Haarlemsche Courant Duitschers bereiken ten Oosten van Rostof den Beneden Don De komende tachtig dagen. Landingspoging der Sowjets verijdeld. 30 Britsche tanks in N. Afrika vernietigd. 287e Jaargang No. 168 x x Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertenttën 3—13 m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prUs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. S cent p. m.m. üitg.: Grafische Bedreven Damlate. Maandag 20 Juli 1942 Wnfl. Hoofdredacteur» J. V. BAl'DEWTKg. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Kennemer Editie Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 83, Bijkantoor: Soenda» plein 37. TeL Directie 13082. Hoofdredactie 15054, Redactie 10800, Administratie 10724, 14825, Soendapleln 12230. Postgiro 134058. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Burean IJmnlden: Kennemerlaan 102. Telefoon 5437. Zoowel omsingelingsacties als frontale aanval hebben succes. Spoorwegverkeer rondom Rostof zwaar met bommen bestookt De Duitsche weermachtberichten Het opperbevel der Duitsche weermach' deelde Zaterdag mede: „Pantserafdeelingen en gemotoriseerdf infanteriedivisies zijn ten Oosten van den Donets verder naar* het Zuiden doorge drongen en hebben ten Oosten van Rostof over een breed front den bene denloop van den Don bereikt. Infanterie divisies-vernietigden ingesloten vijandelijke afdeelingen en wonnen in frontalcn aanva' naar het Oosten terrein. Sterke formatie der luchtmacht hebben vooral in het gebied van den beneden-Don vernietigende aan vallen gedaan op achtcrwaartsche bewegin gen der Sovjettroepen. Ten Zuiden van den Don werden de spoorwegen waarop dicht achter elkander transporttreinen reden, als mede stations met bijzonder succes bestookt. In een week 163 Engelsche vliegtuigen neergeschoten. Gevechten bij de zoutmoerassen. Het Italiaansche weermachtbericht van Zaterdag luidde: „Aan het Egyptische front is een krachtige aanval van vijandelijke infanterie en pant serwagens in den sector der divisie Trento en Trieste prompt afgeslagen. De vijand bet verscheidene honderden gevangenen, voor het meerendeel Australiërs, in onze handen achter. Ook Vrijdag heeft de lucht macht der Spilmogendheden de operaties krachtig gesteund. Bij levendige luchtge vechten zijn twee Engelsche toestellen neer- feschoten door onze jagers en negen door luitsche jagers. Twee andere toestellen werden vernield door het luchtdoelgeschut van onze landmacht". Het Italiaansche weermachtbericht van Zondag had den volgenden tekst: Gevechten van plaatsebjken aard in de zone van El Alamein. Tijdens de gevechten van de laatste dagen zijn 30 vijandelijke tanks vernield. Tijdens stoutmoedige acties in scheervlucht hebben Itaüaansche lucht- formaties eenige tientallen gemotoriseerde strijdmiddelen getroffen en onbruikbaar ge maakt. Bij zegevierende luchtgevechten hebben Italiaansche jagers vier Britsche toestellen neergeschoten, terwijl een Hur ricane door Duitsche vliegtuigen neerge schoten werd. Bommenwerpers van de Spil hebben herhaaldelijk militaire doelen op Malta gebombardeerd. Drie Spitfires werden brandend neergeschoten, dank zij een snel optreden van Duitsche escorteerende jagers. Volgens de bij het opperbevel van de Duitsche weermacht ontvangen berichten bver den strijd zijn in de afgeloopen week felle gevechten geleverd in het gebied van de 40 km breede stelling van El Alamein. In de streek tusschen de zoutmoerassen van Kattara en de kust hadden de Britten reeds lang versterkte defensiestellingen voorbe reid. De ernst van den toestand voor de Britten wordt het best gekenmerkt door het feit. dat de bladen te Cairo de wanhopige Britsche aanvallen een besbssend tegen offensief noemen, waarvan het lot van Egypte afhangt. Ook de in Cairo opflakkerende onlusten, waartegen opgetreden wordt met drastische middelen en arrestaties, zijn kenmerkend. Toen de voorste Duitsch-Italiaansche troe pen de stelling van El Alamein bereikten, stieten zij op sterke vijandelijke strijd krachten. In herhaalde aanvallen trachtten de Britten een doorbraak door de Duitsch- Italiaansche stellingen te bereiken, maar alle aanvallen mislukten. N,ergens slaag den zij er in een zichtbaar succes te beha len. Den vijand werd een reeks belangrijke hoogten ontnomen en zoo werden punten van uitgang voor verdere gevechtshande lingen verworven. Bij een nieuwen aanval verloren de Engelschen ruim 2000 gevangenen, ter wijl talrijke tanks en colonnes voertui gen door bomaanvallen vernield wer den. Dat in één week 163 vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten, be wijst. dat het Duitsche luchtwapen tusschen Kreta en Sardinië, boven Afrika en de Middellandsche Zee het luchtruim beheerscht. Het Suezkanaal. Port Said en de haveninstallaties van Alexandrië, vanwaar de Britsche vloot bijna had moeten vertrekken, werden door Duitsche bommenwerpers herhaal- debjk doeltreffend aangevallen. Het Naburige Oosten. Uit Bagdad wordt gemeldt, dat op de pe- troleumbuisleiding van Mosoel op verschil lende plaatsen aanslagen zijn gepleegd, ondanks de strenge bewaking door de En gelschen. Sabotagedaden zijn eveneens be dreven tegen de buisleiding tüsschen Kir- koek en Haifa. De schade is aanzienlijk. Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat het gist in Palestina. Oproerlingen hebben de brug gen opgeblazen in den weg van Nabloes naar Djaubine. De Joden, die te Tel Aviv verblijven, beginnen hun onroerende goe deren te verkoopen. Eikenloof voor maarschalk Kesselring. De Führer heeft aan generaal-veldmaar- schalk Kesselring. opperbevelhebber der formaties van de Duitsche luchtmacht, die in het Middellandsche Zeegebied en in Noord- Afrika strijden, het Eikenloof met de Zwaar den bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend en hem een schrijven doen toekomen. Zooals in een extra-bericht is gemeld, iï op 17 Juli na dagenlangen, zwaren strijd de grootste en belangrijkste stad van het in dustriegebied langs den Donets.Worosjilow- grad, stormenderhand door Duitsche infan terie genomen. Groote deelen der stad staan in vlammen. Nieuwe vijandelijke aanvallen op het bruggehoofd Woronesj werden afge slagen. In de C e n t r a 1 e zone werden de zuiveringsoperaties achter het front voort gezet. Ten Zuiden van het Ilmenmeer viel de vijand met sterke strijdkrachten te vergeefs aan. Een plaatselijk 'binnendringen werd in een tegenaanval teniet gedaan. In Egypte verloor de vijand bij een vruchteloozen aanval op de Duitsch- Italiaansche stellingen verscheidene hon derden gevangenen. Jachtvliegers en lucht doelgeschut schoten 13 Britsche vliegtuigen neer. In de Middellandsche Zee heeft een Duitsche duikboot een Bpitsche vliegboot neergeschoten. In 't Kanaal ten Zuiden van Torquay hebben lichte gevechtsvliegtuigen Vrijdag overdag een Britsch bewakingsvaartuig tot zinken gebracht en ,een koopvaardijschip zwaar beschadigd." Het Duitsche weo-machtberïcht van Zon dag luidt: In den Zuidelijken sector van het Oostelijk front gaat de achtervol ging van den verslagen vijand ondanks de voor een deel moerassige wegen, voort. Het luchtwapen heeft de bij Worosjilofgrad verslagen en terugtrek kende bolsjewistische strijdkrachten aangevallen en aan de spoorwegverbin dingen en treinopstuwingen van den vijand in het gebied rondom Rostof de ernstigste vernielingen toegebracht. Ten Oosten van M a r i 0 p o 1 hebben Roemeensche troepen een landingspoging van zwakke vijandelijke strijdkrachten af geslagen. Hongaarsche formaties wierpen een nog op den Westelijken oever van den Don staande groep strijdkrachten van den vijand over de rivier. Daarbij werden 25 rijandelijke tanks vernietigd of buitge maakt. Vijandelijke aanvallen ten Noorden van Woronesj werden afgeslagen. Het luchtwapen sloeg vijandelijke kolonnes uit een en troepenconcentraties -van den boven-Don. De vijand leed zware, bloedige verliezen. Ten Zuiden van het Ilmen meer zetten de Sovjets hun vergeefsche aanvallen voort. Aan de Kolabaai wer den de haveninstallaties van Rosta opnieuw zwaar gebombardeerd. In E g p t e werden plaatselijke Britsche aanvallen met verliezen voor den vijand afgeslagen. Enkele Britsche bommenwerpers hebben Zaterdag bommen op West-Duitsch gebied geworpen. De burgerbevolking, vooral in Duisburg, leed verliezen. Twee Britsche vliegtuigen werden neergeschoten. Zaterdagnacht heeft het bolsjewistische luchtwapen met zwakke strijdkrachten zon der effect storingsaanvallen op eenige plaatsen in Oost-Pruisen ondernomen. Nieuwe Turksche ambassadeur Meer Fransche arbeiders naar Duitschland. Van officieele zijde te Parijs wordt medegedeeld, dat het aantal Fransche ar- beidsvrijwilligers naar Duitschland voort durend stijgt sedert den dag, dat Laval zijn oproep richttetot het land om de krijgsgevangenen af te lossen. In ae week van 4 tot 11 Juli zijn 4190 Fransche arbeiders vertrokken om in de fabrieken van Duitschland te gaan wer ken. Wegens de stijging van het aantal ar beiders is het aantal speciale tremen, welke elke week uit Parijs naar Duitschland ver trekken van 4 op 5 gebracht. Turksch tankschip getorpedeerd. Van militaire zijde verneemt het D.NB.: Het 3000 ton groote Turksche tankschip Antartes. dat op weg was van Alexandret- te naar Haifa, is voor de Syrische kust door een Engelsche duikboot getorpedeerd en tot zinken gebracht. De opvarenden ver telden, nadat zij aan land gekomen waren, dat zij de aanvallende duikboot onomstoo- telijk als Engelsch hadden herkend. De Turksche ministerpresident Saradjog- loe heeft een langdurig onderhoud gehad met den ambassadeur van Engeland, Knatchbull Hugessen. te Berlijn. De nieuwe Turksche ambassadeur te Berlijn, Saffet Arikan, is in 1889 in Ana- tolië geboren. Hij bezocht de militaire aca demie en vervolgens de school van den ge- neralen staf. Hij heeft deelgenomen aan den wereldoorlog, evenals aan den Turkschen onafhankelijkheidsoorlog. Hij bekleedde toen den rang van stafchef. Daarna werd hij benoemd tot militair attaché te Moskou en keerde als secretaris-generaal van de Turksche volkspartij naar Ankara terug. Hij was minister van onderwijs en later van landsverdediging, waarna hij 'zich uit het politieke leven terugtrok. Naar verluidt, zal de nieuwe ambassadeur te Berlijn begin Augustus zijn functie aan vaarden. Luchtverkeer en post in O.-Azië weer intact. Reisverbod op Java opgeheven. - Het herstel der verkeersinstallatie en der verbindingen in de Zuidelijke gebie den van Oost-Azië maakt goede vorde ringen. De Japansche vloot- en vrijwillige arbeiders zijn voortdurend in de weer om gezonken schepen te lichten en opgeblazen dokken te herstellen. De stilgelegde lucht- verbindingen en het postverkeer worden hervat. De scheepvaart is uiteraard van groote beteekenis voor een effectief goede renverkeer tusschen de zuidelijke eilan den en Japan. Momenteel kunnen te Sin gapore vier maanden na de verovering door de Japanners reeds twintig sche pen van 10.000 ton aan de pieren meren, terwijl vijf dokken zijn hersteld, zoodat ze weer gebruikt kunnen worden voor de re paratie van beschadigde schepen. Tusschen de duizenden eilanden der Philippijnen be staat al sinds Mei een levendig kustver- keer. De luchtlijnen tusschen Japan en de Zuidelijke gebieden, in totaal een net om vattend van 15.000 km., functionneerden normaal met dien verstande, dat er uit sluitend Japansche militaire vliegers ge bruik van maken, terwijl ook de passagiers praktisch élleen uit Japansche militairen bestaan. Het postverkeer tusschen de Zui delijke gebieden en China en Mandsjoekwo is weer hersteld. Het reisverbod voor de bewoners der door Japan bezette gebieden is voor Java op 1 Juni, voor de Philippij nen den 28sten Juni opgeheven. Engelsch dagblad in de Sowjet-Unie. Als een nieuw voorbeeld van het weder- zijdsch contact tusschen Londen en Mos kóu zal binnenkort in de Sovjet-Unie een Engelsch dagblad worden uitgegeven. De sinds den zomer van het vorig jaar duide lijk aan den dag getreden voorliefde der Engelsche regeering voor alles wat uit de Sovjet-Unie komt, heeft thans haar tegen hanger in deze poging om de Bolsjewisten in de Sovjet-Unie met Britsche propagan da te verzorgen. Canadeesche troepen in Alaska. Een overeenkomst is onderteekend tusschen de Ver. Staten en Canada voor de gemeenschappelijke verdedi ging van oeide landen. Canadeesche troepen zijn in Alaska aangekomen om er de Amerikaansche strijdkrachten die daar gestationneerd zijn, te verster ken. Verlies van Worosjilofgrad erkend In een bericht van het Sovjet-infor-' matiebureau wordt gezgd, dat de Sov jettroepen Worosjilofgraid hebben „ver laten". De New York Times schrijft over de gevechten in de Sovjet-Unie, dat duide lijk wordt, dat de democratieën weer eens het slachtoffer van al te groot ver trouwen zijn geworden. Onze strategi sche plannen zijn in overeenstemming met onze hoopvolle verwachtingen al te zeer vereenvoudigd. Betrekkingen tusschen V.S. en Duitschlands bondgenooten. President Roosevelt heeft, naar de pers dienst van het Witte Huis meldt, ver klaard, dat tusschen de V.S. eenerzijds en Hongarije, Roemenië en Bulgarije ander zijds wegens de rol, die deze drie landen spelen in den oorlog tegen de Sowjet-Unie, de oorlogstoestand bestaat. De toestemming van het Congres tot deze proclamatie is reeds ver-kregen. In officieele kringen van de Amerikaan sche hoofdstad is men van meening, dat het afbreken van de consulaire betrek kingen tusschen de V.S. en Finland spoe dig zal gevolgd worden door het verbre ken van de diplomatieke betrekkingen tus schen beide landen, waarschijnlijk gevolgd door een oorlogsverklaring. Men herinnert er aan, dat de Amerikaansche regeering ook zoo gehandeld heeft tegenover de Spil mogendheden. VASTE BRANDSTOFFEN VOOR VERWARMIN G SDO ELEINDEN Schippers moeten zich wenden tot den bevrachtingscommissaris. Schippers en schippersknechten, die werkzaam zijn in de rivier- en binnenvaart, met uitzondering van woonschepen, veer- oonten of daarmede gelijk te stellen vaar tuigen, in de scheepvaart met uitzondering van de zeescheepvaart, of op drijvend ma terieel dienen zich voor het verkrijgen van vaste brandstoffen voor verwarmingsdoel einden te wenden tot de bevrachtingscom missarissen of hun agenten en daartoe het grijze boekje en/of het bevrachtingsboekje mede te nemen. De bevrachtingscommissaris of diens agent zal in dit boekje aanteekenen of de schipper en/of schippersknecht al dan niet met zijn gezin aan boord woont. Indien de schipper geen grijs boekje of bevrachtings boekje heeft, zal een afzonderlijke ver klaring afgegeven worden. De bevrachtingscommissarïs of diens agent zal tevens den betrokkene mededee- len, wanneer nii zich tot den distributie- dienst kan wenden ten einde de kaarten of bonnen in ontvangst te nemen. Hierbij die nen dan het grijze boekje en/of bevrach tingsboekje dan wel de afzonderlijke ver klaring, alsmede de distributie-stamkaart, overgelegd te worden. Voorts dienen zij, die voor het stookseizoen 19411942 een „J" of „K" kaart ontvangen hebben, het restant hiervan mede te brengen. Wie den Nederlandschen Volksdienst steunt, steunt ons volk. Sluit aan als lid. Aan den Don. - Het totale oorlogsmateraal van een Sovjet-leger werd door stuka's en artillerie vernietigd. (P. B. Z.-v. Eysden p.k. Bauer-Pax Holland-c) Het tonnageprobleem is voor de geallieerden acuut Japans aandeel in den slag op de Oceanen. De Britsche minister van productie, Oliver Lyttelton, heeft in een rede te Aldershot ver klaard, dat Groot-Brittannië zich op geen enkel tijdstip in ernstiger gevaar heeft be vonden dan thans. Het is waanzin te willen loochenen, dat de komende tachtig dagen be- hooren tot de ernstigste, die Engeland te wachten staan. De verliezen der vijandelijke ravitail- leeringsscheepvaart in de afgeloopen week, die door het opperbevtl der Duitsche weer macht zijn bekendgemaakt en 35 schepen van 231.000 t. benevens 3 zeiltransportboo- ten omvatten, in den grond geboo:rd door Duitsche duikbooten, worden in de Bcr- lijnsche pers op de voorpagina gepubli ceerd en van commentaar voorzien. Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat dc Japansche marine van het uitbreken van den oorlog tot 10 Juli 366 vijandelijke schepen met een gezamenlijken inhoud van 1.835.000 ton tot zinken gebracht of beschadigd heeft. Vliegtuigen hebbep 194, duikbooten 99 en an dere oorlogsschepen 73 schepen tot zinken gebracht of beschadigd. Sedert het begin van den oorlog tot 10 Juli zijn door strijdkrachten der Japansche ma rine 59 vijandelijke duikbooten tot zinken gebracht en 38 zwaar beschadigd. Het Japansche hoofdkwartier deelt voorts mede, dat Japansche duikbooten van begin Juni tot begin Juli in het Westelijke deel van den Indischen Oceaan en in de Zuid-Afrikaan- sche wateren 25 vijandelijke schepen met een gezamenlijken inhoud van 200.000 ton tot zin ken hebben gebracht. De Am. wateren. Volgens een statistiek van United Press zijn sedert 15 Januari voor de kusten van de V.S. 394 schepen tot zinken gebracht. Van bevoegde Berlijnsche zijde wordt ver klaard: „De plannen van het Amerikaansche ministerie van marine hielden in, dat nog in 1942 ongeveer 8 millioen ton scheepsruimte van stapel zou loopen en in dienst zou wor den gesteld ter vervanging van de verloren schepen. In het eerste halfjaar van 1942 had dus 4 millioen ton voor de koopvaardij in dienst moeten komen. Nu wordt van Engel sche zijde gemeld, dat tot 1 Juli slechts 183 koopvaarders van de nieuwe Amerikaansche Libertyklasse (10.000 ton) van stapel waren geloopen, dus in plaats van de geraamde 4 millioen slechts 1.830.000 ton." De Britsche reactie. De door het tonnageproblem onder de En gelsche openbare meening veroorzaakte onge rustheid schijnt door de Vrijdag gehouden zitting van het Lagerhuis geenszins wegge nomen te zijn. Integendeel, men heeft den in druk, dat de in dit opzicht bestaande bezorgd heid door datgene, wat over het verloop van de zitting ondanks alle voorzorgsmaatregelen verluidt, nog is toegenomen. Thans wordt ge zegd. dat het geheime rapport over het transport- en tonnagevraagstuk en de eerste publicatie van de werkelijke verliescijfers zelfs de pessimistische beoordeeling over de tonnage verre overtreffen. Thans is er sprake van, dat het door de mogendheden van het Pact van Drie veroorzaakte totale verlies aaij handelsscheepsruimte, met inbegrip van de door duikbooten, vliegtuigen, mijnen ver oorzaakte verlies en de normale slijtage, nog een stuk hooger is dan de tot dusverre van Duitsche zijde gepubliceerde cijfers van 19 millioen tot zinken gebrachte tonnage. Offi cieel wordt echter dit cijfer nog steeds in twijfel getrokken, doch het zal waarschijnlijk wel overeenstemmen met de opgaven in het geheime rapport. Deze mededeeling heeft onder de leden van het Lagerhuis begrijpelijkerwijze een uiterst stormachtige reactie veroorzaakt. Geëischt werd een onmiddellijke opheldering over de tenuitvoerlegging van het scheepsbouwpro- gramma. Hierop zouden de rapporteurs ech ter een ontwijkend antwoord gegeven hebben. Het gecoördineerde Engelsch-Amerikaansche scheepsbouwprogramma verkeert pas in het eerste stadium. Wanneer zich geen onvoor ziene moeilijkheden voordoen, kan echter ver wacht worden, dat tegen Augustus van het volgende jaar zooveel schepen gebouwd zul len worden als op het oogenblik tot zinken worden gebracht. De tot dat tijdstip bestaande moeilijkheden bij het vervoer van troepen, oorlogsmaterieel en voor den oorlog belang rijke grondstoffen kunnen alleen bij een uiterste rationalisatie van de op het oogenblik aanwezige tonnage overwonnen worden. In dit verband wordt gezegd, dat tusschen En geland en de Vereenigde Staten een overeen stemming is bereikt inzake het scheepsbouw programma; thans is besloten, dat de koop vaardijvloot onder alle omstandigheden een voorkeurspositie inneemt boven de oorlogs vloot, daar de oplossing van het transport probleem voor den afloop van den oorlog van beslissende beteekenis is. Het tweede front. De slag op den Atlantischen Oceaan moet eerst worden gewonnen, alvorens Engeland kan denken aan de vorming van een tweede front. Aldus vat de Londensche correspon dent van United Press, Russel, de opvatting van officieele Britsche kringen samen. Russel vervolgt, dat men slechts als het duikbootgevaar is verdwenen, de noodige scheepsruimte voor een tweede front kan vrijmaken. Te Londen betoogt men. dat een tweede Duinkerken juist in het belang van de Sovjet-Unie in ieder geval moet worden vermeden. Economische Rechter In Westbrabant smokkelde men kaas. Aangehouden met 4000 kaasbonnen op zak. Een staaltje van ergerlijken smokkelhan del was wel de zaak tegen elf inwoners van de West-Brabantsche plaatsjes Ruc- phen en Etten, welke door den economi- schen rechter te Breda behandeld werd. Hoofdpersonen in deze smokkelzaak waren Martinus Heeren ui^ Rucphen en A. van Merode uit Etten. De 9 andere verdachten, hadden als „dragers" bij den smokkelhan del gefungeerd. Heeren was door een opperwachtmeester der marechaussee op den weg RoosendaalHoeven aangehou den, terwijl hij niet minder dan 4000 kaas bonnen bij zich had. Naast het onbevoegd voorhanden hebben van deze bonnen was hem tevens de verkoop en de aflevering van 308 kg. kaas zonder afgifte van de daarvoor verschuldigde bonnen ten laste gelegd. Van Merode had verkocht en afgeleverd 650 kg. kaas en 78 Edammer kazen. Vol gens zijn zeggen had hij van een onbekende f 2000 ontvangen en daarvoor in Rotter dam de kaas gekocht. Negen keer waren de smokkelaars met kaas op stap gegaan naar België. In zes gevallen waren zij daarbij aangehouden, in de andere drie ge vallen slaagden zij erin de kaas naar Bel gië gesmokkeld te krijgen. Bij de aanhou ding der beide hoofdverdachten werd op hen een belangrijk bedrag aangetroffen. Dit werd in beslag genomen. De economische rechter veroordeelde Heeren tot een gevangenisstraf van 3 maanden met aftrek, benevens verbeurd verklaring van de inbeslaggenomen goe deren, de 4000 bonnen en het geld (f 3007,50). Hij nam daarbij in overweging, dat verd. een gezin heeft met 10 kinderen. Verdachte van Merode werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 maanden met aftrek, met verbeurdverklaring van de inbeslaggenomen goederen, en het geld (f 1877.50). De 9 overige verdachten werden ver oordeeld als volgt: J. Heeren. Etten, J. Wagtmans, M. Roks, A. de Jong, J. Suyker- buyk, J. de Jong, allen uit Rucphen, tot een boete van f 150, of 2 maanden hechtenis: Martinus Heeren uit Etten tot een boete van f 350, C. Verkooyen, Hoeven, werd vrijgesproken van het hem ten laste ge legde. HET NEDERLANDSCHE KANKERINSTITUUT. In het Antoni van Leeuwenhoek-huis is de jaarlijksche algemeene ledenvergadering van de vereeniging „Het Nederlandsch Kankerinstituut" gehouden. De voorzitter der vereeniging. prof. dr. H. T. Deelman, die de vergadering opende, gaf een kort overzicht betreffende de resultaten, in het afgeloopen jaar verkregen, waarna hij ein digde met een beschouwing voor de toe komst. Het jaarverslag werd met algemeene stemmen goedgekeurd. De aftredende le den van het algemeen bestuur werden her kozen. Tot nieuw lid van het dagelijksch bestuur werd prof. dr. A. de Kleyn be noemd. STOBBEN EN STRONKEN VALLEN ONDER HET BEGRIP „HOUT". In de staatscourant van 20 Juli 1942 is opgenomen een aanvulling op de houtbe- schikking 1941 no. 1, waardoor thans ge rooide stobben en stronken onder het be- „hout" vallen en nog niet gerooide .en en stronken onder het begrip „hout op stam". Dientengevolge zijn alle be- oalingen betreffende hout op stam en lig gend rondhout thans ook van toepassing op stobben en stronken. KORT NIEUWS Volgens een bericht uit Montevideo hebben onbekende daders projectielen ge worpen naar de Amerikaansche ambassade aldaar. Om verdere anti-Amerikansche in cidenten te voorkomen, zijn de politiepa trouilles versterkt. Naar de Britsche berichtendienst meldt. heeft Roosevelt op <le persconferentie ver klaard, dat verwacht kan worden, dat de Amerikaansche ambassadeur in Frankrijk, admiraal Leahy, binnenkort op een anderen poet benoemd zal worden. Kfachtens een besluit van het Indische Onafhankelijkheidscongres Is de Indian National Council and League ontbonden en tot een onderafdeeling Thailand van de Indische Onafhankelijkheidsbeweging in Groot-Oost-Azië geworden. De leider van den ontbonden raad, Debnath Das, is pre sident der afdeeling Thailand geworden. De Britsche minister van posterijen heeft, naar de Britsche berichtendienst meldt, medegedeeld, dat "„in belang van de eiligheid" een censuur is ingesteld op brie- en voor die districten, die van militair be. 'ang zijn. zooals bij havens en vliegvelden. Het Zweedsche ministerie van buiten- andsche zaken maakte Donderdag bekend, dat het Zweedsche stoomschip ..Sturaborg' metende 1584 ton, met voor Griekenland bestemde levensmiddelen aan boord in de Middellandsche Zee door een vliegtuig van nbekende nationaliteit aangevallen zinken gebracht ls. Negen leden der be manning worden vermist. De Turksohe duikboot Akelay is met haar geheele bemanning gezonken. Red dingspogingen leverden geen resultaat op. De bemanning telde 38 koppen. De Akelay maakte een oefenreis en is bij de Dardanel- len gezonken en zou op een diepte van on weer 182 m. liggen. Een nieuw eiland van 1200 meter leng te en 100 m. breedte is uit de zee verrezen in de baai van L^aland (Denemarken). Het eiland heeft den naam Aagosand gekregen, liet heeft twee jaar noodlg gehad om ge heel boven water te komen. Thans wordt het zelfs niet bij de hevigste stormen meer door water overstroomd. Enkele jaren geleden is een ander eiland uit de golven opgedoken in de baal van Koge. Het wordt Stauning genoemd. Men verneemt van het Oostelijk front, dat mgr. Mayol Deluppe. aalmoezenier het ..Légion Trioolore" licht gewond werd tijdens een gevecht. De Duitsche regeering heeft als erkenning van de bewezen dien sten den moedigen priester het IJzeren Kruis verleend. De regeering van Costa Rica heeft dra- conijfche maatregelen genomen tegen de on lusten in het geheele land, die een gevolg zijn van de hevige excessen bij de boejewis- (isch-democratische betooging van 4 Juli. Tot nader order zijn alle betoogingen en vergaderingen verboden en alle particuliere zenders buiten bedrijf gesteld. Bij regeeringsdecreet is het geheel: gebied van de Ohi'.eensohe republiek be dreigd verklaard door een epidemie van nekkramp en vlektyphus. Aan de Cóte d'Azur woedt sedert da gen een geweldige boschbrand. waardoor de mooiste bosschen van de Chaine des Mau- res zijn vernield. Tot dusver zou 2.000 hec tare bosch zijn verbrand. In tegenwoordigheid van Duitsche mi litaire vertegenwoordigers is Zaterdag ir. een Russische kerk te Parijs een gods dienstplechtigheid gehouden als dank voor het herstel van de godsdienstvrijheid in de van het bolsjewisme bevrijde gebieden. Te- vensywerd een rouwplechtigheid gehouden voor de bij deze gevechten gesneuvelde Duitsche en verbonden soldaten. Vervoer van groente door volkstuinders. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt inzake het vervoer van groente cn fruit nader mede. dat het aan een volkstuinder toegestaan blijft, eigen geteelde groente en fruit te vervoeren van volkstuin naar woning. Indien zijn volkstuin echter gelegen is buiten de gemeente zijner inwoning, moet hij in hel bezit zijn van een bewijs van in schrijving als volkstuinder bij een gewes telijke landbouwcrisLsorganisatie, dat hU bij aanvrage moet kunnen ^oonen. Bolsjewisten in Zuiderkerk te Ede doorgedrongen. Kerkinterieur vernield. Donderdagavond heeft de Gereformeerde Zuiderkerk te Ede bezoek gehad van eenige andalen die zich toegang verschaften tot het gebouw door een ruit in te gooien. Op onbegrijpelijke wijze hebben zij daar na in de kerk huisgehouden: zij hebben psalm- en formullerenboeken van den preekstoel gesmeten, deuren beschadigd en verschillende eigendommen der kerk door elkaar geworpen. De beschadiging geldt inzonderheid het orgel der kerk, welk monumentaal gebouw nog pas twee jaar in gebruik is. Meer dan iO pijpen hebben dc onverlaten uit het in strument genomen en op verschillende plaatsen in de kei'k gedeponeerd. Van an dere orgelpijpen hebben zij de metalen plaatjes vernield, waardoor het orgel voor- loopig onbruikbaar geworden is. Het Avondmaaiszilver, alsmede de brand kast zijn vrijwel onaangeroerd gelaten, waaruit blijkt, dat het den inklimmers al leen te doen is geweest om dit bedehuis te schenden. De verontwaardiging over deze schanddaden is in kerkelijke kringen groot cn het is te wenschen, dat de politie de daders zal weten op te sporen. Ook vorig jaar moest deze kern het telkens ontgelden, toen haar fraaie gebrandschilderde ramen werden ingeworpen. Bijzondere aanwinst voor het Rijkskunst- en penningkabinet te Den Haag. Herinneringen aan de woelingen tusschen patriotten en prinsgezinden in 1787. Het rijks munt- en penningkabinet is de zer dagen in het bezit gekomen van een gouden penning ten name van F. W. Erpel en I. L. Seyffardt. respectievelijk colonel- commandant en majoor van een detache ment van het regiment Hessen-Darmstadt, dat tijdens de woelingen tusschen patriot ten en prinsgezinden in 1787 het lustslot Soestdijk tegen een aanval der patriotten verdedigd heeft, en waarvan nog getuigt het eenvoudige monument van den neergescho ten schildwacht Christoffel Pullman. De verworven penning is afkomstig van de fa milie Seyffardt, en derhalve het exemplaar, dat aan majoor Seyffardt is uitgereikt. Het gouden exemplaar van den commandant rpel berust in de numismatische verzame ling van Teylers Museum te Haarlem. Blij kens de opdracht op de keerzijde werd de penning uitgereikt uit: „Erkentenis der Ed.(el) Mog.(ende) Heeren Staaten 's Lands van Utrecht aan de Ed.(el) Gestr.(enge) Manh.(afte) Hoezen F. W. Erpel. coll.(onel) comm.(andant) en I. L. Seyffardt, major, wegens hare goede directie en betoonde moed. 2627 July 1787". Op de voorzijde van den penning is afgebeeld een gevleu gelde Victoria, waaromheen het randschrift „Soestdijk manhaftig verdedigd door een de tachementvan het regim.(ent) van Hessen Darmstadt". Het voetstuk, \vaarop het vic- toriabeeld geplaatst is. heeft tot opschrift: 't Geweld beteugeld. Ter herinnering aan dit wapenfeit, dat van de zijde der prinsgezinden hoog werd aangeslagen, ontvingen ook de officieren vgn het regiment een gelijksoortigen zilve ren penning, welke hun verdiensten „we gens het voorgevallene te Soestdijk" ge denkt. Van de gouden penningen bestaan boven dien enkele zilveren afslagen, welke de beide commandanten blijkbaar hebben laten vervaardigen voor hun verwanten en vrienden. Het is verheugend, dat de origi- neele gouden exemplaren thans beide voor Nederland bewaard zijn gebleven. Engelsche luchtaanvallen op Nederland. Een dezer dagen heeft de Brit bij vluch ten boven Nederlandsch gebied wederom slachtoffers onder de burgerbevolking ge maakt. Teekenend was het, dat hij bij een zijner aanvallen overdag uit de wolken met boordwapens op een plaats schoot, waarbij gelukkig slechts één burger gewond werd. Meer slachtoffers eischten bommen op een andere plaats, waar een burger zwaar en 40 burgers licht gewond werden. „Deutsclies Theater in den Niederlanden". In het kader van zijn verplichtingen waartoe hij zich verbonden heeft, toen dr. Wolfgang Nufer hem van de staatsopera te München, voor het komende seizoen alhier engageerde, zal Horst Taubmann de partij van „Hans" in „Die verkaufte Braut'' zin- gen. Zooals men weet, heeft hij reeds de oofdrol op zich genomen in de opera ..Lohengrin Voorts heeft de intendant een nieuwe aanwinst verworven in de zangeres Gertie Valentin, uit Weenen. die hij aan het „Deutsche Theater in den Niederlanden" heeft verbonden als soubrette voor het moderne repertoire. Politie van Delft onthaalde arme kinderen op een maaltijd. Zaterdagmiddag hebbfci leden van het Deutsche politiecorps aan 250 arme kin deren eenige prettige oogenblikken be zorgd. De deelnemers aan het gemeen schappelijke tuinbedrijf der politie die van de gemeente een perceel grond hebben ge kregen, besloten n.l. om ieder een hoe veelheid aardappelen te rooien, teneind» daarvan aan de kinderen een maaltijd te kunnen aanbieden. De groenten waren van particuliere zijde beschikbaar gesteld, ter wijl de centrale keuken voor de bereiding zorgde. De kinderen lieten het zich goed smaken, aan het slot van d»it maaltijd was er geen kruimeltje meer over. Een speciale attractie was nog, dat zii bij het heengaan een ijsje en een koek meekregen. De politie muziekvereeniging bracht tijdens den maaltijd vroolijke marschmuziek ten gehoore. Voor den aanvang hield de commissaris van politie, de heer Vooys, een korte toe spraak. waarin hij het doel van den maal- 1^4, uiteenzette en den burgemeester van Delft, den heer Van Vloten, welkom heette. „HOOG SPEL". 's-GRAVENHAGE. 20 Juli. Heden avond om 21,uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum 2 in zijn politiek weekpraatje over het onderwerp: „Hoog spel",

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1