Haarlemsche Courant Zware Duitsche luchtaanvallen op Engeland. 287e Jaargang No. 176 x x Abonnement p. week 0,28, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, losse nummer» 6 cent. Advertentiën 3—15 jn.m. ƒ3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prijs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer ïdltie S—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. Oltj.: Grafische Bedrijven Damlate. Wnd. Hoofdredacteur! 3. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Woensdag 29 Juli 1942 Kennemer Editie Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 93, Bijkantoor: Soenda- plein 37. Tel. Directie 13082. Hoofdredactie 15054, Redactie 10800, Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Postgiro 134958. Directie PH. A. MEES - P. W. PEEREBOOM. Bureau Mm tilden: Kennemerlaan 102, Telefoon 5437. Aan het Oostelijk front is de vijandelijke actie bij Woronesj opgehouden. Bruggehoofd bij .Rostof sterk naar het Zuiden uitgebreid. Het geheele Donetzbekken thans in Duitsche handen. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In het Oosten is het bruggehoofd over den Don bij Rostof in een voort schrijdenden aanval sterk naar het Zuiden uitgebreid. Ten Oosten van de stad hebben infanterie en gemotori seerde formaties over een breed front den Don overschreden en nadat zij den vijandelijken tegenstand hadden ge broken, bereikten zij den sector van Manyts en Sal. In de groote bocht van den Don duren de gevechten ten Noordwesten van K a- 1 a t s j nog voOTt. Ten Zuiden van deze plaats hebben de Duitsche en verbonden troepen den geheelen benedenloop van den Don bereikt of overschreden. De lucht macht heeft door krachtige aanvallen een groot aandeel aan de verplettering van den vijand ten Zuiden van den Don. Overdag en 's nachts werden ook Maandag de etap peverbindingen, het veerverkeer en de vlie'gtuigbases der bolsjewieken aangeval len. Hierbij werden tal van treinen en spoorweginstallaties, verscheidenee Wolga- schepen en 53 vliegtuigen verwoest. In de omgeving: van Woronesj heb ben de bolsjewieken na hun buitengewoon zware verliezen aan menschen en materieel Maandag niet meer aangevallen, afgezien van enkele plaatselijke operaties. In den midden- sector werden omsin gelde vijandelijke strijdkrachten vernietigd of gevangen genomen. Aan het Wolchof- front mislukte een vijandelijke aanval op een bruggehoofd ih een zwaar handgemeen. In Egypte heeft de vijand 'snachts weer met sterke formaties infanterie en tanks de Duitsch-Italiaansche stellingen bij El Alamein aangevallen. In een tegenaan val werden de Britten met zware verliezen teruggeslagen en hierbij werden duizend gevangenen gemaakt, benevens pantser auto's vernietigd. Gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers mengden zich met succes in de afweergevechten. In luchtge vechten schoten Duitsche jagers negen Britsche vliegtuigen zonder eigen verliezen neer. Op Malta hebben Duitsche vliegtui gen de bestrijding van luchtbases voort gezet. In den strijd tegen Gröot-Brittannië heeft de luchtmacht Maandag talrijke industrieele en verkeersdoelen in Zuid en Midden-Engeland met afzonderlijke vliegtuigen aangevallen en Maandag nacht met sterke strijdkrachten het Britsche industriecentrum Birming- h a m benevens voor den oorlog belang rijke installaties in vele andere steden in de Midlands en Oost-Engeland. Ter wijl de treffers goed neerkwamen, wer den talrijke verwoestingen en uitge strekte branden waargenomen. -» Bij militair onvruchtbare overdag onder nomen stooraanvallen van afzonderlijke Britsche bommenwerpers op nederzettingen in het Noord-West-Duitsche gebied, wérden drie vliegtuigen neergeschoten. Van militaire zijde verneemt het D.N.B.: Op de zwaartepunten van de gevechten ten Zuiden van Rostof en in de groote bocht van den Don zijn de operaties van het léger bij het breken van den vijandelijken tegen stand doeltreffend gesteund door sterke formaties van het Duitsche lucht wapen. Duitsche jagers schoten in luchtgevech ten Maandag 48 vliegtuigen neer zoodat de bolsjewisten Maandag in totaal 101 vlieg tuigen hebben verloren. Een Rus vertelt. Na de inneming van Rostof bevindt het geheele Donetsbekken, dat belangrijke bolsjewistische industriecentrum, zich in Duitsche handen. Een Sovjet-kapitein, die bij de bestorming van Rostof in Duitsche gevangenschap was geraakt, verklaarde dienaangaande: De bolsjewieken hébben hierdoor een dei- zwaarste verliezen gelfeden. Ondanks andere bodemschatten zullen zij dit verlies niet kunnen compenseeren. Als genie-officier was ik bekend met de beteekenis van het Donetsbekken. Derhalve had ik bevel ge kregen de industrieele installaties te Rostof op te blazen, alvorens zij in Duitsche han den vielen. Daarbij geraakte ik in gevan genschap. Alleen al het verlies van 10 kolenmijnen 1000 gevangenen in handen van de As. Felle gevechten in de woestijn. 32 tanks voor El Alamein vernietigd. Het Italiaansche weermaohtbericht luidt als volgt: Maandag heeft in de zone ten Zuiden van El Alamein tijdens felle en herhaalde ge vechten tegen de divisie Trento en de 90ste Duitsche divisie de vijand ernstige verliezen geleden zonder een enkel voordeel te be halen. Ruim duizend gevangenen, voor het tfieerendeel Australiërs, bleven in onze handen; 32 tanks en een dertigtal pantser auto's werden vernield. In den Zuidelijken sector van het front zijn vijandelijke deta chementen, die ti-achtten onze stellingen te naderen, 'gebombardeerd en teruggedreven door het nauwkeurige vuur van de artille rie. Tijdens levendigegevechten tusschen verkenningspatrouilles werden de Britsche patrouilles gedwongen terug te trekken. De luchtmacht der Spil heeft de strijdkrachten der tegenstanders aangevallen met bommen en mitrailleurvuur. Tijdens luchtgevechten werden 9 toestellen neergeschoten door Duitsche jagers en één door onze jachttoe- stellen, Een bommenwerper, die door het afweervuur van Tobroek werd getroffen, stortte op den grond neer. De vliegvelden nalfar en Ta Venezia zijn bestookt en drie Vliegtuigen op. den grond in brand ge worpen. Twee "Engelsche toestellen werden door escorteerende jagers neergeschoten. Zij sportten brandend neer. Twee onzer vlieg tuigen, die hadden deelgenomen aan de operaties van den dag zijn niet op hun basis teruggekeerd. en wel een dozijn industriesteden met haar bewapeningsfabrieken in het Donetsbekken is een gevoelige slag. De voorraden kolen, die de laatste weken naar het Oosten zijn vervoerd, zijn niet voldoende om de Sovjet industrie geruimen tijd in,stand te houden. Tijdroovende transporten uit andere ge bieden zullen noodig zijn om het dringend noodzakelijke verwarmingsmateriaal ter plaatse te brengen. De bevolking en ook de spoorwegen zullen geheel afstand moeten doen van kolen. Er bestond ook reeds een verordening, die het Steken van turf ge lastte, om in geval van verlies van het Donetsbekken althans zich te kunnen be helpen met stookmateriaal. Doelen in Birmingham, Shelden ham, Swindon, BirchamNewton en Huil gebombardeerd. Betreffende de op 27 en 28 Juli ondernor men aanvallen van sterke formaties Duit sche gevechtsvlieg^rs op Groot Brittannië deelt het opperbevel der weermacht nader mede: In de vroege ochtenduren van 27 Juli hebben Duitsche formaties gevechtsvliegers in verscheidene golven industriecentra in Midden-, Zuid- en Oost-Engeland aange vallen. In een aan den Oostrand van Birmingham gelegen gasfabriek sloegen verscheidene bommen in, waarbij de gashouder in de lucht vloog. Een fabriek bij Sheldenham in Midden-Engeland is door verscheidene vol treffers in de voornaamste werkplaats ver nield. In de montageloodsen van een loco motief- en wagenfabriek bij Swindon zijn branden en explosies veroorzaakt. Bij een aanval op een vliegveld in de nabijheid van Swindon werd het inslaan van bommen waargenomen in vliegtuigloodsen en han gars. Andere gevechtsvliegtuigen bombar deerden terzelfdertijd het vliegveld BirehamNewton aan de Oostkust van Engeland. Daarbij werden vier twee-moto- rige vliegtuigen óp den grond vernield. Tot over achten vormden talrijke andere steden aan de Oostkust van Engeland en in de Midlands het dioelwit van Duitsche lucht aanvallen. Zoo werd o.m. de stad Huil ge bombardeerd, waarbij talrijke gebouwen en loodsen aan den Westelijken rand der stad in brand vlogen. Verscheidene spoorweg trajecten aan de Oostkust werden door tref fers van bommen verbroken. Nauwelijks 20 uur na deze uitgebreide Duitsche, overdag uitgevoerde aanvallen, werden de wapenbedrijven van Birming ham met brisant- en brandbommen aange vallen. Ondanks felle afweer van geschut en schijnwerpers troffen de Duitsche gevechts vliegers met "hun bommen de aangegeven doelen. Een bom van het zwaarste kaliber sloeg in een tweede gasfabriek van Birming ham in en deed een felle ontploffing ont staan. Uitgebreide branden ontstonden voorts in een fabriek van vliegtuigonderdee- len en een gummibandenfabriek. In den loop van deze nachtelijke aanvallen waren talrijke andere plaatsen en vliegvelden in midden en Oost Engeland hej,do£l van andere Duitsche gevechtsvliegeritarmaties.' Daarbij werd een bij Manchester gelegen vliegtuigfabriek door verscheidene voltref fers bijzonder zwaar getroffen. Majoor Hastings over verlies van het 'Donetz bekken. Berlijn: Groote achtervolging nog niet ingezet. Majoor Hastings heeft voor radio-Londen over den toestand in Rusland o.a. gezegd, dat het verlies van 60.000 vierkante mijl land voor de Russen zeer bedroevend was, daar hierdoor groote levensmiddelen- en grondstoffencentra verloren zijn gegaan -en andere nog bedreigd worden. De vraag is nu, hoe lang kan Rusland zich nog verde digen. Dat bij den terugtocht van Timosjen- ko het verlies aan materiaal betrekkelijk groot is, is begrijpelijk. Het Hongaafsche telegraafagentschap ver neemt van welingelichte zijde, dat de ge vechten ten Oosten en ten Zuid-Oosten van de Oekraine zich over een steeds grooter gebied uitstrekken. Kenmerkend voor de operaties is de omstandigheid, dat de '^er- bonden troepen voortdurend oprukken tam nieuwe doelen te bereiken -in piaats van de van elkaar gescheiden en ten deele inge sloten Sovjettroepen onmiddellijk te vernie tigen. De Hongaarsche troepen beveiligen deze operaties en verijdelen dagelijks de pogingen der Sovjettroepen om over den Don te trekken. Geconstateerd kan worden, dat de verbonden troepen in de vierde week van het offensief kunnen terugzien op suc cessen, die elke verwachting overtreffen en welker gevolgen eerst tot uiting zullen ko men na het einde van de tegenwoordige faze der operaties. In militaire kringen te Berlijn beant woordde men de vraag, of het in het gebied ten Zuiden of ten Zuid-Oosten van Rostof eeds tot groote achtervolgingsgevechteri is gekomen, ontkennend. Men verklaarde, dat op het oogenblik van een groote actie ten Zuiden van den Don niet .gesproken kan worden. Ook vandaag spraken Duitsche mi litairen de meening uit, dat na den val van Rostof en Bataisk het gebied van den Don- mond niet te verdedigen is. DE DUITSCHE SPOORWEGLEVERANTIES AAN TURKIJE. Naar uit Ankara wondt gemeld, is een ge deelte van het onlangs door de Turksche staatsspoorwegen in Duitschland gekochte spoorwegmateriaal reeds op weg nahr Tur kije. Bovendien zijn 12 locomotieven, welke reeds bij een vroegere gelegenheid in Duitschland waren besteld, uit Bulgarije in Turkije aangekomen. Naar verluidt zal na aankomst van al het bestelde materiaaj, in de Turksche behoefte aan spoorwegmate- iaal voor den tijd van twee tot drie jaar zijn voorzien. Aan het Oostelijk front. General-oberst Lindemann reikt de onderscheiding van hel IJzeren Kruis uit aan Vlamingen en Ne derlanders, die als vrijwilligers in een SS- brigade aan het Oostelijk front staan. (P.É.Z.-v. Eysden-p.k. Hansen-Pax Holl.-c) „De Don is overwonnen". Buitenlandsche journalisten bezoeken Rostof. Vertegenwoordigers van de buitenland sche pers, die nog Vrijdagmiddag per vlieg tuig naar Rostof waren vertrokken en reeds 48 uur na de verovering van deze stad aldaar aankwamen, zijn gistermiddag ier vliegtuig weer te Berlijn teruggekeerd Je militaire correspondent van het DNB vergezelde hen op deze reis. Van zijn in drukken geeft hij de volgende -uiteenzet ting: Zwarte rookzuilen aan den horizon kon digden ons reeds Zondagmiddag aan, dat wij ons doel hadden bereikt: Rostof. Toen wij dan door de -veroverde stad reden, waarvan de vijandelijke propaganda nog steeds beweerde, dat zij in hun handen was en dat verbitterde straatgevechten werden geleverd, zagen wij een beeld van vernie ling, dat alleen door den indruk van de vernietigde vesting Sebastopol werd over troffen. De huizen, die zijn blijven staan, kan men op de vingers van één hand tellen en dat in een stad met 520.000 inwoners. Niets is verschoond gebleven, noch de in dustriewijk, noch de woonwijken, Overal puin, niets dan ruines, waaruit nog vlam men opstijgen. De stad was één groote vesting. De verdedigingsinstallaties loopen tot in het' centrum van de stad. Midden door de woonwijken. Zware en zeer zware kazematten en gevechtsposten waren op ieder kruispunt in de stad gebouwd. Men vraagt zich af hoe het mogelijk is geweest dat deze stad, zoo zwaar ver sterkt, reeds bij den gersten aanval in onze handen viel. Het geheim hier van ligt ook hier Weer in de superiori teit van de Duitsche leiding en van de Duitsche soldaten. Na aan de hand van de operatiekaarten van het Duitsche opperbevel een uitvoe rige uiteenzetting te hebben gegeven van de aanvalsmethoden konden de buiten landsche journalisten de stad op een rond rit bezichtigen. Zondagavond stonden de buitenlandsche journalisten op een hetTvel op den Noor delijken oever van den Don, waar zij een gezicht hadden op het Zuiden, de mon ding van den Don. De Duitsche batterijen bestookten enkele Honderden meters achter ons het gebied ten Zuiden van Bataisk met granaten. Want ook dit plaatsje bevond zich 'sedert de morgenuren reeds voor driekwart in Duitsche handen. Langs de journalisten trok een stroom infanterie naar het nieuwe gevechtsgebied, raasden de voertuigen en knetterden de motoren op een oorverdoovende wijze, ter wijl tanks op den Zuidelijken oever aan land gingen. Lange rijen gevangenen trok ken eveneens langs de journalisten, voor het meerendeel oude lieden en zeer jonge mannen van ten hoogste 16 jaar. De bevelvoerende generaal van een leger corps, dat den strijd hier voert, heeft de buitenlandsche journalisten in een kwar tier voor Rostof ontvangen. Hij verklaarde slechts: ,,De troepen hebben.zeer veel ge presteerd. De Don is overwonnen. De be slissende punten zijn veroverd." Inspectie knstfortificaties in Frankrijk. Modernste en volmaaktste in haar soort. Van bevoegde zijde verneemt het D.N.B.: De zeer uitgestrekte, diep geëcheloneerde fortificaties aan de kust van het Kanaal in Noord-Frankrijk zijn dezer dagen dooi den teehnischen staf van den Duitschen opperbevelhebbér in Frankrijk bezichtigd. Het betreft hier een systeem van uiterst moderne fortificaties, aan welker bouw thans bijna twee jaar tienduizenden ge schoolde arbeiders gewerkt' hebben. Bij de inspectie bleek, dat deze bunkerstellingen en grachten, de automatische tankvallen en versperringen, evenals de andere ves tingwerken grootendeels gereed zijn en door de troepen zijn overgenomen. Op gond van de ervaringen van dezen oorlog, zoo verklaarde een vestingingenieur den inspecteerenden officieren kunnen de Duit sche fortificaties aan de kust van het Ka naal de modernste en technisch volmaakt ste van haar soortgenoemd worden, Opdat de wereld ziet, hoe wij Britten, de Arabieren liefhebben, laat ik mij met hen fotografeeren. Voor uit Jack. maar alleen borstbeeld. (Stapf-Pax Holland-m) Hamburg wederom aangevallen. 26 Britsche toestellen neergeschoten. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht opnieuw het gebied van groot-Hamburg aangevallen, zoo wordt van militaire zijde meegedeeld. Door brisant- en brandbommen ontbonden verwoestingen en branden, voornamelijk in woonwijken. De burgerbevolking leed verliezen. Volgens de te Berlijn ontvangen berichten, werden 26 aanvallende vliegtuigen neergeschoten. Japansche duikbooten brengen 8 schepen tot zinken. Een communiqué van het Japansche kei zerlijk hoofdkwartier deelt mede, dat de Japansche duikbooten opnieuw 8 vijande lijke schepen in den grond hebben geboord tusschen 1 Juni en 16 Juli (in totaal 71.000 brt.) Britten in N.-Afrika trekken zich op oude stellingen terug. Vernietigende Amerikaansche critiek. Reuter heeft medegedeeld, dat de Brit sche strijdkrachten zich in den Noordelijken sector van het Egyptisfche front op de stel lingen hebben teruggetrokken, waarin zij j.l. Woensdag lagen. Volgens „Life" staan de Britsche troepen aan den Nijl nog altijd onder leiding van cavalerie-officieren, die in een tank niets anders zien dan een groot paard. Daarom is het geen wonder, dat de Engelsche'troe pen hun tanks niet in kleine afdeelingen. maar bij honderden-, tegelijk kwijtraken. Terwijl Britsche officieren in den "daktuin van Hotel Continental te Cairo de prestaties van een buikdanseres bewonderen, neemt Rommel de gelegenheid waar om zijn Afrikacorps voor nieuwe aanvallen gereed te maken. Eerste verlieslost van Tobroek De Britsche nieuwsdienst meldt, dat te Pretoria in de Zuidafrikaansche Unie, de eerste verlieslost van Tobroek is gepubli ceerd. Zij behelst 5100 namen, voor het grootste deel van vermisten MUSSOLINI 59 JAAR. Telegram van den Fiihrer. De verbondenheid van Italië met Duitschland. De Fiihrer heeft den Duce ter gelegen heid van diens 59en verjaardag het vol gende telegram doen toekomen: „Heden, op Uw verjaardag, Duce, feliciteer ik U van harte, mede na mens het' Duitsche Volk in kame raadschappelijke saamhoorigheid. Deze gelukwenschen gelden vooral Uw persoonlijk welzijn en den bloei van het Fascistische Italië. In de on wrikbare overtuiging, dat onze vol ken gemeenschappelijk met de bond- genooten van de As in dezen strijd om Europa's vrijheid en toekomst de eind overwinning zullen behalen, begroet ik U op dezen dag zooals steeds op de meest hartelijke wijze". Uw (get.) Adolf Hitler. Dok het Duitsche volk viert den 59sten verjaardag van Benito Mussolini. In po litieke kringen te Berlijn wordt naar aan leiding hiervan de persoonlijkheid van den zeer nauw met Duitschland bevrien- den staatsman en de lotsgemeenschap van beide volken eerbiedig herdacht. BENITO MUSSOLINI. (Archief H. C.) Deze samenwerking is de basis van het nieuwe Europa. Zij werpt op ieder gebied haar vruchten af, onldat zij op een aan vulling berust. Derhalve is het onmogelijk, zooals van vijandelijke zijde steeds weer wordt geprobeerd, een grens aan te ge ven van het aandeel dat de eene of an dere pai-tner van de Spil in dezen oorlog heeft. Italiaansche troepen strijden in Rusland en Duitsche in Afrika. Meer behoeft over de innerlijke afhankelijkheid van beide mogendheden van elkaar en hun weder- zijdsche onontbeerlijkheid niet gezegd te worden. De Duce en de Führer zijn de beide groote centrale figuren in dit stelsel van een gemeenschappelijk, geestelijk, militair en economisch front, dat van de Noord kaap tot aan Afrika loopt. De revolution- nair, vernieuwer en staatsman Mussolini is een gestalte van een dusdanige histori sche grootte en wel zoo uniek, dat het Duitsche volk zijn 59sten verjaardag dank baar en vol bewondering herdenkt. De verjaardag van den Duce beheerscht het beeld van de Berlijnsche pers. Alle bladen publiceeren op de voorpagina het portret van Mussolini en het telegram van den Führer. De Berliner Börsen-Zeitung schrijft o.a. Wij vereeren in Mussolini niet alleen den schepper van het nieuwe Italië, den groo- ten staatsman, den standvastigen en voor- uitzienden Europeaan, wij vereeren hem vooral ook als strijdmakker in de zwaar ste beproeving die ooit aan hoogstaande volken werd opgelegd en die zij door zul len komen, omdat zij willen leven. «KORT NIEUWS Het feit, dat Japan sinds de bezetting der Zuidzeegebieden de beschikking heeft over groote hoeveelheden rubber, - heeft geleid tot het oprichten van een instituut voor rubberonderzoek in de groot-Japan- sche ruimte. Te Bukarest is een Roemeensch-Duitsche vereeniging opgericht. Eere-voorzitter is maarschalk Antonescu. Plaatsvervangende minister-president Mihail Antonescu is voorzitter. Ofschoon de gebruikelijke ochtend audiënties op 13 Augustus eindigen, heeft de Paus besloten zich niet naar zijn zomer verblijf, Castel Gandolfo, te begeven. Naar radio-Cairq meldt, heeft de Egyp tische ministerraad met het oog op den tegenwoordigen toestand besloten de po litie te versterken en uit te breiden. ,Alle noodige grondstoffen nu binnen Japans bereik Verklaring van It.-gen. Soezoeki. De Japansche lt. generaal Soezoeki heeft te Tokio een rede uitgesproken naar aanleiding van de campagne voor de samenvatting van alle krachten der natie en bekend gemaakt, dat de grondslagen voor de gverWiiming in groot Oost-Azië gelegd zijn. Alle grondstoffen, die noodig zijn voor de voortzetting van den oorlog, kunnen uit het Zuiden gehaald worden. Soezoeki, die van een inspectiereis door de bezette gebieden was teruggekeerd, verklaar de, dat het opbouwwerk daar groote vorde ringen maakt. Hij zeide, dat de toestand in Engeland en In de Ver. Staten een tegen stelling vormt met dien in Japan, aangezien de scheepvaartverliezen Engeland en de Ver. Staten dwingen te zoeken naar grondstoffen en ze niet te vinden, want de Spilmogend- heden hebben de Geallieerde schepen naar den bodem der zee gezonden. Voorts zette Soezoeki uiteen dat Engeland en Amerika alle steunpunten hebben ver loren, "waarvandaan zij een tegenoffensief hadden kunnen ihleiden. Zij moeten tjians gebruik maken van derde landen om te trachten hun stellingen weer te veroveren. Het Japansche ministerie voor de spoor wegen voert onderhandelingen met de be treffende autoriteiten over een uitbreiding van het autoverkeer in de Zuidzeegebieden. Voor iedere zone zal een bepaalde Japan sche autofabriek worden aangewezen voor de leverantie van nieuwe auto's en van-nieuwe auto-onderdeelen. In elke zone zullen voorts exploitatie-ondernemingen worden opgericht, welke elk de beschikking zullen hebben over 50 personen auto's en 100 vrachtwagens. 20.000 man Japanners op de Aleoeten De Amerikaansche pers raamt het aantal op de Aleoeten gelande Japanners op'20.000 man en uit de klacht, dat het Amerikaan sche departement van marine niet het noo dige initiatief aan den dag legt, om hen weer van deze eilandengroep te verdrijven. Als Br.'Indië gevechtsterrein mocht worden. De* voorzitter van het dagelijksch bestuur der Indische Onafhankelijkheidsliga, Rasj Behari Bose, heeft zijn landslieden per radio gewaarschuwd voor de gevaren der aanwezig heid van de Engelschen in I-ndië. Hij zei, dat men in Burma heeft gezièn. dat de Britten daar alles verwoestten, al vorens voor de Japanners te wijken. Hetzelfde zal in Indië geschieden, als men het zoover laat komen, dat de Japanners tegen de En gelschen in Indië moeten vechten. ZONDERLINGE „FIETSENVORDERING" TE DEN BOSCH. Zwendelaars nog niet gegrepen. Ook dekens werden in beslag genomen. - Een zonderling geval heeft zich gisteren te 's-Hertogénbosch afgespeeld. Een twee- taL-met capes en zwarte noeden uitgedoste mannen hebben gisteren op verschillende wegen om de stad een particuliere „fietsen- vordering" op touw gezet. Zij beweerden politieambtenaren te zijn eta zijn er in ge slaagd, onder het mom van vordering, ver schillende fietsers van hun karretje te be- rooven, die zij vervolgens op een handwa gen wegbrachten. Enkele gedupeerden, die de zaak maar half vertrouwden, wendden zich tot het politiebureau, waardoor deze laaghartige zwendel aan den dag kwam. Het is nog niet gelukt deze „vorderaars" op te sporen Tevens is gebleken, dat op verschillende plaatsen in de stad lieden op eigen houtje dekens hebben opgevorderd, waarbij zij zich eveneens als politieambtenaren voor stelden. Ook hierdoor zijn verschillende goedgeloovigen gedupeerd. Men vermoedt dat hier een georganiseerde bende aan het werk is geweest en getracht heeft munt te slaan uit de omstandigheden. De politie heeft thans gewaarschuwd voor deze prak tijken en de bevolking aangeraden, bij even tueele hemieuwe pogingen van den betrok kene een legitimatiebewijs te vorderen. Een diepgaand onderzoek wordt ingesteld, waarbij de burgerij is gevraagd, elke in lichting^ welke ter zake dienende is, on middellijk aan de dichtstbijzijnde; politie post door te geven. De tentoonstelling van het „Hulpwerk Beeldende Kunst" te Amsterdam. Groote belangstelling verwacht. Men moet deze tentoonsteling niet zien als representatief voor de Ned. Schilder-, en beeldhouwkunst. Op 1 Augustus wordt in het Rijksmuseum te Amsterdam de tentoonstelling „Hulp werk beeldende kunst", uitgaande van den Nederlandschen volksdienst. georganiseerd in samenwerking met de Kultuurkamer, ge opend. De levendigheid en. de vei'scheiden- heid der onderwerpen trekken hier de be langstelling. Men móet deze tentoonstelling niet zien s representatief voor de Nederlandsche schilder- en beeldhouwkunst. Het is een verkooptentoonstelling van werken van kunstenaars, aangesloten bij de Nederland- schc kuituurkamer. De jury is bij de keuze zoo ver mogelijk gegaan en alleen werken, die blijk geven van onkunde en werken, die kennelijk als „maakwerk" te herkennen waren, zijn geweigerd. Belangwekkend is deze tentoonstelling ook, omdat men er kunstwerken ziet van :eheel onbekende schilders en van misken- len. Het is een misverstand, het mag met een enkel woord gezegd worden, dat alleen „groote meesters" de dragers zijn van de kuituur. Dit wil niet zeggen, dat deze hier niet aanwezig zijn. Het zijn juist dikwijls de kleinere en bescheiden talenten, die de dragers zijn van een zuivere traditie. Meest al zijn de werken van deze bescheidenen van een groote zuiverheid en levensblij heid. Dit maakt de tentoonstelling zeer belang wekkend en de bezoekers zullen ongetwij feld dit beeld van levendigheid en levens blijheid mede naar huis nemen. Er is een stock aanwezig van pl.m. 300 stuks, die zoo spoedig mogelijk de verkochte werken zullen vervangen. Naar het Oostfront. 's GRAVEMLtGE, 28 «Tuil. Don derdagmiddag om drie uur /.uilen de. heeren Voorhoeve; Leeuwenberg en Schuurman met alle ruidere vrijwilligers vanuit den dierentuin te 's Gnivenhage naar het Oostfront vertrekken. EEN HERINNERING. Bs. Ik heb gister 'n vriend ontmoet, dien ik sedert jaren niet meer gesproken had. Ons laatste samenzijn was overigens heel gezellig. Wij zaten naast elkaar in een roote zaal op een bijeenkomst van E.D.D., -oor enkele nijdigaards, die er geen flauw benul van hadden hoezeer hun voorspelling bewaarheid wonden zou, „Eenheid door Di- mitrof" geheeten. Het was er gezellig, om niet te zeggen knusjes. Men voelde zich, ondanks de enorme verscheidenheid van pluimage, vogels in één kooi. Een heer uit Utrecht gaf er af ojT-de N.S.B.-ers en toen hij ten slotte constateerde, dat Nationaal- Socialisme en Communisme in wezen het zelfde was scheen er geen einde aan het applaus te komen. Onder een kopje koffie hebben we nog eens onze herinneringen opgehaald en onze ervaringen getoetst. „Ja, er is heel wat gebeurd sinds die eene avond, weet je nog wel?" Inderdaad! Met deze enkele opmerking lag heel het drama van Nederland voor ons open als een bur gerwoning na Engelschen bominslag. En toen hebben we beiden een wijle ge zwegen, maar onze gedachten werkten des te intenser. Dat we over hetzelfde onder werp dachten lag voor de hand. Daar was immers als verbindende factor de bijeen komst van E.D.D., waarop het too knusjes was en waarop we elkaar voor het laatst gezien hadden. Toen opeens sprak mijn vriend het verlossende woord. Bij ons zijn de kerken niet tot paar denstal, bioscoopzaal of werkplaatsen inge richt; hier toch ook niet? Neen, er zijn zelfs verbeteringen aan gebracht en j.l. Zondag nog heeft de gees telijkheid van de gelegenheid gebruik ge maakt om een verklaring voor te lezen, waarop Stalin, als iets dergelijks in de Sovjet-Unie voorkwam, wel even anders zou hebben gereageerd. Aangenomen, dat er dan nog geeste lijkheid was om te reageeren! Stel eens '<tat bijv. de R.K. moesten evapueeren, kan jij je dan indenken, dat de Joden een actie zouden voeren om dat on gedaan te krijgen en dat ze in hun* kerken zouden bidden opdat Nog altijd dezelfde grappenmaker*! Maar. a propos, het kultureele leven, hoe staat het daarmede? De Kultuurkamer voert zich aardig, wie niet moedwillig blind is moet wel de tallooze verbeteringen zien. die "op dit terrein tot stand kwamen, ondanks den ongunstigen tiid en de razende tegen werking van zoovelen! De overwinnaar trof ontelbare sociale maatregelen, die stuk voor stuk, een verbetering waren en die men zeker niet, al keerde morgen het oude .regiem in al zijn heerlijkheid terug, zou willen missen. Je hebt gelijk, maar dan moet die heer uit Utrecht. Precies, dat dacht ik ook. De bolsjewieken zijn nu onze bondge- nooten geworden, zoodat ook die heer uit Utrecht niet meer volhouden zal, dat Na- tionaal-Soeialisme en Communisme het zelfde is. Van bondgenooten spreekt men niets dan goeds; den vijand kan men geen afbreuk genoeg doen. Dus Als onze kerken geen paardenstallen werden, als het kultureele leven een Volk- schen opbloei vertoont, als de Duitsche legers bij hun binnenkomst zich fatsoenlijk gedragen hebben en niet, zooals wij ons dat van de bolsjewieken, waarmede zij toch immers gelijk staan, hadden kunnen ver wachten. wel dan doen wij net of we dat niet opmerken en gaan tóch onzen gang. Wat die heer uit Utrecht zeide, dienen we zoo gauw mogelijk te vergeten. Het was een vergissing.. zoo ongeveer moet in anti-kringen de redeneering zijn. Toen is de discussie weer stil gevallen en hebben wij beiden nog eens nagedacht over de peillooze diepte waarop een groot deel van het Nederlandsche volk, dat ziende blind is, moet gevallen zijn om zich het bondgenootschap met Stalin te laten op dringen en zonder protest alles te slikken wat een groep uitgewekenen, (die het uit sluitend te doen is om de verloren positie weer te herstellen en daarom desnoods over lijken wil gaan) door de radio gelieft te lanceeren. BESCHERMING VAN NATULRCEBIEDEN. Natuurreservaten aangewezen door president van den rijksdienst voor het nationale plan. De president van den rijksdienst voor het riationale plan heeft thans de natuurreser vaten aangewezen, welke in de eerste plaats voor bescherming in aanmerking komen. Bij de keuze van deze objecten is uitge gaan van het standpunt dat natuurweten schappelijke reservaten bij verlorengaan niet kunnen worden vervangen, terwijl schade aan landschapsschoon toegebracht dikwijls kan worden hersteld of door nieuw landschapsschoon worden vervangen. Van daar dat. de wetenschappelijke objecten sterk in de meérdfcrheid zijn. Bedacht dient hierbij echter te worden, dat wetenschap pelijk belangrijke terreinen als regel ook rijk zijn aan landschapsschoon. Ieder die voornemens is binnen deze ge bieden werken uit te voeren en openbare lichamen mede ten aanzien van voorgeno men grondaankoopen is volgens art. 5 van het besluit tot instelling van een rijks dienst voor het nationale plan verplicht daarvan door tusschenkomst van den bur gemeester mcdedeeling te doen aair het bureau van dezen dienst. Voor Noord- en Zuid-Holland zijn deze objecten gelegen: Noord-Holland: Slikken langs den Een- drachtpolder, lage terreinen bij Dijkmans huizen, Zwarnenwater, verbrande pan en Uilevongers vlak met omgeving, duinterrein benoorden den Schulpweg, de Knie met omgeving, braken ten Zuiden van Schar dam, Alkmaarder en Uitgeestermeer, land goed Marquette, moeraslanden rond Wor- mer en Jisp met de poel, 't Zwet en het Merken, groote Braak, Moordenaarsbraak, kleine Braak, Hoogendijkerbraak. Bloemcndaalsche duinen, die in de om geving van Zuiderwoude Barnegat en Bra ken langs den zeedijk, buitens langs den duinvoet bij Haarlem, Elswoud. Duinvliet, Boekenrode, Vogelenzang, Leiduin, oud- Woestduin, Vinkeduin, Iepenrode, Berken rode en daarbij ook te rekenen de bnitens langs den Wagenweg en de Leidschcvaart, Hartekamp, Manpad, St. Anthonies Braak en Braak beoosten Halfweg, buitenpolder IJdoorn, het Fein, Ankeveensche en Korten- hoefsche plassen, het Wijde Blik. Zuid-Holland- duinen tusschen Katwijk en Noordwijk, de landgoederen Keukenhof, Leeuwenhorst en Offem, de Kagerplassen, landgoed Huis te Warmond, de landgoede ren Raaphorst, Terhorsten, Eikenhorst, de Nieuwkoopsche Plassen, landgoed Duiven voorde. de Reeuwijksche Plassen. Staelduin, de Ackersdijksche plassen, de Boezempol der, Veerstalblok bij hoeve IJsseloord, groote wie bij Haastrecht, de Vlist, eendenkooi van Joehems met aangrenzende rietvelden, Groene strand op het eiland Voorne, boe zems van Overv/aard en Nederwaard, Sehoonenbrugsche heuvel, landgoed Hnis ten Donck. de punt op Goeree. Westduinen, Scheelhoek, Opwas in het Haringvliet, riet velden van Tiengemeten, de Zuidholland- sche Biesbosch en de plaat in 't Hollandsch Diep bewesten den Moerdijk.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1