Haarlemsche Courant Duitschers veroveren Bataisk ten Z. van Rostof Nieuwe vorderingen m Don-gebied. 287e Jaargang No. 175 X X Abtwmement p. week 0,26, p. maand X,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentlën 3—15 m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prUs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. Bitg.: Grafische Bedrijven Damlate. üinsïïag 28 Juli 1942 Nieuwsblad voor Noord-Holland (Vnd. Hoofdredacteur» 3. V. BAUDEWVNS. Verschijnt dagelijks behalve op Zon- Kennemer Editie Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 03, Bijkantoor: Soenda* plein 37. Tel. Directie 13052. Hoofdredactie 15054, Redactie 10600, Administratie 10724. 14825. Soendaplein 12230. Postgiro 134555. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Bureau IJmulden: Kennemerlaan 102, Telefoon 5437. In de bocht van den Don bereiken de Duitsche troepen over een breed front de rivier. Zware luchtaanvallen op Wolga-verkeer en mdustrieceptrum Stalingrad. Aanval op woonwijken van In Egypte 1400Britsche Hamburg. krijgsgevangenen. Het opperbevel der Duitsche' weermacht deelt mede: Ten Zuiden van Rostof is de krachtig versterkte en taai verdedigde stad B a- t a i s k na een strijd van twee dagen door Duitsche troepen stormenderhand genomen. Eskaders gevechtstoestellen, jachtkruisers en slagtoestellen baanden hierbij de infanterie een weg. 'Verder naar het Oosten rukten snelle formaties ver naar het Zuiden op. In de groote bocht van den Don hebben Duit sche en Roemeensche divisies infanterie in nauwe samenwerking met formaties tanks en het luchtwapen den vijand teruggewor pen en den Don over een breed front be reikt. Ten Noordwesten van Kala.tsj staan formaties tanks en snelle troepen in zwaren strijd met bolsjewistische tanks en strijd krachten der infanterie, die wanhopig het heuvelterrein ten Westen van de rivier trachten te houden. Zware luchtaanvallen zijn gericht op het ravi 1 ailleeringsverkeer van den vijand op de W o 1 g a en op spoorwegdoelen ten Noord- Westen van Stalingrald.. Aanvallen op het bruggehoofd Woro- nesj zijn opnieuw bloedig afgeslagen. In den slag ten Noord-Westen' van de stad werden de bolsjewieken na vernietiging van ingesloten gevecT%troepen voorbij hun uit gangsstellingen naar het Noorden terugge slagen, Bü deze zware afweergevechten zijn se dert 10 Juli alleen in den sector van één legercorps 751 vijandelijke tanks vernie tigd. In den Centralen sector werden bij een plaatselijke aanvalsactie verscheidene vijandelijke bataljons ingesloten. Duitsche formaties jagers hebben Zondag tegenover 3 verloren eigen toestellen 120 bolsjewisti sche vliegtuigen vernield. Bovendien brach ten Italiaansche jagers drie vijandelijke vliegtuigen ten val. In Egy p te is in het Zuidelijke deel van de stelling van El Alamein een vij andelijke aanval afgeslagen. Het aantal der in den afweerslag sedert 22 Juli vernietigde Britsche tanks is gestéken tot 146 en het aantal gevangenen tot 1400. Op vliegvelden van het eiland Malta werden door bomtreffers ver scheidene Britsche vliegtuigen op den grond vernield. In den strijd tegen Groot-Brittannië heb ben gevechtsvliegtuigen Zondag voor den oorlog belangrijke installaties aan de Zuid kust van Engeland en in de Midlands gebombardeerd. In het Kanaalgebied en „Was het niet wat te vroeg, Delano, om voor Mac Arthur een gedenkteeken op te richten? Hij heeft toch nog niets vwoverd?" „Neem me niet kwalijk, Australië!" (Stapf-Pax Holland-m) Stand en beteekenis van den duikbootoorlog. Interview met admiraal Fricke. De Deutsche Allgemeine Zeitung publi ceert een interview met den chef van den staf der zeeoorlogvoering, admiraal Fricke. Op de vraag, hoe de steile stijging van de curve der tot zinken gebrachte schepen bij den duikbootoorlog sedert 24 Januari 1942 te verklaren is, antwoordde Fricke: „In. het van maand tot maand toenemende aantal duikbooten, tezamen met een zorg vuldig afgewogen gebruik der krachten. Daarbij komt, dat het voornaamste opera tiegebied, de Amerikaansche wateren, een bijzonder rijk jachtgebied voor duikbooten Vormt." Voorts wees admiraal Fricke er op, dat, om de in de vijandelijke scheepvaart gesla gen bressen op te vullen voortdurend sche pen moeten worden genomen uit de vaart op Engeland. Op den voorgrond staat de strijd tegen de vijandelijke koopv.aardijtonnage. Daar naast gebruikt men de duikbooten, waar haar aanwezigheid en suoces volgens den oorlogstoestand van het moment noodza kelijk lijkt. De toenemende stijging van de duikbootaantallen maakt het mogelijk in de verre wateren van .de Barentszee tot de Caraibische Zee en in het Oosten van de Middellandsche Zee beide taken tegelijker tijd met succes ten uitvoer te leggen. Omtrent de beteekenis van den duikboot oorlog voor de algemeene oorlogssituatie zeide admiraal Fricke: „De duikbootoorlog' zet de „slag in de fabrieken", de laatste- hoop van RooseVelt en Churchijl, schaak- riat..£)ndanks toenemende afweer echter zijn onze cijfers van tot zinken gebrachte schepen gestegen. Wanneer onze tegenstan ders meer koopvaarders bouwen, bouwen v/ij nog meer duikbooten. Wij zullen daar mede voortdurend meer schepen in den grond boren dan onze tegenstanders ver mogen te bouwen. Ik ben er van overtuigd, dat wij stap voor stap het doel der verlam ming van het geheele vijandelijke oorlogs apparaat dichter naderenden daarmede de zegevierende beslissing van den oorlog in het algemeen." De verovering van Bataisk. De in het weermachtbericht bekend gemaakte verovering van Bataisk noemt men in militaire kringen te Berlijn hfet .bewijs, dat thans de ongeveer 7 km oreede Donidelta is overwonnen. Naar men in Berlijn verneemt omtrent de ge vechten aan den benedenloop van den Don, betreft het daarbij allereerst de vorming van bruggehoofden, zoodat vooreerst nog niets kan worden gezegd over vei'dere operaties naar het Zuiden. aan de Duitsche bóoht verloor de vijand tijdens luchtgevechten 6 toestellen. Na vruchtelooze storingsaanvallen over dag op West Duitsch gebied- is in den nacht van 26 op 27 Juli de stad Hamburg en omgeving door het Britsche luchtwapen met brisant- en brandbommen bestookt. De bur gerbevolking leed vrij zware verliezen. Bijna uitsluitend in woonwijken werden talrijke gebouwen vernield en beschadigd. Nachtjagers, afweergeschut, marineartille rie en patrouillebooten schoten 37 der aan vallende bommenwerpers neer. De strijd in Egypte. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: Een vijandelijke aanvalspoging op den Zuidelijken sector van het Egyptische front- werd door de snelle reactie van onze deta chementen verijdeld. Er werden opnieuw krijgsgevangenen gemaakt. De luchtmacht ondersteunde de operaties te land en bom bardeerde herhaalde malen het vijandelijke achterland. Een Britsche aanval op Tobpoek veroorzaakte lichte schade en maakte eenige slachtoffers. Een der hieraan dëelnemende vijandelijke vliegtuigen wend door het luchtdoelgeschut van Tobroek vernietigd. Italiaansche en Duitsche jagers deden een aanval op formaties Spitfires, die poogden bommenwerpers van de As te bestoken, welke terugkeerden van doeltreffende aan vallen op de militaire installaties van Malta. Duitsche jagers schoten in een luchtgevecht twee vijandelijke machines neer. Moskou geeft verlies van Rostof toe De Duitsche en verbonden troepen hebbep den benedenloop van den Don overschreden en het belangrijke spoorwegknooppunt Atasik veroverd. Hiermede is de strijd in het Zuiden van het Russische front in een nieuwe phase getreden. Het opperbevel der weermacht deelt met betrekking tot de gevechten ten Zuiden van Rostof mede, dat Duitsche troepen een breede kazematstelling, die tot verdediging van den Don was aangelegd. ten Zuid-Oosten van Nowotsjerkask-Kriwjankaja hebben doorbro ken en de plaats Besorgenjewskaja, die dooi de bolsjewieken hardnekkig werd verdedigd, zijn binnengedrongen. De News Chronicle meldt, dat in de open bare meening der Sowjet-Unie een gevaar lijke verandering is gekomen door de be drogen hoop op een tweede front. De Daily Express schrijft, dat de toestand in het Dongebied de ex-nstigste is. dien de Sowjet-Unie in haar geheele bestaan heeft doorgemaakt. In het door Moskoti te middernacht uit gegeven communiqué wordt gezegd, dat de steden Nowosjerkask en Rostof „ontruimd" zijn. In bezet en onbezet Frankrijk joodsche invloed vrijwel uitgeschakeld. Reeds <kort nadat de strijd in het Westen ten nadeele van Frankrijk was verloopen, hield men zich in officieele kringen te Pa rijs bezig met het Joodsche vraagstuk. Spe ciaal op het gebied van handel en industrie wilde men den Joodschen invloed zoo al niet geheel uitschakelen, dan toch beperken. Alle Joodsche of onder Joodschen invloed staande fabrieken, winkels en. andere on dernemingen moesten worden gemeld, zij werden onder arische leiding gesteld of ge liquideerd. Later breidden deze maatrege len zich ook over grondbezit en aandeelen uit. In 7063 gevallen d.w.z. bijna een vierde van het geheele Joodsche aandeel in den handel en industrie, van het door Duitsóh- land bezette gebied, is de voorgenomen ariseering hiermede ten uitvoer gebracht. Daar de bepalingen ten aanzien van het Joodsche vraagstuk in bezet Frankrijk auto matisch op het onbezette deel zijn overge gaan. ligt het voor de hand, dat men zich ook df\ar met deze kwestie is gaan bezig houden. Staatssecr. Barquier de Pelletoix is daarbijbelast met de uitvoering der maatregelen. Amerika's voorziening van O. Aziatische producten. Autarkische pogingen. Tusschen de Ver. Staten en Ecuador werd een rubberovereenkomst afgesloten, waar bij de Ver. Staten in de eerstvolgende vijf jaar alle in Ecuador gewonnen rubber zul len opkoopen. In het kader van de Amerikaansche po gingen tot uitbreiding van den aanplant van rubber, kinabast, hennep en cocospal- m enin Centraal-Amerïka werd door de Defensive Supplies Corp. met Costa Rica 'n overeenkomst afgesloten inzake den aan plant van hennep op een oppervlakte van 20.000 acres. De United Fruit Co. werkt aan een pro gram voor den aanplant van rubber en andere tropische producten in Centraal- Amerika. Voor zoover dit thans te overzien valt is dit de eerste poging van groot for maat,welke door 'n particuliere onderneming wordt gedaan om de tot dusverre uit Oost- Azië ontvangen producten in de tropische gebieden van Amerika te winnen. Naar ver luidt is de maatschappij voornemens over te gaan tot den aanplant van rubber, hen nep, teakhout, kinabast, citroenboomen, het winnen van kurk, ricinus, enz. In 15 dagen van Madagascar naar Vicky De Fransche comAiandant Gaudillière is gisteren te 18.30 uur na een luchtreis van 15 dagen, uit Tananarive op Madagascar te Vlchy aangekomen. Sedert den Britschen overval op Diego Suarez had geen enkel toe stel de verbinding met Djibouti en Mada gascar tot stand gebracht. Het vliegtuig, dat Marignane op 11 Juli verlaten had. deed een kort.e tusschenlanding te Tunis en kwam op 13 Juli te Djibouti aan. Denzelfden dag landde het te Tananariva. Op 23 Juli steeg de bemanning weer op en kwam denzelfden avond te Djibouti aan. Den volgenden dag ging de reis verder naar Tunis, waar men den 25sten landde. Deze tocht van meer dan 18.000 Km. heeft het mogelijk gemaakt een nieuwe luchtver- binding met Djibouti en Madagascar tot stand te brengen. Het luchtverkeer tusschen Engeland en het Naburige Oosten. De Duitsche pers ontleent aan de Spaan- sche bladen, dat de Engelschen de renbaan vhn Gibraltar sedert geruimen tijd tot vlieg veld hebben ingericht. Men is bezig deze ftichthaven in de richting van de Golf van Algeciras zooveel mogelijk uit te breiden, daar de transportvliegtuigen tusschen het nabije Oosten en Engeland, die hier moetep landen en starten, vrij veel ruimte noodig hebben. Overigens beschikt men over zoo weinig plaats, dat de pogingen om hier een luchthaven van eenige beteekenis op te richten, tot mislukking zijn gedoemd. Engeland blijft aangewezen op de tijd- roovende zeeroute rond Kaap de Goede Hoop en den gebrekkigen autoweg dwars door het Afrikaansche continent. De groote handicap voor de oorlogvoering in Egypte is voorts, "dat de Engelschen in verband met de,wankele positie in de Middelland sche Zee niet meer in staat zijn om jacht vliegtuigen met behulp van vliegkampsche pen van Gibraltar naar Alexandrië tc brengen. De jachtvliegtuigen worden thans per schip naar de West-Afrikaansche kust getransportébrd en daar in speciaal inge richte fabrieken gemonteerd om vervolgens op eigen kracht in etappes naar den Soe dan te vliegen. Slechts bommenwerpers worden van Amerika en Engeland geheel door de lucht naar het front in het na burige Oosten gebracht. De oliemogelijkheden der continenten. In een beschouwing over de jongste ont wikkeling der olieindustrie der wereld komt het tijdschrift „Oei und Kohle" tot de conclusie, dat in Europa alle voorwaarden aanwezig zijn voor een olieindustrie op so lide basis met een groot prestatievermogen Met betrekking tot de olieindustrie in het Oost-Aziatische gebied wordt er op gewe zen, dat Japan momenteel reeds over zoo veel olie beschikt, dat het in staat is te voorzien in de behoefte. In tegenstelling hiermede hangt de toekomst van de Ameri kaansche olieindustrie van veel onzekere factoren af. Het tijdschrift wijst in dit ver band vooral op de problemen van productie en verbruik in de Ver. Staten, in welk ge bied aanzienlijke hoeveelheden olie per jaar moeten worden vervoerd. Volgens uit Ilio de Janeiro ontvangen berichten bestaan er plannen voor samen werking tusschen de Vereenigde Staten en Brazilië wat betreft de exploitatie van pe- troleumvelden in Brazilië. Generaal Marshall geallieerd opperbevelhebber? Naar defender Nek-York van zeer wel ingelichte zijde te Washington verneemt, zal generaal Marshall, commandant van het Amerikaansche landleger, benoemd worden tot opperbevelhebber van alle geallieerde troeepn. De cultüres op Sumatra. Op zeventig procent van alle rubber-, tabak-, cocos- en theeplantages op Sumatra werden de werkzaamheden hervat. Het Japansche militaire bestuur streeft naar 'n productiecapaciteit van 100 pCt. der be bouwde oppervlakte, waarbij gebruik zal worden gemaakt van Chineesch kapitaal. De Chineesche Handelsbank, welke naast de Yokobank en de Staatsvolksbank haar bedrijf in Medan wederom heeft voortgezet zou hierbij kunnen medewerken. Ook aanval op Hamburg nog geen „tweede front". De gisternacht plaats gehad hebbende aan vallen van Engelsche bommenwerpers op Hamburg werden te Berlijn matig geeom- menteerd. De Britsche mededeeling, dat deze aanval de grootste is geweest, sinds men met bombardeemntsvltegtuigen boven Duitsch ge bied is verschenen, wordt niet in overeen stemming geacht .net de feiten. Hoewel de cijfers van de neergeschoten Engelsche vlieg tuigen nog niet bekend zijn men schat hun aantal van 40 pet. van het lotaal deelt men medee dat de wijze, wJarop deze aanval van Britsche zijde is weergegeven, een typisch staaltje kan worden genoemd van het feit, dat het z.g. tweedefront nog steeds geen tast baar werkelijkheid is geworden. De Britsche minister van arbeid. Bevin. heeft zich in een Zondag uitgesproken rede voering gekeerd tegen de vermoedens om- trnt het „tweede front". In Brlijn zou men zijn verklaring „houdt op met het tweede front" niet aldus willen uitleggen, dat de Engelsche regeering de gedachten aan het tweede front thans heeft opgegeven, maar zou menij in de uitlating van Bevin ei ken willen zien, dat de overmatige agitatie met dit parool de Britsche regeering onaan genaam begint te worden. Zij wil zich waar schijnlijk ook, naar men hier vermoedt er tegen keeren. .dat de openbare meening haar de wet van de militaire actie voorschrift. Vordering van Argentijnsch schip door Washington. De Amerikaansche scheepvaartautoritei ten maken bekend, dat het door torpedee ring beschadigde Argentijnsche schip Vic toria voor militaire doeleinden is gevor derd. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft den Ai-gentijnschen ambassadeur te Washington opdracht gegeven de Argentijn sche vlag van het door de V. S, in beslag genomen tankschip „Victoria" te verwijde ren. De Argentijnsche minister van buiten landsche zaken, Guinazu, heeft naar aanlei ding hiervan verklaard, dat de V. S. bij de in beslagneming zijn uitgegaan van een verdragsclausule, volgens welke de in de V. S. gebouwde tankschepen ieder oogen- blik.door het Amerikaansche ministerie van marine teruggekocht kunnen worden. Zware Duitsche aanvallen richtten zich tegen de in het gebied tusschen Noord-Donetz en Don naar het Oosten vluchtende bolsjewistische colonnes. 350 beladen voertuigen kregen zule zware beschadigingen, dat zij hun vlucht niet konden voortzetten. (Mede deeling van het oppercommando der wermacht op 21.7.'42). (Deutscher Verlag-Recla-p.k. Eckert-Pax Holland-c) Schandalen bij scheepsbouw in de Vereenigde Staten. De marinecommissie van het Huis van Afgevaardigden heeft tijdens een onderzoek naar de kosten van 't Amerikaansche vloot- bouwprogram vastgesteld, dat talrijke met bewapeningsopdrachten bedachte firma's te hóoge winsten geëischt hebben. De com missie heeft na bestudeering van 39.405 leverantiecontracten. geconstateerd, dat de firma's gemiddeld een nettowinst van 8.1 geëischt hebben. Ten minste 5 van de leveranciers hebben niet in verhouding staande winsten, velen zelfs nettowinsten tot 1768 in den zak gestoken. (D.A.D.J De toestanden in den Ame- rikaansclmn scheepsbouw en de record cijfers over den nieuwbouw op de werven der V.S. welke van Amerikaansche ziide met kwistige hand over de wereld worden uitgestrooid, komen in een eigenaardig licht te staan wanneer men kennis neemt van 'n schandaal, dat 't Amerikaansche tijdschrift „Saturday Evening Post" onthult. Daarin heet het, dat men den eigenaar van een scheepswerf te Nieuw Orleans, Higgins ge naamd, eén opdracht heeft ontnomen,welke betrekking had op den bouw van 200. z.g. liberty-schepen. In Maart van dit jaar had het marine-comité aan Higgins een crediet verleend van 385 millioen dollar, waar voor hij 200 van deze, 10.000 ton metende, schepen zou bouwen. Het eerste van deze vaartpigeji zou. volgens het contract, in November van dit jaar gereed komen. Van dit tijdstip af had Higgins zich schriftelijk verplicht, maandelijks 24 schepen van sta pel te laten loopen. Mondeling had hij zelfs een nieuw schip per dag beloofd. De Ameri kaansche pers had deswege in hem een nieuw scheepsbouwphenoneem begroet en in officieele mededeelingen had het marine comité zich in prijzenden zin over hem uitgelaten. Thans is echter aan het licht; gelcomen dat het terrein van deze wondêr- werf in de nabijheid van Nieuw-Or)e8ns slechts bestaat uit een „borrelend moeras" Het ^handaal is openbaar geworden door dat het bureau voor den scheepsbouw aan Higgins het staal op den bouw van zijn scheepswerf weigerde, omdat daarmede tientallen nieuwe schepen op andere wer ven kunnen worden gebouwd. De buitenlandsche arbeiders in Duitschland. De zorg voor de buitenlandsche arbeids krachten is door den algemeenen gevol machtigde voor het arbeidsgebruilc, gaulei- ter Sauckel, opgedragen aan het Duitsche Arbeidsfront. Volgens een verordening van Sauckel moeten de verblijven voor de bui tenlandsche arbeiders in reinheid en hy giëne voorbeeldig zijn. Voor zoover dat mo gelijk is, zullen voor de afzonderlijke naties afzonderlijke kampen ingericht worden. In ieder geval echter zullen binnen de afzon derlijke kampen afgescheiden verblijven ingericht worden. Voorts wordt in hooge mate rekening gehouden met de nationale gewoonten der buitenlandsche arbeiders en arbeidsters. Boek van Duce in het Duitsch yertaald. Het tragische feit, dat Bruno Mussolini in Augustus 1941 tijdens een proefvlucht met een nieuw vliegtuig doodelijk is verongelukt. voor den Duce aanleiding de herinne ringen aan zijn zoon samen te vatten in een boek, dat onder den titel: „Ik spreek met Bruno" is verschenen. Naar Stefani thans meedeelt, zal hiervan binnenkort een Duitsche vertaling het licht zien, Rijksmaarschalk Hermann Göring heeft zich bereid schrijven. verklaard een voorwoord te KORT NIEUWS Een belangrijke standaardiseering van de civiele verbruiksartikelen wordt in Enge land ingevoerd. Terwijl eenheidscostuums al steeds meer op de markt komen, wordt in het najaar de productie van standaardmeube len ter hand genomen. Voorts zullen ge standaardiseerd worden: lippenstiften, pot- looden, vulpenhouders, glasartikelen, keuken gerei, textielgoederen,. klokken, ringen, enz. De reorgisatie van de Japansche pers zal er op neerkomen, dat in Japan zelf in totaal nog ongeveer 60 politieke dagbladen zullen verschijnen. Het aantal provinciale bla den zal mêt in totaal 43 in de meerderheid zijn, aangezien in elke prefectuur, 43 in totaal, slechts één blad zal verschijnen, terwijl de rest der bladen verdeeld wordt over de be langrijkste steden. De War Communication Board in de Ver. St. heeft alle particuliere telefoonge sprekken naar alle landen buiten het Weste lijk halfrond, met uitzondering van Engeland, verboden. Het verbod laat slechts uitzonde ringen toe, voor zoover die in het belang van de Vereenigde Staten zijn. De Board heeft het Amerikaansch-Australische radio- telefonische verkeer voor andere dan staats- gesprekken met ingang van eind Augustus gestaakt. Het Amerikaansche ministerie van oor log deelt mede, dat onder de Amerikaansche troepeh als gevolg van inentingen tegen de gele koorts levensgevaarlijke ziekten zijn uit gebroken. Tot dusverre zijn 28.000 ziekte gevallen bekend, waarvan een deel met doo- delijken afloop. Op 30 April" heeft Anne B. Harkema te Groningen, met gevaar voor eigen leven, twee hollande paarden tot stilstand gebracht. He- denmrögen is hem ten stadhuize door den burgemeester het blijk van -waardeering uit gereikt dat het Carnegie Heldenfonds aan Harkema voor zijn moedig optreden heeft toegekend. Mogelijkheden voor Nederlanders in liet Oostland. Een waardeerende beschouwing in de Duitsche pers. De „Völ'kiisoher Beoba>ohrtieiv" wijd.t een a/rtilkiel aan d>e eoonom-ische mojretlijkhediem in het Ooeuilaind en gewaagt in di't verbamd viain de bekimigstel'Mng, die hiervoor vam Ne- derJianAschie zijde bestaat. Het blad wijst ap het^verschil lm omitwiik- kellimg tusschen Lifeuen) Letland en Est land eenerziJds en WH-Ro-etheonië ander zijds. Terwijl Wit-Roebhenië twintig jaar la,nig dte Sovjet-heerschappij heefit moeiten verdiuiretn. hebben de drie genoemde Oost- aeeslatieo aich eooinomftsch vrijer kunnen ontwikkelen. In die taekomist zuil-en deze gie- b-iedie# kunnen dieeilien In de nieuwe waar- deeriwg. diie de landbojuwprodiuoten in het natiiomaaiI-soclailiLstischie ecomiormitsche- leven genieten. Gebieden waar levensmiddelen ge wonnen wonden zullen in de toekomst, pre- cle« dezelfde beteekenis hebben als in ka-' pital'istische tijden de streken, waar goud gewennen werd Zoo, addius schrijft de V. B. dan verder, sahijnen ook de Nederlanders te denkon. die wetten te rekenen en ddo in de geschiedenis hun ondernemingsgeest bewezen hebben. Het daigblodiberlchit. dat van de reis van een Nederlandsche deputatie deor het Oost- land meldilnig maaikte, was zoo verrassend.,' diait het niet in vergetelheid zal zijn geraakt: Toeti wij op uiiitnoodlging van bet Rijksmi- nisterie voor de bezette gebieden In het oosten door het Oostland reisden, hoorden wjj stoefc; ween van de bezoeken van deze Nederlanders en van de talrijke problemen, die met hen besproken waren. Voor den oor_ log zullen deze gebieden er nauwelijks van helbben d.'urven droomen, dn.t dooi* de Ne derlanders irtenscben, machines en econo mische goederen voor de ontwikkeling van h,u,n economische kracht beschikbaar zou den "worden gesteld, zooals iin het algemeen gesiwoken de projecten in bun geheel een terken zijn van den ommekeer in het econo mische w|Hen. De geschiedenis heeft geleerd, hoe zegenrijk ten tijde vnn de Hanze het verkeer tusschen Nederland en de ge bieden aan de Oostzee was. Deze onde economised»? mogelijkheden openen zich weder door de overwinning van het Duitsche rijk. De voordeden van de politick der groote ruimte (Grossrau- migkeil) bieden zich zoowel voor Neder land alsook voor de gebieden aan de Oostzee en het nut voor geheel Europa bestaat hierin, dat economische krach ten aan den eenen met mogelijkheden aan den anderen kant samengebracht worden, die.'gescheiden, belden braak hadden gelegen. Een sprookje rondom een koppigen Overijsselschen boer Het N.A.F. bracht uitkomst voor den armen knecht Er was eens een knecht, die drie jaren lang een boer trouW gediend had. In dezen geest beginnen de meeste oude sprookjes. Maar de geschiedenis van dezen boer en zijn knecht is om den drommel geen oud sprookje. Het speelde zich onlangs af in Overijsel, waar het, evenals op meerdere plaatsen in Nederland, oeroud gebruik is, dat de boer zijn volk op 1 Mei voor een jaar in dienst neemt. Zoo deed oök deze boer. Begin April van dit jaar kwarh hii met zijn kneoht overeen, dat op 1 Mei 1942 het vierde dienstjaar zou ingaan. Of die boer nu naderhand een goedkoo- pere kracht had kunnen krijgen en daar door spijt had gekregen van de overeen komst, is onbekend, maar in April nog bleek er plotseling niets meer aan den knecht te deugen. Volgens den boer dan, wel te ver staan. De knecht zou de bevelen van den boer niet goed opgevolgd hebben, ruw met de paarden en het paardentuig omgegaan zijn. kortom, er zou een complete booze geest in den knecht gevaren zijn. De boer. hiervoor blijkbaar beducht, zegde den knecht aan, den dienst op 1 Mei te verlaten. Daar stond nu onze knecht. Ware het ver haal een sprookje geweest, dan zou de ont- rechte knecht zich waarschijnlijk tot een goede fee of iets dergelijks gewend hebben. Edoch, het gebeurde speelde zich in dezen nuchteren tijd af. Daarom stapte onze knecht regelrecht naar het Provinciaal Bu reau van het N A.F. te Zwolle, waar zijn klachten een willig oor vonden. De afdeeling Rechtsbescherming van dit kantoor stelde zich prompt in verbinding met den boer. om te trachten de zaak op minnelijke wijze te schikken, doch de boer bleek niet voor rede vatbaar. Wie niet hoo- ren wil moet voelen, dus bracht het N.A.F, de zaak voor den kantonrechter, die ten slotte besliste, dat de boer aan den knecht nog over een tijdvak loon moet uitbetalen. Een echt sprookje zou hiermede afgeloo- pen zijn geweest, of hoogstens nog een: „en de knecht leefde nog lang en gelukkig" tot slot hebben gehad. Het slot van dit moderne sprookje is echter pas een begin. Want door dezen gang van zaken zijn de óogen èn van den knecht èn van den boer geopend voor het feit, dat in het N.A.F. een nieuwe gees tesgesteldheid belichaamd is, die niet duldt, dat de zwakkere partij zonder grond wordt afgescheept door de sterkere. Een geestes gesteldheid, welke zich alom baan breekt en gericht is op een volksgemeenschap, waar in de eene volksgenoot zich te allen tijde ook bekommert om de levensrechten van den anderen volksgenoot! OOK DaN NOG! Bs. Een vaak bereden stokpaardje be staat daarin, dat men voorspellingen om trent de toekomst doet. Geliefkoosd, ja met tecderheid gestreeld, wordt dtin vooral de stelling, dat Nederland, wanneer Duitsch land den oorlog wint, niet vrij zal zijn en hoogstens een vazalstaat wordt. Laten we eerlijk zijn: ook wij hebben ons uiteraard. de vraag gesteld ho^in de toekomst onze houding zou moeten zon on der de verschillende omstandigheden. Al leen wie volkomen objectief tegenover dit» vraagstuk durft te staan heeft het recht er over mee te praten en, omdat wij mee praten in deze op dit moment reeds plicht achtten, was het ook zaak vast te stellen hoe wij zouden hebben te handelen. In de allereerste plaats dan dienen we vast te leggen, dat wij onvoorwaardelijk ge loof hechten aan het door Hitler, ten aan zien van de toekomst van het Nederlandsche volk gegeven woord: daarmede is de zaak voor ons practisch afgedaan, hetgeen ons evenwel niet beletten mag ook het stand punt van hen, die 'n andere meening zijn toegedaan, op z'n verdiensten te waardeeren. Nemen wij dus eens aan. dat Nederland na den oorlog 'n vazalstaat van Duitschland wordt. Hebben wij dan het recht bij voor baat reeds bü de pakken neer te gaan zit ten? Moeten wij dan onze „sterkte" zoeken in een wanhopig en zinloos verzet, moeten wij dan ondergaan in een orgie van haat, van onwil en machteloosheid, of zou het wel licht toch meer in het belang van land en volk zijn, indien wij trachtten er van te maken wat er van te maken is? Waarin zou dat toekomstig „vazalschap" bestaan? In het feit, dat wij ons het Nationaal-Socia- lisme eigen zullen moeten maken? Men kan - van meening verschillen over de vraag waarin meer „vazalschap" school: in de de* mocratie, die ons de heerschappij van kapi talisme en plutocratcji Bracht, of in het stelsel, dat den arbeinzijn eerlijke plaats zal doen toekomen. Of bestaat 't „vazalschap" misschien in het feit, dat wij niet langer meer aan een zeker soort buitenlandsche politiek kunnen doen? Mogelijk ook ziet men „vazalschap" in de zekerheid dat straks de 1001 kerkelijke richtingen verplicht zul len zijn zich werkelijk op godsdienstig ter- rem te bewegen? Gesteld echter, dat velen aan de oude (wan)orde-vastgeklonkenen zich onvrij zouden voelen, moet dat dan aanleiding zijn om de groote lijn volkomen over het hoofd te zien en onder te gaan in het kleine? Want de groote lijn zal, nó de overwin ning van Duitschland, ongetwijfeld deze zijn. dat het verarmde en overwonnen Ne derland er van maken moet wat er van te maken valt. Hebben zij, die zoo schimpen en schelden op hen die iets verder kijken dan hun neus lang is, ook gedacht aan de mogelijkheid, dat deze verguisde Nederlan ders het wel i?ens goed met hun vaderland voor konden hebben „Duitschland wint den porlog niet!" zal men ons tegenwerpen „en dus heeft heel deze redeneering geen zipJJ. Men weet hoe wij daarover denken. Zeker, als Duitsch land niet wint (waarop al een heel matige kans is) dan heeft het geen zin in deze rich ting werkzaam te zijn, want dan gaat Europa onder in het bolsjewisme. Omdat er echter bij één mogelijkheid héélemaal geen uitkomst meer zou zijn, heeft men o.i. niet het recht de andere bijvoorbaat uit te schakelen, of zich te verliezen in bijkom stigheden. Dat Nederland na den oorlog nog aan een gevaar het hoofd zal moeten bieden, staat voor ons wel vast. maar wij zien dit gevaar van een geheel artdere zijde opdoemen; n.l. van die zijde die zich thans het hevigst roert tegen alles wat Nationaal-Sociallst is en steeds den mond vol heeft over „vazal staat". Wij bedoelen de groote massa van Engelschgezinden, dat soort Nederlanders, dat zich van hun Nederlanderschap alleen bewust is als er persoonlijke belangen mee gemoeid zijn en overigens vroolijk meedoet aan alles wat de mode van het oogenblik voorschrijft. Het zijn -deze Nederlanders die na den oorlog even gemakkelijk Duitsch- gezind zullen worden als zij thans Engelsch- gezind zijn, de zonder met de oogen te knipperen de huig naar den wind zullen hangen en die maling hebben aan hun Nederlanderschap, mits het andere maar meer voordeel oplevert. Intusschen geven wij óók hen geen kans. Ons optimisme plaatst ons ook hier aan de zonzijde van het geval; wij vertroutven op het gegeven woord van Hitier en op de offers die onze mannen"thans brengen aan het Oostfront. Kofferdiefstallen aan liet Centraal-Station te Amsterdam opgelost. De politie van het bureau Warmoesstraat ontving den laatsten tijd tal van aangiften van kofferdiefstallen, bij het bagagebureau van het Centraal Station. De diefstallen werden niet in het bureau gepleegd, doch daarbuiten, wanneer de eigenaars zich even ter zijde bevonden, b.v. om nog een fiets af te geven of te halen, of aan het loket stonden. De recherche van het bureau, die een on derzoek in de omgeving instelde, viel het daarbij op, dat twee mannen vaak des avonds op den O.Z. Achterburgwal met koffers liepen te sjouwen. Het eigenaardige was wel, dat diezelfde "mannen des mor gens in de richting van het station gingen en dan nimmer eenige bagage bij zich hadden. Daarop werden zij eenige malen gevolgd en het gelukte den politiemannen hen op heeterdaad to betrappen, toen zij bij de bagage-afdeeling van het station hun slag dachten te slaan. Beide dieven werden ge arresteerd. Een hunner bleek voor een- feit reeds met de Hilversumsche po litie in aanraking te zijn geweest. Bij den ander, die in Arnhem woont, werden bij huiszoeking verscheidene koffers, ten deele nog met inhoud, van diefstal afkomstig, aangetroffen. Thans wordt onderzocht, wat het tweetal op zijn kerfstok heeft. Bonnenhandelaarster veroordeeld. Meer dan 1500 bonnen verhandeld. Het Bossche Economische Gerechtshof heeft gistermorgen arrest gewezen in de zaak tegen Johanna D. uit 's-Hertogenbosdh, die vorige week Woensdag terecht heeft gestaan wegens handel in distributiebonnen. De vrouw, die moeder is van 7 kinderen, kocht links en rechts distributiebonnen op en verkocht die weer aan afnemers te Amster dam. die voor de bonnen hooge prijzen be taalden. In totaal heeft de vrouw op deze ma nier meer dan 1500, voornamelijk vet-, boter en suikerbonnen verhandeld. Door den economsichen rechter te Den Bosch was de bonnenhandelaarster tot 500 gld. boete en 3 maanden gevangenisstraf veroor deeld, terwijl zij ter zitting gevangen ge nomen werd. De advocaat-generaal had bevestiging van dit vonnis geëischt. Het hof heeft thans de vrouw veroordeeld tot 200.— boete en drie maanden gevangenisstraf. Wie den Nederlandsclien Volksdienst steunt, steunt ons volk. Sluit u aan als lid.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1