STADSNIEUWS Nederland en liet tweede front. In „De Waag" schrijft H. C. v. Maasdijk: Het is een merkwaardige toestand, dat er tijdens het over ons land binnenvliegen van Britsche bommenwerpers naar Duitschland menschen in ons land zijn, die zich in het onheilspellende geluid der op groote hoogte ronkende motoren verheugen. Men zegt. dat er landgenooten zijn. die elkaar vertellen, dat hun dat nachtelijk concert als muziek in de ooren klinkt, omdat zij het als de ouverture beschouwen van een nieuw span nend bedrijf in het oorlogsgebeuren, dat men de oprichting van het veelbesproken tweede front op het Europeesche vasteland verwacht en dat men met hooggespannen verwachting tegemoet ziet. Men mag wel aannemen, dat deze lieden in de nachten waarin zich dit infernaal con cert doet hooren, minder rustig zijn dan zij achteraf doen voorkomen. Maar in ieder geval moet men vaststellen, dat hun uitin gen hun oorzaak vinden in de geestesge steldheid, waarin zij zijn geraakt door den penibelen oorlogstoestand, waarin ons volk mjet de oorlogsdagen van Mei 1940 en de daarop volgende bezetting van ons land door de Qjjitschers werd betrokken. Het is echter niet voldoende de reacties van deze landgenooten zonder meer af te doen. Wie sedert de laatste jaren bij leidend werk op verantwoordelijke posten heeft er varen, hoe het meerendeel van ons volk door het verloop van zaken in de wereld, waarop het innerlijk allerminst was voor bereid, uit het evenwicht is geslagen, moet inzien, dat men slechts kan hopen de meer derheid der Nederlanders geleidelijk voor een reëeler inzicht in den bestaanden toe stand te winnen. Met geduld en zelfover winning moet men steeds weer trachten te verklaren, te verhelderen en leiding te geven. Zoo is het ook noodig zich eens in het openbaar rekenschap te geven van de con sequenties van de oprichting van een z.g. „Tweede front" in Europa, al lijkt 't eigen lijk overbodig er op te wijzen, hoezeer een zoodanige actie van het Westen uit tegen het Eufopeesche vasteland in de eerste plaats en voornamelijk ten laste zou komen van de volkeren van het dichtbevolkte Westen. Iedereen weet, dat de Duitsche legerlei ding sedert het bezetten van het grootste deel der West-Europeesche kusten in het voorjaar en den voorzomer van 1940 in de bezette gebieden niet stil heeft gezeten. Een geweldige verdedigingslinie is geleide lijk ontstaan vanaf de noordelijke kusten van Noorwegen tot aan de Spaansche grens in het zuiden van Frankrijk. Wanneer Nederland ervan getuige is ge weest, hoe de Duitsche autoriteiten niet voor vérstrekkende maatregelen, zooals o.m. het verklaren" tot „Sperrgebied" van de ge- heele kuststrook èn het beveiligen daarvan zijn teruggeschrokken, om alle mogelijke waarborgen te scheppen, dat aan een even- tueele landingspoging vanuit het Westen ten allen tijde krachtige tegenstand kan worden geboden, dan kan men gerust aan nemen, dat op plaatsen, die voor een lan ding beter geschikt zijn dan de Nederlancl- sche kust, met het ondiepe water en een voor verdediging gunstige langgestrekte duinenrij, de afweermaatregelen tijdens de achter ons liggende ruim twee jaren nog oneindig intensiever werden voorbereid. Men kan gerust vaststellen, dat wanneer vanuit het Westen een poging tot landing met kans van slagen zou worden onder nomen, een zoodanige poging zeer grootsch van opzet zou moeten zijn, dw.z. met zeer sterke lucht- en zeestrijdkrachten moet worden voorbereid en door overweldigend 6terke landingstroepen uitgevoerd. Wanneer men een oogenblik het geval wil aannemen, dat het aan de Duitsche troepen in en achter de verdedigingswerken niet zou gelukken een grootscheepsche lan ding, die de vijand moet uitvoeren met zware wapens, als zware artillerie en zware tanks, met enorme hoeveelheden rollend materieel en fourage, die voor de op de landing volgende landoperaties onontbeer lijk zijn, in de kiem te smoren, dan zouden dus te eeniger tijd sterke Anglikaansche legers, waarschijnlijk omvattende tevens soldaten van Nederlandsche, Noorsche, Poolsche en Tsjechische nationaliteit, als mede gekleurde troepen, in de landen van het Westen, dus bv. ook in ons land den opmarsch naar Duitschland beginnen. Wij, Nederlanders hebben, zy het geluk kig ook maar voor enkele dagen de ver schrikkingen van den oorlog in de bloedige botsing der legers voldoende leeren kennen. Het is zeker, dat Duitschland met alle mid delen, d.w.z. met hevige luchtbombarde menten, versperring en vernietiging van bruggen, verkeerswegen te land en te water dezen opmarsch zou trachten te stuiten. Uiteindelijk zou Duitschland de hoofdmacht op den vóór Mei voltooiden, ook langs de Nederlandsche grenzen doorgetrokken West wal terugtrekken en de vóór deze for midabele verdedigingslinie (welke de En- gelsche en Fransche troepen gedurende het eerste oorlogsjaar, toen de Duitsche legers in Polen sterk gebondên waren, toch wel op goede gronden niet serieus hebben aan gepakt) gelegen landen als vóór gelegen operatiegebied moeten gaan bezigen. Dat zou dus beteekenen, dat bij den omvang, die heden ten dage m het tijdperk van den motor iedere oorlogshandeling aanneemt, ons geheele land direct strijdtooneel wordt. Wat een zoodanige gang van zaken voor de betrokken volkeren in het Westen zou be- teekenen, is niet heel moeilijk uit te denken. Afgezien van het noodlottig onheil, dat met militaire operaties op groote schaal in ons dichtbevolkte land voor ontelbare land genooten onherroepelijk verbonden zou zijn, is het genoegzaam bekendt dat er in ons land na de achter ons liggende strenge winters en zeer middelmatige oogsten der laatste jaren geen levensmiddelenvoorraden van eenigszins grooten omvang aanwezig zijn. Bovendien verwerkt het Nederlandsch# industrieele apparaat voor een verre over wegend deel Duitsche opdrachten met uit Duitschland aangevoerde grondstoffen. Men kan gevoegelijk vaststellen, dat gedurende de jaren sedert de bezetting het geheele Nederlandsche economische stelsel in alle onderdeelen van deze uiterst omvangrijke organisatie noodgedwongen bewust op het Europeesche achterland werd ingesteld en dat de hier te lande heerschende orde, niet' slechts op hel gebied der voedselvoorziening doch op alle gebieden, een orde, die door onze eigen autoriteiten vooralsnog onder de gebiedende tucht van de bezettende macht wordt verzekerd, staat of valt, met de handhaving van die macht. Het is zeker niet overdreven te zeggen, dat met het weg vallen van deze organisatie een rampspoe dige periode van chaos met alle slechts denkbare" noodlottigheden zou intreden, want, een totale omschakeling op korten termijn van ons economisch stelsel nog wel tijdens hier plaatsvincrende oorlogshande- AGENDA WOENSDAQ 12 AUGUSTUS. Frans Halsmuseum: Katfiermuziek, 2.30 u. Gebouw De Hoofdwacht, Groote Markt: Tentoonstelling van „gapers", 25 uur. Frans Hals Theater: „Mannen uit één stuk", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toeg. 14 jaar. Luxor Theater: „La Habanera", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 14 jaar. Jtembrandt Theater: 2.30 uur: Jeugdpro- Sramma: ..De Zeven Raven" en „Kalief loievaar", 6.30 en 8.45 uur: „Bel-Ami". Toegang 18 jaar. Palace: „Sergeant Berry", 2, 6.30 en 8.45 u. Toegang 14 jaar. Moviac: „Repelsteeltje". 2, 4. 7 en 9 uur. DONDERDAG 13 AUGUSTUS. Groote Kerk: orgelbespeling; 34 uur. Gebouw De Hoofdwacht. Groote Markt: Tentoonstelling van „gapers", 25 uur. Gem. Concertgebouw: H.O.V.-concert, 7.30 u Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haar lem (afw). Plaatsvervangend Hoofdredacteur; F C. Derks. Haarlem. Chef van Dienst en Stad S. R. Kuiper. Haarlem. Sport en Stad: A. Over- meer. Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag. Heemstede. Haagsch Redacteur: B Korsten, Heemstede Binnenland: J. A. Steen Jr. Zandvoort <a£w.). Nieuws- en reportage voor Vel- scn en omgeving: J. J- E. van Baarsel, IJmülden (afw.). Advertenties D. A. J. Spek, Haarlem (afwezig). lingen, op aanvoeren van overzee, terwijl deze aanvoeren aan aanvallen der Duitsche luchtmacht zouden zijn blootgesteld, betee kent een absoluut onoplosbaar probleem Iedereen, die ook maar eenigszins op dc hoogte is met den feitelijken toestand van ons economisch bestel op het oogenblik. zal het bovenstaande kunnen bevestigen En tenslotte is ook dit voor de Britten en hun bondgenooten weer een tonnagevraag- stuk. Men hoort veelal, dat Nederlanders, en het zal wel dezelfde categorie zijn. die zich in het nachtelijk concert der vliegende bommenwerpers verheugt, zich er op spit sen samen met de binnenrukkende troepen uit het Westen een vergeldingsactie tegen hen op touw te zetten, die zien in de afge- loopen jaren vóór een innige samenwerking met de bezettende Duitscne macht, m het belang van hun volk, zooals genen dat zien, hebben uitgesproken, dit om him woede te koelen over het vermeende verraad of on recht, zooals dezen dat voelen. Daarop valt met redelijke argumenten niet te antwoorden. Doch met bewuste ter zijdestelling van alle ideologische verschil len van inzicht kan men zeggen, dat wan neer de Duitsche macht, die in het Westen van Europa de orde waarborgt, komt te vervallen, het bestaan en het werk van deze actieven zullen worden tenietgedaan, maar dat. wanneer volgens beschikking van het noodlot de allerbitterste kelk van een ongehoorden chaos aan deze streken wordt bespaard en orde kan blijven gehandhaafd, deze actieven door hun samenwerking met Duitschland de mogelijkheden voor een ontplooiing der Nederlandsche volkskrach ten in de toekomst hebben opengehouden. De Duitsche bezettingsmacht Heeft alle mogelijkheden onder de oogen gezien, zoo dat het vormen van een „Tweede front" niet zeer waarschijnlijk lijkt. Hoe wil men een grootscheepsche lan dingsoperatie aan de West-Europeesche kust ondernemen waar bij eenigszins guristig weer, dat voor het gelukken van een landing een belangrijke voorwaarde is het naderen van een vloot tijdig kan worden vastgesteld en op ieder deel dei- kust te allen tijde sterke luchtstrijdkrach ten vanuit daarop vóórbereide vliegvelden kunnen worden samengebracht Maar de situatie voor de tegenstanders kan 'n zoodanige worden dat ondanks de ongunstige vooruitzichten niettemin iets moet worden ondernomen. Laat men zich er in de bezette gebieden van bewust zijn, dat met een werkelijk oprichten van een tweede front niets dan ellende voor onze volkeren dreigt. Dit is zoozeer het geval, dat, indien de Nederlanders zich van de consequenties der wenschdroomen van een aantal hunner werkelijk rekenschap zouden geven, zij zich onverwijld zouden moeteri scharen, alleen reeds uit deze overweging onder de vlag van hen. die in doelbewuste samenwerking met Duitschland de orde in ons land willen handhaven, een gediscipli neerde jeugd willen opvoeden en ondanks de harde slagen, die netr noodlot aan ons volk heeft uitgedeeld, zich voor een werk zaam aandeel der Nederlanders aan den opbouw van een nieuw Europa willen in zetten. Zij zouden zich allen strij'dbaar moe ten keeren tegen hen, die, terwijl zij met niets hebben aangetoond den sleutel tot het vestigen van een wereldvrede te hebben gevonden, uit machtspolitieke overwegingen voor de zooveelste maal in de geschiedenis de natuurlijke ordening van het Europee sche vasteland willen ophouden en die er, indien zij er de kans toe zien, geen oogen blik voor terugdeinzen ook Nederland, en ditmaal grondig, met een „tweede front", dat zij ons als heroïsche bevrijdingsactie voorspiegelen, tot oorlogstooneel te maken. Clandestiene slachtplaats in een varkenshok De politie te Bussum is er in geslaagd een aantal clandestiene slachters te arrestee ren, waarbij een der ontdekte slachtplaat sen er een treffend voorbeeld van was welk een risico het publiek, dat uit den zwarten handel vleesch betrekt, loopt, omdat dit vleesch soms allesbehalve hygiënisch wordt behandeld. Bij haar onderzoek vond de re cherche in een schuurtje achter een woning aan den Laarderweg een doode koe. waar van men juist bezig was>de huid af te stroo pen. Voorts ontdekte men, in zakken ver pakt, nog de bouten van een andere koe. In de schemering namen twee mannen door een achterraampje de vlucht; een van hen wist te ontkomen, doch de ander, zekere P. uit Naarden, werd gegrepen. Hij bekende in opdracht van zekeren Van R. te Bussum te handelen. Op de donkere heide vond de politie een soort varkenshok met een vies bewaarkeldertje. Het bok was in tweeën verdeeld; in de eene helft werd geslacht, in de andere huisden de varkens. Overal lag mest. Aan touwen, temidden van aas vliegen, hing het vleeschVan R. en diens zoon konden worden gearresteerd. Het vleesch werd in beslag genomen. Personenvervoer in bagag^liften is verboden. Spaarzaam gebruik van gas, electriciteit en kolen vereischj. Er is reeds meermalen op gewezen, dat de maatregelen ter besparing op het gas- en electriciteitsverbruik zoo nauwkeurig mogelijk moeten worden nageleefd. Dit geldt niet. alleen voor particulieren, doch ook voor hotel-, café- en restaurantonder - nemingen, ook wat betreft het kolenver- bruik. Het is. echter gebleken, dat de voor schriften inzake het gebruiken van perso nenliften en roltrappen soms worden over treden, doordat de gasten van bedoelde on dernemingen in de gelegenheid worden ge steld gebruik te maken van de bagage'ift. Dit kan niet worden toegestaan. Tegen der gelijke ondernemers zullen strenge maat regelen worden genomen, o.a. onmiddellijke sluiting van hun bedrijf.* Ook alle overbodige lichtbronnen moeten buiten bedrijf worden gesteld. Vooral in het zomerseizoen moet het mo gelijk zijn aan dezen eisch te voldoen. Zelfs wanneer de toegestane rantsoenen van gas en electriciteit voldoende zouden zijn om de verlichting op den ouden voet te hand haven, moet zulks worden nagelaten, ten einde mede te werken aan een zoo zuinig mogelijk gebruik Het publiek make het den ondernemers niet lastig en eische niet, dat allerlei comfort wordt geboden, dat in wezen verkwisting van energie beteekent. Steering op 't gebied der surrogaten. De overheid gaat ingrijpen. De gemachtigde voor de prijzen he^fl in de Staatscourant een enquetebe- schikking afgekondigd, waardoor alle fabrikanten van bouillonproducten, puddin gen, boterhamsmeersels en vischconserven tot het geven van inlichtingen omtrent hun bedrijf en hun prijzenberekening worden verplicht. De enquêtebeschikking voedselvoorzie ningsfabrikaten no. 1, die hedenrin werking is getreden, legt den inlichtingenplicht op aan fabrikanten van: bouillontabletten, -blokjes, -korrels, -poeder, -pasta en con sommé, alle in den zin van artikel 1 van het vleeschextractenbesluit, zoomede van alle producten, die tot vervanging daarvan dienen of zouden kunnen dienen, zooals soepblokjes, jusblokjes, aroma's, enz., pud dingen. vla s, sausen en alle producten, die tot de bereiding daarvan dienen of zouden kunnen dienen, boterhampasta's en -smeer sels, e.d., vischconserven in den meest uit- gebreiden.zin. De verlangde inlichtingen moeten binnen een maand na het in werking treden dei- beschikking worden ingezonden, waarna de belanghebbende een bevestiging van ont vangst krijgt. Kan hij bij de controle, die 7 September a.s. zal beginnen, deze bevesti ging van ontvangst niet toonen, dan zal on herroepelijk proces-verbaal worden opge maakt. Keuring voor de Waffen-SS en het Nederlandsche Vrijwilligerslegioen. Het S S-Ersatzkommando Nederland, Den Haag, Stad!houderslaan 132, deelt mede, dat nieuwe keuringen voor de Waf fen-SS gehouden worden in den tijd van 17 tot 24 Augustus 1942 in de volgende plaatseri. 17 Aug. 10 uur Rotterdam, Deutsches haus; 16 uur Tilburg, Werkliedenvèreeni- ging. Tuinstraat 68. 18 Aug., 10 uur, Den Bosch, Hotel Noord- Brabant, Markt 45; 16 uur, Eindhoven, Huis Maria, Kruisstraat. 19 Aug., 10 uur: Roermond, NSDAP, Swalmerstraat 61; 16 u„ .Arnhem, Weber straat 16 b 20 Aug., 10 uur, Hengelo, Deutsches Haus; 16 uur, Meppel, Hotel Westerbeek, Woldstraat. 21 Aug., 10 uur, Groningen, Concerthuis, Poelestraat; 14 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 22 Aug., 10 uur, Amsterdam, School, Iepen weg 13; 16 uur, Utrecht. Wehrmachts- helm, Mariaplaats. 23 Aug., 10 uur, Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Kapelweg. 24 Aug., 10 uur, Den Haag, Café, Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Mannen zullen voor den duur van' den oorlog, 2 of 4 jaar dienst doen. Voor onder steuning" van de achterblijvende gezins leden, voor zoover het om kostwinners gaat, wordt gezorgd. Bij het SS-Ersatzkom- mando Nederland, Stadhouderslaan 132. kunnen gratis reisbiljetten van de woon plaats naar de plaats van de keuring wor den aangevraagd. Biljetten voor de terug reis worden uitgereikt door het keurings bureau, onverschillig of de candjdaat is aangenomen of niet. SABOTAGE. Onverantwoordelijke elementen hebben een aanslag gepleegd on een Duitschen trein en niet anders bereikt, dan dat een aantal gijzelaars gevaar loopen voor deze „heldendaad" met hun leven te moeten boeten. Sabotage. Laf, dom en onverantwoorde lijk. Wat een verschil met de houding en daden van onze dappere Oostfrontstrijders. Deze mannen strijden tegen het bolsjewis me. Zij vechten voor de toekomst van ons land eri volk. Deze dappere kerels zijn het waaraan het Nederlandsche volk straks een eervolle plaats in'het nieuweEuropa te danken zal hebben. Landgenoot, neemt stelling tegen hen die saboteeren of daartoe ophitsen. Toont u een goed vaderlander. Versterkt onze gelederen in het Oosten. Meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22, te 's Gravenhage. IS HET SCHEEPSBOUWKUNDIG PROEFSTATION EEN BEDRIJF? De Arnhemsche rechtbank heeft zich met de princi'pieele vraag bezig gehouden of het Scheepsbouwkundig Proefstation te Wage- ningen als een bedrijf aan te merken is. dat onder de verplichting tot inschrijving in het handelsregister valt. De kantonrechter te Wageningen had deze vraag ontken nend beantwoord. Namens de stichting het Ned. Scheeps bouwkundig Proefstation wees de voorzit ter, de heer M. C. Koning uit Aerdenhout, in een uitvoerig betoog op het wetenschap pelijke karakter van het proefstation. Daarentegen betoogde de secretaris van de Arnhemsche kamer van koophandel, mr. Huges, dat het hier een instelling be trof. welke mede het oogmerk heeft winst te maken. De directeur van het proefstation ver klaarde, dat het instituut geenszins het oogmerk heeft winst te maken. Er wordt slechts een redelijke tegemoetkoming in de kosten gevraagd. Het O.M. was van mee- ning. dat het proefstation inderdaad als bedrijf is aan te merken en dat het derhalve in het handelsregister dient ingeschreven te zijn. Spr. vorderde een principieele ver oordeeling van ƒ1.boete subs. 1 dag Uitspraak over 14 dagen. NIEUW PRODUCT VAN DE I. G. FARBEN. De I.G. Farbenindustrie zal de door haar vervaardigde „Perion-vezel" 4voor de eerste keer laten zien op de internationale jaar beurs te Boedapest. De Perlon-vezel is een geheel langs synthetischen weg verkregen product, waarvan de stevigheid ongeveer 50 pet grooter is dan van de beste natuur zijde. Verduisteren van 21.13 tot 7.39 u. 13 Aug.: zon op 6.18, onder 21.11 uur maan op 7.40, onder 21.46 uur 14 Aug.: zon op 6.20, onder 21.09 uur maan op 8.49, onder 22.10 uur De heer A. W. de Boer viert heden zijn honderdsten verjaardag. De heer De Boer werd te Haarlem geboren en vertoeft thans in het Adriana Koene Rusthuis van de Herv. Gem. te Haarlem. Het dochtertje van den voorzitter der regenten van het Rusthuis komt den krassen baas feliciteeren. (Foto Stevens) ^ptersport op het Merwedekanaal Het bureau van den Bevelhebber der Weermacht in Nederland deelt mede: De bevelhebber der marine in Nederland ■leent op grond van art. 5 al. 1, sub 1 al. 2 der verordeningvan den Rijkscommis saris nr. 100/41 over speciale maatregelen ten dienste van de kustbesoherming, vrij stelling van het voorschrift van art. 2 al. 1 van de verordening voor het in het ver boden gebied liggende deel van het Mer wedekanaal van Amsterdam tot aan het kruispunt met den straatweg naar Bussum, met dien verstande, dat watersporJvaartui gen tusschen zonsopkomst en zonsonder gang op dit deel van het Merwedekanaal mogen varen. Klachten over de groentenvoorziening. Adressen tot welke het publiek zich kan wenden. TERAARDEBESTELLING J. 1VIIEZERUS. Velen waren Dinsdagmiddag op de alge- meene begraafplaats aan de Kleverlaan bij een, om de laatste eer te bewijzen aan het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. Miezerus, een bekend aannemer te dezer ste de en oud-lid van den gemeenteraad. De wo ningbouwvereniging „Voorzorg", waarvan de overledene commissaris was, had een de putatie gezonden. Toen de kist in de groeve was neergelaten trad de zoon, de heer D. Miezerus naar voren, om een afscheidswoord te spreken, waarin hij zijn vader dank bracht voor het vele goede, dat zijn kinderen genoten hebben. Als vriend voerde ds. J. ft Umger, predikant bij de Gere formeerde Kerk van Bruinisse het woord, die zeide, dat velen met ontroering het ver scheiden vernomen hebben. Allen voelen thans, dat God hier gesproken heeft en daar waar Hij vóór den dood spreekt, is de mensch uitgesproken. Wie den overledene van *abij heeft gekend, weèt, dat hij heeft mogeir ge tuigen, dat het woord Gods iri der eeuwigheid blijft. Dit is ook de prediking, welke van dit sterven uitgaat. Nadat ds. Umger een Psalm had opgezegd, besloot hij met het uitspreken van de Geloofsbelijdenis. De groentenvoorziening heeft, zooals in den Een broer van den overledene dankte voor laatsten tijd is gebleken, tot bepaalde moei lijkheden aanleiding gegeven. De overheid streeft er echter naar deze zoo goed mogelijk te overwinnen. Daartoe zet zij alle zeilen bij, doch roept tevens niet alleen de medewer king vair den groentenhandel in het algemeen, maar ook die van het publiek in. Het is na melijk gebleken, dat tal van klachten de ronde doen, die, wanneer zij de bevoegde instanties zouden bereiken, ongetwijfeld onmiddellijk aan een diepgaand onderzoek zouden worden onderworpen. Daar het publiek er veelal niet van op de hoogte is tot wien het zich even tueel kan wenden, laten wij hieronder nadere adressen volgen. Indien zich gevallen mochten voordoen, aarin de groentenhandelaar zijn clientèle dwingt tot aankoop van bepaalde groenten (zoogenaamden koppelverkoop) of wanneer hij beweert geen groente te kunnen leveren, ten- en Fruitcentrale", Laan Copes van Cat- tenburch 62, Den Haag, tel. 557480. Bij eventueele klachten over de aardappel voorziening, wende mén zich tot het „Be- drijfsschap voor Aardappelen", Wassenaar- scheweg 80, Den Haag, tel. 183456. Voor klachten, die verband houden met de prijsvoorschriften (dus ook bij ver meend achterhouden van groenten door den groentenhandelaar met het oogmerk ze tegen een hoogeren prijs dan vastgesteld is, te ver- koopen) wende men zich in Noord-Holland tot den Provincialen Commissaris voor de prijsbeheei'sching, De Lairessestraat 109, Am sterdam en in Zuid-Holland tot den Provin cialen Commissaris voor de prijsbeheersching, Riouwstraat 151, 's-Gravenhage, tel. 554928. Deze instahties zullen de bij ha^r binnen komende klachten, desgewenscht vertrouwe lijk, behandelen, - „OOST Etf WEST, GETEEKEND OP Z N BEST". In de Volkenkundige af deeling van het Koloniaal Museum te Amsterdam zal op Zondag 16 Augustus een zomertentoonstel- ling „Oost en West, geteekend op z'n best" worden geopend van prenten, platen, aqua rellen en teekeningen uit de XIXde eeuw, voorstellende landschappen, stadsgezichten, volkstypen, volkstafereelen, kleederdrach ten, enz., van Oost- en West Indië, door Cornelius, Verhuell, Payen. Van de Velde, Bik. Sieburgh, Junghuhn, Van Pers, Har- douin, Salm, JHr. de Stuers, Raden Saleh, Raden Mangko Mihardjo, Beynon, Deele- man. De Grijs, Bleckmann, Benoit, Borret, Bray, Voorduin en vele anderen. Deze tentoonstelling, door dr. V. I. van de de blijken van^eelneming. EXAMENS HOOFDAKTE. HAARLEM II Augustus 1942 Geslaagd voor de akte: W. Stoek, G. R. Kaalls, J. A. Kaaij, W. G. J. v. Rush, A. v. d. Pol. Geslaagd voor B: H. Soer, L. Roubroeks, N. v d. Kaa, D. A. Markusse. PERSONALI^. Te Utrecht zijn geslaagd: voor het examen En- gelsch M. O. de heer J. Porcelljn en voor het examen Engelsch L. O. de dames C. M. van Es en M. J. H. Heblij, allen te Haarlem. Bij de in Den Haag gehouden examens Nijverheidsonderwijs slaagde voor de acte NO 1 (natuur- en werktuigkunde) de heer J. van Wilgen te Haarlem. FAILLISSEMENTEN. Dë Haarlemsche Rechtbank heeft, op Dlnsdae 11 Augustus 1942 het volgende faillissement uit gesproken A. Abbenes, behanger en stoffeerder, wonen de te Zandvoort, thans Kerkstraat no. 10; Cura tor. Mr. P. J. Prinsen Geerlings te Haarlem. Rechter-Commissaris in bovengenoemd faillis sement Mr. J. H. H. Hülsmann te Haarlem. Door het verbindend worden der Uit'deelings- Ujst ls geëindigd het faillissement van: Pieternella van den Broeke, gesch. echtgenoole H. Kronheimer, laatst gewoond hebbende Aerdenhout, gem. Bloemendaal, thans Haarlem; Curatrice mevr. Mr. E. A. J. Schelte-; ma—Conradi te Haarlem. ZWARE BOETEN VOOR FAUDEERENDE TUINDERS. De tuinder A. S. te Haarlemmermeer is wegens het buiten de veiling om te duur verkoopen van rabarber door den Inspec teur voor de Prijsbeheersching te Amster dam veroordeeld tot een boete van 1000. Hij verkocht begin Mei 200 bos rabarber a 35.90 per 100 K.G., terwijl hij op de vei ling hoogstens 11.20 per 100 K.G. zou hebben kunnen maken. De kweelrer J. K. te Haarlem is wegens een dergelijke overtreding dezer dagen met 600 beboet. Hij verkocht witlof, dal op de veiling 26 opbracht, voor 40 of 44 per 100 K.G. Ook in dit geval-verkreeg de kweeker een aanzienlijke meeropbrengst door zich aan de hem opgelegde verplich ting al zijn producten via de veiling te ver handelen, te onttrekken. De Inspecteur voor de Prijsbeheersching tracht door het opleggen van voorbeeldige straffen mede te werken aan de bestrijding van dit hand over hand toenemende euvel, teneinde de groentenvoorziening vooral in DE DISTRIBUTIEBONNEN bon Kaart hoeveclli. t./m. 4 FA Aard. I 1/2 kg. 15 Aug, Artikel Aardappelen Aardappelen 41B Aard. 1/2 kg. 15 Augi Beschuit 41 beschuit 75 gr. 15 Aug. Bloem 362 t.m. 3C5 Alg 100 gr. 6 Sept, Boter 3D Bot.vet 125 gr. 19 Aug. Boter 2-35. 2-36 reserve 125 gr. 12 Sept. Boter 3-35 3-36 reserve 125 gr. 12 Sept. Boter 4-36 reserve 125 gr. 12 Sept. Brandst. 01 t.m. 05 BV brandst. 1 eenh. 31 Dec, Brandst. 01, 02, 03 K.F, Brandst. 1 eenh. SO Anr. '43 Brood Brood Chocolade 4 Clgaretten Ciga reuen Cignrillos Eenh. zeep Eonheldszeep Gort Jam Kaas 367 t.m Kofflesurr. Maïzena 1 Melk 41A t.m. Melk 41B t.m. Petroleum Peulvr. Rijst 4-41. Scheerzeep Sigaren Suikerwerk 41 Suiker Tabak Toiletzeep Vermicelli Vleesch Vleesch Waschpoeder Wascli poeder 4 IA brood 400 gr. 15 A-Ug. 4lB brood 50 gir. 15 Aug, 1. 42 venen. 100 gr. 5 Sept, 41A tabak 20 st. 15 Aug, 41A elgarei en lüst. 15 Aug. 41A tabak 10 st. 15 Aug, 335 alg. 1 ramtsoen 15 Aug, L zeep 1 rants. 15 'Aug. 360 alg. 250 gr. 5 Sept, 353 alg. 500 gr. 5 Sept. 369 alg. 100 gr. 5 Sept. Sept. 33S alg. 2 50 gr. *5 361 alg. 10 (T gr. 5 Sept, 44A melk 1/2 L. 5 Sept, 44B melk 1 3/4 L. 5 Sep<t, 01 petr. 2 L. 22 Aug. 359 alg. 250 gr. 5 Sept, 4-42 ree. 250 gr. 5 Sept, U textiel 50 gr. 31 Aug. 41A tabak 5 st. 15 Aug. 44 versn. 100 gr. 5 Sept, Sept. 357 alg. 1 ki£. 5 41A tabak 2 5 gr. 15 A.ug. L toiletzeep 75 gr. 15 Aug, 361 alg. 100 gr. 5 Sept, 41A vleesch 100 gr. 15 Aug, Aug, 41B vleesch 50 gr. 15 336 alg. 25 0 gr. 15 Aug. L zeep 250 gr. 15 Aug, Indeeling derde klas. Aalsmeer en Halfweg bij Kennenferland, In de Spkr. is de lndeeling opgenomen van de lagere klassen uit district 1 van den N V.B, en uit de samenstelling van de derde klas blijkt, dat in' plaats van Helder Aalsmeer en Halfweg gevoegd zijn bij de clubs uit Haarlem en omgeving. Ook Terrasvogels komt in deze klasse (3d) uit De samenstelling is aldus: Aalsmeer, Beverwijk. Bloemendaal, DEM, Halfweg, HFC, Kinheim. Schoten, Terras- vogels, TYBB en Zandvoortmeeuwen. De indeeling van andere klassen is: Vierde klas C: ADO 1920, Alkmaar, Ber gen, CSV, IEV, Uitgeest, USVU, Vitesse, VVB en Zeevogels. Vierde -klasse F: BSM, DCO, DIO, DSSH, EHS, Onze Gezellen, Ripperda, Spaarnevo- gels, THB, Vliegende Vogels. Vierde klas G: APGS, Constantius, ETO (Hoofddorp), Madjoe, Oranje Zwart, RKAV. SCA, SNA, TDO, ZSGO. Reserve eerste klas: AFC 2, Ajax 2, Blauw Wit 2, DWS 2, Haarlem 2, Hilversum 2, HVC 2, KFC 2, Spartaan 2, ZFC 2 Reserve tweede klas A: AFC 3, Alcm. Vic- trix 2, EDO 2, Helder 2, H.F.C. 2, Kennemera 2, RCH 2, Stormvogels 2, VSV 2, WFC 2. Reserve derde klas C: Bloemendaal 2, DWS 4, Haarlem 3, HBC 2. RCH 3, Santpoort 2, TYBB 2, Volewijckers 4, Watergraafsmeer 2, Zandvoortmeeuwen 2. „ELSWOUT-TOURNOOI". Aan het dwr de vereeniging D.I.O. te hou den tournooi om den „Elswout-beker" op 23 en 30 Augustus a.s. zullen deelnemen: D.I.O., Droste, EHS, Onze Gezellen, Ripperda, Spaar- nevogels, T.H.B. en Vliegende Vogels. Stads-Editiebeker. Voor Zondag staan eenige wedstrijden op het program. Ook de afdeeling Haarlem van den Nederland- schen Voetbalbond opent Zondag a.s. het seizoen en werkt het programma van het vorig jaar af. Er restten nog, eenige wedstrijden om den Stads- Editiebeker. Zondag worden de volgende wed strijden gespeeld: Geel witVliegende Vogels 2, 2 uur D. S. K.—V. V. H., 10 uur T. Y. B. B. 2—V. S. V. 3, 12 uur H. B. C. 3i—Schoten 2, 12 uur Zondag 23 Augustus volgen de demi-finales en 30 Augustus de finale. Tot Zaterdag a.s. kunnen de clubs inschrijven voor den Stads-Editiebeker 1942—1943. Het is de bedoeling van het bestuur de eerste ronde op Zondag 6 September te spelen. Andere wedstrij den worden dien dag niet vastgesteld. Zoo mo gelijk begint de competitie Zondag 13 September. E. D. O.—GO AHEAD. A.s. Zondag speelt E.D,O. In het Noorder Sportpark haar eersten wedstrijd tegen de be' kende club uit Deventer. E.D.O. is op Zandstra na volledig. Wall ingericht, in het historisch interieur „Tf.0^roZ1f™£g votoral-,1-n der Van Gybland Oosterboff-zaal, zal tot le JLiw toekomst veilig 16 October geopend blijven. ie stelfen. EEN MOEDIG MAN WORDT 80 JAAR. Op 21 Augustus wordt een moedig man 10 jaar. Het is J. A. Strickling. die zich in 1883 als milicien-kanonnier te Muiden zeer heldhaftig heeft gedragen, toen daar de buskruitfabriek „De Krijgsman" in-de lucht vloog. Strickling wist met gevaar voor eigen leven eenige zwaargewonden te redden en te voorkomen, dat n«g meer voorraden kruit ontploften. Van koning Willem III ontving hij een bijzondere tevredenheidsbetuiging en een gratificatie. Strickling, die in Hoofddorp geboren is en thans in de "\ieenestraat 64 te Leidschen- dam woont, moet nu van een klein pen sioen leven. Zijn laatste levensjaren zijn verre van gemakkelijk, temeer daar hij reeds bijna vjjf jaar ziek is. SPORT EN SPEL WIELRIJDEN HAARLEMSCHE SUCCESSEN IN DORDRECHT. Zaterdag is de Ronde van Dordrecht gehouden over een afstand van 110TC.M. Winnaar werd J. Braspenninx uit Princenhage, tweede Cor de Best en derde Teun Ooms., beiden uit Haarlem. VOETBAL Kampong jubileert. H.F.C. neemt deel aan jubileumtournooi. 29 September bestaat de voetbalclub „Kam pong" veertig jaar en ter gelegenheid daarvan •rganiseert ze een tournooi, waarvoor zijn uitge- noodigd H. F. C„ U.-D. en V. O. C. De wedstrij den worden 30 Augustus in Utrecht gehouden. In het opleidingskamp „Avegoor" van de Nederlandsche SS heeft dé eerste uitreiking plaats gehad van de RiJkssportteekens aan zeven Nederlandsche SS-mannen. Links de Obersturmführer H. Schwerdtfeger. (Polygoon-Van Bilsen Pax Holland-c) Arbeid in Duitschland. In toenemende mate komen jonge Fransche vrouwen en meisjes zich op de plaatselijke bureaux melden voor arbeid in Duitschland. Een kijkje in een aanmeldlngsbureau te Parijs. DAMMEN JUBILEUMWEDSTRIJDEN DAMCLUB „KIJK UIT". Voor de ter gelegenheid van het vijfjarig be staan der Damclub „Kijk Uit" georganiseerde jubileumwedstrijden werden de volgende par tijen gespeeld: Kwartet-wedstrijden. „Oosterkwartier" 5—1 „D. O. S." met een af gebroken partij. „Het Noorden" 40 „Kijk Uit" mét twee af gebroken partijen. „Kijk Uit" 1—7 Haarlemsche Damclub. ,,D, O. S." 5—3 „Het Noorden". Nederlaagwedstryden. „Kijk Uit" 7—11 „Oosterkwartier" met een af gebroken partij. „Kijk Uit" 7—11 „Halfweg" met een afgebro ken partij. WATERPOLO H. P. C.—Y OP DONDERDAGAVOND. De beslissingswedstrijd H. C.—Y zal niet Vrijdag, maar Donderdagavond om acht uur in de inrichting „De Heerenduinen" te Velsen wor den gespeeld. RADIOPROGRAMMA DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. •>•45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 7.15 Vroeg in den morgen (gr.). 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten en Programma-uittreksel. 8.15 Amusementsorkest en pianosoli (opn.). 9,18 Voor de hulsvrouw. 9.20 Gerard van Krevelen en zijn orkest, en soliste (opn.). 10.00 Zang en orgel (opn.). 10.30 Zang met pianobegeleiding en gra- mofoonmuziek. 11.00' Radlo-Vacantieschool. 11.50 Zang met, pianobegeleiding. 11.50 Viool met pianobegeleiding (gr.) 12.00 Frans Wouters en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Harmonieorkest en gra- inofoonmuziek. 14.00 Zang, clavecimbel, piano en gramofooninuziek. 14,40 Concertgebouworkest (opn.). 15.00 Voor ieder Iets. (gr.). 15.30 Voor de zieken. 16,00 Zondag 25 van den Heidelbergschen Catechismus en Gewijde muziek (opn.). 16.30 Ensemble Willy Kok. 17.15 B. N. O. Nieuws-, zakelijke- cn beursberichten, 17,30 Het lichje lied weerklinkt (gr.). 18 00 Vraaggesprek over'de na tionale zwemkampoenschappgn van het komen de weekeinde. 18.15 Een half uur Roemenië, mu zikaal gramofoonplatenprogramma. 18.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 18.55 B. N. O. De wereld- meening uit vreemde kranten. 19.05 Groninger Orkestvereeniging,, soliste en gramofoonmuziek. 20.15 Viool en piano. 20.45 Gxoninger Orkestver eeniging en soliste. 21.30 Triöconcert (gr.). 21.48 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Ensemble zang (gr.). Vanaf 22.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio be schikken. 22.15 Klankenparadijs (gr.). 23.30—24.00 Serenade Fantasie (gr.). HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum X. 8.15 Psalmen (opn.). 8.40 Viool en piano (gr.). 9.15 Symphonie-orkest (gr.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arnhemsche Or kestvereeniging en orgel (opn.). 10.40 Voor de vrouw. 11.00 Ensemble Rentmeester. 11.40 Ita* liaansche zangers (gr.). 12.00 Ensemble Joan Lancé. 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 „De Landstand nu". 13.15- Otto Hendriks en zijn orkest. 13.45 Voordracht. 14.00 Een Strijk orkest en gramofoonmuziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 16.00 Berlus van Dlntercn en zijn orkest. 16.45 Voor de jeugd. 17 15 B. N. O. Nieuws-, zake lijke- en beursberichten. 17.30 „Varia", geva rieerd programma. 18.30 Arbeidsdienst: Kunnen en kennen. 18.45 Twee ouvertures yan Franz Lehar (gr.). 19.00 Hier W. A. 19.15 Marschmuziek (gr.). 19 30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 B. N. O. Wat Nederland schrijft. 19.50 Spiegel van den dag. 20.00 Het groote Omroeporkest en solisten. Als Intermezzo: „Wij trekken er op uit", vacantle-, reportages. 21.00 Brandende kwesties, causerie. 21.15 Plano- en orgelspel (gr )X>21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Militair overzicht. /c. - _T -„.uw u. xi. milium uverziLin» (bcnerl FelJinga Pax Holland-c) 22.10 Avondwijding. 22.15—24.00 Zie Hilversum L

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2