Hoe werkt de Nederlandsche ambulanceBonnen'bonnen'bonnen- aan het Oostfront? Stadsnieuws Op duizenden kilometers van het Moederland treft men een stukje Nederland aan Dr. Winkler-Prins, de bekende Haarlemsche Oogarts over zijn mooie taak/ Eind 1941 is de Nederlandsche ambulance naar het Oostfront vertrokken om zich in te zetten, op haar wijze, bij den strijd tegen het bolsjewisme. Eén der „\Vaag"-bestuurders, dr. C. Winkler-Prins, de bekende oogarts uit Haarlem, had zich uit ideëele overwe gingen voor deze ambulance beschikbaar gesteld niet alleen, hij was mede een der initiatiefnemers die den stoot tot uitzending deeer ambulance hebben gegeven. Het eerste verslag van dr. Winkler-Prins over zijn arbeid in het Oosten is in. het weekblad „De Waag" verschenen. „Langs één der hoofdwegen, die naar het front voeren, rijden dag en nacht de mili taire kolonnès in bijna onafgebroken stroom Oostwaarts. Daar waar de weg door de hoofdstad van deze streek loopt, juist waar de eerste hui zenblokken beginnen, voert een zijweg den heuvel op tusschen het Poesjkin-park en den dierentuin. Dieren behoeft U echter in den dierentuin niet meer te zoeken: de beren antilopen, herten, vogels en alle andere dier soorten, ten deele uit verre landen afkom stig, moesten in plaats van ten laste der voedselvoorziening te leven, hun bijdrage daartoe leveren En in het park is het niet aan te bevelen buiten de paden te wandelen, niet omdat misschien een politieagent U be keuren zou, maar omdat wellicht bij het opruimen van de landmijnen een enkele over het hoofd gezien kan zijn. Blijven we dus liever op het asphalt "van dezen zijweg, dan komen we na een paar honderd meter, juist buiten het rumoer en lawaai van den hoofdverkeersweg, aan'een complex gebouwen. Dat aan een hoogen mast de Duitsche vlag wappert, zal U niet verwonderen, maar een kleine schok zal toch plotseling door L' heen gaan als L" daarnaast aan een niet minder hoogen mast, even fier en voor ons gevoel nog mooier van kleur, het oranje-blanje- bleu ziet waaien. De beide schildwachten, die stram in de houding de poort bewaken, kunt U gerust in het Hollandsch aanspreken, ongetwijfeld zult U dan ook geen moeite hebben om bin nen te komen Want hier treft ge op duizen den kilometers van het moederland een stukje Nederland aan, dat gezien mag wor den. Hier zijn belangstellenden altijd wel kom. Roode Kruis-auto's rijden af en aan. Aan alles kunt U merken, dat er hard gewerkt wordt. Wanneer u gezien had, hoe het er hier enkele maanden geleden uitzag, dan zou u het nu nauwelijks herkennen. De tuin Nstaat ook al vol bloemen, voor zoover hij niet beplant is met aardappelen, tomaten, sla of andere groente. Per ziekenauto, treih of vliegtuig worden zij hierheen gebracht, nadat ze in een hoofdverbandplaats de eerste hulp ontvan gen hebben of in een lazaret de eerste nood zakelijke operaties hebben ondergaan. Dit ziekenhuis met ongeveer 359 patiënten wordt verzorgd door 15 artsen, specialisten, tandartsen en apothekers, 20 z.usters. 25 ver plegers, 135 man personeel, onder wie chauffeurs, koks, administrateurs, laboran ten, timmerlui, loodgieters, electriciens. telefonisten, kappers, waschbazen, enz. terwijl er bovendien nog een aantal inheem- sche dienstmeisjes en Russische krijgsgevan genen werken. Dat bij zoo'n bedrijf hier heel wat meer komt kijken dan in een even groot zieken huis in Holland, spreekt vanzelf. Ook het aantal opnamen en ontslagen is onevenredig hoog. Wanneer in één dag op de chirurgische afdeeling 60 zwaar-gewonden worden bin nengebracht. -of wanneer zooals ook is voor gekomen, ineens in de .oogheelkundige af deeling 20 ernstige oogverwondingen per vliegtuig worden aangevoerd, dan begrijpt men, dat er soms dag en nacht doorgewerkt moet worden. En dat kan gelukkig, omdat we hier bijna altijd water en electriciteit tot onze beschikking hebben. Ook bloedtransfusies worden vaak gege ven. Zoo was bij een jongen soldaat een voet afgeschoten, terwijl zijn andere been cok zwaar gewond was, maar misschien toch behouden zou kunnen worden. Een flinke bloeding uit den mond bracht hem echter in gevaar. Maar daar weten we hier wel raad op. De bloeding was spoedig tot staan ge bracht. Ziin bloedgroep, die bij alle soldaten in den linkeroksel getatoueerd staat, was de weinig voorkomende AB. Ook dat is geen bezwaar Van alle ambulanceleden is de bloedgroep bekend, zoodat.direct een AB-er geroepen kan worden; deze keer toevallig eén van de doktoren. Ter contróle wordt nog vlug een kruising van hun beider bioed verricht en dan wordt volgens de directe methode door een paar buisjes 600 cc. Uit de ader van den een in den ander overge- Eompt. De jongen, die er eerst wat stil en leek lag klaart zienderoogen op en krijgt werkelijk ineens een betere kleur. Hij voelt de warmte in zijn lichaam stroomen en is v/at trotsch is op zijn officiersbloed, zegt hij En de gever is blij met de flesch wijn en de extra eieren, die hij ontvangt, zoogenaamd om de verloren krachten bij te spijkeren, maar in werkelijkheid merkt hij mets van eenïge verzwakking. Ook- op de andere afdeelingen liggen heel ernstige patiënten, maar over het geheel is het aantal sterfgevallen in ons ziekenhuis buitengewoon gering. Vanzelfsprekend zijn we daar trotsch op en zijn wy blij met het mooie resultaat van ons werk. En we ver geten daarby niet dat juist onze bijzonder góede uitrusting ons daartoe in staat stelt Wij zijn trouwens van de niet direct oorlo.gvoprende landen het eenigc, dat een dergelijk volledig uitgerust en zelf standig werkend ziekenhuis hier in het veld heeft Daarmee helpen wc don naam vah ons land liong tc houden en persoonlijk zün we blij op deze wijze onzen plicht ajs arts te kunnen doen, nl. onze hulp te*? kunnen verleenen daar waar deze het dringendst noodig is. Dat er in hei vaderland velen zijn. die anders over denken, laat ons koud. Zoolang zij zelf niet ergens in een granaatirechter liggen te bloeden, kunnen ze gemakkelijk zoo praten. Ons is het om hun waardeering heusch nie.t te doen, wel om die van onze patiënten, en daarvan zijn we zeker. Toch is het niet altijd even druk hier. Er zijn ook dagen waarop we het .werkelijk rustig hebben. Dan is net een groote vreug de wanneer een militaire kapel komt SDelen of „Kraft durch Freude" een voorstelling voor de patiënten geeft. Dan ontbreekt het nooit aan grappen en ongetwijfeld hebben deze uren menigeen geholpen een sombere bui te overwinnen. Vooral de laatste dagen, nu het front zich meer oostwaarts verplaatst heeft, waardoor we wat ver achter zijn komen te liggen, is het stiller geworden. We rekenen er dan ook op de volgende maand meer naar voren te worden verplaatst, waar we allicht in staat zullen zijn nog meer levensreddend werk te doen. Dit ziekenhuis zal dan waarschijnlijk voor lichtgewonden en herstellenden in be drijf blijven met enkele artsen en eenig ver plegend personeel. Maar de groote troep zal dan weer zijn boeltje pakken en in de auto's Iaden. Dan zal er weer een kolonne oostwaarts over den breeden weg roHen, zooals er zoovele gaan. Maar toch zullen de andere troepe* langs den weg dan even opkijken als ze de vroo- lijke Hollandsehc liederen uit de wagens hooren opklinken." AGENDA WOENSDAG 26 AUGUSTUS. Palace: Harcmgcheimen, 2. 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt: Dc geprolongeerde echtgenoot, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Nanette, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: De vrouw zonder verleden, 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Moviac: Dik Trom, 10, 2. 4. 7 en 9 uur. DONDERDAG 26 AUGUSTUS. Gem. Concertgebouw: Concert H.O.V.. 7.30 u. Groote Kerk: Orgelconcert. 3 uur. Frans Hals Museum Tentoonstelling werken; van meesters uit de Haagsche school, 10 tot 17 uur. Bioscopen: Middag- en Avondvoorstellingen. W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns (afw.j, Haarlem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. c Berks. Haarlem. Chef van Dienst qn Stad: S. R Kuiper, Haarlem (afw.). Sport en Stad: A. Over- meer. Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten. Heemstede. Binnenland: J. A. Stegn Jr. Zand- voort. Nieuws en reportage voor Velser. en omgeving: J. J. E. van Baarsel, IJmuldcn Advertenties D. A. J. Spek. Haarlem. Middelbaar onderwijs voor meisjes. 1867 2 September 1942 Ruim driekwart eeuw geleden werden in de vergaderingen van den Haérlemschen ge meenteraad debatten gehouden over de in voering van middelbaar onderwijs. Zij, die hiervoor belangstelling hebben, "kunnen de notulen over dit onderwerp naslaan. De in voering is toch gekomen en 2 September 1367. dus dezer dagen vijf en zeventig jaar gele den, kwamen de leerlingen voor het eerst bijeen in een huis, waar later de vleugel van het Gymnasium op het Prinsenhof gebouwd is. Directrice was mejuffrouw H. J. von Schu- bertz, voordien leerares in Rotterdam. Negen tien meisjes bezochten de school, die door drie leerkrachten onderwezen werden. De stichting beteejeende een belangrijk be sluit, want het was de eerste schrede op een geheel nieuwen weg. op den weg der onaf hankelijkheid der vrouw. De jonge vorm van onderwijs ondervond veel belangstelling en waaxdeering, hetgeen bleek uit het verleenen van een rijkssubsidie. In 1884 werd dit sub sidie echter ingetrokken door reorganisatie van het middelbaar onderwijs, doch de ge meente hield de school in stand. Onder de uiterst ijverige en voortvarende leiding van mejuffrouw Von Schubertz kwam de school tot grooten bloei en er waren soms klassen van veertig leerlingen en meer. Het' was af en toe een beetje behelpen in het gebouw en gelukkig kwam hierin in 1875 een aanzienlijke verbetering, toen het gebouw aan de Krocht betrokken werd. In 1901 werd mejuffrouw Von Schubertz opgevolgd door mejuffrouw Farret en aan haar is het te danken, dat de school heeft weten stand te houden. Door de slechte jaren is zij zonder schade gekomen. Toen mejuffrouw Farret in 1923 wegens het berei ken van den pensioengerechtigden leeftijd het onderwijs verliet, werd mejuffrouw J. Berdenis van Berlekom tijdelijk belast met de leiding. Een vaste benoeming bleef achter wege, omdat er plannen bestonden tot reor ganisatie over te gaan. In 1925 stond vast. dat de school in ouden vorm gehandhaafd bleef en mejuffrouw Ber denis van Berlekom werd tot directrice be noemd, onder wier leiding de school bloeiend bleef. 31 December 1933 trad zij af en werd opgevolgd door mejufrouw C. M. Burger. Werd in 1875 de kroon gezet op den pioniers arbeid, verricht door de toenmalige direc trice en de leeraressen, door het ingebruik nemen van het gebouw aan de Krocht, het betrekken van het tegenwoordige gebouw aan de Tempeliersstraat, heeft heel wat voeten in aarde gehad. Toen 8 September 1927 het zestig jarig bestaan luisterrijk gevierd werd. vroeg men reeds naar een betere inrichting. Eerst 10 Januari 1935 werd de vroegere lagere school aan de Tempeliersstraat officieel in gebruik genomen. De tijden zijn er thans niet naar het vijf 1 zeventig jarig bestaan te vieren, doch ongetwijfeld zullen er onder de lezeressen talloozen zijn, die onderwijs genoten hebben op de school ep met dankbaarheid zullen den ken aan den prettigen tijd daar doorgebracht GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Bril. v. d. Burg. Zijlweg 115; boorden. Balen burg, Brouwersplein 2 zw.; broche. Ebbing. Schaikwijkerstraat 38: geil, Hermeling. Ten Ka- testraat 53; handschoen. Bakker. Brouwerskolk- weg 4, Overveen; handschoen. Langenberg. H. J. Koenenstraat 7; jasje, la Mattre. Van Nievelt- straat 1: kruisje, v. d. Tuin, Weverstraat S: lad der, Heil, Nieuwe Groenmarkt 2; portemonnaie met inh., v. d. Brink, Pepljnstraat 33; rapporten- boekje, Wereldsma, Stuyvesantstraat 52; schoen tje, Molonaar, Nw. Groenmarkt; taschje met inh., de Groot. Van 't Hoffstraat 38; truitje, Steenken, F.'MariUstraat 32 rd.; vischnet, Oudendijk. Voortingstraat 23; vulpenhouder, v. d. Meer. Meeuwenstraat 24; vest. Beek, Adr. Loosjesstraat 71; zweep. Groenveld. Valkenstraat 17; bril. v Duschoten, Floresstraat 22; bankpapier. Mulder. Bakenesserg.-acht 34; hond, v. Leeuwen. Graaf v. Bouillonstraat 17 rd kous. Pieilage. j. v. Viietstraa? 76; mes. van Markenstijn. de Wltstraat 37; pak met inh.. van Es, Scheeperstraat 47; por temonnaie met inh.. Billitonstraat 37; pyjama. Kerkhof, Oblstraat 65: parapluie. Herman. Nag- tegaalstraai 92: portemonnaie met inh.. Volk. Lootstraat 21; poederdoos, v. d. Taren. Pr. Bol werk 70 rd.; ring. Wegman. Dr. Leydsstraat 115; rozenkrans. Kuilman. Spaai nwouderstraat 56; schoenen. Nyenhuis, Brakenburghstraat 9 zw.; schoen, van Os, v. d. Duinstraat 25, Overveen; sleutels. Silvis. Olmenstraat 68; schoen, Dirk", Keizer Karelsteeg 19; vest. Dijkstra, Verglerde- veg 69. •Armbandje. Wiersma, Paus Leostraat 11; arm bandje, Seven, Kleine Houtweg 69; bankpapier, enburg. Smedestraat 20; bril. Bureau van Po- Hoffstraat 93; handdoeken. Molhoek, Frans Hals straat 47; horloge. Remmers. Kruisstraat 6: hand schoenen. Bureau van Politie, Smedestraat handschoenen, v. Eek, Lotterstraat; Jas. Mes Ac Bronkhorst, Gaelstraat 22 A; laars. Faber, Thom- sonlaan 41: portemonnaie met inh., Nanninga, van Riebeecklaan 26; portemonnaie, de Nijs—v. d. Reep. Rustenburgerlaan 51; portemonnaie, Hakvoort, Jan v. Walréstraat 6; schoentje, brug wachter, Melkbrug; schoentje, Kruyt, Berken rodestraat 26; schoentje, de Koning, Haitsma Mulierstraat 82; schoentje. Ruurda, Eemstraöt 21; tasch. Kiekens, Smedestraat 27; zak met inh., Bureau van Politie. Smedestraat 9. Uitreiking distributiebescheiden. Voor dc uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Donderdag de beurt aai het restant van de letter K vanaf Kre en de letter M. Het lijkt vermetel, iets nieuws over bonnen te willen vertellen. De bon "heeft zijn plaats in hot maatschappelijk leven ingenomen en dat kleine snippertje papier veroorzaakt een boel gemak bij doelmatige aanwending en een boel narigheid bij v erkeerd gebruik en nu ja. waartoe in beschouwingen treden over een onderwerp, waar we om zoo te zeggen rrree op staan en mee naar bed gaan Er is over den bon. die ieder het zijne wil geven, al genoeg gefilosofeerd. Maar een paar wetenswaardighéden, die iedereen zoo niet bekend zijn, kijk, daar i§ misschien nog wel belangstelling voor, zeker in Haarlem, de bakermat van den bon. Dat is nu wel een wat gewaagde beeldspraak, maar ze zal u duidelijk worden, als ik u vertel, dat iedere bon, dien ge in handen krijgt, in deze goede stad het levenslicht aan schouwde, anders gezegd: gedrukt werd. Ii Haarlem krijgt het blanke papier zijn orna ment, zijn kleur, zijn cijfer. In Haarlem wordt met de aller-super-pijnlijkste nauwkeurigheid er voor gewaakt, dat ieder het zijne krijgt, van Haarlem uit wordt iedere distributiekring voorzien van al maar nieuwen voorraad, in Haarlem komt al wat met het ingewikkelde 'ooanenapparaat samenhangt, bijeen en in Haarlem rechercheert men in vele instanties, wie de verdorvenen zijn, die zich verbeelden, ook eens voor bonnen-makers te kunnen spelen. Waar in Haarlem De vraag stellen is haar beantwoorden. Daar, waar eeuwenoude ervaring en toepassing der modernste tech nieken hand aan hand gaan, in. het bekende bedrijf van Joh. Enschedé en Zonen, Grafi sche Inrichting N.V. zoo heet het, ofschoon ieder rechtgeaard Haarlemmer kortweg van „Enschedé" spreekt daar is het, dat dage lijks millioenen en millioenen bonnetjes van de persen komen en het kan zijn nut hebben over het drukken, expedieeren en wat niet al van de distributiebonnen iets te vertellen. Maar vooraf over iets anders, dat intus- schen toch ook een nauw verband houdt met het bopnensysteem onzer dagen. Een bon is een kostbaar bezit. Voor zoo' klein dingsigheidje wordt het is streng ver boden meermalen een behoorlijk bedragje betaald. En vrijwel iedere bon is allemans gading en uit dien hoofde een begeerd bezit voor ieder, die zich aan den handel, in bon nen verrijken wil. Wanneer één of een paar bonnen de heb zucht kunnen opwekken, hoeveel gev brengt dan niet de opslag mee van honderd duizenden In hei veen ziet men op geen turfje en waar bonnen bij millioenen en mil lioenen bijeen zijn, hoe gemakkelijk wordt daar niet de gelegenheid geschapen, die nu eenmaal den dief maakt. Men kan zich dan ook gemakkelijk voor stelling dat het zoowel voor de leiding van den Rijksdistributiedienst als voor de Firma Enschedé een zaak van voortdurende zorg is, er voor te waken, dat er geen vel, geen kaart, geen bon in verkeerde handen terecht komt en daartoe is een controlesysteem ge groeid, dat. menschelijkerwijs gesproken, alle mogelijkheden van fraude voorkomt en vrijwel iedere kans, om zich te vergrijpen aan den bonnenopslag en daarmee aan de levensmiddelen, die hier te lande voorradig zijn. verijdelen. Bij dat controlesysteem zijn twee instanties betrokken: Het Rijk, hier vertegenwoordigd door den heer J. Bethe, controleur bij het Staatsbedrijf der P. T. T.. heeft een gansche staf van controleerend personeel in de ge bouwen der Firma Enschedé gedetacheerd, waardoor het mogelijk is, dat van Rijkswege ieder vel papier denk het u in dat het bedrijf inkomt en bestemd is voor het druk ken van bonnen, gecontroleerd wordt en ge controleerd blijft, totdat het in den vorm var bonkaarten naar het postkantoor en vandaar naar de betreffende adressen geëxpedieerd vordt. Geen riem papier (en de distributie •ergt duizenden riemen) gaat naar de pers. of de vijfhonderd vellen zijn viermaal geteld,, tweemaal door een rijksbeambte, tweemaal door een employé van Enschedé. Doch een controle van veel wijder strek king is georganiseerd door de firma En schedé zelf. Het is een drieledige bedrijfs- contróle, zijnde een bewakingsdienst van het personeel, een contróle op al wat in het be drijf omgaat en voorvalt en tenslotte een beveiligingsdienst van de localiteiten. een en ander toevertrouwd aan de bedf-ijfspolitie, die momenteel uit 17 mannelijke en 2 vrou welijke beambten bestaat. Over die driedeelige bedrijfscontrole in een volgend artikeltje. Verduisteren van 20.46 tot 6.39 u. 26 Aug.: zon op 6.39, onder 20.43 uur maan onder 6.47, op 20.58 uur Voor den Politierechter. „Ik slacht uit liefhebberij". In de maand Juli waren verschillende koeien geslacht door den slagersknecht G. A. A. van Vliet uit Den Haag. Dit had hij gedaan op verzoekt van H. A. Smit/uit Heemskerk. Bij deze .slachthandelingen zou door den tuinder A. de Weerd, eveneens uit Heemskerk assistentie verleend zijn. Dit drietal moest hedenmorgen terecht staan voor den economisehen rechter. Smit was het eerste aan de beurt, en hoewel hij probeerde er tusschen uit te komen, was het bewijs tegen' hem overtui gend- geleverd en kreeg hij de door den officier gevraagde negen maanden gevan genisstraf als de man die de slachting had doen plaatsvinden. De slagersknecht Van Vliet verscheen vervolgens in het verdach tenbankje. Hij bekende ruiterlijk geslacht te hebben. Na de eisch van den officier van tien maanden, zei hij dat hij het wel wat veel vond. Hij had het Slachten gedaan uit liefhebberij. De officier vond dit zonderling en vroeg of hij bedoelde dat hij het vak niet wilde verleeren. Van Vliet zei. dat hij dit inderdaad wilde zeggen. De uitspraak luidde tegen hem tien maanden. De Weerd werd vrijgesproken, aangezien niet bewezen kon worden, dat hij wejkelijk had meegeholpen. Aardappelenvervoer Niet minder dan 38 personen stonden gistermorgen terecht voor den economi sehen rechter, omdat zij meer dan vijf kilo aardappelen hadden vervoerd. De boetes die tegen hen werden geëischt, en waartoe zij voor het meerendee! ook werden veroor deeld. waren tusschen de vijf en de tuintip gulden. SAMENSTELLING COMMISSIE VAN BIJSTAND VOOR DE UITVOERING VAN DE BEURSWET 1914. De vereeniging voor den eflectenhandel (be drijfsgroep effectenhandel) heeft van den wnd. secretaris-generaal van het departement van financiën de mededeeling ontvangen, dat'met ingang van 24 Augustus 1942 door hem zijn be noemd mr. ,P. H. A. Bijleveld. onderdirecteur van de Nederlandsche Bank, wonende te Heem stede. Mauvestraat 12, tot lid van de commissie van bijstand voor de uitvoering van de beurs wet 1914 en H. Oppel. waarnemend agent van het de partement van financiën te Amsterdam. tot waarnemend- lid van voormelde commissie van bijstand. De commissie van bijstand bestaat derhalve thans uit de heeren mr. Arn. J. d' Ailly en mr. P. H. A. Bijleveld, leden en J. H. Oppel waar nemend lid. BELANGRIJKE CIJFERS. In de dagelijksche Dujtsche weermachts- berichten lezen wy cijfers, die ons bewijzen hoe hard de strijd in het Oosten is. Cijfers, welke aangeven het aantal bolsjewistische vliegtuigen, tanks en stukken geschut, welke buitgemaakt worden of vernietigd. Het aantal hunkers dat genomen wordt, het aantal kilometers, dat niettegensaande hevige tegenstand, door de Duitsche legers opgerukt wordt. Deze cijfers leerep ons be grijpen met hoeveel doodsverachting èn heldenmoed de dappere Oostfrontstrijders de bolsjewisten - bestrijden. Landgenoot, daar in het Oosten wordt een heldenstrijd testreden terwille van de toekomst van uropa. Als goede vaderlanders is het uw plicht uw aandeel te leveren. Meldt u aan Dij het Vrijwilligerslegioen „Nederland", (5.46 uur V. M.) Koninginnegracht 22 te 's Gravê'nhage. Eerste premietrekking Winterhulploterij zal Donderdag a.s. plaatsvinden te Amsterdam. Iedereen kan de trekking bijwonen. Op 1 Aug. j.l. begonnen, is reeds in de eer ste weken gebleken, dat de tweede Winter hulploterij haar voorgangster, die de eerste was in ons land. in succes verre zal overtref- Het blijkt wel, dat het publiek groote belangstelling koestert voor deze aantrekke lijke loterij en vooral voot de talrijke groote geldprijzen, welke in elke serie voorkomen. Dc eerste'serie van de WHN-loterij, die in totaal uit zes series van elk 1 millioen loten bestaat, moest in enkele weken aan^den man worden gebracht, zoo had men zich voorge steld. Elke maand ongeveer een serie en de WHN-loterij 1942 is in een half jaar achter den rug. En in dezen opzet lijkt men glansrijk te slagen. Reeds onmiddelijk na het start schot steeg de verkoop der loten met den dag en wel in zulk tempo, dat de verkoop door de straatverkoopers nog even moest worden uit gesteld. Het rad van avontuur, elkeen heeft zich ervan kunnen overtuigen, is wel een groot succes geworden. Zoo was spoedig te bemerken, dat zelfs binnen een maand reeds de eerste serie vrijwel uitverkocht zou zijn en met de eerste premietrekking begonnen zou kunnen worden. Zoo kan thans inderdaad deze trekking a.s. Donderdag 27 Aug., 's avonds om zeven uur te Amsterdam plaats vinden en wel in een der zalen van gebouw Bellevue aan de Leidschekade. Deze bijeenv komst is openbaar, zoodat ieder, die er bef lang in stelt, hierbij tegenwoordig kan zijn. Men is dan ook van harte welkom. De' trek king van de eerste 71 premies, bestaande uit een hoofdpremie van f 10.000 en 70 prèmies van f 100 elk, zal geschieden ten overstaan van notaris Rodenburg te Amsterdam. Ieder, die Winterhulploten in zijn bezit' heeft en wie heeft die niet? maakt dus nog een aar dige kans op een van bovengenoemde pre mies, ook al is hij reed? winnaar van een of meer directe-trekprijzen. Spanning zal, er vooral zijn om de „vette" premie van tien mille, welk fortuintje den gelukkigen winnaar (of winnares) in den schoot zal vallen! Zij, die bij deze trekking nie* aanwezig zijn geweest, zullen onmiddellijk daarna kennis kunnen nemen van de resultaten door publi caties in de dagbladen en door officieele trekkingslijsten van Winterhulp-Nederland. Minder boterbonnen noodig voor maaltijden in hotels, restaurants enz. In hotels, café?s, restaurants en pensions varen tot dusverre voor den hoofdschotel, erkrjjgbaar onder den naam „wat de pot schaft", 2/50 boterbonnen noodig. Voortaan or dit gerecht slechts 1/50 boterbon mo gen worden gevraagd. Bovendien zal voor een z.g. vastmenu en per dagschotel in den ervolge sléchts 3'50 boterbonnen behoeven e worden ingeleverd. Deze laatste bepaling brengt mede. dat in dc gevallen, waarin voorheen 4-50 rantsoenen vet, boter of mar garine werd gevraagd. dit thans ook niet meer mag zijn dan 3/50 rantsoenen vet, boter of margarine. Ten slotte mag bij het strekken van belegd kleinbrood, zooals cadet- jes, of wanneer ten minste 40 gram gesneden brood „half rantsoen" wordt verstrekt, slechts een bon van 1/50 rantsoen boter worden ge raagd. Hulp van de schooljeugd bij den oogst. Vrijwillige aanmelding. Het voornaamste voedsel voor den aan staanden winter is ongetwijfeld de aardap pel. Zooals reeds werd bekend gemaakt, is de üitpoot van aardappelen dit jaar zoo hoog mogelijk opgevoerd en wijl de gewassen er thans gunstig voorstaan, belooft de oogst aanzienlijk te zullen zijn. Maar zoo min als de huisvrouw voldaan is alvorens zij de winterprovisie in haar kast heeft, zoo min zijn de landbouwer en de overheid tevreden voor en aleer de oogst is binnengehaald en de producten veilig op de daarvoor bestem de plaatsen zijn opgeslagen. Vele maatrege- len'worden thans dan ook getroffen om het tijdig binnenhalen van den oogst te verzeke ren en zooals het zich momenteel laat aan zien,' zal men er in kunnen slagen zonder bijzondere maatregelen alle aardappelen waar het hier voornamelijk om gaat tijdig te rooien. Door onvoorziene degenslagen bijv. bijzonder ongunstige weersomstandigheden is het mogelijk, dat alle genomen voor zorgsmaatregelen niet voldoende blijken om tijdig alle aardappelen en suikerbieten uit den grond te krijgen. Dat zou beteekenen. dat een meer of minder belangrijke hoeveel heid menschelijk voedsel zijn bestemming niet zou bereiken, niet op tafel zou veÉtehij- nen, noch bij den stedeling, noch hip den' plattelander, niet in het groote gezin,, niet het kleine huishouden. Indien het ondanks alle door de overheid genomen maatregelen onmogelijk zou blij ken met de ter beschikking staande werk krachten den oogst tijdig binnen te krijgen, rest den met de voedselvoorziening belasten Nederlandschen autoriteiten nog slechts één redmiddel: de arbeidsbron. te benutten, die zonder ontwrichting van het economisch leven direct kan worden ingeschakeld: de schooljeugd. En deze jeugd, die het recht heeft in den aanstaanden winter gevoed te worden met producten, die op Nederland schen grond door Nederlandsche werkkracht en kunde zijn voortgebracht, heeft den plicht naar vermogen bij te dragen tot liet in veiligheid brengen van ons voedsel. En zij zal dit ongetwijfeld gaarne doen. Daarom zal alleen als de met de vo.ecT- selvoorziening belaste autoriteiten geen an deren uitweg zien op de medewerking van de schooljeugd bij het rooien van aard appelen een beroep worden gedaan. Het ligt in de bedoeling, dat deze oogsthulp van de schooljeugd zooveel mogelijk in klasse- verband geschiedt met een onderwijzer of leeraar.aan het hoofd, die toezicht kan uit oefenen. Jongens van de zesde en hoogere klassen der lagere school en jongens van de U.L.O.-, middelbare- en dagnijverheids- en kweekscholen, komen voor deze oogstwerk- zaamheden in aanmerking en zij kunnen zich hiervoor thans reeds vrijwillig opgeven bij het hoofd hunner school, of bij een door dezen aangewezen docent. De totale opgaven der scholen worden vervolgens opgezonden naar het door den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming, prof. fj. van Dam. ten departemente ingestelde bureau oogst hulp 1942. De oproep tot deelneming aan den oogst - indien deze althans door de met de voed selvoorziening belaste instanties noodzake lijk wordt geacht zal in dat geval aan de verschillende scholen uitgaan van dit bureau dat met het departement van landbouw en visscherij en met de scholen voortdurend contact onderhoudt. Voor de door de scholen te maken onkos ten, bijv. voor de reis met de klassen naar de oogstvelden e.d., zal een regeling worden getroffen, waardoor deze worden vergoed, 'evens zal getracht worden klompen be schikbaar te stellen, wyl de schoenen, die de meeste jongens thans bezitten, zich niet leenen voor het werk op den akker. Nadere bijzonderheden dienaangaande zullen nog worden bekend gemaakt. Het vertrouwen wordt uitgesproken, dat zoowel de jeugd als leerkrachten en ouders zullen beseffeft dat. mocht een oproep oin medewerking der jongens van overheids wege afkomen, dit de voedselvoorziening van ons volk in den aanstaanden winter be treft en dat het de plicht van allen is met alle -kracht daaraan mede te werken. De tijden ziin hard en ernstig, ook voor Neder land. dat zoolang buiten de branding bleef, doch er thans midden in staat. Propaganda voor het goede Nederlandsche lied. Groot Nationaal Zangfeest. Op deh Amsterdamschen Dam. De burgemeester van Haarlem, de heer S. Plekker, is een vurig voorstander van het gezamenlijk zingen van het goede Nederland sche lied en daarom nam hij het initiatief tot de oprichting van de stichting „Het Nationale Zangfeest" die op 1 April j.l. een feit werd. Burgemeester Plekker, die thans leider van deze stichting is, heeft in een uiteenzetting een indruk gegeven van het werk, dat thans in het belang van het vaderlandsche lied wordt verricht. Waren er vroeger ongeveer 200 liederenbundels, die hoofdzakelijk gevuld waren met schoone producten zooal^ „Zwa luw waarheen is uw vlucht" en „Daar bij dien molen", thans geeft de Stichting in samen werking met het Departement van Volksvoor lichting en Kunsten ieder jaar een zangbunf del uit, die voor "alle scholen verplicht is ge steld. De Nederlandsche Omroep dfcaagt er het hare toe bij om deze echt Nederlandsche liederen bekend te maken en zoo hoopt men dus te bereiken dat in de toekomst iedere Nederlander tenminste enkele goede vader landsche liederen kent. Bovendien organi seert - de Stichting zangavonden, zangmid dagen en verleent zij haar medewerking bij bedrijfsappèls. Daarvoor zijn natuurlijk zang leiders noodig, die wprden opgeleid in het „Instituut voor Zangtéiders". Zij volgen daar cursussen en krijgen onderricht in directie, methode, houding, in het optreden (practisch en theoretisch), volksmuziek in het algemeen en het volkslied in het bijzonderkortom ze worden tot uitstekende zangleiders opge kweekt. Op aanvrage worden deze zanglei: ders waarvan reeds een deel de cursussen met succes heeft gevolgd beschikbaar ge steld. Eenmaal in het jaar wordt verder een groot nationaal zangfeest gehouden, dat dit jaar plaats zal vinden op den Dam te Amsterdam en wel Zondagmiddag 6 September te half drie. De nadruk dient erop gelegd te wor den dat dit een nationaal Nederlandsch zang feest zal worden waar de politiek geheel en al buiten staat. Het gezamenlijk zingen van liederen verbroedert en juist het overbruggen van de vele kloven tusschen het Nederland sche volk is een van de mooie taken, die de „Stichting Het Nationaal Zangfeest" zich ge steld heeft. De deelneming uit alle kringen is groot; zoo hebben reeds vier harmonie orkesten met tezamen 200 musici hun mede werking toegezegd. Dank zij de welwillende medewerking van burgemeester Voute zal de Dam feestelijk worden versierd. ,De toegang is vrij. Er is echter een kl^in gereserveerd gedeelte met tribunes waarvoor men tegen betaling bij verschillende adressen plaatsen kan koopen. Indien het weer medewerkt zal het ongetwijfeld een zeer geslaagd zangfeest kunnen worden. SPORT EX SPEL. WATERPOLO Tournooi té Heemstede. In het tournooi om het kampioenschap van Haarlem, dat als onderdeel van de Heemsteed- sche zwemweek in tie zwemvijvers Groenendaal wordt verspeeld, heeft de D.W.R. damesploe;; een groot overwicht aan den dag gelegd op de H.P.C.-damesploeg. Het eerste doelpunt maakte mej. W. Complet, waarna de-H.P.C.-dames tot de rust goed stand hielen- Daarna vergrootte mej Zieren den voorsprong tot 2—0 in het voordeel D.W.R.. waarna mevr. v. d. Booren en weder- mej. Compiet den eindstand brachten op 4— voor D.W.R. In den wedstrijd tusschen H.V.G.B. en H.P.C. 1 gaven de Haarlemmers goed strijd, tegen het sterke H.P.C.-team. De Geest was niet van de partij, waarvoor» een Invaller was opgesteld. H. P.C. nam de leiding, waarna de H.V.G.B. op keu rige wijze, gelijk maakte. (1—1). Hierna bracht Zadel den stand op 2—1 voor H.P.C.. spoedig gevolgd door een doelpunt van de hand Kloots (3—1). Door doelpunten van Mauritz en Kloots. kwam de eindstand op 5—1 voor H.P.C. 1. De laatste wedstrijd tusschen D.W.R. 1 en H. P.C. 2 (heeren) was zeer spannend. Den H.P.C. gelukte het door den goed spelenden Eldenng een voorsproing te nemen nadat Kollerie en J. Stammes het water moesten ver laten. Hierna ontspon zich ees felle strijd, spe ciaal van D.W.R. zijde, om den achterstand in te loopen. Eerst na geruimen tijd slaagde D.W.R. hierin toen de scheidsrechter J. Kollerie een worp rechtstreeks op doel toekende (1—1). Een sphot verraste den H.P.C.-keeper de Bruyn en kort daarop kon Van den Boogaerde zelfs den stand op 3—1 in het voordeel van D.W.R brengen. De H.P.C.-reserves gaven echter een feilen kamp te zien en uit een goed aangegeven pass doel puntte Eldering op raaie wijze (3—2). Hiermede wam het einde. Vanavond om halfachte wordt het tournooi voortgezet met Haarlem—H.P.C. 1 (heeren) daar na wordt te 8 uur gespeeld de dameswedstrijd Haarlem—V.Z.V. Om halfnegen speelt het eerste heeren-team van D.W.R. tegen V.Z.V. VOETBAL PROGRAMMA VOOR 6 SEMTEMBER. Wij deelden reeds het programma van de eerste klas clubs voor Zondag 6 September mee. Vol gens de Spkr. zijn voor de andere clubs -uit Haarlem en omgeving de volgende wedstrijden vastgesteld: R.C.H.Alkm. Boys; Alcm. Vlctrix—H.B.C.: W.F.C.—Kennemers. BeverwijkT.Y.B.B.; D.E.M.Zandvoorlmeeu- en; Kinheim—Schoten; Bloemendaal—H.F.C.; Halfweg—Aalsmeer. A.D.O.—V.V.R.; I.E.V.—Vitesse. B.S.M.T.H.B.; E.H.S.Spaarnevogels: Ripper- da—Onze Gezellen; DC.O.—VI. Vogels; D.I.O.— D.S.S.H. Haarlem 2—H.V.C. 2; W.F.C. 2— Stormvogels 2: V.S.V. 2—Kennemers 2; H.F.C. 2—E.D.O. 2: R.C.H. 2—Helder 2; T.Y.B.B. 2—Vole wijekers 2; D.W.S. 4—H.B.C. 2; Haarlem 3—R.C.H. 3.; Sant poort 2Bloemendaal 2; Zandvoortmeeuwen 2— Wormerveer 2; S.C.A. 2—Zandvoortmeeuwen 3 ELSWOUT-TOURNOOI. De uitslagen van het Elswout-tournooi luiden DIO—Droste 1—5; THB—VI. Vogels 1—0; EHS— Sp. Vogels 20; Onze Gezellen—Ripperda 2—1. Droste, THB. EHS en Onze Gezellen komen Zondag 30 Augustus in de volgende ronde. GO AHEAD—HAARLEM 1—3. Haarlem zette in Deventer het seizoen in met ?n wedstrijd tegen Go Ahead en won met 3—1. De roodbroeken vertoonden 'n beter spel en Van Gooi en Van der Hulst blonken uit. Laatstge noemde gaf zijn club de leiding, waarna de ge lijkmaker volgde. Voor rust bracht de Winter der. stand op 1—2. Na de hervatting vergrootte Van der Hulst, spoedig den voorsprong^ waarna een gelijk opgaande strijd volgde. CRICKET NEDERL. CRICKET BOND. DISTRICT HAARLEM. Seer. A. W. Roggeband. Prinsessekade Teief. 14892. WedstrUduitslagen van Zaterdag 15 Augustus. Bloemendaal (32 cn 39) verliest met 9 wickets ran Rood en Wit 5 (38 en 35 aR°od en Wit 4 (92 v. 5) onbeslist mek C. V. H. 3 H. (152) wint met 44 runs van Haarlem (108). Wedstrijdprogramma Haarlem 3—Bloemendaal C. V. H. 3—Haarlem 4 Century. P. Lokman van C. C. W. A. scoorde 100 ret. tegen C. C. W. b. Zaterdag won Haarlem 4 (156 runs voor 7) van Rood en Wit 5 (48 runs) met 108 runs op de eerste r Zaterdag 29 Augustus. Innings. In Bloemendaal scoorde Haarlem 3 (137) en R. C. H. (75 voor zes wickets), zoodat een draw het resultaat was. HANDBOOGSCHIETEN. J. VAN DEN BERG BOEKT SUCCES. Tijdens dc wedstrijden op de banen van Wil lem Teil te Delft behaalde J. van den Berg van V.Z.O.S. den eersten prijs en kwam In het bezit van den wisselbeker. Na zestien scholen had hij 61 punten behaald. KAATSEN WEDSTRIJD VAN „TRISIA". In den wedstrijd door „Frisia" georganiseerd - ••erliesronde de prijs behaald door R. DE DISTRIBUTIEBQNNEt Artikel Aardappelen Aardappelen tliult Bon Kaart liocveclh. t./i 43A Aard. l'/j kg. 29 43B Aard. '/j kg. 29 Au 4 3 Beschuit 7 5 gr. 29 Au Bloem 362 t.m. 365 Alg. 100 gr. 5 Sep Boter 4 2 Bot .vet 12 2-3-5 2-36 Reserve 125 gr. 12 Se; 3-35 3-36 Reserve 125 gr. 12 Se| 4-36 Reserve 125 gr. 12 Sej Boter Boter Boter Brandst. 01 t.m. 05 BV" Brandst. 3 eenh. 31 De Brandst. Brandst. 1 eenh. 01. 02, 03 KF 30 Apr.', Brood 43A Brood 400 gr. Brood 43B Brood 50 gr. Chocolade 41. i: Veren. 100 gr. 5 Sep .Ciga ret ten 4 3A Tabak 20 st. 29 Au Clgaretten 4 3A Cis. 20 et. 29 Au Cl ga ri Ilog 4 3A Tabak 10 et. 29 Am Eenh. zeep 335-370 Alg. 1 rants. 30 Se; Eenh. zeep LM Toiletz. l rants. 30 Sep 360 Alg. 358 Alg. 369 Alg. 33S Alg. 361 Alg. 44A Melk Go: Jam Kaas 367 Koffiesurr. Maïzena Melk 42A I Melk 41B t.m. 44B Melk Petroleum 02 Petr. Peulvr. 359 Alg. Rijst 4-41, 4-4 2 Res. Scheerzeep TJ Textiel Sigaren 4 3 A Tabak Suikerwerk 43. 4 4 Versn. 5 Sep 5 Sep 5 S' Se; 5 Se, Suiker Ta hak Toiletzeep Vermicelli Vleesch Vlecsch Waschp. 0 gr. 500 gr. 100 gr. 250 gr. 10 0 gr. •3'/Ï L. 1 3/4 L. 2 L. 31 Oi 250 gr. 5 Se; 230 gr. 5 Sep 50 gr, 31 Au 5 st. 29 Au 100 gr. 5 Sep 1 kg. 5 Set 2-5 gr. 2-9 Aui 5 gr. 15 Au 10 gr. 5 Sop 43A Vleesch 100 gr. 29 Am 43 B Vleesch 50 gr. 29 Au 336-371 A.Ig. 250 gr. 30 Sep 3 57 Alg. 43A Tabak L Tüöil-etz. 361 Alg. Waschpoeder AM Wasoh. poeder 2 50 gr. 30 Sep Waschpoeder L Zeep 250 gr. 30 Sep ZWEMME „Haarlem" huldigt Van Merkesteyn. Aanbieding van geschenken. Dat de Zwemclub „Haarlem" zich va heugt in de successen bij de nationale zwer kampioenschappen van het lid Joop van Me kesteyn is te begrijpen. Daarom had het b stuur besloten den drievoudigen kampioi te huldigen, waarvoor Dinsdagavond vi leden op het oefenuur in Stoop's bad te Ov Veen waren bijeengekomen. Nadat het twee zevental door een 42 overwinning H.P.C. 3 voor een prettige stemming had g( zorgd, volgde een hartelijke huldiging. Daai bij waren tegenwoordig de huisgenooten vs Van Merkesteyn en zijn trainer, de heer L( van der Brom. De heer C. Bals, voorzitter van „Haarlen sprak den kampioen, na een kört inleidei woord van den heer P. Donders, toe i bracht de successen van Zaterdag en Zondi 15 en 16 Augustus in herinnering. Bescheidi heeft Van Merkesteyn gezegd, dat hij veel danken heeft aan zijn trainer. Dat stelde sp zeer op prijs en in zijn hulde betrok hij daa om ook den heer Van der Brom. Op het ooge blik ziet het er nog niet naar uit, dat Vj Merkesteyn in het buitenland zal kunnt uitkomen. Mocht dat spoedig zoo zijn, hoopte de heer Bais, dat de naam van Haa lem hoog «gehouden zal worden. Tenslotl overhandigde hij Van Merkesteyn als aai denken een chronometer en voegde daari den wenseh, dat het hem gelukken zou m betere tijden te maken. De hegr P. Schultink, directeur van „Stoop Bad" zeide, dat hij er zich over verheugd i^t Van Merkesteyn in het bad getraind hee om de successen te behalen. Hij wensch hem in staat te stellen de training voort zetten en bood een abonnement aan. De leden van „Haarlem" huldigden df kampioen met eenige yells, waarna de zevei tallen van Haarlem 3 en H.V.G.B. 3 te walt gingen. De doelvcrdediger der gasten weeri zich dapper, doch kon niet verhinderen, d met 60 verloren werd. SCHAKE NEDERLAAG WEDSTRIJDEN H.S.G. Dinsdagavond speelde het derde tiental het H.S.G. tegen de Haarlemsche Daro Schaak Club. Het resultaat was een 1 overwinnihg van H.S.G. Wanneer men aanmerking neemt, dat twee dames niet o; gekomen \yaren, is dit een goede prestat van de dames en dit resultaat is tot hedt in deze ^wedstrijden nog maar eenmaal bi reikt en niet overschreden. Dinsdag 1 September moet het derde ties tal nog spelen tegen èen H.S.C.-combinati Sport-allerlei -v. d. Geest—Fluit. Het bijprogramma van het Duitsche kan pioenschap zwaargewicht op 6 September de Berlijnsche Dcutschlandhalle tussche Adolf Heuser en Walter Neusel is nog nk vastgesteld. Slechts is bepaald, dat de is lange onderbreking weer in den ring ve: schijnende vroegere kampioen hal^zwaargi wicht Jean Kreitz zal boksen tegen den Ni derlander Gerard van Loon. Daarentegt zijn Josef Besselmann en Gustav Eder r zonder tegenstanders. Aan het internationale sportfeest op 5 6 September in Oslo zullen tien Duitscl athleten deelnemen, o.w. Mellerowier vo: de 100 en 200 meter en Homburg op de 4 meter. Bij ae Duitsche ploeg sluit zich de gi wezen Nederlandsche kampioen Tinus Ose darp aan. RADIOPROGRAMMA DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1942 HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastie 7.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 7.15 Koor en kest (gr.). 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. Nieuwsberichten en Gesproken Programma-Ui treksel. 8.15 Amusementsorkest, solisten en v kleine Omroepmannenkoor (opn.). 9.15 Voor huisvrouw. 9.20 Klassieke walsen (gr.). 9.45 On roepoarkest en solisten (opn.). 10.30 Zang, piai en gramofoonmuziek. 11.00 Radto-Vacantiescha 11.20 Pianovoordracht. 12.00 Ensemble Willy Ko 12.40 Almanak 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakeliji berichten. 13.00 Ernst van 't Hoff en zijn orkö 13.20 SchuricKe Trio (gr 13.40 Ernst van 't H« en zijn orkest. 14.00 Sopraan, alt, piano en gr mofoonmuziek. 14.40 Brusselsch Trio (gr.). 15 Symphonie-orkesten spelen Johann Strauss (gr. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Zondag 27 van de Heidelbergschen Catechismus cn Gewijde muzie (opn 16 30 Sylvestre Trio. 17.15 B. N. Nieuws zakelijke- en beursberichten. 17.80 Omroeporkes 18.00 Een bêscho-iwing over het afgeloopen hon) balseizoen. 18.15 Omroeporkest. 13.45 B. N. Nieuwsberichten. 18.55 B. N. O. De wereldme ning uit vreemde kranten. 19.05 Brandende kwe ties, causerie. 19.20 Omroepsymphonie-orkest solist. Vanaf 20.15 alleen voor dc Radlo-Centralf die over een lijnverbinding met de studio b schikken. 20.15 Zang en piano (met inleidmi 21.00 Romances en serenades (gr.). 21.45 B. N. Nieuwsberichten. 22.00 Avondmotieven (gr.). 2L —24.00 Gevarieerd zang- en orkestprogramma (gr HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum T. 8.15 Tenorzang orkestbegeleiding (gr.). 3.40 Sonate van Beethovs (gr.). 9.10 Symphonische gedichten (gr). 10.1 Morgenwijding. 10.15 Boedapester Strijkkwarti (gr.). 10.40 Voor de vrouw. 11.00 Ensemble Will Eberle. 11.40 Zangplaatjes. 12.00 Robert Gadt en zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakeliji berichten. 13.00 Bedrijfsreportage. 13.15 Orgei concert. 13.45 Voordracht. 14.00 „Ziet hoe M vriendelijk zonlicht", radio-potpourri (opn.). 14. Liedjes (gr.) 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Viool Piano. 16.00 Bertus van Dinteren en zijn ork« 16.45 Hoe het Omroep-kinderkoor uitging. l'J Voor de jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-, zakelijk! en beursberichten. 17.30 „Varia", gevarieerd pre gramma. 18.30 Causerie ..Arbeidsdienst: Sport spel". 18.45 Pesentl en zijn orkest (gr.). II ..Mannen in dienst van het volk", reportap 19 15 Populaire gramofoonplaten. 19.30 B. N. Nieuwsberichten. 19.40 B. N. O. Wat Nederlac schrijft. 19.50 Spiegel van den dag. 20.00 Orgei concert. Vanaf 20.J5 alleen voor de Radio-Centn les. die over een lijnverbinding mei de studio be schikken. 20.15 Vaudeville-orkest, solisten en Ge mengd koor. 20.45 Hongaarsche klanken (gr) 21.00 Orkestplaten. 21 15 Filmklanken (gr.) Ai intermezzo: ..Wij nekken er op uit", vacantie epoitages. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. erzicht. 22.10 AvondwijdlnJ 22.15—24.00 Zie Hilversum I.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2