Haarlemsche Courant AANVAL OP ROSTOF BEGONNEN De stad staat in brand. Don-sector ten Westen van Stalingrad op 80 K.M. genaderd. Directeur-generaal van den Landbouw dankt Nederlandsche boeren. De Rijkscommissaris 50 jaar. 287e Jaargang No. 170 x x Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentlën 3—IS m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prijs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m tJltg.: Grafische Bedrijven Damlate. Nieuwsblad voor Noord-Holland Wnd. Hoofdredacteurs 3. V. BAUDEWYNS. Woensdag 22 Juli 1942 Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 93, Bijkantoor: Soenda* plein 37. Tel. Directie 13082, Hoofdredactie 15054, Redactie 10600, Administratie 10724, 14325, Soendapleln 12230. Postgiro 134958. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Verschijnt dagelijks behalve op Zon- Kennemer Editie Bureau iJmuldeu: Kennemerlaan 102, Telefoon 8437. NIEUWE DUITSCHE SUCCESSEN TER ZEE. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: In het Zuidelijke deel van het Oostelijk front zijn de Duitsche en de verbonden troepen bezig met een concentrischen aan val van het Westen, Noorden en Oosten op Rostof. De stad staat in brand. Dfe bruggen over den Don zyn vernield. Verder noor delijk is een Duitsch leger in snellen op- marsch naar het Zuidoosten en is deii Don- sector ten Westen van Stalingrad op 80 K.M. genaderd. Vijandelijke achterhoedetroepen en uit eengedreven vijandelijke groepen strijd krachten werden vernietigd. Het lucnt- wapen heeft de druk bezette terugtochts wegen van den vijand bestookt en de aan vallen op rivierovergangen en spoorweg installaties in het gebied van Rostof voort gezet. Ten Noorden van Woronesj zijn vijandelijke aanvallen afgeslagen. In den centralen sector heeft een infanterie divisie een ingesloten groep vijandelijke strijdkrachten vernietigd. In verbitterde gevechten van man tegen man zijn 195 ge vechtsstellingen stormenderhand genomen. Ten Zuiden van het Ilmenmeer en aan het omsingelingsfront van Leningrad zijn verscheidene vijandelijke aanvallen, deels in verbitterden strijd van man tegen man. mislukt. Nachtelijke aanvallen van 't luchtwapen zijn gericht op militaire - doelen bij Alexandrië. Op Malta zijn bomtreffers geplaatst op de vliegveldinstallaties van Luca. In het Kanaal hebben lichte Duitsche zeestrijdkrachten het leidende vaartuig van een Britsche flottielje motortorpe- dobooten tot zinken gebracht en ver scheidene andere motortorpedobooten met artilleriefreffers beschadigd. In 't gebied van de Duitsche bocht hebben Maandag Britsche vliegtuigen zon der zicht op den grond blindelings bom men neergeworpen. Een plattelandsschool werd getroffen en daarbij zijn eenige kin deren gewond. Maandagnacht hebben enkele vijandelijke vliegtuigen storingsvluchten gemaakt boven Oost- Pruisen, zonder bommen neer te werpen. Zooals in een extra-bericht is medege deeld, hebben Duitsche duikbooten van een zwaar beveiligd convooi met oorlogsmate riaal, bestemd voor Afrika, op den Atlanti- schen Oceaan ten Noorden van de Azoren zeven schepen met een inhoud van 38.000 brt., o.m. een groot munitieschip, dat in de lucht vloog, in den grond geboord. Een duikboot is doorgedrongen tot in de St. Laurence-rivier en heeft daar drie sche pen met een inhoud van 15.000 brt., die in bewaakte convooien voeren, in den grond geboord. Een vierde schip met een inhoud van 4500 brt. werd getorpedeerd en door de bemanning op het strand gezet. Bovendien zijn in het Amerikaansche gebied zes sche pen met een inhoud van 51.000 brt. tot zinken gebracht en een vrachtschip door een torpedotreffer zwaar beschadigd. In totaal verloor daarmede de vijande lijke ravitailleeringsscheepvaart in de laat ste vier dagen°door Duitsche duikbooten 16 schepen met een inhoud van 104.000 brt. De in de Engelsche en Sovjet-Russische pers gepubliceerde berichten over den toe stand bij Woronesj zijn geheel verzonnen. De daar strijdende divisies infanterie zijn noch afgesneden, noch vluchten zij over den Don. Zij houden nog steeds het nage streefde bruggehoofd van Woronesj en de stad zelf en hebben alle Sovjet-Russische aanvallen bloedig afgeslagen. Het frontver loop bij het bruggehoofd om Woronesj zal in de Duitsche pers gepubliceerd worden. De stcijd bij Woronesj. Van militaire zijde wordt medegedeeld: De Duitsche troepen hebbgn bij het bruggehoofd Woronesj opnieuw vijan delijke aanvallen afgeslagen en daar- bij 14 vijandelijke tanks vernield. In den centralen sector heeft een Duitsche divisie infanterie een vijandelijke groep strijdkrachten ingesloten en vernietigd. Daarbij werden in verbitterde gevech ten van man tegen man 105 gevechts stellingen veroverd. *De verliezen van den vijand aan manschappen en mate riaal zijn zeer aanzienlijk. Het Duitsche luchtwapen heeft van 8 tot 20 Juli den bolsjewistischen luchtstrijd krachten zeer zware versjezen toegebracht. Volgens de bü het opperbevel der weer macht ontvangen berichten zijn in genoem den tijd 820 bolsjewistische vliegtuigen vernield. Daarvan werden 640 in luchtgevechten. 62 door afweergeschut en de rest op den grond vernield. De door de afweer van de uitsche legerformaties vernielde bolsje wistische vliegtuigen zijn bij deze getallen niet opgenomen. In denzelfden tod zijn 70 eigen vliegtuigen niet op hun steunpunten teruggekeerd. Een vergelijking tusschen de bolsjewistische en de Duitsche "erliescijfers spreekt alleen reeds voor ae in alle sectoren van het Oostelijk front bestaande superio riteit van het Duitsche luchtwapen. Drie en negentig commandanten, >nder- commandanten en soldaten van het Deen- sche vrijwilligerscorps zijn naar Fadre'an- det meldt, voor hun dappere houding bij de gevechten aan nee Oostelijk front onder scheiden met net IJzeion Kruis. Britsche pogingen in N.-Afrika teniet gedaan. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: Pogingen om onze lin.es binnen te sijpe len zijn duidelijk teniet gedaan en talriike gepantserde strijdmiddelen zijn vernield. Verschillende vijandelijke tanks, waarvan eenige van zwaar type. werden ook door de luchtmacht in brand geschoten, bij herhaal de aanvallen op concentraties van vijande lijke strijdkrachten. Tijdens luchtgevechten hebben Duitsche jagers zes toestellen neer geschoten. De Royal Air Force verloor voofts vier toestellen tijdens luchtgevechten die geleverd zijn boven Malta tijdens de bombardementen, die door formaties van de Spil zijn uitgevoerd Een van onze duik booten is niet op haar basis teruggekeerd. De verwanten der bemanning zyn op de hoogte gebracht. De Roemeensche verliezen bij Sebastopol. Officieel bekend gemaakt. Te Boekarest is officieel bekendgemaakt: Buitenlandsche zenders hebben beweerd, dat in de gevechten om Sebastopol drie Roe meensche divisies zijn vernietigd. Opdat het Roemeensche volk de volle waarheid verneemt, die het nooit verheime lijkt is .worden de juiste cijfers van onze verliezen bij de roemrijke historische actie tegen de machtige vesting Sebastopol be kendgemaakt: Het totale aantal dooden en vermisten bedraagt 55 officieren, 28 onderofficieren en 1773 manschappen. Het aantal gewonden laat zich niet nauwkeurig vaststellen, nu ve len hunner- reeds bij hun onderdeelen zijn teruggekeerd. In den grbnd geboorde tonnage overtrof aanbouw. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt uit Washington, heeft de admiraliteit bekend gemaakt, dat de scheepsverliezen de afge- loopen week de hoogste in dezen oorlog zijn geweest. De in den grond geboorde tonnage, aldus werd meegedeeld, overtrof den aan bouw verre. Zij hebben" volledig gevolg gegeven aan den oproep tot verzekering der voedselvoorziening. 1940 meer dan verdubbeld en er zijn duizen den gierkelders gebouwd. Het groote scheurplan om honderdduizend H.A. grasland om te leggen in bouwland is, hoewel niet alles precies volgens het plan is verloopen, gelukt niettegenstaande de winter hét scheuren heeft belemmerd en er schaarschte heerschte aan paarden, materiaal en pootgoed. Ook op dit punt vroeg spreker waardeering van laag tot hoog voor dezen in zet, omdat hierdoor is gezorgd, dat onze voe ding in den komenden winter naar mensche- lijke berekening verzorgd zal zijn. De heer Ruiter stelde daartegenover den grooten tegenslag, dat het koolzaad grooten- deels en het wintergraan voor een belangrijk percentage is uitgewinterd. maar voegde daaraan toe. dat de tegenslag ten deele is op geheven door verbouw van blauwmaanzaad, ook al is de totale oppervlakte aan oliezaden te klein gebleven en de te verwachten olie productie daafdoor te klein om een normaal vetrantsoen te kunnen handhaven. Het front bij Woronesj. Het opperbevel der weermacht publiceert m de ochtendbladen van heden de schets, aangekondigd in het weermachtbericht van gisteren, over het beloop van het front bij Woronesj. Uit deze schets blijkt duidelijk, dat de berichten in de Engelsche en Sovjet-Rus sische pers over de situatie bij Woronesj volkomen uit de lucht gegrepen zijn. Het front loopt, beschouwd van de plek. waar de rivier de Woronesj uitmondt in den Don, in Noord-Oostelijke richting langs de Wo ronesj. De stad Woronesj zelf ligt. naar duidelijk blijkt uit de schets, ten Westen van het front, dat in het Noorden van de stad naar net Westen inbuigt, om zich bij den Don *eer in Noord-Oostelijke richting te be jegen. Hierdoor wordt dus bewezen, dat de al daar strijdende Duitsche divisies infanterie niet zijn afgesneden en evenmin over den Don vluchten en dat zij het bruggehoofd van Woronesj en de stad ui hun macht blij ven houden. De directeur-generaal van den Landbouw, de heer G. J. Ruitèr, heeft Dinsdag avond een radiorede gehouden. Na herinnerd te hebben aan zijn radiorede van 30 Maart j.l., waarin de direc teur-generaal van den Landbouw een oproep deed aan de boeren in Nederland om zich geheel in te zetten in dienst van hun volk ten bate der voedselvoorziening en hun eer daardoor hoog te houden, zeide spr., dat men thans weliswaar nog niet kan zeggen hóe het resultaat van de landbouwproductie 1942 zal worden, maar dat toch voor het komende jaar de volksvoeding is veilig gesteld, waarvoor den boer een woord van groote erkentelijkheid van regecringswege toekomt. De heer Ruiter wees er op, dat boer en boerenbedrijf het fundament vormen van ons volksbestaan, waarvoor ook de consument waardeering dient te hebben. Voor den komenden winter geen aardappelzorgen. De veestapêl. De veestapel heeft in den winter van 1941 '42 extra eischen gesteld aan de veevoeding. De tuinbouw heeft door koude en sneeuw even eens geleden. Akker- en weidebouw- lieten de gevolgen van dezen poolwinter zien in uit- wintering en late ontwikkeling van het plan- tenbestand. Door den totalen inzet van den boer voor zijn volk is het hem echter gelukt om de bezwaren van den feilen winter te overwinnen. Een zwak punt vormt de veehouderij, daar de nog steeds te groote veestapel aan de voe derproductie eischen stelt, waaraan niet kan worden voldaan. Zoo zal het tengevolge van den vrijen aanfok van koekalveren noodzake lijk zijn een groote hoeveelheid dezer dieren uit de markt te nemen. De veestapel wordt echter niet verder beperkt dan tot 80% van normaal. De hui dige veestapel maakt thans nog 84% uit van dien der vooroorlogsche jaren, waarbij het jongvee van jonger dan een jaar zelfs een aantal dieren omvat van meer dan 130% van die normale hoeveelheid. Daar mee is de fabel van den zoo sterk geredu- ceerden rundveestapel voldoende weer legd. Daartegenover staat, dat de te groote veestapel niet kan worden gevoed. Van overheidswege zijn daarom maatregelen genomen om het overtollige jongvee uit de markt te nemen. Spr. zette de regeling uiteen, op welke wijze dit geschiedt en concludeerde aan de hand daarvan, dat de eigen verantwoordelijk heid van den boer (die onder het stelsel der orisisorganisaties volkomen verloren dreigde te gaan) opnieuw wordt gesterkt. Dat het met de veehouderij intusschen toch nog niet heelemaal in orde is. weet spr. aan het vooroorlogsche landbouwbeleid, dat den veehouder zijn verantwoordelijkheidsgevoel ontnam. Gezien de groote offers, die de boer thans brengt, sprak de directeur-generaal de hoop uit. dat deze inzet van den veeboer straks ook zijn afspiegeling mag vinden in een melkprijs, die hem zijn bedrijf mogelijk maakt, hem een redelijk levensonderhoud verschaft en hem daarbij tevens dringt in de richting van een zoo groot mogelijke melkproductie. De inzet van den Kederlandschen veeboer zal niet vergeefsch zijn, daar zijn vee straks overal in het groote nieuwe Europa zal worden ge vraagd. De groentenvoorziening. De heer de Ruiter ging vervolgens over tot bespreking van de groentevoorziening, die tij delijk iets te wenschen heeft gelaten, wat men den tuinder echter niet mag verwijten, daar hij voor zware opgaven is gesteld, en niet opgewassen is tegen de ongunst der na tuur. Bovendien bedraagt de consumptie van groente in deze tijden meer dan het dubbele van het normale verbruik. Spreker herinnerde verder aan de telers van kasbloemen, die 50% van hun bloemen teelt hebben omgezet in groenteverbouw; aan de gemeenten, die parken en plantsoenen be stemden voor de teelt van voedingsgewassen en aan de volkstuinders, die de voedselpro ductie op een paar honderdduizend tuinen krachtig hebben aangevat. Ten aanzien van den akker- en weidebouw zeide de directeur-generaal van den land bouw. dat vooral de barre winter de zaak dreigde te bederven, mede door gebrek aan materiaal en tekort aan kunstmest. Het groot ste project was het scheurplen 1941 42. dat tevens een factor vormde voor de inkrimping der veehouderij. Daartegenover stond de uit breiding van het aantal grasdrooginstallaties, waardoor voor honderden boeren de voeder- zorgen werden opgeheven, ook voor den ko menden winter. Ook het aantal silo's is sinds Geen aardappelzorgen Daartegenover staat een uitbreiding van de teelt van broodgraan (ongeveer 10%) en van aardappelen. Deze laatste teelt was reeds het vorig jaar belangrijk gestegen tot een peil, dat nog niet eerder was bereikt.cn dat 60% ligt boven de oppervlakte in 1940. Aaardappelzorgen behoeven we voor den komenden winter althans niet te hebben, al dus spr. Onvoorziene omstandigheden daar gelaten, kan de bevolking een aardappelrant soen ontvangen, Hat zoo hoog is. dat distribu tie ervan overbodig zou zijn, indien andere factoren daarvoor niet zouden blijven pleiten. Het nieuwe scheurplan. De directeur-generaal merkte voorts op, dat juist het vetrantsoen door de slechte graspro ductie (met als gevolg mindere melk- en melk vetproductie) te laag is geworden, mede door vermindering van de graslandoppervlakte ten gevolge van het scheuren. Het vetrantsoen moet worden verhoogd met behoud van de broodgraan- en aardappelpositie Er moet daarom opnieuw grasland worden gescheurd (pl.m. 80.000 H.A.) en de teelt van oliezaad (kool-, raap- en blauwmaanzaad) uitgebreid (pl.m. 50.000 H.A.). Niettegenstaande de hooge eischen, die daarbij aan den boer worden gesteld, durfde de heer Ruiter-de verwachting uitspreken, dat ook dit groote plan zal gelukken en aldus" de voedselvoorziening met name de vetvoorzie- ning in 1943. wordt verzekerd. Ondanks vele schaduwen staan wij er thans beter voor dan in Maart. De directeur-generaal van den landbouw eindigde zijn rede, met te zeggen, dat de Nederlandsche boeren aan den oproep tot vollen inzet ten behoeve van de voedselvoor ziening, gevolg hebben gegeven, cn zegde hun daarvoor uit naam van het Nederlandsche volk en van de regeérlng hartelijk dank. Daartegenover stelde de heer Ruiter het recht van den boer om dc plaats in volk en maat schappij in tc mogen nemen, die hem zoo dui delijk toekomt. JOODSCHE VERMOGENS. Van bevoegde zijde wordt ons medege deeld: Naar gebleken is, hebben tal van werk gevers, werknemers en vroegere werk nemers nog niet voldaan aan hun aanmel dingsplicht voortvloeiende uit de verorde ning 58 '42 artikel 1 tot en met 5. Daar uiteraard salarissen, arbeidsloónen. provisies, pensioenen, wachtgelden, onder steuningen. gratificaties, tantiemes enz. onder het begrip vorderingen vallen, dient, voor zoover dit no£ niet is geschied, onmid dellijk aanmelding dezer vorderingen bij de f-.rma Lippmann. Rosenthal en Co.. Sar- phatistraat te Amsterdam te geschieden, waarbij opgegeven moet worden, welke bedragen sedert 23 Mei j.l. aan de boven bedoelde werknemers werden uitgekeerd en op welke data. Japansche pers over de stemming der inheemsche bevolking in N. O. I. Omtrent de situatie in Nederlandsch- Indië zijn er de laatste dagen in de Japan sche pers enkele bijzonderheden gepubii- ceerd, welke algemeen de aandacht trek ken. Interessant is een beschouwing over j de stemming der bevolking, indrukken, die zijn opgedaan door Japansche kooplieden. die al 25 jaren in Ned. Indië gevestigd zijn.! Ir^ dit artikel staat o.m.: ..De Indonesische onafhankelijkheidsbeweging is niet ont staan uit haat tegen de Nederlanders maar uit ontevredenheid over het feit. dat deze de inboorlingen op sociaal gebied niet de verlangde vrijheid van beweging toeken-; den. Vooraanstaande Indonesiërs waren er van overtuigd, dat de bevolking net zoo goed als andere volken een eigen staat kon den vormen, ook al moest voorshands wor den toegegeven, dat er voor een dergelijke volksopleiding niet de noodige leidende mannen gevonden konden worden. Op mi litair, diplomatiek en economisch gebied laten de Indonesiërs het initiatief thans grif aan de Japansche autoriteiten over; maar daarnaast koesteren zij toch den wensch naar een grondige opleiding, die hen in staat zal stellen alle interne aan gelegenheden zelf te regelen. De opper bevelhebber van het Japansche leger te Ba tavia, Generaal Imanura gaf in een inter view voor het Japansche blad Asahi te ken nen, dat hij dit probleem geheel en al overziet. Hij verheugt zich over den alge- meenen wederopbouw, waaraan door Neder landsche en Indonesische ingenieurs op loyale wijze wordt meegewerkt en stelt vast, dat de Indonesiërs vooral op indu strieel gebied meer dan vroeger willen meewerken, hoewel volgens hen zelf hun technische ervaring nog niet voldoende ge noemd kan worden. Generaal Imanura zeg dienaangaande: „Tijdens mijn laatste in spectiereis vroeg een Indonesiër, die op een gasfabriek werkzaam is, of de Nederlan ders in zulk een bedrijf de leiding nog zul len behouden. Natuurlijk niet, gaf ik ten antwoord, thans hebben Japanners de lei ding. De man was daarmee ten zeerste in genomen en verzocht om een technische opleiding. Aan dezen wensch is direct te gemoet gekomen, maar kort nadat de gas fabriek haar bedrijf weer in vollen omvang had heropend, kwam hij opnieuw naar mij toe met de mededeeling. dat hij zich voor dit werk toch niet geschikt achtte. Tijdens het Nederlandsch bewind konden de Indo- nesiers zich niet tot een hoogere functie opwerken. Het was al heel wat, „wanneer zij het tot chauffeur van een vrachtauto hadden gebracht. Japan is bereid de Indo- nesiers te laten opklimmen, maar het suc ces hangt er heelemaal van af of zij in staat zullen zijn tot hoogere ontwikkeling te komen". Om aan de Indonesiërs hef bewijs van haar goeden wil te geven, heeft de Japansche overheid kortelings talrijke Indonesische krijgsgevangenen, die onder Nederlandsch commando tegen Japan heb ben gevochten en sedert dien geïnterneerd waren, weer vrijgelaten. De strijd aan het Oostelijke front. Zooals uit de berichten van het Duitsohe opperbevel blijkt, worden de bolsjewistische troepen in het gebied ten Westen van den Don steeds meer door de in verschillende richtingen oprukkende strijdkrachten van de As in het nauw gedreven en door omsin gelende bewegingen in steeds kleinere dee- len gesplitst. Juist doordat de aanvallen uit verschillende richtingen geschiedden, heb ben de in den afgeloopen winter in koorts achtig tempo versterkte verdedigingswer ken van de bolsjewisten, die overwegend op aanvallen uit Westelijke richting waren be rekend, aanzienlijk aan beteekenis verloren. Pas als men de landkaart van Europa be ziet en het gebied, waarin zich al deze ge- ten afspelen volgens den juisten maatstaf kan beoordeelen. blijkt van welk een enorme uitgestrektheid het is en welk een ontzag lijke prestaties de zuivering er van ver- eisc'nt. De pogingen van Timosjenko door hevige aanvallen met sterke pantserstrijdkrachten in het gebied van Woronesj, dat in het Noorden van dezen gevechtssector de rol van verdedigingsfront speelt, zijn ingesloten troepen te ontlasten, zijn onder zware ver liezen mislukt. Intusschen zijn de operaties reeds gevaar lijk dicht de belangrijke stad Stalingrad ge naderd. De bedreiging van deze stad aan de Wolga is voor de bolsjewisten buitengewoon ernstig, daar het verlies hiervan voor hen het verlies van een belangrijken scheep vaartweg zou beteekenen. Dat de gang van zaken aan het Oostelijke front ook Engeland en de Vereenigde Sta ten met bezorgdheid vervult, is begrijpelijk. Ook is het niet verwonderlijk, dat onder de gegeven omstandigheden de roep om een tweede front krachtiger weerklinkt. Om trent de mogelijkheid van een tweede front weigerde men zich heden in de Wilhelm - strasse uit te laten, doch uit vroegere ver klaringen is bekend, dat men ook op deze mogelijkheid voorbereid is en alle gebeur- telijkheden met vertrouwen tegemoet ziet. In dit verband is ook een beschouwing in teressant in de ..Berliner Nachtausgabe". die sohrijft: ..Het is voor hen. die twee maanden ge leden nog verkondigden, dat het jaar 1942 voor het Engelsche en Amerikaansche volk alsook voor het bolsjewisme zegevierend zou verloopen. zaak zich ermece bezig te houden, wat zij moeten doen, nu voodoo- pig alleen door een vrij groote actie van Duitsche en verbonden troepen aan het Oostelijke front en alleen aan een deel hiervan een voor de bolsjewisten uiterst kri tische situatie is ontstaan. Het is ook zaak voor Roosevelt en Chur chill. te overwegen, wat zij tegen de uit werking van Duitsche. Italiaansche en Ja- Ïiansche overwinningen op de overige oor- ogstooneelen denken te doen. Ter gelegenheid van den öOsten verjaardag an dr. Seyss-Inquart schildert de Berlijn- sche pers het werk van dezen man in Groot- Duitschen zin en in den geest van het natio- naal-socïalismc. De Völkischer Beobachter betoogt, dat de naam Seyss-Inquart onverbrekelijk is ver- De Rijkscommissaris Dr. Seyss Inquart viert heden zijn 50stcn verjaardag. In zyn loopbaan heeft hij de liefde voor weten schap en cultuur met den militairen dienst aan het vaderland we ten te verbinden. Als long student stond hij eens aan het Isonzo- front; thans, drie de cenniën later, vervult hij de zware taak van vertegenwoordiger van het hoogste Duit sche gezag over een jezet gebied, een taak, die ten nauwste aan sluit bij den soldaten- plicht in den directen zin des woordt. die anderzijds echter een niet geringe kennis van en gevoel voor de cultureele waarde cn daarmee voor hot cul tureele recht van een volk vordert, dat aan zijn hoede is toever trouwd. Het nieuwste portret van den Rijks commissaris, bonden bij de samensmelting van de Oost mark met het rijk en dat dr. Seyss-Inquart thans als Rijksminister en Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, zijn opdracht, de pacificatie van Nederland, met succes uitvoert. (Foto Stapf-Porsche-Pax Holland-c) Gelukwensch van den Führer aan Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart. 's-Gravenhage, 21 Juli. De Führer heeft den Rijkscommissaris, dr. Seyss- Inquart, op diens 50en verjaardag zijn foto toegezonden en een schrijven, waar in hü hem de hartelijkste gelukwenschen aanbiedt en dankbaar de groote ver diensten erkent die dr. Seyss-Inquart voor hel Duitsche volk, de beweging en het rijk zich heeft verworven. Koersverandering in de Japansche pers. Waardeerende woorden over Nederlands werk in Nederlandsch-Indië. Terwijl de Japansche pers tot dusver over het bewind in Nederlandsch-Indië over het algemeen slecht te spreken was en zelfs over brutale exploitatie van de In- landsche bevolking sprak, waaraan Neder land zich drie eeuwen achtereen schuldig zou hebben gemaakt, publiceerde Asahi thans uitvoerige mededeelingen van een vnnraanslaanrfp persoonlijkheid, Nakata. leider van het bureau voor landbouw bij het Japansche militair bestuur op Suma tra. Nakata uit zich opvallend optimis tisch over de toekomstige ontwikkeling van Sumatra. Hü zegt o.m.: „Wy zitten verlegen om geschoolde krachten op het gebied van landbouw en industrie. De Ja panners moeten zich op de hoogte stellen van de verschillende technische vraagstuk ken en by de Nederlandsche vaklieden, die thans nog onze krijgsgevangenen zijn, hier voor de noodige ervaring opdoen. Een voorbeeldige ontwikkeling der Oostkust van Sumatra moet voor een belangryk deel worden toegeschreven aan de verstan dige Nederlandsche werkmethoden en aan de eminente Nederlandsche ervaring op het gebied yan landbouw, veeteelt en indu strie. De Nederlanders verpachten land ge heel kosteloos aan de inboorlingen, waar door zy het gedaan krijgen, dat dezen den grond volgens een nauwkeurig onderwezen systeem bewerken. Bovendien werd hun de kans geboden als pachters op hun eigen stukje grond voor hun eigen onderhoud te zorgen. Sedert het uitbreken van den oorlog met Japan werd het werk weliswaar stil gelegd, maar het land bevond zich niette min in een voortreffelijken toestand. On derdeelen van de machines waren verdwe nen en alleen voor licht en water had men de machines in tact gelaten, maar veel materiaal is inmiddels weer terug gevon den. Zoo vonden wy landbouwgereedschap pen terug, die de Nederlanders, kort voor dat wij binnenrukten, in de rivieren of in zee hadden geworpen. Een derde deel der Nederlanders, die inmiddels weer in vrij heid zijn gesteld, werkt thans weer net als vroeger als leiders en opzichters bij de Inlandsche bevolking. Sumatra produceert voornamelijk rubber, palmolie, rijst, mais en tabak. Zoodra alles weer normaal ge worden is. schatten wy de productiekosten voor rijst op f2.000.000 per maand, voor 40.009 ton rubber op f600.000. zoodat de maandelijksche productiekosten voor deze producten 2,6 millioen gulden zullen be dragen. Een opbrengst van 40.000 ton rub ber levert echter 26.000.000 gulden op. Van de vroegere rubber-maatschappijen zullen groote ondernemingen als de Amsterdam sche Rubber Maatschappij, de Amsterdam sche Handel Maatschappy en vooraan staande Amerikaansche firma's blijven voortbestaan als plaatselijke filialen van het onder Japansche militaire leiding staan de landbouwproefstation te Medan. terwijl kleine, particuliere firma's geliquideerd of door groote ondernemingen overgenomen zullen worden. .iif.i ..ii.it zyn de boeren in Gel derland begonnen met het maaien van de eerste rogge. Het gewas belooft een goeden oogst. (M.N.P.-Zeylemaker-Pax Holland-c; Vacantiegangers. Reist zoo mogelijk niet op Zaterdag. In verband met de overstelpende drukte die de spoorwegen door de tienduizenden vacantiereizigers te verwerken krijgt, wordt van bevoegde zijde op hét volgen de gewezen: Den vacantiegangers wordt in hun eigen belang verzocht, zoo weinig moge lijk gebruik te maken van den Zaterdag middag om te reizen, daar de treinen dan overbelast zijn. Dit advies klemt te meef voor reizigers naar de Veluwe, die gebruik zouden willen maken van de aansluiting uit Amersfoort richting Apeldoorn te 15.04^(trein no. 1841) en richting Zwolle te 15.00 (trein no. 1509). Aan hen, d>"> '"-solput Zaterdagsmid dags moeten n. wordt aangeraden van de spec ia a ,s izoentrei ïen" gebruik :e maken, die, in verband met de vacan- tiespreiding, reeds van 4 Juli af in diens; gesteld zyn. Voor de andere reizigers verdient het aanbeveling te trachten Zaterdagsmiddags voor 12 uur de plaats van bestemming te bereikeft. of te re! *en na 19 uur. Zondags worde bij voorkeur tusschen 6 en 10 uur of tusschen 12 cn 17 uur gereisd. Echter niet na 19 uur. Bussen rijden er, zooals bekend. Zon dag niet. DE VOORNAAMSTE FACTOR Bs. De concentrische aanval op Rostov .o begonnen. Noordelijk is een Duitsch leger in snellen opmarsch naar het Zuid-Oosten. De Don-sector ten Westen van Stalingrad is tot op 80 K.M. genaderd. Dat is het groote nieuws van den dag. De snelheid van den Duitscnen opmarsch in Rusland is buiten gewoon. de kracht van de Weermacht is, vergeleken bij vorig jaar, zelfs toegenomen; er wordt alleen slechts volgens andere tac tische begrippen gewerkt. Toch dient men in het oog te nouden, dat de snelheid waar mede de weermacht vooruit komt, niet zoo zeer bepaald wordt door den tegenstand der bolsjewisten, als. wel door de gesteldheid van het 'weer. De bekende Engelsche oor- logsdeskundige Liddel Hart ziet den toe- stanc^voor de bolsjewisten zeer zwart in. Dit swndpunt geeft hem aanleiding om en kele vragen te stellen en ze tevens be antwoorden. Zijn de Duitschers talrijker? Hebben ze betere wapens? Zyn ze tacti- scher? En hij geeft zelf het antwoord. Tal rijker zijn de Duitschers zeker niet. Hun bewapening is echter, vooral wat de pant serwagens betreft, veel beter. Hun tactiek staat vèf boven die van de bolsjewisten. Het antwoord op de vraag of Hitier dit tempo kan volhouden, hangt volgens dezen deskundige uitsluitend af van den bolsje wistischen tegenstand. Over het oorlogsdoel is niets met zekerheid te zeggen. Mochten echter de oliegebieden in den Kaukasus be reikt kunnen worden, dan is de weerstand der Sovjets voor het allergrootste gedeelte gebroken. Het wezen der Duitsche successen bluft zoowel de Amerikaansche als de Engelscne fiers bezig houden, men is verbaasd en ver iest zich in veronderstellingen. Het ver baast de Britten, die zelf slechts achter- waartsche bewegingen kennen, dat de bolsjewisten nergens vasten voet hebben kunnen krijgen. In Londen raast het groote publiek nog om een tweede front, maar men krijgt den indruk dat de invloedrijke krin gen zich langzamerhand verzoenen met de gedachte dat het Duitsche offensief voor- loopig niet tot staan kan worden gebracht. In Duitsche militaire kringen worden de buitengewone resultaten der Weermacht op alle slagvelden, volgens den D. A. D., toegeschreven aan het grondig uitwerken der plannen, die steeds gericht zyn fep de vorming van strategische zwaartepunten, welke in het geheel geen rekening houden met prestige-successen of propaganda-re- sultaten. Ook worden de oude regels der krijgskunde veronachtzaamd, daar de mo derne wapenen ongekende mogelijkheden bieden, terwijl de vijanden van Duitscn- land vaak star vast blijven houden aan de tactische en strategische regels van vroe gere oorlogen. Ook wordt van Duitsche zijde veel aandacht gewijd aan de voorbe reidingen van een veldslag en aan het scheppen van een verrassingselement. Ten slotte hebben ook de fouten van den vijand in niet geringe mate bygedragen tot de Duitsche successen. Men mag voetstoots aannemen, dat hier wel degelijk voorname factoren, die de' Duitsche Weermacht deden overwinnen, uiteengezet zijn en dat wat voor velen een onbegrypelyk iets leek aan de hand van deze gegevens zeer verklaarbaar wordt. Toch is hierbij nog een groote factor niet vermeld. Wy zouden willen zeggen: de voor naamste. zonder dewelke de beteekenis van alle vorige wordt verkleind en de uitwer king misschien teniet gedaan: Het is n.l. de geest in het leger. De Duitsche soldaat i3 een politieke strijder. Hij strydt voor een ideaal, hij-is bezield met een geestdrift, die hem een schier aan het wonderlijke gren zend uithoudïngs- en doorzettingsvermo gen geeft en ieder soldaat individueel maakt tot een handelend redeneerend we zen, dat precies zijn plaats en zijn taalt kent en daarom op het slagveld van zoo veel waarde is. Op zulke soldaten kan men bouwen als op een rots. met zulke soldaten is het dui delijk en logisch, dat Duitschland op alle fronten wint. KORT NIEUWS Een ernstig ongeluk is gistermiddag gebeurd in een garenspinnerjj in de Pa- rijsche voorstad Charenton. De directeur der fabriek had zijn personeel van 127 vrouwen en meisjes bijeengeroepen in een zaal op de eerste verdieping. Eensklaps bezweek de vloer en allen stortten in de diepte, waardoor zij kwetsuren opliepen. Vijf personen werden zwaar gewond. Onder het opschrift ..Steeds nieuwe wapens" publiceert de Völkischer Beob achter vandaag een foto van de nieuwe vliegboot van Blohm en Voss, type BV 138. Het blad wijst op de eigenaardige plaatsing van de drie motoren. Volgens een bericht uit Gibraltar Is een Engelsche torpedojager met zware be schadigingen aangekomen in de haven al daar, waar hij verscheiden dooden en ge wonden aan land zette. Met Ingang van gisteren heeft ook de burgemeester van X aard en een verbod Ingesteld voor vestiging of •verhuizing bin nen de gemeente zonder een vergunning ijnerzüds. Als de nood het hoogst Is. Is de Nederland sche Volksdienst nabij: Blijft geen buiten staander, sluit u aan als lid.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1