A. v. Bergeijk. Ir. J. v. Buren te Dordi'echt, ds. H. C. Leep te Gouda en ids. P. B. Müller werden benoemd tot leden an den commissie tot onderzoek naar de bruikbaarheid van den nieuwen gezangen bundel der Ned Hei'v. Kerk voor de Vrije- Evang. Gemeenten. Op voorstel van de commissie voor in wendige zending en in overleg met het be stuur der Samosir-zending. werd zendeling J. Bo%. met verlof hier te lande aangesteld als reizend predikant. Hij zal ook voor de zending werkzaam blijven. Besloten werd ook dit jaar de kas tot. ondersteuning der emeriti-predikanten, weduwen en weezen te doen voortbestaan en den aanslag voor de gemeenten vast te stellen op 20 cent per lid en per jaar. JUBILEUM A. STEENKIST. Woensdag j.l. was het vijftig jaar gele- dan, dat de heer A. Steenkist in dienst kwam bij de fa. C. G. van Tubergen te Haarlem. In de met bloemen versierde loods werd de jubilaris, die vergezeld was an zijn vrouw en dochters, door den oud sten firmant, den heer J. M. C. Hoog, toe gesproken, die gewaagde van de groote toewijding en liefde, waarmee de heer Steenkist zijn werk had verricht. De heer Hoog dankte den jubilaris daarvoor en.bood hem een geschenk in enveloppe aan'. Namens het personeel sprak de heer Van der Velde, die den nadruk legde op de beste samenwerking met den jubilaris ,en een fraaien barometer aanbood. Merkwaar dig is nog, aldus het Weekblad voor Bloem bollencultuur. daP de beide dochters van den jubilaris op het kantoor der firma werkzaam zijn, de oudste reeds twintig jaar. HOOFDAKTE-EXAMENS. Geslaagd voor de gelieele acte- mej. F. J. Posthumus, mej. B. Stuvé. mej. M. M. Lange- de heeren H. J. Elzinga. P, Talsma en G. N, M. Merz. Geslaagd voor deel B: mej. J. K. van Swol. Geslaagd voor deel A: de heer H. C. Lepelaars. GEM. AVONDSCHOOL MET 3- EN 5-JARIGEN CURSUS. Geslaagd voor het einddiploma 3-j. cur sus: L. Bakker, G. M. Biesbrouck, A. A. v. d. Bogaerde, S. Corver, J. E. F'enger, M. J. Franse,J. D. Fijnheer, Theo Huizing, W. v. d. Manakker, M. J. Schonhage, J. Schouw, J. P. Willemsen, J. H. de Barban- son, R. Smitz, A. Broekhuizen. J. C. Boon, P. G. Fabel, M. J. Hessels, E. M. Mulder, M. C. v. d. Sluijs, H. C. de Vries. J. Steen- dam, J. Florisson, N. Langerxberg, J. A. Barnhoi-n, E. Weoer, J. P. E. v. Went, B. Boon, F. Boone, J. Broesterhuizen, C. van Dijk, B. J. v. Egmond, H. F. Grillis, D. de Haan, D. R. Houtgraaf, C. Huizing. J. Jou- stra, J. Konings, B. G. Kuyer, P. Neumann, •J. Onderweegs, J. M. W. Sevenhuysen, J. Sips, I. D. Smits. E. G. Swenneker, F. N. v. d. Veen. G. C. Visarius, J. Wage, F. v. Den deren, E. C. A. Oosterhof en O. Kamsma. Voor einddiploma 5-j. cursus: A, speciaal vak Handelswetenschappen: C. v. Al phen, A. Blokker, W. de Bok, M. C. Deur- too, H. A. van Es, T. Hopman, J. P. de Lange, H. Polderman, E. J. Ris, A. Sepers, Ver- J. H. P. Soomer, W. Vallentgoed, W. wey, J. M. Vester, D. Vreeken, G. v. Wou denberg, Th. J. v. Woudenberg, G. v. Zij11, mej. M. K. v. Es, J. Boelhquwer, B. J. Blij- ker, G Bakker. J. W. v. Drunen,\P. Kams ma. A. de Konirxg, A. A."J. Lingg, Th. J. .Muller Massis, Ph. J. Meerkerk, J. Put zes, W. Peeters, mej. T. Aarts, mej. M. A. H. Buraa, B. Bi.jker, J. N. Bakker, A. J. Hupkens, D J. Kraay. A. Radsma. A. J. Thuis, A. J. Veldhuis, G. Vollbehr, H. Wie- ai jk, G. v. d. Worp, mej. G. H. «trends, mej. H. J. Boogaard, mej. G. v. Laar. mej- B. v. d. Kuilen, mej. M. Meine, mej. A. W. Weefoer en mej. H. v. Zanten. B. speciaal vak Engelsche handelscorres pondentie: J. H. v. Berkel, L. N. Knoop, J. A. P. Kok, P. Jansen, P. J. de Ronde, J. C. M. Tellekamp, J. Th. de Ridder, A. J. Witt- kamp, .P. F. Wouters, Mej. A. E. Druyf, mej. W. de Kam, mej. R Postma, mej. J. M. Rap, mej. M. C. de Rooy en mej. C. Schroote j Kal l'sjek. .Waar een wil is, is uok een weg, zeggen de Britten, mijnheer de generaal" Maar helaas geen Burmaweg Stapf-Pax Holland m Luxor: Pygmalion. In het Luxor Theater kan men Shaw's onsterfelijke Elisa Doolittle in Pygmalion bewonderen. Veel nieuws kan over deze film niet meer gezegd worden, maar al schrikken we dan niet meer van de be roemde uitdrukking, waarmede Elisa aan kondigt, dat ze met een taxi naar huis gaat, de film blyft het zien en hooren dubbel en dwars waard en dat de belangstelling nog allerminst voor „Pygmalion" is vermin derd. blijkt uit het talrijke publiek, dat de film trekt. In het journaal trekken o.m. interessante opnamen uit de verovering van Sebastopol de aandacht. F. C. DERKS. Eniiu /'eb Maar 'jzeg zuinig aiee.' (hifi ,'n Mdbte uXtich .en Rembrandt Theater Dijk in gevaar. Max Halbe's tooneelstuk „Der Strojn". dat ook hier te lande niet onbekend is, heeft gediend als gegeven vóór een gelijk namige film, die, meer nog dan het toon- neelwerk, een zeer' sterken indruk maakt door de suggestieve landschapsbeelden en opnamen van het boerenleven, door de uit stekende prestaties van Lotte Koch, Hans Söhnker, Friedrich Kayssler en ook door het boeiende verhaal. In deze film wordt het lot van een boe renfamilie beheerscht door de rivier, die steeds landerijen en huizen bedreigt en ook soms 't leven eischi van degenen, die haar bestrijden. Zoo sterft ook de oude dijkgraaf Doorn en zyn dood vormt het begin van een reeks conflicten tusschen zrjn zoons, waarvan de oudste, Peter, het ongeteeken- de testament van zijn vader van een val- sche handteekening voorziet, daardoor zijn broer Heinrich noodzaakt te vertrekken en zelf trouwt met diens geliefde. Het is de rivier, die indirect Peter later tot een bekentenis van zijn®nisdrijf dwingt en het is tenslotte ook de rivier, die, als de ver houding tusschen de broers tot het uiter ste gespannen is, een zijn het dan ook zeer tragische oplossing brengt. Een aangrijpende film, voortreffelijk ge regisseerd door Günther Rittau. Sj. KUIPER. Palace: ,.De getrouwde verloofde". Het is bekend, dat de liefde standsver schil overwint en dat zich daarbij vele moeilijkheden voordoen. De film „De ge trouwde verloofde" is daarvan een bewijs. Vreemd doet het echter wel aan, dat een rijke reederszoon twee jaar verzwegen heeft, getrouwd te zijn met een eenvoudig Weensch meisje, maar dat neemt men in het luchtige verhaaltje op den koop toe. De bezoeker geniet van het spel van Paul Hörbiger, die vooral op zijn best is, als hij een hartig woordje spreekt over hen, die zich druk bezighouden met sociale nooden. Magda Schneider is een hartelijke Ween- sche vrouw en dan verzorgt Hedwig Bleib- treu een sympathieke rol als grootmoeder. De bijrollen hebben weinig te maken met de geschiedenis van het jonge paar, doch zij brengen ontspanning en in het bijzonder dank zij Rosita Serrano, die een goede ver tolking gfieft van „Geh ruhig zu einer an- dern." 9 A. OVERMEER. MoviacDe gelaarsde kat. Het is een goede gedachte geweest van de directie van Moviac om gedurende de vacanties een aantal aardige sprookjes op te voeren voor de jeugd. Het eerste, de Gelaarsde Kat, draait deze week en het dient terstond gezegd, het is alleraardigst, zelfs zoo, dat ook de ouderen er onweerstaanbaar van kunnen genieten. We beleven het sprookje zelfs op- zulk een aanschouwelijke wijze, dat 't ^ude sprook jesboek uit onze kinderjaren gaat leven en wanneer de kinderen in de zaal plotseling schaterlachen, dan moeten we hartelijk meeschateren.De Gelaarsde Kat is een van die sprookjes, die nooit en te nimmer geheel uit het kinderbrein verdwijnen. De molenaarszoons, de markies van Carabas, de oude Koning en zijn aardige dochter, allen zijn goede bekenden, die we op het doek zien. Het jonge volkje heeft zich uitstekend geamuseerd bij deze opvoering en de ouderenniet minder. In het voorprogramma werd nog een leuk filmpje gedraaid van de rijksauto banen in' Duitschland. waarlangs men per auto fraaie tochten kan ondernemen door de mooiste streken van het land. ANTH. STEEN. Frans Hals: Bruidegom in angst. Heinz Rühmann heeft de rol van den ang- stigen bruidegom, en dat is op zichzelf al waarborg voor een amusanten avond. De alleraardigste montage, origineele camera grapjes en een uiterst vlot, zij het dan ook absoluut ongeloofwaardig scenario zijn met een aantal uitstekende filmkrachten de ingre diënten voor een eclatante lachfilm geworden waarbij een Florentijnsch hoedje en een paard, dat Cocotje heet. ten minste even be langrijke rollen als de bruidegom in eigen persoon vervullen. Toen bij het begin de aanstaande echtgenoot zich plotseling tot het publiek wendde, deed jhij dat zoo griezelig „echt", dat de zaal in een donderend gebrul uitbarstte, en. Maar we zullen de kleine en groote verras singen die U deze week in Frans Hals wach ten, niet verder verraden. Rühmann beheerscht deze film weer ge heel met zijn persoonlijkheid. Met en zon der schoenen, met en zonder hooge zijë, in rok enin pyjama, en zijn humor blijft steeds dezelfde, even aanstekelijk, even spontaan, of hij nu gestoord wordt bij dc eerste kus, die hij eindelijk zijn bruidje wil geven, of dat de kroon in zijn slaapvertrek hem ongeveer op het hoofd terecht komt.. VANDERLAAG Bloem 343 t/m. 34>4 Al gem. 100 gr. 8 Aug. Boter 36 Bot/Vet 125 gr. 26 Juli Boter 2-35. -36 Reserve 125 gr.' 12 Sept. Boter 3-35. 3-36 Reserve 125 gr. 12 Sept. Boter 4-36 Reserve 125 gr. 12 Sept. Braudst. 01" t/m. 0>5 BV Brandei 1 éerij 30 A pr '43 Brood 37 A Brood 400 gr. 25 Juli Brood 37B Brood 50 gr. 2'5 Juli Chocolade 3 37 Versn. 10-0 gr. S Aug. Cigarctteu 37A Tabak 20 ft. 25 Juli Cigtu'illos 37 Tabak 10 St. 25 Juli Ecnhei<lszeci> 335 Alg. 75 gr. 15 Aug. Ken lieirl-zeep Li Zeep 75 gr. 15 Aug. G.ort 341 Algem. 125 gr. S Aug. Havermout 340 Aigem. 2 50 gr. 8 Aug. Jam 339 Algem. 500 gr. 8 Aug. Kaas 347 t/m. 351 Algem. 100 gr. S Aug. Koffiesur. 33S Aigem. 2 50 gr. 5 Sept. Maïzena 352 Algem. 100 gr. 8 Aug. Meel (gem.) 342 Algem. 125 gr. 8 Aug. Melk 36 t/m. 39 A Melk 3'/; L. S Aug. Melk 36 t/m. 39B Melk 1 3/4 L. S Aug. Petroleum 01 Petr. 2 L. 22 Aug. Peul\ r. 340 Algem, 250 gr. 8 Aug. Rijst 4-33.-4-34 Reserve 250 gr. 8" Aug. Scheerzeep U Textiel 50 gr. 31 Aug. Servies 1-30 t/m. 1-32 Reserve 1 pnt. 8 Aug. Servies 2-30 t/m. 2-32 Reserve 1 pnt. 8 Aug. Servies 3-30 t/ 3-32 Reserve 1 pnt. 8 Aug. Servies "4-30 t/m. 4-32 Reserve 1 pnt. 8 Aug. Sigaren 37A Tabak 5 6t. 25 Juli Suikerwerk SS 39 Versn. 100 gr. S Aug. Suiker 337 Algem. 1 kg. S Aug. Tabak 37 A Tabak 25 gr. 25 Juli Toiletzeep L Toïletz. 75 gr. 15 Aug. Vermicelli 352 Algem 100 gr. S Aug, Yleeseh 37A Vleesch 100 gr. 25 Juli Vleesch 37B Vleesch 2 5 gr. 25 Juli Wasch poeder 336 Algem. 250 gr. 15 Aug, ■\Yasch poeder L Zeep 250 gr. 15 Aug. CRICKET Zoowel Rood en Wit als Haarlem spelen Zondag op eigen terrein en in beide wedstrijden ligt eeri overwinning voor de gastheeren in de lijn der ver wachtingen Aan de Spanjaardslaan komt VRA op bezoek, de clüb. welke het dit jaar niet zoo goed maakt als anders. Quick speelt tegen Haar lem en daar de Nijmegenaren minder sterk zijn dan de westelijke elubs, voorspellen wij een Haarlemsche zege. De stand in de eerste klas luidt thans: H. C. C. 1 7 0 6 0 0 1 12 H. D. V. S. 7 3 1 1 0 2 12 A. C. C. 8 1 5 0 0 2 13 P. W. 3 0 2 0 0 1 H. B. S. 7 0 4 1 0 2 V. V. V. 8 0 5 0 0 3 Rood en Wit 9 0 5 0 0 4 V. O. C. 7 0 4 0 1 2 Haarlem 7 0 2 0 0 5 H. C. C. 2 7 0 2 0 0 5 Quick 5 0 1 0 0 4 Excelsior 7 0 2 0 2 3 V. R. A. 8 0 10 16 HONKBAL HET SCHOTEN-TOURNOOI. Maandag a.s. zal voor het jaarlijksche Schoten tournooi om het officieuze kampioenschap van Haarlem de eerste wedstrijd gespeeld worden. De wedstrijden beginnen om 7 uur. De loting voo: de eerste ronde had het volgende resultaat: 20 Juli: Schoten—H.C.K.; 23 Juli R.C.H.—T.Y.B.B.: 27 Juli Haarlem—E.D.O. H.H.C. heeft voor dit tournooi niet ingeschreven. DE DISTRIBUTIEBONNEN De vier Haarlemsche eerste klassers blijven deze week dicht bij huis. Schoten ontvangt Zon dagmorgen Haarlem. De Scholenaren spelen waarschijnlijk zonder Hoogendijk. Voor de re- e werper is het een goede oefening, daar er r Schoten toeh geen gevaar meer voor de onderste plaats is. Meer spanning is er te ver wachten by E.D.O.—H.ïLC. In beidMnegentallen zullen de werpers Pijnakker en Schtjvenaar niet opgesteld zijn. Het volledig programma van de wedstrijden op de Haarlemsche velden ls: Zaterdag: Tweede klasse B: Haarlem*3—H.D.M. 3 uur; 2 D: H.H.C. 3—Spartaan 4 uur; 3de klasse: H.F.C. Haarlem 3—Kennemerland 1 3,30 uur; Kennemerland 2—H.F.C. Haarlem 4 2.45 uur; E.D.O. 6—H.C.K. 4 3.30 uur. Zondag: Schoten—Haarlem 10 uur; E.D.O.—H, H.C. 2 uur; ov. klaèse: E.D.O. 2—D.O.S. 10 uur; Haarlem 2—R.C.H./ 10 uur; 2 A: H.C.K. 2—Cat chers 10 uur; Celeritas—Ajax 2 11 uur; 2 B: H.H.C. 2—BI. Wit 2, 2 uur; T.Y.B.B.—Kruisster 2 uur; 3de klasse: Zandvoortmeeuwen—Scholen 5 10 uur; E.H.S. 2—E.D.O. 4 1 uur; Spanrnevogels —H.F.C. Haarlem 2 10 uur; H.F.C. Haarlem 1- Be ver wijk 1 10 uur; T.Y.B.B. 2—E.D.O. 3 12 uur; E.D O. 5—Halfweg 10 uur; Schoten 3—T.H.B. 2 12 uur; Beverwijk 2—T.Y.B.B.' 3 2 uur; H.B.C. 1 —Schoten 6 2 uur; E.H.S- 3—Strawberries 12 uur. Uw RADIO defecf? Be) op 14609 RADIO-MOORS N.V. KRUISSTRAAT 38 VAN OUDS BEKEND RADIOPROGRAMMA ZONDAG 19 JULI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 De zin van het boer zijn. 8.30 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O Nieuws berichten. 9.15 Sludlodienst. 10.15 •Gramofoon muziek. 10.20 Zondagmorgen zonder zorgen. 11.30 De stem der S.S. 11.45 Neerlands stem van het Oostfront. 12.00 B. N. O. Nieuwsberichten en po pulair actueel praatje. 12.15 Gevraagde platen. 12.40 Uit Berlijn: Het Duitsche volksconcert. 14.00 Nederlandsche schrijvers spreken over eigen werk. 14.20 Gramofoonmuziek 14.30 Omroepor kest. 15.30 Voordracht gewijd aan het werk van Gerbrand Adriaanszoon Bredero. 15.45 Orgelcon cert en zang. 16.15 Orkest Malando en solist. 17 00 „Jacht op de „Kraal", luisterspel. 17.35 Gramo- loonmuziek. 17.45 B. N. o. Sportuitslagen en Oostlandpraatje. 18.00 Theo Uden Masman'en zijn dansorkest en Bertus van Dinteren en zijn orkest 18.45 B. N. o. Nieuwsberichten. 19.05 Sport van den dag. 19.30 Operette „Les cloches de Corne- ville". 20.45 Orgelconcert. 21.00 Gerard van Kre velen en zijn orkest en soliste. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmuziek. Vanaf 22.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 22J5—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.00 B. N. O. Nieuws berichten. 9.15 „Rondom de bijen", luisterspel voor de jeugd. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Toe spraak door H. J. Woudenberg. 10.15 Gramofoon muziek. 10.40 De Kamermuziekspelers. 11.30 Om- loepmeisjeskoor. 12.00 B. N. O. Nieuwsberichten en populair actueel praatje. 12.15 Orgelconcert. 12.45 Godsdienstige lezing „Heden en toekomst" (opn.). 13.00 Gramofoonmuziek. 13.05 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde: „Wie en wat waren onze voorouders?". 13.20 De Melodisten en so liste. 14 00 Arnhemsche Accordeonvereenigtng. 14.20 Gramofoonmuziek. 14.30 Utrechtsch Stede lijk orkest en gramofoonmuziek. 16.00 Boekbe spreking. 16J5 ZepparonJkwartet 17.00 Otto Hen driks en zijn orkest en zang met pianobegelei ding. 18.00 Matrozenkoor (gr.). 18.15 Gesprekken met vooraanstaande figuren uit onzen tijd. 18.30 Zang en piano. 19.30 B. N. O. Nieuwsoerichten. 19.40 B. N. O. Militair overzicht. 19.50 Spiegel van den dag. 20.00 B. N. O. Engelsche uitzending: ..Dutch News Reel". Voor de Radio-Centrales: Gramofoonmuziek. 20.15 Vlooi en piano, 21.00 Gra mofoonmuziek 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Militair overzicht 22.10 Avondwij ding. 22.15—24.00 Zie Hilversum I. MAANDAG 20 JULI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 7.15 Gramofoon muziek7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9 15 Voor de huisbrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.40 Dansorkest (gr.). 11.00 Radio vacantieschool. 11.2® Ensemble Jack der Kinderen. 12.00 Fluit, piano en gramofoonmuziek. 12.30 Gramofoonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en zak»- lijke berichten. 13.00 Zang. piano en gramofoon muziek. 14.00 Ensemble Willy Kok en gramofoon muziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Gramofoon muziek. 16.40 Godsdienstige lezing. 16.20 Zang met pianobegeleiding. 16.45 Luisterspel voor d« jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-, zakelijke- en beurs berichten 17.30 Klaas van Beeck en zijn orkest. 18.00 Lezing „Arbeldsdien:!: Kameraadschap". 18.15 Orgelconcert. 18.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 18.55 B. N. O. Internationaal zakelijk praat;». 19.05 Liedje van verlangen. 19.15 Fluit en clave- clmbel 19.45 Gramofoonmuziek. 20/15 Omroep- symphonie-orkest. solist en gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoon muziek. Vanaf 22.14 alleen voor de Radio-Cen trales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 22.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n, 301.5 M. 6-458.15 Zie Hilversum I, 8.15 Omroep-Harmo- nie-Orkest (opn.). 8.45 Kinderkoor (opn.). 9.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Planovoordracht. 10.40 Wetenswaardigheden. 10.50 Zang met pianobegeleiding en pianovoordracht (opn.). Ca, 11.20 Utrechtsch Orkest (opn.). 11.30 Reportage. 11.40 Orgelconcert. 12.00 Bertus van Dinteren en zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Actueel nieuws voor boer en tuinder. 13.15 Omroeporkest en solist. 14.00 Viool, cello, piano en gramofoonmuziek. 15.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 15.45 Luister- flits „De kleine fout". 16.00 Orkest Malando cn solist. Als intermezzo: Pianosoli (opn.) 17,15 B. N. O. Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.30 Zang. fluit, hoorn en piano. Ca. 18.25 Concertge bouworkest (gr.). 18.30 „Wij Socialisten: Heel het iderwerk staat stil", lezing. 18.45 De Melodisten i solist. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 B. O.. Friesch praatje over aciueele vragen. 19.50 Spiegel van dan dag. 20.00 ..Promenade", vron- lijk programma. 21.on Politiek weekpraatle. 21.15 „Rijnliederen", muzikaal programma. 21.15 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Politiek praat- je. 22.10 Avondwijding. 22.15—24,00 Zie Hilv»» L

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 14