Haarlemsche Courant Rostof in Duitsche handen. Na harde gevechten stormenderhand genonem. DOODVONNISSEN VOLTROKKEN. De eindelooze stroom Verdeeling van beschikbare visch. 287e Jaargang No. 172 x x Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 5,12, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentlfn 315 Bi-m- 3>—elke m.m. meer 20 cent. Reclame» dubbele prU». Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 515 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. tritf.: Grafische Bedreven Damlate. Wnd. Roofdredaeteori J. V. 8AUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Vrijdag 24 Juli 1942 Kennemer Editie Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 03, BUkantoor: Soenda- pleln 37. Tel. Directie 13002. Hoofdredactie 15454, Redactie 10600, Administratie 10724, 14025. Soendaplein 12230. Postgiro 134050. Directie PH. A. MEHS - P. W. PEEREBOOM. Bureau IJTmolden: Kennemerlaan 102, Telefoon 0437. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt in een extra-bericht bekend: Troepen van bet Duitsche leger, de Waffen S.S. en Slowaaksche formaties zijn met voortreffelijken steun van de luchtmacht door de krachtig versterkte, diepe defensiestellingen van Rostof over het geheele front heen gebroken en hebben na harde gevechten de als verkeers- en havencentrum belangrijke stad stormender hand genomen. De zuivering der stad van de resten van den vijand is nog aan den gang. Afgesneden groep bolsjewisten verslagen. Vergeef- sche vijandelijke actie bij Leningrad en Wolchof, 39 tanks bij Woronesj vernietigd. Spoorwegen achter den Don gebombardeerd. In Egypte 1000 Britsche krijgsgevangenen. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Donderdagmiddag bekend: Duitsche en Slowaaksche troepen zijn door de versterkte bruggehoofdstellingen voor Rostof heen gebroken en hebben in verderen aanval den rand der stad bereikt. Een van den terugtocht op Rostof afgesne den vijandelijke groep strijdkrachten is ver slagen'. Spoorweginstallaties ten Zuiden van de monding van den Don en transportbewe gingen van den vijand zijn overdag en des nachts het doelwit geweest van vernietigen de luchtaanvallen. Ten Noord-Westen van W oronesj zijn vrij sterke aanvallen van den vijand in harde gevechten afgeslagen. Hierbij heeft een divisie «infanterie 39 tanks vernietigd. In het gebied achter het front aan den Cent r alen sector is een uitbraakpoging van uiteengedreven vijandelijke groepen mislukt. Onder de talrijke gesneuvelden bevindt zich de commandant van de 18e bolsjewistische cavalleriedivisie, generaal Iwanowo. Aan het Wolchoffront en op het omsingelingsfront van Leningrad heeft de vijand weer tevergeefs aangeval len. Opde Finsche Golf hebben gevechts vliegtuigen een bolsjewistisch bewakings vaartuig tot zinken gebracht en een tweede beschadigd. In Egypte hebben de Duitsch-Italiaan- sche troepen der stelling El Alamein ge steund door het luchtwapen, vaak herhaalde aanvallen overdag en des nachts in ver bitterde gevechten op korten afstand afge slagen. Daarbij werden ruim 1000 gevange nen binnengebracht en 131 Britsohe tanks vernietigd. Djaraboeb weer in bezit van de As. Hevige gevechten rondom El Alamein. Persoonlijke leiding van Rommel. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: Hevige gevechten hebben zich Woensdag afgespeeld in de zone van El Alamein. De strijd, die een uitzonderlijk hardnekkig ka rakter kreeg, eindigde in het voordeel der Astroepen. De tegenstander werd overal teruggeslagen. Er werden tegenaanvallen op hem gedaan, waarbij hij zware verliezen aan menschen en materiaal leed. Achthonderd gevangenen, in meerderheid Nieuw-Zeelan ders en Indiërs, vielen ons in handen; 130 pantserauto's .werden op het slagveld ver nield. Het Duitsche expeditiecorps m Afrika en de Italiaansche divisies Trieste en BreScia onderscheidden zich in het bijzonder tijdens deze zware operatie. Vliegtuigformaties van de As mengden zich herhaaldelijk in den slag. In luchtge vechten werden drie vijandelijke toestellen neergeschoten door Italiaansche jagers, zes door Duitsche. Een ander toestel werd neer geschoten door luchtdoelartillerie van een onzer groote legerafdeelingen. Bombardementsacties op de basis Micabba veroorzaakten aanzienlijke schade aan mili taire installaties. Duitsche jagers van het escorte vernietigden vier Spitfires tijdens .verscheidene gevechten. Ten Noord-Oosten van Port Said brachten onze vliegtuigen, ondanks de hevige reactie van den vijand, waardoor eenige leden der bemanning wer den gewond, door torpedo's een schip van 10.000 ton uit een convooi tot zinken. Op 15 Juli hebben onze afdeelingen op nieuw de oase Djaraboeb bezet. Generaal-veldmaarschalk Rommel heeft, naar van militaire zijde wordt medegedeeld, op 22 Juli persoonlijk de succesvolle afweer- gevechten der Duitsche en Italiaansche troepen voor de stelling van El Alamein geleid. Hieruit blijkt, dat geruchten, vol gens welke generaal-veldmaarschalk Rom mel gewond of ziek zou zijn, onjuist zijn. Oorzaak van Rommel's pauze. Sedert eenigen tijd is de opmarsch der Duitsch-Italiaansche troepen aan het Noord-Afrikaansche 'front tot stil stand gekomen. Maar. naar militaire kringen verklaren, is dit niet een ge volg van versterkten tegenstand van de Engelschen doch een uitvloeisel van de overweging, dat de ravitailleering niet- door een overhaasten opmarsch in ge vaar mag worden gebracht. Generaal-veldmaarschalk Rommel i: reeds eenmaal door de stelling van El Ala mein gebroken, doch blijkbaar heeft hij niet het gevaar willen loopen, dat zijn voor hoeden van haar ravitailleeringsbasis wer den afgesneden en er de voorkeur aan ge geven, zich van een zoo gunstig mogelijke uitgangsstelling voor een verderen op marsch te verzekeren. Dat hij zich in de stelling van El Alamein heeft weten te nestelen en niet op Mersa Matroe heeft moeten terugtrekken, is voor het verdere verloop der operaties zeer gunstig. De beide tegenstanders versterken than hun stellingen en in dit verband is de ver klaring van militaire zijde interessant, dat Rommel voor honderd procent zeker is var zijn ravitailleering, waarbij een gunstige omstandigheid is, dat ook Mersa Matroe als aanvoerhaven kan worden gebruikt. Daar door is de weg naar de voorste stellingen aanzienlijk korter geworden. In een gebied waar iedere liter water en iedere liter ben zine een groote waarde vertegenwoordigt is dit een punt van het grootste belang. Aan de Zuid- en Oostkust van Engeland heeft het luchtwapen "Woensdag en Woens dagnacht bomtreffers geplaatst op voor den oorlog belangrijke installaties van verschei dene plaatsen. In den tijd van 10 tot 22 Juli heeft het Britsche luchtwapen 189 vliegtuigen verlo ren, waarvan 114 boven de Middellandsche Zee en Noord-Afrika. In dienzelfden tijd ;ingen in den strijd tegen Groot Brittannië 0 eigen vliegtuigen verloren. Het moreel. In het weekblad „Das Reich" publiceert Rijksminister Dr. Göbbels zijn indrukken van talrijke gesprekken, die hij den laatsten tijd met frontstrijders heeft gevoerd. Indien ergens, zoo schrijft hij, de overwinning als een 'nqpdzaak van de nationale politiek wordt beschouwd, waarover in het geheel niet gerede twist kan worden, ongeacht hoe vele offers zij van ons mag vragen, dan is dit aan het front het geval. Want het front kent den vijand, weet welke bedoelin gen hij heeft en ook welk lot ons land en volk zou bedreigen, indien wij in zijn macht zouden komen. Het front ziet den oorlog zonder illusies, hard, nuchter en realistisch. Wat in den oorlog verzuimd wordt, kan in vredestijd nooit worden ingehaald. Dat weet de soldaat en daarom doet hli fcü'n bloedig werk met diepen zedelijken ernst. Hij strijdt inderdaad voor vaderland, gezin, huis en haard. De volken, wier regeeringen dezen oorlog ontketenden, dragen ditmaal ook zijn lasten. De Duitsche soldaat weet precies tegenover welk een vijandelijke wereld hij staat. Ondanks dat zij hem in aantal vele malen overtreffen, acht hij zichzelf, wat strijdkracht en moreel betreft, boven hen vernfeven. Hij staat op den stevigen grond van een nieuwe revolutionaire wereldbe schouwing, die hem steeds wèèr de kracht geeft, zin, nut en doel van deze gigantische worsteling te zien en tot basis voor zijn strijd te maken. Tusschen front en vaderland bestaat geen noemenswaard onderscheid in de opvatting van het wezen van den oorlog, slechts staat de soldaat er dichter bij. daar hij er in zijn meest on middellij ken vorm tegenover komt te staan. Terwijl tijdens den wereldoorlog de leiding van het Rijk niet nauwkeurig wist, waarvoor het volk streed, weet dit thans elk soldaat. Zooals hij thans precies weet, dat het verlies van den oorlog niet alleen tot de ineenstorting van ons nationale leven zou leiden, doch ook tot de vernieti ging van zijn eigen materieele bestaan, zoo weet hij ook. dat het winnen van den oor log de verzekering van het sociale en eco nomische bestaan van eiken Duitscher met zich zal brengen. De ontwikkeling. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft o.a.: Bijna een maand na het begin van het groote offensief laten zich vier belangrijke punten onderscheiden. Zij liggen: 1) in het Noorden van den offensief- sector bij Woronesj; 2) In het Oosten van het operatiegebied, nauwelijks 100 km van Stalingrad; 3) in het Zuid-Westen in het gebied van Rostof; en 4) in het Zuiden en wel reeds ten Zui den van den Don, waar het gebied, waar maarschalk Worosjilof het bevel voert, reeds zeer dicht is komen te liggen bij het gewoel van den slag voor het verliezen waarvan thans nog Timosjenko verantwoordelijk is. Afgewacht moet worden, wat Timosjenko ten Zuiden van den Don zal doen. Doch ook voor zijn toekomstige handelen aldaar heeft de Duitsche legerleiding hem reeds de wet voorgeschreven: verdediging. Bevoegde mi litaire instanties in de Duitsche hoofdstad verwachten daar een tegenstand, waarvoor de vijand ongetwijfeld het allerlaatste en uiterste zal geven. Woronesj bevindt zich nog steeds steyig in handen der Duitsche troepen. De bolsje wisten trachten vergeefs dit feit door leu genachtige berichten te verdoezelen. Zoo beweerden het agentschap Tass en de zen der Daventry den 22sten Juli, dat Roemeen- sche soldaten bij Woronesj gevangen wa ren genomen. Het is echter een feit, dat in dezen gevechtssector in het geheel geen Roemeensche troepen strijden. De toestand in Egypte ontwikkelt zich niet minder boeiend, waar Rommel voorloopig op eigen initiatief na den bliksemsnellen op marsch van Tobroek tot kort voor de poor ten van Alexandrië, is blijven staan in de stelling van El Alamein. Hij achtte dezen maatregel noodzakelijk, niet wegens den Engelschen tegenstand, die hier zich voor het eerst weer duidelijk afteekende. doch omdat hij de voorhoede niet te ver van het ros van zijn troepen verwijderen wilde. _ok hier heeft de vijand weer eens den toestand verkeerd beoordeeld. Hij zag een houding, die in wezen sterkte Uit beheer- sching is. voor zwakte. Nieuw contingent negers in N. Ierland aangekomen. „Besehermers van Europa." In Noord-Ierlantd zijn volgens een bericht uit Bostonopnieuw Amerikaansche neger troepen geland en wel het grootste con tingent negers, dat daar tot dusver is aan gekomen. De Britsche berichtendienst verklaart met betrekking tot de benoeming van Leahy tot chef van Roosevelts staf, dat deze benoe ming nauwelijks haar weerga heeft. Het publiek ziet achter haar de definitieve vor ming van het tweede front, waarnaar iedere Amerikaan verlangt. Tijdens een meeting in Madison Square Garden te New York georganiseerd door het congres der nijverheidsorganisaties heb ben redenaars, die voor 60.000 toehoorders het woord voerden, een oproep gedaan voor de onmiddellijke oprichting van een tweede front. United Press meldt, dat Litwinof bij zijn bezoek aan Roosevelt niet onvoor waardelijk heeft vastgehouden aan een grootscheepsche invasie in West-Europa, maar dat hij veeleer wjlde bereiken, dat ergens ter wereld iets wordt onder nomen, opdat eindelijk wordt opgetre den tegen den steeds zwaarderen druk op de Sovjet-Unie. Van Sovjet-zijde is bevestigd, dat Moskou bezorgd is over het tempo, van den Duit- schen opmarsch naar Rostof. Voorts verneemt men. dat Litwinof ook Donderdagavond een onderhoud met Roo sevelt zou hebben. In welingelichte krin gen gelooft men, dat hij opnieuw op een tweede front zal aandringen. ?Naar de Londensche correspondent van Stockholms Tidningen meldt, heeft Roose velt eenige uren na het bezoek van Litwinof den chef van het luchtwapen van het 1ste Amerikaansche leger, generaal-majoor Follet-Bradly ontvangen, die binnenkort met een officieele opdraoht naar Rusland zal vertrekken. V.S. nemen Argenlijnsch schip Maakt Argentinië zich los van de conferentie te Rio? Guinazu, minister van buitenlandsche zaken van Argentinië, heeft aan de pers meegedeeld, dat de regeering der V. S. heeft besloten de Argentijnsche petroleumboot „Victoria" te onteigenen, welke thans in 'n dok der V. S. ter herstelling is onderge bracht. De regeering bestudeerde de juridische zijde van deze kwestie nauwkeurig. De Argentijnsche pers schrijft, dat dc toch reeds moeilijke brandstof positie van het land door het verlies van de Victoria weer slechter wordt. Volgens den zender te Boston zou de Ar gentijnsche minister van buitenlandsche zaken verklaard hebben, dat Argentinië zich niet langer gebonden a«ht door de be sluiten der conferentie van Rio de Janeiro omdat die reeds meermalen door andert landen geschonden zijn. Als voorbeeld had Guinazu volgens deze bewering van Bostor aangevoerd, dat de Ver. Staten Japan den oorlog hebben verklaard, zonder overleg tc plegen met de andere Amerikaansche sta ten. zooals te Rio besloten was. Japansche valschermjagers demonstreeren voor 't eerst. De Keizer aanwezig. In aanwezigheid van den Tenno is op een manoeuvreterrein ten Noorden van Tokio voor de eerste maal een groote oefening van Japansche valscherm jagers gehouden. Omtrent de Japansche landing bij Boena op Papoea meldt de Engelsche nieuwsdiens' dat deze op den ochtend van 22 Juli is ge schied. Zij vormt een nieuwe bedreiging van Port Moresby. Pas na zee weken zoo schrijft de Washing- tonsche correspondent van de Evening Standard, heeft het Amerikaansche ministe rie van marine bekend gemaakt, dat van 30 torpedovliegtuigen, die le Amerikanen in den slag bij Midway gebruikten, geen enkele machine en geen enkele bestuurder teruggekeerd. Een marconist, die den slag heeft over leefd en is teruggekeerd in Amerika, heeft den minister van marine, Knox, tot deze bekentenis genoopt. Het afweervuur was zoo verschrikkelijk, dat hij er geen woor den voor had. Snelle Japansche Zero-jagers beschermden bovendien de vlootformaties nog. Het eene Amerikaansche toestel na andere had hü in zee zien storten. Het agentschap Domei meldt dat luite nant-kolonel vlieger Takho Kato, gesneu veld bij de operaties in Birma, posthuum tot generaal-majoor is bevorderd. Het is dt eerste maal in de geschiedenis van het Ja pansche leger dat een officier twee graden overslaat bij een bevordering. Generaal Kato had alleen sinds het begin der vijan delijkheden 250 vliegtuigen neergeschoten Officieele bekendmaking. De door het Duitsche Obergericht in het Amsterdamsche distributieproces tegen Cornells Nicolaas de Vries, Augus tus Theodorus van Batum Abraham Pots en Petrus Albertus van Dieren ge velde doodvonnissen zijn door fusillee ring voltrokken. De tegen Alexander Theodorus Thu ring en Louis Kesseler gevelde doodvon nissen zijn door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied in den vorm van gratie gewijzigd in vijftien jaar tuchthuisstraf. Aanmelding Nederlandsche kuituurkamer. Filmgilde. De Nederlandsche kuituurkamer deelt mede: De destijds in de dagbladen verschenen oproep tot aanmelding voor 't lidmaatschap van de Nederlandsche kuituurkamer be hoeft de volgende aanvulling: Filmgilde: Onder opgave van naam. adres en beroep (in blokletters) dienen zich aan te melden by de kultuurkamer Personen en instellingen, die films voor cinematografische doeleinden verkoopen Personen en instellingen, die copieën van films verkoopen, bestemd voor projectie in besloten kring. In een hall jaar werden 616 schepen, met eèn gezanTèn- lijken inhoud van 3.843.200 brt. tot zinken gebracht. In de Am. wateren alleen 467 schepen met tezamen 2.917.600 brt. De diplomatieke correspondent van de Times schrijft, dat de Amerikaansche marine-autoriteiten inzake den oorlog ter zee licht in de duisternis hebben ge bracht, aangezien in de afgeloopen week meer scheepsverliezen bekend zijn ge maakt dan ooit tevoren in-dezen oorlog. Het departement van marine beeft bekend jemaakt, dat eenige schepen op de Carai- lische Zee door duikbooten tot zinken zijn [ebracht. Daarbij zijn 30 gewonden en 10 looden gevallen. Het departement heeft na een taltpen van 7 weken het verlies toegegeven van een groot vroeger Noorsch handelsschip, dat reeds op 3 Juni op den Atlantischen Oce aan, eenige honderden mijlen van de Noordkust van Zuid-Amerika. door een duikboot in den grond is geboord. In jeen* haven op Cuba zijn op 22 Juli overlevenden aan land gegaan van een in den grond geboorden Amerikaanschen koopvaarder van gemiddelde tonnage. De Berliner Lokalanzeiger stelt in een ar tikel de vraag: waarop wacht Churchill nog? In een markante opsomming stelt het blad vijf van Duitsche zijde bekendgemaakte feiten op: 1. Op 2 Juli begon de aanval op het convooi tusschen de Noordkaap en Spits- Een proefneming in Amsterdam. Een regeling voor het uitventen van visch. KORT NIEUWS De bekende Italiaansche Jenor Benjamino Gigli is te Berlijn aangekomen, waar hij binnenkort tn een film zal optreden. In een proces te Stockholm wegens spionnage en geheime berichtgeving is de gewezen Tsjechoslowaaksche gezantschaps- raad Vladimir Vanek veroordeeld tot Z jaar tuchthuis, de schrijver Hodin tot 5 maan den, de journalist Taub tot 2 maanden ge vangenisstraf en majoor Dolezel tot 3 maanden. Een Zweedsche verdachte werd vrijgesproken. Het protocol moet 25 jaar geheim gehouden worden. PERSONALIA. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het tweede deel van het notarieel examen de heer A. Tj. de Koningh te Haarlem. De verdeeling van de beschikbare visch heeft naeal wat hoofdbrekens gekost. In ver band met de slechte vangsten, spreekt het vanzelf, dat de vraag veel grooter is dan het aanbod. Intusschcn heeft de overheid niet stilgezeten om te bevorderen, dat binnen de perken der mogelijkheden, de visch zooveel mogelijk daarheen wordt gedirigeerd, waar zij het meeste noodig is, d.i. de groote steden. De Nederlandsche Visscherijcentrale heeft allereerst een regeling* ontworpen, welke op Mei j.l. in werking is getreden voor Am sterdam en welke als een proefneming was bedoeld. Op grond van de voor deze stad gel dende regelen wordt aldaar de visch uitslui tend via den afslag ter beschikking van den consianent gesteld. Het is dus niet meer mogelijk, zooals in het verleden, dat de klein handelaar bfstellingen doet bij den groot handel. Deze laatste is verplicht, naar even redigheid van zijn vangst, een bepaald per centage van. zijn toewijzing naar Amsterdam te 'vervoeren, waar de aldus aan den afslag aangevoerde visch onder toezicht van den directeur van het marktwezen wordt verdeeld onder venters en winkeliers. Vervoer van visch naar deze categorie kleinhandelaren mag uitsluitend geschieden onder geleide- biljet. Bovendien is bepaald, dat de enters op aangewezen plaatsen en op bepaalde uren hun visch moeten uitventen. Daarbij zijn z\j ver deeld in drie klassen, waarvan dc eerste klasse 20 kilo. de tweede klasse 40 kilo en de derde 60 kilo visch krjjgt toegewezen, hetgeen op een kaart, welke dë venter bü zich moet dra gen, staat aangegeven. Op deze wijze is het mogelijk dat gemeentelijke controleurs op de bepaalde pleinen en punten van de stad en op astgestelde uren doeltreffende controle kunnen uitoefenen, omdat uitventen van de isch elders volstrekt \ertoden is. De praetijk heeft uitgewezen, dat een vrij groot deel van de op den afslag gebrachte visch werkelijk terecht komt bij de winke liers en venters. Men mag dit deel zeker op ongeveer 9U pet. stellen. Begrijpelijkerwijs is het feit, dat er op het oogenblik te weinig visch wordt gevangen om aan dê vraag te voldoen, niet een factor, dien men naar voren zou kunnen brengen om te betoogen. dat de getroffen regeling niet doel treffend zou zijn. Ook het telefonisch bestel- 'an visch is verboden, teneinde ontdui kingen bij het uitventen te voorkomen en de controle efficiënter te doen zijn y In andere steden. In andere groote steden zou een dergelijk systeem van verdceling eveneens nutlig kun nen werken. In Den Haag is op dezen weg reeds een eerste stap gedaan, doordat de win- keliersvereeniging is ingeschakeld, terwijl in Utrecht de eerste besprekingen met het Ge meentebestuur zijn aangevangen. Hetzelfde is in Haarlem het geval. Het is te begrijpen, dat waar de in Am sterdam genomen proef als geslaagd mag wor den beschouwd steeds meer burgemeesters verzoeken om een soortgelijke regeling. In dien de hoeveelheid gevangen visch zoodanig zou zijn, dat aan de vraag in behoorlijke mate kan worden voldaan, zou de invoering van een algemeene regeling op genoemden grondslag wellicht mogelijk zijn. In verband met den geringen aanvoer, als gevolg van de slechte vangsten, is het evenwel niet doenlijk om voor alle groote gemeenten een verdee- lingssysteem in te voeren. Men hoede zich dan ook voor het optimisme, dat aan alle aanvragen van burgemeesters kan worden voldaan. De invoering van zoo'n regeling moet helaas tot enkele gemeenten beperkt blijven. De heer W. B. Engelbreclit voorzitter van het Ned. Roode Kruis. 's-GRAVENHAGE, 23 Juli. Het Rijks commissariaat deelt mede: De rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied heeft op grond van art. 3 van zijn verordening 108/40 (4e verorde ning omtrent bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) den gezant ter beschikking, commissaris van de provincie Utrecht, \V B. Engelbrecht, benoemd tot voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis. Kinderen door ouders achtergelaten. Een vondeling in het politiebureau. Woensdagavond te ongeveer elf uur heeft personeel van het politiebureau Overtoom in de gang van dat bureau een jongetje, naar schatting ongeveer een jaar oud, ge vonden, dat daar klaarblijkelijk te vonde ling was gelegd. Het kleintje is voorloopig in het stads- bestedelingenhuis opgenomen. Vreemder was hetgeen met een kindje, een meisje van 14 a 16 maanden, Dinsdag avond te Schellingwoude geschiedde. Daar vroegen een man en een vrouw beiden op de fiets aan een bewoner, of hij zoo lang op het kindje, dat zij bij zich hadden wilde passen. Het regende hard en z(j moesten even een boodschap in den polder doen. De bewoner voldeed aan dit verzoek, maar de man en de vrouw keerden niet terug en hebben tot dusver ook niets van zich laten hooren. Het kindje blijft vooralsnog in Schellingwoude. bergen. 2. 7 Juli het extra-bericht: tot dus ver zijn 28 schepen van 192.400 t. en een zware Amerikaansche kruiser tot zinken gebracht, 3. 8 Juli gaf het opperebevel der weermacht een nauwkeurige weergave van de bijzonderheden omtrent den convooi- gebracht. 3. 8 Juli gaf het opperbevel der weermacht mee, dat op dat moment 32 schepen van 217.100 t. tot zinken waren ge bracht. 5. 11 Juli het bericht: Duitsche verkenningsvliegtuigen hebben waargeno men, dat geen enkel schip is ontkomen. 237.000 ton is in den grond geboord. Telegram van groot-admiraal Rader. De opperbevelhebber van de Duitsche marine, groot-admiraal Rader, heeft als waardeering voor de sedert een half jaar in de Amerikaansche wateren behaalde duikbootsuccessen het volgende telegram gezonden aan den bevelhebber der duikboo ten, admiraal Dönietz: Sedert een half jaar bevinden zich onze duikbooten- voor de Amerikaan sche kust in taaien, succesvollen strijd met de vijandelijke ravitailleerings- scheepvaart. In dien tijd zijn aan alle oorlogstooneelen in totaal 616 schepen van tezamen 3.843.200 b.r.t. tot zinken gebracht, waarvan alleen in de Ameri- aansche wateren 467 schepen van te zamen 2.917.600 b.r.t. Met trotsche vreugde over de bereikte successen geef ik U, den commandant en den dapperen bemanningen voor haar on- vermoeibaren arbeid en geleverde presta ties mijn dank en bijzondere waardeering te kennen. Het D.N.B. verneemt van militaire zijde: Zes maanden geleden maakte een extra bericht van het Duitsche opperbevel voor het eerst gewag van de successen van Duitsche duikbooten in de Amerikaansche wateren. In de zes maanden sedert het e^tra be richt verloor de Britsch-Amerikaansche tapkvloot 163 tankschepen met een inhoud van 1.325.500 ton. De duikbooten zijn in dappere operaties doorgedrongen tot m de monding van de St. Laurens en de Missis sippi, tot voor het Panama kanaal en de havens aan de Caraibische Zee. Zij ver grootten haar successen in weerwil van de toenemende afweej door Amerikaan sche vloot- en luchtstrijdkrachten. Voorra den voor Amerika en Engeland werden naar den bodem der zee gezonden, evenals oorlogsmateriaal, bestemd voor het Ooste lijk front, Noord-Afrika en de Stille Zuid zee. De duikbooten hebben de vijandelijke scheepsruimte reeds zoozeer gereduceerd, dat de zeemogendheden geen meester over haar strategische beslissingen meer zijn en zich bij ieder besluit geplaatst zien voor de kwestie van de scheepsruimte. Tevens wor den de Geallieerden gedwongen een aan zienlijk deel van hun oorlogspotentieel voor den scheepsbouw te reserveeren. In de Middellandsche Zee hebben Duitsche duik booten een belangrijke bijdrage geleverd tot de wijziging van den strategisefcn toe stand. Tegenstellingen in Br.-Indië spitsen zich toe. Communisten vrijgelaten. Exchange Telegraph meldt uit Calcutta, dat Gandhi onverzoenlijk een nieuwen veldtocht van „rebellie zonder geweld'' voorbereidt. Intusschen ,,gaat de Britsch Indische regeering in stilte te werk" en treft zij voorbereidingen om eventueele on lusten in de kiem te kunnen smoren. Tot dat doel legt zij in elk politiebureau lijsten aan van Congresleiders en agitatoren en hoopt op deze wijze het evenals voorheen gemakkelijk met deze nieuwe golf van orde verstoringen klaar te spelen. In het kader van den passieven tegen stand heeft Gandhi nieuwe maatregelen voor de burgerlijke ongehoorzaamheid af gekondigd. Zoo zullen kleine zaken en win kels in den eerstkomenden tijd volkomen gesloten blijven. Men heeft te Londen tegenover de bui tenlandsche pers verklaard, dat de Engel sche regeering den onderkoning in Indit- onvoorwaardelijk zal dekken, wanneer deze gedwongen zou zijn, op te treden tegen ..sabotagepogingenEen ongehoorzaam heidscampagne wordt uitdrukkelijk een sabotage der oorlogsvoering van Indië be schouwd. In Engelsche regeeringskringen wordt verklaard, dat president Roosevelt en de Vereenigde Staten achter dit Engel sche besluit staan en het goedkeuren. Men is van meening, dat het scherpe tegen Gandhi gerichte artikel in de Daily Herald op initiatief van de Labourleden der re geering is geschreven. Naar de Engelsche berichtendienst meldt, heeft de Britsche regeering in Indië beslo ten het verbod van de Indische communis tische partü en haar organisaties op te VERLOREN SPEL. Bs. Toen het zich met de Bolsjewieken vereenigde is Engeland in een situatie ge komen waaruit het bezwaarlijk nog kan worden gered. Het Bolsjewisme is als mos terdgas, Wie er eenmaal mee in^aanraking kwam, kreeg een plek, die zich erger dan kanker invreet en waarvoor geen genees middel meer bestaat. Het Bolsjewisme wil steeds meer. wil alles. Het Bolsjewisme dat in Engeland om politieke redenen vrijen voet gekregen heeft, zal die vrijheid mis bruiken om Engeland te overweldigen; de Bolsjewieken rusten niet meer, vooraleer óók Churchill vervangen is door een van hun leiders en het dient erkend, dat de voorwaarden om tot'dit resultaat te komen zeer gunstig zijn. In Engeland heerschen in de klasse, die daarvoor net meest in aan merking komt, toestanden waarvan men eenvoudig vaststellen kan, dat ze het volk voorbeschikt hebben gemaakt voor het bolsjewisme. In Engeland nemen de Joden een. uiterst invloedrijke plaats in. In Enge land leidt een groep van afgeleefde en de cadente mannen landspolitiek en leger. Engeland verkeert, militair gezien, in een benarde positie. Engeland wordt door den bondgenoot en valschen vriend Amerika eiken dag weer in den nek gekeken. Enge land heeft Europa aan het Bolsjewisme verkocht en daarmede de grootste histo rische flater begaan, die ooit begaan werd, omdat Engeland tenslotte zal moeten er varen. dat het óók in Europa gelegen is, zij het dan niet met het vasteland verbon den. Engeland heeft echter nog veel meer dan Europa verkocht. De feiten wijzen er op, dat Engeland ook zijn eigen gebied wilde uitleveren, toen het bemerkte, dat het den oorlog practisch reeds verloren had. Het besluit van den Engelschen vice- koning, inzake de opheffing van het verbod der communistische partij in Indië, spreekt een overduidelijke taal. Ook Indië is klaar blijkelijk in den koop begrepen. Door alle ?earres teerde communistische Indische unctionarissen vrij te laten, wil men de naionale vrijheidsbeweging blijkbaar den doodsteek toebrengen, zonder daarbij één oogenblik te bedenken dat nyen, indien dit gelukken zou, een bolsjewistische bende overhoudt waarmede het Plutocratische Engeland nog veel meer te stellen krijgt; ja. die 't Engelsche kapitalisme, als zij een maal de macht in handen hebben zou, met graagte uitmoorden zal. De zaak van En geland moet er in Indië wel volkomen hopeloos voorstaan, anders valt het niet te verklaren, dat men tot een dergelijke wan hoopsdaad overgaat. Het getuigt in ieder geval van een vreemde opvatting van „eer bied" voor de aangelegenheden der volke ren, die zoolang aan Engeland onderwor pen waren, waarover Engeland de zorg op zich genomen had en waarvoor het tegen over de wereld en de beschaving verant woordelijk is. Zoodra Engeland geen kans meer ziet een volk zélf te exploiteeren, werpt het land en volk weg, als uitgekne pen citroenen, dat blijkt hier nog eens te meer. Het bondgenootschap met de Sovjet-Unie moet meer zijn dan een gelegenheidsover- eenkomst, tenzij men de veronderstelling zou willen aanvaarden, dat Engeland, wan neer het zelf niet langer in staat is een volk te exploiteeren, uitsluitend bij wijze van wraak, dat volk overlevert aan het bolsje wisme, waarin het met bloed en tranen moet ondergaan. Dat ware een streek, die zich uiteindelijk aan het Imperium zelf het allerergste wreken zou. Wat er ook van zij, stfceds meer komt vast te staan, dat Enge land een bijvoorbaat verloren spel speelt. Dit land zou verliezer zijn, ook als het den oorlog nog winnen kon en in dit laatste gevali wij mèt hen heffen. In een oproep verklaarde de regee ring, dat zü zou voortgaan met het vrij laten van alle leden van de communistische partij. In een verklaring dienaangaande zegt de Britsche berichtendienst verder, dat het ontslag van de Indische communisten uit de hechtenis onvoorwaardelijk geschiedt. Reeds is een groot aantal communistische agenten vrijgelaten, terwijl nog bestaande bevelen tot arrestatie zijn ingetrokken. Opnieuw ziin 30 communistische agita toren, die te Bombay wegens agitatie onder de Indische arbeiders tot langdurige gevan genisstraffen waren veroordeeld, in vrij heid gesteld. Daarmede is het aantal der alleen te Bombay4 sedert de jongste reis van Sir Stafford Cripps naar Indië, vrijge laten bolsjewistische agenten tot 75 ge stegen. Waar ligt de fout in den Engelschen scheepsbouw? Het Merchant Navy Journal, het vak blad van den bond van Britsche scheeps- machinisten en scheepskapiteins, critiseert in scherpe bewoordingen de Engelsche scbeepsbouwpolitiek. Het is de vraag, aldus dit tijdschrift, of Engeland slechts uit het oogpunt der eischen van den oorlog vrachtbooten bouwt, dan wel of er bij 'den bouw op wordt gelet, dat het schip in den na- oorlogstijd voor de reeders zooveel moge lijk winst afwerpt. Het schijnt, dat men inderdaad de ree- dersbelangen op den voorgrond schuift. Dat is niet minder dan een misdaad jegens de mannen en vrouwen van Engeland, die actief deelnemen aan den strijd op de zeeën. De kruideniersmentaliteit, diebij de hoogste regeeringsinstanties den scheepsbouw leidt, heeft reeds lang voor het uitbreken van den oorlog den rugge- graat van Engelands scheepsbouw gebro ken. Er werden toen om redenen van ren tabiliteit talrijke werven stilgelegd en den scheepsbouwindustrieelen wier bedrijven voor afbraak opgekocht werden, werd de verplichting opgelegd om levenslang in plaats van de oude geen nieuwe werven meer op te richten. Tot op den huidigen dag is deze rege ling van kracht gebleven. Het is derhalve geen wonder, dat Engelsche ingenieurs met al hun constructies en plannen voor massavervaardiging van koopvaarders bij de bevoegde instanties geen gehoor heb ben gevonden. De directeur voor den scheepsbouw voor de koopvaardij verwerpt alle voorstellen. Volgens de Times heeft het Lagerhuislid Shinwell in een rede te Ujipermill (York shire) een lans gebroken voor officieele bekendmaking van de scheepsverliezen. Hij verklaarde o.a., dat de Britsche regeering het land de grootste schade berokkent door haar scheepsbouwpolitiek. Ondanks aües behandelt het parlement deze belangrijke aangelegenheid, die ieder een interesseert, met gesloten deuren, waardoor het groote publiek in onkunde wordt gehouden. Shinwell betichtte voorts de admiraliteit an nalatigheid in den bouw van schepen aan den loopenden band. Mochten zich thans nieuwe militaire tegenslagen voordoen, dan betracht het volk slechts de billijkheid, indien het niet de scheepsbouwarbeiders, maar de *ekort- komingen der Bricsche admiraliteit bi and- merkt. SPAANSCHE MINISTERRAAD IN TEEKEN VAN MILITAIRE MAATREGELEN. De Spaansche ministerraad, die Woensdag onder voorzitterschap van generaal Franco bijeen is gekomen, heeft om. besloten tot oprichting van een academie voor reserve officieren der marine en tot voorwaarde lijke invrijheidstelling van 1900 strafge- vangenen.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1