en van den STADSNIEUWS Het Parijsche Café. Rechten en plichten ten op zichte van het Ziekenfonds. Eenige maanden geleden werd cr reeds de aandacht op gevestigd, dat bij de uitvoering van het ziekenfondsen-besluit dikwijls moei lijkheden ontstaan, doordat verzekerden er zich niet voldoende rekenschap van geven, dat zij niet alleen rechten, doch ook plichten hebben. In het bijzonder werd daarbij gewe ren op het feit, dat dikwijls opneming in een ziekenhuis plaats heeft, zonder dat de be handelende geneesheer de opneming noodza kelijk acht en zonder dat het fonds door in levering van de daarvoor bestemde formulie ren van de opneming in kennis is gesteld. Daar gebleken is. dat zich nog steeds derge lijke gevallen voordoen, is het goed nog eens aan het bovenstaande te h'erinneren. Het ziekenfonds is niét gehouden de kosten, aan de behandeling en de opneming in een ziekenhuis verbonden, voor zijn rekening te nemen, wanneer hiervan niet op de voorge schreven wijze werd kennis gegeven. Tegenover de vele rechten, welke verplicht- verzekerden aan het ziekenfondsenbesluit kunnen ontleenen, zijn de plichten van zoo eenvoudigen aard, dat de vervulling daarvan onder alle omstandigheden mag worden.ver wacht. Hiermede wordt niet alleen een vlotte wijze van uitvoering van het besluit verkre gen, doch bovendien wordt hierdoor het be lang van den verzekerde zelf in hooge m§te gediend. Het houden van volkstuinen De houder van een volkstuin kan, naar de Productiecommissaris vooi den tuinbouw en de ooftteelt mededeelt, tot en met Zaterdag 22 Augustus 1942 nog de inschrijving van zijn volkstuin aanvragen. Den volkstuinder, die zijn tuin nog niet heeft doen inschrijven, wordt aangeraden dit alsnog te doen, aange zien het gebruiken van een niet-ingcschreven volkstuin verboden is. De heide bloeit De paarse kleur van de velden breidt zich thans snel uit en zoowel op de Veluwe als ln Twente en Drente, het Gooi en Noord- Brabant kan het hoogtepunt van den bloei de volgende week worden tegemoet gezien. Ook thans staan reeds deelen van het land in vollen bloei, zooals de Strijbeeksche heide .bij Breda, de heide in Dwingeloo. Olterterp (bij Beetsterzwaagl en Borger. Try sommige stre ken, zooals bij Vorden, heeft de heide veel van de vorst in den afgeloopen winter te lijden gehad. Niettemin zal men in tal van gebieden nog volop van het feest van de bloeiende heide kunnen genieten Met ingang van 15 September 1942 is opnieuw benoemd tot burgemeester van Beilen onze oud-stadgenoot mr. dr. H. J. Wytema. DE NATEELT. Wanneer het half Augustus is geworden, dan staat de nateelt in de gedaante van boerenkool, spruitkcol, groene, roode en witte kool, Savoyekool, Chineesche kool, andijvie, prei, koolrapert, winterwortelen, bieten en knolselderij in zijn vollen groei. Van deze gewassen vormen de koolrapen, bieten, winterwortelen, knolselderij en roode en witte kool een belangrijk onder deel van den wintervoorraad. Het meeren- óeel daarvan zal zich in de periode van den nazomer en herfst echter nog grooten- deels moeten ontwikkelen. Een reden tg meer om ze ook thans nog goed te ver zorgen. van groot belang voor de nateelt is, dat de gewassen zich op voldoenden onder- lingen afstand normaal kunnen ontwikke len. Ze mogen niet te dicht op elkaar staan en maar al te dikwijls is dit in par ticuliere tuinen en volkstuintjes het geval- Winterwortelen, welke te dicht opeen staan, moet men thans nog minstens 6 cm uitdunnen, bieten, ramenas en herfstknol- len op 15 a 20 cm, andijvie op 25 a 30 dm, Chineesche kool op 40 a 45 cm en roode en witte kool op 60 a 70 cm. Voor zooveel noodig mag in de maand Augustus ook nog een nabemesting met koegier of snelwer kende salpetersiikstofmest worden toege diend. Onkruiden make men tot in den herfst door uitwieden of schoffelen onscha delijk. Het gras langs de slootkanten houde 'men kort, want ook in den nazomer en herfst vormt'het lange gras een schuil plaats - voor slakken en ander schadelijk gedierte. Rupsen verzamele en doode men gedurende den geheelen nazomer en herfst. Al deze maatregelen komen de nateelt ten goede en de hoofdzaak is, dat de win tervoorraad uit uw tuin er mee gebaat is. DE BEWAARPLAATS VOOR UW S WINTERVOORRAAD. Over eenige weken breekt het tijdstip aan, waarop achtereenvolgens de winter voorraad aardappelen, bieten, uien, kool rapen. wortelen, ramenas en late roode kool naar binnen wordt gebracht. Het is raad zaam om reeds thans de noodige stappen te doen voor de ihrichting van een goede bewaarplaats voor die producten. Dit ad vies geldt zeer in het bijzonder voor dege nen, die een bovenhuis bewonen straks den wintervoorraad van .hun volkstuin moeten bergen. In de eerste plaats houde men er reke ning mee, dat de voormelde producten droog en koel, doch volkomen .vorstvrij dienen te worden bewaard. Wie over een zolder beschikt, kan ^eze als bewaarplaats benutten, mits de Voorraad bn strenge vorst voldoende tegen bevriezen kan wor den afgedekt. Bij gemis van een zolder1 kan een bovenhuisbewoner zijn knol- en wortelgewassen ook wel in een koele kast. onder de trap of desnoods onder het ledi kant of den divan in de slaapkamer bewa ren. Voor de bewaring van aardappelen kan ook een z.g n. aardappelenkist worden ge timmerd. Bü gebrek aan goed timmerhout gebruike men voor dit doel het hout van wat oude pakkisten. Wie als benedenhuis bewoner de beschikking heeft over een 6chuurtje. kan dit voor ziin wintervoorraad gebruiken. Een droge kelder is bü uitstek gesdhikt als vorstvrne bewaarplaats. Ten slotte kan men knol- en wortelgewassen voor wintergebruik in den grond van den tuin inkuilen. Wij komen binnenkort uitvoeriger op het probleem van de winterbewaring te rug. In ieder geval doet men verstandig reeds thans de noodige maatregelen voor de keuze en de inrichting van de wintcr- bewaarplaats te nemen. Dinsdagmiddag had in het gebouw van den Nederlandschen Landstand in de Zee straat te Den Haag de installatie plaats van mevr. H. Zwiers—Luth. die door den Boe renleider als Landvrouwen leidster ij be noemd. Tevens werd de Bond van Boerin nen en andere Plattelandsvrouwen als de afd. Landvrouwen bij de hoofdafdeeling Volk en Bodem gevoegd. De Boerenleider dankte mevr. H. Eg- linkLovink en mevr. C. Uilenberg tupp voor het vele nutige werk, da deze in den vroegeren Boerinnenbond hebben ver richt. Verder memoreerde spreker de be langrijke plaats, welke de vrouw in het Germaansche gemeenschapsleven had in- genomer» en gaf hij de oorzaken weer, die tot ondermijning van dezê,positie hadden geleid. Nu erweer een gigantische strijd gestreden wordt door de mannen, moeten aezen daarbij gesteund worden door de vrouwen, evenals dat in de oude gemeen schap geschiedde. Vocrrts werd medegedeeld, dat tot pro- inciaal leidster voor Noordholland is be noemd mevrouw G. de HaanBoskar. HET GEMAK VAN EEN GIROBOEK. Vóór in uw giroboek is een bladziide, waarvan u veel gemak kunt hebben. Daar op kunt u aanteekenen, welke automatische overschrijvingen u maandelijks laat ver richten, overschrijvingen waaraan u dan verder hiets meer behoeft te doen. U kunt het dan ook niet vergeten. Hebt u het giro nummer 87600 er reeds op vermeld staan? Neen, dan wordt het toch hoog tijd. Want dan zult u zeker niet meer vergeten maan delijks een bepaald bedrag te storten op de girorekening van de Nederlandsche Am bulance. Maak het daarom vandaag nog even in orde. Maandelijks een automatische overschrijving op gironummer 87600 Neder landsche Ambulance, Koninginnegracht 22, Den Haag. NIEUWE UITGAVEN. Bij de N.V. Uitgeversmij „Kosmos" te Amsterdam is een nieuw boekje in de serie nieuwe belastingbesluiten verschenen van de hand vvan de inspecteurs van 's Rijksbe- lastingeri J. W. Beniinck en mr. E. R. Zweep over de ..Ondernemingsbelasting 1942 in de praktijk". Het boekje is bedoeld voor de belastingplichtigen, die de belangrijkste be palingen van de nieuwe belasting willen leeren kennen. AGENDA DONDERDAG 20 AUGUSTUS. Gebouw De Hoofdwacht, Gr. Markt: Ten toonstelling van ^.gapers", 25 uur. Gem. Concertgebouw: Concert H.O V. 7.30 u. Palace: „Luchteskader Lutzow", 2 uur. 6.30 en 8.45 uur. Toegang 14 jaar Frans Hals Theater: „Vadertje Langbeen", 2.30 en 6.30 en 8.45 uur. Toegang alle leeft. Luxor Theater: „Ridders in lompen". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang alle leeftijden. Rembrandt Theater: „Een nacht in Venetië". 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Toegang 14 jaar. Movlac: „Hans en Grietje". 2. 4. 7 en 9 uur. Toegang alle leeftijden VRIJDAG 21 AUGUSTUS. Stadsschouwburg: „Roodkapje", 3 uur. Frans Halsmuseum: Kamermuziek. 2.30 uur. Gebouw De Hoofdwacht, Gr. Markt: Ten toonstelling van „gapers". 2—5 uur. W.n. Hoofdredacteur J. v. Baudcwyns. Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem. Cbef van Dienst en Stad: S. R. Kuiper. Haarlem (afw.) Stoort cn Stad: A. Ovor- meer. Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten. Heemstede. Binnenland: J. A. Steen Jr, Zand- voort (afw.). Nieuws cn reporlage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel. iJmuiden (afw.). Advertentie» D. A. J. Spek, Haarlem. Tarieven voor lijn- en bode diensten Bindende regeling spoedig te verwachten De prijzen, welke ondernemers van lijn- en bodediensten aan hun verladers berekenen, ge ven gedurende den laatsten tijd in toenemende mate aanleiding tot ernstige klachten. De ver voerders maken zich ln vele gevallen schuldig aan grove willekeur en negeeren geheel en al de bepalingen van het vervoerprijsbesluit van 13 "December 1940 Er zijn thans stappen gedaan, om aan dezen ontoelaatbaren toestand een einde te maken. De gemachtigde voor de prijzen deelt mede, dat op korten termijn een algemeen bindend tarief voor het goederenvervoer door middel van bode- en lijndiensten kan worden tegemoet- gezien. In dit verband wordt opnieuw en met nadruk onder de aandacht van belanghebbenden ge bracht. dat zoowel het vervoeren als het ver zenden van goederen met lijn- en bodediensten tegen prijzen, die hooger zijn. dan volgens de bepalingen van het vervoerprijsbesluit ls toege staan, strafbaar ls. Dit geldt dus evenzeer voor den verzender als voor den vervoerder. Laiulvrouwenleidster geïnstalleerd De les van de snoekbaars. Grauwe wolken Jagen langs den hemel. Het riet langs de polder- slooten golft onder de windstooten heen en weer. Nu en dan breekt de zon door het wolkendek. Ideaal weer voor den baarsvisscher. De polder behoort tot een van de vischrljkste polders.in de omgeving. Toch ls het resultaat van een geheelen morgen vlsschen slechts zes baarsjes, waarvan vier onder de maat. E» zoo 's het overal. Eiken dag trekken de sportvisscheis er op uit. Het is vacantietljd en nimmer zag me-i op de stations zooveel hengelaars als juist in deze dager.. De vangsten zijn echter bijna zonder uitzondering meer dan droevig. In de polde:- slooten, ln de kanalen-en weteringen en zelfs in de eens zo« vischrljke rivieren schijnt zich nog alleen maar wat ondermaatsclje visch ol* te hou den En niet alleen de spol-tvisschers boekei: slechte resultaten. Ook de beroepsvisschers van gen weinig of niets. De fuiken leveren weinig aal. de groote vette paling schijnt voor goed verdwenen te zijn. Met de blieknetten is het al precies eender gesteld, een halve nacht zwoegen hrengt in het gunstigste geval een paar goede brasems en wat ondermaatsche witvisch op. De vischstand ln onze binnenwateren mindert hard ook. Enkele jaren geleden leefde het IJsselmeer de snoekbaars. Een geweldige massa werd eiken dag op de veilingen aangevoerd en het scheen wel, of er geen einde aan zou komen. Het einde kwam echter sneller dan vermoed werd. Mee- doogenloos is er hulsgehóuden onder deze kos telijke zoetwatervisch. met het gevolg, dat in enkele jaren de snoekbaars ln het Ijsselmee.- nagenoeg is uitgeroeid. Vlugger dan de visch zich kon voortplanten en nog voor de jonge exem plaren geslachtsrijp waren, werden de snoek baarzen weggevangen met het resultaat, dat de vangsten dit Jaar onbeteekenend zijn en men zonder overdrijving kan zeggen, dat het met de snoekbaars in het IJsselijieer afgeloopen is. Twee jaar geleden was de aanvoer nog overweldigend groote flinke snoekbaarzen werden eiken dag gevangen. Het vorige jaar was de vangst al heel wat minder en ook de afmetingen werden bij den dag kleiner. Nu is de snoekbaars uit het IJsselmeer verdwenen en slechts in sommige rivieren en kanalen, die nu eenmaal minder in tensief bevischt kunnen worden dan het IJsse. meer, dat letterlijk leeggekrapt is, bestaat er nog een kleine kans. dat deze kostelijke viscb een Bovenstaande is reeds in een deel der vorige oplage opgenomen.) Verduisteren: van 20.58 tot 6.29 uur 20 Aug.: zon op 6.29, onder 20.56 uur maan onder 0.30. op 16.05 uur Dc stad der toekomst. H. V. Hoe zullen wij in de toekomst .wo nen en hoe zal de bouwkunst zich ontwikke len? Ziethier twee vragen, die een beschou wing ten volle waard zijn. En ook hier betreft het, zooals bij zooveel wat thans onze aan dacht verlangt, vragen, die niet alleen nu. maar ook in het verleden bij herhalipg „vra gen van den tijd" geweest zijn. De woning en de woningbouw zijn altijd in evolutie geweest. Steeds waren er invloeden, die de woningin richting en den woningbouw beïnvloedden, die braken met het verleden en aan een be paalde periode in de geschiedenis van stad en land een eigen karakter schonken. Bezien wij den woningbouw dezer eeuw in eigen land, dan valt allereerst te constatee- ren dat er in practisch en hygiënisch opzicht groote vorderingen gemaakt zijn. Speciaal geldt dit voor de arbeiderswoningen, waarvan inrichting en aanzien uitermate gunstig af steken bij datgene, waarin tot enkele tientallen jaren geleden de arbeiders gehuis vest waren. Helaas is op dit gebied nog niet alle onrecht hersteld en als belangrijke taak van den nieuwen tijd mag dan ook beschouwd worden radicale opruiming te houden onder de krotten, waar deze nog bestaan. Daarnaast blijft het verschijnsel, dat de bevolking der moderne stad te zeer opeengepakt leeft, een kwestie, welke dringend onder het oog dient te worden gezien. Aan dit laatste punt wijdt de bekende architect H. Th. Wijdeveld in het jongste nummer van De Schouw, het orgaan van de Nederlandsche Kultuurkamer, een be langwekkend artikel, waarin hij tevens richt lijnen aangeeft voor den stedenbouw der toe komst. „De siad heeft zich van de natuur verwijderd", aldus constateert deze deskun dige, „wonen werd samenpersen der bevol king. Het dorp is de schrik der omgeving ge worden en ligt als een vloek in het land schap." Wijdeveld wijst er op dat bij den ste denbouw voorop moet staan de lichamelijke en geestelijke gezondheid van den werken den mensch. Het gaat om het( wonen van mil- lioenen, om het wonen in socialen zin. Daar ligt z.i. de opgave voor het komende geslacht. Daarom acht hij het ook van urgent belang, dat steden als Amsterdam Rotterdam en Den Haag niet alleen worden uitgebreid, maar tot in haar kern worden herzien evenzoo de provinciesteden. Na er aan herinnerd te hebben, dat de mo derne architecten zich in de vorige periode aan „al te jonge, welhaast verboden vormen, bezondigd hadden" en (Jat materialen en con structies, die de eeuwen hadden getrotseerd, verguisd werden, legt Wijdeveld vast. dat thans een wensch naar rust en harmonie in den bouwtrant merkbaar is. Hij vervolgt „Wij aanvaarden het oude en keeren ons be wonderend tot wat was, de pracht der vergane steden wordt weer beleden, wij res- taureeren wat te redden valt en stellen ons bëschermend rond het waardevolle oude. Maar het is een zonde tegen den geest der vaderen, wanneer wij blijven bij ziellooze navolging van wat tot vroegere schoonheid behoorde. Er is een overtuiging groeiende, dat onzë tijd uit eigen bodem, uit eigen volk en geest kan scheppen." De mensch niet langer een stom onderdeel van een prozaïsche, opeengedrongen stad, meer gebonden aan de natuur, die hem in het dagelijksch leven vreemd geworden was bezinning op het schoone uit het verle den behoud van datgene wat waardevol was streven naar een eigen, Nederland schen stijl, zonder in slaafsche navolging te vervallen. Ons dunkt, dat hier ideeën geopperd zijn, die ons volk slechts ten goede kunnen komen en die een serieuze overdenking alles zins verdienen. Uitreiking distributiebescheiden. Voor dc uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Vrijdag dc beurt aan de letters D en F. 25 JAAR IN DIENST DER GEMEENTE. Men schrijft ons: Donderdag 3 Sept. a s. hoopt de heer J. Beekelaar. Dr. Schacpman- straat 36. den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaar in dienst der gemeente Haarlem kwam. Reeds vele jaren is hij als ambtenaar werkzaam bij den Incassodienst. In het Am- sterdamsche kwartier is dc jubilaris geen onbekende. Vele jaren is hij daar" lid van het R.K. Kerkbestuur, terwijl hij voor de armen een ijverig werker is als secretaris van de Conf. St. Jan der Vinccntius Vereeniging. EXAMENS HOOFDAKTE. Haarlem. 59 Aug. 1942. Geslaagd voor A en J. Visser. H. W. Kerklaan, W. Zalm. Geslaagd voor A: N. J. v. Delden. C. H. Na- bes cn C. Blum. Geslaagd voor B: F. A. M. Smcets. EXAMENS SCHEEPSWERKTUIG- KUNDIGE. Voor het te Den Haag gehouden examen voor scheepswerktuigkundige is geslaagd voor diploma C de heer J. J. van Laar uit Haarlem- WERKEN VAN NEDERLANDSCHE KUNSTENAARS IN DLTTSCHLAND Onze stadgenoot, de kunstrecensent Jan D. Voskuil, zal- op Zaterdag 22 Augustus a.s. van 2 tot 2,20 uur over den zender Hilversum I een radiopraatje houden over de in Duitschland tentoongestelde werken van Nederlandsche kunstenaars. Eén enkel plantje wordt vertroeteld! De Volksdienst zorgt voor tand- behandeling op de scholen. Dit I werk is reeds in verschillende provincies ter hand genomen. Groote hamster voorraad In een perceel aan de Deurningerstraat te Hengelo is dezer dagen een groote partij levensmiddelen en andere artikelen in be slag genomen, welke behoorde tot een hamstervoorraad, die hier aanwezig was. Er moest een vrachtauto aan te pas ko men om de in beslag genomen goederen te vervoeren. Functionai-issen van de Ortsgruppe Hen gelo der*NSDAP was het namelijk ter oore gekomen, dat in becoeld perceel allerlei artikelen onbevoegd voorhanden werden gehouden en een onderzoek in een schuur bracht inderdaad groote hoeveelheden bo ter, vet, rogge, tarwe, meel, tabak, eieren, alsmede eenige hammen, rookvleesch en kaas aan het licht. Desgevraagd verklaarde de bewoner van het perceel, G. J. M. niet te iveten hoe al deze artikelen in de schuur terecht kwamen. Hij had deze schuur ver huurd aan een bedrijf, zoo zeide hij, en wat dit er mee deed, kon hij niet zeggen. In de schuur werd echter een fiets aangetroffen, waaryan in het taschje het naamkaartje van M. voorkwam. Maar ook voor de aan wezigheid van dit rijwiel had M. een ver klaring. Hij deelde rhede, dat de fiets hem ontstolen was en dat de diever, het karretje wellicht nu weer in de schuur hadden neer gezet. Dit verhaal was échter te doorzich tig om bij de mannen; die het onderzoek in handen hadden, geloof te vinden. M. werd ingesloten en de goederen werden in beslag genomen. Uiteraard trok de vrachtauto met de vele levensmiddelen en andere, niet genoemde, in beslag genomen artikelen, bij de Herigelosche bevolking veel bekijks. Een en ander zal ter zijner tijd aan behoeftige gezinnen worden uit gereikt. He1 onderzoek naar de herkomst van verschillende goederen wordt nog door de NSDAP voortgezet. Fruit aan den wagen Verleden week hebben wij er de aan dacht op gevestigd, dat groenten en fruit in den straatverkoop, dus aan den wagen, verkocht worden tegen hooger prijzen dan geoorloofd was. Het is er sindsdien nog niet veel beter op geworden. Dit wekt bevreemding, im mers deze straatverkoop is gemakkelijk te controleeren en daar vrijwel zonder uit zondering de prijzen aan de wagens te hoog ziin moet iedere controle raak wezen. Zooais het nu gaat is het te- gek. Op de drukste punten in. de stad staan de wa gens en net is ergerlijk om te zien, welke prijzen er gevraagd worden. Op de Boter markt werden dezer dagen wortelen voor f 0,25 per bos verkocht (toegestane prijs £0.10), gisteren werd voor pruimen aan een kar op de Ged. Oude Gracht f 0,40 ge vraagd (wettelijke prijs f 0,25) en gister middag waren op het Plein op hetzelfde oogenbük niet minder dan drie wagens met fruit, dat 40 a 60 procent te duur verkocht werd Meer controle is dringend gewenscht. Broedplaats van plannen, kermis van meeningen. CVan onzen correspondent te Parijs) Er moge veel zijn veranderd te Parijs doch ook dat is slechts betrekkelijk, in al haar veranderlijkheid is Parijs in wezen onveranderd het caféleven gaat er den gewonen gang. Het bier ontbreekt soms en de aperitief meestal, doch men komt niet in een café om te drinken en men drinkt niet omdat men dorst heeft. Men gaat naar het café om er zijn vrienden en verwanten, om er menschen te ontmoeten, om te praten; de consumptie speelt een ondergeschikte rol, het is het plaatsbewijs. Het Parijsche café. Er speelde zich een belangrijk deel der Parijsche geschiedenis af. In de „Mouton Blanc" plachten Lafon- taine, Boileau, Molière en Racine elkander te ontmoeten. De „Procope" werd wereld beroemd dank zij Verlaine, die er zijn ab sinth dronk en zijn gedichten schreef. Er was de „Trois Maillets", waar Frangois Villon zijn drinkgelagen zou hebben gehou den, er waren de café's der encyclopédisten. Voltaire en Diderot hadden hun stamcafé, er waren de eafé's van de Régence. en van de Révolutïon, tegen welke Marat ten strijde trok; Musset en Balzac. Flaubert en Baude laire hadden elk „hun" café. Het Parijsche café is een beetje de dage- lijksche academie van iedereen, zegt de dichter Pul Fargue. Het leven verschijnt er in al zijn vormen. Wie het Parijsche café leven niet kent. blijft vreemd aan het Pa rijsche bestaan. In het café wordt de poli tiek geboren en de partij, de schilders scher men er met hun theorieën, de schrijvers en de journalisten. Niet in het bureau, niet op de beurs wor den de zaken gedaan. Jaurès werd doodge schoten in het nog bestaande café de „Crois sant", niet ver van de Boulevard; aan de Dome op Montparnasse adresseeren de schilders hun brieven „café-restante" en in de Rotonde hangen hun schilderijen. De kunst van Montparnasse was voor een deel een cafékunst en in Montmartre met Picas so, Utrillo. met Jongkind en Van Gogh, met Gauguin. Derain, Vlaminck en Van Dongen is het niet anders. Ieder café heeft zijn karakter. In de „Deux Magots" komen de dichters en de DE STERRENHEMEL la Nederland. op 1 September 194.3. dc» avonds te 19.40 u Wettelijke Tijd 9.00 u Plaatselijke Tüd 19 a 42 min S»erre»Ud. De 7,tN overschrijdt in deze maand 'den hemelequator weer in do rlchUng Noord' naar Zuid. dat gebeurt den 23 Sep te IS u 17 min er. daarmede begint twij felachtig genoegen voor dezen tijd: de herfst weer. Men kan slechts hopen dat na een kouden winter cn dito voor jaar eu voorzomer, een warme herfst ons beschoren moge zijn Gelukkig biedt de zon ons deze maand ook nog iets anders en beters, een ge deeltelijke verduistering, die in Neder land behoorlijk zichtbaar zal zijn. indien althans de hemel onbedekt mag wezen. Het geheel speelt zich op 10 Sep voor zonsondergang af: om 17 u 25 min Welt. Tijd begint de maan den zonnerand aan »c tasten, om 18 u 18 min is de verduis tering voor ons. in Nederland, op het grootst, en 19 u 08 min is de zon weer geheel vrij: de maan is er dan voorbij getrokken! Een uur voor zonsondergang ls het afgeloopen. De zonsmerldiaonshoogte neemt deze maind af van 46°25' tot S5°21'dc dag- boog van 13 u 89 min op 1 Sep tot 11 u 44 min op den 30en. Donker vanAot 21.04—6.17 20.54—6.24 20.43—6.33 30-31—6.41 20.19—6.51 20.07—6.58 19.55—7.06 Datum Zon op Zog onder 20 29 20 08 19.57 19.45 19.34 19.23 De MAAN staat 2 Sep in het Laatste Kwartier, den lOen bij de zonsverduistering natuurlijk! 7.13 7.21 7.29 VD.TB HAÖS© JUPTTTJl Q> SATTJGKUS© ts het Nieuwe Maan; den 17en Eerste Kwar tier en den 24en is het Volle Maan; de laatste twee schijngestalten staan op ons kaartje aan- geteekend. Wat de planeten betreft: Vcnus blijft morgen ster in het begin der maand nog gunstig waar te nemen, al valt haar opkcunst steeds dichter bij die der zon; Mars blijft onzichtbaar voor ons; Jupiter komt deze maand omstreeks midder nacht op. en enkel Saturnus prijkt in September aan den avondhemel, doch laat: hij komt pas twee lot drie uur na zonsondergang op. romanciers van reputatie; de „patron" van de brasserie-Lipp stichtte een litteratuur- prijs. In de „Flore" vindt men sinds eenige jaren de debutanten mèt en de beginnelin gen zónder uitgever; in de „Closerie des Lila's" de schilders die zich populisten noe men met André Thérive. de schrijver, en Tjerk Bottema, de schilder, als voorman nen. De .Capolade" is het doméin der stu denten, in het „Colisée" vond men de men schen van de film, ze noemden het de can- tine. De aviateurs en de lieden van de paar densport kwamen bij voorkeur bij Fouquet, de beursmenschen. die niet in de zakenwijk bleven, hadden „Francis" en „Rond-Point" geadopteerd. Montmartre-beneden was voor de biljartkampioenen en toekomstige kam pioenen en in de bar van de „Triomphe" aan de Champs-Elysées hadden de jongelui van swing en za-zou zich voor den duur van een snobisme gevestigd. Parijs heeft geen forum meer en geen Ka mers én zelfs geen regeering. Maar ze heeft de café's. In de „Régence" speelt men nog immer schaak; men toont er de tafel, waar aan Napoleon zich placht te zetten. In de „Napolitain" debiteerde Oscar Wilde zijn paradoxen. Api^llinaire scandaliseerde de cliëntèle van de ..Flore". De royalisten had den hun „Valois" en de Bonapartisten hun „Lamblin". Beaumarchais wachtte in de „Procope" het resultaat der première van de „Mariage de Figaro" af. Courteline vond ziin onderwerpen in de klanten van de ..Source" op den boulevard Saint Michel. In „Peletier" ontmoette men Baudelaire en in .Riehe" de gebroeders Concourt. Charlès Cros ontving Coppée. Richepin en Raoul Ponchon in de „Maison des Bois" en stichtte er de orde van de Zutisten. Broedplaats van plannen, kermis van mee ningen. balie der publieke opinie en dorado van den dichter, het Parijsche café. Er zijn café's voor de musici, waar Debussy kwam en Ravel en waar een beroemde componist van vandaag nog gisteren een ontstemde piano bespeelde om den broode. de café's van de advocaten, de café's van de letter kundigen en der journalisten, de café's der buitenlanders het „Café de la Paix" werd in de wandeling de „hoek van Holland" ge noemd en de café's der globetrotters. De ville lumière is bestaanbaar zonder licht Parijs zonder taxi's. We hebben Parijs gekead zonder kranten, een Parijs met ge sloten bioscopen en bijna zonder Parijze- naars. Men vindt thans geen koffie en men kent bons en distributie en alcohollooze da gen. Maar Parijs is ondenkbaar zonder ca fe's. ze zijn een bestandeel van het dage lijksch leven, onwankelbaar in den storm van gebeurtenissen over deze wereldstad, onveranderlijk bij al wat verandert. T. O GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN Armband. Klaver, Haitsma Mulierstraat 36: cape. Kooiman. Curagaostraat 124. Amsterdam- W.; cape, Van Deldcn. Carolingenstraat; hond. verkerk. Oranjestraat 189: hondenhalsband Hendriks, Parklaan 22; Jasje. Verburg. West er- gracht 91rd.; klompjes. Prins. Spaarnhovens'r 53; kousen. Verourg. Westergracht 91rd.; oorbel, v. d. Heuvel, v. Oosten de Bruijnstraat 180; por- temonnaie met inh., Potgieterstraat 43; 2 schor ten. Van Delden. Carolingenstraat 7; sleutels. Bureau van Politie. Smedestraat 9; stof. Bakker. Overtonstraat 55; sleutel, Steenbrugge, Spaarn- rijkstraat 25; tasch. De Vries. Gen. de Wetstr. 75 vulpotlood, Van Klaveren, Roosveldstraat 78. ACHTER DE SCHERMEN. De strijd tegen de bolsjewistische misda digers is een strijd, die niet achter de scher men wordt uitgevochten, maar op de slag velden in het Oosten. Hier speelt de diplo matie geen rol, hier is geen compromis mo gelijk. Hier spreekt het zwaard, totdat er geen bolsjewisme meèr zal bestaan. Achter de schermen trachten Roosevelt en Chur chill. de boezemvrienden van Stalin, Europa aan het bolsjewisme uit te leveren. Op de slagvelden in het Oosten echter strijden ■iappere kerels. Zij voegen nieuwe overwin ningen toe aan de reeks die zij reeds behaal den en zij zullen ook de eindoverwinning bevechten. Achter de schermen fluisteren en hitsen „Nederlanders". Zij beschimpen zelfs onze dappere Oostfrontstrijders. Landge-| noot, komt achter die schermen vandaan, treedt voor het voetlicht, meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland". Ko- niginnegracht 22 te 's Gravenhnge. Maar of er *n heel bosch verloren gaat door brand, daarom bekommeren de meeste menschen zich niet veel. (Anders zou men immers wel voor zichtiger zijn met vuur of sigaretten!) KEDERLANOSCHE TOERISTENBOND (ANWB) DE DISTRIBUTIEBONNEN Artikel Bon Aardappelen 42 A Aardappelen 42B Beschuit 42 Bloem 362 t.m. 365 Boter 42 Boter 2-35 2-36 Boter 3-35 3-36 Boter 4-36 Brandst. 01 t.m. 05 BV Brandst. 01. 02. 03 KF Brood 42A Brood 42B Chocolade 41, 4 2 Cigaretten 42 A Cltrarlllos 42 A Eenh. zeep 335-370 Eenh. zeep LM Gort 360 Jam 35S Kaas 367 t.m. 369 Koffiesurr. 338 Maïzena 361 Melk 41A t.m. 44A Melk 41B t.m. 44B Petroleum 01 Peulvr. 359 Rijst 4-41, 4-42 Scheerzeep Sigaren Suikerwerk Suiker Tabak Toiletzeep Vermicelli 361 Vleesch 42 A Vleesch 42B Waschp. 336-371 Wasch poeder AM Wasch poeder L Kaart hoevcclh. t./rn. Aard. ltf kg 22 Auj. Aard. Vt kg 22 Au;, beschuit 7 5 gr. 22 Auj. Alg. 100 gr. 5 Sept Bot.vet 125 gr. 31 Aug. Reserve 125 gr. 12 Sept, Reserve 125 gr. 12 Sepft Reset ve 125 gr. 12 Sept Brandst. 1 eenh. 31 Dea Brandst. 1 eenh. 30 Apr. 400 gr. 22 Aug 50 gr. 22 Aug, 100 gr 5 Sept 20 st. 22 Auj 10 st22 Aug rants. 30 Sepft Brood Brood Versn. Tabak Tabak Alg. Toilets. 1 rants. 30 Alg. BLOEMENDAAL Burgerlijken Stand Bevallen; P.,N. A. C. Brongersma-Dresch, z. J. G. van Dam-Houtman, z.; H. S. Kohnstamm- Beerens. d.; C. M. van der Zwan-De Winter, d Ondertrouwd: A. W. Zopnevylle en M. C. Dyserinck; P. G. N. Nieuwkoop, en M. G. Thom- sen; A. G. Hofman en A. M. de Graaff. C. L. Mesman en E. B. J. Janzen. Getrouwd: F. Mollema en G. M. Roest: Chr. Meij en G. A. Hak; R. Vos en D. Claus; C. Val- ten en G. Wenlce; L. A. M. Vissers en H. M Vreenegoor; T. Lasthuis en C. van Puffelen; H Q. Betlem en S. M. Jongepler; A. Beun er Hudding. Overleden: L. Blantijdt, 68 j.; C. W. Bruijnlng Ingenhoes. 56 j., (echtg. J. R. Schenk de Jong), overl. te Haarlem; L. J. M. F. Th. Francken (echtg Th. M. Bonnike) dverl. te Haarlem, 57 j. B. H. van der Veen, 14 j., overl. te Haarlem; H. Duivesteijn, 73 j„ overl. te Haarlem; A. van der Werff, 69 j. overl. te Haarlem. ZANDVOORT VOETBAL-ZEVENKAMP. Het bestuur van de „Zandvoortmeeuwen" opent het nieuwe seizoen .met, een réunie van alle. leden op Zondag 30 Augustus, aanvang 11 uur. Er zullen onderlinge wedstrijden gehouden worden, welke bestaan in een zevenkamp. Dc volgende nummers zullen worden gehouden 80 meter hardloopen, vèrtrappen links en rechts ingooien, vèrspringen, doeltrappen, baldribbe len. Aye nummers ln voetbaltenue en voetbal schoenen. Aanmelden voor deelname iederen dag bij de heeren J. N. Huljer en H. de Jong en op den dag der wedstrijden op het terrein van 10—10.30 uur! Een aantal prijzen, zoowel voor de seniores als Juniores is beschikbaar gesteld. TOONEELVEREENIGING PHOENIX". Bovengenoemde vereeniging is wederom r haar winterprogramma begonnen. Zij heeft in studie genomen „Het Offerlam" van Oscar Wal ter, een blijspel in 3 bedrijven. De opvoerinj. van dit stuk is vastgesteld op Zaterdag 3 Octo ber a.s. Naast de repetities is het bestuur we derom begonnen een leden-werf-actie op touw te zetten, die nu reeds de noodige nieuwe leden heeft opgebracht. SPORT EN SPEL HANDBAL OM HET KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM Zondag a.s. organiseert de handbalclub Rapi ditas een tournooi. waaraan alle vèreenigingen uit Haarlem en omstreken zullen deelnemen en waarvan de inzet het kampioenschap van Haar lem zal zijn. Het tournooi wordt gehouden op het Haarlem terrein aan den Schoterweg en begint reeds oir half tien. De vereenigingen Bato, B.G V.. Con cordia. H.O.C., O.S.S.. Rapiditas en S.S.H. komen met een dames- en heereneiftal uit. Bij de dames zijn de ploegen in twee afdee- llngen verdeeld, waarvan slechts die der eerste afdceling voor het kampioenschap in aanmer king komen. In deze eerste afdeeling zijn ge plaatst: B.G.V.. Concordia. H.O.C. en Rapiditas De heerenploegen zullen in één afdeeling uit komen en hebben dus kans op den titel. Ei wordt gespeeld volgens het afvalsysteem en we naar onderstaand programma. Dames le afd.: Concordia—H.O.C. 9.30 uur: Rapiditas—B.G.V., 11.45 uur; Finale 3.30 uur Verliezersronde 2 uur. Dames 2e afd.: Rapiditas 2—Bato 9.30 uur; O. S. S.—S. S. H.. 10.15 uur; Finale 2.45 uur. Ver- liezersronde 1 uur. Heeren: A: Rapiditas—S.S.H.. 10.15 uur; B: H.O.C.—Bato 11 uur; C: Concordia—O.S.S., 11 u. D: Winnaar AB.G.V. 1.30 uur; E: Winnaar B— Winnaar C. 2.45 uur. Finale: Winnaar D—Win naar E, 4.30 uur. De wedstrijden duren 2 x 20 minuten Voor d- meeste deelnemende elftallen beteekent het Zondag een eerste optreden na de zomerpauze zoodat voorspellen moeilijk wordt. Hoewel de geroutineerde ploegen van Rapiditas en Concor dia favoriet zijn. lijkt het ons heel goed moge lijk, dat één der andere deelnemers voor een verrassing zorgt. CRICKET WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG: Het programma voor Zondag 23 Aug luidt Eerste klasse: H.C.C. 2—H.C.C. 1; P.W.—V.R.A Herm. D.S.V.—Rood en Wit; Excelsior—A C.C Quick (N)V.V.V.; Haarlem—V.O.C. Tweede klasse: Kampong—C.V.H.; L.C.C.—R. C.C. 3; Sparta—Rood en Wit 2; S.C.H.C—Quick I (H.) Tweede klasse noord: R.I.O.—Hercules; Rood cn Wit 3—V.V.V. 2; U.V.V.—V.R.A. 2. Derde klasse Noord: Ajax (A)—Haarlem 2; Hilversum—V.R.A. 3. 42A 43, 44 357 42A Alg. Melk Melk Petr. Alg. Res. Textiel Tabak Versn. Alg. Tabak Toiletz. Alg. 5 Sept 5 Sept 5 Sept 5 Sept 5 Sept 6 Sept 5 Sept 22 Aug 5 Sept 5 Sept 500 gr. 100 gr. 250 gr. 100 gr. 31/ L. m L. 2 L. 250 gr. 250 gr. 50 gr. 31 Aug 5 st. 22 Aug 100 gr 5 Sept 1 kg. 5 Sept 25 gr. 22 Aug 7 5 gr. 15 Aug 100 gr. 5 Sept Vleesch 100 gr. 22 Aug Vleesch 50 gr. 22 Aug Alg. 250 gr«, 30 Sept Wasch- poeder 250 gr. 30 Sept Zeep 250 gr. 30 Sept TENNIS Woerisdag werden de wedstrijden voor q oudere jeugd op de banen der Haarlemscl» Lawn Tennis Club besloten. Overeenkomstig de verwachtingen hebben winnaars van het vorig Jaar. mej. J. van óa Wal en B. van Meegeren, ook ditmaal gewoj. nen. Alleen mej J. van der Wal moest Jn dei eindstrijd aan mej. I. v. d. Horst een set af. staan, maar B. van Meegeren was een kla» beter dan zijn tegenstanders. In den halvtj eindstrijd kwam dit reeds duidelijk naar vorn want hoewel Rahusen zeker niét slecht heeft gespeeld, een indruk welke men geneigd is :t krijgen wanneer met 6-1, 6-1 wordt verlores, was'het gave spel van Van Meegeren hem v«j te sterk. In elk geval gaf Rahusen in den hal ven eindstrijd beter partij dan Van der Ven den eindstrijd. Rahusen won tenslotte nog v« Volkmaars, waardoor deze Haarlemsche spelu met de derde plaats op een goed tournooi terugzien. Zeer belangwekkend waren nog de technisch! uiteenzettingen, welke de heer G. J. Scheurle# op Dinsdag en Woensdag gedurende het middsj. uur voor de deelnemers heeft gehouden. Bij prijsuitreiking bracht de voorzitter van dea N.L.T.B., de heer D. Croll, in de eerste pla«a dank aan het bestuur der H.L.T.C., voor hel beschikbaar stellen der banen en aan den he« Tijsseling voor zijn leiding der wedstrijden. De uitslagen van Woensdag luiden: Van Lennep-beker: Halve eindstrijd: B. Meegeren (Den Haag)—R. Rahusen (Haarleml 6-1, 6-1. A. v. d. Ven (N.-Brab.)—J. Volkmasn (Amsterdam) 3-6, 6-1, 6-2. Eindstrijd: B. va Meegeren—A. v. d. Ven 6-2, 6-0. Om de 3e end plaats: R. Rahusen—J. Volkmaars 7-5. 6-4, Kea Bonman Vaas: Halve eindstrijd: Mej. J. v. d. .Wal (Amsterdam)—mej. I. v. d. Horfl (Utr.) 6-4, 4-6, 6-1. Mej. I. Eggersman (Amstcr. dam)—mej. N. Hermsen (Amsterdam) 6-3, W Eindstrijd: Mej. J. v. d. Wal—mej. I. Eggcrsmai 6-0, 6-3. ZWEMMEN ZWEMCLUB „HAARLEM". Op het eerstvolgende oefenuur van dt Zwemclub Haarlem in Stoop's bad, op Dins dagavond, zal een htildiging plaatsvindt van den drievoudigen Nederlandschen kr pioen Joop van Merkesteyn, door het best en de leden van zijn vereeniging, waarna in de bedoeling ligt een gezellig samen in Café-Rest. „Rozendaal" te Overveen U organiseeren. Verder zal de Zwemclub Haarlem met ecj aantal leden deelnemen aan den 1 K.M.-wed- strijd van de H.P.C in de van Mcrlenvaart te Heemstede, waar o.a. de kampioen van Merkesteyn, Smits Hemsbergen. Bakker, Spaanderman en andere bekende zwemmen zullen starten. Voor de dames zal mej. Kraft deelnemen. Tenslotte hebben Joop van Merkesteyn ffl Mej. C. Kraft een uitnoodiging ontvangen van de Eindhovensche zwemvereeniging P.S.V voor den 1 K.M. wedstrijd aldaar op 30 Au?, a.s., denzelfden dag waarop het jeugdzever.- tal der zwemclub Haarlem ln de finale van het S.V.H.-tournooi den strijd zal aanbindt tegen de jeugd van U.Z.C. uit Utrecht. Sport-allerlei De Nederlandsche Kanobond heeft naar d! „Internationale Kanoregatta" te Starnborf de volgende wedstrijdvaarders afgevaardigd: J. Braster („De Geuzen". Zaandam), G. Hou- wertjes en W. Schaap (beiden „Quo Vadis". Koog a. d. Zaan). Allen zullen zoowel op de langebaan (10.000 meter), als op de kortebaw (1.000 meter) uitkomen: Braster zal varenis de K. 1-klasse en de beide anderen ln K. 2-klasse. Tijdens den vijfden dag van de Snceker- week waren talloozen bijeen, om getuigen t« zijn van den hardzeildag. H. Recourt (Am sterdam) en J. Bier (Aerdenhout) speelden is de klasse Olympia-jollen de eerste viool w zij gaven den Friezen geen kans. Recou' werd eerste, Jan Bier tweede en A. O. vss Calcar uit Groningen derde. Ia het Amsterdamsche tennisstadion won» Zaterdag 29 Augustus bokswedstrijden gehoudts waaraan res en twintig boksers deelnemen. W Haarlemmers Hessels komt ln den ring tcga Diever uit Enschede, vedergewicht karhfclc van Nederland. RADIOPROGRAMMA VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1942. HILVERSUM I, 415.S M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastt»- 7.00 B.NO.: Nieuwsberichten. 7.15 Scheer U W muziek (gr.pl.) 7.45 Ochtendgymnastiek. S.00 3. N.O Nieuwsberichten, en programmauittrelwf 8.15 Kamerorkest ..Ars Nova et Antlqua" (opr.) 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.20 Composities vetf strijk-trio (gr.pl.). 10.00 Tempo (gr.pl.) 11.00 cantie-Kleuterklas. 11.20 Gerard Lebon en orkest. 12.00 Luisterspel: .De geschiedenis woordt". 12.15 Bertus van Dinteren en zijn or kest, 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- 7akelijke berichten. 13.00 Otto Hendriks cn orkest en gramofoonmuziek. 14.00 Nederlana- sche orkesten en solisten (opn 16.00 Bijbelle zing. 16.20 Zang met pianobegeleiding. 16.45 Orgel concert (gr.Dl.) 17.15 B.N.O.: Nieuws-, zakelijk*" en beursberichten, 17 30 De knutselklas. 1'® Gramofoonmuzlek. 19100 Omroep-PlanotriO. lU* Neerlands stem van het Oostfmnt. 18.45 B.N-0- Nieuwsberichten. 18.55 B.N.O. Binnenlandse) zakelijk praatje. 19.05 Het wekelijksche sport- praatje 19.30 Pront en vaderland, gevarlew programma. voor de Nederlandsche strijden aan het Oostfront. (Vanaf 20.15 alleen voor 4j radio-centrales die over een lijnverbinding nm de studio beschikken). 20.15 GramofoonmuzUlj 21.00 Orgelconcert. 21.25 Gramofoonmuziek. U® B.N.O.Nieuwsberichten. 22.00 Eduardo BianN en zijn orkest (gr.pl.) 22.15 Operafragmenten (P- pl.). 22.45—24.00 Operette-programma (gr.pl.) HILVERSUM II. 301.5 M. 6.458.15 Zie Hilversum I. 8.15 Frisch en vroo* lijk (gr.pl.). 9.00 Melodisten en soliste (opn.). Klassieke muziek (gr.pl10.00 Morgenwijding- 10.15 Pianovoordracht. 10.40 Voordracht. 11* Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek- 11J0 Solistenconcert (gr.pl 12.00 Ensemble Jo»3 Lancé. 12.45 B.N.O Nieuws- en zakelijke be richten. 13.00 Tusschen de bedrijven, gevarieerd programma.. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Om e* om programma. 17.00 Als je verre reizen doet-- 17.15 B.N.O.: Nieuws-, zakelijke- en beursbericb- 17 30 Het groot Omroeporkest. 18.15 Repor tage. 18 30 Amusementsorkest en solist en grJ- mofoonmuziek 19.30 B.N.O.: Nieuwsberichten- 19.40 B N.O De Jordanei vertel' over soci»" nooden. 19.50 Spiegel van den dag 20.00 B.N-0 Engelsche uitzending: Hollands political as pects". (Radio-ccntrales Liederen van Richard Strauss - gr.pl.) 20.15 Alleen voor de radio-cM- trales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20,15 Hobo. viooj, altviool, cello en piano. 21.00 Landmans lust. 21.30 Sollstenconcorl (gr.pl.). 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten 22.00 8. N.O: Leidende staatslieden schrijven 22.10 Avond- wijding. 22.15—24.00 Zie Hilversum I.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2