Panko „Pan-Messerschmitt T STADSNIEUWS DE TWEEDE LOTERIJ VAN „WINTERHULP". Begint Zaterdag 1 Aug. a.s. Eenige bijzonderheden. .."Wlntcrhiulp" b<3?Lnt Zaterdag 1 ^Augustus a>s. te 13.00 uur met de tweede loterij gedurende haar bestaan en men kan zeggen, dat de kinder zie kiten vam de eerete loterij de ervaring voor doae twee de zijn geworden. Evenals vurig jaar zal de prijs van de loten 50 cent bedragen, maar <!«.t '.b da.n ook een van de wednige punten vaat overeenkomst. De loten die than6 ver vaardigd worden zitten niet meer In een enveloppe, maar zijn in zessen gevouwen en afgesloten door een beziderolle. Hierdoor wordt een papierbesparing bereikt van 30 tot 32-pct.. hetgeen van zeer groot belang is. De prljskans is. vergeleken bij vorig jaar. toen de verhouding 1 op 8 was. gestegen en is thans 1 op 3. Er zijn namelijk op elke serie van 1 millloen loten omstreeks 330.000 prijzen. Dit jaar heeft men 6 van deze ee- riee, gemerkt A tot en miert F. Na iedere serie volgt een pc-emieloting. waarbij de hoof-dpremiie f 10.000 bedraagt. terwijl er voorts nog 70 premies von f 100 zijn. De hoogste der direate trek prijzen bedraagt f 5000, de totale waarde dier prijzen S 1.059.000. De verkoop zal weer op dezelfde wijze geschieden als vorig jaar. doch men zal tevens meer den nadruk leggen op den z.g. .^raderverkoop", waar men door het „rad van fortuin" kans heeft eenlge loten tege lijk te winnen, hetgeen natuurlijk de prijs- kams verhoogt. Iets nieuws is, dat deze ,.ra- deren van fortuin" ook de provincie zullen intrekken. Prijzen tot een bedrag van f 10 zullen direct door de verkoopers aan de winnaars uitbetaald worden, terwijl hoogeie bedragen aan de kantoren van „Winterhulp" geind kunnen worden. Deze loterij is echter niet georganiseerd opdat het publiek zijn goklust kan botvieren, maar als onderdeel van het geheele winiterhulpwerk, heeft ook zij tot hoofdmotief: „Voor het Volk. door het volk". De Winterhulp-loterij heeft in de eerste plaats ten doel, minder bedeelde volksgenoot en te steunen. Bij de firma Enschedé en Zn. te Haar lem wordt thans met man en macht gewerkt om de loten zoo spoedig mogelijk af te leveren, Daar de vorm en het aanzien van de loten echter sterk afwijken van die vam vorig jaar. moest een geheel nieuwe orga nisatie opgebouwd worden. Zoo moest o.m. een speciale nieuwe machine in gebruik worden genomen voor het banderolleeren van de loten. Deze bestaan uit twee d'eelen. een stam lot en een premie lot. waarvan men het laatstgenoemde moet bewaren tot de premietmekking van de desbetreffende se rie is geweest. In een roto-pers worden de loten per 12 stdks aan voor en achterzijde bedrukt, waarna een boek drukpers de serie, letters, nummers en prijzen aanbrengt. Hierna gaan aüe loten achter slot en gren del. óók de nieten, Zij worden in stalen kas ten 'bewaard, vóór ze de verdere bewerking ondergaan. In de drukkerij heeft men een dubbele controle, die behalve door de Haar- lemsche recherche wordt uitgeoefend door leden van de afdeeling verificatie van de firma Enschede. Vervolgens worden de loten door twee vouwmachines in zessen gevouwen, maar nog niet van de bamderolle voorzien, prijzen gaan nu 'in een meng trommel, waar zij goed door elkander geschud worden. Van de mieten worden 140 stuks in een doos voor 200 loten geplaaatst. waairtusschen 60 prijzen worden geschoven. Nla perforatie van de loten wordt de doos omgekeerd, worden de banderolles aangebracht en de loten opnieuw gemengd. Tot slot worden de d.oozen verzegeld niiet een metaaldraad, die door de perforatie vam de totem loopt en waan-van de omgebogen uiteinden van een banderol!© worden voorzien. Het publiek moet later de lotem vain d.eze metaaldraad lostrekken, zoo dat ze beschadigd worden en op deze wijze dus mooit meer In de doos Scumnven worden teruggedaan. De dioozen worden im kisten door het ge heele land verzonden. Als alle loten afgeleverd zijn, kan winterhulp-loterij 194i2 beginnen. Première van de Kamer-opera te Breda. Groot succes. Te Breda heeft men de premiere beleefd van het zoo uitermate loffelijk streven om te komen tot den opbouw van een Neder- landsche opera-literatuur. Dinsdagavond gaf de kameropera in „Concordia" het 1- bedrijvige zangspel van Jan de Keyser „De dorpsquerulant". Het orkest leidde den avond in met een uiterst charmante uit voering van Franz von Suppé's „Die schone Galathee", waarin de heldere sopraan Louise de Vries met de tenoren Chris Ta verne en Gerrit Kijk, en den vermakelijken Albert May een goed sluitend kwartet vormden. Aangevuld met den goeden bas-bariton Anton Heldring en de nog niet geheel en 'al uit de tooneelverf komende Beatrix Croissant en Lidy v. d. Veen verwezenlijken het, de vroolijke geschiedenis van den dorpsquerulant Sooke, den vrijgezel, die in slaagt eenige beroering te brengen in een gelukkig huwelijksleven van twee paren. Jan de Keyser bleek a%n zijn opdrach" op prettige wijze voldaan te hebben. Hij slaagde erin een frisch en beheerscht stuk voor het voetlicht te brengen, dat oorspron kelijkheid bevatte en er als eersteling best mag zijn. Hij toonde er zijn verschiuendt mogeliptheden in, bekoorde met zijn vogel lied en boeide en amuseerde met zijn schaakkwartet. Het orkestrale apparaat, onder leiding van Jan Koetsier, wekte weer bewondering door juist den stijl der kameropera-vertol king aan te voelen, terwijl de dansgroep van Eri Visser wonderwel haar plaats in het geheel wist te vinden. De Hilversumsche schooljeugd moet zwemmen leeren. Een voorbeeld ter navolging. Na langdurige voorbereidingen heeft de burgemeester van Hilversum thans beslo ten met ingang van het komende school jaar over te gaan tot verplicht zwem- onderricht aan de Hilversumsche school jeugd. Het besluit houdt in. dat aan de leerlingen van de zesde klassen der lagere scholen 25 van de voor het onderricht in de lichamelijke opvoeding op de lesroosters uitgetrokken uren worden bestemd voor onderwijs in het zwemmen. Slechts zij, voor wie blijkens geneeskun dige verklaring bezwaren bestaan, worden vrijgesteld. ,Wat weet U van de veiligheid der Nederl. Spoorwegen? Spoorwegspeeltafel in de Bijenkorf te Amsterdam. „Wat weet u van de veiligheid der Ne derlandsche spoorwegen?". Een vraag, die u zelf kunt beantwoorden met behulp van de testmaquette en speeltafel in de groote lichtbal op de eerste verdieping van de Bijenkorf te Amsterdam. Op de maquette hebben de Nederland- sche spoorwegen twee volkomen gelijke spoorbanen opgesteld met stations, hef- brug, overwegboomen, seininstallaties en wat meer tot ons geperfectionneerd spoor wegbedrijf hoort. Op elke spoorbaan staat een electrische trein startklaar en het is de bedoeling om door juiste volgorde in de bediening van de drukknoppen voor de wissels, seinen, overwegen enz. een trein van het eene naar het andere station te laten rijden. Natuurlijk speelt ook de tijd een rol, want de spoorwegen hebben naast veilig heid vlugheid in hun vanen geschreven. Als U weet, dat vóór een sein op veilig gesteld kan worden eerst de wissels den uisten stand moeten innemen, als U het verschil kent tusschen uitrij- en inrijsei- nen, als U verder weet hoe een sein eruit ziet, dat aangeeft, dat een spoor tijdelijk piet berijdbaar is; wat brugseinen zijn, dat ïirlio „nnr /lp Ir 1 1 AGENDA DONDERDAG 2 3 JULI G©m. Concertzaal: H. O. V.. 7.30 uur. Luxer Theater: „Pygmalion". 2.8.0. t an $.45 uur. Alle leeftijden. Frans Hals Theaiter: „Bruidegom in angst". 2.S0. 6.80 en S.4« uur. Tog. 18 jaar. Palace: „Do getrouwde verloofde". «.80 en 8.45 uur. Alle leeftijden. Rembrandt: „Dijk tn gevaar". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Alle leeftijden. Movlac: „De gelaarsde kaït", 10. 12, 2, 4, 7 en 9 uur. VRIJDAG 24 JULI Bioscopen: middag- en avondvoorstel lingen. $ele*eni«en Hllk Neemt U nou eens lx kg. reu we aardappelen, 1 pakje Panko. iets zout, wat gesnipperde uitjes en peterselie! Eerst schilt U de aard appelen, legt ze even in het water en raspt zejuistHet over tollige vocht laat U wegloopen, daarna mengt U het door elkaar met het pakje Panko, het zout, de uitjes en de peterselie. Hiervan maakt U kleine balletjes, die U f platgedrukt, in'n ietsje beboterde koekepan bruin laat bakken. U kunt óók nog 'n smaakie toe voegen. peia-producten .ijdig vóór de komst van den trein de over wegboomen gesloten dienen te worden, dat het niet aangaat te trachten de brugseinen veilig te stellen, zoolang de brug niet be hoorlijk neergelaten is, als U dat alles weet zal h.et U niet moeilijk vallen aan de opgave te voldoen en kunt U er zeker van zijn, schitterend te slagen voor uw testproef. De fraaie hefbruggen zijn een bezichti ging op zichzelf waard- Zij zijn een copie van de Koningshavenbrug te Rotterdam. Het bijzondere van-deze bruggen is, dat, in tegenstelling met de meeste dier bruggen, de bediening niet geschiedt op de brug, doch in den heftoren. Al de moeilijke tech nische problemen, die hierdoor ontstaan, kunt U opgelost zien op de maquette. De bijzonder smaakvolle, 8 M. lange ma quette, een kranig werkstuk van de afd. seinwezen van de Nederlandsche spoorwe gen is aesthetisch verzorgd door ir. S. van Ravesteyn. De heer Bouman van de afdeeling seinwezen der Nederlandsche spoorwegen gaf vanmorgen bij de opening der speeltafels een uiteenzetting. De passende muurschilderingen, symbo- liseerende de veiligheid, de kracht en de snelheid van de N. S. zijn van d^i kunste naar F. Weidema. Zachte heelmeesters Zachte heelmeesters maken stinkende wonden. Inderdaad, een waar*spreekwoord. Dergelijke heelmeesters bestaan ook m de politiek. Het democratische systeem steun de op hen. Vandaar dat het verworden is. zoo verworden, dat het van plan was zelfs met de Sovjets handjeplak te spelen. Ge lukkig voor Europa waren daar de dappere Oostfrontstrijders die diep het mes zetten in het bolsjewistische gezwel. Zij zijn het. die Europa weer gezond zullen maken, die ook een gelukkige toekomst voor ons land en volk waarborgen. Landgenoot, gij kunt onze dappere mannen steunen in huil strijd voor ons aller toekomst door een flinke bijdrage te storten op girorekening 432100 t. n. Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, 's-Gra- venhage. TENTOONSTELLING „HULPWERK BEELDENDE KUNST". Het departement van volksvoorlichting en kunsten deelt het volgende mede: De tentoonstelling „Hulpwerk beeldende kunst" die 1 Augustus 1942 te Amsterdam in het Rijksmuseum geopend wordt, be looft een groot succes te woeden. Ingezon den werden 1889 werken. 959 kunstwer ken werden ter tentoonstelling toegelaten. De Nederlandsche kunstenaars, die geen persoonlijke uitnoodiging hebben ontvangen en die zich aangemeld hebben als lid van de Nederlandsche kuituurkamer, kunnen zich alsnog in verbinding stellen met het bureau der tentoonstelling „Hulpwerk beel dende kunst" in het Rijksmuseum te Am sterdam. Na beoordeeling door de jury zullen hun werken dan aan de tentoonstel ling worden toegevoegd. Een naam, die ook voor de jeugd der Oekraïne iets beteekent. Zondagsmiddags in oen dorp van de Oekraine. Naar het aantal inwoners moest mep het eigenlijk stad noemen, maar deze benaming zou te veel eer zijn voor deze verzameling bonte door elkander staande hutten. Hutten van leem en stijlloozc vier- familiehuizen van één verdieping, deze droevige getuigen van Sovjet „sociale maat regelen". Men vindt er 'n ontluizingsinrich- ting, een douchebad, een soldatenbioscoop en een soldatentehuis, maar daarmede zijn' ook alle bezienswaardigheden uitgeput. Echter lokt de krachtige Maartsche zon ons. drie SS.-mannen, om een kleine wandeling door het plaatsje te maken, dat voor de erschillende eenheden van de Waffen- S.S en de Wehrmacht als rustkwartier dient achter het front. Evenals wij zelf, ondernemen vele kame raden zoo een Zondagnamiddag-wandeling. Denken echter wel aan den vrijen tijd in hun garnizoenen in het vaderland waar zij ook zoo dikwijls door de zindelijke straten van Duitsche steden en dorpjes gingen. Hier echter ontbreekt alles wat deze herinnering zou kunnèn rechtvaardigen. Voor alles de Duitsche meisjes Rn hun propere „Zondag- sche" kleeren, die zij ter eere van hun sol daten bijzonder graag dragen. Ja zeker, de groepjes mannelijke en vrouwelijke jeugd staan ook hier pratende bij elkander, heb ben ook op hun manier zich op ziin Zondags uitgedost. Maar welk een vergelijking met de jeugd van het Rijk. De tientallen jaren van Sovjet-terreur hebben de jongens en meisjes tot een schaduw van zichzelf ge maakt, en de harde gebeurtenissen van dezen oorlog waren ook niet in staat hen uit hun schuchterheid op te wekken. Nog schijnt de schrik van het voor enkele maanden doorleefde hun in de ledematen te zitten, toen de Duitsche soldaten, die toch door het Sovjet-leger in den kortst mogelijken tijd zouden ziin vernietigd, het dorp bezetten. Vóór alles t Duitsche lucht- wapen was het. dat zij .vreesden en onder welks bescherming zij zich nu veiliger ge voelen dan ooit. Over het algemeen toonen zij meer en meer vertrouwen voor de Duit sche soldaten, die een zoo bewonderens waardige prachtige houding aan den dag legden, zoo geheel anders, dan de bolsje wistische pro|aganda het hun had inge prent. Nu vreezen zij slechts de Sovjet-vlieg tuigen. die, onverantwoordelijk, nog steeds in zinlooze aanvallen hun bommen op de huizen van de eigen burgerbevolking af werpen. „Nooit weer onder de knoet van het bolsjewisme komen", dat hebben wij in den korten tijd van de Duitsche bezetting wel geleerd. Deze erkenning is het dan ook. die zulk een groeR half volwassen jongens langzaam doet verdwijnen, als het diepe' brommen van een vliegtuig zich doet hooren. Alvorens zich te verstoppen, vindt een van hen den moed te vragen: „Pan-Messer schmitt?" Merkwaardig klinkt uit den mond van dezen Oekrainischen jongen een n^m welke een begrip is voor het onbereikbare prestatievermogen van de Duitsche vlieg tuigenindustrie, een begrip voor de geheele wereld. Pan-Messerschmitt, heel langzaam ge broken zijn de lettergrepen over de lippen van dezen jongen gekomen. Hij wil zich door. deze vraag vergewissen, of het een Duirech vliegtuig is, hptgeen aan den hemei rondcirkelt, en of het raadzaam is, zich te verbergen. Voor hem is de naam „Messer- schmitt-vliegtuig in 't algemeen 'n symbool vol van kracht, waaruit 't gevoel van een absoluut geborgen zijn stroomt. Het is geen Messerschmitt-machine, maar toch kunnen wij glimlachend den met spanning op een antwoord wachtenden jongen bevredigen. „Germanski aer<\plan", radbraken wij (een Duitsch- vliegtuig). Bijna denken wij den steen van zijn hart te hooien vallen bij deze woorden, die hij verder aan zijn kameraden doorgeeft. „Germanski aero- plan". Dan komen zij terug, allen weer be vrijd opademend, want zij weten, dat ze van dezen „Messerschmitt" niets te vreezen hebben. S.S.-Oorlogsberichtgever Karl Heinz Vollmann. DRASTISCHE BEPERKING VAN BRANDSTOFFEN OP KOMST. Het publiek moet zich daarop gaan instellen. Uiterste zuinigheid met gas en electriciteit is een dringende eisch. Zooals bekend rijn door den directeur van het hotel-, café-, restaurant- en pen- sionbedrijf, in opdracht van de „Rüstungs- inspektion Niederlande", met ingang van 14 Juli 1942 drie versoberingsmaatregelen getroffen, die in het kort hierop neer kwamen: 1. Warme maaltijden in restaurants al leen van 12,30 tot 14,30 en van 18,00 tot 21.00 uur, 2. stroomend warm water in hotels en pensions alleen van 7.00 tot 8,30 uur, 3. personenliften en roltrappen alleen voor opgaand verkeer hooger dan de 3 de Jeze aanwijzingen, die zonder twijfel groote bezwaren zoowel in de bedrijfsvoe ring als voor het publiek met zich brengen, zijn gegrond op de noodzakelijkheid om. in verband met de te verwachten drastische beperking in het gebruik van brandstofferi met inbegrip van gas en electriciteit. reeds thans zooveel mogelijk hierbij aan te pas sen. Het publiek dient hierbij zijn mede werking te verleenen en geen eischen te stellen, waaraan niet kan worden vol daan of waardoor b.v. hotels, restau rants en café's genoodzaakt norden de electrische verlichting min of meer op den ouden voet te doen doorgaan. >Ien moet wel bedenken, dat de coulante behandeling ten opzichte van de stroomlevering niet beteekent, dat men evenveel mag gebruiken als in nor male tijden. Publiek en ondernemers dienen er zich bewust van te zijn. dat de vrijgevige be handeling e£ alleen op is gericht de on dernemers nog zooveel thogelijk in staat te stellen noodzakelijke lichtbronnen inge' schakeld te houden. Alle overbodige licht bronnen moeten buiten gebruik zijn ge stald. De ondernemers zullen tal van lampen moeten doen vervallen of op mindere ca paciteit brengen. Voor de in standhouding van decoratieve of gezellige lichtbronnen in voor het publiek geopende inrichtingen is thans volstrekt geen electriciteit beschik baar. Uitschakeling van electrische lampen en gebruik van kaarsen is vanzelfsprekend niet geoorloofd. Publiek en ondernemers dienen ieder voor zich een en ander terdege ter harte te nemen. KORT NIÉUWS Wegens de schaarschte aan benzine is hèt voortaan in Argentinië tijdens het week einde verboden benzine aan auto's van par ticulieren te verstrekken. Verder hoopt men een besparing van 25 proceflt aan motor brandstoffen te verkrijgen door een verla ging van de maximumsnelheid tot 80 kilo meter per uur. Turkije vierde Dinsdag den verjaardag van het Verdrag van Montreux, waardoor het opnieuw de controle over de zeeëngten verkreeg. De pers wijst er op hoe de evolutie van den oorlog een andere richting zou -enomen hebben, indien het verdrag niet jestaan had. Jn het bestek van den huidi- gen oorlog schrijft een biad, moeten wij Montreux als een groote overwinning be schouwen, niet alleen om de voordeelen, die wij er door genieten, maar ook om die voor alle andere landen. Uitreiking distributiebescheiden. Vrijdag D. en F. Voor de uitreiking van distributiebeschei den, welke thans voor de geheele stad in de Yleeschhal, ingang Groote Markt geschiedt, is het morgen, Vrijdag de beurt aan de let ters D. en F. VOEDINGSGEWASSEN IN EIGEN TUIN. Herfstknollen. Reeds van oudsher plegen de zandboeren in de eerste weken van Augustus op hun roggeland de bekende herfstknollen te zaaien. De lekkere, zoete knollen, die nog in den loop van het najaar worden geoogst, kan men in den groententuin op bovenver meld tijdstip ook zeer goed voor nateelt zaaien. De lekkerste herfstknollen groeien op lichte, vochthoudende zandgronden. Indien de grond te mager is voor late andijvie, kan men deze knollen dus nog als nateelt kiezen. Op vetten, zwaren grond voelen ze zich niet thuis; op zeer droge gronden even min. Voorte dient men er rekening mede te houden, dat versche mest nadeelig is. De knollen worden er wormstekig van en krij gen een bitteren smaak. Er behoeft slechts zeer dun te worden gezaaid; 10 gram zaad is voor 10 M2. ruim voldoende. Naderhand als de jonge plantjes eenige blaadjes hebben gevormd, is uitdun ning op 20 cM. afstand noodzakelijk. Indien de grond ten tijde van het zaaien te droog is, moet deze te voren voldoende worden besproeid. Voor wintergebruik kan men deze knol len van einde October af in den kelder be waren of buiten inkuilen. Ze kunnen wel tot Januari gaaf blijven. Aanbevelenswaar dige rassen zijn: de ronde witte Roodkop, de halflange witte Roodkop en de- ronde gele goudbal. CONCERT IN GROENEN DAAL Op Zondag 26 Juli a.s. dies middags van 2 tot 4 uiur, zal door het Amsterdamsch Fanfare Corps, onder leiding van den heer Paul Geugjes een openbaar concert worden gegevep in het Wandelbosch „Groenendaal" te Heemstede. Dit-concert, dat aanvankelijk z>ou plaaits vinden op Zondag 19 Juli j.l„ moest d-oor het ongunstige weer worden uitgesteld. W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns. Haar lem Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. c. Derks. Haarlem (afw.) Chef van Dienst en Stad: S R Kuiper. Haarlem. Sport en Stad: A Over- meer. Heemstede tafw.). Buttenland: J C. van der Laag. Heemstede. Haagsch Redacteur. B. Korsten. Don Haag. Binnenland: J. A. Steen Jr., Zandvoort. Nieuws- en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel. IJmulden. Adver tentie*: D. A. J. Spek. Haarlem. Het departement van volksvoorlichting en kunsten deelt mede: Nu ten gevolge van den mater-.eelen en moree- len steun den overheid, de Nederlandsche mu ziekdramatische kunst in ons land tot grooter ontwikkeling za! kunnen worden gebracht, doet zich de behoefte gevoelen aan oorspronkelijke Nederlandsche opera- en operetteteksten, die in- spireerer.d kunnen werken op de fantasie en den scheppingsdrang van den Nederlandschen com ponist. teneinde te bereiken dat de opera 'n Nederland op overtuigende wijze eigen Neder landsche wegen zal inslaan en volgen. Om te trachten in die behoefte te voorzien word: door het departement (afdeeling theater en dans) een wedstrijd ingesteld voor het schrijven van libretti voor opera en operette, als -volgt: Gevraagd wordt een libretto- a: voor opera in één bedrijf zonder door. b. voor opera in één bedrijf met koor. c. voor opera in meer dan een bedrijf, zonder koor, d. voor opera ln meer dan één bedrijf, met koor, e. voor operette. Het eventueel inlasschen van balletten wordt aan het inzicht van den librettist overgelaten. Het libretto moet een uitgesproken Neder- landsch karakter dragen en zoo veel mogelijk ge baseerd zijn op grondelementen van onzen Ne derlandschen volksgeest en volksaard. Elke Nederlander kan aan dezen wedstrijd deel nemen. De Inzending kan geschieden onder eigen naam of onder kenspreuk. In dit laatste geval moet de inzender een gesloten enveloppe aan zijn werk toevoegen, waarin naam en adres wor den medegedeeld. Op de gesloten enveloppe wordt de kenspreuk vermeld, die ook op het be treffende libretto wordt aangegeven. Ingezonden kunnen worden teksten, al of niet ln druk verschenen, mits zij het werk zijn van een nog levenden Nederlander. Aan dezen wed strijd zijn de volgende prijzen verbonden: Voor libretto onder a: eerste prijs f150.—, twe; de prijs f 100,—. Voor libretto onder b: eersi prijs f 150.—. tweede prijs f 100.—. voor libretto oonder c: eerste prijs f 300.—. tweede prijs f 150,—. Voor libretto onder d: eerste prijs f300.—. twee de prijs f 150.Voor libretto onder e: eer*', prijs f250.—, tweede prijs f125,—. De keuring geschiedt door het hoofd van de afdeeling theater en dans van het departement van volksvoorlichting en kunsten, bijgestaan door het bureau dramaturgie van het departe ment cn enkele toondichters. De inzendingen kunnen geschieden bij het hoofd van de afdeeling theater en dans voor noemd, Prinsessegracht 21, 's Gravenhage, tot uiterlijk 1 November 1942. Verduisteren van 21.47 tot 5.46 u 24 Juli: zon op 5.46, onder 21.46 uur maan onder 2.30, op 18.22 uur 25 Juli: zon op 5.48, onder 21.44 uur maan onder 3.19, op 19.29 uur WE GAAN MEE MET DEN N.V.D.! DE NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST EXAMENS HOOFDACTE-EXAMENS^ Geslaagd voor de geheele act# de da mes A. van Oldenborgh, W. Rietsema en D. de Jonge en de heeren J. W. van der Meer. J. de Kok en C. Weber. Geslaagd voor ge deelte A: de heer H. A. Jansen. Voor ge deelte B: mej. V. van Raaphorst en de heer F. Oostendorp. Afgewezen: 6 Candida ten. M. U. L. O.-EXAMENS HAARLEM. Geslaagd voor diploma A: M. L. Ros kam, J. H. Schön, J. van Seijen, R. A. Koo ien, N. Kruijt, J. J. Teutscner, G. H. N. Germans, J. Gmelich Meijling, P. J. van Dalen, Fr. de Vries, A. Weill, L. M. Schaap, allen te Haarlem, H. Ph. Volkers. G. Bak ker. Heemstede, H. Holtrust, Zandvoort. H. J. van Otterloo. Beverwijk. J. J. Wijker en M. C. Spaans, IJmuiden. Geslaagd voor diploma B: R. G. Rettig, Beverwijk. HAARLEMS CUE HUISHOUD- EN IN D USTR IE SCHOOL Het getuigschrift dat zij de twee voorbe reidende klassen volledig gevolgd hebben, verkregen: Be verdaan. B. Bouterse. N. v. Daalen, R. v. d. Jagt, M. Parmentier. H. Rozenhairt. D. Roest, G. Stam. T. Tenstal. C. Verkaaik, X. Vermeulen, I. Bontekoe. X. Dol. G. Jonk- hof. B. Kopmaats, M. Lubeck, W. Roest. R. Roos, W. Schooneniberg T. Terol. A. Wease- ling, T. Wijkhuizen, T. Zwemmer. Het getuigschrift voor het volgen van de middagcursus in de huishoudelijke vakken en naaien verkregen: J. Feller, H. de Haas, R. Ran. A. v. Stijn Teljeur, P.^Wildsch-ut, F. Wildschut. R. Tholen. Overgangen: Van de le klas naar de 2e klas Huis houdkundige: L. Bleeker, J. de Boer. E. v. Buytene. H. Daniels, J. Dekker, M. Gutzwiller, A. Jansma J. Koning, T. Luk kien, L. v. Rijn. N. Steen- ken. L. Swama, H. ULsamer, D. de Voogt, J. IJff. Hiervan voorwaardelijk 1. de le klas naar de 2« klas Hulp in de Huishouding: G. Camee, T. Kikkert, W. Mastenbroek, J. Melchers, F. Oostendorp. D. Poelstra, B. d. Stadt, L. Tlmmers, A. v. d. Velde. B. Xeef. J. Meyer, Hiervan voorwaardelijk 2. Van de 2e naar de 3e Costwumklas: M. Bercht, X". Bus. A. Cashoek, W. v. El. dik, C. Groeneveld. B. Heeres, R. Heiden- reioh, J. Kamstra, R, Keuining. A. Koning. d. Kuur. W. v. Leeuwen, A. Medem- blök, E.- Netdhöfer, A. v. Nieuwenhuizen, T. Obbes, P. Pelt. A. Pieters, G. v. d. Putte, D. Schoone. Hiervan voorwaardelijk1. Van de le naar de 2e Costuumklas: J. Boer. S. v. d. Braber, M. Clay, G. Fla- mellng, P. de Haan, D. In-pljn, W. Koning, B. vam Loenen. A. Loos. F. Notenboom, C. Oerlemans, A. Paap, J. Pet rick, E. Sohreur, G. Timmerman. A. v. Wees. C. Zwier. Van de le naar de 2e Voorbereidende klas: M, Aairtsen, N. Brinkman. R. Caizanfter, O, Deen, W. Griese, T. Guiteneau. R. Hessels. C. Horeman. J. Jansen, L. Kabel. A. Kmeljns berg, M. Koster. A. Kossen, G. Sa age r, Schoone, N. Snoeks, A. Wassenberg, T. Wiersma, E. Zuiiren'clionk, H. Oassée. A. v Dort, A. de Goede, C. Heemskerk, C. Hoef- smit. R. Hijkoop. T. Kars, J. Kooy, .T. Krau- L. Langeveld, A. Mantin, G. Metrink. d. Meye, S. de Nijfe. B, Schouten, J. Steenken, S. van Stijn, I. tie Vries, A. Weyen berg, L. tèr Wolbeek. C. Bakker, H. Been tjes, C. Beerthurtzen, R. Bekooy, B, Bosman, J, BroesterhuizenK. Bultje. S. Eggermond, R. Fieg-e, T. van Gelder, L. Goede, L. Koop man, G. Mooren. L. Peschier. E. Pierlot, H. Riikkers, H. de Ruiter, G, Sissing, D. Swaans- ijk, A. Touw, R. Valkenier, W. Akkerman, M. Argeloo, M. Bakkers, D. Blom, J. Dietz. E. Florisson, J. Goos, W. v. 't Hoof F. Meyer, Oerle.mans, A. Rietvink, G. SchefPer, G. Spierdijk, G. Stremmelaar, A. Strij'bis, N. de Waal Malefijt, A. Wassen-ben?C. v. Wees, Fransen. Hiervan voorwaardelijk 4, Van de le klas naar de 2e klas Middag- cursus: E. Bootman, A. Groeneveld, T. Deens T. Peters, L. Waleveld, A. Scheg.pmaiker. L. Postma, B. Penning. Hiervan voorwaarde lijk 2. R.K. M.U.L.O.-EXAMENS TE HEEMSTEDE. Geslaagd voor diploma A: H. P. Lamers, J. G. M. Lamers, J. P. A. d. Pol, G. J. v. d. Pol, A. Polessen, A. B. de Mink, A. Neefs, J. H. Kooiman, Ph. W. M.Smit, F. A. v. d. Vlugt. M. H. Boon. J. M. Th. Dam, K. C. v. d. Vossen. J. F Wilson, A. M. W. Zegwaart, Th. N. v. Ame- rongen, M. C. J. v. Beek. J. M. G. Beelen, L. A. Bonarius, A. Hoogenboom, A. H. E. Andriessen, W. Blom, E. C. M. van den Bosch, C. P. M. Brasser, A. C. Breii. P. B. A. Cornelissen, H. E. M. Felix. G. M. Gi- lein. W. J. Herbermann, J. H. C. Heijne, J. C. M. Hu ijzer, J. M. Janse, J. P. Elièns, A. W. Mulder, W. C. A. Kok, J. J. W. Nibbe- ring, M. Niesten. M. de Nijs, J. W. M. Roozen, J. Th. C. v. Rossum, W. A. Th. Santfort, M. L. Schoorl, E. N. Snijders. A. K. v. Staveren, C. M. Bersee, P. P. J. Braas. H. J. A. Fransen, J. J. Fransen, L. P. de Groot. J. J. de Groot, P. J. de Groot. G. Blom. M. J. Bonarius. M. S. v. d. Brande. M. E. Effring, J. C. Giqengack. L. J. Groe neveld. C. D. Groen. S. M. Jonk. T.G. Kilian. C. E. Kuijten. H. M. Kuiiten, M. P. Lablans. H. M. v. Leeuwen. C. M. v.,Lies- hout. M. B. v. Lunenberg, C. H. Maar- schalkerweerd. A. M. Meijer, M. H. Ne- lissen, S. A. v. Nuss. Artikel Bon Aardappelen 37 A Beschuit 37 Bloem 343 t/m. 346 Boter 36 Boter 2-35, 2-36 Boter 3-35. 3-36 Boter 4-36 Brandst. 01 t/m. 05 BV DE DISTRIBUTIEBONNEN Kaart Hoovcelh. t/m. Aard, 1 1/4 kg. 25 JuH Besch. 75 gr. 25 Juli Algem. 100 gr. 8 Aug, Bot/Vet 125 gr. 26 Juli Reserve 125 gr. 12 Sept, Reserve 125 gr. 12 Sept. Reserve 125 gr. 12 Sept Brood 37A Brood 37B L'hocoiude 36. 37 Ciguretten 37A 'igurlllos 37 Eenheid «zeep 335 Ecnlieidszeep L Liort 341 Hn vermout 340 Jam 839 Kaas 847 t/m. 351 Kofflesur. 338 Maïzena 352 Meel (gem.) 342 Melk 86 t/m. 39A Melk 86 t/m. 89B Petroleum 01 Penlvr. 340 Rijst 4-33 4-34 Scheerzeep U Servies 1-30 t/m. 1-32 Servle* 2-30 t/m. 2-32 Servies 3-30 t/m. 3-32 Serrles 4-30 t/m. 4-32 Sigaren' 37A Suikerwerk 38. 39 Suiker 337 Tabak 37A rol let zeep L Vermicelli 852 Vleeach 37A Vleesch 37B Waschpoeder 336 Wasch poeder L Brandst 1 eenh. 30 April '4J Brood 400 gr. 25 Juli Brood 50 gr. 25 Juli- Versn. 100 gr. 8 Aug, Tabak 20 st. 25 Juli Tabak 10 st. 25 Juli Alg. 28 a 75 gr. 15 Aug, ZeeD 28 7 5 gr. 15 Aug. A!gem. 125 gr. 8 Aug. Algem. 250 gr. 8 Aug. Algem. 500 gr. 8 Aug, Algem. 100 gr. 8 Aug. Algem. 250 gr. 5 Sept Algem 100 gr. 8 Aug. Algem 125 gr. 8 Aug. Melk 8>/s L S Aug. Melk 1 3/4 L. 8 Aug. Petr. 2 L. 22 Aug. Algem. 250 gr. 8 Aug. Reserve 250 gr. 8 Aug. Textiel 50 gr. 31 Aug. Reserve 1 pnt. 8 Aug, Reserve 1 pnt. 8 Aug. Reserve 1 Dnt, 8 Aug. Reserve 1 pnt. 8 Aug. Tabak 5 st. 25 Jul! Versn. 100 gr. 8 Aug. Algem. 1 kg. 8 Aug. Tabak 25 gr. 25 Juli Tolletz. 75 gr. 15 Aug. Algem. 100 gr. 8 Aug. Vleescb 100 gr. 25 Jul! Vleesch 25 gr. 25 Jul! Algem. 250 gr. 15 Aug. Zeep 250 er. 15 Aug, D2 STERRENHEMEL ln Nederland, op 1 Auguktuf 1947, de* avond* te 11 n 40 min wettelijke tijd 10.00 o plaatselijke tijd en 18 39 min sterretUd. DE ZON gaat nu sneller dalen In den meridiaan' Haar declinatie, nepmt deze maand af van 18°7' tot 8°47' Noord, met. als gevolg daarvan, een vermindering van de middaghoogte van 56l7' tot 46°47'. De dagboog verkleint van 15 u 31 min tot 13 u 44. zij neemt dus ruim driekwart uur af. Den 12en der maand is er een gedeel telijke zonsverdu-lstering, in Europa echter niet waar te nemen. Datum Zon op Zon onder Donker 6.00 6.06 6.14 6.22 6.30 6.39 6.47 21.31 21.25 21.15 21.06 20.55 20 45 20.34 22.11—5,21 22.05—5.29 21.64—5.38 21 44-5.47 21.33—5,56 DE 31 AAN is 8.VIII Laatste Kwartier: 12. VIII Nieuwe Maan: 19. Vin Eerste Kwartier en den 26en Volle Maan: de fasen van 19 en 26 staan op ons kaartje aangegeven. Den 26en vindt een hier te lande, bij on bedekte lucht, zichtbare totale verduiste ring van de maan plaat*. Te 4.Q0 u be gint de maan de kernschaduw der aarde binnen te treden; 5.01 u is zij totaal verduisterd en dat duurt tot 6.85 u. te 7.35 u heeft de maan de kernschaduw weer geheel verlaten cn dat be teekent voor ons het einde der verduistering. Men ziet evenwel uit bovenstaande tabel, dat het omstreeks zes uur al licht begint te worden en 6.40 u komt de zon op: het einde der totale duistering zullen wij dus niet kunnen men. Van de planeten is V e n u s nog immer mor- 3 uujyrr. KVLOTEE 0 Mirt V-T HAAK genster, maar nu al iets gunstiger waarneem baar dan in vorige maanden: M a r s zit ge heel en al ln de avondschemering. Ju p I 1 eï eaSaturnus komen in den nanacht op, laatstgenoemde tegen het einde der maund ech ter reeds voor middernacht, zoodat zü ons ln de komende maanden weer des avonds toonbaar zullen zijn. De P e r s e I d e n. de rijkste sterrenstroom dien wij kennjr. verschijnt telkenjare in Augustus, zoo omstreeks het midden der maand 10-13). Het uitstralingspunt (ook wel radiant geheeten) staat op ons kaartje benoorden Per seus aangegeven. SPORT EN SPEL SCHAKEN NEDERLAAGWEDSTRIJDEN H. S. G. Dinsdagavond hebben twee tientallen van Santpoort den strijd aangebonden tegen het Haarlemsch Schaakgezelschap. Het eerste tien tal van H. S G. won voorloopig met 5?i—l\i e:i drie afgebroken partijen, het tweede met 7Jijen twee afgebroken partijen. Het derde tiental van Santpoort kon niet volledig opkomen De vier spelers die aanwezig waren behaalden een halve punt, terwijl een partij werd afge broken. ATHLETIEK NIEUW WERELDRECORD OP DE 2000 METER. De bekende Zweedsche athleet Gunther Hëgg slaagde er opnieuw in een nieuw wereldrecord te vestigen en wel op 2000 meter in den fraalen tijd van 5 min. 16.4 sec. Het record stond op naam van den Amerikaan San Romania met 3 min. 16.8 sec. in 1937 gevestigd. WATERPOLO 1—5 D. W. R. I—U. Z. C. I (DAMES) 2—4. Deze wedstrijd verliep voor de Waterratten dames zeer slecht en hun kans op het kampioen schap is hierdoor wel verkeken. Het tempo van de snellere V. Z. C.-dames kon door D. W. R. niet worden bijgehouden. Vooral de middenvoor, mej. v. Es. was zeer gevaarlijk. Hoewel aanvan kelijk de partijen goed tegen elkaar opwogen, kwam U. z. C. spoedig meer ln den aanval en mej. v. Es bezorgde haar club de leiding. D W. R. werd op haar eigen hêlft teruggedrongen en weer was het mej v. Es die door een fout In de D. W. R.-achterhoede de voorsprong wist te vergrooten. Een enkele uitval van D. W. R. Ie verde geen succes op. Steeds zaten de U.Z.C.'ers voor het D. W. R.-doel en mej. Kollerie kon niet verhinderen, dat no. 3 ln het net werd gewerk' Direct na de hervatting wist na een goed samen spel van de dames Complet, v. d. Beoren en Zie ren. laatst genoemde uit vrije positie onhoud baar te doelpunten. Kort daarop was het weer de U. Z. C. middenvoor, die ineens den voorsprong vergrootte. D. w. R. probeerde het spel te ver plaatsen en mej. Complet schiet na goed op- zwemmen hard in (24). D. w. R. probeerde alles op den achterstand te verklienen,. doch de U. Z. C.-achterhoede was niet te passeeren en het einde kwam met een verdiende overwinning van U. Z. C, WIELRENNEN Haarlemmers over de a.s. Ronde. Gerard Peters en T. Ooms vertellen. Gerard *>Peters, de amateur-kampioen op den weg 1941. die kort geleden tot de beroepsklasil Is overgegaan, is tevreden over zijn prestatie van Zaterdag op de Olympische wielerbaan, wast hij derde werd in de achtervolging. Of hij Zon dag a.s. in de Ronde van Haarlem zoo'n succel zal boeken wist hij niet. maar hij verzekerde ons, dat hij zijn best zal doen. Gemakkelijk heelt hij het niet, vertelde hij, want de overgani amateur naar beroepsrenner is groot. Hij wal immers gewend wedstrijden van zestig kilometer te rijden. Nu ls de afstand minstens honderd en dat verschil valt hem niet mee. Het is hem dan ook eenige malen gebeurd, dat hij den strijd niet kon volgen en halverwege moest opgeven. Zon dag hoopt hij op een bekend parcours beter voor den dag te komen en de Haarlemmers te laten zien, tot welke prestaties hij in staat is. Een andere jeugdige Haarlemsche beroepsren- ner ls Teun Ooms. die evenals zijn broer Henlt Ooms geen onbekende in de wielerwereld is. Ook hij heeft moeten ervaren, dat de overgang van 60 naar 100 K.M. bijzonder groot is en dat het hem ook nog aan routine ontbreekt. Hij houdt echter vol en is eveneens vol goede voornemens, om een goed figuur te slaan, nu zijn club de H S. V. „De Kampioen" de ronde organiseert. Hij had al het een en ander vernomen over de orga nisatie en die vond hij prachtig. Zoo zijn b." de kleedkamers van de zweminrichting aan d» Kleverlaan voor de wielrenners gereserveerd, zoodat de deelnemers rustig kunnen rijden. Ia andere gemeenten is het toch vele malen over komen. dat er goederen gestolen werden. T moest ^Visser in zijn broekje naar den trein C. Pellenaers zonder schoenen. Teun ooms h( Daarom de gewoonte aangenomen bij een w wedstrijd bij een villa aan te bellen en dan it vragen, of hij zich mag kleeden. Hoort men. dat hij uit Haarlem komt, dan lijkt de medewerkinl grooter, omdat de Haarlemmer^ populair zijn. Ooms klaagde over pech. maar nu werkt hij au een tweede fiets, zoodat hij eventueel bij onder< breking toch de course kan vervolgen. Ook ver namen wij, dat de Orionweg gereserveerd Ml worden voor de verzorgers, hetglen aangenaas zal zijn voor de renners. Haarlem heeft verschillende Jonge krachtta als afgevaardigden in de Ronde en met belan* stelling zal het publiek hun prestaties gade slaai KORFBAl ZEVENKAMPDAG VAN „OOSTERKWART1EB". De zevenkampdag van de Haarlemsche korf balclubs. die oorspronkelijk op Zondag 19 lui gehouden zou worden, ls uitgesteld tot Zonlai 9 Augustus a.s. RADIOPROGRAMMA VRIJDAG 24 Juli 1942. HILVERSUM I, 115.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 7.15 Gramofoon muziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. 1 Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. M Voor de hulsvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. UA Voor de kleuters. 11,20 Orkest Willy Eberlé. 11» Luisterspel ..Als de Goden ontwaken". 12.15 Frab Wouters en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 8 B. O. Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Enstts- ble Willy Kok en gramofoonmuziek. 14.00 Haar lemsche orkestvereenlging. solist en gramofoon muziek. 16.00 Godsdienstige lezing. 16.20 Zang pianobegeleiding. 16.50 Orgelconcert. 17.15 B. N 0 Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.30 ..Z" wordt Je winkelmeisje", beroepskeuze voor me> Jes. 17.45 Viool, piano en gramofoonmuilak 18.30 Neerlands stem van het Oostfront. 18.4! N. O. Nieuwsberichten. 18.55 B. N. O. Binnen- landsche zakelijk praatje. 19.05 Reportage. 19* De Melodlsten en solist. 20.15 Vrijdagavondcabi- ret. 21.00 Cabaretprogramma. 21.25 Het wete- Iijksch sportpraatje. 21.45 B. N. O. Nieuwsberich ten. 22.00 Gramofoonmuziek. Vanaf 22.15 allee: voor de Radio-Centrale?, die over een lijnver binding met de studio beschikken. 22.15-14* Zie Hilversum I. HILVERSUM n. 301.5 M. 6.458.15 Zie Hilversum I, 8.15 Salonoricefl (opn.). 9.00 Omroeporkest en solist (opn.). 9.45 G»- mofoonmuzlek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Graoe- foonmuziek. 10.40 Causerie „Amsterdam's oud ste monument ln gevaar?". 11.00 Pianovoordrieh'. 11.30 Cello en plano. 12.00 Bertus van Dinteren zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakeHJÖ berichten 13.00 Lezing over koolzaadteelt. Tusschen de bedrijven, gevarieerd progranim» 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Gramofoonmuziek. 14-11 Otto Hendriks en zijn orkest. 17.00 Als Je ver* reizen doet. 17.15 B. N. O Nieuws-, zakelijk en beursberichten. 17.30 Orkest Malando en ij- list. 18.15 Reportage. 18.30 Ensemble Willy Kol 19.00 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 1P B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 B. N. O m Jordaner vertelt over sociale nooden. 19.50 gel van den dag. 20.00 B. N. o. Engeische uitte»- ding: „Holland's political aspects". Voor Radio-Centrales: Gramofoonmuziek. 20.15 Flul"" trio. 20.40 Gramofoonmuziek. 21.00 LandmiM Lust. 21.30 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N- Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Leidende st»!* lieden schrijven". 22.10 Avondwijding. 23-19 Zie Hilversum L

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 10