Haarlemsche Courant Duitsche oorlogsvlag op hoogsten top van den Kaukasus Terreinwinst bij Stalingrad Sabotagepoging op spoorlijn Deventer-Apeldoorn- Berg jagers verkrijgen controle over verscheiden West' Kaukasische bergpassen. Roemenen nemen Temrjoek. BOMMEN OP ARCHANGEL Duitsch succes in Kanaal. Or 287e Jaargang No. 200 x X Hjonnemettt p. week 0,28,'p. maand t,is, p. kwartaal 3,42, Iranco p. post 3,73, losse nummers 8 cent. Advertentlën 3—15 fc.m. ƒ3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prl)s. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m 5 cent p. m.m. tlltg.i Grafische Bedrijven Oamlate. Nieuwsblad voor Noord-Holland Wnd. Hoofdredacteuri 3. V. BAUDEWVNS. Verschijnt dagelijks behalve op Zon- Kennemer Editie Woensdag 26 Xugusfug 1942 bureaus Haarlem: Groote Houtstraat 93, Bijkantoor: Soendn- plein 37. Tel. Directie 130S2. Hoofdredactie 15054, Redactie 10800, Administratie 10721. 14825. Soendapleln 12230. Postgiro 134858. Directie PU. A. MEES - P. W. PEEREBOOM. 8ureao tJmnldem Kennemerlaan 102, Telefoon 8437. Frankfurt en Mainz getroffen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „Aan de monding van de K o e b a n namen Roemeensche formaties na hevige straatge vechten de havenstad Tcmrjo.ek. Ten Zuiden van den benedenloop van den Koeban werden verscheidene vijandelijke tegenaanvallen afgeslagen en de bolsjewisten bij de achtervolging verder in het. gebergte teruggeworpen. Duitsche bergjagers hebben verscheidene passen in het Westelijke K a u- ka su sgebergte onder controle gekregen, deels in een aanval genomen. Op 21 Augustus om 11 uur des ochtends Jiceft een afdceling voor het "hooggebergte op den Elbroez (5630 M.) den h<*>gsten top het Kaukasus-gcbergte, de Ryksoorlogs- vlag geheschcn. Ten Noordwesten en ten Zuiden van •Stalingrad won de aanval, in weer wil van het wanhopige bolsjewistische verzet verder aan terrein; 52 bolsjewis tische pantserwagens werden vernietigd. Aan het front van den Don sloegen Ita liaansche troepen verscheidene aanvallen van den vijand deels in gevechten van map tegen man af. Hevige aanvallen van de' luchtmacht overdag zoowel als des nachts op het aëhterwaartsghe gebied van den vijand vooral 'op Stalingrad veroorzaakten in de be- ïvapeningsbedrijven en militaire installaties zware branden en groote verwoestingen. Op de W o 1 g a werden twee transportschepen tot zinken gebracht. Ten Zuidwestén van K a 1 o e g a en ten Noordwesten van Medyni mislukten sterke vijandelijke aanvallen. Bij R z j e f zijn de Duitsche troepen in een wisselvalligen verbit terden strijd gewikkeld met sterke vijande lijke infanterie en pantserstrijdkrachten, 63 bolsjewistische tanks werden vernietigd, waarvan 40 alleen in den sector van een in fanteriedivisie. v Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer en voor Leningrad wordt slechts plaatselijke gevecjits- activiteit gemeld. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen Maan dag de belangrijke Sovjetrussische haven aan de Witte Zee, Archangel aan. By het ver trek werden zware branden waargenomen. In Noord-'Afrika bestookten lichte Duitsfche gevechtsvliegtuigen Zondag- en Maandag nacht een Britsch vliegveld ten Noordwesten van Cairo. Installaties en op den grond staande vliegtuigen werden beschadigd. Bij vluchten overdag boven bezette gebieden in het Westen werden twee Britsche vlieg tuigen in een luchtgevecht neergeschoten. convooi mislukt, de escortevaartuigen scho-, ten twee aanvallende toestellen neer. Duitsche jagers deden een derde toestel hetzelfde lot ondergaan. Een Engelsch schip is getroffen/ en tot zinken gebracht door Duitsche bom menwerpers. Aanvallen van de vijandelijke luchtmacht op plaatsjes in Griekenland en onze bezittingen in de Aegeische Zee veroor zaakten beperkte schade. Geen- enkel verlies wordt gemeld. Negen manschappen, onder wie vijf officieren, behoorende tot' de beman ningen van Britsche vliegtuigen, die neer geschoten werden gedurend<f de laatste dagen tijdens luchtgevechten, zijn gered en gevan gengenomen. Geheele kust van Zee van Azof in Duitsche handen. Naar militaire deskundigen te Berlijn verklaren, bevindt zich na de verovering van de aan de Zee van Azof gelegen stad Temrjoek door Roemeensche formaties thans de geheele kust van de Zee van Azof in handen van de Duitsche en verbonden troepen. Men acht het hier desondanks niet uitgesloten, dat in het vlak tegenover het schiereiland Kertsj gelegen gebied nog bolsjewistische strijdkrachten staan hoewel deze geen bijzondere militaire .be- teekenis meer hebben. Formaties van de Britsche luchtmacht vielen Maandagnacht hét Rijn-Main ge bied met brisant- en brandbommen aan. De burgerbevolking leed verliezen. In ver scheidene plaatsen vooral in woonwijken van de steden Frankfurt am Main' en Mainz ontstond materieele schade en schade aan gebouwen. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten 16 der aanvallen de bommenwerpers neer. De luchtmacht bombardeerde overdag voor den oorlog belangrijke installaties in Zuid- Engeland. Op 24 Augustus vielen Duitsche mijnenvegers numeriek sterkere Britsche motortorpedobooten in het Kanaal aan. Van zeer korten afstand werden een motor torpedoboot, en een vrij groot vaartuig, waar van het type niet kon worden vastgesteld, tot zinken gebracht, Een andere motortorpedo boot bleef brandend liggen. Onze strijdkrach ten keerden zonder beschadiging in hun steunpunten terug. In den nacht van 24 op 25 Augustus werden bovendien door Duitsche patrouille-vaartuigen on den Noordelijken uitgang van het Kanaal twee Britsche motor torpedobooten tot zinken gebracht. De stryd in Egypte. Het Italiaansche weermachtbericht luidt: Normale bedrijvigheid van de artillerie aan het geheele Egyptische front, waar afweer- batterijen vier toestellen hebben vernietigd, die trachtten aanvallen te doen op het gebied achter ons front. Op de Middellandsche Zee is een aanval van 'talrijke vijandelijke vliegtuigen op een Sandweacli, Brighton en Dartmouth. Bommen van zwaar kaliber. Naar het Duitsche opperbevel mededeelt, hebben lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen Maandagavond de vrij groote fabriek in de havenstad Sandwèach aan de Engelsche Zuid oostkust aangevallen Bommen van zwaar ka liber kwamen neer op de montagehallen en opslagplaatsen en veroorzaakten verscheide ne zware ontploffingen. Andere gebouwen in de buurt van deze fabriek werden door vol treffers vernield. Te zelfder tijd -bestookten lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen de elec- trisehe centrale van de stad Brighton aan de Engelsche Zuidkust. Het ketelhuis van df centrale werd vernield. Ook Maandagmiddag hebben lichte Duit sche gevechtsvliegtuigen voor den oorlog be langrijke installaties aan de Zuidkust van Engeland gebombardeerd In de buurt van de hayen van Dartmouth werden verscheiden •t huizen vernield. Andere gebouwen in het ge bied van deze 'stad, alsmede motorkotters voor den haveningang werden door het vuren met de böordwapens in brand geschoten. Voltref fers kwamen voorts- neer op landingsvaartui gen der Engelschen die aan de monding van de rivier de Dart ten Noordwesten van Darthmouth voor anker lagen. Bommen van zwaar kaliber werden Maandagmiddag voorts geworpen op twee steden in Zuid-Engeland. Weer Fransche krijgsgevangenen naar huis. Gevolg der Fransche houding bij Dieppe. Van militaire zijde wordt medegedeeld: In verband met de zeer gedisciplineerde hou ding der plaatselijke Fransche autoriteiten en de bewoners van het in den strijd betrok ken gebied tijdens de Geallieerde landings poging bij Dieppe heeft de Führer uit waar deering daarvoor bepaald, dat de Fransche krijgsgevangenen, die woonachtig zijn te Dieppe. 'Neuville. Hautot-sur-Mer Tourville. Petit Atteville en Arques-la Bataille vrijge laten zullen worden. Londen geeft verlies van 152 oorlogsbodems toe. Waaronder 5 slagschepen, 5 vliegkamp schepen en $1 kruisers. De Britsche duikboot „Upholder" is vol gens een' bericht van 'de Britsche admiraliteit verloren gegaan. Na de vernietiging van het Britsche vlieg kampschip Eagle en twee kruisers, bij den recenten aanval op een Engelsch convooi in de Middellandsche Zee, gingen er in Engeland stemmen od naar publicatie van de tot dus ver door Amerikanen en Engelschen geleden verliezen aan oorlogsbodems, De Britsche admiraliteit geeft thans een eerste opgaaf van 152 oorlogsschepen met een totalen inhoud van 631.400 b.r.t.Ondcv deze 152 verloren gegane oorlogsbodems bevinden zich vijf slagschepen, vijf vlicgKSmpschcpcn, 21 kruisers en niet minder dan 83 torpedoja gers. s Daar de werkelijke verliezen der Engelschen en Amerikanen aan oorlogsbodems meer dan 300 schepen bedragen, valt aan te nemen, dat de Britsche admiraliteit binnenkort een tweede opgaaf zal verstrekken. De eerste ge deeltelijke Britsche bekentenis vormt dus een opmerkelijke bevestiging van de door de As- mogendheden opgegeven cijfers aan torpedee ringen van Britsche en Amerikaansche oor logsbodems. Uit Londen wordt vernomen: de Britsche minister van P.T.T. heeft nieuwe verliezen der posterijen toegegeven. Verloren ging post uit Australië en Nieuw-Zeeland, verzonden tusschen 27 Mqart en 9 April en tusschen 20 April en 7 Mei?S3ok in Groot-Brittannië voor Aden, Noord- en Zuid-Rhodesia, Zuid-Afrika en den Engelsch-Egyptisehen Soedan verzon den post is verloren gegaan Voor de verloven stukken zal geen schadevergoeding gegeven worden. Smuts' prestige-verlies in Zuid-Afrika. De correspondent te Kaapstad van de te Edinburgh verschijnende Scotchman schrijft, dat men buiten de Zpid-Afrikaansche Unie geen idee heeft, wat een zware slag de val van Tobroek is geweest voor de bevolking van de Unie. Tot op vandaag heeft het pres tige van Smuts en zijn regeering zich met hersteld. De oppositiepartijen, die 40#/o der parlementzetels bezetten, maken nog steeds gebruik van deze nederlaag der Geallieerden tegen de regeering-Smuts en wijzen de be volking er steeds weer op, in verklaringen en .redevoeringen, dat de Geallieerden den oorlog practisch reeds verloren hebben. Het aanzien van Smuts heeft vooral in de land bouwgebieden zwaar onder deze tegenslagen geleden. Alles hangt er voor hem van af, hoe de oorlog zich verder ontwikkelt. Wan neer er nieuwe nederlagen komen, z?l zyn prestige in het land ernstig in gevaar komen. De correspondent van' de Times in Kaap stad meldt, dat de commandant der vesting Kaapstad last gegeven heeft iederen avond in het gebied van SimonstoWri te verduiste ren Het zal een volledige verduistering moe ten zijn. die ook het verkeer op straat om vat. In de motiveering wordt gezegd, dat de militaire overheid strenge uitvoering nood zakelijk acht. Kaapstad is nog niet verduis terd, echter zijn ook hiervoor alle voorberei dingen getroffen. Japanner tot burgemeester van Batavia benoemd. Het Japansche militair^ bestuur op Java heeft de benoeming bekend gemaakt van 17 provinciale gouverneurs. Voorts is benoemd tot burgemeester van Batavia Sakao Tsoe- kamoto. De burgemeesters van Soerabaja en andere groote Javaansche ste.den zullen even eens gekozen worden uit Japanners en voor aanstaande Javaansche persoonlijkheden. Het Japansche kabinet te Tokio heeft in middels zijn goedkeuring gehecht aan een vermindering van het aantal ambtenaren met niet minder dan45.236, die zullen worden ont trokken aan de ministeries en openbare in stellingen in Japan zelf alsmede aan die van de koloniale regeeringen. De vrijgekomen ambtenaren'zullen worden toegewezen aan de Japansche bestuurslichamen in de Zuidelijke gebieden. SPIONNAGE EN SABOTAGE IN ZWEDEN. Ongeveer een half millioen Zweedsche kro nen wordt, naar Svenska Dagbladet meldt, jaarlijks uitgegeven door de Zweedsche poli tie voor de opheldering van daden van spion- nage en sabotage. Voor 1943 worden alleen voor telefoonkosten 92 000 kronen en voor de bewaking van buitenlanders 40.000 kronen geraamd. De Zweedsche politie werkt met de allermodernste middelen en zal voor den bouw van radio-automobielen het komende 'jaar 183.000 kronen uittrekken. Hevige luchtaanvallen op Stalingrad. Naar het opperbevel van dc Duit sche weermacht meedeelt, heeft dc Duitsche luchtmacht met sterke forma- tics gevechtsvliegtuigen gisteren en vannacht zware aanvallen .gericht op het gebied van Stalingrad. Talrijke fabrieken en belangrijke ver keersknooppunten aan de beneden-Wolga werden door bomtreffers verwoest. Olieraf finaderijen die zich in de buurt van de Wolga-haven bevindèn, gingen in vlammen op, terwijl opslagplaatsen van benzine der bolsjewisten na het uitwerpen van brisant- en brandbomin'enin de lucht vlogen. Reeds na de eerste aanvallen ontstonden er groote branden binnen de stad. De verliezen der Duitsche en der Sowjet-luchtmacht. Van militaire zijde verneemt het. D.N.B.: In 2 periode van 1 tot en met 23 Augustus verloren de bolsjewisten 2217 gevechts- en jachtvliegtuigen, waarvan de Duitsche jagers er 1840, de luchtdoel-artillerie 301 neerschoten en de rest op den grond werd vernield. In dezelfde periode keerden 137 Duitsche vlieg tuigen niet op hun bases terug. De superioriteit van de Duitsche vliegers in de lucht kan niet beter gekenschetst wor den dan door de verhouding van I 16 ten gunste van de Duitsche luchtmacht. Daaren boven doen de opgegeven officieele verlies cijfers elke bewering teniet, dat de Duitsche leiding gedwongen zou zijn steeds nieuwe vliegerformaties naar het Oostelijk front te sturen, als gevolg van den bolsjewistischen druk. Nieuwe leen. en pachtovereenkomst Washington—Londen. "Ook met Australië en Zuid-Afrika. Uit Washington meldt de Britsche be- ichtendienst, dat in den loop van deze week eefi nieuwe pacht- en leenoveree- komst zal worden onderteekend tusschen Groot-Brittannië en de Ver. Staten. Bo vendien zullen nieuwe overeenkomsten geteekend worden tusschen de Ver, Staten en Australië en Nieuw-Zeeland. President Roosevelt heeft de premiers van Australië en Zuid-Afrika, Curtin en Smuts, uitgenoodigd in den loop van dit jaar naar de Ver. Staten te gaan. Churchill over zijn reis naar Moskou. Naar Reuter meldt, heeft' Churchill met eenigen zijner ambtgenooten zijn onderhan delingen te Moskou, alsmede zijn bezoek aan Cairo en zijn rondreis aan de fronten in de woestijn en naar andere gebieden van het midden-Oosten besproken. Zoodra het parle ment weer bijeenkomt, zal hij een „volledige verklaring" over zijn reis afleggen. Deze verklaring. die waarschijnlijk in openbare zitting zal worden afgelegd, zal wellicht ge volgd worden door een debat. Op het oogen- blik heeft men nog niet het voornemen het parlement vóór den vastgestelden datum na hel zomerreces bijeen te roepen. Naar de Engelsche nieuwsdiensct meldt, heeft Churchill bij zijn bezoek aan Cairo mét nadruk betoogd, dat Groot-Brittannië vast be sloten is om Egypte en de Nijldelta te vech ten alsof het om Engelands eigen bodem ging. Dc Duitsche vrouw in den oorlog De Nat. soz. Fraucnschaft. Een rapport van de Reïehsfrauenführung geeft een beeld van het door de National-So- zialistische Frauenschaft georganiseerde bij werk van de Duitsche vrouwen in den oorlog. Hetgeen op dit gebied is gepresteerd, mag zeker niet minder hoog worden aangeslagen dan hetgeen in de "beroepen is verricht. Een overzicht over de laatste drie jaren laat b.v. zien. dat in 1940 in 202 consultatie- bureaux op huishoudelijk gebied aan 469.000 vrouwen advies werd gegeven In 1941 waren hen reeds 93,9.000 vrouwen in 333 consultatle- ipureaux, welk aantal thans tot .350 is geste- en. Aan 31.000 cursussen van den moeder- i«t namen in 1941 512.000 vrouwen deel. Een belangrijk onderdeel van den arbeid der Frauenschaft vormt de huurhulp. Voor den oorlog wamn er 200.000 buurhelpsters, aan het einde van het eerste oorlogsjaar 1 mil lioen, eind 1941 3.5 millioen. Thans telt de huurhulp 4* millioen vrijwillige helpsters. In fabrieken en bedrijven losten 'in 1940 19.000 vrouwen voor 3 tot 6 weken werkende vrouwen af, die zoodoende eens met vacantie konden gaan. In 1941 waren het 56.000 vrou-' wen, in Juni 1942 alleen reeds 5.000 vrouwen met omstreeks 360.000 werkuren. In dezelfde maanden stelden zich Voor boeren-gezïnnen voorts 103.000 vrouwen be schikbaar In de ongeveer 24.000 naaï-ateliers werden in 1940 384.000 vrouwen geteld, in Juni 1942 alleen rond 180.000' vrouwen met 1.200.000 uren. Haar naaiarbeid gold het Roode Kruis, de N.S.V., den Reiehsluftséhutzbund en de weermacht. Tegelijkertijd hielpen b.v. in het eerste kwartaal 1942 149.000 vrouwen in de lazaretten der weermacht, bij troepentransporten 123.000 helpsters. Na de mislukte Britsche invasie-poging bij Dieppe. Met behulp van deze booten, die speciaal ingericht waren voor het aan land zetten van pantserwagens, dachten de Britten hun tweede front te kunnen oprichten, doch ook detfe poging mislukte jammerlijk, (Hoffmann-Stapf P.K. Koll Pax Holland cl De toestand. V. d. L. Door de oorlogsverklaring van Brazilië is inderdaad, zooals bevoegde stem men in de Wilhelmstrasse hebben verklaard weinig aan den feitelijken oorlogstoestand veranderd, hetzij dan, dat de „egyptisee- rings"-politiek van Washington weer een formeelen stap verder is gekomen: Het stre ven van de Vereenïgde Staten het geheele Amerikaansche continent onder haar zeg gingschap te krijgen, is niet van de laatste jaren. Men ziet hier een zich langzaam vol trekkende ontwikkeling, die. achteraf be zien alle kenmerken draagt van een be wust gerichte imperium-politiek. La- tijnsch-Amerika is langzaam losgeweekt van het Europeesche moederland, het heeft althans aan pogingen daartoe niet ontbro ken. en op economische overmacht volgt in dezen oorlog de militaire, tot uiting komend in het bezetten van steunpunten, het gebruik maken van havens en het „ver sterken" van bepaalde garnizoenen door troepen der V. S. Wij, Nederlanders, ken nen deze ontwikkeling; we hebben slechts te denken aan Nederlandsch-West-Indië en zijn bauxietmijnen. Washington heeft bij haar politiek als steeds ook hier het beproefde principe van het „divide et impera" gehuldigd. De on derlinge ruzies tusschen de Zuid-Ameri kaansche staten hebben nimmer een ern- stigen arbiter in den „grooten broer van het Noorden" gevonden. Thans verheft Brazilië zijn stem om Fransch-Guyana voor zich op te eischen. dat het wellicht beloofd is. Deze kwestie, zal niet alleen zijn terug slag vinden in de betrekkingen-tusschen Washington en Vichy; maar wederom an- dei'e Zuïa-Amerikaansche staten in het ge weer roepen voor hun belangen, aange zien de z.g. samenwerking, evenals in Europa, steunde op een „evenwicht van krachter.", zooals Cordell Huil het eens tij dens een zitting der pan-Amërikaansche conferentie heeft uitgedrukt, welk"" „even-" wicht" hier door Brazilië dreigt te worden verbroken. De imperium-politiek der Vereenigde Staten treedt m dezen oorlog echter ook 'sterk buiten de grenzen van het eigen we relddeel. De minister-presidenten van Australië en Zuid-Afrika ontvingen uit- noodigingen van Roosevelt eens te komen praten, nu de nieuwe leen- en pachtover eenkomsten behalve met Londen ook met deze landen rechtstreeks zullen worden'ge sloten. T.a.v. Australië was het economi sche offensief der V. S. reeds lang duide lijk; ook in Zuid-Afrika viel dit waar te nemen. De onlusten in Br.-ïndië. In Cawnpore zijn nieuwe botsingen voor gekomen tusschen demonstreerende Indiërs eh de politie. De politie schoot meedoogenloos op het Indische volk. In drie andere plaat sen in de centrale provincies kwamen even eens „ordeverstoringen Van vrij grooten om vang" voor. Inzake de reeds gemelde onlusten in Cal cutta verluidt nog, dat daar het tram- en autobusverfceer- steeds weer verbroken werd-. Gemotoriseerde troepen werden ontboden. Bovendien werden gewapende politieagenten op de kruispunten der straten opgesteld. Uit Delhi verluidt, dat massa-arrestaties van Congresleden in Lucknow. Allahabad, Nagpur, Poona en in andere steden zijn ver richt. Ondanks deze maatregelen neemt hét aantal nieuwe leden van het Congres voort durend toe. De leden van het Congres roaken tochten door alle deelen van Indië en sporen de bevolking aan om aan den opstand deel te nemen Tusschen het Engelsche ministerie voor de goederenvoorziening en het Russische minis terie van handel werd volgens een bericht van de „Sunday Times" een overeenkomst gesloten inzake de leveranties van hout. Be paald werd, dat de schepen, welke het oor logsmateriaal in de Russische IJszeehavens aanvoeren op de terugreis hout uit Rusland naar Engeland zullen medenemen. Daar deze schepen zoowel op de heen- als op de terug reis de actieve controle van de Duitsche-on derzeebooten zullen ondervinden is het nau welijks te verwachten, dat door dezen maat regel het gebrek aan hout m Engeland zal I kunnen worden verholpen. Brazilië heeft belangstelling voor Fransch Guyana. Pan-Amerikaansche conferentie bijeen. Naar uit Rio de Janeirp wordt gemeld, verwacht men in diplomatieke kringen aldaar een verklaring van de Braziliaan- sche regeering over het vraagstuk Fransch-Guyana. De aanhangers van de Braziliaansche regeering eischen de on middellijke annexatie van Fransch- Guyana waarbij zij als motief opgeven het feit, dat Fransch-Guyana wegens zijn strategische ligging voor de verbinding tusschen Brazilië en de V. S. van bijzon dere beteekenis is. j, Voorts vormt- dit land naar de meening der aanhangers der Braziliaansche regeering een gevaar voor Brazilië. Volgens persberichten uit Washington is daar Maandag de pan-Amerikaansche verde digingscommissie bijeengekomen teneinde den door het deelnemen van Brazilië aan den oorlog ontstanen toestand te bespreken. Voor den eersten keer nam ook de Braziliaansche ambassadeur aan de bijeenkomst deel. Naar uit Rio voorts gemeld wordt. 2ijn de Duitsche en Italiaansche banken bij regee- ringsdecreet gesloten. Alle saldi der regee ringen van de As en van particulieren op deze banken in Brazilië worden in beslag genomen. In dezelfde verordening wordt be kend gemaakt, dat ook alle Duitsche en Itali aansche schepen thans zonder schadeloos stelling onteigend worden. Op deze schepen was tot dusver slechts beslag gelegd met de belofte, ze bij het einde van den oorlog te betalen. Alle firma's van de As te Rio de Janeiro zijn onder rechtstreeksche militaire bewaking geplaatst en verscheidenen daar van zijn reeds door troepen bezet. Door het Amerikaansche oorlogs-productie- bureau werd een verdere beperking van het koffieverbruik in de Ver. Staten met 10 pet. afgekondigd. De nieuwe beperking treedt op 1 September a.s. in werking en beteekent voor Brazilië een verdere ongunstige ffictor voor de koffiemarkt. Hertog van Kent bij vliegóngeluk omgekomen. De Hertog van Kent is bij een vliegonge luk om het leven gekomen, naar de Engel sche nieuwsdienst meldt. Officieel wordt te Londen meegedeeld, dat de hertog van Kent zich op weg naar IJsland bevond, toen het vliegongeluk ge schiedde. Het ongeluk is in Noord-Schotland ge beurd, waar de Sunderland-vliegboot, waar mede de Hertog een dienstreis naar IJs land maakte, neerstortte. De geheele be manning van de vliegboot is eveneens om het leven gekomen. STIJGING INDEXCIJFER LEVENS ONDERHOUD IN ZWITSERLAND. Het indexcijfer der kosten voor levens onderhoud in Zwitserland is sinds het begin van den oorlog tot einde Juli 1942 gestegen met 42.6 pet. Hierbij stegen de kosten voor voeding met 54.8 pet. cn voor kleeding met 81.3 pet., voor brandstoffen cn zeep met 33/ pet. en voor huren met 0.1 pet. i Brabantsche bonnenzwendelaffaire aan het licht gekomen. In Oss en omgeving ruim honderd arrestaties... Na een uitgebreid onderzoek, dat f-uim een aand in beslag heeft genomëh, is de Ossche politie er in geslaagd, een wijdvertakt com plot van zwendelaars met distributiebonnen te ontmaskeren, als gevolg waarvan ruim honderd personen zyn aangehouden. Velen hebben reeds een bekentenis afgelegd, zoodat deze weer op xv^ye voeten werden gesteld. Slechts een vijftal, dat hardnekkig ontkende, werd na verhoor in arrest gehouden en zal te zijner tyd ter beschikking van de justitie worden gesteld. De agent van politie W da Haan had er lucht van gekregen, dat een aantal personen op den Berghemseheweg te OsS" regelmatig groote partijen distributiebonnen verkocht. Dit leidde er toe, dat zij voortdurend geob serveerd werden en ongeveer vier weken ge leden werd op het Osssche station zekere Ouwens aangehouden, die juist op het punt stond met zijn dochter een reisje naar Am sterdam te maken Het tweetal werd na&r het politiebureau gebracht en grondig gefouil leerd, waarbij bleek, dat de dochter van Óuwens een bundeltje met een vijfhonderdtal suiker- en boterbonnen op zich verbjrgen had. Ziende dat ontkenden niet langer baatte, lieten vader en dóchter hun aanvankelijk on verschillige houding varen en bekenden, dat zij deze bonnen hadden opgekocht cn aan den banketbakker Zadelhof te Amsterdam wilden verkoopen, zooals reeds vaker was geschied. Tevens konden op aanwijzing van Ouwens de gebroeders H. en C. van Gerwen en zekere Geurts, allen te Oss woonachtig, worden gearresteerd, die zich met dezelfde practijken bezig hielden. Ook de Amsterdam- sche banketbakker werd aangehouden en be kende. Aanvankelijk scheen het onderzoek betref fende de gebroeders van Gerwen op niets uit te loopen, daar bij huiszoeking niets ge vonden werd dat tegen hen kon worden aan gevoerd, terwijl zij hardnekkig bleven ontken nen. Doch mede dank zij hulp van ambtenaren van den crisis controle dienst kwamen gaan deweg de bekentenissen los en werden telkens nieuwe personen gearresteerd, die als agent voor de gebroeders van Gerwen optraden en in verschillende dorpen diverse bonnen op kochten voor bedragen van 100 tot 1000 gul den per week. Het onderzoek bracht voorts aan het licht, dat de beide broers wekelijks tien tot twintigduizend gulden aan bonnen verhandelden. Ondanks de talrijke zonneklare aanwijzingen van hun schuld bleven zij ech ter hardnekkig ontkennen, zoodat de politie hen in arrest hield. Dag-in, dag-uit waren inmiddels politie controleurs op stap om de vele personen op te sporen, die in deze affaire betrokken wa ren. Zij woonden te Oss, Schaik, Lith, Lithoyen, Alem. Maren, Kessel, Empel. Ge wande, Alphen. Heesch, Drcbmel enz. In Al phen hield dc politie zelfs een specialcn zit dag, waarbjj -niet minder dan 23 verdachten waren opgeroepen. Meestal waren degenen, die in eerste instantie de bonnen verkochten, personen, die er hard voor zaten en die te weinig verdienden om datgene te koopen, waarop de bonnen recht gaven. Diverse opkoopers, die het meer van de ooeren wilden hebben, gaven niet slechts geld, maar ook textiel zonder bon. of andere schaarsche goederen in ruil voor bonnen. Vastgesteld werd. dat ook de Hagenaar Lok horst tegen hooge prijzen opkocht en ook deze verdachte is door de Ossche politie ge arresteerd. Tenslotte heeft het onderzoek uit gewezen. dat deze handel reeds maanden lang bedreven werd, zoodat er zeer groote bedragen op deze wijze zijn verdiend. Moge lijk zullen nog meer arrestaties volgen. De nationaliteit der Elzassers. De Rijksminister voor binnenland- sche zaken heeft een verordening uit gevaardigd omtrent de nationaliteit in Elzas-Lotharingen en Luxemburg, die onmiddellijk van kracht wordt. Volgens deze verordening krijgen voor- loopig die Elzassers, Lotliaringers en Luxemburgers de Duitsche nationali teit die als betrouwbare Duitscliers worden erkend. Uit waardeering voor hun bijzondere verdiensten in den strijd voor de Duitsche zaak in den Elzas heeft de chef'van het burgerlijk bestuur in dat gebied, Gouwlei der en Rijksstadhouder Robert Wagner, den 18 medegevangenen van dr. Karl Roos uit Nancy en de èchtgenoote van laatst genoemde. de Duitsche nationaliteit ver leend. KORT NIEUWS I De trein met het stoffelijk overschot van Stephan Horthy is te Boedapest aangekomen. Een groote menschenmenigte had zich voor het station en ,in de straten, waar roi vlaggen uithingen, verzameld. De Turksche justitieele commissie voor het hooger beroep in het proces wegens den bomaanslag op den Duitschen ambassadeur Von Papen, welk beroep naar men weet door de beklaagden was aangevraagd heeft het verzoek tot behandeling in het openbaar ingewilligd. De zitting is op 15 Sep tember bepaald. Tevens is den Turkschen be klaagde Jalman meegedeeld, dat hij voor een nieuwen verdediger moet zorgen, daar de vorige van de balie is verwijderd. Werd voorkomen door ploegbaat van de Ned. Spoorwegen Daardoor zullen geen gijzelaars behoeven te boeten De dienststelle van den Höhcren SS- und Polizeiführer Nordwest deelt mede: Zondag, 23 Augustus 1942. tegen 8 uur des ochtends, is geconstateerd, dat dc rail op het traject DeventerApeldoorn door losdraaien van de schroeven en verbin dingsstukken buitenwaarts verplaatst wa« en dat de losgemaakte rail was geklemd, zoodat een opening ter breedte van 8 cM. was ontstaan, die voldoende zou zyn ge weest om een trein tot ontsporing te bren gen. Het onderzoek in deze strafbare zaak duurt voort. Met het oog op de omstandigheid, dat do Nederlandsche spoorwegploegbaas Chris tian Kruisboseh bewust, eigener beweging, terstond alles in het werk heeft gesteld om het treinverkeer te doen stoppen en der halve door een lid van de Nederlandsche bevolking de aanslag is verhinderd, is er van afgezien in dit geval gijzelaars te doen boeten. In diepgaande besprekingen bij den Ho- heren SS- und Polizeiführer heeft thans de Nederlandsche spoorwegdirectie de verant woordelijkheid op zich genomen voor een .belangrijke uitbreiding van de beveiliging. Algemecne inventarisatie voorraden textielproducten. De secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat in de week van 6-14 September 1942 een algeheele inventarisatie van dc voorraden textielgoederen bij de industrie en den han del zal worden gehouden. De vier rijksbureaux voor textiel t.w. rijkstextielbureau te Arnhem, rijksbureau voor wol en lompen te Tilburg, sectie confectie te Amsterdam en rijksbureau Distex te den Haag. zullen den ingeschreven ondernemingen tijdig van nadere gegevens met betrekking tot deze Inventarisatie in kennis stellen. De toepassing van de prijzenbeschikking textielhandel no. 1 en de prijzenbeschikking textiel no. 1 en de verplichte voorraadadmi nistratie brengen veel voorbereidende werk zaamheden mee voor de betrokken bedrijven en het is noodig, dat hiervoor tijd en gelegen heid is, opdat met de-prijsberekening en met het bijhouden van een voorraadadministratie volgens de nieuwe voorschriften een aanvang kan worden gemaakt op, 14 September 1942. Op grond van het bovenstaande !s het ge noemde ondernemingen verboden gedurende de poriode van 614 September 1942 textiel producten te koopen, te verkoopen, af te leveren, te vervoeren of te doen vervoeren en is het dus geoorloofd de vcrlcoopmagazij- nen of afdeelingen van magazijnen te sluiten. Dispensatie der verbodsbepalingen zal in bijzónder ernstige gevallen kunnen wofden aangevraagd bij het betrokken rijksbureau, waar men is ingeschreven Slechts bij uiterst» noodzaak zal dispensatie worden verleend. 6 W.A.-man om liet leven gebracht. Door revolverschoten vermoord. Zondagmiddag tusschen 16.30 en 17 uur is op den Dijk tusschen Wervershoef en Mcdem- blik het lijk gevonden van den weerman der W. A. Kragt, manufactürenhandelaar cn antiquair uit Medemblik, die door revolver schoten om het leven was gebracht. Het onderzoek naar de(n) dador(s) en de motieven van dezen moord is gaande. Om trent eenige politieke achtergrond staat nog niets vast. Veedieven en clandestiene slachters in Baarn gearresteerd Bijna iederen dag verdwenen koeien uit dc weide. De Baarnsche nolitie heeft in samenwer king met de politie van Soest een goede opruiming gehouden onder 1e clandes tiene slachters van koeien. Den laatsten tijd verdwenen in de omgeving van Baarn bijna dagelijks koeien uit de weide en ver ondersteld mocht worden dat deze frau duleus geslacht werden waarna het vleesch den zwarten handel werd verkocht. Het is thans gelukt 4 geheime slach- rs uit Baarn en Soest, tc arresteer*», verdacht van veediefstallen. Eén koe kifll nog levend worden achterhaald, een andere was juist geslacht en hiervan kon het vleesch in beslag worden genomen. Voorts werden nog 3 zware koeien zwervend aangetroffen, die vermoedelijk eveneens door deze combinatie waren gestolen, doch bij het naderen van het gevaar, waren los gelaten. Stroombesparing bij de Haagsche Tram. Ingrijpende wijzigingen in de dienstregeling. Ter verkrijging van een dringend ver- oiscnte stroombesparing zullen de diensten op alle tramlijnen der H.T-M. beperkt wor den. Als eerste maatregel zullen met ingang van Woensdag 26 Augustus de avonddien sten op alle tramlijnen, incl, de buitenlij nen tusschen 19,30 uur en 21.-30 uur stop worden gezet, behoudens één rit van elk eindpunt te 20,30 uur. Bovendien zullen lijnsgewijze op alle tramlijnen eenige frequentiebeperkingen worden ingevoerd. Deze beperkingen zul len echter met op spitsuren vallen, zoodat de hinder voor het publiek zooveel moge lijk vermeden, wordt. De directie der H.T.M. roept de mede werking van het .publiek in om zich zoo goed mogelijk aan de gewijzigde dienst regelingen aan te passen. CONCERT Zaterdag 7 uur heeft vanwege de N. S. D. A. P. te Haarlem een concert plaats in het Gem. Concertgebouw. Medewerking verleenen de Haarl. Orkest Vereeniging, een orkest der Duitsche Weermacht, een soldatenkoor van 60 man en eenige solisten. De opbrengst van het concert komt ten goede van het Duitsche Roode Kruis. PERSONALIA. Onze oud-plaatsgenoot mr. A. Klein, ambte naar bij het Openbaar Ministerie bij do kan tonrechten te Amsterdam, ls benoemd tot substituut-officier van justitie te Rotterdam.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1