Haarlemsche Courant Duitschers doorbreken stellingen bij Stalingrad. Een onderhoud met den heer T.W van Vloten over den Ned. Volksdienst. 287e Jaargang No. 199 X X Abonnement p. week 0,25, p. maand 145, p. kwartaal ƒ5,02, franco p. post 3,73, losse nummers 8 cent. Advertentlën S—U m.m. 3,— elke m.m. mrer 20 cent. Reclames dubbele prijs. Ailvertentleabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m-m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. tntg.i Grafische Bedrijven Damlate. Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAUDEWYNS. Nieuivsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. ÖinsHag 25 Xugustus 1942 Bureaux Haarlem: Groote Hontstraat 93, Bijkantoor: Soenda- plein 57. Tel. Directie 13092, Hoofdredactie 15051. Redactie 10S0O, Administratie 10724, 14825, Socndapleln U230. Postgiro 154958. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Aanval in den Kaukasus duurt voort. In het Westen: Luchtactie boven de Midlands en Oost-Engeland. Plaatselijke successen in Egypte. Het opperbevel van de Duitsche* weer macht maakt bekend: „In het gebied van den Kaukasus gaat de aanval van de Duitsche en ver bonden troepen in hevige gevechten in het gebergte voort. Ten Noordwesten van Stalingrad «Ün Duitsche infanteriedivisies en snelle troepen, schitterend gesteund door de luchtmacht, over den Don getrokken en in een aanval naar het Oosten door zwaar versterkte vijandelijke verdedigingswer ken heengebroken. Aan het overige front aan den Don mis lukten plaatselijke aanvallen van den! vijand door den tegenstand van Italiaansche troe pen. Spoorweginstallatiesen transportbewe- gingen in het achterwaartsche gebied van den vijand alsmede scheepvaartverkeer op de Wolga werden door de luchtmacht doel treffend bestookt. Ten Zuidwesten van K a 1 o e g a, ten Noordwesten van Medyn en bij Rzjef werden vijandelijke aanvallen afgeslagen of in nauwe samenwerking met de luchtmacht' reeds in de kiem gesmoord. 1 Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer en voor Leningrad werden plaatselijke terrein winsten behaald en vijandelijke tegenaan vallen afgeslagen. Aan het front van de Noordelijke IJ s z e e vielen duikbommenwerpers troepenkampen op het Visscherschiereiland aan. De Sovjet-luchtmacht verloor Zondag in luchtgevechten 157 vliegtuigen. Negen andere werden door de luchtdoelartillerie neerge schoten of op den grond vernield. Acht eigen vliegtuigen worden vermist. In het Westen bestookten batterijen vèr- dra%end gesëhut van het leger militaire doe len in het gebied van Dover. Bij storïngs- vluchten overdag wierpen enkele Britsche vliegtuigen brisantbommen op het Noord- west-D u i t s c h e kustgebied Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen veroorzaakten Zondag in den loop van den dag bij aanvallen scheervlucht omvangrijke vernielingen in voor den oorlog belangrijke installaties aan de Engelschc Zuidoostkust. Zondagnacht bestookten Duitsche ge vechtsvliegtuigen een stad van de Brit sche bewapeningsindustrie in de Mi d- lands, alsmede voor den oorlog be langrijke doelen in Oost-Engeland met brisant- en brandbommen. Er ontstonden talrijke branden en ontploffingen. Zooals-in een èxtrabericht is medegedeeld, hebben Duitsche duikbooten in het Oosten en Westen van den Atlantischen Oceaan, als mede in de Caraibische Zee 17 schepen met een gezamenlijken inhoud van 107.00 brt. en twee transportzeilschepen tot zinken ge bracht. Hiervan werden 11 schepen met een inhoud van 64.000 b.r.t. uit convooien ver nietigd. Nog twee. schepen werden getorpe deerd. Door het begin van afweer kon niet worden waargenomen, of zij zijn gezonken. Het Italiaansche als volgt: In Egypte zijn gevechten tusschen patrouil les in ons voordeel geëindigd. Eenige geme chaniseerde strijdmiddelen werden vernield tijdens een poging onze linies te naderen. De vijandelijke luchtmacht heeft tijdens gevech ten 7 toestellen verloren. Vijf werden neerge schoten door Italiaansche jagers en twee door Duitsche jachttoestellen. Een ander vliegtuig werd vernield door het afweerge schut van dc sterkte Tobroek. Vijandelijke vliegtuigen hebben Zondag een aanval onder nomen op Gela, er vielen 4 dooden en 3 ge wonden onder de burgerbevolking en lichte schade werd aangericht aan eenige gebouwen. Nieuwe Rijksminister van Justitie benoemd. Dr, Thierack ontvangt groote volmachten. Van officieele zijde tc Berlijn wordt medegedeeld: De Führer heeft met het oog op de bijzondere beteekenis, welke in oorlogs tijd gehecht moet worden aan de rechts pleging, besloten, den post van Rijks minister van Justitie, die sinds het over lijden van den Rijksminister dr. Gürt- ner onbezet was gebleven, opnieuw te 'bezetten. De Fuhrcf heeft daarom den president van het Volksgerichtshof, den gepensionneerden Staatsminister dr. Thierack, die na het overnemen vön de macht tot aan het overnemen van de Justitie in Rijksbeheer Saksisch minis ter van Justitie was. tot Rijksminister van Justitie benoemd. Tevens heeft de Führer professor dr. Schlegelberger, die belast was het de lei ding der zaken van het Rijksministerie van Justitie, van deze functie ontheven en op zijn verzoek gepensionneerd. De Führer heeft dr. Schlegelberger in een eigenhandig geschreven brief zijn dank betuigd voor de' diensten aan het Duitsche Rijk bewezen en hem in het hoofdkwartier ontvangen,,om persoonlijk afscheid van hem te nemen. De persafdeeling van de N.S.D.A.P. maakt in verband hiermede het volgende bekend: Dr. Frank, tot dusver leider van. den Nat. Socialistischen „Rechtswahrerbund", presi dent van de Academie voor Duitsch Recht en leider van het „Reichsrechtsamt", der N.S.D.A.P., heeft den Führer verzocht, hem van deze functies te ontheffen, om zich vol ledig te kunnen .wijden aan zijn taak als gouverneur-generaal. De Führer heeft aan dit verzoek gevolg gegeven en tot president van de Academie voor Duitsch Recht, als mede tot leider van den Nat. Socialistischen „Rechtswahrerbund" benoemd den pas be noemden Rijksminister van Justitie, dv Thierack. Het „Reichsrechtsamt" van de N.S.D.A.P., de „Rechtsamter" voor de gou wen en districten, heeft de Führer/ontbon den en de bestaande leiders der „Rechts amter" voor de gouwen en districten toege voegd aan de „Stabsamter" der gouwen en districten. Bijzondere volmachten. De Führer heeft dr. Thierack. door hei volgende besluit bijzondere volmachten ver- Strekt: „Ter vervulling van de taak van het Groot-Duitsche rijk is een sterke rechtspleging noodzakelijk. Daarom machtig ik den Rijksminister van Justitie en draag hem op volgens mijn richtsnoeren en aanwijzingen in overleg, met den Rijksminister en chef der Rijkskanselarij en den leider der partij kanselarij een nat. socialistische rechts pleging bp te bouwen en alle daarvoor vereischte maatregelen te treffen Hij kan hi.erbij van het bestaande recht af wijken". Tpn aanzien van de benoeming van dr Thierack schrijft de Berl. Börsenzeitung, dat de aandacht gevestigd is op het belang van de werkzaamheden der Duitsche justitie in oorlogstijd, doordat de Rijksminister ge machtigd wordt van het bestaande recht af; te wijken. Er komt een breed arbeidsterrein open te liggen, dat de nieuwe Rijksminister met des te meer vertrouwen kan betreden aangezien hij volmachten en bevoegdheden heeft, die een unieke concentratie der' Krachten od het gebied van het recht vor sten. Strijd om Stalingrad begonnen. In'militaire kringen te Berlijn hecht men aan het feit. dat. zooals reeds door het D.N.B. is gemeld, thans geheele divisies infanterie alsmede snelle troepen in dc groote bocht van den Don over de rivier zyn getrokken, bijzondere beteekenis. In dit verband werd op desbetreffende vragen in dc Wilhclmstrassc aan journa listen verklaard, dat hiermede thans de groote bcslissingsstryd om Stalingrad is begonnen. Niet alleen, dat Stalingrad, waar een groot deel der Sovjet-Russische pantser wagens vervaardigd wordt, ernstig be dreigd wordt, ook de verbinding van de bolsjewistische troepen, die zich ten Zui den van den Don en Wolga gevormden „flesschenhals" bevinden, verkeert in ge vaar. De Kaukasus, waarvan de hoogste top, de Elbroes, 5629 meter hoog is, wordt slechts door enkele wegen doorsneden. Het beste is dc verkeerstoestand nog in het Westelijke deel, waar zich enkele spoorwegen bevinden. De niet zeer talrijke passen liggen des winters onder de sneeuw en voor de troe pen biedt het terrein geringe verzorgings- ipogelijkheden, zoodat voorraden dienen te worden meegevoerd. Het Kaukasus- gebied omvat niet minder dan acht kli maatzones. Uit dit allen blijken de ..moeilijkheden, waarmede de Duitsche en verbonden troe pen bij hun opmarsch te kampen hebben, doch welke tot dusver niet hebben kun nen verhinderen, dat gestadig terrein ge wonnen wordt. Dieppeeen oord van gruwelen. De Duitsche compiandant vertelt. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: met welke groote offers de Engei- schen hun mislukte landingspoging hebben moeten betalen, blijkt uit de rnededeelingen van majoor Von Bonnin, den commandant van het te Dieppe .gelegerde bataljon. Reeds in den wereldoorlog heb ik, aldus Von. Bonnin, veel gruwelijke toóneelen aanschouwd, doch dit alles wordt nog over troffen. Voor zoover de gelande soldaten niet reeds in de booten den dood hadden ge vonden, waren zij door het geconcentreerde Duitsche afweervuur letterlijk als halmen op het veld neergemaaid. Dagenlang heeft men de lijken bij vrachtauto's vol weg gevoerd, terwijl nog steeds nieuwe aan spoelen. Daartegenover zonken de geringe eigen verliezen der Duitschers volkomen in het niet. Het aantal vermisten, waarvan kan worden verondersteld dat zij als gevange nen op de Britsche schepen zijn meege voerd bedraagt niet meer dan tien. Dieppe was volgens majoor Von Bonnin als landingsplaats uitgekozen, omdat het een goede en voor het beoogde doel zeer bruikbare haven bezit en bovendien om dat van daar de kortste weg haar Parijs leidt. Hadden de Engelschen naar Parijs kunnen oprukken, dan zou hun prestige eensklaps weder aanzienlijk gestegen zijn. Ook hieruit blijkt dus, dat een invasie in optima forma in de bedoeling lag. De doelen bij de Duitsche luchtaanvallen op Engeland. i Naar het Duitsche opperbevel mededeelt, hebben Zondag in den loop van den dag lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen dc En- gelsche Zuidkust aangevallen. De des och tends vroeg op een havenstad in het Ooste lijke deel van de Zuidelijke kust neergewor pen bommen veroorzaakten zware verwoes tingen in gebouwencomplexen. Tegen 18.00 uur werd een verrassende aanval ondernomen op de openbare nutsbedrijven van de stad Swanage aan dc Zuidkust. Bommen van zv> kaliber vernielden enkele gebouwen erscheidene verdiepingen in het Westelijke deel der stad. Een voor de ravitailleering der stad belangrijke installatie werd in brand geschoten. De. zooals reeds gemeld. Zondag nacht door Duitsche gevechtsvliegtuigen ge bombardeerde stad Derby bezit behalve tal rijke fabrieken der bewapeningsindustrie eer van de grootste Britsche Ibcomotief- en wa- gonfabrieken. Deze fabriek werd bij het uit breken van den oorlog ingericht voor om- ngrijke oorlogsproductie. De neergeworpen brand- en brisantbommen veroorzaakten •ooral in het Zuidelijke deel der stad bran den cn verscheidene zware ontploffingen. Andere Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen voor den oorlog belangrijke installaties in verscheidene havensteden aan de Engelsche Oostkust aan. De Japansche bestuyrspolitiek in Ned.-ïndië. Streven naar samenwerking met inheemschen. Waar militaire autoriteiten het bewind in handen hebben, gaat het meestal verre van gemakkelijk om iets naders omtrent de door hen gevolgde gedragslijn en getroffen maat regelen te vernemen. Tóch laat zich uit het ter beschikking zijnde materiaal een vrij duidelijk beeld van den huidigen stand van zaken en de vooruitzichten voor de naaste toekomst afleiden. Generaal Imamoera, die nog steeds het militaire bestuur van de Maleische staten, waartoe ook Ned. Indië thans gerekend wordt, met vaste hand leidt, beschikt over een uitgebreide vakkennis en veel practische ervaring. Deze eigenschappen worden ook van de Japansche ambtenaren verlangd, die' in grooten getale naar Ned. Indië zijn gezon den, nadat zij eerst in Japan een grondige opleiding voor hun nieuwe taak hebben ont vangen. Bij deze opleiding wordt er telkens weer op gewezen, dat tijdens den oorlog zoo hier en daar wel eens bijzonder harde wet ten worden toegepast, maar het er in de eer ste plaats toch om gaat den Japanschen in vloed horizontaal en niet, zooals dat vroeger gebruikelijk was, verticaal uit te breiden, d.w.z. dat thans de mogelijkheid geschapen moet worden voor een nauwe en vriend schappelijke samenwerking tusschen de Ja panners en de inheemsche bevolking. Aldus moet het parool van een Groot-Aziatische welvaartssfeer als het ware de basis der toe komstige samenleving worden. Principieel staat men op het standpunt, dat verantwoordelijke functies, zooveel mogelijk door Japanners bezet dienen te worden. Zoo heeft men b.v. de biygemeestersfuncties bijna overal in dien zin geregeld, maar daarnaast zijn ook inheemsche krachten, die tot rihuwe samenwerking bereid en geschikt blijken, aan het werk gezet. Het taalprobleem. Omtrent het Japansche taalprobleem Ned.-Indië deden allerlei onjuiste geruchten de ronde, die thans van Japansche zijde wor den tegengesproken. De Japansche taal zal in geen geval door dwang worden ingevoerd. Reizigers, die in de gelegenheid gesteld wer den, in Indië persoonlijke indrukken op te doen, vertellen, dat de Japansche taal steeds meer aan Invloed begint toe te nemen. Tal rijke opleidingsscholen houden cursussen in het z.'g. ..katakana" een vereenvoudigde er zeer verkorte methode, die slechts 76 Japan sche teekens omvat. Door het Japansche ministerie van onder wijs zijn reeds 500 leeraren aangewezen, die nog dit jaar met hun taalonderwijs een be gin zullen maken onder de inheemsche bevol- Groote veranderingen in Batavia. Naar van bevoegde zijde wordt vastgesteld, beschikt Japan in Ned-Tnaië over een bevol king van tientallen millioenen, die gewillig en met succes haar taak van wederopbouw in dit land volbrengt. De verwoestingen, die; een direct gevolg waren van den oorlog, wa ren betrekkelijk gering, zoodat de hervor ming op cultureel en economisch gebied in middels energiek ter hand genomen kan worden. Overal, zoo wordt door journalisten vastgesteld, die in de gelegenheid waren ter plaatse indrukken op<te doen, werkt de bevol king ijverig mede en ook de achtergebleven. Nederlanders onttrokken zich niet aan deze iak. Batavia heeft reeds een geheel ander uiter lijk gekregen. Het aantal inwoners is belang rijk gestegen, daar de arbeidsmogelijkheden grootei; geworden zijn. Van werkloosheid zal weldra geen sprake meer zijn. omdat vele stilgelegde fabrieken haar bedrijf weer op gang hebben gebracht en nieuwe fabrieken gebouwd worden. De meeste Nederlanders in Batavia hebben hun werkzaamheden her vat. De waterleiding staat onder Japansch beheer, terwijl de electrische centrale in par ticulier bezit is gebleven. De, groote hotels worden door een Japansche onderneming ge ëxploiteerd. die in totaal over een personeel van 1500 man beséhikt In Tokio heeft men inmiddels een verecni- ging tot ontsluiting van Oost-Indië opge richt. Tot dc leden behooren alle Japanners, die tot dusver in Noord- en Zuïd-Amerika werkzaam zijn geweest. De daar opgedane akkennis en techniek zal door hen produc tief worden gemaakt vobr werk in het door Japan bezette gebied. Hun aantal wordt op 40.000 tot 50.000 personen geschat. Een Engelsch militair vliegtuig heeft Maan dagmiddag wegens motorpech in de buurt van Bern een noodlanding gedaan. De be- aanning van twee personeh en het vliegtuig eerden geïnterneerd. Zij versperren den vijand met mijnen den weg. Een mijnenlegger neemt een nieuwe lading aan boord. (P.B.Z.-v. Eysden Pax-Holland-c) Brusselsche universiteit definitief gesloten. Wegens Waalsche sabotage. Naar de correspondent van de Esscner Na tional Zeitung te Brussel aan zijn blad seint, is de Brusselsche universiteit definitief ge sloten.- De militaire bevelhebber in België en Niord-Frankrijk heeft hiermede een haard van democratisch-liberale reactie en vanéna- tionaliteitenhaat in België onschadelijk ge maakt. De universiteitsgebouwen zullen voor andere doeleinden worden gebruikt en de provoceerende professoren zijn in de gelegen heid gesteld om nuttiger werk te verrichten. Bij het begin van het wintersemester 1941- 1942 was op Duitsch initiatief de gelijkgerech- tigheid van het Fransen en het Vlaamsch aan de Brusselsche universiteit tot stand gekomen. Het curatorium der universiteit stelde zich in schijn achter dit. Duitsch initiatief om het echter in feite te saboteeren door systema tisch te weigeren, om Vlaamsche professoren te benoemen. Toen tenslotte tegen den wil van het curatorium toch Vlaamsche profes soren werden benoemd, besloten de Waalsche professoren tot een staking, hetgeen voor den militairen bevelhebber aanleiding was om de universiteit voorloopig te sluiten. De secre taris-generaal van het ministerie van onder wijs heeft geruimen tijd alles in het werk ge steld om tot een vergelijk te komen. Zijn moeite was tevergeefsch. Thans is besloten de universiteit van Brussel definitief te sluiten. Weer Japansche luchtaanvallen op Australische steden. Evenals op de vodrafgaande dagen heeft de luchtmacht der Japansche marine Zondag talrijke plaatsen aan de kust van Noord- Australië met bommen bestookt. Opnieuw werd groote schade aangericht in Townsvilie,1 Port Darwin en Port Hedland. In dc wateren van de Koraalzee, ten Oosten van de Australische kust, is een vijandelijk transportschip van 5.000 b.r.t. door boni-' treffers tot zinken gebracht. Het schip had blijkbaar munitie aan boord, want het vloog nadat het getroffen was met een enorme ont ploffing in de lucht. Twee minuten na den aanval was er van het schip niets meer te bespeuren. verscheidene luchtgevechten boven Noord-Australië werden in totaal 14 vijan delijke vliegtuigen, waaronder zes van Ame- rikaansch type, neergeschoten. Slechts twee Japansche vliegtuigen zijn niet op hun steun punten teruggekeerd. 15 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Britsche vliegtuigen hebben- brand- en brisantbommen neergeworpen op eenige ilaatsen in het gebied van Rijn en Main, "olgens tot dusver ontvangen berichten Jjn ,15 der aanvallende Britsche vliegtuigen doof nachtjagers en afweergeschut ten val gebracht. Uit Rijssel meldt^e. Parijsche-pers, dat Engelsche vliegtuigen wederom Fransche visschersschepen aan de kust van het Ka naal met machinegeweren hebben bescho ten. De visschers moesten bij hun terug keer 7 gewonden naar een ziekenhuis brengen. De bladen noemen het optreden der Engelschen misdadig. De Nederlandsche Kultuurkamer. De Nederlandsche Kultuurkamer deelt het volgende mede: Wanneer binnenkort de kultuurwerkers op grond van hun aanmelding en van de' vragenlijst der ledenregistratie van de Ne derlandsche Kultuurkamer, geregistreerd zullen zijn, zullen de voorloopige „bewijzen van aanmelding',' verzonden worden. Daarna zullen op het terrein van de Nederlandsche Kultuurkamer nog slechts diegenen werk zaam mogen blijven, dié in het bezit van het voorloopig bewijs van aanmelding" ziin. Hen, die zich bij de Nederlandsche Kul tuurkamer hebben aangemeld, doch de vra genlijst nog niet ingevuld aan de Neder- andsche Kultuurkamer hebben teruggezon den. alsmede hen die aan hun aanmeldings plicht nog niet hebben voldaan, wordt in iun eigen belang verzocht, onmiddellijk hun verzuim te herstellen. In verband hiermede zij nog eens ver wezen naar de artikelen 3 en 4 van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende de Nederland sche Kultuurkamer (verordeningenblad 211. 24 Nov. 1941, stuk 47.) die als volgt luiden Art. 3. Hij die medewerkt aan de voort brenging, de weergave, de geestelijke of technische bewerking, de verspreiding, de instandhouding, het in het verkeer brengen of de bemiddeling tot het in het verkeer brengen van kultuurgoed. is verplicht lid te zijn van de Nederlandsche Kultuurkamer, tenzij dit medewerken een uitsluitend com- mercieele, administratieve, technische mechanische werkzaamheid is. Art. 4. 1. Onder kultuurgoed in den zin van deze verordening wordt begrepen: a. Iedere kunstschepping of kunstverrich ting, welke voor het publiek waarneembaar wordt gemaakt; b. iedere andere geestelijke schepping of verrichting welke door middel van druk, film, radio-uitzending of geluidsband voor het publiek waarneembaar wordt gemaakt. 2. Met druk in den zin van lid 1 onder b. wordt iedere soort van vermenigvuldiging op een voor massavermenigvuldiging ge schikte wijze gelijkgesteld. 3. Als waarneembaarmaking van kuituur- ;oed in den zin van het eerste lid wordt ook icschouwd het geven van onderwijs in vak ken op hét gebied der kunst, voor zoover di- onderwijs niet plaats vindt aan openbare of aan die bijzondere onderwijs- en opvoedings inrichtingen, welke onder toezicht staan van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kuituurbe scherming. Tenslotte worden hieronder enkele groe pen genoemd, die zich bij de Nederlandsche Kiiltuurkamer dienen aan te melden, en van wie gebleken is, dat bij hen twijfel bestaai Titrent hun plicht tot aanmelding: 1. Ambtenaren in overheidsdienst, die werkzaam zijn op het gebied der bouwkunde zooals architecten, bouwkundige teekenaars, e.d., in dienst van rijk, provincie of ge meente, overheïds- of semi-overheidsbedrij- ven. Producenten van en handelaren in gramofoonplaten. alsmede het in- en ver koopend personeeL 3. Handelaren in en uitgevers van blad muziek. 4. Personen-ondernemers, die concerten of tooneel-, cabaret- of variétévoorstellin gen organiseeren. Bij velen komt er een steeds beter begrip voor dit mooie werk ..Het vertrouwen van het Nederlandsche volk zullen wij krijgen, omdat wal wij doen goed en eerlijk is f7 Churchill in Engeland tem Naar dc Britsche berichtendienst meldt, is Churchill gisteravond per vliegtuig van zijn reis naar het midden-Oosten en Mos kóu in Engeland teruggekeerd. Tegelijk met Churchill is ook de bijzon dere vertegenwoordiger van Roosevelt, Harriman, in Engeland aangekomen. Met het oog op het gebrek aaoi auto banden ls in Palestina met tnganv van 15 Septeriiber het verkeer van al'e particu liere auto's verboden. Uitgezonderd worden alleen officieel toegelaten wagens. Wü staan nog aan den aanvang van ons werk, vele afdcelingen worden uitge bouwd en het geheel is zoo veel omvattend, dat ik in het huidige stadium eigenlijk weinig concrete dingen zou kunnen vertel len aldus dc landelijke leider van den Ned. Volksdienst, dc heer F. "VV. van Vloo ien, in een onderhoud. Op enkele dingen, aldus vervolgde hij, zou ik echter gaarne nog eens den nadruk willen leggen, opdat men een beter begrip hebbe van het groote werk, dat hier verricht moet worden. De taak van den Ned. Volksdienst is mijns inziens in de eerste plaats deze: ons volk sterker en gezonder te maken, omdat alleen een volk, waarvan de leden gezond en dus in staat zijn voor zichzelf te zorgen, zich uiteindelijk kan handhaven. Een volk, dat niet meer voor zichzelf kan zorgen, taat ten onder. Daarom heeft ons volk en N.V.D. gekregen om een eervolle, ge lijkberechtigde plaats te kunnen innemen in de wordende Gerpiaansche volkeren gemeenschap. Het is dus plicht van iederen volksgenoot in zijn eigen belang en vooral in dat van het komende geslacht onzen arbeid te steunen, opdat dit groote doel bereikt worde. Wil een volk sterk en gezond zijn, dan dienen de kleinste eenheden daarvan, de gezin nen. hecht en sterk te zijn. Mocht dit nog niet het geval zijn, dan dient hiervoor on middellijk gezorgd te worden. In de gezin nen vormen moeder en kind de teere plek. Gelukt het ons die beiden gezond en sterk te maken en te houden, dan is de toekomst van ons volk verzekerd. Het moge bekend zijn. dat wij dit willen bereiken door moreèle steunverleening. moederuitzending, gezinshulp, adviesbu- reaux, jeugdzorg, jeugdtandverzorglng enz. en door incidenteelen, linancieelen en ma- terieelen steun via de afdeeling „alge- meenen bijstand.". Wat de groote lün betreft, zou ik willen verwijzen naar hetgeen ik onlangs gezegd heb o.a. in een rede te Haarlem gehóuden. Noemt men den Volksdienst een politieke instelling, dan heeft men slechts in zoo verre gelijk, dat onze arbeid steunt op de nationaal-socialistische gedachte, die geen verdeeldheid kent. Moge ik persoonlijk, die reeds tien jaar lid ben der nationaal-, socialistische beweging „politiek" zijn. het werk verricht in en door den Volksdienst is strikt neutraal. Wij vragen niet naar godsdienstige of politieke overtuiging, doch helpen iederen volksgenoot, die nul,p noo- dig heeft. Hoofdzaak is dat ik te doen heb met eerlijke menschen. Een woord over de tegenstanders. Vervolgens wijdde de heer Van Vloten enkele woorden aan hen, die tegen het werk gekant zijn. Zij. die tegenover ons staan, zjjn degenen die wat tc verliezen hebben in dezen tijd. Zjj willen behouden wat zij hadden, zonder rekening té houden met wat een ander niet bezit. Toch heb ik niet den indruk, daj, het er zoovelen zijn. In hun hart voelen velen, dat wat wij doen, goed is. Wat hen echter weerhoudt dat tc beken nen, is angst voor elkaar. Als burgemeester van Delft welke functie ik tusschen haakjes thans „Ehren- amtlich" vervul heb ik daarvan een sprekend staaltje beleefd. Iemand die door mij overtuigd was van het nut van den Volksdienst, wilde zich bii ons aansluiten. Ik adviseerde hem echter zich drie dagen daarover ".e beraden. Na dien termijn stuurde hij mij een briefje met dc mede- deeling, dat hjj liever toch maar terug kwam op zijn beslissing. Ik begreep, dat hij .n.. daartoe toch miste, want er schijnt thans nog moed voor noodig te zijn zich te bekennen tot den Volksdienst. Wie leeft m een anti-milieu, loopt gevaar uit- gestooten te worden. Moed is er noodig om de moeilijkheden in eigen kring en familie te trotseeren, moed om stand te houden legen de verdachtmakingen daarbuiten, wanneer mep deswege wordt uitgemaakt voor N.SJB.'er. In dit opzicht stelt mü de zoo vaak ge roemde vrijheidszin van ons volk dikwijls tc leur. Wij zouden baas in eigen huis en koningen op eigen erf willen zijn. Het zijn er nog niet zoovelen, die dit waar hebben durven maken. Voorts speelt de koppigheid van ons volk een rol. Die koppigheid, die in het goede een deugd kan zijn, doch in een ondeugd verandert, wanneer men tegen beter weten in volhardt in het volgen van een verkeer den weg. Toch weet ik heel zeker, dat wij het vertrouwen van ons volk zullen win nen en daarmede de overtuigde medewer king van al onze volksgenooten, omdat wat wij doen goed en eerlijk is. Wij kunnen evenwel alleen het vertrou wen winnen, als wij zelf zorgen dat het vertrouwen er is. Het is een feit, dat het volk voelt of het geen men vertelt uit het hart komt. Is dit het geval, dan zegt het spontaan: „Ja. dat is waar" en dan werkt het mede. Het eenvoudige volk luistert reeds naar ons, dat heb ik meermalen ervaren. Daarom weet ik heel zeker, dat wij het vertrouwen van onze volksgenooten zullen winnen. Wat de organisatie van ons werk betreft. U kunt begrijpen, dat daarvoor heel wat komt kijken. Wij hebben zes hoofdafdee- lingen. Liefst had ik alle takken van dienst in een groot gebouw vereenigd. Voorloopig is dit echter nog onmogelijk. Zooals onlangs vermeld, beschikken wij thans over ruim 35000 vrijwillige mede werkers. Dit moeten er drie- of viermaal zooveel worden, want de uiteindelijke ar beid voor het volk moet door bet volk verricht worden: Ik ben ervan overtuigd, dat we ze krijgen. Wat den opzet der vrij willige bijdragen voor de Winterhulp Ne derland betreft, ondanks andersluidende geruchten aldus verzekerde de heer Van Vloten glimlachend kunt U gerust mededeelen, dat deze gehandhaafd blijft. Wanneer U mij tenslotte vraagt naar onze plannen voor de toekomst, kan ik daar nog weinig van zeggen Heel veel is in studie genomen of in voorhereiding. Bij de uitvoering van plannen, dat kan ik U wel zeggen, staat alleen ons volksbelang voor oogen en daarmede dat van ons va derland. NEGERS. Bs. Het is nog niet zoo lang geleden, tot vlak vóór dezen oorlog, dat ons uit Amerika telkens berichten bereikten over de verhouding tusschen negers en blanken. Wij zijn er aan gewend geraakt de negers afgeschilderd te zien als een volk, dat het zoo nauw niet neemt met de zeden en dat kultureel op zóó'rv laag peil stond, dat de blanken zien met verachting afkeerden. In het land van den dollar was het dan ook een natuurlijke zaak, dat dc in een apart stadsdeel ondergebrachte zwarten (behalve in enkele zeer specifieke voor het ras ge reserveerde vakken) in geen tel waren, dat de blanke, die zich met zwarte Amerika nen inliet, zich zelve onmogelijk maakte en dat de neger in het leger het nimmer tot een hoogere functie brengen kon. Over de tallooze lynchpartijen, waarvan negers het slachtoffer werden en van de rechte loosheid waaraan deze burgers van een de- mocratischen staat, ondanks alle theorieën, onderworpen waren, zullen wij hier maar niet uitweiden. Wat de negers als soldaten beteekenden weten wij allen nog-' maar al te goed, wanneer wij ons slechts herinne ren de rol die zij bij de bezetting van Duitschland hebben gespeeld, beter bekend als: de zwarte smaad. Onder de vele gru welijke vernederingen, die het Duitsche volk heeft moeten ondergaan na Versailles en die een der factoren mogen worden ge noemd welke den stoot hebben gegeven tot het ontstaan van het Nationaal-Socialisme, mag deze zwarte smaad met recht worden genoemd. Amerika, dat dezen oorlog voert onder de valsche propaganda-leuze voor de be schaving op te komen, is dan ook het land, dat zich voornamelijk zou moeten bezin nen op dit zwarte gevaar; maar Amerika is ook het land dat nog niets geleerd heeft en daarom verbaasde het ons niets, toen wij het bericht ontvingen, dat opdracht ge geven is tot opleiding in grooten getale vanzwarte vliegers. Deze diep ver achte burgers der Vereenigde Staten, die zelfs de Amerikaan niet waardig acht met blanken in éénzelfde tramrijtuig te zitten, worden nu als „hulp" aan Engeland losge laten boven door blanken bewoonde ste den, waar zij de kuituurobjecten naar har telust zullen kunnen vernietigen. Amerika, het land dat geen eigen kuituur bezit, dat „zijn" oude kasteelen steen voor steen uit Europa laat overbrengen, dat „zijn" musea met onze kunstwerken vult en ons zelf als voornaamste .,kulluur"-uiting de hot-jazz schenkt,.dat Amerika matigt zich thans het recht aan zijn meest verachte burgers op ons los te laten.,.. Het zal deze zwarten een zorg zijn, wanneer de dom van Keulen in elkaar stort, maar zij zullen er ook geen traan om plengen als zij bij maanlichten nacht hun bommenvracht boven een Ne derlandsche stad kunnen uitgooien. Wat zegt het een neger, wanneer de Haarlem sche kerken in puin worden gegooid, als van ons stadhuis slechts vier rookende muren overblijven? Zü zullen wét graag hun dood en verderf zaaienden last. uit strooien boven de steden der blanken, wier ras-genooten hen zoo lang met ver achting hebben behandeld en wier bloedige lynchpartijen immers voor iederen neger een schrikwekkende herinnering zijn! Wie opdracht geeft tot iets dergelijks cn het met zijn verantwoordelijkheid dekt, rekent af met de beschaving van het Avondland. Straks, als de negers boyen ons land vliegen, zullen er wel weer Nederlanders gevonden worden, die met zakdoeken van de daken wuiven of die ons in een anonym briefje mededeelen,. dat het gebrom der motoren en het geluid der ontploffingen hun als hemelsché muziek in de ooren klinkt; wat. wij van hen moeten denken laten w-ij ter bëoordeeling over aan den weidenkenden lezer. Zij, die medewerken aan de productie van films (scenario-schrijvers, productielei ders, regisseurs, opnameleiders, filmarchi tecten, cameramannen, enz.) 6. Alle ontwerpers en ontwerpers-uitvoer ders op het gebied van het kunstambacht. 7. Op muziekgebied: alle begeleiders, koorleiders, leiders van cursussen (werkge meenschappen), arrangeurs en in uniform optredende musici. Zij, wier letterkundig werk niet in boek vorm verschijnt, doch in den vorm van tijd schriftartikelen, zijn (in afwijking van vorige rnededeelingen) eveneens tot aanmelding verplicht. Alle aanmeldingen dienen schriftelijk te geschieden bij de afdeeling ledenregistratie van de Nederlandsche Kultuurkamer. 2e Van den Boschstraat 46. Den Haag, onder opgave van naam, adres en beroep. Zoon stuurde zijn vader een dreigbrief. 4000.of anders liep het slecht met "hem af Een aannemer in Hilversum wachtte, toen hij eenige dagen geleden van vacantie terug keerde, thuis een weinig aangename verras sing, h.l. een dreigbrief, waarin Wj gesom meerd werd, 2500.— tc betalen, daar het anders slecht met hem zou aflonpen, De brief was intusschen r1 achterhaald door een twee de schrijven, waarbij het geëischte bedrag tot 4000.werd verhoogd. Deze som moest hij Zaterdag j.l. om 15 uur op het Frederiks- plein te Amsterdam aan twee mannen over handigen. Op dat uur kwam de aannemer ter plaatse met een envelop, welke echter geen geld, maar slechts waardeloos papier bevatte en zoodra de twee mannen haar hadden aange pakt, voelden zij teder de hand van een rechercheur op hun schouder. Hel bleken een 21-jarige bankwerker en een 20-jarige tegen- houder te zijn en spoedig kwam aan het licht, dat het «plan was uitgegaan van een zoon Van den aannemer, die hier ter stede een café werkzaam Is. Het drietal is thans naar Hilversum ge bracht en daar achter slot en grendel gezet. Maansverduistering. In den vroegen ochtend van "Woensdag M Augustus vindt een totale maaneclips plaats, d.w.z. een verduistering, waarbij de maan ge heel in de kernschaduw van de aarde ver dwijnt. Deft verduistering is hier te lande weliswaar niet tot het einde toe zichtbaar, omdat de maan daarvoor te vroeg ondergaat, maar toch wel voor het verreweg belangrijkste gedeelte zichtbaar is nJ. in de eerste plaats na het binnentreden van de maan In de kern- schaduw. het geleidelijk voortschrijden van de schaduwgrens over de maanschijf: ver volgens de geheele totaliteit, welke de tweede phase van de verduistering uitmaakt, en ten slotte het begin van de derde phase, waarbij de maan weer uit de schaduw te voorschijn komt. De vijf karakteristieke oogenbllkken van de eclips zijn de volgende: 4.00»uur: Begin der verduistering: links' boven aan den maanrand wordt de aardschaduw zichtbaar. 5.01 uur: Begin der totaliteit: het laatste nog niet verduisterde strookje, recht onder aan dc maanschijf, verdwijnt in dc schaduw. 5.48 uur: Maximum der verduistering. 6.35 uur: Einde der totaliteit: de maan rand wordt links boven weer door het eerste zonlicht getrof fen 7.35 uur: Einde der" verdifisterlng; door den ondergang van de maan om 6.50 uur is dit niet meer waar neembaar.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1