Nieuws uit JAN LIGTHART, de groote schoolmeester, die zijn tijd vooruit was. BUBBELTJE EN KNOR £attde£ilke— SptwkkeCUtgen I IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken „Het geheele onderwijs moet aansluiten aan de sfeer van het kind". In de beide voorgaande artikelen hebben we ietracht een overzicht te geven van de bedoelin- eri van de vernieuwing van het onderwijs: aansluiting aan den kinderlijken geest. 2e. richten op de elschen van de practijk. Tevens hebben we daarbij opgemerkt, dat di1 streven niet. dateert van de laatste jaren. Reeds een veertig jaren geleden1 werd gewezen op te kortkomingen in ons onderwijssysteem. We wil len hier een der grootste Nederlandsche onder wijzers en zijn denkbeelden naar voren halen Wij bedoelen: JAN LIGTHART. r\ i Hij werd geboren in Underwns- Amsterdam in 18S9.-.op- J geleid tot onderwijzer vernieuwing Grav",»>geHooW ml 'zijn -.vruchtbaar werk aOOr aan de school in de PTT \T A \T AC z*>n geheele leven ver- H. VAIN üb der werkte, is hij be roemd geworden, zoo wel in-ons land als daarbuiten. Door zijn boeken: Jeugdherinneringen en Over Opvoeding, leeren wij hem kennen als een buitengewoon fijngevoe lig mênsch. Wanneer wij zijn gpschriften lezen valt ons telkens weer de groote waardeering óp. die Ligthart heeft voor de persoonlijkheid van den onderwijzer en de afkeer van den eisch, dat de leerling veel examineerbare kennis moet hebben. Zijn paedagoglek gaat uit van de ervaring. Er varing is de grondslag van ons vyeten, van he» kind en van ons zelf. De mensch is een totaliteit d. w. z. al onze uitingen hangen met elkaar samen. Wij kunnen Iemand en zeker niet een kind beoordeelen naar één enkele uiting, want daarachter ligt de per soonlijkheid, die anders kan zijn dan die ééne uiting deed vermoeden. Deze totaliteitsgedachte voerde hij ook door ln zijn onderwijs. Hij ging. terecht van de idee uit, dat de vakken zooals Aardrijkskunde, Ge schiedenis, Natuurkunde, Teekenen enz. niet ge scheiden behandeld moeten worden. Ligthart vindt het wel erg vreemd om het maar zacht te zeggen dat wé op de Aardrijkskundeles Zweden behandelen, in dezelfde week bij Natuur kennis over den leeuw praten en op de teeken- les een ijsbeer laten teekenen. Hij heeft getracht deze vakken te vereénigen tot een z.g. Zaakonderwijs, dat hij den kenmer kenden naam gaf van: Het Volle Leven. Ieder herinnert zich uit zijn schooljaren nog de platen aan den wand van het schoollokaal met de afbeelding van een scheepstimmerwerf of een gezicht 'op de steenovens of den houtzaagmolen. Ligthart trachtt^ door deze platenserie uit te geven, het zaakonderwijs leven in te blazen. Maar de hoofdzaak bleef: zelf waarnemen door de kinderen. De platen waren middel, het doel was de materialen te verschaffen waarmede Zaakonderwijs gegeven werd. Als hij het over de rlvierklei had en de steen bakkerijen langs de groote rivieren, dan werden in de Tullingstraat steenen gebakken door de leerlingen. In lucifersdoosjes werd klei gestopt en dan gingen de doosjes in de brandende kachel. Later wérden de zelfgebakken steenen weer tevoorschijn gehaald en gebruikt om een muur te bouwen. Ligthart ging uit van de juiste idee, dat ons geheele onderwijs moet aanlsuiten aan de sfeer van het kind. Dit komt duidelijk uit in de titels van een serie leesboekjes. Voor de laagste klassen heet het boekje: „Nog bij Moeder", dan. volgt „Dicht bij Huls", daarna „Buurkinderen" en ten elotte „De Wereld in". Er is dus een voortschrijdend proces, niet alleen ln de breedte maar vooral in de diepte. De ervaring waar alles van uitgaat moet niet alleen aanschouwelijk zijn of door het woord van den onderwijzer voqr de klas. maar zoo veel mogelijk verworven door eigen handelen-en begrepen uit innerlijke belangstelling. Dit begrip ontwaakt niet alleen maar ontstaat-ook door de practisch» toepassing. In het nabootsen der dingen (denk aan teekenen en handenarbeid) ligt een enorme opvoedkundige factor. De kennis moet worden en groeien. Van begin af aan moet daarom gelet, worden op samengroeï. Op den voorgrond stelt Ligthart dan ook de natuurlijke en waarlijke totaliteit van woord en zaak, van bodem en product, de verbondenheid van mensch en natuur. Hij laat de kinderen ontdekken, dat de primitieve" zich kleedt mc' een wollen vacht en wij dekken ons met vei werkte wol. Wie aan den bovenloop van een rivier woont hakt den steen, wie aan de bene denloop woont bakt de klei. het door de rivier afgeslgten gesteente, weer tot steen en de 7. luw is een primitieve kleibewerker. Deze didactiek wil dus geen teclyriek leeren dit laat. hij aan de Ambachtsschool maar inleiden tot denken door samenhang en verband te zien. Ligthart gaat daarbij uit van dingen die het kind kent en waarmede het wat kan doen Als In zooveel is deze groote schoolmeester zijn tijd vooruit geweest, doch hij zou zich zeker ver heugen dat na ruim 40 jaar een dergelijke ge dachte weer veld wint. Llgthart's Paedagogiek is een getrouw beeld van zijn persoonlijkheid, waarin breede opoffe rende menschenliefde gepaard ging met sterk' verontwaardiging over onrecht, Hij spotte mei de theorie maar was zelf theoreticus, doch al zijn theorie groeide op uit. de practijk en werd uitgeleefd in de practijk. Ieder, die hem zag les geven, prijst zijn zeldzame practische bekwaam heid. Bijna onbuigbaar was zijn wil bij een t°°- gestel. Hij geraakte' overspannen en stierf 1916 te Laag~Soeren; een voorbeeld en stralende herinnering voor de Nederlandsche-schoolwereld Wij laten nog een fragment volgen uit zijn boek: Over Opvoeding. Er was r 's een streepjes-meester. Die had zijn kast een klein schrijfboekje met een pot lood. En als er nu eens een jongen erg lastig of ondeugend was, nam hij hem mede naar de kast. Dan schreef hij derr naam van den overtreder in het boekje. En dan zei hij niets anders dan „Pas op. dat het geen driemaal wordt". Dat mid del scheen verbazend te helpen. De jongens kwamen zóó onder den indruk van dat eene streepje achter hun naam, in dat kleine boekje in de kast,-dat ze wel zorgden, geen tweede streepje te krijgen. En nog nooit had er een. ook al was hij bij andere meesters een doodgestrafte deug niet geweest, een derde streepje bekomen. De gang naar de kast was als een gang naar het schavot. N Een collega hoorde van dat prachtig sue Ook hij had wel eens lastige jongens, Jieel vaak zelfs. En die nu te kunnen bedwingen met een enkel pótloodstreepje. dit. leek hem bijzonder gemakkelijk. Hij schafte zich ook een klein op schrijfboekje aan, legde dit met een potlood in de kast, en nam bij de eerste .gelegenheid de beste een bengel mee naar de kast. Daar schreef hij den naam van den overtreder in het boekje. En daarbij zei ook hij niel anders dan: „Pas op da' het geen driemaal wordt". Maar het werd al spoedig tweemaal en drie maal en vijfmaal en tienmaal en twintigmaal. Er kwam een heele rij,namen in het boekje, achter lederen naam zag het zwart van streepjes, 't Werd een wedstrijd onder de jon gens, wie de meeste streepjes halen zou. En de gang naar de kast, was als een gang naar de eeretribune, waar de gouden medaille werd uit gereikt. Toen werd deze collega iheel verstoord op den streepjesmeester. Hij vond dat die vent een praatjesmaker en een kwakzalver was. Zoo n streepje achter den naam, dat was kllnklare onzin, 't Was bespottelijk dat hij er nog een oogenblik aan geloofd had. Een kind kon wei begrijpen, dat zulke schooiers niets om een streepje geven zouden, om een streepje in een boekje. Op hunmoesten ze hebben. En hij lief het overvolle boekje liggen en gaf die Agenda IJmuiden. WOENSDAG 26 AUGUSTUS. Thalia: Dik Trom, 2, 4 en 7.30 uur. Rex: Immer nur du, 7.30 uur. De Pont: De modelechtgenoot, 7.30 uur. DONDERDAG 27 AUGUSTUS. Thalia: Dik Trom, 7.30 uur. Rex: Geen voorstelling De Pont: Geen voorstelling. DIENST APOTHEKEN. Avond- en nachtdienst: IJmuider Apotheek, Koningsplein. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. Politie, Hoofdbureau 5178, 4377, 5555 Politie, Willemsplein 5400 Brandweer ,1'5242 E.H.B.O., A. P. Bakker 5455 E.H.B.O., Velsen 4980 Luchtbescherming, hoofdpost 4145 Antonius Ziekenhuis -1444 IJmuider Apotheek 4229 Kennemer Apotheek 4204 schooiers op hun En dat doet hij nog tor op den huldigen dag. Evenwel, zonder dat het helpt. Want de "lagen zijn in deze hand even machte loos als de streepjes. De hockeyclub paraat. Kansen der Strawberries. De hockeyclub paraat? Het is algemeen bekend, dat Strawberries in korten tijd door het gebrek aan een terrein grootere moei lijkheden dan ooit tevoren heeft ondervon den. Desondanks heeft het bestuur alles in het werk gesteld om de touwtjes nog zooveel mogelijk in handen te houden. Er werd veel van zUn ijver en doorzettingsvermogen gevergd, maar het resultaat is toch, dat onze plaatsgenooten niet op non-aetiviteit be hoeven te worden gesteld. Het honkbalseizoen, het eerste van de Strawberries, is dezer dagen met een over winning besloten. Zooals we reeds hebben medegedeeld, was er van geen rustperiode sprake, want direct werd het hockeyseizoen ingeluid. De Aardbeien trokken naar Den Helder, waar zij in twee combinaties uit de eerste drie elftallen tegen Hermes speelden. Het is te begrijpen, dat aller aandacht nu weer op hockey is gericht. De komende competitie geeft geregeld stof tot spreken en geleidelijk gaat men er toe over de kan sen te bepalen. Hoewel de omstandigheden voor de Strawberries bijzonder moeilijk zijn, staat reeds thans vast. _dat zij zich dóór niets zullen laten ontmoedigen. Juist nu is de club in de gelegenheid te toonen waartoe zij in staat is. De competitie zal voor de heeren Zondag 27 September en voor de dames Zondag 4 October beginnen. Andere bijzondere data zijn 13 en 20 September, tijdens welke de bekende hockeydag zal worden gehouden. Het is niet onwaarschijnlijk, dat er dit jaar ook een voor de dames zal worden georga niseerd. Hoe zijn de kansen in de competitie? De dames zullen zeker een goed figuur slaan. Hoewel de tegenstanders nog niet bekend zijn mag dit als vaststaand worden aange nomen. Van de heeren kan worden gezegd, dat zij in Leiden en in H.D.M. II wel weer de sterkste tegenstanders zullen vinden. Het is jammer, dat zoowel de dames als de heeren den steun van enkele beproefde krachten moeten missen. We hoorden de namen Ans Lamboo, Brandhoff, Sluiters en De Mooy noemen. Strawberries zal derhalve moeten bewijzen, dat er voldoende aandacht aan de jongeren, die de aangewezen opvol gers zijn, is geschonken. In dit opzicht be hoeft er geen reden tot ongerustheid te zijn. Reeds vorig jaar kwamen er spelers van lagere elftallen naar voren, als Rietje en Gerrie Nijssen, Nel van Rensen, Van Heug- ten en Bekker. Strawberries is over de ver vanging dan ook niet erft bezorgd. Velen zullen met belangstelling de pres taties in het nieuwe seizoen volgen. Op nieuw zullen de Aardbeien op sportieve manier bewijzen terecht een vooraanstaande plaats in het sportleven van onze gemeente en omgeving in te nemen. Zangers naar Castricum. P.olyhymnia en Sempre Crescendo. Onder leiding van onzen plaatsgenoot den bekenden dirigent Jan Beider zal Zondag 27 September te Castricum een groot vocaal zomerconeert worden gegeven. Dit zangevenement, waarvan de organi satie berust bij het gemengd koor Zang en Vriendschap, belooft iets bijzonders te worden. Er kan reeds worden medegedeeld, dat naast de koorvereeniging Bergen, het IJmuidensche koor Polyhymnia mede werkt, alsmede het-dubbelmannen kwartet Sempro Crescendo, alhier. Wellicht zullen tevens solisten zich laten hooren. Ongetwij feld zullen vele zangliefhebbers het con cert bijwonen. Molorgroep Kenncmerland. Jan Apetz vertelt. Het bestuur der Motorgróep Kennemer- land ontplooit nog steeds een gezonde ac tiviteit. Er werden reeds diverse plannen met succes uitgewerkt. De vossenjacht en dergelijke evenementen mochten zich in een flinke belangstelling verheugen. Hoe wel de moeilijkheden niet gering ziin, heeft men steeds met succes en tot voldoening der leden zijn taak verricht. Men wil als vanzelfsprekend op den in geslagen weg voortgaan; 300 bestaat het voornemen om voor den clubavond van Dinsdag 8 September onze plaatsgenoot de heer Jan Apetz uit te noodigen om een interessante causerie te houden. Als redac teur van het N.M.V -orgaan „Motor", zal deze in een uitvoerig overzicht de tot standkoming van een nummer behandelen. Christenvrouwen bijeen. Afd. IJmuiden houdt „begroetingsavond". Het bestuur der afdeel ing IJmuiden van den Nederlandschen Christenvrouwenbond heeft het voornemen óm Woensdag 23 Sep tember het seizoen te openen met een ,,be- groetingsavond". Dit samenzijn zal een huishoudelijk karakter dragen, waarbij mej. Ames te Haarlem een gedeelte zal verzorgen. Men rekent er op, dat vele leden present zullen zijn. Uitreiking distributiebescheiden. Wij herinneren er nog even aan. dat Donderdag voor de inwoners van Oud-IJmui- den en IJmuiden-West voor het laatst gele genheid is om de nieuwe distributiebeschei den in het patronaatsgebouw te TJmuiden- Oost af te halen. Uitgereikt worden de le vensmiddelenkaarten voor de tiende periode, aardappel-, tabaks-, sigaretten- t peringskaarten. Het gebouw is van negen tot twaalf en van twee tot vijf uurgeopend. Van links naar rechts: 1. In Afrika. Een belangrijk onderdeel in den woestijn oorlog is de watervoorziening. In de omgeving van Mersa Matroe worden door Italiaansche pioniers bronnen gegraven. (Transatlantic Recla PX. Valtingojer Pa^ Holland c). II. Nederlandsche Vrijwilligers bij de YVaffen SS. Ook de geweer grepen moeten worden beoefend. Alles moet op de juiste wijze worden uitgevoerd. (SS Fritz V.NP. Pax Holland c,). in. De eerste origineele foto van den val van Corregidor. Op den 6en Mei landden dc Japanners op Corregïdor. De voorhoede der Japansche troepen was reeds den voorgaanden nacht aan wal gegaan. (Japan Photo Library-Stapf Pax Holland c). KUNST- EN VLIEGWERK. Ik zie ze vliegen, telkens weer En kijk haast naar niets anders, meer: De vliegen blijven plagen. Ik schrok een leger vliegen nam De kaas haast van mijn boterham. Is het wel te yerdragen? Ik min den zomer altijd zeer, Niet ml, want ik ben in de weer Als frauduleuze slachter. Nooit zou ik slager kunnen zijn, Want elke klap bezorgt me pijn. Ik sla vaak mis. Wie lacht er? Weer open ik het offensief, Daar sla ik toe en alsjeblief: Een vlieg zal nooit meer vliegen! Het is een moord, maar u geeft toe. a Dat ik aan zelfbescherming doe. Waarom zouden we liegen? Een vlieg, die danste op mijn hoofd. Werd wreed van 't leven ook beroofd,' Door mij, die niet mag dansen. Hij trok nog met zijn eene stelt, Maar toch was 't vonnis al geveld: De beul biedt hem geen kansen. Wanneer komt er een vliegverbod? Een feest zou 't zijn, al klinkt het zot. Zou ik mijn vreugde kennen? Maar pats! Daar wordt ik wéér belaagd; De vijand wordt al gauw verjaagd. Ik zal hem niet verwennen! Het geeft niet, wat ik ook al doe; De Vlieg neemt steeds in aantal toe. Ik zal maar blijven treuren Tot het insect vanzelf verdwijnt Als 't zonnetje niet langer schijnt. Zal 't.... vliegenvlug gebeuren? Wachtend op het fluitsignaal. De V. S. V.-bewonderaar juicht (tien twee!) en de Stormvogelssupporter kijkt iet wat sip, maar beiden verlangen toch naar het tijdstip, dat nu. niet zoo lang meer op zich zal laten wachten het begin van de nieuwe voetbal-competitie. De paarden zijn ip de wei gelaten om de beenen, die in de voorbije maanden wellicht ietwat stijf zijn geworden, eens flink te strekken en de eerste proefgevechten te leveren. Misschien is het ietwat onheusch een voetballer op één lijn met een paard te stellen, maar in ieder geval gaat de vergelijking niet altijd mank de supporters rekenen er stellig op, dat hun favorieten in den nieuwen strijd als paarden zullen werken. .De bestuurders zijn hen voorgegaan. Zij hebben, bij een kopje theesurrogaat of pitti ger brouwsel, de terreinen verkend en de grenzen afgebakend. De groote wapenschouw is weef voorbereid; als straks de spelers in hun frissche. nog onbesmette kleedij en mei glimmende schoenen en netjes gekamde haren de grassprieten zullen betreden om den eer sten klap een daalder waard te doen zijn, zullen zij de rustige zekerheid hebben, dat achter de schermen alles in orde is en he nu van hun prestaties afhangt hoe de resul taten zullen zijn. Rustige zekerheidDaar moeten w< maar niet al te zeer van zijn overtuigd. Maar hiervoor zijn de supportersZij komen niet alleen om een knappe partij voetbal te 1, maar ook om zelf hun aandeel tot het succes bij te dragen. Alle gaven van hun stembanden zullen zij inspannen om hun jongens te toonen, dat ze present zijn, dat het legioen op de tribune eveneens strijd- klaar is. Het publiek zal zijn enthousiasme weer niet opkunnen wanneer alles botert. Ze zul len op elkanders schoenen springen 'de sup porters en er geen kwade opmerking ovei hooren, omdat iedereen in een vreugderoes leeft. Opgewonden zullen ze haarfijn uit leggen, waarom die bal zoo moest worden gespeeld en "triomfantelijk zullen ze naar den man van de tegenpartij kijken, die zooeven nog beweerde, dat z ij n club d e club was. Het publiek zal zijn verdriet weer niet kun nen wegslikken als de wagen uit het rechte spoor rijdt. De supporters zullen óók op el- kaars schoenen springen, maar nu van woede en ditmaal zullen zij wél kwade opmerkingen hooren, omdat de veer al te gespannen wordt. Verhit zullen ze uiteen zetten, met breede armzwaaien, dat de bal niet zoo, maar zóó moest worden voorgezet en ingeschoten met argwaan zullen ze opletten of de man van de tegenpartij niet triomfantelijk lacht... Heerlijk voetbalspel De enthousiaste sup porters hooren er bijv Laat ze soms te ver gaan, het gebeurt in hun grenzeloos enthou siasme, in hun aanhankelijkheid aan de club, in hun verlangen om hun ploeg eerlijk te zien winnen. Hoeveel zou voetbal als kijkspel aan attractie verliezen, wanneer Jan Suppor ter thuis bleef. Je kunt een voetbalwedstrijd zien en er van smullen, maar het aardigste is toch als je de krachtmeting beleeft, jé onderdompelt in de sfeer. De voetballers zullen weldra aantreden. De IJmuidenaren zien het groote moment met spanning en zeer nieuwsgierig tegemoet. Moge het komende seizoen door een zeer sportieve opvatting worden gekenmerkt, Onze plaatsgenooten zullen zeker bewijzen, dat zij daarvan voorstanders zijn. Eerlijke strijd met inzet van alle krachten, spontane steun van een publiek, dat zijn meening niet onder de tribunes steektja, dat hebben wij noodig. Voetbal is een spel voor mannen. Waarmee ik niet wil zeggen, dat de vrouw daarbij kan worden gemist. Maar dat is .weer een andere kwestie. DINGES. Schoolgeld Handelsavondschool. Verordening op heffing en invordering gewijzigd. De aandacht wordt gevestigd op de wij ziging van de Verordening op de heffing en invordering van schoolgeld voor het on derwijs aan de gemeentelijke Handels avondschool. I. Aan artikel 1 wordt een 2e lid toege voegd, luidende: „Leerlingen van den ver volgcursus, die gehuwd of gehuwd ge weest zijn, worden zelf voor'hun school- 'eld aansprakelijk gesteld." II. Aan artikel wordt een 5e lid toegevoegd luidende: „Met afVvijking van het tarief, in alinea 1 en 2 vermeld, bedraagt het schoolgeld voor leerlingen van den vervolgcursus f 3,per maand". III De punt achter het le lid van artikel 7 wordt vervangen door een kom- ">a, waarna worden opgenomen de woor den: „met aanduiding, welke van de leer lingen den vervolgcursus bezoeken." IV. Bovenvermelde wijzigingen in werking te doen treden op 1 September 1942". Najaarsgeitenkeuring. Door het bestuur der afdeeling Vélsen van de Vereeniging tot Verbetering van het Geitenras wordt overwogen om binnenkort een najaarskeuring te houden. Men wil den nieuwen bok hiervoor in aanmerking laten komen. Bovendien be staat het voornemen om bezitters van gei ten in de gelegenheid te stellen hun die ren door den Rijksveeteeltconsulent te laten keuren. Kleine Kracht. Oudere meisjes heden bijeen. Voor de groepen I en II der C.M.V. Kleine Kracht is het vereenigingswerk ■eeds hervat. Hedenavond om zeven uur komen de oudere meisjes in de Bethlehemkerk aan de James Wattstraat bijeen. De belangstelling voor deze groepsbijeen komsten is nog onverflauwd: zoo mocht de leidster, mej. 6. Karreman, reeds een aan tal-nieuwe leden inschrijven. Hoewel er nog geen nadere plannen kon den worden uitgewerkt, bestaat het voor nemen om gedurende het komende sei zoen de gebruikelijke activiteit te ont plooien. - T.V.S.-nieuws. Indeeling oefentijden. De heer W. Marsman, leeraar M.O. te Haarlem, heeft na zijn vacantieperiode, zijn werkzaamheden als directeur der Turnvereeniging'Santpoort hervat. Voor de komende maanden heeft men de volgende indeeling samengesteld. lederen Donderdagavond komt de rhythmische damesafdeeling om half acht in het turn- lokaal aan Burgemeester Enschedélaan bijeen, terwijl de dames senioren om half negen oefenen, 's Vrijdags turnen de af deeling groote meisjes om half zeven, de dames om half acht en de heeren om half negen. ie kleine meisjes oefenen iederen Za terdagmiddag om vier uur en de kleinste jongens komen om vijf uur in actie. In verband met de Zondag te organisee- ren gymnastiekdemonstratie heeft men besloten om deze maand extra le turnen. Vogels versus Vogels. Wat presteert Terrasvogels tegen IJmuidenaren? Voor het Mid-Kennemerlandtournooï wordt hedenavond, zooals we hebben ge meld. een interessante wedstrijd gespeeld. Te half acht komen onze Terrasvogels tegen de IJmuidensche Stormvogels uit. Het is voor het eerst, dat de clubs tegen elkaar in het strijdperk treden en het zal zeker niet aan spanning ontbreken. De opstelling van Terrasvogels is aldus: v. d. Bos: J. Bunschoten, Kraak De Ruiter, Dortmunth, De Jonge; IJzerloo J. van Gelder,' Zaal, Röbken, K. van Gel der. Burgerlijke Stand. Geboren: A. Blonk, z., Huygensstr. 14rd., IJmuiden; J. Woord, z.. Rem. Claeszen- straat 29, IJmuiden; A. Iskes, d„ J. C. En- schedéstraat 36. IJmuiden; J. de Vries. 7... Burg. Weertsstraat 3, Velsen-N.; J. Hoek stra, 7.., Palmenstraat 7rd.. IJmuiden; P. v. d. Vorst, z„ Jacnes Wattstraat 31. IJmui den; M. H. van Dorp. d.. Kweekerslaan 7, Santpoort; A. J. Smit, z„ Kerkerinklaan 49, Santpoort: J. B. ten Bosch, 7... Uiten- daalstraat 45, Santpoort; F. Belièn, 7.., Hoofdstraat 186, Santpoort; G. Schouten, z., IJmuiderstraatweg 14c, IJmuiden; Ch. den Braber, d„ Rotterdam; D. J. D. du Fossé, d., Haarlem. Overleden: Ch. J. van Heijst, 57 j., echt- gen. van B. van Heijst. Hoofdbuurtstraat 5. Velsen; Th. Stet, 51 j., echtgen. van C. Dobbelaar, Heidestraat 129, IJmuiden; H. M. v. Tongeren. 35 j„ ongehuwd. Willems- beekweg 21, IJmuiden; R. Rietman, 58 j., echtgen. van J. Beens, Engelmunduswég 22, IJmuiden; A. M. Warnau, 74 j., wede. van H. Melker. Tuindersstraat 55, IJmui den; Ch. M. Molenkamp. 14 j., z. van A. Mofenkamp, Narcissenstraat- 21, Santpoort. Teekening Hessels (Pax Holland m. Vrijstelling rijwielvordering. Aanvrage tot 1 September. Naar wij van den waarnemendeu com missaris van politic vernemen, kunnen aanvragen om vrijstelling van rijwielvor dering nog tot 1 September worden in gediend. Dukel wint Damtournooi. D. Ott eerste in verliezerstournooi. Het goed georganiseerde Zomertournool- van de Damclub IJmuiden Is Dinsdagavond beéin- digd. D.C.IJ. heeft zeker wel belangrijker tour- noolen en wedstrijden gehad, doeli het in dezen er verspeelde zal met gulden letters ln de annalen worden genoteerd. Zes partijen waren er nu nog te spelen, doch de drie. die voor Dinsdagavond waren vastge steld. hebben zulken resultaten opgeleverd, dat vrijwel alles direct werd beslist. Voor het winnaarstournooi viel in de finale reeds na één uur'een beslissing. Het was in de partij Basstra—Jonker, welke door laatstge noemde werd gewonnen, een uitslag, die zeker niemand had verwacht. De belangrijkste partij voor de finale, en zelfs an het geheele tournool, was de ontmoeting tusschen meester B. Dukel en T.'Postma. Dukel werd winnaar. Daarmede had Dukel een puntenaantal bereikt dat door niemand meer behaald kon worden. Van alle kanten werd hij van harte gefeliciteerd met dit' fraaie succes. Met het winnen van dit tournooi heeft Dukel, na zijn terugkeer jn Hol land in Februari 1942. die fraaie successen geboekt, namelijk het winrten van het damtour nooi 'om het kampioenschap van Kennemerland van de zes partijen omvattenden wedstrijd (9—3) met v. Dixhoorn, en van het Zomertournool. met als eereblijk dén fraaien Herman Wlchman- beker. In al deze wedstrijden wist Dukel ongeslagen te blijven, terwijl in het Zomertournool eer score van 12-gesp. 10 gew. en 2 remise werd be reikt. De stand der finale luidt: gesp. gew. ge), verl. pnt. B. Dukel 3 2 1 0 f Jonker 2 10 11 Basstra 3 0 2 1 5 Postma 2 0 10 1 Er iest nog de partij Jonker—Postma om de tweede plaats. HET VERLIEZERSTOURNOOI. De afgebroken partij tusschen D. Ott—Waal is in een overwinning van eerstgenoemde geëin digd. Daardoor heeft het „lid van verdienste" D. Ott het verliezerstournooi en tevens den fraaien prijs (een zilveren vaan met de kleuren en -wapen der gemeente Velsen) gewonnen Daar Waal van A. Schager wist te winnen, is er geen herkamp tusschen Schager en Ott mee: noodig, waardoor de stand luidt: gesp. gew. rem. verl. pnt D. Ott 3 3 0 0 J. Waal 2 10 15 A. Schager 3 l 0 2 - Straten 2 0 0 2 t Voor de tweede plaats zal nog de party Waal ■V, Straten worden gespeeld. SANTPOORT Santpoorts Bloei. Wisselbeker voor de Estafette. He bestuur der vereeniging Santpoort's Bloei heeft besloten om voor de jaarliiksche Estafette der Turnvereeniging Santpoort, welke Zondag op het terrein der Sportver- eenigmg Terrasvogels gehouden wordt, een wisselbeker beschikbaar te stellen. De naam van dit fraaie voorwerp zal ziin ..Santpoort's Bloei-Wisselbeker'». Het is de bedoeling, dat het bestemd zal zijn als eerste prijs voor den estafette-loop der heeren Wanneer een vereeniging er in slaagt den beker driemaal achtereen of vijfmaal in totaal te bemachtigen, wordt zij eigenaresse. Stellig zal er tijdens het athletiekevene- ment hevig worden gestreden. De belooning is het ten volle waard. BEVERWIJK Kostelooze inenting tegen diphterie en roodvonk. De waarnemend burgemeester brengt in herinnering, dat voor hen. die op 30 Juli en 13 Augustus j.l. respectievelijk de eerste er tweede inspuiting tegen roodvonk en diph terie hebben gehad, de derde en tevens laat ste inspuiting zal plaats hebben op Donderdag 27 Augustus a s. des nanyddags van 15 tot 16 uur in» het gymnastieklokaal van de Bis schoppelijke Kweekschool aan de Baanstraat. De distributie-stamkaarten van de in te enten kinderen moeten medegebracht worden Is hier iels van U bij In de week van 17 tot 24 Augustus zijn aan het politiebureau de volgende gevonden voor werpen aangegeven: Rood knipbeursje met inhoud, grijs dames- windjack, blauwe regenjas, zilveren kruisje, nikkelen heerenai'mbandhorloge. lederen riem (Kruisvaart), kinderslofje, paar kleine bruine schoentjes, paar sleutels, bruin-gele' overall, tol. bruin lederen portemonnaie met inhoud, bruine portemonnaie met inhoud, jongens fiets, reservewiel van aptobus. Inlichtingen zijn te bekomen op de bekende uren. CASTRICUM DE KORTEBAANDRAVERIJ Een duel kortebaan - langebaan De kortebaandraverij, welke Donderdag middag te Castricum gehouden wordt, kan niet alleen interessant worden door de komst van alle specifieke kortebaners, maar ook door 'de aanwezigheid van de uitstekende langebaners Dalver en Barones Spencer. Als wij ons niet vergissen zal W. Geersen, indien hij met beide paarden tenminste de inschrijving gestand doet. beiden dus in Cas tricum hun 300 M debuut laten maken. De meesten zullen echter sceptisch tegenover de eventueele prestaties staan van de Barones en Dalver, omdat op een afstand van 300 M wil eenige kans op succes gemaakt worden, een zeer snelle start noodzakelijk is. En het is volkomen een open 'Vraag of zij deze be zitten en o.a. maakt Barones Spencer dan nog de meeste kans. Dalver is dit jaar nog weinig uitgekomen. De inschrijving van deze beide paarden doet ons denken aan de kortebaandraverij in Beverwijk van enkele jaren geleden en waar (oen één van de beste langebaners, die ons land ooit heeft gehad. n.l. Mac. Gregor. zijn debuut op een 300 M. baan maakte. Het werd een uitstekend debuut, want Geersen voerde hem naar de overwinning. Het jaar daarop won het7.elfde paard weer te Beverwijk. Zal deze geschiedenis zich in Castricum herhalen Dc draverij van morgenmiddag zal hierop een antwoord geven. Jc mist er den slanken vuurtoren, dien je een jaar achtereen eiken dag in de verte tegen het groen hebt zien tronen. Vergeefs zoek je er naar de breede. stevige picr- armen. die een stuk zee omvatten en je het vertrouwde gevoel geven in veilige haven te zijn. Ook ontbeer je er het nuch tere, streng-zakeliike beeld van de visch- hallen. De plaats van den vuurtoren wordt ingenomen door de kerkspits, waaraan jc zoo gewend bent geraakt, dat je er als om hulp vragend je blik heen werpt wanneer je te ver bent afgedwaald. Voor de pier-armen kreeg je de leven dige zoom van het bosch, dat je de'gren zen toont van dit dorp. Ter vervanging van de hallen doemt in de verte de machinefabriek op. een bedrijf, dat je r.iet hier had verwacht en dat be wijst hoe ook landelijke rust betrekkelijk is. Een IJmuidenaari DAAR EN HIER. VER VAN IJMUIDEN kan men overal neerzetten en hü zal zichzelf blij venz.ooiets zou je nog korten tijd geleden hebben ge zegd. Maar zou je er aan hebben toegevoegd ook hier is een uitzondering: plaats hem niet in het boerenland; tusschen de komkommers en de rogge gedijt hij niet; als hij toeft op het platteland, waar de blik slechts velden, groen, een torenspits en enkele groepen huizen bestrijkt, dan voelt hij iets om zijn keel knellen, dan drukt de warmte zwaar op hem, dan snellen zijn gedachten naar IJmuiden, waar de blik zich in de wazige verte van de zee verliest en een strakke wind als een vochtige hand over het voor hoofd strijkt. Dat heb je gezegd, voor je werkelijk hier was, maar nu je er met hart en ziel bent, nu je urenlang tusschen de velden loopt en halve dagen zoek brengt met wande lingen in en bij de bosschen. thans weet je, dat je denkbeeld erg primitief en mis plaatst was. Waar Is nog steeds, dat voel je al wil je het niet 7.00 gauw erkennen, dat je hier niet zou kunnen aarden. Op den duur is al dit land te vlak. Na verloop van tijd voel je ie in de koele bosschen als een verdoolde. Als er maanden zijn voorbij gegaan is de rust een last op je schouders, die met den dag aan zwaarte wint. Maar wèl Is een kort verblijf, gedurende de vaedntie, op dit kalme, gemoedelijke platteland goed voor je. Al die drukte, waarop heel je-levén scheen te ziin gericht, is van je weggenomen. Eerst heb jc het ge voel, dat je krijgt, als je het rooken een paar dagen moet laten. Je vindt alles te frisch en tc rustig, je voelt je onzeker en ietwat loom. Maar dan komt weer hetzelfde gevoel als na het rooken van jc tweede garet. het is zoo frisch. als je maar wen- scnen kunt en ?.oo rustig, als lettende op de drukte meestentijds, mogelijk kan zijn. En het loome gevoel is op den duur de ontspanning van het lichaam en van den geest, gevolg van de wetenschap geen zor gen aan het hoofd te hebben, dagenlang volkomen vrij te zijn, hier tè zijn als ham steraar van levenskracht! Het is maar een week, dat ik hier was, maar een andere week schijnbaar dan de in IJmuiden tellende. Daar heeft het er wel eens iets van weg, dat de dagen voor bijschieten. gelijk den tijd, die voor het afritsen van kalenderblaadjes noodig is. Hier zijn de dagen vol, duren 7.e lang, alsof vadertje Tijd bij den kalender staat te droom en en slechts traag er toe over gaat een blaadje weg te nemen. Daarom zijn de minuten niet kostbaar; het hindert nie mand als je langer de beenen strekt dan eigenlijk ie bedoeling was. Al heb je je, misleid door de streelende warmte van ae zon en de stilte in het groen rondom. ,-erslapen wanneer je ietwat stijf in dc beenen terugwandelt omdat je maag diner- muziek maakt, zijn de mannen daar bii het fiere, rechtschapen kasteel nog altijd en precies hetzelfde bezig palen in den grond te heien. Ze staan er met z'n drieën en slaan om beurten op den harden stam, die 2ich moeizaam omlaag laat kloppen. Zoo werkten de mannen als duveltjes in een speelgoeddoosje toen jc vanmorgen vroeg de helling afliep. Zoo weren ze zich nog nu ie dc steilte beklimt. Plattelartd.Ja, nu weet je hoe geze gend dit is. Nu voel je het leven in je vingertoppen bruisen. Thans heb je zin om het werk met warme, sterke handen aan te pakken, om er al je kracht aan tc geven tot het eelt je op de palmen zit en heel je lichaam druipt van de bovenmatige In spanning. Van dit sterkende platteland wil je den IJmuidenaren iets vertellen. En je hoopt, dat zij luisteren en de behoefte zullen ge voelen om er zelf de vreugde van te ondervinden BEDEVAART. Aan de Bisschoppelijke bedevaart werd door de plaatselijke afdeeling met 70 leden deelgenomen. Men vertrok gezamenlijk per extra trein te 9.40 uur. Bij aankómst werd te 10.30 een Solemnele Hoogmis opgedragen in de groote kapel. De predikatie werd ge houden door Pater Visitator Ir. Thoen O.F.M. over „Derde Orde en Nieuwe Tijd". Te 1.30 uur had een vergadering in do open lucht plaats, met kapittel door dr. A. A. Olierook, over „Vergeef óns onze schuld zooals ook wij vergeven aan onz.e schulde naren". Te 3.30 uur werd tot sluiting van dezen Franciscaanschen dag een plechtig Lof gecelebreerd met processie, waarbij de predikatie werd verricht door Pater M. Staal over „Maria en de Tertiaris in onzen tijd". Te ongeveer 5.40 uur arriveerde men wederom in het dorp. t CONCERT ZANG EN VRIENDSCHAP. Het gemengd koor Zang on Vriendschap zal Zondag 27 September alhier een groot vocaal zomerconeert doen plaats hebben, onder leiding van den dirigent Jan Beider. Medewerking verleen en de koorvereeniging Bergen, alsmede Polyhymnia en Sempre Crescendo tc IJmuiden.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3