De Nieuwe Tijd. STADSNIEUWS De omroep en zijn plannen voor de toekomst. .HL Een van beide: het Nationaal Socialisme Of het Bolsjewisme was zoo eindigden we ons vorjg artikel historisch aan de orde. Wat beteekent dit. In de geschiedenis der menscitfieid zien wij. met tusschenpoozen .an lange perio den, van eeuwen dikwijls, stroominger. ontstaan, die als juist en waardevol worden aangemerkt. Deze stroomingen, wereld en levensbeschouwingen, wijken dikwijls sterk af van die, welke tot dusver leiduig hebben gegeven aan het maatschappelijk leven en doen op haar beurt een geheel nieuw wereldbeeld ontstaan. Men denke slechts aan het humanisme, dat de gedach- t en wereld en de wereldorde van de middel eeuwen radicaal wijzigde en zijn invloed behield tot in onze dagen. Vanwaar komen deze beschouwingen, wie of wat veroorzaakt ze? Hier moet de mensch het antwoord schuldig blijven. Het is alsof de historie zien zelf hier corrigeert, een hoofdstuk afsluit en nieuwe richtlijnen aangeeit. Knappe lieden mogen een en ander later tot op zekere hoogte verklaren, de loop, de wending, die de geschiedenis der menschheid op zulk een keerpunt neemt stelt zij aan de orde, zonder meer, zonder rekenschap te geven of verlof te vragen. Met dat al heelt de ervaring ons geleerd, dat zulk een nieuwe wereldorde wordt ingeluid door maatschappelijke span ningen en conflicten. Als wij dus zeggen, dat een levens- en wereldbeschouwing, die afwijkt van de tot dusver geldende ..historisch aan de orde" is, bedoelen wij daarmede, dat de samen leving aan hel begin staat van een omwen teling, die, gewenscht of niet ge^venscht, het wereldbeeld voorzoover de mensch daarin zijn rol speelt, een gansch nieuw aanzien 251 geven. De jongste omwenteling nu, die de wereldgeschiedenis zag voltooien werd ver oorzaakt door de verzameling ideeën, die gestalte verwierven in de Fransche revo lutie van 1789 en die in hoofdzaak neer kwamen op: het Rationalisme, dat. aan de mensche- lijke rede een zeer voorname plaats toe kende; het Individualisme, dat het „ik" tot maatstaf van denken en doen verhief; het Materialisme, dat het stoffelijke als begin en einde van allo dingen aanmerkte; de Democratie, die de leiding der maat schappelijke orde in handen legt van de volksregeering. Het zou een buitengewoon kortzichtig Nationaal Socialist zijn, die ontkende, dat de Fransche revolutie niet veel ten goede heeft gewerkt, zooals ten slotte iedere om wenteling van groot formaat haar goede kanten heeft gehad. Wij willen ons hier dan ook niet begeven in een waardeering van het goede en kwade, dat de balans der Fransche revolutie vertoont, doch er op wijzen, dat de practische beoefqnmg der ideeën van 1789 na ruim een eeuw leidde tot spanningen en conflicten, ernstiger dan ooit te voren. Nu behoefde men alweer geen Nationaal Socialist te zijn om deze reacties aan te mer ken als een waarschuwing, dat het bij de pogingen tot verwezenlijking der hier- bovengenoemde beginselen met de samen leving den verkeerden kant uitging. Talloo- zen hebben dat ingezien en op hun wijze getracht, het blijkbare gevaar te keeren. Hierbij waren.te onderscheiden:» Zij, die alles verwachtten van een vol komen consequente en niets ontziende toe passing der beginselen van 1789. Zij, die op den grondslag van het demo cratisch parlementarisme langs wettelijken weg de gebleken fouten wilden verbeteren. Zij, die de beginselen der Fransche revo lutie wenschten te vervangen door andere, namelijk volksche, waarden. De na-oorlogsjaren markeerden de ver schillen tusschen deze drie categorieën. De eerste bleek, kort en goed, alles te verwach ten van het consequent doorgevoerde marxistisch communisme, de tweede zocht zijn heil in het demo-liberalisme, democra tisch naar den vorm, conservatief in op vatting, liberaal in de toepassing, de derde ten slotte diende zich aan als nationaal- socialist of fascist. Van deze drie heeft de tweede categorie, het ^emo-liberalisme de beste kansen ge had: zij had het vertrouwen der groote massa, zij had de macht, zij had het intel lect en zij had de historische ervaring en er zit veel tragiek in de ontwikkeling van haar actie, die ten slotte nergens anders op uitliep dan op een al grooter wordende verwarring en verwildering. Qat een staatsinrichting als de Nederlandsche tot Mei 1940 in weerwil van tallooze wetten en wettelijke bepalingen, gesteund door de groote meerderheid der bevolking, krach tig door tal van stoffelijke middelen en door traditioneele verhoudingen het niet verder heeft gebracht dan de positie waar in ons land destijds verkeerde en waarvan wij in ons eerste artikel enkele staaltjes aanhaalden, vormt een aanklacht, die waarlijk ijiet alleen nationaal-socialisten onderschrijven. De onmacht der volksleidende personen en instanties is na den wereldoorlog wel zeer aan den dag getreden en profetische gaven waren onnopdïg om te voorspellen, dat het demo-liberalisme in Nederland zijn langsten tijd had geleefd. Het .was ook in deze jaren dat de groote dreiging van het bolsjewisme ook over onS land streek, in deze jaren, toen Nederland zich liet be trekken in de imperialistische „sancties van een Volkenbond, in steunacties ten be hoeve van een Spanje, dat een tweede Rus land dreigde te worden en Nederlandsche volksvertegenwoordigers „verduiveld veel pleizier" hadden .n de muiterij op een Ne derlandsch oorlogsschip. Het was m deze jaren, dat het Nederlandsche staatsbestel zichzelf vermoordde en de dualiteit: Bols- jewisme-Nationaal-Socialisme zich scherp omlijnd tegen den horizon afteekende. De dualiteit van twee werelden: de oude wereld, gegrond op de beginselen der Fransche revolutie met haar Rationalisme, Individualisme. Materialisme en Democra tie en de nieuwe wereld, gegrond op de be ginselen der volksche waarden, die ieder volk doen leven naar eigen aard, zeden en gewoonten, in vrede en samenwerking met den nabuur. j. Wie deze tegenstelling in het oog houdt zal thans begrijpen: vooreerst, dat hierin AGENDA ZATERDAG 22 AUGUSTUS Gebouw De Hoofdwacht. Gr, Markt. Ten toonstelling van „gapers", 2—5 uur. Palace: Haremgeheimen. 2, 6.30 en 8.4o uur Rembrandt: De geprolongeerde echtgenoot, 2.30, 6.30, 8.45 uur. Luxor: Nanette 2.30, 630, 8.45 uur. Frans Hals De vrouw zonder verleden, 2.30, 6.30, 8.45 uur. Moviac: Dik Trom. 10, 2, 4, 7 en 9 uur. ZONDAG 23 AUGUSTUS. Gebouw De Hoofdwacht. Gr. Markt. Ten toonstelling van „gapers", 2—5 uur. Bioscopen en theaters: voorstelling des mid dags en des avonds MAANDAG 24 AUGUSTUS Bioscopen: middag- en avondvoorstellingen NACHTDIENST APOTHEKEN. Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaart straat 26. Tel. 13290. Apotheek Florijn. Gr. Houtstr. 78. Tel.lOnOO H Remmers en Zoon. Kruisstr. 6. Tel. 10354 Noorder apotheek. Jan Gijzenkadc 181. Tel 23821. Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. Heemstede. Tel. 28320. W.n. Hoofdredacteur J. V. Baudewyns. Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. C Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Stad' S. R Kuiper. Haarlem (afw.) Sport en Stad: A. Over- meer. Heemstede Buitenland: J. C. van der Laag Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten. Heemstede. Binnenland: J. A. Steen Jr., Zand- voort (afw.). Nieuws cn reportage voor Vclscn en omgeving: J. J. E. van Baarsel, IJmulden (aiw.). Advertenties D. A. J. Spek, Haarlem. een strijd op leven en dood tusschen na- tionaal-socialisme en bolsjewisme besloten lag en in de tweede plaats, dat van samen gaan van nationaal-socaalisme en demo- liberalisme geen sprake kon zijn, omdat ongelijksoortige grootheden nu eenmaal geen samenvoeging gedoogen. Het natio- naal-socialisme moest, hier te lande zoo goed als elders, zijn eigen, moeilijken, ge vaarlijken weg gaan. Het Nederlandsche Nationsal-Sbcialisme heetf dien weg bewandeld "en met de her innering daaraan rijst de vraag: Wat toch bewoog duizenden en duizenden volksge- nooten, die tot dusver nimrqer iets aan staatkunde hadden gedaan, hun veilige rust op te-geven, een min of meer verzekerd bestaan op het spel te zetten, goede- vriendschapsbanden verbroken te weten, vervolging te verduren? Welk voordeel kon het hun brengen, het nieuwe pad te betre den, waarlangs sommigen zelfs bleven lig gen om niet weer op te staan? Het is niet gemakkelijk geweest, in Ne derland nationaal-socialist te zijn en het is bet nog niet. En. geloof mij, verreweg de meeste N.S.B.ers 'oeg»jpen het eigenlijk zelf nog niet goed, hoe ze in enkele jaren van rustige, vergeten burgers geworden zijn tot strijdvaardige Nederlanders, die met luider stem hun propaganda-lectuur langs de straat venten en een prikkelend debat niet uit den weg gaan. Wat toch bewoog hen, zóó uit den band an Nederlandsch fatsoen en Vaderland- sche conventie te springen? „Dat doe je toch niet!" zegt Batavus Droogstoppel, „een fatsoenlijk merisch stelt zich toch niet aan en blijft toch goede vrienden met zijn omgeving en koopt geen zwart overhemd als de mode wit is!" Er is op dit alles maar éen antwoord: De eenige drijfveer, - die den Nederland- schen Nationaal-Socialist er" toe bracht, zonder morren of klacht den weg te betre den. dien de leiding hem wees is de liefde voor zijn Volk en zijn Land, zijn volk, dat hem nu nog niet begrijpt, zijn land, dat zijn arbeid en zijn toewijding vraagt in deze jaren van ongehoorde beproeving. De eenige kracht waaruit hij put is het be wustzijn van zijn verbondenheid aan bo dem en volksgenoot, zijn Godsvertrouwen en zijn eerbied voor eerlijken arbeid. De eenige leiding die hü aanvaardt ligt ver ankerd in zijn beginsel: Voor het zedelijk en lichamelijk welzijn van een volk is noodig een krachtig staats bestuur, zelfrespect van de natie, tucht, orde, solidariteit van alle bevolkingsklas sen en het voorgaan van het algemeen be lang boven het groepsbelang en van het groepsbelang boven het persoonlijk belang. Roodkapje en de wolf Amsterd. Tooneelvereeniging Roodkapje la geboren in ccn tijd, dat c nog werkelijk angseige wouden bestonder •aarin loerende wolven rond doolden. I d-e verre dagen konden de kinderen looven aan het kleine meisje, dat miet op tijd th-jis kwam. omdat zij haar grootmoeder der. voet was gevolgd naair de ingewanden an den wolf. En nu? Geloof vrij, dat ook de Jeugd dde geen ander ..woud" kent daal den Hai merhout. gelooft in de lotgevallen vnji het - Lsje .met het roode kapje. Zeker het deei dat zich gisteren in den Stadsschouwburg bevond een vrij aanzienlijke menigte waar de A.meterdamsche Toon eel vereentóng haar laatste kindervoorstetlóng gaf In deze vacantie. Geen aarteschairk *s in werkeJijk heid hartstochtelijker uitgejouwd dan sluapende woCf. die den veldwachter. twee vrouwen of het meisje op de hielen zat. En geen vreugde kan inniger zijn dan het plezier, dat aan het slot. toen mHte w daden gestraft en d" angst verdwenen was. op alle gezichten te lezen atonjl Het spel voor kinderen moet men een deren maatstaf aanleggen dan het to.wie-d voor volwassenen. Men kan echter respect hebben voor de alleraardigste tafer^p&tjes. waarop de Amsterdamsche Toonofilverei-nu- gnng de Jeugd vergast heeft. Er was realis me zoowel als romantiek op de planken, dë spelens waren werkelijk acteurs, waar het noodig was ook zangers. Het e enige men eigenlijk kan aanmerken on d<c v« 'ling was het merkwaarduge diialect, dat de woudbewoners spraken een taaltje dat zeker tusschen Dollard en Schelde niet te hooren is. Maar nogmaals: voor het overige niets dan kif! M. STBR. KOOPS. goi;ik;.ekeirj) De Burgemeester a.n Haarlem heeft de jaarstukken over 1941 van de romiplexen van 50. 46 en 28 arbeiderswo.ningen der VVoningbou wv ereenigiin^ Bloemenhof" goedioke-urd. Haarlemsclie School voor Kunstnijverheid komt in het - Frans Halsmuseum Zooals wij eenigen tijd terug mededeel den, krijgt Haarlem haar school voor kunstnijverheid, die in een groote behoefte zal voorzien. Haarlem heeft als kunststad een goeden naam en «daarom was het in dertijd te betreuren, dat de school voor kunstnijverheid aan de Dreef om verschil lende redenen moest worden opgeheven. Nu krijgt Haarlem weer haar opleidingsinsti tuut voor jonge kunstenaars en behoeft men het niet meer buiten de stad te zoeken voor het genieten van dit onderwijs. Tn ons eerste bericht over de stichting der school#6chreven wij, idat de lessen ge geven zouden worden in het perceel van de Radio Technische Schóól aan den Kleine Houtweg. Doch de initiatiefnemers van de school hebben, dank zij de medewerking van overheidswege en van den directeur van het Frans Halsmuseum de beschikking kunnen krijgen over de bovenlokalen van het museum, waar prachtige gelegenheid bestaat tot het geven van lessen. Een hon- derdvijftigtgl leerlingen zal hier plaats kun nen vinden. De lokalen zijn goed van for maat, en zij zijn ook wat belichting betreft uitstekend gelegen. Dank zij de hulp van de gemeente Haarlem kan men aan het be noodigde meubilair komen. Ook op ander gebied verleent de gemeente haar medewer king. Zoo is hef mogelijk geworden, dat de leerlingen van de school in de tropenlcas- sen van den Staldskweektuin bloemen en plantqp naar de natuur zullen kunnen schetsen Door de initiatiefnemers van de school wordt momenteel hard gewerkt om tijdig gereed te zijn voor de toelatingsexa mens, die op 3, 4 en 5 September a.s. in het Frans Halsmuseum zullen worden gehouden. Voorloopig zullen vijf afdeelingen ge vormd worden, n.l. schilderkunst en vrije grafiek; opleiding L.O.-teekenen en handen arbeid: reclameteekenen, illustreeren en in dustrieels grafiek; boetseeren en beeldhou wen; en binnenhuisarchitectuur. In de toe komst zullen hier nog bijgevoegd worden de vakken pottenbakken, boekbinden en tex tiel- en leerbewerking. Als docenten zullen optreden de heeren Dirk Harting voor grafiek; Piet Nïeuwdorp voor academisch teekenen. opleiding voor de acte L.O., kunstgeschiedenis en schilde ren: Jan van der Borden voor boetseeren. beeldhouwen en decoratief teekenen (en schilderen): Willem ten Berge voor de klas sieke kunstgeschiedenis en de talen, die in het voorbereidingsjaar gegeven zullen wor den: de directeur, ing. J. L. L. van der Werff. voor de benoodigde wiskunde en mej. M. G. Thomson voor natuurteekenen. Waarschijnlijk zal voor schilderen ook nog als docente optreden mej. L. Deinum. Een college van advies en aanbeveling heeft zich gevormd, bestaande uit de hee ren G. D. Gratama. directeur van jiet Frans Hals Museum, de teekenaar en illustrator Anton Pieck. de beeldhouwer Theo van Reijn en jhr. F. Teding van Berkhout, di recteur van de N.V. De Twentsche Bank. EERVOL ONTSLAG AAN DEN HEER C, C. -M. H. VRIJDAG. Wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd ift den heer C. C. 2" H. Vrijdag met ingang van 1 Januari a ervo! ontslag verteend als onderwijzer aan le scljool voor ULO (a). De heer Vrijdag heeft het onderwijs ruim •eertig jaar gediend, waarvan dertig te de zer stede, Hij begon 1 Ootober 1901 zijn loopbaan in Bergen en een jaar later ver trok hij naar Limburg, om eerst op te tre den als onderwijzer in Roermond en daarna in Maastricht. Met ingang ran 1 Januari 1911 werd de heer Vrijdag benoemd bij het bijzonder lager onderwijs te dezer stede en sedert 1 April 1918 is hij verbonden aan de ULO a. CONCERTGEBOUW EN STADSSCHOUWBURG. Do Burgemeester van Haarlem heeft be sloten. aan den heer Ph. A. Deinum het Ge meentelijk Concertgebouw en den Stads schouwburg opnieuw te verpachten, resp. r de sommen van t 21.000 en f 10.000 per jaar. De pachttermijn zal, te rekenen van 1 Sept. 104 2 af. voor 3 jaar gelden. INTREKKING VAN EEN BESLUIT. In verband met terzake gemaakte be zwaren door den Commissaris der Provincie heeft de Burgemeester van Haarlem beslo ten, zijn besluit tot het verleenen van een subsidie van 110.voor het voeren van propaganda onder de jeugd voor het zwem men, uitgaande van den Kring Haarlem van den Ned. Zwem- en Reddingshond, m te trekken. DADING. De aannemer H. C. Heemskerk te Leiden heeft terzake van meerdere kosten inzake zandvervoer voor het maken van een woon wagenkamp in den Waarderpolder te Haar lem de gemeente Haarlem aangesproken voor een bedrag van 9076.85. De gemeente Haarlem ontkent tot beta ling van dit bedrag gehouden te zijn. Par tijen zijn echter overeengekomen tot een dading te komen in dien zin, dat de ge meente aan Heemskerk 3500.betaalt, waartegenover deze afziet van verdere aan spraken. PREDIKBEURTEN ZONDAG 23 AUGUSTUS HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. .Groote kerk. 8: Ds. H. E. Beker. 10: Ds. G, Waardenburg, Bed. H. Dood. Nieuwe Kerk 10.30: Ds. W. J. van Elden. Oosterkerlc. 10: Dr. E. Em'mcn. Bed. H. Doop. Noorderlcerk. 10.30Ds. I. P. van der Waal. Bed. H. Doop Bakenesserkerk. 9.45: Ds. H. E. Beker. Kin- derkerk. Broedergemeente, 10.30: M. L. Franke na. van Amsterdam. Stadsen angell- satic. 10 en 5: A. Bouwmeester, Hazers- woude. Evang. Samenkomsten, Zuiderstr. 10 en 5: J. Kits, Evangelist te Zeist. Op. wekkingssamenkomsten, Zuiderstraat. Don derdag 7.3'0: J. N. Voorhoeve, den ITaag. Vrije Evang. Gemeente. 10 en 5: Ds. D. J. D. diu Fossé. 10: Kiinderkerk. Christian Scienee Soeiety. 10: in de Ned. taal. 11,15: de Eng. taal. Evang. Luth. G.ern. 10.30: J. Bergman, van Leeuwarden. Ver. Doopsgez. Genu 10.30: Ds. J. G. Frerichs, Ver. van Vrijz. Herv. Geen dienst. Rem. Geref. Gem. 10.30: Ds. H. J. de Wijs, Rem. Pred. te I-Ioorn. Ger. Kerk. Kloppersingel- kerk. T0: Ds. L. Hoorweg. 5: Ds. J. W. Si-ertsema. Zondag 40. Zuiid-Oosterkerk, 10: A. M. Boeylnga. 5: Ds. L. Hoorweg. Zondag 41. Oude Gracht 57-59. 10: Ds. Js. d. Linden. 5: Ds. A. M. BoeyLniga. Zond. 40 G.er. Kerk in H.V. 10 en 5: Ds. G. W. van Deth. BaptistenJGenn 10: Ds. L. de Htóan, met medewvan het Zangkoor. 5: Ds. L. die Haan. 8: Jeugddienst. Gein. des Heeren. 10 6: Onenib. Godsdienstoefening. Vrije Kath. Kerk. 10.30: Gezongen H. Mis Herst. A post. Zendingsgem. Schouwhurgstr. 10 en 5" Godsdienstoefening. Herst. Apost, Zen dingsgem. Jncobijhcstr. 10 en 5: Godsdienst., oefening. Geloofs Gem. Het Leger des Heils. 10: Heiligiiingsdienet. 7.30: Verliossiingssamen- koimst. I,eider en Mevr, La.huiis. Pinkster gemeente. 10 en 6: Openbare Samenkomst, HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Keek Kilo oste rsrt ra at10Ds. E. Hagen. Im- mamuëlikerk. 8.30: Dr. E. Emm-en, v. I-Iaar- Jeugddienst. 10.30: De. H. J. Drost. Kom. Emimaschiool. Raafstraat. 10: A, Cor- bijn van •WiMenswaard, huilppred. të Hil versum. Clir. Geref. Kerk. 1-0 en 5: Ds. N. Brandsma, vam Harderwijk. Geref. Kerk. Noord-Schoterlcerk. 10: Ds. J. W. Siertsema. 5: Ds. Js. van der Linden. Zondag 41. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. C. M. Briët. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Dr. W. Ten Boom, Dm. pred. te Hilversum. Ned. Prot, Bond. 10.30: Mevr. Dr. A. Men- kes-Zernike, voorg. v. d. Ned. Prot. Bond Rotterdam. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Ds. Dondorp. 5: Ds. v. d. Brink. Camplaan 10: Ds. v. d. Brink. 5: Ds. Dondiorp. AERDENHOUT. Ned. Herv. Wijkgeb. 10.30: L. J. Bloemenra, hulpprediker. BLOEME ND AAL. Ned. Herv. Kerk. 10: s. J. C. van Dijk. Ned. Prot. Bond. 10.30: Ds. D. A. Vors ter. Hv. Arnhem. OTERTEEN'. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Ch. de Beus. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10 en 5: Ds. J. h. v. Veenen. Geref. Kerk. 10: Dr. Th. Ruys Jr., Bevestiging Ambtsdragers. 4: De- zeSfde. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. Joh. sen. van Leiden. Geref. Gemeente. 10 en 4: Leesdienst. Ond-Geref. Genu 9.30 en 3: •esdienst. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk, 10: Ds. Bronkhorst. van Wijk agn Zee. Evangelisa- 10: TL Wagter. van Beverwijk. ZAND VOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. D. Tromp. Ger. Kerk. in H.V. 10: Ds. P. van der Vloed. De sluikhandel en de waarfe van den gulden Voor devaluatie geen gevaar (Van onzen Haagschen redacteur.) Er is den laatsten tijd nogal wat te doen geweest over de kwestie, of ce sluikhandel zoo'n omvang zou hebben aangenomen, dat er ernstig gevaar dreigde voor een depre ciatie van den gulden. Een gezaghebbend Duitsch blad als de „Essener Nationalzei- tung" heeft hierop in een artikel, dat veel opzien baarde, gewezen. Het blad had ech ter hoofdzakelijk het oog op de geweldige bedragen, cie in Nederland verdiend worden met den handel in Duitsehe machines en andere industrieproducten. Zooals nfen weet gaat dit alles met zoogenaamde „Kencijfers'" en nu is het niet altijd mogelijk van te voren het benoodigde aantal te krijgen, of schoon bona-fide zaken natuurlijk alleen met ken-cijfers werken. In ieder geval is er aan dit soort zaken een risico verbonden, die een zekere verhooging van de winstmarge niet onredelijk maakt. Het Duitsehe bla'i merkte echter op. dat een verhooging van 2 a 300 pet niet meer als redelijk is te be schouwen. Bovendien zou het geld. dat op deze wijze verdiend wordt voor het groot ste deel in den zwarten handel verdwijnen. Dit alles gaf het blad aanleiding een waar schuwing tot bepaalde kringen te richten, daar door" deze handelwijze de stabiliteit van de verhouding Mark-gulden in gevaar zou worden gebracht. Zooals men weet is onmiddellijk na de bezetting de verhouding Markgulden vastgesteld, waarbij de waarde van den gulden van 166 Pfennig tot 133 werd teruggebracht. Een tweede deva luatie zou natuurlijk voor het Nederland sche economische leven, waarop in dezen tijd toch al zulke zware lasten drukken, verstrekkende gevolgen hebben. Van bezet tingszijde heeft men dan ook niet nagelaten te verzekeren, dat van een dergelijke her waardeering van den gulden geen sprake Is. Het Haagsche blad „Het Vaderland" heeft deze materie nog eens aangegrepen om er op te wijzen, dat de sluikhandel natuur-' liik een zeer groot kwaad is. doch dat men zijn beteekenis ook weer niet moet over drijven. Het blad schrijft: „De Nederlanders zelf hebben 'daar (die overdrijving) trouwens schuld aan: het koopen in den sluikhandel is een soort sport geworden: men praat er graag over: de half leege buiken brengen blijkbaar veel holle hoofden aan 't fantaseeren. Zwarte handelverhalen zijn een lekkere saus bij ge droomde diners. Men praat graag over wat men bereikt heeft en ook wel over wat men graag bereiken zou. Aan den anderen kant speelt de sociale afgunst een niet onbelang rijke rol. Doordat er in 't algemeen veel minder te verdeelen is dan vroeger, meenen sommige leiders der arbeiders er zijn ge lukkig zeer prijzenswaardige uitzonderingen ook in den kring van het Nederlandsche ar beidsfront hun cliëntèle te dienen door te verwijzen naar de „geweldige voorraden" van de rijke menschen. Er zijn ongetwijfeld rijkelui, die er een sport van gemaakt heb ben in dezen tijd zooveel mogelijk naar zich toe te halen, ook waar «dat verboden is door de wetten en verordeningen niet alleen, maar ook door de eischen van den natio- nalen gëmeenschapszin, maar zou er wer kelijk meer gehamsterd worden onder de beter gesitueerden dan onder de lui met kleine beurzen? Wie dit iets dat van zelf spreekt noemt, vergeet, dat er ook aan den smokkelhandel verdiend wordt en dat de meeste smokkelaars, al beschikken ze nu wel over eepige duiten om wat voor zich zelf over te houden van hun waar, toch eigen lijk niet tot den kapitalistischen stand be- hooren. Qek dit kan echter niet zoo'n groo-' ten omvang hebben. Het is alleen maar noodig om er op te wijzen, dat er onder alle standen onsociale menschen voorko men. De hoofdzaak is echter niet dat de mensch zoo slecht is, maar wel dat de voor raden zoo klein zijn. Werken, werken, wer- iceP is i?e- hoofdzaak schreef het orgaan van het Arbeidsfront onlangs. Meer produceeren is inderdaad het eenige middel. Meer pro- auceeren en niet'zooveel praten over den sluikhandel, want daardoor schept men een atmosfeer, die maar al te gunstig is aan het activeeren van de jaloerschheid tusschen de verschillende standen en aan het ont luiken van beschouwingen, zooals die in «de Essener Nationalzeitung, waardoor wij 'dan van den wal in de sloot raken." Dat men van Duitsehe zijde ook het be- lang van deze zaak inziet, blijkt wel uit het ten, dat de Rukscommissaris besloten heeft voortaan de bestellingen in Nederland met Duitsehe prijzen te laten betalen. Daardoor is een vereffening van het prijspeil verkre gen waardoor uitwassen, zooals de „Essener Nationalzeitung" die signaleerde, voorgoed onmogelijk zijn gemaakt. Overigens hebben wij den indruk, dat vooral de firma's van naam zeker niet dergelijke fantastische prijzen hebben verdiend als waarvan in het bewuste Duitsehe artikel gewag werd ge maakt. Toch heeft dit alles er toe geleid, dat den laatsten tijd de Amsterdamsche beurs bnzonder vast was. ofschoon juist ii de allerlaatste dagen, zij het uit andérei hoofde een koersdaling te constateeren is. Hoe het ook zij, de vrees voor devaluatie schijnt men reeds weer van zich afgescho ven te hebben. En niet ten onrechte! Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het Maandag de beurt aan het restant van de letter H vanaf Heer. Een radiogesprek met den directeur-generaal Dezer dagen heeft de Nederlandsche om roep in de serie „U kent hen, maar kent U hen ook?" een vraaggesprek- gebracht met den directeur-generaal van den rijksradio- omroep, dr. ing. Vf. A. Herweyer. Tijdens deze uitzending vertelde deze een en ander over zijn afkomst, jeugd en zijn ingenieurs studie. Nadat hij had uiteengezet hoe hij zijn ideaal n.l. een nationale omroep heeft kunnen verwezenlijken, gaf hij ook zijn mee ning over de vroegere radiovereenigingen en de resultaten, die deze hebben bereikt. „Hoewel ik de scheiding in den omroep funest acht", aldus dr. ing. Herweijer. „orrliat daardoor de omroep in Nederland kort voor den oorlog in een dood slop is geraakt, zoo vergeet ik toch niet dat de verschillende ra diovereenigingen werkelijk baanbrekend werk hebben verricht. Door hun prestaties waren wij aanvankelijk een van de eersten in Euro pa op radiogebied en tevens maat- en toon aangevend op het vasteland. Het is echter te betreuren dat wij later door de steeds verder gaande verdeeldheid zoo achterop zijn ge sukkeld". Aangaande de plannen voor de nabije toe komst deelde dr. ing. Herweijer in het vraag gesprek mede. dat ook dit jaar weer door den Nederlandschen omroep een groot muziek feest georganiseerd wordt. In de maand Sep tember zullen niet alleen in de studio's te Hilversum, maar ook van verschillende groote steden van ons land uit goed verzorgde con certen worden uitgezonden waarop voorna melijk werken van Nederlandsche componis ten worden gespeeld- In Amsterdam zal het openingsconcert van de muziekfeest week ge geven worden in het Concertgebouw. Het sluitingsconcert heeft plaats in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te den Haag. In de hoofdstad van ons land zal eveneens een groot volksconcert geboden worden, en, in samenwerking met het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, een uitgebreide muziektentoonstelling in het Stedelijk Mu seum. De taak van de radio is echter twee ledig. Naast het verdiepen en verbreiden van de cultuur in ons volk en het meehelpen aan omroep ook voorlichting geven, vooral dezen tijd, nu het Nederlandsche volk van zijn anker is losgeslagen. „De zeer belangrijke zaak van de volksvoor lichting" zoo ging dr. ing. Herweijer voort, „is vroeger juist vergeten Door de groote verdeeldheid kon men het trouwens niet meer doen. Wij hebben echter de plicht om onze luisteraars te toonen op welke plaats wij staan, wat er in de wereld gebeurt en wat er in de geschiedenis is gebeurd, zoodat ons volk ernstig overleggend zijn plaats kan bepalen en positief tegenover de huidige gebeurtenis sen stelling k8n nemen" „Wat de radio als techniscn instrument be treft, deze is nog lang niet aan het einde van zijn ontwikkeling. In Engeland. Duitschland en Amerika wordt de televisie deze nieuwe tak der techniek reeds in de praktijk ge bracht. In Berlijn zijn dagelijksche uitzendin gen voor televisie. Men kan zelfs in verschil lende zalen televisieprogramma's zien en be luisteren. In Nederland hebben we dit helaas nog niet. Ook dit Is een gevolg van de verdeeld heid. omdat televisie buitengewoon kostbaar is. Het zal moeite kosten om dezen achter stand in Nederland in te halen, maar we zijn vast van plan om zoodra er na. den oorlog mogelijkheid is, dezen in te loopen. Belangwekkend is echter ook de stereofo- pische radio. Deze brengt de diepte in het ge luid, iets wat wij op het oogenblik nog niet kennen. Als men op het oogenblik naar de radio luistert dan hoort men slechts een vlak beeld, doch niet het natuurlijke geluid van de muziek. Men kan immers niet zeggen: zit de violist rechts of links in het ensemble óf zit hij ver vooraan of achteraan. De stereofonische overbrenging heeft dit echter opgelost en de proeven die ik heb bij gewoond. hebben mij er van overtuigd, dat, Wanneer de stereofonie eenmaal in den om roep zal zijn toegepast, dit een buitengewone vooruitgang zal zijn en men dan pas kan gaan spreken van een natuurgetrouwe reproductie van het geluid. Dit ls natuurlijk ook op cul- Keuzebon voor peulvruchten Publiek tverke mee aan redelijke verdeeling. Bruine boonen zijn peulvruchten, maa: capucijners en groene erwten ook. Vooi „de distributie" zijn ze gelijk, maar een huisvrouw denkt daar meestal anders over Indien zij een keuzebon ontvangt voor peul- vruchten. is haar keuze gewoonlijk onmid dellijk bepaald. Voor den kruidenier zal he: moeilijkheden opleveren, indien vele huis vrouwen dezelfde keuze hebben gemaakt Hij ontvangt zelf op zijn toewijzing een be paald percentage van iedere soort en hij is dus wel verplicht ze in dèzelfde verhoudmr onder zijn klanten te distribueeren, bijvoor beeld een derde bruine boonen, twee derde groene erwten. Wat voor de peulvruchtenbonnen geldt, kan ook'worden gezegd van andere keuze bonnen. zooals bijv., die waarop maizena verkrijgbaar is. Men zal vaak genoegen moeten nemen m#t het artikel, dat de leve rancier beschikbaar heeft, hetzij pudding maizena, vermicelli, tapioca of aardappel meel. Er is keuze genoeg, zooals uit deze opsomming blijkt. Uit het féit, dat er een keuzebon bestaat, kan reeds worden afgeleid, dat er van de daarop beschikbaar gestelde artikelen, af zonderlijk niet voldoende voorraad is om er het geheele Nederlandsche publiek mee te voorzien. De kruidenier kan hier natuurlijk niets aan doen. Het is daarom onbillijk hem een verwijt te maken als hij niet aan de wenschen ten volle kan voldoen. Verreweg de meeste kruideniers doen hun uiterste best om hun klanten zooveel mogelijk van dienst te zijn en wij mogen gerust zeggen, dat het meèrendeel daarbij inderdaad blijk geeft van een prijzenswaardigen gemeen schapszin. Doch ook het publiek werke mede en make het den winkelier niet tc moeilijk door eischen te stellen, waaraan tenslotte toch niet kan worden voldaan Men bedenke, dat de winkeliers in dezen tijd door de vele distributiemaatregelen aan tal van verplichtingen hebben te voldoen. Een wederzijdsch begrijpen en een,juiste samenwerking tusschen publiek en winke lier wordt daarom in beider belang aanbe volen. Veehouders leverden te weinig melk af Inlevering van koeien het gevolg De secretaris-generaal van Landbouw en Visscherij heeft aan 13 veehojiders in de provincies Drenthe, Gelderland, Zeeland en Limburg den plicht opge legd tot inlevering van een deel van hun veestapel. Na een diepgaand onderzoek is komen vast te staan, dat deze veehouders in ver houding tot het aantal door hen gemolken koeien over een lange periode veel te wei nig melk aan de fabriek hebben geleverd of anderszins melk aan het normale distribu tieproces hebben onttrokken. Veehouders in Azewijn (gem. Bergh), Niikerk en St. Kruis (gem. Aardenburg) zullen acht koeien moeten inleveren, een andere veehouder te Nijkerk en veehouders te St. Geertruid en Vierakker, (gem. Warns- veld), zijn verplicht tot inlevering van resp. zeven, vijf en vier koeien^ een veehouder te Voerendaal en twee veehouders te Meppel zullen afstand moeten doen van drie koeien, terwijl veehohders te .Biervliet, Oostburg, Stein en Assen ieder twee koeien zullen moeten missen. Deze inlevering beteekent een extra-leve- ringsplicht boven de normale verplichte vee levering. De dieren, die tegen vergoeding worden overgenomen, moeten in natura worden geleverd, d.w.z: dat hiervoor geen bons worden aangenomen. Het bedrijfschap voor vee en vleesch zal voor deze veehou ders het maximum aantal aan te houden koeien naar evenredigheid verlagen: dit be teekent, dat voor hen het maximüm lager zal worden vastgesteld dan normaal naar de geldende maatstaven het geval zou zijn geweest. Stal bestuurder een portefeuille? Dame mist een bedrag van 1975 Een 22-jarige bewoonster van een boven huis in de Beethovenstraat te Amsterdam was, na een bezoek gebracht te hebben aan een inrichting, welke verfraaiing van het menschelijk uiterlijk tot doel heeft, per ponny- taxi naar huis gereden. Waarschijnlijk waren haar vingeren ten gevolge van de ondergane behandeling, vermoeid, althans zij verzocht den bestuurder haar tasch naar boven te brengen, aan welk verzoek bereidwillig ge hoor werd gegeven. Later miste de jonge dame echter een portefeuille met 1975. uit haar tasch, weshalve zij de politie daar van verwittigde. Deze zal nu moeten onder zoeken, of de verdenking, welke op den taxi bestuurder rust, al dan niet gegrond is. Zeeppoeder van nieuwe samenstelling Teneinde aan de vraag naar zeeppoeder in het algemeen te kunnen voldoen, heeft de overheid ter vervanging en ter aanvulling van de bestaande soorten, het aan de markt brengen vatteen uit andere grondstoffen ver vaardigd soort waschpoeder bevorderd. In kwaliteit behoeft dit nieuwe waschpoe der voor het eerst bedoelde zeeppoeder even wel in geen enkel opzicht onder te doen. Hierover is reeds vroeger het een en ander bekend gemaakt, waarbij tevens enkele richt lijpen voor het gebruik werden gegeven. Het staat wel vast, dat het nieuwe zeeppoeder, dat uit den aard der zaak uitsluitend op bon verkrijgbaar is, in kwaliteit staat boven die van de bonvrije wasch- en reinigingsmid delen. De prijs van het nieuWe waschpoeder moest iets hooger gesteld worden dan die van de pakjes zeeppoeder van oude samen stelling, en bedraagt 15 cent per pakje van 250 gram en 27Va cent per pakje var 500 gram. De aflevering mag uitsluitend geschieden op de hiervoor aangewezen bonnen. Daar verspilling van verpakkingsmateriaal in dezen tijd moet worden voorkomen, zijn verschillende fabrikanten in overleg met de sectie zeep van het Rijksbureau voor Chemi sche producten er toe overgegaan het nieuwe waschppeder te verpakken volgens de gebrui kelijke methode, welke ook bij het oude zeep poeder werd toegepast. Het zou dus mogelijk zijn, dat men daardoor een pakje zeeppoeder van de nieuwe- kwaliteit aanziet voor één •an de oude kwaliteit Om dit te vermijden moet op duidelijke wijze worden aangegeven of men met een nieuw of met een oud pro duct te doen heeft. Daarom zal het publiek op de verpakking van het nieuwe zeeppoeder de woorden „nieuwe samenstelling" kunnen aantreffen, zoodat vergissing is uitgesloten. PÉ DISTRIBUTIEBONNEI Artikel Aardappelen Aardappelen Beschuit Itlocm 362 Lm Boter Boter 2-35 Boter 3-35 Boter Briuidst. ai t.m. u: Brandst. 0!. 02. 03 Brood Brood Chocolade i' ('lirarei ton Clsaretten ClfrarllloK Eenh. zeep 335 Een ti. zeep Gort Jam Kaas 3Ü7 t.m. Kofflestirr. Mai/.ena Melk 4I V Boi Kaart hoeveclh. t.i 4 3R Aard. 43 Beachuit 75 cr. 365 A*g. 100 gr. 4 2 Bot.vet 12.5 ^r. Reserve 12 5 er. 3-36 Reserve 125 er. 4-36 Reserve 125 gr. BV Brandst. t eenh. 31 DjEva Brandst. 1 eenh. KP 30 Apr. L 43A Brood 400 gr. 29 AfiVaS 4 3 B Brood 43A Tabak 4 3 A Cig. 43A Tabak -370 Alg. 1 LM Toilctz. 360 Alg. 3 58 A!g. 369 Alg. 338 Alg. 361 Alg. Melk :at 29 .v ,cel I S Melk 41B t.m. 44B Melk 1 3/4 L. Petroleum 02 Petr. 2 L. 31 0 Penlvr. Rijst 4- «oheer/eep Sigaren suikerwerk Suiker Tabak Toiletzeep Vermicelli 361 Alg. 100 gr. 5 Vleesch Vleesch 4 3B Vleesch 50 gr. 29 Waechp. 336-371 Alg. 250 gr. 30 St Waschpoeder AM Wasch. poeder 250 gr. 30 S- Wasclipoedcr L Zeep 250 gr. 30 Sq 02 Petr. 359 Alg. 4-42 Ros. U Textiel 43A Tabak 14 Versn. 357 Alg. 4 3A Tabak L Toii! eu 36t Alg. 43A Vleesch 1 cel 50 gr. 31 A 5 st. 29 lOOg-r. 5 J kg. 5 25 gr. 29 AJ'er. VOETBJ Groeneiidaal tournooi Eerste wedstrijd R.C.H.—A.G.O.V.V. Zondag wordt in het Heemsteedsehe Spa lr'i' park het jaarlijksch tournooi van R.C.H. den „Zilveren molen van Groenendaal' gespet Deelnemende ploegen zijn AGOVV, Velox, H 'CZC -n RCH. Het programma wordt om elf uur geope „.i, iet den wedstrijd RCH—AGOVV, waarna v strijd HBC—Velox volgt. Voor de middagui vermeldt het programing deverliezersron de finale. Zooals békend won HBC I vorig jaar den wisselprijs. E.D.O.—EXCELSIOR, ]0re E.D.O. krijgt Zondag in het Noorderspa »;ei park bezoek van Excelsior uit Rotterdl s,„ welke club vroeger met succes In de eert klas heeft gespeeld. WATERPOK OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De wedstrijden tusschen H.P.C. en H.Z. P-C. om het waVerpolokampioenschap van derland zullen worden gespeeld op Vrijd in Den Haag en Zondag 30 Augustus Heemstede. De laatste wedstrijd wordt i houden voor de nationale wedstrijden van Heemsteedsehe club. alle klei OM «ET KAMPIOENSCHAP VAN HAARLH H.P.C. organiseert de volgende week wei strijden om het. kampioenschap van Haarla co Dinsdag worden gespeeld: D.W.R.—H.P,( (dames), H.V.G.B.—H.P.C. en H.P.C. 2—D.W (heeren). Woensdag speelt de winnaar vi H.V.G.B.—H.P.C. tégen Haarlem ep de winna van H.P.C. 2—D.W.R. tegen V.Z.V. Voor de 6 mes is vastgesteld Haarlem—V.Z.V. Donderdi wordt de finale van het damestournooi gespet en de finale heeren is bepaald op Zondag Augustus. tttc RADIOPROGRAMMA ZONDAG 23 AUGUSTUS 1942. HILVERSUM I, 115.5 M. 8.00 Peer Gynt Suite, Grieg (gr-pl-)- 8.15 De': VOO van het boer zijn. 8.30 Gramofoonmuziek. en B.N.O.: Nieuwsberichten en Gesproken Pj f gramma-ulttreksel. 9.15 Zondagmorgen zoni - zorgen. 10.30 Deutsche Stunde. 11.30 De stem 4 S.S. 11.45 Nederlands stem van het Obstfro; Pr, 12.00 BJ4.0.: Nieuwsberichten en populi '1 acfueel praatje. 12.15 Zang. harp. orgel en fi Ik Röntgenkwartet. 12.40 Uit Berlijn: Het Duitse' En Volksconcert. 14.00 „Knut Hamsun, zijn le« »en en werken". I, lezing. 14.20 Otto Dobrind en het orkest ier nl '1 14 50 sincomhio wiii,> 1m\r orkest (gr.pl.) 14.30 Ensemble Willy Kok mofoonmuziek. 15.30 Voordracht. 15.45 Gen rieerd programma. 16.30 Theo Uden Masman zijn dansorkest. 17.00 Zondagmiddagcabarf 17.45 B.N.O.: Sportuitslagen en Oostlandpraaf) strs 18.00 Berlus van Dinteren en zijn orkest. 1! - - B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.05 Sport van <9 dag. 19.30 Omroeporkest en solisten. (Vanaf 21 alleen voor de radio-centrales, die over een lip verbinding met de studio beschikken). !0J Zomeravond-confetti, gevarieerd programra 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 Symphon> orkest (gr.), ,22.15 Zang, piano, orgel en orëe (gr.) (tot 24.00.) HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 Fantasie en variatie voor piano (gr.) Populaire gramofoohmuziek. 9.00 B.N.O.: Nieui berichten en Gesproken Programma-uittrek* 9.15 Voor de jeugd. 9.45 Pro Arte Kwartet (p 10.00 Voor den Kerkgang klinkt de lofzang (opc 10.30 Studiodienst, 11.45 Psalmen en geestelijk liederen (opn.). 12.00 B.N.O.: Nieuwsbericht en populair actueel praatje. 12.15 Gevraagde pL ten. 12.45 Een soldaat spreekt tot de jeugd. Ui Nederlandsch Verbond van Slbbekunde: Cau* rie „Wie en wat waren onze vocyouders". 111 Wiener Bohème Orkest (gr.). 13.30 Orgelcortw! en gramofoonmuziek. 14.00 „Onder den citroe» boom", een Spaansch programma. 14.30 Op«i „Mignon" (opn.). 16.00 Boekbespreking. „Wee den leugenaar", luisterspel. 17.00 Hendriks en zijn orkest en Duo Rommerts Ree kamp. 18.00 Marcel Wittrisch zingt opera-arli) (gr.). 18.15 „U kent hen, maar kent U hen oof gesprekken met vooraanstaande figuren uit et zen tijd. 18.30 Zang- en pianovoordracht. 1IJ B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.40 B.N.O.: Mlliü: weekoverzicht. 20.00 B N.O.: Engelsche uitzet ding: „Dutch News Ree!". Voor de radio-centra les: liederen van Brahms en Schumann (gr1 Vanaf 20.15 alleen voor de radio-centrales, over een lijnverbinding met de studio beschik ken. 20.15 Viool en piano. 20.58 Omroepsymphoa orkest (opn.). 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichte 22.00 B.N.O.: Militair overzicht 22.10 Avondw? ding. 22.15—24.00 Zie Hilversum I. 35 KUBIEKE METER HOUT. 35 kubieke meter hout is er noodig voor de vervaardiging van de duizenden kistjes waarin straks de Kerstgeschenken naar de Nederlandsche vrijwilligers aan het Oost front gezonden worden. 35 kubieke meter hout kost reeds veej geld, maar nog meer kosten de geschenken die ïn de kistjes moe ten. Want wat naar onze vrijwilligers ge zonden wordt moet af zijn. Neemt u ook den inhoud van een Kerstpakket voor uw rekening? Stort vandaag nog een bedrag op girorekening 432100, Verzorgingsfonds Vrij willigerslegioen Nederland, Koninginne gracht 22, Den Haag. een verderen opbouw van de cultuur, moet de tureel gebied van belang. Verduisterenvan 20.54 tot 6.33 uur 22 Aug.: Zon op 6.33, onder 20.52 uur Maan onder 2.04, op 18.16 uur 23 Aug.: Zon op 6.34, onder 20.50 uur Maan onder 3.06, op 19.08 uur MAANDAG 24 AUGUSTUS 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastót 00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 7.15 OchtendmeJ» dieën (gr.) 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O Nieuwsberichten én Gesproken Programn# Uittreksel. 8.15 Gewijde koor- en solozang (opt' 8.40 Composities voor kamerorkest (gr.) B Voor de huisvrouw. 9.20 Orkestconcert (gr.). 14» Luchtig zangprogramma (gr.) 10 30 Orgelconcf (opn.). 11.00 Radio Vacantieschool. 11.20 Orke< Carlo Carcassola. 12,00 Amsterdamsch Kamt muziekgezelschap. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Z^ng- B pianovoordracht. 14.00 Otto Hendriks en orkest en gramofoonmuziek. 45 00 Voor de vrou* 15.45 Orgelconcert. 16.00 Godsdienstige leziflf 16.20 Orgelconcert. 16.45 „De nieuwe kleeren vr den keizer", luisterspel voor de jeugd. 1T.5 B.NO.: Nieuws-, zakelijke- cn beursberichte 17.30 De Melodisten en soliste. 18.00 LetiU „Waarom kolonisatie". V. 18.15. De Meiodistc en soliste. 18.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 14» B.N.O. Internationaal zakelijk praatje 10.05 ttek weekpraatje. 19 20 Pianovoordracht- Liederen van Hugo Wolf (gr.t. 20.00 Rotterdam# Philharmonisch orkest (opr..). (Vanaf 20.15 allrt voor de radio-centrales, die over een lijnvt binding met de studio beschikken). 21.15 Kamt muziek (gr.). 21.45 B.NO.: Nieuwsberichte» 22.00 Peter Kreuder en Barnabas von Geczy (PI 22.15 Weenen in klanken (gr.) 12.15—24.00 „Op dans", (gr.) HILVERSUM II, 301.5 M. 8.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Duetten, afgetf» seld door orkesten (gr.) 9.15 Klassieke gramfr foonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10,15 Viool plano (gr.). 10.40 Wetenswaardigheden. I Pianovoordracht. 11.25 Liederen van StbelW (gr.).'1130 Reportage. 11.40 Koor en orkest (gr.1 12.00 Spaansche zang (gr.). 12.15 Frans Wout# en zijn orkest. 12.45 B.N O Nieuws- en zakelijb berichten. 13.00 Actueel nieuws voor boer e tuinder. 13.15 Omroeporkest. 14.00 Zang. cello B pianovoordracht. 15,00 Disco-variété. 15 45 nelis Cornellszoon Evertsen". luisterspel. Ensemble Witly Kok. 16.30 Orgel, viool en saxe foon. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, zakelijke- en beuh" berichten. 17.30 Strijkkwartet, zang- en plano- voordracht. 18.20 Symphonic-orkest (gr). 1'" Geheimen van den tijd. 18.45 „Sverige", Zweedsche uitzending. 19.30 B.N.O.' Nieuw richten. 19.40 B.N.O.: Friesch praatje 19 50 Sp«<" gel van den dag. 20 00 „Promenade", gevarieen programma. (Vanaf 20.15 alleen voor de tadlo- centrales, die over een lijnverbinding met studio beschikken.) 21.00 Chansons (gr.). 2U» Ensemble Willy Kok. 2145 B.NO.: NieuwM; richten. 22.00 B N.O. Politiek praatje. Jt# A vond wijding." 22.15—24.00 Zlc Hilversum I. ec ven ,kno ien

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2