Haarlemsche Courant Duitsche troepen bereiken Noordelijk olie- gebied in den Kaukasus. Gandhi te Bombay gearresteerd „Vliegende artillerie" in gebruik aan het Oostelijk front Slag bij de Salomons eilanden 287e Jaargang No. 186 Abonnement p. weelt 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentiên 3—15 m.m. /3>— elk® m.m. meer 20 cent Reclames dubbele prgs. Advertentleabonnementcn 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. pltg.J Grafische Bedreven Damlate. Wnd. Hoofdredacteur! 3. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Maandag 10 Xiigustus 1912 Bureaux Haai*»m: Groote Boutstraat 93, BUkantoor: Socnda* plein 37. Tel. Directie 13082, Hoofdredactie 15054, Redactie 10600, Administratie 10724, 14825, Soendapleln 12230. Postgiro 134958. Directie PH. A. MEES P. W. PEEKEBOOM. Verschijnt dagelijks behalve op Zon- Duipschland wint op alle fronten Nieuwe successen in bocht van den Don- In centralen sector verliezen de bolsjewisten 4000 man aan dooden. De steden Krasnodar en Maikop genomen. Het opperbevel der Duitsche Weermacht maakte Zondag in twee extra-berichten den val van twee uiterst belangrijke steden bekend. De tekst luidde: „Duitsche infanteriedivisies, op voortreffelijke wijze gesteund door afdeelingen der luchtmacht, hebben na buitengewone marsehprestaties en in zware gevechten bij tropische hitte sterke stellingen ten Noorden van de Koeban doorbroken en de voor de vijandelijke wapenindustrie belangrijke hoofdstad van het Koebangebied, Krasnodar, genomen." De st*d Maikop, centrum van het belangrijke oliegebied aan den Noordrand van tien KaQkasus, is vandaag om 18.20 uur door snelle formaties stormenderhand ingenomen. Duitsch weermachtsbericht. Het opperbevel deelt ter aanvulling van bet qxtra-bericht over den val van Kras nodar mee, dat deze inneming van de hoofd stad van 't Koeban-gebied, geschiedde door dezelfde divisies infanterie, die 13 dagen geleden door de bestorming van Rostof en Bataisk deelnamen aan de vernietiging vai de Don-defensie. In rustelooze achtervolging van den ver slagen tegenstander hebben zij onder voort- durenden strijd bij tropische hjtte op dik- bestofte wegen in een steppe zónder scha duw in deze 13 dagen de 280 K.M. van den Don tot den Koeban afgelegd. In zware gevechten braken zij ondanks taaien vijan delijken tegenstand door de stellingep voor Krasnodar en toen werd de stad in een vruchtbare vlakte van Zwarte Aarde be stormd. Aan het succes van dezen dag hebben lichte batterijen luchtdoelartillerie van de luchtmacht in voorbeeldige samenwerking met de infanterie een beslissend aandeel. weermachtbericht van Het Duitsche Zondag luidde: Over een breedte van ruim 400 K.M. heb ben Duitsche, Roemeensche en Slowaaksche troepen de Noordelijke uitloopers van het Kaukasische gebergte bereikt. Om het brug- gehoofd aan den Koeban, dat ten Noorden van Krasnodar in handen is van den vijand, wordt nog gestreden. Snelle formaties van het leger en de Waffen-SS zijn den Laba- sector gepasseerd en zijn in den aanval naar het Westen in de richting van Maikop. Het luchtwapen heeft zijn aanvallen op de vijandelijke terugtochts- en ontruimings- bewegingen op wegen, spoorlijnen en uit de havens der Noord-Kaukasische kust aan de Zwarte Zee gericht. In de haven van Anapa zijn daarbij drie bolsjewistische lichters door treffers van bommen tot zinken ge bracht en een vrachtschip beschadigd. Tus- schen Wolga en Don, ten Zuid-Westen van Stalingrad zijn tegenaanvallen van sterke vijandelijke strijdkrachten in harde gevech ten afgeslagen. In de groote bocht van den Don schrijdt de aanval der Duitsche troepen ten Noord-Westen van K a 1 a s j met succes voort. Dichtopeengedrongen massa's van den vijand bij de rivier overgangen waren blootgesteld aan de vernietigende aanvallen van groote- en geringe hoogte van de formaties ge vechtsvliegtuigen en jachtkruisers. Ten Noord-Westen van Woronesj zijn verscheidene aanvallen van den vijand afgeslagen. Eigen tegenaanvallen leverden plaatselijke successen op. In het gebied van R z j e f duren de zware afweergevechten voort. In een anderen gevechtssector van het centrale front hebben formaties infan terie in den tijd van 20 tot 31 Juli bij plaat selijke aanvallen op moeilijk terrein ver scheidene divisies bolsjewistische infanterie uiteengeslagen. De vijand verloor hij deze gevechten ruim 4000 dooden en 1589 gevangenen, benevens 24 tanks, 20 kanonnen en 15-2 machinege weren en granaatwerpers. Aan de Wol- chof heeft de vijand herhaaldelijk zware aanvatten gericht op een klein bruggehoofd die door de dappere bezetting in harde ge vechten werden afgeslagen. Aan het Oostelijk front hebben formaties jachtvliegers erf afweergeschut Zaterdag 82 bolsjewistische vliegtuigen neergeschoten, terwijl 5 eigen vliegtuigen verloren gingen. In den strijd tegen Groot-Brittannië heb ben in het Zuiden van Engeland, resp. in het Noorden en Noord-Oosten van het eiland aangevallen. Een Britsche nacht jager werd in een luchtgevecht neergescho ten. CHURCHILL NAAR DE SOWJET-UNIE. Het Zweedsche dagblad Aftonbladet verneemt via Bern, dat Churchill plot seling naar de Sowjet-Unie vertrokken is. Volgens diplomatieke kringen te Bern acht men te Londen de positie der Sovjet- Unie zoo kritiek, dat alleen Churchill haar door persoonlijk ingrijpen in het Oosten kan redden. Een andere reden voor de reis zou zijn, dat Churchill Stalin onder vier oogen wil vertellen, wat men te Londen over de oprichting van een tweede front denkt. De derde en wellicht voornaamste reden zou zijn, dat Churchill zich er een heldere voorstelling van wil maken, hoe en waar krachten en personen te vinden zijn, die bereid en in staat zijn, Rusland als een bondgenoot van Enge land te behouden, indien het bolsjewis tische regiem als gevolg van zijn mili taire nederlagen in een crisis zou ge raken. Het is n.l. beleend, zoo wordt verder ge zegd, dat men in bepaalde Londensche kringen sinds lang in contact probeert te geraken met Sovjet-generaals die bereid zeilden zijn den oorlog aan Engelsche zijde voort te zetten voor het geval Stalin en zijn bewind.zouden ophouden te fungeeren. Te Berlijn huldigt men algemeen de op vatting, dat ook conferenties, zooals deze op het oogenblik te Moskou, zelfs in aanwezig heid van Churchill gehouden worden, den loop van 't noodlot niet meer kunnen tegen houden. Van welk gezichtspunt uit men te Moskou den toestand ook. zou aanpakken, naar Duitsche meening zal dit steeds tot het inzicht leiden, dat Churchill en zijn vrienden zich in een vicieuzen cirkel be wegen. Te Berlijn neemt men ten hoogste van de mededeling van een Zweedsch blad met eenige belangstelling kennis, dat Churchill zou kunnen pogen, voor het ge val den bolsjewisten de ruggegraat gebro ken zou worden, zich reeds thans een rug gesteun van zekere militaire kringen der Sowjet-Unie te verzekeren. Met betrekking tot het bericht, dat ook de Amerikaansche ambassadeur te Anka ra, Steinhardt naar Moskou zou zijn gereisd voor een conferentie van Geallieerde diplo maten en militairen, verklaren beveegde Turksehe instanties inmiddels, dat van een buitenlandsche reis van Steinhardt te An kara niets bekend is. Naar dienaangaande uit dezelfde bron verluidt is Steinhardt eenige dagen geleden naar Istanboel ver trokken ter behandeling van .een blaas- ziekte, De ambassadeur heeft geen visum aangevraagd en ook niet op de algemeen gebruikelijke wijze zijn afwezigheid uië Turkije, medegedeeld. - Wederzijdsclie nachtelijke luchtaanvallen. Britsche bommenwerpers vlogen vannacht boven West-Duitsch gebied en lieten brisant- en brandbommen vallen. In een vrij groote stad van Westfalen. ontstonden eenige bran den in woonwijken. Volgens voorloopige be richten werden vier der aanvallende machi nes neergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben v nacht een havenstad aan de Zuidkust van IVeland alsmede belangrijke militaire in richtingen in de Midlands en aan de Engel sche Oostkust met brisant:- en brandbommen bestookt „HET KROEGJE MET DEN ENGELSCHEN NAAM". .Het politiek weekpraatje. dat Max Blok- h]l hedenavond om negen uur over den tender Hilversum IT houdt, is getijeld: „Het boegje met den Engelschen naam". bitbetaling Britsche ooilogs- schadevergoedingen hapert. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben, naar het D.N.B. van militaire zijde ver neemt, Zaterdagavond laat en Zaterdag nacht militair-economische installaties in verscheidene steden in de Midlands en aan de Oostkust van Engeland gebombardeerd. De omvang van de civiele oorlogsschade in Engeland blijkt uit een bericht in de „Times" vólgens hetwelk de Lord-kanselier Simon, in het Lagerhuis heeft verklaard dat alleen reeds sedert Januari 1942 280.400 aanvragen tot uitbetaling van oor logsschade-vergoeding die betrekking had den op 475.000 schadegevallen, zijn uitbe taald. Het aantal aanvragen, dat sedert Januari elke week is behandeld, is met on geveer 50 procent gestegen, zonder dat ook maar in de verste verte alle aanvragen, waarvan de rechtmatigheid was erkend, hadden kunnen worden uitbetaald. KOELHUIZEN TE ALGIERS. Ter uitbreiding van het koloniale rijk vooral van Noord-Afrika als basis voor ae levensmiddelenvoorziening van het moe derland stelt de Fransche regeering krach tige pogingen in het werk. Op den voor grond staat hierbij Algiers, waar werd overgegaan tot de oprichting van een cen traal comité voor het diepvriesprocedé. Groote koelhuizen weidden in alle deelen van .Algiers gebouwd. Bekendmaking 's-GRAVEN'HAGE, 8 Aug. Ten Vervolge op zijn bekendmaking van 13 Juli 1942 tot de geheele Nederlandsche bevolking. die in alle Nederlandsche bladen verschenen is, wordt op bevel van den Weermachtsbevelhebber in Ne derland, den Generaal der Vliegers, Fr. Christiansen het'volgende officieel me degedeeld: Óp 7 Augustus hebben onverantwoor delijke elementen te Rotterdam een aan slag gepleegd op een spoortrein der Duit sche weermacht. Een Nederlandsche spoorwegbeambte Is bii de vervulling van zijn plicht het slachtoffer van dezen aanslag geworden. Indien niet vóór Vrijdag 14 Augustus a.s. middernacht de daders zich bij de politie aanmelden, of vooral door mede werking van de bewoners des lands wor den geïdentificeerd, zal op grond van de bekendmaking van den Weermachtsbe velhebber in Nederland teruggegrepen ivorden op een aantal gijzelaars, die met hun leven voor dergelijke daden van sabotage borg staan. Het arresteeren van de daders is thans in het eigen belang van de geheele bevolking zelf, teneinde dit teruggrijpen op de gijzelaars te ver mijden. Óp tijdige mededeelingen aan een dienstinstantie van de Duitsche weer macht of de politie, welke tot het grij pen van de daders leiden, stelt de Weer machtsbevelhebber in Nederland een be looning van 100.000. Mededeelingen worden vertrouwelijk behandeld. De höhere S.S. en Polizei-führer en Commissaris-Generaal voor de veiligheid, R A U T E R. S.S. Gruppenführer en Luitenant- Generaal der Politie. Na een rede, waarin hij overdracht van de macht aair een vrije Indische regeering eischte. Het al- Indisch Congres nam zijn voorstel aan. Ongehoorzaamheids- campagne ingezet. Britsche regeering wijst eisch af. Congres-organisaties verboden. Leiders eveneens gearresteèrd. Telefoonverkeer verbroken. Onrast te Bombay. De Nederlandsche Volksdienst wil: „Geen liefdadigheid, maar welvaart! Geallieerden zouden slagschip7 kruisers, 4 torpe dojagers en 10 transportschepen hebben verloren Drie kruisers zwaar beschadigd Het Japanschc hoofdkwartier deelt me de: Japansche marinestrjjdkrachten on dernemen sedert 7 Augustus hevige aan-» vallen op Britsch-Amerikaansche gecom bineerde vlooteenheden, die in de wateren van de Salomons-eilanden zijn verschenen en brengen den vijandelïjken oorlogs schepen, benevens den transportschepen vernietigende slagen toe. De strijd duurt nog voort. Zaterdag waren de steden Armawyr en Koergannaja in Duitsche handen. De rivier de Laba bereikt. Extra bericht der marine: 15 schepen vernietigd Gevecht met handgraten bij ontmoeting in Kanaal Het Duitsche weermachtbericht van Za terdag luidde: In het gebied van den Kaukasus wordt de vijand onvermoeid achtervolgd. Dertig K.M. ten Noorden en Noord-Oosten van Krasnodar braken Duitsche troepen door een vijandelijke stelling van gepant serde loopgraven. Snelle formaties bereik ten de rivier de Laba. De steden Armawyr1 en Koe- gannaja werden na zwaren strijd ingenomen. De eigen gepantserde voor hoeden vooruitvliegend, viel de lucht macht op marsch zijnde colonnes als mede transportbewegingen en insche pingen aan de kust van de Zwarte Zee aan. Ten Noorden van de S a 1 wonnen Duit sche en Roemeensche troepen bij ongewoon groote hitte' verder terrein in weerwil van taai vijandelijk verzet en schoten bij den afweer van tegenaanvallen 23 vijandelijke pantserwagens kapot. In den grooten bocht van den Don zijn de Duitsche troepen ten Noord- Westen van K a 1 a t s j opnieuw tot den aanval overgegaan. Sterke forma ties „Nahkampfflieger" (vliegende artillerie) namen deel aan den strijd te land en vernietigden opeengehoopte vijandelijke strijdkrachten aan de over gangen en veerponten van den Don. De afweerslag in het gebied van R z j e f is tot nog andere frontsectoren uitgebreid. De hevige gevechten duren voort. Op ver scheidene plaatsen werden de bolsjewieken in tegenaanvallen teruggeworpen. Eskaders- gevechtsvliegtuigen traden in talrijke aan vallen krachtig op tegen Sovjet-troepen pantserwagens en concentraties automobïe len. De bolsjewieken leden weer zwan verliezen aan menschen en materiaal. Eer pantserdivisie vernietigde in deze gevechten op 6 en 7 Augustus 54 vijandelijke pant serwagens. Aan het front van de Wolchof en voor Leningrad werden verscheidene aan vallen der bolsjewieken ten deele in gevech ten van man tegen man afgeslagen. Vijan delijke stellingen werden door doeltreffend artillerievuur bestookt. In de Finsche Golf werden bomtreffers geplaatst op een vijandelijk bewakings vaartuig. In Egypte vielen Duitsche en Ita- liaansche gevechtsvliegtuigen Britsche bat terijstellingen en concentraties automobie len met goede resultaten aan. Duitsche jagers schoten in luchtgevechten 1.3 Brit sche vliegtuigen omlaag. Een eigen vlieg tuig ging verloren. In het Zuid-Westen van Engeland bestookten lichte gevechtsvliegtuigen over-1 dag belangrijke militaire doelen met bom- men van zwaar kaliber, die branden en I ontploffingen ten gevolge hadden. Zater-1 dagnacht werden havenwerken en wapen-1 fabrieken aan de Oostkust van Engeland en Schotland alsmede in het Oosten van Mid- den-Engeland gebombardeerd. In den nacht van 6 op 7 Augustus ont stond er in het Kanaal een gevecht tus- schen Duitsche mijnenvegers en acht En gelsche motortorpedobooten, in het verloop waarvan twee vijandelijke booten zoo zwaar beschadigd werden, dat zij als verloren be schouwd moeten worden. Op andere booten werden treffers geplaatst. In dezelfde wa teren vielen in denzelfden nacht verschei dene Britsche flottieljes motortorpedoboo ten herhaaldelijk een door mijnenvegers beschermd Duïtseh konvooi zonder succes aan. In het verloop van het gevecht, dat ten deele van zeer dichte nabijheid met gebruik van machinewapens en hand granaten werd gevoerd, gelukte het onze booten, 'n Britsche motortorpedo boot tot zinken te brengen, een andere, waarvan de ondergang niet kon worden waargenomen, in brand te schieten, en zes andere booten te beschadigen. 103.000 ,brt. vernietigd. Zooals in een extra-bericht is bekend ge maakt, hebben onze duikbooten in het Noordelijke deel van den Atlaptischen Oceaan in felle aanvallen zeven schepen, die deel uitmaakten van konvooien op de vaart Amerika-Engeland, met een gezamen- lijken inhoud van 49.000 brt., alsmede een bewakingsvaartuig tot zinken gebracht. In het centrale deel van den Atlantischen Oceaan, in Amerikaansche wateren en voor de konvoofhavens der West-Afrikaansche kust vielen aan haar torpedo's nog acht schepen met een gezamenlijken inhoud van 54.181 brt. ten offer, alsmede een Ameri kaansche torpedojager. Onder de tot zinken gebrachte schepen bevond zich een groot munitieschip alsmede een metr pantserwagens en vliegtuigen ge laden schip, dat naar Alexandrië onderweg was. Met de vernietiging van deze 15 schepen met een gezamenlijken inhoud van ruim 103.000 brt. is aan de Engelsch-Amerikaan sche ravitailleeringsscheepvaart door onze duikbooten weer een zwaar verlies toege bracht. Tot dusver zijn de resultaten: tot zinken gebracht een slagschip van onbekend type, twee zware kruisers van het type Astoria, benevens twee zware krursers van het type Australia, meer dan drie kruisers van onbe kend type, meer dan vier torpedojagers en meer dan tien transportschepen. Zwaar beschadigd werden drie kruisers vai het type lyiinneapolis, meer dan twee torpe dojagers en meer dan een transportschip. Bij luchtgevechten zijn ruim 41 vijandelijke ma chines neergeschoten. De Japansche verliezen bedragen zeven machines, die door rechtstreeks optred'en tegen het doel verloren gingen. Bovendien zijn twee kruisers licht beschadigd, zij blijven echter in staat tot het uitvoeren van opera ties. Deze zeeslag zal, naar .-het hoofdkwartier hieraan toevoegt, in het vervolg den naam dragen: „Zeeslag bij de Salomons-eilanden" Bijzonderheden. Japansche verkenners ontdekten 7 Augustus om 11.20 uur in de Koraalzee een gecombi neerde Engelsch-Amerikaansche vloot, die in Noordelijke richting, voer. Na een radiobericht der verkenners startten terstond Japansche bommenwerpers en tor pedovliegtuigen voor den aanval. Ofschoon er een hevige storm stond, daalden de Japanners tot dicht bij de vijandelijke schepen en wier pen van zeer geringe hoogte hun bommen en torpedo's. De vijand probeerde weliswaar zich door hevig vuur tegen den aanval te weren, maar het eene schip na het andere werd getroffen en tot zinken gebracht. Inmiddels waren vijandelijke jagers opge stegen, zoodat verbitterde luchtgevechten ont stonden. De in den strijd beproefde Japansche vliegers zagen evenwel in betrekkelijk korten tijd kahs 41 vijandelijke toestellen neer te schieten. Het was inmiddels nacht geworden en ook Japansche oorlogsschepen verschenen op het tooneel van den strijd Zij mengden zich ter stond in het gevecht en openden een hevig artillerievuur op de overgebleven vijandelijke schepen. Dit vuurgevecht hield den geheelen nacht aan. Ook Zaterdag werd de strijd met groote hevigheid voortgezet en volgens de laatste berichten duurt zij nog steeds voort. Volgens den Engelschen nieuwsdienst zijn van de zijde der Engelschen en Amerikanen geen bijzonderheden beschikbaar over den slag bij de Salomonseilanden, afgezien van de ver klaring van admiraal Nimitz, dat de aanvals- operaties ondanks den Japansehen tegenstand) gunstig verloopen. De havenstad Port Hedland in West-Austra- lië is door een formatie Japansche bommen werpers met succes aangevallen. In een bom bardement, dat ruim een uur duurde, is ir Ie haven installaties zware schade aangericht en zijn twee olietanks in brand gevlogen. In Australië is men over het Japansche Ipchtoffensief op het continent zeer veront rust. Geen enkele stad in Australië benoor den den twintigsten breedtegraad is m,eer veilig voor de Japansche bommenwerpers. Ook in Queensland zijn Donderdag boven verscheidene plaatsen Japansche bommenwer pers en verkenningsvliegtuigen gezien, o.m. ook boven de steden Townsvllle, Cooktown en Normanton aan de Carpentariagolf. Ir luchtgevechten boven Australisch gebied heb ben Japansche vliegers op 5 en 6 Augustus 21 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Twee Japansche toestellen keerden niet op hun 'steunpunten terug. Concert in de openlucht in een Oost-Karelisch dorp. Een Finsche militaire kapel is op een Zondag in het dorp aangekomen en de bewoners hebben zich verzameld, om de vroolijke uitvoering te beluisteren. (Suomen Holland p.k.-Lars Pax Holland-c) Voor de commissie van het Voor-In dische Congres te Bombay heeft Gandhi Zaterdag een rede van twee uur gehou den, waarin hij verklaarde het Indische volk in dezen strijd te zullen leiden. Van den aanvang af, zeide hij, heeft het congres van geweld afgezien en het is zich niet van misdaad bewust, wan neer het onafhankelijkheid eischt. In weerwil van allen tegenstand zal het voorwaarts gaan, want Erygeland heeft Indië tot het uiterste geprovoceerd. Zich wendende tot Engeland en zijn bond- genooten, zeide Gandhi, dat zij thans een niet weerkeerende gelegenheid hadden om Indië vrij te verklaren en hun ware bedoe lingen te bewijzen. Indien zij deze gelegen heid voorbij zouden laten gaan, zou de ge schiedenis eens constateeren, dat zij hun schuld aan Indië niet hadden gedelgd. Vertraging beteekent vernedering voor Indië. De vrijheidsstrijd, die een openlijke en eerlijke strijd der massa zal zijn, staat voor de deur. Gandhi gaf een aantal richtsnoeren vol gens welke ieder Indiër zich als vrij man moet beschouwen en er geen compromis meer mogelijk is. De Indiërs willen niet worden tot lafaards, die geen recht tot leven hebben. De pers moet haar taak vrii en onbevreesd vervullen en zich niet door de regeering laten intimideeren of onder drukken. Zij moet eerder bereid zijn haar werk te staken, want zij mag haar zelfres pect niet opofferen en zich aan vernede ring onderwerpen. De vorsten moeten zich tegen het belang van het oogenblik opge wassen toonen en de teekenen des tijds verstaan. Ten slotte eischte Gandhi overdracht der macht aan een vr ij e Indische regeering. Het voorstel van Gandhi Is door het Al- Indische Congres met groote meerderheid aangenomen. Alle tegenvoorstellen werden verworpen. Slechts dertien stemmen waren tegen het voorstel van Gandhi. De comhiissie van het Al-Indische con gres heeft haar zitting gesloten. Ongehoorzaamlieidscampagne begonnen. Als eerste maatregel van zijn bewe ging der burgerlijke ongehoorzaamheid heeft Gandhi alle bladen, die in Indi sche handen zijn, verzocht niet meer uit te komen, Gandhi heeft verklaard, dat de bladen eerst dan zouden kunnen - uitkomen, wanneer Indië zijn onafhan kelijkheid zal hebben verkregen. Gandhi heeft voorts de Indische leeraren en studenten uitgenoodigd zich gereed te houden hun werkzaamheden te beëindigen. Hij gaf den Indischen-vorsten den raad als „gevolmachtigde van hunvolk" te hande len. Het was tijd, dat zij hun houding wij- ;igden. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft Pandit Nehroe, die inmiddels gear resteerd is, in de congrescommissie ver klaard: „Het is met onze ei'sclien doodelijke ernst. Men moet ten' aanzien daarvan geen illusies koesteren.1' Nehroe zeide, dat er niet alleen Engelschen en Amerikanen op de we reld zijn en dat hun „rassuperioriteit" niet langer geduld kan worden. Door geen drei gementen zullen de Indiërs zich van hun weg laten afbrengen. Integendeel, dreige menten kunnen in deze faze den toestand nog veel moeilijker maken. Regeering weigert te onderhandelen. De Britse li-I ndische regee ring heeft gejveigerd met het Congres te onderhande len op grondslag van zijn i s c h e n. In de vroege ochtenduren van Zon dag zijn in Bombay Gandhi, Azad en Pandit Nehroe, tezamen met andere leden van de arbeidscommissie van het Congres gearresteerd. De voorzitter en de vertegenwoordiger van de provinci ale congrescommissie, benevens 20 plaatselijke Congresleden zijn eveneens in arrest gesteld. In Voor-Indische kringen te Londen is men van meening. dat Gandhi reeds alles voorbereid heeft, wat bij zijn afwezigheid gedaan zou moeten worden. Men moet vol gens deze» kringen rekening houden met net uitbreken van onlusten, welke niet kun nen worden onderdrukt. De Britsche berichtendienst meldt, dat overal in Britsch-Indië een aantal politici gearresteerd is. Zij worden overgebracht naar een bungalow, het z.g. paleis van Agha Khan te Poena. Alle leden der werkcom-' missie van het Congres worden te Bombay vastgehouden. Onder de gearresteerde leiders der Indi sche vrijheidsbeweging bevindt zich ook de adviseur van Gandhi, Pawl Patel, evenals de provinciale leiders van Bombay, Ahma- dabad en Poona. De vrouw van Gandhi zou niet zijn gearresteerd, maar men heeft haar verklaard, dat zij haar man kon- vergezel len. Zij heeft dit. echter geweigerd. De arrestatie van Gandhi wordt door den Britschen berichtendienst als volgt be schreven: drie politieauto's kwamen voor Birla House, waar Gandhi woonde. Gandhi werd gearresteerd uit het bed, waar hij juist zijn gebeden uitsprak. De telefoonver bindingen met Bombay waren door de En gelschen afgesneden om te verhinderen, dat iets bekend zou worden over het optre den der politie. De Britsche regeerüig in Indië heeft de executieve eommissle van het Congres, het Al-Indische Congrescomité en de provinciale Congrescomité's in geheel Indië verboden. De Britsche politiepatrouilles marcheeren door Bombay. De Indische bevolking is nog niet op de hoogte van de arrestatie der Con gresleiders. aangezien de Britsche regee ring in Indië alle telefoonverbindingen heeft afgesneden. De Britsch-Indische regeering heeft het drukken of publiceeren verboden van be richten over de door de commissie van het Congres goedgekeurde massabeweging en over de door ae regeering daartegen geno men maatregelen. Het verbod omvat ook redevoeringen of verklaringen, die van de zijde van leden van het Congres de open bare meening bereiken. Verklaring van den Onderkoning. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de Onderkoning van Britsch-Indië een verklaring afgelegd, waarin hij onder meer zeide. dat de Britsche politiek ten aanzien van Indië voor de toekomst duidelijk is. Engeland is vastbesloten zijn reeds bekende poli tiek voort te zetten. Het erkent het Con gres niet als woordvoerder van geheel Indic. Aanvaarding der voorstellen van het Congres zou te veel wanorde in dq krachtsinspanning van den oorlog brengen. Voorts heeft de Britsche regeering itv Indië vergaderingen van meer dan 5 per sonen verboden. De Britsche regeering heeft verder de pro vinciale regeeringen gemachtigd de locale autoriteiten naar goeddunken uit te scha kelen. wanneer deze niet in den zin van „handhaving der openbare orde" en der ..doeltreffende voortzetting van den oorlog" optreden. Men legt dezen maatregel aldus uit. dat men met behulp daarvan den plaatseliiken autoriteiten wil verhinderen de Congres beweging te steunen. De Britsche berichtendienst meldt verder, dat de politie in Bombay zich in het bezit gesteld heeft van het Congresgebouw. Een volksmenigte, die voor het gebouw was samengeschoold, is uiteengedreven. Ook de secretaris van Gandhi, Mhadev Desia. is in arrest gesteld. Het verkeer in geheel Bombay is door volksoploopen gedesorganiseerd. De politie treedt met gummistokken op tegen de volks menigte. Radiorede van Bose. Soebhas Chandra Bose, die na een lange reis door Azië. Europa en Afrika in zijn hoofdkwartier is teruggekeerd, heeft een radiorede voor Indië gehouden, waarin hij zijn standpunt bepaalde ten aanzien van de jongste gebeurtenissen. Indië is een internationaal probleem van wereld-politieke beteekenis. Indië heeft zich sterke vrienden en bondgenooten verze kerd. zoodat de positie gunstig is. Het Britsche imperialisme zal echter eer der ineenstorten, dan zich buigen voor de eischen ven het Indische volk. Vele men schen vragen zich af waarom de Britsche politici thans de fouten van hun methoden niet inzien en hun politiek ten opzichte van Indië niet wijzigen. Het is echtereen oude leer der geschiedenis, dat een ineenstor tend r;jk steeds degeneratie en gebrek aan staatsmanskunst en vooruitziendheid te zien geeft. Zonder Indië geen imperium, en indien het afstand doen van Indië de prijs voor het behalen van de overwinning zou zijn, ware een voortzetten van den oorlog doelloos. Bose verklaarde verder, dat. hoe meer de Britsche autroitciten dreigen en tyranni- seeren, hoe beter het voor Indië's moreel ontwaken zal zijn. Bose waarschuwde zijn landgenooten voor een compromis met de Engelschen. Den Engelschen daadwerkelijken steun in den oorlog te beloven voor den prijs der onaf hankelijkheid is even zinloos als misdadig, want de onafhankelijkheid van Indië zou slechts op papier bestaan en Indië zou in den betrokkenworden. Duitsch commentaar. In tron aangevende Duitsche politieke kringen wekken de jongste maatregelen der Britsche regeering in Indfë het grootste op zien, ook al konden dergelijke handelingen van de Engelschen verwacht worden. Men verklaart over deze gebeurtenissen, dat En geland thans het masker laat vallen, nu het heeft ingezien, dat zijn pogingen om de ont wikkeling door allerlei trucs en schaakzet- ten tegen te houden, niet meer doorgaan, aangezien de nationaal bewuste elementen in Indië vastbesloten den weg naar de vrij- - beid betreden. De Britsche maatregelen van terreur in Indië, de arrestatie van de vrijheids strijders door de Britsche soldateska. zoo zegt men verder, toonen. dat het Engeland in diet geheel niet te doen is om vrijheid, réchten van dén mensch en al de leuzen, waarmede het zijn heerschappijlusten pleegt te verbloemen, maar dat Het als uiterste steeds weer zijn toevlucht neemt tot het meest bru tale geweld. In dit verband wijst men er op. dat Bose in zijn oproep heeft verklaard, dat het voor het ontwaken van Indië des te beter hoe meer de Britsche autoriteiten ty- ranniseeren Wanneer Bose den Engelschen zegt. dat zij door hun propaganda de Indi sche zaak een bijzonderen dienst hebben bewezen, is dit zeer in het bijzonder waar voor dit oogenblik. nu Engeland het naakte geweld op de meest schaamtelooze wijze onthult. TE BOMBAY ONLUSTEN UITGEBROKEN. Politie grijpt met traangas in. volgens berichten van den Engelschen nieuwsdienst uit New Dehli is het in den loop van Zondag te Bombay tot onlusten gekomen. De politie trad op, waardoor een aantal leden der bevolking werd gedood of gewond. Om 17 uur 's middags was het pantal arrestaties gestegen tot 149. Hieronder be vindt zich thans ook de vrouw van Gandhi. Er zijn al 15 menschen met schotwonden in de ziekenhuizen opgenomen. In totaal wer den 5 personen gedood en 20 gekwetst. De politie trad in vijf verschillende wijken met de vuurwapens tegen de onrustige menigte op, waarbij telkens ook traangas werd ge bruikt. De menschenmassa's staken ver scheidene autobussen in brand en vielen politiemannen aan, vooral Europeesche officieren. Zondagavond is een uitgaansverbod voor bepaalde wijken afgekondigd. Wapens mo gen niet worden gedragen. Te Ahmedabad waar de menigte steencn wierp naar een politiebureau, dat zij had genrobeerd in brand te steken, schoot de politie onder de menigte, waarbij een doo- de viel en iemand werd gewond. Boodschap ran Gandhi. Naar Associated Press uit Bombay meldt, is politie met traangas en andere middelen opgetreden tegen een massa-bijeenkomst van 30.000 personen, welke plaats vond in het Shivaji-park in het centrum van Bom bay. Voordat de politie kon ingrijpen was er een bqodschap van Gandhi uitgereikt, waarin deze de Indiërs oproept, om zonder geweld te gebruiken, in den meest volledi- gen omvang door stakingen en andere mid delen te streven naar een stopzetting van lederen arbeid.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1