Nederlanders bouwen aan een nieuwe „Oost" Vragen van den leuwen Een Sagentocht over de Veluwe. Zoon van generaal J. B. van Heutz aan het Oostfront. Het verlies van Indië voorspeld. Wereldoorlog 1914—'18. Terwfll rondom ons land de oorlog woedt. Is Nederland Ingesla pen. Tevergeefs verheffen enkelen hun waar schuwenden stem en wijzen op de gevaren die land en volk bedreigen. Tot hen behooren de grootc gouverneur-generaal van Indië. generaal J. B. van Heutz en zijn zoon, dr. J. B. van Heutz. destijds officier van gezondheid In het Nederlandsche leger. Be laatste schreef in de wintermaanden van 1915'16 de vol gende historische woorden: „In Nederland wint dc meening meer en meer veld. dat wij de koloniën op den duur toch niet kunnen houden, terwijl Indië nog vol moed is Is het onder de tegenwoordige omstandig heden te verwonderen. dat anderen, meer vooruitziend, in en over onze koloniën be schikken Een kwart eeuw later zijn deze profetische woorden in vervulling gegaan. De schrijver echter staat thans als zestig-jarige aan het Oostfront, de oudste officier van gezondheid bij de Waffen-S S. De man. die het verlies van Indië vooruit zag en zich hier tevergeefs tegen heeft verzet werkt thans in het Oosten daadwerkelijk mede aan den opbouw van een nieuwe levensruimte, waarin ook voor Ne derland een eervolle plaats zal zijn. Een medewerker van „Van Honk", het weekblad voor de Nederlandsche werkers in Duitschland, heeft dezer dagen een onderhoud met dr. van Heutz jr. gehad. „Mijn vader en ik, aldus dr. van Heutz. hebben gedurende den eersten wereldoorlog getracht Nederland wakker te schudden. Het heeft niet mogen baten. Het partijwezen be- heerschte alles. In plaats van over de groote belangen van ons wereldrijk te beraadslagen, praatte men in het parlement tot in den treure over politieke pietluttigheden. In de Tweede Kamer werden wij typisch Neder- landsch kleinburgerlijk aangevallen. De wereld-geschiedenis heeft echter niet stil gestaan. Nederlandsch Oost- en West- Indië gingen verloren. Men heeft nu Neder landers, die hun nationalen plicht meenen te doen, door te klagen en te jammeren en op de Duitschers en op de Japanners te schelden De Nederlandsche vrijwilligers der divisie- Wiking denken er ander over. Zij bouwen daadwerkelijk mede aan een nieuwen „Oost' in het vacuum, dat de bolsjewisten achter lieten. Daar kan ons oude Nederlandsche kolonisatie-talent laten zien wat het waard is Daar hunkert men naar Nederlandsche des kundigen op het gebied van landbouw, vee teelt en nijverheid. In dat Oostland, waar Naar opvoering van de kersenproductie in Brabant. Aantal bijenvolken zal vergroot worden Naar wijvernemen ligt het in de bedoe ling de productie van kersen In het Brabant- sche kersenland, de streek rondom Uden en Mierloo. aanzienlijk op te voeren en wel door het vergrooten van het aantal bijenvolken die voor de bestuiving noodig zijn. Interessante proeven, welke in den loop van de laatste jaren zijn genomen, hebben aangetoond. dat de geringe productie der kersenboomgaarden te wijten is aan het ge brek aan bijen. Door het opvoeren van het aantal bijen volken verwacht men de productie, welke tot nog toe in deze streek plm. 200.000 Kg. be droeg. te kunnen verhoogen tot ongeveer 2.000.000 Kg. DE AMATEURTEELT VAN TABAK. Regeling: voor de bewerking van de zelfgeteelde tabak. De verplichte inlevering van inlandsche tabak, waarvan vorige week :n de bladen melding werd gemaakt, heeft ook bezorgd heid gewekt onder vele amateurs, cie blijk baar in de meening verkeerden, dat de om- nenlandsche industrie met het bonte meng sel van amateur-tabak wel geholpen zou zijn. Met nadruk wordt er nog eens de aan dacht op gevestigd, dat in bedoeld pers bericht duidelijk een uitzondering werd ge maakt voor die tabak, waarvoor dit laar ontheffing van het teeltverbod werd ver leend. Amateurs, die over een teeltopper vlakte van maximaal 1 are tabak beschik ken, hetgeen neerkomt op 500 planten, die circa 20 a 30 kg droge tabak opleveren, behoeven hun tabak dus niet in te leveren. Een andere moeilijkheid voor amateurs vormt de bewerking van het uit eigen teelt verkregen product. Naar wij van den heer p. J. M. Albers, den bekenden tabaks expert te Druten, vernamen, is het niét mogelijk, dat behalve de meer dan 2.000 amateurs, die te Druten staan ingeschreven, nog meer amateurs hun tabak individueel daarheen zenden voor verdere bewerking, daar in Druten alleen zij kunnen worden geholpen, die daar reeds genoteerd stonden. Andere amateur-tabakkers zullen goed doen zich aaneen te sluiten tot groepen van minstens 25. Hierover kan men zich in ver binding stellen met onderstaande adressen: J. Cappon. Schellingwouderdijk 213b, Am sterdam (N.), voor het geheele land, met uitzondering van Brabant, Zeeland. Lim burg en omgeving Nijmegen. Deze heeren verschaffen ook adviezen en inlichtingen, die voor amateurs van belang kunnen zijn. Daar het de bedoeling is uitsluitend tabak in bewerking te nemen van amateurs, waar van men vóór einde September weet, hoe veel zij maximaal kunnen inzenden, wor den aanvragen, die na 15 September a.s. binnenkomen, niet meer in behandeling ge nomen. Uitsluitend zij, die dan te Druten of aan genoemde adressen staan ingeschre ven, mogen t.z.t. inzenden, wat opgeleverd kan worden volgens de door hen verstrekte opgave. onze voorvaderen reeds in de 13de en I4de eeuw heen reden, opent zich voor Nederland thans, een nieuwe en schoone toekomst. Maar deze ruimte moet eerst op de bols jewisten veroverd worden. En hier helpen wjj daadwerkelijk aan mee. Wy zUn geen avonturiers. Wij zün soldaten, die weten, waarvoor wy strijden. Want het is een gemeenschappeiyk belang, dat voor ons allen op het spel staat. Het bolsjewisme moet teruggedrongen worden. Het gaat om de verdediging van de Europeesche beschaving, om een betere toekomst voor onze kinderen en kindskinderen I" Wijziging Winkelsluiting. In de Staatscourant van 5 Augustus 1942 is opgenomen een op 17 Augustus 1942 ingaande wijziging in de thans ingevolge het winkel- sluitingsbesluit 1941 geldende regeling inzake de Verplichting tot openstelling van winkels, in dien zin, dat winkels, voor welke voor een ander tijdvak dan den Maandagmorgen toe passing is gegeven aan het bepaalde in artikel 6 dér Winkelsluitingswet (sluiting gedurende een halven werkdag per week in verband met de verplichting om ingevolge de Arbeidswet aan het personeel gedurende een gelijken tijd per week vrij te verleenen). des Maandags van 9 tot 13 uur voor het publiek geopend moeten zijn, voor zoover de verplichting hier toe tot dusverre nog niet voor die winkels bestond. Per week is er voortaaq voor iederen winkel dus hoogstens één „vrijen" halven dag. behoudens voor de bakkers-, kruideniers-, melk-, slagers- en groenten- en fruitwinkels, voor welke de huidige regeling blijft gelden. Arbeidsdienst voor a.s. leerlingen middelbaar N. O. In de Staatscourant is een besluit opge nomen, volgens hetwelk de secretaris-gene raal van het departement van Algemeene Zaken bevoegd is tot het doen vervullen van arbeidsdienstplicht of tot medewerking aan een onderzoek naar hun geschiktheid daarvoor. Op te roepen personen, in het be zit van een in 1942 verworven einddiploma van het gymnasium of de hoogere burger school B of van een met zoodanig diploma gelijkgesteld getuigschrift, die den leeftijr van 18 jaar hebben bereikt en zich hebben opgegeven of nog zullen opgeven voor den in September a.s. aanvangenden cursus van scholen voor middelbaar nijverheidsonder wijs of met het oog op dien cursus eenige practische vooropleiding hebben gevolgd of zullen volgen. Kaashandel in Den Bosch knoeide met de prijzen. 5000.boete opgelegd. Door klachten van afnemers was. eenigen tijd geleden aan het licht gekomen, dat de kaashandel N.V. van den Broek en Van Gef- fen te 's-Hertogenbosch stelselmatig te hooge prijzen had berekend. Teneinde ont dekking te voorkomen, werden bij de noti ties slechts de offïcieele verkoopprijzen opgenomen, terwijl de extra-winstbedrager afzonderlijk werden geboekt. Deze extra-winst werd door de. directeu ren privé opgenomen en beliep een aan zienlijk bedrag Door de knoeierijen in dc administratie kon het juiste bedrag nie' worden vastgesteld. De inspecteur van# de prijsbeheersching te 's-Hertogenbosch heef! de firma thans een boete van 5000 gld. op gelegd. AGENDA DONDERDAG 6 AUGUSTUS. Gem. Concertzaal: H.O.V.-Volksconcert. 7.30 uur. Solist: Joh. Patist, piano. Circus Saltarino. Kinderhuissingel, 2.00 en 7.30 uur. Luxor Theater: „Operette". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang alle leeftijden. Rembrandt Theater: „Dans met den kei zer", 2.30, 6.30 en 8,45 uur. Toegang alle leeftijden. Palace: „De trouwelooze Eckehart 2.00, 6.30 en 8.45 uur. Toegang alle leeftijden. Frans Hals Theater: „Gasparone", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang alle leeftijden. Moviac: „Asschepoester". 2, 4. 7 en 9 u. VRIJDAG 7 AUGUSTUS. Circus Saltarino, Kinderhuissingel. 2 en 7.30 uur. Frans Hals Museum: Kamermuziek. 2.30 ""stadsschouwburg. 2.15 uur Kindermati- née „Sneeuwwitje". Bioscopen: Middag- en avondvoorstellin gen. Nieuw programma. W-fl. Hoofdredacteur: J V Baudewyns Haar lem Plaatsvervangend Hoofdredacteur F C Derks, Haarlem Chef van Dienst en Stad S R- Kuiper. Haarlem Sport en Stad A Over meer. Heemstede. Buitenland; J. C van der Laag. Heemstede. Haagsch Redacteur Korsten. Den Haag Binnenland J A Steen Zondvoort Nieuws- en reportage voor Velsen en omgevlnfc J. J. E. van Baarsel, TJmulden Adver tenties D. A. J. Spek, Haarlem (afwezig). H. V. De schrijver (dichter) heeft, evenals alle andere kunstenaars, zijn plaats in de volksgemeenschap. Hij kan zich niet boven of buiten die gemeenschap plaatsen, zonder voor haar verloren te gaan. Dit is geen axioma van den nieuwen tijd. maar een feit, waarvan de waarheid bij herha ling in de geschiedenis bevestigd is. Wie met de litteraire strooming van 1880'in ons land bekend is, weet hoezeer het van de Franschen overgenomen devies „de kunst om de kunst" geleid heeft tot verwijdering tusschen kunstenaar en volk. De dichter, die daaraan verslaafd geraakt was, maakte ten slotte verzen, die door heel weinigen, mis schien zelfs alleen door hemzelf, begrepen werden en aldus ontstond tusschen kunste naar en volk een onoverbrugbare kloof. Verscheidene der „Tachtigers" hebben het gevaar trouwens zelf ingezien, vroeg of laat de leuze ,,1'art pour l'art" vaarwel gezegd en een nieuwe richting gekozen. In den nieuwen tijd zal de klemtoon ster ker dan ooit op de verbondenheid tusschen volk en kunstenaar vallen. Thans immers wordt van den kunstenaar gevraagd, zich voor alles te verdiepen in de waarden van het volk, waarvan hij deel uitmaakt. Wan neer ik mij hier tot den Nederlandschen schrijver (dichter) bepaal, dan behoeft hel nauwelijks betoog, dat voor hem een prach tig en uitgestrekt arbeidsterrein open ligt. Ons dierbare land aan de zee, met zijn rij ken bodem, zijn arbeidzame bevolking niet in de laatste plaats die van het platte land zijn stemmig landelijk schoon, ziin tradities op velerlei gebiedhet zijn alle onderwerpen, die hem stof in overvloed bieden. Bezinning op de waarden van eigen bodem beteekent voor den kunstenaar ook het onder oogen durven zien van de groote problemen,, gelijk bijvoorbeeld die van so cialen aard, welke het volk raken. Het be teekent evenzeer verdieping in de taak, die voor ons volk is weggelegd bij den opbouw an een nieuw Europa. Wat de toekomst der Nederlandsche let terkunde betreft, wij behoeven ons daar over, naar mijn stellige overtuiging, in gee- nen deele ongerust te maken. Onder de he- dendaagsche schrijvers uit Noord-Neder land en Vlaanderen, zoowel bij de oudere generatie als onder de jongeren, bevinden zich velen, die de ziel van hun volk ver staan. die de nooden en vreugden van dil zolk meegeleefd en in dikwijls onvergan kelijke werken hebben neergeschreven. Uit hun miiden en uit den kring der jonge ren in het bijzonder 4zullen diegenen naar voren treden, die geroepen ziin, als volks opvoeders, voor te" gaan op den weg naar een nieuwe en betere orde. Zoo zal to$ wer kelijkheid kunnen worden, wat eens een oröer grootste prozaschrijvers als zijn vu- rigen wensch uitsprak: „Wij willen Holland hoog opstooten midden in de vaart der volken". Artikel 33 lid 2 der faillissementswet be paalt, dat door een vonnis van faillietverkla ring op het vermogen van den schuldenaar gelegde beslagen vervallen en dat de rechter commissaris voor zooveel noodig d% door haling beveelt In het faillissement van een eierengroot- handel te Almelo werd den rechter-commis saris verzocht, .overeenkomstig dit wets artikel het op een perceel gelegd beslag te doen doorhalen. Dit verzoek werd door den rechter-commissaris afgewezen. Hy liet de beslissing over aan de rechtbank. De omstandigheid deed zich namelyk voor. dat het perceel, waarop beslag was gelegd, was overgegaan aan een derde en dat deze overgang pas na het beslag is ingeschreven ter hypotheekkantore. De rechtbank te Almelo overwoog, dat de vraag of in zulk een geval het beslag komt te vervallen, verschillend wordt beantwoord. In wezen zou een beslissing in deze zaak dus zijn het uitoefenen van rechtspraak, zoodat de rechter-commissaris zich onbevoegd had behooren te verklaren De verzoekster kwam tegen deze beslissing op in cassatie, betoogende. dat de rechter commissaris zich aan zijn taak niet mag ont trekken als hij daarby ten aanzien van een jurdische strijdvraag stelling zou moeten nemen. De Hooge Raad heeft nu overwogen, dat in het algemeen iedere autoriteit, aan wie de wet de bevoegdheid verleent, om onder zekere in de wet omschreven omstandigheden bepaalden maatregel te nemen, bevoegd is zelf te beoordeelen of die omstandigheden aanwezig zijn, zoodat zy geenszins verplicht is, zich te onthouden, indien twijfel kao be staan omtrent punten van feitelijken of jurit dischen aard, doch zij alleszins gerechtigd is van haar oordeel daaromtrent het al dan niet nemen van den maatregel te doen af hangen. Wel kan de rechter-commissaris uit overwegingen van utiliteit voorshands van zijn bevoegdheid geen gebruik maken en op dien grond het geven van een bevel tot doorhaling afwijzen, b.v. wanneer voor de rechtbank door de partijen een procedure over gemelde strijdvraag wordt gevoerd. De beschikking van de rechtbank is op dien grond vernietigd, met terugwijzing dezer zaak naar die rechtbank. HET „DEUTSCHE THEATER IN DEN NIEDERLANDEN". De intendant van het „Deutsche Theater in den Niederlanden", dr. Nufer, heeft de kamer- angeres Erna Berger voor verscheidene gastrollen in het komende seizoen geënga geerd. In het kader van de vervulling van haar contract zal zij de titelrol op zich nemen van de opera „La Traviata" van Verdi. BEEEDIGINGEN. De Hooge Raad heeft beëedigd als raads heer in het gerechtshof te Amsterdam Mr A. Ubbens, rechter in de rechtbank te Alkmaar en als advocaat-generaal bij het ge rechtshof te Leeuwarden mr. J. P. Hoeffel- man, substituut officier van justitie te Rot terdam. VESTIGINGSBESLUIT AFGEKONDIGD. Het Zaterdag verschenen Verordeningen blad bevat een besluit van den secretaris generaal -Van het departement van Binnen- landsche Zaken betreffende het recht van vestiging (Vestigingsbesluit). Het bepaalt door wien en onder welke om standigheden het recht van vestiging in of verhuizing binnen een gemeente kan worden beperkt. Overtreding wordt gestraft mét een hechte nis van ten hoogste twee maanden of met een geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. Bij veroordeeling wegens verboden vesti ging c.q. verhuizing, kan de rechter tevens bevelen, dat de veroordeelde met zyn gezin binnen een door den rechter te bepalen ter mijn de gemeente metterwoon verlate c.q. zich uit de woning verwijdere. Hy, die aan dit bevel niet voldoet wordt gestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Dit besluit is 1 Aug. 1942 In werking ge treden. Gevolmachtigde voor alle Pliilips-ondernemingen benoemd. Daar de tegenwoordige commissaris en beheerder der N.V. Philips gloeilampen fa briek, resp. dr. Bormann en Otto Julius Merkel de hun opgedragen taak hebben vervuld, heeft de Rijkscommissaris van het Groot Duitsche Rijk dr. Ing. Ludwig Nolte tot gevolmachtigde voor alle Philips onder nemingen benoemd. De sigaretten worden duurder. Hooger percentage hop wordt in sigaren verwerkt. Zooals bekend, is de bedoeling geweest van de extra-rantsoenen sigaretten de dure merken op te ruimen, omdat bijna iedereen liefst shag kocht of 'n pakje van 30 cent 37V? of 52 '/2 op den kop trachtte te tikken, zoodat de winkelier met de dure pakjes bleef zitten. Deze dure pakjes zullen bin nen afzienbaren tijd echter reeds „goed koop" worden genoemd, want wanneer de oude voorraden sigarettentabak verbruik' zijn en de fabrikanten uitsluitend zijn aan gewezen op de tijdens den oorlog ingevoer de sigarettentabak, zal het goedkoopste pakje sigaretten ongeveer 75 cent moeten kosten. Die zal men dan naar verhouding even weinig zien als nu een pakje van 30 cent en men kan er dus op rekenen ge woonlijk duurdere sigaretten te moeten koopen. De sigaren zullen in de toekomst van mindere kwaliteit worden. Dan zullen ook de beste sigaren tien procent hop bevatten de beste thans bekende bijmenging voor 't binnenwerk. Dit percentage hop is ook thans als maximum toegestaan, doch het is mogelijk, dat het maximum nog wordt ver hoogd. Tenslotte zij medegedeeld, dat op 6 Sep tember de nieuwe rookerskaart ingaat waarvoor dan ook zij in aanmerking komen die inmiddels 18 jaar zijn geworden of des tijds geen T-bonnen hebben kunnen inleve ren. Banden van de brandspuit gestolen te Westzaan. De daders aangehouden. Einde vorige week werden van de brand spuit te Westzaan alle banden gestolen, zeven stuks in totaal, waardoor het onmo gelijk werd uit te rukken in geval van brand. Het ingestelde onderzoek van de gemeen tepolitie en marechaussee bracht na eenige j?i?en reeds licht in deze minderwaardige diefstal en zoo konden Dinsdag de twee ver moedelijke daders, de Westzaners A. b. en S. S. in arrest gesteld worden. De banden waren na eerst aan een opkooper te Zaan dam te zijn verkocht bij 5 verschillende adressen terecht gekomen, o.a. te Alkmaar en te Assendelft. Alle banden konden in beslag genomen worden. DAAR IS ER EEN JARIG.. Daar is er een jarig, hoera. Je kunt het wel zien, dat is hij.. Natuurlijk is het te zien, dat hij vandaag jarig is, want hij loopt met zijn giroboek in de hand. Zoo juist heeft hy een verjaardags storting overgemaakt op de girorekening van de Nederlandsche Ambulance en evenzoovele kwartjes gestort als hy jaren telt. Waar blijft uw verjaardagsstorting, jarige Nederlander Hier is het gironummer 87600 Nederland sche Ambulance. Koninginnegracht no 22 's-Gravenhage. TF.EROLIF.N MOGEN NIET GEBRUIKT WORDEN ALS MOTORBRANDSTOF EN VOOR STOOKDOELEINDEN. 's-Gravenhage. 1 Aug. Men verzoekt ons nogmaals de aandacht te vestigen op het sinds 9 Juli 1940 geldende verbod teeroliën (carbolineum, creosootolie e.d.) al dan niet vermengd met andere brandstof, voor stook- doeleinden te gebruiken, tenzij men daartoe een schriftelijke vergunning heeft ontvangen van den directeur van de sectie van het Rijksbureau voor chemische producten. Ter voorkoming van misverstand wordt er nog eens nadrukkelijk op gewezen, dat dit verbod ook van kracht is voor liet gebruiken van teeroliën als motorbrandstof. Bij het Tschirmermeer kwamen gisteren gedelegeerden bijeen van de filmsectie van de internationale kamer voor het recht, en van de rechtssectie van de internationale kamer voor de film. Behalve de ontvangende staat Slowakye zijn 7 staten met 30 vertegen woordigers op dit congres bijeen. Het zijn België. Bulgarije. Duitschland, Hongarije Italië. Nederland en Noorwegen. STADSNIEUWS Uitreiking distributiebescheiden. Vrydag de letters Q, T, U, X. IJ. en Z. Voor de uitreiking van distributiebeschei den, welke thans voor de geheele stad in de Vleeschhal, ingang Groote Markt geschiedt, is het morgen Vrydag de beurt aan de let ters Q, T. U, X. IJ. en Z. Ir. B. F. van Nievelt. Benoemd tot directeur van het Prov. Waterleidingbedrijf. Zooals wij onlangs hebben gemeld, treect ir. W. Mensert op 1 September wegens het bereiken van de leeftijdsgrens af als direc teur van het Provinciaal Waterleidingbe drijf van Noordholland. Naar wij thans vernemen heeft de Com missaris der Provincie Noordholland met in gang van 1 September tot opvolger van ir. Mensert benoemd ir. B. F. van Nievelt, thans 'technisch adjunct-directeur van het bedrijf. Is. Van Nievelt is in 1888 geboren en heeft gestudeerd aan ce Technische Hoo- geschool te Delft, waar hii in 1912 is afge studeerd. In 1909 trad hy op als president van het Delftsch Studenten Corps. Van 1912 tot 1914 was hij werkzaam als in genieur en vervolgens als ingeniett* le klasse bij het Rijksbureau voor Drink watervoorziening. Onder directie van wij len den heer J. van Oldenborgh trad ir. Van Nievelt per 1 September 1919 bij het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord holland in dienst als ingenieur. Sedert dien werd hij bevQrderd in 1920 tot ingenieur le klasse, in 1924 tot hoofdingenieur en in 1941 tot Technisch Adjunct-Directeur. Ir. Van Nievelt is secretaris van de Ver- eeniging yoor waterleidingsbelangen in Ne derland. lid van de Centrale Commissie voor Drinkwatervoorziening en le wnd.-voor zitter van de Vakgroep Waterleidingbedrij ven der Bedrijfsgroep Openbare Nutsbe drijven. geslaagd. Geslaagd te Utrecht voor het examen En- gelsch M.O- mej. M. E. Reyers, voor het examen Fransch L.O. mej. E. W. M. Krom- stuiver. en voor het examen Engelsch L.O. de heer D. R. Klootwijk, allen te Haarlem. alle-dag-kerk! In den dienst der Alle-Dag-Kerk. die ge houden wordt op Vrijdag 7 Augustus, des avonds van 77.30 uur, in het koor der Groote- of Sint Bavokerk. zal gezongen worden door mevrouw Vleckv. d. Broek Voorganger ds. A. Hagedoorn te Heemstede GEVONDEN VOORWERPEN Armband, v. Baaren, Middenweg 114; Bril, Nel. Merwedestraat 31; Bloc, Scholts. A. L. Dyse- rlnckstraat 29; Bril. V. Zeist. Leïdschevaart 34; Handschoenen, Panderayen, Oranjekade 33 I; Jas, Peters, Marsstraat 76; Kinderfietsje, Pop pen, Altenastraat 14 rood; Oorbel, Nuyten, Sper werstraat 53; Fortemonnaie met inh„ Heigton, Orlonweg 120; Ring, Kamerman, v. Dortstraat 23; Rozenkrans, de Vries, Solostj-aat 4; Schoen, v. Putten, Oranjeboomstraat 145; Tasch met lnh Coebergh, Ged. Oude Gracht 74;'Tasch met inh. Berkhof, Vosmaerstraat 26. EXAMEN HOOFDAKTE HAARLEM, 5 Aug. Geëxamineerd 8 candi dates Geslaagd voor de acte de heer H. S. L. Connen. Geslaagd voor deel A mej. J. Bloem en de heer J. P. Clowting. Geslaagd voor deel B mej. M. K. Beemsterboer en de heer H. 1. Elling. BADHUIZEN „WITTE KRUIS" Het aantal genomen baden ln de afgeloopen maand Juli was: Badhuis Koudenhonv 1164 m 523 vr., 13 werkl.baden, 1700 totaal. Badhuis Leidscheplein 2075 m„ 988 vr., 65 schoolb., 116 werkl.baden. 3243 totaal. Badhuis Schotersingel 2265 m„ 1414 vr., 756 schoolb., 35 werkl.bader. 4470 totaal. Badhuis Hofdljkpleln 2169 m„ 1377 vr., 635 schoolb., 26 werkl.baden, 4207 totaal. Badhu's Egmondstraat 2538 m„ 1803 vr„ 1179 schoolb. •erkl.baden. 5566 totaal. Verdiepingenhooge batterijen, Buitenlandsche journalisten zien versterkingen aan Kanaal. Naar het D.N.B. van militaire zijde neemt, heeft een aantal buitenlandsche jom- nalisten op uïtnoodiging van het opperbevël Ier Duitsche weermacht de versterkings- werken en verdedigingsinstallaties aan de kust van het Kanaal bezichtigd. De talrijke batterijen vèrdragenfi geschut in oncter- komens van verdiepingen hoog, de tech nisch op ce meest volmaakte wijze uitge ruste steunpunten en de ontelbare bases van zeer sterke formaties jacht- en ge vechtsvliegtuigen met hun betonnen start banen en omvangrijke beveiligingsinstal laties tegen vijandelijke valscherm troepen, maken een sterken indruk. Oefeningen van Duitsche legerformaties tezamen met een heden van marine en luchtmacht, verster ken dit beeld van de Europeesche gereed heid tot afweer. De oefeningen bewezen, dat de zonder voorbeeld in de geschiedenis zijnde Europeesche kustwal voortdurend en sterk tot afweer gereed is. Uit de berichten van journalisten van neutrale landen zal de wereld vernemen, in welke mate Eurona oorbereid is op een invasie en welk risico alleen de poging zou beteekenen op deze niet te overwinnen mifür van versterkingen los te stormen. Het gouddat verdween In 1917 ging de Roemeensche goudschat naar Rusland. Het geheim van den Roemeenschen staatsscbat, die in 1917 naar Rusland werd overgebracht, houdt de gemoederen in Roe menië wederom sterk bezig. De oorlog met de Sovjet-Unie heeft den stoot gegeven tot nieuwe nasporingen naar het lot der fhil- liarden, die indertijd naar Moskou werden vervoerd en nimmer terugkeerden. Welis waar schrijft de Engelsche kapitein George Hill in zijn boek „Mijn leven als spion", dat de staatsschat onder zijn geleide wederom naar Jassy is gebracht, maar niemand hecht hieraan geloof. Vast staat slechts, dat de Russen inderdaad bankbiljetten terugzon den, maar het goud van de staatsbank en de iuweelen van koningin Maria in Moskou ge bleven zijn. Over deze kwestie schrijft het blad Viatza, at de Russische minister van financiën in December 1916 aan den president van de Roemeensche bank veilig vervoer van den ïaatsschat had gegarandeerd. Rusland zou •en specialen trein ter beschikking stellen. Reeds wankelde echter omstreeks dien tijd de regeering van den tsaar, zoodat het blad twijfel oppert aan de juistheid van het be sluit om den staatsschat naar Rusland over te brengen. In ieder geval werden haastig 17 wagons met gouden staven en munten ter waarde van 314,5 millioen lei volgesta- peld; terwijl ook de sieraden van koningin Maria dit lot deelden. In het begin van 1917 kwam het transport Moskou aan, waar de gouden schat in de kelders van het Kremlin *werd onderge bracht. De ironie van de geschiedenis wilde zelfs, dat de Roemeensche bank plechtig aan de Russische regeering haar dankbaar heid tot uitdrukking bracht voor deze hulp verleening. Enkele maanden later, toen de tsaar reeds gevangen was genomen en garderegimen ten naar de revolutionairen overliepen, ging nogmaals een transport naar Moskou. Dit maal waren het niet alleen gouden staven, maar ook schilderijen en andere kunstvoor werpen. De totale waarde bedroeg meer dan 9 milliard lei. Sedertdien heeft het Roemeensche volk nimmer iets van zijn nationale bezit ver nomen. De Sovjet-regeering heeft een angst vallig stilzwijgen bewaard. Begrijpelijker wijze vragen velen zich thans in Roemenië af of misschien toch nog iéts van deze schat ten kan worden teruggevonden. (V.P.B.). KORT NIEUWS Weer heeft een contingent Portugeesche troepen Lissabon verlaten om het garnizoen op de Kaapverdische eilanden te versterken De twee en twintig-jarige dienstbode. A. P. van den B„ is in den kelder van de woning van dr. Antelink bij het schoonma ken in aanraking gekomen met een onder stroom staande looplamp, waardoor zï' stroom door haar lichaam kreeg. Aan de ge volgen is zij om het leven gekomen. Winterhulp Nederland Loterij 1942 beteekent: groote kans op één der twee millioen geldprijzen. Mystieke gestalten op zomeravond tot leven gewekt. Verduisteren van 21.24 tot 6.09 u. 7 Aug.: zon op 6.09, onder 21.22 uur maan op 2.10, onder 18.02 uur Aug.: zon op 6.10, onder 21.20 uur maan op 2.51, onder 18.52 uur Hulshorst. De Veluwe met zijn woeste gronden en de begrippen „sagen" en „mys tiek" hooren bij elkaarhier leeft nog iets ondefineerbaars. iets ontastbaars, dat soms door het ruischen van een boom in de avond schemering of op de wijde vlakte der zand verstuiving tot een bepaalde werkelijkheid schijht te willen wordenHet hoeft dan ook niet te wonderen dat de bevolking hier door alle eeuwen heen bepaalde mystieke figuren heeft gezien, die 's menschens levens lot bestierden. Het is nu de verdienste van „Pa Klein", di« een jeugdkamphuis te Hulshorst leidt, da hij een interessant experiment heeft aange durfd een experiment, waardoor hij in d« omgeving alom bekend werd en dat een won derlijke ontroering schenkt. Hij toont name lijk zijn gasten op mooie zomeravonden de wonderen en de mystiek der Veluwetij dens zijn „sagentocht" krijgen vele, slechts in de volksverbeelding levende figuren, in eens vorm en gestalte. Typisch Veluwsch zijn de nornen of schik godinnen, die als witte spinsters de eeuwige draden van 'smenschens lot weven; zy ver schenen den reiziger meestal aan het oude zandpad van Zwolle naar Nunspeet, waar over destijds ook Napoleon trok. Daar bij den hollen levensboom meende men dikwijls zoo'n witte gestalte te zien en deze gaf dik wijls een raadmaar men diende voor zichtig te zijn, want het kon een goede, doch ook een slechte godin zyn. De volksmond heeft deze legende verplaatst van Hoog-Soeren, waar de zuil der schik godin Urtensula staat, naar deze plek en hier is zij steeds blijven voortleven. Tijdens den sagentocht hebben we de witte spinster nu gezien, terwijl nietige kaarsen vlammetjes in de stam van den hollen beuk de levensboom haar vaag verlichtten en het verre donker vioolmuziek klonk Daar zat dan die mystieke? verschijning en spoelde de draden van 's menschens levenslot stil en gebogen verder. Men moet deze kleine „openlucht"episode" beleefd hebben om zijn bijzondere zegginskracht, mede bepaald door het natuurlijke décor, te kunnen verstaan Het geheel kreeg een bijzonder accent door de verschijning van den gebochelden kabou ter, die de legende van, „Diep in het Heidensch gat (bedoeld is het Sollensche gat bij Putten, dat in het Veluwsche geestelijke leven vroe ger een groote rol heeft gespeeld) ligt bedol ven een schat hij die hem uit kan spitten en daarby zwygen kanverhaalde, de tragi sche geschiedenis van 2 arme broeders, die raad van de schikgodin kregen, doch de lippen niet op elkaar wisten te houden. Interessant was ook het bezoek aan den „heiligen boom" van het oude Hulshorst, waar eens de Germanen hun offers gebracht moeten hebben: een dikke holle stam, welks silhouet zich onzeker in de duisternis af- teekende. Toen een stem zei „Dit is de heilige boom der Bataven, aan zijn vbet lig gen eeuwen begraven," herhaalde een sonooi echo uit den stam de klanken De eerste verschijning van den sagentocht was feitelijk die van een vertoornden Ger maan in dierenvel op een heuveltop, die riep: „Wie zijt gij, die mij in mijn rust komt sto- rA? Zijt ge kinderen van mijn kinderen Neen dat zijt ge niet Kunt ge nog met eenen slag van Uw vuist het everzwijn in zijn loop vellen Neen, ge verslindt een paling van een vinger dik. En gij vrouwen, kunt ge nog bier brouwen? Neen. ge werkt met den lippenstift Op een anderen heuvel in het bosch ver scheen de dood in een zwak groen licht: oordeel over uw lichaam en de tijd over uw daden Elders vonden we den wijzen broeder Isonzo, de priester aller tijden, die verklaar- „Ik was de klare bron aller eeuwigen wateren" en die verder vele wijze levens bespiegelingen meegaf. Dan was daar nog de waarzegster en de oude zwerver, die aan het einde van den levensweg het liedje van ver langen speelt Zoo biedt zoo'n sagentocht vele bonte ge stalten der verbeeldingen bij het slot realiseert men zich, dat het geheel is als een droom 's avonds op de Veluwsche heide (Nadruk verboden). J. St. SPORT EN SPEL VOETBAt VEERTIGJARIG BESTAAN VAN H. In October a.s. zal de populaire voetbalclub H(eemstede) B(erkenrode) C(omblnatle) veertig Jaar bestaan. Hoewel de tijd zich niet bijzonder leent voor een grootsche viering, heeft het be stuur toch verschillende attracties op sportge bied ontworpen, waarvan het begin is onder linge wedstrijden op Zondag 9 Augustus op het H. B. C.-terrein aan den Heerenweg te Heem stede. Vervolgens zal op Zondag 16 Augustus een Groenendaal-veldloop gehouden worden waarvoor fraaie prijzen worden beschikbaar ge steld. Iedere sportliefhebber kan deelnemer. Er is een A en een B route, resp. 3ü km. en 21.-» km. lang. De B-route is echter uitsluitend voor nieuwelingen Inschrijvingen moeten gezonden worden aan Kick Smit. Gedempte Schalkbur- gergracht 94. Haarlem, of bij J. Drlessen. Maas straat 2. Heemstede. De start en de finish zijn op het H B C.-terrein. Des middags wordt een wedstrijd gespeeld tus schen H B. C. en H. V. V. veldloop zal zóó geregeld worden dat de loopers binnen komen tijdens de pauze van den voetbalwedstrijd. Op 29 en 30 Augustus worden onderlinge weo strijden gehouden voor de adsplranten en ju niores en het junioren-A elftal spéélt Zaterdag 20 Augustus om 5 uur een wedstrijd tegen een elftal, samengesteld door de junioren-commissie Voor de maanden September en October zijn nog verschillende wedstrijden en attracties in voorbereiding. DE DISTRIBUTIEBONNEN Artikel Hoi Aurdappeleu 39.' Beschuit 3: Bloem 34 3 t/n> 34 Boter Boter Botci Boter Hnuidsi 01 t/m 06 BV Brands! 01. 02 KF 2-35. 2-3t> 3-35. 3-36 4-36 39A 39 A 3KA 39A 335 L 341 340 Brood Brood Chocolade i (.'Igaretien C'igaretteu Cigarillos Eeiiheidszeep Eenheidszee p Gort Ha -Jam Kaas 34 7 t/m 351 Koffiesur. 338 .Maïzena 352 Meel (gein.) 34 2 Melk 36 t/m 39A Melk 36 t/m 39B i'etrolcnm oi l'eulvr. 34o Rijst 4-33. 4-34 Scheerzeep U Servies 1-30 t/m 1-32 Servies 2-30 t/m Servies 3-30 t/m Servies 4-30 t/m 4-3 Sigaren Suikerwerk Suiker Tabak- Toiletzeep Vermicelli VTeesch V lcesch VVa-sei) poeder Wnsehpoeder Kaan Hoeveelh t/m Aard l'/j kg s Aug. Besch 7 5 gr. 8 Aug. Algem 100 gr 8 Aug. Bot/Vet 125 gr 7 Aug. Reserve 125 gr 12 Sept. Reserve 125 gr. 12 Sept. Reserve 125 gr 12 Sept. Brandst. 1 eenh 31 Deo. Brandst 1 eenb. 30 April '43 Brood 400 gr. 8 Aug. Brood 50 gr. Versn. 100 gr 20 st. 10 st. 10 st. Tabak Sig. Tabak Alg 28 Zeep 28 Algem Algem Algem Algem. Algem Algepi Aigem. Melk .Melk Petr. Algem. Reserve Textiel 8 Aug. S Aug. 8 Aug. 8 Aug. on. 8 Aug. »"Sr. 15 Aug. a 75 gr. 15 Aug. 125 gr. S Aug 8 Aug. 8 Aug. 8 Aug. 5 Sept 8 Aug. 8 Aug. 8 Aug. i-Vi l,. 8 Aug. 2 L. 22 Aug. 260 gr. 8 Aug. 250 gr. 8 Aug. 60 gr. 31 Aug. 250 gr. 5 00 gr. 100 gr. 250 gr. 100 gr. 1 26 gr. 3'/2 L. Reserve 1 pnL 8 Aug. Reserve 1 pnt. 8 Aug. 3-32 Reserve 1 pnt. 8 Aug. Reserve 1 pnt. 8 Aug. Tabak 5 st. 8 Aug. Versn 100 gr. S Aug. Algem. 1 kg. 8 Aug. Tabak 25 gr. 8 Aug. Toiletz. 75 gr. 15 Aug. Algem. 100 gr. 8 Aug. Vlefesch 100 gr. 8 Aug. Vleesch 60 gr. 8 Aug, Algem. 250 gr. 15 Aug. Zeep 250 cr. 15 Aug. 39A 38. 39 337 39A L 352 39 A 39B 336 Massale politie-sportdag in Amsterdam. Deelnemers uit alle deelen van het land bijeen. De sportieve ontwikkeling van de Nederland sche politie staat op een zeer goed peil. D» groote sportdag, welken de Nederlandsche Po- li tie Sportbond (N.P.S.B.) Woensdag in de hoofdstad met medewerking van de Centrale Politie Federatie op vier fronten organiseerde, toonde dit wel in de eerste plaats aan. Dit wai ook het voornaamste doel van deze massale sa menkomst van bijna 1200 deelnemers, waarop sportmakkers-collega's uit alle deelen van om land elkander troffen en met elkander huil krachten maten op vier takken van sport, ath- letiek, schermen, zwemmen en in een marsch. Bij den marsch over 20 km. behaalde van óc gekazerneerde groepen het opleidingsbataljon Schalkhaar den eersten prijs en van de ongeka- zerneerde korpsen de gemeentepolitie uit Gro ningen. De tweede prijs hierbij werd aan de marechausse uit 's-Hertogenbosch toegekend. Op de sintelbaan aan het Olympiapleln von den van 10 tot 4 uur athletiekwedstrljden plaats, waarin 180 personen uitkwamen. Het geheel had een ultfrmate vlot verlqop. De prestaties der politiemannen mochten er zijn. De prijs van de beste prestatie in de estafettes ging naar Rot terdam, ofschoon A. P. G. S. zoowel de 4 maal 400 m. als de Olympische estafette won vóói „Hermandad" uit de Maasstad. De Rotterdam- mers zegevierden echter op de 4 maal 100 den nieuwen recordtijd van 45.9 sec., op welken afstand A. P. G- S. met de vierde plaats kost bare seconden verspeelde. De Amsterdamsche politiedienaren konden echter met drie nieuwe records (Zweedsche estafette. Olympische esta fette en 3000 m.) dubbel tevreden zijn. In de sportzaal van het hoofdbureau van po litie namen 65 «dienaren der orde deel aan de scherm wedstrijden. De zwemwedstrijden von den plaats in het Sportfondsenbad Oost aan de Linnaeusstraat, waar 150 personen hun krachten maten. Hierbij slaagde de heer Timmerman uit Velsen er in de 50 meter schoolslag in klasse C te winnen; zijn tijd was 45.6 sec, Tot de talrijke autoriteiten, die op dezen ge slaagden dag van hun belangstelling blijk ga ven, behoorden behalve de gevolmachtigde voor de reorganisatie der politie, mr. L. Broerse, nog burgemeester E. J. Voute van Amsterdam procureur-generaal te Amsterdam, mi Feitsma. ZWEMMEN De zwem kampioenschappen worden dit jaar te Amsterdam in het Amstelparkbad gehouden op 15 en 16 Augustus a.s. De organisatie zal berus ten bij de zwemvereeniging „De Jonge Kam pioen", die haar gouden jubileum" zal gedenken. Voor deze wedstrijden is een groote inschrij ving ontvangen. Alle Haarlemsche vereenigingen die daarvoor ln aanmerking komen hebben zich voor deel name opgegeven. Daar in het bijzonder enkele uitstekende krachten hieronder schuilen, staat het nu reeds vast dat deze hun stempel op de kampioenschappen zullen drukken. Elk jaar zijn de Haarlemsche zwemmers meer en meer naar voren gekomen en hebben zich meer op den voorgrond gesteld. Een kans op een titel heb ben A. Zomer r(HVGB) en N. v. d. Voort (HPC) voor het schoonspringgn, J. van Merkesteyn (Z. C. Haarlem) op de borstcrawlbanen, F. da Geest (HPC) op de 10 mtr. .rugslag en de HPC- estafetteploeg bestaande uit A. H. Slpkema. M. Mauritz, T. Kloots en F. de Geest op de 4 x 200 borstcrawlestafette. Ook op de schoolslag zijn de Haarlemmers de Gebr. Spaanderman en J. M. Bakker gevaarlijke concurrenten. KORFBAL ZEVENKAMPDAG OOSTERKWARTIER Zondag 9 Aqgustus, aanvang te 10 uur, zal de •enige weken geleden uitgestelde zevenkamp voor de adspiranten vah „Oosterkwartier" wor den gehouden. Er wordt gestreden in drie af- deelingen naar leeftijd en capaciteiten. De A- afdeelingen (jongens en meisjes) strijden om het kampioenschap van de vereeniging. RADIOPROGRAMMA VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonplaat. 6.50 Ochtendgymnastiek. 00 B. N. O. Nieuwsberichten. 7.15 Lichte Och tendklanken (gr.). 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten en gesproken program ma uittreksel, 8.15 Componisten dlrlgeeren eigen werken (gr.). 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Kamer muziek (gr.). 10.00 Zonnige klanken, (gr.). 11.W Vacantie Kleuterklas. 11.20 Ensemble J. Lancé. 12.00 Warenhuisdrama, luisterspel. 12.15 Gerari van Krevelen en zijn orkest en soliste. 12.40 Al manak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke be richten. 13.00 Salonorkest en gramofoonmuziek. 14.00 Groninger ferkestvereeniging en solist ei gramofoonmuziek. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Zant met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. M-M Strijkkwartet (gr.). 17.15 B. N. O. Nieuws-, zake lijke- en beursberichten. 17.30 De Knutselklas. 17.45 Viool en piano. 18.20 Gramofoonplaat. 18.39 Neerlands stem van het Oostfront. 18.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 18.55 B. N. O. Binnenlandse* zakelijk praatje. 19.05 De vermolmde Bolsjewiek, luisterspel. 19.30 Front en vaderland. 20.15 Vrij dagavondcabaret. 21.08 Gramofoonmuziek. 21.25 Wekelljksch sportpraatje. 21.45 B. N. O. Nieuws berichten. 22.00 Grigoras Dlnteu en zijn Roe- meensch orkest (gr.). Vanaf 22.15 alleen voor da Radio-Centrales die over een lijnverbinding me! de studio beschikken. 22.15 Gramofoonplaat 2245 —24.00 Orkesten treden aan (gr HILVERSUM II, 301.5 M. 6.458.15 Zie Hilversum I. 8.15 Melodisten en soliste (opn.). 8.55 Amusementsorkest en solist (opn.). 9.35 Klassieke muziek (gr.). 10.00 Morgen wijding. 10.15 Pianovoordracht. 10.40 Emigran ten in Nederland, causerie. 11.00 Zang met piano begeleiding en gramofoonmuziek. 11.45 Strijk kwartet (gr.). 12.00 Otto Hendriks en zijn orkest 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Technische voorlichting: De voorwaarde# voor een maximale arbeidsprestatie van het werkpaard. 13.15 Tusschen de bedrijven, geva rieerd programma. 15.00 Voor de vrouw. 15-45 Ensemble Jonny Ombach. 16.15 Omroeporkest 17.00 Als Je verre reizen doet, 17.15 B. N. 0. Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.30 En semble Willy Kok. 18.15 Op bezoek bij de klom penmakers van Ruinerwolde. 18 30 Musette-orkest en soliste. 19 00 Melodisten. 19.30 B. N. O. Nieuws berichten. 19.40 B. N O. De Jordaner vertelt sociale nooden. 19.50 Spiegel van den dat 20.00 B. N. O Engelsche uitzending: Holland'! Political Aspects. (Voor de Radio-Centrales: Zi- geunerleben, Brahms (gr.). 20.15 Piano voordracht 20.50 Zang met pianobegeleiding (gr.). 21.00 LuU- terspel: ,,Ut de aide doaze". 21.30 HSndelpro- (gr.). 2L45 B. N. O. Nieuwsberichten. N. O. Leidende staatslieden schrijven, 22.10 Avondwijding. 22.15—24.00 Zie Hilversum L

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2