Haarlemsche Courant Het geheele Donbekken thans in Duitsche handen. Besprekingen te Moskou geëindigd Elf koopvaarders in den grond geboord I ^ownment p. week 0.26, p. maand I,IS. p. kwartaal S.tt, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentlën 3—is n-Bi. 3,elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prijs, jjttrtentleabonnementen 1SOO m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer jdltie J—15 m.m. 1,20. Abonnement ISOO m.m. s cent p. m.m Cttj.r Grafisch* Bedrijven Damlate 287e Jaargang No. 193 Dinsdag IR Augustus 1942 Wnd RoAfdredactenrs J. V. BAÜDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland VerscbUnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Bureaux Haarlem: Groote Boutstraat 93, BUkantoor: Soenda- pleln 37. Tel. Directie 1SM2. Hoofdredactie 15*54. Redactie 10600, Administratie 10721, 14325. Soendapleln 12230. Postgiro 134350. nirectte PH. A. MF.ES P. W. PEEREBOOM. Jiieuwe successen ten Zuiden van den beneden- Koeban. Aanhoudende zware afweergevecliten bij Wjasma en Rzjef. au Zware artillerie beschiet Dover. Het opperbevel der Duitsche weermacht Haakt bekend Ten Zuiden van den beneden-K o e b a n en |n het Noord-Westelijk deel van het Kauka dsche gebergte dringen onze troepen ir jucccsvollen aanval verder op. Aan de kust «n de Zwarte Zee zijn bij luchtaanvallen <:ie kustvaartuigen tot zinken gebracht en vrij groot transportschip zwaar be- ghadigd. In den Noordoostelijken lus van de groote bocht van den Don is de vijand vernietigend volslagen en werd de rivier overal bereikt. De zuivering van het ter rein van uiteengedreven troepen is nog *;n den gang. Daarmede is het geheele Donbekken hecht in handen van de Duit- ichers en verbonden troepen. Spoorweginstallaties en ravitailleerings- rerkeer in het achterwaartsche gebied van 11 den vijand zijn opnieuw het dool geweest van Duitsche gevechtsvliegers en bommenwerpers. Ten Oosten van W j a s m a en bij Rzjef .laan troepen van alle wapens in aanhou- kfcs iende. zware afweergevechten. Ook Zondag irtt) r.jn talrijke aanvallen van den vijand mis- lukt. die in tegenaanval op verscheidene plaatsen werd teruggeworpen. In den Noor- ielijken sector van het front zijn op ver at (Jicheidene plaatsen vijandelijke aanvallen af- jtslagen en concentraties in geconcentreerd niur uiteengeslagen. In Noord-Afrika hebben Duitsche jagers in luchtgevechten 14 Britsche vliegtuigen zonder lelf verliezen te lijden neergeschoten. Aan de kust van het Kanaal heeft zeer iware artillerie van het leger militaire doe len in het gebied van' Dover bestreden. Bij het binnenvliegen, overdag en des Dichts, van enkele vliegtuigen naar West en Sjpoord Duitschland en de bezette gebieden n vier Britsche vliegtuigen neergeschoten, „jltsche gevechtsvliegtuigen hebben Zondag- ri™ iicHt voor den oorlog belangrijke installaties In Midden- en Oost-Engeland bestookt met I brisant- en brandbommen. Zooals in een extra-bericht is bekend ge maakt, hebben Duitsche duikbooten op de Noordelijke IJszee, in de kustwateren van Noord- en Midden Amerika. West-Afrika en midden op den Atlanlischen Oceaan negen tien schepen, in beveiligde convooien en af zonderlijk varende, met in totaal 105.772 brt en tw"be transport-zeilschepen tot zinken ge bracht. Nog drie schepen werden door tor pedotreffers zwaar beschadigd. Het zinken dezer schepen kon door de terstond begin nende krachtige afweer niet waargenomen worden. Noworossisk, haven van Koeban- gebied. Aan de Noordelijke uitloopers van den Kaukasus, waar deze overgaat in het vlakke Koebangebied, ligt de havenstad Noworossisk. Het is een der weinige Kau- kasushavens, die over goede havenwerken beschikt en na Batoem de belangrijkste,ha ven aan de Oostkust der Zwarte Zee. De haven is den laatsten tijd sterk uitgebreid. Noworossisk heeft een rijk achterland, waaruit graan, ertsen en olieproducten in deze havenstad verscheept werden. Voor den omslag van het graan uit het Koeban gebied zijn groote silo's aanwezig, die tot de grootste ter wereld gerekend worden. De olieproducten kwamen langs den spoor weg uit Krasnodar, dat door een pijpleiding met het oliecentrum Maikop verbonden is. De eigenlijke uitvoerhaven voor de olie uit Maikop is echter Toeapse. Verder had No worossisk een belangrijken uitvoer van ce ment, daar de stad, behalve meelfabrieken, machineindustrie, enz., ook een groote ce mentfabriek telt. In 1935 bedroeg het ha- venverkeer 2.3 millioen ton. waarvan 1 millioen ton export. (V.P.B.). ren lenige Britsche gevangenen bij botsingen m N.-Afrika. De Italiaansche taak in Z. O. -Europa. Het Italiaansche weermachtbericht lifidt „Aan het Egyptische front was de verker.- irm «ingsactie levendiger dan de vorige dagen 4» Bij botsingen tusschen verkenningsgroepen maakten wij eenige gevangenen. Bij talrijke in Itvendige gevechten met afdeehngen vijan- tral|dclijke jagers schoten Duitsche jagers 14 Brit- xhe vliegtuigen neer. Aanvallen der vijandelijke luchtmacht op |Mersa Matroe en Tobroekveroorzaakten jj licchts weinig schade. Een Bcaufighter ^3 ioor het afweergeschut neergehaald. njandelïjke vliegtuig werd door onze jacht iliegtuigen, die een convooi beschermden, langevallen cn viel brandend neer bij de hst van de Cyrenaica." Zuiveringsactie in Montenegro. Eerst thans zijn de resultaten van een joote zuiveringsactie in Montenegro bekend femaakt, die twee maanden geleden het groot te getftelte van dit gebied van cpmmunisti- .Khe benden bevrijd heeft. Een regiment in- fanterie. een bataljon zwarthemden. een pant- drie batterijen geschut t:*jf.oniers hebben deze actie in voorbeeldige w Braenwerking volbracht. 9 Juni werd tot den naval overgegaan in het dal van de Brezna. *aar taai verdedigde huizen ondanks het moeilijke terrein werden bestormd en bezet Ka een vergeefschen nachtelijken tegenaanval *erd de actie der Italiaansche troepen voort zet. De vijandelijke benden werden door «a omsingelingsmanoeuvre vernietigd, zoo- fat de Italiaansche stellingen tot dp zuid- pens van Herzegowina konden vooruitgescho- «n worden. De vijand liet bij zijn wilde jmi tocht veel oorlogsmateriaal achter Den volgenden dag werd de laatste tegen- ind gebroken en kon verbinding met de bkervleugel van een in Herzegowina gelc- terd Italiaansch legercorps opgenomen wor tel. Sindsdien is het grootste gedeelte van Kenlenegro van rebellen, die maandenlans «n terreur hadden uitgeoefend, gezuiverd •1 Bovendien kon bij de actie, die zich over een <:epte van 100 K.M. uitstrekte, een vrij groot a Rntal Italiaansche soldaten, die den vijand i# h handen waren gevallen, bevrijd wordén EEN VEEG TEEKEN Bs. De geheimzinnige verschijning van turchili te Moscou brengt veel pennen in Weging. Het is dan ook wel een onder werp, dat in verband met den gang van za- «a de belangstelling van vriend en vijand trdient. Churchill, de man wiens verschij- tot dusver in de schaduw van fatale «twikkelingen heeft gestaan, begeeft ch een land, dat zware slagen moet in- -0 fitseeren en de Engelsche pers stelt zijn r-ja voor als een keerpunt in den oor- '5De kwestie van het „tweede front" «Üjnt in elk geval nog zóóveel moeiliik- teien op te leveren, dat eerst zware confe- Ittties noodig zijn en dat Churchill ver acht is den man. die zich reeds sedert vele fren zelfs niet meer de weelde van eon Ws in eigen land kon veroorloven, omdat ftn leven anders gevaar liep. op te zoeken diens veilige hol, het Kremlin. Misschien •diter werd slechts over de militaire plan- IjB gesproken en vormde de vraag, of de «vjets nog verder weerstand zullen (kun- tel) bieden, het onderwerp der debatten. Het is evenwel niet uitgesloten, dat daar. •Me plaats waar zoo menig duivelsch plan ^tstond, satanische projecten werden uit- leoroeid. Wie in het nauw zit waagt wat P men zou terecht de vraag kunnen stel- wie meer in de benauwenis zit: Chur- P:,'l of Stalin? Het. is in elk geval een veeg i^sen, wanneer staatslieden van dit kali- wr voor het forum van de wereld zich vier 532en lang in geheimzinnig fluisteren ver ben, terwijl de vijand Onstuitbaar op- stad na stad. gebied na gebied ver- JW en de convooien op alle zeeën ver- wtigd en uiteengeslagen worden! felft Duitsche bisschoppen bijeen Eenige bij den Paus uitgenoodigd Te Fulda, zijn ook ditmaal in de maand Augustus aan het graf van den Heiligen Bonifacius de Katholieke aartsbisschoppen en bisschoppen bijeengekomen voor het houden van besprekingen. Deze duurden van Vrijdag tot Zondag en stonden onder leiding van den kardinaal-aartsbisschop van Brèslau. dr. Ber tram, die onlangs onder groote belangstelling zijn 83sten verjaardag mocht vieren. De con ferentie der bisschoppen droeg een nog meer besloten karakter dan tevoren; de secretaris sen woonden de besprekingen, niet bij. In Katholieke kringen te Berlijn verluidt, dat eenige Duitsche bisschoppen door het Vaticaan tot een bezoek aan Rome zijn uitge noodigd. Tot de genoodigaen behooren graaf Galen, bisschop van Munster en graaf Prcy- sing, bisschop van Berlijn. Weer hooge prijzen voor Sumatratabak Het verlies van de Oost-Aziatische markten is een zware slag geweest voor de tabaks voorziening vak de Ver. Staten. Teekenend voor de vrees van een dreigende schaarschte in dit verband een mededeeling van de Financial News, volgens welke de prijzen- commissaris Henderson met de Nederland- sche Handel Maatschappij een overeenkomst heeft gesloten krachtens welke de Ver. Staten voor de nog aanwezige voorraden Sumatra tabak een prijs zal betalen, welke 20 pet. hooger is dan de gemiddelde prijs van 1941. Deze prijsverhooging trekt te meer de aan dacht, daar de prijzen in het afgeloopen jaar tengevolge van de hooge scheepsverzekerings- premies en andere extra transportkosten reeds buitengewoon hoog lagen. Britsche vliegtuigen boven West Duitsch gebied Britsche bommenwerpers hebben, naar aan het D. N. B. gemeld wordt, in den afgeloopen nacht aanvallen gericht op West Duitsch- gebied. Brisant- en brandbommen deden vooral in woonwijken van Osnabriick bran den ontstaan. Partners brachten wederom hechte vriendschap naar voren. Aantal besluiten. De eisch inzake tweede front. Churchill vertrokken Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, zijn Churchill en de gevolmachtigde van president Roosevelt, Harriman, Maandag ochtend weer uit Moskou vertrokken. Churchill weigerde tegenover de journa listen een verklaring af te leggen. Omtrent de besprekingen is in een com muniqué bekendgemaakt, dat men een aantal hesluiten genomen heeft betreffende de oor logvoering tegen Duitschland ei^ zijn bondge- nooten in Europa. Beide regeeringen zijn be sloten, zoo vervolgt het communiqué, den oorlog tot aar. de volledige vernietiging Duitschland voort te zetten. Voorts wijst het communiqué op de aanwezigheid van een hechte vriendschap tusschen de- bolsjewieken,' Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten, aismede op hun volledige overeenstemming. Naar de Engelsche' nieuwsdienst meldt, heeft de samenkomst van Churchill en Stalin geduurd van Woensdag lot Zaterdag. Erbij aanwezig waren Harriman. Sir Alan Brooks, Wavell en sir Alexander Cadogan. Als ver tegenwoordigers van de Sovjets hebben Mo- lotof en Worosjilof de besprekingen bijge woond. Roosevelt en Tsjang-Kai-Sjek zijn dagelijks op de hoogte gehouden van de vorderingen der onderhandeliiigen. Het Finscbe blad Kauppalehti geeft een be richt van zijn correspondent te Stockholm, waarin o.a. gezegd wordt, dat volgens berich ten uit Londen de reactie der -Sovjetregeerir^g op de jongste rapporten van Maisky en Litwi- nof zoo dreigend geweest is, dat het besluit van Churchill om per vliegtuig naar Moskou te vertrekken, in Biitsehe regeeringskringen vrij openlijk beschouwd wordt als een laatste poging om de stemming te Moskou te verbe teren. Aan de beide Sovjet-ambassadeurs Maisky en Litwinof zijn de beweegredenen voor Churchills reis naar Moskou uitvoerig uiteengezet. Over het algemeen gelooft men, dat de reis van Churchill naar de Sovjet-Unie valt toe te schrijven aan de omstandigheid, dat Moskou spoedige hulpmaatregelen voor de Sovjet-Unie geëischt heeft. Wat betreft den eisch der bolsjewisten In zake een tweede front verklaart men van militaire zijde te Berlijn:, Hoewel het den militairen leiders in Enge land en Amerika volkomen duidelijk is. hoe, kansloos de poging eener landing aan de door de Duitsche weermacht beheerschte Europee- acljc kusten zou zijn, hebben de Geallieerden zichzelf en den bolsjewieken steeds weer het droombeeld van een „tweede front" gesugge reerd. Astronomische cijfers van troepen er materiaal zijn er genoemd, voor welker ver voer de seheepsruimte van de geheele wereld niet toereiken zou zijn. Nieuwe vliegtuigen en speciale wapens *ijn tegen alle regelen der krijgskunde openbaar besproken. Deze theo retische besprekingen moeten blijkbaar de Engelseh-Amerikaansche openbare meening moed inblazen en de Sovjctbondgenooten door het vooruitzicht op spoedige hulp. tot steeds nieuwe offers aansporen Churchill spreekt Smuts. Uit Kaapstad meldt de Britsche berichten dienst, dat de Zuid-Afrikaansche premier, generaal Smuts, een conferentie heeft gehad met Churchill. De bespreking vond plaats in Cairo, vóór Churchill naar Moskou vloog. Hevig luchtgevecht bij de Salomonseilanden De strijd te land De groote zeeslag bij de Salomonseiland den. die geëindigd is mei een overweldi- ;ende overwinning voor de Japansche marine, heeft zonder onderbreking drie volle dagen geduurd, te beginnen op 7 Augustus. Slechts enkele vijandelijke een heden zouden er in geslaagd zijn te ontko men en wel. naar het schijnt in de rich ting van Australië. Intusschen vinden echter, naar een be richt in de Japan Times and Advertiser meldt, felle gevechtshandelingen plaats tusschen Japansche strijdkrachten en Amerikaansche marine-eenheden, die op een der Salomonseilanden waren eeland. In hun commentaren wijzen de bladen ooral op het opmerkelijke feit, dat de vij- nd door zijn talrijke verliezen reeds ge dwongen was een z.g. groot offensief uit sluitend onder bescherming van kruisers, torpedobootjagers en andere kleine een heden uit te voeren. Dit is het duidelijkste bewijs voor de zware verliezen, die dc vij and sedert het begin van'de gevechtshan delingen steeds opnieuw heeft moeten .aanvaarden. In de wateren rond de Salomons-eilan- den is het Zondag tot een hevig luchtge vecht tusschen Japansche en Amerikaan sche vliegtuigen gekomen. Tijdens dit ge vecht zijn 17 Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten. Slechts twee Japansche vliegtuigen zijn niet op hun steunpunten teruggekeerd. Luchtaanvallen op Australië. De luchtmacht der Japansche marine neeft Zondag wederom een aanval gedaan op Townsville. Cairns, Wyndham, Port Darwin en Port Hedland in West-Australië en groote schade aangericht aan de haven installaties en de installaties van militair belang. Te Townsville branden de pakhui zen nog steeds. 18000 ton geconserveerd fruit ziin daar een nrooi der vlammen ge wórden. De olietanks in het haventerrein zijn thans alle vernield, evenals de lijpen der naar het Zuiden loopende spoorwegen. In de wateren nabij Wyndham hebben Ja pansche duikbommenwerpers een trans portschip van 6000 brt. tot zinken gebracht, dat brandend zonk. Zeer zwaar was de nieuwe luchtaanval op Port Moresby. De pakhuizen en een in de haven voor anker liggend transport schip van 4000 brt. werd in brand gewor pen. Een munitieopslagplaats huiten de tad weH getroffen en ontplofte. Alleen boven Wyndham is het tot een luchtgevecht met twee Australische jagers gekomen, die werden neergeschoten. Alle Japansche vliegtuigen zijn op hun steun punten teruggekeerd. De positie van Molotof. Ten aanzien van het door D.N.B gepubli ceerde bericht over Churchill's bezoek aan Moskou wijst men er in de Wilhelmstrasse opnieuw oj). dat diplomatieke reizen van den Britschen premier steeds plaats vinden in het teeken van een crisis. Men zal zich dus wel niet vergissen, aldus wordt hier gezegd, wanneer men aanneemt. dat Churchill tot deze moeilijke reis besloten heeft, omdat hij wil trachten te redden, wat er te redden is Overigens verdiept men zich hier niet in politieke of militaire gissingen, ofschoon men verband met het feit, dat Molotof thans officieel is belast met de plaatsvervanging van Stalin, de mogelijkheid niet uitsluit, dat Stalin zich voortaan meer met kwesties van de militaire leiding wenscht bezig te houden De Geallieerden geven hun verliezen toe Het Sowjet-Russische communiqué var middernacht geeft toe. dat de stad Maikop erloren is. Naar Aftonbladet uit Londen meldt, schrijft de Daily Mail over den slag in de Middel- landsche Zee „Het zou geen zin hebben te ontkennen, dat onze reeds gepubliceerde ver liezen zwaar zijn en dat men moet verwach ten. dat de verliezen aan koopvaarders, waar over nog niets gemeld is. eveneens zwaar zullen zijn". Nog steeds onrust in Br. Indië. Ten aanzien van den toestand in Br.- Indië meldt de Britsche berichtendienst, dat in Naghpoer in den tijd van 12 tot 15 Augustus door de troepen 30 Indiërs zijn gedood en 14 gewond. Door het optreden der politie zijn nog twee personen gedood cn acht gewond. De Bengalore zou een per soon gedood zijn en 28 gewond, toen de politie het vuur opende op een samen scholing van Indiërs. Onder dc troepen zouden de verliezen 27 man bedragen. Bo vendien zou een aantal politiemannen ge wond zijn. Tn 14 dagen 1328 vliegtuigen Sowjetverliezen in het Oosten Voor het tijdvak der eerste 14 dagen van de maand Augustus bedraagt het totale verlies van de Bolsjewistische lucht macht 1328 vliegtuigen SPIONNAGE voor moskou IN ZWEDEN. Wegens spionnage ten gunste van de Sowjet-Unie zijn, naar „Nya Dagligt Alle- handa" en „Aftonbladet" melden, twee Zweedsche joden gearresteerd, die naar zi reeds hebben bekend, een geheime radio verbinding in hun woning te Stockholm onderhielden met een Sovvjet-Russisch station. Waarschijnlijk zal dc eerste behandeling van deze spionnagezaak den 26sten Augus tus te Stockholm geschieden. De wederopbouw in de door Japan bezette gebieden Rubberproductie op Malakka en Sumatra zal wellicht worden uitgebreid Het herstel van het normale bedrijfsleven op Java heeft volgens berichten uit Bata via en Soerabaja in de laatste weken snel len voortgang gemaakt. Voor zoover er tot dusverre nog niet werkende personen aan wezig waren zijn deze thans allen tewerk gesteld in de wederom heropende binnen- landsche bedrijven en bU de nieuw opge richte filialen van Japansche firma's. Het vertrouwen in de stabiele verhoudingen weerspiegelt zich in een sterke stijging van de deposito's bij de filialen der Yoko-bank. der Taiwan bank en der Mitsui-bank. Het prijsniveau is geconsolideerd, waarbij de prijscontróle en de bestuurscommissie voor de suikerindustrie zeer actief zijn bij de uitoefening van de contróle. Bovendien werd met de organisatie van de rijstpro- ductie begonnen door het aaneensluiten van d« landbouwers in gilden, zoodat de voorzieningspositie in ieder geval verzekerd sohijnt. Een beperking van de rubberproductie in Zuid Oost-Azië ligt geenszins fh de bedoe ling der Japansche militaire autoriteiten Het wordt veeleer waarschijnlijk geacht dat de productie van Malakka en Sumatra zal worden uitgebreid tot boven het niveau van voor den oorlog. De militaire autori teiten zijn daarbij van meening. dat de be hoefte aan rubber als gevolg van nieuwe toepassingsmogelijkheden zal toenemen met de productie. Zoo kan b.v. de ruwe rubber an Malakka door een goedkoop chemisch proces verwerkt worden tot synthetische brandstof, waardoor olieaanvoer niet meer noodig zou zijn. Principieel g^at het mili taire bestuur van de gedachte uit. dat de politiek van den wederopbouw zich niet moet regelen naar persoonlijke belangen doch naar de noodzakelijkheden van groot Oost-Azië. Het groote Japansche stikstofmeststof- fenconcern Nippontsjisso Hiryo heeft van de autoriteiten de opdracht ontvangen om op Malakka. Sumatra en Borneo de electri- sche energiebronnen te ontwikkelen en ter plaatse eventueel krachtinstallaties op te richten. Europa9 s_ Noord westflank een reuzenvesting De militaire werken in Noorwegen. Van militaire zijde verneemt het D.N.B. .Sedert in het voorjaar van 1940 de Duitsche weermacht de Noordwestflank van Europa tusschen de Barentszee en het Skagerrak onder haar bescherming nam, is hier door den rusteloozen arbeid der vestingpioniers een geweldig verdedigingsfront ontstaan. Daarbij is in de eerste plaats het transportvraagstnk, een der belangrijkste bij het aanleggen van versterkingen, opgelost. Door het aanleggen vnn nieuwe spoorwegen en het verbeteren van bestaande, door den aanleg van wegen, door het tegen sneuw beveiligen van wegen en spoorwegen zijn de voorwaarden voor een zoo snel mogelijk vervoer van troepen en materiaal geschapen. De bouwafdeelingen van leger, marine en luchtmachf alsmede de organisatie-Todt heb ben de gevechtsstellingen, kazernes, gangen voor verbinding, bevelvoering, reserves en depots aangelegd, waartegen geen scheeps geschut en zware bommen iets kunnen uit richten. Voorts zijn er technisch volmaakte bases voor vlootstrijdkrachten en vliegvelden met betonnen startbanen en ruime hangars aangelegd, opdat men van hieruit geslaagde aanvallen op Engeland kan ondernemen. Honderdduizenden kubieke meters beton zijn gebruikt voor de dekking van machine geweren, pantserafweergeschut, luchtdoelge schut en ander geschut in de gevechtsstellin gen. Achter deze allermodernste wapens staat een weltoegeruste gevechtsgroep gereed, aan de hand van de jongste ervaringen getraind in aanval en verdediging Van de eilanden voor de kust tot diep in de fjorden is ter aanvulling en versterking van de vestingwer ken een net van hindernissen aangebracht, zoodat de Noordwestflank van Europa een unieke reuzenvesting vormt, voor welker bastions elke vijandelijke aanval, welke de vorming van een „tweede front" ten doel heeft, met zware verliezen zal mislukken De houding van Mainz9 bevolking Volgens een bericht van een tijdens den Britschen bombardementsaanval op de stad Mainz daar tijdelijk verblijf houdenden Zwit ser. was de aanval in den nacht vain Woens dag op Donderdag een der zwaarste aanvallen op de Rijnsche steden. Desondanks was. naar de Zwitser zeide de houding der bevolking oorbeeldig In moedig optreden hebben mannen en vrouwen gewedijverd met de politie en de luchtbescherming in de bestrijding der brandschade, vol naastenliefde werd in wederzijdsch hulpbetoon zorg gedragen voor de menschen Ondanks branden en instortingsgevaar hebben de inwoners der stad overal moedig aangepakt. Kenmer kend is. dat ondanks de vernielingen en de verliezen aan menschenlevens de bevol king geen terneergeslagenheid of wanhoop liet zien. maar uitdrukking gaf aan de overtuiging, dat he- luchtwapen van Göring daarvoor spoedig wraak zou nemen op Engeland. Wel is men zich in het geheele Rijnsche gebied er van bewust, dat het Duitsche lucht wapen eerst dan zal overgaan tot groote ver geldingsslagen, wanneer he' zijn werk aan het Sovjetfront za! hebben geëindigd De Zwitser besluit zijn relaas met uitdrukking te geven aan zijn verbazing over de hardheid van de Rijnsche bevolking, die hij kortgeleden bij den luchtaanval op Keulen heeft bewon derd. Bullitt bij de Valera Radio New York heeft een bericht uit Washington uitgezonden, dat William Bullitt, de bijzondere afgezant van den Amerkiaan- schen minister van Oorlog, Zaterdag te Du blin een onderhoud heeft gehad met den' Ierschen premier. De Valera De Valera heeft Zaterdag in een rede op nieuw verklaard, dat Ierland vastbesloten is zich te verdedigen In Duitsche politieke kringen ziet men daarin een antwoord op de niet moeilijk te raden onderwerpen, die de gevolmachtigde van Knox. Bullitt, bij zijn verblijf in Ierland heeft aangesneden DIPLOMATENSCHIP LIT SJANGHAI VERTROKKEN. Het uitwisselïngsschiD Kamakoera Maroe, dat 903 Engelschen, Belgen. Nederlan der s; Noren. Polen en Grieken aan boord heeft, onder wie 455 diplomaten en diplo matieke ambtenaren, is Maandagmiddag uit Sjanghai vertrokken naar Lourenco-Mar- quez in Oost-Afrika. Het aantal diplomaten en ambtenaren bestaat uit 366 Engelschen, 28 Belgen, 22 Nederlanders. 6 Noren, 31 Polen en 2 Grieken. De Kamakoera Ma- roe do«t Sjonan (Singapore) aan. om daar nog drie Britsche diplomaten gan boord te nemen:- Duitschland wint op alle fronten. Resultaat van een etmaal duikbootoorlog Het opperbevel der Duitsche weermacht deels in een extra bericht mede Duitsche duikbooten hebben opnieuw in de jongste 24 uur elf schepen, die i i convooi of afzonderlijk voeren, op den Atlaptiscfaen Oceaan, de Noordelijke IJs zee en de Middellandsche Zee, met een totalen inhoud van 72.000 br. r. t.. verder een hulpkruiser van 12.000 br. r. t-, bene vens 2 met troepen beladen sleepen, in den grond geboord. De belangstelling der V.S. voor de Antillen. Op de vraag of de in Mei J.l. van Vichy naar Washington teruggeroepen Amerikaan sche ambassadeur Leahy door een anderen gezant zal worden opgevolgd, gaf president Roosevelt ten antwoord, dat dit feit in nauw verband staat met de wijze, waarop de thans nog zwevende vraagstukken tusschen Amerika en Frankrijk geregeld zullen worden. De Fransche ambassadeur te Washington Haye had over deze kwestie een langdurige bespreking met onderstaatssecretaris Sumner Welles. Om welke kwesties het hierbij gaat, werd door Roosevelt niet aangeduid, maar van Duitsche zijde wordt vermoed, dat de Fransche Antillen hierbij een belangrijke plaats innemen. Deze West-Indische kolonie zou volgens Roosevelt onder Amerikaansche controle gesteld moeten worden, een eisch, waarop men te Vichy tot dusver niet is inge gaan. De mogelijkheid bestaat, dat er nog andere kwesties op het Witte Huis zijn be sproken, want de Anglo-Amerikaansche pro paganda voor het tweede front moet ook onder de Fransche bevolking een zekere ner vositeit hebben teweeggebracht. Naar een Eenheidspartij in Frankrijk De nieuwe Fransche partij „Rassemble- ment Populaire" heeft meaedeeling ge daan, dat zij met andere organisaties onder handelingen heeft aangeknoopt om te ko men tot de stichting van een eenheidspartij in Frankrijk, en dat zij een desbetreffend memorandum aan een aantal politieke per soonlijkheden heeft voorgelegd. In dit me morandum wordt verklaard, dat deze een heidspartij een totalitairen gemeensohaps- staat wil opbouwen, die het Fransche ras en volk moet beschermen en verdedigen. Zij zal anti-bolsjewistisch worden. Een ander programmapunt zal dè strijd tegen het jodendom zn'n. Ook de invloed van de vroe gere vrijmetselarij moet worden gebroken en hef parlementarisme bestreden. Aan de verdediging van Europa moet worden deel genomen door steun aan het Blauw-wit- roode legioen en door het zenden van Fransche arbeidskrachten naar Duitsch land. Deze principes der eenheidspartij, zoo zegt het memorandum tenslotte, komen overeen met die van de politiek van maar schalk Pétaln. Aan de hoogeschool voor muziek te Ankara is een tooneelschool in het leven geroepen. De leiding van de school is in handen van den Duitschen professor Ebert. De school is een staatsinstelling; de leer lingen wonen in internaten en worden op staatskosten verzorgd. Behalve de beroeps vakken heeft men het Duitsch als verplicht 'ak ingevoerd. KORT NIEUWS De ochtendbladen melden, dat Zaterdag op het strand van Ric de lijken van de echt- genoote en van het jarig dochtertje van den Argentijnschen luchtvaart-attaché Sola zijn gevonden. Zelfs was Sola niet te Rio. daar hij Woensdag naar Buenos Aires was vertrokken. Dit bericht heeft hier diepen indruk ge maakt, daar het geheim van den moord op den Argentijnschen militairen attaché te Rio. luitenant Gay. nog niet is opgehelderd. Naar verluidt, hebben Engelsche vlieg tuigen op 30 Juli over de grens van Afgha nistan gevlogen en bommen laten vallen, waarbij drie personen gedood en vier ge wond werden. Bovendien werden twintig huizen en een moskee in puin gelegd De regeering van Afghanistan heeft scherp geprotesteerd. De Britsche ambassadeur neeft de gebeurtenis met „slecht uitzicht" verontschuldigd. De Portugeesche minister van oorlog heeft nieuwe militaire bevelhebbers be noemd voor de Azoren. Madeira en de Kaapverdische eilanden. Met het oog op de bijzondere omstandigheden zullen deze commandanten het opperbevel hebben over alle strijdkrachten op de eilanden. Het aantal dezer strijdkrachten is voortdurehd eestegen. --- Naar het Zweedsche telegraaf agent schap meldt, zijn drie Zweedsche schepen met goedkeuring van de oorlogvoerende partijen uit Zuid-Aroerika in Gotenburg aangekomen. Reuter meldt uit New York dat een groote Amerikaansche bommenwerper, met een bemanning van 24 personen, nabij Peru in Massachusetts omlaag is gestort. Men vreest, dat het grootste deel van de bemanning om het leven is gekomen. Uit de puinhoopen van het militaire liegtuig, dat Zondagochtend bij Peru in Massachusetts is neergestort, heeft men de lijken van 17 officieren en leden der be manning te voorscMjn gehaald. Drie an deren zijn gewond en vier worden er ver mist. De kermis te Apeldoorn, cie van 10 tot 15 Augustus zou duren, is tot en met 20 Augustus verlengd. De kermisexploitan ten hebben eenige duizenden vrïikaartjes voor de kinderen der minder draagkrachtige ngezetenen beschikbaar gesteld. D£ Amsterdamsche politie heeft een intensieve contróle aan de stations gehou den. Van aankomende reizigers werden groote hoeveelheden groenten, fruit en aard appelen. alsmede andere soorten clandes tien vervoerde levensmiddelen, in beslag genomen. In het vervolg zal deze contróle op verschillende tijdstippen worden her haald. In de Nieuwe Maas bij Schiedam zijn de lijken van een vrouw van ongeveer 55 jaar en een van 75 a 80 jaar drijvende gevonden. De omstandigheden wijzen er op, dat hier misdrijf in het spel is. Te Vierhouten is een jeugdluchtvaart- kamp van de Ned. Ver. voor Luchtvaart geopend, waarin speciaal aandacht zal worden besteed aan den bouw van vlieg tuigmodellen, waarmede Zondag 23 Augus tus een eroote wedstrijd wordt gehouden. VOORHEEN EN THANS Bs. Iedere boekhandelaar kan U tegen woordig vertellen, dat er in groote lagen van ons volk een vlucht in net verleden bestaat. Ons vaderland heeft in de zeven tiende eeuw een groot aantal buitengewone personen voortgebracht, uitmuntend op allerlei gebied en het is dat verleden waarin velen thans datgene zoeken wat het heden niet biedt. In zeker opzicht zou men zich daarover kunnen verheugen, indien althans dit zich spiegelen aan oen tijd. dien wij gewend zijn als onzen heldentijd :e beschouwen, tot gevolg mocht hebben, dat groote massa's tot navolgen werden geprikkeld, maar tot op heflen laat zich ae gang van zaken niet van dien kant zien. Alen krijgt veeleer den indruk dat deze vlucht in het verleden slechts dienen moet als een bevrediging van het gemoed, dat in werkelijkheid op het peil staat waar over Busken Huet in „Het land van Rem brandt'' (ook een zeer gewild boek!) zich met felle critiek heeft geuit en waarvan hij o.m. constateert: „Vóór Karei V of Filips van Bourgondië heeft over Neder land geen vorst van beteekenis geregeerd; hebben wij geen generaals of admiralen •an den eersten rang voortgebracht, geen :oloniën bezeten; en Willem de Zwijger, de stichter van de oude Bataafsche Republiek, was een vreemdeling. In het ontdekken ran Amerika zijn de Genueezen ons voor geweest; in het vinden der waterwegen naar het Oosten de Portugeezen, in net vinden der gothiek de Franschen, der schilderkunst de Vlamingen, der boek drukkunst de Dultschers: gelijk van d« stoomschepen, de spoorwegen, de telegraaf, de telefoon, het gas, de electriciteit, da fotografie, de Franschen de Amerikanen en de Engelschen. Toen in Nederland de renaissance is gaan bloeien, was zij in Ita lië reeds uitgebloeid en geen der voor naamste kerkhervormers was een land genoot \'an ons. De Zeven-Provinciën waren een herhaling der Italiaansche, Vlaamsche en Duitsche handelsrepublieken van twee-, driehonderd jaren te voren, Arpsterdam een herhaling van Venetië, van Brugge, Gent, Antwerpen, Lubeck, Hamburg. Het beginsel der constitutioneele staatsinstellingen ontkiemde in Engeland, niet bij ons. Engeland en Frankrijk gaven den stoot aan de wijsbegeerte der achttien de eeuw; Duitschland aan de onafhanke lijke wetenschap der negentiende. Enge land kon zijn koloniale politiek vernieu wen; wij niet. Van de Fransche omwente lingen van 1789, 1830, 1848, waren wij de bestrijders of de speelbal, niet de bewerkers of de medewerkers. Een getrouwe spiegel der afhankelijkheid ten aanzien van het buitenland vormt onze letterkunde, welke ook in haar hoogsten bloeitijd grootendeels van navolging leefde." Wij zullen het hierbij laten. Het is meer dan voldoende en een onverdachter bron zou men nauwelijks kunnen aanhalen. Ook nu weer vertoont onze tijd een groote gelijkenis met deze perioden uit het ver leden. Ook nu komt een wereldhervorming en een wereldrevolutie de Nationaal Socialistische tot ons en weer vormen wij, wat de groote massa van ons volk betreft, de bestrijders en niet de bewerkers of de medewerkers, weer heeft het er alles van weg of wij het zullen overnemen, wanneer andere volkeren er reeds volop van geprofiteerd hebben, of misschien wel tot overnemen gedwongen worden, omdat ons anders het bestaan onmogelijk ware in Europa. Hoe anders ziet men dat bijv. in Frankrijk. Frankrijk het land, dat eeuwen lang van Duitschland afkeerig bleef, als gevolg van fatale verkeerde opvattingen, maar dat steeds opengelegen heeft, wan neer het er om ging maatschappelijke omwentelingen, die noodzakelijk geworden waren, in te voeren. Het bewijs levert ons een recent bericht blijkens hetwelk de „Rassemblement Populaire" in de Fransche pers mededee ling heeft gedaan, dat zij met andere orga nisaties onderhandelingen heeft aange knoopt om te komen tot de stichting van een eenheidspartij in Frankrijk, en een desbetreffend memorandum aan een aan tal politieke persoonlijkheden» he'eft voor gelegd. In dit memorandum wordt ver klaard, dat deze eenheidspartij een tota litairen gemeenschapsstaat wil opbouwen, die het Fransche ras en volk moet be schermen en verdedigen Zij zal anti-bols jewistisch worden; een ander programma punt zal de strijd tegen het Jodendom zijn. Ook de invloed van de vroegere vrij metselarij moet worden gebroken en het parlementarisme bestreden. Aan de ver dediging van Europa moet worden deelge nomen door steun aan het blauw-wit-roode legioen en door het zenden van Fransche arbeidskrachten naar Duitschland. Deze principes der eenheidspartij, zoo zegt het memorandum tenslotte, komen overeen met die der politiek van maarschalk Pétaln. In een ander bericht wordt medegedeeld, dat maarschalk Pétain Zaterdagochtend tot de voor een pelgrimstocht :n Le Puy bijeengekomen katholieke jeugd van Frankrijk een toespraak gehouden heeft, waarin hij erop wees, dat hij van dezen feestdag, die een groote nationale tradi tie vormt, gebruik maakt om rich te ver eenigen met de jeugd. Maarschalk Pétain verklaarde, dat de in Le Puy bijeengeko men jeugd uit alle aeelen van Frankrijk het beeld verwezenlijkt van een eenheid, die alleen Frankrijk redden kan. Deze be tooging is een symbool der eenheid, der inspanningen, der offers en van het geloof aan Frankrijk. „Door de jeugd cn met de jeugd wil ik. aldus Pétain. ons land in het nieuwe Europa opbouwen en tot dat werk roep ik de geheele Fransche jeugd op." Duitschland. Italië. Hongarije, Bulgarije, Roemenië. Soanje. Finland zijn ons reeds voorgegaan, thans volgt Frankrijk; Europa heeft begrepen, dat het Nationaal-Socialis- tisch zal moeten zijn of onder dient te gaan in het bolsjewisme, maar de massa in Neder land staat nog zielig langs den kant vijan dig of mokkend toe te zien, tot de noodzaak of het noodlot duidelijker zal gesproken hebben. Aan het Oostfront strijden intusschen onze mannen, zij offeren goed en bloed. Op hen zouden wij kunnen toepassen die andere woorden van Busken Huet; „dat ons volk echter meer dan eens van hartstocht heeft geblaakt, van geestdrift gegloeid, met ziin geheele ziel aan iets goeds en edels zich overgegeven, voor een hooger doel geleefd, voor het veroveren van vmre beschaving zich offers getroost heeft". Moge de heldenmoed van onze soldaten aan het Oostfront Nederland ten zege strekken! Burgemeesters benoemd Het Rijkscommissariaat maakt bekend; De Commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie heeft tot burgemeester benoemd: Jhr. D. de Blocq van Scheltinga te Utrecht, tot burgemeester van Wassenaar: den bur gemeester Mr. F. M. A. Schokking te 'sGra- venzande, met gelijktijdig eervol ontslag uit zijn huidige functie, tot burgemeester van Hazprswoude: den burgemeester mr. E. G. Bisschop te Rijnsburg, met gelijktijdig eervol ontslag uit ziin huidige functie, tot burgemeester van 'sGravenzande: den bur gemeester G. Hermans te Olfddorp, met ge lijktijdig eervol ontslag uit ziin huidige functie, tot burgemeester van Rijnsburg; Ph. A. J. Schipper insnecteur der water leidingmaatschappij te Ede. tot burgemees ter van Ouddorp: den burgemeester G. M. C. Ort te Maassluis tevens tot burgemeester van Rozenburg; den burgemeester J. G. van Houten te Oostvoorne tevens tot burge meester van Brielle en den adj. commies A. P L. Bia te 's Gravenhage. tot burge meester van OoltgensDlaat.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1