HEI GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK STADSNIEUWS DAMIAATJES FEUILLETON door FRANZ WENDELMUTH Geautoriseerde Nederlandsche bewerking door B. L. VENZELAAR. 73 Voorwaarde: Half om half! Trevor hield onwillekeurig zijn adem in, toen hij het gekrabbel ontcijferd had. Dus dan scheen het geluk hem toch niet geheel en al verlaten te hebben. Natuurlijk zou hij antwoorden en wel in bevestigenden zin. Of hij later met de anderen werkelijk zou deelen dat wist hij nog lang niet zeker, George Trevor was een man, die zich altijd voor slimmer hield, dan een ander. Vlug schreef hij op de achterzijde van het briefje een paar woorden en draaide het weer tot een rolletje. Niet lang daarna werd de celdeur ge opend en de cipier liet den keuken-assistent binnen. Hij wierp Trevor een onverschilli gen blik toe en bromde: „Je eetgerei van vanmiddag!" De 'gevangene liet ongemerkt het rolletje in het pannetje vallen en reikte het aan den man over, die het bericht haar de keuken overbracht. Enkele minuten later rinkelde de tele foon in het privékantoor van commissaris Peeters. Hij legde den hoorn aan zijn oor, hoorde een nummer noemen en daarna tot zijn genoegen een paar woorden: „Alles in orde, commissaris! Hij heeft toegehapt!" Toen het avondeten aan de arrestanten verstrekt werd, vond Trevor weer een sa- mengerold stukje papier. Hij beefde koorts achtig van opwinding, maar hij moest voor zichtig zijn en zijn nieuwsgierigheid be dwingen. Hij wist uit ervaring, dat gedu rende het eten de oppasser een oogje in het zeil hield en als hij hem snapte bij het lezen van het briefje, dan kon hij alle hoop gerust laten varen. Eindelijk was het zoover. Borden en andere eetgereedschappen werden wegge haald en de cellen afgesloten. Nu kon hij de mededeeling waar hij zoo nieuwsgierig naar was, rustig bestudeeren. De inhoud luidde: Ik kom morgen vrij. Dinsdag aan staande, dus overmorgen, moet hefge- beuren. Let goed op. de voorschriften, die hier volgen. Morgen moet je weer helpen met schrob ben van de vestibule. Op Dinsdag wordt geregeld ook de trap, die van de .vestibule naar de groote ijzeren deur leidt, schoon gemaakt. De opzichter staat dan in den regel met zijn rug naar de deur. Tegen de voorschrif ten in, laat hij den sleutel uit nalatigheid en slordigheid in het slot zitten. Je moet nauwkeurig op de klok letten, die in het trappenhuis hangt. Precies om elf uur zal -het moeten gebeuren. Ik sta buiten met een auto te wachten. Je veegt langzaam tbt aan den opzichter, geeft hem onverwacht een stoot, dat hij achter de ijzeren deur terechtkomt, trekt deze dicht en draait den sleutel om; Dan snel de trap pen af en in den wagen. Ik hoop, dat alles klopt en vergeet niet, half om half. Gaat het ditmaal niet goed, wacht dan op nader bericht! Niemand dan hijzelf kan zeggen, hoe koortsachtig en gejaagd hij dien Dinsdag was. De dag ervoor had hem als een eeuw toegeschenen en het was voor hem een dubbele verlossing,toen de opzichter hem beval, naar buiten te komen en te helpen. „Vandaag moet ook het trappenhuis ge daan worden!" zei hij op brommenden toon tot de gevangenen en daarna begon het werk. De opzichter sloot de getraliede deur af en liet, precies zooals te voorzien was, den sleutel in het slot zitten. Trevor en een andere arrestant, een dikke, roodharige ftian met een loerenden blik begonnen zwijgend met hun werk in het trappenhuis en de vestibule. Trevor schuurde de trapleuning en keek oplettend naar de klok. Het was twee minuten voor elf. De opwinding was bijna niet te dragen, zoodat hij zijn tanden op elkaar moest klemmen om zich niet te verraden. EK uur De opzichter stond zonder het geringste onraad te vermoeden in zijn onmiddellijke nabijheid1, de handen nonchalant op zijn rug. Langzaam heel langzaam sloop Tre vor naar hem toe, terwijl hij in gebukte» houding verder ging met zijn werk. Plot seling verhief hij zich. de opzichter ont ving een hevigen stoot en tuimelde in zijn volle lengte op den grond. Zijn verbazing was zoo groot, dat h;j zelfs geen kreet slaakte en bovendien vergat, onmiddellijk weer op te staan. Kletterend viel de zware deur in het slot, de sleutel werd omgedraaid en toen rende Trevor ook .reeds naar beneden. De roodharige gevangene had het geval schijnbaar onverschillig aangezien. Maar toen Trevor naar beneden rende, ging hij naar den opzichter en informeerde, of hij zich bezeerd had. Toen keken ze elkaar veel beteekenend aan en lachten. Wanneer George Trevor inderdaad zoo slim geweest was, als hij zelf geloofde, dan zou het hem opgevallen zijn, dat de deur, die op de straat uitkwam, wagenwijd open stond, hetgeen anders nooit het geval was, niaar op dit voor hem zoo gewichtige oogen- blik dacht hij aan niets anders dan aan zijn ongelooflijke redding. „Gelukt! gelukt!" riep hij verheugd en toen zag hij ook reeds den wagen, die aan den rand van het trottoir wachtte, met draaienden motor. (Wordt vervolgd.) LAATSTE NIEUWS Met onwillige honden In de Vereenigde Staten propageert men op het opgenblik de gedachte van een Pan- Amerikaansch legioen, dat in den strijd te gen de staten van het Pact van Drie ge bruikt zou kunnen worden. De Philadel phia Record zegt, dat daardoor de eenheid van het Westelijke halfrond tot uiting zou komen, maar laat tevens doorschemeren, dat de Vereenigde. Staten nog veel meer voordeel uit Latijnsch-Amerika willen trekken dan thans het geval is. „Een fac tor, dien wij verwaarloosd hebben", aldus het blad, „is de potentieele militaire macht onzer Latijnsch-Amerikaansche vrienden". Naar Duitsche opvatting bevestigt dit, dat de Vereenigde Staten de andere Ame- rikaansche republieken niet alleen voor den wagen van hun economische imperialisme spannen, maar ook verwachten, dat zij haar bloed zullen vergieten. De ambassadeur van Chili in de Ver. Sta ten, Michels, heeft inmiddels een bespreking gehad met Hull en Sumner Welles. Aan journalisten verklaarde Michels, dat hij bij deze gelegenheid opnieuw bewezen heeft op Chili's gevoelige tekort aan petroleum en benzine. De verscherping van de brandstoffen- schaarschte, welke in de meest uiteenloo- pende takken van het Argentijnsche be drijfsleven tot ernstige stovingen heeft'ge leid, is voor de Argentijnsche regeering aan leiding geweest over te gaan tot het invoe ren van staatscontróle od de productie en de verdeeling van vloeibare brandstoffen. Als eerste maatregel tot het verzekeren van de behoeften van het land aan vloei bare brandstoffen werd hiervoor een alge meen uitvoerverbod uitgevaardigd, dat ook geldt voor de levering aan buitenlandsche schepen. 500.000 M3. staalbeton per maand. Ten aanzien van den omvang der versterkingswerken in Noord-Frankr- rijk verneemt het D.N.B. van militaire zijde, dat meer dan 200.000 arbeiders aan de Kanaalkust per maand een half millioen kubieken meter staalbeton hebben verwerkt. Daarbij heeft men 100.000 kubieken meter rotswand la ten springen. Bij de duizenden reeds voltooide versterkingswerken komen er thans nog honderden,- die op grond van de érvaring technisch volmaakt zullen worden uitgerust. Inzamelingen van afval en geld in de Vereenigde Staten. Na slechts zeven maanden oorlog heeft president Roosevelt zich aan de pijnlijke taak moeten wijden, de bevolking der Ver. Staten op te wekken tot een nationale in zameling van afval, welke nog deze week zal beginnen. Op de persconferentie ver klaarde de president, dat er behoefte is aan grondstoffen van allerlei aard, tenein de oorlogsmateriaal te vervaardigen. 'Afval van metaal, rubber, lompen en andere stoffen zijn dringend noodig. Radio-New-York deelt mede, dat Josef E. Davies, de voormalige Amerikaansche ambussadeur in Rusland, benoemd is tot leider van het controlebureau voor de oor logsinzamelingen. Dit comité controleert de binnen- en buitenlandsche vereenigin- gen, die voor oorlogsdoeleinden collectes organiseeren. Het gevaar voor inflatie in de V.S. Uit Washington wordt gemeld, dat Roose velt binnenkort bij het congres nieuwe wetsvoorstellen zal indienen, welke het in flatiegevaar moeten verminderen. In Wall- streetkringen blijft men echter van mee ning, dat de regeering de loons- en prijs- verhoogingen niet kan voorkomen en dat een inflatie onvermijdelijk is. Het grootste gevaar is gelegen in de stijging der credie- ;en. Hieraan kan echter gèen paal en perk wonden gesteld in verband met de eischen der oorlogsindustrie. Met betrekking tot het nieuwe Ameri kaansche belastingt*rogramma verklaarde minister Morgenthau, naar uit Washington wm-dt gemeld, ydat hieronder -ongeveer 7 millioen personen zullen vallen, die tot dus verre in verband methun geringe inkomen leen directe belastingen behoefden te be ialen. Duitschlancl levert treinen aan Turkije. Op het gebied van de voorziening in de behoeften van het land lijn in Turkije enkele belangrijke besluiten genomen, welke gepaard gaan met een opheffing van alle bestaande regelingen on dit gebied. De leider der Turksche delegatie, die in Duitschland onderhandelingen heeft ge voerd over den aankoop van spoorweg materiaal, heeft aan 0e Turksche pers ver klaard, dat een leveringsverdrag is gesloten, waarbij Duitschland zich verplicht, Turkije 15 locomotieven en 500 wagons teMeveren- ter waarde van 150 millioen Turksche pon den. De kortgeleden in Turkije aangekomen locomotieven kwamen reeds voor rekening] van deze overeenkomst. Actie voor tweede front vermindert. „Het monster van Lochness." Verscheidene Londensche berichten van de Stockholmsche bladen constateeren eenstemmig, dat de propaganda voor een „tweede front1* aanzienlijk is afgenomen. De Engelsche pers waarschuwde voor een overijlde invasie op het continent. De Zweedsche correspondent van Socialdemo- kraten haalt de Evening Standard aan, die er op wijst, dat Churchills militaire adviseurs stellig een tweede front hadden gevormd, wanneer zü over voldoende strijdkrachten hadden beschikt. De Daily Telegraph schrijft: een mislukken van het tweede front zou noodlottiger gevolgen hebben dan een uitstel. So'cialdemokraten noemt deze Engelsche persstemmen een koude douche voor de bolsjewieken en voor hen die om een tweede front geroe pen hebben. Onder het opschrift: „Stort het demo- cratisch-bolsjewistische blok ineen?" pu bliceert het Spaansche blad Informaciones een opmerkelijk artikel. De bolsjewieken, eischen het Europee- sche front als eenig doeltreffend middel tot redding uit het gevaar. De geallieerden schijnen echter zelf in te zien. dat dit front een even groote fantasie is als het monster van Lochness. Moskou zal de rol van „den man die de klappen krijgt" moe ten blijven vervullen, tot hem eindelijk de lucht wordt afgesneden. Welken afloop zal deze oorlog hebben voor de democratieën en de' Sovjet-Unie, vraagt het blad, en het beantwoordt deze vraag met te constateeren dat volgens het oordeel van militaire deskundigen het tweede front niet voor uitvoering vatbaar is. Wanneer de Sovjet-Unie door de op richting van een tweede Europeesche front geen hulp krijgt, stort zij ineen Stort echter de Sovjet-Unie ineen, dan zouden de Geallieerden den 'oorlog niet meer kun nen winnen. Boven dit historisch gebeuren, zoo be sluit de Informaciones, staan de mogend heden van het Drielandenpact onwrikbaar met de laatste troeven in haar hand. Het tweede front verdwijnt in den nevel van het verleden en aan de horizon koipt een nieuw tijdperk te voorschijn. DE CHOLERA IN" SJANGHAI. De cholera-epidemie, die dit jaar een maand eerder dan de vorige jaren is uit gebroken en daardoor groote bezorgdheid heeft verwekt, grijpt ondanks uitgebreide tegenmaatregelen steeds verder om zich heen. Het is derhalve noodig gebleken be paalde zwaar geteisterde stadswijken af te sluiten. Ririm 15.000 bewoners van Sjang hai hebben zich de laatste weken tegen cholera laten inenten. KORT NIEUWS In het Witte Huis is onder voorzitter schap van president Roosevelt een confe rentie gehouden welke ten doel haid net contact tusschen Roosevelt en zijn staf chefs te vergemakkelijken. In deze confe rentie is de organisatie van het nieuwe staf- syéteem besproken. Maandagmiddag is het 13-jarig meisje H. Visser te IJsselmonde onder een der bussen van den dienst RotterdamRid derkerk geduwd door kameraadjes, die met haar op de bus wachtten. Een der achter wielen ging haar over het lichaam. Zij was op slag dood. Burgerlijke Stand. Bevallen, 26 Juli: A. den Dekker-Van der Stelt,- d.; 27 Juli: W. H. Zeulevoet Vaarberg. z.; 28 Juli: A. J. Dollé-Van Norden, d.; 29 Julj: W. NicolaiProsee, d. Overleden, 27 Juli: J. BormanTen Broe- ke. 77 j., Essenstraat. Ondertrouwd, 29 Juli: C. M, van War merdam en E. M. J^isen; J. Vuijst en M. M. Bijster; A. Bloem en J. Bottelier; H. J. de Weers en J. Heeren; J. Beijer en J. de Vos; C. E. Veenstra en J. J. Timmer; J. van der Goes en M. A. C. Rooijers; J. C. Smit en W. S. v. d. Eijlihof: F. P. Hagen en A. M. J. van Deenen; ,H. Bijster en A. E. Smit; W. J. C. v. d. Eertwegh en J. M. v. d. Aardweg; J. Boelens en A. R. Borst: P. Wardenaar en M. Moone; W. M. Hofman en B. C. Otsen; N. C. Kampman en L. M, Hendriks; W. Kuipers en C. C. van der Kroft; G. Koning en P. van Dijk; A. A. Bronstring en T. C. Ruijgvoorn; H. Zorg- drager en J. G. Hirs. Gehuwd: 29 Juli: R. G. Wit en F. Hove- stad; L, J. J. van Djjk en K. E. Schave- maker' P. van Bilderbeek en H. F. M. Verzijlberg; P. C. M. v. d. Velden en M. C. v. Zundert; K. F. Peschar en T. H. Boonacker; H. Hoekstra en A W. Kardol; A. van Eek en L. C. 'Wassenberg; H. C. Hagen en A. J. Hagen; H. J. Vaars en R. Poathuma; T. H. Hessling en P, C. J. Bod den; J. R. Smit en G. ter Maat; J. C. v. d. Muijzenberg en H. va^ Waveren; H. van Tongeren en A. T. Wijtkamp; N. S. Mok en B. -Turksma; J. P. Gramberg en A. C. M, Rustemeijer; H. P. Kruithof en C. v. d. Putte: H. de Looze en M. J. Nieman; J. W. Rijk en A. C. van Hamelsveld; C. Jan sen en H. A, Selhorst; J. P. Spruy't en B. Veringa; C. Luske en A. M. Elfering; W. Snieder en M. Vermeulen-; H. J. Dieben en M. C. van Eijk; S. J. Otter en J. Schrein- ders; S. Kooi en J. M. Zoomers; H. J. Pluk ker en E. D. Zeeman. 1 Benzine-tekort in de Sovjet-Unie De „Prawwa" drukt slagzinnen voo een grooter besparing aan benzine bi. den oogst-arbeid af. „De oorlog ver- eischt enorme hoeveelheden benzine" schrijft het blad. „Bijgevolg is het noo dig, dat de oogst dit jaar vooral friet de hand geschiedt en dat men meer en meer gebruik maakt van paarden. Zij, die uitsluitend met behulp van tractoren zouden maaien, zonder eerst alle andere meer economische middelen te hebben beproefd, zullen als saboteurs worden beschouwd." NIEUWE TURKSCHE AMBASSADEURS De scheidende Turksche ambassadeur, Gerede, is van Berlijn vertrokken. 1 alrijke vertegenwoordigers van staat, partij en weer macht en ve.e leden van het diplomatieke corps deden hem uitgeleide, De nieuwe Turksche ambassadeur voor Berlijn, Saffet Arlkan, heeft op 27 .fuli An kara verlaten om zich naar zijn nieuwe standplaats te begeven. Naar voorts uit Istanboel wordt gemeld, zal dé nieuwe Turxsche ambassadeur voor de Sowjet-Unie, Dsjevat Atsjikalin, zich op Augustus na/ir Koeibisjef begeven, OOGSTVERWACHTINGEN IN FRANKRIJK. Volgens berichten van officieele zijde luiden de rapporten omtrent de Franschen tarwe oogst tamelijk gunstig. Het binnenhmen van den oogst en het dorschen Rebben een bevre digend verloop. Ten einde de landbouwers tot hoogere prestaties aan te sporèn, zijn dorschpremies ingevoerd. De oogst van vee- voerproducten, vooral het binnenhalen van het hooi, heeft tengevolge van de droogte in de onbezette gebieden, geleden.. De. droogte heeft ook voor den aardappeloogst eenige nadeelige gevolgen, hoewel door de regenval van den laatsten tijd de toestand zich schijnt' te verbeteren. FINSCH-AMER. CONSULAIRE BETREKKINGEN VERBROKEN. Het Finsche gezantschap in Washington heeft aan de regeering der Ver. Staten een nota overhandigd inzake het verbreken der consulaire betrekkingen tusschen de Ver Staten en Finland. Daarin brengt de Fin sche regeering haar verwondering tot uiting dat een dergelijk besluit der regeering van Washington- genomen is zonder de gebrui kelijke voorafgaande gedachtenwisseling. Tevens wordt medegedeeld, dat de Finsche consuls eri consulaten einde JuU hun werk zaamheid stopzetten. OPLICHTERS AAN 'T WERK IN DEN HAAG. De laatste dagen «chijnen te Den Haag een aantal oplichters aan het werk te zjjn, die onder het mom van confiscaties wollen de kens, naaimachines, radiotoestellen e.d. „in beslag nemen". Namens den burgemeester en den hoofd commissaris is het A. N. P. gemachtigd te verklaren, dat dezen autoriteiten van een dergelijke inbeslagneming niets bekend is. Mét Ingang van 1 Augustus 1942 zal blijkens sn dezer dagc-n In de Staatscourant af te kon digen beschikking van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart het koopen en in ontvangst ne men en het. verkoopen en afleveren van smeer oliën en -vetten, bestemd voor verbruik in Aio- rijtuigen voor wegverkeer, (met uitzondering 1 het verkeer per rail) uitsluitend zijn toege staan onder afgifte van geldige distributiebe scheiden. De rijksverkeersinspectie zal daartoe aan de verbruikers aanvraagformulieren zenden. De ver bruikers behooren deze formulieren ingevuld er ondeiteekend aan de rijksverkeersinspectie te rug te zenden. Vervolgens ontvangen zij van de ijksverkeersinspectie machtigingen .waarop zij jij den plaatselijkeiv distributiedlenst, geduren de de maand, waarin ae machtiging is afgegeven, bonnen kunnen verkrijgen, die op het: koopen var Smeeroliën en -vetten recht geven» Hierbij wor den de verbruikers onderscheiden naar de om standigheid. of zij al dan niet zelf de afgewerkte )lie regen ereeren. Verbruikers, die niet zelf •egenereereff, ontvangen van de rijksverkeers inspectie roode machtigingen. De distributie- diensten zullen tegen deze roode .machtigingen ook roode bonnen afgeven, verbruikers, die zelf regenereeren, ontvangen van de rijksverkeers inspectie blauwe machtigingen en van den "distri butiedlenst blauwe bonnen. Bij de afgifte van dc blauwe machtigingen, houdt de rijksinspecteur van het verkeer rekening met de omstandigheid dat de verbruiker zelf regenereert door den be trokkene 20 procent op zijn hoeveelheid te korten. Verbruikers, die niet zelf regenereeren en die dus roode machtigingen en bonnen ontvangen, zijn verplicht bij verversching van het carter de afgewerkte olie aan den leverancier af te staan. Zoowel de roode als de blauwe bonnen worden uitgegeven ln coupures van een halve eenheid, 5 eenheden en 25 eenheden. Een eenheid smeer- middelen bedraagt een liter smeerolie of een kg. smeervet. De bonnen, die gedurende de maanden Augustus tot én met October worden uitgegeven, zijn voorzien met den opdruk „periode a" en zijn tot en met 31 December 1942 geldig De handelaren dienen de volle-hoeveelheid, die op de bonnen verkrijgbaar is gesteld, af te leve ren en mogen dus geen korting toepassen. Met ingang van 1 November 1942 zullen met „periode B" gemerkte bonnen worden uitgege ven, die tot en emt 30 Juni 1943 geldig zijn. Het hapert aan krachtsinspanning Tn het Londensche blad People van 12 dezer wijdt Hannen Swaffer een beschou wing aan den binnenlandschen toestand in Engeland. Het hapert volgens hem aan de Engelsche krachtsinspanning voor den oor log en hij illustreert dit op velerlei wijze. De ambtenaren verschuiden zich in hun functie en rijkeluiszoontjes koopen boerde rijen om zich als voor den oorlog belang rijke landbouwers te onttrekken aan den militairen dienst. Andere welgestelden dra gen slechts voor den schijn de uniform, maar bekleeden in werkelijkheid posten die niets om het lijf hebben. In weer andere gevallen worden mannen, in staat tot weerdienst. met goede rela ties benoemd tot directeur of leider van groote bewapeningsbedrijven, zonder dat zij slechts het geringste verstand van dit vak hebben. Dit alles is ontduiking. Er wordt welis waar voortdurend gepraat over tekort aan werkkrachten, maar men vindt niet den moed eens flink door te tasten. Hoe staat het in dezen mét de politieke partijen? Op deze vraag kan men slechts antwoorden, dat het Britsche volk alle vertrouwen daar in heeft verloren, daar er in het Lagerhuis geen oppositie in den ouden zin van het woord meer is. Als een afgevaardigde het maar waagt, zooals onlangs bij de motie van wantrouwen tegen Churchill, tegen de re geering te stemmen, dan wordt hij ter ver antwoording geroepen en in het openbaar berispt. Overal ontbreekt de sterke leiding en dat weegt het zwaarst bij de militairen. Op militair gebied doorleeft Engeland's prestige tegenwoordig een depressie als nimmer te voren in de geschiedenis. Dat gaat zoover, dat men zelfs èen Amerikaan wil benoe men tot bevelvoerend generaal van de ge- heele Britsche weermacht. Dit streven wordt gesteund door de economische afhankelijkheid, waarin Enge land ten opzichte van de Ver. Staten is ge raakt. Het betoog luidt dan aldus, dat' men niet alleen wijst op Engeland's voortduren de militaire nederlagen, maar ook op de Omstandigheid, dat Washington den Engel- schen hoeveelheden manschappen en oor logstuig beschikbaar stelt voor de voortzet ting van zijn oorlog en de Ver. Staten nu zelf ook toezicht op alles willen oefenen. Geboorlehuis van Gogol onder Duitsche hoede. Te Sorotsjinzy staat het huis van den bekenden schrijver Gogol. Naderhand is het overgegaan in het bezit van een Oekrain- schen dokter, wiens bibliotheek er nog steeds een plaats in heeft behouden. Het geheel is, evenals het gedenkteeken van Gogol, dat in zijn geboorteplaats staat, on beschadigd in Duitsche hand gekomen. Een Reuterbericht, dat beide, huis en ge denkteeken door de Duitschers zouden zijn vernietigd, wordt onweerlegbaar weerspro ken door de photografische opnamen van den districtsleider, in deze maand genomen. De beide bouwsels genieten de bijzondere verzorging der Duitsche bezettingsmacht. PRIJSVERLAGING VOOR MEUBELEN IN DUITSCHLAND De politiek tot handhaving van een uit volkshuishoudkundig oogpunt gerechtvaar digden prijs blijkt uit een nieuwe verorde ning van den Rijkscommissaris voor de prijsvorming, waarbij een vergaande prijs verlaging in den meubelhandel moet wor den doorgevoerd. 490© STAATSLOTERIJ EERSTE KLASSE DERDE LIJS I Trekking van 29 JuU ƒ400 No. 21465. 100 No. 9145, 9497. PRIJZEN VAN ƒ20. 1129 1148 1245 1281 1374 1717 1886 2425 2503 2586 3921 4137 4257 4656 5190 5253 5406 5535 5552 5855 5908 6013 6578 7135 7213 7416 7419 7493 7583 7600 7641 7703 7925 8212 8663 8807 8946 9149 9277 9980 10091 10253 10273 10617 10768 10780 11234 11282 11476 11480 11675 11758 11879 12134 12143 12171 12540 12692 12822 13215 13232 13250 13288 13320 13577 14096 14244 14657 14722 14912 15040 15072 15220 15554 15760 16141 16807 17082 17092 17255 17449 17507 17663 18043 18068 19175 19218 19318 19721 20112 20370 20386 20578 20708 20831 21011 21101 21421 MARKTBERICHTEN PURMÈREND Dinsdag. Gemeentel. Kaasbeurs. Vyhandeld 13 partijen, wegende 23.000 K.G. Handel vlug. Hoogste prhs 40 54—56; 20 39—43,50. Kaasmarkt, gewicht 599. Hanudel vlug. Kleine Boeren 3 stapels 1 50—f 56 per 50 K.G. Runderen, totaal 821 stuks. Vette koelen 342 voor de levering. Gelde koeten 220 395490 per stuk. Melkkoeien 105 435—620 per stuk. Stieren voor de levering. Graskalveren 95 100—285 per stuk,, matig. Nuchtere kalveren voor de slacht 284 voor de levering. Nuchtere kalveren voor de fokkerij 35—50 per stuk. matig. Vette varkens voor de slacht 15 voor de levering. Biggen 215 25—46 per stuk. Schapen 460 60 per stuk. Bokken 156 25—00 per stuk. Lammeren 404 24—32 per stuk. Kipeleren 1,32 per K.G. Oude kippen en hanen (blauw) 800 0,90 per K.G. Konijnen 1,— per K.G. Jonge hanen (wit en rood) 0,90 per K.G. Sigarenwinkel leeggehaald. De sigarenwinkel van den heer S. op den hoek van de Zijlstraat en de Nassau- laan heeft des nachts bezoek gehad van een inbreker, die kans gezien heeft, den gehee- len voorraad sigaren en sigaretten, bene vens het in den winkel aanwezige geld mee te nemen. De inbraak werd den volgenden morgen ontdekt door den winkelbediende, die cfi voordeur niet open kon krijgen. Het Week, dat de inbreker bij zijn ver trek 'blijkbaar een trapje had omgegooid, dat tegen de deur gevallen was. De politie tracht thans den dader op te sporen. PERSONALIA. Geslaagd te Den Haag voor het diploma A. (costumière) van den Ned. Mode Vakbond, de dames Buisink, Kaizer en B. Dubbelman, allen te Haarlem. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP. Prop. E. Frater Smid te Overvcen, heeft het beroep naar Haarlem als jeugdpredikant aangenomen. EEN SPOORTREIN TE DUUR VERKOCHT! De Haarlemsche politie heeft een 65-jarigen winkelier bekeurd, omdat- hij een speelgoed spoortrein met rails tegen den prijs van f 18 had verkocht, terwijl hij volgens deskundige verklaring niet meer dan f 10.95 had mogen berekenen. Inbeslag genomen zijn één loco motief, twee wagens, zestien rails en twee wissels. HEEMSTEDE GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: J. v. kooij, Binnen weg 188, gouden broche: Vogel, Kerklaan 1. capuchon: Broekhof. Lombokstraat 26. dis tributiebonnen; Jan Steenlaan 5, hondje; Van Luin. Oosterlaan 7, dameshandschoen; Van der Weide, Hendrik Peeperkornstr. 12, een paar dameskousen: Spoorzichtlaan 22, rubber dameslaars; Bur. van Politie, muts, Habermehl, Raadhuisstraat, portefeuille m. inhoud: Oolders, Meer en Boschlaan 20 en Spijkstra, L. v. Leydenlaan 11, portemon- naie met inhoud; Bureau van Politie, sleu tels; Van Wijle, Schoollaan, Bennebroek 44, Schoen; Snoeks. Voorweg 73, schoen; Van der Putten, Kerklaan 13, theedoek; Weyers, Vijfheerenstraat 22, zeiltje. IJMUIDEN Sluikhandelaars in Vleesch. Vader en twee zoons gesnapt. Reeds geruimen tijd werd een inwoner van IJmuiden er van verdacht, dat hij in frau duleus geslacht vleesch handelde. De politie ging zijn gangen nauwkeurig na, waarbij bleek dat het vermoeden juist was. Het onderzoek wees verder uit dat de man hulp kreeg van zijn twee zoons, die het door hem uitgebeende en in porties verdeelde vleesch bij verscheidene inwoners van IJmuiden be zorgden. Bij een huiszoeking waarbij van de óverval-auto gebruik gemaakt werd, vond men een hoeveelheid vleesch en slagers gereedschap, hetwelk ln beslag werd geno men. De vader en een van de zoons werden in het hoofdbureau van politie opgesloten. HOOFDDORP VERGADERING HOOFDINGELANDEN. Onder leiding van mr. K. J. C.'van Har- denbroek' van Bergambacht is hedenmor gen te Hoofddorp een vergadering gehouden van Hoofdingelanden van den Haarlemmer meerpolder. Onderzocht werden de geloofs brieven van de op 16 April tot heemraad gekozen en herkozen heeren Jac. Clay en Th. van der Geest en van de op 16 April herko zen hoofdingelanden N. T. Geertsema en T. Enthoven en van de gekozen hoofdinge landen G. W. A. Clercq en Dr. Th. Koot. Aangenomen werd een tweede suppletoire begrooting Voor 1941. De rekening over 1941 sloot voor den gewonen dienst met een voor- deelig saldo van ƒ36.403.54. De kapitaal- dienst sloot op 12.960,12. Goedgekeurd, werd de verkoop van een perceel grond van 73 A, 20 c.A., tegen 35 cent per m2 (de kade langs het z.g. Liowegje) aan de ge meente Haarlem merliede en Spaarnwoude. Aan het dagelijkse!) bestuur werd mach tiging verleend de ontvangen koopsommen, in totaal 25.208.25 te bestemmen voor af lossing van leeningen. OFFICIEELE MEDE DEELINGEN. PRIJS VAN KIPPENGRIT. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visschcrlj maakt bekend, dat met ingang van 29 JuU 1942 de prijs, tegen welken droge of gebrande kippengrit ten hoogste mag worden verkocht en afgeleverd, !s vastgesteld op f 2.— per 100 kg. Inclusief zak. vrij wagon of schip af plaats van verzending. MAXIMUM-PRIJZEN VOOR GESNEDEN HENNEP. Het rijksbureau voor dé voedselvoorziening ln oorlogstijd maakt bekend, dat door telers voor van den oogst 1941 afkomstige gesneden hennep van goede mfdden-kwalllteit, waarbij dit pro duct tevens voldoende droog en bladvrlj ls, ten hoogste een prijs van 7Vi cent por kg. In reke ning mag worden gebracht. Voor kwaliteiten boven deze mldden-kwnlltelt ls de maximumprijs bepaald op 8 cent per kg. voor kwaliteiten beneden de middenkwalitelt mag ten hoogste 7 cent per kg. worden bedongen. Al deez prijzen gelden franco boord/wagen naast- bijliggende laadplaats. Vraag en Aanbod Vooruitbetaald per m.m. 8 ct. Niet voorultbet. p. m.m. 10 ct. Werkzoekenden en aangebo den betrekkingen bij vooruit betaling per m.m6 ct. Niet voorultbet. p. m.m. 8 ct. minimum 6 m.m. Kleine Zakenannonces Afkomstig van handel en be drijf. Voorultbet. p. m.m. 12 ct. srinimum 6 m m. max. 30 m.m. Personeel gevraagd Voor Huishouding Gevraagd tegen 15 Aug. of 1 Sept. in klein doktersgezin op Texel een flink, net DIENST MEISJE, liefst boven 25 jaar. ?-S-g.v. Goed salaris. Br. mevr. Hellema, Den Burg, Texel. Door ziekte van de tegenwoor dige vraagt mevr. Methorst, Hee- renweg 60, H'stede, een flinke DIENSTBODE v. d. eri n. Gevr. fl. DAGMEISJE. Hóóg Joon. Zond. vrij, Lorentzplein 11, hij Houtplein. Gevr. te H'stede bij Adr. Dauwlaan net DAGMEISJE van ®-5 u. per 1 Sept. Aanm, Dinsd. Donderd. avond. Mevr. Mac Neill, O'verboschlaan 10. Gevraagd nette WERKSTER *•9 tot 2 uur. Eén dag per week Bloemveld laa n 31. --Gevraagd te Bloemendaal, Ign Bispincklaan 60. flink MEISJE, biet ben. 20 j. voor den dag of Vö°r dag en nacht. Gevraagd NET MEISJE, van af 16 jaar. bij voprkeur voor dag en nacht. Veen bergstraat 12. *- Gevraagd ln Christel gezin, direct of later een flink WERK MEISJE v. dag of d. en n.. v. g 8. v. Br. 6135 of tel. 28625. MEISJE voor,halve dagen ge tocht. v. Kinsbergenstraat IC. NET MEISJE gevr. v. d. en n wlfxt. k. werken. Aanm. Mevr Stijl, Klndbriuiissingel 14. Gevr. in klein gezin MEISJE voor de morgenuren en huisnaai ster. Duindoornlaan 10, Hrl. bij Lorentzkade, Gevr. van 8.30 tot 12 zelfst HULP i. d. HUISH. Haarlem C. Br. 6126. Flink MEISJE gevr. boven 20 jaar. zelfst. lc. w, hoog loon m hulsel verk, Zondags vrij. Mevr. Asselt, Theemsplein 24. Hrl. NET MEISJE gevraagd, netjes nnende werken en v.g.g.v •Mevr. v. d. Renst, Heemsteed- sche Dreef 168, Heemstede. Flinke jonge WERKSTER ge vr. Woensd. en Zaterd. v. 8.30-12 Aanm. Prinsessekade 43, tusschen 6.30 en 7.30 uur. Voor direct gevraagd flinke HULP van 9-1 uur. Zondags vrij Hoog loon. Br. 6072. Gevraagd een DAGMEISJE 1 15-17 jaar. 8-12.30, flink loon of werkster 4 x per week. Marnix- straat 9 9 zw. Hrl. N. Echtpaar (z. k.) middens! vraagt beseh. HULP i. d. HUISH. intern, hulp v. werkster aanw Br. met voll. inl. 6068. Gevr. fl. MEISJE v. d. en n. v.g.g.v, in kl. gez, Aanm. na 7 uur. Fred. Hendriklaan 49, bij BI. Brug, Hrl. Tel. 19266. Gevr. voor direct fl HULP IN' DE HUISH. Aanm. St. Bolwerk 8, tuss. 6.30 en 7.30 uur. In Chr, gezin gevr. FLINKE DIENSTBODE v. d. en n. Lo rentzplein 19. -— NET MEISJE gevr. van 8-3 uur, niet bov. 15 jaar. Krakeling 12. Bennebroek. Gevr. WERKSTER, enkele ochtenden per week. Aanmelden Borskilaan 12, Bloemendaal. Gevr. in fam. van 3 volw. pers. een flinke DAGDIENSTBODE van 8-5. Goede ref. Louise sde Col igny laan 12 (halte W. de Zwijgerlaan), tel. 14623. Gevr. DAGMEISJE ®f fl. werk ster, omg, «tat. Aerdenhout. Brie ven 6051. Gevr. bij Rijksduitschers een NET MEISJE v. d. en n. Zelfst k. w. en v.g.g.v. Leeftijd boven 20 jaar. Aanmelden 's avonds na 8 uur. Helmlaan 26. Tel. 27469. Fl. WERKMEISJE gevr. Hoog loon en goede kost. Na 7 uur Ripperdapark 35. Jong MEISJE gevr. voor hulp in huish. van kl. gezin van 9 tot 12.30 u. Zaterdag en Zondag vrij Emmakade 59 zw. bij Schouw- tjesbrug tusschen 18 en 20 uur Gevr, KEUKEN-WERKMEIS JE. Hotel De Leeuwerik. Kruis straat 30. Gevr. in gez. v. 2 pers. flink DAGMEISJE van 8-3 uur. of v. d. en n„ v.g.g.v. Aanm. na 7 u Laan v. Boreel 10, BI'daal. Net flink DAGMEISJE, niet ben. 20 j.. zelfst. kunn. k. en w en v. beslist g. g. voorz,. gevr. bil echtp. van 8-7 uur. Zondags vrij. Goede beh. Aanm. na 7 u. Scho tersingel 99. Net DAGMEISJE gevr. in kl gezin. Korte Zijlweg 31, O'veen NET MEISJE gevr. voor de morgenuren. De Genestetweg 10 Bloemendaal. NET MEISJE gevr. v. d. of d en n, Mevr. Ennik, Aerdenh.- dulnweg 7. Aerdenhout. Aanm 'a avonds 7-9 uur. NETTE WERKSTER gevr, 2 ni. p. w. van 10-1 u. Koninglnne weg 2 0. WERKSTER gevr. 2 halve dagen p. week. Stuyvesantpleln 9. FLINK NET MEISJE zon spoedig mogelijk gevr. boveru 17 jaar van 7.30-2. Goed loon, Adres Wagenweg 62. FLINK MEISJE gevraagd v halve dagen. .Tempeliersstraat 11 Gevr, flinke j. WERKSTER. 2 of 3 h. dagen p. week. Hyacin tenlaan 49, b. d. Zijlweg. Gevr. FLINKE WERKSTER Maandag, Woensdag. Vrijdag Zandvoorterweg S, Bentveld. Tel 27378. Gevr. in H'stede in gez. zonder kind. JUFFR. IN' DE HUISH. tusschen 30 cn 4 0 j. Liefst zoo sp. mogel. Br. 6032. Voor Bedrijf Op laboratorium te Haarlem ls plaats voor 2 NETTE MEIS JES. leeft. ea. 14 J., wiMfk jas verplicht. Br. 6132. LOOPJONGEN. Gevr een nette loopjongen fusschen 14 en 16 j. J. Kuipers, Kruisweg 35. Gevr. op manteleonf. at. be kwame en leerling STTKSTERS Aanm. Amsterd. Vaart 106 rood. NETTE JONGEN 14 j. ter opleiding gevr. Postzegel Centrale Kleverparkweg 109, Haarlem. Gevraagd JONGEMAN ter opleiding als perser. Chem. Was- scherij Peeperkorn, Bleekcrs- vaartweg 39, Heemstede. Voor terstond gevraagd een aankomende SMIDSKNECHT, be neden 1 8 jaar bij H. Hoek, IJweg 751, Vijfhuizen, Haarlemmermeer Aank. STOFZUIGER MON TEUR gevraagd voor direct. „De Stofzuiger Centrale".* (Sed. Oude Gracht 52. KAPSTER gevr. O. Hoffmann. Middenweg 126. KAPPERSBEDIENDE voor heerenafd., en jongen voor voll opl. gevraagd. Floresstraat 9-11. Hrl. N. NETTE JONGEN gevraagd, v. Eems Levensmiddelen. Steenbok- straat 21. Hrl. N. DAMESKAPPER or -STER gevr. werkt. v. 9-6. C. Hamburg. Spaarnwouderstr. 29. tel. 14367 I) VN SPI A NIST gevraagd voor Zondagsavonds, v. Balckum, Kal- verstraat 73, IJmuiden-O. MUZIKANTEN. 3 personen. Zaterdag en Zondag gevraagd Br. 6054. H.H. KAPPERS. Gevr. gev. leerling of aank. bed. Hoog "loon. Schoriwfjespleln 4. Gevorderde LEERLING-KAP STER gevraagd. Malson Henri, Hazepa terslaan 16. Personeel aangeboden Voor Huishouding Nette HUISHOUDSTER, 35 j b.z.a. bij heer of móedert, gezin, voor direct. Br. 61 ?7. Net,Nederlandse» METSJF. b. 7.. a. om opgeleid te worden voor 2de meisje. Br. 6140. Juffr. 28 j„ b.z.a. voor ktnde- ren en HUISHOUDING, intern Gewend met kinderen om te gaan. .Omg. Haarlem. Van goede getuigen voorzien. Br. 6035. CÖSTUMIèRE vraagt naai buizen, tegen' 1 Sept.. ook uit stekend kunn. verstellen. Br. 6070 Net MEISJE. 39 jaar, zoekt betr. Irt pension voor dag en nacht tegen 1 Sept. Br. 6064. NET MEISJE biedt zich aan tegen 15 Aug. v. d. en n. in klein gezin. Br. 6055. NET MEISJE b.z.a. om voor kinderen te zorgen, v. d. en n met huis. verk. Br. 6fi4S. Voor Bedrijf Jong energiek persoon b.z.a als AANK. ETALEUR, goed k lakschrijven. Br. 6065. Jonged. v. g. h.. alg. ontw. P.G 2 8 j„ kunn. typen en o. d. h. v alle huish. werk. zoekt WERK KRING als typiste, ass. huish gezelsch of i. d. (geen dienst bode). Br. 6050. Jongeman m. machine en pa pier vraagt alle TYPEWERK. Kopit ook aan huis. Br. 6049. Huizen gevraagd Te huur gevr. door. Jongelu. een WONING of een ged. van een woning, ongein., met vrije keu ken. Br. niet prljsopg. 59 20. Jong echtpaar zoekt WONING liefst ben. Huurprijs f 5-f 6.50 Br. 5921. Te 'huur gevraagd omgeving Heemst. Dreef(Zuid), BENEDEN HUIS. zonder gebruik van keu ken. Br. 5922. Jongelui, die wenschen te trou wen, zoeken In Haarlem een VRIJ HUIS van omstr. f 30- f 35 per maand (onderwijzer). Brie ven 59 00. HUIS of ged. m. vrije keuken gevraagd don&,jongelui, die gaan trouwen. Br.^960. Te huur gevr. GED. VAN WO NING voor gez. 3 pers*. Liefst omg. Kleverpark. Br. Geuzen- straat 63 II, A'dam (W.). Huizen aangeboden Te huur een ongemeubileerd of ged. gestnff. ZOMERHUISJE te Zandvoort, 2 kamers, w.c. wasclitafel. gas, electr. licht Kamers gevraagd Rustend echtpaar zoekt IN WONING met pension, In rustig gezin in Haarlem of omgeving Prijs billijk. Adres te vern. bür v. d. blad. Heer, b.b.h.h. zoekt gem. ZTT- SLAAPK. zonder pension, omtrek Schouwtjesbrug. Br. m. prijsopg no: 5.916. Gevraagd door dame zonnlc gestoff ZIT EN SLAAPKAMER m, vaste wascht. en gasstel. Brie ven 5906. Gezin van 3 pets. vraagt tegen 1 Sept. ZIT-SLAAPK. plus één slaapkamertje, met gebruik van kook en stookgelegenheid. Brie ven 5 907. Twee nette dames vragen 2 a 3 K AMERS met vrije keuken op netten stand te Haarlem. Bk. met prijsopgaaf 5908. Gevr. ZTT-SLA.APK AMER. ge bruik keuken in Centrum. Brie ven 5909. Dame op leeft, vraagt te Haar lem ongein. ZIT- EN SLA APK A MER. m. kookgel., liefst ben Rr. 5910. Juffr. zoekt gem. ZIT-SLAAP- K AM Kit m. gebr. v. keüken, liefst in centrum. Br. 5911. Dame op leeftijd zoekt half Augustus of 1 Sept.'gestoffeerde ZIT-SI;AAPKAMER met keuken Br. 5902. - KAMERS met kookgelegen heid te huur gevr. door Weduwe Omtrek Amsterd, buurt. Br. 5903 Damn z. p. 1/9 gem. Z.-SL. K. m. st. en kookgel. Br. 5904. Gevraagd 2 gemeubileerde ZIT-SLA APK AMERS met pen sion, centrum. Zoo mogelijk In hetzelfde huis. Br. 5905. Net meisje vraagt vóór 1 Aug. SLAAPKAMER of zit-slaapka- mer, zonder pension. Centrum Heemstede. Br. 5 9 65. Kamers aangeboden Alleenwoncndê weduwe, 55 j., biedt VRIJE KAMER aan. met of zonder pension, aan iemand van beslist Chr. overtuiging. In Be verwijk. Br. 6027. Aangeb. GEZ. SLAAPKAMER TJE voor-zonzijde. Zijlstr. 49 R. Te huur ZIT-SLAAPK. m. of z. pens bij Dame alleen. Br. 5917. Aang GEM. KAMER mot of z. pension. Heerenweg 104, Heem stede. Goed degelijk PENSION agb„ vrij sl.kamertje f 10 p. w., alles inbegr. Gaelstr 1B Te huur agb voor 1 of 2 D tegen I Sept 2 INEENL. KAMERS m. zljk- v wt en gas aanw. Huur- pr f 35 p mnd. Br 5914. GEM. EN ONGEM. ZIT-SLAAP KAMER te huur met pension. Lin- aenlaan v.h Julianalaan, Over- veen. Tel. 21653. Kost en Inwoning Jongeman zoekt KOST EN INW. Centrum liefst als alleen inwonend. Br. 5923 Huisraad gevraagd Te koop gevr. een 2-PERS. SLAAPK. of ledikant m. of z. ma- tr. en uitschuif tafel Br. m. prijs 5919. SALAMANDER KACHEL te koop gevr., fl. maat. Br. 5918. Te k. gevr. goed onderh. KOOK KACHEL. Br m. pr.opg. 5979. Te koop gevr. VULKACHEL of uitdraaihaard; Br. 5936 Te kopp gevraagd GEGOTEN KACHEL m. mantel of in rut] voor vulkachel merk „Burgers" Jan Haringstraat 11. Gevr. 1 paar CRETONNE GORDIJNEN, groot patroon. Br 6110. Te koop gevraagd GEWATT. BEDSPREI 2 pers., kl. groen en klein ^alam. kacheltje. Br. 6107. Huisraad aangeboden Te,koop z.g.a.n. HAARD. At- jehstraat 112. - Aangeb. zwaar old fin. HUIS- EN SLAAPK. AMEUBL. compl. m. bed o. k. Rupprecht, Brede- rodestr. 44, Zandvoort Te koop een DIVAN f 40 en een spiraalbed ,f 10 Arnulfstr. 8 H.-O. Ter overn aangeb. z.g.a.n. GOTISCH DRESSOIR, prachtig snijwerk, 195 cm breed. Zandv. laan 143. H'stede. Te koop massief eiken K< SLAAPK.AM-EUBL. met spiraal- matr., bestaande uit lits-jumeaux, toilettafel, nachtkastjes, tafel, 2 stoelen. Br. 5983. Te koop TAFELKLEED donk. rood oude kw., uit. pr. f 12.50, Adr. bur v. d. blad. KARPET ter overname. Adres bur. v. d. blad Te koop prima HAARD (Lips Peters), tevens smoking, als nieuw m. 48. Br. 5942. Te koop 2 PITS GASSTEL, Schermerstr. 6 zw. 16 Els TAPIJT oude kw. en stofzuiger te koop. Gen. Botha- straat 38. H.-N Muziekinstrumenten Eiken Hörügel ORGEL, mod« kast. Kruisweg 691. Hoofddorp. Te koop ERRES RADIO me! tafel f 375. Kerkerinklaan 55, Santpoort. RADIO BELL ontvangapparaat te koop pr. f 150. Lorentzkade 114. Ter overname gevraagd AC CORDEON met pianoklavler, min stens 40 bassen. Br. met prijsop gave 5987. Twee FLAGOLET-FLUITEN t« koop. Te bezicht. na 5 uur. Ernst Casimirlaan 18. Overveen. RADIOTOESTEL te koop aan geb. Philips n)39. Lindenlaan 30, Overveen. Te koop ACCORDEON piano- klavier f 275 80 bassen. Br. 5985. Te koop z.g.a.n. PHILIPS RA DIOTOESTEL. Adr. bur. v. d. bi. Te koop PHILIPS RADIOTOE STEL Concerto Eendrachtstr. 23 Haarlem (W.) Te koop KOFFERGRAMO- FOON. Brouwerskade 63. OUDE VIOOL te koop. Bou wer Joh A Hlller, Silberbach 1787. Br 5972. Holster Brandes RADIOTOE STEL te koop aangeb.. geen u.k.g. Br 5962 - PHILIPS RADIO met afstem- oog 7-lamps super, type 640 A,- als nw. Zijlweg 332, na 7 uur. Te koop Pr. PHILIPS RADIO f 125. Adres bur. v. d. blad. RADIOTOESTEL te koop. Alb'. Loots, Marcelisvaart 9.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 15