Mussert over de Rijksgedachte Geen „Heim ins Reich" STADSNIEUWS ÉT.— f# 'Wmê Rheurna^fl Neen, AKKERTJE Samenwerking der lotsverbonden Germaansche volken Wij hebben reeds gelegenheid gevonden uit 'de rede van den leider der N.S.B. Mussert op den Göudsberg te Lunteren, een en ander over te nemen. Dit betrof in hoofdzaak de inwendige organisatie van ons land nè den oorlog. De rede van den leider bevat echter veel meer, dat een klaar licht werpt op de verhouding van ons land tot het Duitsche Rijk; op de Rijksgedachte. Voorts geeft zij een duidelijk beeld van de samenwerking der lotsverbonden Germaansche volken in hun levensruimte. Het woord „Rij*" aldus Mussert. wordt door vele Europeesche wolkeren gebruikt fen door alle Germaansche. De Duitschers spra ken van het Duitsche Rijk en na de inlijving van Oostenrijk en het Sudetenland, Is inge voerd de benaming: het Groot-Duitsche Rijk. De Zweden, de Noren en de Denen hebben ieder hun Koninkrijk. Ieder Germaansch Volk heeft dus zijn Rijk en leder Germaansch volk heeft ook zijn staatsbegrip. De groote revolutie van onzen tijd zal ook den inhoud van deze begrippen wijzigen, na het noodige gekrakeel en dc noodige verwar ring, welke iedere revolutie van grooten om vang onvermijdelijk begeleiden. Het is nu reeds onze taak om aan de ont wikkeling richting te geven. Daartoe moge het onderstaande dienen. Er zijn tijden geweest dat volkeren en stam men in Europa min of meer met elkander in Europeesch verband samenleefden. v De ontwikkeling van nieuwe werelddeelen met de daarmede gepaard gaande ontwikke ling van de zeevaart, veroorzaakte, dat aan de zeeën wonende volkeren van Europa, het gezicht meer en meer naar de zee wendden en zich minder bekommerden om den samen hang in Europa. Spanje, Portugal, Nederland. Engeland, Frankrijk, werden zeevarend, zij gingen kolonisceren, hun belangen gingen meer in overzeesche richting. Het is deze oorlog, die Europa verzwak te en de'-werelddeelen daarbuiten zoodanig versterkte, dat Europa's hegemonie over de wereld onherstelbaar werd geschokt. Vast staat reeds nu, dat het nationaal-socialisme en het fascisme historisch noodzakelijk waren om Europa te behouden. Zonder deze leiding gevende en scheppende stroomingen der 20ste eeuw, zou Europa nu reeds vernietigd zijn door hét communisme. Het is de onverganke lijke verdienste van Hitler en Mussolini, dat zij Europa daarvoor bewaren. Men ziet het duidelijk, dat het in deze geweldige worste ling gaat om de vorming van Continenten. Germaansche samenwerking. Ook op economisch en verkeerstechnisch gebied is de ontwikkeling zoo, dat grootere eenheden zich vormen. Na eeuwen van losmaking en uitzwerving. komt nu wederom een tijdperk, waarin de Europeesche vólkeren zich bewust worden van de noodzakelijkheid hunner solidariteit. Er zal een solidair Europa moeten ontstaan uit de worsteling van dezen tijd of Europa zal te gronde gaan na 20, 50 of 100 jaren, wan neer een nieuwe beproeving over ons wereld deel zal komen. Het winnen van den oorlog tegen het ver bond van het Aziatische conuaunisme en het Amerikaansche kapitalisme zal gevolgd moe ten worden door het winnen van den vrede binnen Europa door de ordening der Euro peesche volkeren, de samenwerking, het el kander respecteeren en waardeeren, zoodat de verdediging van Europa wordt beleefd a':s een algemeen belang en een algemeene plicht. Zou deze vrede niet kunnen worden gewonnen, dan zullen de honderdduizenden, die in deze jaren hun jonge leven in den strijd laten, Europa niet redden, doch slechts uitstel van executie geven. Het krachtigste deel van Europa zal zon der twijfel moeten worden gevormd door het gemeenebest der Germaansche volkeren, dat met elkander in betrekkelijk korten tijd 150 millioen zielen zal moeten omvatten, wil het kans hebben zich in de toekomst in de we reld te handhaven. Men kan zonder overdrij ving zeggen, dat van den vrede tusschen de Germaansche volkeren, hun wil tot samen werking, hun bereidheid om het belang van het gemeenebest te doen voorgaan boven het belang van ieder afzonderlijk, de toekomstige bestaansmogelijkheid van Europa afhangt. Hoe moet dit worden verkregen? In Amerika heeft men ingevoerd het begrip „Westelijke haemispheer", hetgeen beteekent de 'Amerikaansche levensruimte. Tot deze Amerikaansche levensruimte rekenen zij niet alleen geheel Noord- en Zuid-Amerika, maar tevens de Philippijnen, Nederlandsch-Indië, Groenland. IJsland, een deel van Afrika, enz. Zij, die dat begrip huldigen, zijn dezelfde lie den die op Duitschland scholden en schelden, omdat Duitschland het begrip levensruimte heeft ingevoerd, overigens in veel bescheide ner vorm. De Germaansche statenbond zal ook een levensruimte moeten hebben. Het begrip „Het Germaansche Rijk". Hoe zal deze Germaansche levensruimte worden genoemd' Er gaan stemmen op, zoo wel hier te lande als in Duitschland. in na- tionaa'.-socialistischen kring, die er voorstan der van zijn om deze geheele levensruimte samen te vatten onder de benaming „Ger maansch Rijk", korter nog: ..het Rijk". Onwillekeurig gaan de gedachten daar bij terug naar het vier eeuwen geleden gestorven „Heilige Rémiseho Reich. Deut- scher Nation", echter in hoofdzaak aan als voorbeeld hoe het niet moet Rome tot hoofdstad te willen zien van het toekomstige Germaaffsche Rijk is niet bepaald datgene, wat ons nationaal-socialisten voor oogen staat. De invoering van het begrip ..Germaansch Rijk" als omvatting van de Germaansche le vensruimte behoeft bij niemand' op «fenig be zwaar te stuiten. Te speken zonder meer van „het Rijk" is bewust of onbewust verwarring stichten en koren op den molen van onze vijanden. De term „het. Rijk" („das Reich") is op dit oogenblik een volkomen vaststaand begrip voor het Duitsche volk en zijn leiden de figuren. Het is niet meer en niet minder dan de Duitsche eenheidsstaat, omvattende alle Duitschers. Gten „Heim ins Reich Men moet van leder politiek inzicht ver schoond zijn. of opzettelijk (zooals de Engel- schen -sinds jaren doen) wantrouwen *n haat zaaien tusschen de Germaansche volkeren van het Continent om een theorie te verkondigen, die daarop neer komt, dat de Germaansche volkeren „Heim ins Reich" moeten. „Das Reich" is tot en met den huidigen dag dat gene, wat de Duitschers er onder verstaan, nl. de Duitsche eenheidsstaat. Wie onder die omstandigheden spreekt over „Heim ins Reich" kan beter direct voor de Engelsche radio gaan staan. In Londen kan men altijd nog wel menschen gebruiken, die de ver standhouding tusschen Nederlanders en Duit schers zoo grondig mogelijk willen bederven en er ook graag voor betalen. Het is juist onze taak, als nationaal-socialisten; om het -tegendeel te bewerken en het is de verant woordelijkheid van de N.S.B. om daarin de leiding te hebben. Ik acht het niet onmogelijk, dat er een tijdstip zal komen, waarop de Germaansche volkeren in plechtige samenkomst, ieder voor zich. afstand zullen doen van de benaming ,Rijk" zoodat er dan geen Groot-Duitsch Rijk geen Nederlandsch Rijk en geen Scan dinavische Rijken meer zullen zijn, doch een Groot-Duitsche Staat, een Nederlandsche Staat en Scandinavische Staten, welke Sta ten te samen den Gcrmaanschen Statenbond zullen vormen. Dit afstand doen zou den weg vrijmaken voor de oprichting van een nieuw begrip, n.l. „het Germaansche Rijk", omvat tende de Germaansche levensruimte. Het sein daartoe zou dan toch moeten uitgaan van der. man, die de roeping heeft als Germaansch Führer op te treden. Frankrijk en later Engeland hebben door de eeuwen heen getracht de samenwerking der Germaansche volkeren op het Continent te beletten. Zij achten het hun belang de kracht van het Duitsche en het Nederlandsche volk zooveel mogelijk te verlammen. Daarom heb ben zij, ten aanzien van de beide volkeren, precies dezelfde houding aangenomen: inper ken en splitsen. De Fransche politiek van de Rijngrens werd niet alleen aangenomen te genover het Duitscne volk, maar evenzeer tegenover het Nederlandsche volk. De Fran sche politiek van de ontkenning van de een heid van het Duitsche volk en de uitvinding van een Main-linie, vond precies zijn pendant in de Nederlanden. Toch is er een Duitsch volk, dat zelfs door het verdrag yan Ver sailles niet kon worden kapot geslagen. Toch is er een Nederlandsch volk, dat door Span jolen, Franschen en Engelschen niet kon wor den vernietigd. Wat wel bijna geheel kapot is gemaakt, dat is het besef, dat Duitschers en Nederlanders niet alleen als buren groote gemeenschappelijke belangen hebben, maal ais volkeren van eenen bloede, loten van den gemeenschappelijken stam, broeders, bondge- nooten, lotgenooten op leven en dood, met el kander verbonden behdoren te zijn. Dit besef weer tot leven te brengen en in sterke daden om te zetten, is een levensbelang voor «ons allen. De Germaansche Statenbond. Wanneer de kleinere Germaansche volke ren, niettegenstaande de RussischAmeri kaansche les van heden, zouden voortgaan met separatisme en de ontkenning van de noodzakelijke solidariteit, missende het be wustzijn, dat wij als Germaansche volkeren staan en vallen met elkander, dan begaan zij niet alleen een domheid, maar handelen misdadig. Zoo zij dan ons oog gericht op de vorming van den Germaanschen Statenbond, de staat kundige vorm van samenwerking der Ger maansche volkeren in hun levensruimte, die wellicht later met vrucht en zonder verwar ring te stichten, genoemd zal kohnen worden het Germaansche Rijk". De Germaansche Statenbond zal dus de staatkundige vorm moeten zijn van de sa menwerking der Germaansche volkeren ter behartiging van die belangen, die allen aan gaan. In de eerste plaats dus de gemeenschap pelijke verdediging van Europa, in de tweede plaats de bevordering van de gemeenschappe lijke welvaart. De duizenden leden der Bewe ging die dienen in de Waffen SS, het Legioen, het N.S.KK., de Nachrichtentruppen en bij de Ambulance, zullen in de historie hun groot ste beteekenis daarin vinden, dat zij het begin zijn van de nieuwe Nederlandsche weermacht, welke alleen bestaansrecht kan hebben als deel van de toekomstige Germaansche weer macht. Ik ben er van overtuigd, dat do Nederland sche soldaat, behoorlijk afgericht, modern bewapend en goed aangevoerd, niet zal be hoeven onder te doen voor een Duitsch sol daat en dat zij dus in de toekomst, gelijk ge rechtigd, naast elkander zullen kunnen staan. Wij kunnen er zeker van zijn, dat de grenzen van Europa blijvend bewaakt zullen moeten worden. Wij zeiven wonen aan de Westgrens en dat wij dus ons aandeel zullen hebben bij te dragen in de verdediging van de West kust van Europa, spreekt vanzelf. Maar behalve in het Westen, moet de wacht voor Europa worden betrokken in het Oosten, aan de Wolga, tot aan de Noordelijke IJszee. Ook daarin zal het Nederlandsche volk zijn deel hebben te dragen; het Nederlandsche. contingent zal in verhouding tot het Duit sche, een sterkte moeten hebben als over eenkomt met de verhouding tusschen het to taal aantal Nederlanders en het totaal aantal Duitschers, dat in Europa woont en leeft. De nieuwe Nederlandsche Regeering heeft tot plicht de maatregelen te nemen, die daartoe zoo spoedig mogelijk'leiden. Gelijkgerechtigd zijn, de eenige mogelijke basis voor samen werking tusschen Germaansche volkeren, be rust op den wil gelijke plichten met toewijding te vervullen. Wij Nederlanders hebben dus in te zien, dat de wacht aan IJsel en Maar verlegd zal moeten worden naar de Wolga er dat dit een groote vooruitgang beteekent. Concert in het Frans Hals- Museum. Catharina Hessels, zang; Johan Otten, piano. Maandagnamiddag werd onder vrii wat belangstelling begonnen met de nieuwe reeks concerten in de expositiezaal, waar van het programma ditmaal verzorgd word.t door de altzangeres Catharina Hes sels en den pianist Johan Otten. Beiden zijn goede bekenden en hun namen staan borg voor een met smaak samengesteld programma. Catharina Hessels is een vaardige tem peramentvolle musicienne en zij beschikt over een stem die veel mogelijkheden hiedt, maar die in de meeste gevallen en zeker bij de voordracht van liederen slechts met zeer beheerschte, ja met in getoomde kracht te gebruiken is. Van dit laatste schijnt de zangeres nog niet volko men doordrongen te zijn. zoodat haar klankvolume maar al te vaak een inten siteit bereikt die het intieme karakter an het lied verstoort en de grens van het schoone in den klank overschrijdt. En dat valt te meer op, daar zü met haar dyna-' miek nog al kwistig is, vooral met een dy namiek die de lijn van het belcanto ver- soort, door op de steuntonen een soort messa di voce te maken. Nochtans het materiaal is er om iets bij zonder moois met deze stem te bereiken. Wij hebben slechts te wijzen op den fraaien klank waarmee „Wisst ihr, wann mein Kindchen am allerschönsten ist?", uit de Zigeunerliederen van Brahms, ge zongen werd. Overigens werd deze cyclus wel zeer temperamentvol, ja volbloed Zi geunerhaft verklankt; maar dat is juist zoo gevaarlijk voor deze stem. De liederen van Strauss, die toch ook nog al wat ver dragen kunnen, leden eveneens aan effu- sies a la Tsigane. Het tweede gedeelte van het program ma noopte bijzonder tot beheersching en gereserveerdheid. Daar zong Cath. Hessels een fraaie reeks oud-Nederlandsche liede ren, door Pijper bewerkt, alsmede een viertal nummers van Debussy. Ook hier werd menig mooi détail waargenomen, dat ons de hoop gaf op een weldra volkomen beheerscht gebruik van deze stem. De er varingen met de acoustiek van het zaaltje kunnen wellicht het proces bespoedigen: dit zou dan op de volgende uitvoeringen van deze week moeten blijken. Johan Otten pakte den vleugel dezen middag ook nog al forsch aan, meer dan in deze ruimte noodzakelijk en goed is. Maar verder kunnen wij niet anders dan ons respect betuigen voor het voortreffe lijke klavierspel van dezen rasmuzikant. Hij speelde Chopin (Etude in c kl. t.. op. 10 no. 12 en Impromptu in As gr. t.. op. 29 no. 1), Brahms (Intermezzo op. 46 no. 6 en Rhapsodie op. 79 no. 1) en ten slotte Reflets dans l'eau" van Debussy: het was alles gaaf en met viriele stuwing en ge zonde poëtiseering. Als begeleider moge hij zien, te zamen met de zangeres, eenigszins matigen: overigens verdiende hij als zoo- danig odk den hoogten lot. GESLAAGD. Voor het examen voor scheepswerktuig- kundige is te 'sGravenhage geslaagd voor diploma B de heer H. C. J. v. d. Lem te Haarlem. Uitreiking distributiebescheiden. Voor dg uitreiking van distributiebeschei den is hef morgen Woensdag de beurt aan de letters Ka tot en met Kra. ALLE-DAG-KERK. Men verzoekt ons mede te deelen. dat de v'ienst der Alle-Dag-Kerk Donderdag 27 Augustus, des avopds van 77.45 uur» in het koor der Groote df St. Bavokerk zal worden opgeluisterd door zang van het koor der Vrije Efang. Gemeente. Voorganger is Ds. D. J. D. du Fossé van Haarlem. 40 JAAR BIJ DE POSTERIJEN. De heer H. C. Vissers zal op 1 September a.s. het heugelijke feit herdenken, dat hij vóór 40 jaar als besteller in dienst trad bij de Posterijen De heer Vissers is een algemeen gezien collega en een plichtsgetrouw ambtenaar. Het zal hem op dien dag in zijn woning aan de Da Costastraat 30 niet aan blijken van belangstelling ontbreken. Naar het Oostfront. Van tijd tot tijd vertrekken transporten naar het Oosten en om daar afgericht te worden voor den strijd tegen de bolsje wistische horden. Velen begrijpen niet waarom ook Nederlandsche transporten vertrekken, wantzij beschouwen de bolsjewisten als onze bondgenooten. Ja landgenoot, dergelijke „Nederlanders" zijn er. Voorgelicht door een troep „officieele Regeerders" zijn zij van meening, dat, mits de moordbenaen van Stalin de overwin ning behalen, wij een gouden toekomst te gemoet gaan. Gelukkig voor ons land en volk zijn er anderen, die weten, wat bolsje wisme zeggen wil, die Europa van deze wereldpest willen bevrijden en zoodoende ook ons land een eervolle plaats in het nieuwe Europa verzekeren. Landgenoot uw plaats is in de gelederen van deze strij ders. Naar het Oostfront dat is het parooL Meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland" Koninginnegracht 22 te 'sGra venhage. Veel beloven, weinig gevenDe Neder landsche Volksdienst belooft niets, doch geeft alles. Blijft geen buitenstaander, sluit u aan als lid. L_ AGENDA DINSDAG 25 AUGUSTUS. Stadsschouwburg: „Cupido speelt comedie". 7.30 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling wer ken van meesters uit de Haagsche School 10—17 uur. Palace: Haremgeheimen, 2, 6.30 en 8.45 uur. RembranUt: De geprolongeerde echtgenoot, 2.30, 6.30, 8.45 uur. Luxor: Nanette, 2.30, 6.30, 8.45 uur. Frans Hals: De vrouw zonder verleden, 2.30,' 6.30, 8.45 uur. Moviac: Dik Trom, 10, 2, 4, 7 en 9 uur. WOENSDAG 26 AUGUSTUS. Frans Hals Museum: Tentoonstelling wer ken van meesters uit de Haagsche School 10—17 uur, concept om 2.30 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. NACHTDIENST APOTHEKEN. Bosch- en Vaartapotheek, Bosch en Vaart straat 26. Tel. 13290." Apotheek Florijn, Gr. Houtstr. 78. Tel. 10500 H. Remmers en Zn., Kruisstraat 6. Tel. 10354 Noorder Apotheek. Jan Gijzenkade 181. Tel. 23821. Apotheek Schotsman. Binnenweg 206, Heemstede. Tel. 28320, De Zondag in het Noordersportpark gespeelde wedstrijd E.D.O.Excelsior is ir een 4-1 zege voor de Haar lemmers geëin digd. SPORT EN SPEL VOETBAL OP DISCIPLINE EN OPTRDEN WORDT GELET. Een bericht uit Italië meldt, dat de Ita- liaansche voetbalbond bij het begin van het nieuwe seizoen heeft bekendgemaakt, dat, indien twee clubs met gelijk aantal punten de competitie beëindigen, weder het doel- gemiddelde beslissend zal zijn. De leiding van den bond is echter van plan bij de eerstvolgende zitting te besluiten, dat in dergelijke gevallen de discipline en het correcte optreden van een elftal een woordje zal meespreken. WIELRIJDEN DE JONGE KAMPIOEN ..Dc Jonge Kampioen" en .Excelsior" dde al oenige maanden gezamenlijk ban wed strijden organ iseercn en deze nu op den Zeeweg laten verrijden, hielden Zondag de laabne rit voor de competitie. De uitslag werd: A ki. 1. P. Korthals, 2. Neefit. 3. Ch. SchelfooBt. 4. Tichelaar, 5. L. Schelf out, 6. De Gier. 7. Schell, Joebij. Laeschudt en I?s- kesen pech. B kl.: 1. D. Keisers. 2. G. Evers, 3. H. Jas overigen pech. C k!.: 1. Verschoor. 2. Bloemzaad. De eindstand der Competitie luidt: 1. L. Sc-li el fout 24 punt., t'. Korthals 21. 3. Ch. Sohelfout 21, 4. de Geus 19, 5. Neeft 10, 6. v. Eikeren 10, 7. Taverne 9, 8. Ekel 6. 9. Ti chelaar 3, 10. Joeby 3. 11. Schell 2, 12. Fen_ nis 1, 13. Lassehuit 1. B kt.: 1. D. Keisers 24 punt. 2. G. Eivers 22, 3. H. Jas 21, 4. J. Duin 16. 5. Bakken hoven 13, 6. J. Evers 4. C kil,: 1. Bloemzaad,-2. Kiekens, 3. Ver- sahoor, 4. v. Rijn, 5 Hou teren KAATSEN WEDSTRIJD FRISI/V- Zondag hield de kaatsclub Frisia op het Ge meentelijk Speelterrein aan de Kleverlaan een wedstrijd. Deelnemende parturen waren: 1. Visser—De Vries—Hoekstra; 2, Wiarda—v. Geest—Fluit; 3. De-Haan—Leyen—Hlemstra; 4. De Graaf—Broersma Jr.—v. d. Velde; 5. Broersma Sr.—Venema—Oosterdijk; 6. Van DijkGoïnga— d. Heijde. De uitslag was: le prijs v. Dijk—Goïnga—v. d. Heide; 2e prijs De Graaf—Broersma Sr.— v. d Velde. ZWEMMEN NATIONAAL ZWEMFEEST H.P.C. Tot besluit van dc Heemsteedsche Zwem- week organiseert H.P.C. een nationaal zwemfeest, waarvoor de vooraanstaande Nederlandsche krachten op zwemgebied zijn uitgenoodigd. Zoo zullen de kampioenen van Neieriand H. Smitshuizen (schoolslag). Iet van Feggelen (rugslag) en Riet van Veen (borstcrawl) aan den start verschij nen. Ook de deelname van Van Schouwen, den sterksten rugslagzweipmer, die op het nippertje van,den H.P.C.-er De Geest kon winnen, kan gemeld worden. In Groenendaal wordt vanavond een be gin gemaakt met het waterpolotournooi om het kampioenschap van den Kring Haar lem. Eerst wordt gespeeld D.W.R.H.P.C. (dames), daarna volgt H.V.G.B.—H.P.C. 1 (heeren) en ten slotte H.P.C. 2D.W.R. (heeren). Sport-allerlei Verduisteren van 20.48 tot 6.38 u. 25 Aug.: zon op 6.38, onder 20.46 uur maan onder 5.31, op 20.28 uur 26 Aug.: zon op 6.39. onder 20.43 uur maan onder 6.47, op 20.58 uur (V. M.) EEN ERNSTIG WOORD. De schier spreekwoordelijke sportivi teit van het Nederlandsche publiek schijnt op bedenkelijke wijze uit den koers te geraken. Niet zonder reden konden wij er reeds prat op gaan, dat men in ons land sportieve prestaties wist te waar deeren, ook als deze werden verricht door sportmenschen, die men om welke reden dan ook, minder graag mocht. Maar op het sportveld geldt de sport altijd als nummer één, dan was er tijd noch gelegenheid voor, noch, vooral, behoefte aan, andere overwegingen. Doch wat ik, als voorzitter van de N. A. U de laatste maanden omtrent de spor tieve opvattingen van het publiek, althans een 'deel daarvan, heb moeten consta- teeren, acht ik in hooge mate bedroevend. Ik vraag mij af, of dat publiek dan plot seling geen sportieve eer. geen sportieve waarden meer kent doch uitsluitend wed strijden bezoekt met de bedoeling tegen bepaalde personen te demonstreeren. Een dergelijke houding kan niet genoeg worden veroordeeld. Immers, het publiek komt voor spanning, wellicht sensatie het verwacht, dat de athleten zich met inzet van al hun krachten* zullen geven en hun uiterste best zuilen doen een zoo goed mogelijk resultaat te bereiken. Maar dan is het minste waar deze athleten recht op hebben, neen, mogen eischen, dat het publiek zich zonder eenig voorbehoud sportief en correct gedraagt. Men zal begrijpen, dat ik met het voorgaande in de eerste plaats doel op de gedragingen van het publiek jegens Osendarp. speciaal, in verband met zijn duels met Spree Osendarp is een athleet met een prach- tigen staat van dienst, maar ook een op wiens sportieve houding nog ook maar iets is aan te merken geweest. Toen Osendarp enkele weken geleden, tijdens de wedstrijden om den P. H.-beker van Spreek verloor, was hij de eerste, die zijn zegevierenden tegenstander gelukwenschte- En. omdat Osendarp sportief is en spor tiviteit geeft, dient het publiek van zijn kant dit te waardeeren en te be- loonen. Heeft men er bezwaar tegen Osendarp te zien loopen, dan b 1 ij v e men weg, doch men kome niet met de bedoeling om tegen een bepaalden athleet te betoogen of deze te négeer en. Want dat is niet alleen onsportief, dat is laf bovendien. G. E. VAN DER WERFF Jr. Voorzitter Nederlandsche Athletiek Unie. De Rijksgevolmachtigde voor de Sport, de heer H. van Groningen a Stuling, noemde bovenstaanden oproep van den voorzitter der N. A. U. een frisch en krachtig geluid. Eindelijk, dan heeft een in de sport lei dende figuur den moed gehad voor het forum van het publiek de vinger op de wonde plek te leggen, en het duidelijk doen zien, dat het op 'den verkeerden Weg is, aldus de Rijksgcvolmachtigde. Hij geeft blijk een goed Nederlander te zijn, nog met beide beenen op den grond te staan en den moed te bezitten zijn ziens wijze in het openbaar te verkondigen. De heer H. van Groningen a Stuling was van meening, dat het moment thans gekomen is, dat de sport de helpende hand zal bieden ons volk weer tot elkaar te brengen, waardoor de sport opnieuw een bewijs zal leveren een der belang rijkste elementen in onze samenleving te zijn. Van links naar rechts: Na de mislukte Britsche invasie-poging bij Dieppe. In een vol komen nederlaag, waarbij slechts het veege lijf gered werd, eindigde voor deze Engel schen de invasie. (Hoffmann-Stapf p.k. Aritonowitz Pax-Holland-c). - Twee jaar werkzaamheden van de N.S.D.A.P. in het Generaal Gouvernement. Aangetreden voor de vaandelwijding, welke ter viering van dit feit op de binnenplaats van den Burcht W.n. Hoofdredacteur: J. V. Bsudewyns (sfw.) Haarlem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur F C Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Stad: S n. Kuiper. Haarlem (afw.). Sport en Stad: A. O ver meer, Heemstede. Buitenland: J. C van der Laag. Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten Heemstede. Binnenland: J. A. Steen Jr.. Zand- voort. Nieuws en. reportage voor Ve'ser. en omgeving: J. J. E. van Baarsel. IJmulden Advertenties D. A. J. Spek. Haarlem. te Krakau plaats vond. (Atlantic-Holland Rös Pax Holland-c) - De nieuwe burge meester van Busstmi, de heer G. Nieuwenhuys, is Zaterdag officieel geïnstalleerd. Tijdens de rede van den nieuwen burgemeester. Links: de commissaris in de provincie Noordrllolland, mr. A. J. Backer. (Polygoon-Zeijlemaker Pax-Holland-c) Jongens en meisjes uit de Hitler-jugend en de Bund Deutscher Madel hielden Zondag middag volksdansen, ingeleid door hen zelf met oude liederen, uitgevoerd in het Florapark. (Foto Peperkamp) De winnaar van den te Heemstede gehouden één kilometer-wedstrijd. Frits de Geest, werd gclukgcwenscht met zijn fraai succes door den voorzitter van H.P.C., A. J. Braam die winnaar was geworden in de af deeling veteranen (Foto Stevens) DE DISTRIBUTIEBONNEN Artikel Aardappelen Aardappelen Beschuit Bloem 362 tm Boter Iïoier liotcr lïoter Brands t. 01 t.m. Brandst. 01. 02, Bon 43 A 43B 2-35 03 KF 43A 43B 43A 43A 43A Brood Brood Chocolade Cisraretten Clgaretteu Cigarillos Eenh. zeep 335-370 Eenb. zeep LM Gort 3 60 Jam i 358 Kaas 367 t.m. 369 Koffiesurr. 33S Maïzena 361 Melk 41A tjn. 44A Melk 41B t.m. 44B Petroleum 0 2 Penlvr. 359 Rijst 4-41, 4-42 Scheerzeep U Sigaren Suikerwerk 4 3 Suiker Tabak Toiletzeep Vermicelli Vleeseh Vleeseh Wasclip. Wascli poeder AM Waselipoeder 30 400 gr. 50 gr. 100 gr. 20 st. 20 st. 10 st. 1 rants. To-iletz. l rants. Brood Brood Veron. Tabak Cig. Tabak Alg. 4 3A 44 361 43A 43B 336-371 Kaart hocycclh. t./iu. Aard. l'/ï kg. 29 Aug. Aard. Vt kg. 29 Aug, Beschuit 7 5 gr. 29 Aug, Alg. 100 gr. 5 jSept, Bot .vet 125 gr. 31 Aug i Reserve 125 gr. 12 Sept Reserve 125 gr. 12 Sept. Reserve 125 gr. 12 Sept 31 Dec, Apr. '41 29 A ug. 29 Aug. 5 Sept, 29 Aug. 29 Aug. 29 Aug. 30 Sept, 30 Sept. 5 Seng 5 Sept, 5 Sept, 5 Sept, 5 Sept, 5 Sept, 5 Sept, 31 Oct, •5 Sept, 5 Sept 31 Aug, 29 Aug, 5 Sept, 5 Se.pt, 29 Aug, 15 Aug, 5 Sept, 29 Aug, 2 9 Aug. 30 Sept, 30 Sept, 30 Sept. Alg. Alg. Alg. Alg. Alg. Melk Melk Petr. Alg. 250 500 gr. 100 gr. 250 gr. 100 gr. 3'/» L. 250 gr. 50 gr. 5 sit. 100 gr. 1 kg. Textiel Tabak Versn. Alg. Tabak Toiiiletz. 75 gr. Alg. lOOgr. Vleeseh 100 gr. Vleeseh 5 0 gr. Alg. 250 gr. Wasch- poeder 2 50 gr. Zeep 250 gr. „Ai! Au! O! Gelukkig zyn MLii'})) er AKKERTJES, die de nare pijnen zullen kunnen weg nemen, vlug en afdoende". De Nederlandsche Pijnstiller HONKBAL QuickSchoten 8—6. Schoten 220011000 6. Quick 000203210 8. H.H.CBlauw Wit 4—l H.H.C. 000200011= 4. BI. Wit 201010000 4. V.V.G.AE.D.O. 2—1, De overige uitslagen luiden: Ov. klasse: DOS—AFC 8—9, HCK—EDO 1 63, Haarlem 2—DOS 286, R.C.H.Zeebur- gia (Zeeb. n. o.) Tweede klasse A: CatchersQuick 2 124, DWV—Celeritas 6—4, THBAjax 2 12—16. Tweede klasse C: DEC—RCH 2 lJ—15, KruissterHaarlem 3 76. Tweede klasse D: H.H.C. 3Watergr.meer 12—1. Derde klasse Haarlem: Schoten 4RCH 3 118, Kennemerland 2Beverwijk 2 9—3, HHC 6—Strawberries 8—23, TYBB 2—Scho ten 4 12—22, EDO 5—Halfweg 14—5, Zandv.- meeuwenSchoten 5 186, EDO 3—TYBB 2 ATHLETIEK HILVERSUM HEEFT EEN SINTEL/BAAN Ook HHiLversum beschiiikit thans over een sinteLbaa.n en Zoondag is ze officieel in bruJk genomen met wedstrijden. Het ge meentebestuur van Hilversum bad een was- selprijs beschikbaar gesteld v-oon' een .sprint- driekamip over 100, J30 en 200 meter voor heeren. J. Grijseels Jr. (Pro Patr.ia) won voor Van Osta, Zwaan en Van Bevieren. Mevr. F. Blain-kers-Koen slaagde er in liet record 80 mieter hardtoopen te verbetieren met 0.1 sec. en te brengen op !).S sec. Bij het poilsstokhoogspringen wierd Lamore* (Haarlem) eerste niiet een sprong van 3. meter en J. Verkes tweede met een sprong an 3.50 meter. ZEILEN ZOMERFEEST HAARLEMSCHE ZEILVEREENIGING. Zondag vierde de H.Z.V. haar twintig jarig bestaan met een Zomerfeest. Om half twaalf opende een der leden der feestcommissie de wedstrijden, waarna een aanvang wend gemaakt met de gezelschaps spelen. Deze spelen werden om half een onderbroken door de komst van den Water god Neptunus en zijn gevolg. In drie boo ten. versierd met zeepaarden en andere wa terdieren, voeren zij van de Liede naar de Mooie Nel en brachten een bezoek aan de H.Z.V., om bestuur en leden geluk te wen- schen. Hei bestuur werd namens de leden een mooi geschenk aangeboden. Na dit bezoek werden de spelen hervat Onder de genoodigden waren de heer W. A. J. Bremer Sr., een der oprichters van de H.Z.V. en mevrouw v. d. Winden uit Rot terdam, wier echtgenoot, die gedurende ze ventien jaar voorzitter der vereeniging was, verhinderd was het feest bij te wonen. RADIOPROGRAMMA WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonrmiziek. 6.50 Ochtendgymnastiek DO B. N. O. Nieuwsberichten. 7.15 Ochtendklan ken (gr.) 7.45 Ochtendgymnastiek. 8,00 B. N Nieuwsberichten en Gesproken Programma-uit treksel. 8.15 Rhapsodie en Fantasie (gr.). 9." Voor de huisvrouw. 9.30 Trioconcert (gr.). 10. Orkest van Gerard van Krevelen en soliste f pianosoli (opn.). 11.00 Vacantiekleuterklas. 11.U Ensemble Jack der Kinderen en solist. 12.00 Or gelconcert en zang. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. 0. Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Fluit, cello en piano. 14.00 Bertus van Dinteren en zijn orkest en gramofoonrmiziek. 15.00 Causerie „Het Bevol kingsvraagstuk". 15.20 Vierhandige Pianovoor dracht. 16.00 Godsdienstige lezing. 16.20 Voor de jeugd. 17.00 Orkestconcert (gr.). 17.15 B. N. O. Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.3# Luisterspel voor Jeugdstormers. 17.45 Een strijk orkest en gramofoonmuziek. 18.45 B. N. O. Nieuwsberichten. Ï0.55.B. N. O. ZakeMjk praatje den landbouw. 19.05 Pianovoordracht (gr.). 19.15 Omroep-opera-ensemble en -orkest en so listen. 19.55 „De zwarte handel iokt", luisterspel. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met dc studio beschik ken. 20.15 Vervolg van 19.15. 20.35 Het Rotter- damsch Pianokwartet. 21.10 Orkestconcert (gr.). 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Herbert Ernst Groh zingt (gr.). 22.15 Orkestconcert (grj. 23.00—24.00 Dansmuziek (gr.), HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Populaire gra- mofoonplaten. 9.10 Berlijnsch Philharmonisch or kest (gr.). 9.45 Balletmuziek uit „Carmen". Bizet (gr.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Pianovoor dracht. 10.40 Voordracht, ll.oo Zang met piano begeleiding. 11.30 Viool en orkest (gr.). 12.00 Ber lijnsch Staatsopera-orkest (gr.). 12.15 Frans Wou ters en zijn orkest. 12.45 B. N, O. Nieuws- en zake lijke berichten. 13.00 „De eerste oogst in de Noord-Oost Polder", reportage. 13.15 Ensemble Joan Lancé en gramofoonmuziek. 14.15 Uit Neer- lands Gouwen. 14,30 Gevarieerd Operette-pro gramma (gr.). 16.00 Het Haarlemsch Trio. 17.M Den tuin in. 17.30 Bertus van Dinteren en zijn orkest. 18.00 „Pedicure", luisterspel. 18.30 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 19.00 De Praat- •aêrs. 19.15 Mannenzang (gr.). 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 B. N. O. Brabantsen praatje. 19.50 Spiegel van den dag 20 00 Omroep- Harmonie-orkest. Vanaf 20.15 alleen voor da Radio-Centrales, die over een lijnverbinding me', de studio besciiikken. 20 15 Berliner Lehrer- gesangverein (gr.). 20.30 Omroep-Harmonie- orkest. 21 00 Familie de Boer. 21.15 „Op 't kantje af" (gr.). 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.0» B. N. O. Politiek praatje. 22.10 Avondwijding. 22.15—24.eo Zie Hilversum I. BIJZONDERE RADIO-UITZENDINGEN. Hilversum 1 tendt op Dinsdag. 25 dezer uit: 1. Van 8.15 tot 30 uur: de herhaling van het I..politiek weekpraatjr" door Max Blokzijl OP Maandagavond gehoudeh. 2. Van 18.30 tot 18.45 uur: Neerlanos «tem v*« het Oostfront.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2