HET GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK DAMIAATJES FEUILLETON door FRANZ WENDELMUTH Geautoriseerde Nederlandsche bewerking door B. L. VENZELAAR. 73 Voorwaarde: Half om half! Trevor hield onwillekeurig zijn adem In, toen hij het gekrabbel ontcijferd had. Dus dan scheen het geluk hem toch niet geheel en al verlaten te hébben. Natuurlijk zou hij antwoorden en wel in bevestigenden zin. Of hij later met de anderen werkelijk zou deelen dat wist hij nog lang niet zeker. George Trevor was een man, die zich altijd voor slimmer hield, dan een ander. Vlug schreef hij op de achterzijde van het briefje een paar woorden en draaide het weer tot een rolletje. Niet lang daarna werd de celdeur ge opend en de cipier liet den keuken-assistent binnen. Hij wierp Trevor een onverschilli gen blik toe en bromde: „Je eetgerei van vanmiddag!" De gevangene liet ongemerkt het rolletje in het pannetje vallen en .reikte het aan den man over, die het bericht naar de keuken overbracht. Enkele minuten later rinkelde de tele foon in het privékantoor van commissaris Peeters. Hij legde den hoorn aan zijn oor, hoorde-een nummer noemen en daarna tot zijn genoegen een paar woorden: „Alles in orde, commissaris! Hij heeft toegehapt!" Toen het avondeten aan de arrestanten verstrekt werd, vond Trevor weer een sa- mengerold stukje papier. Hij beefde koorts achtig van opwinding, maar hij moest voor zichtig zijn en zijn nieuwsgierigheid be dwingen. Hij \Vist uit ervaring, dat gedu rende het eten de oppasser een oogje in het zeil hield en als hij hem snapte bij het lezen van het briefje, dan kon hij alle hoop -gerust laten varen. Eindelijk -\yas het zoover. Borden en andere eetgereedschappen werden wegge haald en de cellen afgesloten. Nu kon hij de mededeeling waar hij zoo nieuwsgierig naar was, rustig bestudeeren. - De inhoud luidde: Ik kom morgen vrij. Dinsdag aan staande, düs overmorgen, moet het ge beuren. Let goed op de voorschriften, die hier volgen. Morgen moet je weer helpen met schrob ben van de vestibule. Op Dinsdag wordt geregeld ook de trap, die van de vestibule naar de groote ijzeren deur leidt, schoon gemaakt. De opzichter staat dan in den regel met zijn rug naar de deur. Tegen de voorschrif ten in, laat hij den sleutel uit nalatigheid en slordigheid in het slot zitten. Je moet nauwkeurig op de klok letten, die in het trappenhuis hangt. Precies om elf uur zal het moeten gebeuren. Ik sta buiten met een auto te wachten. Je veegt langzaam tot aan den opzichter, geeft hem onverwacht een stoot, dat hij achter de ijzeren deur terechtkomt, trekt deze dicht én draait den sleutel om. Dan snel de trap-, pen af en in den wagen. Ik hoop, dat alles klopt en vergeet niet, half om half. Gaat het ditmaal niet goed, wacht dan op nader bericht! Niemand dan hijzelf kan zeggen, hoe koortsachtig en gejaagd hij dien Dinsdag was. De dag ervoor had hem als een eeuw toegeschenen en het .was voor hem een dubbele verlossing, toen de opzichter hem beval, naar buiten te'komen en te helpen. „Vandaag moet ook het trappenhuis ge daan worden!" zei hij op brommenden toon tot de gevangenen en daarna begon het werk. De opzichter sloot, de getraliede deur af en liet, precies zooals te voorzien was, den sleutel in het slot zitten. Trevor en een andere arrestant, een dikke, roodharige man met een loerenden 'blik begonnen zwijgend met hun werk in het trappenhuis en de vestibule. Trevor schuurde de trapleuning en keek oplettend naar de klok. Het was twee minuten voor. elf. De opwinding was bijna niet te dragen, zoodat hij zijn tanden op elkaar moest klemmen om zich niet te verraden. Elf uur. De opzichter stond zonder het. geringste onraad te vermoeden in zijn onmiddellijke nabijheid, de handen nonchalant op zijn rug, Langzaam heel langzaam sloop Tre vor naar hem toe, terwijl hij in gebukte houding verder ging met zijn werk. Plot seling verhief hij zich, de opzichter ont ving een hevigeh stoot en tuimelde in zijn volle lengte óp den grond. Zijn verbazing was zoo groot, dat hij zelfs geen kreet slaakte en bovendien vergat, onmiddellijk weer op te staan. Kletterend viel de zware deur in -het slot, de sleutel werd omgedraaid en toen ïena'e Trevor ook reeds naar beneden. De roodharige gevangene had het geval schijnbaar onverschillig aangezien. Maar toen Trevor naar benedbn rende, ging hij naar den opzichter en informeerde, of hij zich bezeerd had. Toén keken ze elkaar veel beteekenend aan en lachten. Wanneer George Trevor inderdaad zoo slim geweest was, als hij zelf geloofde, dan zou het hem opgevallen zijn, dat de deur, die op de straat uitkwam, wagenwijd open stond, hetgeen anders nooit het geval was, maar op dit voor hem zoo gewichtige oogen- blik dacht hij aan niets anders dan aan zijn ongelooflijke redding. „Gelukt! gelukt!" riep hij verheugd en toen zag hij ook reeds den wagen, die aan den rand van het trottoir wachtte, met draaienden motor. (Wordt vervolgd.) LAATSTE NIEUWS Benzine-tekort in de Sovjet-Unie, De „Prawida" drukt slagzinnen voor een grooter besparing aan benzine bii den oogst-arbeid af. „De oorlog ver- eischt enorme hoeveelheden benzine", schrijft het blad. „Bijgevolg is het noo- dig, dat de oogst dit jaar vooral met de hand geschiedt en dat men meer en meer gebruik maakt van paarden. Zij, die/uitsluitend met behulp van tractoren zouden maaien, zonder eerst alle andere meer economische micdelen te hebben' beproefd, zullen als saboteurs worden beschouwd." NIEUWE TURKSCHE AMBASSADEUR^ De scheidende Turksche ambassadeur, Gerede, is van Berlijn vertrokken. Talrijke vertegenwoordigers van staat, partij en weer macht en veie leden van het diplomatieke corps deden hem uitgeleide. De nieuwe Turksche ambassadeur voor Berlijn, Saffet Arikan, heeft op 27 Juli An kara verlaten om zich naar zijn nieuwe standplaats te begeven. Naar voorts uit Istanboel wordt gemeld, zal de nieuwe Turksche ambassadeur voor de Sowjet-Unie, Dsjevat Atsjikalin, zich op 3 Augustus naar Koeibisjef begeven. OOGSTVERWACHTINGEN IN FRANKRIJK. Volgens berichten van officieele zijde luiden de rapporten omtrent de Franschen tarwe oogst tamelijk gunstig. Het binnenhalen van den .oogst en het dorschen hebben een bevre digend verloop, Ten einde de landbouwers tot hoogere prestaties aan te sporen, zijn dorschpremies ingevoerd. De oogst van vee- voerproducten, vooral het binnenhalen van het hooi, heeft tengevolge van de droogte in de onbezette gebieden, geleden. De droogte heeft ook voor den aardappeloogst eenige nadeelige gevolgen, hoewel door de regenval van den laatsten tijd de toestand zich schijnt te verbéteren. FINSCH-AMER. CONSULAIRE BETREKKINGEN VERBROKEN. Het Finsche gezantschap in Washington heeft aan de regeering der Ver. Staten een nota overhandigd inzake het verbreken der consulaire betrekkingen tusschen de Ver. Staten en Finland. Daarin brengt de Fin sche regeering haar verwondering tot uiting dat een dergelijk besluit der regeering van' Washington genomen is zonder de gebrui kelijke voorafgaande gedachtenwisseling. Tevens wordt medegedeeld, dat de Finsche consuls en consulaten einde Juli hun werk zaamheid stopzetten. OPLICHTERS AAN 'T WERK IN DEN HAAG. De laatste dagen schijnen te Den Haag een aantal oplichters aan het werk te zijn, die onder het mom van confiscaties wollen de kens, naaimachines, radiotoestellen e.d.„in beslag nemen". Namens den burgemeester* en den hoofd commissaris is het A. N. P. gëTnachtigd te verklaren, dat dezen autoriteiten van een dergelijke inbeslagneming niets bekend is. Met Ingang van 1 Augustus 1942 zal blijkens een dezer dagen in de Staatscourant af te kon digen beschikking van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en. scheepvaart, het koopen en In ontvangst ne men en het verkoopen en afleveren van smeer oliën en -vetten, bestemd voor verbruik in mo torrijtuigen voor wegverkeer (met uitzondering van het verkeer per rail) uitsluitend zijn toege staan onder afgifte van geldige distributiebe scheiden. De rijksverkeersinspectie zal daartoe aan de verbruikers aanvraagformulieren zenden. De ver bruikers behooren deze formulieren ingeyuld en onderteekend aan de rijksverkeersinspectie te rug te zenden. Vervolgens ontvangen zij van de rijksverkeersinspectie machtigingen .waarop zij bij den plaalselijken distributiedienst, geduren de de maand, waarin de machtiging is afgegeven, bonnen kunnen verkrijgen, die op het koopen van smeeroliën en -vetten recht geven. Hierbij wor den de Verbruikers onderscheiden naar de om standigheid, of zij al dan niet zelf de afgewerkte olie regenereeren. Verbruikers, die niet zelf regenereeren, ontvangen van de rijksverkeers inspectie roode machtigingen. De distributie diensten zullen tegen deze roode machtigingen ook roode bonnen afgeven, 'verbruikers, die zelf regenereeren, ontvangen van de rijksverkeers inspectie blauwe machtigingen en van "den distri butiedienst blauwe bonnen. Bij de afgifte van de blauwe machtigingen, houdt de rijksinspecteur van het verkeer rekening met de omstandigheid, dat de verbruiker zelf regenereert door den be trokkene 20 procent op zijn hoeveelheid te korten, Verbruikers, die niet zelf regenereeren en die dus roode machtigingen en bonnen ontvangen, zijn verplicht bij ververschlng van het .carter de afgewerkte olie aan den leverancier af te staan. Zoowel de roode als de blauwe bonnen worden Itgegeven In coupures van een halve eenheid, 5 eenhedèn en 25 eenheden. Een eenheid smeer middelen bedraagt een liter smeerolie of een kg. smeervet. De bonnen, die gedurende de maanden Augustus tot en met October worden uitgegeven, zijn voorzien met den opdruk ..periode a" en zijn tot en met 31 December 1942 geldig. De handelaren dienen de volle hoeveelheid, die op de bonnen verkrijgbaar is gesteld, af te leve ren en mogen dus geen korting toepassen. Met ingang van 1 November 1942 zullen met „periode B" gemerkte bonnen worden uitgege ven. die tot en emt 30 Juni 1943 geldig zijn. - Het hapert aan krachtsinspanning In hét Londensche blad People van 12 dezer wijdt Hannen Swal'fer een beschou wing aan den binnenlandschen toestand in Engeland. Het hapert volgens hem aan de Engëlsche krachtsinspanning voor den oor log en hij illustreert dit op velerlei wijze. De ambtenaren verschuiden zich in hun functie en rijkeluiszoontjes koopen boerde rijen om zich als voor den oorlog belang rijke landbouwers te onttrekken aan den militairen dienst. Andere welgestelden dra gen slechts voor den schijn de uniform, maar bekleeden in werkelijkheid posten die niets om het lijf hebben. In weer andere gevallen worden mannen, in staat tot weerdienst, met goede rela ties benoemd tot directeur of leider van groote bewapeningsbedrijven, zonder dat zij slechts het geringste verstand van dit vak hebben. Dit alles is ontduiking. Er wordt welis waar voortdurend gepraat over tekort aan werkkrachten, maar men vindt niet den moed eens flink door te tasten. Hoe staat het in dezen met de politiëke partijen? Op deze vraag kan men slechts antwoorden, dat het Britsche volk alle vertrouwen daór- in heefifc verloren, daar er in het Lagerhuis geen dPpositie in den ouden zin 'van het woord meer is. Als een afgevaardigde het maar waagt, zooals onlangs bij de motie van wantrouwen tegen Churchill, tegen dë re geering te stemmen, dan wordt hij ter ver antwoording geroepen, en in het openbaar berispt. Overal ontbreekt de sterke leiding en dat weegt \Jiet zwaarst bij de militairen. Op militair gebied doorleeft Engeland's prestige tegenwoordig een depressie als nimmer te voren in* de geschiedenis. Dat gaat zoover, dat men zelfs een Amerikaan wil benoe men tot bevelvoerend generaal van de ge- heele Brit^phe weermacht. Dit streven wordt gesteund door t de economische afhankelijkheid, waarin Enge land ten opzichte van de Ver. Staten is ge raakt. Het betoog luidt dan aldus, dat men niet alleen wijst op Engeland's voortduren de militaire nederlagen, maar ook op de omstandigheid, dat Washington den^Engel- schen hoeveelheden manschappen en oor logstuig beschikbaar stelt voor de voortzet ting van zijn oorlog en de Ver. Staten nu zelf ook toezicht op alles willen oefenen. Geboortehuis van Gogol onder Duitscke hoede. Te Sorotsjinzy staat het huis van den bekenden schrijver Gogol. Naderhand is hel. overgegaan in het bezit van een Oekrain- schen dokter, wiens bibliotheek er nog steeds een plaats in heeft behouden. Het geheel is, evenals het gedenkteeken van Gogol, dat in zijn geboorteplaats staat, on beschadigd in Duitsche hand gekomen. Een Reuterbericht, dat beide, huis en ge denkteeken door de Duitschers zouden zijn vernietigd, wordt onweerlegbaar weerspro ken door de photografische opnamen van den districtsleider, in deze maand genomen. De beide bouwsels genieten de bijzondere verzorging der Duitsche bezettingsmacht. PRIJSVERLAGING VOOR MEUBELEN IN DUITSCHLAND %De politiek tot handhaving van een uit volkshuishoudkundig oogpunt gerechtvaar digden prijs blijkt uit een nieuwe verorde ning van den Rijkscommissaris voor de prijsvorming, waarbij een vergaande prijs verlaging in den* meubelhandel moet wór den doorgevoerd. 490e STAATSLOTERIJ EERSTE KLASSE DERDE LIJST Trekking van 29 Juli 400 No. 21465.' 100 No.'9145, 9497. PRIJZEN VAN ƒ20. 1129 1148 1245 1281 1374 1717 1886 2425 2503 2586 3921 4137 4257 4656 5190 5253 5406 5535 5552 5855 5908 6013 6578 7135 7213 7416 7419 7493 7583 7600 7641 7703 7925 8212 8663 8807 8946 9149 9277 9980 10091 10253 10273 10617 10763 10780 11234 11282 11476 11480 11675 11758 11879 12134 12143 12171 12540 12692 12822- 13215 13232 13250 13288 13320 13577 14096 14244 14657 14722 14912 15040 15072 15230 15554 15760 16141 16807 17082 17092 17255 17449 17507 17663 18043 18068 19175 19218 19318 19721 20112 20370 20386 20578 2G708 20831 21011 21101 21421 MARKTBERICHTEN - PURMEREND Dinsdag. Gemeentel. Kaasbeurs, Verhandeld 13 partijen, wegende 23.000 K.G. Handel vlug. Hoogste prijs '1 54—50; 20 -f 39—43,50. Kaasmarkt, gewicht 599. Hanudel vlug. Kleine Boeren 3 stapels f 50—f 50 per 50 K.G. Runderen, totaal 821 stuks. Vette koelen 342 voor de levering, Gelde koeien 220 395490 per stuk. Melkkoeien 105 435—020 per stuk. Stieren voor de levering. Graskalveren 95 100—285 per stuk, matig. Nuchtere kalveren voor de slacht 284 voor de levering. Nuchtere kalveren voor dè fokkerij 35—50 per stuk, matig. Vette varkens voor de slacht 15 voor de levering. Biggen 215 2546 per 'Stuk. Schapen 460 60. per stuk. Bokken 156 25—80 per stuk. Lammeren 484 24—32 per stuk. Kipeleren 1,32 per K.G. Oude kippen en hanen (blauw) 800 0,90 per K.G. Konijnen 1,— per K.G. Jonge hanen (wit en rood) 0,90 per K.G. Duitschland levert treinen aan Turkije. Op het gebied van de voorziening in de behoeften van het land zijn in Turkije enkele belangrijke besluiten genomen, welke gepaard gaan met een opheffing van alle bestaande regelingen op dit gebied. De leider der Turksche delegatie, die in Duitschland onderhandelingen heeft ge voerd over den aankoop van spoorweg materiaal, heeft aan de Turksche pers ver klaard, dat een leveringsverdrag is gesloten, waarbij Duitschland zich verplicht Turkije 15 locomotieven en 500 wagons te levereh ter waarde van 150 millioen Turksche Don- den. De kortgeleden in Turkije aangekomen locomotieven kwamen reeds voor rekening van deze overeenkomst. HEEMSTEDE GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: J. v. Looü, Binnen weg 188, gouden broche; Vogel, Kerklaan 1, capuchon; Broekhof, Lombokstraat 26. dis tributiebonnen; Jan Steenlaan 5, hondje; Van Luin. Oosterlaan 7, dameshandschoen; Van der Weide, Hendrik Peeperkornstr. 12, een paar dameskousen; Spoorzichtlaan 22, rubber dameslaars; Bur. van Politie, muts, Habermehl, Raadhuisstraat, portefeuille m. inhoud; Oolders, Meer en Boschlaan 20 en Spijkstra, L. v. Leydenlaan 11, portemön- naie met inhoud; Bureau van Politie, sleu tels; Van Wijk, Schoollaan, Bennebroek 44, Schoen; Snoeks, Voorweg 73, schoen; Van der Putten, Kerklaan 13, theedoek; Weyers, Vijfheerenstraat 22, zeiltje. IJMUIDEN Sluikhandelaars in Vleesch. Vader en twee zoons gesnapt. Reeds gerurmen tijd werd een inwoner van IJmuiden er van verdacht, dat hij in frau duleus geslacht vleesch handelde. De politie ging zijn gangen nauwkeurig na, waarbij bleek dat het vermoeden juist was, Het onderzoek wees verder uit dat de man hulp kreeg van zijn twee zoons, die het door hem uitgebeende en in porties* verdeelde vleesch bij verscheidene inwoners van IJmuiden be zorgden. Bij een huiszoeking waarbij van de overval-auto gebruik gemaakt werd, vond men een hoeveelheid vleesch en slagers gereedschap, hetwelk in beslag werd geno men. De vader en een van de zoons werden in het hoofdbureau van politie opgesloten. ZANDVOORT PERSONALIA. Geslaagd voor het examen hoofdactede heer C. Weber te Zandvoort, thans nog ver bonden als leerkracht aan school C. LISSE VERKIEZING AMBTSDRAGERS. Wegens bedanken van den heer J. Mon- tagne voor de benoeming tot diaken der Geref. Kerk alhier, is ter voorziening in de vacature het volgende dubbeltal gesteld: de heeren J. J. Bos en G. Kroon. GESLAAGDEN. Voor het Mulo-diploma slaagden de volgen de leerlingen der Ned. Herv. School: diploma A L. de Jonge, C. Roubos, D. Visser en B. van der Zaal; voor diploma B: A. J. Alders, W. Boot, F. Bunt en P. Huis. UITBREIDING ZITPLAATSEN GER. KERK. Wegens voortdurend tekort aan zitplaatsen zal de gaanderij in de Geref. Kerk alhier, welke tot heden nog gesloten was, in gebruik worden gesteld, waardoor het aantal beschik bare zitplaatsen aanmerkelijk wordt ver hoogd. PERSONALIA. De heer J. G. Siebelt, ambtenaar bij de afdeeling documentatie van het bijkantoor Lisse van het Rijksarbeidsbureau, is met in gang van 1 Aug. 1942 overgeplaatst naar het Gewestelijk Arbeidsbureau te Leiden. HALFWEG PERSONALIA. HOOFDDORP VERGADERING HOOFDINGELANDEN. Onder leiding van mr. K. J, C. van Har- denbroek van Bergambacht is hedenmor gen te Hoofddorp een vergadering gehouden van Hoofdingelanden van den Haarlemmer meerpolder. Onderzocht werden de geloofs- brievem-Van de op 16 April tot heemraad gekozen en herkozen heeren Jac. Clay en Th. van der Geest en van de op 16 April herko zen'hoofdingelanden N. T. Geertsema en I. Enthoven en van de gekozen hoofdinge landen G. W. A. Clercq en Dr. Th. Koot. Aangenomen' werd een tweede suppletoire .begrooting voor 1941. Dé rekening over 1941 sloot voor den gewonen dienst met een voor- deelig saldo van f 36.403,54. De kapitaal- dienst sloot op 12.960,12. Goedgekeurd werd de verkoop van een perceel grond van 73 A..20 c.A., tegen 35 cent per m2 (de kade langs het z.g. Liewegje) aan de ge meente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Aan het dagelijksch bestuur werd mach tiging verleend de ontvangen koopsommen, in. totaal 25.208,25 te bestemmen voor af lossing van leeningen. UITREIKING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN De uitreiking van nieuwe distributiebe scheiden begint morgen in hotel De Land bouw en wel van 9 tot 12 uur voor- de let ters A tot en met E en van 12 uur tot 3.30 uür voor 'de letters F tot en met J. (Onderstaande is reeds in een deel der vorige oplage opgenomen). Japans prémier Vijst op Tokio's banden met de As. Vijf punten voor Japans oorlogspolitiek. De Japansche minister-president Tojo heeft in aanwezigheid van ruim 20.000 per sonen in Osaka een redevoering uitgespro ken. waarin hij een overzicht gaf van de wereldsituatie en een program van 5 pun ten opstelde voor de verdere vestiging van de oorlogsstructuur der Japansche natie. „De huidige oorlogstoestand, die zich zoo gunstig voor de spilmogendheden ontwik kelt, vormt de basis, waarop Duitschland, Japan en Italië elkander rechtstreeks de hand reiken en deng emeenschappelijken vijand den definitieven slag zullen toebren gen", zoo zeide hij ter inleiding. Wat Indië betreft verklaarde hij, -dat Ja pan in zijn vastbeslotenheid om de V. S. en Groot-Brittannië op de knieën te dwingen het voortbestaan van den Anglo-Ameri- kaanschen invloed in Indië niet kan toela ten. de. Indiërs echter gaarne steunen zal en medewerking verleenen tot verwezenlij king van hun reeds zoo lang gevoede aspi raties. Australië, zoo zeide de premier, dat thans in den breeden Oceaan volkomen ge ïsoleerd is, heeft zich in 'den beklagenswaar digen toestand geplaatst gezien zonder hoop van de V. S. hulp te moeten afbede len. Mochten de Australische staatslieden verder heen en weer wankelen en de tee kenen des tijds niet kunnen begrijpen, dan is het wel nauwelijks noodig te herhalen, dat bij een voortzetting van den nutteloozen tegenstand Japan geen genade zal kennen en het zonder mededoogen zal neerslaan. Tojo vatte vervolgens een politiek in vijf punten voor de verdere vestiging van de oorlogsstructuur der natie als volgt sa men: 1) De versterking der geestelijke eenheid der natie.- 2) Het belang oro de meest doelmatige politieke maatregelen steeds op het ge schikte tijdstip snel in daden om te zetten. 3) Het voornemen van de regeering om den levensstandaard der natie te handha ven. 4) Uitbreiding der- productie en 5) Vernieuwing en bezieling van de op voeding. SCHIPPERS KUNNEN MELKBONNEN TEGEN RANTSOENBONNEN RUILEN. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat schippers de genummerde melkbonnen desgewenscht bij den distributiedienst der gemeente, waar zij ligplaats hebben gekozen, kunnen ruilen tegen rantsoenbonnen voor melk. o Per genummerde melkbon zal' de distributie dienst twee rantsoenbonnen, elk recht geven de op 1 3/'4 liter melk, verstrekken. Schippers, die van deze mogelijkheid tot ruiling gebruik wenschen te maken, dienen een op hun naam uitgeschreven bruin bevrachtingsboekje, hetzij een zoogenaamd grijs .olieboekje, hetzij een verklaring van de bevrachtingscommissie over te leggen. Een luisterspel over het leven levpn van Hugo de Groot. Wie Hugo de Groot zegt, denkt aan een boekenkist en wie een boekenkist ziet, denkt direct aan den man, die hierin op listige wijze het slot Loevestein wist te ontvluchten. Maar helaas weten de meeste Nederlanders omtrent deze groote figuur niet meer dan het klassieke verhaal van de boekenkist en dit bewijst weer eens hoe zij vreemdelingen in élgten geschiedenis zijn.. Daarom brengt de Nederlandsche omroep morgenavond van 20.45—21,30 uur. over Hil versum 2. het luisterspel „Maria van Reigers- bergh" van Hans Hannema voor de micro foon. Dit spel, waarin de figuur van Grotju: het meest naar voren treedt, speelt zich a in Den Haag, Leiden, Gorkum. Loevestein, Parijs en Rostock in de eerste helft van de zeventiende eeuw. In de twee laatstgenoemde plaatsen treffen de luisteraars Hugo de Groot aan als balling, die zware beproevingen heeft te doorstaan. Voortdurend verlangt hij terug naar zijn va derland, dat hem weliswaar verguisd had, naar waarvan hij toch hield. Zijn eenige groote steun bij al zijn rampspoed bleef zijn vrouw Maria van Reigersbergh, een vrouw, die zich haar man volkomen waardig toonde, maar die door het lot van hem feescljeiden hleef. EET DE VISCH, DIE ER IS. Maar hoe? Vier „wegwijzers" liggen voor de huisvrouw klaar. De afd. Vfee-h varn het VoorHchttngsbu- ream van den Voedingsraad schrijft het vol gende: Vteoh, zodwel zee- ate Mnnenvlsch, is een bon vrij voedingsmiddel. Dit verklaart o.m. ook de groote vraag ernaar. Velen trachten hun vleesch ra n tsoen mot visch aam te vufflen. Aangezien echter over hot algemeen de visscherij maar hee'l beperkt kaai werden uitgeoefend, mag niet verwacht worden, dot de handelaren in staalt zijn, aan die .groot*} vraag steeds tie voldoen. Uit diit be richt moet men dan ook niet opmaken, dat er altijd en overall vteoh verkrijgbaar te. Toch worden de huidige omstandighe den In acht genomen vaak vrij omvang rijke partijen zee- en blnncnvlsch aange voerd. Vandaar dat het velen nog weieens gehikt een hartige brok op te dienen. Vóór het zoover Ls heeft de huisvrouw aan heel wat moeilijkheden het hoofd moeten bie den. Wij noemen er slechts twee: Hoe moet wanneer de leverancier dat niet deed de visch schoongemaakt worden? Hoe kan de visch met hetgoem ons thans ter beschikking staat smakelijk en voedzaam bereid worden? De afd. Visch van het Voorlichtings bureau van den Voedingsraad geeft een antwoord op deze en andere vragen. Samengesteld werd een viertal fraaie folders: „Zeevisck en Garnalen,,Rt- viervlsch", .Mosselen" en Verwerking van vlschresten" waarin duidelijk j?n beknopt wordt uiteengezet hoe de visch moet worden schoongemaakt on hoe ze. thans, het beet kan worden bereid. Deze vier folders liggen voor alle Nóderlandsche huisvrouwen klaar. Men ©ture een briefje met 5 ets. postzegels aan: de afd. Vtech van het Voorlich tingsbureau van den Voedingsraad, Trawler kade 41, IJmuiden en binnen enkele dagen worden deze recepten toe gezonden. Men yergete de 5 ots. postzegels niet. In de Staatscourant van 27 Juli 1342 is opge nomen de „Prijzenbeschlkklng Ingevoerde bat terijen no. 1" waarbij wordt bepaald, dat im porteurs en wederverkoopers zakbatterljen, klei ne en groote staafbatterijen. kastbatterljen, be'- elementen. anode- en roosterbatterijen. met in gang van 1 Augustus 1942 slechts te koop mogen aanbieden of verkoopen tegen ten hoogste de prijzen, welke op of laatstelijk voor 9 Mel 194.1. werden berekend. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart kon op boven staan voorschrift uitzonderingen toestaan. In dien verzoeken daartoe worden gericht aan hét rijksbureau voor verwerkende Industrieën. ARBEIDSVOORWAARDEN IN HET LOODGIETERS- EN FITTERS BEDRIJF. Blijkens de Staatscourant van 27 dezer heeft het college van Rijksbemiddelaars een rege ling van loonen en andere arbeidsvoorwaar den vastgesteld voor loodgieters en fitters. Ter. bepaling van het loon van deze werk nemers zijn de gemeenten in Nederland in gedeeld in tien klassen. De loonen 'nemen toe met het aantal prac- tijkjaren der werknemers. Voor volslagen werknemers (werknemers, die negen practijk- jaren ve/vuld hebben of reeds eerder %sls vol slagen worden beschouwd) bedraagt het uur loon, naar gelang der gemeenteklasse, 70 cent tot 42 cent. De werknemers zullen zes dagen vacantie per jaar genieten met behoud van loon. Voor. het overige bevat de regeling bepa lingen betreffende extra-vergoeding voor overwerk en doorbetaling van het loon tij dens Christelijke feestdagen en zgn. kort verzuim. De regeling treedt in werking met ingang van de loonweek, waarin 1 Augustus 1942 valt. Burgerlijke Stand. Bevallen: 27 Juli: W. F. KaagmanCollard, d. C. S. C. AlthuisiusGardenier, z. Gehuwd 25 Juli M. L. Rhemrev en I. Hetyei. Overleden: 25 .Tuli: K. WitNap, 51 jaar, Marsstraat. 27 Juli: D. WljdemanVan Steen, 78 jaar, Ged. Voldersgracht. OFFICIEF.LE MEDEDEELINGEN. PRIJS VAN KIPrENGRIT. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat met Ingang van 29 Juli 1942 de prijs, tegen welke- droge of gebrande klppengrlt ten hoogste mag worden verkocht en afgeleverd, !s vastgesteld op f 2.— per 100 kg. Inclusief zak, vrij wagon o( schip af plaats van verzending. MAXIMUM-PRIJZEN VOOR GESNEDEN HENNEP. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening ln oorlogstijd maakt bekend, dat door telers voor van den oogst 1941 afkomstige gesneden hennep van goede midden-kwaliteit, waarbij dit pro duct tevens voldoende droog en bladvrij ls, ten hoogste een prijs van 7W cent per kg. in reke ning mag worden gebracht. Voor kwaliteiten boven deze mldden-kwalitcH is de maximumprijs bepaald op 8 cent per kg voor kwaliteiten beneden de middenkwaliteit ma; i ten hoogste 7 cent per kg. worden bedongen. Ai deez prijzen gelden franco boord/wagen naast- bljllggende laadplaats. Vraag en Aanbod Vooruitbetaald per m.m. 8 cf. Niet voorultbet. p. m.m. 10 et. Werkzoekenden en aangebo den betrekkingen bf) vooruit betaling per m.m. 6 ct. Niet vooruitbet. p. m.m. 8 ct. minimum 6 m.m. Kleine Zakenannonces Afkomstig van handel en be drijf. Vooruitbet. p. m.m. 12 ct. minimum 6 m.m. max. 30 m.m. Personeel gevraagd Voor Huishouding Bevraagd tegen 15 Aug. of 1 Sept. in klein doktersgezin op Texel een flink, net DIENST MEISJE, liefst boven 25 jaar, v.g.g.v. Goed salaris. Br. mevr. Hellema, Den Burg, Texel. Door-ziekte van de tegenwoor dige vraagt mevr. Methorst. Hee» ïenweg 6 0, H'stede, een flinke diexstbo.de v. d. en n. Gevr. fl. DAGMEISJE. Hoog loon. Zond. vrij. Lorentzplein 11. b'3 Houtplein. Gevr. te H'stede bij Adi. Tauwlaan net DAGMEISJE van 8-5 u. per 1 Sept. Aanra. Dinsd. ®n Donderd. avond. Mevr. Mac Neill, Overboschlaan 10. Gevraagd nette WERKSTER •y. 9 tot 2 uur. Eén dag per week. Bloemveldlaan 31. Gevraagd te Bloemendaal, Ign. Bispjncklaan 60, flink MEISJE, "iet ben. 20 j. voor den dag of voor dag en nacht. Gevraagd NET MEISJE, van af 16 jaar, bij voorkeur voor dag e'i nacht. Veenbergstraat 12. Gevraagd in Christel gezin, direct of later een flink WERK MEISJE v. dag of d. en n„ v. g S v. Br. 6135 of tel. 2S625. MEISJE voor halve dagen ge zocht. v. Kinsbergeiislraal 15. NET MEISJE gevr. v. d. en n. zelfst, k. werken. Aanm. Mevr. 8Ujl. Kinderhuissingel 14. Gevr. in klein gezin MEISJE voor de morgenuren en huisnaai ster, Duindoornlaan 10, Hrl. liij Lorentzkade. Gevr. van 8.30 tot 12 zelfst HULP i. d. HL'ISH. Haarlem C. Br. 6126. Flink MEISJE gevr. boven 20 ja au, zelfst. k. w. hoog loon m. huisel verk.%Zondags vrij. Mevr. v. Asselt, Theemsplein 24, Hrl. NET MEISJE gevraagd, netjes kunnende werken en v.g.g.v. Mevr. v. d. Renst. Heemsteed- sche Dreef 168, Heemstede. Flinke jonge WERKSTER ge vr. "Woensd. en Zaterd. v. 8.30-12. Aanm. Prlnsessekaöe 43, tusschen 6.30 en 7.30 uur. Voor direct gevraagd flinke HULP van 9-1. uur. Zondags vrij. Hoog loon. Br. 6072. Gevraagd een DAGMEISJE 1. 15-17 jaar. 8-12.30, flink loon of -kater 4 x per w_eek, Marnix- straat 99 zw. Hrl. N. Echtpaar (z. k.) middenst. vraagt besch. HULP i. d. HUI SU. intern, hulp v. werkster aanw Br. met voll. inl. 6068. Gevr. fl. MEISJE v. d. en n. v.g.g.v. in lel. gez. Aanm. na 1 uur. Fred. Hendriklaan 49, bij BI. Brug, Hrl. Tel. 19266. Gevr. voor direct'fl. HULP IN DE nuISII. Aanm. St.. Bolwerk 8. tuss. 6.30 en 7.30 uur. l'n Chr. gezin gevr. FLINKE DIENSTBODE v. d. en n. Lo rentzplein 19. NET MEISJE gevr. vi uur. niet bov. 15 jaar. Krakeling 12, Bennebroek. Gevr. WERKSTER, enkele ochtenden per week. Aanmelden Borskilaan 12, Bloemendaal. Gevr. in fam. van 3 volw. pers. een flinke .DAGDIENSTBODE van 8-5. Goede ref. Louise de Colignyiaan 12 (halte W. dj Zwijgorlaan), tel. 14 623. Gevr. DAGMEISJE of fl. werk ster, omg. stat. -Aerdenhout. Brie ven 6051. Gevr. bij Rijksduitschers een NET MEISJE v. d. en n. Zelfst. k. w. en v.g.g.v. Leeftijd boven 20 jaar. Aanmelden 's avonds na 8 uur. Helmlaan 26. Tel. 27469. Fl. WERKMEISJE gevr. Hoog loon en goede kost. Na 7 uur Ripperdapark 35. Jong MEISJE gevr. voor hulp in huish. van kl. gezin van 9 tot 12.30 u. Zaterdag en Zondag vrij Emmakade 59 zw. bij Schouw- tjesbrug tusschen 18 en 20 uur. -*- Gevr. KEUKEN-WERKMEIS JE. Hotel De Leeuwerik, Kruis straat 30. Gevr. in gez. v. 2 pers. flink DAGMEISJE van 8-3 uur. of v. n., v.g.g.v. Aanm, na 7 u. Laan v. Boreel 10. Bl'daal. Net flink DAGMEISJE, niet ben. 20 j., zelfst. ltunn. k, en w en v. beslist g. g. vöorz.. gevr. bij echtp. van 8-7 uur. Zondags vrij Goede bell. Aanm. na 7 u. Scho tersingel 99. Net DAGMEISJE gevr. in kl. gezin. Korte Zijlweg 31, O'veen NET MEISJE gevr. voor de morgenuren. De Genestetweg 10. Bloemendaal. NET MEISJE gevr. v. d. of d. n. Mevr. Ennik, Aerdenh.- linweg 7. Aerdenhout. Aanm. avonds 7-9 uur. NETTE WERKSTER gevr, 2 m. p. w. van'10-1 u.'Koninginne weg 20. WERKSTER gevr. - 2 halve dagen p, week. Stuyvesantplein 9. FLINK NET MEISJE zoo spoedig mogelijk gevr. boven 17 jaar van 7.30-2. Goed loon.«Adre,s Wagenweg 62. FLINK MEISJE gevraagd v. halve dagen. Tempeliersstra-.it 1 1 Gevr. flinke j. WERKSTER. 2 of 3 li. dagen p. week. Hyacin tenlaan 49, b. d. Zijlweg. gevr. FLINKE WERKSTER. Maandag. Woensdag, Vrijdag. Zandvoorterweg 8, Bentveld. Tel. 27378. Gevr, in H'stede in gez. zonder kind. JUFFR. IN' DE HUISH. tusschen 30 en 40 j. Liefst, zoo «p. mogel. Br. 6032. Voor Bedrijf Op laboratorium te Haarlem is plaats voor 2 NETTE MEIS JES. leeft. ca. 14 j., witte jas verplicht. Br. 6132. LOOPJONGEN. Gevr. een nette loopjongen tusschen 14 en 16 j._ J. Kuipers, "Kruisweg 35. Gevr. op mantelconf. at. be kwame en leerling STIKSTERS. A.twim. Amsterd. Vaart 106 rood. N ETTE jTONGEX 14 j. tor opleiding gevr. Postzegel Centrale Kleverparkweg 109, Haarlem. Gevraagd JONGEMAN ter ipleiding als perser. Chem. Was- icherlj Peeperkorn. Bleekers- 'aartwog 39. Heemstede. Voor terstond gevraagd oen lankoniende SMIDSKNECHT, be neden IS jaar bij H. Hoek, IJweg 751. Vijfhuizen. Haarlemmermeer Aank. STOFZUIGER MON TEUR gevraagd voor direct, „De Stofzuiger Centrale", Ged. Oude Gracht 52. y KAPSTER gevr. O. Hoffmann. Middenweg 126. KAPPERSBEDIENDE voor heerenafd.. en jongen voor voll opl. gevraagd. Floresstraat 9-11 Hrl N. NETTE JONGEN gevraagd, v. Eems Levensmiddelen. Steenbok straat 21. Hrl. N. DAMESKAPPER or -STER r. werkt. v. 9-6. C. Hamburg. Spaa.rnwouderstr. 29. tel. 14367. I> \NSPIANIST gevraagd voor Zondagsavonds, v. Bakkum. Kal- ■straat 73. IJmuiden-O. MUZIKANTEN. S personen Zaterdag en Zondag gevraagd. Br. 6054. If.H. KAPPERS. Gevr. gev leerling of aank. bed. Hoog loon Schouwtjesplein 4. Gevorderde LEERLIXG-KAP STER gevraagd*. Maison Henri, T-Iazepaterslaan 16. Personeel aangeboden Voor Huishouding Nette HUISHOUDSTER, 35 j. b.z.a. bij heer of moederl. gezin, voor direct. Br. 6137. Net Nederlandsch MEISJE b. z. a. om opgeleid te worden voor 2de mels3e. Br. 6140. Juffr. 28 j., b.a.a. voor kinde ren en HUISHOUDING, intern Gewend met kinderen om ie gaan. Omg. Haarlem. Van goede getuigen voorzien. Br. 6035. COSTUMTèRE vraagt nnai- hiiizen, tegen 4 Sept., ook uit stekend kunn. versteilen. Br. 6070 Net MEISJE. 39 jaar, zoekt betr. in pension voor dag en nacht tegen 1 Sept. Br. 6064. NET MEISJE biedt zich aan tegen 15 Aug. v. d. en n. in klein gezin. Br. 6055. NET MEISJE b.z.a. om vóór kinderen te zorgen, v. d. en n. met huis. verk. Br. 6048. Voor Bedrijf Jong energiek persoon b.z.a. als AANK. ETALEUR, goed k lakschriüven. Br. 6065. Jonged. v. g. h„ alg. ontw. P.G. 28 j., kunn. typen en o. d. h. v alle huish. werk. zoekt WERK KRING als typiste, ass. huish.. gezelsch.. of I. d. (gein dienst bode). Br. 6050. Jbngeman m. machine en pa pier vraagt alle TYPEWERK. Komt ook aai> huis. Br. 6049. Hulzen gevraagd Te huur gevr. door jongelui WONING of een ged. van een ïing, ongem., met vrije keu ken. Br. met prijsopg. 59 2 0. Jong echtpaar zoekt WONING "liefst ben. Huurprijs f 5-f 6.50. Br. 5921. Te huur gevraagd omgeving Heemst. Dreef (Zuid). BENEDEN HUIS. zonder gebruik van keu ken. Br. 5922. Jongelui, die wenschen te trou wen. zoeken in Haarlem een VRIJ HUIS van omstr. f 30- f 35 per maand (onderwijzer). Brie ven 5900. HUIS of ged. m. vrije keuken gevraagd door jongelui, die gaan trouwen. Br. 5960. Te huur gevr. GED. VAN WO NING voor gez. 3 pers. Liefst omg. Kleverpark. Br. Geuzen- straat 63 II, A'dam (W.). Huizen aangeboden Te huur een ongemeubileerf of ged. gestoff. ZOMERHUISJI- te Zandvoort. 2 kamers, w c. vaste waschtafel, gas. electr. licht stookgelegenheid. Prijs f 20 p. m. Adres te vern. bur. v. d. blad. Kamers gevraagd Rustend echtpaar zoekt IN WONING met pension, in rustig gezin in Haarlem of omgeving Prijs billijk. Adres te vern. bur. K'. d. blad. lieer, b.b.h.h. zoekt gem. ZIT- SLAAPK. zonder pension, omtrek Schouwtjesbrug. Br. m. prijsopg no. 5916. Gevraagd door dame zonnig gestoff. ZIT EN SLAAPKAMER m. vaste wascht. en gasstel. Brie- 'en 5906%. Gezin van 3 pers. vraagt tegen Sept. ZIT-SLAAPK. plus één ilaapkamertje. met gebruik van cook en stookgelegenheid. Brie- •en 5907. Twee nette dames vragen 2 a 3 KAMERS met vrije keujeen op netten stand te Haarlem. Br. met prijsopgaaf 5908. Gevr. ZIT-SLAAPKAMER, ge bruik keuken in Centrum. Brie ven 5909. Dame op leeft, vraagt te Haar lem ongem. ZTT- EN SLAAPKA MER, m. kookgcl., liefst ben Br. 5910. Juffr. zoekt gem. ZTT-SLAAP- KAMER in. gebr. v. keuken, liefst in centrum. Br. 5911. 'Dame op leeftijd zoekt half Augustus of .1 Sept. gestoffeerde 7JT-SLAAPKAMER niet keuken Br. 5902. 2 KAMERS met kookgelegen heid te huur gevr. door Weduwe. Omtrek Amsterd. buurt. Br. 5903 Dame z. p. 1/9 gent. Z.-SL. K. m. st. en kookgel. Br. 5904. Gevraagd 2 gemeubileerdo ZIT-SLAAPKAMERS mot. pen sion. centrum. Zoo mogelijk in hetzelfde huis. Br. 5905. Net meisje vraagt vóór 1 Aug SLAAPKAMER of zlt-slaapka- mer, zonder pension. Centrum Heemstede. Br. 5965. Kamers aangeboden Alleenwonende weduwe, 55 j,, biedt VRIJE KAMER aan. met of zonder pension, aan iemand van beslist Chr. overtuiging. In Be verwijk. Br. 6027. Aangeb. GEZ. SLAAPKAMER TJE voor-zonzijde. Zijlstr. 49 R. Te huur ZIT-SLAAPK. m. of 7.. pens bii Dame alleen. Br. 5917. Aang GEM. KAMER met of z. pension. Heerenvveg 104, Heem stede. Goed degelijk PENSION agb., vrij sl.kamertje f 10 p. w., alles nbegr. Gaelstr. 1B. Te huur agb. voor 1 of 2 D. tegen 1 Sept. 2 INEENL. KAMERS m. zijk. v. wt. en gas aanw. Huur- pr. f 35 p mnd. Br. 5914. GEM. EN ONGEM. ZIT-SLAAP KAMER te huur met pension. Lin- deniaan v.h. Julianalaan, Over- veen. Tel. 21658. Kost en Inwoning -Jongeman zoekt KOST EN INW. Centrum, liefst als alleen inwonend. Br. 5923. Huisraad gevraagd Te koop gevr. een 2-PERS. SLAAPK. of ledikant m. of z. ma- tr. en uitschuiftafel. Br. m. prijs 5919. SALAMANDER KACHEL te koop gevr., fl. maat. Br. 5918 Te k. gevr. goed onderh. KOOK KACHEL. Br. m. pr.opg. 5979. Te koop gevr. VULKACHEL of uitdraaihaard. Br. 5936. Te koop gevraagd GEGOTEN KACHEL m. mantel of in ruil voor vulkachel merk „Burgers". Jan Haringstraat 11. Gevr. 1 paar CRETONNE GORDIJNEN, groot patroon. 6110. Te koop gevraagd GEWATT. BEDSPREI 2 pers., kl. groen en klein Salarn. kacheltje. Br. 6107. Huisraad aangeboden Te koop z.g.a.n. HAARD. At- jehstraat 112. Aangeb. zwaar old fin. HUIS- EN SLAAPK. AMEUBL. compl. m. bed 0. k. Rup'precht, Brede- rodestr. 44, Zandvoort Te koop een DIVAN f 40 en een spiraalbed f 10. Arnulfstr. 8 H.-O. Ter overn. aangeb. z.g.a.n. GOTISCH DRESSOIR, prachtig snijwerk, 195 cm breed. Zandv. laan 143,' H'stede. Te koop massief elkenh. SLAAl'K.AMEUBL. met spiraal- matr., bestaande uit lits-jumeaux, toilettafel, nachtkastjes, tafel, 2 stoelen. Br. 5983. Te koop TAFELKLEED donk. rood oude kw„ uit. pr. f 12.50 Adr. bur. v. d. blad. KARPET tér overname. Adres bur. v. d. blad Te koop prima HAARD (Lips Peters), tevens smoking, als nieuw m. 48. Br. 5942. Te koop 2 PITS GASSTEL. Schermerstr. 6 zw. 16 Els TAPIJT oude kw. en stofzuiger te koop. Gen. Botha- straat 38, H.-N. Muziekinstrumenten Eiken Hörügel ORGEL. mod. kast. Kruisweg 691. Hoofddorp. Te koop ERRES RADIO met tafel f 375. Kerkerinklaan 55. Santpoort. RADIO BELL ontvangapparaat te koop pr. f 150. Lorentzkade 114 Ter overname gevraagd AC CORDEON met planoklavier, min stens 40 bassen. Br. met prijsop gave 5987. Twee FLAGOLET-FLUITEN t koop. Te bezicht. na 5 uur. Ernf Casimirlaan 18.' Overveen. RADIOTOESTEL te koop aar geb. Philips 1939. Lindenlaan 3' Overveen. Te koop ACCORDEON piano klavier f 275. 80 bassen. Br. 5985 Te koop z.g.a.n. PHILIPS RA DIOTOESTEL. Adr. bur. v. d. bi. Te koop PHILIPS RADIOTOE STEL Concerto Eendrachtstr. 23 Haarlem (W.) Te koop KOFFERGRAMO- FOON. Brouwerskade 63. OUDE VIOOL te koop. Bou wer Joh A Hillcr, Silberbach 1787. Br. 5972. Kolster Brandfe RADIOTOE STEL te koop aangeb., geen u.k.e Br 5962 PHILIPS RADIO met afstem- oog 7-laraps super, type 640 A, als nw. Zijlweg 332, na 7 uur. Te koop Pr. PHILIPS RADIO 125. Adres bur. v. d. blad. RADIOTOESTEL te koop. Alb. Loots, Marcellsvaart 9.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 11