STADSNIEUWS Yrai|en van den ieuwen Tijd, Gemeentelijke orgelbespeling. De eeuwen-oude traditie der orgelbespe lingen in de Groote Kerk is een zeldzaam bezit dat het cultuurleven van onze stad siert. Men realiseert zich dit niet altijd, men vindt het gewoon, vanzelfsprekend, omdat men het altijd zoo gewet'en heeft op vast bepaalde dagen en uren, zonder reclame aangekondigd en zich manifesterend met de regelmaat van tijden en seizoenen. Maar het is wel eens noodig zich te bezinnen O] een dergelijk bezit, dat niet alleen eerbie< verdient om zijn traditioneel karakter, doch dat ook als levendige factor om, ons leven te vermooien onze belangstelling en onzen dank waardig is. Gelukkig zijn ér valen die de gemeente lijke orgelbespelingen op prijs weten te stellen; vooral in den vacantietijd is het bezoek zeer bevredigend en kan men ver blijdend veel toeloop van jeugdige men- schen constateeren. Zoo was het ook weer op dezen' Dinsdagavond. De stadsorganist George Robert vertolkte een programma dat Kenmerkend was voor zijn goeden smaak en voor zijn besef van de taak die hij in deze te vervullen heeft. Hij leidde den avond in met de beweeglijke en be wuste muziektaal van aartsvader Bach, van wien hij Preludium en Fuga in C gr. t. (Peters IV-I) liet hooren. Daarna klonken twee deelen uit Handel's 10e concert als *n mooi maar innerlijk en uiterlijk contrast met de verheven en diep peilende kunst van zijn tijdgenoot. Het innige Choral van Honegger vormde vervolgens een heerlijk rustpunt. Van den Arnhemschen organist Herman Strategier speelde Robert „Prelu dium, Intermezzo en thema met Variaties", een stuk, dat een devote sfeer ademt en om zijn muzikale kwaliteiten de aandacht volop waard is. Gabriel Dupont's „Pour la Toussaint" bleek ook een dankbare opgave in zijn mengeling van impressionistische en rijp-romantiscBe tendenzen. Ten slotte mochten we nog luisteren naar het fel bewogen en van sterke lyrische spanningen vervulde Choral III van Hendrik Andries- sen, een sieraad van de Nederlandsche orgelliteratuur. Bij zoo'n programma vaardig en smaak vol vertolkt.* komt men vanzelf tot de be zinning omtrent de beteekenis onzer Haar lemsche orgel-traditie. JOS. DE KLERK. HET MEEST GEROEMD TIJDELIJK UITSTEKEND SURROGAAT Uitreiking distributiebescheiden. Morgen restant K. en M. Voor de uitreiking van distributiebeschei den. welke thans voor de geheele stad in de Vleeschhal. ingang Groote Markt geschiedt, ls het morgen Donderdag de beurt aan het restant van de letter K. en de letter M. De vordering^yan rijwielen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat een Ieder die vrijstelling aanvraagt van de ver plichting tot het inleveren van een heeren rijwiel. daarbij moet overleggen de hem toegezonden berichtkaart, dat hij aan den plicht tot het doen van aangifte van de in zijn bezit zijnde rijwielen heefr voldaan. Deze berichtkaart wordt zoo spoedig mogelijk ver zonden. nadat de aangifte door den burge meester is ontvangen. De bewijzen van vrij stelling worden uitsluitend afgegeven in het gebouw van de H. B. S.. ingang Zijlvest, over eenkomstig de eerder gepubliceerde regeling, met dien verstande, da', op Zaterdagmiddag 1 Augustus a.s., geen zitting wordt gehouden. GEEN SPREEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester van Haarlem is wegens uitstedlgheld verhinderd Vrijdag 31 Juli a.s. spreekdag te houden. PERSONALIA. Geslaagd te Utrecht voor het examen En- gelsch L. O. de heer H. F. J. Sanders, Haar lem. Geslaagd te Utrecht voor het examen Fransch M. O. a de heer J. L. Fennis, Haar- lem. Geslaagd voor de acte boekhouden M.O. mej. S. B. Busking te Haarlem. ORGELBESPELING. Het programma van de orgelbespeling in de Groote Kerk, welke Donderdagmiddag van 3—4 uur door den stadsorganist George Robert wordt gegeven, luidt: 1 Passacaglia d kl. t., D. Buxtehude; 2 Preludium en fuga f kl. t„ J. S. Bach; 3 Trio, L. v. Beethoven; 4 2e Sonate, F. Bo- rowski, Allegro, Andante Allegro con spi- rito; 5 Adagietto, L. Boëllmann; 6 Patria, J. BrandtsBuys. FAILLISSEMENT. De Haarlemsche Rechtbank heeft gisteren het faillissement uitgesproken van H. M. Bosman, zonder beroep, wonende te Haarlem, Brouwersstraat 9 rood. Curator mr. L. S. Römelingh, te Haarlem. Rechter-commissaris mr. J. H. P. E. Mijnssen te Haarlem. EXAMENS HOOFD ACTE-EXAM ENS HA A KLEM. Geslaagd voor de geheele acte de dames A. L. Lagenberg, M. P. G. Kuypers, E. D. J. J. Jansen en F. Ekkes en de heeren W. B. Boonstra en G. Admiraal. Geslaagd voor gedeelte A: mej. E. van der Veen en voor gedeelte B mej. M. Jongbloed en de heer P. J. Philipoom. Afgewezen zes candidaten. TOELATINGSEXAMEN M. T. S. HAARLEM. Het toelatingsexamen tol de M. T. S. werd af genomen op 21, 22 en 23 Juli. Totaal aantak lnge- schreveo candidaten: 490, waarvan toegelaten werden 194. Van het acte-examen slaagden 10 candidaten. Toegelaten tot het eerste studiejaar van de af- deeling weg- en waterbouwkunde theoretici: H. W. Brakel, J. van den Eijkel, Katwijk a. d. Rijn; J. H. Henkes, Voorburg; A. J. F. Hooning, Alkmaar; D. Ingelse, Bleslcensgraaf; A. Joustra. H. Kersch, Amsterdam; P. L. de Klerk; H. Korswagen, Leiden; C. Kuijper, Wormer: A. J. H. de Loor; J. A. Marsman, Wijk a. Zee; Th. P. Meiman, Houtrakpolder; G. Miel, Almelo; J. Mijs, IJmulden (O:); C. A. van Nes; J. S. J. H. Pleij, Leiden; P. Rooker, Enkhuizen; J. N. J. Roozen, Santpoort; J. R'utte; D. Snel, Alkmaar, J. C. Vlaardingerbroek, Lelden; D. J. Vlasblom, Leiden; H. A. Wendt, Leiden; A. J. v. d. Wilt, Velp. Toegelaten tot de afdeeling werktuigbouwkun de, electrotechnlek, vltegtulgbouwkunde, theo retici: J. C. B. Al, Warmond; W. G. F. Bange, F. H. Beele; F. O. Berglsch, Anisterdam-W.J. C. Beuks, Amsterdam; W. Bons; K. W. Bood, Medemblik; J. Dekker, Zaandam; J. Dekker, Bad hoevedorp; P. F. Derkx, Amsterdam; P. Detjs; R. W. van der Does, Arnhem; H. F. van Dijk Soe- rewijn. Souburg; H. van Dusseldorp; C. J. J. van Eikeren, Hilversum; R. J. Escher, Rijswijk; M. Frankfoorder, Amsteradm; J. van der Groot; P. Kart. Den Haag; S. Hartman, Velsen; J. P. Hasenack, Den Haag; J. A. M. van der Helm. Beverwijk; C#H. H. Heymans; W. J. Hoffman. Hillegersberg; F. Holling, Aerdenhout; H. M. P. v. d. Horst, Aerdenhout; J. B. Ch. Janssen. IJmulden; J. P. de Jong. Hazerswoude; E. Jonge- nelen, Amsterdam; J. Jonkman. Zandvoort; A van Kesteren, Den Haag; J. Kort. Alkmaar; A. C. Kuijs, Beverwijk; F. H. -M. Lilar, Den Haag; F. Ch. Mulder, Heiloo; L. de Neve, Den Haag; H. Neyt, Beverwijk; H. H. van Nieuwenhuizen, IJmuiden; J. Nieuwenhuizen, Amsterdam; C. B. Nooter, Amsterdam; J. H. Oosterveer, Amster dam; J. J. W. v. d. Raadt, Vijfhuizen; G. van Riessen, Zeist; D. de Ruiter, Kampen; M. de Rijke, Hilversum; G. A. Sanders, Santpoort: F. J. Schmidt. Alkmaar; J. A. Sparenberg, Amster dam; A. E. P. Stolk, Hoofddorp; G. Stolker. Heemstede"; J. Traksel; J. J. J. Verkleij, Alphen a. d. Rijn; J. P. C. de Vries, Arnhem; J. P. Waag- meester, IJmulden; Th. J. Warnier, Overveen- G. J. Wassenaar, Beilen; L. J. Welagen, Bever wijk; J. IJsbrandi. Amsterdam. "Toegelaten tot deze zelfde afdeelingen, prac tici: Ch. J. Blonden. IJmulden: J. H. Bonarius. Leiden; A. M. Groels, Soestdljk; F. Hommers; M. J. Houtkooper, Alkmaar; J. C. de Reede, Lei den; A. J. Stecher; J. Wijga, Amsterdam; M. E. C. Zitman, Leiden; W. J. Zoet; H. Zuiderduin. Santpoort. Toegelaten tot de afdeeling Scheepsbouwkunde; theoretici: H. Boos, Amsterdam; J. W. Boctt, Lei derdorp; H. Hopman. Amsterdam; S. Krul, Sant poort; R. de Lange Boom. Amsterdam; H. La- tenstein. Koog a. d. Zaan; J. M. H. Poell, Lelden; C. Schrama, Den Burg; N, Zwaag, Amsterdam. Toegelaten tot de afdeeling weg- en water bouwkunde; tweede studiejaar: H. Akkerman, Krommenie; A. van Berkum; J. H. J. Herfkens, Leiden; T. Modder, Amsterdam; M. Wierda, Am sterdam: F. J. Zandvoort, Santpoort. Toegelaten tot de afdeeling werktuigbouwkun de tweede studiejaar: Th. M. Baanstra; J. J. van Bethlehem. Arnhem; W. A. des Bouvrie, Am sterdam; J. S. Brandse, Heiloo; C. L. A. Grau- welman, Zutphen; A. Habekotte, Voorschoten; der Maat, T. W. Pais, Heemstede; A. A van der Poel, Aerdenhout: L. Rempt, J. Scholten, J. Th. J. Spook, F. S. Traast, A. C. Twlsk, Castricum: H. H. van Vliet; C. P. de Vries, Koog aan de Zaan; G. van der Weide, Amsterdam, A. J. W. Zandvoort, Noordwijk. Toegelaten tot de afdeeling electrotechniek, tweede studiejaar: L. Barske, Almelo; J. Bru- ning, Amsterdam; B. E. Busking, T. Dijkgraaf, G. Felix, E. J. Goode, Th. J. P. Heeres, Arnhem; H. F. Pit? J. E. J. Pleij, Wierden (O.); B. G. Roos, Oegstgeest; J. v. d. Slikke, Schoondijke; F. C. S. Terborgh, Leiderdorp; F. J. Velde, Den Haag; J. R. Vogel, Amsterdam; F. J. WJjtenburg, Arnhem; J. Zwijnen, Eist. Toegelaten tot de afdeeling scheepsbouwkun de, tweede studiejaar: N. Beudeker, D. Bra'g- gaar, Amsterdam; A. Burdorf, Zandvoort; N. Th. P. van Dale, Amsterdam; N. A. Hartman, Westzaan; Tj. M. de Kónlngh, A. Kuiper, Den Haag; J. van Lunen, Castricum; L. C. van der Marei, Katwijk a. Z.; J. J. van Monsjou, Sant poort; H. Nahuijs, Amsterdam; Amsterdam; K H. Neut, Amsterdam; P. van Niel, G. Platte, Amsterdam; W. E. Rijnveld, J. H. Slkkema, Heemstede; N. W. van Vuure, Alkmaar; K. de Waard, Driehuis. Toegelaten tot de afdeeling vllegtulgbouw- kunde, tweede studiejaar: A. Aarts. B. van Baaien, Amsterdam; D. W. Bilderbeek, Drie huis; N. G. van Brederode, Steenwtjkerwold; J. P. Bijsmans, Amsterdam; H. N. Dam, Sant poort; H. J. Dannenburg, Amsterdam; D. J. El- zenga. Den Haag; L. Geriitsen, Hattem; A. van der Goot, Vlaardingen; A. Hacquebord, J. Hey- ligers, Amsterdam; J. O. Huiberts, Alkmaar; N. C. Jurgens, Bloemendaal; H. J. Kraft, Overveen; C. L. de Leur, Utrecht; Ph. Loof, Terneuzen; J. D. Meppelink. Zwartsluis; H. F. Meyst, Am sterdam; R. L. Mulder, Oegstgeest: H. Peters, G. Poelakker, Nijverdal; W. Verduijn, Ede; D. A. Visser, Santpoort; H. H. Wagemakers, Hoofd dorp; J. J. Wiegant, Hilversum. Uitgereikt het getuigschrift, vereischt voor toelating tot het examen voor acte L.N.O. aan de heeren: B. Baars, J. Bakker, Zeswielen; J. Brinkman, Den Helder; A. J. Heus, F. Hommers, G. van Maarleveld, Alkmaar; A. Ouwerkerk, Velsen; A. Planting, Bloemendaal; M. van Schadewijk. IJmulden; L. Tuppe. (De leerlingen, achter wier naam geen plaats naam is vermeld, wonen in Haarlem). EXAMENS HANDENARBEID HAARLEM. Geslaagd de dames: P. van Alphen, M. H. Wegener-Sleeswijk, M. M. H. C. Wildeman, M. M. Nagij, R. W. Tesselhoff en M. Th. de Kreuk, allen te Amsterdam; M. Kroone, Mon nikendam; C. Aafjes, West-Knollendam; M. van Vuure, Zaandam; W. P. Uriöt, Badboeve- dorp en E. J. de Wilde, Heelsum. M.U.L.O.-EXAMENS HAARLEM. Geslaagd voor diploma A: H. H. de Jong, A. C. Hildebrand, J. G. Hersevoort. D. Jon gens, J. Scheelings, A. Mooy, F. J. H. ter Linden, C. Leewis, E. de Jong, J. Kunnen, C. Koster, allen te Haarlerrj; M. C. de Vlie ger, Haarlemmermeer; M. van 't Veer, G. M. Ooms, Krommenie; D. Bruyn. Wormer; S. van den Brink, Jisp; C. A. Breedt Bruijn, G. Ch. Sicking, Wormerveer; F. A. Schoen, S. M. Schoone, Assendelft. Afgewezen 5 candidaten. Geslaagd voor diploma B: C. Meyer, Haar lem; J. A. Ofman, Krommenie; A. Hou- wertjes, Assendelft. Afgewezen geen. Verduisteren van 21.36 tot 5.58 u. 31 Juli: zon op 5.57, onder 21.34 uur maan onder 10.29, op 23.26 uur 1 Aug. zon op 5.59, onder 21.32 uur maan onder 11.42, op 23.50 uur Bij diefstal van levensmiddelen leen extra-toewijzingen ter vervanging. In geval van diefstal van levensmid delen uit eigen niign/.ijnen. <>|»slng- ptaatsen, winkels, en dergelijke ruim ten verstrekken de organisaties waar onder de desbetreffende producten res- sorteeren, geen extra-toewijzingen of soortgelijke bescheiden ter vervanging van de gestolen goederen. Het rijksbu reau voor de voedselvoorziening wijst een ieder er nogmaals met den groot- sten nadruk op. Men behoort zoodanige voorzorgsmaat regelen tc treffen, bijvoorbeeld door voortdurende bewaking, dat diefstallen eenvoudig onmogelijk zijn. Geen vestiging zonder vergunning. Thans ook voor smeden, fitters, loodgieters en meubelmakers. In de staatscourant van 24 Juilii komt een vieirla/1 beschikkingen van don secretaris- generaail van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart voor, betreffende de uitvoering van de vestigingswet klein bedrijf. Hierbij wordt de vestigiiing zonder vergiuuvn/img wam den secretaris-generaal verboden vaat* inrichumgen £n het smids- en hoefsmidabedirijf, gas- en waitienfiibbeirsbe- dtrijf, ioodgietersbedrijf en dien kleinhandel in nveuibelert, onderscheidenlijk van (het meu'beliruakierebedrijf. Deze beschik klingen zijn op 25 Juili 1942 iin werking getreden Vertegenwoordiger verduisterde 4000 gulden. Eerst na maanden aan het licht gekomen. Half Mei kreeg een vertegenwoordiger van de firma Bemelmans te 's Hertogen bosch, van zijn patroon opdracht 4000 gld te storten op de girorekening van een firma te Maastricht. Eenige dagen geleden belde, tot groote verwondering der firmanten, de Maastricht- sche firma op, met de vraag, waar het ver schuldigde bedrag bleef. Onmiddellijk is hierop een diepgaand on derzoek ingesteld, waarbij bleek, dat het regu der storting zich niet bij de boeken bevond. Ofschoon de betreffende vertegenwoordi ger volhield destijds de betaling te hebben verricht, werd er door de politie bij hem huiszoeking gedaan, temeer daar was ge bleken, dat de man den laatsten tijd abnor maal groote uitgaven had gedaan. Verbor gen in een waschmand werd een bedrag van 1200 gulden gevonden. De politie heeft den vertegenwoordiger toen nog eens duchtig aan den tand gevo'eld met het gevolg, dat,hij de verduistering be kende. De man is tóen in arrest gesteld. EVANG. LUTH. KERK. Drietal te Edam: ds. P. A. Borgers te Apeldoorn, dr. C. W. Moennich te Amster dam en prop..P. A. Rasch te Haarlëm. ZIEKENFONDSPREMIE VOOR WERKVERRÜIMINGSARBEIDERS. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Sociale'Zaken is bepaald, dat voor de berekening van de door den werkgever ingevolge het Zieken- fondsbesluit verschuldigde premie en van het op het loon van den arbeider in te hou den gedeelte daarvan ten behoeve van ar beiders, die werkzaam zijn bij een van rijkswege gesubsidieerd of uitgevoerd werk verruimingsobject wordt uitgegaan van het zelfde dagloon als bij de premiebetaling voor de Ziektewet, de^-Óngevallenwetten en de Kinderbijslagwet. Dit besluit wordt geacht in werking te zijn getreden met ingang van 1 November 1941. VERPLICHTING KOOLZAADBOUW. In eenige gevallen ontheffing mogelijk. In aansluiting aan de in de pers verschenen mededeelingen over de verplichting tot het telen van winterkoolzaad of winterraapzaad vernemen wij, dat de productie-commissaris sen voor den akker- en weidebouw van deze erplichting in eenige gevallen ontheffing kunnen verleeneri. Dit betreft in de eerste plaats hen, die op contract koolsoorten koolrapen, voeder- of mergkool voor zaadwinning telen. Mits deze personen 10 Augustus a.s. onder overlegging van het contract een aanvrage bij den pro ductiecommissaris indienen, verleent deze hun voor de gecontracteerde oppervlakte ont heffing van de verplichte koolzaad- of raap zaadteelt. In dit geval brengt de productie- missaris de gecontracteerde oppervlakte) dus in mindering. Voor het eventueel restant kan de pro ductie-commissaris den contractteler eveneens ontheffing verleenen, indien naar zijn oordeel gevaar voor kruisbestuiving met het oog op de bedoelde contractteelt bestaat. Dit geldt echter uitsluitend voor den cohtractteler zelf en ni§t voor zijn buren. Aan deze ontheffing in verband met kruisbestuivingsgevaar is de voorwaarde verbonden, dat de contractteler een gelijke oppervlakte met blauwmaanzaad of een ander door den productie commissaris aan te wijzen oliehoudend zaad beteelt. In de derde plaats wordt ontheffing ver leend, indien en voor zoover de 'Verplichting tot het telen van koolzaad of raapzaad, met toestemming van den productie-commissaris, op een anderen teler is overgedragen. Deze overdracht is .uitsluitend mogelijk binnen het werkgebied van de landbouw crisis organi satie. Ook deze ontheffing moet vóór 10 Aug. a.s. worden aangevraagd. Bij de aanvrage moet een schriftelijke, gedagteekende en on- derteekende verklaring van den overnemer zijn gevoegd, inhoudende, dat hij zich ver plicht eén in de verklaring aangegeven opper vlakte grond voor den aanvrager met kool zaad of raapzaad te bebouwen. Deze opper vlakte is de overnemer verplicht met deze gewassen te betelen, boven de door hem daar mede uit eigen hoofde te betelen opper vlakte. Train ontspoord en daarna in het water gereden. Acht gewonden te Sneek. Gisteravond is de tram van de H. T. M. lie .om 7 uur van Ha.rb.ngen vertrekt en om :.40 uur in Sneek moest anriveeren, dicht hij Sneek tier hoogte van d<e zuirveiftaibrlek bij den Rok-nuiirderweg o,d een zijspoor en daar.; in een zich daar bevindende vaart ge reden. machinist, die heer Punter uit Sneek, tjjd'tg van die locomotief te springen, 'bij hij echter aan een zijn-en- airmen werd verwond. De conducteur de heer Cha-. Welbedacht, iveneens .uit Sneek. kreeg door glasscher- en vrij ernstige verwondingen aan het hoofd. Voorts liep een zestal passagiers, van wie vijf In Sneek woonachtig en de heer Joh. van der Wel udit Rotterdam, mliin of meer ernstige snij wondien op. Allen wenden tor behandeling naar het St. Anfomdiua zie kenhuis in Sneek vervoerd. Do machine geinaakitie bijna geheel onder rater, terwijl van het pei-somenirij'üuii'tg, dat hallverwege op dien wa/1 bil'eef st'aain, het ge hoede onderstel werd weggeslagen, Naar die oorzaak van het oingeLuik "wordt nog een oindiêrzó-ek ingesteld. Nederlandschë jeugd naar een fraai kasteel. Een heerlijke en gezonde vacantie dank zij den Ned. Volksdienst. De zalen en gangen van het fraaie kasteel te Hoensbroek, dat vele bezoekers van dit plaatsje wel bekend zal zijn, zullen over eenige dagen daveren van opgewonden en verheugde kinderstemmen. Dan zal het uit zijn met de eenzame rust, dan zal de speel weide het verzamelpunt zijn van de krijgers van Winnetou, die plannen beramen tegen Old Shatterhand, dan ook zal er menigen keer gevischt worden naar de karpers in het meer van den kasteeltuin. Dit alles zal gebeuren, wanneer dit kasteel van 1 Augustus af bewoond wordt door 200 jongens uit Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Zeeland, die daar ge durende vier weken worden verzorgd door ons eigen volk, dank zij de bemiddeling van den Nederlandschen Volksdienst. Zij komen terug. Zij zullen terugkomenOnze strij ders aan het Oostfront Zeker, er zijn er die zullen - blijven omdat zij voor volk en land het grootste offer brachten. Het groot ste gedeelte echter zal terugkomen, nadat het Bolsjewistische monster vernietigd zal zijn. Zij, die terugkomen, zullen u vragen wat gij d^ed toen zij in het Oosten niet de wapenen in de vuist de Europeesche be schaving en cultuur verdedigden. Wat zal dan uw antwoord zijn? "Zult gij kunnen antwoorden dat gij behoorde tot het thuis front, dat zijn plicht deed? Landgenoot, zij die straks zullen terugkomen, hebben nu recht op uw steun. Versterkt daarom ons verzorgingsfonds dat geregeld duizenden pakketten zendt aan onze Oostfrontstrijders. Het gironummer is 432100 t.n. Verzorgings fonds Nederland, Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. KAARSEN OP DEN PETROLEUMBON. Gedurende het tijdvak van 1 Augustus tot_en met 30 September 1942 geven de met „24" genummerde bonnen van de pe- troleumkaarten „S" en „T" recht op het koopen van één rantsoen kaarsen, "gn rantsoen kaarsen bedraagt 300 gram. >e voor het koopen van kaarsen aange wezen bonnen moeten vooraf bij den winke lier worden ingeleverd, desgewenscht tegen ontvangstbewijs. De aflevering der kaarsen aan de verbruikers heeft eerst plaats nadat de winkelier zich door middel van de door hem ontvangen bonnen heeft bevoorraad. Dit is ide laatste bonaanwijzing voor kaar- sen tot en met 30 September 1942. OLYMPISCHE DAG VOOR POLITIEMANNEN. Op het Olympia-terrein in Amsterdam zal Woensdag 5 Augustus a.s. een z.g. Olympische dag voor de politie worden ge houden. uitgaande van de Centrale Politie- federatie en georganiseerd door den Ned. Politie Sportbond. Er zullen wedstrijden worden gehouden in athletiek en schermen, terwijl in het Sportfondsenbad zwemwed strijden plaats vinden. Uit het geheele land wordt deelgenomen. VRAAGGESPREK MET ERNST VOOR HOEVE. LEEUWENBERG EN MELCHERT SCHUURMAN WORDT HERH.AALD. De persdienst van den Nederlandschen omroep meldt: Op Vrijdag 31 Juli a.s. wordt van 18.15 tot 18.30 uur over den zender Hil versum 2 een herhaling gegeven van het vraaggesprek met Ernst Voorhoeve, Leeuwen berg en Melchert Schuurman, die binnenkort naar het Oostfront vertrekken, welk vraag gesprek voor de eersteomaal werd uitgezon den op 19 Juli j.L PREMIE ONGEVALLENWET 1921. De waarnemend secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft de bijdrage over, het jaar 1941 vastgesteld op 110 pet van de voorschotpremie betreffende de Ongevallenwet 1921. Er zal dus 10 pet van de voor 1941 betaalde ongevallenpremie worden bij gevorderd. Het bestuur der Rijksverzekeringsbank heeft beslist om de definitieve bijdrage over 1940 voor het bijzonder ongevallen fonds te stellen op 100 pet van de geheven voorloo- pige bijdrage. Er zal dus geen verrekening of restitutie van de voor 1940 betaalde voor- loopige bijdrage bijzonder ongevallenfonds plaats hebben. GEMEENTELIJKE AVONDSCHOOL VOOR NIJVERHEIDSONDERWIJS TE HAARLEM. (Aanvang van den cursus 1 September 1942). Zij, die het onderwijs aan bovengenoemde school wensehen te volgen en zich nog niet hebben aangemeld, kunnen zich alsnog als leerling laten inschrijven op Maandag 3 en Dinsdag 4 Augustus a.s. des" avonds tusschen 8 en 9 uur aan de school Zijlvest no. 25 A (H.B.S. A). Geboortebewijs en schoolrappor ten medebrengen. St. Vragen van den nieuwen tijd? Ja ezer, deze rubriek, die wij vandaag openen wil zich bezig houden met alle vragen, die ons zoo dagelijks bestormen en die verband houden met den „nieuwen tijd". Want rond om al dat nieuwe is er zoo ontzaggelijk veel, dat ons onwillekeurig doet vragen: „Waar om?" De vorm waarin we die vragen aan U willen voorleggen zal niet streng politiek, noch streng wetenschappelijk zijn, doch streng meüschelijk gedacht, Want de nieuwe tijd, die zich ook aan ons land bezig is te voltrekken raakt niet alleen den directeur- generaal maar ook den eenvoudigen schoen lapper. Deze tijden, die ons volk beleeft zijn voor velen moeilijk. Er is zooveel nood om ons heen, er wordt zooveel geleden, er wordt zooveel gedacht, ej; wordt zooveel gemop- perd, er wordt zooveel gescholdenEn dat alles houdt directverband met de barens weeën van den nieuwen tijd, die zich on danks dat alles niet terug laat dringen, om dat zulks niet mogelijk is. Wat zich thans bezig is te voltrekken is een natuurlijk ver loop der dingen. Het nieuwe volgt op het oude en nooit andersom. Velen in ons land weten dat schijpbaar niet of willen dat niet weten en willen tegen den stroom op gaan roeien, maar het gaat nietEn dan komen de teleurstellingen, de moeiten, de zorgen en komt nog maar steeds geen antwoord op al die „Waaroms". Lezers, op al Uw per soonlijke vragen antwoord geven is een on mogelijkheid, maar ,moge U in deze dage- lijksche rubriek iets vinden, waardoor Uw gedachten geleid worden en Uw rusteloos zoeken steun vindt. Als Nederlanders alleir tezamen hebben wij den plicht vooral in dezen tijd ëlkander steun te geven, opdat de gruwelijke verdeeld heid in ons volk niet worde tot een verbrij zeling van onze volkskracht. Hoe wij er thans allemaal óver denken mogen, er moet [toch eens weer een tijd komen, dat wij als volksgenoot naast volksgenoot staan. Laten we er vandaag nog over krakeelen op welke wijze men de beste „vaderlander" is, morgen moeten we weer allen zonen en dochteren van één Nederlandsch volk zijn. En dat het zoo komt, is onze vaste overtuiging. Maar daartoe zal noodig zijn, dat we elkaar tege moet treden met al onze vragen en wensehen. Dit is alleen de weg om tot elkaar te komen. Laten de anonieme briefschrijvers en vuil- spuiters het op hun manier doen. Zij weten reeds volledig, dat zij zich door hun hande lingen buiten dit volk geplaatst hebben. Een waarlijk oprechte Nederlander heeft meer moed en pit in zijn lijf dan des avonds een vuil krabbeltje op een briefje te zetten, vlug naar de post brengen en dan te denken: Heb ik 't em niet fijn gezegd en hij weet lekker niet eens wie het gedaan heeftLezers, er zijn helaas nog vele Nederlanders, die er deze „strijdmethode" op na hóuden. Golven van haat en verguizing worden zoo iederen dag op dit volk losgelaten, maar met dat alles raakt het Nederlandsche volk achterop. Eerlijk en open moeten wij elkaar tegemoet treden. Wij moeten Nederlanders zijn en blij ven! Ons volk is in een geestelijken nood ge raakt doordat politieke^ kwakzalvers jaren lang kans gezien hebben de gezonde politieke opvatting te injecteeren met het gif der rede- looze haatverwekking. En ook thans gaat dit onverantwoordelijke experimenteeren nog iedereen dag door middels de propaganda- zenders van de B.B.C., waar gevluchte Ne derlanders (waarom zijn zij gevlucht?) en Jo den woeste haatgolven over dit volk uitstor ten. Zij wekken op tot moord en vervolging Is dat de weg, volksgenooten, om Neder land weer Nederland te maken? Artikel Bon Aardappelen 38A buit 38 in 343 t/m 34' Boter Boter Boter Boter Brand; 01 t/m. 05 BV Brandst. 01. 02 KF Brood 8SA Brood 38B Chocolade 30. 37 ga rel ten Cigarctten Cigarillos Eeuheidszecp Eenheidszeep G°rt ennout Jam Kaas 347 t/m. 351 Koffiesur. 338 Maïzena 352 Meel (geni.) 3-12 Melk 36 t/m. 39A Melk 36 t/m. 3 9B Petroleum Peillvr. 340 Rijst 4-33. 4-34 Scheerzeep U Servies 1-30 t/m. 1-32 Servies 2-30 t/m. 2-32 Servies 3-30 t/m. 3-32 Servies 4-30 t/m. 4-32 Sigaren Suikerwerk Suiker Tabak Toiletzeep Vermicelli Vieesch Vleesch Wasch poeder Wasch poeder Wie zijn volk met hart efl ziel wil dienen sluit zich aan als lid van den Nederland, schen Volksdienst? SPORT EN SPEL TENNIS GROENEND AAL-TOlfRNOOI. Na een volkomen verloren Maandag kon wedstrijdleider Plak Dinsdagmorgen met de eerste partijen van het Groenendaal-tournooi beginnen. Door zooveel mogelijk ook de morgenuren en de middagen te benutten moet getracht worden den achterstand in te halen, hetgeen met de beschikking over 6 banen en de medewerking der deelnemers in vacantie tijd wel zal gelukken. De eerste partijen brachten eenige club- genooten tegen elkaar op de baan, waarbij de beslissing eerst na langen strijd werd ver kregen. De uitslagen van Dinsdag luiden Heeren enkelspel A. G. HooyenW. L. Beynes 6-4, 6--J. Heeren enkelspel B: W. G. ten Houten de Lange—H. Blom 9—7, 3—6, 7—5. De Haard— Nuberg 6i, 36, 6—2. W. ViëtorP. Josso 64, 2—6, 63. T. TerwindtDe Kuyper 63, 62. M. Adriani EngelsL. L. Verwey 0—6. -2, 6—4. Mutsaerts—M. Klok 6—2, 6—3. J. KoopmansG. Bakker 62, 6—2. T. van PampusBos 61, 7—5. H. DeegenaarTh. Rijnders 60, 6—2. T. 'TerwindMutsaerts 75, 36, 75. H. van Meegerenmr. P. van Eckelt 61, 06, 6—0. J. KoopmansM. Adri- ïi Engels 61, 61. Dames enkelspel B: Mej. K, Mosmevr. L. Blokker 63, 62. Jkvr. v. d. Pollmej. Pauw J—2, 63. Mevr. Smidtmej. J. A de Vries 63, 60. Mej. Jongeneelmevr. P. van Eckelt 61, 26, 6—2. Mevr. D. van Meege renmej. F. Hendriks 60, 62. Heeren dubbelspel B: Hartog en de Kuyper —Bos en de Zwart 75, 6—4. M. Adriani En gels en H. van 't WoutJ. van Houten en Th. Rijnders 16, 63, 61. G. Jonker en L. BrinkmanTh. Scholte en J. Olivier 61, 62. W. Vos en G. HooyenKant en Tjakkes 64. Dames dubbelspel B Mevr. Soutendijk en mevr. Andrirtga de Kempenaarmej. K. Roos en mej. de Maret Tack 64, 6—1. Mevr. P. van Eckelt en mej. K. Mos—mevr-^W. v. d. Veer en mevr. M. v. d. Berg 61, 6—1. Gemengd dubbelspel Bmevr. W. v. d. AGENDA WOENSDAG 29 JULI. Frans Hals Museum Kamermuziek 2:30 u. Rembrandt Theater: Snip en Snap-revue „Tot uw dienst". 2.30 en 7.30 uur. Palace: ..De drie Codpna's", 2, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 jaar. Frans Hals Theater: „De vrouw met den Blauwvos", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toe gang 18 jaar. Luxor Theater: „De Geluksvogel", 2.30 6.30 en 8.45 uur Alle leeftijden. DONDERDAG 30 JULI. Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Gem. Concerteaal: H.O.V.-volksconcert, 7.30 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. W n. Hoofdredacteur: J. V Baudewyns. Haar lem Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. C. Dcrks. Haarlem (afw.). Chef van Dienst en Stad: S R Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Over^ meer. Heemstede uilw.). Buitenland: J C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten. Den Haag. Binnenland: J. A. Steen Jr.. zandvoort. Nieuws- en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, IJmulden. Adver tenties: D. A. J. Spek, Haarlem. Sinkkels blinken, sikkels klinken, ruischend valt 't graan. In de omgeving van Markelu Arbeid had te Madrid een massa-büeenkomst plaats, waarbij de Laudillo het woord is de rogge-oogst hl vollen gang. Rappe vrouwenhanden binden het gemaaide koren richtte tot 20.000" arheideirs en hun rekenschap gaf over de tot nog toe gepresteerde tot schooven. (Hartgerink-Pax Holïand-c). - Ter gelegenheid van den Dag van den opbouwwerkzaamheden. Scherl-Feftinga-Pax Holland-c) - De druivenpluk in de kassen ls thans In vollen gang. (Pax Holland-De Haan-c) DE DISTRIBUTIEBONNEN 2-35. 2-3(> 3-35 3-36 4-36 3SA 38A 38A 341 340 339 Kaart Hoeveelh Aard t 1/2 kg. 1 Aug. Beech 75 gr. 1 Aug. Algem. 100 gr. 1 Aug, Bot/Vet 125 gr. 7 Aug, Reserve 125 gr. 12 Sept. Reserve 125 gr. 12 Sept. Reserve 125 gr. 12 Sept, Brandst 1 eenh. 31 Dec. BrsCfidst. 1 eenh. 30 April '43 400 gr. 1 Aug. 50 gr. 100 gr. 20 st. 10 st. lOst. .,„6, 2S a 75 gr. 15 Aug, Zeep 28 a 75 gr. 15 Aug, Algem. 125 gr. 8 Aug. 250 gr. Brood Brood Versa. Tabak Slg. Tabak 1 Aug, 8 Aug. 1 Aug, 8 Aug, 1 Aug. -Alg-em. Algem, Algem Algem, A Ig 0g?r. 100 gr.' 8 Aug, 8 Aug, 8 Aug, Algem, Melk Melk Petr. Algem 2 50 gr. 5 Sept, 100 gr. 8 Aug, 8 Aug, 8 Aug, 8 Aug, 125 gir, 3 1/2 L. 1 3/4 L. 2 L. 22 Aug, 2 50 gr. 8 Aug, Reserve 2'50 gr. 8 Aug Textiel 50 gr. 31 Aug, Reserve 1 pnt. 8 Aug, Reserve 1 prut. 8 Aug, Reserve 1 pmt. 8 Aug, Reserve 1 pnt. 8 Aug, 3SA 38. 39 337 38A Tabak Versn. Algem. Tabak Toiletz. Algem. Vleesoh Vleeech Algem. Zeep 5 st. 100 gr. 1 kg. 25 gr. 75 gr. 100 gr. 100 gr. 50 gr. 260 gr. 250 gr. 1 Aug 8 Aug. 8 Aug. 1 Aug 15 Aug. 8 Aug. 1 Aug 1 Aug 15 Aug. 15 Aug. .tS VELE WINKELS ZIT HIJ' NOG ONDER DE TOONBANK EN KRUGT DAARDOOR OW DEE jTjëTÏl. V.jM.P.-Claudius-Pax Holland-c) Veer en G. Bakker—mej. W. Beyst en J. L. Vervyey 6—4, 61. Mevr. P. van Eckelt en H. Blommej. N. van Weezei en W. G. ten Houten de Lange 64, 5—7, 61. Mej. H, Josso en P. Josso—mevr. De Clercq en D, Nieman 63, 64. Mevr. van Bellen en Vf. van Bellenmej. I. Alofs en J. Francken 6—0, 63, Mej. M. v. d. Haar en dr. Th. de Crauw mej. J. H. de Vries en J. van Hezei 6—1, (5-^3. DAMMEN De Haarlemsche Damclub hield in haar club lokaal, bovenzalen Restaurant MuunUts, haar 35ste algemeene Jaarvergadering. Te pl.m. 8 uur npende de 1ste voorzitter, de heer j. w. van Jartelen, deze vergadering en memoreerde, dat niettegenstaande de bijzondere tijdsomstandig heden, de verceniging op een alleszins voorspoe dig en succesvol vereenigingsjaar mocht terug- Hulde werd gebracht aan de heeren P. J. Dartelen. A. Miedema en G. J. Steenklst, dl» erin slaagden beslag te leggen op de titels resp. van hoofdklasse kampioen van Noord-Holland, lste en 3de klasse kampioen van Haarlem. Me degedeeld werd, dat de wedstrijden om het zil veren dambord thans volgende maand gehouden zullen worden. Hierna werden de notulen der vorige ledenvergadering goedgekeurd, evenali de jaarverslagen. De kascommissle bracht ver slag van haar onderzoek uit en concludeerde tot algeheele décharge van den penningmeester, waarmede de vergadering zich onder applaui vereenigde. De heer P. H. Meure bracht hierni verslag uit over de vergadering van den Districts- bond Noord-Holland en Jaarvergadering van dei Nederl. Dambond. Besloten werd de wedstrijden om de clubkampioenschappen 1942/1943 begin Sep tember a.s. te doen aanvangen en deze te orga- niseeren op dezelfde wijze als vorige jaren. Voorts keurde de vergadering het bestuursvoor stel goed om in de maand Augustus a.s. een dam- cursusavond te organiseeren, waaraan de heeren P. J. van Dartelen, J. B. Sluiter Jr. en K. Olij hunne medewerking zullen verleenen. De perio diek aftredende bestuursleden K. Olij (2de voor zitter), P. H. Meure (lste secretaris), J. Otter (penningmeester) en Ph. G. Amelung Jr. (lste commissaris-bibliothecaris) werden allen bij ac clamatie herkozen. Tot leden der kascommissle 1942/1943 werden benoemd de heeren J. Holm en A. Fasol en tot plaatsvervangende leden de hee ren C. B. de Laat en G. Bakker. Tot wedstrijd leider der competitie-wedstrijden 1942/1943 werd benoemd de heer A. Smit en tot wedstrijdleider der onderlinge wedstrijden 1942/1943 de heer Olij. Hierna volgde rondvraag en sluiting. RADIOPROGRAMMA DONDERDAG 30 JULI 1942. HILVERSUM I. 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 7.15 Gramofoon muziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. 0. Nieuwsberidhten en Programma-uittreksel. >.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. MO Gramofoonmuziek. 9.45 Robert Gaden en zijn or kest (opn.). 10.30 Pianovoordracht. 11.00 Radio- Vacantieschool. 11.20 Vocale duettten met piano begeleiding en gramofoonmuziek. 12.00 Bertus van Dinteren en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 De Melodisten soliste en jjramofoonmuziek. 14.00 Or kest van de NederlaiWsche Kamer-Opera en gra mofoonmuziek. 15.00 Ensemble Willy Kok. 15.31 Voor de zieken. 16.00 Zondag 22 van den Heidei- bergschen Catechismus en Gewijde muziek (opn.)- 16.30 Gramofoonmuziek. 16.45 Gerard van Kreve len en zijn orkest. 17.15 B. N. O. Nieuws-, zake lijke- en beursberichten. 17.30 Pianomuziek. 18.» Flitsen over de motorsport. 18.15 Gerard van Kre velen en zijn oikest. 18.45 B. N. O. Nieuwsberich ten. 18.55 B. N. O. De wereldmeening uit vreem de kranten. 19.05 Clavecimbelvoordracht. 19.3! Gramofoonmuziek. 19.45 Omroepsymponieorkest en solist. 20.45 Componistenspiegel. 21.00 Omroep- symphonie-orkest. 21.45 B. N. O. Nieuwsberich ten. 22.00 Gramofoonmuziek. Vanaf 22.15 alleea voor de Radio-Centrales, die over een lijnver binding met de studio beschikken. 22.15—14» Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 30I.S M. 6.458.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gramofoonrno- ziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orgelconcert (gr- opn.). 10.40 Voor de vrouw. 11.00 Ensemble Willi Kok en gramofoonmuziek. 12.00 Frans Woute.1 en zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en zake lijke berichten. 13.00 Het Kwartier van den Land stand. 13.15 Gramofoonmuziek. 13.45 Voordracht 14.00 Otto Hendriks en zijn orkest en gramofoon muziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Viool en piano. 16.00 Discovaria. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B. h' O. Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 1"3> .Varia", gevarieerd programma. 18.30 „Waarom kolonisatie", lezing. 18.45 Gramofoonmuziek. 19» Hier W. A. 19.15 Gramofoonmuziek. 19.30 B. N. 0. Nieuwsberichten. 19.40 B. N. O. Wat Nederland schrijft. -19.50 Spiegel van den dag. 20.00 Vaude ville-orkest en solisten. 20.30 Reportage. 29» Gramofoonmuziek. 21.00 Brandende kwesties, cao- serie. 21.45 Theo Uden Masman en zijn dansorkes'- 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Mili"» overzicht. 22.10 Avondwijding. 22.15—24.00 Z" Hilversutfi L

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 14