STADSNIEUWS Neem'n AKKERTJE en van den SCHOOLBOEKEN Kamermuziek in het Frans Hals-Museum Deze week musiceerèn in de Expositiezaal aan het Klein Heiligland: de fluitist Frans Vester, de violiste Anny Ehrbecker. de cel liste Hendrica Hessels en de pianiste Miep van LuinRiemersma. Dit viertal vergast het publiek op een al leszins belangrijk programma. Vooral wer den wij Maandagmiddag, bij het eerste op treden van het ensemble, geboeid door de vertolking van een trio voor viool, cello en klavier, van Hendrik Andriessen. werk. dat in 1939 voltooid werd. Andriessen is in deze compositie teruggekomen van de ietwat ge forceerde experimenten van zijn piano- Sonate en heeft een muziek geschreven, die van een sterke bewogenheid, van een Ifroote innigheid, een fijne charme en een gezonde spiritualiteit is. en in haar vaste contouren van een haast klassieke klaarte. Het experiment is hier overwonnen en uit het proces kristalliseerde zich een zuivere muziek van diepe bezonkenheid. Een werk dat geroepen is om te blijven leven en tot het beste gerekend te worden wat de Ne- derlandsche toonkunst in onzen tijd voort bracht. De dames Ehrbecker. Hessels en Van Luin-Riemersma hebben er een zeer mooie verklanking van gegeven: hgt spel van het trio was op sommige momenten zeer suggestief, vooral in het karakteristieke al ternatief van het presto con spirito. maar ook in tie Presto-beweging zelve. Hetzelfde drietal vergastte ons tevens op een zeer verdienstelijke vertolking van Mo zart's Trio in E (K.V. 542), een sterk stuk uit de benarde laatste jaren van den mees ter, werk waarin hij zijn voorgangers in dezen stijl volkomen ontgroeid is. Het Trio in b kl. t. voor fluit, viool en continuo van K. Ph. E. Bach gaf aan den jongen fluitist Frans Vester een mooie ge legenheid zijn fraaien en warm bezielden toon te laten hooren, en aan het ensemble met smaakvollen musiceergeest een belang wekkende compositie gestalte en kleur te geven. Een Pastorale van Vivaldi voor fluit- solo, cello en klavier bleek van belang om den fluitist een voordeelige kans te geven, vooral wat sonoriteit en expressie betreft Het derde stuk waarin de fluitist een rol had. het kwartet in e kl. t„ van Telemann, mikt hooger: het is een zeer onderhoudende muziek, vaak charmeerend Fransch van karakter, maar met een Pass&caglia-achtige finale toch ook weer ernstig en ingekeerd. Het stuk klinkt prachtig: alleen zou het aanbeveling verdienen de continuo in de finale eenigszïns beweeglijker uit te werken en vooral de klavierbas. die hier toch hoofd zaak is. aan te dikken. Met dit fraaie rococo- stuk besloot het viertal op aantrekkelijke wijze zijn interessant programma. Wie1 Woensdag- of Vrijdagnamiddag de tentoon- stelling van schil ieriien uit de Ha?fgsche School wil gaan zien. kan dus tevens ge nieten van een mooi kamermuziekconcert. JOS. DE KLERK. BFIAARDPROGRAMMA 19 AUG. 1. Marsch, Hartop; 2. Courante, Raick; 3. Menuet. Baustetter: 4a. Daar was lestmaal een kwezelken. b. Naar Oostlant. c. Lied der Vlamingen: 5. Fuga. J. v. d. Plas; 6. Klompendans, G.„H. Boudijn. Zaterdag 22 Augustus. 1. Prei. en fuga, Maessen; b. Menuet. K. Lefèvere; 3a. Als wij den handel wel voor zien. b. Vraegt, vraegt vrienden, c. Wel man, gij moet er naar uw huis toe gaan; 4. Sonate, D. Scarlatti: 5. Rhylhmendans, Staf Nees; 6. Beiaardliedje. Althuizen. PERSONALIA. Te Den Haag slaagden voor het examen teekenen M.O. de heeren B. C. Betzema en H. F. A. R. Fonville, beiden te Haarlem. VEEL TE DUUR! De politie heeft een Haarlemschen koop man bekeurd, omdat hij een gebruikt hee renpolshorloge voor f 26.had verkocht, hoewel da: horloge nieuw op 9 Mei 1940 ten hoogste f 12,had gekost. Voorts kreeg een 31-jarige Haarlemmer een proces-verbaal, omdat hij Belgische shag voor f 30,per kg. had gekocht. Twee kg. shag is in beslag genomen. TYPOGRAAF BESTAL ZIJN PATROON. De Haarlemsche recherche heeft een 21- J arisen typograaf aangehouden die ten na- deele van zijn patroon een partij boek- binderslinnea had weggenomen en ver kocht. Een 41-jarige boekbinder, die het linnen gekocht had, is wegens heling aangehouden. CHAUFFEUR STAL RADIOTOESTEL. De politie te Amsterdam heeft op ver zoek van de Haarlemsche politie een 27- Jarigen chauffeur aangehouden, die tijdens afwezigheid der bewoners uit een woning hier ter stede een radiotoestel had gesto len. Het radiotoestel kon nog in beslag ge nomen worden. De chauffeur bleek zich ook nog aan oplichting schuldig gemaakt te hebben. DIEFSTALLEN UIT VRACHTAUTO CABINES. Het komt den laatsten tijd herhaaldelijk voor, dat portefeuilles e.d. gestolen worden uit cabines van vrachtauto's. Chauffeurs hebben meestal de gewoonte, om tijdens het lossen van goederen hun jas even in de cabine neer te leggen, waarvan gauw dieven gebruik maken, om gauw even de zakken na te zoeken en weg te nemen, wat van hun gading is. De politie waarschuwt daarom de chauffeurs, in het vervolg goed op te letten en b.v, de cabinedeuren af te sluiten, indien zij zich verwijderen. PRIJSOPbRIJVERS BEKEURD. De politie heeft drie groentenhandelaars bekeurd, die zich schuldig maakten aan prijsopdrijving. Zij verkochten boonen voor 70 cent per kg. en wortelen voor 20 en 25 cent per bos. hoewel de vastgestelde prij zen resp. 34 cent per kg. en 10 cent per bos bedraagt. Bij een hunner werden hon derd bossen wortelen in beslag genomen. DE BONKAARTEN VAN ZIJN MOEDER VERKOCHT. De politie heeft een 18-jarïgen expedi tieknecht aangehouden, die vijf distributie bonkaarten van zijn moeder had gestolen. Hij had de kaarten aan drie personen ver kocht. waarvan er reeds één is opgespoord. Drie kaarten zijn in beslag genomen. Verduisteren: van 21.03 tot 6.25 uur 18 Aug.: zon op 6.26. onder 21.01 uur maan op 13.38, onder 23.55 uur AGENDA DINSDAG 18 AUGUSTUS. Groote Kerk: Orgelbespeling, 89 uur. Gebouw De. Hoofdwacht. Gr. Markt: Ten toonstelling van „gapers", 25 uur. Palace: „Luchteskader Lutzow", 2 uur. 6.30 en 8.45 uur. Toegang 14 jaar. Frans Hals Theater: .Vadertje Langbeen", 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Toegang alle leeft. Luxor Theater: „Ridders in lompen". 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Toegang alle leeftijden. Rembrandt Theater: „Een nacht in Venetië". 2.30, 6.30.en 8.45 uur. Toegang 14 jaar. Moviac: „Hans en Grietje", 2. 4. 7 en 9 uur. Toegang alle leeftiiden. WOENSDAG 19 AUGUSTUS. Frans Halsmuseum: Kamermuziek. 2.30 u. Gebouw De Hoofdwacht, Gr. Markt: Ten toonstelling van „gapers". 2—5 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. W.n. HoofdredacteurJ V. Baudewyns. Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. C. Derks. Haarlem. Chef van Dienst en Stad: S. R. Kuiper. Haarlem. Sport en Stad A. Overmeer. Heemstede Buitenland: J. C. van der Laag. Heemstede. Haagseh Redacteur: B Korsten Heemstede. Binnenland: J. A. Steen Jr.. Zand- voort (afw.). Nieuws en reportage voor Velscn en omgeving: J. J. E. van Baai gel. IJmulden (afw). Advertenties D. A. J. Spek, Haarlem Die kunnen voor vrouwen ge paard gaan met pijnen, die echter met AKKERTJES da delijk kunnen worden gestild. De Nederlandsche Pijnstiller Uitreiking distributie bescheiden Voor de uitreiking van de nieuwe bonkaar ten is het morgen Woensdag de beurt aan het restant van de letter B vanaf Boer. Molenaar maalde te dunr Beboet met 1000.—. De Hillegomsche molenaar P. G. Beelen, VVilhelminalaan 41. heeft begin 1942 groote hoeveelheden tarwe vermalen waarvan een niet onbelangrijk percentage voor par ticulieren tegen prijzen, die meer dan het dubbele waren van het bedrag, dat hij roeger placht te berekenen. Vier en vijf gulden per 100 kg rekende hij, waarmee de bestaande prijsvoorschrif- ten werden overtreden. Hij is hiervoor vervolgd en onlangs werd hij door den In specteur voor de Prijsbeheersching te 's Gravenhage veroordeeld tot een geld boete, van 1000,met de bepaling, dat de tuehtbeschikking openbaar zal worden ge- EXAMEN HOOFDAKTE Haarlem. 17 Aug. Geslaagd voor A en B: C. F. v. Raij, R. Schollens, J. Peelers, H. M. Hogen, Esch, en mej. J. C. Bottelier. Geslaagd voor A: mej. R. M. Hornstra. Geslaagd voor B: J. van Doorn, J. G. A. Ol- denhave. GEVONDEN VOORWERPEN. Bankpapier, Oudenniel, Ged. Raamgracht 61; brood. De Berg. Bloemfonteinstraat 6; enve loppe met inh., Hus. Olieslagerslaan 5; bank papier, Hoogeveen. Jansstraat 32; bankpapier Kerkvliet. Ted. van Berkhoufstraat 93, hand schoen, Van Lieshout. Timorstraat 103; hand- schcoen. Entius. Korte Hofstraat 7; insigne. Bur. van politie. Smedestraat 9; jasje, Godefrol, Ban- tamstraat 72; jas en vest. Van Kipshagen. Ti morstraat II; lantaarn, Hijner, Rechthuisstraat 24; locomotiefje. Jansens, Garenkokerskade 26 mondharmonica. Galema. Rijksstraatweg 415; mand. Galema. Rijksstraatweg 475; oor&el. De Vries, Solostraat 4; pet, bur. van politie. Smede straat 9; ring, Swetters, Vondelweg 254; schoe nen, v.d. Spek. Papentorenvest 50; scheerkwast Prins. Emostraat 3; tasch met inh.. Adelaar. Spaanschevaaiistraat 59; tasch met inh., Roo- zen. Potgieterstraat 42; tasch met inh.. Verdam Kerkhofstraat 25rd.; vest, Schreuders, Arnoldy- straat 12; zak, v. Nle, Duncklerstraal 18. ALLE-DAG-KERK. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de dienst der Alle-Dag-Kerk Vrijdag 21 Augustus des avonds van 7—7.30 uur in het Koor der Groote- of St. Bavokerk zal worden opgeluisterd door het Baptistenkoor onder leiding van mej. Tilly Vrugt. Voorganger is ds. L. de Haan van Haarlem. Paus Pius XII heeft Mgr. N. L. A. Ammerlaan, vicaris-generaal van het bisdom Haarlem en kanunnik, ter gelegenheid van zijn zilveren priesterfeest, benoemd tot Huisprelaat. (OR) Hoe zal de sport zich in de toe komst ontwikkelen, zullen velen vragen', en zij, die daarop een antwoord wenschen te ontvangen, kunnen verwezen worden haar de mededeelingen, welke de Nationale Jeugd storm heeft gedaan tijdens de eerste kam pioenschappen, welke in Deventer werden ge houden. Het plan bestaat elk jaar de kam pioenschappen op het programma te zeiten en de verwachting was. dat ze steeds in belang rijkheid zullen toenemen en uitgroeien tot de algemeen Nederlandsche jeugdkampioen schappen. Een jaarlijksch terugkeerend sport evenement dus, dat een groote plaats ral in nemen in de harten van de jeugd en dat er toe zal bijdragen, dat de stormsters en' stor- mers de wekeüjksche sporturen van den Jeugdstorm met nog meer belangstelling zul len volgen. Het was dien dag de eerste maal, dat de kampioenschappen gehouden werden. doch dat beteekende geenszins een bescheiden be gin. Integendeel tallooze stormsters en stor- mers wapen naar het Oosten van het land getrokken, om elkaar in sportieven kamp te ontmoeten. De dag slaagde uitnemend en be teekende een goede propaganda voor den Jeugdstorm. Met belangstelling kan de ver dere ontwikkeling afgewacht worden. Niet alleen nationaal vraagt de sport de aandacht, doch ook internationaal. Daarvan zijn reeds vele bewijzen. Dc Jeugdstorm b.v. werkt mee, dat het contacl bevorderd wordt en als in September in Milaan de Europee- sche kampioenschappen voor de jeugd gehou den worden, zal ons land vertegenwoordigd zijn. Ook de sportbonden werken mee, dat het internationaal contact niet verloren gaat Weliswaar worden niet zooveel internationale ontmoetingen gehouden als vóór 10 Mei 1940 en jammer genoeg ontbreken de voetbal wedstrijden, waarvoor altijd zoo'n enorme belangstelling bestaan heeft, maar toch ver melden de internationale kalenders een aantal wedstrijden. Wij herinneren aan de athleten, die inmiddels eenige malen in Berlijn gestart zijn, aan de /wielrenners, die België, Duitsch- land en Denemarken bezochten en aan de boksers, die zoowel in Duitschland als in België in den ring verschenen. En in de naaste toekomst Het bestuur van den Ned. Kanobond heeft een uitnoodi- ging aanvaard Zaterdag 22 en Zondag 23 Au; een ploeg te zenden naar de Starnberger See bij München, waar de internationale Kano- regatta gehouden zal worden. Dan bestaat de kans, dat binnenkort belangrijke bokswed strijden gehouden worden met als inzet de Europeesche titel en de voetballers schijnen in Duitschland reeds populair te zijn. Zoo is De Heer. de middenvoor van A. D. O. opge nomen in de voorhoede van de Berlijnsche club „Hertha" en andere minder bekende spelers nemen in hun vrijen tijd aai strijden deel. Een gelukkig verschijnsel van dezen tijd is.( dat de sport de aandacht heeft en het inter nationaal contact zal de verbroedering der volken ten goede komen. Er wordt gevraagd Door goede en dappere vaderlanders wordt begrip gevraagd voor den strijd die onze mannen leveren tegen het bolsjewis me. Er wordt gevraagd steun voor deze mannen, zoowel moreel als daadwerkelijk. Moreel kunt u ons Oostfrontstrijders steu nen door het ons Verzorgingsfonds moge lijk te maken steeds meer pakkettten naar het Oostfront te zenden. Het gironummer weet u, dat is: 432100 t.n. Verzorgingsfonds van het Vrijwilligerslegioen Nederland te Gravenhage. Daadwerkelijk kunt u onze dapperen steunen, door u te scharen in de gelederen van ons legioen. Daar in het Oosten wordt beslist ook over de toekomst van ons land en volk. Voor deze toekomst strijden is ook uw plicht. Meldt U aan bij het Vrijwilligers legioen „Nederland". Koninginnegracht 22 te 's Gravenhage. VERORDENING BETREFFENDE AARDRIJKSKUNDIGE KAARTEN. In het Verordeningenblad is een vehor- dening van den Rijkscommissaris opgeno men betreffende aardrijkskundige kaar ten. Aardrijkskundige kaart in den zin van deze verordening is een landkaart, een plat tegrond van eèn stad, een zeekaart, dan wel een andere in kaart gebrachte weergave van het gebied van het Duitsche rijk, van het bezette Nederlandsche gebied, of van een ander door de Duitsche weermacht bezet gebied, mede voor zoover deze zich bevindt in of als bijlage bij een boek of eenig ander gedrukt of geschreven stuk. Krachtens deze verordening kan de Weermachtsbevelhëbber in Nederland be schikken, dat hij,, die aardrijkskundige kaarten ontwerpt, drukt, uitgeeft, in den handel brengt of openbaar maakt, gehou den is hem, binnen een door hem te bepa len termijn inlichtingen betreffende deze kaarten te verstrekken, dan wel hem deze over te leggen. Houders van bepaalde aardrijkskundige kaarten kunnen worden verplicht deze bij een door hem bepaalde instantie en binnen een door hem te bepalen termijn, in te le veren. De weermachtsbevelhebber kan deze kaarten, ten behoeve van het Duit sche Rijk verbeurdverklaren. De beschik kingen van den weermachtsbevelhebber geschieden door bekendmaking in de pers, dan wel door schriftelijk bericht aan de houders der aardrijkskundige kaarten. Een aardrijkskundige kaart, welke nog niet is openbaar gemaakt, mag niet in den han del worden gebracht, of openbaar> ge maakt, tenzij de Weermachtsbevelhebber daarin toestemt Hetielfde geldt voor oer drukken, mede voor zoover een vroegere druk voor het in werking treden van deze verordening is openbaargemaakt. Opzet telijke overtreding wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste vijf jaren doch van ten minste drie maanden. Niet voldoen door schuld wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste twee jaren of met geldboete van ten hoogste tiendui zend gulden. De strafbaar gestelde hande lingen zijn strafbare feiten in den zin van jaragraaf 1 der Verordening no. 12/1940 betreffende de bevoegdheid van den (Duit- schen) Krijgsraad. VERVOER VAN GROENTEN EN FRUIT DOOR VOLKSTUINDERS. De Ned. Staatscourant bevat een besluit van de Ned. Groenten en Fruitcentrale, waarbij ontheffing wordt verleend van het verbod tot vervoer van groenten en fruit aan volkstuinders, wier tuinen gelegen zijn buiten de grenzen van de gemeente vgn in woning, voor zoover betreft door hen recht matig geteelde warmoezerijgewassen en fruit, van de tuinen naar de woningen. Zij moeten echter in het bezit zijn van een in schrijving als volkstuinder bii een Geweste lijke Landbouwcrisisorganisatie. INSCHRIJVING LEIDSCHE STUDENTEN- TE UTRECHT. De rector-magnificus der Rijksuniversi teit te Utrecht deelt mede. dat de Leidsche studenten, die voor den cursus 1941/1942 waren ingeschreven voor de studie in de faculteiten der godgeleerdheid, wis- en na tuurkunde. letteren en wijsbegeerte en in de vereenigde faculteiten der rechtsgeleerd heid en der letteren en wijsbegeerte, ook voor den cursus 1942/1943 aan de universi teit te Utrecht kunnen worden ingeschreven. Het verdient aanbeveling zoo spoedig mo gelijk iüschrij v ingsb il j et ten aan te vragen. Uit ^voorraad leverbaar voor alle rich tingen van Onderwijs. Boekhandel H. DE, VRIES Jacobijnestraat 3 Ged. Oude Gracht 2727A Een Economisch Gerechtshof ingesteld De beveiliging van den voedingstoestand van het Nederlandsche volk maakt de hui dige distributie van levensmiddelen en ander vitale goederen noodzakelijk. Opdat deze rantsoeneering niet in gevaar ge bracht kan worden, is een uiterst scherp optreden noodïg tegen personen, die gelóo- vén uit misdadig egoisme en wellicht uit zuivere winzucht de bestaande bepalingen te kunnen negeeren. Dat zij daarbij in de eerste plaats het bestaan en de meest nood zakelijke levensbehoeften van hun eigen volksgenooten in gevaar brengen is hun volkomen onverschillig. De bestrijding van die elementen maakte het noodzakelijk de trefkracht van de straf rechtspraak op dit gebied te vergrooten. Om die reden is in April 1941 de zgn. economische rechter in hèt leven geroepen. Werd tot dusver beroep tegen vonnissen van den economischen rechter aangetee- kend bij het in de verschillende gevallen bevoegde gerechtshof, een dezer dagen uitgevaardigd besluit van den secretaris generaal van het departement van justitie jepaalt, dat in de toekomst met de behan deling van economische strafzaken in tweede instantie een speciale kamer van het Gerechtshof in Den Haag belast is, die den naam Economisch Gerechtshof draagt. Dit Economisch Gerechtshof is bevoegd volgens eigen besluit in iedere stad in het bezette gebied zittingen te houden. De behandeling der revisie geschiedt volgens dezelfde grondgedachte door een speciale kamer van den Hoogen Raad. De Nederlandsche justitie is thans in staat gesteld een krachtdadige, energieke vervolging te waarborgen van de volks vijandige elementen, die uit egoisme of winzucht het levensonderhoud van het Ne derlandsche volk in gevaar brengen. Het besluit is niet van toepassing op zaken waarin vóór den datum van afkon diging hooger beroep is ingesteld. Slaapt uw dochter ook in een kippenhok? Zelfs voormalige kippenhokken deden dienst om vacantiegangers te herbergen! Zulks moge dienen als een waarschuwing aan alle ouders, die er prijs op stellen, dat hun kinderen gedurende hun vacantie in een behoorlijke omgeving vertoeven. Men kan zich niet onttrekken aan den indruk, dat zoo'n kippenhok, waar vele menschen dicht opeengepakt liggen, in geval van brand veel weg heeft van een muizenval. En brand kan licht ontstaan in een om- ;eving, waar veel gerookt wordt en waar Je bouem bedekt is met los stroo. Ook uit andere overwegingen moet echter ernstig tegen de romantische" overnachtings gelegenheden. zooals die thans bij duizen den op het platteland ontstaan zijn, gewaar schuwd worden. In talrijke plaatsen wordt onderdak aangeboden aan minderjarigen, zonder dai van eenige controle hierop sprake is. Jongens en meisjes slapen zon der toezicht in kippenhokken, stallen, schuren en op zolders. Het is dan Dok geen wonder, dat er reeds tal van klachten ge rezen zijn over het verblijven van jeugdi ge personen van beiderlei kunne in dezelfde ruimte. De toestand waarbij iedereen, die daar gelegenheid voor heeft, onderdak kan verschaffen aan jongeren, is onhoud baar. Ouders, die hun kinderen op vacantie- tochten laten gaan, zonder zich er van te vergewissen, waar deze den nacht zullen doorbrengen, mogen zich wel eens voor oogen houden, wat hiervan de gevolgen kunnen zijn. Invallen, die de politie zoo hier en daar ondernomen heeft en de ver halen der jeugdige kampeerders zelf heb ben aangetoond, dat in ae kampeerboerde rijen en wilde kamphuizen de gunstigste voedingsbodem geschapen wordt voor het ontstaan van een ver gaande zedenverwil dering. Dat aan meisjes van zestien jaar de gelegenheid geboden wordt, met jonge mannen te overnachten is een besdhaafde natie onwaardig en moet op den duur lei den tot een zedelijke ontaarding, die moei lijk te beteugelen zal zijn. Het is daarom waarlijk te wenschen. dat de bevoegde in stanties nu niet langer meer zullen wach ten met ingrijpen cn met één slag .aan de bandelooze toestanden, die er in het kamp leven heerschen, een einde zullen maken. Burgemeester van Naarden aanvaardt zijn ambt. Installatie van M. J. G. J. van Leeuwen Dc nieuwe burgemeester van Naarden, M. J. G. J. van Leeuwen, werd Maandag middag plechtig geïnstalleerd in het raadhuis van zijn gemeente. Onder de' talrijke aanwezigen bevonden zich o.m. bufgemeesters uit verschillende plaatsen der omgeving; de burgemeester van Haarlem S. L. A. Plekker; de heer Ufer. ver tegenwoordiger van den Beauftragte, de ge estelijk inspecteur voor sociale zaken Wol zak, mr. dr. H. A. J. Kessler. adjudant van ir .Mussert, de opvolger van den hëer Van Leeuwen als provinciaal directeur van den N. V. D. en W. H. N., D. H. Querner, en tal ifden van takjeen van dienst en func tionarissen dér N, S. B. De installatie geschiedde door den com missaris der provincie, mr. A. J. Backer, die den heer Van Leeuwen goed voorbereid voor het burgemeestersambt noemde, daar hij als journalist jarenlang het overheidsleve» van zeer nabij had kunnen leeren kennen en later in zijn functie bij Winterhulp Nederland en den N. V. D. ook een goede voorbereiding had gekregen voor zijn taak als hoofd van de volksche gemeenschap, die hij als een goed burgemeester zal leiden. Gesteund door zijn echtgenoote zal de nieuwe burgemeester werken voor zijn gemeente, volgens een pro gramma, hoewel het in de eerste plaats aan komt op de daden, w^nt bij een nationaal- socialist gaat het niet om woorden, doch om daden. De nieuwe burgemeester nam na de instal latie het woord. Hij dankte alle autoriteiten én den leider der N. S. B. voor het in hem gestelde vertrouwen en zeide met inzet van zijn geheele persoon te zullen trachten een goed burgemeester te zijn, geen bureaucraat, maar een leider van de gemeentebevolking in woord en daad. Zijn gemeente wilde hij dienen zonder dwang uit te oefenen. Steeds zal ik recht door zee blijven gaan, op den man af, rechtvaardig ten opzichte van ieder, kameraad, of niet, zeide hij o.m. en ik zal mijn gemeente leiden volgens de nationaal- socialistische beginselen van trouw, moed, openhartigheid en eenvoud. De heer Van Leeuwen zeide. dat hij in nationaal-socialistischen zin voort wilde gaan, met volledig besef van de daden van zijn oorgangers en zoo arbeiden aan de sociale ■ernieuwing in Nederland binnen het raam van het aan hem toegewezen bestuursgebied, in gehoorzaamheid aan het centrale gezag, waarbij hij zich volledig wilde openstellen aan de rechtvaardige wenschen en verlan gens van hen, die aan zijn zorgen zijn toe vertrouwd. Hij legde er den nadruk op, dat het door hem gegeven woord geen looze be lofte zal blijken te zijn. Ook nu nog wilde de nieuwe burgemeester, zich zelfs meer dan ooit, tot de medewer kers van den N. V. D., die door het werken daarbij, zijn geheeele hart had ver kregen, rekenen. Wij van den N. V. D., zeide hij, zullen op nationaal-socialistischen grond slag met eenheid van krachten het nieuwe sociale gebouw stichten, een gebouw waarin een gezond en sterk gezin als basis van een gezond en sterk volk kan leven. De heer Van Leeuwen wekte tevens op ziéh als vrij williger aan te sluiten bij den N. V. D. Ook wilde hij streng optreden tegen- hen die trachten het gezin en de volksgemeenschap te ondermijnen, de zwarte handelaren en saboteurs. Ook de jongeren, de opgroeiende jeugd vooral, zullen zijn bijzondere belangstelling krijgen om hen te kunnen leiden naar een nieuwe en betere toekomst. Hij besloot zijn redevoering met de symbolische woorden „Glück auf", welke men hem van Duitsche zijde had toegewenscht, en die hij tot de zijne wilde maken in den strijd om het be staan om hen uit de diepten te voeren naar een lichte en zonnige toekomst. Na de rede van den nieuwen burgemeester bestond gelegenheid hem geluk te wenschen en kennis met hem te maken, waarvan druk gebruik werd gemaakt. VERORDENING BETREFFENDE DUITSCHE STAATSORDEN EX -EERE TEEKENEN. In een verordening van den Rijkscommis saris betreffende het vervaardigen en in den handel brengen van Duitsche staats orden en -eereteekenen wordt bepaald, dat hij, die bij wijze van beroep Duitsche staatsorden, -ordelinten, -ordeversierselen of -eereteekenen dan wel onderscheidings teekenen van de Duitsche weermacht, ver vaardigt, voorradig heeft, te koop aanbiedt of op andere wijze in het verkeer brengt, hiertoe een vergunning behoeft van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied (Commissaris-generaal voor bestuur en justitie). Met bedoelde distinctieven worden gelijkgesteld de dis tinctieven, welke met deze een sterke gelij kenis verfoonen. Het verzoek tot verleening der vergun ning moet bevatten, behalve alle gegevens welke bij opgaaf voor inschrijving in het handelsregister worden vereischt: een nauwkeurige lijst van alle aanwezige voor raden aan grondstoffen, half- en afgewerk te fabrikaten, ongeacht of deze al of niet aan den verzoeker toebehooren. Wie de distinctieven bij wijze van beroep vervaar digt, voorradig heeft, te koop aanbiedt of op andere wijze in het verkeer brengt, mag dit beroep voortzetten totdat op zijn ver zoek is beslist, mits hij dit binnen een maand na het in werking treden van deze verordening indient. Op overtreding staat een gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren. DE VITAMINE-C-VER STREKKING. Het gratis verstrekken van vitamine-C door de Overheid is voor dit jaar achter den rug. Deze tabletten werden verstrekt aan a.s. moeders, leerlingen van de lagere school en industrie-arbeiders. Vier fabrieken hie: te lande hebben gewerkt aan de vervaardi ging van 51 yt miUioen tabletten, waarvan het leeuwenaandeel, namelijk 39 millioen door de leerlingen van lagere scholen is gebruikt. Voor de industrie-arbeiders zijn 6'A millioen tabletten beschikbaar geweest, voor de a.s. moeders 1.7 millioen. De zie kenhuizen ontvingen 2,9 millioen, terwijl voor proefnemingen cn andere doeleinden nog ongeveer ljj millioen werden gere serveerd. Helaas moet geconstateerd worden, dat vele a.s, moeders de uiterst belangrijke rol, die deze stof speelt bij den gezondheidstoe stand van den mensoh, nog steeds niet heb ben begrepen. Slechts ongeveer de helft der dames, die er voor in aanmerking kwa men, heeft de tabletten doen afhalen. Distributie van vaste brand stoffen In aansluiting aan het bericht, dat gedu rende het tijdvak van 15 Augustus 1Ö42 tot en met 30 April 1943 de met de woor den „Een eenheid 1ste periode", ,,Een een heid 2de periode", „Een eenheid 3e peri ode", „Een eenheid 4de periode" gemerkte bonnen, elk recht geven op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen, wordt tér voorkoming van misverstand nader bekend gemaakt, dat deze bonnen voorkomen op de periode bonstellen, die uitgereikt zijn aan de verbruikers in de groepen B, C en D, (winkels, kantoren, openbare" gebouwen enz.), alsmede aan particuliere verbrui kers in verband met de verwarming van ruimten voor bijzondere doeleinden als kantoren, winkels e.d. Het vulcaniseeren van rijwielbanden Nieuwe regeling in voorbereiding Het vulcaniseeren van banden is niet eders werk en er bestaat helaas nog veel beunhazerij op dit gebied. Vooral wat be treft de reparatie van rijwielbanden heb ben zich dep laatsten tijd vele rijwielherstel lers als vulcaniseerder opgeworpen, die ook maar niet de minste vakkennis als zoodanig bezitten. Dat door het slechte werk van deze ge- 'legenheidsvulcaniseurs, behalve de bonafide vulcaniseerinrichtingen, in de eerste plaats het publiek de dupe wordt, spreekt vanzelf. Daarom is het toe te juichen, dat thans stap pen worden ondernomen om te geraken tot de registratie en de organisatie van de te 'oeder naam bekend staande vulcaniseer- inrichtingen. Slechts aan tie ingeschreven en erkende inrientingen zal het dan in de toekomst toegestaan zijn rijwielbanden te vulcaniseeren- Tevens zal men dan- door een betere voorlichting en zoo noodig door cursussen trachten het ambacht van vul- caniseur tot een zoo hoog mogelijk peil op te voeren. De moeilijkheid schuilt op het oogenblik natuurlijk in de schaarschte aan materia len. Als canvas wordt tegenwoordig dikwijls het omhulsel van omlaag geschoten ver sperringsballons gebruikt, terwijl de benoo- digde solutie béreid wondt uit onbewerkte plantagerubber, die opgelost wordt in ben zine. Als vulcaniseemibber wordt een kunstproduct gebruikt, dat evenwel voor de echte rubber maar weinig behoeft onder te doen. Zooals de regeling thans is, komen even wel nog veel grondstoffen in handen van menschen. die er door onkunde niet metie weten om te springen en ze daardoor ver knoeien. Wanneer echter de nieuwe rege ling haar beslag zal hebben gekregen en het ambacht van vulcaniseur erkend zal wor den. zal ook hieraan spoedig een einde komen. RADIOREPORTAGE VAN MUSSERTS BEZOEK AAN LIMBURG. De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: In de rubriek „Van heinde en verre" wordt heden van 18.0018.30 uur over den zender Hilversum 2 een re portage uitgezonden over het bezoek van den leider der N.S.B. aan Limburg. In deze reportage wordt o.m. de rede gebracht, die door Mussert te Amstenrade is uitgesproken. Grafheuvel uit dtfn bronstijd blootgelegd In de buurtschap Nutter onder de ge meente Denekamp is een terp blootgelegd, waarvan men vermoedde, dót het een oude grafheuvel zou zijn. Dit vermoeden is juist gebleken. De grafheuvel bedekte drie gra ven, 1 hoofdgraf en 2 bijgraven. De lijkkist, welke onder den heuvel werd gevonden, was opgebouwd uit veldkeien en ongeveer 1.50 m. lang en 60 cm breed. Het lijk moet daarin in hurkende houding of met opgetrokken knieën zijn neergelegd. Resten er van zijn niet gevonden, slechts aan het hoofdeinde ontdekte men bij nauw keurig toezien uiterst kleine partikels, welke waarschijnlijk nog van den schedel afkom stig zijn. Biigiften werden er in de lijkkist niet gevonden. Wel werden er resten van een uit leem vervaardigden versierden be ker aangetroffen, welke waarschijnlijk als bijgift heeft gediend. In de lijkkist trof men een scherf aan met vischgraatversiering. De grafheuvel is er een uit den bronstijd. De ouderdom wordt geschat op 1500 a 1600 óór Christus. Het hoofdgraf. de z.g. kist. welke uit eldkeien is opgetrokken, zal in ziin ge heel worden overgebracht naar den tuin an het rijksmuseum te Enschede. DE DISTRIBUTIEBONS Artikel Bon Kaart hoeveelh. Aardappelen 42A Aard. 1'/, kg 22 Ai Aardappelen 42E Aard. Vj kg 22 Beschuit 42 beschuit 75 gr. 22 a Bloem 3 62 t.m. 365 Alg. 100 gr. 5 Boter 30 Bot.vet 125 gr Boter 2-35 2-36 Reservte 125 gr. Boter 3-33 3-36 Reserve 125 gr. Boter 4-36 Reserve 125 gr. 12 Brandst. 01 t.m. 05 BV Brandst. 1 eenh. 31 E Brandst. Brandst. 1 eenh. 01, 02, 03 KF 30 Apr. Brood 42A Brood 400 gr. 22 Aj Brood 42B Brood 50 gr. 22 A Chocolade 41. 42 Versn. 100 gr. 5 Cigareticn 42A Tabak 20 st. 22 a, Clgarillos 42A Tabak 10 st. 2 Eenli. zoop 335-370 Alg. 1 rants. Eenh. zeep LM Toïletz. 1 rants. Gort Jam Kaas 367 t.m. Koffiesurr. Maïzena Melk i®\ Melk 41 Petroleum 01 Petr. Peulvr.' 359 Alg. Rijst 4-41, 4-42 scheerzeep Sigaren Suikerwerk Suiker Tabak Toiletzeep iiiicelii Vleesch Vleesch SPORT EN SPEL ZEILEN NIEUW LOOSDRECHT WEEK Onder de auspiciën van de Watersportvereen. Het Witte Huls zijn de afgeloopen dagen op dë Loosdreehtsche Plassen de wedstrijden van de Nieuw Loosdrechtweek gehouden. Deze wed strijden hadden voor de vereeniging wel een bijzonder feestelijk karakter, omdat de nieuwe starttoren, waarop Het Witte Huis met recht trots kan zijn, officieel ingewijd werd. Het be stuur had ter afwisseling van dé" traditiopeeïe Holland weekbaan, vijf nieuwe banen 'ontwor pen. waarvan die van Zaterdag enkele mooie kruisvakken bood. Bij de Olympia-jollen was een aardige bijzonderheid dat de gebroeders Van der Berg steeds na elkaar finishten en wel twee maal als eerste en tweede en eenmaal als derde en vierde. V*n Huijstee presteerde het Zondag om bij de Valkjachten zeven minuter, voor de tweede aan te komen. Zijn stadgenoot, de jonge Haarlemmer H. Eysvogel, „een coming- man" in de 16 M2. toerklasse, was achtereenvol-i gens 4. 3 en 2 en bezorgde den hoofdprijswini naar J. Brunt menig benauwd oogenblik. Stap bewees bij de sharpies weer eens zijn meerder heid door tweemaal eerste een eenmaal tweede aan te komen, waardoor hij tevens beslag legde op den hoofdprijs in zijn klasse. Nog enkele woorden van waardeerfng voor het bestuur van Het Witte Huis, die de wedstrij den zoo'n vlot verloop wist te geven en dat z'n gasten op het gebied van eet- en slaapgelegen heid zoo goed wist te verzorgen. Het is te hopen, dat deze Nieuw-Loosdrecht- week in de toekomst onder de zeilers een even groote vermaardheid mag genieten, als de dere zeil-„weken" van Holland- en Kaagweek. reeds genieten. De uitslagen lulden: B. M. klasse: 1. Hoeska, C. Scherpel, hoofdprijs. Pampusklasse: 1. Turfschip I: G. Boeschotcn, hoofdprijs. Vrijbuiters: 1. Sam Cornelisse: H. J. B. Schip pers, hoofdprijs. Valkjachten: 1. Zeevogel II: A. M. J.v. Huystee hoofdprijs: Buizerd; M. E. Stutterhelm. 16 M2. eenheidsklasse: 1: ie groep: Surcouf. H. J. de Jongh; L 2e groep: Soebasafi, J. Ek Jr. 16 M2. toerklasse: 1. J. Brunt, Roerdomp II hoofdprijs. 12 M2. sharpies: 1. All Weather: Jac. T. Stap, hoofdprijs. - Olympiajollen: 1. Magneet, J. R. v. d. Berg. hoofdprijs. VOETBAL Tekort aan scheidsrechters De heer Van der Aart doet een beroep „Nog steeds dreigt een groot tekort aa scheidsrechters en de toestand is op het oogen blik van dien aard, dat als er geen behoorlijke uitbreiding van het corps komt, de competitie voor ettelijke elftallen meermalen stil gelegd moet worden", deelde de heer A. van der Aar: voorzitter van de afdee- ling Haarlem van den Ned. Voetbalbond mee. „Weliswaar zijn verleden' jaar maatregelen getrof fen, doch die blijken on- jjrrvoldoende te zijn. Inge- w"' steld is het instituut ,.re- serve-scheidsrechter" ech- HËSHiwk.. ter zonder gunstige resul- C'-Qya taten. Het instituut vol- deed het algemeen matig en daar het niet gemist kan worden gereorganiseerd A. VAN DER AART worden." Op welke wijze hoopi het afdeelingsbestuur verbetering te krijgen? „Aan de besturen der aangesloten vereenigln gen ls een rondschrijven gezonden, waarin ge wezen wordt op de moeilijkheden, om het com petitierad weer op gang te brengen en het ver trouwen wordt uitgesproken, dat er meegewerk' wordt de moeilijkheden te overwinnen. Drin gend ls immers de medewerking noodig, om te komen tot de aanmelding van een zoo grooi mogelijk aantal candidaat-scheidsrechters. waar bij de clubbesturen niet alleen in eigen krini. moeten rondzien, maar ook daarbuiten, opdat het tekort, dat op tachtig geschat wordt, spoedig weggewerkt is. Het is te begrijpen, dat het voor de organisatie om een belang van de eerste orde gaat, dat alleen gediend kan worden, als ieder, die den gang van zaken in de afdeeling ter harte neemt en de elftallen voor veel narigheid willen helpen besparen, zijn medewerking ver leent." Heeft tr vertrouwen in de vereenigingen? „Nimmer deed ik in het verleden tevergeefjph een beroep op de besturen der aangesloten veijr eenigingen en ook thans wacht ik met vertrou het resultaat van de bemoeienissen af, al ik, dat het vraagstuk verre van eenvoud it Willen de voetballers hun partijtje rege: matig blijven spelen, dan is het noodig. dat ieder voor zich de eerste weken zich inspan'. De bedoeling ls in de maand September een cursus te houden en ik hoop. dat velen zich zullen aanmelden." Geldt het verzoek alleen voor de club besturen? Als- 358 Alg. 369 Alg. 3<38 Alg. 361 Alg. t.m. 44A Melk t.m. 44B Melk 250 gr. 500 gr. 100 gr. 250 gr. 100 gr. Si S Me ln 5 6- Sta 5 St u Textiel 42A Tabak 43. 44 Versn. 357 Alg. 42A Tabak L Toiletz. n 361 Alg. 42A Vleesch 100 gr. 42B Vleesch 50 gr. 22 A •h|>. 336-371 Alg. 250 gr. 34) Bq Jipoeder AM Wasch- poeder 250 gr. 30 Wnsclipoeder L Zeep 2-50 gr. 30 St; 354 L. 5 plo UIL. 5 2 L. 250 gr. 250 gr. 5 50 gr. 31 a die 5 st. 22 A trel 100 gr. 5 s. dof 1 kg. 25 gr. 22 aJ Kr 7o gr. lo A 100 gr. Zeven lekkerbekken zalen Aan een fijn dinet bijeen. Alles wol de heeren olen Was subliem en ongemeen. En wal Irok bij deze zeven 'l Meest de oondachl van 'l menu7 Daor stond in het Fransch geschreven; Sauce a la Dubbeljus! HELDERMAN eer ICR „Wij hebben ons alleen tot deze kunnen den, maar mochten er onder de lezers haa zijn, die hun medewerking willen verlet# dan zijn aij welkom en zij kunnen zich aana den bij den heer N. J. Twisterling, Badla straat 24 te Haarlem." ELSWOUT-TOURNOOL Het programma van het Elswout-tournooi I. O. op a.s. Zondag luidt als volgt: A: 10 uur D.I.O.—Droste; B: 11.15 uur; T.HJ VI. Vogels; C: 12.30 uur: E.H.S.—Spaarnevojü 2 uur Onze GezellenRipperda. Het terrein D.I.O. is gelegen aan den Mui4 slotweg. KEGEL! ZEVENSTEDENWEDSTRIJD TE HAARLEX Alle bonden uit het westen, nemen deel Zondag 13 September wordt te Haarlem zevenbondentournooi gehouden, waaraan volgende kegelbonden uit het westen deelnem Amsterdam, Alkmaar, Delft, Den Haag, lem, Rotterdam en UtrecAt. Nadat de wedsz omjtien uur officieel geopend is, worden deelnemers om half elf in de gelegenheid ge# te werpen. TENH VAN LENNEP-BEKER EN KEA BOEMAN VU Maandag werd een aanvang gemaakt wedstrijden voor de Oudere Jeugd, welke# strijden van 17 tot en met 19 Augustus wart gehouden op dfe banen "der Haarlemsche Ln ennis Club. De deelnemers uit het District Haarlem t goed begonnen want van de zes deelnam wonnen er vijf hun eerste ronde, n.l. Rahï* De Booy en Viëtor en mej. L. Posthumus en mej. E. van Marken. Alleen mej. J. Berpa verloor, maar zij gaf mej. Hermsen uitsleta partij en heeft nog een kans in de hert! slngswedstrijden. De wedstrijden van den eersten dag hada de volgende resultaten: Van Lennep-Beker: le ronde: B. van Meeje (Den Haag)—B. A. Sassen (Groningen) 6-0, T. Roon (Amsterdam)—A. Schippers (N. B 6-1, 6-2. W. Viëtor (Haarlem)—P. B&Hem (Geld.) 6-2, 6-1. G. Lathouwers (N.-Brab.)-B. Boerrigter (N.-Holl.) 6-1, 6-1. K. Teschmiü (Rotterdam)—C. Venema (Groningen) 6-1, 1 R. Rahusen (Haarlem)— P. Mol(Limburg) H 6-2. J. Vollemaars (Amsterdam)—M. A. Veitï (Den Haag) 6-2, 5-7, 6-4. T. de Booy (Haarlw) R. A. A. Dikkers (Drenthe) 6-1, 8-6. A. v. d. Vr (N.-Brab.)T. Borren (Utrecht) 6-1. 5-7, 7-5. Herkansing: T. Borren (Utrecht)—R. A, Dikkers (Drenthe) 6-3, 6-2. M. A. Verhulst (B Haag)—C. Venema (Gron.) 8-6, 6-3. Kea Bouraan Vaas: le ronde: J. (Amsterdam)—J. Vogelenzang (Gron.) 6-1,5 P. Bloem (Den Haag)T. Lazonder (Dreofl 6-3, 4-6, ö-U. L. Posthumus Meyes (Haarlefi J. JUrgens (N.-Holl.) 6-3, 6-3. I. v. d. Horst (lt —F. Ledeboer (Den Haag) 3-6, 6-4, 6-4. N. HM sen (Amsterdam)—J. Bergman (Haarlem) 4-4,1 6-1. R. Wiersema (Gron.)—E. Slot (Gelder!* 6-4, 6-0. E. van Marken (Haarlem)—T. Hoop doorn (Utr.) 6-4, 8-6. I. Eggersman (Amsteidl E. Herklots (Den Haag) 6-1, 6-1. RADIOPROGRAMMA WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1912- HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 OchtendgymMJ* 7.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 7.15 Ochtendri jesffgr.pl.) 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BN- Nieuwsberichten en programma-uittreksel L Nederlandsche Orkesten spelen Nederland# werken (e.o. en gr.pl.). 9.15 Voor de huisvrem 9.30 Vioolsonaten met pianobegeleiding ttU- 10.00 Vrooli)ke melodietjes (gr.pl.). 11.00 Va» tie-Kleuterklas. 11.20 Sylvestre Trio. 12.00 gelconcert en zang. 12 40 Almanak. 12 45 B-N-1- Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Beias' concert. 13.20 Rédemption. C. Franck (gr.' 13.30 Cello en piano. 14.00 Ensemble Willy W en pianospel. 15.00 Voor de vrouw. 1^.20 Brijfl programma. 16.00 Godsdienstige lezing. voor de jeugd. 17.00 Argentijnsch (gr.pl). B.N.O.Nieuws-, zakelijke- en beursber!cM| 17.30 Een Heemtocht in klanken, reportage. 1' Marschmuziek (gr.pl.). 18.00 Orkest Valando solist. 18.45 B.N.O.Nieuwsberichten. 18 55 B- O.: Zakelijk praatje over den landbouw. Gramofoonmuziek. 19.15 Orgelconcert. Gramofoonmuziek. 19.55 De zwarte handel W luisterspel. Vanaf 20.15 Alleen voor de centrales die over een lijnverbinding met' studio beschikken. 20.15 Symphonie-concert 8 pl.) 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 VO gramofoonmuziek. 22.15 Van de planken (gf£ 23.00—24,00 Tonen, door den wind gejaagder HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Zang en OïW (gr.pl.). 9.45 Peer Gynt-Selectie (gr.pl-). Morgenwijding. 10.15 Kamerorkest (gr pl.). I*1 Voordracht. ll.OO Pianovoordracht. 11.30 Öj met pianobegeeliding. 12.00 Bertus van Ding en zi)n orkest. 12 45 B.N.O.: Nieuws-, zaXW berichten. 13.00 Drie ontglnningsbedrijvtf. Overijssel 13.15 Otto Hendriks en zijn orlce5L, soliste. 14.00 Hans Jungherr's accordeon En» ble (gr.pl.). 14.15 Uit Neerlands Gouwen. 3 le acte uit de opera ..Norma". Bellini (P-P 18.00 Het Pianokwartet „Die Haghe" 16-43 en orkest (gr.pl.). 17.00 Den tuin inl 17.15 BN» Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. polltaansch programma (gr.pl.). 18.00 LuUlgJJ „Traan" 18 30 Van alles wat (gr.pl.) 19 00 P-T vaars. 19.15 Marschmuziek (gr.pl *9 10 BN Nieuwsberichten 19.40 B N O Blabir*# praatje. 19.50 Spiegel van den dag. 3®* groote omroeporkest en solist. (Vanaf SM» leen voor de radio-centrales die over een1 verbinding met de studio beschikken). *,7 Familie De Boer. 21.15 Favorieten (gr.pl). B.N.O Nieuwsberichten. 22.00 B.N O P'V, praatje. 22.10 Avondwijding. 22.15—24.00 Zie HL" versun\ I.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2